بازار وام ایران
بازار وام ایران

اخبار وام

فکتورینگ؛ راهکار تامین مالی پروژه‌های عمرانی

یک اقتصاددان با بیان اینکه تأمین وثیقه برای دریافت تسهیلات بانکی ازجمله معضلاتی است که دست‌وپای تولید را بسته، شیوه تامین مالی مبتنی بر قرارداد را راهکاری موثر برای حل این مشکل معرفی کرد.

علی سعدوندی، اقتصاددان و متخصص برنامه‌ریزی استراتژیک بانکی در گفت‌وگو بادرباره لزوم استفاده از مدل تأمین مالی مبتنی بر قرارداد (فکتورینگ) درجهت تأمین مالی پروژه‌های عمرانی گفت: تأمین وثیقه برای دریافت تسهیلات بانکی ازجمله معضلاتی بوده که همیشه دست‌وپای تولید را بسته و بعضاً حتی فرایند تولید را متوقف کرده است. این موضوع در خصوص شرکت‌های دانش‌بنیان، استارت آپ‌ها و شرکت‌های تازه تأسیس اهمیت بیشتری دارد، چراکه شرکت‌های مذکور معمولاً فاقد وثیقه‌های ملکی مورد قبول بانک‌ها هستند. در حال حاضر بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات به بنگاه‌های اقتصادی، اسناد ملکی و وثیقه‌های ارزشمند مطالبه می‌کنند.

در مدل تأمین مالی فکتورینگ، پروژه‌های عمرانی و خدماتی، توسط نهادهای مالی تأمین مالی می‌شوند. در این مدل بعد از عقد قرارداد بین پیمانکار و کارفرما، بازیگر دیگری به نام نهاد مالی که معمولاً صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستند، وارد قرارداد می‌شوندوی در ادامه افزود: ازجمله راهکارهای کشورهای توسعه یافته دنیا برای حل این معضل، استفاده از مدل تأمین مالی مبتنی بر قرارداد (فکتورینگ) بوده است. در مدل تأمین مالی فکتورینگ، پروژه‌های عمرانی و خدماتی، توسط نهادهای مالی تأمین مالی می‌شوند. در این مدل بعد از عقد قرارداد بین پیمانکار و کارفرما، بازیگر دیگری به نام نهاد مالی که معمولاً صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستند، وارد قرارداد می‌شوند. نهاد مالی، همزمان با شروع پروژه، پیمانکار را به صورت مرحله‌ای و متناسب با پیشرفت پروژه تأمین مالی می‌کند و بعد از اتمام پروژه مطالبات قرارداد را از کارفرما دریافت می‌کند.

سعدوندی تصریح کرد: از این مدل تأمین مالی می‌توان در تمام قراردادها از تأمین قطعات تا خرید مواد اولیه استفاده کرد. استفاده از مدل تأمین مالی فکتورینگ زمینه ساز تحولی بزرگ در اقتصاد خواهد بود. این مدل تأمین مالی در بهره‌برداری به موقع و با کیفیت پروژه‌های عمرانی تأثیرگذار خواهد بود.

این متخصص سیاست‌گذاری اقتصاد کلان با اشاره به مدیریت ضعیف دستگاه‌های مسئول در زمینه تخصیص منابع مالی به پروژه‌های عمرانی گفت: متأسفانه تصوری اشتباه در دولت و سازمان برنامه و بودجه که متولی تخصیص منابع مالی به پروژه‌ای عمرانی است، شکل گرفته مبنی بر اینکه که اگر دولت مطالبات پروژه‌ها و طرح‌های عمرانی را به موقع پرداخت نکند به نفع کشور است.

مدل تأمین مالی مبتنی بر قرارداد (فکتورینگ) ریسک اعتباری تسهیلات را کاهش می‌دهد و منجر به تأمین مالی به موقع و با کیفیت پروژه‌های عمرانی خواهد شداین کارشناس اقتصادی تصریح کرد: این موضوع زمینه‌ساز بی انضباطی‌های مالی و اعتباری می‌باشد. دلیل آن هم عدم نظارت بر دولت و سازمان برنامه بودجه است. دلیل اینکه سازمان برنامه و بودجه مطالبات پروژه‌های پیمانکاری را دیر پرداخت می‌کند این است که معمولاً در وهله اول منابع مالی خود را برای پرداخت سایر هزینه‌های کشور ازجمله حقوق کارمندان و بازنشستگان صرف می‌کند. این موضوع شاید منطقی به نظر رسد ولی در واقع سدی در برابر شکوفا شدن اقتصاد کشور است.

وی ادامه داد: اگر به دنبال اقتصاد سالم و رو به جلو هستیم باید به صورت شفاف بدهی‌های دولت را اعلام کنیم و برای حل آن به دنبال راه‌حل باشیم. تأمین مالی پروژه‌ها، طرح‌ها و قراردادهای پیمانکاری به روش فکتورینگ شاید یکی از این راهکارها باشد. فکتورینگ ابزار احقاق حقوق مردم و مقابله با ساختار معیوب بودجه‌ریزی در کشور است.

سعدوندی در پایان تصریح کرد: ازجمله مهمترین اقداماتی که باید در نظام اقتصادی کشور تعریف شود این است که ساختارهای به وجود آید که ریسک اعتباری تسهیلات را کاهش دهد. اگر این کار را نکنیم نمی‌توانیم به سمت اقتصاد بدون ربا حرکت کنیم. به محض اینکه ریسک تسهیلات به صفر نزدیک شود تورم و نرخ بهره نیز به سمت صفر حرکت خواهد کرد. بنابراین تأمین مالی فکتورینگ در این زمینه نیز تأثیرگذار خواهد. فکتورینگ حلقه مفقوده نظام بانکی است.

توقف وام ازدواج جوانان و خواب سنگین مسئولان

خبرگزاری فارس: پرداخت وام ۵ میلیون تومانی ازدواج فعلاً متوقف شد.

توقف وام ازدواج جوانان و خواب سنگین مسئولان

به گزارش سرویس فضای مجازی روزنامه امروز چهارشنبه 91/12/2 نوشت: «پرداخت وام 5 میلیون تومانی ازدواج فعلاً متوقف شد».گر چه این خبر به تازگی منتشر شده است اما در عمل مدت هاست که این وام پرداخت نمی شود و صدا و بلکه فریاد متقاضیان هم به گوش کسی نمی رسد. اما نکته قابل توجه و تأمل این که معمولاً متقاضیان این گونه وام ها افراد متعلق به دهک های پایین درآمدی و کمتر برخوردار جامعه و کسانی هستند که نه پارتی دارند نه رابطه. افرادی که حتی در موقعی که این گونه وام ها پرداخت می شود هم برای پیدا کردن ضامن و طی مراحل اخذ وام که گاه نیاز به پوشیدن کفش آهنی دارد با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم می کنند. مشکلاتی که برای برخی دریافت کنندگان وام های کلان و میلیاردی وجود ندارد! اگر چه مبلغ این گونه وام ها مشکل قابل توجهی را از زوج های جوان و خانواد ه هایشان حل نمی‌کند اما همین میزان برای خیلی ها یک نقطه امید و اتکا برای وارد شدن به عرصه ازدواج و تشکیل خانواده است که متاسفانه این گونه با بی مهری برخی آقایان تصمیم گیر و مسئول مواجه شده است. بد نیست و بلکه لازم است آقایان کمی کلاه خود را بالاتر بگذارند و توجه کنند که همین میزان وام را در شرایطی از دختران و پسران جوان متقاضی وام ازدواج و خانواده آنان دریغ می کنند که براساس آمار رسمی 23 میلیون و 800 هزار دختر و پسر در سن ازدواج در کشور زندگی می کنند و براساس همین آمار 11 میلیون و 240 هزار از این افراد دچار تاخیر در ازدواج هستند. با توجه به این آمار از یک سو و نقش و اهمیت بی بدیل تشکیل خانواده در استحکام و سلامت فرد و جامعه و امید به آینده از سوی دیگر و توجه ویژه ای که تمدن و فرهنگ اسلامی ایرانی بر تشکیل خانواده و زندگی سالم دارد آیا نباید یکی از اولویت های اساسی در تصمیم گیری ها و قانون گذاری ها و برنامه ریزی ها، تسهیل ازدواج جوانان آن هم ازدواج به موقع، آگاهانه و پایدار باشد؟

اولویتی که اگر به صورت کارشناسی و دقیق وجهه همت مسئولان قرار گیرد، علاوه بر این که از بروز بسیاری از مشکلات پیشگیری می کند خود به تنهایی می تواند عامل بسیار موثری در کاستن مسائل و حل مشکلاتی که درحال حاضر گریبان جامعه را گرفته ، باشد.آیا واقعا ازدواج آگاهانه، آسان، پایدار و به موقع نباید به عنوان یک تکیه گاه و همچنین هدف ارزشمندی برای ارتقاء معنوی و مادی جامعه محسوب شود؟ شاید برای برخی از آقایان تصمیم گیر و برنامه ریز هنوز آنچنان که باید اهمیت ازدواج و تشکیل خانواده آن هم در زمان و موقعیت مناسب روشن نشده باشد که اگر روشن می بود شاید به این راحتی همین اندک وام های ازدواج از چرخه پرداخت حذف و یا متوقف نمی شد. حالا البته آقایان وعده هایی داده اند که امیدواریم به آن ها عمل کنند. اما مهم تر این که شاید انجام کار اساسی مانند در نظر گرفتن یک ردیف بودجه برای پرداخت وام ازدواج قابل توجه در بوجه کل کشور، که مشکلی از جوانان و خانواده هایشان حل کند بتواند در ترغیب جوانان به ازدواج نقش مهمی ایفا کند. امیدواریم برخی از مسئولان از خواب غفلت بیدار شوند و بحران ازدواج و تاخیر ازدواج بیش از 11 میلیون جوان که خود می تواند زمینه ساز بروز یک زلزله شدید و ویرانگر اجتماعی باشد را جدی بگیرند.

رئیس اداره کار عنبرآباد خبر داد

پرداخت 2 میلیارد تومان وام مشاغل خانگی در عنبرآباد

خبرگزاری فارس: رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان عنبرآباد گفت: در سال جاری بیش از 2 میلیارد تومان وام مشاغل خانگی در شهرستان عنبرآباد پرداخت شده است.

پرداخت 2 میلیارد تومان وام مشاغل خانگی در عنبرآباد

محمد سالاری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در عنبرآباد اظهار داشت: در سال جاری تاکنون مبلغ 2 میلیارد و 906 میلیون تومان وام مشاغل خانگی به متقاضیان در این شهرستان پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه این مبلغ وام به 715 نفر پرداخت شده و با پرداخت این وام‌ها همه دریافت‌کنندگان مشغول به کار شده‌اند، افزود: وام‌های مشاغل خانگی در رشته‌های قالی‌بافی، گل‌سازی، دامداری، دامپروری، پرورش مرغ محلی و … به متقاضیان پرداخت شده است.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان عنبرآباد تصریح کرد: در سال جاری تاکنون بیش از 25 شرکت تعاونی در ادره کار ثبت داده شده که جمعا 140 نفر اشتغال‌زایی مستقیم در بر داشته است.

سالاری از کارفرمایان خواست برای انتخاب کارآفرین برتر تا تاریخ 14 اسفند ماه در سایت کارآفرینان برتر ثبت‌نام کنند.

عضو فراکسیون جوانان مجلس:

مخالف توقف وام ازدواج هستیم

خبرگزاری فارس: عضو فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی با اشاره به انتشار اخباری مبنی بر توقف موقت وام ازدواج و یا جلوگیری از افزایش مبلغ این وام گفت: با این امر مخالفیم و فراکسیون جوانان مجلس در این رابطه تشکیل جلسه می‌دهد.

مخالف توقف وام ازدواج هستیم

به گزارش  از تبریز، از روز گذشته گزارشاتی از وزارت ورزش و جوانان مبنی بر منتفی شدن وام ازدواج به گوش می‌رسد که دلیل آن نیز عدم همکاری دستگاه‌های اجرایی است.

آنچه در این گزارشات تعجب آور بود عدم اعمال و استفاده از ابزارهایی قانونی برای اجرایی شدن این امر از سوی دستگاه‌های اجرایی بود و به جایی استعانت از این ابزار اصل موضوع که دادن وام ازوداج به جوانان است زیر سئوال رفت و پاک شد.

عضو فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی در این رابطه در گفت‌‌وگو با خبرنگار فارس در تبریز گفت: منتفی شدن پرداخت وام ازدواج در واقع پاک کردن صورت مسئله است و به جایی اینکه افراد یا مراجع را در مقابل عملیاتی شدن این تعهد مجاب کنیم اصل موضوع را منتفی دانستن عقلانی به نظر نمی‌رسد.

میرهادی قره‌سید رومیانی افزود: با توجه به نگاه اسلام به کانون خانواده و نظر به اهمیت فرهنگی اولویت بخشیدن به خانواده به نظر می‌رسد تلاش برای مرتفع کردن مشکلاتی که بر سر تشکیل این کانون‌ها وجود دارد باید در اولویت کاری تمام مسئولان قرار گیرد.

وی خانواده به را کوچک‌ترین نهاد هر اجتماع مدنی دانست و گفت: این نهاد به عنوان پایه و اساس بنیان تشکیل هر جامعه سالمی مورد توجه برنامه‌ریزی‌های همه جوامع قرار می‌گیرد.

این مسئول تاکید کرد: چگونه می‌تواند با حذف کمترین امکانات تشویقی و حمایتی برای تشکیل خانواده، جوانان را راغب بر بجا آوردن سنت نبوی کرد.

قره‌سیدرومیانی از تشکیل جلسه فراکسوین جوانان به منظور بررسی علل منتفی شدن وام ازدواج خبر داد و گفت: فراکسیون جوانان مجلس هفته آینده به منظور پیگیری وام‌های ازدواج جوانان مشکلات و موانع موجود بر سر راه این وام‌ها، با قید فوریت، جلسه‌ای را تشکیل خواهد داد تا تمام ابعاد این موضوع را پیگیری و دستگاه‌های مربوطه را برای عملیاتی شدن آن و رفع مشکلاتشان مجاب سازیم.

عضو مجلس مصر در گفت‌وگو با فارس:

برای حل مشکلات اقتصادی باید نظام اقتصاد اسلامی را الگو قرار داد

خبرگزاری فارس: یکی از اعضای مجلس شورای مصر با اشاره به اینکه امنیت در بهبود اقتصادی نقش بسزایی دارد، گفت: باید برای حل مشکلات اقتصادی، نظام اقتصاد اسلامی را الگو قرار دهیم.

برای حل مشکلات اقتصادی باید نظام اقتصاد اسلامی را الگو قرار داد

«احمد توفیق» عضو مجلس شورای مصر در گفت‌وگو با خبرنگار  در قاهره اظهار داشت: مصر اکنون در بحران اقتصادی به سر می‌برد از همین رو باید سیستم اقتصاد اسلامی که اروپایی‌ها نیز اکنون به آن روی آورده است، مورد توجه قرار دهیم زیرا ما اهل دین و شریعت هستیم.

وی تاکید کرد: نباید در وام گرفتن از صندوق بین المللی پول با عجله تصمیم گیری کرد زیرا این اقدام به بررسی دقیق و تمام جزئیات آن نیاز دارد در حالی که حزب آزادی و عدالت بدون بررسی این موضوع مسائلی را در  شبکه های ماهواره ای مطرح می کنند که توهم بوده و فاقد شفافیت است و این رویکردی است که اکنون موجب اختلاف شده است.

توفیق تصریح کرد: ما باید باپیدا کردن راه حلی برای مشکلات اقتصادی از جمله “ربا” بسیاری از معضلات اقتصادی را حل و فصل کنیم.

راه نجات اقتصادی تامین شرایط سرمایه گذاری است

وی افزود: راه نجات از بحران اقتصادی بازگرداندن زمین‌ها و ثروت‌هایی است که در نظام سابق به غارت رفته بود تا به این ترتیب شرایط  مناسب برای سرمایه گذاری فراهم شود و پس از آن نیز باید به مبارزه به فساد برخاسته و به اصلاحات و توسعه بپردازیم.

آغاز رسیدگی به قرض صد میلیاردی یک وزارتخانه

خبرگزاری فارس: رسیدگی به قرض صد میلیاردی یک وزارتخانه به شرکت مشهور دولتی آغاز شد.

آغاز رسیدگی به قرض صد میلیاردی یک وزارتخانه

به گزارش سرویس فضای مجازی ، روزنامه  امروز شنبه 91/11/28  نوشت: در حالی که بر اساس ابلاغیه چندی پیش یک مسئول مهم اجرایی به یک مدیر اقتصادی دولت، یکی از وزارتخانه ها موظف شده بود هزار میلیارد ریال اعتبار علی الحساب تخصیصی به آن دستگاه در سال جاری را در اختیار یکی از شرکت های زیان ده خود قرار دهد و شرکت مذکور نیز پایان اسفندماه امسال نسبت به بازگرداندن این مبلغ اقدام کند، طی هفته های اخیر بازرسان یکی از دستگاههای نظارتی با ارسال نامه ای به مسئول صادر کننده این دستور، خواستار توقف هرچه سریعتر این ابلاغیه شده و اعلام کرده اند اجرای آن به منزله تصرف غیرقانونی در اموال بیت المال است.

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی در گفت‌وگو با فارس:

بانک‌های خصوصی هم وام ازدواج می‌دهند/ ورود منابع جدید قرض‌الحسنه

خبرگزاری فارس: مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی گفت: بانک‌های خصوصی هم به جمع بانک‌های پرداخت‌کننده وام قرض‌الحسنه ازدواج می‌پیوندند.

بانک‌های خصوصی هم وام ازدواج می‌دهند/ ورود منابع جدید قرض‌الحسنه

مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» اظهار داشت: با تمهیداتی که اندیشیده شده و برنامه ریزی های انجام شده، در آینده نزدیک چند بانک خصوصی نیز وام قرض الحسنه ازدواج پرداخت خواهند کرد.

سید علی اصغر میرمحمد صادقی ادامه داد: کمیسیون اعتباری بانک مرکزی در مصوبه ای مقرر کرده است که بخشی از منابع سپرده قرض الحسنه بانک های خصوصی نیز صرف پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج شود.

وی افزود: در حال حاضر آموزش های لازم به کارکنان این بانک ها در جریان است و پس از تکمیل این آموزش ها و انجام اقدامات لازم برای اتصال به سامانه وام ازدواج، چند بانک خصوصی هم وام ازدواج پرداخت خواهند کرد.

مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی با اشاره به پرداخت تسهیلات ازدواج به 807 هزار و 539 نفر از متقاضیان دریافت وام ازدواج طی ده ماهه نخست امسال گفت: طی این مدت رقمی بالغ بر 25 هزار و 500 میلیارد ریال در قالب تسهیلات قرض الحسنه ازدواج توسط بانک ها پرداخت شده است.

وی ادامه داد: سال گذشته بیش از یک میلیون و 252 هزار  نفر برای دریافت وام ازدواج ثبت نام کرده بودند که حدود 63 درصد از این افراد وام خود را دریافت کرده اند و 33 هزار میلیارد ریال بابت این تسهیلات پرداخت شد.

میرمحمد صادقی گفت: نسبت تسهیلات به سپرده ها در 7 بانک از مجموع بانک هایی که تسهیلات ازدواج پرداخت می کردند، به بالای صد رسیده بنابراین برای ادامه پرداخت این تسهیلات باید ازمنابع بانک های خصوصی هم استفاده کنیم.

معاون دانشگاه آزاد‌ کرمان خبر داد

پرداخت 1.5 میلیارد تومان وام به دانشجویان کرمان

خبرگزاری فارس: معاون اداری و مالی دانشگاه آزاد‌ واحد کرمان گفت: بیش از 1.5 میلیارد تومان وام به دانشجویان این واحد طی یک ترم گذشته پرداخت شده است.

پرداخت 1.5 میلیارد تومان وام به دانشجویان کرمان

احمد محمدی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرمان اظهار داشت: بیش از 1.5 میلیارد تومان وام به دانشجویان این واحد طی یک ترم گذشته پرداخت شده است.

وی با اشاره به رویکرد دانشگاه آزاد در تسهیل ادامه تحصیل در جامعه عنوان کرد: 347 نفر از دانشجویان از وام کوتاه مدت و 934 نفر از وام میان مدت استفاده کرده‌اند که مبلغ وام‌های اعطایی در این دو گروه بیش از 750 میلیون تومان است.

محمدی افزود:‌ 219 نفر از وام بلند مدت و‌ 515 نفر نیز از وام تقسیطی کوتاه مدت استفاده کرده‌اند که در مجموع‌ بیش از 390 میلیون تومان از مزایای این دو نوع تسهیلات بهره‌مند شده‌اند.

وی تصریح کرد: مبالغ ذکر شده تنها مربوط به تسهیلات دانشگاه است و مبلغ 400 میلیون تومان از سوی وزارت علوم به 636 نفر از دانشجویان پرداخت شده است.

انتهای پیام/2446/ی10/ض1002

مدیرعامل صندوق بازنشستگی مس خبر داد

پرداخت وام ۱۰میلیون تومانی به بازنشستگان مس در دهه فجر

خبرگزاری فارس: مدیرعامل مؤسسه صندوق بازنشستگی شرکت ملی صنایع مس ایران، از آغاز پرداخت وام ۱۰میلیون تومانی به بازنشستگان تحت پوشش این مؤسسه همزمان با ۲۲ بهمن خبر داد.

پرداخت وام ۱۰میلیون تومانی به بازنشستگان مس در دهه فجر

نقل از روابط عمومی مؤسسه صندوق بازنشستگی شرکت ملی صنایع مس ایران، محمد اسفندیار با بیان اینکه پرداخت وام 100 میلیون ریالی همزمان با 22 بهمن امسال به بازنشستگان مس آغاز می شود، تصریح کرد: پرداخت این وام بر اساس تاریخ بازنشستگی صورت می‌گیرد و بازنشستگانی که از سابقه بیشتری برخوردار هستند در اولویت قرار دارند.

وی به دغدغه های معیشتی بازنشستگان مس اشاره کرد و افزود: ضرورت توجه به وضعیت معیشتی بازنشستگان در این عرصه مشاهده می شود.

اسفندیار تصریح کرد: در همین راستا مسئولان صندوق بازنشستگی مس نهایت تلاش خود را مبذول داشته تا در کمترین زمان ممکن و بر اساس ضوابط پرداخت وام ویژه اجرائی شود.

مدیر عامل صندوق بازنشستگی شرکت ملی مس با تأکید بر لزوم افزایش تعامل میان بازنشستگان صنعت مس و مسئولان، گفت: اقدامات و هماهنگی های لازم انجام شده تا بازنشستگان بتوانند وام مورد نظر را از مؤسسه صندوق بازنشستگی شرکت ملی مس دریافت کنند

شگرد بدهکاران برای گرفتن وام جدید لو رفت

خبرگزاری فارس: ارائه تسهیلات بانکی به افراد توسط بانک‌ها و موسسات مالی منوط به اخذ استعلام از ادارات مالیات شده است که برخی از بدهکاران مالیاتی تلاش می‌کنند جلوی ارسال سریع پاسخ این استعلام را به انحاء مختلف بگیرند.

شگرد بدهکاران برای گرفتن وام جدید لو رفت

به گزارش  روزنامه خراسان امروز یکشنبه 91/11/15 نوشت: بر اساس بررسی یک دستگاه نظارتی، در حالی که طبق بخشنامه های مسئولان دولتی، ارائه تسهیلات بانکی به افراد توسط بانک ها و موسسات مالی منوط به اخذ استعلام از ادارات مالیات شده است، برخی از بدهکاران مالیاتی تلاش می کنند جلوی ارسال سریع پاسخ این استعلام را به انحاء مختلف بگیرند چراکه در صورت عدم دریافت پاسخ از ادارات مالیاتی ظرف 15 روز، ارائه تسهیلات به این افراد مجاز خواهد بود و این وقفه باعث رسیدن آنها به تسهیلات مذکور می شود که بر این اساس مقرر شده از این پس ظرف 3 روز پاسخ ادارات مالیاتی ارسال شود

فارس گزارش می‌دهد

وضعیت طرح مسکن مهر بناب همچنان نابسامان است/هیچکس پاسخگو نیست

خبرگزاری فارس: با وجود گذشت سال‌ها از آغاز اجرای طرح مسکن مهر در بناب، اجرای این طرح در دو سال اخیر با موانع و مشکلات مختلفی روبه‌رو شده است.

وضعیت طرح مسکن مهر بناب همچنان نابسامان است/هیچکس پاسخگو نیست

از بناب، مشکلات طرح مسکن مهر که قسمتی از آنها به کم لطفی مسئولان و قسمت بیشترش به ضعف عملکرد تعاونی‌های مسکن مربوط می‌شود، همچنان ادامه داشته و از آینده نگران کننده‌ای برخوردار است.

این در حالی است که هیچ مسئول و اداره‌ای تقصیر این مشکل بزرگ را بر عهده نمی‌گیرد و همه به نوعی فرافکنی می‌کنند.

این بار هم مثل ماه‌های گذشته جلسه شورای مسکن بناب به منظور بررسی مشکلات این بخش با حضور مسئولان استانی و محلی، نمایندگان تعاونی‌های مسکن مهر و نماینده مردم بناب در مجلس برگزار شد، اما باز هم نتیجه خوب و قانع کننده‌ای نداشت.

راه و شهرسازی به مصوبات شورای مسکن اهمیت نمی‌دهد

فرماندار بناب از مسئولان اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان‌شرقی اظهار گلایه کرد و گفت: متأسفانه مسئولان و کارشناسان این اداره کل به نیازها و مصوبات جلسات شورای مسکن بناب اهمیت نمی‌دهند و راضی به اجرایی شدن این مصوبات نیستند.

سعید برقی با بیان اینکه جلسات شورای مسکن بناب هرگز تشریفاتی نیست، افزود: مسئولان اداره کل راه و شهرسازی استان باید دلیل توقف مصوبات شورای مسکن بناب و کند بودن اجرای طرح مسکن مهر در بناب را اعلام کنند.

تعاونی‌ها کم کار هستند

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌شرقی نیز در این نشست مشکلات مربوط به اجرای طرح مسکن مهر در بناب را متوجه کم کاری تعاونی‌های مسکن دانست و گفت: این اداره کل تقصیری دراین زمینه ندارد، بلکه ما فقط می توانیم به مسائل شهرک جدید ولی عصر(عج) بناب که طرح مسکن مهر در آنجا اجرا می‌شود، رسیدگی کنیم.

اروجعلی علیزاده اظهارکرد: هر تعاونی که نمی‌تواند کار کند باید خودش پاسخگو باشد و دیگران را متهم نکند.

وی با بیان اینکه در سطح آذربایجان‌شرقی تعاونی‌های مسکن بیشتری مشکل دارند، گفت: ما برای برطرف کردن بخشی از مشکلات آنها فقط می‌توانیم درخواست افزایش وام برای آنها کرده و یا براساس قیمت روز با آنها قرارداد سه جانبه منعقد کنیم.

علیزاده همچنین ضمن تشکر از همکاری خوب بانک مسکن استان در اجرای طرح مسکن مهر گفت: هفته آینده در جلسه کمیته راهبردی استان مشکلات بانک‌های عامل استان در این زمینه بررسی می‌شود.

تشکیل جلسه مسکلات مسکن مهر را حل نمی‌کند

نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی با مشاهده این وضعیت گفت: چنین جلساتی برای حل مشکلات مسکن مهر بناب نتیجه نمی‌دهد و اگر وضعیت این طور ادامه یابد تا سه سال آینده هم نمی‌توان از این طرح بهره‌برداری کرد.

حجت الاسلام شیخ‌محمد باقری‌بنابی گفت: این مشکلات باید پس از یک هفته طی جلسه‌ای در حضور معاون عمرانی استاندار بررسی شود.

بر اساس این گزارش، طرح مسکن مهر بناب سه سال قبل با داشتن رتبه برتر در سطح کشور به عنوان شهرستان پیشتاز شناخته می‌شد، اما هم اکنون ضمن کندی روند اجرای طرح با مشکلات مختلفی گریبانگیر است.

نباید اعمال سلیقه موجب عدم ارائه تسهیلات به کشاورزان شود

خبرگزاری فارس: رئیس جهادکشاورزی آذربایجان‌شرقی خواستار رفع موانع جذب تسهیلات بخش کشاورزی شد و گفت: نباید اعمال سلیقه موجب عدم ارائه تسهیلات به کشاورزان شود.

نباید اعمال سلیقه موجب عدم ارائه تسهیلات به کشاورزان شود

از تبریز، مسعود محمدیان صبح امروز در نشست بررسی نحوه جذب به موقع تسهیلات طرح توسعه بخش کشاورزی از محل اعتبارات سال 90 و 91 با بیان اینکه به دنبال تبیین رویه مناسب برای جذب اعتبارات طرح توسعه از محل صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی به عاملیت بانک سپه و اعتبارات تخصیصی به بانک هستیم، اظهار کرد: از محل اعتبارات سال90 معادل390 میلیارد ریال و اعتبارات سال91، 270میلیاردریال مربوط به صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی به عاملیت بانک سپه است که تاکنون تعداد 36 طرح با تسهیلات 499 میلیارد ریال مصوب شده است که چهار طرح بالای 12میلیارد و500 میلیون ریال وبه ارزش210 میلیارد ریال و از سهم اعتبارات سال 91 بوده و بقیه نیز پایین‌تر از این مبلغ بوده است که از محل اعتبارات سال 90پرداخت می شوند.

وی با بیان اینکه متقاضیان باید طرح را براساس اولویت‌های وزارت جهاد کشاورزی تهیه و بعد از تصویب در ستاد شهرستان و استان و رفع نواقص و ابهامات به بانک ارسال تا در کمترین زمان اعتبارات فوق جذب شود، افزود: لازم است تا موانع جذب تسهیلات بخش کشاورزی توسط بانک سپه  مرتفع شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با بیان اینکه بانک سپه باید در پرداخت تسهیلات کشاورزی بر اساس ضوابط تعریف شده و طبق تفاهم‌نامه امضای شده اقدام کند، ادامه داد: از نظر این سازمان، ضوابط کارگروه توسعه کشاورزی برای پرداخت تسهیلات به طرح‌های توسعه کشاورزی برای شعب بانک سپه نیز مفروض است.

پرداخت وام 7 درصد به کشاورزان

وی با بیان اینکه پرداخت وام هفت درصد به کشاورزان از اعتبارات سال 90 از برنامه‌های وزارت جهادکشاورزی برای توسعه بخش کشاورزی بیشتر برای طرح‌های کوچک تعریف شده است، خاطرنشان کرد: باید برای پرداخت این تسهیلات بانک‌های عامل اقدامات لازم را در اسرع وقت انجام دهند.

محمدیان با بیان اینکه نباید اعمال سلیقه موجب عدم ارائه تسهیلات به کشاورزان شود، افزود: باید در این زمینه هرچه سریع‌تر تعیین تکلیف شود و با توجه به اینکه پرونده‌های توسعه طرح کشاورزی به اندازه کافی و بیش از سهم تخصیص یافته در استان موجود است از این رو باید سرعت پرداخت تسهیلات به کشاورزان تسریع شود.

وی با بیان اینکه سود تسهیلات اعطایی از بابت اینکه مربوط به سال 90 باشند یا 91 ، سقف تعیین شده است، افزود: براساس مصوبه کارگروه توسعه، طرح ها و پروژه های پایین تر از 10 میلیارد ریال از محل اعتبارات سال90 و با سود 7درصد و برای طرح‌های بالاتر از 10 میلیارد ریال از محل اعتبارات سال 91 و با سود 13درصد تسهیلات پرداخت می‌شود

نماینده مردم اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی

استمهال وام‌های روستایی و کشاورزی در مناطق زلزله‌زده ارسباران / افزایش وام‌های ساخت و ساز

خبرگزاری فارس: نماینده مردم اهر و هریس در مجلس از استمهال وام‌های روستایی و کشاورزی در مناطق زلزله‌زده ارسباران و افزایش وام ساخت و ساز مناطق زلزله‌زده خبر داد.

استمهال وام‌های روستایی و کشاورزی در مناطق زلزله‌زده ارسباران / افزایش وام‌های ساخت و ساز

از اهر، عباس فلاح‌باباجان  صبح امروز در جمع مدیران شهرستان اهر در جلسه شورای اداری گفت: استمهال وام‌های روستایی و کشاورزی در مناطق زلزله‌زده استان آذربایجان‌شرقی از خواسته‌های اصلی اهالی این منطقه بود که با پیگیری‌های نمایندگان مردم و موافقت دولت این امر تحقق یافته است.

وی از افزایش وام ساخت و ساز مناطق زلزله‌زده نیز خبر داد و اظهار امیدواری کرد با تحقق این امر شاهد رونق ساخت و ساز در این منطقه باشیم.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی یکی از مشکلات شهرستان اهر و منطقه ارسباران را جاده ارتباطی اهر- تبریز ذکر کرد و افزود: متأسفانه با وجود اینکه این جاده یکی از جاده‌های پرتردد و حاثه‌خیز استان بوده تاکنون از پیشرفت قابل توجهی برخوردار نبوده است.

وی، افزود: خوشبختانه با پیگیری‌ها و جلسات متعددی که با وزیر راه و شهرسازی برگزار شد مقرر شده با دستور صریح وزیر راه و شهرسازی این پروژه مهر ماندگار تا پایان نیمه اول سال 91 به بهره‌برداری برسد.

نماینده مردم اهر و هریس از موافقت وزارت کشور برای راه‌اندازی شرکت اتوبوسرانی با اعطای 20 دستگاه اتوبوس به شهرداری اهر خبر داد و اظهار امیدواری کرد سازمان اتوبوسرانی به زودی دراین شهرستان فعالیت خود را آغاز کند.

فلاح‌باباجان توسعه مراکز آموزش‌عالی را در شهرستان اهر از اولویت کاری خود برشمرد و افزود: دانشکده پرستاری و مامایی با آغاز به کار مجدد آن در سال‌جاری یکی از خواسته‌های چندین ساله مردم منطقه محقق می‌شود.

این نماینده مجلس به فعالیت‌های مجلس به انتزاع وظایف محوله جهاد کشاورزی و صنعت و معدن و تجارت در بخش کشاورزی نیز اشاره کرد و افزود: با مصوبه مجلس تمام مواردی که منجر به توسعه و رونق بخش کشاورزی شود از وزارت صنعت و معدن و تجارت منتزع و به وزارت جهاد کشاورزی واگذار می‌شود.

وی، به جلسات مشترک دولت و مجلس نیز اشاره کرد و افزود: در راستای تحقق فرامین مقام معظم رهبری برای رفاه مردم جلسات مداوم برگزار خواهد شد

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط