بازار وام ایران
بازار وام ایران

اخبار وام

جزئیات دریافت وام فوری و بدون ضامن طرح کوشان بانک اقتصاد نوین در سال ۹۹ + شرایط و قسط وام

بانک اول – طرح تسهیلاتی کوشان بانک اقتصاد نوین فرصت مناسبی را برای سپرده ‌گذاران حقیقی و حقوقی این بانک فراهم کرده است تا بتوانند ضمن دریافت سود سپرده، تا ۸۰ درصد مبلغ سپرده خود وام ، بدون نیاز به ضامن و در کم ترین زمان ممکن تسهیلات ارزان قیمت دریافت کنند!

 ۱۸ بهمن ۱۳۹۹ خبر

 الف 

  ۰ دیدگاه


به گزارش بانک اول، چندی پیش بانک اقتصاد نوین با هدف افزایش قدرت خرید، حفظ سرمایه و پس‌ انداز مشتریان  وام و کمک به رونق و شکوفایی چرخه اقتصادی کشور، طرح کوشان را معرفی کرد! بانک اقتصادنوین با ارائه طرح کوشان سعی دارد علاوه بر تسهیل شرایط و کاهش زمان مورد نیاز برای دریافت تسهیلات ارزان ‌قیمت، امکان بهره ‌مندی از دریافت سود سپرده وام  و حفظ قدرت خرید را برای مشتریان خود فراهم کند.

نرخ سود یا کارمزد تسهیلات در طرح کوشان بانک وام  اقتصاد نوین متغیر می باشد و به نسبت نرخ سود سپرده دریافتی   توسط مشتری بابت سپرده تودیع شده و دوره زمانی بازپرداخت تسهیلات بین چهار تا ۱۸ درصد تعیین شده است. خرید محل کار، خرید خودرو، تامین سرمایه در گردش، بهسازی وام و تجهیز ملک (محل کار/  مسکونی)، خرید کالا، ابزار کار و لوازم یدکی و خرید کالا‌های مصرفی بادوام از جمله مواردی است که مشتریان این بانک می ‌توانند برای انجام آن از تسهیلات طرح کوشان بانک اقتصادنوین با شرایط بازپرداخت انتخابی بهره‌ مند شوند.

مشتریان بانک اقتصاد نوین می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این طرح به صفحه طرح کوشان  وام در سایت اصلی بانک اقتصادنوین مراجعه نمایند یا با کارشناسان مرکز ۲۴ ساعته  تماس بگیرند.

چگونه می توانیم از تسهیلات کوشان استفاده کنید؟
با در دست داشتن مدارک شناسایی وام  معتبر به نزدیک ‌ترین شعبه بانک اقتصاد نوین مراجعه فرمایید.
با توجه به طرح دلخواه از نظر نرخ وام سود سپرده و تسهیلات، برای افتتاح یکی از سپرده ‌های کوشان اقدام کنید.
درخواست تسهیلات خود را با شرایط انتخابی از نظر مبلغ، نرخ سود و تعداد اقساط ارائه دهید.
در طرح کوشان امکان اعطای وام  تسهیلات به افراد معرفی‌شده از طرف سپرده ‌گذار امکان ‌پذیر است.

آیا مشتری برای دریافت تسهیلات کوشان نیاز به معرفی ضامن دارد؟
خیر! از آنجا که در این طرح، سپرده مشتری نزد وام  به‌عنوان وثیقه تسهیلات مورد استفاده قرار گرفته است و مسدود می ‌شود، دیگر نیازی به ارائه وثایق مرسوم بانکی نخواهید داشت. بنابراین درخواست‌ شما تنها از منظر برخورداری از اهلیت اعتباری و در مواردی مانند محدودیت سنی، وضعیت چک برگشتی و وام معوق مورد بررسی قرار می ‌گیرد.

بر اساس جدول زیر در طرح کوشان، دارنده سپرده می ‌تواند از ۶۰ تا ۸۰ درصد سپرده مدت‌ دار خود را تسهیلات با نرخ ‌ها و شرایط موردنظر دریافت نماید یا افراد دیگری را برای دریافت تسهیلات معرفی کند.وام  در واقع، در این طرح، سپرده ‌گذار در ازای سپرده ‌گذاری خود، ماهانه سود دریافت می کند و در صورت دریافت تسهیلات، هر ماه مبلغی بابت اقساط تسهیلات دریافتی به بانک پرداخت می ‌کند.

برای مثال اگر مشتری سپرده ۱۰ درصدی افتتاح کند، می تواند به اندازه ۶۰ درصد مبلغ سپرده خود تسهیلاتی ۳۶ ماهه با نرخ ۵.۵ درصد دریافت کند! اگر سپرده گذار تصمیم داشته باشد سپرده ای با نرخ سود وام  ۵ درصد افتتاح کند، می تواند به اندازه ۸۰ درصد مبلغ سپرده خود تسهیلاتی ۳۶ ماهه با نرخ ۲ درصد از بانک دریافت نماید!

افزایش سقف وام ازدواج به ۱۰ میلیون و ۷۶۰ هزار تومان

افزایش سقف وام ازدواج به ۱۰ میلیون و ۷۶۰ هزار تومان

بانک اول – نایب رئیس کمیسیون تلفیق بودجه ۹۶ از افزایش سقف وام ازدواج هر یک زوجین متناسب با نرخ تورم برای سال آینده خبر داد.

