بازار وام ایران
بازار وام ایران

اخبار وام

وقت آن رسیده که مسئولان به جای افزایش رقم وام ازدواج که تلاشی کم ثمر برای افزایش ازدواج‌ها بوده، برای رفع مشکلات جوانان و افراد در سن ازدواج تدبیری بنیادین و ریشه‌ای بیندیشند.

وام ازدواج

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، به نظر می‌رسد دیگر این‌که مبلغ وام ازدواج چقدر باشد برای جوانان اهمیت چندانی ندارد چراکه افزایش وام ازدواج، همه مشکلات جوانان را در تشکیل خانواده حل نمی‌کند و برای این مهم باید اقدامات متعددی صورت گیرد؛ اما بی‌شک تسهیل قابل توجهی در بر طرف شدن موانع اقتصادی ازدواج جوانان، به ‌ویژه در شرایط فعلی ایجاد می‌کند و به عنوان «تنها حمایت قابل توجه کشور از ازدواج و تشکیل خانواده» محسوب می‌شود.

علاوه بر این، این سیاست وابسته به بودجه دولت نبوده و با منابع قرض‌الحسنه مردم در بانک‌ها مدیریت می‌شود. این مبلغ هیچ مشکلی را از جوانان کشور برطرف نمی‌کند چراکه چنین مبالغی نه اندازه خرید جهیزیه است و نه خرج تهیه یک خانه کوچک برای اول زندگی.

تورم رقمی نیست که این روزها به طور سالانه جابه‌جا شود، بلکه عددی است که هر لحظه در کشور روند افزایشی دارد. در نتیجه امسال برای خرید یک سبد ثابت از لوازم خانگی، حداقل باید دو برابر سال قبل هزینه کرد.

حال اگر بسیاری از کالاهای کمتر ضروری نیز چشم‌پوشی شود برای قشر متوسط جامعه ممکن است هزینه خرید جهیزیه عروس چیزی بین ۹۰ تا ۱۸۰ میلیون تمام شود و تهیه یک خانه کوچک در محله‌ی متوسط شهر چیزی حدود ۱۰۰ میلیون تومان پول لازم دارد.

گذشته از آن اقساط وام ازدواج نیز با توجه به هزینه‌های جاری معیشت خانوار نسبتا بالاست به طوری که بازپرداخت وام ازدواج ۷ ساله است و تقریبا اقساط آن ۶۵۰ هزار تومان برای هر یک از زوجین خواهد بود و با احتساب کارمزد ۴ درصد حدود ۲ میلیون تومان سود بابت پرداخت این وام از هر نفر دریافت خواهد شد.

به بیان دیگر اگر زوجین هر دو شاغل باشند و مجموعا ۴ میلیون تومان درآمد داشته باشند و بر فرض هزینه اجاره نداشته باشند. با ماهی ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان می‌توانند زندگی خود را زیر یک سقف آغاز کنند. این در حالی است که با ۱۰۰ میلیون تومان وام ازدواج فقط وسایل ضروری زندگی را فراهم کنند و از هرگونه هزینه غیرضروری بپرهیزند.

محمدمهدی تندگویان معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش جوانان با بیان این‌که موضوعی که من همیشه مطرح می‌کنم این است که افزایش وام ازدواج چه منطقی دارد، گفت: افزایش حتی چند برابری وام ازدواج نیز مشکلی را از جوانان حل نمی‌کند و عملا با ۸۰ میلیون شدن یا ۱۰۰ میلیون شدن وام ازدواج نیز نمی‌شود کاری کرد.

معاون امور ساماندهی جوانان افزود: ما درخصوص پرداخت وام ازدواج از سال ۹۶ به صورت به‌روز عمل می‌کنیم و هیچ مشکلی در پرداخت نداریم و ماندگاری در صف مطرح نیست.

تندگویان ادامه داد: سال ۹۶، ۱۰ میلیون تومان وام ازدواج پرداخت شد و سال گذشته این رقم به ۵۰ میلیون تومان رسید و یک افزایش ۵ برابری را شاهد بودیم، در حالی که ۵ برابر شدن رقم وام ازدواج هیچ تأثیری در افزایش ازدواج نداشته است و ما هر سال شاهد سیر کاهشی آن بوده‌ایم.

معاون امور جوانان با بیان این‌که این اتفاقات نشان‌دهنده این است که سیاست پرداخت وام ازدواج برای تسهیل و افزایش ازدواج جوانان حتی با افزایش ارقام هم نتوانسته به هدف خود برسد، گفت: هدف افزایش ازدواج در راستای پرداخت وام غلط است، چراکه بحث تشکیل خانواده هدف واقعی است، به دلیل این‌که ما مشکل بحران جمعیت پیدا نکنیم.

اگرچه با وام ۱۰۰ میلیون تومانی ازدواج تنها می‌توان گوشه‌ای از زخم‌های زندگی نوپا را در شرایط کنونی التیام بخشید، اما افزایش آن بدون تهیه پیوست‌های لازم و مطالعه و تحقیقی جامع در خصوص اثربخشی آن می‌تواند نگران‌کننده باشد؛ افزایشی که می‌تواند مشکلاتی پنهان از دید نظیر کودک‌همسری، طلاق و به دنبال آن ازدواج‌های صوری، اجبار در ازدواج، خرید و فروش وام ازدواج، اختصاص وام به فعالیت‌هایی به غیر از امر ازدواج و… را به همراه داشته باشد.

لذا وقت آن رسیده که مسئولان به جای افزایش رقم وام ازدواج که تلاشی کم‌ثمر برای افزایش ازدواج‌ها بوده، برای رفع مشکلات جوانان و افراد در سن ازدواج تدبیری بنیادین و ریشه‌ای بیندیشند

وام ازدواج ۱۰۰ میلیون شد

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: با مصوبه امروز کمیسیون اجتماعی درجریان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ وام ازدواج در سال آینده ۱۰۰ میلیون تومان خواهد شد.

تصاویر مجلس 11 آذر

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس، علی بابایی کارنامی نماینده مردم ساری در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نشست امروز عصر کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: در این جلسه ادامه رسیدگی به لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ در حوزه کاری کمیسیون اجتماعی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

محو خطوط خنده و اخم از چروک به روش طبیعی و خانگی+فیلم

وی افزود: در این جلسه بند الف تبصره ۱۶ لایحه بودجه سال ۱۴۰۰مورد بحث و رسیدگی قرار گرفت.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس اظهار داشت: در جریان این بررسی اعضای کمیسیون اجتماعی مصوب کردند وام ازدواج در سال آینده از ۵۰میلیون به ۱۰۰ میلیون افزایش پیدا کند و اقساط آن از ۵ ساله به ۱۰ سال افزایش پیدا کند.

بابایی خاطرنشان کرد: دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ آورده بود که وام ازدواج ۵۰ میلیونی و زمان پرداخت اقساط آن ۵ ساله باشد.

#وام_ازدواج_

وام ازدواج ۷۰ میلیون شد

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: برای افزایش آمار ازدواج جوانان باید همزمان با پرداخت وام ازدواج، راهکارهای بلندمدتی نظیر مسکن ارزان زوجین یا تامین اشتغال پایدار برای زوجین را در پیش گرفت.

وام ازدواج

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، محمدمهدی تندگویان معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوان  با اشاره به مشخص نبودن رقم قطعی وام ازدواج سال آینده در لایحه بودجه ۱۴۰۰ گفت: بارها گفته‌ایم که ما مخالف افزایش رقم وام‌ ازدواج برای کمک به جوانان نیستیم، اما باید دستورالعمل‌های لازم به منظور جلوگیری از سوءاستفاده و آسیب‌های احتمالی افزایش رقم وام ازدواج تدوین شود و مجلس هنگام تصویب یا افزایش مبلغ پیشنهادی برنامه و بودجه به این نکات توجه کند.

دوره آموزشی بورس به ارزش یک میلیون و 200 تومان رایگان شد!!

وی با تاکید بر این‌که تامین تضامین و بازپرداخت وام‌ ازدواج باید در توان زوجین باشد، افزود: تاکنون دستورالعملی توسط بانک مرکزی  برای جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی از افزایش رقم وام ازدواج تدوین نشده است از سوی دیگر در تمام این سال‌ها با افزایش رقم وام ازدواج شاهد افزایش تعداد ازدواج‌ها نبوده‌ایم.

در حالی که زمزمه‌هایی از افزایش رقم وام ازدواج در سال آینده از ۵۰ به ۷۰ میلیون تومان به گوش می‌رسد، تندگویان معتقد است که برای افزایش آمار ازدواج جوانان باید هم‌راستا با پرداخت وام ازدواج، راهکارهای بلندمدت نظیر مسکن ارزان زوجین یا تامین اشتغال پایدار برای زوجین را در پیش گرفت چراکه در غیر این صورت با افزایش رقم وام ازدواج شاهد افزایش تعداد ازدواج نخواهیم بود.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان ادامه داد: هر سال آمار ازدواج کاهش بیشتری داشته است. ما نیازمندیم در کنار رسیدگی به موضوعات اقتصادی، فرهنگ‌سازی و تغییر نگرش جوانان به سمت تشکیل زندگی و خانواده، برنامه‌ریزی فرهنگی و اجتماعی بلندمدتی را همگام با سیاست‌های کلی جمعیت و خانواده در پیش گیریم.

تندگویان در پایان گفت: افزایش رقم وام ازدواج در سال آینده باید بر مبنای بررسی کارشناسانه و مشخص انجام شود تا زوجین توان بازپرداخت آن و تامین تضامین لازم را داشته باشند.

مبلغ وام ازدواج در سال ۱۴۰۰ در لایحه بودجه تعیین شد
وام ازدواج در لایحه پیشنهادی بودجه سال آینده اعلام شد.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، هر سال در لایحه بودجه شرایط وام ازدواج نیز اعلام می‌شود که برای سال آینده و در تبصره ۱۶ لایحه بودجه رقم وام ازدواج ۵۰ میلیون تومان برای هر یک از زوجین تعیین شده است.

وب‌گردی

انواع پمپ آب | بهترین قیمت ها و برندها | دماتجهیز
براساس پیشنهاد دولت برای حمایت از ازدواج جوانان، بانک مرکزی موظف است از محل پس‌انداز و جاری قرض‌الحسنه نظام بانکی، تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به زوج‌هایی که تاریخ عقد آنها بعد از فروردین‌ماه سال ۱۳۹۷ است و تاکنون وام ازدواج نگرفته‌اند با اولویت نخست پرداخت کند.

براین اساس، تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج‌ها در سال آینده ۵۰ میلیون تومان با دوره بازپرداخت ۷ ساله و با اخذ یک ضامن معتبر و سفته اجرایی می‌شود.

این در حالی است که این روزها مطرح می‌شود که وام ازدواج از ۵۰ میلیون به ۷۰ میلیون تومان در سال آینده افزایش پیدا می‌کند اما بررسی لایحه بودجه سال آینده بیانگر این است که احتمال این موضوع وجود ندارد و احتمالا مبلغ وام ازدواج همان ۵۰ میلیون تومانی باقی می‌ماند.

کد خبر 569675
برچسب‌ها
ازدواج
وام

در همین زمینه
خبر خوش روحانی درباره افزایش حقوق‌ها و امید مردم به آینده
عوارض خروج از کشور در سال ۱۴۰۰ چقدر است؟
وام ازدواج ۵۰ میلیون تومان ماند
واکنش روحانی به انتقادها از غیبت در مجلس برای تقدیم لایحه بودجه ۱۴۰۰
نخستین تصاویر از لایحه بودجه ١۴٠٠

جالب است بدانید

دیگر نیازی به کاشت مو نیست!! با این روش موهای ریخته تان برمیگردد

دیسک کمر دارید؟ با این داروی گیاهی خوب می‌شوید

بهترین هدیه به خانم هایی که در خانه فر ندارند (شماره خود را وارد کنید)

تنها روش رفع دائمی سفیدی مو!

به خاطر کرونا کارتان تعطیل شده؟ نگران نباشید فروشنده دیجی‌کالا شوید

کاشت مو با تراکم باور نکردنی!! (فرم را پر کنید و اقساطی مو بکارید)

بوتاکس ممنوع! در خانه چروکهایتان را درمان کنید

تا دیر نشده آرتروز مفاصل خود را در خانه درمان کنید

منبع آب، کویلی، دو جداره | بهترین قیمت ها + گارانتی |…

دور ایران بگرد و پول دربیار !!

برگزاری یک وبینار بی دغدغه!! (تست رایگان)

شرکت سبدگردان مدبر آسیا “”حرفه ای در بورس وارد شوید””

ماشین لباسشویی 8کیلویی با “گارانتی گلدیران” و قیمت استثنایی!

محو خطوط خنده و اخم از چروک به روش طبیعی و خانگی+فیلم

مطالب پیشنهادی

خبر خوش وزیر آموزش و پرورش برای فرهنگیان بازنشسته
دور ایران بگرد و پول دربیار !!
تعجب نکنید ؛ حقوق‌های ۶۰ میلیونی در سال آینده | این حقوق نجومی قانونی است
دلیل کاهش یک‌میلیونی حقوق آذرماه بازنشستگان چه بود؟

نظر شما

ارسال

دیدگاه خوانندگان

۱۰ مدال المپیادهای دانش‌آموزی به البرزی‌ها رسید

کنارتان می‌مانیم

۵۵۰ هزار پناهنده یا مهاجر افغانستانی در استان تهران زندگی می‌کنند | لزوم ترسیم وضعیت جمعیتی شهر تهران

پرورش عشق به مطالعه در کودکان به روایت پژوهش‌ها

وضعیت قرمز تهران در ۲۲ ایستگاه سنجش کیفیت هوا

خاطرات بایدن همزمان با ورود به کاخ سفید منتشر می‌شود

هیأت قایقرانی کهگیلویه به ۵ قایق مجهز شد

شکست سنگین آنتورپ در حضور بیرانوند | رکورد تلخ بیرو در ۱۰ دقیقه

آغاز فعالیت تالارهای پذیرایی پس از یک سال تعطیلی با یک سوم ظرفیت

شش هزار هکتار باغ چای در استان‌های شمالی رها شده‌اند

درد مفصل شما را خسته کرده؟ رایگان مشاوره بگیرید

با کمترین هزینه از دست موهای زائد خلاص شوید (بدون لیزر)

شماره خود را وارد کنید و این کیف چرم دست دوز را بگیرید

درمان قطعی درد زانو، پیدا شد!‌ تنها نماینده فروش در ایران


وب گردی

بخاطر کرونا مشتریات کم شدن؟ مغازت رو بیار تو دیجی‌کالا

دیسک کمر دارید؟ با این داروی گیاهی خوب می‌شوید

دیگر نیازی به کاشت مو نیست!! با این روش موهای ریخته تان برمیگردد

درمان قطعی درد زانو، پیدا شد!‌ تنها نماینده فروش در ایران

به خاطر کرونا کارتان تعطیل شده؟ نگران نباشید فروشنده دیجی‌کالا شوید
اخبار برگزیده بازار

با تاچ ال‌سی‌دی شکسته موبایل چه کنیم؟

روغن آرگان چیست؟

کرامبل از کجا آمده؟

چرا هدفون هوآوی FreeBuds Studio می‌تواند انتخاب اول کاربران حرفه‌ای باشد

بهترین هدیه به پدران سیگاری
مشاهده
مطالب پیشنهادی

دلیل کاهش یک‌میلیونی حقوق آذرماه بازنشستگان چه بود؟

خبر خوش وزیر آموزش و پرورش برای فرهنگیان بازنشسته

تعجب نکنید ؛ حقوق‌های ۶۰ میلیونی در سال آینده | این حقوق نجومی قانونی است

آموزشگاه آنلاین خودت رو بساز! (تست رایگان)

آخرین خبرهای بازار
میزگرد بررسی ویزای استارتاپ انگلیس
هوشمندسازی خدمات پس از فروش انقلابی بزرگ در صنعت لوازم خانگی
کرامبل از کجا آمده؟
چرا هدفون هوآوی FreeBuds Studio می‌تواند انتخاب اول کاربران حرفه‌ای باشد
انواع جلدهای سررسید تبلیغاتی ۱۴۰۰
آمادگی کامل اتحادیه برای بازدید اصحاب رسانه و نهادهای نظارتی از شعب فروشگاهی اعضا

لینک های مفید
دانلود رایگان نرم افزار
تور استانبول
تور آنتالیا
خرید دستگاه جوجه کشی
ثبت نام لاتاری با برتر مهاجر
رزرو هتل
خرید و رزرو بلیط هواپیما
تور تایلند
رزرو هتل با بهترین قیمت
خرید رپورتاژ آگهی
خرید شامپو
بروکر فارکس
تلفن اینترنتی
فکس
مرکز تلفن اینترنتی
مرکز تماس
بلیط ارزان هواپیما
بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما
دانلود سریال قورباغه
از سراسر وب

شماره خود را وارد کنید و این کیف را بگیرید!

به نزدیک سفرکن! و کلبه های دنج اطرافت رو پیدا کن

رفع گودی جای جوش و لک صورت با این روش گیاهی

چه زمانی حق طلاق با زن است؟ با هزینه کم با وکیل تلفنی مشاوره…

بازم تو بورس ضرر کردی؟ این دوره های رایگان رو ببین!

کفش و نیم بوت های شیک و خاص جیوُری ، با این قیمت ؟؟

در خانه مایع ضدعفونی بسازید (شماره خود را وارد کنید)

بدون نیاز به بوتاکس چروک صورت خود را از بین ببرید (شماره خود را وارد کنید)

تا دیر نشده آرتروز مفاصل خود را در خانه درمان کنید

یک بار برای همیشه از شر موهای زائد خلاص شوید (بدون لیزر)
نسخه دسکتاپ
حقوق همشهری‌آنلاین متعلق به موسسه همشهری است

Copyright © 2020 HamshahriOnline, All rights reserved

طراحی و تولید: نستوه

جوانان به جای خانه‌دار شدن تبدیل به بدهکاران بانکی شده‌اند | ۴۰۰ میلیون وام مسکن پول پیش خانه است نه خرید آن
معاون امور ساماندهی جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: در وضعیت اقتصادی موجود پرداخت وام‌های متعدد، جوانان را به یک کمک‌گیرنده و درنهایت بدهکار بانکی تبدیل می‌کند.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از برنا، محمدمهدی تندگویان معاون امور ساماندهی جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: چند روز پیش وام مسکن جوانان از ۲۵۰ میلیون تومان به ۴۰۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرد که نشان از یک افزایش ۶۰ درصدی دارد اما سوال اینجاست که آیا این وام برای جوانان مقرون به صرفه است؟ آیا با این پول می‌توان صاحبخانه شد؟ آیا این وام به تنهایی برای جوانان کافی است؟

وب‌گردی

دوره آموزشی بورس به ارزش یک میلیون و 200 تومان رایگان شد!!
این سوالات در حالی مطرح می‌شود که چندی پیش معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان خبر از طرح وام تجمیعی داد، وامی که قرار است با تجمیع کلیه وام‌ها از جمله اشتغال، مسکن، تامین کالا و…. به مبلغ یک میلیارد تومان به هر جوان ایرانی پرداخت شود و اقساط آن ۳۰ تا ۴۰ ساله در نظر گرفته شود.

او درباره افزایش ۶۰ درصدی وام مسکن جوانان افزود: این وام سالیان سال است که پرداخت می‌شود اما چند روز گذشته مدل پرداخت آن و مبلغش افزایش پیدا کرد که البته گفتنی‌ است در سال‌های اخیر کمک چندانی به خانه‌دار شدن جوانان نکرده است. به همین دلیل اعتقاد من بر این است تجمیع همه وام‌هایی که قرار است جوانان بگیرند از جمله وام اشتغال، وام ازدواج و… می‌تواند به آنها کمک کند. چون با یک وام کار جوان راه نمی‌افتد.

تندگویان به طرح وام تجمیعی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر این طرح را هم به مجلس شورای اسلامی، هم مرکز پژوهش‌ها و هم سازمان برنامه و بودجه ارسال کرده‌ایم اما به دلیل اینکه یا در اولویت کار آنها نبوده یا مدنظرشان نیست، هیچ جوابی دریافت نکرده‌ایم.

این مسئول با اشاره به اینکه جوانان در حال تبدیل شدن به بدهکاران بانکی هستند، تصریح کرد: در وضعیت اقتصادی موجود که تورم روبه افزایش است، اشتغال مشکلات فراوانی دارد و درآمدها کاهش پیدا کرده است. پرداخت این وام مسکن ۴۰۰ میلیونی تنها جوانان را به یک کمک گیرنده و در نهایت بدهکار بانکی تبدیل می‌کند که این وام به وام‌های دیگرشان اضافه می‌شود و در بازپرداخت آنها حتما دچار مشکل خواهند شد. البته که با همین ۴۰۰ میلیون تومان هم نمی‌شود خانه‌دار شد. چراکه قیمت مسکن بیش از اینهاست و این مبلغ فقط پول پیش یک خانه‌ است.

معاون امور جوانان وزیر ورزش و جوانان گفت: ممکن است افزایش مبلغ این گونه وام‌ها در کوتاه مدت جوانان را خوشحال کند و یک امتیاز مثبت تلقی شود اما در درازمدت در بازپرداخت آن دچار مشکل می‌شوند. چون یک جوان مجبور است از چند جا وام بگیرد. پس طبیعی‌ است در پرداخت اقساط آنها دچار مشکل شود.

او گفت: همین وام ازدواج ماهی یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قسط دارد که پرداخت اقساطش برای برخی از زوجین دشوار است. چه برسد به اینکه چند وام دیگر هم به آن اضافه شود. تازه اگر اجاره خانه و … نداشته باشند.

تندگویان تاکید کرد: بنده این مشکلات را دیدم که پیشنهاد وام تجمیعی را دادم. به هرحال ما چند سال است که اینگونه وام پرداخت می‌کنیم اما خروجی مدنظر ما را نداشته است. پس بهتر است که تغییراتی ایجاد کنیم تا به خروجی مثبتی برسیم.

گزارش می‌دهد:
راه‌های ثبت‌نام مسکن ملی برای کارگران / ۴ روز تا پایان مهلت نام‌نویسی

آخرین اخبار مسکن
زهرا بارانی
۲۱ دی , ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۳۰

کارگران تا پایان روز پنجشنبه ۲۵ دی ماه فرصت دارند تا درخواست خود را برای دریافت مسکن ملی از طریق تعاونی مسکن، تشکل کارگری، ثبت‌نام اینترنتی و ثبت درخواست توسط کارفرما اعلام کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز، طبق تفاهم‌نامه میان وزارت کار، شرکت عمران شهرهای جدید و اتحادیه اسکان، این اتحادیه مدیریت ساخت ۳۰ هزار واحد مسکونی را برعهده گرفته که ۱۰ هزار واحد آن حداکثر ظرف مدت ۳۶ ماه در ۱۲ شهر جدید احداث کند.

به گفته محمد جعفر کبیری، معاون امور تعاون وزارت کار کارگران از چهار راه برای طرح مسکن ملی ثبت‌نام کنند:

ثبت‌نام اینترنتی در طرح مسکن ملی
از طریق عضویت در تعاونی‌های مسکن
از طریق عضویت در تشکل‌های کارگری
دادن درخواست خود به کارفرمایان ← تشکیل یک تعاونی مسکن ← ثبت درخواست غیرحضوری از طریق بخش تعاون در سامانه جامع هوشمند
مهلت واریز آورده در سامانه جامع اقدام ملی مسکن برای کارگران و بازنشستگان تا ۳۰ دی ماه تمدید شده است.

کارگران متقاضی مسکن که هنوز اقدامی نکرده‌اند تا آخر وقت روز پنجشنبه ۲۵ دی ماه فرصت دارند به سامانه https://tem.mrud.ir مراجعه و مراحل ثبت نام خود را انجام دهند.

در خصوص کارگرانی که در مراحل قبل و پیش از این در طرح مسکن ملی ثبت نام کرده‌اند، مهلت واریز آورده اولیه ۴۰ میلیون تومانی تا پایان دی ماه تمدید شده است.

ابراهیم صادقی‌فر، معاون فرهنگی اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در لایو اینستاگرامی وزارت رفاه اعلام کرده که از میان ثبت‌نام کنندگان مشمولان مسکن ملی، ۳۵۸ هزار و ۷۰۰ نفر از کارگران هستند.(ایسنا)

طبق اظهارات او وزارت رفاه دی ماه ۱۳۹۸ تفاهم نامه‌ای را در این زمینه با وزارت راه منعقد کرد و تیم‌های کاری در زیرگروه‌های ذیل تفاهم‌نامه که قرار بود بر اساس آن ۲۰۰ هزار واحد مسکن ساخته شود، شروع به کار کردند.

هر متر مربع مسکن ملی حدود سه میلیون تومان محاسبه شده که در مجموع یک واحد ۱۰۰ متری حدود ۳۰۰ میلیون تومان تمام می‌شود که بخشی از این مبلغ، تسهیلات است. همچنین باید متقاضی در هر پنج نوبت ۴۰ میلیون تومان آورده داشته باشد

راه اندازی سامانه پیامکی ثبت درخواست وام در صندوق قرض‌الحسنه شاهد

سامانه پیامکی ثبت درخواست وام در صندوق قرض‌الحسنه شاهد با حضور اعضای هیئت مدیره این صندوق راه‌اندازی شد.
به گزارش خبرگزاری مهر، سامانه پیامکی ثبت درخواست وام در صندوق قرض‌الحسنه شاهد راه‌اندازی شد. در ادامه توسعه خدمات غیرحضوری به خانواده‌های معظم و معزز شاهد و ایثارگر عضو صندوق، سامانه پیامکی ثبت درخواست وام با حضور اعضای هیئت مدیره رسماً وارد چرخه خدمت رسانی شد و در این خدمت، اعضا می‌توانند با ارسال کد ملی خود به‌صورت عدد ۱۰ رقمی بدون هرگونه فاصله و علامت اضافی به سر شماره پیامکی ۳۰۰۰۷۹۲۸۰ درخواست دریافت تسهیلات (وام) را ثبت کنند.

صندوق قرض‌الحسنه شاهد در سال ۱۳۹۹ با توجه به شیوع ویروس کرونا و برای جلوگیری از مراجعات حضوری خانواده‌های معظم و معزز شاهد و ایثارگر عضو صندوق و تأکید اسلام کریمی مدیرعامل صندوق، خدمات غیر حضوری خود را گسترش داده و هم اکنون از ۳ طریق پیک خدمت، اینترنت بانک و سامانه پیامکی نسبت به ثبت درخواست تسهیلات اعضا اقدام می‌کند. در آینده‌ای نزدیک نیز با راه‌اندازی ثبت تلفنی درخواست وام، چرخه ارائه خدمات غیرحضوری در صندوق قرض‌الحسنه شاهد تکمیل خواهد شد و اعضا کمترین مراجعه حضوری را جهت دریافت خدمات خواهند داشت.

از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۱۱۴ هزار فقره تسهیلات قرض‌الحسنه توسط صندوق و بانک‌های عامل مرتبط به مبلغ بیش از ۱۷ هزار میلیارد ریال به خانواده‌های معظم و معزز شاهد و ایثارگر عضو پرداخت شده است و با تأکید مدیرعامل صندوق قرض‌الحسنه شاهد و برنامه‌ریزی صورت گرفته، اقدامات خوبی در راستای ارائه خدمات سریع، آسان و متنوع به اعضا صورت گرفته است که از آن جمله می‌توان به پیک خدمت جهت ارائه سرویس حضوری به اعضایی که به دلیل مشکلات جسمی یا بیماری قادر به مراجعه حضوری در مناطق بنیاد شهید و امور ایثارگران نیستند اشاره کرد.

دیگر اقدامات مهم و قابل اشاره صندوق قرض‌الحسنه شاهد در سال جاری راه‌اندازی اینترنت بانک و سامانه پیامکی درخواست تسهیلات است.

از اقدامات مهم در دستور کار صندوق قرض‌الحسنه شاهد راه‌اندازی مرکز تماس و امور مشتریان جهت متمرکز کردن ارائه خدمات، دریافت نظرات، انتقادات و پیشنهادات خانواده‌های معظم و معزز شاهد و ایثارگر عضو است که به زودی مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

صندوق قرض‌الحسنه شاهد هم‌اکنون دارای بیش از ۳۵۰ هزار عضو فعال است که می‌توانند با توجه به مانده حق عضویت خود، حداکثر تا ۳ برابر موجودی و تا سقف ۳۰۰ میلیون ریال درخواست دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه ارائه کنند

آخرین وضعیت پرداخت وام کرونا/ طرح مشوق بیمه‌ای اجرا می شود

پس از گذشت حدود ۷ ماه از آغاز فرایند ثبت نام و اختصاص تسهیلات کرونا، تاکنون ۸ هزار میلیارد تومان به متقاضیان تسهیلات پرداخت شده است.
به گزارش خبرنگار مهر، پس از شیوع ویروس کرونا، اقتصاد اغلب کشورهای درگیر با چالش‌های بزرگی مواجه شده است؛ عمده‌ترین چالش پیش روی کشورها چه توسعه یافته و چه در حال توسعه مساله مربوط به تعطیلی بنگاه‌ها و رشد روزافزون بیکاری است.

طبق اعلام منابع رسمی، تعداد بنگاه‌های آسیب دیده ذیل ۱۴ رسته منتخب و ۸۴۸ زیررسته ۳ میلیون واحد قرار گرفت که ۱.۳ میلیون واحد آن بیمه شده و دارای کد کارگاهی و ۱.۷ میلیون واحد فاقد بیمه و کد کارگاهی هستند؛ همچنین در این واحدها ۲.۸ میلیون نفر بیمه شده و ۳ میلیون نفر فاقد بیمه مشغول به کار هستند.

در نمودار زیر مشاغل آسیب پذیر و تعداد شاغلانی که تحت تأثیر کرونا قرار گرفتند نشان داده شده است.

 

بر همین اساس، دولت‌ها برای جلوگیری از ریزش شدید نیروی کار برنامه‌های مختلفی را در نظر گرفتند که در ایران، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با پرداخت تسهیلات به شرط حفظ نیرو و البته و کاهش زیان‌های وارده به کسب و کارها، تلاش کرد تا از ریزش خارج از قاعده افراد شاغل جلوگیری کند.

پس از تقسیم بندی واحدهای آسیب دیده، دولت اعلام کرد که تسهیلاتی را از ۱۶ تا بیش از ۲۰۰ میلیون تومان با سود ۱۲ درصد به صاحبان کسب و کار پرداخت خواهد کرد و دوره بازپرداخت تسهیلات، با احتساب دوره تنفس از اول آبان ماه و به مدت دو سال است. وثایق و تضامینی که برای دریافت تسهیلات از سوی بانک‌ها دریافت می‌شود، متفاوت و با ارائه سفته و معرفی ضامن خواهد بود. سقف مبلغ سفته نیز ۱.۵ برابر اصل سود تسهیلات است.

با توجه به آمار متقاضیان و پرونده‌های ثبت نام شده در سامانه کارا و وضعیت رسته‌های آسیب دیده، جمع تسهیلات مورد نیاز، ۲۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعلام شد.

آخرین وضعیت پرداخت تسهیلات کرونا

پس از گذشت حدود ۷ ماه از آغاز فرایند ثبت نام و اختصاص تسهیلات، آنطور که عیسی منصوری معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفته است «از ۲۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات اختصاص یافته، ۸ هزار میلیارد تومان به متقاضیان دریافت تسهیلات پرداخت شد؛ در حال حاضر در مرحله اول نیز ۲ هزار میلیارد تومان در بخش گردشگری، ۱,۸۰۰ میلیارد تومان در بخش فرهنگ و هنر و ۸۰۰ میلیارد تومان در بخش ورزش و ۳,۵۰۰ میلیارد تومان در بخش حمل و نقل پرداخت شده است و در مرحله دوم به عنوان بنگاه محوری در این چهار حوزه پرداخت می‌شود.»

منصوری همچنین تاکید کرده است که برای تثبیت اشتغال افراد آسیب‌دیده از کرونا طرح یارانه دستمزد و مشوق بیمه‌ای اجرا خواهد شد تا اگر فردی در این ایام بیکار شده باشد، پس از بازگشت به کار سهم بیمه کارفرما و ۳۰ درصد دستمزد او توسط دولت پرداخت شود.

مهر گزارش می‌دهد؛
افزایش وام مسکن جدی شد/با وام چند متر خانه می‌توان خرید؟

در حالی که افزایش بی‌سابقه قیمت مسکن طی دو سال گذشته، اثرگذاری وام مسکن در خرید را به شدت کاهش داده ، امروز قرار است مسئولان درباره افزایش مبلغ این وام تصمیم‌گیری کنند.
به گزارش خبرنگار مهر، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی دیروز از برگزاری نشستی میان مسئولان این معاونت با مسئولان بانک مرکزی برای بررسی موضوع افزایش سقف تسهیلات خرید و ساخت مسکن خبر داد. خبرگزاری مهر هفته گذشته در گزارشی از احتمال افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن خبر داده بود. وزارت راه و شهرسازی در دو سال اخیر همواره سیاست تقویت سمت عرضه (ساخت و ساز) و بانک تخصصی این بخش نیز سیاست افزایش سقف تسهیلات ساخت مسکن را در دستور کار داشته است.

وزیر راه (۵ آبان): افزایش سقف وام مسکن منتفی است

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی اوایل آبان ماه در یک برنامه رادیویی درباره افزایش سقف تسهیلات مسکن با عدول از این موضع وزارت راه و شهرسازی و انصراف این وزارت خانه از تقاضای افزایش سقف وام مسکن اظهار داشت: قصد داشتیم تا ابتدا از فضای روانی بازار عبور کنیم؛ اوضاع و جو فروکش کند، قیمت‌ها واقعی‌تر شود، سپس سر فرصت تصمیمی برای این کار بگیریم.

معاون وزیر راه: چهارشنبه با بانک مرکزی افزایش سقف وام مسکن را بررسی می‌کنیم

با این حال محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی دیروز از انجام نشستی میان مسئولان این وزارت خانه با مسئولان حوزه اعتبارات بانک مرکزی در روز چهارشنبه ۱۷ دی ماه (امروز) برای بررسی افزایش سقف تسهیلات خرید و ساخت مسکن خبر داده است.

محمودزاده گفت: فردا ۱۷ دی‌ماه در جلسه‌ای با مسئولان بانک مرکزی در خصوص افزایش سقف تسهیلات خرید و ساخت مسکن و همچنین میزان این افزایش تصمیم‌گیری خواهد شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: با توجه به پیشنهادهای متعددی که مطرح شده و با توجه به ضریب پوشش تسهیلات برای رقم کل ساخت، جلسات کارشناسی و بین دستگاهی متعددی برگزار شد که برای افزایش آن رقم، فردا در جلسات بانک مرکزی در این خصوص تصمیم‌گیری خواهد شد.

محمودزاده تصریح کرد: این افزایش با توجه به بررسی‌های انجام شده و منابعی خواهد بود که بانک مرکزی می‌تواند به این امر تخصیص دهد.

معاون بانک تخصصی مسکن: وام مسکن احتمالاً سال آینده افزایش می‌یابد

پیش‌تر، نیز محمد حسن علمداری معاون امور اعتباری بانک عامل بخش مسکن در خصوص رایزنی برای افزایش سقف تسهیلات مسکن خبر داده و گفته بود: افزایش سقف تسهیلات ساخت مسکن برای سال آینده جزو برنامه‌ها و سیاست‌های بانک قرار دارد.

انواع وام‌های فعلی مسکن + میزان پوشش قیمت مسکن

بر اساس آخرین گزارش منتشره از وضعیت بازار مسکن آذر ماه از سوی بانک مرکزی، متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران، حدود ۲۷ میلیون تومان (۲۶ میلیون و ۹۰۵ هزار تومان) است.

به عبارت دیگر، هزینه تمام شده خرید یک واحد مسکونی ۵۰ متری در پایتخت، ۱ میلیارد و ۳۴۵ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان است.

این در حالی است که تسهیلات خرید مسکن از محل صندوق حساب پس انداز مسکن یکم برای زوجین در تهران ۱۶۰ میلیون تومان و برای متقاضیان انفرادی ۸۰ میلیون تومان است.

اگر زوجینی در تهران، یک سال پس انداز در صندوق مسکن یکم داشته باشند می‌توانند با دریافت ۱۶۰ میلیون تومان تسهیلات به همراه ۸۰ میلیون تومان سپرده خود و ۴۰ میلیون تومان وام جعاله مسکن، ۲۸۰ میلیون تومان تأمین مالی کرده و می‌توانند کمی بیش از ۱۰ متر از یک واحد مسکونی را خریداری کنند.

متقاضی انفرادی این تسهیلات هم ۸۰ میلیون تومان وام مسکن یکم به اضافه ۴۰ میلیون تومان سپرده اولیه و ۴۰ میلیون تومان وام جعاله دریافت می‌کند که با مجموع ۱۶۰ میلیون تومانی که از بانک می‌گیرد می‌تواند ۶ متر از یک واحد مسکونی را با این وام خریداری کند.

همچنین رقم تسهیلات خرید مسکن از محل حساب سپرده ممتاز بانک عامل بخش مسکن (وام با اوراق تسهیلات) برای زوجین در تهران ۲۰۰ میلیون تومان و برای متقاضیان انفرادی ۱۰۰ میلیون تومان است؛ به هر کدام نیز ۴۰ میلیون تومان وام جعاله پرداخت می‌شود.

بنابراین زوجین تهرانی می‌توانند با وام مذکور، حدود ۹ متر و متقاضیان انفرادی هم کمی بیش از ۵ متر از یک واحد مسکونی را خریداری کنند.

نوع وام
رقم وام
پوشش متراژ
صندوق یکم زوجین+جعاله +سپرده
۲۸۰ میلیون تومان
۱۰ متر مربع
صندوق یکم فردی +جعاله +سپرده
۱۶۰ میلیون تومان
۶ متر مربع
وام با اوراق زوجین + جعاله
۲۴۰ میلیون تومان
۹ متر مربع
وام با اوراق فردی + جعاله
۱۴۰ میلیون تومان
۵ متر مربع

بازار
بازار
۱۷ دی ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۰۳

بدون ضامن، از بانک مهر ایران تسهیلات بگیرید!

اگر شما هم در ارائه تضامین مورد نیاز برای دریافت وام مشکل دارید، باید بدانید بانک مهر ایران به‌تازگی پرداخت تسهیلات بدون ضامن را اجرایی کرده و می‌توانید تنها با یک فقره چک ضامن خودتان شوید!
به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، این بانک در راستای گسترش ابزارهای بانکداری نوین، خدمتی جدید را بر بستر همراه‌بانک خود ارائه کرده است. بانک مهر ایران که پیش از این افتتاح حساب آنلاین و همچنین درخواست تسهیلات آنلاین را بر بستر وب‌سایت و همراه‌بانک خود ارائه کرده بود، به‌تازگی امکان درخواست تسهیلات بدون ضامن را نیز روی نرم‌افزار همراه‌بانک خود ایجاد کرده است.

در این روش که بر مبنای امتیاز اعتباری مشتری است، متقاضی دریافت تسهیلات، نیازی به ارائه ضامن ندارد و در صورتی که امتیاز اعتباری وی اجازه دهد، خودش ضمانت تسهیلات دریافتی را بر عهده گرفته و تنها با ارائه یک برگه چک می‌تواند تسهیلات مورد نظر را دریافت کند.

مشتریان بانک مهر ایران می‌توانند در صفحه نخست نرم‌افزار همراه‌بانک وارد بخش تسهیلات شوند. در این بخش مشتریان می‌توانند تسهیلات دریافتی خود و اطلاعات مربوط به اقساط باقی‌مانده اعم از تعداد، مبلغ و موعد سررسید را مشاهده کنند. گزینه‌ای با عنوان درخواست تسهیلات آنلاین نیز در این صفحه وجود دارد که با انتخاب آن، کاربر وارد بخشی می‌شود که می‌توان تقاضای تسهیلات آنلاین را انتخاب کند. پس از این نوبت به انتخاب شعبه و حسابی می‌شود که فرد می‌خواهد بر مبنای آن وام قرض‌الحسنه دریافت کند. در مرحله بعد وضعیت مشتری از نظر اقساط معوق یا چک برگشتی سنجید می‌شود. بارگذاری مدارک مرتبط با هویت مشتری، شغل و محل سکونت وی در مرحله بعد انجام می‌شود. به همین ترتیب مشتری مراحل بعدی را نیز روی همراه‌بانک خود طی می‌کند. در صورتی که گردش حساب و امتیاز اعتباری وی اجازه دهد، تسهیلات به وی پرداخت می‌شود و مشتری پیش از آن تنها لازم است یک فقره چک صیادی را به‌صورت حضوری یا از طریق پست به شعبه مورد نظر برساند.

تسهیلات بدون ضامن چه مزیتی دارد؟

ارائه ضامن یکی از چالش‌های اصلی برای دریافت وام به شمار می‌رود. دریافت ضامن‌های متعارف در شبکه بانکی مشکلاتی را برای بانک‌ها و مشتریان آن‌ها ایجاد کرده است. از یک سو ممکن است شما به ضامن‌های متعارفی که بانک‌ها از شما طلب می‌کنند، دسترسی نداشته باشید، اما در عین حال مشتری خوش‌حسابی باشید. همین مسئله باعث می‌شود از دریافت وام بانکی محروم شوید. روی دیگر سکه فردی است که می‌تواند تضامین مختلف مورد تأیید بانک‌ها را ارائه کند، اما ممکن است با بدحسابی مشکلاتی را برای خود، بانک و سایر مشتریان بانک ایجاد کند. از این جهت که بانک را برای وصول اقساط تسهیلاتش به دردسر بیندازد و این مسئله قدرت تسهیلات‌دهی بانک را کاهش داده و باعث شود امکان پرداخت تسهیلات به سایر مشتریان از بین برود یا به موعد آن تعویق بیفتد.

شیوه‌ای که در کشورهای توسعه یافته از آن بهره می‌برند، مبنا قرار دادن امتیاز اعتباری مشتری است. بر این اساس بانک بنا به امتیاز اعتباری که هر مشتری با عنایت به رفتارهای مالی پیشین خود داشته، ریسک فرد را ارزیابی کرده و تصمیم می‌گیرد به وی تسهیلات پرداخت کند یا خیر و اگر قرار است به وی تسهیلات پرداخت شود، مقدار آن چقدر باشد.

اکنون بانک مهر ایران به‌عنوان بانک پیشتاز در حوزه خدمات نوین بانکی، توانسته فرآیند دریافت تسهیلات را برای مشتریان خوش‌حساب خود آسان کند. مشتریان بانک مهر ایران می‌توانند در صورتی که بر اساس گردش حساب خود، مشمول دریافت تسهیلات می‌شوند، نسبت به دریافت تسهیلات بدون ضامن اقدام کنند. در صورتی که مشتری مشمول دریافت تسهیلات شود، نسبت به درخواست امتیاز اعتباری خود اقدام می‌کند. بانک با بررسی امتیاز اعتباری مشتری و در صورتی که وی امتیاز لازم را داشته باشد، نسبت به پرداخت تسهیلات بدون ضامن به وی اقدام می‌کند. گفتنی است امتیاز اعتباری هر مشتری بر اساس تسهیلاتی است که تا کنون از بانک مهر ایران و سایر بانک‌ها دریافت کرده است. بر این اساس هر چقدر مشتری نسبت به پرداخت اقساط تسهیلات خود خوش‌قول‌تر باشد، امتیاز وی بالاتر است و بالعکس، هر چقدر مشتری در پرداخت اقساط تسهیلات دریافتی خود سهل‌انگاری کرده باشد و سابقه اقساط معوق در کارنامه وی به چشم بخورد، امتیاز اعتباری وی پایین‌تر خواهد بود.

سقف پرداخت تسهیلات بدون ضامن، همان سقف ۳۰ میلیون تومانی است که بانک مرکزی برای تسهیلات قرض‌الحسنه تعیین کرده است. میزان تسهیلاتی که به هر فرد قابل پرداخت است، بر اساس گردش حساب مشتری و حداکثر تا ۳۰ میلیون تومان خواهد بود.

از آنجایی که مشتریان بانک مهر ایران شامل یک جامعه ۱۰ میلیون نفری می‌شود، این بانک برای افزایش کیفیت و بالا بردن سرعت خدمت‌رسانی همواره پیشگام ارائه خدمات بانکداری نوین بر بستر ابزارهای غیرحضوری بوده است.

کاهش رفت‌وآمد مشتریان به شعب بانکی می‌تواند کاهش سفرهای درون‌شهری را در پی داشته باشد که هم به حفظ سلامتی شهروندان کمک می‌کند و هم می‌تواند برداشتن گامی در راستای کاهش آلودگی هوا به شمار رود.

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

دادستان کل در نامه‌ای به رئیس بانک مرکزی تاکید کرد؛
بانک‌ها به بهانه گرفتن سود بالاتر نمی‌توانند وثایق را ضبط کنند

دادستان کل کشور در نامه ای به رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: بانک‌ها دیگر نمی‌توانند به بهانه گرفتن سود بالاتر اموال و وثایق وام گیرندگان را ضبط کنند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی دادستانی کل کشور، حجت الاسلام والمسلمین منتظری دادستان کل کشور طی نامه‌ای به رئیس کل بانک مرکزی در راستای حمایت از تولید بر اجرای رأی وحدت رویه شماره ۷۹۴ دیوان عالی کشور تاکید کرده است.

بر اساس این نامه بانک‌ها دیگر نمی‌توانند به بهانه گرفتن سود بالاتر اموال و وثایق وام گیرندگان را ضبط کنند.

متن این نامه به شرح زیر است: «جناب آقای دکتر عبدالناصر همتی رئیس کل محترم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران سلام علیکم؛ مطابق رأی وحدت رویه شماره ۷۹۴ مورخ ۲۱.۰۵.۹۹ هیأت عمومی دیوان عالی کشور که باستناد قسمت اخیر ماده ۴۷۱ قانون آئین دادرسی کیفری مصوب ۹۲ برای دادگاه‌ها و سایر مراجع، اعم از قضائی و غیر آن لازم الاتباع می‌باشد، شرط مندرج در قرارداد اعطای تسهیلات بانکی نسبت به سود مازاد بر مصوبات بانک مرکزی باطل است. عدم رعایت این امر در قراردادهای تنظیمی توسط بانک‌ها موجب طرح دعاوی متعدد از سوی شرکت‌های تولید کننده طرف قرارداد با بانک‌های اعطا کننده تسهیلات می‌گردد، که مستلزم صرف زمان زیادی بوده و موانع و مشکلات متعددی را ایجاد می‌نماید. از این‌رو در راستای حمایت از صنایع و رونق تولید داخلی در جهت نیل به اقتصاد مقاومتی شایسته است دستور فرمائید مراتب به منظور تصحیح قراردادهای تسهیلات منعقده تولیدکنندگان با بانک‌ها در مورد قراردادهای قبل از تاریخ رأی وحدت رویه بدون نیاز طرح دعوا در محاکم قضائی و رعایت آن در قراردادهای آتی به بانک‌ها اعلام گردد و از نتیجه این مرجع را مطلع نمایند.

افزایش منابع بانک مهر ایران در سال پرچالش ۱۳۹۹

در سال جاری نیز بر خلاف چالش‌هایی که وجود داشت، روند افزایش منابع بانک قرض‌الحسنه مهر ایران ادامه پیدا کرد و اکنون منابع بانک به ۴۱۰هزار میلیارد ریال رسیده است.
به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، دکتر مرتضی اکبری مدیرعامل این بانک، از ادامه روند افزایش منابع این بانک در سال جاری خبر داد و گفت: بانک مهر ایران موفق شد منابع خود را از ۶۰ هزار میلیارد ریال در سال ۱۳۹۵، به حدود ۳۰۰ هزار میلیارد ریال در سال ۱۳۹۸ برساند. به‌طور متوسط در طول این سال‌ها بیش از ۷۰ درصد در هر سال منابع بانک افزایش پیدا کرده است. خوشبختانه در سال جاری نیز بر خلاف چالش‌هایی که وجود داشت، این روند ادامه پیدا کرد و اکنون منابع بانک به ۴۱۰ هزار میلیارد ریال رسیده است.

البته مدیرعامل بانک مهر ایران اظهار می‌کند موفقیت این بانک برای حفظ روند افزایش منابع در حالی اتفاق افتاده که سال ۱۳۹۹ با چالش‌هایی همچون شیوع بیماری کرونا و متأثر شدن کسب‌وکارها، امهال سه ماهه اقساط تسهیلات قرض‌الحسنه، رونق بازارهای موازی و… کار را برای فعالیت یک بانک قرض‌الحسنه دشوار کرده بود.

در ادامه مشروح این گفت‌وگو را که به مناسبت سیزدهمین سالگرد تأسیس بانک مهر ایران انجام شده می‌خوانید.

بانک مهر ایران در طول سال‌های ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۸ در حوزه جذب منابع روند افزایشی قابل توجهی را تجربه کرده است. آیا در سال جاری نیز این روند ادامه پیدا کرده است؟ آیا فضای کلان اقتصادی و شیوع بیماری کرونا بر عملکرد بانک شما اثر منفی نگذاشت؟

همان‌طور که اشاره کردید، بانک مهر ایران موفق شد منابع خود را از ۶۰ هزار میلیارد ریال در سال ۱۳۹۵، به حدود ۳۰۰ هزار میلیارد ریال در سال ۱۳۹۸ برساند. به‌طور متوسط در طول این سال‌ها بیش از ۷۰ درصد در هر سال منابع بانک افزایش پیدا کرد. این رقم هنگامی اهمیت خود را نشان می‌دهد که آن را با رشد ۲۰ تا ۳۰ درصدی نقدینگی در طول این سال‌ها مقایسه کنیم. به زبان ساده، درصد رشد منابع بانک از درصد رشد نقدینگی به‌طرز محسوسی بیشتر بوده و بانک مهر ایران در طول این سال‌ها سهم خود را از بازار پول کشور افزایش داده است.

خوشبختانه در سال جاری نیز بر خلاف چالش‌هایی که وجود داشت، این روند ادامه پیدا کرد و اکنون منابع بانک به ۴۱۰ هزار میلیارد ریال رسیده است. اما امسال با چالش‌هایی مواجه بودیم که به برخی از آن‌ها اشاره کردید. یک مورد بحث شیوع بیماری کرونا بود که برخی از کسب‌وکارها را متأثر کرد و به تبع آن در پرداخت اقساط خود دچار مشکل شدند. با این حال به همکارانم تأکید کردم که تا جای ممکن با مردم کنار بیایند، شرایط کنونی را در نظر بگیرند و مشتریان را برای بازپرداخت اقساط تسهیلات خود تحت فشار قرار ندهند.

فارغ از این، سه ماه امهال اقساط وام‌های قرض‌الحسنه که از سوی شورای پول و اعتبار به نظام بانکی تکلیف شد، برای ما چالش ایجاد کرد. در این سه ماه باید ۴۰ هزار میلیارد ریال وصول می‌شد. برخی مشتریان با میل خود اقساط تسهیلاتشان را واریز کردند که ۷,۰۰۰ میلیارد ریال بود، دو خط اعتباری ۶ ماهه نیز از بانک مرکزی گرفتیم که مجموعاً ۱۰ هزار میلیارد ریال بود. اما وصول ۲۳ هزار میلیارد ریال باقی‌مانده به تعویق افتاد و این مسئله قدرت تسهیلات‌دهی بانک را متأثر کرد.

به‌علاوه در سال جاری با رشد بازارهای موازی همچون بورس روبرو بودیم و بخشی از منابع بانک نیز به سمت بازار سرمایه رفت. حتماً می‌دانید حساب کارگزاری‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بانک‌های تجاری متمرکز است و در بانک مهر ایران حساب ندارند. همه این چالش‌ها را در نظر بگیرید، اما با این همه به لطف خدا و تلاش همکارانم تنها تا این برهه از سال جاری منابع بانک حدود ۴۰ درصد رشد کرده و این موفقیت قابل توجهی است.

بانک مهر ایران برای حمایت از کالای ساخت داخل چه طرح‌هایی را اجرا کرده است؟

ما در بانک مهر ایران توجه ویژه‌ای به بحث حمایت از تولید داخلی داشتیم و دو طرح نیز در این زمینه اجرایی کرده‌ایم؛ حمایت از کالای ایرانی و کالاکارت. برای نمونه در طرح کالاکارت مشتری بدون اینکه نزد بانک سپرده‌گذاری کند، کارت اعتباری ۲۰۰ میلیون ریالی از بانک دریافت می‌کند. فروشگاه‌های متنوعی در سراسر کشور پذیرنده این کارت هستند و فرد می‌تواند کالاهای مختلفی را به‌صورت اقساطی خریداری کند. کارمزد این طرح نیز حداکثر ۴ درصد در نظر گرفته شده است. البته این طرح خدمات مختلف مانند آموزش، سلامت و… را نیز در برمی‌گیرد. در واقع یکی از اهداف این طرح کاهش فشار اقتصادی بر خانوارها است. به‌صورتی که نیاز نباشد یک‌باره مبلغ سنگینی را برای این موارد هزینه کنند و این مبلغ در طول زمان تقسیم شود تا فشار مالی بر آن‌ها کاهش پیدا کند.

به‌علاوه تفاهم‌نامه‌ای نیز با صندوق نوآوری و شکوفایی داریم و در چارچوب آن به شرکت‌های دانش‌بنیان تسهیلات می‌دهیم. تا کنون تعداد شرکت‌های دانش‌بنیانی که از تسهیلات بانک مهر ایران بهره‌مند شده‌اند، به ۵۵۰ شرکت می‌رسد. تقریباً ۶۵۰ میلیارد ریال در قالب بیش از ۲۰۰۰ فقره تسهیلات به آن‌ها پرداخت شده است.

بانک مهر ایران با اینکه تعداد تسهیلات بالایی پرداخت می‌کند، اما شاهدیم که معوقات آن چند سال است کمتر از یک درصد باقی مانده است. لطفاً درباره این موفقیت خود توضیح دهید.

یک نگرش کلی در بین بخشی از فعالان شبکه بانکی کشور وجود دارد که معتقدند دریافت‌کنندگان تسهیلات خرد به احتمال بیشتری اقساط خود را دیر پرداخت می‌کنند و این مسئله در سطح کلان می‌تواند باعث بروز ریسک اعتباری و به تبع آن ریسک نقدینگی برای بانک شود. با این حال عملکرد بانک مهر ایران، به‌عنوان یک بانک تخصصی قرض‌الحسنه که به‌طور ویژه کار بانکداری خرد انجام می‌دهد، نشان داد این فرضیه صحیح نیست. تنها تا همین برهه از سال جاری بانک مهر ایران یک میلیون و ۶۰۰ هزار فقره تسهیلات پرداخت کرده است، اما همچنان معوقات آن کمتر از یک درصد است که واقعاً در سطح شبکه بانکی کشور بی‌نظیر است. بخشی از این موفقیت از اینجا ناشی می‌شود که مردم نسبت به عقد قرض‌الحسنه یک باور قلبی دارند. وقتی فرد می‌بیند بانکی پیدا شده که تسهیلات با کارمزد بسیار پایین پرداخت می‌کند و این کار را هم خیلی سریع و بی‌دردسر انجام می‌دهد، یک حس قدرشناسی در فرد ایجاد می‌شود. چنین فردی با دیر پرداختن اقساط تسهیلات، امتیاز اعتباری خود را مخدوش نمی‌کند تا بتواند در آینده باز هم از چنین تسهیلاتی استفاده کند. بخش دیگری هم از این توفیق به عملکرد مطلوب کارکنان بانک برمی‌گردد که با رعایت بهداشت اعتباری درباره پرونده‌های تسهیلاتی و همچنین وصول به‌موقع مطالبات باعث شده‌اند این نسبت در بانک مهر ایران پایین بماند.

بعضاً در خبرها می‌خوانیم که بانک مهر ایران به مددجویان نهادهایی مانند کمیته امداد امام خمینی (ره) وام قرض‌الحسنه پرداخت می‌کند. این وام‌ها بر چه اساس و با چه شرایطی پرداخت می‌شود؟

از آنجایی که بانک مهر ایران کار بانکداری خرد انجام می‌دهد. ما تفاهم‌نامه‌های متعددی با نهادهای مختلف داریم که کمیته امداد امام خمینی (ره) یکی از آن‌هاست. با بنیاد برکت و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیز تفاهم‌نامه داریم. همچنین در چارچوب همکاری با سازمان بهزیستی و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری نیز تسهیلات قابل توجهی را پرداخت کرده‌ایم. همه این تسهیلات قرض‌الحسنه بوده و با کارمزد حداکثر ۴ درصدی پرداخت شده است. رویکردمان هم در پرداخت این تسهیلات توانمندسازی مددجویان بوده است. یعنی به جای پرداخت وام معیشتی که صرف مخارج جاری و خرید کلاهای مصرفی می‌شود، وام‌هایی برای خوداشتغالی پرداخت کرده‌ایم. بر این اساس افراد می‌توانند با ایجاد درآمد پایدار، به‌تدریج خود را از تحت پوشش نهادهای حمایتی خارج کنند. بانک مهر ایران در مجموع ۸ میلیون فقره تسهیلات پرداخت کرده که ۵۰۰ هزار مورد آن در این حوزه بوده است و این نشان می‌دهد یکی از اولویت‌های ما توانمندسازی این قشر از جامعه است.

شما در حوزه بانکداری نوین و عرضه خدمات بانکی به‌صورت غیرحضوری چه اقداماتی انجام داده‌اید؟

یکی از رویکردهای اصلی بنده و اعضای هیئت مدیره بانک بسط خدمات بانکی بر بستر ابزارهای الکترونیکی بوده است. ما بانکی با ۵۳۰ شعبه و ۳۰۰۰ نفر کارمند هستیم. با این حال تعداد تسهیلات بانک از ۵۰۰ هزار فقره در سال ۱۳۹۵ با رشدی قابل توجه به دو میلیون و ۳۰۰ هزار مورد در سال گذشته رسیده است. حال این تعداد تسهیلات پرداخت شده از سوی بانک مهر ایران را با تعداد تسهیلات بانک‌هایی مقایسه کنید که چند برابر ما شعبه و نیروی انسانی دارند. مشخص است که فشار روی کارکنان بانک مهر ایران بیشتر است. از سوی دیگر مشتری چرا باید برای یک افتتاح حساب یا حتی دریافت تسهیلات با مبلغ کم به شعبه بانک مراجعه کند؟ ما ابتدا افتتاح حساب را روی وب‌سایت بانک و نرم‌افزار همراه‌بانک خود ارائه کردیم. یعنی مشتری در هر ساعت از شبانه‌روز، با تلفن همراه خود افتتاح حساب می‌کند و کارت بانکی نیز برایش فرستاده می‌شود.

پس از این، امکان درخواست تسهیلات را نیز به‌صورت غیرحضوری فراهم کردیم. یعنی مشتری درخواست را به‌صورت غیرحضوری انجام می‌دهد و تا زمان دریافت تسهیلات تنها یک بار و آن هم برای ارائه تضامین به شعبه بانک مراجعه می‌کند. البته در حال تلاشیم تا همین یک بار مراجعه را نیز حذف کنیم. علاوه بر این ما امکان مشاهده میانگین حساب را نیز روی وب‌سایت بانک فراهم کرده‌ایم تا مشتریان از وضعیت حساب خود مطلع باشند. همچنین نخستین بانکی بودیم که کارت هدیه مجازی را ارائه کردیم.

البته با راه‌اندازی سامانه میعاد، بسیاری از فرم‌های کاغذی شعبه نیز حذف شده و عملیات بانکی را بدون کاغذ انجام می‌دهیم. به این صورت که اگر فردی اصرار داشته باشد برای افتتاح حساب به شعبه مراجعه کند، تنها ارائه یک کارت ملی کفایت می‌کند و نیازی به ارائه کپی از مدارک شناسایی نیست. همچنین فرم‌ها الکترونیکی شده و امضای مشتری نیز به‌صورت الکترونیکی دریافت می‌شود.

ناگفته نماند خدمت احراز هویت دیجیتال که بانک مهر ایران برای افتتاح حساب غیرحضوری خود از آن بهره برد، مورد توجه نهادهای دیگر نیز قرار گرفت. ما نخستین بانکی بودیم که در همکاری با شرکت سپرده‌گذاری مرکزی این قابلیت را برای احراز هویت غیرحضوری سجام به کار گرفتیم.

مواردی را که اشاره کردم از چند مورد اهمیت دارد؛ هم بحث محیط زیستی و کاهش مصرف کاغذ مطرح است که بانک مهر ایران دارد تبدیل به نخستین بانک سبز کشور می‌شود. هم اینکه در وقت و هزینه مشتریان بانک صرفه‌جویی می‌شود و دیگر نیازی به مراجعات مکرر به شعب بانک نیست. به‌علاوه این خدمات در شرایط فعلی که جامعه با بیماری کرونا دست به گریبان است، اهمیت دوچندانی هم پیدا کرده است.

بانک مهر ایران اقدامات مختلفی در حوزه مسئولیت اجتماعی انجام داده است. آیا نگرش خاصی در سطح مدیریت بانک برای هزینه‌کرد در این حوزه وجود دارد؟

بالاخره هیچ یک از ما نمی‌توانیم نسبت به اطراف خود و مشکلات جامعه بی‌تفاوت باشیم. هر چند بانک یک بنگاه اقتصادی است و در وهله اول باید برای کسب درآمد و سودآوری فعالیت کند، اما می‌تواند در حد مقدورات خود، برخی منابع را نیز در جاهایی هزینه کند تا بخشی از مشکلات مردم مرتفع شود. ما در طول این سال‌ها اقدامات مختلفی را در حوزه مسئولیت اجتماعی انجام دادیم، از جمله ساخت ۱۰۰ واحد مسکونی برای سیل‌زدگان سه استان در سال گذشته و همچنین مشارکت در ساخت یک بیمارستان. با این حال مهم‌ترین اقدامات بانک در این بخش بیمه کردن ۵۰۰ هزار خانه روستایی در سه استان محروم کشور و همچنین صرف منابع دریافت شده از محل جریمه دیرکرد در امور عام‌المنفعه بود که هر دو برای نخستین بار سطح شبکه بانکی کشور صورت گرفت. این اقدامات متوقف نشده و برنامه‌های دیگری نیز مد نظر است که هر زمان اجرایی شد، درباره آن اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری

وام‌هایی که حالا بلای جان شده‌اند

برخلاف وعده‌هایی که از ابتدای شیوع ویروس کرونا از سوی مسؤولان در خصوص امهال‌اقساط ‌تسهیلات ‌بانکی داده‌شده، بانک‌ها بدون توجه به دستورالعمل‌ها، همچنان اقساط وام‌هایشان را برداشت می‌کنند.
به گزارش خبرگزاری مهر، جام جم نوشت: برخلاف وعده‌های چندین باره‌ای که از ابتدای شیوع ویروس کرونا از سوی مسؤولان مختلف در خصوص امهال‌اقساط تسهیلات ‌بانکی داده‌شده، بانک‌ها بدون توجه به دستورالعمل‌های حمایتی، همچنان اقساط وام‌هایشان را برداشت می‌کنند؛ مشکلی که وقتی به حوزه صنایع‌دستی می‌رسد و روی سر کارگاه‌هایی که در ۱۰ ماه گذشته کج دار و مریز به فعالیت‌شان ادامه داده‌اند، به بحرانی بزرگ برای هنرمندان و صنعتگرانی تبدیل می‌شود که می‌خواستند با تسیهلاتی که گرفته‌اند گره‌ای از مشکلات‌شان باز کنند و حالا با گره‌ای کورتر از قبل مواجه‌اند. مشکلاتی که نه تنها دامنگیر کارگاهای بزرگ فعال در حوزه صنایع‌دستی شده‌اند که حتی از کارگاه‌های کوچک هم نگذشته‌اند و حالا هنرمندی نیست که در این روزهای کرونایی، با خیال راحت روزگار بگذراند. گرچه مدیرکل دفتر آموزش و حمایت از تولید صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی می‌گوید معاونت صنایع‌دستی در حال رایزنی برای حل این مشکل است؛ اما هنوز این رایزنی به نتیجه‌ای نرسیده‌است!

خسارت ۲۵۰۰ میلیارد تومانی کرونا به صنایع‌دستی
از ابتدای شیوع ویروس کرونا در کشور، همزمان با آمارهای مختلفی که از رکود اقتصادی بسیاری از مشاغل خبر
می‌دادند، آمارهای حوزه صنایع‌دستی هم یکی یکی از راه رسیدند و از شرایط نامناسب هنرمندان و صنعتگران صنایع‌دستی گفتند؛ از بحرانی که هرچه بیشتر می‌گذشت، بیشتر گریبانگیر صنایع‌دستی می‌شد؛ خبرهایی که از مشکلات اقتصادی هنرمندان ۶۰ هزار کارگاه حکایت می‌کردند؛ مشکلاتی ناشی از کاهش تولید و فروش محصولات. در این بین اما همه چشم انتظار تحقق وعده‌هایی بودند در سال جهش تولید می‌توانست دست آنها را بگیرد. با تمام این تفاسیر هرچه صفحات تقویم بیشتر ورق خوردند و همراهی اجباری با کرونا بیشتر و بیشتر شد، میزان خسارت‌ها هم افزایش پیدا کرد، آنقدر که پویا محمودیان معاون صنایع‌دستی وزارتخانه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی همین چند روز پیش وارد شدن خسارت ۲۵۰۰ میلیارد تومانی در حوزه تولید خبر داد و البته تاکید کرد که در بخش فروش و اصناف هم خسارت‌های قابل توجهی به پیکره صنایع‌دستی وارد شده‌است.
ما که درآمدی نداریم
این آمارها اگر برای مسؤولان چند عدد و رقم ساده باشند، برای هنرمندان صنایع‌دستی، حکایت دغدغه‌ای تمام‌نشدنی است؛ همین است که حالا صدای خیلی از آنها درآمده. نیماذاکری سعید، فعال صنایع‌دستی و عضو انجمن حمایت از تولیدکنندگان صنایع‌دستی در همین رابطه به ما می‌گوید: «پاییز سال گذشته یعنی قبل از شیوع ویروس کرونا، بسیاری از هنرمندان صنایع‌دستی تسهیلاتی را از نهادهای مختلف از بنیاد برکت و وام‌های روستایی و عشایر گرفته تا وزارت کار و معاونت صنایع‌دستی به اسم اشتغال و گردش چرخه تولید دریافت کردند. بعد هم به کمک این تسهیلات، مواد اولیه خریدند یا مزد کارگر دادند و در نهایت محصولاتی را تولید کردند که امید داشتند با فروش آنها بتوانند درآمد بیشتری کسب کنند. آن موقع یک دوره تنفسی سه تا شش ماه هم برای بازپرداخت این وام‌ها به آنها داده‌شده‌بود. اما با شیوع کرونا بازار خوب فروش محصولات‌شان را از دست دادند و هرچه زمان بیشتر گذشت، مشکلات اقتصادی‌شان بیشتر شد.»
این عضو انجمن حمایت از تولیدکنندگان صنایع‌دستی در ادامه می‌گوید: «الان در شرایطی هستیم که درصد بالایی از کارگاه‌های صنایع‌دستی چه با تعداد کارگر زیاد و چه کم، تعطیل شده‌اند و متأسفانه موعد سررسید اقساط تسهیلاتی هم که دریافت کرده‌بودند، رسیده‌است. از ۳۰۰ هزار تومان تا یک‌میلیون به بالا و خیلی‌ها توان پرداخت ندارند چون درطول ماه‌های گذشته درآمد پایداری نداشته‌اند.»

بازهم خوش به حال گردشگری‌ها
این فعال صنایع‌دستی در ادامه از انتظاری می‌گوید که هنرمندان صنایع‌دستی از معاونت صنایع‌دستی وزارتخانه عریض و طویل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی دارند: «ما انتظار داریم معاونت صنایع‌دستی هم مثل معاونت گردشگری مذاکراتی در این زمینه انجام می‌داد و از هنرمندانش حمایت می‌کرد، همان‌طور که حداقل معاونت گردشگری توانست برای بازپرداخت اقساط وام‌های گردشگری تا اردیبهشت ۱۴۰۰ مهلت بگیرد، ما هم انتظار داریم که این حمایت از ما انجام می‌شد.»
این فعال صنایع‌دستی البته دلیل این اتفاق را، عضویت نماینده معاونت گردشگری به نمایندگی از وزارتخانه در ستاد کرونا می‌داند؛ عضویتی که حداقل اینجا به نفع گردشگری تمام شده‌است.

امیدتان را از دست ندهید!
با تمام این تفاسیر حال این حمایت، حداقل خواسته جماعتی است که از ابتدای شیوع ویروس کرونا، شعار ناامید نشوید را از زبان یکی از بالاترین مسؤولان وزارتخانه متولی‌شان می‌شوند؛ یعنی پویا محمودیان که در شرایطی که بیش از ۲۰۰۰ کارگاه صنایع‌دستی در کشور تعطیل شده و ده‌هاهزار هنرمند و تولیدکننده صنایع‌دستی ناچار به تغییر شغل یا خانه‌نشین شده‌اند، آنها را این‌گونه نصیحت می‌کند که «امیدتان را از دست ندهید و به کار ادامه بدهید!»
و در این بین مشخص نیست، هنرمندی که در چند ماه گذشته فروش مشخصی نداشته، چطور باید هنوز امیدوارانه به دنیای دور و برش نگاه کند؟!

درحال رایزنی هستیم
کووید -۱۹ حالا چندماهی است که نفس صنایع‌دستی کشورمان را به شماره انداخته اما هنوز فکری برای درمان و بهبود وضعیت این بیمار بدحال و اورژانسی نشده‌است. بعد از خانه‌نشینی تعداد زیادی از هنرمندان و خاموشی چراغ بسیاری از کارگاه‌های صنایع‌دستی، حالا نوبت به سررسید مهلت پرداخت تسهیلاتی رسیده که قرار بوده کمک حال هنرمندان باشند. مدیرکل دفتر آموزش و حمایت از تولید صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی در همین رابطه به ما می‌گوید که معاونت صنایع‌دستی درحال رایزنی برای حل این مشکل است و درخواست‌هایی را هم به ستاد کرونا داده‌است اما هنوز جلسه‌ای برای رسیدگی به این موضوع برگزار نشده‌است.فرهاد فلاح ادامه می‌دهد: «چهار ماه پیش هم ما جلسه‌ای در بانک‌مرکزی داشتیم و به تعویق افتادن سررسید اقساط تسهیلاتی که به هنرمندان داده‌شده مطرح شد اما به ما گفتند که نمی‌توانند به بانک‌ها بگویند به هنرمندان مهلت بدهند. مگر این‌که خود ستاد کرونا اعلام کند. و حتی اگر هم مهلت بدهند جریمه‌های دیرکرد پابرجاست.»
مدیرکل دفتر آموزش و حمایت از تولید صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی درادامه پیشنهاد می‌دهد هنرمندان صنایع‌دستی تک تک خودشان بروند با رؤسای بانک‌ها صحبت کنند؛ چراکه این‌که کسی بدون جریمه بخواهد از بانک مهلت بگیرد امکان‌پذیر نیست و حتی مهلتی هم به فعالان عرصه گردشگری داده‌شده، نافی این جریمه‌ها نبوده‌است.»
فلاح اما در ادامه توصیه می‌کند که هنرمندان فراموش نکنند هرچه بازپرداخت وام عقب بیفتد، مبلغش سنگین‌تر خواهدشد و این به ضرر آنهاست.
او در ادامه به تسهیلات فنی اعتباری‌ای هم که به برخی هنرمندان صنایع‌دستی پرداخت شده اشاره می‌کند و می‌گوید برای این نوع از تسهیلات اصلاً امکان مهلت وجود ندارد.
فلاح می‌گوید: تسهیلات فنی اعتباری حالت تلفیقی دارد، یعنی سالانه سازمان برنامه و بودجه مبلغی را برای معاونت‌های مختلف مثل معاونت صنایع‌دستی تعیین می‌کند و برای این مبلغ معاونت صنایع‌دستی باید با یک بانک مشارکت کند و چون در پایان هرماه سهم دولت از روی اقساط برداشته می‌شود، امکان تعویق آن وجود ندارد.»

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، شاید برای شما هم پیش آمده باشد که برای یک کار ضروری به وام نیاز پیدا کرده باشید و طبیعتاً دنبال بهترین شرایطی هستید که پول مورد نظر خود را دریافت کنید. این مطلب به سوالات شما درباره انواع وام پاسخ می‌دهد و ابهامات شما را برطرف می‌کند.

شرایط دریافت وام کارگشا بانک آینده چیست؟

وام کارگشا بانک آینده، وامی تا سقف ۲۰ میلیون تومان است که برای خرید کالای بادوام مصرفی از نوع لوازم خانگی ساخت داخل پرداخت می‌شود. برای دریافت این وام نیازی به سپرده گذاری یا اخذ وام با احتساب گردش حساب میانگین در یک مدت زمان مشخص، وجود ندارد و تمامی افراد حقیقی می‌توانند تنها با افتتاح حساب در این بانک از آن بهره مند شوند.

 

توجه داشته باشید که وام کارگشا بانک آینده شامل حداکثر ۸۰ درصد قیمت کالای مورد خریداری است و از این رو برای دریافت وام ۱۰ میلیون تومانی وام کارگشا بایستی مستندات خرید ۱۲ و نیم میلیون تومانی و برای دریافت بیشترین میزان وام کارگشا یعنی وام ۲۰ میلیون تومانی باید مستندات نشان دهنده خرید کالای به ارزش ۲۵ میلیون تومانی را ارائه دهید.

رویه اقدام به دریافت وام کارگشا بانک آینده به این صورت است که ابتدا اقدام به افتتاح حساب قرض الحسنه در این بانک می‌کنید و سپس پیش فاکتور کالای خریداری شده را که بایستی متعلق به یک فروشگاه معتبر عرضه کننده لوازم خانگی ایرانی باشد، به همراه سایر مدارک لازم به بانک ارائه می‌نمایید. بانک پس از استعلام پیش فاکتور، اعتبار سنجی فرد وام گیرنده و بررسی مدارک شخص وام گیرنده و ضامن ارائه شده او، مبلغ وام درخواستی را در وجه فروشگاه مدنظر صادر می‌کند.

در مورد شرایط دریافت وام کارگشا بانک آینده این موضوع را هم در نظر داشته باشید که هر فرد تنها یکبار می‌تواند اقدام به دریافت آن کند. همچنین بانک آینده به افرادی که دارای وام تسویه نشده، چک برگشتی و یا بدهی بانکی باشند اجازه دریافت وام کارگشا را نخواهد داد (این مسئله همان اعتبارسنجی فرد وام گیرنده است که در بالا به آن اشاره شد).

میزان کارمزد و شرایط بازپرداخت وام کارگشا بانک آینده چگونه است؟

میزان کارمزد وام کارگشا بانک آینده سالانه ۱۸ درصد و مدت زمان بازپرداخت آن حداکثر ۳۶ ماه است؛ تعیین تعداد اقساط با توجه به مبلغ وام تعیین می‌شود.

همچنین در مورد تضمین بازپرداخت وام کارگشا بانک آینده دقت داشته باشید که ۱۰ درصد مبلغ وام در بانک بلوکه شده و علاوه بر این ارائه تضمین‌هایی شامل ضامن رسمی (گواهی کسر از حقوق) یا جواز کسب و یا سفته در این مورد لازم است. این میزان ۱۰ درصد از کل وام بلوکه شده را پس از پرداخت آخرین قسط و تسویه حساب از بانک می‌توانید از حساب خود برداشت کنید.

وام بانک اقتصاد نوین (طرح کوشان) چه شرایطی دارد و چه کسانی می‌توانند از آن بهره مند شوند؟

برای دریافت وام بانک اقتصاد نوین در قالب طرح کوشان فقط کافی است با در دست داشتن مدارک لازم در این بانک سپرده گذاری کنید. در این طرح میزان سود سپرده و مبلغ وام درخواستی به صورت دلخواه و از جانب متقاضی وام (فرد سپرده گذار) تعیین می‌شود.

به عنوان مثال متقاضی دریافت کننده وام بانک اقتصاد نوین در این طرح در صورتی که نرخ سود سپرده ۱۵ درصد را با دوره زمانی ۱۲ ماهه برگزیند بایستی نرخ کارمزد تسهیلات (که می‌تواند حداکثر ۷۰ درصد میزان سپرده با مدت بازپرداخت ۳۶ ماه باشد) به میزان ۱۸ درصد را بپردازد. اما در مورد وامی با با نرخ سود سپرده ۵ درصد در همین مدت زمانی وی می‌تواند حداکثر تا ۸۰ درصد مبلغ سپرده را با زمان بازپرداخت ۳۶ ماه، از بانک وام بگیرد در حالی که میزان کارمزد وام در این حالت تنها ۲ درصد خواهد بود.

وام بانک اقتصاد نوین (طرح کوشان) نیاز به ارائه ضامن ندارد

از آنجایی که در این طرح، وام به شرط سپرده گذاری و به میزان حداکثر ۸۰ درصد سپرده پرداخت می‌شود و سپرده موردنظر به عنوان وثیقه نزد بانک مسدود می‌گردد (البته با ارائه سود سپرده) نیازی به ارائه ضامن وجود ندارد. آنچه که در این طرح از طرف بانک مورد بررسی قرار خواهد گرفت تنها سابقه خوش حسابی بانکی، عدم داشتن چک برگشتی و مواردی از این دست می‌باشد.

وام بانک اقتصاد نوین در قالب این طرح مناسب برای کسانی است که قصد سرمایه گذاری جهت خرید ملک یا کالا را ندارند و می‌خواهند با سپرده گذاری سرمایه خود در بانک و دریافت سود ماهیانه آن از تسهیلات بانکی برای بهبود وضعیت زندگی و کسب و کار خود استفاده کنند.

همچنین پدر و مادرهایی که قصد کمک مالی به فرزندان یا هر شخص از نزدیکان شان را دارند و بر توانایی بازپرداخت اقساط وام از طرف آن فرد اطمینان دارند می‌توانند با سپرده گذاری در بانک اقتصاد نوین ضمن بهره مندی از سود حساب سپرده، گره از کار نزدیکان خود نیز باز کنند.

دریافت وام بانک پاسارگاد چه شرایطی دارد؟

وام بانک پاسارگاد که در قالب تسهیلات ارزان قیمت این بانک ارائه می‌شود می‌تواند به افراد حقیقی و هم افراد حقوقی تخصیص یابد. حداقل مبلغ در نظر گرفته شده برای این وام در مورد افراد حقیقی ۲۰ میلیون تومان و در مورد افراد حقوقی ۵۰ میلیون تومان می‌باشد. در مورد شرایط لازم برای دریافت وام بانک پاسارگاد لازم است بدانید که مشتریان این بانک متناسب با ضریب امتیاز خود و با احتساب حداقل مانده روزانه شان در حساب‌های کوتاه مدت و جاری خود می‌توانند از این وام بهره مند شوند.

کارمزد وام بانک پاسارگاد برای حساب‌های کوتاه مدت ۱۸ درصد و برای حساب‌های جاری می‌تواند از ۹ درصد تا ۱۸ درصد متغیر باشد. البته در مورد حساب‌های کوتاه مدت سود دریافتی مشتری پس از اقدام به دریافت وام در طول مدت زمان سرمایه گذاری به میزان ۱۰ درصد محاسبه می‌شود.

در کنار داشتن حساب جاری یا کوتاه مدت برای دریافت وام بانک پاسارگاد در قالب تسهیلات ارزان قیمت بایستی علاوه بر ارائه مدارک لازم، ضامن رسمی و یا وثیقه ای مقبول را نیز نزد بانک ارائه کنید. همچنین بانک در مرحله اعتبار سنجی مشتری مدارکی چون گواهی فعالیت صنفی مشخص، عدم داشتن چک برگشتی، سابقه بانکی مقبول، نداشتن تسهیلات معوقه و … را نیز بررسی می‌کند.

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد

خرمشهر- بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) برای توانمندسازی مددجویان، وام اشتغال‌زایی را پرداخت می کنند اما چرا سقف پرداختی بهزیستی کمتر از کمیته امداد است؟
خبرگزاری مهر؛ گروه استان‌ها – مصطفی آل علی*: از فلسفه وجودی ایجاد سازمان بهزیستی «خوب زیستن» است و کسانی که تحت پوشش این سازمان هستند، این امیدواری را دارند که به نسبت زندگی خوبی را داشته باشند چرا که این امر یکی از سیاست‌ها و اهداف سازمان بهزیستی برای مددجویان خود به حساب می‌آید.

در این راستا سازمان بهزیستی برای ایجاد یک زندگی خوب و با قصد خودکفا سازی و توانمندسازی مددجویان از جمله معلولان و سایر کسانی که تحت پوشش آن هستند، اقدام به پرداخت تسهیلات اشتغال‌زایی به آنها می‌کند.

این وام اشتغال‌زایی که سود آن چهار درصد و دوره بازپرداخت آن نیز پنج ساله (۶۰ ماه) است؛ فرصت طلایی را برای زنان سرپرست خانوار، معلولان و سایر کسانی که می‌توانند از این تسهیلات شغلی بهره‌مند شوند، به وجود آورده است.

بر همین اساس مبلغ اشتغال‌زایی تا سال ۹۷ میزان ۲۰۰ میلیون تومان بوده است و در سال ۹۸، این رقم به ۵۰ میلیون تومان رسید اما سوال اساسی این است که با توجه به تورم بالای موجود در کشور، آیا این ۵۰ میلیون تومان برای توانمندسازی مددجویان در سال جاری و سال‌های آینده کافی خواهد بود و آنها را در زمینه اقتصادی مستقل خواهد کرد؟

در این میان تسهیلات اشتغال‌زایی برای افراد تحت پوشش کمیته امداد خمینی (ره) ۱۰۰ میلیون تومان است که به نظر می‌رسد این رقم می‌تواند در راستای خودکفا سازی مددجویان نقش مهمی را ایفا و آنها را در توانمندسازی اقتصادی کمک کند.

اکنون همه می‌دانند که بهزیستی و کمیته امداد خمینی (ره) برای توانمندسازی مددجوهای خودشان، طرح اشتغال‌زایی را در برنامه‌های خود دارند اما سوال اینجاست چرا سقف مبلغ پرداختی سازمان بهزیستی به مراتب کمتر از سازمان کمیته امداد خمینی (ره) است؟

این در حالی است که این دو سازمان در تلاش هستند که افرادی را که تحت پوشش آنها قرار دارند، با پرداخت «وام‌های اشتغال‌زایی» این افراد را در زمینه اقتصادی تربیت کرده و شغل مستقل و ثابتی را به این دسته از افراد به ارمغان بیاورند.

از این رو افزایش تسهیلات اشتغال‌زایی سازمان بهزیستی حداقل به ۱۰۰ یا ۱۵۰ میلیون تومان از چنان اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که می‌توان آن را نقش آفرین در چرخه اقتصادی مددجویان سازمان بهزیستی قلمداد کرد.

لذا در این زمینه از همه نمایندگان مجلس به ویژه نمایندگان استان خوزستان انتظار می‌رود که با تهیه و ارائه طرح افزایش میزان وام اشتغال‌زایی سازمان بهزیستی به مجلس، گام مهمی را در توانمندسازی مددجویان به خصوص معلولان بردارند که به رغم داشتن سهمیه شغلی اما از آن بهره‌مند نیستند و آنها را برای رسیدن به استقلالیت اقتصادی کمک کنند.

*خبرنگار حوزه آسیب‌های اجتماعی

جامعه
میراث فرهنگی و گردشگری
۱۱ مهر ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۳۸
مهر گزارش می‌دهد؛
۲۰‌میلیون تومانی‌های سفر!

وعده اختصاص وام سفر در قالب سفرکارت ملی در حالی داده شده که این طرح پیش‌تر شکست خورده بود، اما حالا این طرح با تحریک مردم به سفر با شیوع کرونا و منع مسافرت توسط وزارت بهداشت همزمان شده است.
خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ؛ هشتم مهر ماه وزارت میراث‌فرهنگی برای رونق سفر، ایجاد محرک حوزه گردشگری، و کمک به فروش صنایع‌دستی با یکی از بانک‌ها تفاهمنامه‌ای در حوزه سفر کارت امضا کرد.

بر اساس این تفاهمنامه، «سفر کارت» به مبلغ ۲۰ میلیون تومان، با نرخ ۴ درصد، تنفس یک ماهه و پرداخت ۱۸ ماهه به هر فرد متقاضی سفر اعطا می‌شود و افراد می‌توانند برای خرید تور از دفاتر خدمات مسافرتی مجاز، اقامت در مراکز اقامتی رسمی و تحت نظارت میراث‌فرهنگی و مراکز رسمی فروش صنایع‌دستی، از این سفر کارت که مهلت اعتبار آن ۵ ماهه است، استفاده کنند.

علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی در مراسم امضای این تفاهمنامه گفت: امیدوارم «سفر کارت» با سفر کارت‌های قبلی متفاوت باشد و به‌عنوان یک طرح موفق پیش برود. پروسه‌ای که تا کنون طی شده نشان‌دهنده این است که این طرح موفق خواهد بود. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این سفر کارت این است که نرخ آن ۴ درصد است که نرخ پایینی است؛ ضمن اینکه در این طرح گروه‌های هدف به خوبی دیده شده‌اند و اقشار مختلف مردم می‌توانند از این سفر کارت استفاده کنند.

سفرکارتی که مونسان از آن صحبت کرد طرحی بود که یک دهه پیش اجرا شد و قرار بود که ارگان‌های دولتی کارت رفاه کارمندان خود را شارژ کنند و آنها بتوانند در مراکز طرف قرارداد با سفر کارت، از این تسهیلات بهره ببرند. اما این طرح به درستی اجرا نشد و مشکلاتی به همراه داشت. حالا دوباره این طرح با نرخ سود کمتر توسط وزارت میراث فرهنگی اجرا خواهد شد. این بار حسین اربابی مدیرعامل کانون جهان‌گردی و اتومبیل‌رانی در مراسم امضای این تفاهم‌نامه گفت: پیش از این نیز تجربه اجرای سفر کارت را داشته‌ایم، اما سفر کارت‌های قبلی نرخ بهره بالایی داشت، به گونه‌ای که گاهی تا ۱۸ درصد نیز بهره داشت. در حالی که نرخ بهره «سفر کارت» ۴ درصد است.

پیش از این هم یکی از بانک‌های قرض‌الحسنه تفاهمنامه‌ای را با دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد امضا کرد که طبق آن قرار بود گردشگران مناطق آزاد وام ۲۰ میلیون تومانی از این بانک بگیرند و در قالب یک کارت سفر به مراکز طرف قرارداد با این بانک در مناطق آزاد مراجعه کنند اما این اقدام نیز به سرانجام نرسید چون آنطور که مدیرعامل این بانک به خبرنگار مهر گفته بود مراکز پذیرنده همکاری لازم را نکردند. برای این وام نیز قرار بود که سود چهار درصد در نظر گرفته شود همانند همین وامی که اکنون وزارت میراث فرهنگی وعده آن را داده است.

اکنون یکی از بانک‌هایی که مدعی است در حوزه گردشگری فعالیت می‌کند، نیز وام سفر به متقاضیان می‌دهد آن هم با سقف ۵۰ میلیون تومان با بازپرداخت ۱۲ تا ۳۶ ماه متناسب با توان مالی متقاضی و اعتبارسنجی بانک. در واقع این بانک یک کارت اعتباری به متقاضی وام می‌دهد و از او می‌خواهد که از مراکز طرف قرارداد با این بانک استفاده کند.

اینها همه وعده‌هایی بود که مسئولان مختلف درباره وام سفر به مردم دادند. وامی که تا پیش از کرونا برای سفر مردم مناسب به نظر می‌رسد البته اگر سود و بهره آن کم بود. اما اکنون در زمانی این طرح برای تحریک مردم به سفر به مرحله تفاهم رسیده که موضوع شیوع ویروس کرونا دامن گیر همه اقشار جامعه شده است و دیگر نه کسی می‌تواند سفر داخلی برود و نه خارجی. از سویی اگرچه وزارت میراث فرهنگی اعلام می‌کند که بخش‌های مختلف صنعت گردشگری آسیب دیده است و باید مردم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به سفر بروند اما وزارت بهداشت نیز از آن طرف می‌گوید که پس از هر تعطیلی میزان ابتلای مردم به ویروس بیشتر می‌شود بنابراین بهتر است سفرهای خود را به تأخیر بیندازند.

تحریک مردم برای سفر با وامی که آنها را مقروض تر به بانک‌ها می‌کند در شرایطی است که اقتصاد کشور وضعیت مردم را نابسامان کرده است و اگر کسی بخواهد وامی بگیرد برای نیازهای ضروری اش خواهد بود نه سفر که اکنون جزو اولویت‌های آخر مردم شده است

گفتگو با مهر عنوان شد؛
ثبت نام مرحله دوم وام بازنشستگان تامین اجتماعی

معاون فرهنگی اجتماعی سازمان تامین اجتماعی از ثبت نام مرحله دوم وام ضروری بازنشستگان خبر داد و گفت: جلسه‌ای برای بررسی و رفع مشکلات پرداخت وام تشکیل می‌شود.
عادل دهدشتی در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد وام ضروری بازنشستگان تأمین اجتماعی گفت: سال گذشته اعتبار وام ضروری بازنشستگان تأمین اجتماعی ۲۰۰ میلیارد تومان بود اما امسال این مبلغ ۵ برابر شده یعنی به ۲ هزار میلیارد تومان رسیده است و ۴۰۰ هزار نفر می‌توانند از وام ۵ میلیون تومانی بهره مند شوند.

وی گفت: این اعتبار در دو مرحله پرداخت و توزیع می‌شود مرحله اول ۳۵۰ میلیارد تومان بود که نیمه اول امسال در قالب تسهیلات وام پرداخت شد و مرحله دوم نیز با توجه به شرایط خاص کرونایی از طریق سامانه‌ای که طراحی شده پرداخت خواهد شد.

معاون فرهنگی اجتماعی سازمان تأمین اجتماعی تاکید کرد: بازنشستگان می‌توانند بدون مراجعه به بانک برای دریافت وام ضروری در سامانه‌ای که طی هفته جاری اعلام خواهد شد، ثبت نام و برای دریافت وام اقدام کنند و دیگر نیازی به مراجعه حضوری به دفاتر کانون‌ها، درخواست دستی و مراجعه به شعب نیست.

وی در خصوص بازنشستگانی که در اولویت دریافت وام هستند، گفت: سهمیه هر استان مشخص شده و به نسبت تعداد بازنشستگان و افرادی که در سنوات گذشته وام دریافت نکرده‌اند، وام ضروری پرداخت می‌شود.

دهدشتی در پاسخ به این سوال که ارائه وام به بازنشستگان تأمین اجتماعی شرط سنی دارد یا خیر، گفت: خیر شرط سنی در این خصوص اعلام نشده است. گزارش‌هایی در خصوص برخی سختگیری‌ها به ما رسیده که قرار است جلسه‌ای با مسئولان بانک برگزار و این موارد را بررسی و نسبت به رفع آنها اقدام کنیم.

وی افزود: شرایط بازنشستگان را درک می‌کنیم و قصد کمک و ارائه تسهیلات به آنها را داریم به همین دلیل نمی‌خواهیم که برای دریافت وام دچار مشکل شوند.

معاون فرهنگی اجتماعی سازمان تأمین اجتماعی در مورد مبلغ وام نیز گفت: برای پرداخت وام به بازنشستگان با کانون عالی بازنشستگان جلساتی برگزار شد و تصمیم نهایی برای پرداخت و مبلغ وام گرفته شد و نظر کانون عالی بازنشستگان این بود که با توجه به مشکلات فعلی و شرایط جامعه تعداد بیشتری از بازنشستگان از این تسهیلات برخوردار شوند.

وی ادامه داد: تمام تلاش خود را برای ارائه تسهیلات به بازنشستگان انجام می‌دهیم و امیدواریم بتوانیم سال آینده این خدمت را افزایش دهیم

بانک صادرات ایران با معرفی طرح «تسهیلات بدون واریز قسط»، بدون نیاز به ضامن، ۴٨ ساعته تا سقف دو میلیارد ریال تسهیلات پرداخت می‌کند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بانک صادرات ایران، همزمان با آغاز شصت و نهمین سال فعالیت این بانک، دارندگان و افتتاح‌کنندگان سپرده بلندمدت نزد شعب این بانک می‌توانند در قالب طرح «تسهیلات بدون واریز قسط»، تسهیلات مرابحه خرد به میزان حداکثر ۵٠ درصد موجودی و تا سقف دو میلیارد ریال دریافت کنند و بدون پرداخت قسط، اصل پول خود را در پایان قرارداد ۶٠ ماهه دریافت دارند.

در این طرح که صبح دیروز، ١۵ شهریور با حضور فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی در محل برج‌سپهر بانک صادرات ایران، رونمایی شد، نیازی به واریز قسط از طرف وام گیرنده نیست. همچنین پرداخت تسهیلات، بدون نیاز به ضامن صورت گرفته و ظرف مدت ۴٨ ساعت قابل ارائه است.

در طرح «تسهیلات بدون واریز قسط» بانک صادرات ایران، مدت سپرده گذاری و باز پرداخت تسهیلات ۶٠ ماه بوده و
دارندگان حساب سپرده بلند مدت نزد بانک صادرات ایران، اقوام درجه یک سپرده‌گذار و حتی کارکنان زیرمجموعه اشخاص حقوقی که نزد بانک سپرده بلند مدت افتتاح کرده‌اند، می‌توانند از این تسهیلات با تضمین مبلغ سپرده سرمایه‌گذاری بلندمدت استفاده کنند.

بنا بر این گزارش اشخاص حقیقی می‌توانند نسبت به افتتاح حساب بدون سقف مبلغ اقدام و شخص یا اشخاص حقیقی (اقوام درجه یک شامل همسر، فرزند، برادر، خواهر، پدر و مادر) را تا حداکثر ۵٠ درصد مبلغ سپرده و تا سقف دو میلیارد ریال، برای استفاده از این تسهیلات معرفی کنند.

همچنین اشخاص حقوقی می‌توانند نسبت به افتتاح حساب، بدون سقف مبلغ اقدام و اشخاص حقیقی و کارکنان زیرمجموعه خود را برای استفاده از این تسهیلات به بانک صادرات ایران معرفی کنند

قائم مقام بانک مرکزی خبر داد
سود وام ودیعه مسکن ۱۲درصد شد/ پرداخت به مستاجر؛بازپرداخت سه ساله

قائم مقام بانک مرکزی گفت: وام ودیعه مسکن با نرخ سود ۱۳ درصد و بازپرداخت یکساله و یا با نرخ سود ۱۲ درصد و بازپرداخت ۳۶ ماهه به مستاجران پرداخت می شود.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بانک مرکزی، اکبر کمیجانی با اشاره به طرح اعطای تسهیلات بانکی به مستأجران (کمک ودیعه مسکن)، اظهار داشت: با توجه به گرانی‌های اخیر در قیمت و اجاره مسکن و در راستای ایجاد ثبات در بازار اجاره و حمایت از مستأجران کم‌درآمد در شرایط اقتصادی تحمیل شده بر کشور ناشی از شیوع ویروس کرونا و اعمال تحریم‌های ظالمانه، موضوع «اعطای تسهیلات مرابحه خرید کالا و خدمات» از محل بخشی از منابع مالی اختصاص یافته به «ستاد ملی مقابله با کرونا» در این ستاد مطرح شد.

وی با اشاره به سقف تسهیلات یادشده عنوان کرد: بر اساس تصمیمات «ستاد ملی مقابله با کرونا» مقرر شد، تسهیلات یاد شده در سقف‌های ۵۰۰ میلیون ریال در شهر تهران، ۳۰۰ میلیون ریال در سایر کلان شهرها و ۱۵۰ میلیون ریال در سایر شهرها با نرخ سود ۱۳ درصد و بازپرداخت یکساله (به نحوی که مستأجر در دوره قرارداد صرفاً سود تسهیلات را پرداخت کند و اصل تسهیلات در سررسید تسویه شود) یا با نرخ سود ۱۲ درصد و بازپرداخت ۳۶ ماهه (به نحوی که مستأجر در هر قسط اصل و سود تسهیلات را پرداخت کند)، با هدف کمک به تأمین افزایش تحقق یافته در ودیعه اجاره‌های مسکن اقشار کم‌درآمد و آسیب‌پذیر در سال جاری اعطا شود.

قائم مقام بانک مرکزی در خصوص نحوه ثبت‌نام و سازوکار پالایش و معرفی متقاضیان به منظور دریافت تسهیلات کمک ودیعه مسکن به بانک عامل، گفت: به منظور رعایت پروتکل‌های بهداشتی و جلوگیری از گسترش ویروس کرونا و رفاه حال متقاضیانی که قصد دریافت کمک هزینه ودیعه مسکن را دارند ثبت‌نام متقاضیان با استفاده از سامانه پیامکی وزارت راه و شهرسازی انجام گرفت. متقاضیان واجد شرایط از ساعت ۱۰ صبح روز شنبه (چهارم مرداد ماه) با ارسال کد ملی سرپرست خانوار به سرشماره پیامکی ۳۰۰۰۷۳۶۴۰ از طریق تلفن همراه شخصی خود تا ساعت ۲۴ روز پنجشنبه (۹ مردادماه) نسبت به ثبت‌نام اولیه اقدام کرده‌اند.

وی در ادامه افزود: پس از بررسی اولیه و ارسال پیامک به متقاضی در زمان‌بندی اعلام شده از سوی وزارت راه و شهرسازی، متقاضیان واجد شرایط دریافت تسهیلات بانکی از سوی این وزارت می‌باید در سامانه وزارت راه و شهرسازی به آدرس tem.mrud.ir ثبت نام کنند. آن‌گاه مشخصات متقاضیان واجد شرایط از سوی وزارتخانه یادشده به بانک‌مرکزی و بانک‌ها منعکس و متعاقب آن دستورالعمل اجرایی به بانک‌های عامل ابلاغ می‌شود.

کمیجانی در خصوص سقف‌های تسهیلات اعطایی به متقاضیان، اظهار داشت: تسهیلات یاد شده در سقف‌های ۵۰۰ میلیون ریال در شهر تهران، ۳۰۰ میلیون ریال در سایر کلان شهرها (شهرهای بالای یک میلیون نفر جمعیت شامل مشهد، اصفهان، کرج، شیراز، تبریز، قم، اهواز و کرمانشاه) و ۱۵۰ میلیون ریال در سایر شهرها، با هدف کمک به تأمین افزایش تحقق یافته در ودیعه اجاره‌های مسکن اقشار کم‌درآمد و آسیب‌پذیر در سال جاری اعطا می‌شود.

این مقام مسئول بانک مرکزی درباره نرخ سود تسهیلات و نحوه بازپرداخت آن گفت: نرخ سود تسهیلات ۱۳ درصد است و با سررسید یکساله پرداخت می‌شود. در دوره قرارداد صرفاً سود تسهیلات توسط مستأجر پرداخت و اصل تسهیلات در سررسید (پایان سال) تسویه می‌شود. در صورت درخواست متقاضی، پرداخت تسهیلات یاد شده به صورت ۳۶ ماهه، به نحوی که متقاضی در هر قسط بخشی از اصل و سود تسهیلات را پرداخت کند نیز با نرخ سود ۱۲ درصد امکان‌پذیر است.

کمیجانی در پاسخ به این سوال که اعطای تسهیلات کمک‌ودیعه مسکن در قالب کدام یک از عقود اسلامی امکان‌پذیر است، گفت: از آنجا که تسهیلات یاد شده غالباً به مستأجرانی که از اقشار نیازمند و دهک‌های پایین اقتصادی بوده و در نتیجه شیوع ویروس کرونا و افزایش سطح عمومی قیمت‌ها به دلیل تحریم‌های ظالمانه اخیر آسیب دیده‌اند، پرداخت خواهد شد، بانک مرکزی با این دیدگاه که این اقشار برای تأمین هزینه مسکن خود ناگزیر به حذف برخی از نیازهای زندگی خود شده‌اند، به دنبال راهکاری در خصوص پرداخت این تسهیلات بود تا به لحاظ شرعی و قانونی امکان جبران هزینه‌های پرداختی از سوی این اقشار بابت تأمین مسکن خود فراهم شود.

وی در پایان افزود: در جلسه هشتم مرداد ۱۳۹۹ شورای فقهی بانک مرکزی تشکیل شد و با توجه به اعلام شبهه فقهی از سوی تعدادی از مراجع بزرگوار و پس از مشورت با سایر صاحبنظران، موضوع این تسهیلات از عنوان «ودیعه مسکن» خارج و مصوب شد که بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی بتوانند به مستأجرانی که بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی در شرایط کنونی دچار مشکلات اقتصادی برای تأمین مخارج خود از جمله هزینه مسکن شده‌اند، تسهیلات «مرابحه خرید کالا و خدمات» اعطا کنند؛ لذا تسهیلات یاد شده، پس از پالایش اطلاعات و شناسایی اقشار هدف توسط وزارت راه و شهرسازی، از سوی بانک‌های عامل و در قالب عقد مرابحه خرید کالا و خدمات و بر اساس دستورالعمل اجرایی که متعاقباً اعلام می‌شود، پرداخت خواهد شد

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی:
اولویت دریافت وام ودیعه مسکن با افراد نیازمند است

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: کسانی که نیازمندتر هستند مشمول استفاده از وام ودیعه مسکن مستاجران می‌شوند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صداوسیما، پروانه اصلانی با بیان اینکه ساز و کار اعطای این وام در قالب دستورالعمل بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی، اجرایی و تعیین می‌شود، افزود: مطابق قوانین و مقررات بانکی، این وام به مستأجر تعلق می‌گیرد، اما به موجر پرداخت می‌شود.

وی ادامه داد: سه گروه وام ۵۰ میلیون تومانی، ۳۰ میلیون تومانی و ۱۵ میلیون تومانی در نظر گرفتیم که به ترتیب برای شهر تهران، کلان شهرها و دیگر شهرهاست.

اصلانی افزود: اقساط وام ۵۰ میلیون تومانی، ماهی ۵۴۰ هزار تومان، ۳۰ میلیون تومانی ماهی ۳۲۵ هزار و ۱۵ میلیون تومانی ماهی ۱۶۰ هزار تومان با نرخ سود ۱۳ درصد است.

وی اضافه کرد: مستأجران صرفاًَ سود تسهیلات را می‌پردازند و اصل را در پایان سال به بانک بر می‌گردانند.

اصلانی افزود: با توجه به اینکه منابع، محدود است ناچاریم اولویت بندی کنیم و کسانی که نیازمندتر هستند مشمول استفاده از این وام می‌شوند. گروه‌هایی مانند افراد تحت پوش کمیته امداد، سازمان بهزیستی، زنان سرپرست خانوار، حقوق بگیران، کارگران، مستمری بگیران و بازنشستگان جزو گروه‌های هدف این طرح هستند.

وی اضافه کرد: از هفته آینده اجرای این برنامه را در دستور کار داریم و کسانی که می‌خواهند از این وام استفاده کنند در سامانه نام نویسی می‌کنند و بر اساس اولویت بندی، انتخاب می‌شوند.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: طبیعتاً شاخص‌هایی که نشان دهنده حمایت بیشتری از خانوارهاست اولویت دارند و مستأجران حتماً باید اجاره نامه دارای کدرهگیری و شرایط وام ساماندهی را هم داشته باشند یعنی وام یا امکانات یارانه‌ای از طرف دولت در بخش زمین یا مسکن نگرفته باشند و صاحب ملک نباشند و از سال ۸۴ هیچگونه سابقه خرید و فروش ملک نداشته باشند و سرپرست خانوار باشند و شهری را که تقاضا می‌کنند در آن ۵ سال سابقه سکونت داشته باشند و همه این مولفه‌ها باید مستند و در سایت قابل بارگذاری باشند

رییس بانک جهانی خواهان تمدید برنامه تعلیق بازپرداخت وام شد

دیوید مالپاس، رئیس بانک جهانی، از کشورهای عضو گروه جی ۲۰ خواست تا برنامه تعلیق بازپرداخت وام برای کشورهای فقیر را تا پایان ۲۰۲۱ تمدید کنند.
به گزارش خبرنگار مهر به نقل از شین‌هوا، دیوید مالپاس، رئیس بانک جهانی، از کشورهای عضو گروه جی ۲۰ خواست تا برنامه تعلیق بازپرداخت وام برای کشورهای فقیر را تا پایان ۲۰۲۱ تمدید کنند. او گفت این اقدام یکی از عوامل کلیدی در تقویت ریکاوری جهانی خواهد بود.

مالپاس در کنفرانس ویدئویی وزیران مالی و رؤسای بانک‌های مرکزی جی ۲۰ گفت: من از شما می‌خواهم چهارچوب زمانی برنامه تعلیق بازپرداخت وام را تا پایان ۲۰۲۱ تمدید کنید و تا جای ممکن حوزه فراگیری این برنامه را گسترش دهید.

رئیس بانک جهانی گفت: ما با این برنامه به پیشرفت‌های بزرگی دست یافته‌ایم اما کارهای بیشتری باید انجام شود.

‌مالپاس گفت: این پاندمی یکی از عمیق‌ترین رکودهای جهانی در چندین دهه اخیر را به وجود آورده است که از لحاظ میزان تأثیرگذاری شاید کاملاً منحصر به فرد باشد.

او گفت: برای کشورهای فقیر، فقر به سرعت در حال رشد است و درآمد میانگین آنها کاهش می‌یابد و رشد اقتصادی به شدت منفی شده است. سطح بدهی این کشورهای که تا به حال هم برخی از آنها را ناپایدار کرده بود، حالا به سطح بحرانی رسیده است. بسیاری از این کشورها قادر به بازپرداخت وام خود نیستند.

همه مصائب وام ۱۰۰ میلیونی ازدواج

بانک و بیمه
مهفام سلیمان‌بیکی
۱۸ دی , ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۰۰

دولت در بودجه پیشنهاد داده بود مبلغ وام ازدواج ثابت بماند اما کمیسیون اجتماعی مجلس تصمیم گرفته آن را دو برابر کند. با این که این تصمیم هنوز تصویب نهایی نشده است اما مردمی که قبلا صابون بانک‌ها به تنشان خورده، نسبت شرایط وام با مبلغ جدید ابراز نگرانی می‌کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز، دولت در بودجه پیشنهاد داده بود مبلغ وام ازدواج ثابت بماند اما کمیسیون اجتماعی مجلس تصمیم گرفته آن را دو برابر کند. اگر در نهایت وام ازدواج ۱۰۰ میلیونی شود اقساط آن بیش از دو میلیون تومان شده و بازپرداختش حدود ۱۰ سال طول می‌کشد.

با این خبر مردم احتمال افزایش سخت‌گیری بانک‌ها با افزایش مبلغ تسهیلات را در نظر گرفتند و هنوز خبر تصویب نشده شروع به گلایه کردند.

آنطور که گفته‌هایشان برمی‌آید بزرگترین گرفتاری مردم در دریافت تسهیلات مساله ضامن است. در ادامه تعدادی از نظرات مخاطبان تجارت‌نیوز در این باره را می‌خوانید:

« مهم ضامنه اگه مشکل ضامنو حل کنن خیلی خوب میشه»

« برای گرفتن این وام ها باید از هفت خوان رستم رد بشی که بلاخره حتما تویکی از این خوان ها متوقف میشی ودستت به حداقل ها هم نمیرسه»

دست مسئولین درد نکنه که اینجوری به فکر جوونا هستن، ولی واقعا قسط رو چطوری باید داد؟ اگه هر وام ده سال فرصت باز پرداخت داشته باشه خب خوبه وگرنه اصلا با این وضعیت کار و حقوق ها نمیشه کاری کرد همون وام نگیریم بصرفه تر هست، حالا این کار مزدهای زیاد چیه که کم میکنن این وسط؟!»

« مشکل ضامن که همچنان پابرجاست ولی بازم۱۰۰ملیون دردی رو دوا نمیکنه»

« یک میلیونم باشه نمیشه گرفت مشکل ما ضامن هست که نداریم… اصن وقتی استخدامی نداریم که کسی بتونه حقوق بگیره از کجا کسر از حقوق پیدا کنیم؟»

« آقا هرجوری مشکل باز پرداختشم حل کنی، شبوروز بری کارگری… مشکل اصلی ضامن بانکه ضامن. اقا ضامن بانک رو درست کنید»

« مردم تو دوتا ضامن پنجاه میلیون موندن.چه برسه دویست میلیون کنید و چندتا ضامن لازم باشه ببرن. نمیشه منطقی نیست»

« البته مشکل در روش‌ها و شرایط بانک‌ها برای دادن وام است نه در مبلغ آن! وام ازدواج نه ۲۰۰ میلیون که ۱ میلیارد هم اگر باشد تازه شاید گوشه‌ای از هزینه شروع زندگی را پوشش‌ بدهد. اعتراض به مبلغ وام نیست به شرایط بی‌منطق و ناکارآمد بانک‌ها برای گرفتن وام است»

تجربه تلخ وام ۵۰ میلیونی
بعضی هم از مشکلاتشان در دریافت وام ازدواج ۵۰ میلیون تومانی می‌نویسند و با یادآوری تجربه‌شان از سختگیری شبکه بانکی نسبت به اعطای وامی با دوبرابر این مبلغ ابراز نگرانی می‌کنند:

« بنده برای وام ازدواج بانک انصار ثبت نام کردم. به اسمم که دراومد مراجعه کردم فرمودند ضامنی باید بیاری که نظامی باشه، و کسر از حقوق بیاره درصورتی که به نظامیان غیر از خانواده خودشان به کسی دیگر کسر از حقوق نمیدن. اگر کلا اعلام کنند وام ازدواج نمی‌دهیم بهتر نیست؟»

«من وام ۵۰میلیونی دارم می‌گیرم انقدر سخت‌گیری می‌کنن درمورد ضامن و… که حاضر نیستم بگیرم وای به حال این که بخواد ۱۰۰میلیون بشه»

« من خودم هفته قبل وام هرنفر ۵۰ میلیون رو گرفتم. فقط خواستم بدونید که اگه دوبرابرش کنن قطع به یقین ۸۰% زوج‌ها باید انصراف بدن چون مطمئنا بانک‌ها ضامن‌های بسیار بیشتری رو بخوان. الان همین وام ازدواج ۵۰ میلیونی ضامن حتما باید کارمند دولت باشه. با این شرایط موجود مگه چند نفر هستن که ضامن کارمند دولت داشته باشن؟ خلاصه که وام ازدواج دردسر زیادی داره»

« ااین چه وضعیه خداوکیلی؟ ما رفتیم وام بگیریم ضامن بازنشسته نیروهای مسلح بردیم بانک تجارت قبول نکرده در صورتی‌ که نامه کسر از حقوق و مدارک تکمیل داشتیم. میگن قبول نمی‌کنیم وقتی هم میگیم آقا این چه جور قانونیه که خودتون گذاشتید میگن اگه اعتراض داری برو شکایت کن. آخه هیچ نظارتی روی بانک‌ها نیست؟ اینقدر اذیت میکنن تا که خودت منصرف بشی از گرفتن وام بعد از یه چند وقت رواندازی به این و اون ضامن بردیم تازه میگه دیگه بودجه نداریم برو یه جایی دیگه ثبت نام کن. مشکل مبلغ نیست کلا قصدشون اینه که وام ندن»

« وام رابانک‌ها به مردم نمیدن فقط از ضامن ایراد می‌گیرن. من وام ۵۰ میلیونی می‌خواستم بگیرم ضامن نداشتم. سند مغازه‌ام یا خونه رو می‌ذاشتم قبول نمی‌کردن اونم سندی که مبغلش ۷۰۰میلیون بود. یکسال دنبالش رفتم اخرندادن. کلا سرکاریم با این وام ازدواج»

« کی گفته وام میدن؟ من یه ساله دارم میرم دنبال وام پنجاه تومنیم که برم سر زندگیم. ندادن بهم برای ضامن پدرمو درآوردن سه بار وامم حذف شده. هر چی ضامن می‌برم میگن قبول نمی‌کنیم. همه چی گرون. دلمون خوش بود به یه وام اونم نمیدن فقط آدم میره میره میره تا اخر خسته بشه قیدشو بزنه»

بیمه کوثر ، تضمین زندگی بهتر و خدمات برتر

بدون کارشناسی خودرو به هیچ وجه ماشین نخرید!
صفحه اصلی
اخبار اقتصادی ایران و جهان
اقتصاد کلان
۰ نفر

۱۹ دی ۱۳۹۹ – ۱۴:۱۵

افزایش ۳۰ برابری پرداخت تسهیلات قرض الحسنه

مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی گفت: با اعطای چندین فقره وام و تسهیلات به واحدهای تولیدی، میزان پرداخت تسهیلات قرض الحسنه در ۷ سال گذشته ۳۰ برابر افزایش یافته است.
به گزارش خبرآنلاین به نقل از بانک مرکزی، سید علی اصغر میرمحمد صادقی در گزارشی به تشریح تسهیلات و اعتبارات اعطایی نظام بانکی به منظور حمایت از قشرهای آسیب‌دیده از کرونا، زوج‌های جوان، محرومان و ایجاد اشتغال در مناطق روستایی و عشایری پرداخت.

مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی گفت: با اعطای بیش از ۱۲ میلیون فقره وام ازدواج، اعطای تسهیلات به ۳۷۳ هزار واحد تولیدی آسیب دیده از شیوع کرونا و وام‌های اشتغالزایی، میزان پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه در ۷ سال گذشته ۳۰ برابر افزایش یافته است.

وی با اشاره به قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری مصوب سال ۱۳۹۶ گفت: طبق این قانون مقرر شد که منابع حاصل از تلفیق منابع صندوق توسعه ملی به مبلغ ۱.۵ میلیارد دلار با منابع داخلی بانک‌های عامل صرف اعطای تسهیلات با نرخ متوسط ۶ درصد برای ایجاد اشتغال در روستاها، مناطق عشایری و شهرهای زیر ده هزار نفر جمعیت با اولویت مناطق مرزی شود.

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی افزود: بر اساس آخرین عملکرد ارائه شده توسط سامانه نظارتی بابت اجرای قانون یادشده تا ۳۰‏‏‏ آذر ۱۳۹۹، میزان تسهیلات پرداخت شده به طرح‌های اشتغالزایی در بانک‌های عامل حدود ۱۲۰ هزار میلیارد ریال، تسهیلات طرح‌های مصوب شده در بانک‌های عامل معادل حدود ۱۳۱.۳ هزار میلیارد ریال و تسهیلات طرح‌های منعقدشده در بانک‌های عامل حدود ۱۲۸ هزار میلیارد ریال است که این تسهیلات منجر به ایجاد حدود ۲۶۰ هزار شغل جدید شده است.

 

میرمحمد صادقی گفت: تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج از سال ۱۳۶۴ و پس از اجرای قانون عملیات بانکی بدون ربا از سوی بانک‌های عامل به متقاضیان پرداخت شده است و تا قبل از سال ۱۳۹۴ در قوانین بودجه سنواتی لحاظ نشده بود.

وی در این خصوص افزود: بانک مرکزی در راستای تسهیل در امر ازدواج جوانان، امکان بهره‌مندی آحاد جوانان از تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج و ساماندهی و رصد اعطای تسهیلات یادشده، اقدام به راه‌اندازی سامانه تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج در سال ۱۳۸۸ کرد.

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی ادامه داد: بر همین اساس و به استناد آمار مأخوذه از سامانه یادشده، از ابتدای ایجاد سامانه ازدواج تعداد حدود ۱۲ میلیون و ۲۵۸ هزار فقره تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به مبلغ حدوداً ۱.۱۷۲.۰۰۰ میلیارد ریال پرداخت شده که سهم پرداخت تسهیلات موصوف در سال جاری تا ۳۰‏‏‏ آذر ۱۳۹۹، تعداد حدوداً ۶۵۹ هزار فقره به مبلغ ۳۴۴ هزار میلیارد ریال بوده است.

این مقام مسئول بانک مرکزی تاکید کرد: از جمله موارد مندرج در قوانین بودجه سنواتی که مشمول دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه از نظام بانکی می‌شوند می‌توان به اشتغال‌زایی (افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان بهزیستی، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، ایثارگران و اشتغال خانگی)، ستاد دیه، کارکنان ارتش جمهوری اسلامی ایران، ایجاد نیروگاه خورشیدی، حمام روستایی، ودیعه مسکن، نیازهای ضروری، ازدواج، ضروری کارکنان و بازنشستگان ناجا، تسهیلات به بیماران صعب‌العلاج، سرطانی و زوج‌های نابارور، تسهیلات جهیزیه، ازدواج به کارکنان و بازنشستگان و فرزندان آن‌ها و ودیعه مسکن برای کارکنان و بازنشستگان ارتش، سپاه و وزارت دفاع، تسهیلات به منظور توانمندسازی، خرید انشعابات، توسعه تأسیسات خانگی و کارگشایی امور به متقاضیان روستایی و سایر موارد اشاره کرد.

میرمحمد صادقی در ادامه گفت: سهم تخصیص یافته برای تسهیلات یاد شده در سرفصل‌های اشاره شده، از رقم ۱۹.۲۳۷ میلیارد ریال در سال ۱۳۹۲ به رقمی بالغ بر ۶۰۱.۱۶۸ میلیارد ریال در سال ۱۳۹۹ رسیده است.

وی افزود: بر اساس آمار مأخوذه از کمیته امداد امام خمینی (ره) با اعطای تسهیلات اشتغالزایی از محل منابع قرض‌الحسنه، تاکنون حدود ۴۸۳ هزار نفر از افراد تحت پوشش کمیته امداد از این وضعیت خارج و خودکفا شده‌اند.

مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی در خصوص تسهیلات پرداختی به کسب و کارهای آسیب دیده ناشی از ویروس کرونا گفت: با عنایت به مصوبات ستاد ملی مدیریت کرونا در مورد اعطای تسهیلات به کسب و کارهای آسیب دیده ناشی از ویروس کرونا، تعداد ۵۰۶.۹۰۸ واحد مشمول مصوبات کرونا تا ۱۳ دی ۱۳۹۹ به شعب بانکی ارجاع شده‌اند که از این تعداد، حدود ۳۷۳ هزار واحد با ۶۴۲ هزار نفر شاغل در مجموع مبلغ حدوداً ۸۱ هزار میلیارد ریال تسهیلات را دریافت کرده‌اند.

وی افزود: در راستای اجرای مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا و حمایت از مستأجران کم درآمد در شرایط اقتصادی تحمیل شده بر کشور ناشی از شیوع ویروس کرونا، بر اساس گزارش دریافتی از سامانه جامع طرح اقدام ملی مسکن تاکنون به حدود ۱۷۰ هزار نفر جمعاً به مبلغ ۳۵ هزار میلیارد ریال تسهیلات کمک هزینه ودیعه مسکن پرداخت شده است.

میرمحمد صادقی به تصمیمات اتخاذ شده در جلسات ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر لزوم اعطای تسهیلات ۱۰ میلیون ریالی با کارمزد ۴ درصد به یارانه بگیران معیشتی اشاره کرد و گفت: در خصوص این مصوبه، در پنج مرحله مجموعاً به تعداد ۲۱.۵۶۹.۱۰۶ فقره تسهیلات ۱۰ میلیون ریالی به متقاضیان واجد شرایط (اعم از متقاضیان عادی و نیروهای مسلح معرفی شده توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به سازمان هدفمند سازی یارانه‌ها) پرداخت شده است. همچنین، متعاقب چهل و پنجمین جلسه این ستاد نیز در دو مرحله مجموعاً به تعداد ۶.۹۹۳.۱۳۱ فقره تسهیلات ۱۰ میلیون‌ریالی به یارانه بگیران معیشتی پرداخت شده است.

به گفته مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی، تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی هشت ماهه ابتدای سال ۱۳۹۹ در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۵۱۱۹.۵ هزار میلیارد ریال (معادل ۹۶.۳ درصد) افزایش داشته است.

میرمحمدصادقی افزود: ذکر این نکته ضروری است با توجه به بهبود روش‌های گزارش‌گیری و همچنین تکمیل و اصلاح اطلاعات موجود در سامانه‌های بانک مرکزی توسط بانک‌ها و مؤسسات اعتباری، اطلاعات تسهیلات پرداختی در هشت ماهه نخست سال ۱۳۹۸ از ۵۳۱۳.۹ هزار میلیارد ریال به ۵۷۱۰.۴ هزار میلیارد ریال تعدیل شده است که با اعمال این تعدیل، رشد تسهیلات پرداختی طی ۸ ماهه ابتدای سال ۱۳۹۹ نسبت به دوره مشابه سال قبل از ۹۶.۳ به ۸۲.۷ درصد می‌رسد.

وی درباره عوامل دیگری که بر افزایش تسهیلات پرداختی تأثیرگذار بوده‌اند، گفت: از جمله این موارد می‌توان به افزایش منابع بانک‌ها و مؤسسات اعتباری، تسهیلات پرداختی به قشرهای آسیب دیده از شیوع کرونا، تسهیلات ودیعه مسکن مستأجران و افزایش تسهیلات پرداختی به شرکت‌های کارگزاری فعال در بازار سرمایه اشاره کرد به نحوی که، چنانچه رقم تسهیلات (مستقیم) پرداختی بابت کرونا و همچنین آثار ناشی از افزایش تسهیلات پرداختی به شرکت‌های کارگزاری یادشده از کل تسهیلات پرداختی طی هشت ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۹ خارج شود، رشد پیش گفت از ۸۲.۷ درصد به ۶۱.۳ درصد تعدیل خواهد شد.

 

میرمحمدصادقی درباره راه‌اندازی و بهبود مستمر عملکرد سامانه متمرکز اطلاعات تسهیلات و تعهدات بانکی (سمات) گفت: سامانه تسهیلات و تعهدات بانکی بانک مرکزی با هدف تجمیع اطلاعات و اعتبارسنجی مشتریان شعب بانک‌های کشور از سال ۱۳۸۳ راه‌اندازی شد. این سامانه اطلاعات مربوط به آخرین وضعیت تسهیلات اعطایی به مشتریان، اعتبارات ریالی و ارزی گشایش شده و نیز ضمانت نامه‌های ارزی و ریالی صادر شده را از شبکه بانکی کشور جمع‌آوری و تجمیع کرده و برای بانک / مؤسسه اعتباری امکان استعلام برخط از این زیرساخت را به منظور انجام اعتبارسنجی مشتریان قبل از ارائه هرگونه تسهیلات، گشایش اعتبار و یا صدور ضمانت‌نامه و نیز افتتاح حساب جاری فراهم کرده است.

وی افزود: با توجه به پیشرفت فناوری و لزوم افزایش سرعت و دقت در فرآیند ارسال اطلاعات تسهیلات و تعهدات پرداخت یا ایجاد شده توسط شبکه بانکی کشور به سامانه یادشده، بانک مرکزی با اهتمام بر بهینه سازی فرآیندهای قبلی، سامانه متمرکز اطلاعات تسهیلات و تعهدات (سمات) را از ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ راه‌اندازی و جایگزین سامانه قدیم تسهیلات و تعهدات کرد که افزایش سرعت و کیفیت فرآیند ارسال اطلاعات بانک‌ها و مؤسسات اعتباری به این سامانه، ایجاد قابلیت اخذ گزارش در سطوح خرد و کلان حوزه تسهیلات و تعهدات، احراز هویت اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی و غیرایرانی ثبت شده در سامانه سمات از بستر سامانه نهاب از جمله مهمترین تغییرات ایجاد شده در سامانه سمات نسبت به نسخه قدیم است.

این مقام مسئول ادامه داد: علاوه بر این با توجه به اینکه سامانه سمات به عنوان بانک جامع اطلاعات تسهیلات و تعهدات اشخاص، نزد شبکه بانکی کشور بوده و تمام بانک‌ها و مؤسسات اعتباری، آخرین وضعیت بدهی اشخاص را در این سامانه اعلام می‌کنند، طی همکاری با سازمان برنامه و بودجه کشور و با هدف احصای جامع بدهی‌های دولت ناشی از تضامین صادره، ارتباط برخط سامانه جامع مدیریت تضامین دولت و سامانه سمات ایجاد و این موضوع در بخشنامه‌ای به منظور اجرا به شبکه بانکی ابلاغ شد.

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی با اشاره به راه اندازی سامانه سیاح (سامانه یکپارچه الکترونیکی حساب‌های بانکی) گفت: بانک مرکزی با راه اندازی سامانه حساب‌های مشتریان شبکه بانکی کشور (سیاح) نسبت به ثبت اطلاعات تمام حساب‌ها از ۳ خرداد ۱۳۹۹ به صورت وب سرویس در سامانه سیاح و اخذ کد رهگیری بر اساس تکالیف قانونی اقدام و این مهم را در ۳ فاز اجرایی کرده است.

به‬ گفته‬ این مقام مسئول در مرحله اول این طرح حدود ۹۴ درصد از اطلاعات حساب‌های مشتریان حقیقی‏‏ و حقوقی که مربوط به حساب‌های قبل از راه اندازی وب سرویس سامانه سیاح بوده به صورت فایل دریافت شد که حدوداً شامل اطلاعات ۶۰۰ میلیون حساب در شبکه بانکی است. در حال حاضر قوه قضائیه از سرویس یاد شده برای اخذ استعلام اطلاعات حساب اشخاص حقیقی و حقوقی استفاده می‌کند. در خصوص شرکت‌ها و سازمان‌ها به صورت موردی، مطابق مستندات قانونی و اعلام اداره بررسی‌های حقوقی، دسترسی به منظور تطبیق شماره یا شناسه ملی با شماره شبا فراهم می‌شود.

وی با اشاره به مرحله دوم سامانه سیاح اضافه کرد: وب سرویس سامانه سیاح از ۳‏ خرداد ۱۳۹۹ در شبکه بانکی راه اندازی و مقرر شد از تاریخ یادشده مابقی حساب‌های قبلی به صورت فایلی و همچنین تمام حساب‌هایی که در شبکه بانکی بعد از آن تاریخ افتتاح خواهند شد به صورت آنی و برخط در سامانه سیاح ثبت و کد رهگیری دریافت کنند که در حال حاضر در اکثر بانک‌ها اجرایی شده است.

میرمحمدصادقی در خصوص مرحله سوم گفت: ارائه سرویس از سامانه سیاح برای قوه قضائیه و وزارت امور اقتصادی و دارایی مطابق با تکالیف قانونی از جمله استعلام شماره حساب، مسدودی حساب و رفع مسدودی حساب به طوری‌که در حال حاضر قوه قضائیه از سرویس یاد شده برای اخذ استعلام

بدون ضامن، از بانک مهر ایران تسهیلات بگیرید!

اگر شما هم در ارائه تضامین مورد نیاز برای دریافت وام مشکل دارید، باید بدانید بانک مهر ایران به‌تازگی پرداخت تسهیلات بدون ضامن را اجرایی کرده و می‌توانید تنها با یک فقره چک ضامن خودتان شوید!
به گزارش خبرآنلاین و به نقل از روابط عمومی بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، این بانک در راستای گسترش ابزارهای بانکداری نوین، خدمتی جدید را بر بستر همراه‌بانک خود ارائه کرده است.

بانک مهر ایران که پیش از این افتتاح حساب آنلاین و همچنین درخواست تسهیلات آنلاین را بر بستر وب‌سایت و همراه‌بانک خود ارائه کرده بود، به‌تازگی امکان درخواست تسهیلات بدون ضامن را نیز روی نرم‌افزار همراه‌بانک خود ایجاد کرده است.

در این روش که بر مبنای امتیاز اعتباری مشتری است، متقاضی دریافت تسهیلات، نیازی به ارائه ضامن ندارد و در صورتی که امتیاز اعتباری وی اجازه دهد، خودش ضمانت تسهیلات دریافتی را بر عهده گرفته و تنها با ارائه یک برگه چک می‌تواند تسهیلات مورد نظر را دریافت کند.

مشتریان بانک مهر ایران می‌توانند در صفحه نخست نرم‌افزار همراه‌بانک وارد بخش تسهیلات شوند.

در این بخش مشتریان می‌توانند تسهیلات دریافتی خود و اطلاعات مربوط به اقساط باقی‌مانده اعم از تعداد، مبلغ و موعد سررسید را مشاهده کنند. گزینه‌ای با عنوان درخواست تسهیلات آنلاین نیز در این صفحه وجود دارد که با انتخاب آن، کاربر وارد بخشی می‌شود که می‌توان تقاضای تسهیلات آنلاین را انتخاب کند.

پس از این نوبت به انتخاب شعبه و حسابی می‌شود که فرد می‌خواهد بر مبنای آن وام قرض‌الحسنه دریافت کند. در مرحله بعد وضعیت مشتری از نظر اقساط معوق یا چک برگشتی سنجید می‌شود.

بارگذاری مدارک مرتبط با هویت مشتری، شغل و محل سکونت وی در مرحله بعد انجام می‌شود. به همین ترتیب مشتری مراحل بعدی را نیز روی همراه‌بانک خود طی می‌کند.

در صورتی که گردش حساب و امتیاز اعتباری وی اجازه دهد، تسهیلات به وی پرداخت می‌شود و مشتری پیش از آن تنها لازم است یک فقره چک صیادی را به‌صورت حضوری یا از طریق پست به شعبه مورد نظر برساند.

تسهیلات بدون ضامن چه مزیتی دارد؟

ارائه ضامن یکی از چالش‌های اصلی برای دریافت وام به شمار می‌رود. دریافت ضامن‌های متعارف در شبکه بانکی مشکلاتی را برای بانک‌ها و مشتریان آن‌ها ایجاد کرده است.

از یک سو ممکن است شما به ضامن‌های متعارفی که بانک‌ها از شما طلب می‌کنند، دسترسی نداشته باشید، اما در عین حال مشتری خوش‌حسابی باشید.

همین مسئله باعث می‌شود از دریافت وام بانکی محروم شوید. روی دیگر سکه فردی است که می‌تواند تضامین مختلف مورد تأیید بانک‌ها را ارائه کند، اما ممکن است با بدحسابی مشکلاتی را برای خود، بانک و سایر مشتریان بانک ایجاد کند.

از این جهت که بانک را برای وصول اقساط تسهیلاتش به دردسر بیندازد و این مسئله قدرت تسهیلات‌دهی بانک را کاهش داده و باعث شود امکان پرداخت تسهیلات به سایر مشتریان از بین برود یا به موعد آن تعویق بیفتد.

شیوه‌ای که در کشورهای توسعه یافته از آن بهره می‌برند، مبنا قرار دادن امتیاز اعتباری مشتری است. بر این اساس بانک بنا به امتیاز اعتباری که هر مشتری با عنایت به رفتارهای مالی پیشین خود داشته، ریسک فرد را ارزیابی کرده و تصمیم می‌گیرد به وی تسهیلات پرداخت کند یا خیر و اگر قرار است به وی تسهیلات پرداخت شود، مقدار آن چقدر باشد.

اکنون بانک مهر ایران به‌عنوان بانک پیشتاز در حوزه خدمات نوین بانکی، توانسته فرآیند دریافت تسهیلات را برای مشتریان خوش‌حساب خود آسان کند. مشتریان بانک مهر ایران می‌توانند در صورتی که بر اساس گردش حساب خود، مشمول دریافت تسهیلات می‌شوند، نسبت به دریافت تسهیلات بدون ضامن اقدام کنند.

در صورتی که مشتری مشمول دریافت تسهیلات شود، نسبت به درخواست امتیاز اعتباری خود اقدام می‌کند. بانک با بررسی امتیاز اعتباری مشتری و در صورتی که وی امتیاز لازم را داشته باشد، نسبت به پرداخت تسهیلات بدون ضامن به وی اقدام می‌کند. گفتنی است امتیاز اعتباری هر مشتری بر اساس تسهیلاتی است که تا کنون از بانک مهر ایران و سایر بانک‌ها دریافت کرده است.

بر این اساس هر چقدر مشتری نسبت به پرداخت اقساط تسهیلات خود خوش‌قول‌تر باشد، امتیاز وی بالاتر است و بالعکس، هر چقدر مشتری در پرداخت اقساط تسهیلات دریافتی خود سهل‌انگاری کرده باشد و سابقه اقساط معوق در کارنامه وی به چشم بخورد، امتیاز اعتباری وی پایین‌تر خواهد بود.

سقف پرداخت تسهیلات بدون ضامن، همان سقف ۳۰ میلیون تومانی است که بانک مرکزی برای تسهیلات قرض‌الحسنه تعیین کرده است. میزان تسهیلاتی که به هر فرد قابل پرداخت است، بر اساس گردش حساب مشتری و حداکثر تا ۳۰ میلیون تومان خواهد بود.

از آنجایی که مشتریان بانک مهر ایران شامل یک جامعه ۱۰ میلیون نفری می‌شود، این بانک برای افزایش کیفیت و بالا بردن سرعت خدمت‌رسانی همواره پیشگام ارائه خدمات بانکداری نوین بر بستر ابزارهای غیرحضوری بوده است.

کاهش رفت‌وآمد مشتریان به شعب بانکی می‌تواند کاهش سفرهای درون‌شهری را در پی داشته باشد که هم به حفظ سلامتی شهروندان کمک می‌کند و هم می‌تواند برداشتن گامی در راستای کاهش آلودگی هوا به شمار رود

خبر مهم برای متقاضیان وام ودیعه اجاره

میزان به نقل از معاون وزیر راه و شهرسازی نوشت: وام ودیعه اجاره تا پایان بهمن ماه برای متقاضیانی که پیش‌تر ثبت‌نام کرده‌اند و نتوانستند مدارک خود را تکمیل کنند تمدید می شود.
طبق اعلام پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمود محمودزاده در خصوص تمدید مهلت وام ودیعه اجاره تا پایان بهمن، گفت: اخیرا در جلسه کارگروه مصوب شد تا آخر بهمن پرداخت وام ودیعه اجاره ادامه پیدا کند. این مصوبه و این شرایط مربوط به کسانی است که پیش‌تر ثبت‌نام کردند، ولی روند پرداخت آن‌ها به جریان نیفتاده است.

معاون مسکن و ساختمان ادامه داد: افرادی که پیش‌تر ثبت‌نام کردند، اما مدارک خود را تکمیل نکردند تا انتهای بهمن فرصت دارند نسبت به تکمیل مدارک خود اقدام کنند.

محمودزاده با اشاره به اینکه ستاد کرونا دو مصوبه دیگر نیز داشت، افزود: در تفاهم‌نامه‌ای، مقرر شد تا افرادی که کد رهگیری ندارند با پرداخت عدد محدود بتوانند کد رهگیری دریافت کنند.

 

به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی، کسانیکه فرم ج قرمز داشتند و هم‌اکنون فاقد مالکیت هستند مصوب شد بتوانند تسهیلات وام ودیعه اجاره را دریافت کنند. این مصوبات برای تعدادی از افرادی بوده که این مشکلات را داشتند.

گفتنی است، برای متقاضیان تسهیلات کمک ودیعه مسکن که اجاره آن‌ها به صورت دستی و بدون حضور در بنگاه مبادله شده، مشاورین املاک موظف هستند با دریافت حداکثر ۲۵۰ هزار تومان بدون نیاز به دریافت ارزش افزوده و با حضور موجر و مستأجر نسبت به ثبت اجاره‌نامه و اخذ کد رهگیری اقدام کنند.

این مبلغ برای اجاره نامه‌هایی که در بنگاه ثبت شده، اما کد رهگیری ندارند هزینه ثابتی معادل ۱۰۰ هزار تومان است و الزامی برای حضور موجر در بنگاه نخواهد بود.

لازم به توضیح است تا پایان آذرماه از مجموع ۳۰۲ هزار و ۳۳۴ متقاضی دریافت وام ودیعه تاکنون ۱۴۸ هزار و ۲۱۵ نفر نزدیک به ۵۰ درصد توانسته‌اند این تسهیلات را دریافت کنند

بانک‌ها در سال ۹۸ چقدر وام ازدواج پرداخت کردند + جدول

فارس نوشت: بانک‌ها در سال ۹۸ معادل ۲۶ هزار و ۳۳۴ میلیارد و ۲۷۴ میلیون تومان وام قرض‌الحسنه ازدواج پرداخت کرده‌اند در حالی که بانک مرکزی برای بانک‌ها سهمیه ۴۰ هزار و ۴۵۴ میلیارد تومان تعیین کرده بود.
در گزارش تفریغ بودجه در تبصره ۱۶ بودجه سال ۹۸ به بررسی عملکرد بانک مرکزی و بانک‌ها در حوزه اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه بانک‌ها براساس تبصره بودجه سال مذکور پرداخته شده است.

طبق جدول ارائه شده، بانک‌ها در سال ۹۸ معادل ۲۶ هزار و ۳۳۴ میلیارد و ۲۷۴ میلیون تومان وام قرض‌الحسنه ازدواج پرداخت کرده‌اند در حالی که بانک مرکزی برای بانک‌ها سهمیه ۴۰ هزار و ۴۵۴ میلیارد تومان تعیین کرده بود. درواقع ۶۵ درصد از سهمیه تعیین شده توسط بانک مرکزی برای بانک‌ها در سال ۹۸ پرداخت شده است.

متن تفریغ بودجه به شرح زیر است:

بودجه بند الف تبصره ۱۶ – به‌منظور حمایت از ازدواج جوانان بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف اسدت از محل پس‌انداز و جاری قرض الحسنه نظام بانکی تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به زوج‌هایی که تاریخ عقد ازدواج آنها بعد از ۱۳۹۶/۰۱/۰۱ می‌باشد و تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده‌اند، با اولویت نخست پرداخت کند. تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج‌ها در سال ۱۳۹۸ سیصد میلیون (۳۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ) ریال با دوره بازپرداخت پنج‌ساله با اخذ یک ضامن معتبر و سفته است. بانک مرکزی می‌تواند یارانه پرداختی به اشخاص را به‌عنوان تضمین در این زمینه بپذیرد. بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است گزارش عملکرد این بند را هر ۶ ماه ماه یکبار به کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ارائه کند.

تفریغ بند الف- تفریغ بند (الف) مطابق قانون عملیات بانکی بدون ربا مصوب سال ۱۳۶۲ منابع قرض‌الحسنه بانک‌ها و مؤسسات اعتباری در قالب «حساب پس‌انداز قرض‌الحسنه» و «حساب جاری قرض‌الحسنه» بوده و هیچ نوع حساب دیگری تحت عنوان «پس‌انداز» «جاری» و «سپرده قرض الحسنه» وجود نداشته و سایر حساب‌های بانک‌ها و مؤسسات اعتباری به صورت سپرده‌های سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت و بلندمدت می‌باشد.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در راستای ایفای تکلیف بانک‌ها نسبت به ارائه تسهیلات این بند براساس آمار مأخوذه از پایگاه اطلاع‌رسانی ثبت احوال کشور و بررسی روند تعداد ازدواج در سنوات گذشته تعداد برآوردی مزدوجین در یک‌سال به علاوه تعداد متقاضیانی که از سال ۱۳۹۷ در صف تسهیلات قرار داشته‌اند پیش‌بینی جذب منابع قرض‌الحسنه بانک‌ها در سال ۱۳۹۸ سهمیه قرض‌الحسنه ازدواج بانک‌ها و مؤسسات اعتباری و همچنین پذیرش أخذ یک ضامن معتبر و سفته یا قبول یارانه پرداختی به اشخاص به‌عنوان تضمین را طی نامه مورخ ۱۳۹۸/۰۱/۰۶ به بانک‌ها و مؤسسات اعتباری ابلاغ نموده است.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران طی نامه مورخ ۱۳۹۸/۰۱/۰۶ سهمیه هر یک از بانک‌ها و مؤسسات اعتباری کشور را بر اساس میزان رشد نقدینگی میزان تغییر در ماند حساب‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز و جاری وصولی‌های اقساط بازگشتی و پیش‌بینی جذب منابع قرض‌الحسنه بانک‌ها در سال ۱۳۹۸ محاسبه و تعیین و به شرح جدول زیر ابلاغ نموده است:

 

مغایرت بین تعداد «متقاضی» و «پرداختی» ناشی از عوامل ی از قبیل عدم پوشش وثایق جهت دریافت کامل تسهیلات و یا عدم پوشش فیش حقوقی نسبت به دریافت سقف مقرر تسهیلات و همچنین عدم توانایی مشتری در بازپرداخت تسهیلات (بالاخص سهم تسهیلات ایثارگران که مبلغ زوجین معادل یک میلیارد و دویست میلیون (۱،۲۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال بوده است) می‌باشد. به استثناء بانک‌های ملی، پست‌ بانک، مسکن، کشاورزی، و آینده سایر بانک‌ها و مؤسسات اعتباری کمتر از سهمیه مقرر تسهیلات پرداخت نموده‌اند که مبین عدم رعایت مفاد حکم این بند است.

علی‌رغم ابلاغ اولیه از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران برای صندوق کارآفرینی امید دی و سرمایه در تاریخ ۶/۱/۱۳۹۸ لیکن به علت آنکه سهمیه‌های ابلاغی به بانک‌ها براساس میزان رشد نقدینگی میزان تغییر در مانده سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز و جاری وصولی‌ها (اقساط بازگشتی) و پیش‌بینی جذب منابع قرض الحسنه بانک‌ها در سال مورد نظر محاسبه و تعیین می‌گردد بانک مذکور برای آنها سهمیه‌ای در نظر نگرفته است.

به علت ادغام بانک‌های حکمت ایرانیان انصار قوامین و مؤسسه اعتباری کوثر با بانک سپه علی‌رغم ابلاغ اولیه از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در تاریخ ۱۳۹۸/۰۱/۰۶ سهمیه جداگانه‌ای برای آنها تعیین نشده است.

نفر

۶ دی ۱۳۹۹ – ۱۶:۵۹

خبر مهم برای متقاضیان وام یک میلیونی و یارانه معیشتی/شرایط مشمولان اعلام شد

سخنگوی طرح حمایت معیشتی کرونا جزئیات واریز یارانه، وام یک میلیونی و یارانه معیشتی را تشریح کرد.
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از وزارت کار، حسین میرزایی امروز در یک لایو اینستاگرامی درباره جزئیات واریز یارانه، وام یک میلیونی و یارانه معیشتی، اظهار داشت: افرادی مشمول این طرح می‌شوند که چهار شرط را داشته باشند و حتی اگر یک نفر از افراد خانواده، یکی از شروط را نداشته باشد، کل خانواده از این طرح معیشتی محروم می‌شود.

سخنگوی طرح حمایت معیشتی کرونا با اشاره به این شروط، افزود: در بررسی شاخص‌های بانکی افراد، میزان واریزی‌ها، گردش حساب چهار سال اخیر افراد (۹۸-۹۷-۹۶-۹۵) و تراکنش‌های خرید آنها در شش‌ماهه اول سال ۹۹ را مورد رصد قرار می‌دهیم تا بر ما محرز شود که فرد در طول حداقل چهار سال اخیر وضعیت مالی خوبی نداشته و وضعیت او، بهبود هم نیافته است.

 

وی ادامه داد: افرادی که مشمول بیمه رانندگان، قالی‌بافان و… نیز هستند یا حتی خویش‌فرمایی، مشمول این طرح نمی‌شوند. البته بیمه‌پردازان خویش‌فرمایی از یک استثنا برخوردارند؛ به این معنا که فردی بیمه خویش‌فرمایی داشته و در بررسی‌ها متوجه شدیم که جز دهک‌های ۹ و ۱۰ درآمدی نیست و مجموع درآمدهای خانواده نیز زیر حداقل دریافتی قانون کار (یک‌میلیون‌و ۹۱۰ هزار تومان) است اما فرد برای تأمین آتیه خود بیمه رد می‌کند.

میرزایی گفت: این افراد به شرط آنکه همه شرایط را در کل افراد خانواده داشته باشند و مجموع درآمد آنها زیر حداقل حقوق قانون کار باشد، از این طرح بهره‌مند می‌شوند

پیش‌بینی افزایش وام ازدواج به ۲۰۰ میلیون تومان

ایسنا نوشت: در لایحه بودجه سال آینده برای وام ازدواج مبلغ ۵۰ میلیون تومانی درنظر گرفته شده اما کمیسیون اجتماعی مجلس از تصویب افزایش این وام به ۱۰۰ میلیون تومان در این کمیسیون خبر داده است و این سوال را ایجاد کرده که احتمال افزایش ۲ برابری وام ازدواج برای سال آینده وجود دارد؟
وام ازدواج یکی از وام‌های پرتقاضاست که با وجود تورم زیاد در اقتصاد کشورمان، چشم جوانان به این مبلغ ناچیز دوخته شده است تا بتوانند با آن مقدار بسیار کمی از مشکلات خود را رفع کنند.

در این بین هر ساله توقع دارند که با افزایش تورم و تداوم مشکلات اقتصادی بر مبلغ وام ازدواج افزوده شود تا تاثیر حداقلی داشته باشد که هر ساله در بودجه کشور بانک مرکزی و دولت مکلف می‌شوند تا درصدی از وام‌های پرداختی خود را به این موضوع اختصاص بدهند.

 

پیش از ارائه لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، گفته‌هایی مطرح شد مبنی براینکه وام ازدواج از ۵۰ به ۷۰ میلیون تومان افزایش می‌یابد اما پس از تقدیم لایحه به مجلس و بررسی جزئیات آن، مشخص شد که وام ازدواج در سال آینده نسبت به سال جاری تغییری نکرده و همان ۵۰ میلیون تومان باقی مانده است.

در ادامه بررسی لایحه بودجه سال آینده در مجلس، کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی پیشنهاد افزایش مبلغ این وام به ۱۰۰ میلیون تومان را مطرح کرد که در این کمیسیون تصویب شد. همچنین، بازپرداخت وام ازدواج از ۷ به ۱۰ سال افزایش یافت.

این در حالی است که طبق بودجه سال آینده، تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج‌ها در سال آینده ۵۰ میلیون تومان با دوره بازپرداخت هفت ساله و با اخذ یک ضامن معتبر و سفته اجرایی می‌شود.

اما در این بین افزایش وام ازدواج به تصویب و تایید کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی نیاز دارد به گونه‌ای که نائب رئیس فراکسیون زنان احتمال تصویب وام ۱۰۰ میلیونی ازدواج را کم می‌داند

وام یک میلیونی کرونا امشب برای چه کسانی واریز می‌شود؟

بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته امروز همزمان با واریز یارانه نقدی برای خانه ۷۸ میلیون نفر ایرانی وام یک میلیون تومانی کرونا نیز برای ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار خانوار واریز خواهد شد.
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین،این دومین مرحله وام یک میلیون تومانی برای خانوارهای مشمول دریافت این تسهیلات است. سازمان هدفمندی یارانه‌ها پیش از این از ارسال فهرست ۲.۴ میلیون نفر برای دریافت مرحله دوم وام یک میلیون تومان خبر داد.

هفته گذشته بانک مرکزی اعلام کرد وام یک میلیون تومانی کرونا برای چهار میلیون و ۵١۵ هزار و ۶۵١نفر از سرپرستان خانوار واجد شرایط دریافت وام یک میلیون تومانی کرونا هستند، واریز شده است .این وام قرار است برای ۱۱ میلیون سرپرست خانوار واریز گردد .

 

براساس اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی همه افرادی که در نوبت قبل، وام کرونای معیشتی دریافت کرده‌اند و درآمد ثابت ندارند، می‌توانند متقاضی دریافت وام یک میلیون تومانی باشند.
بنابراین افراد دارای درآمد ثابت از جمله کارمندان دولت، شرکت‌های دولتی یا نهادهای عمومی غیردولتی، بازنشستگان، بیمه‌پردازان سازمان تامین اجتماعی یا سایر صندوق‌های بازنشستگی شامل این طرح نمی‌شوند.
در مجموع ۱۱ میلیون خانوار معادل ۲۹ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر تسهیلات یک‌میلیون‌تومانی دریافت می‌کنند.

تسهیلات قرض‌الحسنه یک میلیون تومانی با نرخ کارمزد چهار درصد از محل باقی‌مانده منابع بسته جبرانی ستاد ملی مدیریت کرونا، با اقساط ۳۰ ماهه و از منابع یارانه معیشتی ماهیانه خانوار خواهد بود.
بنابراین کسر این اقساط از محل یارانه معیشتی ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزارتومانی است که دهم هر ماه به حساب سرپرست خانوار واریز می‌شود. مبلغ اقساط ۳۵ هزار تومان خواهد بود.

واریز وام یک میلیونی کرونایی به حساب متقاضیان

مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی گفت: واریز وام یک میلیون تومانی به حساب نخستین گروه از سرپرستان خانوار یارانه بگیر بدون درآمد ثابت انجام شد.
به گزارش خبرآنلاین از بانک مرکزی، ‌ شهرزاد دانشمندی با بیان این مطلب اظهار کرد: بر اساس مصوبات اخیر ستاد ملی مقابله با کرونا ،مقرر شد تسهیلات یک میلیون تومانی به سرپرستان خانوار یارانه معیشتی‌بگیر که فاقد درآمد ثابت هستند، پرداخت شود.

وی افزود: این افراد با ارسال پیامک به «وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی» شناسایی و دسته‌بندی و پس از ارسال اسامی آنها به سازمان هدفمندی یارانه ها، برای دریافت تسهیلات به نظام بانکی معرفی می‌شوند.
وی تصریح کرد: نخستین لیست این افراد شامل چهار میلیون و ۵۱۵ هزار و ۶۵۱ نفر سرپرست خانوار که یارانه معیشتی دریافت می‌کنند و فاقد درآمد ثابت هستند و تعداد ۱۴۷ هزار و ۲۹۲ نفر از یارانه بگیران که در مراحل قبلی موفق به دریافت تسهیلات یک میلیون تومانی نشده بودند (در مجموع چهار میلیون و ۶۶۱ هزار و ۱۵ نفر) روز گذشته پرداخت شد که از محل یارانه معیشتی طی ۳۱ قسط ۳۵ هزار تومانی تسویه می شود.

 

به گفته دانشمندی در صورت ارسال لیست یارانه‌بگیران معیشتی بعدی از سوی «وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی» تسهیلات یک میلیون تومانی به افراد جدید نیز تعلق می گیرد.
این مقام مسوول بانک مرکزی به تسهیلات یک میلیون تومانی پراخت شده در مراحل قبلی اشاره کرد و گفت: براساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا تاکنون ۲۱ میلیون و ۴۲۱ هزار و ۸۶۳ نفر از یارانه‌بگیران مشمول دریافت تسهیلات یک میلیون تومانی شدند که اقساط آن، از محل یارانه هایشان کسر می‌شود. این تسهیلات طی پنج مرحله در تیر و مرداد سال جاری پرداخت شده است.

آخرین اخبار از وام یک میلیونی/ یارانه ۱۰۰ هزار تومانی چه شد؟

تجارت‌نیوز نوشت: شنبه اول آذر ماه، رئیس جمهور اعلام کرده بود که امروز مصوب شد که برای نزدیک به ۳۰ میلیون نفر تا پایان سال در هر ماه، ۱۰۰ هزار تومان بلاعوض بدهیم و هم برای ۱۰ میلیون خانوار وام یک میلیون تومانی در نظر بگیریم. ثبت نام هر دو این‌ها در هفته اخیر آغاز شده است.
در آن روز حسن روحانی بیان کرد که «در نظر داریم با اقدامات حمایتی مردم را در شرایط فعلی کمک کنیم.» اما به نظر می‌رسد مردم تاکنون از حمایت‌های دولت چندان رضایتی ندارند. تعداد قابل توجهی از کامنت‌های مخاطبان را در گزارش «وام یک میلیونی برای 10 میلیون خانوار» می‌توانید بخوانید.

در هفته اخیر هر دو طرح حمایتی دولت آغاز شد و جزییاتی از آن به تدریج منتشر شده است. فعلا این دو طرح در مرحله ثبت نام هستند اما زمان واریز آنها یکی هفته سوم آذر ماه و دیگر نیمه دوم آذر ماه اعلام شده است.

جزئیات وام کرونا مبین این است که ثبت‌نام وام یک میلیون تومانی کرونا از روز سه‌شنبه هفته اخیر آغاز شده و تا سه‌شنبه هفته آینده ادامه دارد.

در این طرح سه گروه را مشمول اعلام کرده‌اند. افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد، افرادی که مرحله اول وام کرونا را دریافت کرده‌اند و افراد فاقد درآمد ثابت.

با این حال گزارش مردمی از ثبت نام وام کرونا نشان می‌دهد مشمولان در ثبت نام این وام مشکلاتی داشته‌اند. سامانه پیامکی 6369 به عنوان مهمترین راه ثبت‌نام معرفی شده بود اما گویا در عمل این راهارتباطی دچار مشکلاتی شده است. برخی مخاطبان برای تجارت‌نیوز نوشته‌اند:

«دقیقا منم زدم میگه ارسال نشد خطا میده»

«منم رد کردم ارسال نشد..الکیه»

«چرا وقتی کد ملی پیام میفرستی به ۶۳۶۹ سریع ناموفق میشه و ارسال نمیشه با اینکه خط از خودم هستش ولی هرکار میکنم نمیشه»

«کد ملی رو پیامک میکنیم پیام ناموفق میاد چکار کنیم»

«دوستان من چند بار ارسال کردم نوشته یک بار پیامک کنید الان وام نمیدن دیگه؟»

«الکیه . دروغه . اصلا این شماره اس رو قبول نمیکنه»

با این حال مسئولان مربوطه وعده حل این مشکلات را داده‌اند. اما به جز اطلاع از شرایط ثبت نام وام کرونا، در طرح یارانه 100 هزار تومانی چه اخباری منتشر شده است؟

در حالی که قرار است وام یک میلیونی حداکثر تا پایان هفته سوم آذر ماه واریز ‌شود، درباره یارانه 100 هزار تومانی وزارت کار اعلام کرده که نیمه دوم آذر ماه این یارانه پرداخت خواهد شد.

طبق دستورالعمل اجرای سیاست‌های حمایتی کرونا، برای دریافت یارانه ۱۰۰ هزار تومانی نیاز به ثبت‌نام نیست.

اگر چه گفته شده که برای یارانه 100 هزار تومانی نیاز به ثبت‌نام نیست اما در واقع هر دو طرح در قالب یک بسته در نظر گرفته شده که متقاضیان اگر هر دو را می‌خواهند باید کد ملی خود را به شماره 6369 ارسال کنند.

یارانه 100 هزار تومانی به کسانی پرداخت می‌شود که متقاضی وام یک میلیون تومانی باشند و جزو مشمولان این طرح در نظر گرفته شود.

حامد شمس، رئیس روابط عمومی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در یک گفتگوی لایو اینستاگرامی به تجارت‌نیوز گفته است: مشمولان این کمک بلاعوض شناسایی شده‌اند و نیازی به ثبت‌نام نیست، ارسال کد ملی‌ به شماره 6369 صرفا برای ثبت نام وام یک میلیون تومانی کروناست.

مشمولان این طرح شامل سرپرست خانوار فاقد درآمد ثابتی است که در مرحله قبل متقاضی دریافت تسهیلات کرونایی بوده‌اند، که جمعا 11 میلیون خانوار برآورد می‌شود

. این یارانه به هر عضو خانوار می‌رسد و سقفی برای آن درنظر گرفته نشده است

جزئیات وام جدید کرونا

ایسنا نوشت: معاون گردشگری از ابلاغ دستورالعمل تسهیلات جدید بانکی برای جبران خسارت کرونا ویژه بخش گردشگری که به تازگی مصوبه ستاد کرونا را دریافت کرده است خبر داد و جزئیات بیشتر آن را تشریح کرد.
علی ربیعی ـ سخنگوی دولت ـ ۱۵ مهرماه از موافقت هیات دولت و ستاد مقابله با کرونا با پرداخت تسهیلات جدید به بخش گردشگری با توجه به آسیب گسترده آن خبر داد. مقرر بود بازپرداخت تسهیلات بانکی که قبلا دریافت شده است تا پایان سال ۱۳۹۹ امهال شود. همچنین اجازه داده شد پرداخت حق بیمه سهم کارفرمایی سال ۹۹ و هزینه آب، برق و گاز سال ۹۹ و هزینه‌های مالیاتی سررسید سال ۹۹ تا پایان امسال مهلت داده شود. با پرداخت تسهیلات به کسب و کارهای آسیب‌دیده حوزه گردشگری با محوریت بنگاه نیز موافقت شد. با این حال فعالان گردشگری می‌گویند این مصوبات با گذشت دو هفته هنوز اجرایی نشده است. معاون گردشگری اما اواخر هفته گذشته از ابلاغ مصوبه پرداخت تسهیلات جبران خسارت کرونا به بنگاه‌های گردشگری از سوی بانک مرکزی خبر داد.

در ابلاغیه بانک مرکزی خطاب به بانک‌های پرداخت‌کننده تسهیلات جبرانی خسارت کرونا آمده است: «برای کسب و کارهای آسیب‌دیده حوزه گردشگری موضوع ابلاغیه شماره ۹۶۸۹ مورخ ۱۳۹۹/۲/۷ (زیر رسته‌های مصوب کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا) تسهیلات ذیل فراهم می‌شود:

۱- بازپرداخت تسهیلات بانکی قبلی دریافت‌شده تا پایان سال ۱۳۹۹ امهال می‌شود.

۲- با پرداخت تسهیلات به کسب و کارهای آسیب‌دیده حوزه گردشگری براساس بنگاه محوری، مطابق دستورالعمل مصوب کارگروه اقتصادی مقابله با پیامدهای ناشی از شیوع ویروس کرونا موافقت شد. متقاضیان مجازند تا پایان آذرماه امسال ثبت‌نام کنند. بازپرداخت اقساط این تسهیلات از اول اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۰ خواهد بود. بنگاه‌هایی که با دستورالعمل قبل تسهیلات دریافت کرده‌اند نیز مجاز به دریافت مابه‌التفاوت تسهیلات طبق دستورالعمل جدید خواهند بود.»

 

ولی تیموری ـ معاون گردشگری ـ نیز در تشریح جزئیات بیشتر این تسهیلات گفته است: مذاکرات و تلاش‌های چندماهه بی‌نتیجه نماند و این هفته میزان تسهیلات بانکی به تفکیک رسته‌های شغلی حوزه‌های گردشگری و نحوه اعطای آن به تایید نهایی رسید و ابلاغ شد.

این تسهیلات آن‌چنان که معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شرح داده، به کلیه کسب و کارهای گردشگری با توجه به نوع فعالیت، بزرگی و کوچکی واحد، درجه و ستاره اختصاص می‌یابد. بر این اساس تاسیسات گردشگری می‌توانند از حداقل ۱۶ میلیون تومان تا ۹۰۰ میلیون تومان وام بانکی با نرخ سود ۱۲ درصد و با دوره تنفس حدود شش ماه بهره‌مند شوند.

برای راهنمایان گردشگری ۲۰ میلیون تومان، دفاتر خدمات مسافرتی بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان و اقامتگاه‌های بومگردی و سنتی براساس تعداد اتاق، مساحت و درجه واحد بین ۸۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات بانکی تعلق می‌گیرد.

معاون گردشگری گفته است: چنان‌چه تاسیسات گردشگری در سری قبل مبلغ کمتری گرفته باشند می‌توانند مابه‌التفاوت آن را از بانک دریافت کنند.

مبلغ این تسهیلات قبلا از ۶ میلیون تا ۱۶ میلیون تومان بود که در ازای حفظ شغل اختصاص می‌یافت و با اقبال چندانی از سوی بخش گردشگری با توجه به خسارتی که متحمل شده است، روبه‌رو نشد

تحلیل یک عضو اتاق بازرگانی از مشکلات واحدهای تولیدی/ رانت در تولید پررنگ شده است
اعطای امتیازهای اشتباهی به واحدهای تولیدی بحران‌ زاست

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اشاره به امتیازهای ناصحیح به برخی واحدهای تولیدی گفت: این امتیازها اشتباه فاحش است و اگر به این فرد تسهیلات ارزان‌قیمت تعلق گیرد، به‌طور قطع شاهد هدررفت منابع خواهیم بود.
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، این روزها واحدهای تولیدی با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کنند؛ مشکلاتی که به باور فعالان اقتصادی، گاهی آنها را تا مرز تعطیلی برده است. به اعتقاد عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، مهمترین مشکل واحدهای تولیدی در حال حاضر ضعف مدیریت است و معضل کمبود نقدینگی در درجه‌های سوم و چهارم قرار می‌گیرد.

در این خصوص، مهدی پورقاضی، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری خبرآنلاین با بیان اینکه مشکلات مهم تری از بحث نقدینگی در تولید وجود دارد، گفت: در حوزه مدیریت صنایع کوچک و متوسط و حتی بنگاه‌های تولیدی بزرگ، موضوع سوء مدیریت و رانت پررنگ شده است.

وی افزود: متاسفانه برخی مدیران واحدهای تولیدی در دهه‌های اخیر با اخذ رانت فعالیت می‌کنند، رانت‌های همچون تسهیلات ارزان، ارز ارزان، مواد اولیه ارزان و این خود مهم‌ترین دشمن تولید است.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران متذکر شد: متاسفانه وجود رانت مانع توجه به بهره‌وری، نوآوری و انتقال تکنولوژی شده است.

 

قاضی‌پور در خصوص رفع مشکل واحدهای تولیدی گفت: مدیران باید به نوآوری، خلاقیت و ارتقای بهره‌وری نیروی انسانی برای رفع مشکل تولید فکر کنند.

وی با بیان اینکه در هرصورت منابع ریالی و ارزی کشور محدود است و توقع نامحدود بودن آن غیرمنطقی است، افزود: این منابع محدود باید در جای درست هزینه شود و اگر این منابع محدود به واحدهای تولیدی که ضعف مدیریت دارند، اختصاص یابد در واقع منابع در دسترس نیز از بین خواهد رفت .

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران اضافه کرد: مدیر واحد تولیدی که بدون توجه به بهره‌وری و صرفا با اخذ تسهیلات درصدد است بنگاه اقتصادی خود را فعال نگه دارد، بیشتر گرفتار سیستم بانکی خواهد شد و در نتیجه بدهی‌های آن افزایش می‌یابد و شرایط برای این واحد تولیدی سخت‌تر می‌شود.

رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی تصریح کرد: باید علت واقعی مشکل صنایع را پیدا کرد و برای آن راه‌حل ارائه کرد. امروز اکثر مدیران صنعتی تاکید دارند مشکل‌شان سرمایه در گردش است، در حالی که این طور نیست.

قاضی‌پور عنوان کرد: تزریق سرمایه مشکلی را برای تولیدکننده حل نمی‌کند و فقط بدهی‌های آنها را افزایش و زمان تسویه را به تعویق می‌اندازد. وقتی واحد تولیدی نتواند محصول خود را به قیمت معقول بفروشد، دوباره با کسری مواجه می‌شود؛ چراکه هزینه‌هایی چون پرداخت حقوق و مواد اولیه همچنان برای این‌گونه واحدها وجود دارد.

وی با اشاره به امتیازهای ناصحیح به برخی واحدهای تولیدی از جمله نادیده گرفتن میزان بدحسابی و چک‌های برگشتی آنها خاطرنشان کرد: این امتیازها اشتباه فاحش است؛ چراکه مدیر بنگاه اقتصادی که دارای چک‌های متعدد برگشتی است، در واقع به این معناست که نتواسته مدیریت مالی خود را به نحوه صحیحی انجام دهد و اگر به این فرد تسهیلات ارزان‌قیمت تعلق گیرد، به طور قطع شاهد هدر رفت منابع خواهیم بود

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط