بازار وام ایران
بازار وام ایران

اخبار وام

                          آخرین وضعیت وام ازدواج زوجین در سال ۱۴۰۰

به گزارش تابناک، حجت‌الاسلام حسین میرزایی در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص وام ازدواج جوانان در سال ۱۴۰۰، اظهار کرد: بحث وام ازدواج در کمیسیون فرهنگی زمانی که لایحه بودجه ۱۴۰۰ را بررسی می‌کردند مطرح شد و پیشنهادهای مختلفی داده شد که مبلغ وام ازدواج تا دو برابر افزایش یابد و یا درصدی بینابین افزایش پیدا کند و در نهایت یک مبلغ بینابین پیشنهاد شد.

وی افزود: نمایندگان کمیسیون فرهنگی پیشنهاد افزایش وام ازدواج را به کمیسیون تلفیق بودجه دادند، اما اینکه کمیسیون تلفیق مبلغ پیشنهادی را بپذیرد و سپس در صحن علنی مطرح شود و مجلس هم آن را تصویب کند فرایندی جداگانه است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس، گفت: اما مسلماً وام ازدواج زوجین برای ابتدای تشکیل زندگی درصدی افزایش پیدا خواهد کرد. وام ازدواج برای زوجین در سال ۱۳۹۹ مبلغ ۵۰ میلیون تومان بوده است که پیشنهاد شد این مبلغ به ۱۰۰ میلیون تومان افزایش یابد و پیشنهاد بعدی ۷۰ میلیون تومان بود که نهایتاً ۱۰۰ میلیون تومان به دلایلی مورد موافقت قرار نگرفت.

میرزایی ادامه داد: یکی از دلایلی که مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان مورد موافقت قرار نگرفت این بود که وقتی رقم وام بالاتر می‌رود سقف منابعی که بانک‌ها می‌خواهند به زوجین بدهند محدود شده و تعداد افرادی که از وام بهره‌مند می‌شوند کاهش پیدا می‌کند.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، گفت: باید منابع کشور را هم برای افزایش وام ازدواج لحاظ کرد و امسال این وام درصدی افزایش پیدا می‌کند. اگر اوضاع اقتصادی و معیشتی کشور اصلاح شود جوانان هم به چنین وام‌هایی احتیاج پیدا نمی‌کنند، اما وقتی کلان اقتصاد کشور دارای معضل است این مشکلات هم وجود دارد

فکتورینگ؛ راهکار تامین مالی پروژه‌های عمرانی

یک اقتصاددان با بیان اینکه تأمین وثیقه برای دریافت تسهیلات بانکی ازجمله معضلاتی است که دست‌وپای تولید را بسته، شیوه تامین مالی مبتنی بر قرارداد را راهکاری موثر برای حل این مشکل معرفی کرد.

علی سعدوندی، اقتصاددان و متخصص برنامه‌ریزی استراتژیک بانکی در گفت‌وگو با درباره لزوم استفاده از مدل تأمین مالی مبتنی بر قرارداد (فکتورینگ) درجهت تأمین مالی پروژه‌های عمرانی گفت: تأمین وثیقه برای دریافت تسهیلات بانکی ازجمله معضلاتی بوده که همیشه دست‌وپای تولید را بسته و بعضاً حتی فرایند تولید را متوقف کرده است. این موضوع در خصوص شرکت‌های دانش‌بنیان، استارت آپ‌ها و شرکت‌های تازه تأسیس اهمیت بیشتری دارد، چراکه شرکت‌های مذکور معمولاً فاقد وثیقه‌های ملکی مورد قبول بانک‌ها هستند. در حال حاضر بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات به بنگاه‌های اقتصادی، اسناد ملکی و وثیقه‌های ارزشمند مطالبه می‌کنند.

در مدل تأمین مالی فکتورینگ، پروژه‌های عمرانی و خدماتی، توسط نهادهای مالی تأمین مالی می‌شوند. در این مدل بعد از عقد قرارداد بین پیمانکار و کارفرما، بازیگر دیگری به نام نهاد مالی که معمولاً صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستند، وارد قرارداد می‌شوندوی در ادامه افزود: ازجمله راهکارهای کشورهای توسعه یافته دنیا برای حل این معضل، استفاده از مدل تأمین مالی مبتنی بر قرارداد (فکتورینگ) بوده است. در مدل تأمین مالی فکتورینگ، پروژه‌های عمرانی و خدماتی، توسط نهادهای مالی تأمین مالی می‌شوند. در این مدل بعد از عقد قرارداد بین پیمانکار و کارفرما، بازیگر دیگری به نام نهاد مالی که معمولاً صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستند، وارد قرارداد می‌شوند. نهاد مالی، همزمان با شروع پروژه، پیمانکار را به صورت مرحله‌ای و متناسب با پیشرفت پروژه تأمین مالی می‌کند و بعد از اتمام پروژه مطالبات قرارداد را از کارفرما دریافت می‌کند.

سعدوندی تصریح کرد: از این مدل تأمین مالی می‌توان در تمام قراردادها از تأمین قطعات تا خرید مواد اولیه استفاده کرد. استفاده از مدل تأمین مالی فکتورینگ زمینه ساز تحولی بزرگ در اقتصاد خواهد بود. این مدل تأمین مالی در بهره‌برداری به موقع و با کیفیت پروژه‌های عمرانی تأثیرگذار خواهد بود.

این متخصص سیاست‌گذاری اقتصاد کلان با اشاره به مدیریت ضعیف دستگاه‌های مسئول در زمینه تخصیص منابع مالی به پروژه‌های عمرانی گفت: متأسفانه تصوری اشتباه در دولت و سازمان برنامه و بودجه که متولی تخصیص منابع مالی به پروژه‌ای عمرانی است، شکل گرفته مبنی بر اینکه که اگر دولت مطالبات پروژه‌ها و طرح‌های عمرانی را به موقع پرداخت نکند به نفع کشور است.

مدل تأمین مالی مبتنی بر قرارداد (فکتورینگ) ریسک اعتباری تسهیلات را کاهش می‌دهد و منجر به تأمین مالی به موقع و با کیفیت پروژه‌های عمرانی خواهد شداین کارشناس اقتصادی تصریح کرد: این موضوع زمینه‌ساز بی انضباطی‌های مالی و اعتباری می‌باشد. دلیل آن هم عدم نظارت بر دولت و سازمان برنامه بودجه است. دلیل اینکه سازمان برنامه و بودجه مطالبات پروژه‌های پیمانکاری را دیر پرداخت می‌کند این است که معمولاً در وهله اول منابع مالی خود را برای پرداخت سایر هزینه‌های کشور ازجمله حقوق کارمندان و بازنشستگان صرف می‌کند. این موضوع شاید منطقی به نظر رسد ولی در واقع سدی در برابر شکوفا شدن اقتصاد کشور است.

وی ادامه داد: اگر به دنبال اقتصاد سالم و رو به جلو هستیم باید به صورت شفاف بدهی‌های دولت را اعلام کنیم و برای حل آن به دنبال راه‌حل باشیم. تأمین مالی پروژه‌ها، طرح‌ها و قراردادهای پیمانکاری به روش فکتورینگ شاید یکی از این راهکارها باشد. فکتورینگ ابزار احقاق حقوق مردم و مقابله با ساختار معیوب بودجه‌ریزی در کشور است.

سعدوندی در پایان تصریح کرد: ازجمله مهمترین اقداماتی که باید در نظام اقتصادی کشور تعریف شود این است که ساختارهای به وجود آید که ریسک اعتباری تسهیلات را کاهش دهد. اگر این کار را نکنیم نمی‌توانیم به سمت اقتصاد بدون ربا حرکت کنیم. به محض اینکه ریسک تسهیلات به صفر نزدیک شود تورم و نرخ بهره نیز به سمت صفر حرکت خواهد کرد. بنابراین تأمین مالی فکتورینگ در این زمینه نیز تأثیرگذار خواهد. فکتورینگ حلقه مفقوده نظام بانکی است

سه‌شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۹ – ۱۸:۰۳

خانواده شهید المهندس خطاب به مردم عراق: با عزم حسینی آمریکا را متوقف خواهیم کرد

خانواده شهید ابومهدی المهندس با انتشار بیانیه‌ای از حضور باشکوه مردم عراق در نخستین سالروز شهادت فرماندهان پیروزی بر داعش و اعلام وفاداری به خون این شهدا، قدردانی کرد.

خانواده شهید المهندس خطاب به مردم عراق: با عزم حسینی آمریکا را متوقف خواهیم کرد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، خانواده شهید «ابومهدی المهندس» نائب‌رئیس سازمان الحشدالشعبی عراق، امروز با انتشار بیانیه‌ای از مردم این کشور برای برگزاری باشکوه مراسم نخستین سالروز شهادت فرماندهان پیروزی بر داعش تقدیر کرد.

به نوشته رسانه‌های عراقی، در ابتدای این بیانیه پس از نام خداوند آیه هشت سوره «صف» ذکر شده که خداوند می‌فرماید: یُرِیدُونَ لِیُطْفِئُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَاللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَلَوْ کَرِهَ الْکَافِرُونَ. (کافران می‌خواهند تا نور خدا را به گفتار باطل (و طعن و مسخره) خاموش کنند و البته خدا نور خود را هر چند کافران خوش ندارند کامل و محفوظ خواهد داشت.)
خانواده شهید المهندس در ادامه ضمن فرستادن درود و سلام خود بر«ملت بزرگوار عراق» از حماسه‌ آنها در مقابله با رژیم صدام و سپس اشغالگران آمریکایی و آزادسازی کشور از لوث وجود تکفیری‌ها، بعثی‌ها و داعشی‌ها تقدیر کرد.

در ادامه این بیانیه آمده است: «از صمیم قلب بر شما به دلیل تجسم این وفاداری بزرگ به فداکاریهای شهید عزیز ابومهدی المهندس و عزیزان مظلومش در الحشدالشعبی و برادرش شهید حاجو همراهان محبوبش درود می‌فرستیم. شما کسانی هستید که ندای حسین در روز عاشورا را لبیک می‌گویید و روزهای خداوند را به یاد می‌آورید. شما کوه سرافرازی هستید که تیشه‌ای به آن راه ندارد.»

در پایان نیز خانواده المهندس اعلام کرد: ما به نشان احترام و افتخار برای این مواضع شرافتمندانه شما که تاج و تخت استبداد را به لرزه درآورد می‌ایستیم و با شما به سوی هدف والایمان گام بر می‌داریم. ما ایمان داریم همان‌گونه که پدر الحشد الشعبی و فرمانده شهید ابومهدی المهندس می‌گفت: ما با این عزم حسینی آمریکا و دنباله‌های آن را متوقف خواهیم کرد. آنها این امر را خیلی دور می‌پندارند و ما آن را نزدیک می‌دانیم.

سوم ژانویه جاری، همزمان با سالروز شهادت سردار «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و «ابومهدی المهندس» نائب رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق و سایر همرزمانشان خیل عظیمی از مردم عراق خود را به میدان التحریر بغداد رساندند تا در مراسم بزرگداشت  این شهدا و تظاهرات علیه عاملان ترور این شهدا با شعار «شهادت و حاکمیت» و تاکید بر ضرورت اخراج تروریست‌های آمریکایی از عراق شرکت کنند. شعارهای «کلا کلا آمریکا»، «کلا، کلا اسراییل»، «کلا کلا آل سعود» و «الله اکبر، امریکا الشیطان الاکبر» از مهمترین شعارهای حاضران در میدان التحریر بود.

علاوه بر بغداد سایر شهرهای عراق نیز شاهد مراسم بزرگداشت این شهدا و محکومیت جنایت صورت گرفته علیه این فرماندهان پیروزی بر داعش بود

تساوی پرسپولیس و سپاهان در نیمه اول کسل کننده

نیمه اول دیدار تیم‌های پرسپولیس و سپاهان با تساوی به اتمام رسید.

تساوی پرسپولیس و سپاهان در نیمه اول کسل کننده

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، تیم‌های پرسپولیس و سپاهان از ساعت 16:30 امروز در دیدار معوقه هفته هفتم لیگ برتر به میزبانی ورزشگاه آزادی به مصاف هم رفتند که در پایان نیمه اول این مسابقه با تساوی بدون گل به اتمام رسید.

در این نیمه بازی تقریبا سرد و کسل کننده در جریان بود اما شاگردان محرم نویدکیا برخلاف تیم میزبان فرصت‌هایی روی دروازه حریف خلق کردند.

داور: اشکان خورشیدی

کمک‌ها: حسن ظهیری – فرهاد مروجی

کارت زرد: کی روش استنلی از سپاهان،

کارت قرمز:

گل‌ها:

ترکیب پرسپولیس: حامد لک، محمدحسین کنعانی‌زادگان، سید‌جلال حسینی، علی شجاعی، سیامک نعمتی، کمال کامیابی نیا، احمد نوراللهی، میلاد سرلک، احسان پهلوان، وحید امیری، امید عالیشاه

سرمربی: یحیی گل محمدی

ترکیب سپاهان: پیام نیازمند، محمدرضا مهدی‌زاده، گئورگی گولسیانی، امید نورافکن، مرتضی منصوری، دانیال اسماعیلی‌فر، محمد کریمی، سروش رفیعی، محمدرضا حسینی، کی‌روش استنلی(45- محمد محبی) و سجاد شهباززاده

سرمربی: محرم نویدکیا

دقایق حساس

دقیقه 4

پاس رو به عقب امید نورافکن درون محوطه جریمه پرسپولیس به سجاد شهباززاده رسید اما ضربه کم دقت وی با اختلاف زیاد از بالای دروازه بیرون رفت.


دقیقه 33

ارسال امید عالیشاه روی دروازه سپاهان در اختیار پیام نیازمند قرار گرفت.


دقیقه 37

ارسال ضربه ایستگاهی روی دروازه پرسپولیس با ضربه سر کی روش استنلی در اختیار حامد لک قرار گرفت.


دقیقه 38

سرخوردن علی شجاعی سبب شد توپ در سمت راست زمین پرسپولیس به محمدرضا حسینی برسد اما ضربه وی از زاویه بسته به تور کنار دروازه لک برخورد کرد.


دقیقه 39

پس از توپ ربایی دانیال اسماعیلی فر توپ بین وی و کی روش استنلی یک و دو شد و در نهایت ضربه اسماعیلی فر با اختلاف کمی از کنار تیر عمودی سمت چپ دروازه پرسپولیس بیرون رفت.


دقیقه 45 

روی یکی از معدود نفوذهای پرسپولیس به محوطه جریمه سپاهان، پیام نیازمند زودتر از احمد نوراللهی به توپ رسید تا جلوی فرصت سرخ‌پوشان را بگیرد

سردار حجازی: رژیم صهیونیستی و رژیم سعودی در پی تنش‌آفرینی در روزهای پایانی ترامپ هستند

جانشین نیروی قدس سپاه گفت: رژیم صهیونیستی و کشورهایی مانند سعودی تلاش می‌کنند در روزهای آخرِ ترامپ بحران و تنش به بار بیاورند و به اهداف خود برسند؛ این تحلیل نیست و اطلاعات است که ما داریم.

سردار حجازی: رژیم صهیونیستی و رژیم سعودی در پی تنش‌آفرینی در روزهای پایانی ترامپ هستند

به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری فارس، سردار محمد حجازی جانشین نیروی قدس سپاه صبح امروز (سه‌شنبه) در آیین بزرگداشت اولین سالگرد شهادت سپهبد شهید حاج که با حضور جمعی از مسئولان کشوری و لشکری در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار شد، طی سخنانی ضمن تسلیت شهادت دکتر دانشمند هسته‌ای و دفاعی کشورمان و ارتحال آیت الله ، اظهار داشت: یکی از ویژگی‌های سردار سلیمانی که بارها گفته شده و برای همه واضح است این بود که مردم نسبت به او علاقه زیادی داشتند و او محبوب دلها بود و دلیل این موضوع هم تشییع پیکر با شکوه و بی‌سابقه و استثنایی بود که انجام گرفت و می‌توان گفت این فقط یک تشییع جنازه نبود و به نوعی رفراندومی برای تایید خط مقاومت بود.

وی افزود: در تشییع پیکر سردار سلیمانی اشک برخی از مردم عادی را می‌دیدیم که می‌گفتند ما در امور سیاسی هم خیلی دخالت نکرده و در این نوع مراسم ها زیاد حضور نداریم؛ ولی این تشییع با شکوه زلزله‌ای برپا کرد و مردم واقعا او را دوست داشتند.

سردار حجازی ادامه داد: این محبت متقابل است و مردم ما فهیم و بصیر و با شعور بالای سیاسی، دینی و عاطفی هستند و بی دلیل به کسی محبت ندارند و این برای ما درس است که خدمت مخلصانه و محبت بی منت و توقع داشته باشیم و مردم هم متقابلاً محبت خواهند داشت.

جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه با بیان خاطره‌ای از عیادت شهید سلیمانی از مرحوم رمضان عبدالله دبیرکل جهاد اسلامی فلسطین گفت: شهید سلیمانی چندین بار به عیادت وی رفت و در یکی از دیدارها که من هم همراه ایشان بودم، حاج قاسم با خوشحالی به خانواده عبدالله تبریک گفت که حال او بهتر شده، تا به آنها روحیه بدهد. سردار سلیمانی بعد از خروج از محل عیادت، شروع به گریه بلند و عمیق کرد و گفت که دلم آتش گرفت و جلوی خانواده نمی‌توانستم این‌گونه باشم چرا که در روحیه آنها تاثیر می‌گذاشت.

وی با بیان اینکه دشمنان تصور نمی‌کردند که حاج قاسم چنین محبوبیتی در دل مردم منطقه داشته باشند و به ترامپ تحلیل داده بودند که خیلی‌ها کارهای شهید سلیمانی را قبول ندارند، عنوان کرد: او تصور می‌کرد وقتی این جنایت را انجام می‌دهد، عده‌ای در کشور برای او دست و هورا بکشند ولی تشییع میلیونی در منطقه و ایران اسلامی آنها را در بهت فرو برد. ترامپ اگر می‌دانست چنان سیلی از ملت ایران دریافت می‌کند و با چنین عکس العملی از مردم منطقه مواجه می‌شود، این جنایت را مرتکب نمیشد و به اصطلاح «پوست خربزه زیر پای او گذاشتند» و ممکن است در روزهای آخر هم پوست خربزه زیر پای او بگذارند.

سردار حجازی تاکید کرد: البته الان ترامپ درگیر انتخابات است و ذهن او مشغول این است و اگر بخواهد اقدام رذیلانه‌ای انجام داده و تنش‌آفرینی کند، بعید است سیستم‌های آمریکایی مانند ارتش این کشور او را همراهی کنند. اما قطعا رژیم صهیونسیتی و رژیم سعودی کاری می‌کنند که او را به ورطه‌ای بکشانند و او را غرق در تشنج و بحران در منطقه کنند و آنها می‌خواهند دل‌شان را خنک کرده و انتقامی از ایران بگیرند و رییس‌جمهور آینده آمریکا را در سراشیبی قرار دهند که راه بازگشت نداشته باشد و به سمت سوق دهند که مجبور باشد که دنباله رو تصمیمات ترامپ باشد.

جانشین نیروی قدس سپاه افزود:‌ این تحلیل نیست و اطلاعات است که ما داریم که رژیم صهیونسیتی و کشورهای مانند سعودی تلاش می‌کنند تا در روزهای آخرِ ترامپ بحران و تنشی به بار بیاورند و به اهداف خود برسند. قطعا سیاست‌هایی که دولت آینده آمریکا به ظاهر اعلام کرده، مورد مذاق سعودی و اذنابش و رژیم صهیونسیتی نیست و آنها می‌خواهند مانع‌تراشی کنند. این تجربه را مد نظر خود قرار دهند و آیا ندیدند در شهادت سلیمانی چه خطایی کردند و چه کلاه بزرگی بر سر رژیم و رییس‌جمهور آمریکا گذاشتند و اطلاعات غلط یع او دادند و بارها سرِ سردمداران آمریکایی کلاه رفته و اطلاعاتی که یک منافق یا مزدوری و یا وطن‌فروشی به آنها داده تا آنها اینگونه عمل کنند.

وی با تاکید بر لزوم هوشیاری، تصریح کرد: البته ما از سردمداران آمریکایی توقع بصیرت نداریم ولی می‌گوییم که جمهوری اسلامی و نیروهای مسلح آماده و هوشیارند و تحرکات آنها را نظارت و رصد می‌کنند. تحرکات آنها در منطقه توجیهی ندارد و این تلاش‌ها که انجام می‌دهند، نوعی ماجراجویی و نوعی بحران‌سازی است و مراقب باشند که خودشان و طرفداران‌شان را به گرفتاری نیندازند و دردسری برای آنها ایجاد نکنند.

سردار حجازی در پایان اظهار داشت: از خداوند می‌خواهیم که به ما توفیقی بدهد تا راه شهیدان را دنبال کنیم و رسالتی که بر دوش ما گذاشتند را به نحو احسن به نتیجه برسانیم و در برابر امام و شهیدان سرافراز باشیم

توکلی: FATF به نفع مردم نیست/ CFT و پالرمو در مجمع رأی نمی‌آورد

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه FATF به نفع مردم نیست، گفت: CFT و پالرمو گشایشی برای ما ایجاد نمی‌کند و قبلا هم اعلام کردم این لوایح در مجمع رأی نمی‌آورد.

توکلی: FATF به نفع مردم نیست/ CFT و پالرمو در مجمع رأی نمی‌آورد

به گزارش گروه دانشگاهی خبرگزاری فارس، احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در دومین جلسه از سلسه جلسات استدلالِ مصلحت که به همت انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد، گفت: پذیرش مسائل خارجی منوط به این است که مصالح مسلمانان حفظ شود و باید در هر موردی این نکته رعایت شود بنابراین رابطه با آمریکا، پذیرش FATF و امضای برجام، این موارد نه مثل شراب می‌ماند که حرام باشد و نه مثل نماز واجب، اگر مشخص شود که به  نفع مسلمانان است، می‌‌توانیم اقدام کنیم. مخالفت و موافقت در این زمینه‌ها کاملاً سیال است، ممکن است در یک موعدی پذیرش این مسئله کار خوبی باشد و در موعد دیگر، خوب نباشد.

