بازار وام ایران
بازار وام ایران

اخبار وام

بانک‌ها در سال ۹۸ چقدر وام ازدواج پرداخت کردند + جدول

فارس نوشت: بانک‌ها در سال ۹۸ معادل ۲۶ هزار و ۳۳۴ میلیارد و ۲۷۴ میلیون تومان وام قرض‌الحسنه ازدواج پرداخت کرده‌اند در حالی که بانک مرکزی برای بانک‌ها سهمیه ۴۰ هزار و ۴۵۴ میلیارد تومان تعیین کرده بود.

در گزارش تفریغ بودجه در تبصره ۱۶ بودجه سال ۹۸ به بررسی عملکرد بانک مرکزی و بانک‌ها در حوزه اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه بانک‌ها براساس تبصره بودجه سال مذکور پرداخته شده است.

طبق جدول ارائه شده، بانک‌ها در سال ۹۸ معادل ۲۶ هزار و ۳۳۴ میلیارد و ۲۷۴ میلیون تومان وام قرض‌الحسنه ازدواج پرداخت کرده‌اند در حالی که بانک مرکزی برای بانک‌ها سهمیه ۴۰ هزار و ۴۵۴ میلیارد تومان تعیین کرده بود. درواقع ۶۵ درصد از سهمیه تعیین شده توسط بانک مرکزی برای بانک‌ها در سال ۹۸ پرداخت شده است.

متن تفریغ بودجه به شرح زیر است:

بودجه بند الف تبصره ۱۶ – به‌منظور حمایت از ازدواج جوانان بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف اسدت از محل پس‌انداز و جاری قرض الحسنه نظام بانکی تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به زوج‌هایی که تاریخ عقد ازدواج آنها بعد از ۱۳۹۶/۰۱/۰۱ می‌باشد و تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده‌اند، با اولویت نخست پرداخت کند. تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج‌ها در سال ۱۳۹۸ سیصد میلیون (۳۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ) ریال با دوره بازپرداخت پنج‌ساله با اخذ یک ضامن معتبر و سفته است. بانک مرکزی می‌تواند یارانه پرداختی به اشخاص را به‌عنوان تضمین در این زمینه بپذیرد. بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است گزارش عملکرد این بند را هر ۶ ماه ماه یکبار به کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ارائه کند.

تفریغ بند الف- تفریغ بند (الف) مطابق قانون عملیات بانکی بدون ربا مصوب سال ۱۳۶۲ منابع قرض‌الحسنه بانک‌ها و مؤسسات اعتباری در قالب «حساب پس‌انداز قرض‌الحسنه» و «حساب جاری قرض‌الحسنه» بوده و هیچ نوع حساب دیگری تحت عنوان «پس‌انداز» «جاری» و «سپرده قرض الحسنه» وجود نداشته و سایر حساب‌های بانک‌ها و مؤسسات اعتباری به صورت سپرده‌های سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت و بلندمدت می‌باشد.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در راستای ایفای تکلیف بانک‌ها نسبت به ارائه تسهیلات این بند براساس آمار مأخوذه از پایگاه اطلاع‌رسانی ثبت احوال کشور و بررسی روند تعداد ازدواج در سنوات گذشته تعداد برآوردی مزدوجین در یک‌سال به علاوه تعداد متقاضیانی که از سال ۱۳۹۷ در صف تسهیلات قرار داشته‌اند پیش‌بینی جذب منابع قرض‌الحسنه بانک‌ها در سال ۱۳۹۸ سهمیه قرض‌الحسنه ازدواج بانک‌ها و مؤسسات اعتباری و همچنین پذیرش أخذ یک ضامن معتبر و سفته یا قبول یارانه پرداختی به اشخاص به‌عنوان تضمین را طی نامه مورخ ۱۳۹۸/۰۱/۰۶ به بانک‌ها و مؤسسات اعتباری ابلاغ نموده است.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران طی نامه مورخ ۱۳۹۸/۰۱/۰۶ سهمیه هر یک از بانک‌ها و مؤسسات اعتباری کشور را بر اساس میزان رشد نقدینگی میزان تغییر در ماند حساب‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز و جاری وصولی‌های اقساط بازگشتی و پیش‌بینی جذب منابع قرض‌الحسنه بانک‌ها در سال ۱۳۹۸ محاسبه و تعیین و به شرح جدول زیر ابلاغ نموده است:

مغایرت بین تعداد «متقاضی» و «پرداختی» ناشی از عوامل ی از قبیل عدم پوشش وثایق جهت دریافت کامل تسهیلات و یا عدم پوشش فیش حقوقی نسبت به دریافت سقف مقرر تسهیلات و همچنین عدم توانایی مشتری در بازپرداخت تسهیلات (بالاخص سهم تسهیلات ایثارگران که مبلغ زوجین معادل یک میلیارد و دویست میلیون (۱،۲۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال بوده است) می‌باشد. به استثناء بانک‌های ملی، پست‌ بانک، مسکن، کشاورزی، و آینده سایر بانک‌ها و مؤسسات اعتباری کمتر از سهمیه مقرر تسهیلات پرداخت نموده‌اند که مبین عدم رعایت مفاد حکم این بند است.

علی‌رغم ابلاغ اولیه از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران برای صندوق کارآفرینی امید دی و سرمایه در تاریخ ۶/۱/۱۳۹۸ لیکن به علت آنکه سهمیه‌های ابلاغی به بانک‌ها براساس میزان رشد نقدینگی میزان تغییر در مانده سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز و جاری وصولی‌ها (اقساط بازگشتی) و پیش‌بینی جذب منابع قرض الحسنه بانک‌ها در سال مورد نظر محاسبه و تعیین می‌گردد بانک مذکور برای آنها سهمیه‌ای در نظر نگرفته است.

به علت ادغام بانک‌های حکمت ایرانیان انصار قوامین و مؤسسه اعتباری کوثر با بانک سپه علی‌رغم ابلاغ اولیه از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

پیش‌بینی افزایش وام ازدواج به ۲۰۰ میلیون تومان

ایسنا نوشت: در لایحه بودجه سال آینده برای وام ازدواج مبلغ ۵۰ میلیون تومانی درنظر گرفته شده اما کمیسیون اجتماعی مجلس از تصویب افزایش این وام به ۱۰۰ میلیون تومان در این کمیسیون خبر داده است و این سوال را ایجاد کرده که احتمال افزایش ۲ برابری وام ازدواج برای سال آینده وجود دارد؟

وام ازدواج یکی از وام‌های پرتقاضاست که با وجود تورم زیاد در اقتصاد کشورمان، چشم جوانان به این مبلغ ناچیز دوخته شده است تا بتوانند با آن مقدار بسیار کمی از مشکلات خود را رفع کنند.

در این بین هر ساله توقع دارند که با افزایش تورم و تداوم مشکلات اقتصادی بر مبلغ وام ازدواج افزوده شود تا تاثیر حداقلی داشته باشد که هر ساله در بودجه کشور بانک مرکزی و دولت مکلف می‌شوند تا درصدی از وام‌های پرداختی خود را به این موضوع اختصاص بدهند.

پیش از ارائه لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، گفته‌هایی مطرح شد مبنی براینکه وام ازدواج از ۵۰ به ۷۰ میلیون تومان افزایش می‌یابد اما پس از تقدیم لایحه به مجلس و بررسی جزئیات آن، مشخص شد که وام ازدواج در سال آینده نسبت به سال جاری تغییری نکرده و همان ۵۰ میلیون تومان باقی مانده است.

در ادامه بررسی لایحه بودجه سال آینده در مجلس، کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی پیشنهاد افزایش مبلغ این وام به ۱۰۰ میلیون تومان را مطرح کرد که در این کمیسیون تصویب شد. همچنین، بازپرداخت وام ازدواج از ۷ به ۱۰ سال افزایش یافت.

این در حالی است که طبق بودجه سال آینده، تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج‌ها در سال آینده ۵۰ میلیون تومان با دوره بازپرداخت هفت ساله و با اخذ یک ضامن معتبر و سفته اجرایی می‌شود.

اما در این بین افزایش وام ازدواج به تصویب و تایید کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی نیاز دارد به گونه‌ای که نائب رئیس فراکسیون زنان احتمال تصویب وام ۱۰۰ میلیونی ازدواج را کم می‌داند.

پرداخت ۷۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات ازدواج

پرداخت ۳۲۰هزار فقره تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج، یکی از اقدامات بانک مهر ایران برای تسهیل این سنت نبوی است.

به گزارش ،  شرایط دشوار اقتصادی در سال‌های اخیر و نرخ تورم بالا باعث شده برای بسیاری از جوانان مقدور نباشد که نسبت به انجام ازدواج اقدام کنند. هزینه برگزاری مراسم، تأمین مسکن، تهیه لوازم خانگی و… برخی از مواردی است که قیمت همه آن‌ها در سال‌های اخیر با افزایش‌های قابل توجهی روبرو بوده است. این مسئله باعث شده برخی از جوانان هر چند تمایل به ازدواج دارند، اما از آنجایی که امکان پرداخت این قبیل هزینه‌ها را ندارند، نتوانند ازدواج کنند و حتی نسبت به آن تا حدی هراس داشته باشند. هراسی که بیش از هر چه، ریشه اقتصادی دارد.
یکی از مواردی که برای تسهیل ازدواج جوانان در نظر گرفته شده، وام‌های قرض‌الحسنه ازدواج است. ممکن است این وام‌ها نتوانند تمام هزینه‌های مورد نیاز برای یک ازدواج را پوشش دهند، اما از آنجایی که در سال‌های گذشته با افزایش مبلغ روبرو بوده و تا حدی نرخ تورم را پوشش داده‌اند، قطعاً برای جوانانی که قصد ازدواج دارند، کمک‌هزینه مناسبی محسوب می‌شوند.
تسهیلات ازدواج یکی از شناخته‌شده‌ترین نوع تسهیلات قرض‌الحسنه است که در سطح شبکه بانکی کشور پرداخته می‌شود. دربرگیری و اهمیت این تسهیلات باعث شده برخی از مردم به اشتباه تسهیلات قرض‌الحسنه را صرفاً مترادف با این تسهیلات در نظر گیرند.

کارنامه درخشان بانک مهر ایران در پرداخت تسهیلات ازدواج
بانک مهر ایران به‌عنوان نخستین و بزرگترین بانک قرض‌الحسنه کشور که تمام طرح‌های اعتباری آن بر مبنای عقد قرض‌الحسنه است؛ هر چند فراتر از یک طرح عمل می‌کند و در حال حاضر با ۱۰ میلیون مشتری، بیش از ۸ میلیون فقره تسهیلات پرداخت کرده است، اما به‌طور مشخص در حوزه تسهیلات ازدواج نیز عملکرد چشمگیری داشته و سعی کرده تا با پرداخت گسترده تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج، به سهم خود زمینه را برای ازدواج جوانان فراهم کند.
بانک مهر ایران تنها در سال جاری نزدیک به ۱۴هزار و ۵۰۰ فقره تسهیلات ازدواج به ارزش ۷۵۰۰ میلیارد ریال پرداخت کرده است. این بانک در مجموع ۳۲۰هزار فقره تسهیلات به ارزش تقریبی ۲۸هزار میلیارد ریال پرداخت کرده است. گفتنی است بانک مهر ایران همواره پیشگام اجرایی کردن افزایش مبلغ تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج بوده و در سال‌هایی که این افزایش مبلغ تصویب شده، پیش از سایر بانک‌ها نسبت به اعمال آن اقدام کرده است.

طرح ویژه بانک مهر ایران برای تسهیل ازدواج جوانان
البته بانک مهر ایران تنها به پرداخت تسهیلات متعارف ازدواج بسنده نکرده و در این زمینه «طرح پیوند مهر ایران» را نیز اجرا می‌کند و در چارچوب آن به مشتریان تسهیلاتی را پرداخت می‌کند که می‌توانند در عین دریافت وام ازدواج، از این طرح ویژه نیز بهره‌مند شوند.
جامعه هدف طرح یکم پیوند مهر ایران افرادی هستند که در سن ازدواج بوده و یا قصد ازدواج در آینده‌ای نزدیک دارند. در این طرح افراد می‌توانند با افتتاح حساب قرض‌الحسنه ویژه پس‌انداز طرح یکم پیوند مهر ایران، از تسهیلات قرض‌الحسنه کمک هزینه ازدواج این بانک تا سقف ۴۰۰ میلیون ریال با کارمزد ۴ درصد برخوردار شوند. البته نخستین موعد برای بهره‌مندی از این تسهیلات کسب حداقل یک سال میانگین است.
افزون بر این افرادی که هم‌اکنون در سن ازدواج نبوده یا والدینی که قصد تأمین آتی مایحتاج ضروری ازدواج فرزندانشان در آینده را دارند، می‌توانند در چارچوب طرح دوم پیوند مهر ایران تسهیلات دریافت کنند. در این طرح افراد می‌توانند با افتتاح حساب قرض‌الحسنه ویژه پس‌انداز طرح دوم پیوند مهر ایران، از تسهیلات قرض‌الحسنه کمک هزینه ازدواج این بانک تا سقف جمعی ۸۰۰ میلیون ریال با کارمزد ۴ درصد برخوردار گردند. گفتنی است اولین موعد برای بهره‌مندی از این تسهیلات کسب حداقل ۵ سال میانگین است.

بانک مهر ایران امیدوار است با مجموعه این اقدامات توانسته باشد گام‌های مؤثری برای تسهیل ازدواج جوانان ایرانی برداشته باشد و بخشی از دغدغه‌های آنها و خانواده‌هایشان را در حوزه هزینه‌های مورد نیاز برای ازدواج مرتفع کند. امید که در آینده نزدیک هیچ زوجی نگران هزینه‌های ازدواج خود نباشند و بتوانند با خاطری آسوده و بدون دغدغه مالی تشکیل خانواده دهند

چه کسانی وام ۱۰۰ میلیون تومانی ازدواج می‌گیرند؟

سقف وام ازدواج در لایحه بودجه ۱۴۰۰ مشخص شد.

به گزارش خبرگزاری  بر اساس لایحه پیشنهادی دولت و در صورت تصویب مجلس به منظور حمایت از ازدواج جوانان بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف شده است از محل پس انداز جاری و قرض الحسنه نظام بانکی تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به زوج‌های جوان پرداخت نماید.

وام ازدواج

بر اساس این گزارش این تسهیلات به زوج‌های تعلق می گیرد که تاریخ عقد ازدواج آنها بعد از اول فروردین ماه سال ۱۳۹۷ باشد و تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده باشند. تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هر یک از دوره ها در سال ۱۴۰۰ برابر با ۵۰۰ میلیون ریال یعنی ۵۰ میلیون تومان خواهد بود. دوره بازپرداخت این تسهیلات هفت ساله تعیین شده از طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته در لایحه پیشنهادی بودجه اخذ یک نامه معتبر و سفته برای پرداخت تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی ازدواج به زوجین کافیست

ماجرای عجیب جهیزیه‌های اینستاگرامی و همچشمی‌های دنیای کرونا زده

فارس نوشت: بعضی زوج های جوان اعیاد پیش رو را غنیمت شمرده اند تا راهی خانه بخت شوند. تورم شدید اما تأمین اسباب زندگی را واقعاً دشوار کرده است. در فضای مجازی اما عده ای بی توجه به وضع مالی دیگران با عکس جهیزیه سنگین خود، حسرت ساز می شوند.

وقتی زوج های جوان در فضای مجازی دنبال سفارش آنلاین برخی اقلامی هستند که می خواهند برای زندگی مشترکشان تهیه کنند، روحیه‌شان را از دست می دهند. تعداد قابل توجهی صفحه های مجازی، جهیزیه هایی لوکس با قیمت های نجومی و سرسام آور به نمایش گذاشته اند. زیر هر پست نوشته منزل نوعروس گل… خانم از شهر…، مساحت خانه…مترمربع و مبلغی که برای جهیزیه صرف شده را هم درشت تایپ کرده اند. با دیدن این صفحه ها حال خوبی به نوعروسی که می خواهد ساده زندگی اش را شروع کند، دست نمی دهد. جهیزیه اش را با این تصاویر مقایسه می کند و غمگین می شود. بی خبر از اینکه پشت پرده این جهیزیه های مجازی چه می گذرد؟ چرخ مفصلی در فضای مجازی و گشتی در بازار لوازم خانگی میدان شوش زده ایم تا از پشت پرده های جهیزیه مجازی و روایت های خرید جهیزیه در دنیای واقعی برای زوج های جوان بنویسیم شاید کمی کمتر سردرگم شوند.

 

جهیزیه سه دختر در خانه یک دختر!

کافی است هشتک جهیزیه را بعلاوه کلماتی مانند ایرانی، عروس، لاکچری، شیک یا ارزان و … را جستجو کنید. تعداد قابل توجهی پست و صفحه به شما معرفی می شود که عکس های مختلفی از لوازم خانه و تصاویر خانه نوعروسان ایرانی بارگذاری کرده اند. عکس های تکراری در صفحه ها هم کم نیست. مثل عکس خانه «سپیده» عروس خانمی با جهیزیه سه میلیاردی و منزل ۱۷۰ مترمربعی. عروسی که فقط ۵ سرویس قابلمه کامل دارد. کمد لباس هایش پر از کفش، مانتو و روسری مارک است. یک گوشه خانه با ظرف های قلمکاری و میناکاری، سنتی چیده شده است. گوشه ای دیگر با مبلمان ایتالیایی و ظروف گران قیمت خارجی. از هر قلم مورد نیاز چند دست و چند برند هست. طوری که اگر عروس به یک دست از هر کالا اکتفا کند، با چند دست اضافه، دست کم سه دختر جوان می توانند با جهیزیه کامل راهی خانه بخت شوند. یخچال خانه سپیده خانم در حال انفجار از موادغذایی است. حتی مرغ و ماهی را هم تزئین کرده اند! کابینت ها شلوغ از لوازم برقی و ظروف اضافه است. بشقاب های گرانقیمت و جهیزیه پرتجمل. دست برقضا عکس یک سینی ساده قدیمی با کمی سبزی خوردن و دوغ هم بعد از این جهیزیه میلیاردی بارگذاری شده؛ صفایی دارد که سرویس آبکاری شده با طلای چک و اوپال آمریکایی جهیزیه سپیده خانم را کیش و مات می کند.

 

پول بده، تبلیغ جهیزیه ات با من!

عکس این خانه و چند جهیزیه لاکچری دیگر در صفحات مختلف اینستاگرام آپلود شده، یک ادمین با افتخار در مدح دارندگی عروس خانم نوشته: «البته این جهیزیه با نرخ امروز دلار بیش از این ها قیمت دارد.» حس بدی است انگار کسی به تورم می بالد! سری به نظرات کاربران می زنم. بعضی ها لب به تحسین و حسرت باز کرده اند. یک نفر، پیامی پر کنایه نوشته: «ادمین، ننویس عروس با سلیقه بنویس پولدار! هرجا می روم عکس جهیزیه این خانم هست. انقدر حسرت به دل بقیه می اندازد، راحت است؟!» ۱۹ نفر پاسخ او را می دهند که دارندگی و برازندگی، دوست نداری نبین و چه تنگ نظر! و… گاهی هم ادمین میانجی گری می کند و فضا را عوض. یک نظر اما قابل تأمل است: «نرخ شما برای تبلیغ جهیزیه چنده، ادمین جان؟» پاسخ ادمین یک جمله کوتاه است: «دایرکت، لطفاً!» ماجرا جالب می شود؛ پول بده تا جهیزیه ات را تبلیغ کنم!

 

آیا این لایک‌ها محض رضای خداست؟ 

عکس این جهیزیه های پربازنشر در صفحه های دیگر هم هست جالب تر از آن اما حضور افرادی است که قبلاً در چند صفحه دیگر هم پیام ثبت کرده اند. این همه احساس مسئولیت برای به اصطلاح پرزنت کردن یک جهیزیه، فقط از سر علاقه و داشتن وقت آزاد است؟ بسته اینترنت رایگان دارند؟ می خواهند به یک نوعروس اول زندگی انرژی مثبت بدهند و از سلیقه اش تعریف کنند؟ بعید است. دو احتمال وجود دارد. اول اینکه شاید این کاربرانِ پیگیر، اقوام و دوستان عروس خانم باشند و احتمال دوم که بعید هم نیست؛ این کابرها از مزد تبلیغات ادمین ها بهره ای می برند و به اصطلاح شریک و نیروی بلاگرها هستند. شیوه ای که مدتی است در فضای مجازی رونق گرفته.

بعضی نظرات هم که در نقد چیدمان نوشته شده، خواندنی است. یک نفر نوشته حالا اگر یک عروس غذا پخته تزئین شده نبرد خانه بخت و یخچال را پر نکند، عروس نیست؟ کاربری هم نوشته حمام شبیه فروشگاه های فروش مواد شوینده است؛ این همه شوینده برای یک زندگی دونفره؟! یک نفر هم در پاسخ او نوشته: این که عروس گلمان باکلاس است و عکس سرویس بهداشتی تزئین شده نگذاشته خودش جای شکر دارد. عکس های عجیب کم نیست. لباسشویی را هم تزئین کرده اند. همه چیز طوری چیده شده تا عکس بگویند که جهیزیه کم و کسر ندارد و بی نقص است. آن هم به افرادی که هیچ شناختی از عروس و خانواده اش ندارند فقط برای چند لایک و تحسین مجازی.

 

جهیزیه از شما، چیدمان از موسسه ما!

در بعضی جهیزیه ها همه چیز به طرز عجیبی زیباست و همخوان با بقیه لوازم. در نگاه اول شاید اینطور به نظر برسد که عروس خانم حسابی زمان و دقت به خرج داده برای چیدمان و وه! که عجب تبحر و سلیقه ای. تا اینکه متوجه الصاق یا همان «تگ» می شویم. ادمین روی عکس جهیزیه «الهام»جان از اراک، صفحه دیزاینر یا طراح داخلی که چیدمان را برعهده گرفته، معرفی می کند. این اقدام را درباره چندین جهیزیه دیگر هم دیده ایم. به صفحه یکی، دو دیزاینر هم سر می زنیم. دستمزدشان بستگی به مساحت خانه، تعداد اقلام جهیزیه، فضای داخلی خانه و منطقه سکونت زوج دارد. اگر خریدهایشان را انجام داده باشند، شاید لازم باشد چند قلم را تعویض یا چند قلم به فهرست اضافه کنند تا هارمونی رنگ و ابعاد رعایت شود. جابجایی اسباب هم به عهده کارگران دیزاینر است. در برخی گروه های تلگرامی و اینستاگرام هزینه پایه ۳ میلیون تومانی برای دیزاین نوشته شده. فردی زیر یکی از پست ها نظر عجیبی نوشته: «فامیل ما چندقلم لوازم کمتر خرید تا طراح بگیرد. خانواده شوهرش پولدارند باید چشمشان را پر می کرد.»

نوعروسی با فرزند ۱۵ ساله!

در چیدمان بعضی خانه ها پختگی خاصی وجود دارد. کاربران نوشته اند: «چه عروس خوش ذوقی چه گلدان های گل بانشاطی» همین پیام سرنخ می شود که در خانه یک نوعروس و بساط یک جهیزیه نو، این همه گلدان جاافتاده از کجا آمده؟ اینجا ادمین ها ننوشته اند جهیزیه عروسِ گلمان از فلان شهر، فقط نوشته اند: خانه قشنگِ… خانم. این خانه ها مربوط به کدبانوهایی است با دست کم ۱۰ سال زندگی مشترک نه نوعروس. خانه هایی که مرور زمان آن ها را کامل کرده؛ نکته ای که معمولاً از چشم بیننده دور می ماند و فکر می کند جهیزیه او هم باید به همین کاملی باشد. به یکی از همین صفحه سر می زنیم بلاگری است که از متن پست هایش متوجه می شویم، ۱۷ سال است ازدواج کرده و فرزند ۱۵ ساله هم دارد. لوازم خانه اش اما مثل لوازم جهیزیه یک نوعروس است. در یکی از پست هایش نوشته: «خواستم، پس توانستم. کلبه آرزوهایم را از نو ساختم.» با دیدن تبلیغ های مختلف صفحه و تماسی کوتاه، معنی توانستمی که گفته بهتر روشن می شود. برای یک عکس ساده و متن کوتاه تبلیغ موردنظر ما یک میلیون تومان می گیرد و هزینه ارسال کالا هم با سفارش دهنده تبلیغ است؛ نانِ فالوئرهایش را می خورد. هیچ عکسی هم از «قبل» کلبه آرزوهایش؛ جهیزیه پیشین خانم بلاگر موجود نیست.

 

زنجیره های یک جهیزیه کاملاً تبلیغاتی

صفحه بلاگرها در صفحات جهیزیه تبلیغ می شود و ادمین، مبلغی برای این کمک به افزایش فالوئر بلاگرها دریافت می کند. بلاگرها هم پول این تبلیغات را از جای دیگری تامین می کنند. در صفحه آن ها تگ های متعددی وجود دارد که فروشگاه هایی که در حوزه فروش لوازم خانگی، جهیزیه و خدمات ازدواج فعالیت دارند، پای ثابت پست های تبلیغی بلاگرها هستند. متن های کوتاه حس برانگیز در ستایش زندگی می نویسند و در پی نوشت، چند جمله کوتاه در تحسین کالای تبلیغی و نقش آن در آرامششان. فروشگاه های مربوط به جهیزیه با این شیوه و قبول سفارش آنلاین کالاها، مجازی تبلیغ می کنند و حقیقی می فروشند. شیوه ای که این روزها با وجود کرونا و مراعات های بهداشتی رونق گرفته و نوعروس ها اقلامی را می خرند که در صفحه بلاگرها یا جهیزیه بقیه دخترها دیده اند.

 

جهیزیه دست دوم آن ها و جهیزیه آنتیک ما!

لابه لای پست های بلاگری گاهی می توان تصاویر و متن های خوب هم پیدا کرد. بلاگری در پاسخ به سئوال های متعددی که هزینه چیدمان خانه رویایی سفید، صورتی و فیروزه ای اش چقدر شده و چه طور توانسته این همه کالا با طرح و رنگ همخوان را پیدا کند؟ پست جالبی گذاشته است.

عکس بوفه قهوه ای و چوبی قدیمی خانه اش را گذاشته که با کمی رنگ سفید آن را به کمد سفید امروزی تبدیل کرده. کاش زرق و برق تبلیغات بقیه پست ها بگذارد و نوعروس ها این طور عکس ها را هم ببینند. متن یک بلاگر دیگر هم خواندنی به نظر می رسد: «مدتی در هلند زندگی کردم. عروس و داماد با ۲۰ نفر مهمان جشن می گیرند. عروسی را می شناختم کمدهای قدیمی مادرش، بشقاب های چینی اضافه عمه اش و لباسشویی قدیمی خانه خاله اش را جهیزیه برد. بعدها فهمیدم اینجا نو نبودن لوازم زندگی عیب نیست. زندگی را آغاز می کنند همین قدر آسان؛ همین قدر شیرین.» کاربری هم پایین همین پست جمله قابل تأملی نوشته: «در ایران هم جهیزیه دست دوم مرسوم هست، دوست عزیز. بعضی عروس ها چند قلم جنس آنتیک و عتیقه هم می برند. مثلاً یک میلیون تومان پول می دهند برای یک بشقاب دیوارکوب قدیمی تا اصالت عاریه ای از دیوار خانه ببارد!» حرفش بیراه نیست. در صفحه مجازی آنتیک فروشی ها زیر بعضی پست نوشته: «فروخته شد به نوعروس عزیز از شهر… مبارکشان باشد.»

 

خانم های خانه دار پای ثابت صفحه جهیزیه

شاید به ذهن برسد که مخاطب اصلی صفحات جهیزیه اینستاگرامی نوعروس هایی هستند که می خواهند با دیدن عکس و فیلم جهیزیه دیگران بدانند چه لوازمی را نیاز دارند و چه لوازمی را نه! این تصور اما درست نیست. کافی است به قسمت نظرات برویم. جنس پیام ها و بررسی صفحه هایی که خصوصی و قفل نیست، چیز دیگری می گوید. پیام هایی شبیه این که: من خودم ۱۰ سال پیش یخچال ساید گرفتم و حالا پشیمانم. اینجا کدبانوهای قدیمی دور هم جمع شده اند تا سرگرم شوند. در صفحه های جهیزیه اگر نوعروس ها هم نباشند، هستند بانوان خانه داری که با این عکس ها سرگرم می شوند یا قطعه گم شده و مفقوده لوازم خانگی شان را پیدا می کنند و سفارش می دهند. شاید حتی بتوان گفت که مخاطب اصلی تبلیغ ها همان ها هستند چون اغلب تنگنای بودجه خرید جهیزیه را گذرانده اند و حالا می توانند یکی، دو قلم جنس نو را با خیال راحت تری نسبت به یک نوعروس ها تهیه کنند. در حالیکه یک زوج جوان معمولاً سعی می کند با توجه به این تورم، کالاهای ضروری را بخرد و بقیه را به مرور زمان تهیه کند.

 

یک بام و دو هوای فروشندگان

در صفحات جهیزیه گاهی راهنمای خرید جهیزیه هم دیده می شود. بعضی از این راهنمایی ها را صاحبان مشاغل مرتبط با خدمات عروسی منتشر می کنند. فروشندگانی که در گام اول با لحن مشفقانه و تکیه بر سال ها تجربه در زمینه فروش لوازم خانگی و جهیزیه، نوعروسان را از کلافگی خرید نجات می دهند. برای مثال می گویند برای شروع زندگی لازم نیست آب مرکبات گیری برقی بخرید. نیازی به بخارشو، جاروی شارژی دستی، اتو پرسی و ماشین ظرف شویی نیست. سرویس قابلمه، ظرف های بلور یا دم دستی چه اندازه و چه تعدادی کافی است؟  تا اینجای کار مشکلی نیست و باید ممنون بود. اما اگر به صفحه برخی از این ها سر بزنید ماجرا عوض می شود. همان مغازه دار به قاعده شغلش، اقلام دیگری را تبلیغ می کند. برای مثال یکی از این فروشنده ها در ویدئویی نوشته ده قلم که آشپزخانه عروس بدون آن ناقص است؛ رنده، پوست کن، هسته گیر آلبالو، برش دهنده سیب، نی طرحدار شربت و برس فر. در پستی دیگر چنان تبلیغ می کند که اگر شما چای ساز برقی نخرید، فکر می کنید نیمی از عمرتان برفناست حتی اگر عمری است طعم چای سماوری را می پسندید. لطفاً دستتان روی جیبتان باشد، سفارش را به بعد موکول و باور کنید آشپزخانه شما بدون هسته گیر آلبالو هم کامل است.

با بدبختی بوگاتی پیدا کردم

پیش از روزهای تعطیلات موج سومی کرونایی تهران سری به بازار بلور شوش می زنیم. یکی، دو ساعت چرخ زدن بین مغازه ها کافی است تا اوضاع مشخص شود. اطلاعات خرید جهیزیه حضوری را به نکاتی که از صفحات مجازی جهیزیه به دست آورده ایم، پیوند می زنیم و ابعاد جدیدی روشن می شود. خانواده ای آمده تا بسته بندی های چینی و بلور لوکسشان از برندهای اروپایی را تحویل بگیرد و ببرد که قبلاً سفارش داده اند. فروشنده می گوید که باید ۳۵۰ هزار تومان دیگر هم بدهند چون قیمت ها تغییر کرده. با عروس خانم گپ می زنیم و می گوید: «دنبال مارک های بهتری بودم اما متاسفانه با این شرایط فقط توانستم بلور چک بگیرم و چینی «راشن باخ» آلمان.» بعد ذوق زده می گوید: «درعوض به هر بدبختی و زحمتی شده قاشق چنگال «بوگاتی» سفارش دادم. اینجا آشنا داریم، سفارش دادم اصلش را پیدا کرد. آن روز یک مغازه در میدان آرژانتین داشت جنس فیک را به مشتری می فروخت. من خیلی توی تشخیص این طور چیزها حواسم جمع است.» توی همین چند جمله در جهیزیه این دختر ایرانی کلمه ها و کالاهای خارجی موج می زند. حس خوبی نیست؛ دختر ایرانی و جهیزیه تمام قد خارجی.

 

اسم رمز؛ خانم نصیری سلام رساند!

فروشنده به یکی دیگر از خانم های توی مغازه می گوید: «خانم بفرمایید، شما چی می خواستید؟» زن میانسال می گوید: «الان آقا الان.» دختر جوانی همراه اوست. چشم دوخته به خریدهای دختری که با او حرف می زدیم و در حال رفتن است. نطق زن میانسال باز شده، آرام برگه سبز و سفیدی را روی پیشخوان می گذارد و می گوید: «خانم نصیری، سلام رساندند.» لحن فروشنده گرم می شود و می گوید: «مغازه خودتان است.» بعد کارگرش و آن دو خانم را با برگه می فرستد، انبار پشت مغازه. جلو می رویم و سرک می کشیم، روی فیش نام یک خیریه ازدواج آسان نوشته شده است. از مغازه بیرون می آییم. چرخی در پاساژ می زنیم که همان مادر و دختر کمی بعد از کنارمان رد می شوند. چشم های دختر فرق کرده؛ خوشحال است و به مادرش می گوید که این بشقاب های صورتی را خیلی دوست دارد. برق بلورهای صورتی، غم بوگاتی، راشن باخ و چکِ نداشته را از چشمان عروس خانم شسته.

 

جهیزیه اینستاگرامی آخه؟!

در مغازه ای دیگر مرد جوانی با خواهرش آمده اند. فروشنده پیرمردی خوشرو به نظر می رسد. عروس خانم صفحه تبلتش را روشن می کند و چند عکس نشان پیرمرد می دهد که از صفحه های جهیزیه اینستاگرام، اسکرین شات گرفته است و می گوید که دقیقاً همین سرویس را می خواهد. فروشنده می گوید که این ها اولین نفرهایی نیستید که این طوری می آیند، خرید: «آخه مگر زندگی اینتستاگرامی هم می شود زندگی؟! فردا دلت را زد چه؟ سلیقه خودت پس چی دختر گلم؟» همه می خندیم و نوه اش می گوید: «اینتستاگرام نه آقاجون اینستاگرام!» دود از کنده بلند می شود؛ حرف های پیرمرد اثر کرده و دختر جوان با راهنمایی او در حال انتخاب است.

 

جهیزیه بران و جهیزیه بینان مجازی!

با دختر جوانی درباره همین صفحه های جهیزیه همکلام شده ایم و می گوید: «با توجه به شرایط کرونایی و مهمتر از همه تغییر قیمت های لحظه ای، تصمیم گرفتیم بعد از ماه محرم و صفر برویم سر خانه و زندگیمان و به بهار سال بعد نماند.» سری تکان می دهد و از یک رسم بد خاندانی گله می کند: «قبل از کرونا مراسم جهیزیه بینان حضوری داشتند. حالا که کروناست و مراسم ها کنسل هم دست برنداشته اند؛ «جهیزیه بینان مجازی» راه انداخته اند. یک گروه دارند و عکس به اشتراک می گذارند. از اسفندماه تا حالا هم عکس جهیزیه ۲ تازه عروس فامیل را گذاشته اند. شاید من اصلاً دلم نخواهد ماکروفر، اتوپرسی، بخارشو و ماشین ظرفشویی بخرم. چرا باید همه متوجه شوند و نظر بدهند؟ این کارها مجازی و حقیقی اش از دَم اشکال دارد.»

 

بختم را بختک زندگی بقیه نمی کنم!

فروشنده می گوید: «ساراجان، دختر حاجی انتخاب کردی بالاخره؟» هورتی به استکان چایی اش می کشد و با افتخار می گوید: «پدرش از آن نیکان روزگار است؛ مَشتی و دست گیر. ماشاءالله، فقط دو تا حجره بزرگ توی بازار دارد. تا حالا ۵ جهیزیه، فقط به خود من سفارش داده و رسانده ام دست اهلش.» پیرمرد فکر کرده از اقوام همسرِ دخترِ دوستش هستم و خواسته به من بفهماند که این سادگی از مناعت طبع عروس خانم است و نه از سرِ خساست. سارا می گوید: «به اندازه توان خودم و همسرم جهیزیه می خرم. عکسش را هم در اینترنت نمی گذارم. به خدا ما مردمی نبودیم که فخر بفروشیم و حسرت بخریم به خصوص در شرایط های اقتصادی بد. دل یک دختر با دیدن جهیزیه من بشکند آن بخت دیگر بخت من نیست، بختک زندگی بقیه است.»

 

زندگی شستن یک بشقاب است

حس خوبی است همکلامی با عروسی که زندگی را ساده گرفته. آن هم درست وقتی می تواند بهترین ها را بخرد. خدا خدا می کنم سارا بلاگر بود و همین جمله هایش را نوعروس هایی می خواندند که برق جهیزیه های مجازی چشمان را گرفته و حسرت دلشان را.

مثلاً این جمله اش را: «اگر زندگی را کم کم و با هم بسازیم ساده از دستش نمی دهیم.» دختر جوان می گوید: «توی هر جهیزیه چند قلم ساده و زیبا باشد و کمی خلاقیت چاشنی اش کنیم خانه ما هم قشنگ می شود.» تجسم می کنیم، با یک گل ساده دور پریز برق، تبدیل کردن چراغ نفتی به میز، یک صندلی تاشوی فلزی ساده، تبدیل یک قوری به گلدان…. وای اگر روزی بانویی جوان دست بتکاند به هنر با کمی پارچه رنگی، مبلی خوش نشین طراحی کند. یک فنجان چای،  کنار پنجره نورگیر خانه بنوشد. گوشه دنج خانه اش را با یک گلیم ساده، گلدان سفال و شمعدانی بیاراید. پیراهن سفیدی را بپوشد که خودش گلدوزی کرده، بانوی جوانی که بشقاب ساده جهیزیه اش را با عشق می شوید و می گوید: «زندگی شستن یک بشقاب است…

آغاز ثبت نام وام ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری

مهر نوشت: ثبت نام اینترنتی وام ۲۵ میلیون تومانی ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری از صبح امروز آغاز شد.

مهلت ثبت نام برای وام ازدواج ۲۵ میلیون توما نی فرزندان بازنشستگان کشوری ۱۴ روز در نظر گرفته شده است و متقاضیان می‌توانند تا ۲۰ مهرماه نسبت به ثبت نام در سامانه sabasrm.ir اقدام کنند.

اقساط این وام ۶۰ ماهه و با نرخ ۱۰ درصد می‌باشد قسط ماهانه آن نیز ۵۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان است و شامل حال ازدواج اول فرزند یا نوه تحت تکفل بازنشستگان، موظفین و همسر وظیفه بگیر صندوق بازنشستگی کشوری می‌شود.

تاریخ عقدنامه فرزندان باید از اول خرداد ۹۸ تا پایان شهریور ماه ۹۹ باشد و بازنشستگان و موظفینی که در دوره‌های قبلی از این تسهیلات برای یکی از فرزندان خود بهره مند شده باشند، امکان ثبت نام و بهره مندی از تسهیلات جدید را برای سایر فرزندان خود ندارند

توضیحات تندگویان درباه علت توقف ثبت نام «وام ازدواج»

ایسنا نوشت: معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در خصوص مشکلات ایجاد شده برای ثبت نام «وام ازدواج» گفت که افزایش متقاضیان وام ازدواج و همچنین میزان تخلفات خرید و فروش آن، شبکه بانکی را دچار سردر گمی کرده است.

محمدمهدی تندگویان در گفت‌وگو با ایسنا افزود: این در حالیست که هرچند در روند پرداخت وام ازدواج تاخیری ایجاد شده است، اما جای نگرانی نیست و وامهای متقاضیان تا پایان امسال حتما بدستشان می رسد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر شبکه بانکی برای پرداخت وام ازدواج دچار مشکلات و سردرگمی هایی شده زیرا هم از یک سو با افزایش متقاضیان وام و موضوع تبعات سنی مواجه شدیم و از سوی دیگر میزان تخلفات خرید و فروش وام ازدواج در جامعه بسیار زیاد شده است و برخی نیز وام دریافتی را برای امر ازدواج تخصیص نمی دهند و بر مبنای این اتفاقات، جامعه متقاضی وام با میزان ازدواج ها هیچ تناسبی ندارد و ما در این راستا پیش از این تذکر داده‌ بودیم.

وی در ادامه این را نیز گفت که البته جای نگرانی نیست و وام های متقاضیان هرچند با تاخیر، اما تا پایان امسال حتما پرداخت خواهد شد.

تندگویان معتقد است که باتوجه به حجم متقاضی موجود ممکن است برخی از بانک‌ها در ابلاغ اعتبارات و سهمیه‌بندی استان‌ها دچار دیرکرد شوند؛ البته همه افراد وام ازدواج را دریافت می‌کنند و مشکلی وجود ندارد و تا پایان سال، دولت با تمام توان اعتبارات را تسویه می‌کند اما به دلیل مشکلات موجود پیش‌بینی‌های تامین اعتبار دچار مشکلاتی شده است.

تندگویان همچنین در پاسخ به اینکه برخی مخاطبان مراجعه کنندگان وام ازدواج به بانکها عنوان می کنند رقم وام ازدواج در سال جاری به ۷۰ میلیون تومان افزایش یافته است، آیا رقم اعلامی را تایید و افزایش رقم وام صحت دارد یا خیر؟ به ایسنا گفت: وام ازدواج برای سال جاری  ۵۰ میلیون به ازای هر زوج است که همانگونه که پیش از این اعلام شده باز پرداختش ۷ ساله است.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان افزود: پیش از این وام ازدواج ۳۰ میلیون تومان با بازپرداخت ۵ ساله بود و اکنون بازپرداخت وام ازدواج هفت سال شده است که همین امر و شبکه بانکی را در تامین اعتبارات دچار مشکل می‌کند لذا وجود چنین مسائلی باعث می‌شود نیازمند دستورالعملی ویژه باشیم.

وی ضمن تشریح مشکلات مطرح شده در موضوع وام ازدواج تاکید کرد: در حال حاضر زوجین به سبک و سیاق گذشته وام خود را دریافت می‌کنند و هیچ مشکلی در دریافت و پرداخت وام نسبت به سال‌های گذشته وجود ندارد.

تندگویان که معتقد است نرخ رشد ازدواج در کشور همیشه منفی بوده، پیش‌بینی برای تامین رقم واج ازدواج ممکن است براساس این نرخ شکل گرفته باشد.

وی ادامه داد: اما زمانی که نرخ وام ازدواج به قدری افزایش می‌یابد که به عنوان متاع، قابل معامله می‌شود، متقاضیان صوری ایجاد می کند لذا رقم وام و تعداد متقاضیان افزایش می یابد که به نوبه خود افزایش مشکلات کشور نیز بدنبال خواهد داشت.

معاون جوانان وزارت ورزش و جوانان به موضوع شیوع بیماری کرونا که به مشکلات پیش روی خانواده ها و جوانان اضافه شده است نیز اشاره و عنوان کرد: از سویی دیگر دولت نیز در بخش‌های مختلف به مردم تسهیلات ارائه می‌دهد، مجموع این مسائل نشان‌ می‌دهد که شبکه بانکی در این راستا شکننده خواهد شد. 

وی در ادامه به انتقاد برخی به پیشنهاد تهیه دستور العمل پرداخت وام به متقاضیان ازدواج واجد شرایط اشاره کرد و گفت: از ۶ ماه گذشته نسبت به این موضوع (ایجاد مشکل اعتباری برای بانکها در پرداخت وام ازدواج) هشدار داده و ابراز نگرانی کرده بودیم. گردش کاری انجام دادیم تا دستورالعملی برای پرداخت وام توسط بانک مرکزی ایجاد و برای پرداخت آن ابلاغ شود؛ در این دستورالعمل بحث بر سر این نیست که بر سر راه پرداخت وام مانعی ایجاد شود بلکه منظور ما تدوین دستورالعملی برای نظارت بعد از پرداخت وام بود تا فرد دریافت‌کننده وام، آن را صرف ازدواج و تشکیل خانواده کند.

تندگویان افزود: دستورالعمل موردنظر ما هنوز تدوین نشده است و درخواست ما این بود که کمیته مشترکی از بانک مرکزی، وزارت بهداشت، معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، معاونت امور جوانان وزارت ورزش و جوانان، وزارت اقتصاد و نمایندگان مجلس شکل گیرد و در آن تمامی آسیب‌ها مورد بررسی قرار گیرد و بر مبنای آن، دستورالعملی برای پرداخت وام ازدواج تدوین شود تا بعد از ارائه وام، نظارت هم داشته باشیم.

به گفته معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان، هنوز چنین دستورالعملی نه تنها تدوین نشده بلکه علی‌رغم دستور رئیس جمهوری هنوز کمیته آن در بانک مرکزی نیز شکل نگرفته است این در حالیست که وزیر ورزش و جوانان در این راستا با معاون اول رئیس جمهوری مکاتبه‌ای انجام داده‌اند، اما بانک مرکزی هنوز به این موضوع ورود نکرده است.

تندگویان با بیان اینکه اکنون بحث طلاق‌ها و ازدواج‌های صوری و خرید و فروش وام ازدواج وجود دارد، اظهار کرد: این مسائل نشان می‌دهد که گیرنده، وام را به موضوع ازدواج تخصیص نمی‌دهد؛ به این معنی که هم اعتبارات تخصیص می‌یابد، هم متقاضیان وام ازدواج چندبرابر رشد کرده است و هم به هدف نمی‌رسیم؛ البته افرادی معتقدند که مگر میزان این آسیب‌ها و تخلفات چقدر است؟ اما ما بر این باوریم که حتی اگر میزان آسیب‌ها ۱۰ درصد هم باشد، چه کسی جوابگوی آن است؟. اگر در سال جاری تا پایان سال، دولت ۵۰ هزار میلیارد تومان پول پرداخت کند و ۱۰ درصد آن انحرافات و تخلفات باشد، چه کسی پاسخگوست؟.

وی اظهار کرد: تعداد ثبت متقاضیان وام ازدواج چه در بانک و چه در دفاتر ثبت ازدواج تغییری نکرده است و با شیب ملایم کاهشی که هر سال با آن روبه‌رو بوده، مواجه است. مشکل اساسی این است که امکان دارد ۷۰ درصد افرادی که ازدواج می‌کنند به خانه‌هایشان نروند، بنابراین چالش جمعیتی رخ می‌دهد، زیرا زوجین هنگامی که زندگی را شروع می‌کنند در زمان مشخصی به فرزندآوری مناسب می‌رسند که اکنون در زمان فرزندآوری تاخیر ایجاد شده و این نشان می دهد زوجین زندگی‌ شان را شروع نکرده‌اند.

وی در ادامه به هدفدار نبودن اعتبارات دولت برای افزایش جمعیت تاکید کرد و گفت: چرا دستورالعملی تدوین نشود تا در آن قید شود که به زن ۵۰ ساله‌ای که دیگر فرزندآور نیست وام ازدواج جوانان تعلق نگیرد؟ مشخص است که زن ۵۰ ساله نمی‌تواند خانواده‌ای ایجاد کند، حتی اگر طلاق صوری نگرفته باشد.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان که معتقد است پرداخت وام ازدواج اصالتا کار خطایی است، بیان کرد: باید در این کشور نگران موضوع جمعیت باشیم، تمامی مشوق‌ها و فعالیت‌های دولت‌ها طی ۲۰ سال گذشته معطوف به امر ازدواج بوده است اما با کاهش وحشتناک جمعیت روبه‌رو هستیم. ای کاش به جای مشوق‌های مقطعی و وام‌هایی که هیچ کمکی نکرده است، بر روی موضوع فرزندآوری متمرکز شویم و سقف مشخصی در کشور معین کنیم، به این صورت که اگر هر خانواده حداقل دارای چهار فرزند باشد، تسهیلات دولتی به صورت مداوم در اختیار آنها قرار بگیرد.

تندگویان تصریح کرد: در حال حاضر کشورهای اروپایی به موضوع ازدواج نمی‌پردازند، اما در زمینه فرزندآوری به معافیت‌های مالیاتی، بیمه و ارائه مسکن به خانواده ها بر حسب بعد جمعیت را مدنظر دارند. در این کشورها خانواده‌های چهار نفره‌ای هستند که اگر سرپرست خانواده بیکار شود، دولت مسکن و تامین درآمد آن خانواده را به ازای هر فرزند به طور مشخص پرداخت می‌کند و هر فرزند نیز خانواده را به میزان ۲۵ درصد از پرداخت مالیات معاف می‌کند

۷ عاملی که می‌تواند جامعه ایرانی را به 《فرزندآوری》تشویق کند

تسنیم نوشت: کشور در سه دهه آینده با افت شدید شاخصه‌های جمعیتی روبه‌رو خواهد شد؛ با وجود اینکه جامعه ایرانی بیش از تعداد فرزندانی که دارد، مایل به فرزندآوری است اما هفت موضوع در حوزه جمعیت مانع هستند و متاسفانه این موضوعات از سوی مسئولان این حوزه نیز رها شده‌!

بر اساس دو مطالعه ملی نگرش‌سنجی که در سال‌های 82 و 94 انجام گرفت، مشخص شده که جامعه ایرانی بیش از تعداد فرزندانی که دارد، مایل به فرزندآوری است؛ این نکته نشان می‌دهد که موانعی بر سر راه زوجین قرار دارد که مانع از برآورده شدن این تمایل می‌شود.

البته برخی از موانع به راحتی رفع شدنی است اما برخی دیگر نیاز به مطالعه دارد؛ بر این اساس، جامعه ایران دو سال دیرتر از تمایل خود ازدواج می‌کند! سیاستگذاران باید از طریق سیاست‌گذاری‌های صحیح، این روند را تسهیل کنند تا جوانان در زمانی که تمایل دارند، قادر به ازدواج و فرزندآوری باشند.

از سوی دیگر باید توجه داشت که 20 درصد جمعیت کشور که ظرفیت باروری دارد با “ناباوری” درگیر است! مسئله افزایش طلاق و توجه به جایگاه و شأن مادری در میان مردم نیز از مواردی است که حتماً باید در مسئله فرزندآوری و جمعیت مورد توجه قرار گیرد.

کشور در سه دهه دهه آینده با افت مشخصه‌های جمعیتی روبه‌رو خواهد شد و امروز زمانی است که می‌توان به مسئله “افزایش جمعیت” پرداخت و آن را اصلاح کرد، همانطور که در دیگر کشورهای جهان نیز این اتفاق افتاده است.

در ادامه با بررسی معضلات اجتماعی که در کشور با آن رو به رو هستیم؛ چند فاکتور مهم موثر بر مقوله “جمعیت” شناسایی شده که حل آنها، سهم عمده‌ای در تغییرات و افزایش جمعیت ایفا می‌کند؛ بر  این اساس رسیدگی به موضوعات زیر باید مورد توجه دولت، مجلس و ارگان‌های مربوطه قرار گیرد:

1- کاهش سن ازدواج و جلوگیری از افزایش آن

ــ وام ازدواج (افزایش هدفمند با وجود منابع عالی کشور)

ــ ترغیب و حمایت از جوانان قائل به تأخیر ازدواج

2- ارائه مشوق‌های فرزندآوری

ــ وام فرزندآوری (بر اساس پژوهش‌ها، هزینه سالانه آن فقط 1.300 میلیارد تومان است)

ــ کمک‌هزینه فرزندآوری و بیمه هزینه‌های بارداری و زایمان

3- بیمه ناباروری (20 درصد زوجین کشور در سن باروری با این معضل روبه‌رو هستند!)

ــ مجموع هزینه سالانه درمان ناباروری 200 میلیارد تومان است که در اختیار وزارت بهداشت قرار می‌گیرد اما محل هزینه‌کرد آن نامعلوم است!

ــ تعداد کل متخصصان این حوزه در سطح کشور تنها 135 نفر است!!!

4- حفظ ارزش مادری و خانه‌داری

ــ ارج ‌نهادن به زحمت مادران و جلوگیری از تحقیر آنان

5-کنترل طلاق(طلاق طی 10 سال اخیر دو برابر شده است)

ــ در این رابطه باید دخالت پیشگیرانه داشته باشیم نه عارضی!

6- سقط جنین (در کشور سالانه حدود 300 هزار سقط خودخواسته انجام می‌شود!)

ــ ارائه آمار و اطلاعات صحیح درباره سقط جنین، تشریح  پیادمدهای وخیم جسمی و روحی سقط برای توده با مردم و برجسته‌کردن حرمت سقط فرزند، جلوگیری از انتشار آزادانه مطالب در فضای مجازی با محوریت آموزش روش‌های سقط جنین!

7- رصد کارشناسی وضعیت جمعیت

ــ ایجاد ساختارهای ضدفساد در رصد وضعیت جمعیت

ــ جلب مشارکت مردم در درک مسئله جمعیت

وام ازدواج با شرط عجیب یک بانک برای ضامن!

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: یکی از بانک‌ها رسمی کشور برای اعطای وام ازدواج به زوجی جوان، شرطی عجیب مبنی بر آوردن “ضامنی با درصد پایین مرگ” گذاشته است.

بعد از گزارش های پیاپی مبنی بر اینکه بانک ها کمی بیشتر مراعات زوج های جوان را کنند، نه تنها این اتفاق نیفتاد بلکه سختگیری ها گویا عامدانه هم بیشتر شد.

امروز که در تقارن با روز ازدواج سالروز پیوند حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (س) است به مشکل یکی از زوج های جوان در شرف ازدواج پرداخته ایم.

چندی پیش زوجی جوان با باشگاه خبرنگاران جوان تماس گرفته و از روند اعطای وام ازدواج به آن ها گلایه های متعددی را مطرح کردند.

وعده های پوچ را بیندازید دور!

خانم جوان در ادامه به شرط عجیب یکی بانک ها برای اعطای وام ازدواج اشاره کرده و بیان می کند: یکی از بانک‌ها رسمی کشور که از بردن نام آن معذورم برای اعطای وام ازدواج از زوجین، طلب ضامن رسمی با سابقه کاری زیر ۱۲ سال  و با حقوق بالای ۳ میلیون تومان می کنند که نکته جالب اینجاست که در ادامه بیان شروط نکته قابل تاملی را مطرح می کنند. متصدی بانک با گفتن این جمله” ترجیحا ضامن نزدیک به فوت و پیر نباشد” منجر به تعجب ما شد.

حال سوال اینجاست که اگر سابقه کاری بالایی داشته باشد می تواند درخواست بازنشستگی کند, یا اگر بمیرد چه؟

اما مسئله مهم اینجاست. با چنان شرایطی که ارگان‌های دولتی کمتر افرادی را استخدام رسمی می‌کنند، چگونه زوج‌های جوان ضامن رسمی با سابقه کاری زیر ۱۲ سال پیدا کنند؟

اخرین شرایط وام ازدواج در اطلاعیه بانک مرکزی/ دروغگو چه کسی است؟

ضمانت یک نفر کارمند رسمی، پیمانی، بازنشسته دولت، نیروی نظامی و انتظامی، نهادها و موسسات عمومی ( نظیر شهرداری و بنیاد، کمیته امداد، هلال احمر)،کارگر یا کارمند شرکت‌های تولیدی صنعتی بزرگ و فعال، با ارائه آخرین فیش حقوقی و حکم کارگزینی و … امکان پذیر است.

به اطلاعیه بانک مرکزی مراجعه می کنیم با یک شرایط  عادی مواجه می شویم که هدف آن  تسهیل ازدواج و کمک به زوج های جوان است. اما به بانک ها مراجعه می کنیم می گویند: دست ما نیست, بانک مرکزی به ما ابلاغیه نداده است! این وسط چه کسی مقصر است ؟

شغل کاذب /۵ میلیون بدهید تا ضامن شوم!

خانم دیگری تماس میگیرد و می گوید: نمیتوانم ضامن پیدا کنم اما به سایت های مختلف که سر میزنم بعضی از کارمندان رسمی حدود ۵ میلیون طلب می کنند تا ضامن من شوند.علاوه بر همه این ها آن طرف از من سفته می گیرد. چرا پیگیری نمی کنید؟

جالب اینجاست هربانک برای خود یک روش مختلفی را در پیش گرفته و همچنان بانک مرکزی دست روی دست گذاشته و تماشا می کند. اما ما همچنان ما منتظریم یک جا این آقایان مسئول فکری به حال  زوج های جوان کنند

 بازنشستگان کشوری برای ازدواج فرزندان وام ۲۰ میلیونی می‌گیرند

تسنیم نوشت: معاون توسعه مدیریت و منابع صندوق بازنشستگی کشوری از آغاز پرداخت وام ۲۰ میلیونی تومانی وام ازدواج فرزندان بازنشستگان خبر داد.

فتح الله شعبانی اظهار کرد: مشمولان دریافت یک هزار فقره تسهیلات ۲۰ میلیون تومانی ازدواج فرزندان بازنشستگان و موظفین صندوق بازنشستگی کشوری پس از قرعه کشی، اولویت بندی و راستی آزماییِ مدارک و اسناد ارسالی، مشخص شده‌اند و پرداخت تسهیلات به حساب این عزیزان از امروز (دوشنبه) آغاز و تا پایان هفته جاری به اتمام خواهد رسید.

شعبانی با بیان اینکه ثبت‌نام آنلاین این تسهیلات از طریق سایت صندوق بازنشستگی از سوم تا ۲۰ خردادماه انجام شد، گفت: این تسهیلات شامل فرزندانی می‌شد که تاریخ عقدنامه آن‌ها از اول فروردین ۹۸ تا پایان ۳۱ اردیبهشت ماه ۹۹ باشد.

وی با اشاره به تأکید مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری برای اجرای فصلی این تسهیلات، گفت: قرار شد پرداخت وام ازدواج فرزندان بازنشستگان و وظیفه بگیران در چهار دوره و هر دوره برای یک هزار فقره اجرایی شود.

معاون توسعه مدیریت و منابع صندوق بازنشستگی کشوری تصریح کرد: تسهیلات ۲۰ میلیون تومان و با اقساط ۶۰ ماهه (۵ ساله) بوده که به غیر از ثبت‌نام اینترنتی و تحویل مدارک به استان‌ها برای راستی آزمایی، هیچ گونه شرایط خاص و پیچیده‌ای برای دریافت مثل داشتن ضامن و اسناد بانکی و مالی ندارد که پس از تأیید نهایی، مبلغ وام به حساب شخص بازنشسته متقاضی و مشمول به تعداد تسهیلات در نظر گرفته شده، واریز خواهد شد.

شعبانی گقت: در این دوره، برای دریافت وام ازدواج فرزندان بیش از ۲۹ هزار نفر درخواست خود را ثبت کردند که از این میان و در گام نخست، با توجه به منابع در اختیار، حدود یک هزار نفر مشمول و واجد شرایط دریافت این تسهیلات شدند

سنا نوشت: معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: شایعه محرومیت پرداخت وام ازدواج در سنین خاص صحت نداشته و پرداخت وام‌ها درحال انجام است.

 محمدمهدی تندگویان در خصوص دستور رئیس جمهور مبنی بر شرط سنی دریافت وام ازدواج در صفحه توئیتر خود نوشت: «در مورد وام ازدواج و دستور ریاست محترم جمهور برای شرایط سنی دریافت کنندگان به تفصیل و کارشناسی با مدارک و آمار توضیح خواهیم داد و حتما دستورالعمل مشخصی با رعایت حقوق تمامی سنین مزدوجین در این خصوص اعلام می‌گردد».

وی در ادامه نوشته است: «شایعه محرومیت در سنین خاص صحت نداشته و امر پرداخت وام‌ها درحال انجام است»

ایسنا نوشت: رئیس‌جمهوری در پی درخواست وزیر ورزش و جوانان جهت اصلاح ضوابط سنی برای اعطای وام ازدواج، به معاون اول رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور دستور رسیدگی و اصلاح قانون را داد.

 چندی پیش مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان با پیگیری معاونت امور جوانان و دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان نامه ای برای رییس جمهور ارسال کرد مبنی بر این که؛ بررسی های تحلیلی به عمل آمده در خصوص افزایش وام ازدواج طی چند سال گذشته کمک شایانی به ازدواج این قشر نکرده و حتی شاهد ازدیاد مواردی از قبیل خرید و فروش وام، ازدواج اجباری، طلاق و ازدواج مجدد با هدف اخذ تسهیلات مذکور و… شده است.

در این نامه وزیر ورزش و جوانان آورده است: به استناد گزارشات دریافتی از بانک مرکزی، بررسی‌های میدانی و نیز رصد اخبار رسانه‌ها مبنی بر تحلیل آماری وام های پرداختی، تعداد متقاضیان دریافت وام ازدواج با میانگین سنی بالای 60 سال و زیر 15 سال که خارج از عرف سن مناسب فرزند آوری هستند رو به افزایش است که با عنایت به هدف دولت از این امر در راستای تسهیل ازدواج بهنگام جوانان، خواهشمند است دستور فرمایید ضوابط و قوانین مرتبط با اعمال محدودیت سنی 18 تا 40 سال و اعطای این تسهیلات صرفاً برای ازدواج نخست به عنوان مصوبه دولت بررسی و به بانک مرکزی ابلاغ گردد.

در جواب این نامه حسن روحانی رییس جمهور کشورمان به جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه کشور دستور داد: «”فوری آیین‌نامه و یا در صورت لزوم قانون اصلاح شود یا در جلسه شورای هماهنگی اقتصادی مطرح شود که سن افراد متقاضی وام ازدواج صرفاً 18 تا 40 سال باشد

تسنیم نوشت: مدیر اعتبارات بانک مرکزی شرایط دریافت وام ازدواج ۵۰ میلیون تومانی برای هریک از زوجین را تشریح و اعلام کرد: ۲۹۶ هزار نفر در صف هستند که در مراحل مختلف دریافت وام قرار دارند.

 با مصوبه مجلس و براساس قانون بودجه سال ۹۹ وام ازدواج برای هر یک از زوجین از ۳۰ میلیون تومان به ۵۰ میلیون تومان افزایش یافت.

طبق قانون، به هر یک از زوجین ۵۰ میلیون تومان وام تعلق می‌گیرد که جمعاً دو نفر می‌توانند ۱۰۰ میلیون تومان وام بگیرند.  بانک مرکزی هم موظف است از محل پس‌انداز و جاری قرض‌الحسنه نظام بانکی، تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به زوج‌هایی که تاریخ عقد آنها بعد از ۱۳۹۶/۱/۱ است و تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده‌اند، با اولویت نخست پرداخت کند.

طبق بخشنامه بانک مرکزی برای هر ۵۰ میلیون تومان وام ازدواج یک ضامن نیاز است و شرایط بازپرداخت آن ۸۴ ماه، ۷ ساله بوده و با سود ۴ درصد است همچنین پیش ثبت نام از طریق سایت است و زوجین هنگام دریافت کدرهگیری می‌توانند به شعبه معرفی شده مراجعه کنند.

زوجین برای ثبت نام دریافت وام ازدواج باید به سایت رسمی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به نشانی ve.cbi.ir مراجعه کنند، این آدرس سایت تسهیلات ازدواج در کشور است به جز این لینک هر سایت دیگری کلاهبرداری است.

دانشمندی مدیر اعتبارات بانک مرکزی، درباره جزئیات پرداخت وام ازدواج ۵۰ میلیونی، اظهار داشت: طبق قانون قرار شده در سال جاری کسانی که از یکم فروردین سال ۹۶ تاکنون وام ازدواج نگرفته‌اند، برای هر یک از زوجین ۵۰ میلیون تومان وام با دوره بازپرداخت هفت ساله اختصاص یابد.

وی با بیان اینکه تاکنون ۱۰۴ هزار و ۱۲۳ نفر این تسهیلات را دریافت کرده‌اند که مبلغ پرداختی به این افراد ۵۳ هزار و ۸۸۸ هزار میلیارد ریال بوده است، گفت: ۲۹۶ هزار نفر نیز در صف هستند که در مراحل مختلف دریافت وام قرار دارند و بعد از تعیین تکلیف مدارک آنها، پرداخت وام انجام می‌شود.

دانشمندی تاکید کرد: از آنجا که قانون‌گذار اولویت پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه را وام ازدواج تعیین کرده است، هیچ محدودیتی از نظر تامین منابع برای پرداخت وام ازدواج به زوجین وجود ندارد اما زوجین برای تکمیل مدارک باید تسریع کنند و اگر مدارک کامل باشد و ضامن معتبر بیاورند پرداخت وام قطعاً انجام خواهد شد

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط