بازار وام ایران
بازار وام ایران

اخبار وام

نفس‌تنگی وام ازدواج/ 50 میلیون امروز با 6 ماه بعد خیلی فرق دارد آقایان!

محدودیت منابع بانکی و برخی سوء استفاده ها، دریافت وام 50میلیونی را با تاخیرهای چندماهه مواجه کرده است.

نفس‌تنگی وام ازدواج/ 50 میلیون امروز با 6 ماه بعد خیلی فرق دارد آقایان!

به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، روزنامه خراسان در گزارشی به تاخیر در پرداخت وام ازدواج و سایر مشکلات آن پرداخته است که بخش‌های مهم آن در ادامه می‌آید.

پدرها و مادرها باید یک جفت کمربند آهنین هم به فهرست جهیزیه دخترانشان اضافه کنند تا عروس و داماد برای بدو‌بدوکردن‌های دریافت وام ازدواج مهیا شوند. داستان وام ازدواج، امسال غم‌انگیزتر شده و نگرانی‌های زوج‌های جوان را برای شروع زندگی دوچندان کرده است؛ آن هم در روزگار دلار 25 هزار تومانی و سکه 12 میلیونی که قیمت همه کالاهای دیگر هم به آن گره خورده است.

حاشیه‌های وام ازدواج 50 میلیونی 

زمستان سال 98، وقتی مبلغ وام ازدواج به 50 میلیون تومان رسید، خیلی‌ها نفس راحتی کشیدند که حالا می‌توانند سوروسات عروسی را بر پا و با دریافت 100 میلیون وام، زندگی ساده‌ای را آغاز کنند؛ اما این افزایش مبلغ وام ازدواج از 30 به 50 میلیون تومان، روی دیگری هم داشت که همه زوج‌ها را گرفتار کرد.

وسوسه دریافت این وام کم‌بهره با بازپرداخت هفت‌ساله، پدیده‌هایی همچون ازدواج صوری، ازدواج در سنین پایین و ازدواج سالمندی را رونق بخشید و منابع بانکی هم جوابگوی حجم تقاضا نبود. آمارهای این موارد در سال 98 هم قابل‌تامل است. به گفته سخنگوی دولت، در سال گذشته 2500 نفر از دریافت‌کنندگان وام ازدواج زیر ۱۵ سال و ۹۸ درصد آن‌ها دختران بوده‌اند. همچنین ۱۳ هزارنفر از دریافت‌کنندگان این وام در سال قبل ۵۰ تا ۶۵ سال داشتند. این درحالی است که به گفته کارشناسان، ازدواج در سن خیلی کم یا ازدواج‌های در سنین بالا (که در سن فرزندآوری نبوده و تاثیری در رشد جمعیت کشور ندارند)، با روح قانون اعطای وام ازدواج همخوانی ندارد.

 

پرداخت وام، حداکثر تا پایان سال

اما آن‌طور که از خبرها بر می‌آید، محدودیت منابع مالی بانک‌ها برای پرداخت وام ازدواج جدی است و اگر دولت به‌موقع منابع جدید برای این موضوع درنظر نگیرد، ممکن است زمان انتظار برای دریافت آن به شش‌ماه هم برسد. این را «محمدمهدی تندگویان» معاون سامان‌دهی امور جوانان وزارت ورزش جواناندر اوایل شهریورماه اعلام کرد که «باتوجه به حجم متقاضی موجود ممکن است برخی از بانک‌ها در ابلاغ اعتبارات و سهمیه‌بندی استان‌ها دچار دیرکرد شوند؛ البته همه افراد وام ازدواج را دریافت می‌کنند و مشکلی وجود ندارد و تا پایان سال، دولت با تمام توان اعتبارات را تسویه می‌کند اما به دلیل مشکلات موجود پیش‌بینی‌های تامین اعتبار دچار مشکلاتی شده است.»

صحبت‌های تندگویان بعد از آن مطرح شد که ثبت‌نام وام ازدواج متوقف شده بود. معاون وزیر دلیل این موضوع را نیز همان سردرگمی بانک‌ها اعلام کرده بود، البته این توقف چندان طولانی نبود و گلایه‌های متعدد، دوباره قفل آن را گشود.

شبکه بانکی دچار سردرگمی شده است

تندگویان گفته بود: «شبکه بانکی برای پرداخت وام ازدواج دچار مشکلات و سردرگمی‌هایی شده زیرا ازیک‌سو با افزایش متقاضیان وام و موضوع تبعات سنی مواجه شدیم و از سوی دیگر میزان تخلفات خرید و فروش وام ازدواج در جامعه بسیار زیاد شده است و برخی نیز وام دریافتی را برای امر ازدواج تخصیص نمی‌دهند و بر مبنای این اتفاقات، جامعه متقاضی وام با میزان ازدواج‌ها هیچ تناسبی ندارد و ما در این زمینه پیش از این تذکر داده‌ بودیم… از طرف دیگر پیش از این وام ازدواج ۳۰ میلیون تومان با بازپرداخت پنج‌ساله بود و اکنون 50 میلیون با بازپرداخت هفت‌ساله شده که شبکه بانکی را در تامین اعتبارات دچار مشکل می‌کند….»

ضامن و ضمانت، معمای حل نشدنی

فصل دیگری از قصه وام ازدواج، ماجرای تکراری مشکلات ضامن و ضمانت است. تقریبا همه می‌دانند که ادعای مسئولان دولتی درباره کفایت یک ضامن برای هر وام 50 میلیونی، قانونی است که فقط به درد بایگانی می‌خورد. گزارش‌های مردمی و بررسی‌های میدانی ما هم نشان می‌دهد که پاسخ بانک‌ها درباره این موضوع چیزی جز این نیست که : «مبلغ وام زیاد شده، برای هر 50 میلیون تومان باید 2 ضامن بیاورید که حتما یکی از آن‌ها کارمند رسمی باشد، فقط هم چک قبول می‌کنیم، نه سفته !».

تفاوت 50 میلیون امروز با 6 ماه بعد

نکته مهم دیگر این‌که، تجربه ماه‌های اخیر نشان داده است، توان مسئولان دولتی برای مدیریت اقتصادی کشور کافی نیست و نتوانسته‌اند به آن سروسامان بدهند و نتیجه آن افزایش بی‌حساب‌وکتاب قیمت‌ها و کاهش قدرت خرید مردم بوده است.
بر اساس همین تجربه، واقعیت تلخ اما مهمی که امیدواریم مسئولان گوشه‌چشمی به آن داشته باشند، این است که اگر امروز یک زوج جوان بتوانند با 100 میلیون وام ازدواج، 10 کالای اساسی زندگی خود را خریداری کنند مطمئنا با تاخیرهای چندماهه دریافت وام، سبد خریدشان کوچک‌تر خواهد شد؛ کوچک و کوچک و کوچک‌تر… .

قسط اول، 2 میلیون تومان!

اتفاق عجیب دیگر درباره وام‌های ازدواج، اولین قسط آن است. هر یک از زوجین باید به ازای 50 میلیون تومانی که وام می‌گیرند، در ماه اول بیش از 2 میلیون تومان قسط بدهند، یعنی در مجموع 4 میلیون تومان. مبلغ قسط هر وام 650 هزار تومان است اما برخی بانک‌ها در قسط اولشان کارمزد آن را حساب می‌کنند و همان اول، گربه را دم حجله می کشند؛ این یعنی بهتر است زوج‌های جوان به جای 100 میلیون وام ازدواج، روی 96 میلیون تومان حساب باز کنند و قسط 4 میلیونی ماه اول را کنار بگذارند!

بدون‌شک وام ازدواج، مشکلات و گرفتاری‌های متعدد دیگری هم دارد که زوج‌های جوان و خانواده‌هایشان، با گوشت و پوست و استخوان آن را لمس و تجربه کرده‌اند. مشکلاتی که احتمالا مسئولان هیچ‌وقت آن را تجربه نکرده‌اند وگرنه بعد از این همه سال، دوباره نباید می‌گفتیم که «وام ازدواج؛ نقطه، سرخط».

چالش جوانان در آغاز زندگی مشترک/ نادیده گرفتن قانون در حوالی تسهیلات ازدواج
بازدیدهای میدانی خبرگزاری فارس نشان می‌دهد که در ارائه وام ازدواج، برخی بانک‌ها اعم از دولتی و غیردولتی، قانون دریافت چک و سفته به جای ضامن را رعایت نمی‌کنند و اینجا است که اهمیت ضمانت اجرای قانون نسبت به اصل قانون، بیشتر آشکار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، در گوشه یکی از بانک‌های شهر شیراز ، خانمی را می‌بینم که با ماسک ، دستکش و با فاصله زیاد از سایرین ایستاده است. با او که گفت‌و‌گو می‌کنم علت آمدنش به بانک، پرسش‌و‌جو برای گرفتن تسهیلات وام ازدواج برای دخترش است.

فاتحی‌ می‌گوید: دخترم به تازگی ازدواج کرده است و برای تهیه جهیزیه‌اش، نیاز به گرفتن وام ازدواج دارد و مجبور است در این شرایط کرونایی علی‌رغم وسواس زیاد به بانک رفت‌و‌آمد کند.

شرایط سخت ازدواج جوانان در این برهه اقتصادی از یک‌سو و شیوع کرونا از سوی دیگر این مادر و بسیاری دیگر از والدین و جوانان را مجبور به عدم برگزاری مراسم ازدواج کرده است.

به گفته او که می‌خواهد زودتر دخترش را راهی خانه بخت کند، تامین جهیزیه با افزایش نجومی قیمت‌ لوازم خانگی واقعا سخت است و والدین مجبورند وام ازدواج فرزندشان را برای تامین جهیزیه و برگزاری مراسم استفاده کنند.

فاتحی با اشاره به اینکه جهت اخذ تسهیلات در سامانه ثبت‌نام و برای دریافت وام به بانک سپه مراجعه کرده است، گفت: با مراجعه به شعبه درخواست معرفی دو ضامن برای گرفتن وام دخترم شد که واقعا نمی‌دانم چه‌ کسی را برای ضمانت معرفی کنم.

مراجعه مردم به شعب بانک‌ها در روزهای کرونایی به‌ عنوان یکی از مباحث چالشی ماه‌های اخیر مطرح بود که افزایش شیوع ویروس در سطح جامعه را به دنبال داشت و این تجمع با مراجعه زوج‌های جوان و والدینشان برای دریافت وام ازدواج بیشتر هم شده است
مراجعه مردم به شعب بانک‌ها در روزهای کرونایی به‌ عنوان یکی از مباحث چالشی ماه‌های اخیر مطرح بود که هم آمار ابتلای کارمندان بانک به کرونا و هم افزایش شیوع ویروس در سطح جامعه را به دنبال داشت و حالا این تجمع با مراجعه زوج‌های جوان و والدینشان برای دریافت وام ازدواج بیشتر هم شده است.

حکایتی نازیبا از ازدحام همه‌روزه جمعیت در برخی شعب بانکی

شاید خبر افزایش وام ازدواج از ۳۰ به ۵۰ میلیون تومان نسبت به سال گذشته، برای هر یک از زوجین در شرایط اقتصادی فعلی خبر خوبی باشد به‌ گونه‌ای که زوجین برای آغاز زندگی مشترک می‌توانند روی صد میلیون تومان حساب کننداما نکته قابل توجه در این میان، این است که قطعا با افزایش مبلغ وام، تعداد ضامن‌های درخواستی از سوی شعب بانک‌ها نیز افزایش می‌یابد و در کنار این مساله با نرخ تورمی که امروز شاهد هستیم شاید این صد میلیون تومان پول ودیعه خانه‌شان هم نشود!

مراجعه به چند بانک در سطح شهر شیراز به وضوح نشان می‌دهد که بیشتر بانک‌ها برای هر یک از زوجین دو ضامن، آن هم ضامن کارمند و گواهی کسر از حقوق طلب می‌کنند و در موارد اندکی هم برای هر زوج یک ضامن درخواست می‌شود. اما نکته مهم در این میان پیدا کردن ضامن، آن هم در شرایطی است که مشکلات اقتصادی بیداد می‌کند و کمتر کسی حاضر می‌شود ضامن یک جوان تازه‌کار شود.

یک زوج که حالا قرار است به یک خانواده کوچک تبدیل شوند از طرفی برای دریافت ۱۰۰ میلیون تومان وام کم‌بهره برای شروع زندگی مشترکشان خوشحال هستند اما از طرفی دغدغه اینکه چگونه می‌توانند چهار ضامن کارمند پیدا کنند، ذهنشان را به هم می‌ریزد.

 

یک برگ سفته یا چک برای اخذ تسهیلات ازدواج کافی است

به گفته مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس در سال ۹۸ از میان حدود ۶۰ هزار زوج در استان فارس، ۵۰ هزار زوج وام ۳۰ میلیون تومانی ازدواج را دریافت کردند و مابقی یا خودشان مایل به دریافت نبوده یا نتوانسته‌اند دریافت کنند.

کیوان نیازی در گفت‌و‌گو با فارس، با اشاره به افزایش مبلغ وام از ۳۰ به ۵۰ میلیون تومان در سال جدید، گفت: از ابتدای سال ۹۹ تا آخر تیر ماه، ۸ هزار فقره وام در استان پرداخت شده است که ارائه یک برگ چک یا سفته ۵۰ میلیون تومانی جهت ضمانت به بانک‌ها کافی است.

وی تسهیل در ازدواج جوانان و سهولت در اخذ وام ازدواج را امری تکلیف شده می‌داند تا جوانان بتوانند در آغاز زندگی شرایط بهتری را داشته باشند. اما در این میان برخی بانک‌ها قانون را رعایت نکرده و برای ضمانت سخت‌گیری‌های بیش از اندازه را اعمال می‌کنند که در این میان بانک‌های خصوصی همکاری کمتری دارند.

نیازی در بخش دیگری از سخنانش از بروز مشکلاتی نیز در این مسیر یاد کرد که نمونه آن ازدواج‌های صوری و یا افزایش سن ازدواج و تمایل آن افراد نیز برای دریافت وام است.

سهولت در اخذ وام ازدواج ، امری تکلیف شده است اما در این میان برخی بانک‌ها، قانون را رعایت نکرده و برای ضمانت سخت‌گیری‌های بیش از اندازه را اعمال می‌کنند که در این میان بانک‌های خصوصی همکاری کمتری دارند
اما مراجعه ما به بانک‌های دولتی نظیر ملت، سپه، مسکن و صادرات حتی در شعبه‌های بالای شهر نظیر پل معالی‌آباد و میدان احسان که مردم از تمکن مالی بالاتری هم برخوردار هستند، حکایت از آن دارد که برای اخذ وام نیاز به یک یا دو ضامن برای هر یک از زوجین است و در هیچ‌ یک از بانک‌هایی که مراجعه کردیم ، خبری از چک یا سفته تنها جهت ضمانت نبود‌.

این بازدیدها نشان می‌دهد که برخی بانک‌ها اعم از دولتی و غیردولتی، این قانون را رعایت نمی‌کنند و اینجا است که اهمیت ضمانت اجرای قانون نسبت به اصل قانون، بیشتر آشکار می‌شود.

یک ضامن برای زوجینی که در یک شعبه ثبت‌نام کرده‌اند

به گفته رئیس شورای هماهنگی بانک‌های استان فارس در سال جاری ۱۴ بانک ملی، صادرات، رفاه، کشاورزی، مسکن، تجارت، ملت، قرض‌الحسنه مهر، سپه، توسعه تعاون، پست‌بانک، صنعت و معدن، صندوق کارافرینی امید و توسعه صادرات اقدام به ارائه تسهیلات ازدواج می‌کنند.

کریم ریگی‌زادگان در این باره به خبرنگار فارس گفت: از ابتدای سال ۹۹ تا انتهای مرداد ماه، ۱۱ هزار و ۶۸۶ فقره وام ازدواج به مبلغ ۶۳۲ میلیارد تومان در استان پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه مبلغ وام برای هر یک از زوجین در سال جاری ۵۰ میلیون تومان است، افزود: چنان چه فردی از تاریخ یکم فروردین ماه ۹۶ به بعد عقد کرده باشد و تاکنون وام ازدواج نگرفته باشد، مشمول دریافت وام ۵۰ میلیون تومانی است که با ارایه یک ضامن معتبر و سفته می‌تواند اقدام به دریافت تسهیلات کند.

 

ریگی‌زادگان با اعلام اینکه اگر زوجین هر دو در یک شعبه ثبت‌نام کنند، معرفی تنها یک ضامن کفایت می‌کند، گفت: در صورتی که هر یک از زوجین به شعبه متفاوتی مراجعه کنند برای هر کدام معرفی یک ضامن ضروری است.

وی تعداد ضامنین را منوط به کفایت میزان حقوق دریافتی‌شان به ازای مبلغ ضمانتی که قرار است تقبل کنند، عنوان کرد و افزود: مبلغ حقوق ضامن باید به حدی باشد که بتوان برای قسط هر ماه مبلغ یک میلیون ۲۰۰ هزار تومان برای صد میلیون، را پاسخگو باشد.

رئیس بانک ملی استان فارس، کارمزد تسهیلات ازدواج را چهار درصد و بازپرداخت آن را ۷ ساله اعلام کرد و گفت: برای هر ۵۰ میلیون تومان حدود ۵۱۰ هزار تومان بازپرداخت به صورت ماهانه برآورد شده است.

وی گفت: ضامن می‌تواند کارمند رسمی یا پیمانی دولت، کارمند نیروهای نظامی و انتظامی، کاسب دارای پروانه کسب باشد. همچنین در روستاها فرد فعال، خوش‌حساب و مورد تایید شورای اسلامی روستا قابل پذیرش است. ضمن اینکه ارائه چک و سفته نیز می‌تواند نقش ضامن را ایفا کند و در نهایت حساب یارانه افراد به‌عنوان ضامن در صورت نداشتن هیچ‌ یک از ضامنینی که عنوان شد، می‌تواند در نظر گرفته شود.

اینها در حالی است که تاکید بر تسهیل در امر ازدواج جوانان بارها و بارها عنوان و توسط مقامات مختلف بر آن تاکید شده است، قانون نیز این‌گونه عنوان می‌کند که حتی حساب یارانه فرد می‌تواند جهت اخذ تسهیلات ازدواج ضمانت‌کننده باشد، اما باز هم پرس‌و‌جویی ساده از شعب مختلف بانکی در بالا و پایین شهر، نشان می‌دهد که بیش از ۵۰ درصد از بانک‌ها، این قوانین را رعایت نکرده و از هر یک از زوجین دو ضامن طلب می‌کنند آن هم در شرایطی که کرونا از یک سو و شرایط دشوار اقتصادی از دیگر سو مردم و به‌ ویژه جوانانی که در این شرایط زندگی مشترکشان را آغاز خواهند کرد، تحت فشار قرار داده است.

پس بهتر است با افزایش نظارت بر عملکرد بانک‌ها اندکی در باز شدن گره از مشکلات جوانان گام برداریم.

خبرگزاری فارس در راستای عمل به رسالت خود مبنی بر مطالبه‌گری نسبت به خواسته‌های مردم به طور نامحسوس به شعب مختلف بانک‌ها جهت اخذ تسهیلات ازدواج مراجعه و در گزارش‌های بعدی مصداق‌های دیگر را به جهت توجه به اجرای قانون منتشر خواهد کرد

۲

سقوط آزاد آمار تولد در کشور/ رکوردشکنی معکوس نرخ موالید
میزان موالید از حدود ۲۰ در هر هزار نفر جمعیت در سال ۱۳۹۴ با کاهشی محسوس به ۱۴.۴ در هر هزار نفر جمعیت در سال ۱۳۹۸ رسیده است. این آمار نشان می‌دهد نرخ تولد در کشور به کم‌ترین حد خود طی ۵۰ سال گذشته رسیده است.

به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، در حالی 13 شهریور، سالروز ابلاغ سیاست‌های کلی خانواده در سال 1395 را پشت سرگذاشتیم که تعداد تولدهای سال 1398 در مقایسه با سال 1394 نشان‌دهنده کاهش 374219 نفری است.

همچنین میزان موالید از حدود 20 در هر هزار نفر جمعیت در سال 1394 با کاهشی محسوس به 14.4 در هر هزار نفر جمعیت در سال 1398 و به کم‌ترین حد خود طی 50 سال گذشته رسیده است؛ بنا بر آمار رسمی، در حال حاضر حدود 19 میلیون و 900 هزار جوان 15 تا 29 سال داریم که در انتظار ازدواج هستند!

با وجود تذکرهای متوالی و متعدد مقام معظم رهبری هنوز شاهدیم بخش‌های مربوطه وظایف خود را به ارگان‌های دیگر ارجاع می‌دهد، از طرفی دولت هم گویا اعتقادی به مسئله کاهش جمعیت و توجه به ازدواج ندارد! در شرایط جمعیتی حساس امروز ستاد خاصی نداریم که متولی «جمعیت و خانواده» باشد!