 ۱۰ بهمن ۱۳۹۵ خبر

 الف 

  ۰ دیدگاه


 به گزارش ب به نقل از خبرگزاری صدا سیما، رحیم زارع افزود: این تصمیم در جلسه نوبت سوم امروز کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۶ گرفته شد.
وی تصریح کرد: پیشتر سقف وام ازدواج برای هر یک زوجین، ۱۰ میلیون تومان بود اما مقرر شد سقف وام ازدواج متناسب با نرخ تورم باشد بنابراین سقف وام ازدواج برای هر یک از زوجین در سال اینده ۱۰ میلیون و ۷۶۰ هزار تومان خواهد بود.
زارع گفت: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است کلیه بانک ها و موسسات اعتباری کشور را ملزم کند به  وام اندازه سهم خود از مجموع سپرده های قرض الحسنه پس انداز  و جاری در پرداخت تسهیلات قرض الحسنه مشارکت کرده و تسهیلات قرض الحسنه ازدواج را در اولیوت نخست پرداخت قرار دهد

معمای تأمین مسکن و وام‌های سمی

معمای تأمین مسکن و وام‌های سمی

 – خانه‌دارشدن برای اقشار ضعیف جامعه هنوز یک رؤیای دست‌نیافتنی است. چند سالی است دهک‌های درآمدی متوسط و سطح پایین جامعه با کفش‌‌های آهنین، محله به محله تهران را زیر پا می‌گذارند وام  تا شاید بتوانند خانه‌ای مناسب با جیبشان پیدا کنند اما گاهی نمی‌شود که نمی‌شود.

 ۱۰ بهمن ۱۳۹۵ خبر

 الف 

  ۰ دیدگاه


  به گزارش  بازار مسکن چند سالی است در رکودی سنگین فرو رفته زیرا بسیاری از دهک‌های درآمدی به‌ویژه قشر کارگری که خیلی‌هایشان روزمزد هستند؛ یا حداقل‌حقوق را می‌گیرند و یا درآمدی کمتر از یک میلیون تومان در ماه دارند. حتی تصورش هم سخت است که با این میزان حقوق، چگونه می‌توان خانه‌دار شد؟ خانواده‌هایی که با درآمدهای زیر یک میلیون تومان، ۵۰ درصد رقم کل را به مدت یک سال سپرده‌گذاری کنند، بعد از این مدت، ‌می‌توانند از وام مسکن ۸۰ میلیون تومانی خرید مسکن استفاده کنند. سیاست تقویت مالی خریداران مسکن با روش‌هایی از جمله پرداخت وام، سال‌‌هاست در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته به‌کار گرفته می‌شود اما با آنچه در ایران اتفاق می‌افتد، یک تفاوت چشمگیر دارد. در دیگر کشورها، وام مسکن در حدود ۷۰ درصد از هزینه‌های خرید مسکن را برای متقاضی تأمین می‌کند. این درحالی است که در ایران با توجه به قیمت‌گذاری سلیقه‌ای در این بازار، پرداخت وام هم نمی‌تواند مشکل خانه‌به‌دوشی بسیاری از جویندگان خانه را حل کند. نه‌تنها رقم وام پایین است که بسیاری از وام‌گیرندگان از پس پرداخت اقساط ماهانه آن هم برنمی‌آیند. یکی از متقاضیانی که طعم هزینه‌های سنگین این اقساط را چشیده است، می‌گوید: «شما بگویید، یک جوان تازه‌کار یا کسی که درآمدش زیر خط فقر است، چطور می‌تواند از پس این هزینه‌های سنگین برآید؟»
انگار معمای تأمین وام مسکن در ایران، پیچیده‌تر از آن است که بخواهد با روش‌های ساده بانکی جوابی برایش پیدا شود؛ معمایی ‌که با زندگی عده‌ای‌ فرسنگ‌ها در زیر خط فقر، حتی از سخت‌ترین مسائل ریاضی هم فراتر رفته و از هیچ راهی قابل‌حل نیست؛ همان پازل  وام پیچیده‌ای‌ که به زندگی هزاران جوان بیکار و کم‌درآمد گره سختی خورده است؛ زندگی جوانانی‌ که با حساب دو دو تا چهار تای همیشگی، هر طور شده می‌خواهند از شر هزینه‌های نجومی خانه‌های اجاره‌ای خلاص شوند. همان‌ زیرخط فقرنشین‌هایی‌که با هزار جور چاله اقتصادی بزرگ و کوچک،  وام در حسرت خانه‌دارشدن بوده و برای استفاده از وام‌های میلیونی به بانک‌های شهر پناه می‌برند اما انگار در راه بازگشت از همین بانک‌ها، بارها در ذهنشان، به تمدید دوباره قرارداد اجاره‌نشینی با مالک فکر می‌کنند و مدام چرتکه می‌اندازند. حکایت خرید خانه در پایتخت برای قشر ضعیف و حتی افرادی ‌که زندگی متوسطی دارند، داستان تلخی از جیب تنگ و کوچک کارگران وام  و طمع بالای فروشندگان است؛ حکایتی‌ قدیمی ‌که انگار با تسهیلات بانکی‌ها هم انتهایش ختم به خیر نمی‌شود و همچنان از گره‌های کور اقتصادی مردم برای گرفتن وام‌های میلیونی روایت می‌کند.