وی ادامه داد: ما پرسیدیم اگر این لوایح را بپذیریم یا رد کنیم چه اتفاقی می‌افتد؟ پذیرش ما چه منفعتی می‌تواند داشته باشد؟ این استدلال چون ما جز FATF هستیم و می‌توانیم سفر خارجی برویم که معنا ندارد آقای ظریف گفتند هیچ تضمینی نمی‌دهیم اگر این لوایح را بپذیریم سهولتی اتفاق می‌افتد، ولی اگر نپذیریم شرایط سخت‌تر می‌شود.ما می‌گوییم همین را ثابت کنید.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: ما باید براساس شواهد و قرائن تصمیم بگیریم. اگر ثابت شود که تصویب این لوایح در حد یک نفس کشیدن وضع مردم را بهتر می‌کند، رأی می‌دهم اما چون این شرط محقق نیست، با تصویب این لوایح مخالف هستم.

توکلی ادامه داد: می‌گفتند اگر برجام را نپذیریم چه غوغایی می‌شود و اگر بپذیریم عالی می‌شود، عالی که نشد، غوغا هم نشد. این حرف‌ها بر اساس مصالح ملی زده نمی‌شود.

وی یادآور شد: وظیفه‌ شورای نگهبان این است که وقتی قانونی را بررسی می‌کند ببیند قانون اساسی را نقض می‌کند یا نه، می‌بیند که با احکام اسلامی سازگار است یا نه. شورای نگهبان نیز وقتی لایحه را از مجلس دریافت کرد، گفت این لایحه با قاعده نفی سبیل نمی‌سازد. طبق قاعده نفی سبیل، اسلام هر رابطه‌ای را که موجب سلطه بیگانگان بر مسلمانان شود را نفی می‌کند. یعنی راهی را باز نمی‌گذارد که بیگانگان بر ما مسلط شوند.

توکلی خاطرنشان کرد: این قاعده یکی از اصول محکم سیاست خارجی اسلامی است. حتی کشورهایی که مسلمان نیستند هم این قانون را دارند و با این کار از استقلال خودشان دفاع می‌کنند. نمی‌شود یک نهاد بین‌المللی به لحاظ اقتصادی، سیاسی بر ما مسلط شود، این برای عزت ملی هم خطرناک و مضر است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: وقتی شورای نگهبان لوایح را نپذیرد به مجلس بر می گردد و به کمیسیون ارجاع می‌شود. نماینده شورای نگهبان با نگاه کارشناسی در کمیسیون حضور پیدا می‌کند؛ در نهایت دوباره در صحن مجلس رأی گرفته می‌شود و به شورای نگهبان برمی‌گردد. در همه جای دنیا رویه این است، در کشور آمریکا نیز دیوان عالی قضات این کار را انجام می‌دهد.

توکلی با اشاره به روند بررسی لایحه fatf تصریح کرد: دفعه دوم که شورای نگهبان لایحه را رد کرد، مجلس گفت با اینکه می‌دانیم این لوایح خلاف قانون اساسی است اما به نفع کشور است. مجمع تشخیص مصلحت نظام اینجا ورود می‌کند.

وی افزود: در زمستان 98 آقای دژپسند برخلاف آن چیزی که در بیرون مجمع تبلیغ می‌شد، در جلسه‌ مجمع گفتند، نمی‌گویم این حرف آقای رئیس‎جمهور است ولی چقدر خوب است که مجمع بررسی این دو لایحه را به تعویق بیندازد تا از این عید بگذریم. آقای دژپسند گفتند من تقاضا می‌کنم شما این تصمیم را عقب بیاندازید. در نهایت با تعویق تصویب لوایح CFT و پالرمو هم هیچ اتفاقی نیافتاد.

وی  تاکید کرد: من می‌گویم FATF به نفع مردم نیست. این لوایح گشایشی برای ما ایجاد نمی‌کند و موارد جدیدی را مطرح می‌کنند در همین نشست اخیر می‌خواستند درباره‌ مسائل موشکی بحث کنند. به شما چه ربطی دارد؟ تو مأمور مبارزه با پولشویی در جهان هستی، موشکی به شما چه ربطی دارد به همین دلیل این لوایح به نفع مردم نیست.

توکلی با بیان اینکه قبلا هم اعلام کردم این لوایح  در مجمع رأی نمی‌آورد، گفت: دو سوم اعضا با تصویب این لوایح مخالف بودند. طبق آیین‌نامه وقتی موعد رسیدگی به این لوایح تمام شود از دستور مجمع خارج و نظر قانونی شورای نگهبان حاکم می‌شود، نه نظر مصلحتی.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: آقای روحانی از اجازه گرفتند این آیین‌نامه را ندیده بگیرند و دوباره لوایح CFT و پالرمو بررسی شود، استدلال آوردند که شرایط عوض شده ولی باز هم می‌گویم با همین شرایط هم دو سوم اعضاء به آن رأی نمی‌دهند.

روایت شمخانی از شکست راهبرد فشار حداکثری ترامپ علیه ایران

دبیر شورای عالی امنیت ملی عنوان کرد: قرار بود راهبرد ⁧‫فشار حداکثری‬⁩ ترامپ، جمهوری اسلامی را به تسلیم واداشته و از معادلات جهانی و منطقه‌ای حذف کند، اینک ترامپ از صحنه سیاسی آمریکا و جهان حذف شده است.

روایت شمخانی از شکست راهبرد فشار حداکثری ترامپ علیه ایران

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی امروز (سه شنبه) در صفحه توئیترش نوشت: ‏قرار بود راهبرد ⁧‫فشار حداکثری‬⁩ ترامپ، جمهوری اسلامی را به تسلیم واداشته و از معادلات جهانی و منطقه‌ای حذف کند.

وی یادآور شد: اینک ترامپ از صحنه سیاسی آمریکا و جهان حذف شده و ⁧‫ایران‬⁩ در ابعاد داخلی و خارجی قدرتمندتر از گذشته راهبرد ⁧‫مقاومت فعال را به پیش می‌برد.

به گزارش فارس،  رئیس جمهور آمریکا در چهار سال گذشته با خروج از برجام و اعمال تحریم های جدید علیه ایران، راهبرد فشار حداکثری علیه ایران را دنبال کرد که با مقاومت حداکثری مردم ایران این راهبرد به شکست انجامید.

عای شمخانی روز یکشنبه نیز در توئیتی نوشت: جنگ ادراکی ⁧‫آمریکا‬⁩ برای بزرگ‌نمایی موضوعی بی‌ارزش چون بازگشت این کشور به ⁧‫برجام‬⁩، فرجامی نخواهد داشت.لغو کامل و قطعی کلیه ⁧‫تحریم‬⁩ ها، تنها گزینه واشنگتن برای بازگشت از راهبرد شکست خورده فشار حداکثری ترامپ است.

‏⁧‫شمخانی در این توئیت از هشتگ «مقاومت فعال» استفاده کرده بود

درخواست اعلان قرمز رئیس‌جمهور آمریکا و عوامل ترور شهید سلیمانی به اینترپل/ بخش دوم پرونده طبری با 22 متهم/ جزئیات پرونده همدستان «زم»

سخنگوی دستگاه قضا در ارتباط با پی‌گیری حقوقی و قضایی پرونده ترور شهیدان سلیمانی و فخری‌زاده گفت: پرونده تروریستی شهید سلیمانی و همراهان در دادسرا در شرف تکمیل است؛ بزودی کیفرخواست افرادی که در جنایت نقش داشتند، صادر می‌شود.

درخواست اعلان قرمز رئیس‌جمهور آمریکا و عوامل ترور شهید سلیمانی به اینترپل/ بخش دوم پرونده طبری با 22 متهم/ جزئیات پرونده همدستان «زم»

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری فارس، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه در سی و هفتمین نشست خبری خود با خبرنگاران ضمن گرامیداشت یاد سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید فخری زاده و عرض تسلیت به مناسبت رحلت آیت الله مصباح یزدی، اظهار کرد: یکسال از جنایت تروریستی دولت جنایتکار و تروریست آمریکا منجر به شهادت سردار بزرگ سپاه اسلام شهید حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس و همراهان عزیزشان گذشت. جنایتی که هرگز فراموش نخواهد شد و داغی که همانند داغ سید و سالار شهیدان به سردی نخواهد گرایید و این خون به ناحق ریخته‌ بساط یزیدان زمان در منطقه و اربابان جنایت پیشه آن‌ها را درهم خواهد پیچید.

وی با تبریک آغاز سال جدید میلادی و ایام میلاد حضرت عیسی (ع)، به ابلاغ سند تحول قضایی اشاره و از آن به عنوان مرامنامه حکمرانی قضایی در دوره تحول و گام دوم انقلاب اسلامی یاد کرد و افزود: این سند مورد اقبال عمومی از ناحیه فرهیختگان جامعه قرار گرفت.

سند تحول قضایی؛ سند تحقق عدالت و سند خدمت به مردم است

سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: سند تحول قضایی، سند تحقق عدالت، سند خدمت به مردم، سند اعتماد به شهروندان و استمداد از آنها در برپایی عدالت و دادگستری است.

اسماعیلی بیان داشت: سند تحول قضایی، سند آسیب شناسی وضع موجود و گره‌گشایی از مشکلات روزمره مردم و تضمین حقوق قانونی آنهاست.

وی تأکید کرد: سند تحول قضایی با اقبال عمومی مردم مواجه شد و البته اجرای آن اجماع ملی و همکاری همه نهادهای حاکمیتی را می‌طلبد.

سخنگوی قوه قضائیه با بیان اینکه نقش مردم در اجرای سند تحول نقشی بی نظیر است، گفت: مشارکت مردم و نهادهای مردمی بیانگر این است که از منظر متولیان امور در قوه قضائیه، مردم صاحبان اصلی و ذینفعان واقعی این سند متعالی و پیشرفته هستند.

اسماعیلی ابراز امیدواری کرد که با تلاشی که یکایک همکاران در بخش‌های مختلف قوه قضائیه انجام می‌دهند و با همکاری نهادهای ذیربط، با اجرای دقیق سند تحول قضایی بتوان قوه قضاییه در تراز جمهوری اسلامی ایران را شاهد بود.

آخرین پیگیری حقوقی و قضایی در پرونده ترور شهید سلیمانی

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به پرسشی در ارتباط با آخرین پیگیری‌های حقوقی و قضایی در پرونده ترور شهیدان سلیمانی و فخری زاده، اظهار کرد: پرونده مربوط به جنایت تروریستی منجر به شهادت شهید سلیمانی و همراهان ایشان از آغازین روزهای این حادثه تلخ در دادسرای ویژه امور بین الملل تهران تشکیل و تحقیقات جامع و مفصلی در ارتباط با فرآیند عملیات منتهی به شهادت این شهید عزیز انجام شد.

وی ادامه داد: نیابت‌های قضایی به شش کشور که می‌تواستند در این حوزه اطلاعات مفیدی را در اختیار قوه قضائیه قرار دهند، ارسال شد و از برخی از کشورها پاسخ مناسبت و اسناد بسیار خوبی به دست ما رسیده است.

اسماعیلی با بیان اینکه یکایک عناصر موثر در این حادثه شناسایی شدند، گفت: حدود 48 نفر از مقامات مختلفی که در فرآیند این حادثه دخیل بودند، از رئیس جمهور جنایتکار آمریکا که عامل اصلی ترور بود و رسما هم بار مسؤولیت را بر عهده گرفت تا فرماندهان و مقامات مختلف در پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا و نیرو‌های مستقر در منطقه شناسایی شدند.

وی بیان داشت: برای همه این افراد با قید نقش آن‌ها در این جنایت، اعلان قرمز صادر شد و از طریق اینترپل به پلیس بین الملل اعلام گردید که این افراد تحت تعقیب دادسرای عمومی و انقلاب تهران هستند.

سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: تحقیقات پرونده روند خوبی را طی کرده است، بخش‌های مختلف و به ویژه نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، وزارت اطلاعات، وزارت امور خارجه و دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی همکاری خوبی با مرجع قضایی داشته‌اند.

اسماعیلی گفت: این پرونده در دادسرا در شرف تکمیل است و به زودی کیفرخواست افرادی که در این جنایت نقش داشتند، صادر خواهد شد.

وی بیان داشت: در دادگاه هم ابلاغ صادر شده که شعبه ویژه‌ای با قاضی ویژه هم برای بُعد کیفری جنایت و هم بُعد حقوقی تعیین و آماده است که به محض صدور کیفرخواست به پرونده رسیدگی کند.

سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: علاوه بر آن در بُعد بین الملل، همکاری‌های بسیار خوبی بین کشور ما و مجموعه قضایی عراق انجام شده و تعاملات خوبی بین دادسرای تهران و مراجع قضایی عراق انجام شد. مکررا تماس‌هایی توسط ریاست قوه قضائیه جمهوری اسلامی با آقای فائق زیدان رئیس شورای قضایی کشور عراق انجام شد که آخرین تماس هفته گذشته صورت گرفت.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: این اقدامات بیانگر است که جمهوری اسلامی در تعقیب و مجازات آمران و عاملان این جنایت، کاملا  جدی در میدان است و موضوع را با جدیت دنبال می‌کند.

در رابطه با پروند ترور شهید فخری زاده مستنداتی به دست آمده است

وی در رابطه با پرونده ترور شهید فخری زاده نیز گفت: در این زمینه در دو حوزه پرونده تشکیل شده است، در دادسرای تهران پرونده‌ای برای عاملان و آمران این جنایت تشکیل و مستنداتی نیز به دست آمده است. در سازمان قضایی نیروهای مسلح هم بخش دیگر پرونده در حال رسیدگی است.

* تکذیب صدور حکم دادگاه تجدیدنظر در پرونده «مهدی جهانگیری»

سخنگوی قوه قضائیه گفت: ادعایی که در ارتباط با حکم «مهدی جهانگیری» در فضای مجازی مطرح شده صحت ندارد و دادگاه تجدید نظر هنوز حکمی صادر نکرده است.

*‌ پرونده واحدهای قضایی متهم در استان تهران در حال رسیدگی است

اسماعیلی گفت: اخیرا شاهد بودیم در استان تهران و برخی استان های دیگر در واحدهای قضایی و در واحدهای ثبتی افرادی به عنوان متهم شناسایی و تحت تعقیب قرار گرفتند که این پرونده ها در حال رسیدگی است.

وی افزود: بیشتر موارد مرتبط با استان تهران است و بیشتر افراد اعلام شده در بازداشت هستند.

* آخرین وضعیت پرونده همدستان روح الله زم

سخنگوی دستگاه قضا در ارتباط با پرونده روح الله زم و همدستان وی در داخل کشور از جمله «شیرین نجفی» گفت: این پرونده به اتمام نرسیده است.

وی ادامه داد: اخیرا از ناحیه دادگاه بعد از صدور کیفرخواست در مورد 6 نفر دیگر از متهمان این پرونده حکم صادر شده است که این 6 نفر به محکومیت های حبس 2 تا 10 سال محکوم شدند.

اسماعیلی افزود: خانمی که نام برده شد تحت تعقیب قرار گرفت و در همین کیفرخواست برای او حکم صادر شده که در مرحله تجدیدنظر خواهی است و نفر دیگری در همین پرونده دادگاهش در هفته آینده برگزار می شود.

* محکومیت یک میلیارد دلاری آمریکا در پی حادثه تروریستی چابهار

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به پرسشب مبنی بر اینکه به دنبال جنایت آمریکا طی سال های گذشته علیه مردم ایران در منطقه شنیده شده تعدادی از هموطنان آسیب دیده اقدام به طرح شکایت کردند آیا این موضوع صحت دارد و این شکایت به کجا رسیده است، گفت: متاسفانه جنایت پیشگی جزو ذات دولتمردان آمریکا در دوره های مختلف بوده و در کشورهای مختلف به ویژه در منطقه خاورمیانه و در کشورهای اسلامی از جمله در کشور عزیزمان ایران، جنایات متعددی را در طول تاریخ جنایت پیشگان آمریکا انجام دادند.

وی ادامه داد: به موجب قانون مصوب مجلس شورای اسلامی، شهروندانی که از اقدامات جنایتکارانه آمریکا متضرر شده اند می توانند در دادگاه های جمهوری اسلامی ایران و در دادگستری تهران طرح دعوی کنند و به این موضوع رسیدگی شود که تاکنون در این مورد پرونده های متعددی تشکیل و آراء زیادی صادر شده است.

اسماعیلی تأکید کرد: گزارش برخی از این آراء در سنوات قبل ارائه شده است؛ در ماه های اخیر در دو پرونده، متعاقب دادخواست شهروندان آسیب دیده از جنایات آمریکا، رسیدگی و رأی صادر شده است.

سخنگوی قوه قضائیه بیان داشت: یک پرونده مربوط به تعدادی از خانواده شهدای حادثه تروریستی چابهار بوده که علیه دولت آمریکا طرح دعوی و مطالبه خسارت کردند که این پرونده در دادگاه رسیدگی شده است و برابر حکم صادره از ناحیه شعبه ویژه دادگاه دولت آمریکا به پرداخت یک میلیارد دلار خسارت و غرامت در حق این خانواده های آسیب دیده محکوم شده است.

اسماعیلی گفت: در پرونده دیگری هم 14 نفر از آسیب دیدگان از اقدامات جنایتکارانه آمریکا در تهران مطالبه خسارت از دولت آمریکا کردند که در این پرونده هم جمعا در یک دادنامه 26 هزار میلیارد تومان مبلغی است که دادگاه رأی به محکومیت دولت آمریکا در حق آسیب دیدگان از جنایت های آمریکا، صادر کرده است.

وی ادامه داد: مدعیان زیادی هنوز داریم که یکی بعد از دیگری طرح دعوی می کنند و هر کدام از آسیب دیدگان از جنایت آمریکا که از اتباع کشور ما باشند و در دادگاه طرح دعوی کنند، برابر ضوابط و مقررات و صلاحیت دادگستری جمهوری اسلامی ایران رسیدگی خواهد شد.

* انتصاب مدیرعامل جدید مجموعه کشت و صنعت مغان

سخنگوی قوه قضائیه گفت: خوشبختانه در روز گذشته با بازگشت مجموعه کشت و صنعت مغان به دولت، هیأت مدیره و مدیرعامل جدید منصوب شد.

وی ادامه داد: هیأت مدیره و مدیرعامل جدید در این مجموعه مستقر شده‌اند و تخلفات مدیروقت سازمان خصوصی در ارتباط با این موضوع در حال رسیدگی است.

اسماعیلی افزود: تخلفات از ناحیه واگذاری بود و از سوی خریدار تخلفی نبوده و پرونده ای تشکیل نشده است.

سفرهای استانی با رعایت پروتکل‌های وزارت بهداشت انجام می‌شود/ استان «کرمانشاه» مقصد بعدی سفرها

سخنگوی قوه قضائیه گفت: در سفرهای استانی و در غیرسفرهای استانی در تمامی برنامه‌ها و در واحدهای قضایی ابلاغ کردیم که پروتکل‌های بهداشت و درمان حتما انجام شود.

وی ادامه داد: پروتکل‌های ویژه‌ای را به ما ابلاغ کردند و ما پروتکل‌های وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله بارا در سفرها و حوزه‌های قضایی رعایت می‌کنیم. در ارتباط با سفر بعدی که به زودی به استان کرمانشاه انجام خواهد شد پیش بینی پروتکل ها انجام شده است.

* افراد زیادی در ارتباط با سایت‌های شرط بندی و قمار شناسایی شدند

اسماعیلی با بیان اینکه در ارتباط با شرط بندی و قمار بازی اقدامات خوبی انجام شده است، افزود: افراد زیادی در این ارتباط شناسایی شدند.

وی ادامه داد: در ارتباط با کسانی که اعمال مجرمانه بیشتری انجام دادند، بررسی‌های لازم انجام شده است. کسانی که سردمدار این موضوع بودند تحت تعقیب قرار گرفتند و در دادسرای تهران شعبه ویژه‌ای به آنها اختصاص داده شده است.

سخنگوی دستگاه قضا افزود: در کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه بسیاری از این موارد به مصادیق مجرمانه اضافه شده است و با نظر کارگروه مربوط برخی از این سایت‌ها که تعداد زیادی هستند، فیلتر شده است.

* ثبت قراردادهای وکالت به قوه قضائیه تکلیف شد

سخنگوی قوه قضائیه با تأکید بر اینکه ثبت قراردادهای وکالت به قوه قضائیه تکلیف شد، اظهار کرد: قوه قضائیه در اولین فرصت این سامانه را بارگذاری کرد و تا امروز 312 هزار قرارداد وکالت در این سامانه تنظیم شده است همچنین 61 هزار قرارداد در این سامانه امضا شده است.

وی افزود: در ارتباط با ضمانت اجرا به واحدهای قضایی ابلاغ کردیم قرارداد وکالتی را به رسمیت بشناسند که در این سامانه به ثبت رسیده باشد.

* بیشترین استقبال از سامانه ثبت اموال مسؤولان در 3 نهاد

سخنگوی قوه قضائیه در ارتباط با سامانه ثبت اموال مسؤولان گفت: از سال 98 تا ابتدای تیرماه 99 استقبال از این سامانه خیلی زیاد نبود و 1500 نفر اموال خود را ثبت کردند اما این رقماکنون به 6 هزار نفر رسیده است.

وی ادامه داد: بیشترین استقبال از این سامانه توسط همکاران ما، مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان بوده است و در برخی جاها اقبال کمتر بوده است.

* آخرین وضعیت پرونده عیسی شریفی

اسماعیلی در ارتباط با آخرین وضعیت پرونده عیسی شریفی اظهار کرد: این پرونده در دادگاه رسیدگی و حکم صادر شده است.

وی افزود: حکم مربوطه به افراد ذیربط پرونده چه موسسات شاکی و چه محکومان ابلاغ شده است؛ از این حکم فرجام خواهی صورت گرفته و پرونده در دیوان عالی کشور است.

* آخرین وضعیت پرونده بابک زنجانی و بازگشت اموال

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به پرسشی در خصوص آخرین وضعیت پرونده بابک زنجانی و بازگشت اموال گفت: اموال شناسایی شده از وی در داخل کشور که در مقطع زمانی کارشناسی صورت گرفته به میزان 2 هزار و 500 میلیارد تومان بود، همگی توقیف شده و در اختیار بخش‌های ذی نفع اعم از سیستم بانکی قرار گرفته است.

وی ادامه داد: تلاش‌های جدی در ارتباط با شناسایی اموال موجود در خارج نامبرده در دست انجام است تا این اموال به داخل کشور برگشت داده شود.

اسماعیلی اضافه کرد: در این بخش توفیق قابل توجهی حاصل نشده اما مأیوس نیز نیستیم و باید ببینیم در ادامه تا چه میزان می‌توانیم از اموال خارج وی را به کشور بازگردانیم.

* بخش دوم پرونده طبری 22 متهم دارد و کیفرخواست صادر شده

اسماعیلی در پاسخ به پرسشی پیرامون زمان رسیدگی به بخش دوم پرونده اکبر طبری اظهار کرد: بخش دوم پرونده دارای 22 متهم است که منتهی به صدور کیفرخواست از ناحیه دادسرا شده و به دادگاه ارجاع شده است.

وی با بیان اینکه به زودی جلسات دادگاه رسیدگی به این پرونده برگزار خواهد شد، افزود: اصل پرونده هم در دیوان عالی است و تا الان دیوان صدور رأی نهایی را نداشته است.

آشتی‌کنان با قطر با چاشنی لفاظی علیه ایران| بن‌سلمان: برنامه هسته‌ای ایران صلح منطقه را تهدید می‌کند

ولی‌عهد سعودی در سخنرانی خود در چهل و یکمین دوره نشست سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس که به اجلاس آشتی با قطر معروف شده است، به لفاظی علیه ایران پرداخت.

آشتی‌کنان با قطر با چاشنی لفاظی علیه ایران| بن‌سلمان: برنامه هسته‌ای ایران صلح منطقه را تهدید می‌کند

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی، امروز (سه‌‌شنبه)، رفتار ایران در منطقه را «تخریب‌کننده» خواند.

به گزارش شبکه سعودی »، ولی‌‌عهد سعودی مدعی شد: «برای مقابله با رفتار تخریب‌‌گر ایران با چالش‌هایی مواجهیم».

این ادعای‌های ولی‌عهد سعودی در حالی ایران مطرح می‌شود که این کشور خود با حمله به یمن باعث کشته و مجروح شدن هزاران زن و کودک یمنی شده است.

ولی‌عهد سعودی در ادامه ادعا کرد: ‌«برنامه هسته‌ای ایران صلح و امنیت منطقه و جهان را تهدید می‌کند».

شبکه » نیز با پوشش بخش دیگری از سخنان بن سلمان نوشت: «از جامعه‌ بین‌الملل می‌خواهیم برنامه موشک‌های بالستیک که صلح منطقه را تهدید می‌کند، متوقف کند».

چهل و یکمین دوره اجلاس سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، امروز، در حالی به میزبانی عربستان سعودی آغاز شده است که «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر  با میانیجگری کویت و پس از چند سال قطع رابطه با کشورهای عربستان سعودی، امارات، بحرین و مصر برای شرکت در این اجلاس وارد عربستان سعودی شد.

محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی نیز در فرودگاه شهر العلا (شمال غرب) به استقبال امیر قطر رفت و او را به آغوش کشید

چهار کشور عربستان سعودی، امارات، بحرین و مصر از پنجم ژوئن سال ۲۰۱۷ روابط دیپلماتیک خود با قطر را قطع کردند و ضمن محاصره زمینی، هوایی و دریایی این کشور،  سیزده شرط از جمله کاهش روابط با تهران، تعطیلی شبکه الجزیره و قطع حمایت از اخوان‌المسلمین و حماس را برای از سرگیری این روابط تعیین کرده بودند

«شی جین پینگ» خطاب به ارتش چین: هر لحظه آماده جنگ باشید

رئیس جمهور چین در جریان بازدید از یک مراسم نظامی به نیروهای مسلح این کشور دستور داد هر لحظه آماده نبرد باشند.

«شی جین پینگ» خطاب به ارتش چین: هر لحظه آماده جنگ باشید

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، رئیس جمهور چین در سخنانی به مناسبت آغاز سال نوی میلادی به ارتش این کشور دستور داد هر لحظه آماده جنگ باشند.

به نوشته وبگاه  «شی جین پینگ» رئیس جمهور چین  روز سه شنبه در آغاز یک رزمایش در چین خطاب به نیروهای مسلح این کشور گفت که هر لحظه آماده نبرد باشند. وی به نیروهای مسلح چین دستور داد استفاده از فناوری نوین را افزایش داده و در پی توسعه دانش نظامی با فناروی پیشرفته باشند.

رئیس جمهور چین گفت:«ارتش جمهوری خلق چین باید ترکیب تجهیزات جدید با  نیروهای جدید و قلمروهای جدید جنگی در سیستم‌های آموزشی و رزمی را افزایش دهد.»

رئیس جمهور چین چندی قبل نیز در جریان یک نشست نظامی به نیروهای مسلح این کشور دستور داد برای تقویت توان نظامی و بر اساس برنامه تدوین شده تا سال ۲۰۲۷ و در تقابل با ارتش آمریکا، تحت شرایط واقعی میدان رزم تمرین کنند.

چین با ساخت موشک‌های پیشرفته از نوع «دانگ‌فنگ» ارتش آمریکا به ویژه نیروی دریایی این کشور را به چالش کشیده است. برخی منابع دیگر نیز بتازگی از استقرار موشک‌های پیشرفته «دانگ‌فنگ-۱۷» ارتش چین  در یکی از سواحل این کشور نزدیک جزیره تایوان خبر دادند. گفته می‌شود ارتش چین شماری موشک دانگ فنگ-۱۷ را  نزدیک جزیره تایوان مستقر کرده است. به گفته تحلیلگران، این موشک‌های جدید غیرقابل رهگیری هستند و هرگونه حمله محتمل از جانب تایوان را دفع می‌کنند.

ارتش چین در ماه آگوست (شهریور) دو موشک «دانگ فنگ ۲۶» و «دانگ فنگ ۲۱» را از«جزایر پاراسل» در دریای چین جنوبی با موفقیت به سمت اهداف از پیش تعیین شده که چند هزار کیلومتر دورتر قرار داشتند، با موفقیت شلیک کرد.

این نخستین بار است که ارتش چین جزییات پرتابهای موشکی خود را افشا کرده و حتی این رویداد را ارتش آمریکا نیز تایید کرده است. این آزمایش یک روز بعد از پرواز غیرقانونی هواپیمای جاسوسی «یو-2» آمریکا در منطقه مکان برگزاری رزمایش دریایی چین به وقوع پیوست.

آمریکا ده‌ها تروریست داعشی را از شمال شرق سوریه به پایگاه «التنف» منتقل کرد

خبرگزاری رسمی سوریه گزارش داد که نیروهای آمریکا ده‌ها تروریست داعشی را از چند زندان در شمال شرق این کشور به پایگاه غیرقانونی «التنف» در مرز با اردن منتقل کرده‌اند.

آمریکا ده‌ها تروریست داعشی را از شمال شرق سوریه به پایگاه «التنف» منتقل کرد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، خبرگزاری رسمی سوریه، امروز (سه‌شنبه)، گزارش داد که نیروهای آمریکایی تروریست‌های داعشی را از زندان‌های استان الحسکه (شمال شرق سوریه) به پایگاه غیرقانونی «التنف» (جنوب شرق) منتقل کرده‌اند.

منابع محلی در این خصوص به سانا گزارش دادند که نیروهای آمریکا با خودروهای ضدگلوله و تدابیر امنیتی بسیار شدید، ده تروریست داعشی را از زندان «کامب البلغار» در شرق شهر الشدادی و ۵۰ تروریست دیگر را از یکی از زندان‌های الحسکه به پایگاه التنف منتقل کرده‌اند.


موقعیت جغرافیایی پایگاه التنف

این منابع همچنین اشاره کردند که پیشتر نیز تروریست‌ها با یک بالگرد از الحسکه به پایگاه غیرقانونی آمریکا در منطقه التنف برده شده بودند.

سانا در ادامه گزارش خود به نام دو تن از این تروریست‌ها اشاره کرد و نوشت یکی از این تروریست‌ها «کاظم حسن الجلقام» ناظر عملیات ساخت بمب معروف به «ابوالبراء» و دیگری تروریستی عراقی به نام «خرفان جدوع الحمد» متخصص بمب‌گذاری در خودروها بوده است.

 نیروهای آمریکا با سرمایه‌گذاری بر روی تروریست‌های داعشی و با انتقال آنها از زندان‌های شمال سوریه از آنها برای اجرایی کردن نقشه‌های خود در منطقه و همچنین از بین بردن شواهد استفاده می‌کنند؛ شواهدی که دست داشتن این کشور در حمایت از سازمان‌های تروریستی داعش را تأیید می‌کند

دو رقمی شدن آمار مرگ‌ بیماران کرونا/ اولین مبتلا به کرونای انگلیسی در ایران شناسایی شد

وزیر بهداشت از ورود ویروس کرونای انگلیسی به کشور خبر داد.

دو رقمی شدن آمار مرگ‌ بیماران کرونا/ اولین مبتلا به کرونای انگلیسی در ایران شناسایی شد

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، سعید نمکی وزیر بهداشت در ارتباط تلوزیونی درباره آخرین وضعیت شیوع در کشور گفت: امار مرگ‌های ناشی از کرونا امروز دو رقمی و به 98 رسید که حاصل تلاش همکاران ما است که از آنها به موقع قدردانی خواهد شد.

وی با بیان اینکه اولین مورد کووید 19 موتاسیون یافته در یک هموطن عزیز که از کشور انگلیس آمده بود  و در یکی از بیمارستان‌های خصوصی بستری است پیدا شد گفت: تست کووید 19 وی از نوع موتاسیون یافته توسط همکاران ما تایید شد.

وی افزود: این بیمار چون از روز نخست آگاه بود در بین خانواده و همراهان با شرایط ایزوله حضور داشته است و خوشبختانه هیچ علائمی از بیماری در اطرافیان آنها وجود نداشت، موردی دیگر در غرب کشور اعلام شده بود که یکی از پزشکان به ویروس موتاسیون‌یافته مبتلا است که تست وی منفی بود. 240 نفر از اطرافیان وی نیز بررسی شدند که خوشبختانه تست آنها نیز منفی بوده است و تنها مورد فردی است که در بیمارستان خصوصی بستری است.

نمکی تاکید کرد: این گزارش به معنای وحشت جدید نیست بلکه باید پروتکل‌ها بیش از پیش رعایت شوند

واکنش‌ روزنامه‌ها به آغاز غنی‌سازی 20درصدی/ از «پایان سیاست صبر و مراعات» تا «شوک دیگر به برجام»!

روزنامه‌های امروز کشور علاوه بر مسئله توقیف کشتی کره‌ای توسط نیروی دریایی سپاه به آغاز غنی‌سازی 20درصدی نیز پرداخته‌اند. اختلاف در زاویه ورود به این مسئله کاملا مشهود است.

واکنش‌ روزنامه‌ها به آغاز غنی‌سازی 20درصدی/ از «پایان سیاست صبر و مراعات» تا «شوک دیگر به برجام»!

گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس: روزنامه‌های امروز کشور به آغاز غنی‌سازی 20درصدی اورانیوم ایران پرداختند؛ گزارش پیش رو بخشی از محتوای روزنامه‌هایی است که به فرامتن این موضوع پرداخته‌اند.

جام جم/ پایان سیاست صبر و مراعات

شروع اجرای قانون راهبردی مجلس و آغاز غنی‌سازی ۲۰درصد در فردو پیام‌های مختلفی برای غرب خواهد داشت و می‌تواند تلنگر جدی به کشورهای اروپایی باشد که اگر خواستار حفظ برجام هستند باید هرچه سریع‌تر تغییری در رویکردهای خود بدهند. تجربه تاریخی مردم ایران می‌گوید دشمن هرگز به اختیار خود تحریم‌ها را تعدیل نکرده و تنها عامل موثر که در گذشته بارها تجربه شده، هزینه‌مند کردن رفتار دشمن و منتفی کردن همان نتیجه‌ای است که دشمن در پی آن است، یعنی نشاندن ایران پای میز مذاکره از موضع ضعف.

در چنین شرایطی آغاز غنی‌سازی اورانیوم با غنای ۲۰درصد را می‌توان نمایانگر احیای توسعه برنامه هسته‌ای و همچنین پاسخ محکمی به عهدشکنی متناوب شرکای برجامی دانست. احیای این بخش از فعالیت هسته‌ای کشورمان می‌تواند تا حدودی توازن از دست رفته در تعهدات برجامی را بازگرداند و البته طبیعتا با توجه به حساسیت غربی‌ها باعث واکنش‌هایی از سوی آنها خواهد شد.

وطن امروز/ ایران چگونه به 20 درصد دست یافت؟

این روزنامه به مسئله دستیابی ایران به فناوری غنی‌سازی با خلوص 20درصد پرداخته و با اشاره به شهدای هسته‌ای که در مسیر دستیابی به این تکنولوژی تلاش کرده‌اند، نوشته است: موضوع دست پیدا کردن ایران به توانایی غنی‌سازی اورانیوم 20 درصد به سال 87 بازمی‌گردد. آن زمان رآکتور تحقیقاتی تهران که صرفا مصرف تحقیقاتی و پزشکی داشت و ایزوتوپ‌های دارویی تولید می‌کرد، با بحران اتمام «سوخت» مواجه شده بود.
خرید سوخت برای رآکتورهای تحقیقاتی فرآیند پیچیده و مشکلی نبود، حتی ایران در بحبوحه جنگ با عراق توانست سوخت مورد نیاز خود را وارد کند تا اینکه سال 1387 پس از اعلام نیاز ایران به آرژانتین برای دریافت اورانیوم 20 درصد، با مداخله آمریکا، این کشور از در اختیار گذاشتن اورانیوم خودداری کرد.
شهریور سال 88 بود که مقامات ایران پس از انتشار اطلاعاتی در رسانه‌ها مبنی بر وجود تاسیسات هسته‌ای زیرزمینی در ایران اعلام کردند در چارچوب NPT و 10 ماه قبل از این تاریخ با اطلاع آژانس انرژی اتمی، تاسیسات جدیدی را در کارخانه‌ای نزدیک به قم برای غنی‌سازی اورانیوم در نظر گرفته و در حال تکمیل آن هستند. البته آن زمان هیچ‌کس نمی‌دانست این تاسیسات قرار است در آینده نزدیک تبدیل به مرکز اصلی غنی‌سازی اورانیوم 20 درصد شود و در نهایت رئیس‌جمهور وقت 18 بهمن‌‌ همان سال با اشاره به تعلل غرب برای در اختیار گذاشتن سوخت 20 درصد، دستور تولید این سوخت توسط دانشمندان ایرانی را صادر کرد.

ایران/ واکنش به بدعهدی طرف‌های برجامی

روزنامه ایران این حرکت را واکنشی به بدعهدی طرف‌های برجامی عنوان کرده و می‌نویسد: ایران بعد از خروج امریکا از برجام در 18 اردیبهشت 1397 و بازگشت تحریم‌ها مهلت یک ساله‌ای را در نظر گرفت تا طرف‌های اروپایی برجام به وعده‌های 11 گانه خود که شامل حفظ و تقویت روابط اقتصادی با ایران، ایجاد کانال‌های مؤثر مالی برای تعامل با ایران، تداوم صادرات نفت ایران، حمایت از شرکت‌ها در برابر تحریم‌های ثانویه امریکا و نظایر آن بود عمل کند. معطل ماندن این تعهدات در آن مهلت یک‌ساله شورای عالی امنیت ملی را بر آن داشت تا روند گام به گام تعلیق تعهدات از سوی ایران را آغاز کند. توقف فروش ذخایر اورانیوم غنی‌شده و ذخایر آب سنگین که به افزایش این ذخایر به بیش از 300 کیلوگرم پیش‌بینی شده در برجام بود در گام نخست اجرایی شد. پس از آن ایران در گام دوم غنی‌سازی را از 3.67 درصد پیش‌بینی شده افزایش داد اما درصد غنی‌سازی در این مدت از 4.5 درصد افزایش نیافت.
حال باید باز گشت به غنی‌سازی 20 درصدی را گام دیگری از این روند تلقی کرد. اقدامی که در راستای واکنش به بدعهدی طرف‌های برجامی انجام شده و بی‌شک همچون اقدامات پیشین در صورت اجرای تعهدات برجام از سوی کشورهای اروپایی بازگشت پذیر است. هرچند ماده 7 قانون مصوب مجلس در این باره تصریح دارد «چنانچه کشورهای متعهد از جمله کشورهای ۱+۴ (آلمان، فرانسه، انگلستان، چین و روسیه) نسبت به اجرای تعهدات خود و رفع کامل تحریم‌ها از جمله هسته‌ای، نظامی، حقوق بشری و امثال آن علیه جمهوری اسلامی ایران اقدام کنند، دولت موظف است گزارش دقیق اقدامات انجام شده را به مجلس ارائه کند. کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و نیز کمیسیون انرژی مجلس ارزیابی خود را نسبت به این گزارش به منظور تعیین تکلیف در مجلس، به مجلس شورای اسلامی به استناد بند (۷) ماده (۴۵) قانون آیین‌نامه داخلی مجلس ارائه می‌کنند.»
با این همه چرخش سانتریفیوژهای فردو برای غنی‌سازی 20 درصدی بر خلاف ادعاهای پیشین مخالفان برجام نشان داد که در سایه برجام نه تنها آسیبی به تأسیسات هسته‌ای ایران وارد نشده است بلکه این تأسیسات در کمترین زمان ممکن پس از تصمیم قابلیت راه‌اندازی دوباره را دارند.

اعتماد/ با این دولت بی‌اعتبار و ضعیف مذاکره نکنید

روزنامه اعتماد اما بخش‌هایی از گفتگوی محسن آرمین و آخرین یادداشت حجاریان را منتشر کرده است؛ از گفتگوی آرمین با اشاره به مصوبه مجلس که منجر به آغاز غنی‌سازی 20درصدی شده، آورده است: چنین مصوبات و طرح‌هایی «به طرف‌های خارجی پیام می‌دهد: با این دولت بی‌اعتبار و ضعیف مذاکره نکنید و صبر کنید ما روی کار بیاییم… همه اینها را که کنار هم می‌گذاریم، معنای آن این است که تا انتخابات ریاست‌جمهوری ایران، مذاکره بی‌مذاکره! باید صبر کنید ما روی کار بیاییم، اگر فشار اقتصادی و گرانی و فقر و بیکاری و هر نتیجه سخت دیگری هم داشت، اشکال ندارد ما باید پیروزی‌مان تضمین شود.

در ادامه گزارش این روزنامه از یادداشت حجاریان نیز این بخش برجسته شده است که «هسته مرکزی چنین تفکری به سرعت، به دقت و به ‌شدت به‌ دنبال تبدیل کشور به نظامی غیرنرمال و در یک کلام استثنایی است. چنین تفکری به ‌دنبال آن است که: اولا ارتباط با ملت‌ها را جایگزین ارتباط با دولت‌ها کند؛ ثانیا ارتباط با سازمان‌های غیررسمی نظامی را جایگزین پیمان‌های نظامی قاعده‌مند کند؛ ثالثا کشور را به ‌زعم خود از دیدرس ناظران جهانی خارج کند.»

آرمان ملی/ شوک دیگر به برجام!

آرمان ملی اما با تیتر شوک دیگر به برجام به این مسئله پرداخته و نوشته است: موضوع اجرایی شدن غنی‌سازی 20 درصد را می‌توان از حیث دیگری نیز مورد توجه قرارداد. دولت با این کار عملا خود را مطیع قانون نشان داده و در تقابل با مجلس نیز قرار نمی‌گیرد اما در واقعیت عملیاتی شدن غنی‌سازی 20 درصد توسط دولت، سایر موارد طرح مجلس از جمله خروج از پروتکل الحاقی و… را در محاق قرار می‌دهد؛ به عبارتی این عمل می‌تواند مانند نوعی پیشگیری و عدم انجام سایر خواسته‌های تندتر مجلس باشد. اما عده‌ای هم معتقدند که حاکمیت با علم به بازگشت بایدن به برجام در هر شرایطی، غنی‌سازی 20 درصد را کلید زده است. این غنی‌سازی به معنای باج‌گیری بیشتر تهران از دولت بعدی آمریکاست با این امید که با این کار هم سرعت بازگشت بایدن را به برجام افزایش دهند و هم امتیازات بیشتری از دولت مصالحه‌گر دموکرات‌ها دریافت کنند. با این حال اما آنچه از دیروز در واقعیت رخ داده، تقابل سایر کشورها و موضع‌گیری‌شان نسبت به این اقدام است تا حدی که اتحادیه اروپا غنی‌سازی 20‌درصد را انحراف جدی در برجام می‌داند

ساز و کار عصب‌شناختی اخبار جعلی/ هیجانات چگونه بر پردازش اخبار در مغز تاثیر می‌گذارند؟

اخبار جعلی اصطلاحی نسبتاً جدید است؛ اگرچه اکنون توسط برخی به عنوان یکی از بزرگ‌ترین تهدیدات دموکراسی و گفت‌وگوی آزاد شناخته می‌شود. اما اخبار جعلی چگونه عمل می‌کنند؟ عصب‌شناسی می‌تواند بخشی از پاسخ به این سوال را برای ما بیان نماید.

ساز و کار عصب‌شناختی اخبار جعلی/ هیجانات چگونه بر پردازش اخبار در مغز تاثیر می‌گذارند؟

گروه  خبرگزاری فارس – سعید نادری:  فرض کنید با خواندن یک خبر بشدت نگران شوید یا خبری شما را عصبانی کند؛ چنین خبرهایی نه تنها توجه شما را بیشتر به خودش جلب می‌کند بلکه احتمالا اولین واکنشی که خواهید داشت این است که آن را در شبکه‌های اجتماعی برای دوستان و آشنایانتان هم بفرستید. این مکانیزمی است که اخبار جعلی دارند. درگیر شدن در یک موج ناگهانی احساسی، قدرت منطق و فکر را هم از آدم می‌گیرد و همین باعث می‌شود، خیلی وقت‌ها حتی متوجه نشانه‌ها و شواهدی که حاکی از غیرمنطقی بودن آن است، نشود. در این گزارش از نظر عصب‌شناسی، به بررسی تاثیر هیجانات بر روی باور اخبار جعلی پرداخته‌ایم

نسبت‌های ناروا به علامه دادند/ نظریه ولایت آیت‌الله مصباح با نظریه امام(ره) تفاوتی ندارد

حجت‌الاسلام خسروپناه گفت: آیت‌الله مصباح یزدی خیلی صریح به نقد جریان‌های انحرافی می‌پرداخت، به همین دلیل برخی عصبانی می‌شدند و نسبت‌های دروغ و ناروا به ایشان می‌دادند و او را به تئوری‌پرداز خشونت متهم می‌کردند.

نسبت‌های ناروا به علامه دادند/ نظریه ولایت آیت‌الله مصباح با نظریه امام(ره) تفاوتی ندارد

به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، خبرگزاری ایکنا گفت‌وگویی با حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه، پژوهشگر دینی و استاد حوزه و دانشگاه انجام داده است که بخش‌های مهم آن در ادامه می‌آید.

نگاه آیت‌الله به دین، نگاه همه فقها و علماست

– نگاه آیت‌الله مصباح یزدی به دین، نگاه همه فقها و علمای شیعه و سنی از عصر رسول‌ اکرم(ص) تاکنون بوده و آن هم اینکه دین فقط به رابطه انسان با خدا نمی‌پردازد، بلکه رابطه انسان با خدا، رابطه انسان با خود، رابطه انسان با انسان‌های دیگر و جامعه را نیز شامل می‌شود.

– نظر کسانی که دَم از سکولاریسم می‌زنند و دین را از عرصه‌های اجتماعی جدا می‌کنند، مطابق با نظر متفکران مسلمان نیست، البته نظر برخی از غرب‌زدگان این‌طور است که سکولاریسم غربی را به صورت التقاطی بر آموزه‌های دینی تحمیل می‌کنند، اما متفکران اسلامی چه علمای شیعه و چه علمای اهل سنت، معتقد به حضور دین در عرصه‌های اجتماعی هستند. آیت‌الله مصباح یزدی نیز همین نظر را داشت.

آیت‌الله مصباح حساسیت زیادی در تقابل با شبهات داشت/ روحیه دفاعی و پاسخگویی داشت

– تفاوتی که بین نظر ایشان با برخی علمای زمان خودشان بود این نیست که مثلاً علمای زمان سکولار بودند، ولی آیت‌الله مصباح یزدی قائل به پیوند دین و سیاست و جامعه بود.

– تفاوت نگاه ایشان با برخی از علمای زمان خودشان این بود که ایشان حساسیت زیادی در تقابل با شبهات داشت، یعنی وقتی شبهه‌ای مطرح و یا از سکولاریسم دفاع می‌شد، به آن جواب می‌داد و با استدلال و منطق آن را نقد می‌کرد. این روحیه دفاعی و پاسخگویی، تفاوت ایشان با برخی از علمای عصر خودشان بود.

نسبت‌های ناروا به علامه دادند

– ایشان وقتی از اسلام سیاسی یا سیاست اسلامی سخن می‌گوید، معتقد است حاکمیت باید در حد امکان تمام احکام را از جمله حقوق مردم که همان آزادی‌های مشروع است، پیاده کند.

– اینکه به آیت‌الله مصباح یزدی نسبت می‌دهند که ایشان هیچ شأنی برای مردم در حکومت قائل نیست، نسبت ناروا و دروغ است.

– چنین کسانی شاهدی که برای مدعای خود ارائه می‌کنند، می‌گویند آیت‌الله مصباح یزدی گفته در بحث ولایت فقیه و نصب ولایت فقیه، مردم نقشی ندارند. در صورتی که همه فقها گفته‌اند مردم در این زمینه نقشی ندارند.

– این‌طور نیست که مردم مدینه جمع شوند و بگویند یا رسول‌الله ما ولایت را از شما گرفتیم و یا اینکه بگویند امام علی(ع) ولایت ندارند، نه اصلاً این‌طور نیست، بلکه این ولایت را خداوند داده است.

– بنابراین نصب ولایت با اعمال ولایت متفاوت است، یعنی نصب ولایت الهی و اعمال ولایت حتماً باید با مشارکت و خواسته و پیگیری مردم باشد. امام خمینی(ره) قیام خود را از سال ۴۲ شروع کردند، اما در سال ۵۷ حاکمیت ولایت فقیه را اعمال کردند.

نظریه ولایت آیت‌الله مصباح با نظریه امام(ره) تفاوتی ندارد

– مشروعیت فقهی و فلسفی ولایت، الهی و مقبولیت آن مردمی است. امام(ره) در کتاب ولایت‌ فقیه نیز همین نظر را مطرح کرده‌اند. اصلاً نظریه مرحوم آیت‌الله مصباح یزدی با نظریه امام(ره) تفاوتی ندارد. اما کسانی که ادعا می‌کنند طرفدار امام هستند و امام را قبول دارند، به آیت‌الله مصباح یزدی حمله می‌کنند، اگر این‌طور هست باید این حملات را به امام(ره) هم داشته باشند.

– معلوم می‌شود این‌ها چون نظریه انتصاب ولایت الهی برای فقیه را قبول ندارند، می‌خواهند تلافی آن را بر آقای مصباح پیاده کنند.

صریح به نقد جریان‌های انحرافی می‌پرداخت/ ایشان را به تئوری‌پرداز خشونت متهم می‌کردند

– مرحوم آیت‌الله مصباح یزدی خیلی صریح به نقد جریان‌های انحرافی می‌پرداخت، به همین دلیل برخی عصبانی می‌شدند و ایشان را به تئوری‌پرداز خشونت متهم می‌کردند و یا اینکه می‌گفتند ایشان مردم‌سالاری را قبول ندارد و قبل از انقلاب، انقلابی نبوده‌ و یا اینکه عضو انجمن حجتیه است و از این حرکت‌ها و حرف‌های ناجوانمردانه که متأسفانه از سوی عده‌ای بی‌تقوا مشاهده می‌کنیم.

عرفان توحیدی علامه نسبت به سایر ابعاد شخصیتی ایشان برجسته‌تر است

– به نظر من عرفان توحیدی ایشان نسبت به سایر وجوه و ابعاد شخصیتی ایشان برجسته‌تر است. ایشان سال‌ها شاگرد امام(ره)، علامه طباطبایی و ۱۵ سال نیز شاگرد فقهی و اخلاقی آیت‌الله بهجت بود و آن نگاه توحیدی و عرفانی که به آدم و عالم داشت را از ایشان به ارث برده بود.

– از ابعاد عرفان توحیدی ایشان کمتر گفته می‌شود، خود ایشان نیز انسانی نبودند که بخواهند برای خودشان کرامت‌هایی قائل شوند و حتی اجازه نمی‌داد کسی کرامت‌هایی از او نقل کند.

– ایشان در مسائل عرفانی کتوم بود، در حالی که انصافاً اهل سیرو سلوک و تهجد بود و مراقبت‌های ویژه‌ای نسبت به مسائل سلوکی داشت.

کمالوندی: توانایی غنی سازی ۴۰ تا ۶۰ درصد را داریم/ استفاده از ماشین‌های IR1 برای برداشت اورانیوم ۲۰ درصد

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه توانایی غنی سازی ۴۰ تا ۶۰ درصد را داریم، گفت: در حال حاضر برای برداشت اورانیوم ۲۰ درصد از ماشین‌های IR1 استفاده می‌شود و ۶ آبشار را به این کار اختصاص داده‌ایم و این ظرفیت را داریم که از سانتریفیوژهای IR4 و IR2M و IR6 نیز استفاده کنیم.

کمالوندی: توانایی غنی سازی ۴۰ تا ۶۰ درصد را داریم/ استفاده از ماشین‌های IR1 برای برداشت اورانیوم ۲۰ درصد

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، «بهروز کمالوندی» معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی امروز (سه‌شنبه) در حاشیه مراسم بزرگداشت چهلمین روز شهادت شهید دانشمند برجسته هسته‌ای و دفاعی کشور با اشاره به آغاز غنی سازی ۲۰ درصد اظهار داشت: الان حدود بیش از ۴ تن مواد با غنای ۳ و نیم تا ۴ درصد داریم و با توجه به پیش بینی انجام شده براساس قانون مصوب مجلس که حدود ۵۰۰  تن در ماه ظرفیتمان را ان‌شاءالله افزایش خواهیم داد. سالی حدود ۶ تن می‌شود و می‌توان گفت یک سال دیگر حدود ۱۰ تن اورانیوم خواهیم داشت که برابر آن ظرفیتی است که قبل از برجام داشتیم.

* توانایی غنی سازی ۴۰ تا ۶۰ درصد را داریم

کمالوندی بیان کرد: ما دیروز ۲۰ درصد را بعد از ۶ سال در فردو شروع کردیم. ۱۴ ماه پیش مجددا به خاطر عدم اجرای تعهدات کشورهای غربی فردو فعال شد و الان ۲۰ درصد را برداشت می‌کنیم. این ظرفیت در کشور ما در صنعت هسته‌ای وجود دارد که در سطوح بالا حتی ۴۰ تا ۶۰ درصد تولید کنیم، کما اینکه در مصوبه مجلس نیز هست که اگر مواردی نیاز به غنای بالای ۲۰ درصد باشد سازمان آن را محقق کند و سازمان انرژی اتمی در این خصوص بررسی‌های خود را انجام می‌دهد.

به گزارش فارس، معاون صالحی گفت: صنعت هسته‌ای ما یک صنعت بومی است و اگر زمانی محدودیت‌هایی را کشور پذیرفت به این خاطر بود که تحریم‌ها را بردارند؛ ولی متأسفانه آمریکایی‌ها خلف وعده کرده و اروپایی‌ها هم جبران نکردند و باعث شد گام هایی برداشته شود که در نهایت به مصوبه مجلس شورای اسلامی منجر شد.

وی افزود: ما تمام بندهای قانون را اجرا می‌کنیم و در وقت مقتضی گزارش‌های آن را منتشر خواهیم کرد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: در حال حاضر برای برداشت اورانیوم ۲۰ درصد از ماشین‌های IR1 استفاده می‌شود و ۶ آبشار را به این کار اختصاص داده‌ایم و این ظرفیت را داریم که از ماشین‌های جدید IR4 و IR2M و IR6 استفاده کنیم، البته ماشین‌های دیگر در حال تحقیق و توسعه هستند و فعلا تولید نمی‌کنند. ولی ماشین IR6  می‌تواند ماشین‌هایی باشد که ما در تولید از آن استفاده کنیم.
وی افزود: ما یک آبشار ۱۶۴ تایی را براساس مصوبه مجلس تا سه ماه آینده باید راه اندازی کنیم که الان حدود ۱۱۰ ماشین پلاتفروم ۱۶۴ تایی در حال کار است.

* ظرفیت صنعتی ما ظرفیت فوق العاده‌ای است
سخنگوی سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: ان‌شاءالله به خواسته مجلس که استقرار هزار ماشین در سال است، عملی خواهیم کرد. می‌توانیم بگوییم اگر این مسیر ادامه یابد در آینده ماشین‌های جدید ما به تولید اورانیوم ادامه خواهد داد و این ماشین‌ها جایگزین ماشین‌های نسل اول خواهد شد. البته با توجه به عنوان قانون، اگر طرف مقابل به تعهداتش عمل کند، این ظرفیت وجود دارد که ما به وضعیت قبلی برگردیم. اینها تصمیمات سیاسی است و ما به عنوان سازمان فنی می‌توانیم این تصمیمات را اجرا کنیم.
کمالوندی افزود: ظرفیت صنعتی ما ظرفیت فوق العاده‌ای است و می‌تواند کارهایی انجام دهد که مورد نیاز ما در صنعت هسته‌ای است.
معاون سازمان انرژی اتمی تأکید کرد: قادریم تولید اورانیوم با خلوص بالا را با استفاده از روش‌های جدید که نیازی به چرخش در چند مرحله نیست، در توان صنعت هسته‌ای کشور انجام دهیم. این ظرفیت بالایی است که دانشمندان صنعت هسته‌ای ما با عزم و جدیت و روحیه انقلابی دنبال می‌کنند.

*آژانس نباید عکس العملی داشته باشد 

وی با اشاره به مکاتبات انجام شده با آژانس بین المللی انرژی اتمی پیش از شروع غنی سازی ۲۰ درصد افزود: ما یک تکلیفی داریم و یک پرسشنامه طراحی است که باید تکمیل کنیم و وظیفه آژانس هم راستی آزمایی است که این کار انجام شده است. ما اطلاعیه اولیه و پرسشنامه‌ها را دادیم و فرصت در اختیار آژانس گذاشتیم که راستی آزمایی کنند و بعد از آن تزریق گاز را برای ۲۰ درصد شروع کنیم و الان ۲۰ درصد برداشت می‌کنیم و ساعت ۱۹ دیشب اولین محصول ۲۰ درصد برداشته شده و به صورت پایدار این کار صورت می‌گیرد. آژانس گزارش خودش را داده است و آژانس نباید عکس العملی داشته باشد چون کاری که ما صورت می‌دهیم، براساس تعهدات پادمانی است و کار خلافی انجام نمی‌‌دهیم و اگر با برجام تطبیق ندارد براساس پاراگراف ۲۶ و ۳۶ برجام انجام می‌دهیم.

به گزارش فارس، پس از مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی تحت عنوان قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران و براساس ماده یک مصوب این طرح در راستای تامین شروط ۹ گانه مقام معظم رهبری در خصوص توافق هسته‌ای (برجام)، سازمان انرژی اتمی ایران موظف شد بلافاصله پس از تصویب این قانون، در راستای مسائل صلح آمیز نسبت به تولید اورانیوم با غنای ۲۰ درصد اقدام و سالانه به میزان حداقل ۱۲۰ کیلوگرم آن را در داخل کشور ذخیره کند. همچنین سازمان مذکور موظف شد نیاز کشور برای مصارف صلح آمیز به اورانیوم با غنای بالای ۲۰ درصد را به طور کامل و بدون تأخیر تأمین کند. بر همین اساس روز گذشته تولید غنی سازی ۲۰ درصد آغاز شد.

* تبحر ویژه شهید فخری زاده در علوم مختلف به خصوص پدافند هسته‌ای

کمالوندی همچنین درباره شهید فخری زاده نیز بیان کرد: شهید فخری زاده در مدیریت، علوم و فنون مختلف و مسائل پدافندی به خصوص پدافند هسته‌ای تبحر ویژه‌ای داشت. ضایعه بزرگی برای کشور است و این شهید شاگردان زیادی را تربیت کرد و ان شاءالله درجاتشان متعالی خواهد بود.

به گزارش فارس، شهید محسن فخری زاده دانشمند برجسته‌ هسته‌ای و دفاعی کشور بعدازظهر روز جمعه هفتم آذر ماه توسط عناصر مسلح تروریست در منطقه آبسرد دماوند به شهادت رسید

قمی: تبلیغ ارزش‌های دفاع مقدس تبلیغ اسلام ناب است/ سردار کارگر: تألیف ۵ هزار عنوان کتاب دفاع مقدس طی ۶ سال

مراسم امضای تفاهم‌نامه مشترک میان بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد و حجت‌الاسلام قمی در این مراسم گفت: ترویج ارزش‌های دفاع مقدس، همان ترویج اسلام ناب است.

قمی: تبلیغ ارزش‌های دفاع مقدس تبلیغ اسلام ناب است/ سردار کارگر: تألیف ۵ هزار عنوان کتاب دفاع مقدس طی ۶ سال

به گزارش خبرنگار حوزه حماسه و مقاومت خبرگزاری فارس، مراسم امضای تفاهم‌نامه مشترک میان بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و سازمان تبلیغات اسلامی در سالگرد مراسم تشییع حاج‌با حضور سردار بهمن کارگر رئیس بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس و حجت‌الاسلام محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد.

برروی دفاع مقدس به‌گونه‌ای کار شود که مردم لذت آن را ببرند

در این مراسم سردار کارگر با بیان اینکه حفظ ارزش‌های دفاع مقدس بر عهده ما است و در این سازمان هیأت امنایی با حضور ۱۴ نفر از اعضای هیأت دولت و همچنین رئیس سازمان تبلیغات اسلامی مشغول فعالیت هستند، اظهار داشت:  تعریفی داشتند که برروی دفاع مقدس در بازه زمانی پیش‌رو باید به گونه‌ای کار شود که تا ۱۰۰ یا ۲۰۰ سال آینده نیز مردم لذت آن را ببرند همانطور که نسبت به قرارداد ترکمنچای احساس بدی دارند.

وی با اشاره به اینکه جلوه‌ای از تمام بزرگان و علمای دین را می‌توان در دوران دفاع مقدس و در رزمنده‌ها مشاهده کرد گفت: حاج‌ قاسم سلیمانی معتقد بود، جامعه آخرالزمانی و صاحب‌الزمانی را می‌توان در دفاع مقدس دید و شهید همدانی نیز قبل از شهادت خود فرمود ما هر چه این روزها انجام می‌دهیم، از تجربه‌هایمان در دفاع مقدس است.

امام خمینی (ره) مظلوم‌ترین شخص در دوران دفاع مقدس است

وی با اشاره به اینکه قبل از دوران دفاع مقدس کشور ایران در هر جنگ و حمله‌ای بخشی از زمین‌ها و یا آبروی خود را از دست می‌داد تصریح کرد: در دوران دفاع مقدس ما حتی یک وجب از خاک خود را از دست ندادیم در حالی که تنها با رژیم بعث عراق نمی‌جنگیدیم بلکه ۳۶ کشور جهان به آنها کمک می‌کردند به طوری که حتی آمریکا بعد از حمله به عراق اعلام کرد ما به دنبال چیزهایی هستیم که به عراق داده‌ایم. ما در این نبرد نابرابر با فرماندهی امام خمینی (ره) که معتقدم مظلوم‌ترین شخص در دوران دفاع مقدس است که هیچ کاری برروی نقش ایشان در این دوران نشده است، پیروز شدیم و امروز هم با فرماندهی مقام معظم رهبری روز به روز جلوتر و موفق‌تر هستیم.

کارگر گفت: ‌حاج‌ قاسم سلیمانی هر آنچه در منطقه داشت از انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به دست آورده بود و باید بدانیم بچه‌های سلیمانی همه زاییده مکتب خامنه‌ای و خمینی هستند.

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر دفاع مقدس ادامه داد: حاج‌ قاسم سلیمانی متولد انقلاب و پیرو مکتب امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری بود، اگر تدابیر مقام معظم رهبری نبود شاید ایشان به موفقیت‌های فعلی خود نمی‌رسید و در این مسیر نیز باید از شهدای مدافع حرم و رشادت‌های آنها نام ببریم.

۳۷ موزه دفاع مقدس در کشور ایجاد می‌شود

وی با بیان اینکه ما امسال در هفته دفاع مقدس چهلمین سال گرامیداشت این نبرد را بزرگ داشتیم تصریح کرد: از سال ۹۶ تاکنون ۱۹ موزه دفاع مقدس در سراسر کشور افتتاح شده و امروز در مجموع ۲۳ موزه در سطح کشور داریم و تا سال ۱۴۰۴ بنا داریم در تمامی شهرهای کشور حداقل یک موزه دفاع مقدس داشته باشیم تا در مجموع ۳۷ موزه در شهرهای مختلف داشته باشیم.

وی با اشاره به تولیدات ادبی در حوزه دفاع مقدس گفت:‌ تا سال ۹۳، ۷۰۰ عنوان کتاب در طول ۲۰ سال در حوزه دفاع مقدس تألیف شده بود اما در ۶ سال گذشته ۵ هزار عنوان کتاب تألیف شد.

کارگر تصریح کرد: سازمان تبلیغات اسلامی از پیشتازان عصر نشر دفاع مقدس است و در حوزه هنری این سازمان در حوزه فیلم و ادبیات کارهای بسیار خوبی صورت گرفته است که البته هیچ جدایی بین فعالیت‌های ما وجود ندارد زیرا اگر تمام دستگاه‌های کشور در حوزه دفاع مقدس به میدان بیایند تنها می‌توانیم بخشی از آن دوران را نمایش دهیم.

قمی: تبلیغ ارزش‌های دفاع مقدس تبلیغ اسلام ناب است

حجت‌الاسلام محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در این مراسم با بیان اینکه هم اکنون در عصر امام خمینی (ره) زندگی می‌کنیم اظهار داشت: پس از ظهور بزرگ‌مردی مثل امام خمینی دوگانه‌های موهوم مانند دوگانه دین و زندگی،‌ دین و دنیا، علم و دین مجالی برای طرح شدن نباید داشته باشند و باید پس از ایشان در سطح فراتری سخن بگوییم.

وی با اشاره به اینکه عظمت امام خمینی (ره) تربیت افرادی مثل حاج‌ قاسم نیست، گفت:‌ مکتب حاج‌ قاسم پرورش یافته مکتب امام خمینی (ره) است نباید درگیر این دوگانه‌ها شویم که می‌خواهی حرف اسلام را بزنی و یا انقلاب اسلامی بگویی بلکه دین  همانی‌ است که جلوی چشم ما وجود دارد.

برای تبلیغ اسلام ناب باید از دوران دفاع مقدس گفت

قمی با بیان اینکه انسان‌های بزرگی در دوران دفاع مقدس جلوه‌گر شدند و مرور اتفاقات آن دوران همان مرور اسلام ناب است، تصریح کرد: امروز کشور ما تنها در این جغرافیا مسؤول نیست و جبهه مقاومت مطرح است و باید برای تبلیغ اسلام ناب از دوران دفاع مقدس سخن گفت. رابطه ما با خادمین دفاع مقدس سوری و تفاهم‌نامه‌ای نیست این تفاهم‌نامه تنها برای کتابت یک اعتقاد است که باید برای تبلیغ اسلام ناب تبلیغ ارزش‌های دفاع مقدس را بنا داد.

وی ادامه داد: مأموریت ما ترویج ارزش‌های دفاع مقدس است. سازمان تبلیغات اسلامی خادم کوچکی در دستگاه تبلیغات کشور است که حتماً تمام این دستگاه برای ترویج و تبلیغ ارزش‌های دفاع مقدس و مکتب حاج‌قاسم باید به میدان بیاید که قطعاً برکات بسیاری نیز خواهد داشت.

در پایان مراسم تفاهم‌نامه مشترک دو سازمان به امضای سردار کارگر رئیس سازمان حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس و حجت‌‌الاسلام قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی رسید و از تولیدات فرهنگی و ادبی سازمان حفظ آثار در موضوع حاج قاسم سلیمانی هم رونمایی شد.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط