بازار وام ایران
بازار وام ایران

اخبار وام

وام سهام عدالت پرداخت می‌شود / قسط وام سهام عدالت چقدر است؟

بانک اول – اگر سهامداران نتوانند یک ماهه وام سهام عدالت را پس دهند باید آن در مدت زمان ۳۶ ماهه به صورت اقساطی بپردازند.

 ۲۰ بهمن ۱۳۹۹ خبر

 الف 

  ۰ دیدگاه


به گزارش بانک اول به نظر می‌رسد بالاخره پس از گذشت ۹ ماه موضوع اعطای کارت اعتباری سهام عدالت از سوی وام مسئولان جدی‌ گرفته شده است. اگر چه در این مدت نیز سهامداران بارها با وعده‌های مختلف مسئولان سرگردانده شدند.

محمدعلی دهقان دهنوی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار هفته گذشته اعلام کرد: با تصویب هیات مدیره سازمان وام  بورس، مقرر شد اعطای کارت اعتباری به دارندگان سهام عدالت توسط بانک‌ها طی هفته پیش رو عملیاتی شود.

 

حسین فهیمی، مدیر عامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی نیز این موضوع را تایید کرده و می‌گوید: با کارت اعتباری سهام عدالت، امکان خرید وجود دارد و در صورت برگشت مبلغ استفاده‌ شده تا ۲۹ روز، سود به آن تعلق نخواهد گرفت. در غیر این‌ صورت پول دریافت شده به وام سه ساله تبدیل می‌شود که سود آن هم باید پرداخت شود.

به گفته او برای کسانی که نیازهای فوری و ضروری در حد ۵ تا ۱۰ میلیون تومان دارند یک کارت اعتباری یا کارت خرید صادر شود.

نرخ سود وام سهام عدالت چقدر است؟ مدیر فنی سهام عدالت  می‌گوید بانک مرکزی و خود بانک‌ها تعیین‌کننده نرخ سود این وام هستند.

مبلغ هر قسط کارت اعتباری سهام وام  عدالت

اگر سهامداران نتوانند ۲۹ روزه پول را برگردانند باید اقساط آن را به صورت ماهانه بپردازند.

در حال حاضر بالاترین نرخ سود بانکی ۱۸ است. در صورت عدم برگشت پول در ماه اول سهامدار باید وام ۱۰ میلیون تومانی را ۱۳ میلیون تومان و طی سه سال پس دهد. وام ۵ میلیون تومانی نیز ۶٫۵ میلیون تومان برآودر می‌شود.

سهامدارانی که وام ۱۰ میلیون تومانی را دریافت می‌کنند باید اقساط ۳۶۲ هزار تومانی بپردازند. مبلغ قسط این وام برای کسانی که پنج میلیون تومان را می‌گیرند ۱۸۱ هزار تومان است

خبرگزاری خانه ملت؛ الهام آزاد با انتقاد از روند پرداخت وام‌های خرد و درخواست ضامن‌های متعدد از متقاضیان ازسوی بانک‌ها، گفت: با توجه اینکه تعداد کارمندان رسمی به نسبت جمعیت شاغل در کشور ناچیز است درخواست ضامن کارمند رسمی برای پرداخت یک وام خرد منطقی نیست و باید پارامترهایی مانند یارانه نقدی متقاضیان دریافت تسهیلات، به‌عنوان ضمانت مورد قبول بانک‌ها قرار گیرد.

نماینده مردم نائین و خور و بیابانک در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: شرایط اقتصادی نابسامان کنونی سبب شده مردم متقاضی وام‌ها حتی با سود بالا نیز باشند لذا باید با درک این شرایط، باید راه را در مسیر پرداخت یک وام خرد برای آن‌ها هموار کرد.

وی دریافت برگه‌های تجاری مانند سفته را ضمانت مناسبیبرای اخذ این وام‌ها دانست و گفت: کارمندان شرکتی و قراردادی نیز باید به‌عنوان ضامن پذیرفته شوند، همچنین پذیرش ضمانت کسبه معتبر به‌عنوان ضامن راه دیگری برای تسهیل شرایط است.

آزاد وام اجاره مسکن و حتی خرید آن را تنها مسکنی برای مردم در دوران جنگ اقتصادی دانست و گفت: مجلس نیز از بعد نظارتی این موضوع را پیگیری می‌‍‌کند تا شرایط پرداخت وام‌های خرد و ازدواج تسهیل شود.

به گفته این عضو هیات رئیسه کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی باید بعد نظارتی بانک مرکزی بر بانک‌ها  وام قوی‌تر شود و بانک‌ها بازخواست شوند که چرا بخشنامه‌ها را اجرا نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه دولت باید بانک‌ها را مکلف و موظف به حرکت در یک چارچوب مشخص کند، ادامه داد: تا مادامی که بانک‌ها بتوانند سلیقه‌ای قوانین پرداخت وام را تبیین و جا به جا کنند این مشکل وام حل نخواهد شد و مردم در این شرایط سخت اقتصادی از حداقل تسهیلات نیز برخوردار نمی‌شوند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی بیان کرد: با توجه به شرایط سخت اقتصادی کنونی باید وام‌های خرد به تعداد افراد بیشتری پرداخت شود تا کمکی به مردم باشد اما شرایط وام  سخت گذاشته شده برای دریافت این وام‌ها نه تنها به معنای کمک به مردم نیست بلکه آن‌ها را آزرده خاطر نیز می‌کند.

وزیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی از تهیه بسته حمایتی گردشگری در ستاد ملی مقابله با کرونا خبر داد.

به گزارش بازار وام به نقل از ایرنا، وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با اشاره به تهیه بسته حمایتی گردشگری در ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: این بسته شامل استمهال اقساط وام‌هایی است که در سه حوزه وزارتخانه پرداخت شد، براساس این مصوبه تا پایان سال برای پرداخت اقساط وام‌ها فرصت گرفتیم.

علی اصغر مونسان در جلسه‌ای با اعضای شورای هماهنگی سازمان‌های غیردولتی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشور با اشاره به این که در شرایط ویژه‌ای قرار داریم، گفت: بخش گردشگری و صنایع‌دستی کشور با شیوع ویروس کرونا فشار زیادی متحمل شده است وام ، البته بخش‌های مختلف کشور آسیب دیدند و تمام بخش‌های اقتصادی ضرر کردند. روند پیش‌رو، تاریخ مشخصی را برای پایان کرونا نشان نمی‌دهد و مشخص نیست محدودیت‌ها تا چه زمانی ادامه خواهد داشت.

 مونسان تصریح کرد: امیدواریم هر چه سریع‌تر ویروس کرونا مهار شود ما نیز تمام تلاش خود را با توجه به بضاعت وزارتخانه و دولت برای حمایت از بخش خصوصی انجام می‌دهیم. در گام اول از همان ابتدای  وام شیوع کرونا بسته اول حمایتی را به‌سرعت آماده کردیم که عمدتا استمهال، امهال وام‌ها و پرداخت‌های مالیاتی، بیمه و… بوده است.

وی بیان کرد: تصویب این بسته حمایتی موضوع مهمی بود، شیوع کرونا با آسیبی که به کسب‌وکارها زده موجب شده تا بسیاری از افراد تحت فشار قرار بگیرند، بسیاری از افراد در قالب اقامتگاه‌های بوم‌گردی از وام اشتغال روستایی استفاده کرده بودند. منتظر هستیم مصوبه به شکل رسمی به دست ما برسد، بزودی جزئیات آنچه را که در ستاد ملی مقابله با کرونا  وام تصویب شده، به صورت دقیق به اطلاع می‌رسانیم. به هر حال گام سوم مهم است و خدا را شکر با پیگیری‌های زیادی که به همراه معاون گردشگری کشور در دولت انجام دادیم و در ستاد ملی مقابله با کرونا نیز تأیید شده، این موضوع انجام شد.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی درباره موضوع اعتماد به بخش خصوصی و غیردولتی که توسط رئیس فراکسیون گردشگری مجلس در این نشست مطرح شد، گفت: تنها وزارتخانه‌ای هستیم وام  که همه کارهای ما به دست بخش خصوصی انجام می‌شود، من از بخش خصوصی به دولتی آمدم، همیشه تلاش می‌کنم به بخش خصوصی کمک کنم. خوشبختانه ریشه امور اجرایی این وزارتخانه به دست مردم است.

وی افزود: در سال گذشته در هر ۱۰ روز یک موزه مردمی به بهره‌برداری رسید. ما عمدتا به کارهای حاکمیتی می‌پردازیم که مردم به سراغ آن نمی‌روند. مونسان اظهار کرد: از نظرات بخش خصوصی در فعالیت‌های  وام سه حوزه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استفاده می‌کنیم، تنها وزارتخانه‌ای هستیم که شورای سیاست‌گذاری را راه‌اندازی کردیم و همه فعالان بخش خصوصی نیز در آن حضور دارند.

وی تصریح کرد: نقطه اتصال سایر وزارتخانه‌ها به‌بخش خصوصی، اتاق بازرگانی است. انجمن‌ها و بخش‌های مختلفی نیز در این زمینه ایجاد شده است. وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بیان کرد: پیشانی بخش خصوصی هر کشور اتاق بازرگانی آن است، در نشستی که با این بخش داشتیم آن‌ها خواستار این بودند که در عالی‌ترین سطح به‌عنوان وام نماینده بخش خصوصی در اتاق بازرگانی، عضو شورای سیاستگذاری شوند به‌همین منظور ۴۸ ساعت بعد از درخواست آن‌ها از رئیس‌جمهوری برای محمود شافعی (رییس اتاق بازرگانی) حکم گرفتم و او به‌عنوان نماینده بخش خصوصی در شورای عالی منصوب شد.  ما نمی‌توانیم برای تک‌تک افراد این بخش حکم بگیریم زیرا شورای عالی که بر اساس قانون تشکیل شده است، محدودیت اعضا دارد.

مونسان افزود: از سوی دیگر از آنها قول گرفتیم تا گردشگری به عنوان اتاق صنعت، معدن و کشاورزی، اضافه شود که هنوز این  وام موضوع محقق نشده است ما به‌عنوان بخش دولتی به تعهد خود عمل کردیم اما بخش خصوصی این کار را انجام نداد.

مونسان عنوان کرد: یکی از دغدغه‌ها، صدور کارت برای میراث‌بانان افتخاری بود تا از این کارت‌ها سوء‌استفاده نشود، به‌همین وام منظور با سخت‌گیری زیادی که سردار امیر رحمت‌الهی فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی انجام می‌دهد، این کارت‌ها صادر می‌شود.

وی گفت: پیشنهاد خوب سمن‌ها این بود تا سامانه‌ای ایجاد شود تا دیده‌بان‌ها اخبار خود را به‌صورت سیستماتیک در این وام سامانه وارد کنند و یگان حفاظت نیز بلافاصله این اخبار را ببیند و پیگیری کند.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تاکید کرد: همه معاونان و مدیران‌کل استان‌ها باید ارتباط نزدیکی با سمن‌ها داشته وام باشند. پیشنهاد می‌کنم سمن‌ها همکاری کنند تا یک بخشنامه حمایتی برای آن‌ها صادر کنیم تا به تمام معاونت‌ها و استان‌ها ابلاغ شود.

مونسان تصریح کرد: یکی از نقاطی که سمن‌ها می‌توانند دیده‌بانی خوبی داشته باشند، بخش مرمت بناهای تاریخی است، تقاضا دارم بر روی مرمت‌ها نظارت و حتما کار کارشناسی انجام دهید و بعد نظر خود را درباره درست‌بودن یا نبودن یک مرمت اعلام کنید. ما سعی می‌کنیم وام در سامانه‌ای که برای سمن‌ها راه‌اندازی می‌شود، بخش‌های مختلفی در نظر گرفته شود تا معاونان و کارشناسان وزارتخانه بتوانند این دیده‌بانی‌ها را ببیند. شما به‌ عنوان دیده‌بان عمل کنید، پایگاه‌های ما در مقابل سمن‌ها حق ندارند پاسخگو نباشند آنها جدا از اداره‌های کل استان‌ها نیستند

قیمت جدید انواع وام های فروشی

بازار خرید و فروش وام و انتقال امتیاز آن، حسابی داغ است. وام ی که دیگران دریافت کرده‌اند شما را از آوردن ضامن و دردسرهای آن بی‌نیاز می‌کند اما قیمت وام‌های فروشی بسیار بالاست.

بانک و بیمه

مرد میانسال از کارمند درباره «تسهیلات آنی بدون ضامن» سوال می‌کند. پاسخ خانم بانکی به مشتری چندساله، شنیدنی است. خلاصه توضیح او از این قرار است: «حساب سپرده سرمایه‌گذاری بلندمدت افتتاح کنید تا به اندازه ۷۵ درصد از مقدار سپرده به شما وام داده شود. درصد سود وام هم بسته به تعداد اقساط بین ۴ تا ۷ درصد است. کارمند بخش تاکید می‌کند که به حساب شما ۵ درصد سود تعلق می‌گیرد. به نظر می‌رسد که توضیح کارمند با آنچه مشتری، فکر می‌کرده زمین تا آسمان تفاوت دارد. می‌پرسد: «یعنی از پول خودم به من وام می‌دید؟». مردی که در صندلی کناری من نشسته است به من می‌گوید: «به جای وام دادن از مردم وام می‌گیرند! ».

وام گرفتن در ایران، دست‌کم برای شهروندان عادی، اصلاً کار آسانی نیست. بیشتر بانک‌ها و موسسات برای اعطای یک وام ۲۰ میلیونی دو ضامن می‌خواهند؛ آن هم کارمندی که گواهی کسر از حقوق ارائه کند. گرانی افسارگسیخته، بی‌سابقه و لحظه‌‌ای سال‌های اخیر با کرونا و رکود بازار و کسب و کارها همراه شده است. اقشار متوسط و آسیب‌پذیر در عصرِ مرغ ۴۰ هزار تومانی، خانه‌های نقلی یک و نیم میلیاردی و گوشتی که کارگر و کارمند برای خرید هر کیلوی آن باید دو روز کار کند بیش از هر زمان دیگری به وام نیاز دارند اما بیشتر از همیشه از بانک‌ها، نه می‌شنوند. بخشی از آنهایی که نیاز فوری دارند و از سیستم بانکی، قطع امید کرده‌اند به ربا‌خواران متوسل می‌شوند و زیر بار سود ۳۰، ۴۰ و حتی ۵۰ درصدی می‌روند.

  نرخ سود کمرشکن

  در این شرایط بازار خرید و فروش وام و انتقال امتیاز آن، حسابی داغ است. وام ی که دیگران دریافت کرده است شما را از آوردن ضامن و دردسرهای آن بی‌نیاز می‌کند اما نرخ سودی که دارندگان وام طلب می‌کنند دست‌کمی از نرخ رباخواران ندارد. فردی، امتیاز وام بانک رسالت را می‌فروشد. اگر می‌خواهید این وام ۱۰۰ میلیونی را دریافت کنید باید در عرض ۱۲ ماه ۱۳۳ میلیون به صاحب وام پرداخت کنید. فرد دیگری وام تعمیرات و بازسازی وام را می‌فروشد. مبلغ وام ۳۷۰ میلیون است. برای به دست آوردن این یکی باید ۶۰ قسط ۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی را پرداخت کنید. در واقع وام ۳۷۰ میلیونی برای شما ۵۷۰ میلیون آب می‌خورد. اقساط وام‌های جانبازی طولانی است بنابراین متقاضیان زیادی دارد. برای مثال وام ۱۶۰ میلیونی به قیمت ۲۳۵ میلیون واگذار می‌شود. برای استفاده از این وام باید ۲۴۰ قسط ۹۶۵ هزار تومانی دریافت کنید. بازار فروش وام ازدواج هم به شدت داغ است اما قیمت‌ این نوع وام هم تعریفی ندارد. برای خرید وام ۱۰۰ میلیونی باید ۱۳۵ میلیون (بازپرداخت ۸۴ ماهه) پرداخت کنید.

  کاشت مو با دستگاه DHI
  با چه شغلی تو ایران میشه درآمد بالا داشت؟
  اقساطی | کاشت مو | قیمت عالی
  تهرونی ها خرید کت شلوارهای لوکس با 20% OFF +پُرو رایگان در محل شما

  بانک‌ ها وام می ‌گیرند

  سایت بانک‌های مختلف پر از نظرات ‌وام‌جویان است. با مروری گذرا متوجه می‌شوید که یاس، خشم و البته تمسخر در کامنت‌های آنها موج می‌زند. صحنه‌ای که در بانک دیدم کنجکاوم می‌کند پس به سایت آن سری می‌زنم. در یکی از مطالب آن مطلبی طولانی درباره طرح «تسهیلات آنی» درج شده و شرایط و محاسن و مزایای آن توضیح داده شده است. این نوع وام‌دهی وام  احتمالا از نظر خود بانک‌ها، منصفانه و ابتکاری است اما آیا مردم هم این‌ گونه فکر می‌کنند؟ برای یافتن پاسخ سوال خود کافی است به تعدادی از نظرات آنها نگاهی بیندازید:

  «واقعاً خیلی منت گذاشتین سر ملت ایران با این وام دادن! خسته نباشین! رسماً طوری برنامه‌ریزی می‌کنند که هیچکس اون طرفا پیداش نشه

  مدیران بانک جمع شدن و چنین آشی برا مشتریان پختن. خب مردم مگه دیوانه هستند که پولشون رو بدن دست بانک و دوباره بانک پولشون رو بده به خودشون به اسم وام. بعد ۱۵ تا ۱۸ درصد هم ازشون سود بگیره. خب من این دویست میلیون رو عوض بلوکه شدن در بانک استفاده می‌کنم و سود بیشتری هم می‌کنم.

  شما نمیخواد به فکر مردم باشید لطفا

  شما خودتون تنهایی فکر کردین؟؟؟؟

  واسه ۸ میلیون وام باید ۱۰ میلیون بذاری تو بانک تا وامو بهت بدن. بعدشم اون ۱۰ میلیونو چندسال نگه میدارن تا قسطات تموم شه. تازه سود پولی که بهت میدن بیشتر از پولیه که سپرده کردی مثل اینه که من ۱۰ تومن از شما بگیرم بعد ۸ تومن به شما بدم بعد بگم پولمو با سودش بده تا ۱۰ تومنتو بهت بدم. اخه نامردا کسی که واسه چند میلیون پول دنبال وام میگرده از کجا پول بیاره سپرده کنه که شما تازه ۸۰ درصدشو بهش برگردونین.

  بنظرم بانک وام بهت نمیده بلکه وام ازت میگیره. ملت وام میگیرن که بتونن با پول خودشود اون چیزی که میخوان رو بخرن و بعدش اقساطی با کمی بهره وام رو پس بدن نه اینکه پولی که داری بدی بعد یه مقدارشو بانک نگه داره، تازه از پول خودت به خودت میده سودهم میگیره واقعا خنده داره!!!!».

  بررسی‌های تطبیقی مختلف نشان می‌دهد که نرخ سود بانکی در کشور ما در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر بسیار بالاست اما وام گرفتن برای بسیاری از شهروندان به حدی سخت و دشوار است وام  که چندان به نرخ سود توجه نمی‌کنند. وقتی وضعیت نظام بانکی و رویه‌های سیستم اعتباردهی را با کشورهای دیگر مقایسه می‌کنیم به عمق فاجعه پی می‌بریم.

  اشتراک گذاری

  مطالب مرتبط