حتی وام هم خانه‌دارمان نکرد
این ‌روزها شهر پر شده از خانه‎‌های تاریکی‌که روی دست بسازبفروش‌ها مانده و مردمی ‌که همچنان برای خرید همین خانه‌ها از هیچ کوششی دریغ نمی‌کنند؛ از گرفتن وام و تسهیلات بانکی تا فروش اجناس و کالاهای ارزشمندی مثل طلا. حالا با این همه خانه خالی و آمار بالای اجاره‌نشینان شهر، انگار هنوز هم راهکارهای بانکی چندان مؤثر نبوده و حتی افزایش سقف تسهیلات بانکی تا ۸۰ میلیون تومان هم نتوانسته عده‌ زیادی را خانه‌دار کند. حالا وام مسکن مانده و انبوهی از ناله‌های بسازبفروش‌ها، چراغ‌های خاموش خانه‌ها مانده‌اند و حساب‌های خالی خریداران، بازار فلج مسکن مانده و موجی از گله‌ها و بیکاری‌ها؛ بیکاری‌هایی‌که با خواب این ‌روزهای مسکن، وام  دست هزاران کارگر و تولیدکننده را از بخش‌هایی همچون شیشه‌بری، جوشکاری و هزاران شغل وابسته به آن، وام  بسته است. به قول مردم، «اگر مسکن رونق داشت و افزایش سقف تسهیلات بانکی می‌توانست کمکی کند، حالا خیلی‌ها می‌توانستند با داشتن حتی یک شغل هم خانه‌دار شوند و از پس قسط‌های سنگین این وام‌ها با چنین سودهایی برآیند.»

منوی بانکی؛ سپرده ۴۰ میلیونی یا اوراق ۱۱ میلیونی؟  
شاید استفاده از وام‌های میلیونی؛ وام‌هایی که حالا مدت‌هاست که سقفش ۸۰ میلیون تومان از طرف بانک مسکن اعلام شده است، بهترین و کوتاه‌ترین راه برای خانه‌دارشدن در پایتخت باشد؛ کمک‌‌هزینه‌های بانکی‌ای که از دو راه مختلف برای خانه‌دارشدن، خبر می‌دهند؛ یکی سپرده ۴۰ میلیون وام  تومانی و دیگری، خرید اوراق ۱۱ میلیون تومانی. در صورت استفاده از اوراق ۱۱ میلیون تومانی، سود بانکی ۱۷,۵ درصد و برای بهره‌گیری از وام ۸۰ میلیون تومانی برای خانه اولی‌ها با سپرده ۴۰ میلیونی، سودی معادل ۹,۵ درصد به بانک پرداخت می‌شود.
انتخاب هر کدام از این‌ راه‌ها هم برمی‌گردد به توان مالی و حساب بانکی فردی که می‌خواهد از این مبلغ وام استفاده کند و همچنین، مدت زمانی ‌که شخص می‌تواند برای خانه‌دارشدن، تحمل کند. به گفته کارشناسان بانک مسکن، «اگر برای استفاده از وام ۸۰ میلیونی عجله دارید، باید ابتدا سهم بانک را بپردازید. به عبارتی، بعد از خرید ۱۱ میلیون تومان اوراق، می‌توان بدون کوچک‌ترین اتلاف وقتی، از این مبلغ استفاده کرد و وام گرفت.» اما بسیاری از متقاضیان ترجیح می‌دهند به‌جای خرید اوراق از سپرده‌گذاری استفاده کنند زیرا یکی از کارشناسان بانکی در گفت‌و‌گو با «وقایع‌اتفاقیه» توضیح می‌دهد: «تنها با یک حساب وام  سرانگشتی معلوم می‌شود که با خرید اوراق ۱۱ میلیونی درواقع فقط ۷۰ میلیون تومان دست خریدار را می‌گیرد؛ موضوعی ‌که از همان ابتدا، رقمی بیش از ۱۰ میلیون وام تومان ضرر را متوجه وام‌گیرنده می‌کند و از طرفی، میزان سود پرداختی به بانک، ۱۷,۵ درصد هم افزایش پیدا می‌کند.» اما علی حاتمی‌یزد، کارشناس بانکی در گفت‌و‌گو با «وقایع‌اتفاقیه» معتقد است: «متقاضی وام با پرداخت ۱۰ میلیون تومان برای خرید اوراق ضرر نکرده است؛ رقمی را که باید در یک دوره ۱۰ یا ۱۲ ساله با سود سالانه ۲,۵ درصد می‌پرداخت، یکجا برایش محاسبه کرده‌اند.»

مشکلات دریافت وام با سپرده‌گذاری
سپرده‌گذاری برای گرفتن وام مسکن مشکلات خودش را دارد که بسیاری از کارشناسان مسکن هم به آن انتقاد دارند؛ قیمت وام مسکن در کلانشهرها فصل‌به‌فصل در حال افزایش است و به‌همین‌دلیل شاید بعد از یک‌ سال که متقاضیان، منتظر دریافت وامشان هستند، به قیمت افزایش هزینه مسکن برایشان تمام شود.یکی از متقاضیان وام  در گفت‌و‌گو با «وقایع‌اتفاقیه» می‌گوید: «قیمت خونه سال‌به‌سال میره بالا، تا اون‌موقع دیگه این مبلغ وام به دردمون نمی‌خوره.» در میان مردمی‌ که ترس از گرانی خانه بعد از یک سال، دستشان را برای استفاده از وام‌های بانکی، بسته، افرادی هم دیده می‌شوند که این میزان سرمایه، یعنی ۴۰ میلیون تومان سپرده در بانک، برایشان خیلی سنگین است؛ «اگه این همه پول اضافه تو بانک داشتم که حالا اجاره‌نشین نبودم.»، «کاش به اندازه جیبمون از ما می‌خواستن که تو بانک حساب باز کنیم.»، «همین ودیعه ۴۰ میلیونی‌ای که متقاضیان باید یک‌ سال تو حساب بانک بذارن، وام خودش سود قابل توجهیه برای خود بانک.»
با این اوصاف، مردمی ‌که دخل‌و‌خرجشان با هم نمی‌خواند و شرایط سختی ‌که‌ بانکی‌ها برای دادن وام‌های چندین میلیونی، پیش‌روی مردم گذاشته‌اند، دیگر فرصتی برای خانه‌دارشدن حداقل‌بگیران وام  نمی‌گذارد؛ کم‌درآمدهایی‌که برای خلاصی از دست هزینه‌های سنگین اجاره‌نشینی، باید به جای استفاده از تسهیلات بانکی، هر ماه پول بیشتری را پس‌انداز کنند تا شاید بتوانند برای روزهای کهنسالی‌شان، خانه‌ای ارزان‌تر و بدون نیاز به هزینه‌های سرسام‌آور وام‌ها، ردیف کنند.

نروژی‌ها به مسلمانان، وام بی‌بهره می‌دهند
همین چند روز پیش بود که خبر ارائه وام حلال، بدون بهره، به مسلمانان نروژ، در فضای مجازی، جنجالی به پا کرد؛ خبری ‌که با هدف کمک به شهروندان مسلمان نروژی، از توانایی خرید مسکن این گروه حکایت کرد. به گزارش فارس، در صفحه اینترنتی این بانک آمده بود: «این وام برای افرادی خواهد بود که به دلایل مذهبی نمی‌توانند از وام‌های معمول در این کشور استفاده کنند. بر‌اساس گزارش‌های موجود، حدود یک هفته بعد از اعلام این خبر، حدود ۳۰۰ هزار نفر از تمایل خود برای دریافت این وام خبر داده و با بانک مذکور تماس گرفته‌اند.» همین خبر کافی بود تا مردم از سودهای نجومی وام‌های داخلی گله‌مندتر شده و در اظهارنظرهای خود از رفتار منصفانه‌تر بانک‌های نروژی حکایت کنند.

سود وام مسکن را کم کنید
به نوشته وقایع اتفاقیه،‌ وقتی خرید مسکن با قیمت بالا و درآمد پایین مردم، تبدیل به یکی از دغدغه‌های پیچیده جوانان برای فرار از اجاره‌نشینی شد، دومین خبر افزایش وام مسکن در دولت یازدهم، به گوش خریداران خانه رسید؛ «تسهیلات صندوق پس‌انداز یکم برای خانه‌اولی‌ها، در دو بخش پرداخت می‌شود؛ اول گروهی که هم زوجین و هم غیرزوجین را شامل شده و تسهیلات آن ۸۰ میلیون برای تهرانی‌ها، ۶۰ میلیون وام برای مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت و ۴۰ میلیون تومان هم برای سایر مناطق است. گروه دوم هم زوجین که چندی پیش بانک مسکن، این تسهیلات را در این سه بخش برای آنها به‌طور خاص افزایش داد و به‌ترتیب براساس مناطق جغرافیایی به ۱۶۰، ۱۲۰ و ۸۰ میلیون تومان رساند.» تابستان همین امسال بود که ایسنا هم در گزارشی از تحقق وعده تک‌رقمی‌شدن نرخ سود تسهیلات وام مسکن از قول رئیس‌جمهوری، خبر داد و نوشت: «این اعلام روحانی، شامل تسهیلات صندوق پس‌انداز یکم بوده و وام‌های ۸۰ تا ۱۶۰ میلیون تومانی‌ای را که نیاز به سپرده‌گذاری دارند، شامل می‌شود.» در ادامه این گزارش آمده بود: «محاسبات نشان می‌دهند با سود ۹,۵ درصدی اختصاص‌یافته به وام‌های صندوق پس‌انداز یکم و بازگشت ۱۲ ساله، متقاضی وام ۸۰ میلیونی، ماهانه حدود ۹۳۰ هزار تومان قسط و درمجموع، ۵۴ میلیون تومان سود به بانک مسکن برمی‌گرداند. همچنین برای وام ۶۰ میلیونی، ماهانه حدود ۷۰۰ هزار تومان و سود مجموع ۴۰ میلیون تومان و برای وام ۴۰ میلیونی که اقساط نزدیک ۴۶۰ هزار تومانی دارد، سود کل ۲۷ میلیون تومانی تعیین می‌شود اما برای زوجین، تغییرات سود به‌این‌ترتیب است که متقاضیان وام ۱۶۰ میلیونی باید ماهانه تا یک میلیون و ۸۶۰ هزار تومان قسط پرداخت کرده و در مجموع، صد میلیون تومان سود بپردازند. همچنین وام ۱۲۰ میلیونی زوجین هم اقساط ماهانه یک میلیون و۴۰۰ هزار تومانی و سود مجموع ۸۱ میلیون تومان را دربرمی‌گیرد، درحالی‌که با ۱۱ درصد سود قبلی، سود مجموع وام ۱۶۰ میلیونی تا ۱۲۸ میلیون تومان و اقساط دو میلیون تومانی بود. برای وام ۱۲۰ میلیون تومانی هم باید تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قسط و سود مجموع ۹۶ میلیون تومانی پرداخت و وام ۸۰ میلیونی هم قسط یک میلیون تومانی و سود نزدیک به ۶۴ میلیون تومان را شامل می‌شد.» به‌نظر می‌رسد استفاده از وام بانکی ۸۰ میلیونی با استفاده از اوراق، با اینکه در مدت‌زمان کمتری مردم را صاحب خانه می‌کند اما با توجه به سود بالای آن، خیلی به نفع مردم نیست. به نظر عده‌ای از مردم، بهتر است فقط در صورت داشتن سپرده در بانک با توجه به سود پایین‌تر آن که حالا ۹,۵ درصد شده، اقدام به استفاده از وام مسکن کرد. در مقابل مردمی که معتقد هستند استفاده از وام با سپرده‌های وام  طولانی‌مدت، سود بیشتری برایشان دارد، هستند کسانی که می‌گویند بانک مسکن باید سود وام مسکن با استفاده از اوراق را هم کمتر کند چون بعد از سال‌ها پرداخت قسط، با سود ۱۷,۵ درصد، هزینه زیادی، حدود دو برابر بیشتر از نرخ دریافتی وام، باید به بانک پس دهند؛ موضوعی که از نگاه خیلی‌ها اصلا توجیه اقتصادی ندارد وام. به گفته کارشناسان بانک مسکن، با خرید اوراق ۱۱ میلیون تومانی‌ای که سود ۱۷,۵ درصد دارد، باید ماهانه یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان، هر ماه به بانک پول پرداخت کرد که همین موضوع دریافت‌کنندگان وام ۸۰ میلیونی را مجبور به پرداخت سالانه ۱۵ میلیون و ۶۰۰ هزار به بانک کرده و با یک حساب سرانگشتی، گیرنده وام بعد از ۱۲ سال چیزی حدود دو برابر وام ۸۰ میلیون تومانی باید به بانک پس بدهد، یعنی پس از پرداخت آخرین قسط یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی، دریافت‌کننده وام برای استفاده از وام ۸۰ میلیونی، رقمی معادل ۱۸۷ میلیون وام  و ۲۰۰ هزار تومان پرداخت کرده که باید به این رقم، ۱۱ میلیون تومان اوراقی که در ابتدا خریداری کرده هم اضافه کرد؛ این همان داستانی است که مردم را از گرفتن وام مسکن منصرف و خریداران خانه را با ناامیدی بزرگی مواجه کرده است. اینکه این میزان سود، یعنی ۱۷,۵ درصد، روی کل ۸۰ میلیون تومان حساب شده یا به ازای هر سال، از مشتریان سود گرفته می‌شود، قضاوتی سخت است؛ قضاوتی ‌که از نظر کارشناسان بانک، به‌هیچ‌وجه نباید به صورت دستی و ماشین‌حساب‌های وام  خانگی، محاسبه شود و از طریق فرمول‌های بانکی و کامپیوتری، راه دیگری دارد

هزینه وام در ۱+۵ بازار +جدول

بانک اول – در بررسی ۶ بازار در هفته سوم بهمن نرخ سود سه بازار روندی صعودی داشته است. وام مسکن از جمله این بازار ها بوده که افزایش نرخ سود نمایانگر بالاتر رفتن هزینه این وام نسبت به پایان هفته گذشته بوده است

 ۱۸ بهمن ۱۳۹۹ خبر

 الف 

  ۰ دیدگاه


به گزارش بانک اول، در هفته اخیر نرخ سود در ۳ بازار روندی صعودی داشته و در دو بازار ثابت ماند. اما نرخ موزون مداخله بانک مرکزی که حاصل مداخله این بانک در جریان عملیات بازار باز و بازار بین وام بانکی است کاهش یافته است که بیانگر بسط بیشتر پول می تواند باشد. در واقع اگر نرخ مداخله بانک مرکزی کنار گذاشته شود در ۵ بازار دیگر نرخ سود نزولی نبوده است.

یک:بازار اولیه اوراق وام بدهی دولتی

بازار اولیه اوراق بدهی دولتی به منظور تامین کسری بودجه دولت از طریق فروش اوراق برگزار می شود.نرخ سود در بازار اولیه حراج اوراق بدهی دولتی با وجود کاهشی که در هفته دوم بهمن  وام ماه آغاز شده بود در هفته اخیر به ۲۱.۴ درصد رسید. بنابراین در اولین بازار پایه که وزارت اقتصاد مسئول قبول یا رد پیشنهادهای خریداران اوراق است نرخ سود بالا رفته است.

در این بازار علاوه بر وزارت اقتصاد، بانک مرکزی، بانکها و نهادهای تامین سرمایه نیز از دیگر بازیگران آن هستند در این بازار اوراق بدهی دولتی به فروش گذاشته می شود. خریدار این اوراق بانکها وام و نهادهای مالی بوده و فروشنده وزارت اقتصاد و دارایی است. بانک مرکزی نیز در مقام کارگزار داد و ستد فروش این اوراق برای بانک ها است.

نرخ سود بالا در این بازار سبب افزایش معاملات می شود و بیشترین میزان خرید اوراق بدهی در بهمن ماه را به ثبت رساند.

دو:بازار ثانویه وام اوراق بدهی

روند نرخ سود در بازار ثانویه اوراق دولتی نشان می دهد نرخ بازدهی نقدی اوراق برای سررسید یک ساله تا سه ساله در کانال ۱۷تا ۲۲ درصد بسته شده است.

بازار ثانویه اوراق دولتی مختص خرید و فروش اوراق دولتی است که با هدف نقد شوندگی اوراق مالی ایجاد شده است

روند هفته گذشته نشان می دهد وام نرخ بازدهی یک ساله اوراق باجود تمام نوسانات از ۱۸.۸ درصد در نهایت در مرز ۱۹ درصد قرار گرفت.

نرخ بازدهی دوساله در بازار ثانویه  وام در جهتی خلاف اوراق یکساله مسیری معکوس را سپری کرده و از ۲۰ درصد در چهارشنبه هفته قبل با کاهشی مداوم به حد ۱۹ درصد نزدیک شده است.

این روند برای نرخ بازدهی سه وام  ساله اوراق اما روندی نوسانی داشت اما هیچگاه از مرز ۲۲ درصد بالاتر نرفت. درنهایت نیز در حد ۲۰.۴ درصد قرار گرفت.

سه:اوراق تسهیلات وام بانک مسکن

اوراق حق تقدم تسهیلات بانک مسکن (به‌صورت خلاصه تسه) اوراقی هستند که مالک آن‌ها می‌تواند با مراجعه به بانک در ازای هر برگه از آن، از امتیاز استفاده از ۵۰۰ هزار تومان تسهیلات خرید یا ساخت مسکن استفاده کند. ‌در حال حاضر از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن می‌توان برای گرفتن دو وام به‌صورت هم‌زمان استفاده کرد.

یک وام در قالب خرید مسکن است و وام دیگر که برای بازسازی و تعمیر استفاده می شود در قالب تسهیلات جعاله پرداخت وام می شود. حداکثر تسهیلات پرداختی از این محل در تهران برای متاهلین ۲۴۰ میلیون تومان است. مجردها نیز ۱۴۰ میلیون تومان در این قالب وام بگیرند.

ارزان تر شدن وام مسکن به طور مستقیم در نرخ سود این اوراق منعکس می شود. در همین خصوص در حالیکه چهارشنبه هفته دوم بهمن ماه این متغیر در حد ۲۰.۳ درصد بود و در هفدهم بهمن ماه این متغیر به ۲۰.۷ درصد رسید که به نوعی بیانگر گرانتر شدن وام مسکن در هفته اخیر بوده است.

چهار:نرخ سود وام در بازار بین بانکی

در بازار بین بانکی بانک هایی که دارای مازاد منابع هستند به بانک های دچار کسری قرض می دهند، این نرخ در بازار به نرخ سود شبانه معروف است در ماههای اخیر سیاست گذار تلاش کرده این نرخ را وام مدیریت کند. پیگیری های اقتصاد نیوز نشان می دهد در هفته گذشته نیز این نرخ در محدوده ۲۰.۵ درصد بوده که تغییر نسبت به قبل نداشته است. بنابراین می توان گفت این بازار در کنار بازار باز بدون تغییر بوده است.

پنج: نرخ سود وام  در بازار باز

بانک مرکزی هر هفته درعملیات بازار باز به خرید و فروش اوراق بدهی بین بانکها می پردازد تا از این طریق بتواند نقدینگی وام  بانکها را کنترل کند. این بانک از این طریق نرخ سود بازار بین بانکی را تنظیم میکند.

در هفته چهارم زمستان ۹۹ مجموع قبض و بسط پولی در عملیات بازار باز وام قاعده مند ۱۷ هزار و ۷۳۰ میلیارد تومان بود. در مقابل سیاستگذار ۴ هزار و ۵۶۰ میلیارد تومان نیز از اقتصاد جمع کرد.

اهمیت این اتفاقات برای مردم از آن جهت است که در نهایت این سیاست می تواند بر قدرت خرید آنها اثر بگذارد. اگر بانک وام  مرکزی از کانال عملیات بازار باز موفق به مدیریت مقدار قیمت پول شود در نهایت نرخ تورم کم شده و اگر ناکام بماند نرخ تورم می تواند صعودی باشد.

نرخ سود معاملات در بازار باز در هفته گذشته ۱۹.۸ درصد و در هفته اخیر نیز در حد همان ۱۹.۸ درصد باقی مانده است.

پنج به علاوه یک وام

در هفته سوم بهمن ماه در عملیات بازار باز نرخ سود تسهیلات قاعده مند در بازار بین بانکی ۲۰.۵ درصد در هفته های اخیر زمستانی بوده و در حالت دقیقتر نرخ موزون مداخله مرکزی (مجموعا از طریق بازار وام  باز و تسهیلات قاعده مند) ۲۰.۵ درصد محاسبه می شود. این نرخ موزون در هفته قبل ۲۰.۹ درصد محاسبه شده بود. این روند در هفته های اخیر بهمن ما روندی نزولی داشته است./اقتصادنیوز

بهروز رحیمی رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت از افزایش ۵۰ درصدی سرانه وام‌های دانشجویان علوم پزشکی خبر داد.

به گزارش بهروز رحیمی رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت از افزایش ۵۰ درصدی سرانه وام‌های دانشجویان علوم پزشکی خبر داد و گفت: پیش بینی می‌شود وام‌های پرداختی تا پایان سال به بیش از سه هزار میلیارد ریال افزایش یابد.

رحیمی اظهار کرد: حمایت از اقشار کم درآمد و ایجاد زمینه تحصیل دانشجویان مستعد محور اصلی تلاش‌های ما  وام در صندوق رفاه است و تلاش می‌شود تا بستری فراهم شود که دانشجویان با دغدغه کمتری به تحصیل خود ادامه دهند.

وی در ادامه افزود: با توجه به شیوع وام ویروس کرونا و وضعیت اقتصادی حاکم بر جامعه هر قدر که تصور کنیم برگزاری کلاس‌ها در فضای مجازی و عدم حضور دانشجویان در فضای خوابگاهی هزینه آن‌ها را کاهش خواهد داد، اما به واقع دانشجویان هزینه‌های بیشتری دارند و معتقدم که رفع نیاز دانشجویان در شرایط کنونی در اندازه همین وام‌های دانشجویی وام نیز امری قابل توجه است و بر همین اساس تلاش خواهیم کرد تا بیشترین آرامش را برای دانشجویان ایجاد کنیم.

رحیمی ضمن تاکید بر این که همواره سعی ما بر ارتقای سرانه وام‌های پرداختی به دانشجویان هم از لحاظ کمیت و هم کیفیت بوده است، گفت: امسال نرخ رشد مجموع تسهیلات اعطایی صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت به دانشجویان نسبت به میزان مشابه در سال گذشته رشد وام قابل توجهی داشته است و تا پایان دی ماه سال ۹۹ مطابق با جدول منابع، بیش از ۲ هزار میلیارد ریال وام پرداخت کرده ایم که پیش بینی می‌شود این مبلغ تا پایان سال به بیش از سه هزار میلیارد ریال افزایش یابد.

وی با اشاره به افزایش مبلغ وام‌های دانشجویی در سال جدید، اظهار کرد: برخی از وام‌های ما با درصد کمتر و برخی وام نیز با درصد بیشتری افزایش یافته اند؛ اما به طور متوسط سرانه وام‌های دانشجویی بیش از ۵۰ درصد افزایش داشته است.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت با تشریح جزئیات برخی از وام‌ها ادامه داد: تسهیلات اعطایی در قالب وام‌های تحصیلی، دستیاری، مسکن، ضروری، ودیعه مسکن و شهریه به دانشجویان دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور پرداخت می‌شود.

وی گفت: وام تحصیلی بیشترین سهم را بین وام‌های اعطایی صندوق دارد که به منظور تسهیل در روند تحصیل به تمام دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی تعلق می‌گیرد که مبلغ این وام در یک سال تحصیلی برای دانشجویان متاهل در سال ۹۸ معادل ۳۰ میلیون ریال بوده که با رشد بیش از ۴۰ درصدی به ۴۲ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال در سال ۹۹ افزایش یافته است.

رحیمی بیان کرد: به منظور تشویق امر مقدس ازدواج در بین جوانان، صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت در سال ۹۹ نسبت به افزایش بیش از ۲۵ درصدی تعداد وام‌های ودیعه مسکن اقدام کرده است وام و در مورد وام مسکن دانشجویی نیز با توجه به افزایش اجاره بهای مسکن، صندوق در سال ۹۹ میزان سرانه وام مسکن را به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش داده است.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت با اشاره به برگزاری کلاس‌ها به صورت مجازی و عدم حضور دانشجو در دانشگاه یادآور شد: تمامی مراحل ثبت نام وام‌های دانشجویی به صورت الکترونیکی وام و بدون نیاز به حضور دانشجو انجام می‌شود

احتمالا نمایندگان با دید پایین آوردن سن ازدواج پرداخت وام را چند نرخی کردند، اما قطعا این تصمیم تبعات دیگری هم دارد.

 

به گزارش خبرنگار، هر سال متناسب با افزایش تورم و هزینه‌های زندگی علاوه بر ارتقای مبلغ دستمزد و خیلی چیز‌های دیگر مبلغ وام ازدواج نیز افزایش پیدا می‌کند؛ طی چندین سال گذشته مبلغ وام ازدواج افزایش‌هایی در حدود ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومانی و گا‌ها ۳۰ میلیون تومانی را تجربه کرده است. اما ۱۴۰۰ گویا قرار است شاهد اتفاق دیگری در روند افزایش باشیم.
آذر ماه که بودجه سال جدید به مجلس تقدیم شد خبر رسید برای سال جدید هم فقط ۵۰ میلیون تومان وام ازدواج دست جوانان را می‌گیرد، اما بعد از بررسی این موضوع در کمیسیون‌ها خبر‌های تازه تری دراین خصوص به گوش رسید.

۷۰ میلیونی شدن وام ازدواج دل خیلی از جوانان را شاد کرد و تقریبا بر این روند در پیش بودیم که هر زوج در سال جدید ۷۰ میلیون تومان وام ازدواج دریافت می‌کند تا اینکه خبری جدید‌تر شوکه تازه‌ای بود که به خیلی از جوانان دم بخت وارد شد. آن هم دو نرخی شدن وام ازدواج!

مصوبه جدید کمیسیون تلفیق بودجه حاکی از آن بود که براساس این مصوبه زوج‌هایی که در آقایان سن‌شان کمتر از ۲۵ سال و در خانم‌ها سن‌شان کمتر از ۲۳ سال باشد می‌توانند از وام ۱۰۰ میلیون تومانی با بازپرداخت ۱۰ ساله بهره‌مند شوند.

خیلی از جوانانی که تا این سن نتوانسته بودند به هر دلیلی ازدواج کنند هجمه‌های زیادی را وارد کردند که چرا در شرایط کنونی که ازدواج کردن سخت شده مجلس و دولت به جای آنکه مسیر را برای همه جوانان هموار کنند چنین دل خوشی‌های کوچکی را هم از آن‌ها می‌گیرند؟

این بخش از مصوبه مجلس عجیب است چرا که نمایانگر نوعی “تبعیض” میان زوج‌ها است. مشخص نیست این سن‌ها بر چه اساسی در مصوبه مجلس تعیین شده است؟ آیا به تحصیل پسران در دانشگاه و   وام سربازی آن‌ها در تعیین سن توجه شده است؟ و جوانانی که تا این سن سرد و گرم روزگار را نچشیده اند آیا می‌توانند هیجانی تصمیم نگیرند و ازدواجی عاقلانه داشته باشند؟ این سوالات و خیلی سوال‌های دیگر وجود دارد که عملا در این لحظه نظرات کارشناسی شده‌ای برای آن نیست.

معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان که این روز‌ها ساماندهی امور جوانان به دستش سپرده شده است انتقاد‌هایی را به این سبک پرداخت وام ازدواج وارد می‌کند.

زود ازدواج کنید تا بیشتر وام بگیرید! / خط و نشان قانون گذار برای پرداخت وام ازدواج به جوانان

محمد مهدی تندگویان معاون ساماندهی امور جوانان می‌گوید: آیا نمایندگان نسبت به تبعات این تصمیم گیری کار مطالعاتی و آماری انجام داده‌اند که اکنون به سمت اجرا می‌روند؟ در سال‌های گذشته با افزایش مبلغ وام موارد انحرافی شکل گرفت که بار‌ها آن‌ها را تذکر دادیم و خواستار تدوین دستورالعمل ویژه برای نظارت بر پرداخت و دریافت آن بودیم، اما متاسفانه به آن توجه نشد و اکنون نیز ما نگران همان مسائل انحرافی گذشته هستیم.

تندگویان افزود: اکنون نگران ایجاد مشکلات انحرافی نسبت به سن ازدواج هستیم به طوری که برای دریافت وام ازدواج ۱۰۰ میلیون تومانی شاهد ازدواج و طلاق‌های صوری باشیم. متاسفانه علیرغم اهمیت تدوین دستورالعمل برای نظارت دریافت کنندگان وام ازدواج همچنان شاهد بی‌توجهی به آن هستیم درحالی که رسیدگی به چنین مسائلی به مراتب مهم‌تر از افزایش اعداد و ارقام وام ازدواج است.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان تصریح کرد: آیا نمایندگان مجلس نسبت به تبعات حاصل از این تفکیک در پرداخت وام ازدواج کار کارشناسی، مطالعه و پایشی انجام داده‌اند؟ از کدام دستگاه مرتبط درباره این موضوع نظر کارشناسی اخذ شده است؟. تورم و مشکلات اقتصادی مربوط به اشتغال و مسکن سن نمی‌شناسند، پس چگونه ما برای پرداخت وام ازدواج تفکیک سنی قائل شده‌ایم؟ درباره تبعات اجتماعی این تصمیم چه نهادی پاسخگو خواهد بود؟

وی معتقد است که عمده جوانان سن ازدواج را حتی با فراهم بودن امکانات اقتصادی بالاتر از سن مورد تصمیم نمایندگان مجلس می‌دانند، اما با بی‌توجه به چنین مطالعاتی تصمیم گیری می‌شود.

بسیاری از جوانانی که سنشان از رقم تعیین شده بیشتر شده و می‌خواهند ازدواج کنند رقم ۱۰۰ میلیونی وام ازدواج می‌تواند راهگشای زندگیشان باشد، اما با تدبیر جدید این امتیاز از آن‌ها سلب می‌شود. از طرفی هم ممکن است زوج‌های زیر ۲۵ سال و ۲۳ سال با بدهی‌های سنگین  وام بانکی دست به گریبان شوند و به جای حمایت، برای سال‌ها بر مشکلات شان افزوده شود؛ مشکلاتی که گاه سایه سنگینی بر زندگی ایشان می‌اندازند و یکی از عواملی می‌شوند که زندگی مشترکشان را تحت الشعاع قرار و به سمت جدایی می‌روند.

احتمالا نمایندگان با دید تشویق جوانان به ازدواج و پایین آوردن سن ازدواج این تصمیم را گرفته‌اند، اما قطعا تصمیم تبعات وام  دیگری نیز خواهد داشت که لزوما مثبت نیستند.

پیشتر دولت در لایحه بودجه رقم ۵۰ میلیون تومان را برای وام ازدواج در نظر گرفته بود، اما کمیسیون اجتماعی این رقم را به ۱۰۰میلیون تومان تغییر داد، حالا هم کمیسیون تلفیق وام ازدواج را دو نرخی کرده است. البته تصمیم کمیسیون تلفیق باید در صحن علنی مجلس نیز مورد بررسی و تائید قرار گیرد

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط