بازار وام ایران
بازار وام ایران

اخبار وام مسکن

تاکسیرانان املش از طرح تعویض تاکسی فرسوده استقبال نکردند

مسئول واحد نظارت بر تاکسیرانی شهرداری املش گفت: به دلیل حذف تسهیلات وام بانکی در طرح تعویض و نوسازی تاکسی‌های فرسوده از سوی دولت، نقدی شدن و افزایش چند برابر قیمت خودرو، این طرح مورد استقبال تاکسیرانان این شهر قرار نگرفته است.

جعفر خیراندیش در گفت و گو با خبرنگار ایمنا اظهار کرد: با فراهم شدن طرح نوسازی و جایگزینی تاکسی‌های فرسوده، مالکان تاکسی فرسوده درون شهری تاکسیرانی شهرداری املش می‌توانند نسبت به نام نویسی از طریق سامانه اینترنتی اتحادیه حمل و نقل همگانی کشور اقدام کنند.

وی افزود: در ناوگان تاکسیرانی شهرداری املش ۱۰۷ دستگاه تاکسی وجود دارد که ۶۸ دستگاه درون شهری و ۳۹ دستگاه تاکسی بین شهری فعال هستند که از این تعداد حدود ۱۵ دستگاه تاکسی فرسوده است.

مسئول واحد نظارت بر تاکسیرانی شهرداری املش گفت: به دلیل حذف تسهیلات وام بانکی در طرح تعویض و نوسازی تاکسی‌های فرسوده از سوی دولت، نقدی شدن و افزایش چند برابر قیمت خودرو، این طرح مورد استقبال تاکسیرانان این شهر قرار نگرفته است. زیرا رانندگان به دلیل درآمد کم قدرت و توان مالی برای نوسازی خودرو خود را ندارند.

خیراندیش تصریح کرد: با توجه به اینکه شیوع ویروس کرونا و افزایش تورم، تاکسیرانان را در وضعیت بسیار بد مالی و معیشتی قرار داده است؛ دولت باید برای حمایت از رانندگان حمل و نقل عمومی درون شهری تسهیلات بانکی کم بهره در طرح نوسازی و تعویض خودروهای فرسوده در اختیار این قشر قرار می‌داد. تا این طرح مورد استقبال رانندگان قرار می‌گرفت.

وی افزود: در سال جاری فقط یک نفر از مالکان تاکسی‌های فرسوده شهر املش برای تعویض و نوسازی در سامانه سازمان مدیریت حمل و نقل همگانی ثبت نام کرده و خودرو خود را در مدت کمتر از یک ماه تحویل گرفته است.

مسئول واحد نظارت بر تاکسیرانی شهرداری املش خاطرنشان کرد: در این مرحله دو خودروی سمندLX EF7 با قیمت ۱۱۸ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان و پژو ۴۰۵ با سطح آلایندگی یورو پنج با قیمت مصوب ۱۰۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، جهت نوسازی و جایگزینی تاکسی درون شهری در سال ۱۳۹۹ نظر گرفته شده است.

به گزارش بازار وام  شهرستان املش با بیش از ۴۴ هزار نفر جمعیت با دو بخش مرکزی و رانکوه در ۷۰ کیلومتری شرق مرکز گیلان واقع شده است.

افزایش سقف وام مسکن برای یک گروه خاص، بر «ناکارآمدی تسهیلات خرید خانه برای عموم متقاضیان» مهر تایید زد.

به گزارش اقتصاد انلاین  به نقل از دنیای اقتصاد؛ اعضای یک گروه از «جامعه خواص تحت حمایت با وام‌های ویژه مسکن» براساس مصوبه جدید اجازه پیدا کرده‌اند برای خرید خانه،‌ ۳۰۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند. این تسهیلات به لحاظ ارزش ریالی، نرخ سود و طول دوره بازپرداخت شرایط مناسبی نسبت به «وام‌های عادی خرید مسکن» دارد. مجوز وام ۳۰۰ میلیونی نشان می‌دهد سیاست‌گذار بعد از ماه‌ها «خروج اجباری خانه‌اولی‌ها و سایر متقاضیان مصرفی از بازار خرید آپارتمان تحت‌تاثیر بی‌کفایتی وام‌ها»، سرانجام پذیرفت این تسهیلات به‌خاطر رشد‌های پی‌درپی قیمت مسکن،‌ نیازمند به‌روزرسانی از طریق افزایش سقف است. اما به جای «شارژ سراسری» قدرت خرید،‌ فقط وام افراد خاص تقویت شده است. تسهیلات ویژه همواره در بازار غیررسمی به‌صورت فروش امتیاز، معامله می‌شود تا به مصرف‌کننده واقعی برسد. وام_مسکن تبعیضی سه پیام دارد.

تصمیم اخیر شبکه بانکی مبنی بر افزایش سقف وام خرید مربوط به یک گروه از متقاضیان خاص تسهیلات مسکن، از سوی کارشناسان بازار ملک به‌عنوان گواهی بی‌کفایتی وام خرید آپارتمان مطرح شد. بررسی‌ها با استناد به بازتاب‌های کارشناسی مربوط به افزایش ۵۰درصدی سقف وام خرید مسکن یک گروه خاص به نام نخبگان در عین حال دست‌کم سه پیام بد از تبعیض شبکه بانکی در حوزه تامین مالی و کمک به پوشش هزینه‌ خرید آپارتمان از سوی متقاضیان مصرفی را مخابره می‌کند. در شرایطی‌که هم‌اکنون وام خرید مسکن در بی‌اثرترین و ناکارآمدترین شکل خود در پوشش هزینه‌های خرید واحدهای مسکونی به‌خصوص در کلانشهرها و شهرهای بزرگ به‌ویژه در پایتخت قرار گرفته است، تصمیم اخیر برای افزایش ۵۰‌درصدی تسهیلات خرید مسکن یک گروه خاص از متقاضیان، مهر تایید بی‌کفایتی وام خرید مسکن موجود در شبکه بانکی است که هم‌اکنون به متقاضیان در صورت واجد شرایط بودن پرداخت می‌شود.

بررسی‌ها نشان می‌دهد میانگین قیمت مسکن در شهر تهران در ۷ ماه اول امسال در مقایسه با ۷ ماه اول سال گذشته حدود ۶۰ درصد افزایش یافته است اما کماکان تصمیمی برای افزایش سقف وام خرید مسکن از سوی سیاست‌گذار پولی برای عموم متقاضیان مصرفی گرفته نشده است. این در حالی است که متولی مسکن و سیاست‌گذار پولی، تلاش برای جلوگیری از جهش قیمت مسکن و ایجاد التهاب قیمتی در بازار ملک تحت‌تاثیر افزایش سقف تسهیلات خرید واحدهای مسکونی را مهم‌ترین دلیل عدم‌افزایش سقف تسهیلات متناسب با میزان رشد قیمت مسکن، عنوان می‌کنند.

با این حال و به‌رغم این ادعاها، به‌تازگی سقف تسهیلات خرید مسکن یک گروه خاص از ۲۰۰ میلیون تومان به‌۳۰۰ میلیون تومان افزایش یافته است. این میزان افزایش در یک‌سال به معنای رشد سقف تسهیلات مسکن متناسب با افزایش قیمت مسکن در یک بازه زمانی یک‌ساله است. هر‌چند با توجه به میانگین قیمت مسکن در شهر تهران و سایر شهرهای‌بزرگ، تسهیلات خرید مسکن‌۳۰۰‌میلیون تومانی نیز تسهیلاتی کافی و چندان کارآمد نیست اما در شرایطی که متولی مسکن و سیاست‌گذار پولی در برابر افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن به دلیل جلوگیری از تورم شدید در بازار ملک مقاومت می‌کند، این اقدام علاوه بر آنکه مهر تایید و گواهی بی‌کفایتی وام مسکن متقاضیان عادی محسوب می‌شود، از سوی دیگر نشان‌دهنده نوعی برخورد تبعیض‌آمیز از سوی شبکه بانکی در میان متقاضیان وام است.

طی دست‌کم دو سال گذشته به دلیل افزایش شدید قیمت مسکن به‌خصوص در شهر تهران و سایر کلانشهرها، تسهیلات خرید مسکن به تسهیلاتی ناکارآمد و غیرموثر برای تامین بخشی از هزینه خرید واحدهای مسکونی تبدیل شد. در چنین شرایطی متولی مسکن و سیاست‌گذار پولی نیز با این توجیه که افزایش سقف وام می‌تواند منجر به افزایش شدید قیمت مسکن شود، از متناسب‌سازی سقف وام خرید با تحولات قیمت‌مسکن خودداری کرد. در واقع بازار معاملات مسکن در چنین شرایطی با سرکوب تقاضای مصرفی مواجه شد و تقاضای مصرفی به‌خصوص خانه‌اولی‌ها که متقاضیان واقعی مسکن محسوب می‌شوند به‌اجبار به دلیل افت شدید قدرت خرید از یک‌سو و عدم‌دسترسی به وام موثر و کارآمد از سوی دیگر به حاشیه بازار رانده شدند.

در واقع در میان متقاضیان مصرفی بیشترین آسیب متوجه خانه‌اولی‌هایی شد که پیش از این به‌دنبال وعده دولت درخصوص سپرده‌گذاری در صندوق پس‌انداز خانه‌اولی‌ها و خرید مسکن با استفاده از وام کارآمد، پس‌اندازهای خود را به امید دریافت تسهیلات موثر سپرده‌گذاری کردند اما هم‌زمان با جهش قیمت مسکن و افت قدرت خرید آنها، سقف تسهیلات افزایش نیافت.

در زمان راه‌اندازی این صندوق، سقف وام خرید مسکن متقاضیان در تهران ۸۰میلیون تومان اعلام شد که قدرت این وام در آن زمان پوشش حدود ۲۰‌مترمربعی هزینه خرید یک آپارتمان با سطح متوسط قیمت شهر تهران را تامین می‌کرد.

این در حالی است که قدرت خرید این وام در حال‌حاضر به ۳‌مترمربع کاهش یافته است. در شرایط فعلی نیز که میانگین قیمت هر مترمربع مسکن در شهر تهران به بیش از ۲۶‌میلیون تومان افزایش یافته است مشاهدات و مستندات نشان‌دهنده آن است که عمده معاملاتی که طی دست‌‌کم یک‌سال گذشته به دلیل سرکوب تقاضای مصرفی در بازار ملک صورت گرفته است، از سوی متقاضیان غیرمصرفی بوده است. مشاهدات و تحقیقات میدانی حاکی است بیش از ۷۰ درصد از معاملاتی که در یک‌سال اخیر در بازار معاملات مسکن انجام شده، مربوط به تقاضای غیرمصرفی بوده است. در واقع در چنین شرایطی مقاومت در برابر افزایش و متناسب‌سازی وام خرید مسکن با تحولات قیمتی واحدهای مسکونی، نه‌تنها منجر به کنترل قیمت مسکن و جلوگیری از افزایش قیمت نشد بلکه این سیاست نادرست منجر به سرکوب تقاضای مصرفی از یک‌سو و پرتاب‌شدن آنها به‌خصوص خانه‌اولی‌ها از سوی دیگر به خارج از بازار شد. در شرایط محرومیت سمت تقاضای مصرفی مسکن از خرید آپارتمان تحت‌تاثیر این رویداد، بر حجم تقاضای انباشته بازار مسکن افزوده شد و این متقاضیان یا اساسا امکان خانه‌دار شدن حتی در سال‌های بعد را نخواهند داشت و یا باید در سال‌های آینده اقدام به خرید مسکن با قیمت‌های بالاتر کنند.

اما تصمیمی که به‌تازگی برای پرداخت وام خرید مسکن «نسبتا مناسب» به یک گروه خاص از متقاضیان گرفته شده است مهرتاییدی بر بی‌کفایتی وام خرید مسکن و پذیرش این نکته از سوی سیاست‌گذار پولی است.

به‌تازگی و در قالب یک مصوبه سقف وام خرید مسکن برای یک گروه خاص از ۲۰۰ میلیون تومان سال گذشته به ۳۰۰ میلیون تومان افزایش یافته است. در حالی که در خبرها اعلام شده است این تصمیم در شورای پول و اعتبار گرفته و مصوب شده است و به‌رغم آنکه این موضوع در شبکه بانکی نیز تایید شده است اما تا لحظه تنظیم این گزارش-ظهر دیروز- به دلایل نامشخص، متن این مصوبه هنوز در سایت بانک مرکزی در قسمتی که مصوبات و تصمیمات شورای پول و اعتبار در آن منعکس می‌شود، درج نشده است.

وام ۳۰۰ میلیون تومانی خرید مسکن در حالی برای یک گروه خاص تصویب شده است که هم‌اکنون سقف رایج‌ترین وام خرید مسکن برای متقاضیان در شهر تهران ۱۰۰ میلیون تومان است. این در حالی است که هم‌اکنون متقاضیان دریافت وام خرید مسکن باید مبلغی را برای خرید اوراق گواهی حق تقدم دریافت تسهیلات خرید مسکن نیز تقبل کنند که این میزان در شهر تهران هم‌اکنون حدود ۱۵ میلیون تومان است. در حالی‌که این گروه خاص از خرید اوراق و پرداخت هزینه آن نیز معاف شده‌اند.

محاسبات نشان می‌دهد با توجه به آنکه هم‌اکنون در شهر تهران و در شهرهای کشور واحدهای مسکونی با مساحت کمتر از ۶۰ مترمربع تقریبا جزو واحدهای مسکونی نایاب یا حداقل کمیاب هستند برای خرید یک مسکن حداقلی ۶۰ مترمربعی، با میانگین قیمت هر مترمربع ۲۶ میلیون تومان در شهر تهران باید رقمی حدود یک میلیارد و ۵۶۰ میلیون تومان پرداخت شود.

در حالی‌که میانگین قیمت هر مترمربع مسکن در کشور نیز هم‌اکنون حول و حوش ۸ میلیون تومان برآورد می‌شود برای خرید یک آپارتمان ۶۰ مترمربعی در کشور نیز بودجه ۴۸۰ میلیون تومانی مورد نیاز است.

در چنین شرایطی و در بهترین حالت پوشش‌دهی وام خرید مسکن برای متقاضیان معمولی، برای خرید یک واحد مسکونی ۶۰ مترمربعی، وام ۱۰۰ میلیون تومانی اوراق بر مبنای میانگین قیمت هر مترمربع مسکن در شهر تهران تنها هزینه خرید ۴ مترمربع مسکن را فراهم می‌کند. این میزان در کشور- با احتساب سقف وام ۸۰ میلیون تومانی- معادل ۱۰ مترمربع است. این در حالی است که متقاضی باید حول و حوش ۱۵ میلیون تومان به‌عنوان هزینه خرید اوراق نیز پرداخت کند.

از سوی دیگر وام تازه تصویب شده برای یک گروه خاص در همین شرایط در شهر تهران هزینه خرید ۱۲ مترمربع و در کشور هزینه خرید ۵/ ۳۷ مترمربع از یک واحد مسکونی را تامین می‌کند.

در واقع وام مسکن متقاضیان عادی در حالی هم‌اکنون در شهر تهران رقمی معادل ۶ درصد و در کشور رقمی معادل ۲۱ درصد هزینه خرید یک واحد مسکونی معمولی با متراژ ۶۰ مترمربع را تامین می‌کند که وام گروه‌های خاص در شرایط مشابه هزینه خرید ۲۰ درصد از واحد ۶۰ مترمربعی در تهران و هزینه خرید ۵/ ۶۲ درصد از این واحد را در کشور پوشش می‌دهد.

هر چند تاکنون و در سطح جامعه و همچنین در میان کارشناسان بخش مسکن مشخص بود که میزان کارآیی وام‌های بخش مسکن برای متقاضیان عادی به صفر رسیده است اما با افزایش سقف وام متقاضیان خاص به ۳۰۰ میلیون تومان عملا بی‌کفایتی وام خرید مسکن تایید شد. تا الان شبکه بانکی و سیاست‌گذار پولی این موضوع را به‌طور رسمی تایید نمی‌کرد و حاضر به پذیرش این موضوع نبود که وام‌های شبکه بانکی برای خرید مسکن کارآیی خود را از دست داده است و این موضوع منجر به سرکوب قدرت خرید تقاضای مصرفی در شرایط جهش قیمت شده است. اما با این مصوبه و این تصمیم، این موضوع نیز عملا مهر تایید گرفت. هر چند وام ۳۰۰ میلیونی خرید مسکن با توجه به جهش ادامه‌دار قیمت ملک در سه سال اخیر و سطح فعلی قیمت‌ها در کل وام ایده‌آلی نیست، اما نسبت به وامی که هم‌اکنون به سایر متقاضیان پرداخت می‌شود ۳ برابر است.

این در حالی است که این گروه خاص از پرداخت بهای اوراق نیز معاف هستند اما متقاضیان عادی باید معادل بخش قابل توجهی از مبلغ وام خود را نیز برای خرید اوراق هزینه کنند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد این اقدام جدید در راستای افزایش ۵۰ درصدی سقف تسهیلات خرید مسکن برای یک گروه خاص در شرایط مقاومت شبکه بانکی و متولی مسکن برای افزایش سقف تسهیلات مسکن افراد عادی با این استدلال که افزایش سقف تسهیلات منجر به جهش قیمت‌ها و ایجاد التهاب در بازار مسکن می‌شود حداقل سه پیام بد به بازار مخابره می‌کند.

اولین و مهم‌ترین پیام منفی این اقدام آن است که همان گونه که گفته شد این اقدام بی‌کفایتی و ناکارآمدی وام خرید مسکن فعلی موجود در شبکه بانکی برای متقاضیان عادی را تایید می‌کند.

در واقع در شرایطی که افزایش وام خرید مسکن متقاضیان عادی با این استدلال که افزایش سقف وام می‌تواند منجر به التهاب قیمتی شود با مقاومت شبکه بانکی و متولی مسکن مواجه است، افزایش ۵۰ درصدی سقف وام خرید مسکن یک گروه خاص و سه برابر شدن مبلغ آن در مقایسه با وام خرید مسکن اشخاص عادی، گواهی بی‌کفایتی وام خرید مسکن فعلی در دسترس برای متقاضیان معمولی است.

دومین پیام این اقدام درخصوص طول دوره بازپرداخت تسهیلات مسکن در هر دو حالت یعنی تسهیلات خرید مسکن پرداختی به اشخاص عادی و یک گروه خاص است.

در حالی که هم‌اکنون دوره بازپرداخت وام خرید مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم وام مسکن به متقاضیان عادی ۱۲ سال است، دوره بازپرداخت وام ۳۰۰ میلیون تومانی اشخاص خاص ۲۰ ساله تعیین شده است که به لحاظ طول دوره بازپرداخت به‌طور نسبی شبیه الگوی بازپرداخت وام در برخی کشورهای توسعه‌یافته است. افزایش طول دوره بازپرداخت هم یکی از پیش‌شرط‌های مهم در تبدیل وام‌های مسکن به تسهیلاتی در استطاعت است که از سال‌های گذشته تاکنون به‌عنوان یکی از راهکارهای موثر در تقویت قدرت خرید خانوارها و کمک به آنها برای خرید مسکن با استفاده از وام مسکن مورد تاکید قرار گرفته است.

این در حالی است که به رغم تاکیدهای زیادی که از گذشته تاکنون در این باره وجود داشته و دارد همچنان دوره بازپرداخت رایج‌ترین وام خرید مسکن از سوی متقاضیان معمولی ۱۲ سال است درحالی‌که برای یک گروه خاص این دوره به ۲۰ سال افزایش یافته است. افزایش دوره بازپرداخت وام مسکن منجر به کاهش رقم اقساط ماهانه و در استطاعت شدن رقم قسط برای متقاضیان می‌شود و از این طریق امکان افزایش سقف وام مسکن بدون تحمیل فشار مضاعف برای پرداخت اقساط ماهانه بیشتر به وام‌گیرنده‌ها فراهم می‌شود.

ایجاد بازارهای رانتی خرید و فروش وام‌های مربوط به گروه‌های خاص همچون نخبه‌ها، پزشکان و… سومین پیام بد این گونه اقدامات محسوب می‌شود. در واقع صدور مجوزهای خاص تسهیلاتی تنها برای گروه‌های خاص در بسیاری از موارد، مسیرهای دلالی را هموار می‌کند و در نهایت منجر به انحراف مسیر وام‌های تعریف شده برای گروه‌های خاص به سمت متقاضیان مصرفی یا متقاضیان واقعی با بهای بالا می‌شود.

از گذشته تاکنون بازار سیاه و دلالی وام مسکن وجود داشته است که فعالیت دلالان وام در بازار آزاد یا بازار سیاه وام متناسب با سیاست‌ها و شرایط بازار وام و بازار ملک افت و خیز داشته است. در دوره‌هایی که فاصله بین سقف وام در دسترس برای گروه‌های خاص با وام در دسترس برای عموم مردم افزایش می‌یابد بازار سیاه دلالان وام نیز رونق می‌گیرد و امتیاز این وام‌ها با ارقام گزاف و قابل توجه خرید و فروش می‌شود.

کارشناسان نیز همواره نسبت به پیامدهای این گونه تبعیض‌ها به سیاست‌گذار پولی هشدار می‌دهند و در شرایط فعلی توصیه آنها به سیاست‌گذار پولی آن است که بهتر است با سیاست‌های کارآمد نظیر افزایش سقف تسهیلات متناسب با تحولات قیمتی مسکن، افزایش طول دوره بازپرداخت و کاهش نرخ سود، مسیر دسترسی متقاضیان مصرفی و خانه‌اولی‌ها را که گروه‌های اصلی متقاضی مسکن و دریافت وام هستند هموار کنند.

بررسی‌ها و تحقیقات میدانی از بازار سیاه یا بازار آزاد خرید و فروش امتیاز وام مسکن نشان می‌دهد هم‌اکنون امتیاز انواع وام‌های مربوط به خرید مسکن گروه‌های خاص با بهایی معادل ۱۵ تا ۳۰ درصد مبلغ کل وام بین دارندگان امتیاز وام و متقاضیان خرید مسکن با استفاده از این وام‌ها خرید و فروش می‌شود.

این در حالی است که اگر وام مسکن در دسترس عموم مردم متناسب با تحولات قیمتی وامی کارآمد و موثر بود و بخش موثری از هزینه خرید مسکن را پوشش می‌داد خرید و فروش وام در بازار سیاه نیز ایجاد نمی‌شدو این بازار اساسا امکان فعالیت نداشت و از سوی دیگر یکی از مهم‌ترین راه‌های مسدودسازی مسیر فعالیت دلالان وام مسکن، رفع هر گونه تبعیض درخصوص پرداخت وام به گروه‌های خاص آن‌هم با اختلاف قابل توجه بین رقم مصوب پرداخت وام به این گروه‌ها و وام پرداختی به متقاضیان معمولی است.

هم‌اکنون برخی از متقاضیان مصرفی که به دلیل ناکارآمدی وام مسکن در دسترس برای افراد عادی به بازار سیاه وام‌های مسکن ارائه‌کننده امتیاز وام مسکن افراد خاص مراجعه می‌کنند در قبال پرداخت ارقام بالا، امتیاز خرید وام آنها را خریداری می‌کنند. در چنین شرایطی سند ملک در مالکیت فردی که وام به نام وی است باقی می‌ماند و بنا بر ادعای دلالان، با صدور وکالت بلاعزل پس از اتمام دوره بازپرداخت یا در زمان تسویه مبلغ وام، سند ملک به نام مالک واقعی منتقل می‌شود. با این حال کارشناسان حقوقی نیز نسبت به خطرات و تهدیدهایی که در این زمینه پیش‌روی متقاضیان خرید امتیاز این گونه وام‌ها از دلالان بازار سیاه هستند به این افراد هشدار می‌دهند. چرا که حجم قابل توجهی از پرونده‌هایی که هم‌اکنون در محاکم قضایی در حوزه املاک در دست بررسی است مربوط به کلاهبرداری‌هایی است که در این زمینه صورت گرفته است

به گزارش اقتصاد انلاین به نقل از همشهری، تهران بدون احتساب شهر جدید هشتگرد که پیش از جدا‌شدن استان البرز از تهران، بخشی از استان تهران به‌شمار می‌آمد، از سه‌شهر جدید یا شهرک اقماری برخوردار است. اگر طرحی که در سال87 توسط استاندار وقت تهران به‌عنوان یک شهر جدید توریستی معرفی شد، به نتیجه رسیده بود، امروز تهران با وجود شهر لتیان از چهارشهر اقماری برخوردار بود. اما این شهر که مساحت آن 500هکتار اعلام شده بود، ظاهرا جزو پروژه‌هایی بود که بی‌نتیجه‌ باقی ماند. شهرهای جدید تهران، پردیس، پرند و اندیشه هم‌اکنون بیش از 380هزار نفر از جمعیت تهران را در خود سکونت داده‌اند و با توسعه بیشتری که در انتظار آنهاست و همچنین قیمت مقرون‌به‌صرفه‌تری که می‌توان برای خرید ملک یا خانه در آنها پیدا کرد، به‌زودی میزبان بخش بیشتری از جمعیت کلانشهر تهران خواهند بود. اجرای پروژه‌های مسکن مهر و مسکن ملی در این شهرها بر تعدیل قیمت مسکن کمک فراوان کرده است؛ اگرچه بسیاری از متقاضیان مسکن در این پروژه‌های انبوه‌سازی همچنان در انتظار تحویل گرفتن واحد‌های خود هستند. در ادامه به بخش‌هایی از ویژگی‌ شهرهای جدید تهران و مشکلاتی که ساکنان این شهرها با آنها دست به گریبان هستند، اشاره می‌کنیم.

مطابق آخرین برآوردها نزدیک به 40درصد از ترافیک شهر تهران از بیرون ورود می‌کند. این موضوع نیازمند این است که در سیاستگذاری مربوط به حمل‌و‌نقل کلانشهر تهران دید منطقه‌ای داشته باشیم. درواقع، منفعت توسعه حمل‌ونقل عمومی در حومه به تهران هم می‌رسد. رفع آلودگی و ترافیک کمتر، نتیجه اجرای این سیاست خواهد بود

پردیس/ معرفی

شهر جدید پردیس، مرکز شهرستان پردیس به شمار می‌رود که در سال1391 به‌عنوان پانزدهمین شهرستان استان تهران به تأیید رسید. این شهر در فاصله 28کیلومتری از شرق تهران قرار گرفته است. پردیش از شمال با شمیرانات و از جنوب با پاکدشت همسایه است. در این شهر، هم خانه‌های ویلایی می‌توان پیدا کرد و هم خانه‌های آپارتمانی. فازهای اول تا چهارم این شهر معمولا گران‌قیمت‌تر هستند، اما با ورود پروژه مسکن مهر به این شهر، فرایند تعدیل قیمت در آن آغاز شد. پردیس همچنان درحال توسعه است و  و تجاری زیادی در این شهر در دست تکمیل و بهره‌برداری قرار دارند.

تاریخچه و جمعیت

گفته می‌شود پیش از آغاز انقلاب، در محل کنونی شهر جدید پردیس قرار بود شهرکی ساخته شود. اما با آغاز انقلاب عملیات ساخت این شهرک متوقف شد و سپس در سال‌های پس از انقلاب، وزارت مسکن و شهرسازی در همان محل شهر جدید پردیس را احداث کرد. مکان‌یابی شهر جدید از سال1365 آغاز و نخستین طرح شهر در سال1367 توسط شرکت مهندسان مشاور توسعه عمران ارائه شد. این طرح در سال1368 در شورای‌عالی شهرسازی به تصویب رسید. براساس این مصوبه باید بخشی از جمعیت سرریز تهران که در آن زمان بالغ بر سه‌میلیون نفر برآورد می‌شد تا سال1395 به شهرهای جدید ازجمله شهر جدید پردیس هدایت می‌شدند. این شهر درحال حاضر و براساس آخرین سرشماری بیش از 73هزار و 300نفر ساکن دارد.

قیمت ملک و مسکن

مشاوران املاک در این شهرک می‌گویند که آپارتمان‌های پردیس از متری 9میلیون و 500هزار تومان تا 17میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌شود. در همین شهرک ویلایی‌ها هر متر 16تا 30میلیون تومان است. ملک در این شهرک در فاز یک یا مسکن مهر خرید و فروش می‌شود و قطعات زمین در این بخش معمولا 280متری است. برای خرید ملک در پردیس باید بیش از یک‌میلیارد تومان هزینه کنید، زیرا قیمت واحدهایمسکن مهر  که در فازهای 5، 8و 11قرار دارند از یک میلیارد و 100میلیون تومان آغاز می‌شود. واحدهای فاز 11، 87متری و فاز 5 از 87 تا 94متر است. واحدهای آپارتمانی فاز 8 نیز 97 تا 124متری هستند. اما شما برای خرید یکی از واحدهای شخصی‌ساز در این محدوده باید بیش از یک میلیارد و 850میلیون تومان داشته باشید؛ زیرا این رقم در بعضی واحدها تا 7میلیارد هم خریدوفروش می‌شوند. بافت قدیمی این شهرک که فازهای یک تا 4 است، محبوب‌ترین بخش و گران‌ترین مناطق این شهرک است.

مسائل و مشکلات

پردیسی‌ها خیالشان از بابت آموزش بچه‌هایشان راحت است. آنها از سطح کیفی مدارس، چه دولتی و چه غیردولتی راضی‌اند. بیشتر مؤسسه‌های بنام زبان‌های خارجی در پردیس شعبه دارند و در حد پیشرفته می‌توانند زبان‌های مختلف را آموزش دهند. اگر کسی هم بخواهد موسیقی یاد بگیرد و حتی اگر سازش در جمع سازهای پرطرفدار هم نباشد، مشکلی برای پیدا کردن آموزشگاه و استاد ندارد. مشکل اصلی پردیسی‌ها در بحث درمان است. این شهر یک بیمارستان دارد و با اینکه این بیمارستان کیفیت قابل قبولی هم دارد، اما فقط یک بیمه خاص را قبول دارد و به‌خاطر همین مراجعان زیادی ندارد و مدتی هم تعطیل بوده. تنها درمانگاه شهر هم به‌خاطر اینکه خیلی تمیز نبود، زیاد مشتری نداشت. به‌تازگی درمانگاهی در این شهر راه‌اندازی شده که توانسته تا حدودی شهروندان را راضی نگه دارد. با این حال اگر کسی بیماری خاص و جدی داشته باشد، ترجیح می‌دهد در تهران درمانش را پیگیری کند. فروشگاه‌های زنجیره‌ای هم در پردیس شعبه دارند، حتی بعضی از این فروشگاه‌ها، از فروشگاه‌های تهران هم بزرگ‌تر و مجهزترند.

امکانات تفریحی

اگر ساکن پردیس باشید، خیلی نیازی ندارید که برای تفریح‌کردن به تهران بیاید. بیشتر رستوران‌های معروف تهران در پردیس هم شعبه دارند. این شهر سه‌سینما دارد که جوابگوی جمعیت است. باشگاه‌های ورزشی پردیس در حد باشگاه‌های معروف شمال تهران است. البته قیمت این باشگاه‌ها در حدی نیست که همه شهروندان بتوانند مشتری شوند و عده‌ای ترجیح می‌دهند در باشگاه‌های شهرداری ورزش کنند. شهرداری پردیس هم برای سرگرم بودن مردم برنامه‌ دارد؛ مثلا اینکه پردیسی‌ها در بیشتر مواقع برای رفتن به کنسرت نیاز به بلیت ندارند، چون کنسرت‌ خواننده‌های معروف در فضای باز و رایگان برگزار می‌شود. همه برندها هم در پاساژهای پردیس شعبه دارند. پارک‌ها و شهربازی‌های کوچک هم جوابگوی نیاز بچه‌ها هستند. ولی مسئله اصلی این است که اگر در پردیس اتومبیل شخصی نداشته باشی، کارت سخت می‌شود؛ شیب زیاد شهر اجازه پیاده‌روی نمی‌دهد و کرایه تاکسی‌های شهر هم سرسام‌آور است.

دسترسی به تهران

برای رفت‌وآمد به تهران از پردیس 20دقیقه زمان لازم است. قطار شهری هنوز در این شهرک حرکت خود را آغاز نکرده، اما می‌توانید به آینده آن امیدوار باشید، زیرا به‌تازگی فعالیت عمرانی آن آغاز شده است. اما اتوبوس از این شهرک نقاط مختلف تهران ازجمله به شهرک قائم در نوبنیاد، سه‌راه‌تهرانپارس و متروی فرهنگستان برای نقل و انتقال راحت‌تر به دیگر مناطق تهران وجود دارد. تاکسی‌ها نیز در فازهای مختلف آن در رفت‌وآمد هستند.

پردیسی‌ها خیالشان از بابت آموزش بچه‌هایشان راحت است. آنها از سطح کیفی مدارس، چه دولتی و چه غیردولتی راضی‌اند. بیشتر مؤسسه‌های بنام زبان‌های خارجی در پردیس شعبه دارند و در حد پیشرفته می‌توانند زبان‌های مختلف را آموزش دهند

اندیشه

تاریخچه و جمعیت

براساس آمار وزارت راه و شهرسازی، فاز اول شهر جدید یا شهرک اندیشه، قبل از انقلاب طراحی و به اجرا گذاشته و به فرمانداری و شهرداری شهریار تحویل  شده است. همچنین از سال1361 به بعد قطعات بزرگی از زمین‌های این فاز به فرهنگیان واگذار شد. آغاز طراحی و اجرای فازهای2 و 3 این شهرک با وسعتی برابر 120هکتار هم به سال1370بازمی‌گردد. واگذاری اراضی فاز4 اندیشه از سال 1375 آغاز شد و فاز6 این شهرک هنوز مجوز ساخت دریافت نکرده است. شرکت عمران اندیشه در سال1367 تاسیس شد و به مرور زمان اداره‌ها و مراکز دولتی دیگر در این شهر فعالیت خود را آغاز کردند. این شهر براساس آخرین سرشماری بیش از 116هزار نفر جمعیت دارد.

قیمت ملک و مسکن

باید برای خرید ملک در شهرک اندیشه متری 9میلیون تومان هزینه کنید. ملک در این شهرک که از 5فاز به اضافه‌ شهرک‌های حومه تشکیل شده، در بخش قدیمی از متری 9میلیون و 500هزار تومان شروع می‌شود و برای خرید یک ملک ویلایی باید حداقل 4میلیارد تومان هزینه کنید. معمولا خانه‌های ویلایی این شهرک از 200متر شروع می‌شود. زمین در این شهرک در قطعات 200متری و بیشتر تقسیم‌ بندی شده که برای خرید یک قطعه 200متری حداقل 3میلیارد تومان پول نیاز است. اما بهترین بخش‌های اندیشه ویلایی‌های فازهای3 و 4، همچنین آپارتمان‌های شهرک صدف هستند. آپارتمان‌های 120متری این شهرک از متری 15میلیون تا 21میلیون تومان خرید و فروش می‌شوند.

مسائل و مشکلات

اگر ساکن اندیشه باشی و محل کارت هم در این شهر باشد، نیاز چندانی نداری که از شهر خارج شوی، اما در هر کاری اگر دنبال بهترین‌ها هستید نمی‌توانید با اطمینان خاطر در اندیشه پیدا کنید. مدارس این شهر، آموزشگاه‌های زبان و موسیقی جوابگوی نیازهای مردم هستند، اما اگر می‌خواهید بهترین‌ آموزش را ببینید، بهتر است که بیشتر هزینه کنید و به تهران بیایید. اندیشه فروشگاه‌های زنجیره‌ای و تره‌بارهای خوب دارد. بیمارستان تخصصی نور این شهر نیز درمانگاه‌هایش در سطح خوبی خدمات می‌دهند و مردم راضی هستند. خدمات درمانی در اندیشه خوب است و کمتر کسی نیاز پیدا می‌کند تا به تهران یا کرج برود. اگر از ساکنان اندیشه بپرسید چه چیز شهر شما را اذیت می‌کند؟ حتما از شلوغی فاز یک می‌گویند. برخلاف فازهای دیگر اندیشه که سکوتشان آرامش‌دهنده است، شلوغی فاز یک آزاردهنده است. خیابان‌های تنگ و جمعیت زیاد این فاز و تعداد بالای دستفروشان، ساکنین این فاز را کلافه کرده است.

امکانات تفریحی

شهروندان اندیشه اگر خیلی هم اهل تفریح باشند و امکانات شهرشان جوابگوی نیازهای آنها نباشد، باز هم ترجیح می‌دهند از همان امکانات استفاده کنند و در ترافیک سنگین بین تهران و اندیشه نمانند، مگر اینکه محل کارشان در تهران باشد. وضعیت باشگاه‌های ورزشی اندیشه راضی‌کننده است و تجهیزات به‌روزی دارند. بیشتر ورزش‌ها را هم در حد حرفه‌ای می‌شود در این شهر انجام داد. اندیشه سینما هم دارد و در کنار سالن هم فضای کوچکی به تئاتر اختصاص دارد، ولی بیشتر، مدارس هستند که برای تئاترهای مدرسه‌ای از این فضا استفاده می‌کنند. اگر کسی بخواهد تئاتر خوب تماشا کند حتما باید به تهران بیاید. اگر قرار باشد در اندیشه کنسرتی برگزار شود، از همان فضاهای ورزشی استفاده می‌شود. رستوران‌های اندیشه در سطح متوسط هستند و اگر کسی بخواهد رستوران خیلی خوبی برود، حتما باید در ترافیک اندیشه به تهران معطل شود.

دسترسی به تهران

از شهرک اندیشه به تهران 25دقیقه زمان لازم است. این شهرک قطار شهری نداشته و مردم معمولا برای رفت‌وآمد از اتوبوس و تاکسی استفاده می‌کنند. اتوبوس‌ها به سمت همه پایانه‌های شهر در مسیرهای مختلف حرکت می‌کنند و تاکسی‌ها از سر هر فاز شهرک اندیشه برای نقاط و میادین مهم تهران خط دارند.

اگر ساکن اندیشه باشی و محل کارت هم در این شهر باشد، نیاز چندانی نداری که از شهر خارج شوی، اما در هر کاری اگر دنبال بهترین‌ها هستید نمی‌توانید با اطمینان خاطر در اندیشه پیدا کنید. مدارس این شهر، آموزشگاه‌های زبان و موسیقی جوابگوی نیازهای مردم هستند، اما اگر می‌خواهید بهترین‌ آموزش را ببینید، بهتر است که بیشتر هزینه کنید و به تهران بیایید

پرند/ معرفی

پرند، شهری تازه تأسیس درشهرستان رباط کریم استان تهران است که دارای 6فاز است. فازهای صفر و یک این شهر عموما شخصی‌ساز هستند و از قیمت بالاتری برخوردارند. پرند دارای خط مستقل راه‌آهن است و خط متروی آن به‌زودی راه‌اندازی خواهد شد. گفته می‌شود فازهای جدیدتر در این شهر از امکانات شهری کمتری برخوردارند از این‌رو فازهای صفر تا 3 همواره محبوبیت بیشتری در میان خریداران دارند. بیشترین تعداد پروژه مسکن مهر در پرند درحال اجراست، از این‌رو این شهر در آینده به شهری بزرگ و پرجمعیت تبدیل خواهد شد. شدت وزش باد در این شهر، به‌ویژه در فصول بهار و زمستان گاه برای ساکنان دردسرساز می‌شود. پرند امروز مقصد اصلی افرادی است که قصد مهاجرت از تهران را دارند و طی یک سال گذشته بیش از 24هزار مهاجر جدید بوده است.

تاریخچه و جمعیت

قدمت شهر جدید پرند به سال1369 بازمی‌گردد. طرح این شهر که در 30کیلومتری جنوب غربی تهران و در مسیر آزادراه تهران-ساوه و در مجاورت با فرودگاه امام خمینی واقع شده است، در سال1369با هدف اسکان 8000نفر و با مساحتی برابر 1000هکتار به تصویب شواری عالی شهرسازی و معماری تهران رسید و ازهمان تاریخ فعالیت‌های احداث در چارچوب اساسنامه در این شهر آغاز شد. از این‌رو می‌توان آن را جدیدترین شهر اقماری استان تهران نامید. با این همه امروز توسعه سریع و افزایش جمعیت، این شهر را تا مرز بیش از جمعیت درنظر گرفته‌شده در طرح اولیه پیش برده است، درحالی‌که در روند ساخت‌وساز این شهر جدید، تمامی جوانب توسعه درنظر گرفته‌ نشده است، از این‌رو ممکن است مشکلات اجتماعی زیادی برای این شهر به ‌وجود ‌آید. پرند براساس آخرین آمار اعلام‌شده در سال1399 بیش از 195هزار نفر جمعیت دارد.

قیمت ملک و مسکن

موقعیت خرید و فروش زمین و ملک در پرند تهران در دو بخش شخصی‌ساز و مسکن مهر تعریف شده است. اما در بخش شخصی‌ساز که به فازهای صفر، یک و 2 گفته می‌شود، ملک‌ها با موقعیت آپارتمانی و ویلایی‌ ساخته شده‌اند. آپارتمان‌ در این فازها از متری 9 تا 15میلیون تومان و زمین و ویلایی‌ از متری 9میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. قطعات زمین در این محدوده معمولا 200متری است و تا 600متر هم می‌رسد. اما در بخش مسکن مهر پرند که فازهای 3تا 6 را شامل می‌شود، قیمت‌ها از متری 4 تا 8میلیون تومان است و گاهی بنا به موقعیت بالاتر از این رقم هم به فروش می‌رسند.

مسائل و مشکلات

پدران و مادرانی که در پرند زندگی می‌کنند از مدارس دولتی این شهر راضی‌اند و می‌گویند تفاوت چندانی با مدارس تهران ندارند. اما کیفیت مدارس غیرانتفاعی چنگی به دل نمی‌زند. دبیرستان‌ها، چه دخترانه و چه پسرانه، همه رشته‌ها را ندارند و اگر دانش‌آموزی بخواهد رشته فنی یا هنری خاصی را بخواند یا باید به تهران برود و یا رباط کریم. پرند بیمارستان ندارد. اگر بیماری نیاز به بستری‌شدن یا جراحی داشته باشد، باید راه تهران یا رباط‌کریم را در پیش گیرد. درمانگاه شبانه‌روزی پرند پزشکان متخصص دارد و شبانه‌روزی است، اما این متخصصان هر روز در درمانگاه نیستند و هرکدام روز خاصی نوبت می‌دهند و به‌خاطر همین بیماران باید ساعت‌ها در درمانگاه منتظر بمانند. در سطح شهر جز متخصصان چشم و کودک، پزشک دیگری مطب ندارد. داروخانه شبانه‌روزی، تره‌بار، فروشگاه‌های زنجیره‌ای شهروند، رفاه، جامبو و… توانسته‌اند نیازهای شهروندان پرند را تامین کنند.

امکانات تفریحی

در پرند آموزشگاه‌های زبان، موسیقی و.. هست، اما با کیفیت متوسط. این شهر 3‌آموزشگاه موسیقی دارد که بیشتر به درد مبتدیان می‌خورد و هنرجوها برای حرفه‌ای شدن باید راهی تهران شوند. پرند باشگاه‌های ورزشی هم دارد که آنها هم همه در سطح متوسط هستند. این شهر فقط یک استخر دارد که کفاف جمعیت را نمی‌دهد و تا قبل از کرونا، همیشه شلوغ بود. پرند پاساژ هم دارد، اما مغازه‌ها نمی‌توانند جوابگوی همه سلیقه‌ها باشند. اگر کسی لباس برند یا لباس مجلسی بخواهد، باید راه تهران را در پیش گیرد. البته بیشتر اجناس مغازه‌ها در حد توان خرید مردم است. پرند سینما و تئاتر هم ندارد. قرار بود سینمای این شهر امسال افتتاح شود که کرونا این اجازه را نداد. شهربازی هم در این شهر دیده نمی‌شود. کلوپ‌های بازی کامپیوتری، پارک‌ها و کارتینگ محل‌های اصلی تفریحی کودکان و نوجوانان هستند. پرندی‌ها می‌گویند شهرشان شهر آرایشگاه‌های زنانه و املاکی است.

دسترسی به تهران

ساکنان پرند برای رفت‌وآمد به تهران 45دقیقه در راه خواهند بود. کسانی که از ماشین شخصی یا خطوط تاکسی استفاده می‌کنند معمولا از دو مسیر جاده ساوه یا اتوبان تهران-قم به مرکز شهر می‌آیند. آن دسته که اتوبان را انتخاب می‌کنند باید از عوارضی عبور کنند و برای هر رفت یا آمد هزار تومان پرداخت کنند؛ البته مسافرانی که معمولا با تاکسی به این شهرک رفت‌وآمد دارند می‌توانند از میدان استقلال که در فاز2 پرند جانمایی شده، به مناطق مختلف تهران رفت‌وآمد کنند. اتوبوس‌ها نیز به میادین مهم و پرتردد شهر مثل میدان صادقیه، آزادی، هفت‌تیر و… روزانه در رفت‌وآمد هستند. اما قطار شهری روزانه 24مرتبه از این شهر به ایستگاه متروی راه‌آهن تهران رفت و بازگشت دارد. به‌عبارتی 12بار رفت و 12بار برگشت که نشان از آن دارد قطارها هر یک ساعت به سمت پرند یا از این شهر به سمت تهران در حرکتند.

پرند بیمارستان ندارد. اگر بیماری نیاز به بستری‌شدن یا جراحی داشته باشد، باید راه تهران یا رباط‌کریم را در پیش گیرد. درمانگاه شبانه‌روزی پرند پزشکان متخصص دارد و شبانه‌روزی است، اما این متخصصان هر روز در درمانگاه نیستند و هرکدام روز خاصی نوبت می‌دهند و به‌خاطر همین بیماران باید ساعت‌ها در درمانگاه منتظر بمانند. در سطح شهر جز متخصصان چشم و کودک، پزشک دیگری مطب ندارد

به گزارشاقتصاد انلاین به نقل از همشهری، این شهرها معمولا از اسامی یا القابی نمادین مانند شهرک فناوری، شهرک امید یا اکوشهرک برخوردارند و چشم‌اندازی جدید در سرمایه‌گذاری روی املاک و نگاهی خوش‌بینانه نسبت به رشد اقتصادی تحت‌تأثیر شکوفایی طبقه متوسط ایجاد کرده است. طرح ایجاد شهرهای جدید معمولا در جوامع در حال توسعه به اجرا گذاشته می‌شوند، اگرچه شهرهای بزرگی مانند لندن و پاریس هم در دوران توسعه خود چنین فرایندی را تجربه کرده‌اند. شهرک‌های اقماری یا شهرهای جدید معمولا در فواصلی از شهرهای اصلی و در مناطق سرسبز بنا می‌شوند تا مشکلاتی مانند تراکم بالای جمعیت و آلودگی که معمولا بر سر راه شهرسازان قرار دارد کمرنگ‌تر شود و فرصت‌های بیشتری برای بنای شهرهای هوشمندتر مبتنی بر طرح‌های آینده‌نگرانه فراهم شود. طرح اولیه این شهرها با هدف اتصال بیشتر مردم، مناطق و بخش‌ها با اقتصاد جهانی ارائه می‌شوند و هدف معمولا جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی برای رقابت با دیگر شهرهای جدید در دیگر نقاط جهان است.

با وجود این بنای شهرهای جدید اگرچه در سال‌های اخیر بیشتر و تخصصی‌تر در جهان پیگیری می‌شوند اما همانطور که پیش‌تر گفته شد، شهرهای بزرگی مانند پاریس، لندن و توکیو در این حوزه سابقه‌ای طولانی دارند. برای مثال شهرک سو وا نی کوم در حومه شهر توکیو یکی از شهرک‌های جدیدی بود که در سال 1971بنا و در سال 2011به‌دلیل فرسوده شدن ساختمان‌ها، این شهرک توسط شهرداری توکیو تخریب شد. یا شهر یوکوهاما در ژاپن که امروز براساس جمعیت، دومین شهر بزرگ ژاپن محسوب می‌شود، در ابتدا یک روستای ماهیگیری بود و به‌تدریج و با ورود تاجران چینی و بریتانیایی، به یکی از شهرهای اقماری اطراف توکیو تبدیل شد. شهر جدید تاما شهر عظیم مسکونی دیگری است که در اطراف توکیو بنا شده است. این شهر که به‌عنوان شهری جدید در سال 1965بنا شد، طولی برابر 14کیلومتر و عرضی برابر 3کیلومتر دارد. جمعیت این شهر که اکنون با گذشت 56سال دیگر نمی‌توان نام جدید روی آن گذاشت، 200هزار نفر است و بزرگ‌ترین شهر‌ اقماری مسکونی در ژاپن محسوب می‌شود. شهر تاما در دوران پس از جنگ ژاپن ساخته شد؛ زمانی که هجوم مردم به توکیو باعث تراکم شدید جمعیت و جهش قیمت‌ها در این شهر شد. این وضعیت باعث شد بسیاری از متقاضیان زندگی و کار در توکیو برای یافتن محل سکونت ارزان‌قیمت‌تر به حومه شهر پناه ببرند و به این ترتیب روند توسعه شهر توکیو به روندی بی‌برنامه و انفجاری تبدیل شد. تاما با هدف جلوگیری از ساخت ساز های افسار گریخته در اطراف توکیو طراحی شد. این شهر از ابتدا با هدف گنجاندن 342هزار نفر ساخته شد و فاز اول ساخت آن در سال 1971به پایان رسید. این شهر اکنون علاوه بر انواع زیرساخت‌های حیاتی شهری، از 16دانشگاه و کالج، خطوط مترو و قطار و شبکه تلویزیونی مستقل برخوردار است.

نقشه نجات پاریس

پاریس هم در سال 1965به واسطه نگرانی از 16میلیون نفری شدن جمعیت شهر تا پایان قرن بیستم، طرح ایجاد چندین شهر جدید به‌منظور کاهش تراکم جمعیت شهر را به اجرا گذاشت. تا سال 2010بیش از 7درصد از جمعیت پاریس در این شهرها ساکن شده بودند. این شهرها با نام‌های سرژی پونتوآز، اوری، مارنو-لا-واله، سن‌کوئینتین ایولین و سن‌ار در ابتدای احداث 1.9درصد از جمعیت پاریس را در خود گنجانده بودند و امروز به بخش‌هایی اصلی از شهر تبدیل شده‌اند.

درخشش جهانی سنگاپور

سنگاپور از سال 1973مالک نخستین شهرک مسکونی عظیم خود شد. شهرک جدید کوئینزتاون از سال 1952تا 1973در دست ساخت بود. امروزه سنگاپور شهرک‌های اقماری فراوانی دارد که 11هزار مجتمع مسکونی این شهرک‌ها در قالب 23شهر جدید و 3 استان در سرتاسر کشور گسترانده شده‌اند. شهرک‌های اقماری در سنگاپور، در واقع مجتمع‌های عظیم مسکونی هستند که با هدف خودکفا بودن طراحی و ساخته شده‌اند. این شهرک‌های جدید شامل واحد های مسکونی  عمومی، مرکز شهر و دیگر دارایی‌های شهری هستند. در این شهرک‌ها به موضوعاتی مانند اشتغال، تحصیل، درمان، سرگرمی و ورزش هم توجه شده است. موفقیت سنگاپور در طراحی و ساخت شهرک‌های اقماری در سطح جهانی شناخته شده است. شهرت شهرک‌سازی سنگاپور به‌ویژه زمانی جهانی شد که سازمان ملل متحد در سال 1992جایزه جهانی سکونتگاه را به شهر تامپینز سنگاپور اهدا کرد. این شهر که سومین شهرک اقماری بزرگ سنگاپور محسوب می‌شود، وسعتی برابر 2089هکتار دارد و درعین حال به‌عنوان سومین شهر جدید پرجمعیت سنگاپور هم شناخته می‌شود. ساخت این شهر جدید در سال 1978آغاز شد و ساخت 2محله آن در سال‌های 1983و 1987به پایان رسید. در ساخت زیرساخت‌های بخش‌های جدیدتر این شهر از جدیدترین تکنیک‌ها استفاده شده است و بناهای جدیدتر این شهر از طراحی‌ها و رنگ‌های جذاب‌تری به نسبت ساختمان‌های قدیمی‌تر برخوردارند. 6منطقه این شهر میزبان 237هزار و 800نفر است و منطقه 6 جدیدترین منطقه آن به شمار می‌رود که ساخت آن در سال 2014تکمیل شده است.

شهرهای اقماری سئول

در پایتخت کره‌جنوبی شرکتی دولتی به‌نام شرکت نوآوری شهری گیونگی مسئولیت توسعه و مسکونی‌سازی منطقه گیونگی در سئول را به‌عهده دارد. منطقه گیونگی میزبان تمامی شهرک‌های اقماری و شهرهای جدید سئول است؛ منطقه‌ای که قرار است بار سنگین تراکم جمعیت را از شانه‌های نحیف سئول بردارد. شرکت نوآوری شهری گیونگی تاکنون شهرهای جدیدی به‌نام‌های گوانجیو، دونگتان و داسان را در گیونگی ایجاد کرده است. شهرهای جدید گوانجیو و داسان در جنوب و شمال غرب سئول واقع شده‌اند. شهر جدید گوانجیو درحال حاضر 80هزار نفر جمعیت دارد و در زمینی به وسعت هزار و 130هکتار بنا شده است. مراحل ساخت این شهر در فازهای نهایی به‌سرمی‌برد و مقامات این شهر جدید از اواسط سال 2020در آن مستقر شده‌اند. شهر جدید دیگر سئول، با جمعیت تخمینی 83هزار نفر، مساحتی برابر 475هکتار دارد. فاز اول ساخت‌وساز این شهر دوستدار محیط‌زیست در سال 2017به پایان رسید. هردوشهر از سامانه حمل‌ونقل عمومی مناسبی برخوردارند که به ساکنان دسترسی خوبی به کلانشهر سئول می‌دهد. سفر از این دو شهر تا سئول به کمک مترو نیم ساعت زمان می‌برد. موفقیت ساخت‌وساز و اسکان‌ یافتن شهروندان در این دو شهر باعث شده است که شرکت گیونگی طرح ساخت شهرهای جدید بیشتری را در اطراف سئول داشته باشد.

نمونه موفق دیگر بنای شهرهای اقماری در اطراف یک کلانشهر، سیاداد ستلایت به معنی شهر اقماری است که امروز حومه بالای شهر مکزیکوسیتی محسوب می‌شود. نام اقماری دقیقا به‌دلیل اقماری بودن این شهر روی آن گذاشته شده است.

این شهر در سال 1957بنا شده است و در ابتدا ساکنان مکزیکوسیتی آن را به‌عنوان شهری خارج از شهر می‌شناختند. این شهر اقماری در قرن بیستم یکی از پیشروترین کانون‌های معماری مکزیک محسوب می‌شد زیرا طراحی آن به‌عهده 2نفر از مشهورترین معماران مکزیکی- ماریو پانی و خوزه لوئیس کوئواس- قرار داشت. یکی از ویژگی‌های قابل توجه این شهر وجود نداشتن چراغ راهنمایی و رانندگی در خیابان‌هاست. طراحی هوشمندانه خیابان‌های این شهر، به شکل مدارهای بیضوی مدور، باعث شده تا رانندگان به خوبی نسبت به وضعیت خیابان‌ها و عبور دیگر خودروها دید داشته باشند، به همین دلیل تقریبا نمی‌توان هیچ چراغ راهنمایی و رانندگی در این شهر پیدا کرد. این شهر از ابتدا به‌صورت عامدانه ویژه سکونت 3طبقه اجتماعی- طبقه متوسط، طبقه متوسط رو به بالا و طبقه متمول- ساخته شده است و از آنجا که تنها افرادی از طبقه‌های بالای جامعه توان خریداری ملک در این شهر را داشتند، عجیب نیست که زیباترین سازه‌های مسکونی مکزیکوسیتی در این شهر بنا شده باشد.

شهر جدید تاما شهر عظیم مسکونی دیگری است که در اطراف توکیو بنا شده است. این شهرکه به‌عنوان شهری جدید در سال 1965بنا شد، طولی برابر 14کیلومتر و عرضی برابر 3کیلومتر دارد. جمعیت این شهر که اکنون با گذشت 56سال دیگر نمی‌توان نام جدید روی آن گذاشت، 200هزار نفر است و بزرگ‌ترین شهر‌ اقماری مسکونی در ژاپن محسوب می‌شود.

به گزارشاقتصاد انلاین  به نقل از همشهری، قیمت مسکن در کشور سال‌هاست با شتاب رو به جلو حرکت می‌کند و همین موضوع موجب شده که بسیاری از شهروندان تهرانی به‌علت ناتوانی در پرداخت اجاره بها و همچنین خرید مجبور به سکونت و سرمایه‌گذاری در شهرهای اقماری چون پرند، پردیس و هشتگرد شوند. مهاجرت روزافزون تهرانی‌ها به این شهرک‌ها به‌ویژه تازه‌تاسیس‌ها و آمار بالای خرید، فروش و اجاره موجب گسترش و توسعه روزافزون و افزایش ساخت ساز ها در آنها شده است. مناطقی در که گذشته نه چندان دور، رغبتی برای سکونت در آن وجود نداشت اما اکنون سکونتگاه دائمی بسیاری از مردمی شده که تمام تلاش‌شان را برای ماندن در تهران می‌کنند. کارمندان و کارگرانی که هنوز در تهران مشغول به کارند اما توان پرداخت اجاره‌بها ندارند و از این سکونتگاه‌ها به‌عنوان خوابگاه استفاده می‌کنند به این امید که شاید بتوانند با بهتر شدن اوضاع روزی دوباره اسباب‌شان را بردارند و به تهران برگردند. اما به همین‌که این شهرک‌های ارزان‌نشین به کمک‌شان آمده تا نزدیک تهران باشند و سرپناه داشته باشند دلخوش هستند. البته این شهرک‌ها برای کسانی که وابستگی و دلبستگی چندانی به تهران ندارند، خیلی هم خوب است و کمبود امکانات آن خیلی برایشان آزار‌دهنده نیست. اما آنچه بیش از هر چیزی مهم است انتخاب شهرکی است که امکانات به نسبت خوبی برای سکونت موقت یا دائم داشته باشد و همین موضوع موجب شده تا برخی شهرک‌ها بیش از بقیه روی بورس توجه برای خرید و یا اجاره باشند.

استقبال از شهرک‌های جدید

جهش مکرر قیمت مسکن در سال 97، 98 و نیمه اول سال 99 تغییراتی را هم در بازار مسکن تهران و هم در بازار مسکن شهرهای اطراف تهران رقم زده است. فرید قدیری، کارشناس مسکن در مورد شهرک‌های اقماری تهران و گرایش مردم به انتخاب این سکونتگاه‌ها می‌گوید: «شهرهای اطراف پایتخت یا همان شهرک‌های اقماری که بهتر است با نام حومه تهران از آنها نام ببریم، به دو گروه تقسیم شده‌اند؛ شهرهای قدیمی و شهرهای جدید. در دو سال اخیر متقاضیان مسکن ساکن تهران شهرهای جدید مانند پرند، پردیس و هشتگرد را در اولویت انتخاب برای مهاجرت قرار داده‌اند. این موضوع در حالی است که سابقه شهرهای قدیمی مانند اسلامشهر و ورامین خیلی بیشتر از شهرهای جدید است».

وی به دلایل استقبال مردم از شهرک‌های اقماری جدید اشاره می‌کند و می‌افزاید: «مرز جغرافیایی برای متقاضیان مسکن، معنا و مفهوم سابق خود را از دست داده است. بیش از 10سال است که شاهدیم حجم قابل توجهی از کسانی که شغلشان، اقوامشان و وابستگی‌شان در پایتخت است، محل سکونت‌شان کرج و شهرهای استان البرز است. بنابراین الان هم برای شهرهای جدید همین موضوع مصداق دارد و مردم به‌دنبال بهترین انتخاب با موجودی و دارایی‌هایشان هستند. دلیل استقبال از شهرهای جدید هم این است که عرضه مسکن در این مناطق بیشتر از شهرهای دیگر اطراف پایتخت است. از سویی هم سطح قیمت‌ها پایین‌تر از سایر شهرهای قدیمی حومه تهران مانند اسلامشهر است».

به علاوه در این شهرک‌ها بیشتر آپارتمان‌های عرضه شده نوساز هستند و همین موضوع رغبت افراد را برای معامله و خرید و فروش و حتی اجاره‌نشینی بیشتر می‌کند. چرا که دردسرها و هزینه نگهداری این املاک به‌خاطر نوساز بودن یا سال ساخت پایین کمتر است.

پرند، اندیشه و پردیس، پرتقاضاترین‌ها برای سکونت

سال 97 بعد از جهش اول قیمت‌های مسکن، ابتدا شاهد بودیم که مستأجرهای تهران به سمت پرند، پردیس و حتی هشتگرد رفتند. سال 98 به‌دنبال مهاجرت مستأجرها، خریدارهای مسکن مهاجرت کردند. نیمه اول امسال هم که این جهش ادامه پیدا کرد تقاضای سرمایه هم از تهران به سمت پرند و پردیس متمایل شد. بنابراین هر سه گروه مستأجر، خریدار مصرفی و خریدار سرمایه‌ای به سمت این شهرهای جدید گرایش پیدا کردند. در کل کشور نزدیک به 20شهر جدید داریم که 15شهر فعال هستند. فعال از این منظر که مردم در آن سکونت دارند و زندگی در این شهرها جریان دارد. عمده شهرهای جدید هم در اطراف کلانشهرها هستند. جمعیت ساکن در شهر جدید پرند طبق آخرین آمار و اطلاعات رسمی حدود 160هزار نفر است.

اندیشه با جا دادن 130هزار نفر در جایگاه دوم قرار دارد و شهر جدید صدرا در شیراز با جای دادن 120هزار نفر جمعیت ساکن در خود جایگاه سوم را به‌خود اختصاص داده است. فولادشهر جایگاه چهارم و شهر پردیس با داشتن جمعیت 100هزار نفری جایگاه پنجم را به‌خود اختصاص داده است.

شاید مسئولان بگویند این موضوع به‌خاطر جذابیت شهرهای جدید است ولی در واقعیت این‌چنین نیست. سطح خدمات‌رسانی شهرهای جدید و رفاه سکونتی‌شان بسیار کمتر از تهران است. کارشناس مسکن اضافه می‌کند: «این موضوع مهاجرت فقط برای تهران نیست و در شهرهایی چون اصفهان، مشهد و شیراز نیز ما شاهد مهاجرت مردم به شهرهای حومه هستیم. مهم‌ترین علت مهاجرت اجباری رشد مسکن در کلانشهرها بوده است. در یک سال گذشته قیمت مسکن در تهران نزدیک دو برابر شده و در بقیه شهرهای بزرگ بیش از 60درصد افزایش پیدا کرده است. التهاب قیمت مسکن و اجاره‌بها موجب شده تا افراد به سمت سکونت در شهرهای جدید گرایش پیدا کنند».  هشتگرد هم از شهرهای جدید است. با اینکه جزو شهرهای استان البرز به‌حساب می‌آید اما در مسئله سکونت بسیار مورد توجه تهرانی‌ها قرار دارد.

10میلیون تومان متوسط قیمت در شهرک‌ها

متوسط قیمت مسکن در شهر تهران بیش از 27میلیون تومان در هر مترمربع است، درحالی‌که در شهرهای جدید اطراف تهران میانگین مسکن زیر 10میلیون تومان است. بنابراین طبیعی است که دهک‌های متوسط رو به پایین برای خرید و اجاره، اطراف پایتخت را انتخاب کنند. قدیری می‌گوید: «سابق بر این رشد قیمت در حومه تهران به نسبت تهران نبود؛ چرا که مهاجرت و گسترش فضای شهری آنها تا این اندازه رشد نکرده بود اما تحت‌تأثیر مهاجرت و تقاضا برای خرید، فروش و اجاره، سرعت رشد قیمت مسکن در یک سال گذشته در شهرهای جدید هم به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کرده است. البته یک نکته امیدوارکننده هم وجود دارد؛ همانطور که در یکی‌دو‌ماه گذشته در تهران قیمت مسکن در مناطقی بیش از 5درصد افت پیدا کرد در شهرهای جدید هم این اتفاق افتاده و ما با کاهش قیمت اسمی مواجه شده‌ایم. البته در این میان با کاهش شدید خریدهای سرمایه‌ای در این شهرک‌ها هم در دو‌ماه گذشته روبه‌رو بوده‌ایم. افراد تا دوماه گذشته قبل از آبان ماه، آپارتمان می‌خریدند و سرمایه‌گذاری می‌کردند چون به آینده بدبین بودند و انتظارات تورمی داشتند اما در این دو‌ماه این موضوع را در بازار مسکن مشاهده نمی‌کنیم و این روند بسیار کم‌رنگ شده و کاهش پیدا کرده است».

طبق گفته رئیس اتحادیه املاک پرند قیمت مسکن این منطقه در دو‌ماه گذشته 10تا 20درصد کاهش یافته است. همچنین طبق گفته رئیس اتحادیه املاک پردیس میزان معاملات خرید و فروش مسکن امسال حدود 30درصد افت داشته است. متأسفانه آمار رسمی خرید و فروش شهرک‌های اقماری در هیچ جا پوشش داده نمی‌شود تا با استناد به آن بتوان تحلیل‌های آماری انجام داد اما با توجه به اینکه طبق داده‌های رسمی بانک‌مرکزی از تحولات بازار مسکن شهر، حجم معاملات خرید و فروش ثبت شده در بنگاه‌های املاک مناطق 22گانه به 2هزار و 555فقره در آذر رسیده که نسبت به آبان معادل 43درصد و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته معادل 70درصد ریزش پیدا کرده می‌توان نتیجه‌گیری کرد که نه به این میزان اما حجم معاملات خرید و فروش در شهرک‌های اقماری کاهش پیدا کرده باشد. البته در مجموع تعداد آگهی‌های خرید و فروش و اجاره در حومه تهران همواره روند صعودی دارند که نشان می‌دهد با توجه به گرانی ملک در تهران و ناتوانی خریداران و مستأجران از تامین هزینه مسکن در داخل شهر، موج مهاجرت به حومه شدت گرفته و ادامه دارد.

جذابیت سکونت

کارشناس مسکن در مورد این سؤال که بین شهرهای جدید جذابیت سکونت در کدام شهرک‌های حومه تهران بیشتر است، می‌گوید: «این سؤال نسبی است و نمی‌توان قاطعانه به آن جواب داد. پرند در جنوب غرب استان، پردیس شهر استان تهران و هشتگرد در غرب استان البرز قرار دارد. بسته به اینکه افراد در کجای تهران ساکن هستند و می‌خواهند کدام شهرک را انتخاب کنند، تمام شهرک‌های نام برده تقریبا یک وضعیت را دارند. گرچه سابقه شهری پرند بیشتر از پردیس است. اما در مقابل پردیس آب و هوای خوبی دارد. از طرفی متروی پرند در حال تاسیس است و ممکن است برای مردم به لحاظ حمل‌ونقل آسان و بی‌دغدغه در آینده جذاب باشد. هشتگرد متعلق به استان البرز است و همین موضوع ممکن است خریداران مسکن را در انتخاب تحت‌تأثیر بگذارد. ولی در حالت کلی شهرهای جدید به این دلیل که مشکلات آلودگی هوا، ازدحام، تراکم بالای جمعیت و گرانی اجاره‌بها و مسکن را به اندازه تهران ندارند در تیررس توجه قرار گرفته‌اند».

در یک سال گذشته قیمت مسکن در تهران نزدیک دو برابر شده و در بقیه شهرهای بزرگ بیش از 60درصد افزایش پیدا کرده است. التهاب قیمت مسکن و اجاره‌بها موجب شده تا افراد به سمت سکونت در شهرهای جدید گرایش پیدا کنند

به گزارشاقتصاد انلاین  به نقل از دنیای اقتصاد، پایان سانسور «قیمت» خودرو در بازار مجازی- استارت‌آپ‌های فروش- بعد از رفع توقیف «اجاره‌بها» در این بازار، مطالبه برای اکران دوباره «قیمت مسکن» در سامانه‌های آنلاین را افزایش داد.

استارت‌آپ‌های عرضه ملک و خودرو، از اردیبهشت‌ماه با اعمال ممنوعیت «اعلام قیمت‌ پیشنهادی» عملا از کار افتادند. ایست به انتشار «قیمت» با هدف کنترل قیمت‌ها صورت گرفت؛ اما درست در خرداد، متوسط  قیمت مسکن  با بیشترین تورم ماهانه -جهش بی‌سابقه- روبه‌رو شد و در بازار خودرو نیز حباب قیمت‌ها شدت گرفت. در این میان بررسی‌هایی که هفته اول دی‌ماه گروهی از نمایندگان مجلس انجام دادند مشخص کرد، حذف قیمت در استارت‌آپ‌های فروش نه‌تنها اثر کاهنده بر سطح قیمت‌ خودرو و مسکن نداشت که به‌دلیل خاموشی بازارها و سلب قدرت «شفافیت»، بستر موج‌سواری روی قیمت‌های نامتعارف فراهم شد. اکنون نوبت رفع نقص از فایل‌های اینترنتی مسکن است. بازگشت قیمت به فضای مجازی در نقش محرک دیجیتالی معاملات مصرفی در دوره پساجهش، ۸ عایدی دارد.

اکران مجدد قیمت‌های پیشنهادی در استارت‌آپ‌ها، عصر خاموشی در بازارهای مجازی معاملات ملکی و خودرویی را پایان داد. با این حال هنوز فاز نهایی روشن‌سازی چراغ راهنمای معاملات مسکن باقی مانده است و به احتمال زیاد این مرحله از رفع خاموشی در استارت‌آپ‌های ملکی نیز در هفته جاری انجام خواهد شد. درحالی‌که طی فرآیند سیاست‌گذاری برای کنترل التهاب‌های ایجاد شده در برخی بازارهای اقتصادی همچون بازار معاملات مسکن وخودرو، قیمت‌های پیشنهادی فروش خودرو و همچنین نرخ‌های پیشنهادی برای فروش واجاره مسکن در اواخر اردیبهشت ماه (حول و حوش تاریخ بیستم اردیبهشت ماه امسال) از سامانه‌های مجازی بازاریابی و استارت‌آپ‌های فروش ملک وخودرو حذف شد، از روز گذشته به‌دنبال مشخص شدن مضرات خاموشی چراغ راهنمای بازار(حذف قیمت‌ها از فرآیند بازاریابی مجازی) قیمت‌های پیشنهادی برای فروش خودرو بار دیگر بر روی این سامانه‌ها قرار گرفت. از همان زمان حذف قیمت‌های پیشنهادی از آگهی‌نامه‌های مجازی خودرو ومسکن، بسیاری از کارشناسان و فعالان بازارهای اقتصادی نسبت به پیامدهای تخریب ویترین بازارها به سیاست‌گذار هشدار داده و اعلام کردند این اقدام نه تنها منجر به کنترل سطح قیمت‌ها در بازارهای اقتصادی از جمله بازار مسکن و خودرو نخواهد شد بلکه به‌دلیل خاموشی چراغ راهنمای بازار، التهابات و نابسامانی‌های قیمتی در این بازارها را افزایش خواهد داد.

به گزارشاقتصاد انلاین  به نقل از ایسنا، فرشید پورحاجت دبیر کانون سراسری انبوه سازان  کشور درباره وضعیت بازار مسکن اظهار کرد: آرزوی هر فعال صنعت ساختمان این است که ثبات در بازار مسکن وجود داشته باشد؛ علی‌رغم تلاش‌هایی که در چند ماه گذشته برای به ثبات رسیدن قیمت مسکن  انجام شده است، شوربختانه شاهد پروپاگاندای رسانه‌ای برخی مسئولان و تریبون‌هایشان هستیم که این بازار بسیار استراتژیک کشور را تحت تأثیر سخن‌هایی قرار داده است که این روزها توسط رسانه‌ها دنبال می‌شود.

وی گفت: وقتی صحبت از ثبات اقتصادی می‌کنیم به معنای این است که انگیزه سرمایه‌گذاری در یک صنعت رونق پیدا کند؛ به عنوان مثال، سرمایه‌گذار در حوزه مسکن ریسک سرمایه‌گذاری در حوزه تولید مسکن را بپذیرد.

دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان کشور افزود: بازیگران اصلی در حوزه مصالح ساختمانی، در حال به هم زدن نظم بازار هستند و امروز شاهد این هستیم که در شرایط بازار مسکن به هم‌ریختگی ایجاد می‌کنند؛ قیمت فولاد در هفته یا ماه گذشته به کدام سمت و سو رفته است؟

پورحاجت گفت: چند روز پیش، سخنان نسنجیده و غیرکارشناسی رییس اتحادیه مشاوران املاک در خصوص تخفیف ۱۰ میلیون تومانی قیمت مسکن، باعث ایجاد تلاطم در بازار مسکن شد در حالی که باید آرامش را به این بازار تزریق کرد تا سرمایه‌گذاری برای تولید مسکن انجام شود.

وی تصریح کرد: اگر تولیدی در حوزه مسکن نباشد، سونامی افزایش قیمت مسکن در کشور رخ خواهد داد. شرایط حال حاضر مسکن بی‌ثبات است که مرتبط با وضعیت اقتصادی کلان کشور است؛ اگر ثبات در اقتصاد نباشد، اقتصاد مسکن نیز بی‌ثبات خواهد بود.

این فعال حوزه مسکن در خصوص احتمال ایجاد رکود در آینده بازار مسکن گفت: رکود شاخصه‌های خودش را دارد؛ رکود را باید در تولید مورد سنجش قرار داد و نه در خرید و فروش‌ها.

وی افزود: سنجش بر اساس خرید و فروش، یک اشتباه تاکتیکی است که توسط بسیاری از افراد به اصطلاح کارشناس که تریبون در دست دارند، انجام می‌شود.

پورحاجت بیان کرد: شاید تعداد معاملات در حوزه مسکن کاهش پیدا کرده باشد اما اگر نظم بازار به هم زده نشود و اگر سرمایه‌ها از حوزه مسکن فراری داده نشوند، رکود رخ نخواهد داد.

وی افزود: اینکه گفته شود بازار مسکن به سمت رکود خواهد رفت، بنده به این موضوع اعتقاد ندارم؛ به نظر بنده رکود در حوزه مسکن حداقل تا یک سال آینده به وجود نخواهد آمد.

رییس انجمن انبوه‌سازان مسکن خوزستان با اشاره به اظهار نظر رییس اتحادیه مشاوران املاک مبنی بر تخفیف‌های متری ۱۰ میلیون تومان و نبود مشتری گفت: در هیچ جای کشور کاهش قیمت به این میزان رخ نداده است.

وی افزود: شاید رییس اتحادیه مشاوران املاک در منطقه‌ای زندگی می‌کند که خرید و فروش آپارتمان برای مردم عادی، یک رویا باشد یا شاید در منطقه‌ای زندگی می‌کند که قیمت آپارتمان، حباب‌گونه توسط همکاران ایشان به صورت کاملا نجومی افزایش پیدا کرده است. شاید ایشان در منطقه‌ای زندگی می‌کند که متوسط قیمت مسکن در آن هر متر بالای ۱۲۰ میلیون تومان باشد و دلال‌بازی، سوداگری و بورس‌بازی در آن منطقه وجود داشته است.

پورحاجت ادامه داد: این دلال‌بازی‌ها برای نقد کردن پول‌های سرگردان‌شان است و در حال خارج کردن بازار مسکن از مدار ثبات هستند اما در سراسر کشور به نظر بنده قیمت‌ها تغییری نداشته است و کماکان شاهد افزایش قیمت در آپارتمان‌های نوساز خواهیم بود زیرا قیمت مصالح ساختمانی و فولاد، روندی افزایشی در دو ماه گذشته داشته است.

وی تصریح کرد: مسکن یک کالای تولیدی است که تولید آن هزینه‌بر است و علی‌رغم شعارهای مختلفی که مجلس و دولت دادند، شاهد افزایش قیمت مصالح ساختمانی هستیم. نرخ فولاد در همین دو سه ماهی که قرار بود کاهش پیدا کند، افزایش قیمت ۲۰ تا ۳۰ درصدی داشت. شن و ماسه، سیمان، بتن و سنگ نیز به همین صورت روندی افزایشی داشته‌اند.

دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان کشور بیان کرد: ما به عنوان کارفرما، مخالف افزایش دستمزد نیستیم؛ در دو ماه آینده در حوزه تولید مسکن افزایش دستمزد خواهیم داشت که مجدداً تمام این افزایش قیمت‌ها اعم از افزایش قیمت دستمزد و مصالح، تأثیر خود را بر قیمت مسکن خواهد گذاشت و با توجه به این شرایط، بنده امیدی به کاهش قیمت مسکن ندارم.

وی افزود: در شش ماه گذشته، وزیر راه و شهرسازی دائماً و به تکرار به مردم اعلام کردند که فعلاً مسکن نخرید؛ ما منتظریم تا ببینیم که آیا این شعار “نخریدن مسکن” منجر به ثبات و کاهش قیمت ‌می‌شود یا نه؟

پورحاجت گفت: بنا بر آن چیزی که کارشناسان تحلیل کرده‌اند، این کارها شرایط مسکن را بهتر نکرده است. تقریباً با کاهش تولید ۳ تا ۴ میلیونی واحد مسکونی در کشور مواجه هستیم و اگر نظم عرضه و تقاضا در هر بازار اقتصادی به هم بخورد، تبعات اقتصادی خود را خواهد داشت.

وی تصریح کرد: کاهش عرضه یک محصول، باعث افزایش قیمت می‌شود. تقاضا برای خرید مسکن در کشور بسیار زیاد است و با کمبود تولید مسکن روبه‌رو هستیم اما شرایط خرید مسکن برای مردم سخت است.

دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان کشور در خصوص وضعیت ساخت و ساز و مشکلات فعلی انبوه‌سازان گفت: بزرگ‌ترین مشکل ما این است که متأسفانه در حوزه کشوری، متولی مسکن اقدامات شایسته و بایسته‌ای برای بهبود فضای کسب و کار در حوزه مسکن انجام نمی‌دهد.

وی بیان کرد: قوانین متعدد، قوانین غیرکارشناسی و بروکراسی پیچ در پیچ ساختار دولتی، فشار دوچندانی بر بخش تولید در کشورمان ایجاد کرده است.

پورحاجت افزود: در یک سال گذشته که به دلیل شیوع کرونا، ادارات دولتی با کاهش دوسوم نیروها مواجه بودند، هیچ تغییری در این کاهش تعداد کارکنان برای ما در حوزه مسکن ایجاد نشد و همچنان مانند قبل مشکلات زیادی گریبان‌گیر تولید مسکن است.

وی گفت: ما نتوانسته‌ایم از این ظرفیت برای راه‌اندازی پنجره‌های الکترونیک استفاده کنیم تا مردم، کمتر درگیر حضور فیزیکی در ادارات و سازمان‌ها باشند

به گزارش اقتصاد انلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، این روز‌ها دوباره دولت به فکر تمدید تسهیلات وام ودیعه مسکن افتاده، اما این در حالی است که هنوز بخش عمده‌ای از متقاضیان این وام را دریافت نکرده اند.

وام ودیعه مسکن  مستاجران  از تصمیم‌های تازه برای کمک به قشر عظیم مستأجران است تا این قشر از جامعه بتوانند در شرایط تورمی و کرونایی، از عهده مخارج محل زندگی خود تا حدودی بر بیایند.

حدود ۶.۶ میلیون نفر خانوار اجاره‌نشین در کشور وجود دارد که همه‌ی آن‌ها مشکل پرداخت اجاره ندارند و بررسی‌های وزارت راه و شهر سازی  نشان می‌دهد که ۲.۲ میلیون خانوار نیازمند کمک‌های دولت برای وام اجاره مسکن هستند.

تا پایان آذرماه از مجموع ۳۰۲ هزار و ۳۳۴متقاضی دریافت وام ودیعه تا کنون ۱۴۸هزار و ۲۱۵ نفر نزدیک به ۵۰درصد توانسته‌اند این تسهیلات را دریافت کنند.

متقاضیان وام اجاره هرچه سریعتر مدارک خود را تکمیل کنند

محمود محمود زاده معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی ، گفت: با تمدید مهلت تکمیل مدارک امیدواریم تمامی متقاضیان تایید شده و واجد شرایط تسهیلات خود را دریافت کنند.

او در پاسخ به این سوال که هنوز بخش عمده‌ای از متقاضیان وام خود را دریافت نکرده اند، گفت: بخش عمده‌ای از متقاضیان به دلیل آنکه موجر حاضر به تمدید قراداد و دریافت کد رهگیری نبودند با مشکل رو به رو شدند که این مشکل با مصوبه جدید برطرف شد.

معاون وزیر راه وشهرسازی تصریح کرد: کارگروه مقابله با پیامد‌های اقتصادی کرونا در جلسه سی و پنجم خود که روز چهارشنبه ۱۰ دی برگزار شد موافقت کرد متقاضیانی که پیش از این مراحل ثبت نام خود را در سامانه کارا تکمیل کرده‌اند، تا پایان بهمن ماه وام ودیعه مسکن را دریافت خواهند کرد.

او اظهار کرد: همچنین در این جلسه مقرر شد، برای متقاضیان تسهیلات کمک ودیعه مسکن که اجاره آن‌ها به صورت دستی و بدون حضور در بنگاه مبادله شده، مشاوران املاک موظف هستند با دریافت حداکثر ۲۵۰ هزار تومان بدون نیاز به دریافت مالیات بر ارزش افزوده و با حضور موجر و مستأجر نسبت به ثبت اجاره نامه و اخذ کد رهگیری اقدام کنند.

معاون وزیر راه وشهرسازی اضافه کرد:این مبلغ برای اجاره نامه‌هایی که در بنگاه ثبت شده، اما کد رهگیری ندارند هزینه ثابت و معادل ۱۰۰ هزار تومان است و الزامی برای حضور موجر در بنگاه وجود ندارد.

محمود زاده تاکید کرد: طبق مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن تا پایان دی ماه تمدید شده است و خوشبختانه سرعت انجام اقدامات در رابطه با تسهیلات ودیعه مسکن افزایش یافته و همکاری بانک‌ها در این زمینه موثر بوده است.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه وشهرسازی با بیان اینکه طبق بررسی‌های صورت گرفته در طرح وام ودیعه مسکن تاکنون ۴۰۰ هزار نفر مدارک خود را تکمیل کرده اند،گفت: بسیاری از متقاضیان هنوز مدارک خود را تکمیل نکرده و برخی از آن‌ها هنوز در مرحله انتخاب بانک‌ها باقی مانده اند،  بنابراین سعی کرده ایم برای تکمیل این اقدامات توسط متقاضیان یک ماه دیگر مهلت پرداخت را تمدید کنیم.

او با اشاره به اینکه برخی از متقاضیان برای دریافت کد رهگیری با مشکلات بسیار زیادی مواجه بودند، گفت: بنابراین با دریافت این مصوبه با همکاری بانک مرکزی اقدامات لازم را انجام دادیم.

پیشنهاد به نمایندگان برای تخصیص بودجه به وام اجاره مسکن

حسام عقبائی نایب رییس اول اتحادیه املاک مشاوران املاک استان تهران، با بیان اینکه هم اکنون بازار اجاره در شرایط رکود تورمی شدید به سر می‌برد، گفت: تعداد قرارداد‌ها اجاره مسکن در زمستان ۹۹ نسبت به نیمه اول سال بسیار کاهش یافته و طبق بررسی‌های صورت گرفته هم شاهد آن هستیم که در قرارداد‌های اجاره نرخ‌ها نزولی دارد.

او گفت: پیش‌بینی می‌شود که تا پایان سال ۹۹  و همچنین تا فروردین ۱۴۰۰ بازار اجاره مسکن با شرایط رکود تورمی مواجه باشد.

عقبائی درباره وام ودیعه مسکن گفت: در مجموع پرداخت وام ودیعه مسکن برای مستاجران یک ایده بسیار مناسبی بود و ما حتی پیشنهاد دادیم که نمایندگان در بودجه سال ۱۴۰۰ بودجه برای وام ودیعه مسکن در نظر بگیرند که امیدواریم در این زمینه اقدامات لازم صورت بگیرد.

نایب رییس اول اتحادیه مشاوران املاک بیان کرد: پرداخت این تسهیلات برای بازار اجاره مسکن بسیار خوب و مثبت بود، اما متاسفانه بروکراسی‌های اداری در اجرای این طرح باعث شده که بسیاری از متقاضیان از دریافت آن انصراف دهند.

عقبائی تصریح کرد: تاثیر پرداخت این تسهیلات در نیمه اول سال می‌تواند بسیار موثر باشد، اما متاسفانه روند طولانی پرداخت تسهیلات و کم کاری بانک‌ها باعث شده که بسیاری از مستاجران از دریافت آن انصراف دهند.

او تاکید کرد: اثر بخشی این تسهیلات در نیمه اول سال بسیار موثرتر از نیمه دوم سال بود چرا که با تغییر فصل اجاره و تغییر شرایط اقتصادی اثر پذیری این تسهیلات برای متقاضیان کاهش می‌یابد.

وام اجاره گره گشای کار بسیاری از مستاجران بود

خسروی رییس اتحادیه املاک کشور ، با بیان اینکه روند بازار تابع روند بازار خرید مسکن است، گفت: در زمانی که ما شاهد رکود در بازار خرید و فروش مسکن و همچنین کاهش قیمت‌ها هستیم بعید است که بازار اجاره هم با افزایش نرخ‌ روبرو شود.

او یادآور شد: پرداخت وام مسکن توسط دولت نقش بسیار موثری در کنترل و کمک به مستاجرا ن دارد.

براساس این گزارش؛ تاکنون ۲۰ هزار نفر تسهیلات ودیعه مسکن دریافت کرده‌اند و هیچ تسهیلاتی به متقاضیانی که صاحب ملک بوده‌اند یا فرم جیم آن‌ها قرمز بوده پرداخت نشده و نمی‌شود.

واریز وام ودیعه مسکن از سوم شهریور آغاز شده و به طور تقریبی ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار خانوار مشمول دریافت این وام هستند.

وام ودیعه مسکن در تهران ۵۰ میلیون تومان، در سایر کلانشهر‌های بالای یک میلیون نفر جمیعت از جمله مشهد، اصفهان، کرج، شیراز، تبریز، قم، اهواز و کرمانشاه ۳۰ میلیون تومان و سایر شهر‌ها ۱۵ میلیون تومان است.

پیش از این حدود ۲ میلیون و ۲۲۰ هزار نفر با پیامک برای دریافت وام ودیعه مسکن ثبت‌نام کردند که از این تعداد حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر کد ملی معتبر و قابل پیگیری ارسال کردند  و مکانیزم پالایش ثبت‌نام به صورت کامل انجام شده است.

افراد تحت پوشش نهاد‌های حمایتی، زنان سرپرست خانوار، کارگران، زوج‌های سال ۹۹، خانوار دارای سه فرزند و بیشتر انجام و در نتیجه حدود ۹۰ هزار تقاضا رد شده است، اعطای وام به ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار خانوار است با توجه به محدودیت منابع است در ضمن بیشترین تقاضا برای دریافت این وام از تهران بوده است.

شاید تمدید پرداخت این تسهیلات به مدت یک ماه آخرین مهلت برای مستاجران باشد چراکه این سومین بار است که دولت و ستاد مقابله با کرونا این تسهیلات را تمدید کرده تا متقاضیان و بانک‌ها در تکمیل مدارک و پرداخت آن همکاری‌های لازم را انجام دهند تا شاید در ماه‌های پایانی سال این تسهیلات ۵۰ میلیون، ۳۰ و ۱۵ میلیون تومانی کمک و راهگشایی برای مستاجران باشد

به گزارش اقتصاد انلاین به نقل از تسنیم،‌ مرحله جدید ثبت‌نام طرح ملی مسکن در 22 استان از ساعت 10 صبح دیروز آغاز شده است و تا یک ماه ادامه خواهد داشت. طرح ملی مسکن برای ساخت 400 هزار واحد مسکونی طی 2 سال برنامه‌ریزی شده است که البته در خوشبینانه‌ترین حالت با یک سال تأخیر نسبت به برنامه وزارت راه و شهرسازی به اتمام خواهد رسید.

زمین مورد نیاز این طرح از سوی وزارت راه و شهر سازی  در حال تأمین است و در این بخش مانع چندانی پیشِ‌روی طرح ملی مسکن نیست اما هزینه ساخت واحدهای این طرح مسئله‌ای است که به‌خصوص طی ماه‌های اخیر به چالشی مهم برای زمان اتمام آن تبدیل خواهد شد.

هزینه ساخت “دیروز” تا “امروز”

آذرماه سال گذشته معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام میانگین قیمت 3.5 تا 4 میلیون تومانی یک مترمربع زمین در طرح ملی مسکن گفته بود:‌ متقاضیان باید طی 12 سال 120 میلیون تومان برای زمین پرداخت کنند.

محمود محمودزاده با بیان این‌که در طرح ملی مسکن زمین‌های گران‌قیمت با شرایط خاص به‌صورت مشارکتی با سازندگان ساخته می‌شود، افزود: در شهرهای استان تهران میانگین یک مترمربع زمین 3.5 تا 4 میلیون تومان است. برای آپارتمان‌های پرتراکم با مساحت  38 تا 43 مترمربع در شهرهای استان تهران قیمت زمین 120 میلیون تومان تخمین زده می‌شود که متقاضیان باید این مبلغ را در اقساط 12ساله پرداخت کنند.

وی با بیان این‌که قیمت تمام‌شده ساخت نیز محاسبه و اطلاع‌رسانی خواهد شد، اضافه کرد: متقاضیان باید آورده‌ای بین 100 تا 150 میلیون تومان داشته باشند و پرداخت اقساط واحدهای مسکونی توسط متقاضیان بعد از تحویل واحد، آغاز می‌شود.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه میانگین مساحت واحدهای مسکونی طرح ملی مسکن را 75 مترمربع اعلام کرد و گفت: هزینه ساخت هر مترمربع از واحدهای این طرح یک تا 2.5 میلیون تومان به‌صورت ناخالص بر اساس  قیمت‌های امروز  خواهد بود.

همان‌گونه معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی به‌طور تلویحی از افزایش هزینه ساخت  واحدهای طرح ملی مسکن در آینده نزدیک اشاره کرده است،‌ به‌دلیل تورم مصالح ساختمانی امکان ساخت واحدهای طرح مذکور با  قیمت‌های دیروز  وجود ندارد.

انتقاد سازندگان از افزایش لجام‌گسیخته مصالح ساختمانی

طی یک سال اخیر به‌ویژه در ماه‌های گذشته قیمت مصالح ساختمانی در کشور به‌شدت افزایش یافته و باعث نگرانی عمیق سازندگان شده است.

فرشیذ پور حاجت  دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان به‌تازگی با انتقاد از افزایش قیمت در بازار مصالح ساختمانی گفته است: مدت‌هاست بازار فولاد درگیر رانت، فساد، سوداگری، دلال‌بازی و سفته‌بازی است و از بدماجرا هم این است که کسی هم جلوی این نابسامانی را نمی‌گیرد.

وی با بیان این‌که متأسفانه نه فولاد 9000تومانی به بازار آمد و نه خبری از کارت مصالح ساختمانی شد، ابراز کرد: بحث کارت مصالح ساختمانی فقط در حد صحبت‌های رسانه‌ای مسئولان باقی مانده است، مانند سایر شعارها در حوزه مسکن.

دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان با یادآوری این‌که طی روزهای گذشته اعلام کرده‌اند مسکن در حال ارزان شدن است، افزود: این در حالی است که مصالح اصلی ساخت‌و‌سازها گران شده؛ به‌عنوان مثال قیمت بتن طی 3 ماه اخیر حدود 50 درصد افزایش یافته و فولاد نیز نسبت به سال گذشته بیش از 350 درصد گران شده است.

پورحاجت با تصریح به “با این وضعیت باید در خواب، رؤیای ارزان شدن قیمت مسکن را ببینیم”، اضافه کرد: واقعیت کف بازار چیز دیگری را می‌گوید.

وی چالش اصلی بازار مسکن و ساخت‌وسازها در این بخش را نوسانات شدید قیمت فولاد عنوان کرد و گفت: این داستان تا چه‌زمانی باید ادامه داشته باشد، چرا فولاد در بورس عرضه نمی‌شود، نقش وزارت صنعت در این قضیه چیست؟

افزایش قیمت مصالح ساختمانی روی قیمت ساخت واحدهای طرح ملی مسکن تاثیرگذار بوده است. اواسط آذرماه امسال پروانه اصلانی مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با اعلام این‌که قیمت ساخت واحدهای طرح ملی مسکن بر اساس فهرست بهای سازمان بودجه است، گفته بود: بر این اساس برای هرمترمربع  2میلیون و 770 هزار تومان است، ولی تعدیل هایی هم مطابق اعلام سازمان برنامه و بودجه در جهت افزایش قیمت به آنها اصابت می کند.

هزینه ساخت واحدهای طرح ملی مسکن طبق گفته مسئولان وزارت راه و شهرسازی به حدود 3 میلیون تومان نزدیک شده است بدون احتساب تعدیل‌های مدنظر خانم مدیرکل.

در زمان حاضر به گفته فعالان بازار ساخت و ساز مسکن،‌هزینه هر مترمربع واحد مسکونی نسبت به سال گذشته تقریبا 2 برابر شده و به حدود 5 میلیون تومان افزایش یافته است. این قیمت برای ساخت یک واحد معلومی مانند واحدهای طرح ملی مسکن است. با فرض خوشبینانه که هزینه ساخت تا پایان اتمام طرح مذکور افزایش نمی‌یابد و مردم شاهد رها کردن امور توسط دولت طی 7 سال گذشته نخواهند بود. با توجه به این‌ مسئله هزینه ساخت یک واحد 75 مترمربعی طرح ملی مسکن حدود 375 میلیون تومان است. به این رقم اگر قیمت زمین نیز اضافه شود (با قیمت آذرماه سال گذشته)‌ حداقل قیمت تمام شده یک واحد مسکونی طرح ملی مسکن از 500 میلیون تومان عبور خواهد کرد.

در طرح مذکور قرار است 150 میلیون تومان وام با سود 18 درصد پرداخت شود و متقاضی حداقل باید 350 میلیون تومان نقدینگی داشته باشد. با احتساب سود وام مذکور که حدود 175 میلیون تومان برای بازه زمانی 10 ساله خواهد شد، یک واحد 75 متری طرح ملی مسکن رای متقاضیان آن 675 میلیون تومان با قیمت  امروز  تمام خواهد شد.

ضمن این‌که قسط ماهانه وام 150 میلیون تومان طرح ملی مسکن 2 میلیون و 700 هزار تومان است که به نظر نمی‌رسد پرداخت آن از توان متقاضیان طرح ملی مسکن با توجه آن‌که اکثر جزو قشر کم‌درآمد هستند، برآید.

به گزارش اقتصاد انلاین به نقل از فارس، ثبت‌نام مرحله سوم مسکن طرح اقدامی از امروز ۱۸ دی ماه از ساعت ۱۰ صبح در ۱۸۳ شهر و ۱۹ استان آغاز و به مدت یک هفته تا ساعت ۲۴ روز ۲۵ دی ماه ادامه خواهد یافت.

بر اساس اعلام وزارت راه و شهر سازی  هم‌اکنون و در مرحله سوم ثبت‌نام ۴۱ هزار و ۲۹۶ ظرفیت جدید ایجاد شده است و متقاضیان می‌توانند در شهرهای محل سکونت خود که موفق به ثبت‌نام نشده‌اند و حائز شرایط هستند نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.

متقاضیان می‌توانند با مراجعه به نشانی  در سومین مرحله طرح اقدام ملی مسکن، ثبت‌نام کنند.

‌ظرفیت هر شهر به شکل جداگانه برای مرحله سوم طرح اقدام ملی مسکن از اینجا قابل مشاهده است.

شهرهایی که مرحله سوم ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن در آنها انجام می‌شود به شرح زیر است:

استان ایلام ۱۱۰۰ نفر در شهرهای، دهلران، مهران، ایوان و هلیلان، استان بوشهر ۱۰۵۱ نفر در شهرهای بندر ریگ، بندر دیلم، بندر کنگان و بندر دیر، استان تهران ۸۰۰ نفر در نصیرشهر رباط‌کریم، جنوب کرمان ۲۰۰ نفر در جیرفت، خراسان جنوبی ۲۷۵ نفر در شهرهای درج، دیهوک و سربیشه، خراسان شمالی ۹۹۰۰ نفر در شهرهای بجنورد، شیروان، اسفراین، جاجرم، گرمه، درق، ایور، تیتکانلو و فاروج، استان سیستان و بلوچستان ۸۰۰ نفر در مهرستان،  استان کرمان ۶۶۴۹ نفر در شهرهای ارزوئیه، بم، جوپار، راین، کشکوییه، ماهان، بهرمان، باغین، نجف‌شهر، بزنجان، محی‌آباد، جوزم، زرند، چترود، کوهبنان، راور، گلباف، بردسیر، شهداد، بافت، رفسنجان، خانوک، ریحان شهر، بروان، انار، فهرج، نرماشیر، هجدک، دهج، کرمان، اندوهجرد و سیرجان، کهگیلویه و بویراحمد شهر یاسوج ۴۰ نفر.

همچنین در لارستان ۵۶۰ نفر در شهرهای اشکنان، علامرودشت، جویم، وراوی، مهر،عمادشهر و بیرم، ،لرستان ۱۵۵۰ نفر در شهرهای بروجرد، الیگودرز، ازنا و کوهدشت، گیلان ۴۷۹۴ نفر در شهرهای رشت، بندر انزلی، صومعه سرا، ماسال و سیاهکل، اصفهان ۲۸۷۰ نفر در شهرهای آران و بیدگل، نجف آباد، نطنز، طرق رود، چرمهین (اراضی بنیاد)، باغشاد (اراضی بنیاد)، زاینده رود (اراضی بنیاد)، بویین و مینادشت، جوشقان قالی،  کامو و چوگان، مشکات، ونک، بیده ( ادنای علیا)، جوزدان، قزوین ۱۵۰۰ نفر در شهرهای محمدیه، شریفیه، بیدستان، الوند، قزوین، آذربایجان غربی ۱۲۷۵ نفر در شهرهای بوکان، چایپاره، مهاباد، مازندران ۵۲۸ نفر در شهرهای سورک و سلمانشهر، مرکزی ۳۲۶ نفر در شهرهای رازقان، غرق آباد، پرندک، توره، زاویه، تفرش، آشتیان، سمنان ۸۴ نفر در شهرهای شهمیرزاد، سرخه، شهر قدیم ایوانکی، اردبیل ۳۳۰ نفر در شهرهای نیر، سرعین، رضی، مشکین شهر، فارس ۱۲۴۹ نفر در شهرهای استهبان، صغاد، خاوران، زرقان، سعادت شهر، خرامه، خشت، قادرآباد، بهمن، ایزدخواست، مصیری، شهرپیر، امام شهر، خان زنیان، دژکرد، کره‌ای، کوهنجان، مزایجان، مشکان، همدان ۱۲۲۵ نفر در شهرهای قهاوند، فیروزان، فامنین، دمق، گل تپه، رزن، برزول، مریانج، خراسان رضوی ۳۶۶۲ نفر در شهرهای نیشابور، تربت جام، نیل شهر، خلیل‌آباد، کدکن، شادمهر، سرخس، نشتیفان، سلامی، باجگیران، فریمان، گناباد، هرمزگان ۵۲۸ نفر در شهرهای بندرلنگه، کنگ، بندرجاسک، جناح و خمیر.

‌شروط متقاضیان ثبت‌نام در طرح اقدام ملی مسکن شامل عدم استفاده از امکانات نهادهای عمومی و غیردولتی، متقاضی و افراد تحت تکفل فاقد زمین مسکونی یا واحد مسکونی است.

متقاضی متاهل و یا  سرپرست خانوار باشد و زنان خود سرپرست مشروط به داشتن حداقل ۳۵ سال سن، می توانند ثبت نام کنند.

سابقه سکونت حداقل ۵ سال در شهر مورد تقاضا، نداشتن منبع قانونی برای دریافت تسهیلات بانکی همچون چک برگشتی، تسهیلات معوقه، توانایی تامین هزینه ساخت مسکن، امکان سپرده‌گذاری حداقل ۳۰ درصد ساخت مازاد بر تسهیلات بانکی و توانایی پرداخت اقساط ماهیانه، از دیگر الزامات است.

قرار بود پرداخت وام اجاره مسکن در شهریور ماه گره گشای مستاجران باشد، اما همکاری نکردن بانک‌ها در ماه‌های ابتدایی و تکمیل نکردن مدارک توسط متقاضیان باعث طولانی و کند شدن پرداخت این وام شد.

به گزارش اقتصاد انلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، این روز‌ها دوباره دولت به فکر تمدید تسهیلات وام ودیعه مسکنفتاده، اما این در حالی است که هنوز بخش عمده‌ای از متقاضیان این وام را دریافت نکرده اند.

وام ودیعه مسکن مستاجزان از تصمیم‌های تازه برای کمک به قشر عظیم مستأجران است تا این قشر از جامعه بتوانند در شرایط تورمی و کرونایی، از عهده مخارج محل زندگی خود تا حدودی بر بیایند.

حدود ۶.۶ میلیون نفر خانوار اجاره‌نشین در کشور وجود دارد که همه‌ی آن‌ها مشکل پرداخت اجاره ندارند و بررسی‌های وزازت راه و شهر سازس نشان می‌دهد که ۲.۲ میلیون خانوار نیازمند کمک‌های دولت برای وام اجاره مسکن هستند.

تا پایان آذرماه از مجموع ۳۰۲ هزار و ۳۳۴متقاضی دریافت وام ودیعه تا کنون ۱۴۸هزار و ۲۱۵ نفر نزدیک به ۵۰درصد توانسته‌اند این تسهیلات را دریافت کنند.

متقاضیان وام اجاره هرچه سریعتر مدارک خود را تکمیل کنند

محمود محمود زاده معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی ، گفت: با تمدید مهلت تکمیل مدارک امیدواریم تمامی متقاضیان تایید شده و واجد شرایط تسهیلات خود را دریافت کنند.

او در پاسخ به این سوال که هنوز بخش عمده‌ای از متقاضیان وام خود را دریافت نکرده اند، گفت: بخش عمده‌ای از متقاضیان به دلیل آنکه موجر حاضر به تمدید قراداد و دریافت کد رهگیری نبودند با مشکل رو به رو شدند که این مشکل با مصوبه جدید برطرف شد.

معاون وزیر راه وشهرسازی تصریح کرد: کارگروه مقابله با پیامد‌های اقتصادی کرونا در جلسه سی و پنجم خود که روز چهارشنبه ۱۰ دی برگزار شد موافقت کرد متقاضیانی که پیش از این مراحل ثبت نام خود را در سامانه کارا تکمیل کرده‌اند، تا پایان بهمن ماه وام ودیعه مسکن را دریافت خواهند کرد.

او اظهار کرد: همچنین در این جلسه مقرر شد، برای متقاضیان تسهیلات کمک ودیعه مسکن که اجاره آن‌ها به صورت دستی و بدون حضور در بنگاه مبادله شده، مشاوران املاک موظف هستند با دریافت حداکثر ۲۵۰ هزار تومان بدون نیاز به دریافت مالیات بر ارزش افزوده و با حضور موجر و مستأجر نسبت به ثبت اجاره نامه و اخذ کد رهگیری اقدام کنند.

معاون وزیر راه وشهرسازی اضافه کرد:این مبلغ برای اجاره نامه‌هایی که در بنگاه ثبت شده، اما کد رهگیری ندارند هزینه ثابت و معادل ۱۰۰ هزار تومان است و الزامی برای حضور موجر در بنگاه وجود ندارد.

محمود زاده تاکید کرد: طبق مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن تا پایان دی ماه تمدید شده است و خوشبختانه سرعت انجام اقدامات در رابطه با تسهیلات ودیعه مسکن افزایش یافته و همکاری بانک‌ها در این زمینه موثر بوده است.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه وشهرسازی با بیان اینکه طبق بررسی‌های صورت گرفته در طرح وام ودیعه مسکن تاکنون ۴۰۰ هزار نفر مدارک خود را تکمیل کرده اند،گفت: بسیاری از متقاضیان هنوز مدارک خود را تکمیل نکرده و برخی از آن‌ها هنوز در مرحله انتخاب بانک‌ها باقی مانده اند،  بنابراین سعی کرده ایم برای تکمیل این اقدامات توسط متقاضیان یک ماه دیگر مهلت پرداخت را تمدید کنیم.

او با اشاره به اینکه برخی از متقاضیان برای دریافت کد رهگیری با مشکلات بسیار زیادی مواجه بودند، گفت: بنابراین با دریافت این مصوبه با همکاری بانک مرکزی اقدامات لازم را انجام دادیم.

پیشنهاد به نمایندگان برای تخصیص بودجه به وام اجاره مسکن

حسام عقبائی نایب رییس اول اتحادیه املاک مشاوران املاک استان تهران، با بیان اینکه هم اکنون بازار اجاره در شرایط رکود تورمی شدید به سر می‌برد، گفت: تعداد قرارداد‌ها اجاره مسکن در زمستان ۹۹ نسبت به نیمه اول سال بسیار کاهش یافته و طبق بررسی‌های صورت گرفته هم شاهد آن هستیم که در قرارداد‌های اجاره نرخ‌ها نزولی دارد.

او گفت: پیش‌بینی می‌شود که تا پایان سال ۹۹  و همچنین تا فروردین ۱۴۰۰ بازار اجاره مسکن با شرایط رکود تورمی مواجه باشد.

عقبائی درباره وام ودیعه مسکن گفت: در مجموع پرداخت وام ودیعه مسکن برای مستاجران یک ایده بسیار مناسبی بود و ما حتی پیشنهاد دادیم که نمایندگان در بودجه سال ۱۴۰۰ بودجه برای وام ودیعه مسکن در نظر بگیرند که امیدواریم در این زمینه اقدامات لازم صورت بگیرد.

نایب رییس اول اتحادیه مشاوران املاک بیان کرد: پرداخت این تسهیلات برای بازار اجاره مسکن بسیار خوب و مثبت بود، اما متاسفانه بروکراسی‌های اداری در اجرای این طرح باعث شده که بسیاری از متقاضیان از دریافت آن انصراف دهند.

عقبائی تصریح کرد: تاثیر پرداخت این تسهیلات در نیمه اول سال می‌تواند بسیار موثر باشد، اما متاسفانه روند طولانی پرداخت تسهیلات و کم کاری بانک‌ها باعث شده که بسیاری از مستاجران از دریافت آن انصراف دهند.

او تاکید کرد: اثر بخشی این تسهیلات در نیمه اول سال بسیار موثرتر از نیمه دوم سال بود چرا که با تغییر فصل اجاره و تغییر شرایط اقتصادی اثر پذیری این تسهیلات برای متقاضیان کاهش می‌یابد.

وام اجاره گره گشای کار بسیاری از مستاجران بود

خسروی رییس اتحادیه املاک کشور ، با بیان اینکه روند بازار تابع روند بازار خرید مسکن است، گفت: در زمانی که ما شاهد رکود در بازار خرید و فروش مسکن و همچنین کاهش قیمت‌ها هستیم بعید است که بازار اجاره هم با افزایش نرخ‌ روبرو شود.

او یادآور شد: پرداخت وام مسکن توسط دولت نقش بسیار موثری در کنترل و کمک به مستاجرا ن دارد.

براساس این گزارش؛ تاکنون ۲۰ هزار نفر تسهیلات ودیعه مسکن دریافت کرده‌اند و هیچ تسهیلاتی به متقاضیانی که صاحب ملک بوده‌اند یا فرم جیم آن‌ها قرمز بوده پرداخت نشده و نمی‌شود.

واریز وام ودیعه مسکن از سوم شهریور آغاز شده و به طور تقریبی ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار خانوار مشمول دریافت این وام هستند.

وام ودیعه مسکن در تهران ۵۰ میلیون تومان، در سایر کلانشهر‌های بالای یک میلیون نفر جمیعت از جمله مشهد، اصفهان، کرج، شیراز، تبریز، قم، اهواز و کرمانشاه ۳۰ میلیون تومان و سایر شهر‌ها ۱۵ میلیون تومان است.

پیش از این حدود ۲ میلیون و ۲۲۰ هزار نفر با پیامک برای دریافت وام ودیعه مسکن ثبت‌نام کردند که از این تعداد حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر کد ملی معتبر و قابل پیگیری ارسال کردند  و مکانیزم پالایش ثبت‌نام به صورت کامل انجام شده است.

افراد تحت پوشش نهاد‌های حمایتی، زنان سرپرست خانوار، کارگران، زوج‌های سال ۹۹، خانوار دارای سه فرزند و بیشتر انجام و در نتیجه حدود ۹۰ هزار تقاضا رد شده است، اعطای وام به ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار خانوار است با توجه به محدودیت منابع است در ضمن بیشترین تقاضا برای دریافت این وام از تهران بوده است.

شاید تمدید پرداخت این تسهیلات به مدت یک ماه آخرین مهلت برای مستاجران باشد چراکه این سومین بار است که دولت و ستاد مقابله با کرونا این تسهیلات را تمدید کرده تا متقاضیان و بانک‌ها در تکمیل مدارک و پرداخت آن همکاری‌های لازم را انجام دهند تا شاید در ماه‌های پایانی سال این تسهیلات ۵۰ میلیون، ۳۰ و ۱۵ میلیون تومانی کمک و راهگشایی برای مستاجران باشد

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، سید علی اصغر میرمحمد صادقی در گزارشی به تشریح تسهیلات و اعتبارات اعطایی نظام بانکی به منظور حمایت از قشرهای آسیب‌دیده از کرونا، زوج‌های جوان، محرومان و ایجاد اشتغال در مناطق روستایی و عشایری پرداخت.

مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی گفت: با اعطای بیش از ۱۲ میلیون فقره وام ازدواج، اعطای تسهیلات به ۳۷۳ هزار واحد تولیدی آسیب دیده از شیوع کرونا و وام‌های اشتغالزایی، میزان پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه در ۷ سال گذشته ۳۰ برابر افزایش یافته است.

وی با اشاره به قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری مصوب سال ۱۳۹۶ گفت: طبق این قانون مقرر شد که منابع حاصل از تلفیق منابع صندوق توسعه ملی به مبلغ ۱.۵ میلیارد دلار با منابع داخلی بانک‌های عامل صرف اعطای تسهیلات با نرخ متوسط ۶ درصد برای ایجاد اشتغال در روستاها، مناطق عشایری و شهرهای زیر ده هزار نفر جمعیت با اولویت مناطق مرزی شود.

پربیننده تریندرآمد ناشی از صادرات نفت به کمتر از ۲۰میلیارد دلار رسید/ امید به کاهش تورم در ماه‌های آینده
نبرد با پول‌های کثیف و حساب‌های مشکوک
بیانیه تشکل‌های ایثارگری پیرامون رفتارهای غیرمسئولانه درباره سهام بانک دی
برنامه قانون جدید برای چک‌های بی‌محل چیست؟
کاهش معنادار تورم در آذر ماه/ کاهش رشد پایه پولی و افزایش رشد اقتصادی؛ بازگشت امید به اقتصاد
مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی افزود: بر اساس آخرین عملکرد ارائه شده توسط سامانه نظارتی بابت اجرای قانون یادشده تا ۳۰‌‌‌ آذر ۱۳۹۹، میزان تسهیلات پرداخت شده به طرح‌های اشتغالزایی در بانک‌های عامل حدود ۱۲۰ هزار میلیارد ریال، تسهیلات طرح‌های مصوب شده در بانک‌های عامل معادل حدود ۱۳۱.۳ هزار میلیارد ریال و تسهیلات طرح‌های منعقدشده در بانک‌های عامل حدود ۱۲۸ هزار میلیارد ریال است که این تسهیلات منجر به ایجاد حدود ۲۶۰ هزار شغل جدید شده است.

میرمحمد صادقی گفت: تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج از سال ۱۳۶۴ و پس از اجرای قانون عملیات بانکی بدون ربا از سوی بانک‌های عامل به متقاضیان پرداخت شده است و تا قبل از سال ۱۳۹۴ در قوانین بودجه سنواتی لحاظ نشده بود.

وی در این خصوص افزود: بانک مرکزی در راستای تسهیل در امر ازدواج جوانان، امکان بهره‌مندی آحاد جوانان از تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج و ساماندهی و رصد اعطای تسهیلات یادشده، اقدام به راه‌اندازی سامانه تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج در سال ۱۳۸۸ کرد.

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی ادامه داد: بر همین اساس و به استناد آمار مأخوذه از سامانه یادشده، از ابتدای ایجاد سامانه ازدواج تعداد حدود ۱۲ میلیون و ۲۵۸ هزار فقره تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به مبلغ حدوداً ۱.۱۷۲.۰۰۰ میلیارد ریال پرداخت شده که سهم پرداخت تسهیلات موصوف در سال جاری تا ۳۰‌‌‌ آذر ۱۳۹۹، تعداد حدوداً ۶۵۹ هزار فقره به مبلغ ۳۴۴ هزار میلیارد ریال بوده است.

این مقام مسئول بانک مرکزی تاکید کرد: از جمله موارد مندرج در قوانین بودجه سنواتی که مشمول دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه از نظام بانکی می‌شوند می‌توان به اشتغال‌زایی (افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان بهزیستی، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، ایثارگران و اشتغال خانگی)، ستاد دیه، کارکنان ارتش جمهوری اسلامی ایران، ایجاد نیروگاه خورشیدی، حمام روستایی، ودیعه مسکن، نیازهای ضروری، ازدواج، ضروری کارکنان و بازنشستگان ناجا، تسهیلات به بیماران صعب‌العلاج، سرطانی و زوج‌های نابارور، تسهیلات جهیزیه، ازدواج به کارکنان و بازنشستگان و فرزندان آن‌ها و ودیعه مسکن برای کارکنان و بازنشستگان ارتش، سپاه و وزارت دفاع، تسهیلات به منظور توانمندسازی، خرید انشعابات، توسعه تأسیسات خانگی و کارگشایی امور به متقاضیان روستایی و سایر موارد اشاره کرد.

میرمحمد صادقی در ادامه گفت: سهم تخصیص یافته برای تسهیلات یاد شده در سرفصل‌های اشاره شده، از رقم ۱۹.۲۳۷ میلیارد ریال در سال ۱۳۹۲ به رقمی بالغ بر ۶۰۱.۱۶۸ میلیارد ریال در سال ۱۳۹۹ رسیده است.

وی افزود: بر اساس آمار مأخوذه از کمیته امداد امام خمینی (ره) با اعطای تسهیلات اشتغالزایی از محل منابع قرض‌الحسنه، تاکنون حدود ۴۸۳ هزار نفر از افراد تحت پوشش کمیته امداد از این وضعیت خارج و خودکفا شده‌اند.

مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی در خصوص تسهیلات پرداختی به کسب و کارهای آسیب دیده ناشی از ویروس کرونا گفت: با عنایت به مصوبات ستاد ملی مدیریت کرونا در مورد اعطای تسهیلات به کسب و کارهای آسیب دیده ناشی از ویروس کرونا، تعداد ۵۰۶.۹۰۸ واحد مشمول مصوبات کرونا تا ۱۳ دی ۱۳۹۹ به شعب بانکی ارجاع شده‌اند که از این تعداد، حدود ۳۷۳ هزار واحد با ۶۴۲ هزار نفر شاغل در مجموع مبلغ حدوداً ۸۱ هزار میلیارد ریال تسهیلات را دریافت کرده‌اند.

وی افزود: در راستای اجرای مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا و حمایت از مستأجران کم درآمد در شرایط اقتصادی تحمیل شده بر کشور ناشی از شیوع ویروس کرونا، بر اساس گزارش دریافتی از سامانه جامع طرح اقدام ملی مسکن تاکنون به حدود ۱۷۰ هزار نفر جمعاً به مبلغ ۳۵ هزار میلیارد ریال تسهیلات کمک هزینه ودیعه مسکن پرداخت شده است.

میرمحمد صادقی به تصمیمات اتخاذ شده در جلسات ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر لزوم اعطای تسهیلات ۱۰ میلیون ریالی با کارمزد ۴ درصد به یارانه بگیران معیشتی اشاره کرد و گفت: در خصوص این مصوبه، در پنج مرحله مجموعاً به تعداد ۲۱.۵۶۹.۱۰۶ فقره تسهیلات ۱۰ میلیون ریالی به متقاضیان واجد شرایط (اعم از متقاضیان عادی و نیروهای مسلح معرفی شده توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به سازمان هدفمند سازی یارانه‌ها) پرداخت شده است. همچنین، متعاقب چهل و پنجمین جلسه این ستاد نیز در دو مرحله مجموعاً به تعداد ۶.۹۹۳.۱۳۱ فقره تسهیلات ۱۰ میلیون‌ریالی به یارانه بگیران معیشتی پرداخت شده است.

به گفته مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی، تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی هشت ماهه ابتدای سال ۱۳۹۹ در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۵۱۱۹.۵ هزار میلیارد ریال (معادل ۹۶.۳ درصد) افزایش داشته است.

میرمحمدصادقی افزود: ذکر این نکته ضروری است با توجه به بهبود روش‌های گزارش‌گیری و همچنین تکمیل و اصلاح اطلاعات موجود در سامانه‌های بانک مرکزی توسط بانک‌ها و مؤسسات اعتباری، اطلاعات تسهیلات پرداختی در هشت ماهه نخست سال ۱۳۹۸ از ۵۳۱۳.۹ هزار میلیارد ریال به ۵۷۱۰.۴ هزار میلیارد ریال تعدیل شده است که با اعمال این تعدیل، رشد تسهیلات پرداختی طی ۸ ماهه ابتدای سال ۱۳۹۹ نسبت به دوره مشابه سال قبل از ۹۶.۳ به ۸۲.۷ درصد می‌رسد.

وی درباره عوامل دیگری که بر افزایش تسهیلات پرداختی تأثیرگذار بوده‌اند، گفت: از جمله این موارد می‌توان به افزایش منابع بانک‌ها و مؤسسات اعتباری، تسهیلات پرداختی به قشرهای آسیب دیده از شیوع کرونا، تسهیلات ودیعه مسکن مستأجران و افزایش تسهیلات پرداختی به شرکت‌های کارگزاری فعال در بازار سرمایه اشاره کرد به نحوی که، چنانچه رقم تسهیلات (مستقیم) پرداختی بابت کرونا و همچنین آثار ناشی از افزایش تسهیلات پرداختی به شرکت‌های کارگزاری یادشده از کل تسهیلات پرداختی طی هشت ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۹ خارج شود، رشد پیش گفت از ۸۲.۷ درصد به ۶۱.۳ درصد تعدیل خواهد شد.

میرمحمدصادقی درباره راه‌اندازی و بهبود مستمر عملکرد سامانه متمرکز اطلاعات تسهیلات و تعهدات بانکی (سمات) گفت: سامانه تسهیلات و تعهدات بانکی بانک مرکزی با هدف تجمیع اطلاعات و اعتبارسنجی مشتریان شعب بانک‌های کشور از سال ۱۳۸۳ راه‌اندازی شد. این سامانه اطلاعات مربوط به آخرین وضعیت تسهیلات اعطایی به مشتریان، اعتبارات ریالی و ارزی گشایش شده و نیز ضمانت نامه‌های ارزی و ریالی صادر شده را از شبکه بانکی کشور جمع‌آوری و تجمیع کرده و برای بانک / مؤسسه اعتباری امکان استعلام برخط از این زیرساخت را به منظور انجام اعتبارسنجی مشتریان قبل از ارائه هرگونه تسهیلات، گشایش اعتبار و یا صدور ضمانت‌نامه و نیز افتتاح حساب جاری فراهم کرده است.

وی افزود: با توجه به پیشرفت فناوری و لزوم افزایش سرعت و دقت در فرآیند ارسال اطلاعات تسهیلات و تعهدات پرداخت یا ایجاد شده توسط شبکه بانکی کشور به سامانه یادشده، بانک مرکزی با اهتمام بر بهینه سازی فرآیندهای قبلی، سامانه متمرکز اطلاعات تسهیلات و تعهدات (سمات) را از ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ راه‌اندازی و جایگزین سامانه قدیم تسهیلات و تعهدات کرد که افزایش سرعت و کیفیت فرآیند ارسال اطلاعات بانک‌ها و مؤسسات اعتباری به این سامانه، ایجاد قابلیت اخذ گزارش در سطوح خرد و کلان حوزه تسهیلات و تعهدات، احراز هویت اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی و غیرایرانی ثبت شده در سامانه سمات از بستر سامانه نهاب از جمله مهمترین تغییرات ایجاد شده در سامانه سمات نسبت به نسخه قدیم است.

این مقام مسئول ادامه داد: علاوه بر این با توجه به اینکه سامانه سمات به عنوان بانک جامع اطلاعات تسهیلات و تعهدات اشخاص، نزد شبکه بانکی کشور بوده و تمام بانک‌ها و مؤسسات اعتباری، آخرین وضعیت بدهی اشخاص را در این سامانه اعلام می‌کنند، طی همکاری با سازمان برنامه و بودجه کشور و با هدف احصای جامع بدهی‌های دولت ناشی از تضامین صادره، ارتباط برخط سامانه جامع مدیریت تضامین دولت و سامانه سمات ایجاد و این موضوع در بخشنامه‌ای به منظور اجرا به شبکه بانکی ابلاغ شد.

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی با اشاره به راه اندازی سامانه سیاح (سامانه یکپارچه الکترونیکی حساب‌های بانکی) گفت: بانک مرکزی با راه اندازی سامانه حساب‌های مشتریان شبکه بانکی کشور (سیاح) نسبت به ثبت اطلاعات تمام حساب‌ها از ۳ خرداد ۱۳۹۹ به صورت وب سرویس در سامانه سیاح و اخذ کد رهگیری بر اساس تکالیف قانونی اقدام و این مهم را در ۳ فاز اجرایی کرده است.

به‬ گفته‬ این مقام مسئول در مرحله اول این طرح حدود ۹۴ درصد از اطلاعات حساب‌های مشتریان حقیقی‌‌ و حقوقی که مربوط به حساب‌های قبل از راه اندازی وب سرویس سامانه سیاح بوده به صورت فایل دریافت شد که حدوداً شامل اطلاعات ۶۰۰ میلیون حساب در شبکه بانکی است. در حال حاضر قوه قضائیه از سرویس یاد شده برای اخذ استعلام اطلاعات حساب اشخاص حقیقی و حقوقی استفاده می‌کند. در خصوص شرکت‌ها و سازمان‌ها به صورت موردی، مطابق مستندات قانونی و اعلام اداره بررسی‌های حقوقی، دسترسی به منظور تطبیق شماره یا شناسه ملی با شماره شبا فراهم می‌شود.

وی با اشاره به مرحله دوم سامانه سیاح اضافه کرد: وب سرویس سامانه سیاح از ۳‌ خرداد ۱۳۹۹ در شبکه بانکی راه اندازی و مقرر شد از تاریخ یادشده مابقی حساب‌های قبلی به صورت فایلی و همچنین تمام حساب‌هایی که در شبکه بانکی بعد از آن تاریخ افتتاح خواهند شد به صورت آنی و برخط در سامانه سیاح ثبت و کد رهگیری دریافت کنند که در حال حاضر در اکثر بانک‌ها اجرایی شده است.

میرمحمدصادقی در خصوص مرحله سوم گفت: ارائه سرویس از سامانه سیاح برای قوه قضائیه و وزارت امور اقتصادی و دارایی مطابق با تکالیف قانونی از جمله استعلام شماره حساب، مسدودی حساب و رفع مسدودی حساب به طوری‌که در حال حاضر قوه قضائیه از سرویس یاد شده برای اخذ استعلام اطلاعات حساب اشخاص حقیقی و حقوقی استفاده می‌کند.

با وام مسکن چند متر خانه می‌توان خرید؟

در حالی که افزایش بی‌سابقه قیمت مسکن طی دو سال گذشته، اثرگذاری وام مسکن در خرید را به شدت کاهش داده ، امروز قرار است مسئولان درباره افزایش مبلغ این وام تصمیم‌گیری کنند.
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی دیروز از برگزاری نشستی میان مسئولان این معاونت با مسئولان بانک مرکزی برای بررسی موضوع افزایش سقف تسهیلات خرید و ساخت مسکن خبر داد. این خبرگزاری هفته گذشته در گزارشی از احتمال افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن خبر داده بود. وزارت راه و شهرسازی در دو سال اخیر همواره سیاست تقویت سمت عرضه (ساخت و ساز) و بانک تخصصی این بخش نیز سیاست افزایش سقف تسهیلات ساخت مسکن را در دستور کار داشته است.

وزیر راه (۵ آبان): افزایش سقف وام مسکن منتفی است
محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی اوایل آبان ماه در یک برنامه رادیویی درباره افزایش سقف تسهیلات مسکن با عدول از این موضع وزارت راه و شهرسازی و انصراف این وزارت خانه از تقاضای افزایش سقف وام مسکن اظهار داشت: قصد داشتیم تا ابتدا از فضای روانی بازار عبور کنیم؛ اوضاع و جو فروکش کند، قیمت‌ها واقعی‌تر شود، سپس سر فرصت تصمیمی برای این کار بگیریم.

معاون وزیر راه: چهارشنبه با بانک مرکزی افزایش سقف وام مسکن را بررسی می‌کنیم
با این حال محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی دیروز از انجام نشستی میان مسئولان این وزارت خانه با مسئولان حوزه اعتبارات بانک مرکزی در روز چهارشنبه ۱۷ دی ماه (امروز) برای بررسی افزایش سقف تسهیلات خرید و ساخت مسکن خبر داده است.

پربیننده ترینسوییت‌های منطقه ۱۰ تهران چند؟
متقاضیان دوره جدید مسکن ملی بخوانند
آپارتمان‌های جنوب تهران چند؟
پنت هاوس‌های شمال تهران چند؟/ قیمت اعلامی مالکان غیرواقعی است
لحظه بازکردن جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی +فیلم
محمودزاده گفت: فردا ۱۷ دی‌ماه در جلسه‌ای با مسئولان بانک مرکزی در خصوص افزایش سقف تسهیلات خرید و ساخت مسکن و همچنین میزان این افزایش تصمیم‌گیری خواهد شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: با توجه به پیشنهادهای متعددی که مطرح شده و با توجه به ضریب پوشش تسهیلات برای رقم کل ساخت، جلسات کارشناسی و بین دستگاهی متعددی برگزار شد که برای افزایش آن رقم، فردا در جلسات بانک مرکزی در این خصوص تصمیم‌گیری خواهد شد.

محمودزاده تصریح کرد: این افزایش با توجه به بررسی‌های انجام شده و منابعی خواهد بود که بانک مرکزی می‌تواند به این امر تخصیص دهد.

معاون بانک تخصصی مسکن: وام مسکن احتمالاً سال آینده افزایش می‌یابد
پیش‌تر، نیز محمد حسن علمداری معاون امور اعتباری بانک عامل بخش مسکن در خصوص رایزنی برای افزایش سقف تسهیلات مسکن خبر داده و گفته بود: افزایش سقف تسهیلات ساخت مسکن برای سال آینده جزو برنامه‌ها و سیاست‌های بانک قرار دارد.

انواع وام‌های فعلی مسکن + میزان پوشش قیمت مسکن
بر اساس آخرین گزارش منتشره از وضعیت بازار مسکن آذر ماه از سوی بانک مرکزی، متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران، حدود ۲۷ میلیون تومان (۲۶ میلیون و ۹۰۵ هزار تومان) است.

به عبارت دیگر، هزینه تمام شده خرید یک واحد مسکونی ۵۰ متری در پایتخت، ۱ میلیارد و ۳۴۵ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان است.

این در حالی است که تسهیلات خرید مسکن از محل صندوق حساب پس انداز مسکن یکم برای زوجین در تهران ۱۶۰ میلیون تومان و برای متقاضیان انفرادی ۸۰ میلیون تومان است.

اگر زوجینی در تهران، یک سال پس انداز در صندوق مسکن یکم داشته باشند می‌توانند با دریافت ۱۶۰ میلیون تومان تسهیلات به همراه ۸۰ میلیون تومان سپرده خود و ۴۰ میلیون تومان وام جعاله مسکن، ۲۸۰ میلیون تومان تأمین مالی کرده و می‌توانند کمی بیش از ۱۰ متر از یک واحد مسکونی را خریداری کنند.

متقاضی انفرادی این تسهیلات هم ۸۰ میلیون تومان وام مسکن یکم به اضافه ۴۰ میلیون تومان سپرده اولیه و ۴۰ میلیون تومان وام جعاله دریافت می‌کند که با مجموع ۱۶۰ میلیون تومانی که از بانک می‌گیرد می‌تواند ۶ متر از یک واحد مسکونی را با این وام خریداری کند.

همچنین رقم تسهیلات خرید مسکن از محل حساب سپرده ممتاز بانک عامل بخش مسکن (وام با اوراق تسهیلات) برای زوجین در تهران ۲۰۰ میلیون تومان و برای متقاضیان انفرادی ۱۰۰ میلیون تومان است؛ به هر کدام نیز ۴۰ میلیون تومان وام جعاله پرداخت می‌شود.

بنابراین زوجین تهرانی می‌توانند با وام مذکور، حدود ۹ متر و متقاضیان انفرادی هم کمی بیش از ۵ متر از یک واحد مسکونی را خریداری کنند.

منتظر افزایش مبلغ تسهیلات مسکن باشیم؟

معاون مسکن و ساختمان از افزایش سقف تسهیلات مسکن خبر داد و گفت: بانک مرکزی فردا ۱۷ دی ماه در جلسه‌ای در خصوص افزایش رقم تسهیلات مسکن تصمیم‌گیری خواهد کرد.
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، محمود محمودزاده از امکان افزایش سقف تسهیلات مسکن خبر داد و اظهار کرد: فردا 17 دی‌ماه در جلسه‌ای با مسئولان بانک مرکزی در خصوص افزایش سقف تسهیلات خرید و ساخت مسکن و همچنین میزان این افزایش تصمیم‌گیری خواهد شد.

وی تاکید کرد: با توجه به پیشنهادهای متعددی که مطرح شده و با توجه به ضریب پوشش تسهیلات برای رقم کل ساخت،جلسات کارشناسی و بین دستگاهی متعددی برگزار شد که برای افزایش آن رقم، فردا در جلسات بانک مرکزی در این خصوص تصمیم‌گیری خواهد شد. این افزایش با توجه به بررسی‌های انجام شده و منابعی خواهد بود که بانک مرکزی می‌تواند به این امر تخصیص دهد.

اکنون رقم وام مسکن از حساب پس انداز مسکن صندوق یکم برای زوجین در تهران 160 میلیون تومان و برای انفرادی 80 میلیون تومان است. وام ساخت و خرید مسکن از حساب اوراق ممتاز برای زوجین در تهران 200 میلیون تومان و برای انفرادی 100 میلیون تومان است. تسهیلات ساخت مسکن در تهران بدون سپرده 250 میلیون تومان است

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، محمود شایان اظهار داشت: بانک مذکور از ابتدای سال جاری تا پایان آبان ماه رقمی معادل ۱۱ هزار و ۲۱۶ میلیارد تومان انواع تسهیلات ساخت و خرید مسکن پرداخت کرد که ۳ هزار و ۸۸۲ میلیارد تومان آن به سازندگان و تولیدکنندگان مسکن برای افزایش عرضه خانه در سراسر کشور ارائه شد و ۷ هزار و ۳۳۴ میلیارد تومان دیگر نیز به صورت تسهیلات خرید خانه به متقاضیان خرید واحد مسکونی پرداخت شد.

وی با بیان اینکه سبد تسهیلات ساخت و خرید مسکن قابل ارائه توسط بانک مسکن به لحاظ میزان سقف ریالی و شرایط پرداخت و نحوه دریافت، در شهرهای مختلف کشور و برای مشتریان مختلف متفاوت است، افزود: طی ۸ ماهه اول امسال ۱۶ هزار و ۲۸۸ فقره تسهیلات ساخت و ۷۳ هزار و ۲۵۵ فقره نیز تسهیلات خرید مسکن به مشتریان پرداخت کرده ایم.

شایان با مقایسه معنادار بین روند تغییرات در حجم پرداخت تسهیلات خرید مسکن و حجم معاملات خرید خانه به نقش محوری این تسهیلات در پشتیبانی گروهی از خریداران برای ماندن در بازار و کمک به خانه دار شدن آنها اشاره کرد و گفت: در شهر تهران طی ماه آبان حجم معاملات خرید و فروش واحد مسکونی نسبت به مهر ماه حدود ۴۸ درصد کاهش پیدا کرد که به معنای نصف شدن معاملات مسکن در این فاصله زمانی است.

پربیننده تریندرآمد ناشی از صادرات نفت به کمتر از ۲۰میلیارد دلار رسید/ امید به کاهش تورم در ماه‌های آینده
نبرد با پول‌های کثیف و حساب‌های مشکوک
بیانیه تشکل‌های ایثارگری پیرامون رفتارهای غیرمسئولانه درباره سهام بانک دی
برنامه قانون جدید برای چک‌های بی‌محل چیست؟
کاهش معنادار تورم در آذر ماه/ کاهش رشد پایه پولی و افزایش رشد اقتصادی؛ بازگشت امید به اقتصاد
وی یادآور شد: هر چند اطلاعات معاملات مسکن بقیه شهرهای کشور برای فصل پاییز اعلام نشده است اما شواهد بیانگر رکود و کاهش خرید و فروش خانه و آپارتمان در دیگر شهرهای کشور است. اما با این حال میزان استفاده از تسهیلات خرید مسکن مربوط به بانک تخصصی بخش مسکن در آبان ماه امسال نسبت به مهر ماه تنها ۲۲ درصد کاهش پیدا کرد. بنابراین روند دریافت و استفاده از این تسهیلات خود نشانگر اتکای بخشی از جامعه متقاضی مسکن به تسهیلات بانکی برای صاحب خانه شدن است.

مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن تصریح کرد: تسهیلات ساخت مسکن قابلیت انتقال به خریداران واحدهای مسکونی نوساز را تحت شرایط و ضوابط مشخص دارد. همین قابلیت باعث شده گروهی از سازنده‌ها از تسهیلات ساخت برای سرمایه گذاری‌های ساختمانی خود استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد: در ماه گذشته بانک عامل بخش مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن یکم بیش از ۷ میلیارد تومان تسهیلات ساخت به شکل انفرادی یا مجتمع سازی برای افزایش عرضه مسکن در کشور به متقاضیان پرداخت کرد.

شایان افزود: همچنین از محل صندوق پس انداز مسکن یکم، یک هزار و ۷۶۰ خانه اولی در سراسر کشور صاحب خانه شدند. ماه گذشته نزدیک به ۲۴۰ میلیارد تومان تسهیلات خرید مسکن به سپرده گذاران صندوق پس انداز مسکن یکم پرداخت شد. در ماه مهر ماه ۲ هزار و ۵۸ نفر خانه اولی صاحب حساب در صندوق یکم توانستند تسهیلات مربوط را از صندوق دریافت و نسبت به خرید مسکن اقدام کنند

پرداخت ٩هزار وام ودیعه مسکن در ١٠٠روز از سوی بانک صادرات ایران

بانک صادرات ایران

​٩ هزار مستأجر در ١٠٠ روز گذشته، یک هزار و ۶٧۵ میلیارد ریال از بانک صادرات ایران وام ودیعه مسکن دریافت کردند.
به گزارش اقتصادآنلاین، این بانک از ابتدای شهریور تا نیمه آذرماه سال جاری برای حمایت از مستأجران در شرایط شیوع بیماری کرونا، به ٩ هزار مستأجر هزار و ۶٧۵ میلیارد ریال تسهیلات ودیعه مسکن پرداخت کرد.

پرداخت وام ودیعه مسکن برای مستأجران در قالب برنامه‌های حمایتی بانک صادرات ایران در شرایط ویژه ناشی از بیماری کرونا، از ابتدای شهریور ماه سال جاری مورد توجه بوده و در کنار پرداخت تسهیلات حمایت از کسب و کارهای آسیب‌دیده از کرونا، سهم مهمی در کاهش مشکلات هموطنان داشته است.

طی این مدت، بیشترین تعداد وام پرداخت شده ودیعه مسکن مستأجران بانک صادرات ایران با پرداخت ٧١٧ فقره به ارزش بیش از ١۴۶ میلیارد ریال به استان خوزستان تخصیص یافته و استان‌های مازندران، کردستان، آذربایجان شرقی، چهارمحال و بختیاری، مرکزی، خراسان رضوی، کهکیلویه و بویراحمد، کرمان و البرز در رتبه‌های دوم تا دهم دریافت این وام از بانک صادرات ایران بوده‌اند.

بانک صادرات ایران طی سال‌های اخیر کمک به بخش مسکن را در شهرها و روستاهای کشور با پرداخت تسهیلات حمایتی مورد توجه قرار داده به نحوی که علاوه بر پرداخت تسهیلات خرید مسکن اقشار ویژه (خانواده‌های معظم شهدا، جانبازان و ایثارگران)، پرداخت تسهیلات بافت‌های فرسوده شهری و بهسازی و نوسازی مسکن روستایی را نیز به صورت جدی دنبال می‌کند

بررسی‌های میدانی مشخص‌کننده آن است که بسیاری از بانک‌های کشور انگیزه‌ای برای پرداخت تسهیلات ساخت مسکن ندارند و از هر ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات پرداخت در سال ۹۹ تنها ۱.۵ میلیون تومان به این حوزه اختصاص یافته است.
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، ساخت مسکن مشابه هر فعالیت دیگر در عرصه اقتصادی نیازمند عوامل تولید نظیر، زمین، نیروی کار و سرمایه است. در کشوری مانند ایران که عرصه زیادی برای فعالیت وجود دارد، با استفاده از سیاست‌ها و رویکرد صحیحی نظیر آمایش سرزمینی هیچگاه با مسئله کمبود زمین مواجه نخواهیم شد. بهتر است بدانید که از کل مساحت کشور تنها 0.5 درصد به سکونت گاه‌های شهری و روستایی اختصاص دارد و 99.5 درصد از زمین‌های کشور خالی از سکنه است.

از سوی دیگر با توجه به پنجره جمعیتی باز شده در دهه 60 هم اکنون کشور به لحاظ جمعیتی و نیروی کار فعال در بهترین دوران خود قرار دارد، بنابراین نیروی کار نیز محدودیتی در تولید مسکن تلقی نخواهد شد.

سومین عامل تولید هر بنگاه اقتصادی، سرمایه است. در چنین شرایطی که زمین و نیروی کار در کشور هیچکدام محدودیتی به منظور ساخت مسکن به وجود نمی‌آورند، این سوال در ذهن تداعی می‌شود که چرا روند ساخت مسکن هیچ تناسبی با تقاضای موجود نداشته و همین امر زمینه شکل‌گیری قیمت‌های نجومی در بازار مسکن را پدید آورده است.

پربیننده تریندرآمد ناشی از صادرات نفت به کمتر از ۲۰میلیارد دلار رسید/ امید به کاهش تورم در ماه‌های آینده
نبرد با پول‌های کثیف و حساب‌های مشکوک
بیانیه تشکل‌های ایثارگری پیرامون رفتارهای غیرمسئولانه درباره سهام بانک دی
برنامه قانون جدید برای چک‌های بی‌محل چیست؟
کاهش معنادار تورم در آذر ماه/ کاهش رشد پایه پولی و افزایش رشد اقتصادی؛ بازگشت امید به اقتصاد
اگر کارشناسان با این سوال مواجه می‌شدند، احتمالا اولین گزینه مورد بررسی آن‌ها بحث تامین سرمایه برای ساخت مسکن است.

این کاراگاهان مشهور، با علم به اینکه زمین و نیروی انسانی به وفور در کشور یافت می‌شود، این سوال را مطرح می‌کنند که آیا سرمایه برای ساخت مسکن نیز به شکل گسترده در کشور پیدا می‌شود یا خیر؟

آیا بانک‌ها تسهیلات ساخت مسکن می‌دهند؟
برای پاسخ به این سوال نیازی به ذره‌بین و پالتوی کاراگاهی نیست و یک چرخ ساده در یکی از خیابان‌های شهر می‌تواند ما را به پاسخ برساند. در همین راستا تلاش کردیم تا 10 بانک بزرگ کشور را مورد بررسی‌ قرار دهیم و با مراجعه به عنوان یک شهروند، از آن‌ها در خواست تسهیلات ساخت مسکن کنیم.

در همین راستا، 5 بانک دولتی، 4 بانک خصوصی و 1 بانک تخصصی حوزه مسکن مورد بررسی قرار گرفتند

گفتنی است، مراجعه به هر بانک با تقاضای تسهیلات ساخت مسکن همراه می‌شد و پس از گفتگویی نسبتا طولانی با متصدی مربوطه یا مسئول رده‌بالاتری متوجه اراده پرداخت یا عدم پرداخت این تسهیلات در بانک مورد مراجعه می‌شدیم.

بر مبنای اطلاعات بدست آمد از بررسی‌های میدانی، از میان 10 بانک مورد بررسی تنها در 3 بانک شاهد وجود اراده برای اخذ تسهیلات ساخت مسکن شدیم. بانک‌های مربوطه که شامل 2 بانک دولتی و 1 بانک تخصصی بودند، با درخواست مدارکی نظیر، پروانه ساخت واحد مسکونی، سند زمین و سایر مدارک نظیر ملزومات ضمانت و اطلاعات شخصی، اخذ تسهیلات را منوط به مهیا کردن مدارک گفته شده امکان پذیر تلقی کردند.

گفتنی است بانک تخصصی فعال در حوزه مسکن در شرایطی که شما اشتغال به فعالیت انبوه‌سازی را با مدارکی نظیر پروانه اشتغال به کار انبوه‌سازی، پروانه اشتغال به کار کاردانی فنی ساختمان و پروانه اشتغال به کار تجربی به اثبات می‌رساندید نیز شرایط را برای اخذ تسهیلات ساخت مهیا می‌ساخت.

هیئت مدیره بانک‌ها انگیزه‌ای برای پرداخت تسهیلات ساخت مسکن ندارند
بررسی شرایط اخذ تسهیلات ساخت مسکن به نرخ مصوب در 7 بانک دولتی و خصوصی مد نظر بدون درخواست هیچ مدرکی با پاسخ منفی متصدیان بانکی همراه می‌شد. به منظور شنیدن استدلال این بانک‌ها به منظور پرداخت تسهیلات ساخت مسکن با متصدیان بانک‌های مذکور هم کلام شدیم. در همین ارتباط یک متصدی بانک خصوصی در پاسخ به این پرسش که چرا تسهیلات ساخت مسکن جزء تسهیلات مد نظر بانک نیست، گفت:« هیئت مدیره بانک بر نحوه تخصیص منابع داخلی تصمیم می‌گیرند و بر مبنای استدلال خود خواستار پاسخ منفی بانک به متقاضیان تسهیلات ساخت مسکن شده‌اند.»

این کارمند بانک خصوصی با اشاره به این نکته که اطلاعی از دلیل تصمیم هیئت مدیره بانک در ارتباط با پرداخت نکردن تسهیلات ساخت ندارد، گفت:« به نظر می‌رسد بازپرداخت طولانی مدت این تسهیلات دلیل اصلی تصمیم هیئت مدیره است.»

پیگیری سوال مربوطه مبنی بر دلایل پرداخت نشدن تسهیلات ساخت مسکن را از 6 بانک دیگر نیز جویا شدیم، رئیس یکی از شعب بانک دولتی در پاسخ به سوال مذکور تاکید کرد:« پرداخت تسهیلات مرتبط با مسکن به بانک تخصصی فعال در این رشته یعنی بانک مسکن مرتبط است و برای جلوگیری از موازی کاری تسهیلات ساخت مسکن توسط سایر بانک‌های دولتی پرداخت نمی‌شود.»

عمده دلایل 7 بانک دیگر که از ارائه تسهیلات ساخت مسکن خودداری می‌کردند، مشابه استدلال‌های قبلی طبقه‌بندی می‌شد و آن‌ها تسهیلات ساخت مسکن را جزء سرفصل تخصیص منابع خود لحاظ نمی‌کردند.

صف طولانی بانک‌های معدودی که تسهیلات ساخت مسکن پرداخت می‌کنند
در گام دوم بررسی با تهیه مدارک مد نظر 3 بانکی که پاسخ مثبتی برای اخذ تسهیلات ساخت مسکن دادند، بار دیگر به شعب آن‌ها مراجعه کردم. در کمال تعجب، متوجه این نکته شدم که 2 بانک دولتی مذکور با اخذ مدارک و مستندات مد نظر، به صف طولانی درخواست تسهیلات ساخت مسکن اشاره می‌کنند و پرداخت تسهیلات را با توجه به تعداد افراد در صف به 9 الی 12 ماه آینده موکول خواهند کرد.

این یعنی شخصی که قصد اخذ تسیهلات ساخت مسکن و شروع فرآیند ساختن واحد مسکونی را دارد، عملا با تاخیر 9 ماه تا 1 سال مواجه شده و در نتیجه باید قید اخذ تسهیلات ساخت از بانک‌ها را بزند.

در این بین تنها بانک تخصصی فعال در حوزه مسکن با گرفتن مدارک مورد نظر شرایط ادامه فرآیند پیچیده اما ممکن پرداخت نهایی تسهیلات مسکن را تشریح کرد.

مطابق بررسی‌های میدانی انجام شده در 2 مرحله و به طور عملی تنها 1 بانک از 10 بانک مورد بررسی شرایط پرداخت تسهیلات مسکن را مهیا می‌کنند و سایر بانک‌ها عزمی برای ارائه این نوع تسهیلات ندارند.

تنها 1.5 درصد از تسهیلات بانکی سهم ساخت مسکن می‌شود
بر اساس بررسی آمار و اطلاعات تسهیلات دهی بانکی در سال جاری، از هر 100 میلیون تومان تسهیلات پرداختی از محل منابع داخلی بانک‌ها تنها 1.5 میلیون تومان آن به حوزه ساخت مسکن هدایت شده است. این در حالی‌ست که در سال 98 نزدیک به 3 میلیون تومان از هر 100 میلیون تومان تسهیلات پرداختی بانکی به مقصد ساخت مسکن بوده و این رقم در سال 90 به 17.5 میلیون تومان از هر 100 میلیون تومان می‌رسد.

اگر کارشناسان بررسی این پرونده را در دستور کار خود داشتند، احتمالا یکی از دلایل کاهش قابل توجه ساخت و ساز در کشور را سرپیچی بانک‌ها از پرداخت تسهیلات و تامین سرمایه ساخت مسکن تلقی می‌کردند. اما این سوال در ذهن کارشناسان وجود دارد که چرا ارائه تسهیلات به یکی از پیشران‌های اقتصاد کشور در شرایط تحریمی  که توان رونق دادن به 137 بنگاه اقتصادی دیگر نظیر معادن مصالح ساختمانی، کارخانه تولید فولاد، بنگاه‌های کوچک تامین شیرآلات و سایر بخش‌های دیگر را دارد، دچار کاهش جدی شده است. در حقیقت چرا بخشی که بیشترین سرانه اشتغال در کشور را دارد، از کانون توجه بانک‌‌ها خارج افتاده است؟

سوال دیگر مد نظر این است که کاهش سهم تسهیلات ساخت مسکن سهم کدام یک از بخش‌های اقتصاد را فعال کرده است، آیا این تسهیلات به حوزه مولد اقتصاد رفته و شرایط را برای ایجاد اشتغال و جهش تولید مهیا می‌کند یا در حوزه سوداگری زمینه ایجاد تورم و سفته‌بازی را مهیا می‌کند

کلاهبرداری میلیاردی با وعده وام مسکن

فردی که در پوشش اعطای وام مسکن ۴۰‌میلیارد ریال از شهروندان کلاهبرداری کرده بود، در جریان تحقیقات پلیسی دستگیر و روانه زندان شد.
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق، سرهنگ جلیل موقوفه‌ای، رئیس پلیس پیشگیری تهران بزرگ، در‌این‌باره توضیح داد: در‌پی ارجاع چندین فقره پرونده مشابه با موضوع کلاهبرداری و متواری‌بودن متهم آنها، شناسایی مخفیگاه و دستگیری این فرد در دستور کار قرارگاه جلب محکومان و متهمان متواری پلیس پیشگیری قرار گرفت. این مقام انتظامی گفت: چکیده پرونده نشان از این داشت که متهم با ساخت یک اکانت اینستاگرامی، مبالغی را به بهانه اخذ وام بانک مسکن از شهروندان دریافت کرده و همچنین با دریافت اسناد مربوط به ملک شاکیان به‌عنوان ضمانت وام، آنها را جعل کرده و به سایر افراد فروخته است.

رئیس پلیس پیشگیری تهران با اشاره به اینکه مخفیگاه کلاهبردار متواری در رصدهای اطلاعاتی شناسایی شد، افزود: مأموران پس از مراقبت‌های ویژه پلیسی موفق شدند متهم را در مخفیگاهش دستگیر کنند. سرهنگ موقوفه‌ای با بیان اینکه متهم در بازجویی‌های اولیه به جرم ارتکابی اعتراف کرد، ادامه داد: کارشناسان ارزش ریالی کلاهبرداری را 40 میلیارد ریال از بابت دریافت وجه و فروش اموال برآورد کرده‌اند که با تکمیل پرونده، متهم به مرجع قضائی معرفی و با صدور قرار مجرمیت روانه زندان شد.

افزایش وام مسکن معلولان به ۱۳۵میلیون تومان

مقام مسئول بنیاد مسکن از افزایش وام مسکن معلولان به ۱۳۵ میلیون تومان خبر داد و گفت: ۶۵۰۰ واحد مسکونی خانوارهای دارای ۲ معلول خرداد آینده تحویل می‌شود.
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، حمیدرضا سهرابی، اظهار کرد:‌ برای افراد تحت‌پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی تسهیلات مسکن روستایی هم از سوی بنیاد مسکن و هم از سوی سازمان بهزیستی و کمیته امداد  تعلق می‌گیرد که فرصت خوبی است تا خانوارهای دارای دومعلول از این امکان در تامین مسکن خود بهره مند شود.

وی افزود: اجرای طرح خانه‌دار کردن افراد دومعلول در تفاهمی بین بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، بنیاد مستضعفان، کمیته امداد و سازمان بهزیستی آغاز شد. بر اساس تفاهم‌نامه مقرر شد تا 6500 واحد روستایی برای خانوارهای دومعلول توسط بنیاد مسکن، احداث شود. از این تعداد تاکنون عملیات اجرایی 6100 واحد شروع شده که 4700 واحد به اتمام رسیده و مورد بهره برداری قرار گرفت. باقیمانده واحدها نیزدر مرحله سفت کاری هستند.

وی تصریح کرد: برنامه بنیاد مسکن این است که تا خرداد آینده تمامی 6500 واحد مسکونی برای خانوارهای دومعلول احداث و تحویل متقاضیان شود.

پربیننده ترینسوییت‌های منطقه ۱۰ تهران چند؟
متقاضیان دوره جدید مسکن ملی بخوانند
آپارتمان‌های جنوب تهران چند؟
پنت هاوس‌های شمال تهران چند؟/ قیمت اعلامی مالکان غیرواقعی است
لحظه بازکردن جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی +فیلم
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به افزایش وام و بلاعوض مسکن معلولان به 135 میلیون تومان، گفت: بر اساس تفاهم‌نامه با سازمان برنامه و بودجه در 21 استان کشور برای کمک به احداث مسکن محرومان؛شامل سرپرستان معلول خانوار و خانوارهای دارای یک معلول،  50 میلیون تومان تسهیلات کم بهره به اضافه 30 میلیون تومان بلاعوض بنیاد مسکن و 10 تا 15 میلیون تومان از سوی بهزیستی فرصت مناسبی است تا این خانوارها صاحب مسکن شوند.

۷۰ میلیون تومان؛ وام ویژه برای خانوارهای با ۳فرزند

دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۰ در راستای فرزندآوری پیش بینی کرده تا تسهیلات قرض الحسنه ودیعه ۷۰ میلیون تومانی به خانواده‌های دارای فرزند سوم پرداخت شود.

پرند و پردیس؛ مسکن جایگزین تهرانی‌ها

شهر جدید پرند با جمعیت ۱۶۰هزار نفری بیشترین آمار خرید، فروش و اجاره را به‌خود اختصاص داده است.
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از همشهری، قیمت مسکن در کشور سال‌هاست با شتاب رو به جلو حرکت می‌کند و همین موضوع موجب شده که بسیاری از شهروندان تهرانی به‌علت ناتوانی در پرداخت اجاره بها و همچنین خرید مجبور به سکونت و سرمایه‌گذاری در شهرهای اقماری چون پرند، پردیس و هشتگرد شوند. مهاجرت روزافزون تهرانی‌ها به این شهرک‌ها به‌ویژه تازه‌تاسیس‌ها و آمار بالای خرید، فروش و اجاره موجب گسترش و توسعه روزافزون و افزایش ساخت و سازها در آنها شده است. مناطقی در که گذشته نه چندان دور، رغبتی برای سکونت در آن وجود نداشت اما اکنون سکونتگاه دائمی بسیاری از مردمی شده که تمام تلاش‌شان را برای ماندن در تهران می‌کنند. کارمندان و کارگرانی که هنوز در تهران مشغول به کارند اما توان پرداخت اجاره‌بها ندارند و از این سکونتگاه‌ها به‌عنوان خوابگاه استفاده می‌کنند به این امید که شاید بتوانند با بهتر شدن اوضاع روزی دوباره اسباب‌شان را بردارند و به تهران برگردند. اما به همین‌که این شهرک‌های ارزان‌نشین به کمک‌شان آمده تا نزدیک تهران باشند و سرپناه داشته باشند دلخوش هستند. البته این شهرک‌ها برای کسانی که وابستگی و دلبستگی چندانی به تهران ندارند، خیلی هم خوب است و کمبود امکانات آن خیلی برایشان آزار‌دهنده نیست. اما آنچه بیش از هر چیزی مهم است انتخاب شهرکی است که امکانات به نسبت خوبی برای سکونت موقت یا دائم داشته باشد و همین موضوع موجب شده تا برخی شهرک‌ها بیش از بقیه روی بورس توجه برای خرید و یا اجاره باشند.

استقبال از شهرک‌های جدید
جهش مکرر قیمت مسکن در سال 97، 98 و نیمه اول سال 99 تغییراتی را هم در بازار مسکن تهران و هم در بازار مسکن شهرهای اطراف تهران رقم زده است. فرید قدیری، کارشناس مسکن در مورد شهرک‌های اقماری تهران و گرایش مردم به انتخاب این سکونتگاه‌ها می‌گوید: «شهرهای اطراف پایتخت یا همان شهرک‌های اقماری که بهتر است با نام حومه تهران از آنها نام ببریم، به دو گروه تقسیم شده‌اند؛ شهرهای قدیمی و شهرهای جدید. در دو سال اخیر متقاضیان مسکن ساکن تهران شهرهای جدید مانند پرند، پردیس و هشتگرد را در اولویت انتخاب برای مهاجرت قرار داده‌اند. این موضوع در حالی است که سابقه شهرهای قدیمی مانند اسلامشهر و ورامین خیلی بیشتر از شهرهای جدید است».

وی به دلایل استقبال مردم از شهرک‌های اقماری جدید اشاره می‌کند و می‌افزاید: «مرز جغرافیایی برای متقاضیان مسکن، معنا و مفهوم سابق خود را از دست داده است. بیش از 10سال است که شاهدیم حجم قابل توجهی از کسانی که شغلشان، اقوامشان و وابستگی‌شان در پایتخت است، محل سکونت‌شان کرج و شهرهای استان البرز است. بنابراین الان هم برای شهرهای جدید همین موضوع مصداق دارد و مردم به‌دنبال بهترین انتخاب با موجودی و دارایی‌هایشان هستند. دلیل استقبال از شهرهای جدید هم این است که عرضه مسکن در این مناطق بیشتر از شهرهای دیگر اطراف پایتخت است. از سویی هم سطح قیمت‌ها پایین‌تر از سایر شهرهای قدیمی حومه تهران مانند اسلامشهر است».

پربیننده ترینآپارتمان‌های ۶۰متری تهران چند؟
سوییت‌های منطقه ۱۰ تهران چند؟
متقاضیان دوره جدید مسکن ملی بخوانند
پنت هاوس‌های شمال تهران چند؟/ قیمت اعلامی مالکان غیرواقعی است
آپارتمان‌های جنوب تهران چند؟
به علاوه در این شهرک‌ها بیشتر آپارتمان‌های عرضه شده نوساز هستند و همین موضوع رغبت افراد را برای معامله و خرید و فروش و حتی اجاره‌نشینی بیشتر می‌کند. چرا که دردسرها و هزینه نگهداری این املاک به‌خاطر نوساز بودن یا سال ساخت پایین کمتر است.

پرند، اندیشه و پردیس، پرتقاضاترین‌ها برای سکونت
سال 97 بعد از جهش اول قیمت‌های مسکن، ابتدا شاهد بودیم که مستأجرهای تهران به سمت پرند، پردیس و حتی هشتگرد رفتند. سال 98 به‌دنبال مهاجرت مستأجرها، خریدارهای مسکن مهاجرت کردند. نیمه اول امسال هم که این جهش ادامه پیدا کرد تقاضای سرمایه هم از تهران به سمت پرند و پردیس متمایل شد. بنابراین هر سه گروه مستأجر، خریدار مصرفی و خریدار سرمایه‌ای به سمت این شهرهای جدید گرایش پیدا کردند. در کل کشور نزدیک به 20شهر جدید داریم که 15شهر فعال هستند. فعال از این منظر که مردم در آن سکونت دارند و زندگی در این شهرها جریان دارد. عمده شهرهای جدید هم در اطراف کلانشهرها هستند. جمعیت ساکن در شهر جدید پرند طبق آخرین آمار و اطلاعات رسمی حدود 160هزار نفر است.

اندیشه با جا دادن 130هزار نفر در جایگاه دوم قرار دارد و شهر جدید صدرا در شیراز با جای دادن 120هزار نفر جمعیت ساکن در خود جایگاه سوم را به‌خود اختصاص داده است. فولادشهر جایگاه چهارم و شهر پردیس با داشتن جمعیت 100هزار نفری جایگاه پنجم را به‌خود اختصاص داده است.

شاید مسئولان بگویند این موضوع به‌خاطر جذابیت شهرهای جدید است ولی در واقعیت این‌چنین نیست. سطح خدمات‌رسانی شهرهای جدید و رفاه سکونتی‌شان بسیار کمتر از تهران است. کارشناس مسکن اضافه می‌کند: «این موضوع مهاجرت فقط برای تهران نیست و در شهرهایی چون اصفهان، مشهد و شیراز نیز ما شاهد مهاجرت مردم به شهرهای حومه هستیم. مهم‌ترین علت مهاجرت اجباری رشد مسکن در کلانشهرها بوده است. در یک سال گذشته قیمت مسکن در تهران نزدیک دو برابر شده و در بقیه شهرهای بزرگ بیش از 60درصد افزایش پیدا کرده است. التهاب قیمت مسکن و اجاره‌بها موجب شده تا افراد به سمت سکونت در شهرهای جدید گرایش پیدا کنند».  هشتگرد هم از شهرهای جدید است. با اینکه جزو شهرهای استان البرز به‌حساب می‌آید اما در مسئله سکونت بسیار مورد توجه تهرانی‌ها قرار دارد.

10میلیون تومان متوسط قیمت در شهرک‌ها
متوسط قیمت مسکن در شهر تهران بیش از 27میلیون تومان در هر مترمربع است، درحالی‌که در شهرهای جدید اطراف تهران میانگین مسکن زیر 10میلیون تومان است. بنابراین طبیعی است که دهک‌های متوسط رو به پایین برای خرید و اجاره، اطراف پایتخت را انتخاب کنند. قدیری می‌گوید: «سابق بر این رشد قیمت در حومه تهران به نسبت تهران نبود؛ چرا که مهاجرت و گسترش فضای شهری آنها تا این اندازه رشد نکرده بود اما تحت‌تأثیر مهاجرت و تقاضا برای خرید، فروش و اجاره، سرعت رشد قیمت مسکن در یک سال گذشته در شهرهای جدید هم به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کرده است. البته یک نکته امیدوارکننده هم وجود دارد؛ همانطور که در یکی‌دو‌ماه گذشته در تهران قیمت مسکن در مناطقی بیش از 5درصد افت پیدا کرد در شهرهای جدید هم این اتفاق افتاده و ما با کاهش قیمت اسمی مواجه شده‌ایم. البته در این میان با کاهش شدید خریدهای سرمایه‌ای در این شهرک‌ها هم در دو‌ماه گذشته روبه‌رو بوده‌ایم. افراد تا دوماه گذشته قبل از آبان ماه، آپارتمان می‌خریدند و سرمایه‌گذاری می‌کردند چون به آینده بدبین بودند و انتظارات تورمی داشتند اما در این دو‌ماه این موضوع را در بازار مسکن مشاهده نمی‌کنیم و این روند بسیار کم‌رنگ شده و کاهش پیدا کرده است».

طبق گفته رئیس اتحادیه املاک پرند قیمت مسکن این منطقه در دو‌ماه گذشته 10تا 20درصد کاهش یافته است. همچنین طبق گفته رئیس اتحادیه املاک پردیس میزان معاملات خرید و فروش مسکن امسال حدود 30درصد افت داشته است. متأسفانه آمار رسمی خرید و فروش شهرک‌های اقماری در هیچ جا پوشش داده نمی‌شود تا با استناد به آن بتوان تحلیل‌های آماری انجام داد اما با توجه به اینکه طبق داده‌های رسمی بانک‌مرکزی از تحولات بازار مسکن شهر، حجم معاملات خرید و فروش ثبت شده در بنگاه‌های املاک مناطق 22گانه به 2هزار و 555فقره در آذر رسیده که نسبت به آبان معادل 43درصد و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته معادل 70درصد ریزش پیدا کرده می‌توان نتیجه‌گیری کرد که نه به این میزان اما حجم معاملات خرید و فروش در شهرک‌های اقماری کاهش پیدا کرده باشد. البته در مجموع تعداد آگهی‌های خرید و فروش و اجاره در حومه تهران همواره روند صعودی دارند که نشان می‌دهد با توجه به گرانی ملک در تهران و ناتوانی خریداران و مستأجران از تامین هزینه مسکن در داخل شهر، موج مهاجرت به حومه شدت گرفته و ادامه دارد.

جذابیت سکونت
کارشناس مسکن در مورد این سؤال که بین شهرهای جدید جذابیت سکونت در کدام شهرک‌های حومه تهران بیشتر است، می‌گوید: «این سؤال نسبی است و نمی‌توان قاطعانه به آن جواب داد. پرند در جنوب غرب استان، پردیس شهر استان تهران و هشتگرد در غرب استان البرز قرار دارد. بسته به اینکه افراد در کجای تهران ساکن هستند و می‌خواهند کدام شهرک را انتخاب کنند، تمام شهرک‌های نام برده تقریبا یک وضعیت را دارند. گرچه سابقه شهری پرند بیشتر از پردیس است. اما در مقابل پردیس آب و هوای خوبی دارد. از طرفی متروی پرند در حال تاسیس است و ممکن است برای مردم به لحاظ حمل‌ونقل آسان و بی‌دغدغه در آینده جذاب باشد. هشتگرد متعلق به استان البرز است و همین موضوع ممکن است خریداران مسکن را در انتخاب تحت‌تأثیر بگذارد. ولی در حالت کلی شهرهای جدید به این دلیل که مشکلات آلودگی هوا، ازدحام، تراکم بالای جمعیت و گرانی اجاره‌بها و مسکن را به اندازه تهران ندارند در تیررس توجه قرار گرفته‌اند».

در یک سال گذشته قیمت مسکن در تهران نزدیک دو برابر شده و در بقیه شهرهای بزرگ بیش از 60درصد افزایش پیدا کرده است. التهاب قیمت مسکن و اجاره‌بها موجب شده تا افراد به سمت سکونت در شهرهای جدید گرایش پیدا کنند

سود ۳۰۰درصدی سازندگان مسکن

اسماعیل حسین زهی با اشاره به سود ۳۰۰ درصدی سازندگان مسکن، گفت:‌ سازمان نظام مهندسی ساختمان نظارتی بر ساخت و سازها ندارد.
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، اسماعیل حسین زهی درباره قیمت لجام گسیخته ساخت و ساز در کشور ، اظهار کرد: درست است که فولاد به ارز وابستگی دارد اما نه در حدی که عده ای به این بهانه قیمت ها را بالا برده اند.

وی افزود: قیمت تمام شده فولاد حداکثر کیلویی 4200 تومان است اما به قیمت 12 هزار تومان فروخته می شود و همین کار بهانه ای برای افزایش قیمت ساخت مسکن می شود. این در حالی است که دستمزد کارگر به ریال پرداخت می شود نه دلار. باید قانون شفافی داشته باشیم تا وقتی فولاد را صادر کنیم بتوانیم ارز حاصل از آن را هم وارد کشور کنیم.

عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به تاثیر صادرات فولاد بر افزایش قیمت ساخت و سازها ، ادامه داد: متأسفانه نظارت عالیه ای از سوی نظام مهندسی ساختمان و دیگر ارگان های ذیربط بر ساخت و سازها صورت نمی گیرد.

حسین‌زهی  گفت: با وجود اینکه 40 درصد از واحدهای مسکونی شهرها فاقد مشتری هستند، اما مردم به خاطر ترس از افزایش قیمت ها در این حوزه سرمایه گذاری می کنند.

وی همچنین با اشاره به سود 200 تا 300 درصدی در ساخت مسکن معمولی گفت: یکی از راهکارها، اصلاح قوانین موجود و وضع قوانین جدید به نفع کشور است، اما عمده طرح ها و لوایحی هم که ارائه می شوند موازی کاری است.

اقتصاد آنلاین – سیده زهرا محمودی؛ صادقیه محله‌ای پر طرفدار و محبوب برای خرید مسکن در تهران است. این محله در غرب تهران و منطقه2 شهرداری قرار دارد. قیمت مسکن در صادقیه به عوامل متعددی بستگی داشته و آپارتمان‌های آن در بازه قیمتی گوناگونی معامله می‌شود.

در ابتدا لازم به ذکر است که؛ عواملی چون متراژ، سن بنا، امکانات، مواد و مصالح به کار رفته در ساختمان و… در تعیین قیمت مسکن نقش دارد؛ لذا قیمت‌هایی که در ادامه می‌آید، تنها نمونه‌ای از معاملاتی است که طی پاییز99، انجام و در سامانه اطلاعات بازار و املاک ایران ثبت شده است؛ لذا اقتصادآنلاین دخل و تصرفی در قیمت‌ها نداشته و ممکن است بر اساس عواملی چون متراژ، سن، شرایط فروشنده و خریدار… آپارتمان‌هایی با قیمت‌های بالا و یا پایین‌تر معامله و قیمت‌گذاری شده باشد.

یک واحد آپارتمان 80متری و 5سال ساخت در خیابان شهید بهداد شایق متری 21میلیون و 104هزار تومان معامله شد. قیمت مسکن جهت خرید واحدی 76متری و 19سال ساخت در خیابان 15متری بهاران 28میلیون و 833هزار تومان در هر متر مربع بوده است.

پربیننده ترینسوییت‌های منطقه ۱۰ تهران چند؟
متقاضیان دوره جدید مسکن ملی بخوانند
آپارتمان‌های جنوب تهران چند؟
پنت هاوس‌های شمال تهران چند؟/ قیمت اعلامی مالکان غیرواقعی است
لحظه بازکردن جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی +فیلم
سن بنا عاملی مهم در تعیین قیمت مسکن است و اصولا آپارتمان‌های سن بالا به علت نیاز به بازسازی و… با قیمت پایین‌تری معامله مب‌شود. یک دستگاه آپارتمان 72متری و 39سال ساخت در میدان اول صادقیه متری 29میلیون و 801هزار تومان به فروش رفت. برای خرید واحدی 94متری و نوساز در خیابان 15متری بهاران باید 44میلیون تومان در هر متر مربع پرداخت کرد.

واحدی 110متری و 27سال ساخت در خیابان 12متری پاییزان متری 30میلیون و 401هزار تومان، یک خانه 55متری و 14سال ساخت در خیابان شهید موسوی متری 29میلیون تومان، آپارتمانی 85متری در خیابان ارمکان دو متری 35میلیون و 952هزار تومان و یک واحد 112متری و نوساز در میدان دوم صادقیه متری 34میلیون و 821هزار تومان معامله شد.

برای خرید واحدی 79متری و 15سال ساخت در خیابان 14متری یاسر 2میلیارد تومان هزینه پرداخت شده است. قیمت مسکن برای خرید واحدی 123متری و 41سال ساخت در خیابان هشتم صادقیه دو میلیارد و 850میلیون تومان بود.

در پایان گفتنی است؛ به گفته کارشناسان مشاور املاکی که در صادقیه فعالیت دارند، قیمت مسکن در صادقیه از متری 20میلیون تومان شروع شده و تا متری 40میلیون تومان هم می‌رسد؛ معامله‌های با قیمت بالاتر معمولا برای آپارتمان‌های لوکس است که زیاد دیده نمی‌شود و معاملاتی با قیمت‌های پایین‌تر اصولا به علت شرایط فروشنده و نیاز فوری او به فروش است؛ گاهی هم قیمت‌گذاری پایین به شرایط نامناسب واحد باز می‌گردد

 

اشتراک گذاری
برچسب‌ها:

مطالب مرتبط