از طرفی همه قوانین ما باید پیوست جمعیتی داشته باشند به این معنی که برای افزایش جمعیت، ظرفیت‌سازی کنند تا بتوانیم بلافاصله وارد فاز عملیاتی شویم.

مسئله خانواده و جمعیت به سال و ماه خاصی محدود نیست اما به بهانه سالروز ابلاغ ساست‌های کلی خانواده از سوی مقام معظم رهبری دوباره بندهای شانزده‌گانه این سیاست‌ها را مرور می‌کنیم:

خانواده واحد بنیادی و سنگ بنای جامعه اسلامی و کانون رشد و تعالی انسان و پشتوانه سلامت و بالندگی و اقتدار و اعتلای معنوی کشور و نظام است و سمت و سوی حرکت نظام باید معطوف باشد به:

1- ایجاد جامعه‌ای خانواده‌محور و تقویت و تحکیم خانواده و کارکردهای اصلی آن بر پایه الگوی اسلامی خانواده به‌عنوان مرکز نشو و نما و تربیت اسلامی فرزند و کانون آرامش‌بخش.

2- محور قرار گرفتن خانواده در قوانین و مقررات، برنامه‌ها، سیاست‌های اجرایی و تمام نظامات آموزشی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی به‌ویژه نظام مسکن و شهرسازی.

3- برجسته کردن کارکردهای ارتباط خانواده و مسجد برای حفظ و ارتقاء هویت اسلامی و ملی و صیانت از خانواده و جامعه.

4- ایجاد نهضت فراگیر ملی برای ترویج و تسهیل ازدواج موفق و آسان برای همه دختران و پسران و افراد در سنین مناسب ازدواج و تشکیل خانواده و نفی تجرد در جامعه با وضع سیاست‌های اجرایی و قوانین و مقررات تشویقی و حمایتی و فرهنگ‌سازی و ارزش‌گذاری به تشکیل خانواده متعالی بر اساس سنت الهی.

5- تحکیم خانواده و ارتقاء سرمایه اجتماعی آن بر پایه رضایت و انصاف، خدمت و احترام و مودت و رحمت با تأکید بر:

– به‌کارگیری یکپارچه ظرفیت‌های آموزشی، تربیتی و رسانه‌ای کشور در جهت تحکیم بنیان خانواده و روابط خانوادگی.
– فرهنگ‌سازی و تقویت تعاملات اخلاقی.
– مقابله مؤثر با جنگ نرم دشمنان برای فروپاشی و انحراف روابط خانوادگی و رفع موانع و زدودن آسیب‌ها و چالش‌های تحکیم خانواده.
– ممنوعیت نشر برنامه‌های مخل ارزش‌های خانواده.
– ایجاد فرصت برای حضور مفید و مؤثر اعضای خانواده در کنار یکدیگر و استفاده مؤثر خانواده از اوقات فراغت به صورت جمعی.

6- ارائه و ترسیم الگوی اسلامی خانواده و تقویت و ترویج سبک زندگی اسلامی ــ ایرانی با:

– ترویج ارزش‌های متعالی و سنت‌های پسندیده در ازدواج و خانواده.
– پر رنگ کردن ارزش‌های اخلاقی و زدودن پیرایه‌های باطل از آن.
– مبارزه با اشرافیت و تجمل‌گرایی و مظاهر فرهنگ غرب.
– اصلاح رفتار گروه‌های مرجع و برجسته سازی رفتارهای شایسته آنها و جلوگیری از شکل‌گیری گروه‌های مرجع ناسالم.

7- بازنگری، اصلاح و تکمیل نظام حقوقی و رویه‌های قضایی در حوزه خانواده متناسب با نیازها و مقتضیات جدید و حل و فصل دعاوی در مراحل اولیه توسط حکمیت و تأمین عدالت و امنیت در تمامی مراحل انتظامی، دادرسی و اجرای احکام در دعاوی خانواده با هدف تثبیت و تحکیم خانواده.

8- ایجاد فضای سالم و رعایت روابط اسلامی زن و مرد در جامعه.

9- ارتقاء معیشت و اقتصاد خانواده‌ها با توانمندسازی آنان برای کاهش دغدغه‌های آینده آنها درباره اشتغال، ازدواج و مسکن.

10- ساماندهی نظام مشاوره‌ای و آموزش قبل، حین و پس از تشکیل خانواده و تسهیل دسترسی به آن بر اساس مبانی اسلامی ـ ایرانی در جهت استحکام خانواده.

11- تقویت و تشویق خانواده در جهت جلب مشارکت خانواده برای پیشبرد اهداف و برنامه‌های کشور در همه عرصه‌های فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و دفاعی.

12- حمایت از عزت و کرامت همسری، نقش مادری و خانه‌داری زنان و نقش پدری و اقتصادی مردان و مسؤولیت تربیتی و معنوی زنان و مردان و توانمندسازی اعضای خانواده در مسؤولیت پذیری، تعاملات خانوادگی و ایفاء نقش و رسالت خود.

13- پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و عوامل تزلزل نهاد خانواده بویژه موضوع طلاق و جبران آسیب‌های ناشی از آن با شناسایی مستمر عوامل طلاق و فروپاشی خانواده و فرهنگ‌سازی کراهت طلاق.

14- حمایت حقوقی، اقتصادی و فرهنگی از خانواده‌های با سرپرستی زنان و تشویق و تسهیل ازدواج آنان.

15- اتخاذ روش‌های حمایتی و تشویقی مناسب برای تکریم سالمندان در خانواده و تقویت مراقبت‌های جسمی و روحی و عاطفی از آنان.

16- ایجاد ساز و کارهای لازم برای ارتقاء سلامت همه جانبه خانواده‌ها بویژه سلامت باروری و افزایش فرزندآوری در جهت برخورداری از جامعه جوان، سالم، پویا و بالنده.

علی‌رغم صراحت بند «الف» تبصره 16 قانون بودجه 99 و اطلاعیه بانک مرکزی درباره شرایط ضامنان پرداخت وام قرض‌الحسنه ازدواج 50 میلیون تومانی، اکثر بانک‌ها شرایط سختگیرانه‌ای در این زمینه لحاظ می‌کنند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، مطابق بند «الف» تبصره 16 قانون بودجه 99، بانک‌ها موظف به پرداخت وام قرض‌الحسنه ازدواج 50 میلیون تومانی به متقاضیان با یک ضامن و سفته هستند.

بعد از رسانه ای شدن این موضوع که بسیاری از بانک ها برخلاف قانون بودجه 99 و بخشنامه بانک مرکزی، در زمینه تعداد ضامن ها و شرایط آنها، محدودیت های سختگیرانه ای دارند، بانک مرکزی با صدور اطلاعیه ای در تاریخ 23 خردادماه، مجددا بر پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج با یک ضامن و سفته تأکید کرد و شرایط زیر را به عنوان شرایط ضامن اعلام کرد:

الف- چنانچه زوجین در سامانه ازدواج هر دو یک بانک را انتخاب کرده باشند، ارائه یک ضامن معتبر، منوط به کفایت میزان حقوق دریافتی آن ضامن برای اقساط هر دو قرارداد زوجین امکان‌پذیر است.

ب- چنانچه متقاضی اخذ تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به همان بانک دریافت‌کننده یارانه خود مراجعه کرده باشد، مراتب در چارچوب بخشنامه‌های مربوط به اعطای تسهیلات به پشتوانه یارانه واریزی قابل اجراست.

پ- چنانچه متقاضی دریافت تسهیلات ازدواج، کارمند رسمی یا پیمانی دولت، نیروی نظامی و انتظامی، نهادها و موسسات عمومی (نظیر شهرداری و بنیاد، کمیته‌امداد، هلال‌احمر) باشد، ارائه گواهی تعهدکسر اقساط از سازمان مربوطه به همراه ارائه فیش حقوق و حکم کارگزینی منوط به آنکه مانده حقوق نامبرده کفایت کند، پذیرفته شده و نیازی به اخذ ضامن نیست.

ت- ضمانت یک نفر کارمند رسمی، پیمانی، بازنشسته دولت، نیروی نظامی و انتظامی، نهادها و موسسات عمومی (نظیر شهرداری و بنیاد، کمیته امداد، هلال احمر)، کارگر یا کارمند شرکت‌های تولیدی صنعتی بزرگ و فعال، با ارائه آخرین فیش حقوقی و حکم کارگزینی و … امکان پذیر می‌باشد.

ث- ضمانت یک نفر کاسب دارای پروانه کسب که در زمان اعطای تسهیلات دارای فعالیت اقتصادی دایر باشد.

ج- ضمانت‌یک نفر دارنده حساب جاری فعال و خوش حساب که به تأیید و تشخیص شعبه پرداخت‌کننده رسیده باشد.

چ- در مورد متقاضیان تسهیلات در مناطق روستایی، ضمانت یک نفر ساکن روستا که اهلیت و صلاحیت وی توسط شورای اسلامی روستا تایید شود (ممهور به مهر شورا).

ح- سایر وثایق قابل قبول از جمله دریافت سفته، چک معتبر و سپرده‌های متقاضی و بستگان آنان

*شروط متفاوت بانک‌ها برای پرداخت وام ازدواج

به گزارش فارس و براساس اطلاعیه بانک مرکزی، علاوه بر کارمندان رسمی و پیمانی دولت، کارمندان شرکت‌های معتبر صنعتی و همچنین کاسب ها هم می توانند ضامن دریافت وام قرض الحسنه ازدواج شوند. به علاوه، اگر دریافت کننده وام ازدواج، کارمند دولت یا برخی نهادها باشد، نیازی به ارائه ضامن برای دریافت این وام ندارد (بند «پ»). همچنین اگر ضامن حقوق مناسبی داشته باشد، امکان پرداخت وام ازدواج زوجین (100 میلیون تومان) صرفا با یک ضامن وجود دارد (بند «الف»).

با این وجود، تحقیقات میدانی خبرنگار خبرگزاری فارس نشان می دهد که اکثر بانک ها حاضر به اجرای این اطلاعیه بانک مرکزی هم نشدند و شرایط متفاوت و سخت‌گیرانه ای در زمینه پرداخت وام ازدواج دارند. براساس بررسی های مذکور، بانک‌های پارسیان، ملی، سپه، اقتصاد نوین، کشاورزی و ملت حاضر به پرداخت وام ازدواج صرفا با یک ضامن هستند اما ضامن مدنظر آنها، کارمند رسمی دولت با حقوق ماهیانه بالای ۵ میلیون تومان است.

همچنین اگر کسی بخواهد در بانک های کشاورزی و ملت، کسبه را به‌عنوان ضامن دوم معرفی کند، باید به شعب منتخب این بانک ها مراجعه کند. جالب اینجاست که در سامانه وام ازدواج بانک مرکزی، انتخاب شعب بانک ها با متقاضی وام نیست و در نتیجه، اگر فردی قصد دارد کسبه را به عنوان ضامن دوم در این بانک ها معرفی کند باید اینقدر درخواست دهد تا آن شعب خاص به وی معرفی شود! بعضی بانک ها هم شرایط عجیب تری داشتند مثلا بانک تجارت نه‌تنها فقط ضامن کارمند می‌خواهد بلکه متقاضی دریافت وام ازدواج نیز باید کارمند بوده و سفته ارائه دهد.

علاوه بر موارد مذکور، در برخی از بانک ها، شرایط ضامنین در شعب مختلف یک بانک متفاوت است و این موضوع کاملا به نظر رئیس شعبه بستگی دارد.

به صورت خلاصه، شرایط مدنظر بانک ها برای ضامنین پرداخت وام ازدواج به شرح زیر است:

الف- یک ضامن کارمند رسمی با حقوق بالای ۵ میلیون تومان به همراه سفته

ب-  در صورتی که شرایط فوق امکانپذیر نبود، دو ضامن کارمند به همراه سفته یا یک ضامن کارمند و یک ضامن کسبه به همراه سفته (البته کارشناس بانک مقدار سرمایه (ارزش زمین، کارگاه یا مغازه‌ای که کاسب در آن کار می‌کند) ضامن کسبه را بررسی می کند)

به گزارش فارس و با توجه به آنچه گفته شد، بانک ها برخلاف بند «ث» اطلاعیه بانک مرکزی، حاضر نیستند کسبه را به‌ عنوان تنها ضامن پذیرند. علاوه بر این، خبری از اعطای وام ازدواج بدون ضامن به شرط کارمند بودن دریافت کننده وام نیست (بند «پ» اطلاعیه بانک مرکزی). همچنین به نظر می رسد اگر بانک ها حاضر به اجرای بند «الف» اطلاعیه بانک مرکزی شوند (پرداخت وام ازدواج زوجین با یک ضامن)، صرفا در زمانی خواهد بود که دریافت کنندگان این وام، کارمندی با حقوق ماهیانه بالای ۱۰ میلیون تومان معرفی کنند.

با توجه به آنچه در این گزارش بیان شد، انتظار می رود بانک مرکزی هر چه سریعتر سکوت خود را بشکند و بر عملکرد بانک ها در پرداخت وام قرض الحسنه ازدواج به صورت جدی نظارت نماید. در غیراینصورت بسیاری از جوانان، امسال نخواهند توانست این وام را دریافت کنند و مشکلات اقتصادی شان برای شروع زندگی مشترک تشدید خواهد شد؛ موضوعی که تبعات اجتماعی و اقتصادی فراوانی برای کشور دارد.

توضیحات بانک قرض الحسنه مهر ایران درباره یک خبر
روابط عمومی بانک قرض الحسنه مهر ایران در واکنش به گزارش منتشر شده با عنوان «تعداد اندک بانک‌ها در سامانه وام ازدواج/ تداوم سکوت بانک مرکزی در برابر تخلفات نظام بانکی» توضیحاتی ارسال کرده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، روابط عمومی بانک قرض الحسنه مهر ایران در واکنش به گزارش منتشر شده با عنوان «تعداد اندک بانک‌ها در سامانه وام ازدواج/ تداوم سکوت بانک مرکزی در برابر تخلفات نظام بانکی» در تاریخ 1 شهریورماه، توضیحاتی به این خبرگزاری ارسال کرده است که متن کامل آن به شرح زیر است:

1- طبق گزارش منتشر شده در فارس، بانک مهر ایران یکی از معدود بانک‌هایی بوده که در سامانه تقاضای تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج امکان انتخاب آن موجود بوده است. به نظر می‌رسد این مورد جای تقدیر داشته باشد، نه تخریب؟ طبیعی است در چنین شرایطی صف تقاضا برای دریافت تسهیلات شکل گیرد و فرآیند دریافت آن زمان‌بر شود.

2- فعالان آن رسانه محترم بهتر می‌دانند عمدتاً یک مسئله تا جنبه عمومی نداشته باشد، ارزش خبری پیدا نمی‌کند. اگر مشکلی شخصی برای یک نفر پیش آید، تبدیل به خبر نمی‌شود، اما اگر همان مشکل برای چندین نفر تکرار شود، دست‌مایه تهیه خبر و گزارش می‌شود. در گزارش مورد بحث تنها به تجربه شخصی یک نفر ارجاع داده شده که قابل تعمیم نیست. اگر این مورد برای چندین نفر تکرار شده بود، قابلیت استناد پیدا می‌کرد.

3- بر اساس عرف، امکان دریافت تسهیلات ازدواج در شهری که فرد در آن ساکن است، وجود دارد. اگر فرد اشاره شده در گزارش اسناد مثبته مبنی بر سکونت در آن شهر را ارائه کرده باشد، دریافت تسهیلات ازدواج از بانک‌های آن شهر برای وی بدون مشکل انجام می‌شود.

4- زیر سؤال بردن خدمات بزرگترین بانک قرض‌الحسنه کشور، با اتکا به تجربه شخصی یک نفر، از معیارهای حرفه‌ای و اخلاقی که خبرگزاری فارس را به رعایت آن‌ها می‌شناسیم، فاصله دارد

18 واحد تولیدی در حال تملک بانک است
رئیس شورای هماهنگی شورای بانک‌های استان زنجان گفت: در بحث تملیک، طبق آمار از کل واحدهای تعطیل، ۱۸ مورد در حال تملیک است که با اقدام می‌توان آن‌ها را احیا و به چرخه تولید بازگرداند.

حسن دادگر امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زنجان با اشاره به اینکه شبکه بانکی استان تلاش خوبی در سال‌های گذشته داشته است، اظهار کرد: در حال حاضر ۱۵ هزار میلیارد تومان مانده شبکه بانکی استان با ۱۴ عضو است که ۱۳.۷ هزار میلیارد تومان آن تسهیلات و ۷۷۰ میلیارد تومان مطالبات است.

رئیس شورای هماهنگی شورای بانک‌های استان زنجان با اشاره به اینکه امسال ۳۰ درصد افزایش منابع و ۴۴ درصد افزایش تسهیلات داده شده است، اضافه کرد: این مبلغ نسبت مصارف به منابع در پایان ۹۷ حدود ۸۰ درصد و در پایان سال گذشته ۸۹.۹ درصد و در پایان تیر به ۹۱.۷ درصد رسیده است.

وی با اشاره به اینکه در بخش تسهیلات ازدواج ۱۲ هزار و ۱۵۳ فقره وام ازدواج که شامل ۶۰۵۰ زوج است، پرداخت شده است، اضافه کرد: تسهیلات پرداختی در چهار ماهه امسال ۱۵۸ میلیارد تومان است که صف انتظار زیاد است، اما شبکه بانکی مشکلی در پرداخت‌ها ندارد.

دادگر گفت: در بحث پرداخت خسارت بیمه‌های بخش دولتی ۳۰.۳ درصد و بیمه‌های خصوصی قریب به ۷۰ درصد است و میزان خسارت پرداخت شده ۳۲۲ هزار و ۳۹۸ هزار میلیارد ریال است.

رئیس شورای هماهنگی شورای بانک‌های استان زنجان افزود: در بخش تسهیلات کرونا، ۴۸۸ میلیارد سهمیه استان، تا روز گذشته ۱۵۴ میلیارد تومان به شبکه بانکی معرفی و ۴۲ میلیارد تومان آن با ۲۹ درصد پرداخت شده است و احتمال تمدید آن تا پایان شهریور وجود دارد.

وی با اشاره به سهم بخش‌های مختلف در تسهیلات پرداختی گفت: ۴۳ درصد تسهیلات در بخش صنعت و معدن، ۲۲ درصد بازرگانی و مابقی مربوط به بخش کشاورزی است.

دادگر افزود: در بحث تملیک نیز طبق آمار از کل واحدهای تعطیل، ۱۸ مورد در حال تملیک است که با اقدام می‌توان ان ها را احیا و به چرخه تولید بازگرداند

تعداد اندک بانک‌ها در سامانه وام ازدواج/ تداوم سکوت بانک مرکزی در برابر تخلفات نظام بانکی
با وجود آنکه 5 ماه از سال گذشت، هم‌چنان تعداد بانک‌های مندرج در سامانه وام ازدواج بانک مرکزی بسیار اندک است و بانک مرکزی در برابر تخلفات بانک‌ها در زمینه پرداخت وام ازدواج سکوت کرده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، وام قرض الحسنه ازدواج مهم‌ترین راهکار حمایتی دولت از زوج‌های جوان است. در همین راستا، میزان وام ازدواج دقر قانون بودجه امسال از 30 به 50 میلیون تومان افزایش یافت و در متن این قانون به پرداخت این وام با یک ضامن و سفته تاکید شد.

با این وجود، بانک های مختلف تمایلی به پرداخت این وام براساس شرایط مندرج در متن قانون بودجه 99 نداشتند و در زمینه پرداخت این وام به متقاضیان، سنگ اندازی کردند. با رسانه ای شدن این موضوع، بانک مرکزی با صدور اطلاعیه ای در تاریخ 23 خردادماه، بر پرداخت وام ازدواج با شرایط مندرج در قانون بودجه یعنی یک ضامن و سفته تاکید کرد.

*بی محلی بانک‌ها به اطلاعیه بانک مرکزی درباره شرایط ضامنین وام ازدواج

با این وجود، همچنان که انتظار می رفت، صدور اطلاعیه بانک مرکزی هم موجب تسریع روند پرداخت وام ازدواج در بسیاری از بانک ها نشد. محمدطاها حسینی یکی از متقاضیان وام ازدواج در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری فارس درباره این موضوع گفت: «در خردادماه یکی از شعب بانک رسالت به‌عنوان تسهیلات دهنده به بنده معرفی شد. من بار اول که به بانک مراجعه کردم، بانک از من دو ضامن به همراه سفته که یکی از آن‌ها می‌توانست کاسب باشد، خواست. چند روز بعد اطلاعیه بانک مرکزی صادر شد و بنده با توجه به اطلاعیه، مجددا به بانک مراجعه کردم که بازهم با همان خواسته‌ها روبرو شدم. درنتیجه پس از یک ماه کش‌وقوس تصمیم گرفتم که درخواستم را لغو کنم و دوباره درخواست دهم تا شاید در بانک بعدی شرایط متفاوت باشد».

حسینی با اشاره به اینکه درخواست جدیدش برای دریافت وام ازدواج را در استانی دیگر که محل سکونت همسر وی بود، ثبت کرده است، اظهار داشت: «این بار که خواستیم درخواست بدیم فقط دو بانک رسالت و مهر ایران می‌آمد که من با توجه به تجربه قبلی، بانک مهر ایران را انتخاب کردم. پس از یک هفته پیامک مراجعه به بانک برای بنده آمد ولی پس از مراجعه به بانک با اظهارات عجیب رئیس شعبه روبرو شدم. وی کلا پرداخت وام به من را غیرممکن می‌دانست چون همسرم در شهرستان مجاور ساکن بوده است و آدرس محل تولد من هم در استانی دیگر است! جالب اینجاست وقتی به وی معترض شدم که دادن یا ندادن تسهیلات زمانی که پیامک معرفی به شعبه برای من می‌آید تعیین می‌شود، گفت: چون سایت ما همیشه باز است برای همین بسیاری از افراد به اینجا معرفی می‌شوند!».

وی با اشاره به بی نتیجه بودن ثبت شکایت خود در سامانه بانک مرکزی از بانک رسالت که اولین بار به آنجا مراجعه کرده بود، افزود: «بعد از این دو تلاش ناموفق برای دریافت تسهیلات ازدواج، در صف تسهیلات بانک دیگری هستم تا شاید در این بانک با عجایب جدید روبرو نشوم. البته تعداد گزینه‌های انتخابی برای بانک تسهیلات دهنده از چند ماه پیش بسیار کم است. اگر این بانک‌ها اینقدر بازی در نمی‌آوردند من الان زندگی مشترکم را که معطل همین وام برای پول پیش خانه است، شروع کرده بودم».

* تعداد اندک بانک‌ها در سامانه وام ازدواج بانک مرکزی

براساس این گزارش، مراجعه خبرنگار خبرگزاری فارس به سامانه وام ازدواج بانک مرکزی موید اظهارات این متقاضی دریافت وام ازدواج مبنی بر تعداد اندک بانک‌هایی تسهیلات دهنده (پرداخت کننده وام ازدواج) است. در تصویر زیر، نتیجه ثبت آدرس محل سکونت متقاضیان وام ازدواج در استان‌های گیلان، مازندران و تهران آمده است:

سلطانی‌فر: مدیران آینده کشور را در سازمان‌های مردم‌نهاد تربیت می‌کنیم
وزیر ورزش و جوانان با بیان اینکه ما مدیران آینده کشور را در سازمان های مردم نهاد تربیت می‌کنیم، گفت: در این سازمان‌ها یک میلیون جوان داریم که در این سال‌ها هر جایی که نیاز بوده، عاشقانه وارد شده اند.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان، صبح امروز (دوشنبه ۲۰ مرداد) در نشست وزرای کشور و ورزش و جوانان با مجمع سازمان های مردم نهاد گفت: سازمان های مردم نهاد جوانان در دولت یازدهم و دوازدهم از ۱۰۰ به ۳۲۰۰ رسیده امروز به یک شخصیت حقوقی پیدا کرده اند.

وی، توسعه نهادهای مدنی که موجب توسعه حضور مردم است را یکی از شاخصه های جامعه مردمسالار دینی دانست و ادامه‌داد: امروز جمهوری اسلامی پس از ۴۱ سال به همه دنیا اثبات کرده می‌شود یک حکومت دینی داشت و احزاب و گروه‌ها هم در زیر سایه آن فعالیت کنند و نهادهای مدنی و سازمانهای مردم نهاد به فعالیت های خود بپردازند و در توسعه کشور نقش داشته باشند.

سلطانی فر با بیان اینکه موتور محرکه توسعه هر جامعه جوانان آن هستند، اظهار داشت: اگر در جامعه ای جوانان آن در صحنه باشند می تواند رشد توسعه سریعتر باشد. در بیانیه گام دوم هم محور تمام فعالیت ها را جوانان قرار داده اند، بر این باور هستیم تمام تلاش خود را بکار گیریم تا بتوانیم جوانان را در عرصه های مختلف بکار گیریم.

وزیر ورزش و جوانان تصریح کرد: ما مدیران آینده کشور را در سازمان های مردم نهاد تربیت می‌کنیم، ما در این سازمان ها ۱ میلیون جوان داریم، در این سالها هر جایی که نیاز بوده این جوانان عاشقانه وارد شده اند و آمادگی دارند در همه صحنه های حاکمیت ملی نقش آفرینی کنند.

وی اضافه کرد: در بحث های مربوط به کنکور در هیات دولت گفتیم آمادگی داریم همه فضاهای ورزشی خود را در اختیار قرار دهیم و هم یک جمع یک میلیون نفری به کمک برگزاری آن بیایند.

سلطانی فر اظهار داشت: نقش نهادهای مدنی در امنیت سیاسی در تمام جوامع بر کسی پوشیده نیست، از میان ۱ میلیون نفر از جوانان مردم نهاد در اتفاقات سال های ۹۶ و ۹۸ حتی یک نفر دستگیر، زخمی و حضور نیافته است.

وی خطاب به وزیر کشور گفت: درخواست ما همکاری بیشتر استانداران با جوانان سازمان های مردم نهاد است. تلاش کردیم مراکز شکوفایی و شناسایی استعدادها را در استان ها انجام دهیم.

سلطانی فر افزود: امروز ۴۰۰ دفتر در کشور خدمات خوبی به زوج های جوان می‌دهند. همچنین خانه های جوانان ما در سال ۹۳ صفر بوده و الان به ۱۱۳ دفتر رسیده، اما تصمیم داریم به ۲۰۰ دفتر برسد.

وزیر ورزش و جوانان درباره وام ازدواج گفت: امسال تسهیلات ازدواج به ۵۰ میلیون تومان برای هر کدام از زوجین رسیده است.

پرداخت بیش از ۳۳۰۰ فقره وام ازدواج در خراسان شمالی/ یک ضامن و سفته، کافی است
دبیر کمیسیون هماهنگی بانک‌های استان خراسان شمالی، از پرداخت بیش از ۳ هزار و ۳۰۰ فقره وام ازدواج در استان خبر داد و گفت: برای دریافت وام ازدواج توسط هرکدام از زوجین، یک ضامن معتبر بانکی و سفته کفایت می‌کند.

علی‌اصغر هدایتی در گفت و گو با خبرنگار فارس در بجنورد، با اشاره به برخی اعتراضات نسبت به پرداخت وام ازدواج و شرایط آن اظهار کرد: با توجه به مبلغ ۵۰ میلیون تومانی وام ازدواج برای هرکدام از زوجین و همچنین طولانی شدن روند بازپرداخت این تسهیلات، پیدا کردن ضامن برای این وام‌ها دچار مشکل شده است.

وی با تأکید بر اینکه هر وام ۵۰ میلیون تومانی ازدواج فقط نیازمند یک ضامن معتبر به همراه سفته است، خاطرنشان کرد: ضامن معتبر بانکی در سیستم بانکی به معنی این است که یک‌چهارم حقوق فرد ضامن به‌اندازه مبلغ هر قسط باشد.

دبیر کمیسیون هماهنگی بانک‌های خراسان شمالی همچنین از پرداخت بالغ بر ۳ هزار و ۳۰۰ وام ازدواج طی سال ۹۹ خبر داد و گفت: به محض تکمیل شدن پرونده هرکدام از زوجین برای دریافت وام ازدواج، ظرف مدت ۴۸ ساعت این واریز انجام می‌شود.

وی مجموع مبلغ پرداخت‌شده برای وام‌های ازدواج در سال ۹۹ را ۱۷۴ میلیارد تومان تاکنون اعلام کرد و گفت: هم‌اکنون با مساعدت‌های انجام‌شده در تشکیل و تکمیل پرونده‌های درخواست وام ازدواج، بالغ‌بر ۶ هزار نفر در خراسان شمالی در حال گذراندن مراحل دریافت وام ازدواج هستند.

هدایتی در انتها با تأکید بر اینکه تمامی بانک‌ها دولتی موظف به پرداخت وام‌های قرض‌الحسنه از تمامی منابع موجود خود هستند، تصریح کرد: برخی‌ها اعلام می‌کنند که بانک‌ها منابعی برای پرداخت وام ازدواج ندارند که این موضوع کذب است

۰

پرداخت ۷۸۸ هزار وام ازدواج در سال‌ گذشته/ حمایت بانک‌ها از ۲۱ هزار واحد تولیدی
دبیر شورای هماهنگی بانک‌های دولتی و نیمه دولتی گفت: در یک سال گذشته ۷۸۸ هزار وام ازدواج به جوانان پرداخت شده و در سه ماهه اول امسال نیز ۱۱۱ هزار زوج جوان از این تسهیلات استفاده کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری فارس، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه‌قضائیه برای بررسی مشکلات و مسائل نظام بانکی میزبان مدیران عامل ۱۲ بانک دولتی و نیمه دولتی و نماینده بانک‌های غیردولتی بود و از مدیران بانکی خواست که خودشان پیش از همه پیشگام در عرصه اصلاح نظام بانکی و پیگیری احقاق حقوق بانک‌ها باشند.

محمدرضا حسین زاده مدیرعامل بانک ملی و دبیر شورای هماهنگی بانک‌های دولتی و نیمه دولتی در این جلسه با ارائه گزارشی درباره عملکرد بانک‌ها در حوزه نظارت و کاهش فساد و تخلف و توجه به معیشت مردم و رونق کسب و کار و آخرین وضعیت مطالبات و معوقات بانک‌ها، اعلام کرد: بانک‌ها سال گذشته ۳۵۹ هزار و ۵۱ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرده‌اند.

وی، رقم بنگاه‌های کوچک و متوسط که در راستای حمایت بانک‌ها از نظام تولید، تسهیلات دریافت کردند را ۲۱ هزار واحد تولیدی عنوان کرد و افزود: در یک سال گذشته ۷۸۸ هزار وام ازدواج به جوانان پرداخت شده و در سه ماهه اول امسال نیز ۱۱۱ هزار زوج جوان از این تسهیلات استفاده کرده‌اند.

به گفته حسین زاده، بانک‌ها برای آسیب دیدگان حوادث غیرمترقبه همچون سیل و زلزله ۳۷ هزار میلیارد تومان و در ایام کرونا نیز ۲۳ هزار میلیارد تومان در قالب تسهیلات حمایتی یک تا دو میلیون تومانی پرداخت کرده‌اند و بیش از ۵۱ هزار میلیارد نیز برای کمک به ۶۳ هزار واحد تولیدی و اقشار آسیب دیده تخصیص یافته است.

وی با اشاره به آمار ۲۲۰ هزار نفری پرسنل بانک‌های دولتی و نیمه دولتی اعلام کرد که در یک سال گذشته با تقویت سیستم‌های نظارتی درون سازمانی رقم تخلفات بانک‌ها به زیر ۲ درصد کاهش یافته که به گفته او مبدأ و منشأ بخش عمده این تخلفات نیز خارج از نظام بانکی است.

رشد نقدینگی بانک‌های زنجان/ نقدینگی از بورس به سمت بانک‌ها سرازیرشد
دبیر شورای هماهنگی بانک‎های استان زنجان با اشاره به رشد نقدینگی بانک‌های استان گفت: بانک‌های عضو کمیسیون هماهنگی بانک‌های استان حدود 90 درصد از منابع خود را تسهیلات داده‌اند و فقط 10 درصد ذخیره قانونی باقی مانده است.

حسن دادگر امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زنجان اظهار کرد: یکی از موضوعات قابل توجهی که در استان وجود دارد، این است که امسال میزان نقدینگی بانک‌ها رشد کرده است.

دبیر شورای هماهنگی بانک‎های استان زنجان اضافه کرد: با منفی شدن بورس، مردم نقدینگی خود را به سمت بانک‌ها آورده‌اند و همین موجب رشد نقدینگی شده است.

وی با اشاره به اینکه میزان سپرده‌گذاری در آبان امسال نسبت به ماه قبل از آن رشد کرده است، گفت: البته علاوه بر میزان سپرده‌گذاری میزان پرداخت تسهیلات نیز افزایش یافته و تعداد تسهیلات پرداختی تا پایان آبان نسبت به پایان سال قبل از افزایش 29.4 درصدی برخوردار است.

دادگر با بیان اینکه عملکرد یک بانک وابسته به نسبت مصارف و منابع است، اضافه کرد: در استان زنجان بانک‌های عضو کمیسیون هماهنگی بانک‌های استان حدود 90 درصد از منابع خود را تسهیلات داده‌اند و فقط 10 درصد ذخیره قانونی باقی مانده است.

دبیر شورای هماهنگی بانک‎های استان زنجان با اشاره به اینکه بانک‌های استان در سال جاری هم در بخش منابع و هم در بخش مصارف رشد داشته‌اند، گفت: طبق آمار گرفته شده از سوی وزارت کشور در بخش عملکرد شبکه بانکی، تنها استان زنجان رتبه عالی را در همکاری با استانداری و پرداخت تسهیلات داشته است.

وی با بیان اینکه تسهیلات پرداختی در شبکه بانکی شامل وام‌های مختلفی است که یکی از آنها تکلیفی دولت است، افزود: بقیه نیز شامل وام‌های خرد، وام‌های تکلیفی از طریق ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، وام مسکن روستایی و … است

بیش از ۸ هزار فعال فرهنگی و هنری در تهران وام کرونایی گرفتند
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران گفت: در مرحله اول سامانه کارای کرونا بیش از ۳ هزار فقره پرونده شامل ۱۷ هزار و ۱۴۰ متقاضی فعال فرهنگی و هنری ثبت کرده و پس از بررسی به بانک معرفی شدند و طبق آخرین گزارش دریافت وام از سوی بانک‌ها تعداد یک هزار و ۵۵۹ فقره پرونده شامل ۸ هزار و ۱۳۱ نفر پرداخت شد و سایر پرونده‌ها درحال بررسی شعبه یا سرپرستی بانک‌ها است.

احد جاودانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شهرقدس اظهار کرد: در روزهایی که ویروس کرونا شایع شده خسارت‌های در حوزه فرهنگی و هنری وارد کرده که برای جبران آسیب وارده به هنرمندان، فعالان فرهنگی، هنری و رسانه‌ای اقداماتی انجام شد.

وی با اشاره به اینکه طی چند مرحله وام‌‌هایی پرداخت و بخشی از کمک‌ها از طریق انجمن هنرمندان انجام گرفته است، گفت: در مرحله اول سامانه کارای کرونا بیش از ۳ هزار فقره پرونده شامل ۱۷ هزار و ۱۴۰ متقاضی ثبت کرده و پس از بررسی به بانک معرفی شدند و طبق آخرین گزارش دریافت وام از سوی بانک‌ها تعداد یک هزار و ۵۵۹ فقره پرونده شامل ۸ هزار و ۱۳۱ نفر پرداخت شد و سایر پرونده‌ها درحال بررسی شعبه یا سرپرستی بانک‌ها است. همچنین در مرحله دوم، با توجه به ابلاغیه معاونت اقتصادی رئیس جمهور، واجدین شرایط دریافت تسهیلات نسبت به ثبت‌نام در سامانه اقدام کرده و پس از تأیید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مستقیماً به بانک‌ عامل معرفی می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران با اشاره به ثبت‌نام ۹۰۰ متقاضی در سامانه تحفه برای دریافت وام حمایتی از صندوق کارآفرینی امید و اینکه ۵۶۰ پرونده پس از بررسی اولیه به معاونت تخصصی وزارت متبوع برای ارسال به صندوق ارجاع شده و ۳۴۰ پرونده درحال بررسی است، در ارتباط با تخصیص بیمه بیکاری در این مدت بیان کرد: موافقت پرداخت بیمه بیکاری از دولت گرفته شده و در حال انجام است.

جاودانی در خصوص ساماندهی خبرنگاران و اصحاب رسانه افزود: فرهنگ و ارشاد اسلامی به همان اندازه که به فعالان فرهنگی و هنری مانند هنرمندان هنرهای نمایشی و سینمایی، شاعران و نویسندگان توجه کرده به خبرنگاران نیز در حوزه پرداخت وام و بیمه بیکاری توجه دارد.

وی با اشاره به اینکه ساماندهی فضای مجازی در حوزه اختیارات فرهنگ و ارشاد اسلامی نیست، بیان کرد: ارشاد نمی‌تواند رسانه‌هایی که دارای مجوز نیستند را ساماندهی کند و صرفا مسؤولیت ارشاد بر رسانه‌هایی است که از هیأت نظارت مجوز دریافت می‌کنند.

وی تصریح کرد: مرکز ملی فضای مجازی در ساماندهی فضای مجازی نقش داشته و فعالیت رسانه‌های بدون مجوز ممنوع است.

نحوه صدور مجوز تردد بین شهری اعلام شد. نحوه ثبت نام تردد و سایت گرفتن مجوز تردد بین استانی را در زیر بخوانید.

به گزارش بانک اول ساعت دریافت مجوز تردد بین شهری اعلام شد که بر اساس آن و د رصورت ضرورت انجام سفر بین شهری هم وطنان می‌توانند در روزهای شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۴ الی ۱۸ با مراجعه به سایت https://moi.ir/taradod نسبت به ثبت نام مجوز تردد بین شهری اقدام نمایند البته با توجه به جدیدترین وضعیت رنگ بندی استان ها در کرونا برای سفر کردن از تهران به شهرهای با وضعیت زرد نیازی به اخذ مجوز تردد نیست. لیکن خودروهای با پلاک بومی شهرهای نارنجی و قرمز برای تردد به سایر هرها با وضعیت بهتر کرونا نیازمند مراجعه به فرمانداری ها و اخذ مجوز تردد هستند.

آدرس سایت ثبت نام مجوز تردد بین شهری

برای تردد بین شهری لازم است شهروندان عزیز با مراجعه به سامانه ثبت نام مجوز تردد بین شهری و ارائه و بارگزاری اسناد مثتبه جهت اخذ جوز اقدام نمایند. پس از بارگزاری در سایت مجوز تردد از سوی کارشناسان بررسی و سپس مجوز تردد بین شهری صادر می گردد.

 

ایمان قربانی، مشاورفرماندار و رئیس روابط عمومی و امور بین الملل فرمانداری تهران اعلام کرد: با توجه به لزوم حفظ کرامت مردم عزیز و رعایت شیوه نامه های بهداشتی فرمانداری تهران به عنوان مرجع صدور مجوز تردد بین شهری اقدام به راه اندازی سایت به آدرس https://moi.ir/taradod نموده که مشغول خدمت رسانی به مردم شریف می باشد.
ساعت دریافت مجوز تردد بین شهری

قربانی افزود: با توجه به حجم فعالیت در ساعات اداری و مشکلات موجود، به منظور تسهیل در ارائه خدمت به متقاضیان گرامی ساعت ارائه خدمت درسایت مذکور به ۱۴ الی ۱۸ تغییر یافته است. مردم عزیز و همشهریان تهرانی درصورت ضرورت انجام سفر بین شهری می‌توانند در روزهای شنبه الی چهارشنبه و دربازه زمانی ۱۴ الی ۱۸ به منظور ثبت نام واخذ مجوز تردد بین شهری به این سایت مراجعه نمایند.

بررسی اسناد بارگزاری شده در سامانه تردد بین شهری

درخواست تردد، با مستندات ارائه شده توسط کارشناسان فرمانداری تهران بررسی (تأیید یا عدم تأیید) در سامانه مربوطه قسمت پیگیری درخواست قابل مشاهده است که در مدت حداقل ۲۴ ساعت به اطلاع شهروندان خواهد رسید.

لذا از شهروندان تهرانی برای قطع زنجیره ویروس کرونا خواهشمند است از رفتن به سفرهای غیر ضروری خودداری کنند.

لینک سامانه ثبت نام مجوز تردد بین شهری

لینک سامانه ثبت نام مجوز تردد بین شهری در ادامه برای شما به نمایش گذاشته می شود. با کیک بر روی لینک زیر نسبت به تردد بین شهری اقدام فرمائید. در ادامه نحوه ثبت نام نیز به صورت تصویری نمایش داده شده است.

 

لینک سامانه ثبت نام مجوز تردد بین شهری
مدارک لازم برای ثبت نام در سامانه تردد بین شهری

الف) لطفاً قبل از ورود به سامانه ثبت درخواست تردد، به نکات زیر توجه نمایید:

تصویر تمامی مدارک ارسالی باید با فرمت .jpg و حجم آن حداکثر ۵ مگابایت باشد.

در صورتیکه تصویر مدارک با گوشی تلفن همراه عکس برداری می­شود، باید کیفیت لازم برای مشاهده را داشته باشد. در صورت ناخوانا بودن، درخواست تأیید نخواهد شد.

 

آن­دسته از افرادی که محل کار یا محل اسکان آنها در دو شهرستان مختلف می­ باشد، جهت اخذ برگه تردد مدارک زیر را بارگذاری نمایند:

تصویر کارت شناسایی وسیله نقلیه یا برگ سبز خودرو

تصویر سند مالکیت منزل یا اجاره نامه

تصویر گواهی محل کار (مثل صفحه اول دفترچه بیمه، کارت شناسایی محل کار یا معرفی­نامه با مهر محل کار)

تصویر یکی از قبوض آب، برق یا گاز

افرادی که به دلایل پزشکی و درمانی می­بایست در موعد مقرر به مراکز درمانی مراجعه کنند، مدارک زیر را در سامانه بارگذاری کنند:

تصویر کارت شناسایی وسیله نقلیه یا برگ سبز خودرو

تصویر یکی از قبوض آب، برق یا گاز

مدارک پزشکی و درمانی دال بر الزام حضور بیمار در این شهر

 

ب) مراحل تکمیل فرم به شرح زیر می­باشد:

متقاضی پس از تکمیل اطلاعات و بارگذاری مدارک مورد نیاز، کد رهگیری را از طریق سامانه و همچنین پیامک دریافت می­نماید.

اطلاعات بارگذاری شده از سوی فرمانداری بررسی و تأیید می­گردد. پیامک تأیید نهایی نیز برای متقاضیان ارسال خواهد شد. همچنین از طریق پروفایل شخصی خود در بخش پیگیری در خواست می توانید از وضعیت درخواست مطلع شوید.

پس از دریافت پیامک تأیید نهایی، متقاضی باید تاییدیه مجوز تردد را بصورت الکترونیکی در بخش پیگیری در خواست دریافت نماید

 

مجوز تردد بین شهری
مجوز تردد بین شهری برای چه کسانی صادر می‌شود؟
عیسی فرهادی فرماندار تهران درباره چگونگی و شرایط دریافت مجوز تردد بین شهری گفت: حتما باید در سامانه ما موضوع بیماری، کشاورزی، کارخانه و صنعت، پخش داروخانه‌ها و مواد غذایی ثبت شود تا مجوز تردد داده شود.

وی افزود: از روز سه‌شنبه متقاضیان واجد شرایط برای سفر به شهرستان‌های خارج از استان تهران می‌توانند به سامانه مراجعه کنند.
طراحی سامانه صدور مجوز تردد بین شهری

فرماندار تهران گفت: از سه شنبه، ۱۶ دی ماه، متقاضیان واجد شرایط برای سفر به شهرستان‌های خارج از استان تهران می‌توانند به سامانه مراجعه کنند.

فرماندار تهران در ارتباط تصویری با برنامه پیگیری شبکه خبر گفت: باتوجه به افزایش تقاضا های حضوری برای سفرهای بین شهری، سامانه ای برای صدور مجوز طراحی شده است.

وی افزود: این تجمع حضوری خلاف سیاست‌های ستاد مبارزه با کرونا است.

فرهادی در ادامه اظهار کرد: متقاضیان سفر به شهرستان‌های خارج از استان تهران یا دیگر استان‌های کشور می توانند از روز سه شنبه، ۱۶ دی ماه که واجد شرایط در زمینه‌های کشاورزی، صنعت، بیماری باشند در سامانه ثبت نام کنند.

فرماندار تهران گفت: افراد واجد شرایط به مدت ۷۲ ساعت اجازه خروج از تهران را خواهند داشت.

او همچنین درباره صدور مجوز به استان مازندان در شرایط قرمز کرونایی گفت: میزان تقاضای سفر به این استان بیش از این است و مجوز های صادر شده در ایام هفته صورت گرفته بود.

 

کدام شهرها در کرونا زرد هستند؟

بر اساس اطلاعات به دست آمده از سامانه اطلاع رسانی وضعیت شیوع بیماری کرونا در کشور (ماسک)، وضعیت مراکز استان‌ها در زمینه کنترل شیوع کرونا مناسب است به گونه‌ای که بر اساس نقشه آماری درج شده در این سامانه در حال حاضر دارای، یک شهر در وضعیت قرمز، دو شهر در وضعیت نارنجی، ۲۲ شهر با وضعیت زرد و شش شهر در وضعیت آبی قرار دارد.
نقشه رنگ بندی شهر‌های کشور بر اساس کرونا (شنبه ۲۰ دی ۹۹

 

کدام شهر‌ها قرمز، نارنجی، زرد و آبی کرونا هستند؟ + جدول (۲۰ دی ۹۹)

بر اساس شاخص نمادهای این سامانه، رنگ آبی نشانه کم خطر، رنگ زرد خطر متوسط، رنگ نارنجی وضعیت پرخطر، رنگ قرمز نشانه وضعیت خیلی پرخطر است.
وضعیت زرد: خطر متوسط. در این وضعیت فقط سطح شغلی ۴ تعطیل خواهد بود.
وضعیت نارنجی: پر خطر. در این وضعیت سطح شغلی ۳ و ۴ تعطیل خواهند بود.
وضعیت قرمز: خیلی پر خطر. در این وضعیت همه مشاغل) به جز موارد ضروری سطح ۱) تعطیل خواهند بود.
همچنین خروج خودرو‌های بومی از شهرستان‌های نارنجی و قرمز و ورود خودرو‌های غیربومی به شهرستان‌های نارنجی و قرمز ممنوع خواهد بود.
وضعیت مراکز استان‌ها در زمینه شیوع کرونا به شرح ذیل است:
وضعیت رنگ بندی شهر‌ها (شنبه ۲۰ دی ۹۹)

وضعیت رنگ‌بندی مراکز استان‌ها از امروز شنبه ۲۰ دی

منظور از وضعیت آبی کرونا چیست؟
از امروز شنبه ۲۰ دی‌ماه برخی شهرستان‌های کشور در وضعیت آبی قرار خواهد گرفت وضعیتی که با اعلام برنامه ماسک به عنوان وضعیت کم خطر شناخته می‌شود.

با توجه به اینکه در رنگ بندی جدید شهرستان‌های کشور وضعیت سفید تعریف نشده است می‌توان وضعیت آبی را جایگزین وضعیت سفید دانست با این تفاوت که تا اطلاع بعدی ستاد ملی کرونا محدودیت شهر‌های زرد در شهر‌های آبی نیز اعمال می‌شود.

طبق اعلام سامانه ماسک آمار مبتلایان در این شهرستان‌ها کمتر از شهرستان‌های زرد است و باید منتظر اعلام نحوه اجرای محدودیت‌ها توسط ستاد ملی کرونا بود.
برای صدور مجوز تردد بین شهری به چه مدارکی نیاز داریم؟

اما صدور مجوز به چه مدارکی نیاز دارد؟ مقامات وزارت کشور و فرمانداری عنوان کرده‌اند تردد میان شهرها ممنوع است و فقط افرادی می‌توانند در بین شهرها تردد کنند که مدارک پزشکی یا برگه ماموریت کاری و اداری داشته باشند.

اما گویا این رویه آنگونه که فرمانداری عنوان می‌کند همیشه هم دشوار هم نیست. بهتر است افراد هنگام مراجعه به فرمانداری سند و مدرکی برای اثبات ضرورت سفر خود داشته باشند، اما اگر سندی هم وجود نداشته باشد، مجوز سفر صادر می‌شود.

پیگیری‌ها نشان می‌دهد جز در آستانه شب یلدا، در دیگر موارد قرار بوده سخت‌گیری زیادی برای صدور مجوز سفر بین شهری وجود نداشته باشد و به هر فردی که برای سفر مراجعه کند، مجوز بدهند و همین گونه هم بوده است.

روند صدور مجوز در دیگر استان‌ها گویا راحت است. در برخی از استان‌ها ابتدا باید به سایت فرمانداری مراجعه و مدارک پزشکی یا ماموریت کاری و اداری و مدارک ماشین را در سایت بارگذاری کرد. در این حالت کد پیگیری صادر می‌شود و فرد می‌تواند با این کد به فرمانداری مراجعه کند و مجوز سفر را بگیرد.

اما در برخی دیگر از استان‌ها این روند کاملا حضوری انجام می‌شود. افراد مدارک ماشین را به فرمانداری می‌برند و مجوز سفر می‌گیرند. نهایتا یک تا دو ساعت زمان لازم است.
آموزش تصویری نحوه درخواست صدور مجوز تردد

 

نحوه اخذ مجوز تردد بین شهری

راهنمای سامانه ثبت نام تردد آنلاین وزارت کشور

پس از ورود به سایت سامانه تردد وزارت کشور moi.ir در صورتی که قبلا در پورتال وزارت کشور (میزخدمت و تحریریه) ثبت نام نموده اید، باید از همان نام کاربری و کلمه عبور استفاده نمایید.

در صورت عدم داشتن حساب کاربری ابتدا باید در سامانه ثبت نام تردد آنلاین وزرات کشور روی ثبت نام کلیک نمایید.

راهنمای تصویری ثبت نام در سامانه تردد:

ابتدا وارد سامانه ثبت نام تردد وزارت کشور از طریق لینک زیر شوید

سایت سامانه ثبت نام تردد وزارت کشور

اطلاعات خود را وارد کنید و سپس روی عضویت کلیک نمایید

 

 

پس از ثبت عضویت وارد صفحه کاربری خود در سامانه تردد وزارت کشور می‌شوید

نکته: در هنگام ورود، بجای کلمه کاربری, کد ملی خود را وارد نمایید.

در قسمت درخواست جدید اطلاعات خودروی خود را وارد نمایید

سایت صدور مجوز تردد بین شهری

 

پس از تکمیل اطلاعات و بارگذاری مدارک مورد نیاز، کد رهگیری را از طریق سامانه دریافت می­نماید.

اطلاعات بارگذاری شده از سوی فرمانداری بررسی و تأیید می­گردد. پیامک تأیید نهایی نیز برای متقاضیان ارسال خواهد شد. همچنین از طریق پروفایل شخصی خود در بخش پیگیری درخواست می توانید از وضعیت درخواست مطلع شوید.

 

الف) لطفاً قبل از ورود به سامانه ثبت درخواست تردد، به نکات زیر توجه نمایید:

تصویر تمامی مدارک ارسالی باید با فرمت .jpg و حجم آن حداکثر ۵ مگابایت باشد.

در صورتیکه تصویر مدارک با گوشی تلفن همراه عکس برداری می­شود، باید کیفیت لازم برای مشاهده را داشته باشد. در صورت ناخوانا بودن، درخواست تأیید نخواهد شد.

 

آن­دسته از افرادی که محل کار یا محل اسکان آنها در دو شهرستان مختلف می­ باشد، جهت اخذ برگه تردد مدارک زیر را بارگذاری نمایند:

تصویر کارت شناسایی وسیله نقلیه یا برگ سبز خودرو

تصویر سند مالکیت منزل یا اجاره نامه

تصویر گواهی محل کار (مثل صفحه اول دفترچه بیمه، کارت شناسایی محل کار یا معرفی­نامه با مهر محل کار)

تصویر یکی از قبوض آب، برق یا گاز

افرادی که به دلایل پزشکی و درمانی می­بایست در موعد مقرر به مراکز درمانی مراجعه کنند، مدارک زیر را در سامانه بارگذاری کنند:

تصویر کارت شناسایی وسیله نقلیه یا برگ سبز خودرو

تصویر یکی از قبوض آب، برق یا گاز

مدارک پزشکی و درمانی دال بر الزام حضور بیمار در این شهر

 

ب) مراحل تکمیل فرم به شرح زیر می­باشد:

متقاضی پس از تکمیل اطلاعات و بارگذاری مدارک مورد نیاز، کد رهگیری را از طریق سامانه و همچنین پیامک دریافت می­نماید.

اطلاعات بارگذاری شده از سوی فرمانداری بررسی و تأیید می­گردد. پیامک تأیید نهایی نیز برای متقاضیان ارسال خواهد شد. همچنین از طریق پروفایل شخصی خود در بخش پیگیری در خواست می توانید از وضعیت درخواست مطلع شوید.

پس از دریافت پیامک تأیید نهایی، متقاضی باید تاییدیه مجوز تردد را بصورت الکترونیکی در بخش پیگیری در خواست دریافت نمایدتوقف صدور مجوزهای تردد بین شهری در تهران | صدور مجوز تردد مجازی می‌شود

مشاور فرماندار تهران و رئیس روابط عمومی و امور بین‌الملل فرمانداری تهران درباره مجازی شدن صدور مجوز تردد بین شهری دراین کلانشهر توضیح داد.
ایمان قربانی مشاور فرماندار تهران و رئیس روابط عمومی و امور بین‌الملل فرمانداری تهران اظهار کرد: درپی شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های اعلام شده توسط ستاد ملی مقابله با کرونا فرمانداری تهران به عنوان مرجع صدور مجوزهای ترددبین شهری خودروها مشغول به خدمت بوده که در این مدت خدمات بسیار خوبی نیز به اقشار مختلف اعم از مردم و دستگاه‌ها ارائه کرده است.

وی ادامه داد: به دلیل وجود مشکلاتی، چون ازدحام و تعدد درخواست‌ها و همچنین ضرورت رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، با تصمیمات اتخاذ شده صدور مجوزهای مذکور از روز شنبه ۱۳ دی تا سه‌شنبه ۱۶ دی متوقف خواهد شد.

وی افزود: پس از این تاریخ، خدمات به صورت آنلاین ارائه خواهد شد و مراجعه حضوری نداریم. همچنین آدرس سایت مذکور و نحوه درخواست و شرایط مجوز متعاقبا به اطلاع عموم خواهد رسید.
اخذ مجوز تردد از فرمانداری ها

سرهنگ رضا همتی زاده با اعلام این خبر افزود: برابر مصوبات ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا و همچنین اطلاعیه های قبلی تردد وسایل نقلیه خدماتی، امدادی، انتظامی و نظامی، سوخت رسان، فاسدشدنی و ناوگان عمومی باری و مسافری در جاده های برون شهری مجاز است.
شرایط مجوز تردد بین استانی

وی گفت: سایر افراد شاغل در ادارات، موسسات و شرکت ها می بایست نماینده آنها جهت دریافت کارت تردد به فرمانداری ها مراجعه کنند.

رییس پلیس راه استان ایلام تاکید کرد: افراد بیمار دارای نوبت پزشکی و احضاریه های قضایی نیز به فرمانداری شهرستان های محل سکونت استان مراجعه و کارت تردد دریافت کنند.

همتی زاده یادآور شد: افرادی که نیاز به تردد ضروری بین استانی به منظور انجام مراحل پزشکی، امورات قضایی و .. دارند حتی الامکان از ناوگان عمومی مسافری استفاده کنند.

وی اضافه کرد: هدف از اجرای این ممنوعیت ها قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا بوده و تمامی همشهریان نیز می بایست نهایت همکاری را با عوامل پلیس راه و انتظامی استان داشته باشند و از ترددهای غیر ضروری در محورهای برون شهری استان اجتناب کنند.
صدور انلاین مجوز تردد بین شهری و استانی

قربانی درباره نحوه صدور مجوز تردد بین شهری توضیحاتی داد.

ایمان قربانی مشاورفرماندار تهران و رئیس روابط عمومی واموربین الملل فرمانداری تهران اظهار کرد: درپی شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های اعلام شده توسط ستادملی مقابله باکرونا فرمانداری تهران به عنوان مرجع صدور مجوز‌های ترددبین شهری خودرو‌ها مشغول به خدمت بوده که دراین مدت خدمات بسیارخوبی نیزبه اقشارمختلف اعم ازمردم ودستگاه‌ها ارائه شده است.

وی ادامه داد: لذا به دلیل وجود مشکلاتی، چون ازدحام و تعدد درخواست‌ها وهمچنین ضرورت رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی، با تصمیمات اتخاذ شده صدورمجوز‌های مذکور از روز شنبه سیزدهم دی ماه تا سه شنبه مورخ شانزدهم دی ماه متوقف خواهد شد.

وی افزود:پس از این تاریخ خدمات به صورت آنلاین ارائه خواهد شد و مراجعه حضوری نداریم، همچنین آدرس سایت مذکور و نحوه درخواست و شرایط مجوز نیز متعاقبا به اطلاع عموم خواهد رسید.

ممنوعیت ورود پلاک‌های بومی شهرهای قرمز و نارنجی به شهرهای زرد

بیش از یک ماه است که ستاد ملی مقابله با کرونا به کمک استانداری ها محدودیت های کرونایی اعمال کرده است. شهرهای با وضعیت قرمز محدودیت های بیشتر و در شهر های نارنجی محدودیت های کمتری اعمال شده است.

حسین قاسمی در تشریح محدودیت های اعمال شده در شهرهای نارنجی و قرمز به ویژه منع ترددها گفت: ورود خودروهای شخصی با پلاک بومی شهرهای نارنجی و قرمز به شهرهای زرد همچنان ممنوع است. ورود خودروهای با پلاک بومی از شهرهای زرد نیز به شهرهای نارنجی و قرمز ممنوع اعلام شده است.

منع تردد شبانه در کل کشور

وی افزود: در جلسه روز شنبه ۶ دیماه سال جاری ستاد ملی مدیریت کرونا مصوب شد منع تردد شبانه از ساعت ۲۱ الی ۴ بامداد در شهرهای زرد هم اعمال شود در حالی که پیش تر تنها در شهرهای نارنجی و قرمز اعمال می شد، لذا فارغ از وضعیت سه گانه زرد و نارنجی و قرمز منع تردد شبانه از ساعت ۲۱ الی ۴ بامداد در همه جا اجرا خواهد شد.

علیرضا رییسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا نیز روز شنبه ۶ دی ماه سال جاری اعلام کرده بود که در حال حاضر شهر با وضعیت قرمز کرونا نداریم و ۳۳۰ شهر زرد و ۱۰۸ شهر نارنجی هستند که امیدواریم این شهرهای نارنجی نیز به مرور به سمت وضعیت زرد حرکت کنند و میزان ابتلا و بستری در شهرهای مختلف کمتر شود.

وی افزود: این دستاورد نتیجه رعایت پروتکل‌های بهداشتی و همه دستگاه‌های اجرایی و مردم و بازاریان و اصناف و بسیج و نیروهای انتظامی و اجرای طرح شهید قاسم سلیمانی است.

ممنوعیت تردد شبانه به شهرهای زرد رسید

دکتر رئیسی آخرین مصوبات ستاد ملی مقابله لا کرونا را تشریح کرد. طرح ممنوعیت تردد شبانه از ساعت ۹ شب الی ۴ صبح در شهرهای با وضعیت زرد نیز اجرایی می شود. اجرای طرح ممنوعیت تردد شبانه در راستای کنترل هرچه بیشتر ویروس منحوس کروناست و با اعمال همین محدودیت های سختگیرانه ایران موفق به کنترل پیک سوم کرونا شد. با توجه به ورود به فصل زمستان و احتمال اوج گیری مجدد بیماری کرونا در کشور ستاد مقابله با کرونای کشور تصمیم بر تداوم طرح های محدودیت تردد از جمله طرح ممنوعیت تردد شبانه گرفت. هم اکنون ۳۳۰ شهر زرد و ۱۰۸ شهر نارنجی در کشور وجود دارد و تلاش مردم و مسئولان برای پایین نگه داشتن آمار ابتلا و تلفات ویروس کرونا جدی است.

علیرضا رئیسی با بیان آخرین مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: بنابر ارزیابی‌ها و گزارش‌های تیم‌های کارشناسی مستقر در دانشگاهها، یکی از اقدامات مؤثر در مهار کرونا که هزینه کمی دارد و باعث نمی‌شود محدودیت شدید به کسبه تحمیل شود منع ترددهای درون شهری ۹ تا ۴ صبح است که قرار شد این کار در شهرهای زرد هم ادامه پیدا کند.

رئیسی افزود: در سطح دنیا اتفاقات جدیدی در حال رخ دادن است و این بیماری در آمریکا و اروپا رو به رشد بوده و با توجه به تغییراتی که در ویروس و رفتار ویروس اتفاق افتاده، ویروس انگلیسی چندین کشور اروپایی را درگیر کرده و تعداد مبتلایان جهانی کرونا از مرز ۸۰ میلیون نفر گذشته است.

مبلغ جریمه تردد غیرمجاز بین استانی

سردار هاریانفر از تذکر لسانی به بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار خودرو برای عدم خروج و یا ورود به شهرها خبر داد و گفت: اگر کسی به تذکرات توجهی نکند، اعمال قانون خواهد شد، که در شهرهای قرمز یک میلیون تومان جریمه و در شهرهای نارنجی ۵۰۰ هزار تومان جریمه اعمال خواهد شد.

به گزارش بانک اول از ابتدای دی ماه امسال، شرکت عمران شهر جدید پردیس، متقاضیان دوم و بیشتر مسکن مهر را به پرداخت هزینه های ۱۶ تا ۳۱ میلیون تومان که برای تکمیل واحدها هزینه شده مکلف کرد. این مبلغ که در واقع ۲۰ تا ۲۵ درصد هزینه های انجام شده را شامل می شود در فاز ۵ و ۹ معادل ۲۸ میلیون و ۵۰۷ هزار تومان، فاز ۸ به میزان ۳۰ میلیون و ۴۹۷ هزار تومان، فاز ۹ قدیم ۲۰ میلیون و ۷۳۹ هزار تومان، فاز ۱۱ بالغ بر ۳۱ میلیون و ۳۲۱ هزار تومان و فاز ۳ معادل ۱۶ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان است.

 

همچنین از دی ماه سال ۱۳۹۸ خرید عرصه برای متقاضیان ثانویه اجباری شده است.

مهدی هدایت ـ مدیرعامل شرکت عمرا پردیس ـ دریافت بخشی از هزینه های تکمیل واحدها را در راستای مقابله با فعالیتهای دلالی و سوداگری در پردیس دانست. او البته گفت که افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی شامل کمیته امداد و بهزیستی، خانواده شهدا، جانبازان و افراد فاقد تمکن مالی، اجباری به خرید عرصه ندارند و مشمول پرداخت هزینه های افزایش واحد نیز نمی شوند.

در پی این اقدام، محمد اسلامی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ هم پرداخت بخشی از هزینه های تکمیل مسکن مهر را بر اساس مصوبه شورای مسکن دانست و از آن حمایت کرد.

از طرف دیگر اعلام شده کسانی که واحدی دیگری را در اختیار ندارند و همچنین از توانایی پرداخت بخشی از هزینه تکمیل ساخت واحدهای مسکن مهر برخودار نیستند یا تمایلی به پرداخت آن ندارند می توانند با پذیرش قرمز شدن فرم «ج» که به معنای پذیرش عدم استفاده از تسهیلات دولتی در حوزه زمین و ساختمان است، از پرداخت هزینه های عرصه معاف شوند.

در این راستا شرکت عمران پردیس از سازمان ثبت اسناد واملاک و همچنین سامانه وزارت راه و شهرسازی استعلام می گیرد. اگر افراد متقاضی فاقد مالکیت باشند و تا کنون از تسهیلات دولتی استفاده نکرده باشند می توانند از این معافیت برخوردار شوند.

بنابراین گزارش، در سال ۱۳۹۱ عملیات احداث ۸۱ هزار واحد مسکن مهر در شهر جدید پردیس واقع در ۱۷ کیلومتری شرق تهران آغاز شد که به ۸۳ هزار واحد افزایش یافت. طبق آخرین آمار تا کنون ۶۰ هزار واحد تحویل شده و قرار است در اسفندماه ۱۳۹۹ نیز ۱۰ هزار واحد دیگر تحویل شود. مهدی هدایت مدیرعامل شرکت عمران پردیس گفته که سایر واحدها در اوایل سال آینده و قبل از اتمام دولت تکمیل می شود. شهر جدید پردیس دارای ۱۲ فاز است که فاز ۱۲ آن اخیرا کلنگ زنی شده است. فازهای یک تا چهار در شهر اصلی، فاز پنج، چهار کیلومتر، فاز هشت، هشت کیلومتر، فاز ۹ پنج کیلومتر، فاز ۱۱ شش کیلومتر از شهر اصلی فاصله دارند. پارک فناوری پردیس در فاز شش، ناحیه صنعتی خرمدشت در فاز هفت و فاز ۱۰ این شهر در منتهی الیه شمالی فاز چهار قرار گرفته اند. فاز ۱۲ نیز در پنج کیلومتری شمال شرقی پردیس واقع شده است./ایسنا

آخرین خبرها از واگذاری سهام عدالت به مشمولان جدید
بانک اول – به گفته سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ مجلس، واگذاری سهام عدالت به مشمولان جدید برای بررسی بیشتر در کمیسیون تلفیق به کمیته مربوطه ارجاع داده شده است و مصوبه تلقی نمی‌شود.
۲۱ دی ۱۳۹۹ خبر الف
۰ دیدگاه

به گزارش بانک اول در حالی طرح سهام عدالت از سال ۸۵ تا کنون در پی شناسایی مشمولان در حال اجرا است که با وجود اختصاص سهام عدالت به حدود ۵۰ میلیون نفر، بیش از ۱.۸ میلیون از مشمولان با وجود دارا بودن کارت‌های ثبت نام، از داشتن سهام عدالت محروم هستند.

این در شرایطی است که برخی از دهک‌های درآمدی جامعه که در سطوح درآمدی و معیشت پایینی قرار دارند، نیز در زمره دارندگان سهام عدالت قرار ندارد.

با این حال چند سالی است که نمایندگان مجلس به دنبال تخصیص سهام عدالت به مشمولان جدید هستند و مجلس تازه‌کار نیز وعده دادن سهام عدالت به مشمولان جدید را چند ماهی است که سر می‌دهد.

در این راستا در تازه‌ترین اظهارنظرها رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ مجلس در خصوص خبری مبنی بر این که به موجب مصوبه این کمیسیون، دولت مکلف به واگذاری سهام عدالت به ۷ میلیون ایرانی شده است، گفته موضوع واگذاری سهام عدالت در نشست دیروز کمیسیون تلفیق بعد از بحث و بررسی به مراعی گذاشته شد اما قطعی نشد که این موضوع به معنای لزوم بررسی بیشتر این بحث است.

به همین جهت موضوع واگذاری سهام عدالت به ۷ میلیون نفر برای بررسی بیشتر در کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ به کمیته مربوطه ارجاع داده شده است و مصوبه تلقی نمی‌شود./تسنیم

تغییرات در خدمات به بازنشستگان و مستمری بگیران وبیمه شدگان تامین اجتماعی+جزییات
بانک اول – مدیرکل تامین اجتماعی غرب تهران بزرگ که در ارتباط نزدیک با کلیه شعب غرب تهران بزرگ سخن می‌گفت، از افزایش بیش از ۳ برابری تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری خبر داد.
۲۱ دی ۱۳۹۹ خبر الف
۰ دیدگاه

به گزارش بانک اول حسین امیری‌گنجه (مدیرکل تامین اجتماعی غرب تهران بزرگ) تاکید کرد: آمار نشان می‌دهد در اسفند ماه سال ۱۳۹۸ تعداد ۲۳۰ هزار بیمه بیکاری پرداخت شده است که این تعداد در سال ۱۳۹۹ به بیش از ۶۵۰ هزار نفر رسید.

وی تاکید کرد: شیوع بیماری کرونا فرصت مناسبی است که همه به این باور برسند که در ارائه خدمات به جامعه ۴۴ میلیون نفری نیازمند یک رنسانس و تحول عظیم هستیم.

امیری‌گنجه با اشاره به روش ثبت‌نام سیستمی بیمه‌شدگانی که کار خود را از دست دادند، گفت: بر اساس قانون، بیمه‌شده جهت ثبت‌نام بیمه بیکاری تنها ظرف ۳۰ روز مهلت دارد که بیکاری خود را اعلام نماید و هم‌اکنون از طریق ثبت در سامانه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و ارجاع درخواست متقاضی به شعب تامین اجتماعی و در صورت موافقت نماینده اداره کار انجام می‌گیرد.

وی انتقال مکانیزه اطلاعات مربوط به درخواست متقاضی و تبادل هوشمند اطلاعات در زمینه غیرحضوری شدن بیمه بیکاری را یکی از موثرترین خدمات طرح ملی ۳۰۷۰ دانست.

مدیرکل تامین اجتماعی غرب تهران بزرگ در خصوص درخواست کفالت و بازرسی برای کلیه بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیران که سن پدر ۶۰ سال تمام و سن مادر ۵۵ سال تمام باشد را به شرط ثبت‌نام در سامانه http://eservices.tamin.ir دانست.

مدیر کل تامین اجتماعی غرب تهران بزرگ در زمینه کمک هزینه مراسم ترحیم نیز گفت: معادل یک ماهه حداقل دستمزد زمان فوت به یکی از بازماندگان متوفی در صورت فوت همسر پرداخت می‌گردد.

وام ۵۰ میلیونی کارت اعتباری + شرایط دریافت / سنگ بزرگ پیش پای مردم!
بانک اول – در روزهایی که خیلی از مردم پیگیر وام سهام عدالت هستند، طرح دیگری برای دادن وام به مردم مطرح شده است.
۱۸ دی ۱۳۹۹ خبر الف
۰ دیدگاه

به گزارش بانک اول وام سهام عدالت یکی از طرح های حمایتی دولت بود که به دلیل مشکلات ناشی از شیوع کرونا در کشور برای مردم در نظر گرفته شد.

قرار شد پنج بانک با اتکا به سهام عدالت به مردم وام بدون ضامن بدهند و در اصل خود سهام عدالت ضامن وام باشد، اما این طرح فعلا اجرایی نشده است و خیلی از بانکها وثیقه بودن سهام عدالت را قبول ندارند.

با این حال و در روزهایی که خیلی از مردم پیگیر وام سهام عدالت هستند، طرح دیگری برای دادن وام به مردم مطرح شده است.

قرار است به زودی وام ۵۰ میلیون تومانی کارت اعتباری به افرادی که اعتبار آنها توسط بانک تایید می شود، تعلق بگیرد.

طبق گفته داود محمدبیگی، مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی قرار است کارت‌های اعتباری در سه دسته ۱۰، ۳۰ و ۵۰ میلیون تومانی در اختیار مردم قرار بگیرد.

براساس دستورالعمل بانک مرکزی نحوه تسویه این کارت‌ها به صورت دفعی یا اقساطی است و مشتریان می‌توانند مبالغی را که از این کارت‌ها استفاده کرده‌اند، به صورت یکباره یا اقساطی به بانک‌ها پس بدهند.

سنگ بزرگ جلوی پای وام گیرندگان

داستان کارت‌های اعتباری ۵۰ میلیون تومانی کمی متفاوت است. برای دریافت این وام‌ها برخلاف آنچه در طرح دیگر یعنی سهام عدالت گفته شده بود، این بار به ضامن موثق نیاز است.

همین موضوع ضامن داشتن گرفتن وام را برای خیلی ها سخت تر از همیشه می کند، چون خیلی ها روی وثیقه بودن سهام عدالتی که داشتن حساب کرده بودند.

فرید ضیاالملکی، کارشناس بانکی و مدیر عامل سابق موسسه ملی و اعتباری توسعه در این باره می گوید:« به نظر می رسد ارایه کارت اعتباری ۱۰ تا ۵۰ میلیون تومانی به مردم شامل حال همه نشود. با اینکه این اقدام برای عموم مردم بوده اما با توجه به اعتبارسنجی که از دریافت‌کنندگان کارت اعتباری توسط بانک‌ها انجام می‌شود خیلی‌ها شرایط دریافت چنین کارتی را ندارند. چون بانک میزان درآمد و دارایی متقاضی کارت اعتباری را می‌سنجند و در صورت توانایی پرداخت اقساط و بنیه مالی کارت اعتباری به افراد تعلق می گیرد.»

شرایط دریافت وام ۵۰ میلیونی چیست؟

چه کسانی می توانند کارت های اعتباری دریافت کنند؟ گفته می شود بانک ملی یکی از بانک‌هایی که است که این کارت اعتباری را می‌دهد.

این بانک شرایط عمومی دریافت کارت اعتباری را به شرح زیر اعلام کرده است:

ـ داشتن حداقل ۱۸ سال تمام

ـ داشتن یکی از انواع حساب‌های قرض‌الحسنه جاری، پس‌انداز یا سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت سیبا جهت اتصال به کارت اعتباری

ـ گردش مستمر حداقل شش ماه، ماهیانه به میزان ۱۰ میلیون ریال در حساب‌جاری و یا میانگین مانده شش‌ماهه ۱۰ میلیون ریال برای دارندگان حساب کوتاه‌مدت (ویژه کارت اعتباری فراگیر)

ـ نداشتن چک برگشتیـ نداشتن بدهی غیر جاری

ـ ارائه درخواست کتبی به شعبه

ـ ارائه مدارک شناسایی و کارت ملی به شعبه

ـ ارائه مدارک شغلی دال بر اشتغال و میزان درآمد

ـ ارائه تضمینات یا وثایق موردقبول بانک

سود وام کارت اعتباری چقدر است؟

هنوز مشخص نیست بانکها برای این مدل وام جدید چقدر سود در نظر گرفته اند، اما به گزارش تجارت نیوز، طبق اعلام قبلی، سود تسهیلات اعطایی بر اساس نرخ مصوب شورای پول و اعتبار برای عقد مرابحه محاسبه می‌شود که بر این اساس، ممکن است بانک‌ها این نرخ را تا ۲۲ درصد نیز محاسبه کنند

آیا مراکز بهداشت وام بلاعوض می‌دهند؟ / ماجرای یارانه بنیاد قاسم سلیمانی چیست؟
بانک اول – یک هفته است برخی از مخاطبان می‌گویند پیامک و تماس‌هایی دریافت کرده‌اند مبنی بر واریز یارانه بلاعوض یک میلیون تومانی به کودکان زیر پنج سال. برخی می‌گویند این پیامک از شماره ناشناس ارسال شده، برخی می‌گویند از مرکز بهداشت شهر آنها بوده و برخی می‌گویند این طرح بنیاد حاج قاسم سلیمانی است.
۱۲ دی ۱۳۹۹ خبر الف
۰ دیدگاه

به گزارش بانک اول، در هفته گذشته اخبار متعددی مبنی بر ثبت نام برای دریافت یارانه یک میلیون تومانی بلاعوض منتشر شد. اما حالا پیگیری‌ها نشان می‌دهد هیچ خبری از کمک مالی جدید نیست و این همه شایعاتی است که ناشی از شرایط اقتصادی نامساعد مردم است.

برخی از مخاطبان می‌گویند مرکز بهداشت محل سکونت آنها شماره حساب یا شبای سرپرست خانوار را از آنها گرفته است، اما هم مراکز بهداشت و هم وزارت بهداشت اجرای چنین طرحی را اساسا تکذیب کردند.

 

مراکز بهداشت یارانه نمی‌دهند

آنگونه که  زهرا عبدالهی، مدیر دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت و درمان به تجارت‌نیوز خبر داده «موضوع کمک بلاعوض مراکز بهداشت به کودکان زیر پنج سال دارای سوتغذیه صحت ندارد.» عبدالهی می‌گوید چنین طرحی نه قبلا اجرا شده و نه اکنون در حال اجراست.

این خبر در حالی است که یکی از مخاطبان تجارت‌نیوز در شهرستان پل‌دختر در خرم‌آباد خبر داده دو روز گذشته از شماره ۴۰۳۰ با او تماس گرفته‌اند و خواسته‌اند که شماره شبای کارتی که یارانه خانوار به آن واریز می‌شود را اعلام کنند تا کمک مالی به حساب آنها واریز شود.

اپراتور این سامانه به تجارت‌نیوز می‌گوید تماس از طرف شماره ۴۰۳۰ به معنای تماس از طرف مرکز بهداشت و درمان است. پس احتمالا این تماس از طرف مرکز بهداشت شهرستان خرم‌آباد بوده اما از طرح کمک معیشتی خبری ندارد.

ماجرای تماس با مردم از طرف مراکز بهداشت و درمان را برخی دیگر از مخاطبان هم عنوان کرده‌اند. مخاطبانی که می‌گویند «در بهداشت منطقه ما هر کی که بچه زیرپنج سال داشت ازشون شماره شبا و شماره حساب گرفتن و گفتن یه طرح به ما ابلاغ کردن قراره کمک کنن.»

برخی دیگر می‌گویند «طرح از طرف بنیاد حاج قاسم سلیمانی است.» برخی دیگر می‌گویند «طرح در حال اجراست اما شرایط خاصی داره و برای همه نیست. برای همین تکذیب می‌کنن.»
برخی دیگر از مخاطبان می‌گویند پیام‌هایی دریافت کرده‌اند مبنی بر دریافت کمک مالی پنج تا ۱۰ میلیون تومانی. برخی می‌گویند رقم بسیار کمتر از این است و «قراره ۱۲۰ تومن برا بچه هایی که سوتغذیه وکمبود وزن دارن پرداخت بشه.»

 

دلیل شایعه وام یک میلیونی

 

برخی دیگر از مخاطبان می‌گویند احتمالا آنچه برخی از مردم درباره وام بلاعوض می‌گویند همان وام یک میلیون تومانی کرونا و یارانه معیشتی ۱۰۰ و ۱۲۰ هزار تومانی است که در دو هفته گذشته به حساب سرپرستان خانوار واریز شده است. اما کمک مالی دیگری در جریان نیست.

اما مخاطبان دیگر معتقدند که مشکل از اقتصادی است که مردم را درگیر یارانه نهادها کرده و مردم مدام در انتظار دریافت کمک‌های مالی دولت و نهادهای دیگر است.

شرایط نامطلوب اقتصادی، تورم بالا و شیوع کرونا و بیکاری مهم‌ترین دلیلی است که سبب شده خانوارها به لحاظ اقتصادی دچار مشکلات جدی باشند و هر شایعه‌ای برای واریز کمک مالی از سوی هر نهاد و ارگانی، می‌تواند به یک موج جدید از خواسته و تقاضا دامن بزند.

نمونه آن پیامکی است که در هفته گذشته منتشر شد و از مردم می‌خواست کد ملی فرزندان خود را به شماره مشخصی ارسال کنند تا وام یک میلیون تومانی برای آنها واریز کند.

پیگیری‌های تجارت‌نیوز نشان داد که این پیامک تقلبی بوده و صحت خبر واریز کمک بلاعوض یک میلیونی تکذیب شد. اما همان زمان ایرنا خبر داده بود که تعدادی از مردم به مراکز بهداشت و درمان رفته‌اند و پیام‌های بسیاری از مخاطبان نشان می‌داد آنها شماره کد ملی و شماره حساب سرپرست خانوار را به شماره مذکور ارسال کرده‌اند به امید دریافت کمک مالی.

شایعاتی که تاکنون همه آنها تکذیب شده و وزارت بهداشت و وزارت کار، اجرای این طرح‌ها را تکذیب کرده است.

تنها کمک مالی که اکنون وجود دارد، یارانه نقدی ماهانه، یارانه ۱۰۰ هزار تومانی و دومین مرحله وام کرونا بود که واریز شد. به عبارتی مردم در روزهای آتی تنها باید منتظر یارانه نقدی و یارانه ۱۰۰ هزار تومانی باشند و جز آن هیچ یارانه و کمک بلاعوض دیگری پرداخت نمی‌شود

وام ۵۰ میلیونی کارت اعتباری چه شد؟ / اعلام شرایط دریافت این وام
بانک اول – هرچند قرار بود از ابتدای دی ماه امسال پنج بانک با اتکا به سهام عدالت مردم به آنها وام بدهند اما این طرح اجرایی نشد و دقیقا در همین روزها طرح دیگری برای دادن وام به مردم مطرح شده است.
۱۰ دی ۱۳۹۹ خبر الف
۱ دیدگاه

به گزارش بانک اول تورم به اعداد کم‌سابقه‌ای رسیده و خیلی از کسب‌وکارها متاثر از کرونا روزهای سختی را پشت سر می‌گذارند. در روزهایی که به نظر می‌رسد مردم در تنگنای معیشتی قرار دارند دولت طرح‌های حمایتی و دادن یارانه را در دستور کار خود قرار داده اما در هرکدام از این طرح‌ها مشکلاتی وجود دارد که گلایه مردم را به همراه داشته است.

در یکی از طرح‌های حمایتی قرار بود از ابتدای دی ماه امسال پنج بانک با اتکا به سهام عدالت مردم به آنها وام بدهند اما این طرح اجرایی نشد. با این حال دقیقا در همین روزها طرح جدید دیگری برای دادن وام به مردم مطرح شده است.

داوود محمدبیگی، مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی اخیرا گفته است: بخشنامه‌های مربوط به کارت اعتباری از سال ۱۳۹۵ از سوی بانک مرکزی به بانک‌ها ارسال شده و بانک‌ها نیز زیرساخت‌ها و مقررات لازم برای ارائه کارت اعتباری را به متقاضیان در شبکه بانکی کشور فراهم کرده‌اند. متقاضیان می‌توانند با مراجعه به شعب بانک‌ها و پس از اعتبارسنجی این کارت‌ها را دریافت کنند.

وی افزود: کارت‌های اعتباری در سه دسته ۱۰، ۳۰ و ۵۰ میلیون تومانی در اختیار مردم قرار می‌گیرد و براساس دستورالعمل بانک مرکزی نحوه تسویه این کارت‌ها به صورت دفعی یا اقساطی است و مشتریان می‌توانند مبالغی را که از این کارت‌ها استفاده کرده‌اند، به صورت یکباره یا اقساطی به بانک‌ها بازگردانند.

اعطای کارتهای اعتباری تا ۵۰ میلیون تومان در بانک‌ها درحالیست که برای دریافت این وام‌ها برخلاف آنچه در طرح دیگر یعنی سهام عدالت گفته شده بود، این بار ضامن موثق نیاز است.

موضوعی که مورد نقد خیلی از متقاضیان وام‌هاست که به سختی می‌توانند برای دریافت وام مدیران بانکی را متقاعد کنند.

فرید ضیاالملکی، کارشناس بانکی و مدیر عامل سابق موسسه ملی و اعتباری توسعه هم اخیرا به خبرگزاری «بازار» گفته است: به نظر می رسد ارایه کارت اعتباری ۱۰ تا ۵۰ میلیون تومانی به مردم شامل حال همه نشود چرا که هرچند این اقدام برای عموم مردم بوده اما با توجه به اعتبارسنجی که از دریافت‌کنندگان کارت اعتباری توسط بانک‌ها انجام می‌شود خیلی‌ها شرایط دریافت چنین کارتی را ندارند زیرا بانک میزان درآمد و دارایی متقاضی کارت اعتباری را می‌سنجند و در صورت توانایی پرداخت اقساط و بنیه مالی می‌تواند به وی کارت اعتباری بدهد.

از جمله بانک‌هایی که این کارت اعتباری را می‌دهد بانک ملی ست که  شرایط عمومی دریافت کارت اعتباری آن در مهر ماه امسال به شرح زیر اعلام شده بود:

ـ داشتن حداقل ۱۸ سال تمام
ـ دارا بودن یکی از انواع حساب‌های قرض‌الحسنه جاری، پس‌انداز یا سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت سیبا جهت اتصال به کارت اعتباری
گردش مستمر حداقل شش ماه، ماهیانه به میزان ۱۰ میلیون ریال در حساب‌جاری و یا میانگین مانده شش‌ماهه ۱۰ میلیون ریال برای دارندگان حساب کوتاه‌مدت (ویژه کارت اعتباری فراگیر)
ـ عدم سابقه چک برگشتی نزد شبکه بانکی کشور
ـ عدم بدهی غیر جاری
ـ ارائه درخواست کتبی به شعبه
ـ ارائه مدارک شناسایی و کارت ملی به شعبه
ـ ارائه مدارک شغلی دال بر اشتغال و میزان درآمد
ـ ارائه تضمینات یا وثایق موردقبول بانک

درباره نرخ سود آن نیز، طبق اعلام قبلی سود تسهیلات اعطایی بر اساس نرخ مصوب شورای پول و اعتبار برای عقد مرابحه محاسبه می‌شود که ممکن است بانک‌ها این نرخ را تا ۲۲ درصد نیز محاسبه کنند.

آیا این وام‌های تا سقف ۵۰ میلیون تومانی به دست مردم می‌رسد

آخرین خبر از افزایش وام مسکن
بانک اول – عضو هیئت عامل بانک مسکن از افزایش ۳۵ درصدی پرداخت وام ساخت مسکن و احتمال افزایش این تسهیلات با توجه به افزایش قیمت مصالح ساختمانی خبر داد.
۱۰ دی ۱۳۹۹ خبر الف
۰ دیدگاه

به گزارش بانک اول محمدحسن علمداری با اشاره به رشد ۳۵ درصدی پرداخت وام ساخت مسکن، اظهار کرد: این عملکرد نشان می‌دهد که سازندگان از تسهیلات ساخت مسکن استقبال کرده اند.

وی با بیان این که افزایش سقف تسهیلات ساخت مسکن در سال جاری قطعا تاثیر به‌سزایی در ترغیب سازندگان مسکن از وام ساخت داشته است درباره احتمال افزایش سقف وام ساخت مسکن در سال ۱۴۰۰ با توجه به افزایش قیمت مصالح ساختمانی افزود: در حال بررسی و تدوین سیاستهای سال آینده هستیم که هنوز به نتیجه نهایی نرسیده است.

 

وی تصریح کرد: افزایش سقف تسهیلات ساخت مسکن به نتایج سیاستگذاری، منابع و شرایط ساخت و ساز کشور بستگی دارد.

 

عضو هیئت عامل بانک مسکن با اشاره به اینکه مسکن موتور محرکه اقتصادی کشور است و اگر ساخت و ساز مثبت باشد ما را در افزایش سقف تسهیلات ساخت مصمم تر خواهد کرد، تاکید کرد: با نهایی شدن سیاست‌های بانک در بهمن ماه می توان در خصوص آینده و هر تغییر و اقدامی صحبت کرد.

علمداری گفت: هر تصمیم ما بر اساس شرایط و وضعیت ساخت و ساز است اما تمام تلاش ما این بوده است که برنامه ها و اهداف ما به تشویق سازندگان مسکن و رفتن به سمت ساخت مسکن با فناوری های روز دنیا باشد.

وی یادآور شد: قطعا در تصمیمی که برای تسهیلات ساخت مسکن گرفته می شود از آمارهای بانک مرکزی، شهرداری تهران و حتی مرکز آمار استفاده خواهد شد.

فوری/ توقف خرید و فروش در بازار خودرو!
بانک اول – همزمان با کاهش قیمت دلار بازار خرید و فروش خودرو نیز روند کاهشی قیمتها را تجربه می کند، به نحوی که مشاهده قیمت انواع خودروهای داخلی و مونتاژی از کاهش ۵ تا ۲۰ میلیونی قیمت ها آن هم طی چند روز اخیر حکایت دارد.
۲۱ دی ۱۳۹۹ خبر الف
۰ دیدگاه

به گزارش بانک اول به نقل از تسنیم، به اعتقاد فعالان بازار خودرو، در دو هفته اخیر تاحدودی مشتریان به سمت خرید و فروش خودرو متمایل شده بودند اما کاهش قیمت دلار  باعث شد تا توقف در خرید و فروش خودرو انجام شود و به نوعی همه منتظر ارزانی بیشتر خوردو در سطح بازار هستند.

در حال حاضر؛ قیمت پراید ۱۳۱ در بازار ۱۰۰ میلیون تومان، تیبا۲ ۱۱۵ میلیون تومان، پژو ۲۰۶ تیپ دو ۱۸۳ میلیون تومان، پژو ۲۰۶ تیپ پنج ۲۴۳ میلیون تومان، تیبا صندوقدار ۱۰۹ میلیون و پژو ۴۰۵ ۱۷۵ میلیون تومان ارزش گذاری شده است.

همچنین، سمند ال ایکس ۱۷۵ میلیون تومان، پژو ۲۰۷ دستی ۲۷۵ میلیون و پژو ۲۰۷ اتومات ۳۹۵ میلیون تومان، سراتو ۷۹۰ میلیون تومان و جک اس فایو ۶۶۰ میلیون تومان مورد معامله قرار می گیرد

اولتیماتوم به بانک‌ها برای چاپ و توزیع دسته چک‌های جدید/ بانک‌ها تا کِی مهلت دارند؟
بانک اول – بانک‌ها موظف هستند از اول تا ۲۰ بهمن نسبت به سفارش چاپ دسته چک‌های جدید اقدام کنند ضمن اینکه زمان توزیع چک‌های جدید در شعب نیز از ۱۰ اسفند تا ۱۰ فروردین خواهد بود.
۲۱ دی ۱۳۹۹ خبر الف
۰ دیدگاه

به گزارش بانک اول بانک‌ها موظف هستند از اول تا ۲۰ بهمن نسبت به سفارش چاپ دسته چک‌های جدید اقدام کنند ضمن اینکه زمان توزیع چک‌های جدید در شعب نیز از ۱۰ اسفند تا ۱۰ فروردین خواهد بود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، از ۲۰ دی ماه طبق اعلام بانک مرکزی، دارندگان دسته چک می توانند به صورت اختیاری نسبت به ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد اقدام کنند.

فعلاً ثبت در سامانه صیاد اختیاری است اما با ورود دسته چک‌های جدید به بازار، تمام دارندگان چک موظف هستند که اطلاعات چک را در صیاد ثبت کنند.

اطلاعات دریافتی خبرنگار تسنیم از شبکه بانکی درباره زمان دقیق ورود دسته چک‌های جدید به بازار بیانگر آن است که طبق برنامه زمان بندی در نظر گرفته شده توسط بانک مرکزی، بانک ها موظف هستند از اول تا ۲۰ بهمن نسبت به سفارش چاپ دسته چک جدید خود اقدام کنند ضمن اینکه زمان در نظر گرفته شده برای توزیع دسته چک‌های جدید در شعب نیز از ۱۰ اسفند تا ۱۰ فروردین است.

بنابراین بانک ها از اسفندماه  مجاز به توزیع دسته چک‌ها در شعب خود هستند و ممکن است در این فرایند برخی از بانک ها سرعت بیشتری داشته باشند و برخی با تأخیر نسبت به توزیع چک‌ها اقدام کنند اما آنچه مسلم است بانک ها نهایتاً تا ۱۰ فروردین ۱۴۰۰ فرصت دارند که دسته چک‌های جدید را در شعب توزیع کنند.

برهمین اساس نیز از سال آتی رسماً‌ دسته چک‌های جدید وارد بازار می شوند و مردم حتماً باید نسبت به ثبت اطلاعات این چک‌ها در سامانه صیاد اقدام کنند ضمن اینکه با ورود دسته چک‌های جدید صدور چک در وجه حامل نیز ممنوع خواهد شد.

بانک مرکزی امروز در اطلاعیه‌ای از مردم خواست تا از هم اکنون نسبت به ثبت اطلاعات چک در صیاد اقدام کنند و تأکید کرد: با توجه به آغاز امکان ثبت اختیاری چک‌های صادره و دریافتی در سامانه صیاد از روز گذشته، تقاضا می شود صادرکنندگان و دریافت کنندگان چک به منظور آشنایی و سهولت در کار ثبت چک در سامانه صیاد، از هم اکنون چک های صادره و دریافتی خود را در این سامانه و از طریق برنامک های موبایلی مورد تایید بانک مرکزی که اسامی آنها در درگاه شرکت شبکه الکترونیکی پرداخت کارت(شاپرک) منتشر شده است، ثبت کنند.

بدیهی است ارایه خدمات بهتر از طرف شبکه بانکی نیاز به تعامل بیشتر مشتریان دارد، بنابراین بانک مرکزی و شبکه بانکی با اعتقاد به این مهم از هموطنان و دریافت کنندگان خدمات شبکه بانکی درخواست می کنند به منظور تسهیل در ارایه خدمات بهتر در زمینه چک از هم اکنون از بستر طراحی شده بهره برند و در فرصت باقیمانده تا زمان الزامی شدن ثبت چک، به صورت اختیاری فرآیند مربوطه را انجام دهند تا در صورت وجود هر گونه مشکل یا ابهام، نسبت به رفع و پاسخگویی آنها اقدام شود.

تاکید می شود تا اطلاع ثانوی ثبت چک ها در این سامانه به صورت اختیاری بوده و کماکان چک ها طبق روال سابق در شبکه بانکی کشور کارسازی می شوند و تغییری در این زمینه انجام نگرفته است.

لازم به ذکر است با انتشار دسته چک ها با ظاهر و مندرجات جدید در سال آتی، ثبت چک در سامانه صیاد اجباری خواهد شد.

وام و تسهیلات بانکی
سپرده گذاری در بانکها
بیمه
بانک ها
بورس اوراق بهادار
ارزهای دیجیتال
موفقیت مالی و ثروت
ابزار بانکی
چک و سفته
طلا سکه ارز

بانک اول
عمومی
عمومی
بازگشایی تالارهای پذیرایی با یک سوم ظرفیت از امروز

بازگشایی تالارهای پذیرایی با یک سوم ظرفیت از امروز
بانک اول – رئیس اتحادیه تالارهای پذیرایی گفت: از امروز تالارهای پذیرایی با یک سوم ظرفیت پس از یک سال تعطیلی، بازگشایی خواهند شد.
۲۱ دی ۱۳۹۹ خبر الف
۰ دیدگاه

به گزارش بانک اول خسرو ابراهیمی‌نیا با بیان اینکه در دوران بسته بودن تالارهای پذیرایی مردم مجبور به برگزاری مراسم در مراکز غیربهداشتی و غیرمجاز شدند، گفت: در یک سال گذشته ما شاهد برگزاری مراسم در کارواش‌ها و یا برخی دفترخانه‌های عقد بودیم.

ابراهیمی‌نیا گفت: این واحدها علیرغم رعایت نکردن نکات بهداشتی و یا نداشتن ظرفیت کافی، اقدام به برگزاری مراسم می‌کردند که همین موضوع به دلیل رعایت نکردن نکات بهداشتی، در شیوع بیشتر کرونا تأثیرگذار بود.

وی با بیان اینکه تالارهای پذیرایی در هر حال ملزم به رعایت نکات بهداشتی هستند، افزود: از امروز، این واحدها با رعایت همه دستورالعمل‌های بهداشتی از جمله فاصله‌گذاری اجتماعی، استفاده از یک سوم ظرفیت، استفاده از لوازم یک بار مصرف مانند: قند، شکر، نمک، فلفل و استفاده از ماسک و دستکش برای همه کارکنان بازگشایی می‌شوند.

رئیس اتحادیه تالارهای پذیرایی گفت: همه تالارهای پذیرایی موظف به ضدعفونی کردن تالارهایشان قبل و بعد از مراسم هستند، همچنین در حین برگزاری مراسم نیز باید به نکات بهداشتی توجه کنند.

ابراهیمی نیا با درخواست از مردم در خصوص رعایت فاصله اجتماعی (در آغوش نگرفتن و روبوسی نکردن) در هنگام برگزاری مراسم گفت: فعالیت این واحدها از سوی همه سازمان‌های ناظر از جمله وزارت بهداشت، اتاق اصناف و نمایندگان اتحادیه رصد خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه مردم برای برگزاری مراسم خود به واحدهای دارای مجوز کسب مراجعه کنند، ادامه داد: در صورتی که واحدی در خصوص رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی تخلف داشته باشد، پلمب خواهد شد، اگرچه در یک سال گذشته واحدهای صنفی مجاز، به دلیل سختی فراوانی که متحمل شدند سعی خواهند کرد دستورالعمل‌های بهداشتی را به طور کامل رعایت کنند

قانون جدید چک، مانعی در برابر صدور چک بلامحل/ سقف اعتباری صدور چک بر چه اساسی تعیین می‌شود؟
بانک اول – معاون اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی گفت: در قانون جدید چک فرایندها طوری طراحی شده تا امکان صدور چک بلامحل از بین برود.
۲۱ دی ۱۳۹۹ خبر الف
۰ دیدگاه

به گزارش بانک اول نادعلی زاده معاون اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی در برنامه گفت و گوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر در خصوص جرئیات قانون جدید چک تصریح کرد: این قانون پیشگیرانه از صدور چک برگشتی است و در نظر دارد کل فرآیندها از زمان تخصیص دسته چک تا صدور چک را طوری طراحی کند که امکان صدور چک بلامحل منتفی شود.

نادعلی زاده ادامه داد: از روز گذشته بخشی از قانون جدید چک به صورت اختیاری اجرایی شده و فرصت آن است که مردم با سامانه صیاد بیشتر آشنا شوند و به صورت روان تر این قانون در زمان مقرر اجرا شود.

او افزود: در این قانون ثبت سیستمی چک الزامی است و متقاضیان باید در کنار تهیه فیزیک چک، اطلاعات را در سامانه صیاد وارد کنند. در ماده ۲۱ مکرر صادرکننده ملزم به ثبت الکترونیکی در سامانه صیاد است و گیرنده می تواند از سامانه استعلام بگیرد و در صورتی که تطابق نداشته باشد آن را اعلام کند.

این مقام مسئول توضیح داد: شخصی که چک برگشتی داشته باشد امکان دریافت چک ندارد. در لحظه موجودی فرد در بانک ها چک نمی شود اما این سامانه بحث اعتبارسنجی مشتریان بانکی را بررسی می کند به گونه ای که هر فرد متقاضی باید در محدوده سقف اعتباری خود چک صادر کند و فراتر از آن امکان صدور چک وجود ندارد.

نادعلی زاده تصریح کرد: سقف اعتباری صدور چک بر اساس فاکتورهایی همچون درآمد افراد، میزان دارایی و نیاز افراد به دسته چک ، تعیین می شود و خوش حسابی و بدحسابی صادرکننده چک در کنار این موارد سقف اعتبار افراد را مشخص می کند که محدوده عددی برای آن اعلام می شود.

او ادامه داد: برای مواردی که فردی بخواهد برای یک معامله بزرگ تر همچون خرید و فروش ملک، چک با مبلغ بیشتر صادر کند هم یک شیوه نامه مخصوصی به نام چک موردی تهیه شده که در حال تنظیم است.

این مقام مسئول گفت: پیش بینی های لازم در قانون جدید چک شده است و بانک مرکزی گام به گام این قانون را اجرا می کند تا مشکلی در مبادلات اقتصادی مردم پیش نیاید.
فرایند انتقال چک در قانون جدید

نادعلی زاده در ادامه بیان کرد: قانون در ماده ۲۱ مکرر صدور چک حامل را ممنوع می کند .در خصوص انتقال چک، فرآیندی در سامانه تهیه شده و فرد با وارد کردن اطلاعات به عنوان انتقال دهنده و مشخص کردن هویت گیرنده در سامانه صیاد، می تواند چک را انتقال دهد و این روند جایگزین پشت نویسی چک می شود.

او در خصوص چک ضمانت توضیح داد: سامانه صیاد ۱۵ سرویس دارد. یکی از سرویس ها صدور چک ضمانت است و فرآیند آن دیده شده و فرد می تواند در قسمت مربوطه سامانه درخواست صدور چک ضمانت دهد.
روال پذیرش چک بعد از اجرای اجباری قانون جدید

معاون اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی تاکید کرد: از ابتدای سال ۱۴۰۰ ، قانون جدید چک را به صورت اجرایی و عملیاتی خواهیم داشت.

او افزود: در ابتدای اجرای قانون، چک های قدیمی به روال خود پذیرش می شوند و بانک مرکزی فرجه زمانی مناسب در اختیار مشتریان قرار می دهد.

نادعلی زاده گفت: پس از آن چک های جدید روانه بازار می شود و رنگ چک ها هم تغییر می کند. چک صیادی فعلی قابلیت ثبت در سامانه صیاد دارد و توصیه می شود افراد برای آشنایی با این سامانه اطلاعات چک را از همین الان وارد سامانه کنند.

این مقام مسئول بیان کرد: تاریخ اعتبار سه ساله برای چک در نظر گرفته می شود. با اجرای قانون جدید هم صادرکننده باید اطلاعات را در سامانه ثبت کند هم گیرنده باید استعلام کند و در صورت وارد نشدن اطلاعات در سامانه چک قابل وصول نیست.

او افزود: برای پیشگیری از مشکلات اجرایی باید فرهنگ سازی و اطلاع رسانی لازم در راستای اجرای این قانون انجام گیرد.

معاون اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی تاکید کرد: در قانون جدید چک نگاه سیستمی وجود دارد و یک سری کنترل هایی انجام می شود که به کاهش جعل چک می انجامد.

او ادامه داد: در قانون جدید هم اگر موجودی در حساب نباشد چک برگشت می خورد اما برخورد با چک برگشتی شدیدتر است . در صورت صدور چک برگشتی تمامی حساب‌های فرد مسدود می شود و نمی تواند دسته چک جدید بگیرد.

ارز دیجیتال چیست و برترین های آن کدامند؟
بانک اول – ارز دیجیتال (Digital currency) یک تراز یا سابقه ذخیره شده در یک پایگاه داده اشتراکی در اینترنت است که در یک پایگاه داده کامپیوتری و در داخل فایل های دیجیتال یا کارت های SVC قرار دارد.
۲۱ دی ۱۳۹۹ خبر الف
۰ دیدگاه

به گزارش بانک اول کارت با ارزش ذخیره شده یا stored-value card که به طور خلاصه به آن کارت SVC گفته می شود، یک کارت پرداخت مانند کارت هدیه است که ارزش آن در خودش ذخیره شده نه در یک حساب بانکی.

 

ارز دیجیتال چیست ؟

بازار ارز دیچیتال برای چه نوع سرمایه‌ گذاری مناسب است؟

سرمایه ‌گذاری روی ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین به درد سرمایه گذاری بلند مدت نمی خورد، زیرا ریسک آن زیاد است و فاکتورهای موثر بر قیمت آنها چندان روند پیش‌بینی‌ پذیری ندارند.

پس اگر قرار است با ارزهای دیجیتال کاری غیر از جابه‌جایی پول و خرید انجام دهید، قطعا آن کار سرمایه‌گذاری بلند مدت نباید باشد. تنها سرمایه‌گذاری منطقی در بازار ارز دیجیتال، خرید و فروش آنها برای سود بردن از نوسان های بازار است.

از آنجایی‌که بازار‌ خرید و فروش ارزهای دیجیتال در دنیا یک بازار دو‌طرفه است و می‌توان معاملات معکوس نیز در این بازارها انجام داد، در نتیجه اگر شما مهارت‌های تحلیل تکنیکال کافی داشته باشید و بتوانید ترندهای صعودی و نزولی را پیش‌بینی کنید، می‌توانید نه ‌تنها از بازار صعودی بلکه از بازار نزولی هم سود فراوان کسب کنید.

 

ارز دیچیتال برای چه نوع سرمایه‌ گذاری مناسب است؟

برای ورود به این بازارها لازم است در یکی از پلتفرم‌های معاملاتی ارزهای دیجیتال ثبت‌نام کنید. سپس از یکی از سایت‌های ایرانی خریدوفروش ارزهای دیجیتال، ارز دیجیتال خود را تهیه کنید و در حساب پلتفرم معاملاتی بریزید. بعدازآن اگر کمی دانش تحلیل تکنیکال مثل آشنایی با الگوهای نمودارهای شمعی را بلد باشید، می‌توانید با معامله روزانه (Day Trading) در این پلتفرم‌ها سودهای قابل قبولی کسب کنید.

برای معامله روزانه، بیش از هر چیزی تحلیل تکنیکال به درد می‌خورد، با این حال دانستن تحلیل بنیادی و عوامل تاثیرگذار در قیمت ارزهای دیجیتال نیز می‌تواند این تصویر را به شما بدهد که آیا وارد معامله یک ارز دیجیتال خاصی بشوید یا نه.

برای سرمایه‌ گذاری در بازار ارز دیجیتال، این نکات را مدنظر داشته باشید:

وایت‌پیپر ارز دیجیتال را بخوانید

وایت‌پیپر (Whitepaper) یک سند رسمی است که شرکت‌ یا گروه‌ توسعه‌دهنده برای توضیح هدفش از ارائه یک محصول منتشر می‌کنند. وایت‌پیپر یک ارز دیجیتال شامل توضیحاتی درباره این است که مثلا چه مشکلی در دنیای ارزهای دیجیتال وجود داشته است که این ارز دیجیتال آن را حل می‌کند. روش حل مشکل را هم توضیح می‌دهند.

همچنین در وایت‌پیپر یک ارز دیجیتال می‌توانید نحوه تایید تراکنش‌ها، ساختار بلاک‌چین و بسیاری چیزهای دیگر مورد ارز دیجیتال مذکور را بفهمید. با داشتن این دانش است که متوجه می‌شوید آیا ارز دیجیتال مذکور می‌تواند در بین این همه ارز دیجیتال عرض‌اندام بکند یا نه.

ارزش بازار ارز دیجیتال

ارزش بازار (Market Capitalization) یک ارز دیجیتال برای تصمیم‌گیری به منظور سرمایه‌گذاری در آن اهمیت دارد.

ارزش بازار یک ارز دیجیتال نشان می‌دهد که چقدر پول در بازار خرید و فروش آن ارز در جریان است.

همچنین در کنار ارزش بازار، این نکته را در نظر بگیرید که شما تنها وارد معامله ارز دیجیتالی شوید که حداقل ۸۰ درصد از سکه‌های آن استخراج شده‌اند.

اگر یک ارز دیجیتال هنوز اول راه است و بخش زیادی از سکه‌های آن استخراج نشده‌اند، هر اتفاق کوچکی مثل وارد شدن ارزهای دیجیتال جدید به بازار و حتی استخراج (mining) همین ارز می‌تواند باعث کاهش قیمت آن شود.

نیازی به گفتن هم ندارد که دقیقا مثل بازار سهام، گران یا ارزان بودن یک ارز دیجیتال اهمیتی ندارد. چیزی که برای معامله یک ارز دیجیتال اهمیت دارد، وضعیت بنیادی یا تکنیکال آن است.

حجم معاملات یک ارز دیجیتال

حجم معاملات چه در بازار بورس، فارکس یا ارزهای دیجیتال نشان می‌دهد که حرکات قیمتی چقدر قوی هستند.

وقتی ارز دیجیتال با حجم پایین و قیمت بالا معامله می‌شود، مشخص است که این قیمت آن‌قدرها پایدار نیست؛ یعنی بخش کوچکی از ارزهای دیجیتال بازار با آن قیمت معامله می‌شوند.

در مورد اینکه چه ارز دیجیتالی را برای ورود انتخاب کنیم، حجم معاملات نشان می‌دهند که یک ارز دیجیتال چقدر در بین معامله‌گران پذیرفته شده و محبوب است.

به‌عنوان یک قاعده کلی، تنها وارد معامله ارز‌های دیجیتالی شوید که روزانه حداقل ۱۰ میلیون دلار ارزش معاملاتی دارند.

ارزش معاملات ارزهای دیجیتال محبوب روزانه می‌تواند به چند میلیارد دلار هم برسد.

بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری

هم اکنون، ایده‌ها و نظرات گوناگونی درباره اینکه چه ارزهای دیجیتالی در سال ۲۰۲۱ رشد چشمگیری خواهند داشت، وجود دارد. هرکسی با توجه به نگاه خود، ارزهای دیجیتال متفاوتی را معرفی می‌کند.

این نظرها روی چند ارز دیجیتال خاص یکسان هستند:

ارز دیجیتال بیت‌کوین

بیت‌کوین (BTC) در میان ارزهای دیجیتال از همه معروف تر است. ارزش بازار بیت‌کوین اکنون ۷۳۲ میلیارد دلار است که بیش از ۶۵ درصد از کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال را شامل می‌شود.

با توجه به اینکه در زمان حاضر یک ترند صعودی در این بازار وجود دارد، این احتمال می‌رود که ارزش بازار بیت‌کوین به ۷۰ درصد کل بازار هم برسد.

 

بیت کوین جزو بهترین ارزهای دیجیتال

سرعت انجام تراکنش‌ها در شبکه بیت‌کوین کم است. در نتیجه استفاده از آن در مقیاس بزرگ عملا ممکن نیست و به همین دلیل خیلی صرف نمی‌کند که شما بخواهید پول خرید از سوپرمارکت را با بیت‌کوین بپردازید؛ زیرا تایید تراکنش می‌تواند حداقل ده دقیقه زمان ببرد.

به همین دلیل شبکه لایتنینگ (Lightning Network) که در سال ۲۰۱۵ توسعه یافت، در سال ۲۰۱۷ توسط توسعه‌دهندگان به شبکه بیت‌کوین نیز وارد شد تا سرعت تراکنش ها در شبکه بیت‌کوین را بالا ببرد.

این اتفاق باعث می‌شود که سیستم‌های پرداخت در دنیا و فروشگاه‌های اینترنتی راحت‌تر بتوانند خرید با بیت‌کوین را در گزینه‌های خود قرار دهند که باعث رشد بیت‌کوین، افزایش تقاضا برای آن و بزرگ‌تر شدن ارزش بازار بیت‌کوین می‌شود

ارز دیجیتال اتریوم

اتریوم (ETH) مهم‌ترین ارز دیجیتال بعد از بیت‌کوین است که ارزش بازار آن  حدود ۱۰۰ میلیارد دلار آمریکاست. ارزش بازار اتریوم بعد از بیت‌کوین در رتبه دوم قرار داد. اتریوم از همان ابتدا بر پایه استفاده از قراردادهای هوشمند ساخته شده است.

 

اتریوم جزو بهترین ارزهای دیجیتال

ارز دیجیتال نئو

نئو (NEO) یکی از پیشروترین ارزهای دیجیتال در دنیاست. نئو اولین ارز دیجیتال چینی است که به‌صورت کدباز عرضه شده است. نئو یک ارز دیجیتال نسل سوم است که سرعت معاملات در آن بسیار بالاست و همین‌الآن‌هم می‌تواند برای پرداخت‌های فروشگاهی استفاده شود.

 

نئو جزو بهترین ارزهای دیجیتال

از آن‌سو پروژه نئو از ابتدا بر پایه ایده ترکیب سرمایه‌های دیجیتال و سرمایه‌های واقعی ساخته شده است. به همین دلایل نئو یکی از ارزهای دیجیتالی است که به‌صورت بالقوه امکان رشد آن زیاد است.

پروتکل بلاک چین EOS

EOS در اصل یک پروتکل از بلاک‌چین است که البته ارز دیجیتال هم دارد. این پروتکل بلاک‌چین به‌قدری قدرتمند است که اگر هر شرکتی مثل آمازون، اوبر یا توییتر بخواهند سیستم‌های خود را بر مبنای بلاک‌چین پیاده کنند، به‌احتمال‌زیاد به سراغ EOS خواهند آمد.

 

EOS جزو بهترین ارزهای دیجیتال

این پروتکل پیشرفته هیچ‌کدام از مشکلاتی که اتریوم و بیت‌کوین با آن روبه‌رو هستند را ندارد. ازاین‌روی موقعیت مناسبی برای رشد دارد. در ضمن این سیستم یک ارز دیجیتال با همین نام EOS هم دارد.

ریپل

ریپل (Ripple) البته یک ارز دیجیتال نیست. بلکه یک شبکه برای تبادل تراکنش‌های مالی است. واحد تراکنش‌های مالی در این شبکه XRP است که ارز دیجیتال این شبکه نیز هست.

ریپل یک تفاوت مهم با بقیه ارزهای دیجیتال دارد. آن‌هم این است که بانک‌ها و سیستم‌های مالی از آن دوری نمی‌کنند. بلکه بانک‌ها و سیستم‌های مالی مختلف در دنیا با استفاده از ریپل با یکدیگر مبادلات مالی انجام می‌دهند.

 

رپیل جزو بهترین ارزهای دیجیتال

استفاده از ریپل برای بانک‌ها صرفه زیادی دارد. اولا سرعت تراکنش‌ها بسیار بالاست. امنیت آن چشم‌گیر است و بسیاری از دردسرهای جاری در بانکداری را ندارد.

دلیل قرار دادن ریپل در لیست ارزهای دیجیتال توصیه‌شده این است که در سال جدید بانک‌ها و موسسات مالی بیشتری به شبکه ریپل وصل خواهند شد. در نتیجه قیمت ارز دیجیتال آن نیز رشد خواهد کرد

فرجام افزایش نرخ سود بانکی چه شد؟
بانک اول – رئیس کل بانک مرکزی با اعلام موافقت با افزایش سقف صندوق‌های با درآمد ثابت تا مبلغ ۳۰ هزار میلیارد تومان، گفت: بانک‌ها نیز توافق کرده‌اند با توجه به شرایط برخی از بانک‎های ناتراز، نرخ سود بین بانکی را حداکثر ۲۰ درصد تعیین و عملیاتی کنند.
۰۱ آذر ۱۳۹۹ خبر الف
۰ دیدگاه

به گزارش بانک اول،  عبدالناصر همتی در یادداشتی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: با توجه به نرخ سیاستی اعلام شده، بانک مرکزی نسبت به این نرخ در بازار بین بانکی پایبند و برنامه ریزی لازم در همین رابطه انجام داده است. بانک‌ها نیز توافق کرده اند با توجه به شرایط برخی از بانک‌های ناتراز، نرخ سود بین بانکی را حداکثر ۲۰ درصد تعیین و عملیاتی کنند.
رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه عدم رعایت نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار به هیچ وجه مجاز نیست، اضافه کرد: بانک‌ها ملزم به رعایت نرخ‌های مصوب سود سپرده‌ها شده اند، بازرسان حوزه نظارت بانک مرکزی تخلفات گزارش شده در بانک‌ها را از روز شنبه شروع به رصد کرده اند و برای اعمال قانون گزارش خواهند داد.

 

بانک مرکزی در تنگنا
احمد حاتمی یزد کارشناس مسائل بانکی در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه با تثبیت نرخ سود بانکی در محدوده ۲۰ درصد، همچنان نرخ واقعی بهره در اقتصاد ملی منفی خواهد بود، گفت: درحال حاضر نرخ تورم بر اساس آمار‌های رسمی حدود ۴۰ درصد است، در حالی که اگر نرخ سود بانکی ۲۰ درصد تعیین شود، نرخ بهره واقعی به منفی ۲۰ درصد خواهد رسید که این مسئله به زیان کسانی است که در بانک سپرده گذاری کرده اند.

وی افزود: اینکه فردی پول خود را در بانک سپرده گذاری کند، ۲۰ درصد از ارزش پول او کاسته می‌شود، این در حالی است که اگر بانک مرکزی نرخ سود را بالاتر نیز ببرد، با توجه به رکود تورمی که در اقتصاد وجود دارد، تولیدکنندگان نیز نمی‌توانند تسهیلاتی که دریافت می‌کنند، را تسویه کنند، زیرا که هزینه تامین مالی آن‌ها با افزایش همراه می‌شود.

حاتمی یزد اظهار داشت: به نوعی می‌توان گفت، بانک مرکزی بین سپره گذاران که خواستار افزایش نرخ سود هستند، با توجه به نرخ تورم بالایی که در اقتصاد کشور وجود دارد و گیرندگان تسهیلاتی که عمدتا از تولیدکنندگان هستند، قرار گرفته و نمی‌تواند، نه نرخ را زیادی بالا ببرد و نه اینکه نرخ سود را به طرز معناداری افزایش دهد، به بیان دیگر، بانک مرکزی سعی کرده با تعیین حداکثر سود ۲۰ درصدی حد وسط را بگیرد، تا اثرات تعیین چنین نرخی کنترل شده باشد.

این کارشناس امور بانکی همچنین در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود، روی کار آمدن جو بایدن به عنوان رئیس جمهورآمریکا و تعدیل انتظارات تورمی باعث عدم افزایش نرخ سود بانکی شد، بیان داشت: آن تاثیری که مدنظر نظر همه است، برای بهبود شرایط اقتصادی ناشی از ریاست جمهوری جو بایدن، حداقل یک سال طول خواهد کشید، زیرا که باید تحریم‌های بانکی و نفتی رفع شود، تا شرایط اقتصادی عادی شود.

وی اضافه کرد: درحال حاضر اکثر مشکلات اقتصادی که کشور با آن دست و پنجه نرم می‌کند، ناشی از تحریم‌های ظالمانه‌ای است که دونالد ترامپ رئیس جمهور فعلی آمریکا آن‌ها را طی چهار سال گذشته وضع کرده، بنابراین نمی‌توان انتظار داشت که یک شبه یا حتی یک ماهه معجزه شود و تمام مشکلات اقتصادی کشور حل شود، بلکه در این رابطه نیاز به گذر زمان است، تا شرایط به مرور بهبود یابد.

 

افزایش نرخ سود به ضرر بخش تولید است
عباس آرگون نائب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه اقدام بانک مرکزی در عدم افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی یک اقدام درست بود، گفت: ما به عنوان نهاد بخش خصوصی کشور مخالف افزایش رسمی نرخ بهره در اقتصاد هستیم، زیرا زمانی که نرخ سود سپرده‌های بانکی افزایش پیدا کند، به تبع آن نرخ سود تسهیلات که به بخش تولید کشور نیز پرداخت می‌شود، باید افزایش یاید.

وی افزود: این در شرایطی است که در حال حاض کشور در وضعیت رکود تورمی به سر می‌برد و بسیاری بنگاه‌ها و کارخانجات با حداقل ظرفیت خود کار می‌کنند، افزایش نرخ سود بانکی به ضرر تولید کشور است، این در حالی است ما در کشور به جای اینکه بخواهیم با افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی، جذابیت برای انتقال پول به بانک‌ها را افزایش دهیم، باید کاری کنیم که این پول‌ها و سرمایه‌ها به سمت تولید سرازیر شود، تا بخش مولد اقتصاد کشور به حرکت درآید.

آرگون با اشاره به اینکه چندین سال است که نرخ سرمایه گذاری در کشور منفی است، اظهار داشت: طبیعتا در وضعیتی که جذابیت حضور در بازار‌های مختلف از جمله بانک در کشور بالا باشد، کسی به سمت تولید نمی‌آید، این در حالی است که از رهگذر توجه به تولید، نرخ رشد اقتصادی مثبت می‌شود و همچنین میزان اشتغال زایی بالا می‌رود، در غیر این صورت افزایش نرخ سود، چیزی جزء افزایش نقدینگی موجود در اقتصاد کشور را به دنبال ندارد.

نائب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران اضافه کرد: درست است که زمانی که که نرخ تورم ۴۰ درصد است نرخ بهره نیز باید همپای تورم رشد کند، اما این مسئله برای اقتصادی ملی به شدت زیان آور است و باعث می‌شود که رکود اقتصادی تشدید شود، بنابراین سیاست گذاران در این باره باید توجه کنند که بخش تولید کشور باید در حال حاضر در کانون توجه باشد تا اقتصاد کشور نیز تکانی بخورد

سقف سود بین بانکی ۲۰ درصد شد
بانک اول – رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی توضیحاتی را درخصوص جلسه روز گذشته شورای عالی بورس ارائه کرد.
۲۷ آبان ۱۳۹۹ خبر الف
۰ دیدگاه

به گزارش بانک اول دکتر عبدالناصر همتی در پست اینستاگرامی خود نوشت: به منظور تقویت بازار سرمایه و نیز ارتقاء نقش بانک‌ها در اطمینان بخشی به فعالیت سرمایه‌گذاران در آن بازار، موارد زیر را به عنوان نظر بانک مرکزی درجلسه عصر دیروز شورای عالی بورس اعلام کردم.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه وجود و گسترش فعالیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری فعال در بازار سرمایه، فرصت مناسبی برای سرمایه‌گذاران است، تصریح کرد: ضمن توصیه به افزایش ظرفیت سرمایه‌گذاری دراینگونه صندوق‌ها، بانک مرکزی نیز برای کمک به تحقق این موضوع در خصوص صندوق‌هایی که بانک‌ها مدیریت صندوق را به عهده دارند، افزایش سقف صندوق‌های با درآمد ثابت را تا مبلغ سی هزار میلیارد تومان بلامانع می‌داند.

 

به گفته همتی بانک مرکزی تأسیس صندوق‌های جدید سرمایه‌گذاری بادرآمد ثابت توسط بانک‌ها را بلامانع می‌داند.

 

وی در ادامه یادآور شد: برای شرکت‌های تأمین سرمایه متعلق به بانک‌ها که متقاضی افزایش سرمایه هستند، تمهیدات لازم برقرار خواهد شد و از تسهیلات فوق نیز برخوردار خواهند بود.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه با توجه به نرخ سیاستی اعلام شده، بانک مرکزی نسبت به این نرخ در بازار بین بانکی پایبند است، عنوان کرد: این بانک برنامه‌ریزی لازم در همین رابطه را انجام داده است. بانک‌ها نیز توافق کرده‌اند با توجه به شرایط برخی از بانک‌های ناتراز، نرخ سود بین بانکی را حداکثر ۲۰ درصد تعیین وعملیاتی کنند.

رئیس شورای پول و اعتبار ضمن تأکید براینکه عدم رعایت نرخ سودمصوب شورای پول واعتبار به هیچ وجه مجاز نیست، اظهار کرد: بانک‌ها ملزم به رعایت نرخ‌های مصوب سود سپرده‌ها هستند. بازرسان حوزه نظارت بانک مرکزی تخلفات گزارش شده دربانک‌ها را از روز شنبه شروع به رصد کرده‌اند و برای اعمال قانون گزارش خواهند داد

افزایش ۲ درصدی نرخ سود سپرده در برخی از بانک ها + جزئیات
بانک اول – در حالی که رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرده سیاستگذار فعلا برنامه‌ای برای افزایش نرخ سودهای سپرده ندارد، اما مشاهدات و پیگیری‌ ها نشان می‌دهد برخی بانک‌ ها برای ایجاد جذابیت در سپرده‌گذاری نرخ سود سپرده یکساله را دو درصد افزایش داده‌اند.
۲۵ آبان ۱۳۹۹ خبر الف
۰ دیدگاه

به گزارش بانک اول آخرین بار شورای پول و اعتبار سه ماه پیش وضعیت نرخ سود بانکی را در بازار پول تغییر داد. بر این اساس نرخ سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت عادی ۱۰ درصد، نرخ سود سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت ویژه سه ماهه ۱۲ درصد، نرخ سود سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت ویژه شش ماهه ۱۴ درصد، نرخ سود سپرده سرمایه‌گذاری با سررسید یک‌سال ۱۶ درصد و نرخ سپرده سرمایه‌گذاری با سررسید دو سال به ۱۸ درصد رسید.

 

این درحالی است که بر اساس گزارش مرکز آمار ایران نرخ تورم نقطه‌ای در مهر ماه ۲۴۰۰ به عدد بی‌سابقه ۴۲,۴ درصد رسیده است. در واقع درصد تعیین شده قانونی برای سود سپرده سالانه بیش از چهار درصد از تورم هم کمتر است.

 

ظاهرا این عدم همخوانی تاثیر خودش را هم در آمارها گذاشته؛ طبق آخرین آمار مربوط به متغیرهای پولی و بانکی بانک مرکزی، نرخ رشد سپرده کوتاه‌مدت دو برابر رشد سپرده بلند‌مدت بوده است و سپرده‌های بلند مدت فقط ۱۸ درصد رشد کرده‌اند آن هم در شرایطی که در یک سال منتهی به شهریور ماه ۹۹ حجم نقدینگی ۳۶.۲ درصد رشد داشته است.به عبارتی شبکه بانکی می‌توانست فرصت خوبی برای جذب سپرده بلندمدت داشته باشد اما جذاب نبودن نرخ سودهای سپرده در مقابل بازارهای رقیب این فرصت را از او گرفت.

چند هفته پیش با بالا گرفتن تب شایعات درباره افزایش نرخ سود سپرده، رئیس کل بانک مرکزی ضمن تکذیب این خبر در پست اینستاگرامی خود اعلام کرد که بانک مرکزی فعلا برنامه‌ای برای تغییر نرخ سودهای بانکی ندارد.

 

کارمندان بانک ها چه می گویند ؟

حالا گزارش میدانی از ۱۷ بانک نشان می‌دهد که با گذشت چند هفته از تاکید همتی در برخی شعب بانکی هیچ خبری از دستور جدید سیاستگذار نیست.

 

بانک شهر ، پارسیان ، اقتصاد نوین و پاسارگارد

کارمندان و اپراتورهای بانک‌های شهر، پارسیان، ایران زمین، اقتصادنوین، سینا، پاسارگاد و گردشگری خبر می‌دهند که نرخ سود سپرده در آن‌ها به ۱۸ درصد رسیده است.

با سپرده‌گذاری با سود ۱۸ درصدی بعد از یک تا سه ماه(در بانک‌ها و با توجه به میزان سپرده متفاوت است) سپرده‌گذار قادر است مبلغ سپرده خود را بی‌هیچ زیانی بردارد.

 

بانک مسکن و کشاورزی

در دو بانک مسکن و کشاورزی نیز کارمندان آنها صراحتا اعلام می‌کنند که نرخ سود سپرده یک ساله را به ۱۸ درصد رسانده‌اند.

بانک سرمایه ، ملی ، و …

بانک‌های سرمایه، ملی، سپه، سامان، ملت، صادرات و موسسه اعتباری کوثر نیز بر اساس نرخ قانونی ۱۶ درصد برای سپرده‌های یک‌ساله و ۱۸ درصد برای سپرده‌های دوساله سود می‌دهند./رکنا

نرخ سود بین‌ بانکی از ۲۲درصد بالاتر رفت
بانک اول – طبق دومین گزارش بانک مرکزی از تحولات اقتصاد کلان، نرخ سود بین‌بانکی از ۲۲درصد بالاتر رفته است و دولت برای تأمین نیازهای ضروری سیاست تهاتر نفت با کالای اساسی را پیش برده است.
۲۰ آبان ۱۳۹۹ خبر الف
۰ دیدگاه

به گزارش بانک اول بانک مرکزی دومین گزارش خود در قالب اقدامات ضدتورمی و تحلیل تحولات کلان اقتصادی را منتشر کرد؛ در این گزارش بانک مرکزی در دو بخش تحلیل تحولات اقتصادی و اقدامات انجام‌شده، نشان می‌دهد وضعیت اقتصاد ایران چگونه است و برای بهبود وضعیت چه اقداماتی انجام شده است.

بانک مرکزی در توضیحات ابتدایی این گزارش تأکید کرده است که به‌دنبال تعیین و اعلام هدف تورمی، بانک مرکزی در مواجهه با تحولات اقتصادی پیش‌آمده، اقدامات خود در مهرماه ۱۳۹۹ را به‌گونه‌ای تنظیم کرد تا ضمن مدیریت انتظارات تورمی و هدایت نرخ تورم به‌سمت تورم هدف (۲۲ درصد)، مسئولیت‌های خود را در زمینه حفظ ارزش پول ملی (ثبات قیمت‌ها) و کمک به رشد اقتصادی ایفا کند.

 

گفتنی است، گزارش بانک مرکزی در بخش تحولات به چهار متغیر نرخ تورم، نرخ سود در بازار بین‌بانکی، نرخ سود اوراق خزانه و متغیرهای کلان اقتصادی پرداخته است.

 

 

الف ــ تحولات اقتصادی

 

در ادامه آثار و تبعات افت درآمدهای ارزی و شوک‌های انتظاراتی ایجادشده از محل کسری بودجه دولت، نرخ تورم ماهانه که از اردیبهشت‌ماه سال جاری روندی فزآینده در پیش گرفته بود، در مهرماه سال جاری سقف جدیدی را ثبت کرد؛ البته این امر با توجه به روند فزاینده رشد ماهانه شاخص قیمت تولیدکننده از ابتدای سال جاری قابل پیش‌بینی بود.

روند افزایشی نرخ ارز، افزایش قیمت جهانی کالاها، افزایش قیمت دارایی‌ها به‌خصوص مسکن و خودرو و نارسایی‌های موجود در نظام توزیع کالایی باعث شده است در مهرماه گروه‌های «حمل‌ونقل»، «خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها»، «مسکن، آب، برق و گاز و سایر سوخت‌ها» و «اثاث، لوازم و خدمات مورد استفاده در خانه» نقش غالب را در تورم ماهانه داشته باشند.

طبق اعلام بانک مرکزی‌، روند افزایشی نرخ سود بازار بین‌بانکی در ماه‌های گذشته در مهرماه نیز استمرار داشت؛ به‌گونه‌ای که متوسط این نرخ در مهر سال ۱۳۹۹، رقمی معادل ۲۰ درصد را ثبت کرد؛ با این توضیح که در روزهای پایانی مهرماه، بازار بین‌بانکی شاهد فراتر رفتن نرخ سود از سقف کریدور بود.

این امر به‌دلیل فقدان اوراق بهادار دولتی در ترازنامه بانک‌ها و مؤسسات اعتباری دارای کمبود نقدینگی و به‌تبع آن، وجود محدودیت در استفاده از اعتبارگیری قاعده‌مند بانک‌ها از بانک مرکزی رخ داد، این در حالی بود که در این دوره نرخ تأمین مالی بانک‌های دارای اوراق بدهی دولتی از کریدور نرخ سود خارج نشد، در همین راستا بانک مرکزی به تمام بانک‌ها و مؤسسات اعتباری توصیه می‌کند بخشی از سبد دارایی خود را به اوراق بدهی دولتی اختصاص دهند تا در شرایط کمبود نقدینگی از آن‌ها به‌عنوان وثیقه دریافت اعتبار از بانک مرکزی استفاده کنند.

براساس این گزارش، نرخ بازدهی اوراق بدهی دولتی با سررسید‌های کوتاه‌مدت در ماه گذشته روند باثباتی داشت، این در حالی بود که نرخ بازدهی اوراق بدهی دولتی در سررسیدهای میان‌مدت افزایش‌های قابل ملاحظه‌ای را تجربه‌کردند. نرخ بازده اسناد خزانه اسلامی با سررسید دو سال از ۱۹.۰۵ درصد در شهریورماه به ۱۹.۶ درصد در مهرماه افزایش یافت که می‌توان این افزایش را ناشی از تقویت انتظارات تورمی در میان‌مدت دانست.

هم‌راستا و هم‌جهت با رشد کُل‌های پولی در چند ماه گذشته، براساس ارقام نهایی، رشد نقدینگی و پایه پولی در هفت‌ماهه سال ۱۳۹۹ به‌ترتیب به ۱۹.۷ و ۱۰.۱ درصد رسید که نسبت به رشد این دو متغیر در دوره مشابه سال قبل (۱۴.۵ و ۱۰.۹ درصد) به‌ترتیب ۵.۲ واحد درصد افزایش و ۰.۸ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد. همچنین رشد دوازده‌ماهه نقدینگی، حجم پول و پایه پولی در پایان مهرماه ۱۳۹۹ به‌ترتیب معادل ۳۷.۲، ۸۸.۶ و ۳۱.۹ درصد بوده است.

 

ب ــ اقدامات بانک مرکزی

بانک مرکزی برای اولین بار در روز دوشنبه مورخ ۲۸ مهرماه ۱۳۹۹ و با هدف تأمین نقدینگی بسیار کوتاه‌‌مدت (اضطراری) بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی، با درخواست اعتبارگیری یک بانک در قالب توافق بازخرید و در نرخ سود سقف کریدور (۲۲ درصد) موافقت کرد. بانک مرکزی در نظر دارد از طریق اجرای عملیات بازار باز در قالب توافق بازخرید و همچنین تشویق بانک‌های فعال در بازار بین‌بانکی به استفاده از این نوع قرارداد موجبات تعمیق بازار بین‌بانکی و کاهش ریسک‌های اعتباری در این بازار را فراهم کند.

در راستای تأمین مالی کسری بودجه دولت از یک مسیر غیرتورم‌زا، کارگزاری بانک مرکزی تا پایان مهرماه سال جاری ۲۱ مرحله حراج برگزار کرد که طی آن، در مجموع ۷۱۶.۳هزار میلیارد ریال انواع اوراق بدهی دولتی به بانک‌ها، نهادهای مالی و سایر سرمایه‌گذاران فروخته شد.

تأمین ۱۸.۵ میلیارد دلار ارز مورد نیاز واردات توسط بانک مرکزی و بازار ثانویه درهفت ماهه سال جاری و انجام اقدامات تکمیلی به منظور کاهش فشار در بازار ارز از جمله

ــ افزایش سقف خرید بانک‌ها و صرافی‌ها در بازار متشکل ارزی به ۵۰۰هزار دلار و عرضه روزانه ۵۰میلیون دلار در بازار اشاره‌شده به‌صورت اسکناس توسط بانک مرکزی

ــ رایزنی با طرف‌های تجاری و کشورهای همسایه به‌منظور آزادسازی منابع ارزی حاصل از صادرات

ــ گسترش استفاده از روش تهاتر نفت با کالاهای اساسی و ضروری کشور با محوریت وزارت نفت به‌منظور افزایش حجم تجارت خارجی کشور و بهره‌برداری بهتر از امکانات تولیدی داخل، در کنار روش‌های جاری

تأمین ۶.۲ میلیارد دلار ارز مورد نیاز برای کالاهای اساسی و نهاده‌های دامی (۴.۶ میلیارد دلار) و دارو، ملزومات و لوازم پزشکی (۱.۶ میلیارد دلار) در هفت‌ماهه نخست سال جاری./ تسنیم

نرخ سود بانکی کاهش می یابد؟
بانک اول – ادعاهایی مبنی بر کاهش نرخ سود بانکی در فضای مجازی مطرح شده است که پیگیری‌ها نشان می‌دهد چنین موضوعی، مطرح نبوده و در دستور کار نیز قرار ندارد.
۱۸ آبان ۱۳۹۹ خبر الف
۰ دیدگاه

به گزارش بانک اول،در روزهای اخیر در فضای مجازی و برخی سایت‌های خبری، ادعا شده است که با توجه به کاهش انتظارات تورمی، سود بانکی به کمتر از ۱۵ درصد کاهش می‌یابد.

پیگیری‌ها از نهادهای ذیربط نشان می‌دهد که این ادعا صحت نداشته و نه تنها در نهادهای ذیربط مطرح نیست، بلکه در دستور کار هم‌ قرار ندارد.

تغییرات نرخ سود بانکی در سال‌های اخیر
براساس این گزارش، ریشه تغییرات نرخ سود بانکی در سال‌های اخیر به تیر ماه ۹۵ برمی‌گردد که تصمیم گرفته شد نرخ سود بانکی به ۱۵ درصد کاهش یابد،  اما هیچ گاه اجرایی نشد و بانک ها تمکین نکردند. به این صورت که موسسات مالی غیر مجاز برای جذب هر چه بیشتر سپرده‌های مردم، نرخ سود خود را بالاتر از ۱۵ درصد در نظر گرفتند و همین عامل، باعث شد تا بانک‌ها نیز برای فرار از شکست، مجبور شوند نرخ سود پرداختی خود را افزایش دهند بنابراین پروژه کاهش نرخ سود به ۱۵ درصد عملا با شکست مواجه شد.
پس از اینکه به معضل موسسات مالی غیرمجاز رسیدگی شده و پرونده  آنها بسته شد،  شورای پول اعتبار بار دیگر در اوایل شهریور ماه ۱۳۹۶ تصویب کرد که تمامی بانک‌ها و موسسات اعتباری، نرخ سود علی الحساب یک ساله را ۱۵ درصد و سود سپرده‌های کوتاه مدت را ۱۰ درصد در نظر بگیرند.  اما پس از التهابات ارزی سال ۹۷ نرخ سود سپرده‌ها به شکل غیررسمی تا محدوده ۱۸ تا ۲۰ درصد افزایش یافت.

در نهایت، در بهار امسال (۳۱ فروردین ماه) مدیران عامل بانک‌ها دوباره تصمیم گرفتند نرخ سود بانکی را به مصوبه سال ۱۳۹۶ بازگردانند، بنابراین نرخ سود بلندمدت یک‌ساله ۱۵ درصد و نرخ سود سپرده‌های کوتاه‌مدت کمتر از ۶ ماه نیز هشت درصد اعلام شد. پس از آن تاریخ، چندین بار شایعه افزایش یا کاهش نرخ سود بانکی مطرح شده که تاکنون همه این ادعاها و شایعات تکذیب شده است./ایرنا

مهم ترین دلیل افزایش نیافتن سود بانکی چیست؟
بانک اول – کارشناس مسائل اقتصادی گفت: نرخ سود سپرده‌های بانکی موجب ضرر مردم در بازار سرمایه می‌شود. سود سپرده نوسانی مانند بورس ندارد.
۱۲ آبان ۱۳۹۹ خبر الف
۰ دیدگاه

به گزارش بانک اول، کامران ندری کارشناس مسائل اقتصادی اظهار کرد: سود سپرده های بانکی با توجه به تورم بالای اقتصاد پایین بوده و این مسئله به صرفه نیست. در حال حاضر نرخ واقعی سود سپرده های بانکی به شدت منفی شده است و این منفی شدن موجب  عدم تمایل مردم  برای نگهداری ریال شده است.

وی ادامه داد: نگهداری ریال به این معناست که مردم منابع ریالی خود را به صورت بلند مدت در بانک ها نگهداری کنند. افزایش نرخ رشد پول و سپرده های پولی نشان دهنده این مسئله است که ریال دارایی مطمئنی برای پس انداز نبوده و  مردم به دنبال  دارایی های با ارزش تری نسبت به ریال  هستند.

این کارشناس اقتصادی بیان کرد: همواره مثالی را برای ارزش ریال می زنم و معتقدم؛ ریال به سیب زمینی داغی تبدیل شده که کسی تمایلی به نگه داشتن آن  ندارد و افراد سعی می کنند این سیب زمینی را از دست خود به دست افراد دیگری انتقال دهند.

ندری تصریح کرد: پایین بودن نرخ سود سپرده  موجب افزایش تورم و تلاطمات در سایر بازارها باشد. تورم موجود در کشور و پایین بودن نرخ سود سپرده های بانکی موجب می شود تا افراد به سمت سوداگری پیش روند و سفته بازی در بازار به وجود آید.

وی با اشاره به اینکه نرخ سود سپرده نباید به اندازه نرخ تورم بالا رود بیان کرد: باید از منفی بودن نرخ سود واقعی کم شود. همه مسائل تورمی در کشور با افزایش سود سپرده برطرف نمی شود.

این کارشناس مسائل اقتصادی  بیان کرد: البته نرخ سود سپرده های بانکی موجب  ضرر مردم در بازار سرمایه می شود. سود سپرده نوسانی مانند بورس ندارد. همچنین اگر  سود سپرده‌های بانکی افزایش پیدا کند مردم تمایلی به نگهداری پول‌های خود در بازار بورس نخواهند داشت و سرمایه افراد از بازار سرمایه به سمت بانک ها روانه می شود.

ندری در پایان اظهار کرد: گر سود سپرده‌های بانکی افزایش پبدا کند, مردم از  سود در بازار های طلا و ارز روی برمی گردانند. به طور معمول  اغلب مردمی ریسک گریز  ترجیح می دهند پس اندازهای خود را به صورت ریالی  در بانک ها انجام دهند. البته این پس انداز ریالی در بانک ها باید در مردم رغبت ایجاد کند

شرایط جدید بیمه بیکاری و شرایط بازنشستگی مردان و زنان
بانک اول – در برنامه کارگری ایرانی بر نبود بیمه بیکاری کارگران ساختمانی تاکید و گفته شد: کارگران ساختمانی تحت پوشش بیمه بیکاری نیستند. نه تنها این گروه شغلی تحت پوشش بیمه بیکاری نیستند بلکه بیمه تامین اجتماعی آنها نیز سهمیه‌ای است. نمایندگان مجلس یازدهم باید تصمیمی درباره وضعیت بیمه این گروه کارگری بگیرند.
۰۱ دی ۱۳۹۹ خبر الف
۰ دیدگاه

به گزارش بانک اول ام‌البنین باقرنژاد (کارشناس کار) مهمان این هفته درباره بیمه بیکاری گفت: بر اساس ماده ۶ قانون بیمه بیکاری، کارگری که به صورت غیرارادی از ادامه کار منع شده باشد، بیکار تلقی می‌شود. اگر کارگری خواهان دریافت مقرری بیمه بیکاری است، یک ماه (۳۰ روز تمام) فرصت دارد برای دریافت مقرری بیمه بیکاری اقدام کند. کارگری که خواهان دریافت مقرری بیمه بیکاری است باید شرایطی را داشته باشد. داشتن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت بیمه، یکی از این شرایط است. همچنین کارگر باید در آخرین کارگاه محل اشتغال خود، یک سال سابقه کار داشته باشد. مستمری بیکاری به کسانی تعلق می‌گیرد که به صورت ناخواسته از کار بیکار شده‌اند، یعنی کارگاهی به دلیل کاهش تولید، تعمیرات یا هر چیز دیگری که ارتباطی با کارگر ندارد، افراد شاغل خود را تعدیل می‌کند. این افراد می‌توانند از مستمری بیکاری استقاده کنند.

 

این کارشناس کار درخصوص مشکلات کارگران ساختمانی توضیح داد: کارگران ساختمانی، نه تنها قرارداد کاری ندارند بلکه کارفرمای آن‌ها نیز مشخص نیست. این احتمال وجود دارد، کارفرمایی دستمزد آن‌ها را پرداخت نکند. اگر کارفرمایی دستمزد کارگر ساختمانی را پرداخت نکند، کارگر باید به شورای حل اختلاف مراجعه کند. شورای حل اختلاف، پس از بررسی شرایط کار و ادعای طرفین، رای را صادر می‌کند.

 

باقرنژاد درخصوص مشخص نبودن عنوان شغلی کارگران توضیح داد: متاسفانه، کارگران اطلاعی از عنوان شغلی خود در لیست بیمه ندارند. ممکن است، کارفرما هر عنوان شغلی برای کارگران خود درنظر بگیرد. این موضوع یکی از مشکلات و دغدغه‌های فعالان کارگری است. اداره کار و سازمان تامین اجتماعی نیز تعهدی درباره این موضوع ندارند. امیدوارم درباره این موضوع تصمیماتی گرفته شود.

او درباره امکان بازنشسته شدن با ۱۰ سال سابقه گفت: قانونی در مجلس تصویب شده است، آقایان ۶۰ و زنان ۵۰ساله با ۱۰ سال سابقه بیمه، می‌توانند بازنشسته شوند. این افراد به ازای ۱۰ روز در ماه مستمری ماهانه دریافت می‌کنند. مردان با ۶۰ سال سن می‌توانند بازنشسته شوند و در صورتی که آن‌ها ۲۰ سال یا بیشتر سابقه داشته باشند، مستمری کامل را دریافت می‌کنند. زنان با ۲۰ سال سابقه و ۴۲ سال سن می‌توانند تقاضای بازنشستگی بدهند، اما این افراد به ازای ۲۰ روز در ماه حقوق می‌گیرند.

مهمان برنامه کارگر ایرانی تشریح کرد: اگر در کارگاهی طبقه‌بندی مشاغل اجرا نمی‌شود، کارگران باید به نزدیک‌ترین اداره کار محل اشتغال خود مراجعه کنند. پس از مراجعه کارگران، اداره کار بررسی موضوع را در دستور کار خود قرار می‌دهد و شرایط کارگاه را در خصوص طبقه‌بندی مشاغل بررسی می‌کند.

باقرنژاد درباره مشاغل سخت و زیان‌آور توضیح داد: قانون مشاغل سخت و زیان‌آور، مشاغل دولتی با تامین اجتماعی متفاوت است. شاید شخصی در ادارات دولتی تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی باشد، چنین شخصی نباید تصور کند تحت قوانین مشاغل سخت و زیان‌آور تامین اجتماعی است. کارمند دولت، تحت پوشش قوانین مشاغل سخت و زیان‌آور دولتی است.

این کارشناس کار درباره بیمه بیکاری کارگران ساختمانی گفت: کارگران ساختمانی تحت پوشش بیمه بیکاری نیستند. نه تنها این گروه شغلی تحت پوشش بیمه بیکاری نیستند بلکه بیمه تامین اجتماعی آن‌ها نیز سهمیه‌ای است. امیدوارم نمایندگان مجلس یازدهم، تصمیمی درباره وضعیت بیمه این گروه کارگری بگیرند.

باقرنژاد درباره بازنشستگی زنان قالیباف گفت: یک زن کارگر قالیباف ۵۵ساله با ۱۰ سال سابقه بیمه، می‌تواند بازنشسته شود. این گروه شغلی، قالیبافان ۱۴ درصد حق بیمه پرداخت می‌کنند و در هنگام بازنشستگی با مشکلاتی روبرو می‌شوند. این موضوع در دیوان عدالت اداری در دست بررسی است و به امید خدا مشکلات زنان قالیباف به زودی حل خواهد شد./ایلنا

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط