بازار وام ایران
بازار وام ایران

اخبار وام

به گزارش بانک اول وام سهام عدالت یکی از طرح های حمایتی دولت بود که به دلیل مشکلات ناشی از شیوع کرونا در کشور برای مردم در نظر گرفته شد.

قرار شد پنج بانک با اتکا به سهام عدالت به مردم وام بدون ضامن بدهند و در اصل خود سهام عدالت ضامن وام باشد، اما این طرح فعلا اجرایی نشده است و خیلی از بانکها وثیقه بودن سهام عدالت را قبول ندارند.

با این حال و در روزهایی که خیلی از مردم پیگیر وام سهام عدالت هستند، طرح دیگری برای دادن وام به مردم مطرح شده است.

قرار است به زودی وام ۵۰ میلیون تومانی کارت اعتباری به افرادی که اعتبار آنها توسط بانک تایید می شود، تعلق بگیرد.

طبق گفته داود محمدبیگی، مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی قرار است کارت‌های اعتباری در سه دسته ۱۰، ۳۰ و ۵۰ میلیون تومانی در اختیار مردم قرار بگیرد.

براساس دستورالعمل بانک مرکزی نحوه تسویه این کارت‌ها به صورت دفعی یا اقساطی است و مشتریان می‌توانند مبالغی را که از این کارت‌ها استفاده کرده‌اند، به صورت یکباره یا اقساطی به بانک‌ها پس بدهند.

سنگ بزرگ جلوی پای وام گیرندگان

داستان کارت‌های اعتباری ۵۰ میلیون تومانی کمی متفاوت است. برای دریافت این وام‌ها برخلاف آنچه در طرح دیگر یعنی سهام عدالت گفته شده بود، این بار به ضامن موثق نیاز است.

همین موضوع ضامن داشتن گرفتن وام را برای خیلی ها سخت تر از همیشه می کند، چون خیلی ها روی وثیقه بودن سهام عدالتی که داشتن حساب کرده بودند.

فرید ضیاالملکی، کارشناس بانکی و مدیر عامل سابق موسسه ملی و اعتباری توسعه در این باره می گوید:« به نظر می رسد ارایه کارت اعتباری ۱۰ تا ۵۰ میلیون تومانی به مردم شامل حال همه نشود. با اینکه این اقدام برای عموم مردم بوده اما با توجه به اعتبارسنجی که از دریافت‌کنندگان کارت اعتباری توسط بانک‌ها انجام می‌شود خیلی‌ها شرایط دریافت چنین کارتی را ندارند. چون بانک میزان درآمد و دارایی متقاضی کارت اعتباری را می‌سنجند و در صورت توانایی پرداخت اقساط و بنیه مالی کارت اعتباری به افراد تعلق می گیرد.»

شرایط دریافت وام ۵۰ میلیونی چیست؟

چه کسانی می توانند کارت های اعتباری دریافت کنند؟ گفته می شود بانک ملی یکی از بانک‌هایی که است که این کارت اعتباری را می‌دهد.

این بانک شرایط عمومی دریافت کارت اعتباری را به شرح زیر اعلام کرده است:

ـ داشتن حداقل ۱۸ سال تمام

ـ داشتن یکی از انواع حساب‌های قرض‌الحسنه جاری، پس‌انداز یا سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت سیبا جهت اتصال به کارت اعتباری

ـ گردش مستمر حداقل شش ماه، ماهیانه به میزان ۱۰ میلیون ریال در حساب‌جاری و یا میانگین مانده شش‌ماهه ۱۰ میلیون ریال برای دارندگان حساب کوتاه‌مدت (ویژه کارت اعتباری فراگیر)

ـ نداشتن چک برگشتیـ نداشتن بدهی غیر جاری

ـ ارائه درخواست کتبی به شعبه

ـ ارائه مدارک شناسایی و کارت ملی به شعبه

ـ ارائه مدارک شغلی دال بر اشتغال و میزان درآمد

ـ ارائه تضمینات یا وثایق موردقبول بانک

سود وام کارت اعتباری چقدر است؟

هنوز مشخص نیست بانکها برای این مدل وام جدید چقدر سود در نظر گرفته اند، اما به گزارش تجارت نیوز، طبق اعلام قبلی، سود تسهیلات اعطایی بر اساس نرخ مصوب شورای پول و اعتبار برای عقد مرابحه محاسبه می‌شود که بر این اساس، ممکن است بانک‌ها این نرخ را تا ۲۲ درصد نیز محاسبه کنند

به گزارش بانک اول، در هفته گذشته اخبار متعددی مبنی بر ثبت نام برای دریافت یارانه یک میلیون تومانی بلاعوض منتشر شد. اما حالا پیگیری‌ها نشان می‌دهد هیچ خبری از کمک مالی جدید نیست و این همه شایعاتی است که ناشی از شرایط اقتصادی نامساعد مردم است.

برخی از مخاطبان می‌گویند مرکز بهداشت محل سکونت آنها شماره حساب یا شبای سرپرست خانوار را از آنها گرفته است، اما هم مراکز بهداشت و هم وزارت بهداشت اجرای چنین طرحی را اساسا تکذیب کردند.

 

مراکز بهداشت یارانه نمی‌دهند

آنگونه که  زهرا عبدالهی، مدیر دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت و درمان به تجارت‌نیوز خبر داده «موضوع کمک بلاعوض مراکز بهداشت به کودکان زیر پنج سال دارای سوتغذیه صحت ندارد.» عبدالهی می‌گوید چنین طرحی نه قبلا اجرا شده و نه اکنون در حال اجراست.

این خبر در حالی است که یکی از مخاطبان تجارت‌نیوز در شهرستان پل‌دختر در خرم‌آباد خبر داده دو روز گذشته از شماره ۴۰۳۰ با او تماس گرفته‌اند و خواسته‌اند که شماره شبای کارتی که یارانه خانوار به آن واریز می‌شود را اعلام کنند تا کمک مالی به حساب آنها واریز شود.

اپراتور این سامانه به تجارت‌نیوز می‌گوید تماس از طرف شماره ۴۰۳۰ به معنای تماس از طرف مرکز بهداشت و درمان است. پس احتمالا این تماس از طرف مرکز بهداشت شهرستان خرم‌آباد بوده اما از طرح کمک معیشتی خبری ندارد.

ماجرای تماس با مردم از طرف مراکز بهداشت و درمان را برخی دیگر از مخاطبان هم عنوان کرده‌اند. مخاطبانی که می‌گویند «در بهداشت منطقه ما هر کی که بچه زیرپنج سال داشت ازشون شماره شبا و شماره حساب گرفتن و گفتن یه طرح به ما ابلاغ کردن قراره کمک کنن.»

برخی دیگر می‌گویند «طرح از طرف بنیاد حاج قاسم سلیمانی است.» برخی دیگر می‌گویند «طرح در حال اجراست اما شرایط خاصی داره و برای همه نیست. برای همین تکذیب می‌کنن.»
برخی دیگر از مخاطبان می‌گویند پیام‌هایی دریافت کرده‌اند مبنی بر دریافت کمک مالی پنج تا ۱۰ میلیون تومانی. برخی می‌گویند رقم بسیار کمتر از این است و «قراره ۱۲۰ تومن برا بچه هایی که سوتغذیه وکمبود وزن دارن پرداخت بشه.»

 

دلیل شایعه وام یک میلیونی

 

برخی دیگر از مخاطبان می‌گویند احتمالا آنچه برخی از مردم درباره وام بلاعوض می‌گویند همان وام یک میلیون تومانی کرونا و یارانه معیشتی ۱۰۰ و ۱۲۰ هزار تومانی است که در دو هفته گذشته به حساب سرپرستان خانوار واریز شده است. اما کمک مالی دیگری در جریان نیست.

اما مخاطبان دیگر معتقدند که مشکل از اقتصادی است که مردم را درگیر یارانه نهادها کرده و مردم مدام در انتظار دریافت کمک‌های مالی دولت و نهادهای دیگر است.

شرایط نامطلوب اقتصادی، تورم بالا و شیوع کرونا و بیکاری مهم‌ترین دلیلی است که سبب شده خانوارها به لحاظ اقتصادی دچار مشکلات جدی باشند و هر شایعه‌ای برای واریز کمک مالی از سوی هر نهاد و ارگانی، می‌تواند به یک موج جدید از خواسته و تقاضا دامن بزند.

نمونه آن پیامکی است که در هفته گذشته منتشر شد و از مردم می‌خواست کد ملی فرزندان خود را به شماره مشخصی ارسال کنند تا وام یک میلیون تومانی برای آنها واریز کند.

پیگیری‌های تجارت‌نیوز نشان داد که این پیامک تقلبی بوده و صحت خبر واریز کمک بلاعوض یک میلیونی تکذیب شد. اما همان زمان ایرنا خبر داده بود که تعدادی از مردم به مراکز بهداشت و درمان رفته‌اند و پیام‌های بسیاری از مخاطبان نشان می‌داد آنها شماره کد ملی و شماره حساب سرپرست خانوار را به شماره مذکور ارسال کرده‌اند به امید دریافت کمک مالی.

شایعاتی که تاکنون همه آنها تکذیب شده و وزارت بهداشت و وزارت کار، اجرای این طرح‌ها را تکذیب کرده است.

تنها کمک مالی که اکنون وجود دارد، یارانه نقدی ماهانه،یارانه۱۰۰ هزار تومانی و دومین مرحله وام کرونا بود که واریز شد. به عبارتی مردم در روزهای آتی تنها باید منتظر یارانه نقدی و یارانه ۱۰۰ هزار تومانی باشند و جز آن هیچ یارانه و کمک بلاعوض دیگری پرداخت نمی‌شود

به گزارش بانک اول تورم به اعداد کم‌سابقه‌ای رسیده و خیلی از کسب‌وکارها متاثر از کرونا روزهای سختی را پشت سر می‌گذارند. در روزهایی که به نظر می‌رسد مردم در تنگنای معیشتی قرار دارند دولت طرح‌های حمایتی و دادن یارانه را در دستور کار خود قرار داده اما در هرکدام از این طرح‌ها مشکلاتی وجود دارد که گلایه مردم را به همراه داشته است.

در یکی از طرح‌های حمایتی قرار بود از ابتدای دی ماه امسال پنج بانک با اتکا به سهام عدالت مردم به آنها وام بدهند اما این طرح اجرایی نشد. با این حال دقیقا در همین روزها طرح جدید دیگری برای دادن وام به مردم مطرح شده است.

داوود محمدبیگی، مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی اخیرا گفته است: بخشنامه‌های مربوط به کارت اعتباری از سال ۱۳۹۵ از سوی بانک مرکزی به بانک‌ها ارسال شده و بانک‌ها نیز زیرساخت‌ها و مقررات لازم برای ارائه کارت اعتباری را به متقاضیان در شبکه بانکی کشور فراهم کرده‌اند. متقاضیان می‌توانند با مراجعه به شعب بانک‌ها و پس از اعتبارسنجی این کارت‌ها را دریافت کنند.

وی افزود: کارت‌های اعتباری در سه دسته ۱۰، ۳۰ و ۵۰ میلیون تومانی در اختیار مردم قرار می‌گیرد و براساس دستورالعمل بانک مرکزی نحوه تسویه این کارت‌ها به صورت دفعی یا اقساطی است و مشتریان می‌توانند مبالغی را که از این کارت‌ها استفاده کرده‌اند، به صورت یکباره یا اقساطی به بانک‌ها بازگردانند.

اعطای کارتهای اعتباری تا ۵۰ میلیون تومان در بانک‌ها درحالیست که برای دریافت این وام‌ها برخلاف آنچه در طرح دیگر یعنی سهام عدالت گفته شده بود، این بار ضامن موثق نیاز است.

موضوعی که مورد نقد خیلی از متقاضیان وام‌هاست که به سختی می‌توانند برای دریافت وام مدیران بانکی را متقاعد کنند.

فرید ضیاالملکی، کارشناس بانکی و مدیر عامل سابق موسسه ملی و اعتباری توسعه هم اخیرا به خبرگزاری «بازار» گفته است: به نظر می رسد ارایه کارت اعتباری ۱۰ تا ۵۰ میلیون تومانی به مردم شامل حال همه نشود چرا که هرچند این اقدام برای عموم مردم بوده اما با توجه به اعتبارسنجی که از دریافت‌کنندگان کارت اعتباری توسط بانک‌ها انجام می‌شود خیلی‌ها شرایط دریافت چنین کارتی را ندارند زیرا بانک میزان درآمد و دارایی متقاضی کارت اعتباری را می‌سنجند و در صورت توانایی پرداخت اقساط و بنیه مالی می‌تواند به وی کارت اعتباری بدهد.

از جمله بانک‌هایی که این کارت اعتباری را می‌دهد بانک ملی ست که  شرایط عمومی دریافت کارت اعتباری آن در مهر ماه امسال به شرح زیر اعلام شده بود:

ـ داشتن حداقل ۱۸ سال تمام
ـ دارا بودن یکی از انواع حساب‌های قرض‌الحسنه جاری، پس‌انداز یا سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت سیبا جهت اتصال به کارت اعتباری
گردش مستمر حداقل شش ماه، ماهیانه به میزان ۱۰ میلیون ریال در حساب‌جاری و یا میانگین مانده شش‌ماهه ۱۰ میلیون ریال برای دارندگان حساب کوتاه‌مدت (ویژه کارت اعتباری فراگیر)
ـ عدم سابقه چک برگشتی نزد شبکه بانکی کشور
ـ عدم بدهی غیر جاری
ـ ارائه درخواست کتبی به شعبه
ـ ارائه مدارک شناسایی و کارت ملی به شعبه
ـ ارائه مدارک شغلی دال بر اشتغال و میزان درآمد
ـ ارائه تضمینات یا وثایق موردقبول بانک

درباره نرخ سود آن نیز، طبق اعلام قبلی سود تسهیلات اعطایی بر اساس نرخ مصوب شورای پول و اعتبار برای عقد مرابحه محاسبه می‌شود که ممکن است بانک‌ها این نرخ را تا ۲۲ درصد نیز محاسبه کنند.

آیا این وام‌های تا سقف ۵۰ میلیون تومانی به دست مردم می‌رسد

به گزارش بانک اول محمدحسن علمداری با اشاره به رشد ۳۵ درصدی پرداخت وام ساخت مسکن، اظهار کرد: این عملکرد نشان می‌دهد که سازندگان از تسهیلات ساخت مسکن استقبال کرده اند.

وی با بیان این که افزایش سقف تسهیلات ساخت مسکن در سال جاری قطعا تاثیر به‌سزایی در ترغیب سازندگان مسکن از وام ساخت داشته است درباره احتمال افزایش سقف وام ساخت مسکن در سال ۱۴۰۰ با توجه به افزایش قیمت مصالح ساختمانی افزود: در حال بررسی و تدوین سیاستهای سال آینده هستیم که هنوز به نتیجه نهایی نرسیده است.

 

وی تصریح کرد: افزایش سقف ساخت مسکن به نتایج سیاستگذاری، منابع و شرایط ساخت و ساز کشور بستگی دارد.

 

عضو هیئت عامل بانک مسکن با اشاره به اینکه مسکن موتور محرکه اقتصادی کشور است و اگر ساخت و ساز مثبت باشد ما را در افزایش سقف تسهیلات ساخت مصمم تر خواهد کرد، تاکید کرد: با نهایی شدن سیاست‌هایبانکدر بهمن ماه می توان در خصوص آینده و هر تغییر و اقدامی صحبت کرد.

علمداری گفت: هر تصمیم ما بر اساس شرایط و وضعیت ساخت و ساز است اما تمام تلاش ما این بوده است که برنامه ها و اهداف ما به تشویق سازندگان مسکن و رفتن به سمت ساخت مسکن با فناوری های روز دنیا باشد.

وی یادآور شد: قطعا در تصمیمی که برای تسهیلات ساخت مسکن گرفته می شود از آمارهای بانک مرکزی، شهرداری تهران و حتی مرکز آمار استفاده خواهد شد

به گزارش بانک اول طبق روال یک سال گذشته و بنا بر اعلام سازمان هدفمندی یارانه‌ها، یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان دی ماه در ساعت ۲۴ فردا، ۲۰ دی ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود.

اگرچه رقم یارانه نقدی به روال سال‌های قبل،‌ ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان است، اما برای ۲۱ میلیون نفر، ۳۵ هزار تومان کمتر پرداخت می‌شود.

 

این افراد اولین مرحله از وام یک میلیون تومانی کرونا را در بهار امسال دریافت کردند که اقساط آن از تیر ماه آغاز شده است. این ماه هفتمین قسط این وام از یارانه سرپرستان خانواری که تسهیلات کرونا را دریافت کرده‌اند، کسر خواهد شد.

 

همچنین در آذر ماه حدود هفت میلیون خانوار مرحله دوم وام یک میلیون تومانی کرونا را دریافت کردند که اقساط آن از یارانه معیشتی کسر می‌شود.

به جز وام کرونا، پرداخت یارانه معیشتی کرونا نیز از جمله مصوبات سری قبل ستاد ملی کرونا بود که طبق آن به ۳۴ میلیون نفر از جمعیت کشور در چهار نوبت پرداخت می‌شود.

مبلغ این یارانه برای حدود ۹ میلیون نفر افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی ۱۲۰ هزار تومان و برای ۲۵ میلیون نفر از افراد کم ‌درآمد مبلغ ۱۰۰ هزار تومان به‌ازای هر نفر است.

از آنجایی که اولین نوبت آن در روز ۲۸ آذر ماه واریز شد و فرداشب نیز یارانه نقدی واریز می‌شود، به نظر می‌رسد که واریز دومین مرحله از یارانه کرونا در هفته بعدی یعنی روزهای پایانی دی ماه انجام شود

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط