بازار وام ایران
بازار وام ایران

اخبار وام

به گزارش بانک اول تورم به اعداد کم‌سابقه‌ای رسیده و خیلی از کسب‌وکارها متاثر از کرونا روزهای سختی را پشت سر می‌گذارند. در روزهایی که به نظر می‌رسد مردم در تنگنای معیشتی قرار دارند دولت طرح‌های حمایتی و دادن یارانه را در دستور کار خود قرار داده اما در هرکدام از این طرح‌ها مشکلاتی وجود دارد که گلایه مردم را به همراه داشته است.

در یکی از طرح‌های حمایتی قرار بود از ابتدای دی ماه امسال پنج بانک با اتکا به سهام عدالت مردم به آنها وام بدهند اما این طرح اجرایی نشد. با این حال دقیقا در همین روزها طرح جدید دیگری برای دادن وام به مردم مطرح شده است.

داوود محمدبیگی، مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی اخیرا گفته است: بخشنامه‌های مربوط به کارت اعتباری از سال ۱۳۹۵ از سوی بانک مرکزی به بانک‌ها ارسال شده و بانک‌ها نیز زیرساخت‌ها و مقررات لازم برای ارائه کارت اعتباری را به متقاضیان در شبکه بانکی کشور فراهم کرده‌اند. متقاضیان می‌توانند با مراجعه به شعب بانک‌ها و پس از اعتبارسنجی این کارت‌ها را دریافت کنند.

وی افزود: کارت‌های اعتباری در سه دسته ۱۰، ۳۰ و ۵۰ میلیون تومانی در اختیار مردم قرار می‌گیرد و براساس دستورالعمل بانک مرکزی نحوه تسویه این کارت‌ها به صورت دفعی یا اقساطی است و مشتریان می‌توانند مبالغی را که از این کارت‌ها استفاده کرده‌اند، به صورت یکباره یا اقساطی به بانک‌ها بازگردانند.

اعطای کارتهای اعتباری تا ۵۰ میلیون تومان در بانک‌ها درحالیست که برای دریافت این وام‌ها برخلاف آنچه در طرح دیگر یعنی سهام عدالت گفته شده بود، این بار ضامن موثق نیاز است.

موضوعی که مورد نقد خیلی از متقاضیان وام‌هاست که به سختی می‌توانند برای دریافت وام مدیران بانکی را متقاعد کنند.

فرید ضیاالملکی، کارشناس بانکی و مدیر عامل سابق موسسه ملی و اعتباری توسعه هم اخیرا به خبرگزاری «بازار» گفته است: به نظر می رسد ارایه کارت اعتباری ۱۰ تا ۵۰ میلیون تومانی به مردم شامل حال همه نشود چرا که هرچند این اقدام برای عموم مردم بوده اما با توجه به اعتبارسنجی که از دریافت‌کنندگان کارت اعتباری توسط بانک‌ها انجام می‌شود خیلی‌ها شرایط دریافت چنین کارتی را ندارند زیرا بانک میزان درآمد و دارایی متقاضی کارت اعتباری را می‌سنجند و در صورت توانایی پرداخت اقساط و بنیه مالی می‌تواند به وی کارت اعتباری بدهد.

از جمله بانک‌هایی که این کارت اعتباری را می‌دهد بانک ملی ست که  شرایط عمومی دریافت کارت اعتباری آن در مهر ماه امسال به شرح زیر اعلام شده بود:

ـ داشتن حداقل ۱۸ سال تمام
ـ دارا بودن یکی از انواع حساب‌های قرض‌الحسنه جاری، پس‌انداز یا سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت سیبا جهت اتصال به کارت اعتباری
گردش مستمر حداقل شش ماه، ماهیانه به میزان ۱۰ میلیون ریال در حساب‌جاری و یا میانگین مانده شش‌ماهه ۱۰ میلیون ریال برای دارندگان حساب کوتاه‌مدت (ویژه کارت اعتباری فراگیر)
ـ عدم سابقه چک برگشتی نزد شبکه بانکی کشور
ـ عدم بدهی غیر جاری
ـ ارائه درخواست کتبی به شعبه
ـ ارائه مدارک شناسایی و کارت ملی به شعبه
ـ ارائه مدارک شغلی دال بر اشتغال و میزان درآمد
ـ ارائه تضمینات یا وثایق موردقبول بانک

درباره نرخ سود آن نیز، طبق اعلام قبلی سود تسهیلات اعطایی بر اساس نرخ مصوب شورای پول و اعتبار برای عقد مرابحه محاسبه می‌شود که ممکن است بانک‌ها این نرخ را تا ۲۲ درصد نیز محاسبه کنند.

آیا این وام‌های تا سقف ۵۰ میلیون تومانی به دست مردم می‌رسد؟

به گزارش بانک اول، این روزها بودجه سال ۱۴۰۰ در حال بررسی در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی است. کمیسیون فرهنگی مجلس نیز در حال ارائه و تصویب پیشنهاداتی در زمینه وام ازدواج و فرزندآوری جهت ارائه به کمیسیون تلفیق است.

جواد نیک‌بین عضو کمیسیون فرهنگی و کمیسیون تلفیق درباره شرایط وام ازدواج سال آینده به خبرنگار فارس گفت: « دولت چندی پیش اعلام کرد که  پرداخت وام ازدواج به متقاضیان زیر ۱۸سال صورت نخواهد گرفت. با توجه به اینکه افراد زیر۱۸سال، یک چهارم ازدواج‌های کشور را تشکیل می‌دهند، اصلاح این مصوبه در لایحه بودجه امسال و در کمیسون فرهنگی مجلس رای آورد.»

وی افزود: «به منظور حمایت از ازدواج جوانان، قرار بر این شد که وام ازدواج به متقاضیان زیر ۱۸سال هم تعلق بگیرد. ان‌شالله این موضوع در کمیسیون تلفیق بودجه نیز مطرح خواهد شد تا بودجه آن نیز پیش‌بینی بشود.»

نماینده کاشمر درباره افزایش مبلغ وام ازدواج با توجه به وضعیت تورم و اقتصاد کنونی نیز گفت: «فعلا در کمیسیون فرهنگی آنچه درباره مبلغ وام ازدواج در سال ۱۴۰۰ مصوب شده است، ۵۰میلیون تومان است. اما مقرر شده است که کسانی که قبل از گذشت سه سال از تاریخ عقد، دارای فرزند بشوند، ۵۰میلیون تومان وام دیگر هم به آنان تعلق بگیرد.»

نیک‌بین همچین درباره استنکاف برخی شعب بانک‌ها از اعضای وام ازدواج با یک ضامن معتبر و سفته افزود: « همه شعب طبق قانون باید فقط و فقط درخواست یک ضامن معتبر و یک سفته را داشته باشند. ما در پیشنهادات خود در کمیسیون فرهنگی این موضوع را مطرح کرده‌ایم که اگر بانکی درخواستی بیشتر از این دو مورد داشت، برای آن شعبه از بانک جرم‌انگاری صورت بگیرد.

اما در غیر این صورت هم، اصل این کار از نظر قانونی جرم است. هر شهروندی در صورت مواجهه با اینگونه درخواست‌ها از طرف ی‌تواند شکایت کند و بانک قطعا محکوم خواهد شد.»/فارس

به گزارش بانک اول، پس از آزادسازی سهام عدالت موضوع اعطای کارت اعتباری به سهامداران مطرح شد. ابتدا قرار بود سهامداران تا سقف ۵۰ تا ۶۰ درصد ارزش ‌سهام‌ عدالت خود از بانک کارت اعتباری خرید دریافت کنند اما این وعده محقق نشد.

میانه آذر ماه محمود حسنلو، مدیر فنی سهام عدالت در گفتگوی زنده اینستاگرامی گفت: برای دادن کارت اعتباری مدتی است با بانک‌ها در تعامل هستیم تا بتوانیم سرویس الکترونیکی توثیق سهام عدالت را در اختیار سهامداران قرار دهیم.

او خبر داد که سرویس‌های لازم برای ارائه این خدمت از سوی بانک‌ها آماده و قابل استفاده است. اما در حال حاضر برای آغاز فرایند پرداخت وام به سهامداران سهام عدالت نیاز هست که بانک مرکزی ابلاغیه‌ای منتشر کند تا براساس آن بانک‌ها پرداخت وام را آغاز کنند. همچنین شرایط وام را بانک‌ها هستند که تعیین می‌کنند.

علت تاخیر در اعطای وام
اخیرا نیز گفته شد که قرار است از ابتدای دی ماه به سهامداران سهام عدالت که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند معادل ۵۰ درصد از ارزش سهامشان وام با نرخ سود ۱۸ درصد و اقساط ۳۶ ماهه پرداخت شود.

علیرضا ماهیار، معاون شرکت سپرده‌گذاری مرکزی نیز گفت:۳۰ میلیون از مشمولان سهام عدالت که روش غیرمستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده‌اند می‌توانند از ابتدای دی‌ماه از بانک‌های دولتی وام خرد دریافت یا اقدام به خرید کالا کنند.

به گفته او پنج بانک دولتی و نیمه دولتی، چون بانک ملی، پست بانک، ملت، صادرات و تجارت در ارایه کارت اعتباری به مشمولان سهام عدالت اعلام آمادگی کرده‌اند. برخی بانک‌های خصوصی نیز برای پرداخت وام خرد از طریق کارت‌های اعتباری سهام عدالت پای کار آمده‌اند.

همچنین این مسئول تاکید کرده بود که مزیت دریافت چنین وامی این است که سهام شخص به جای ضامن وام وثیقه می‌شود و متقاضی دیگر نیازی به ضامن ندارد.

حالا دی ماه آغاز شده و همچنان خبری از دستور بانک‌مرکزی به شبکه بانکی برای اعطای این وام نیست.

محمدرضا جمشیدی، دبیر کانون بانک‌های خصوصی درباره علت این تاخیر از سوی بانک مرکزی می‌گوید: احتمالا در حال حاضر بانک مرکزی در حال سنجش منابع و مصارف تک تک بانک‌هاست تا بر اساس آن منابع سهمیه برای اعطای تسهیلات به چند بانک اعلام کند.

محدودیت منابع بانک‌ها
حتی اگر دستور مربوط به اعطای وام سهام عدالت از سوی بانک مرکزی ابلاغ شود تجربه نشان داده در صورت محدودیت منابع بانک‌ها برخورد سلیقه‌ای آن‌ها با اعطای چنین تسهیلاتی دور از انتظار نیست. شبیه اتفاقی که ظاهرا برای وام ودیعه مسکن هم افتاده‌ است.

دبیر کانون بانک‌های خصوصی در پاسخ به این سوال که آیا بانک‌ها منابع کافی برای اعطای چنین تسهیلاتی را دارند، می‌گوید: این وام از نظر منابع فشار زیادی به بانک‎ها وارد می‌کند. پیش از این هم با ورود کرونا وام‌های متعددی که برای آن‌ها تکلیف شد که فشار زیادی به منابعشان آورد، حالا هم منابعشان به قدری نیست که بتوانند همه موارد را با هم پیش ببرند.

سهام عدالت نمی‌تواند وثیقه باشد
جمشیدی در ادامه توضیح می‌دهد: تعدادی از سهام عدالت‌ها یک میلیون‌تومانی و بخشی ۵۳۲ هزارتومانی است. هر کدام هم یک قیمت بازار و یک قیمت اسمی دارند که قیمت بازار آن‌ها در حال نوسان است بنابراین باید مشخص باشد که ۵۰درصد این سهام چقدر می‌شود که بانک روی آن تسهیلات دهد.

او همچنین با بیان این که گرفتن وثیقه مناسب با ارزش تسهیلات از وظایف بانک است تاکید می|‌کند که سهام عدالت نمی‌تواند وثیقه تسهیلات باشد چون اگر قیمت آن در بورس کاهش پیدا کند در اصل وثیقه بانک در برابر تسهیلات اعطا شده، کم شده و بانک کسری وثیقه می‌آورد.

به گفته دبیر کانون بانک‌های خصوصی اگر سهام عدالت بخواهد وثیقه باشد رقم تسهیلات محدود می‌شود به مبلغ اسمی سهام عدالت. یعنی ۵۳۲ هزارتومان یا یک میلیون تومان.

بنابراین به نظر می‌رسد لازم است پیش از هر وعده‌ای به مردم برای شبکه بانکی به روشنی مبلغ تسهیلات، نوع وثیقه و مقدار آن و… تعیین شده باشد تا بار دیگر مردم با مراجعه به شعب با برخورد جزیره‌ای بانک‌ها یا تلاش برای شانه‌خالی کردن از این تکلیف مواجه نشوند

به گزارش بانک اول حسین محمودی سفید کوهی، مدیرکل دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درباره کسب و کارهایی که تسهیلات کرونا دریافت کردند گفت:آن دسته از افرادی که جاماندگان دریافت تسهیلات کرونایی هستند امکان ثبت نام جدید برایشان وجود ندارد.

وی ادامه داد:برای آنهایی که در سامانه کارا ثبت نام کردند و در گردش بانکی هستند, مقرر شد, تا زمان پرداخت کامل تسهیلات همچنان ادامه داشته باشد. به عبارت دیگر یک فردی که در سامانه کارا ثبت نام کرده است,اما تا کنون وام خود را دریافت نکرده است. برای این دسته از افراد تا زمانی که وام پرداخت شود, پرونده فعال است.

محمودی اظهار داشت:برای یک سری از حوزه ها با توجه به میزان آسیبی که از کرونا دیده اند نیز شرایطی تعریف شده است. حوزه گردشگری, وزشی و فرهنگی از جمله این کسب و کارها هستند. در حوزه گردشگری وزارت میراث فرهنگی و صنایع دستی,با همکاری وزارت کار و معاونت اقتصادی در ستاد ملی کرونا پیشنهاد داده شد, بر اساس لیستی که وزارت میراث فرهنگی و صنایع دستی در اختیار وزارت کار قرار داده است, اجازه ثبت نام وجود دارد و تا پایان آذر ماه مشاغل متقاضی می توانند بر اساس مبلغی که وزارت گردشگری پیشنهاد داده است می توانند از تسهیلاتهره مند شوند.

وی با توجه به اینکه تعدادی از باشگاه های ورزشی به خاطر شرایط کرونایی مجبور به تعطیل شدن کردند گفت:در ستاد ملی کرونا، مصوب شد این دسته از باشگاه ها هم در صورتی که متقاضی دریافت وام کرونا هستند می توانند اقدام کنند. یکی از مصوبات ستاد برای سه گروه گردشگری, ورزشی و فرهنگی این بود که اسمهال تسهیلات تا پایان اردیبهشت ماه باشد. یعنی اگر پیش از این تسهیلاتی دریافت کرده اند و اکنون قرار است تسهیلات جدید دریافت کنند, مدت بازپرداخت آن تا پایان اردیبهشت ماه باشد.

محمودی گفت:برای وزارت فرهنگ هم در ستاد ملی کرونا مصوب شد,کسب وکارهای حوزه وزارت ارشاد هم فرصت جدیدی ایجاد شد تا با ثبت نام در سامانه کارا از دریافت تسهیلات بهره مند شوند.

وی اظهار داشت: افراد و بنگاه هایی در این سه حوزه می توانند در سامانه کارا ثبت نام کنند که اطلاعات آنها را نهادهای بخشی مربوطه اطلاعات آنها را در اختیار سامانه کارا قرار داده باشد. در حال حاضر امکان ثبت نام برای افراد عادی در سامانه کارا وجود ندارد, تنها افرادی می توانند ثبت نام کنند که نهاد مربوطه اطلاعات آنها را در اختیار وزارت کار قرارداده باشد و از سوی وزارت کار در سامانه کارا بارگذاری شده باشد.

مدیرکل دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی های وزار کار درباره میزان تسهیلات بیان کرد:از ابتدای ثبت نام تا کنون ۵۳۴ هزار و ۵۱۵ فقره, پرونده ثبت نامی از ابتدای ثبت نام داشته ایم. ۵۳۴ هزار و ۵۱۵ فقره ثبت نام کرده اند که تعدادی از آن ها تسهیلات را دریافت کرده اند.این تعداد پرونده ۱میلیون و ۳۶هزار و ۸۸۲ اشتغال داشته است. میزان تسهیلات درخواستی آنها ۱۳ هزار و ۹۰۵میلیارد تومان بوده است. میزان پرداختی آن ۷۸۸۵۷ میلیارد ریال پرداخت شده است./تسنیم

به گزارش بانک اول طبق اعلام مدیریت کل اعتبارات بانک مرکزی، براساس مصوبات ستاد ملی مدیریت کرونا بالغ بر ۲۱ میلیون و ۵۶۹ هزار و ۱۵۵ نفر تاکنون از تسهیلات یک میلیون تومانی سیستم بانکی (طی پنج مرحله) بهره‌مند شده‌اند که مقرر شده اقساط تسهیلات پرداختی طی ۳۱ قسط از حساب یارانه‌ای ایشان کسر شود.

همچنین در ادامه حمایت‌های ستاد ملی مدیریت کرونا و شبکه بانکی از یارانه بگیران در هفته گذشته، تعداد چهار میلیون و ۵۱۳ هزار و ۷۳۹ نفر سرپرست خانوار که یارانه معیشتی دریافت می‌کنند و فاقد درآمد ثابت هستند، از سوی سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها (با اخذ پیامک از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی) شناسایی و به نظام بانکی معرفی شدند، از تسهیلات مجدد یک میلیون تومانی بهره‌مند شدند.

ضمن اینکه در مرحله جدید تا ساعت ۱۲ روز پنجشنبه (۲۰ آذر ماه ۱۳۹۹) از تعداد دو میلیون و ۴۸۱ هزار و ۲۹۰ سرپرست خانوار یارانه بگیر معیشتی که از سوی سازمان هدفمندی به شبکه بانکی معرفی شده‌اند، تسهیلات مربوط به حساب ۹۹.۹ درصد از افراد یاد شده واریز شده است.

همچنین امکان واریز تعداد ۱.۶۴۹ فقره تسهیلات به دلایلی از جمله مسدودی حساب، فوت سرپرست خانوار و سایر خطاها میسر نشده است.

بر این اساس، در دو مرحله پرداخت تسهیلات به یارانه بگیران معیشتی، تاکنون بالغ بر شش میلیون و ۹۹۳ هزار و ۳۸۰ سرپرست خانوار از تسهیلات یک میلیون تومانی بهره‌مند شده‌اند.

بدیهی است در صورت اخذ اطلاعات افراد مشمول جدید در مراحل بعدی (یارانه بگیران معیشتی فاقد درآمد ثابت) از سوی سازمان هدفمند سازی یارانه ها تسهیلات یک میلیون تومانی به حساب متقاضیان متعاقباً واریز خواهد شد.‌/ ایسنا

به گزارش بانک اول، متقاضیان وام کرونا تا ۱۱ آذرماه فرصت داشتند کد ملی سرپرست خانوار را به سامانه پیامکی اعلام شده ارسال کنند تا اطلاعات خانوار آنها پالایش و وام به حساب آنها واریز شود.

همان زمان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرده بود مهلت ثبت‌نام خانوارها تنها تا ۱۱ آذرماه است و این مهلت تمدید نمی‌شود و هنوز هم خبری از تمدید ثبت‌نام نیست.

۴ میلیون و ۶۶۰ هزار نفر ظرف روزهای گذشته وام یک میلیون تومانی را دریافت کرده‌اند و آنگونه که این وزارتخانه خبر داده دو میلیون و ۴۸۰ هزار نفر دیگر هم فردا وام را دریافت می‌کنند. این در حالی است که وزارت کار گفته بود حدود ۱۱ میلیون خانوار مشمول این وام هستند.

آنگونه که مقامات این وزارتخانه خبر داد‌ه‌اند تنها ۷ میلیون نفر از متقاضیان، شرط دریافت وام کرونا را داشته‌اند و دیگر افرادی که ثبت‌نام کرده‌اند مشمول وام نشده‌اند. چون این وام قرار بود به افرادی تعلق بگیرد که مرحله اول وام کرونا را گرفته باشند، بیمه نداشته و حقوق ثابت هم نگیرند.

اما عده‌ای از مخاطبان تجارت‌نیوز می‌گویند این چند شرط را دارند اما هنوز یارانه کرونا به حساب آنها نیامده و برخی دیگر هم می‌گویند در جریان زمان ثبت‌نام نبوده‌اند و از ثبت‌نام جامانده‌اند. آنها درخواست تمدید مهلت ثبت‌نام را دارند.

در این شرایط با توجه به اینکه هنوز این وزارتخانه امکان پرداخت وام به ۴ میلیون خانوار دیگر را دارد، باید دید آیا مهلت ثبت‌نام این وام تمدید می‌‌شود یا نه؟

 

جاماندگان وام یک میلیونی کرونا

بسیاری می‌گویند متقاضی دریافت وام یک میلیون تومانی بوده‌اند اما برخی به دلیل مطلع نشدن و برخی به دلیل نداشتن گوشی همراه، نتوانسته‌اند ثبت‌نام کنند.

«اکثر روستایی‌ها اطلاعی از زمان ثبت‌نام نداشتن و از ارسال پیامک عقب موندن لطفا ثبت نام وام را تمدید کنید.»

«پدر من کارگر هست ولی چون سیم کارتش خراب بود نتونستم پیامک بفرستیم. الان سیم کارت به اسمش گرفتم ولی میگن مهلتش تموم شده . لطف کنید دوباره تمدید کنید.»

«منو مادرم باهم زندگی می‌کنیم جفتمونم معلول هستیم خیلی به این یک میلیون  احتیاج داشتیم. الان متوجه شدم یه رقم از شماره کارت ملی مادرمو اشتباه تایپ کردیم فرستادیم.»

«من سرپرست خانوار هستم و حقوق ثابتی ندارم. شغلم فروشندگیه اونم بخاطر کرونا ۶ ماهی میشه درست و حسابی نرفتم سر کار. من خبر نداشتم وقتی متوجه شدم مهلت ثبت نام تموم شده بود.»

«آقام کارگر جاده است. سیم کارت بنام خودش نداره نرسیده بره سیم بگیره وقت تمام شده. رسیدگی کنید.»

«اگه قراره به نیازمند داده بشه چرا اولا در زمان محدود ثانیا چرا تمدید نمیکنید؟ »

«خواهشا اگه امکانش هست دوباره تمدیدش کنن تا بقیه هم بگیرن چون واسه کسایی یک ملیون هم یک میلیونه و به زخمی میزنن.»

«بخدا به خاطره یکی دو تومن مشکل مالی زندگیم داره از هم میپاشه.»

 

مشمولانی که وام نگرفتند

برخی دیگر از پیام‌ها می‌گوید شرایط دریافت وام را داشته‌اند، پیامک را هم ارسال کرده‌اند اما مشمول وام نشده‌اند.

«ما نه ‌بیمه داریم ‌نه ‌حقوق ثابت. ثبت‌نام کردیم ولی ‌واسمون پولنیومد چیکار کنیم؟»

«سلام واسه منم واریز نشده در صورتی که خیلی بهش احتیاج دارم هیچ گونه بیمه ای ندارم پیامک هم دادم اما واریز نشده تورا خدا باز یک باردیگه تمدید کنید.»

«لطفا رسیدگی کنید من دوتا دختر دارم. بچه مدرسه ای دارم اما چون گوشی نداشتم نتونستم کد ملی ارسال کنم. خواهش میکنم تمدید کنید.»

«تو رو خدا تمدید کنین ما جا موندیم روز آخر فرستادیم اما جواب نداد شوهرم بیکار خونه نشسته اجاره میدیم بچه کوچیک داریم.»

«جان من بگین من باسه تا بچه چیکار کنم سرپرست خوانواده هستم شوهرم اعتیاد داره فرار کرده نه کار دارم نه حقوق نه بیمه. سیم کارت بنامم نداشتم با یک خط دیگه پیام دادم این چه مسخره بازیه زمانشو تمدید کنید یه سیم کارت بگیرم.»/تجارت نیوز


به گزارش بانک اول،این در حالی است که حتی دیگر ارزش این مبلغ همچون ابتدای زمان تصویب هم نبوده و تفاوت‌های زیادی دارد. در واقع میزان وام ازدواج فعلی حتی قدرت خرید وام چند سال قبل را هم ندارد؛ بنابراین به نظر می‌رسد ضروری است که وام ازدواج مجددا در چارچوب بودجه سالانه افزایش یابد.

بر اساس لایحه پیشنهادی دولت و در صورت تصویب مجلس به منظور حمایت از ازدواج جوانان، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف شده است از محل پس انداز جاری و قرض الحسنه نظام بانکی تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به زوج‌های جوان پرداخت کند.

وام ازدواج در بودجه ۱۴۰۰ بدون تغییر ماند + جدول

این تسهیلات به زوج‌هایی تعلق می‌گیرد که تاریخ عقد ازدواج آن‌ها بعد از اول فروردین ماه سال ۱۳۹۷ باشد و تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده باشند. تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هر یک از دوره‌ها در سال ۱۴۰۰ برابر با ۵۰۰ میلیون ریال یعنی ۵۰ میلیون تومان خواهد بود.

دوره بازپرداخت این تسهیلات هفت ساله تعیین شده است. طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته در لایحه پیشنهادی بودجه اخذ یک نامه معتبر و سفته برای پرداخت تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی ازدواج به زوجین کافی است.

 

امسال چند زوج وام گرفتند؟

همچنین سجاد مهدی زاده مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی اخیرا با اشاره به تعداد وام‌های ازدواج پرداخت شده از سوی بانک‌ها گفته است: تا پایان مهر امسال، ۵۰۲ هزار و ۴۰۰ فقره وام قرض الحسنه ازدواج به ارزش ۲۶ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان پرداخت شد. در همین راستا پیشنهاد دولت در لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور، وام ازدواج برای هر یک از زوج‌ها در سال ۹۸ معادل ۱۵ میلیون تومان با بازپرداخت ۵ ساله تعیین شد.

سقف وام ازدواج هر یک از زوج‌ها در بودجه سال ۱۳۹۹ به ۵۰ میلیون تومان (در مجموع ۱۰۰ میلیون تومان) افزایش یافت. بر اساس تبصره ۱۶ لایحه بودجه سال ۹۹ که به تصویب کمیسیون تلفیق مجلس رسیده و برای تایید نهایی به شورای نگهبان ارسال شده است، به منظور حمایت از ازدواج جوانان، بانکمرکزی ایران موظف شد از محل پس‌انداز و جاری قرض الحسنه نظام بانکی، تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به زوج‌هایی که تاریخ عقد آن‌ها پس از اول فرودین ۹۶ است و تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده‌اند با اولویت نخست پرداخت کند.

بر این اساس تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج‌ها در سال ۹۹ معادل ۵۰ میلیون تومان با دوره بازپرداخت هفت ساله با اخذ یک ضامن معتبر و سفته است. پیش از این وام ازدواج برای هر یک از زوج‌ها ۳۰ میلیون تومان پیشنهاد شده بود.

لایحه بودجه سال ۹۹ پس از تصویب در کمیسیون تلفیق به صحن مجلس فرستاده شد، اما نمایندگان مجلس به کلیت آن رای منفی داده و لایحه را به کمیسیون بازگرداندند. با نگاهی به رقم وام ازدواج در بودجه سال‌های اخیر شاهد افزایش این رقم بعد از تقدیم لایحه توسط دولت به مجلس بوده ایم.

دولت در لایحه بودجه سال ۹۷ کل کشور سقف وام ازدواج برای هر یک از زوجین را همان ۱۰ میلیون تومان را پیشنهاد کرده است. اما مجلس از بودجه ۹۷ پیشنهادات متعددی را در این زمینه بررسی کرد و تصمیم گرفته شد، تسهیلات ازدواج جوانان از ۱۰ به ۱۵ میلیون تومان برسد.

بهزاد خسروی کارشناس اقتصاد کلان  در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد وانرژی باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به تغییر نکردن رقم وام ازدواج در بودجه ۱۴۰۰ اظهار کرد: درباره وام ازدواج و تناسب آن با بودجه ١۴٠٠اظهار کرد: قطعا وام ازدواج از ۵٠به ٧٠میلیون متناسب با نرخ رشد تورم در جامعه نیست اصولاً وام ازدواج از ابتدا متناسب با نرخ تورم افزایش پیدا نکره است.

او ادامه داد: ۵۰ میلیون تومان ازدواج حتی اگر به ١٠٠میلیون تومان افزایش یابد هم نمی‌تواند ١٠قلم اساسی را بازیکن زوج جوان تامین کند. با توجه به افزایش کالا‌های اساسی که اتفاق افتاده است. بانک‌ها تعهدات خود را در اجرای تسهیلات اجرا نکردند. دولت باید انتظارات تورمی در ارزش این ۵٠میلیون هم را با توجه به نرخ صعودی قیمت ها بر آورده نکرده است.

او تصریح کرد: رقم پرداختی‌های وام ازدواج که ۲۵ هزار میلیارد تومان نشان دهنده این است که حتی تعهدات در این زمینه به درستی اجرا نشده است.

 

ثابت ماندن رقم وام ازدواج غیر منطقی است

بانکی دیگر کارشناس اقتصادی هم معتقد است ثابت ماندن رقم وام ازدواج غیر منطقی است، وقتی قیمت کالا‌های اساسی روزانه تغییر می‌کند. باعث می‌شود مردم ماهانه چندین برابر خرج معمول هزینه کنند. بدیهی است زمانی که توانایی خرید کاهش پیدا می‌کند، لزوم حمایت معیشتی بیش از پیش بهخصوص برای قشر جوان جامعه حس می‌شود.

 

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با اشاره مشخص نبودن رقم قطعی «وام ازدواج» سال آینده در لایحه بودجه ۱۴۰۰، اظهار کرد: بار‌ها گفته‌ایم که ما مخالف افزایش رقم وام ازدواج در جهت کمک به جوانان نیستیم، اما باید دستورالعمل‌های لازم در جهت جلوگیری از سوء استفاده و آسیب‌های احتمالی افزایش رقم وام ازدواج تدوین شود و مجلس هنگام تصویب و یا افزایش مبلغ پیشنهادی برنامه و بودجه به این نکات توجه کند.تاکنون دستور العملی توسط بانک مرکزی برای جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی از افزایش رقم وام ازدواج تدوین نشده است، از سوی دیگر در تمام این سال‌ها با افزایش رقم وام ازدواج شاهد افزایش تعداد ازدواج‌ها نبوده‌ایم.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با اشاره مشخص نبودن رقم قطعی «وام ازدواج» سال آینده در لایحه بودجه ۱۴۰۰، اظهار کرد: بار‌ها گفته‌ایم که ما مخالف افزایش رقم وام ازدواج در جهت کمک به جوانان نیستیم، اما باید دستورالعمل‌های لازم در جهت جلوگیری از سوء استفاده و آسیب‌های احتمالی افزایش رقم وام ازدواج تدوین شود و مجلس هنگام تصویب و یا افزایش مبلغ پیشنهادی برنامه و بودجه به این نکات توجه کند.

تندگویان افزود: هرسال آمار ازدواج کاهش بیشتری داشته است. ما نیازمندیم تا در کنار رسیدگی به موضوعات اقتصادی، فرهنگ‌سازی و تغییر نگرش جوانان به سمت تشکیل زندگی و خانواده، برنامه ریزی فرهنگی و اجتماعی بلند مدتی را همگام با سیاست‌های کلی جمعیت و خانواده در پیش گیریم. افزایش رقم وام ازدواج در سال آینده باید بر مبنای بررسی کارشناسانه و مشخص انجام شود تا زوجین توان بازپرداخت آن و تامین تضامین لازم را داشته باشند.

به هر حال در شرایط ملتهب اقتصادی و شتاب زدگی روزانه قمیت‌ها ثابت ماندن رقم وام ازدواج  در بودجه سال آینده با وجود تاکید دولت بر حمایت‌های معیشتی امری غیر منطقی از سوی دولت محسوب می شود./باشگاه خبرنگاران جوان


به گزارش بانک اول به نقل از روابط عمومی شرکت پرداخت الکترونیک سداد، محمدعلی محمودزاده در نشست هم اندیشی با روسای ادارات امور شعب بانک ملی استان تهران، درباره توسعه بانکداری دیجیتال در این شرکت گفت: شرکت پرداخت الکترونیک سداد علاوه بر تاکید بر تقویت عملکرد دستگاه‌های پوز، دغدغه‌های اقتصاد و بانکداری دیجیتال را نیز لحاظ کرده است.

وی با اشاره به سرویس نشان بانک در اپلیکیشن ایوا افزود: «نشان بانک» سرویسی جدید در اپلیکیشن ایوا است و خدماتی را به کاربران ارائه می‌دهد که کاربر احساس می‌کند وارد شعبه واقعی بانک ملی شده‌است.

 

امضای دیجیتال ایوا، انکارناپذیر است

مدیرعامل شرکت پرداخت الکترونیک سداد در ادامه با بیان اینکه «افتتاح حساب» در سرویس نشان بانک، خدمتی متمایز در کل شبکه بانکی کشور است، درباره احراز هویت و امضای دیجیتال در نشان بانک اپلیکیشن ایوا اظهارکرد: امضای دیجیتال اپلیکیشن ایوا انکارناپذیر است و همین امر سبب شده تا ویژگی‌های رقابتی ایوا بارزتر باشد.

وی ادامه داد: در سرویس نشان بانک اپلیکیشن ایوا پس از احراز هویت و اخذ امضای دیجیتال، امکان افتتاح حساب و درخواست انواع کارت بانکی به‌صورت کارت الکترونیکی و یا فیزیکی پیش بینی شده است. البته امکان صدور کارت اعتباری الکترونیکی از مردادماه سال‌جاری در سرویس نشان اعتباری فعال شده است.

 

پیشرفت و توسعه بانکداری دیجیتالی در ایوا

محمودزاده با اشاره به پیشرفت و توسعه بانکداری دیجیتالی در اپلیکیشن ایوا تاکید کرد: اکنون بسیاری از عملیات‌های بانکی به‌صورت اینترنتی انجام می‌شود و دیگر همراه داشتن کارت بانکی، الزامی نیست.

وی با اشاره به اعطای تسهیلات به کاربران از طریق اپلیکیشن ایوا یادآور شد: سخت‌ترین کار در حوزه بانکداری، اعطای تسهیلات است که در اپلیکیشن ایوا اعطای تسهیلات کرونایی به کاربران بدون نیاز به مراجعه حضوری به شعب انجام می‌شود که خدمتی نوین در عرصه بانکداری است.

 

دریافت تسهیلات میلیاردی با ایوا

مدیرعامل شرکت پرداخت الکترونیک سداد خاطرنشان کرد: پس از تائید و ابلاغ بانک ملی ایران، یکی دیگر از مزیت‌های اپلیکیشن ایوا اعطای تسهیلات تا سقف یک میلیارد ریال به مشتریان بانک ملی بوده که پس از آن فقط از طریق سرویس نشان بانک ایوا یعنی شعبه دیجیتال بانک ملی ایران قابل دریافت خواهد بود.

وی در ادامه یادآور شد: تا رویداد ملی شو، بیش از ۲۰ سرویس در قالب شعبه دیجیتال به اپلیکیشن ایوا اضافه و در اختیار کاربران این اپلیکیشن قرار خواهد گرفت.

محمودزاده همچنین با اشاره به امکان انتقال وجه از طریق QR کد افزود: بیشتر پرداخت‌ها در سراسر دنیا مستقل از سخت‌افزار انجام می‌شود و دیگر نیازی به همراه داشتن کارت بانکی یا حتی دستگاه کارتخوان وجود ندارد.

وی اضافه کرد: در این راستا و با اقدامات صورت گرفته از سوی شرکت سداد، کاربران اپلیکیشن ایوا می‌توانند پرداخت‌های خود را از طریق کیف پول یا QR کد انجام دهند که این امکان در برخی فروشگاه‌های زنجیره‌ای و در حدود ۳۵۰ هزار پایانه فروش این شرکت، فراهم شده است.

 

راه‌اندازی سرویس جدید پیشخوان دولت برای راحتی کاربران

مدیرعامل شرکت پرداخت الکترونیک سداد با اشاره به راه‌اندازی سرویس جدید پیشخوان دولت در اپلیکیشن ایوا گفت: این سرویس کاربران را از حضور در دفاتر پیشخوان دولت بی‌نیاز می‌کند و بزودی نسخه اولیه سرویس جدید پیشخوان دولت تحت نام «پیشخوان هوشمند» در اپلیکیشن ایوا، در دسترس کاربران ایوا قرار می‌گیرد.

گفتنی است، مدیران امور شعببانک  ملی در تهران نیز در این نشست درباره چالش‌ها، فرصت‌ها، نارسایی‌ها و نحوه تعامل و همکاری‌ها بحث و تبادل‌نظر کردند و در پایان بر همکاری همه‌جانبه شعب بانک ملی برای ارائه خدمات به‌صورت مجازی بیشتر به مشتریان تاکید شد

به گزارش بانک اول محمود مرتضایی فرد با اشاره به مشخص شدن نتایج ثبت نام وام ضروری ۱۰ میلیون تومانی این صندوق گفت: نتایج مرحله نخست ثبت نام وام ضروری که ۳۰ آبان ماه مهلت ثبت نام آنلاین آن به اتمام رسیده بود، مشخص شده و ۱۲۹ هزار و ۷۵۰ نفر واجد شرایط دریافت این تسهیلات شدند.

 

مرتضایی فرد با بیان اینکه «نتایج و اسامی واجدان شرایط از ۱۰ آذرماه در سایت اصلی صندوق بازنشستگی قابل مشاهده است» گفت: اسامی واجدین شرایط در سایت صندوق به نشانیcspf.ir قرار گرفته و افراد می توانند با شماره دفترکل بازنشستگی، کد ملی و شماره حساب بانک صادرات که از آن حقوق بازنشستگی دریافت می کنند، نتایج اعلامی را مشاهده کنند.

وی به متقاضیانی که از لیست دریافت کنندگان وام ضروری در این مرحله حذف شده اند، اشاره کرد و افزود: ورثه پسر که در سه سال آینده از لیست وظیفه بگیری حذف می شوند، وظیفه بگیران تک ورثه ای که سن آنان بیش از ۸۰ سال باشد، بازنشستگان و وظیفه بگیرانی که حکم ترمیم سال جاری برای آنان صادر نشده باشد و رکوردهایی که فرم رضایت نامه وراث آنها در سامانه تایید نشده باشد، چهار دسته ای هستند که در ابتدا از لیست واجدان شرایط حذف شده اند.

مرتضایی فرد در ادامه اظهار داشت: پس از حذف این چهار گروه، تمامی متقاضیان باقی مانده بر اساس عواملی چون مجموع مانده وام های ضروری دریافتی (به ترتیب از کمترین به بیشترین مجموع وام دریافتی) و حقوق دریافتی (بر اساس آخرین حکم صادره و به ترتیب از کمترین به بالاترین حقوق دریافتی) به صورت سراسری اولویت بندی شدند و در نهایت تعداد ۱۲۹ هزار و۷۵۰ نفر واجد شرایط دریافت وام شدند.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی صندوق بازنشستگی کشوری با بیان اینکه «سقف اولویت بندی پرداخت وام برای هر ماه ۲۱ هزار و ۶۲۵ دفترکل است» گفت: این تسهیلات در شش مرحله پرداخت می شود که در مجموع ۱۲۹ هزار و ۷۵۰ دفترکل وام را دریافت می کنند.

مرتضایی فرد یادآور شد: تسهیلات از اواخر آذر ۹۹ تا اردیبهشت ۱۴۰۰به حساب واجدان شرایط واریز می شود

به گزارش بانک اول در پیش‌نویس لایحه بودجه برخلاف انتظار، وام ازدواج همان ۵۰ میلیون فعلی تعیین شده اما مجلس خواستار افزایش آن است.

حتی آمدنش در پیش‌نویس لایحه بودجه هم جای تعجب دارد، چه برسد به این‎که قطعی باشد و به مجلس هم ارائه شود. «وام ازدواج» را می‌گویم؛ همان وام ۵۰ میلیون تومانی که طبق خبرها، در پیش‌نویس لایحه بودجه ۱۴۰۰ ثابت مانده و دولت، تمایلی به افزایش  آن نشان نداده است.

این یعنی افزایش صفردرصدی حمایت دولت از ازدواج جوانان، در مقابل افزایش افسارگسیخته قیمت همه لوازم ضروری اولیه که یک زوج برای شروع زندگی به آن نیاز دارند. بماند که برخی زوج‌های جوان، روی وام ازدواج برای مبلغ ودیعه یک خانه نقلی در گوشه‌ای از شهر حساب باز کرده‌اند اما شاید بهتر باشد این خیال را از سرشان بیرون کنند.

شاید ۷۰ میلیون
افزایش‌نیافتن مبلغ وام ازدواج در بودجه سال ۱۴۰۰،خبر نگران ‌کننده‌ای است که احتمال آن را از معاون سامان‌دهی امور جوانان در وزارت ورزش و جوانان پیگیری می‌کنیم.
«محمدمهدی تندگویان» گفت‌: اگرچه از رقم نهایی پیش‌بینی‌شده برای وام ازدواج در لایحه بودجه ابراز بی‌اطلاعی می‌کند، اما می‌گوید: «تا جایی که اطلاع دارم، وام ازدواج برای سال آینده ۷۰ میلیون تومان پیش‌بینی شده است».

تندگویان این نکته را هم می‌گوید که: «حتی اگر در لایحه بودجه هم مبلغ وام ازدواج همان ۵۰ میلیون تومان فعلی باشد اشکالی پیش نخواهد آمد، چراکه معمولا مجلس در بررسی لایحه بودجه مبلغ آن را افزایش می‌دهد البته مشروط به این‌که منابع مالی تامین آن هم معرفی شود».

موافق افزایش هستیم اگر…
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و توسعه اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان هم موافق افزایش مبلغ وام ازدواج است، اما می‌گوید: «باور ما این است که با توجه به وضعیت اقتصادی کشور، وام ازدواج به تنهایی نمی‌تواند برای تشکیل خانواده انگیزه‌بخش باشد، با این حال مشوق خوبی است و بخشی از نیازهای اولیه زوج‌ها را تامین می‌کند».

«اعظم کریمی» در گفت‌وگو با خراسان می‌افزاید: «ما موافق افزایش مبلغ وام ازدواج هستیم اما درصورتی‌که بانک مرکزی تغییری در شرایط ضمانت آن ایجاد نکند، چراکه معمولا به تناسب افزایش مبلغ وام، بانک‌ها شرایط ضامن‌ها را تغییر می‌دهند و با این کار ممکن است مشکلات جوانان برای دریافت وام ازدواج بیشتر شود. اگربانکمرکزی ساز و کار نظارت بر این موضوع را تعیین کند، افزایش مبلغ وام اقدام مثبتی خواهد بود و در غیر این صورت خروجی خوبی نخواهد داشت».

مجلس چه می‌گوید؟
اگرچه هنوز لایحه بودجه به مجلس نرسیده است و نمایندگان از پیشنهادهای نهایی دولت اطلاع دقیقی ندارند، اما آن‌طور که سخنگوی اجتماعی مجلس می‌گوید، این کمیسیون قطعا با ثابت ماندن مبلغ وام مخالفت خواهد کرد.

«علی بابایی‌کارنامی» در گفت‌وگو با خراسان در این‌باره می‌گوید: «منتظر ارائه لایحه بودجه هستیم و فعلا به‌طور دقیق نمی‌دانیم دولت برای  مبلغ وام ازدواج چه عددی پیشنهاد خواهد کرد اما طبیعتا با توجه به شرایط اقتصادی موجود، مبلغ وام باید حداقل به میزان نرخ تورم افزایش یابد». بابایی می‌افزاید: «به همین دلیل در صورت ثابت ماندن مبلغ وام ازدواج در لایحه، کمیسیون اجتماعی با آن مخالفت خواهد کرد».

پیشنهاد نهایی نیست
موضوع را از سازمان برنامه و بودجه نیز پیگیری کردیم و آن‌چه در پاسخ به سوال ما ارائه شد، این بود که: «خبرهای منتشرشده درباره لایحه بودجه مربوط به پیش‌نویس لایحه است که در جلسات کارشناسان سازمان برنامه و بودجه با کمیسیون‌های مجلس و همچنین نهادهای مربوط مورد بررسی قرار می‌گیرد، بنابراین مطمئنا آن‌چه در پیش‌نویس آمده قطعی نیست و باید منتظر تکمیل و ارائه لایحه به مجلس بود».

به هر روی، نمی توان پذیرفت که در شرایط این التهابات اقتصادی و شوک‌های هر روزه قیمت‌ها مبلغ وام ازدواج همان مبلغ سال قبل باشد و چه بسا منطق و عرف هزینه‌های فعلی حکم می‌کند که مسئولان وام ازدواج را به۱۰۰ میلیون تومان افزایش دهند


به گزارش بانک اول، حامد شمس در لایو اینستاگرامی درباره چگونگی حمایت جبرانی معیشت خانوارها در محدودیتهای شدید کرونایی بیان کرد: روزهای سختی را در حوزه بیکاری‌های ناشی از کرونا سپری میکنیم. کرونا تمام اجزای اقتصادی و اجتماعی زندگی ما را تحت تاثیر قرار داده است. دولت این بار به صورت هدفمند دو اقدام را به منظور حمایت از افرادی که در این ایام کرونایی نیازمند کمک هستند انجام می‌دهد.

وی افزود: اول آنکه یک وام یک میلیون تومانی را در نظر گرفته که این وام به افرادی پرداخت می‌شود که در دوره قبل ثبت نام کرده باشند و همچنین بسته حمایت معیشتی دریافت میکنند. این بسته معیشتی یارانه بنزینی است که از سال گذشته به سرپرست خانوار پرداخت می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین به تمام سرپرست خانوار به تعداد اعضای خانوارشان تا پایان سال ۱۰۰ هزار تومان پرداخت می‌شود.

 

رئیس مرکز روابط عمومی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره تسهیلاتی که به خانوارها تعلق میگیرد، افزود: ۱۱ میلیون خانوار هستند که در مجموع جمعیت انها ۲۹ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر است. اگر سرپرست خانوار یا فردی در خانواده اش شاغل باشد این تسهیلات شامل حال او نمیشود. سرپرست خانواری که شاغل است و یا یکی از اعضای خانواده شاغل است نمی توانند از تسهیلات یک میلیون تومانی و یا کمک هزینه ۱۰۰ هزار تومانی به ازای هر نفر در ماههای چهارگانه سال استفاده کنند.

 

شمس در پاسخ به این سوال که اگر شماره موبایل تغییر کرده باشد، ملاک چیست؟ گفت: ملاک ما همان شماره ای است که در فروردین ماه از اعضا دریافت کردیم.

وی گفت: تنها آن شماره تلفن هایی که در فروردین ماه معتبر اعلام شده و در سیستم ثبت شده‌اند را به عنوان سرپرست خانوار قبول می‌کنیم.

رئیس مرکز روابط عمومی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: افرادی که این وام شامل حال‌شان میشود برای دریافت وام باید به شماره ۶۳۶۹ کد ملی سرپرست خانوار را ارسال کنند ولی برای دریافت یارانه ۴ ماهه نیازی به ثبت نام نیست.

شمس در بخش دیگری از صحبتهای خود از مردم خواست که هنگام ارسال پیامک، کد ملی را به صورت فارسی و تنها یکبار به شماره ۶۳۶۹ پیامک را ارسال کنند.

شمس در ادامه اظهار کرد: این یارانه به صورت هدفمند تنها شامل کسانی میشود که درآمد ماهیانه ندارند در نتیجه این ۲۹ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر افرادی هستند که خودشان یا سرپرست خانواده شان در امد ثابت ندارند درنتیجه هر نوع بازنشسته ای که از سازمان تامین اجتماعی، صندوق بازنشستگی کشوری، صندوق فولاد، صندوق عشایر و یا سایر صندوق‌های بازنشستگی مستمری ماهانه دریافت می‌کنند تسهیلات یک میلیون تومانی شامل حال آنها نمی‌شود.

وی در بخش دیگری از صحبتهای خود افزود: ما دیتا بانکرا در فروردین ماه گردآوری کردیم و به ۲۳ میلیون سرپرست خانوار تسهیلات یک میلیون تومانی کرونایی دادیم. ملاک ما برای وام دوم دیتا بانکی است که در فروردین ماه گردآوری شده است.

به گفته وی، تمام مددجویان بهزیستی و کمیته امداد به عنوان دو نهاد حمایتی بزرگ این تسهیلات شامل حالشان می‌شود.

شمس در بخش دیگری از صحبت‌های خود در پاسخ به این سوال که پیش‌بینی می‌شود که چند پیامک دریافت شود؟ اظهار کرد: در فروردین ماه به طور متوسط از هر نفر بیش از ۳ پیامک دریافت کردیم. یعنی زمانی که به ۲۳ میلیون نفر پرداخت می‌شد، بیش از ۷۵ میلیون پیامک دریافت شد که یکی از دلایل این بود که افراد چند سیمکارت داشتند و از سیمکارت‌های متفاوت پیامک ارسال می‌کردند اما به دلیل اینکه اکنون شماره موبایل‌هایی که در نوبت قبل برای ما ارسال شده است در سیستم امده است، تعداد پیامک‌ها به این میزان نیست./ایسنا

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط