بازار وام ایران
بازار وام ایران

بازار تازه خرید و فروش وام ازدواج

در‌ حالی‌ که بسیاری از مردم به‌ دنبال گرفتن وام از شبکه بانکی هستند، برخی از زوج‌های جوان قید وام ۳۰میلیون تومانی را که دولت به آنها می‌دهد، زده‌اند و آن را می‌فروشند.

رشد ۱۲۷ درصدی پرداخت وام ازدواج در تویسرکان/ افزایش ۱۵.۹ درصدی ازدواج
سرپرست اداره ورزش و جوانان تویسرکان از رشد ۱۲۷ درصدی وام پرداختی ازدواج در ۶ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته در تویسرکان خبر داد.

محسن شایسته امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تویسرکان با اشاره به برگزاری اولین جلسه مجمع انتخاباتی خیرین ازدواج در شهرستان اظهار کرد: این مجمع تاکنون شکل نگرفته بود و خیران کانونی برای پاسخ به نیازهای مراجعه‌کنندگان برای ازدواج نداشتند و کار به صورت سنتی و انفرادی انجام می‌شد.

وی با اشاره به وجود ظرفیت بالای شهرستان در بحث خیرین، به کمک ۱۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی خیران تویسرکان همزمان با آغاز شیوع کرونا اشاره کرد و گفت: خیران نیک اندیشه شهرستان قطعا برای امر حسنه ازدواج هم می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشند.

سرپرست اداره ورزش و جوانان شهرستان تویسرکان با اشاره به آغاز فعالیت مجمع خیران ازدواج شهرستان با انتخاب اعضای هیات رئیسه و هیات مدیره این مجمع ادامه داد: هدف از تشکیل از مجمع خیرین ارائه تسهیلات کم‌بهره برای زوج‌های جوان، کمک به برگزاری مراسم‌ ازدواج، تهیه جهیزیه، اعزام به سفرهای زیارتی برای زوج‌های جوان است.

وی تلاش برای تقویت و تحکیم نهاد خانواده، توسعه و ترویج ازدواج بهنگام، آگاهانه، پایدار و آسان را از دیگر اهداف مجمع خیرین ازدواج دانست و تاکید کرد: مجمع خیرین ازدواج می‌تواند پایگاهی قابل اعتمادی برای زوج‌های جوان باشد.

شایسته از پرداخت ۳۲ میلیارد و ۹۵۰ میلیون تومان وام ازدواج به ۶۱۰ نفر در ۶ ماهه امسال در شهرستان تویسرکان خبر داد و یادآور شد: از مجموع تسهیلات ازدواج پرداخت شده ۵۶۱ فقره وام ۵۰ میلیون تومانی و ۴۹ فقره وام ۱۰۰ میلیون تومانی بوده است.

وی از رشد ۱۲۷ درصدی وام پرداختی ازدواج در ۶ ماهه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته در تویسرکان با توجه به شرایط کرونا خبر داد و افزود: همچنین در ۶ ماهه امسال شاهد افزایش ۱۵.۹ درصد آمار ازدواج به لحاظ تعداد در شهرستان هستیم

بانک‌ها در سال 98 چقدر وام ازدواج پرداخت کردند + جدول
بانک‌ها در سال 98 معادل 26 هزار و 334 میلیارد و 274 میلیون تومان وام قرض‌الحسنه ازدواج پرداخت کرده‌اند در حالی که بانک مرکزی برای بانک‌ها سهمیه 40 هزار و 454 میلیارد تومان تعیین کرده بود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در گزارش تفریغ بودجه در تبصره 16 بودجه سال 98 به بررسی عملکرد بانک مرکزی و بانک‌ها در حوزه اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه بانک‌ها براساس تبصره بودجه سال مذکور پرداخته شده است.

طبق جدول ارائه شده، بانک‌ها در سال 98 معادل 26 هزار و 334 میلیارد و 274 میلیون تومان وام قرض‌الحسنه ازدواج پرداخت کرده‌اند در حالی که بانک مرکزی برای بانک‌ها سهمیه 40 هزار و 454 میلیارد تومان تعیین کرده بود. درواقع 65 درصد از سهمیه تعیین شده توسط بانک مرکزی برای بانک‌ها در سال 98 پرداخت شده است.

متن تفریغ بودجه به شرح زیر است:

بودجه بند الف تبصره 16 – به‌منظور حمایت از ازدواج جوانان بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف اسدت از محل پس‌انداز و جاری قرض الحسنه نظام بانکی تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به زوج‌هایی که تاریخ عقد ازدواج آنها بعد از 1396/01/01 می‌باشد و تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده‌اند، با اولویت نخست پرداخت کند. تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج‌ها در سال 1398 سیصد میلیون (300،000،000 ) ریال با دوره بازپرداخت پنج‌ساله با اخذ یک ضامن معتبر و سفته است. بانک مرکزی می‌تواند یارانه پرداختی به اشخاص را به‌عنوان تضمین در این زمینه بپذیرد. بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است گزارش عملکرد این بند را هر 6 ماه ماه یکبار به کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ارائه کند.

تفریغ بند الف- تفریغ بند (الف) مطابق قانون عملیات بانکی بدون ربا مصوب سال 1362 منابع قرض‌الحسنه بانک‌ها و مؤسسات اعتباری در قالب «حساب پس‌انداز قرض‌الحسنه» و «حساب جاری قرض‌الحسنه» بوده و هیچ نوع حساب دیگری تحت عنوان «پس‌انداز» «جاری» و «سپرده قرض الحسنه» وجود نداشته و سایر حساب‌های بانک‌ها و مؤسسات اعتباری به صورت سپرده‌های سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت و بلندمدت می‌باشد.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در راستای ایفای تکلیف بانک‌ها نسبت به ارائه تسهیلات این بند براساس آمار مأخوذه از پایگاه اطلاع‌رسانی ثبت احوال کشور و بررسی روند تعداد ازدواج در سنوات گذشته تعداد برآوردی مزدوجین در یک‌سال به علاوه تعداد متقاضیانی که از سال 1397 در صف تسهیلات قرار داشته‌اند پیش‌بینی جذب منابع قرض‌الحسنه بانک‌ها در سال 1398 سهمیه قرض‌الحسنه ازدواج بانک‌ها و مؤسسات اعتباری و همچنین پذیرش أخذ یک ضامن معتبر و سفته یا قبول یارانه پرداختی به اشخاص به‌عنوان تضمین را طی نامه مورخ 1398/01/06 به بانک‌ها و مؤسسات اعتباری ابلاغ نموده است.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران طی نامه مورخ 1398/01/06 سهمیه هر یک از بانک‌ها و مؤسسات اعتباری کشور را بر اساس میزان رشد نقدینگی میزان تغییر در ماند حساب‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز و جاری وصولی‌های اقساط بازگشتی و پیش‌بینی جذب منابع قرض‌الحسنه بانک‌ها در سال 1398 محاسبه و تعیین و به شرح جدول زیر ابلاغ نموده است:

 

مغایرت بین تعداد «متقاضی» و «پرداختی» ناشی از عوامل ی از قبیل عدم پوشش وثایق جهت دریافت کامل تسهیلات و یا عدم پوشش فیش حقوقی نسبت به دریافت سقف مقرر تسهیلات و همچنین عدم توانایی مشتری در بازپرداخت تسهیلات (بالاخص سهم تسهیلات ایثارگران که مبلغ زوجین معادل یک میلیارد و دویست میلیون (1،200،000،000 ریال بوده است) می‌باشد. به استثناء بانک‌های ملی، پست‌ بانک، مسکن، کشاورزی، و آینده سایر بانک‌ها و مؤسسات اعتباری کمتر از سهمیه مقرر تسهیلات پرداخت نموده‌اند که مبین عدم رعایت مفاد حکم این بند است.

علی‌رغم ابلاغ اولیه از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران برای صندوق کارآفرینی امید دی و سرمایه در تاریخ 6/1/1398 لیکن به علت آنکه سهمیه‌های ابلاغی به بانک‌ها براساس میزان رشد نقدینگی میزان تغییر در مانده سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز و جاری وصولی‌ها (اقساط بازگشتی) و پیش‌بینی جذب منابع قرض الحسنه بانک‌ها در سال مورد نظر محاسبه و تعیین می‌گردد بانک مذکور برای آنها سهمیه‌ای در نظر نگرفته است.

به علت ادغام بانک‌های حکمت ایرانیان انصار قوامین و مؤسسه اعتباری کوثر با بانک سپه علی‌رغم ابلاغ اولیه از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 1398/01/06 سهمیه جداگانه‌ای برای آنها تعیین نشده است.

مشکلی با افزایش وام ازدواج نداریم/ افزایش چند برابری وام‌ها مشکل جوانان را حل نمی‌کند
معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با بیان اینکه من با افزایش وام ازدواج مخالف نیستم گفت: افزایش حتی چند برابری وام ازدواج نیز مشکلی را از جوانان حل نمی‌کند.

به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره افزایش رقم ازدواج برای جوانان، اظهار کرد: من با افزایش وام ازدواج مخالف نیستم.

محمد مهدی تندگویان با بیان اینکه موضوعی که من همیشه مطرح می‌کنم این است که افزایش وام ازدواج چه منطقی دارد، گفت: افزایش حتی چند برابری وام ازدواج نیز مشکلی را از جوانان حل نمی‌کند و عملا با ۸۰ میلیون شدن یا ۱۰۰ میلیون شدن وام ازدواج نیز نمی‌شود کاری کرد.

تندگویان ادامه داد: سال ۹۶، ۱۰ میلیون تومان وام ازدواج پرداخت شد و سال گذشته این رقم به ۵۰ میلیون تومان رسید و یک افزایش ۵ برابری را شاهد بودیم، در حالی که ۵ برابر شدن رقم وام ازدواج هیچ تأثیری در افزایش ازدواج نداشته است و ما هر سال شاهد سیر کاهشی آن بوده‌ایم.

معاون امور جوانان با بیان اینکه سوال اصلی این است که باید پرسید ۵۰ میلیون تومان به کدام قسمت ازدواج کمک می‌کند؟ ادامه داد: اقدامات اگر در راستای سیاست‌های جمعیت و خانواده انجام شود، تأثیر بیشتری دارد و مشکلات جمعیت حل می‌شود.

او با بیان اینکه بسیاری از کشور‌ها مطرح کردند که اگر خانواده‌ای دارای ۴ فرزند باشد مسکن رایگان در اختیارشان قرار خواهند داد، گفت: در قانون تسهیل ازدواج مواردی چون اشتغال جوانان، مسکن ارزان و… مطرح شده است، اما مشکل این است که باید صندوق ذخیره اندوخته جوانان در کشور با متولی‌گری وزارت اقتصاد و وزارت کشور شکل می‌گرفت.

 

به گزارش خبرنگار گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، با یک دودوتاچهارتای ساده می‌توان به این رسید که افزایش وام ازدواج با وجود تورم زیاد و افزایش قیمت‌های سرسام‌آور دردی از جوانان دوا نمی‌کند.

با یک جست و جوی ساده در سایت‌های فروش لوازم خانگی متوجه می‌شوید که قیمت وسایل خانه چندین برابر سال‌های گذشته افزایش یافته؛ اگر بخواهید تنها به سراغ اجناس تولید داخلی و ایرانی بروید متوجه خواهید شد که مثلا یک یخچال فریزر ساخت ایران که یک خانواده متوسط بتوانند آن را تهیه کنند بین ۱۲ تا ۲۰ میلیون تومان قیمت دارد و یا قیمت یک تلویزیون معمولی تولید داخلی ۷ تا ۱۱ میلیون تومان و یک لباسشویی ساخت ایران بین ۸ تا ۱۵ میلیون تومان است. لازم به توضیح است که یک زوج تازه ازدواج کرده تنها با یک یخچال فریز، تلویزیون و یک ماشین لباسشویی نمی‌توانند زندگی کنند و قاعدتا نیازمند ملزومات بیشتری هستند.

 

علاوه‌ بر این‌ها این افزایش‌ مبلغ وام ازدواج معضلات دیگری را نیز در پی دارد؛ از جمله این‌که بازار دلال‌های وام را داغ می‌کند!

در همین رابطه چندی پیش روزنامه خراسان در گزارشی در این باره نوشت: این دلال‌های وام چنان در اقتصاد کشور نفوذ کرده‌اند که حتی با راه اندازی شرکت‌هایی اقدام به خرید وفروش انواع  وام‌های بانکی و فروش وام ۵۰ میلیونی ازدواج برای ازدواج‌مجددها با قیمت ۲ میلیون و ۵۰۰ می‌کنند!

نویسنده گزارش می‌گوید: با جست و جو در سایت فروش کالا و خدمات، با تبلیغ آگهی درباره وام برای ازدواج مجددها مواجه می‌شوم. درباره چگونگی دریافت وام و هزینه کار سوال می‌کنم که مدعی می شود: «دو میلیون و ۵۰۰ ازتون می گیریم که اینم هزینه ثبت نام و پاک کردن اطلاعات هست. بانکی که شما وامو دریافت می کنین سمت همون محل خودتونه ولی ما کاراشو تو بانک مرکزی می‌کنیم. شما وقتی کد رهگیری از سمت بانک براتون اومد و شعبه تعیین شد، بعد اون جا بقیه هزینه رو  واریز می کنین. یعنی بانک اول مشخص میشه، تعیین شعبه میشه، بعد که تو صف وام قرار گرفتین، پولو واسمون می ریزین

جمعه ۱۲ دی ۱۳۹۹ – ۲۱:۲۲

PauseMute
Loaded: 0%

Progress: 0%
Remaining Time -1:06
Fullscreen
سرخط فارس| کلاف سردرگم وام ازدواج در بودجه 1400بر اساس لایحه بودجه 1400 ارسالی دولت به مجلس وام ازدواج برای هر یک از زوجین 50میلیون تومان با بازپرداخت هفت ساله پیش‌بینی شده اما افزایش هزینه‌های ازدواج بسیار بیش از اینهاست.

مصوبه کمیسیون اجتماعی مجلس برای ۱۰۰ میلیونی شدن وام ازدواج
سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: با مصوبه امروز کمیسیون اجتماعی درجریان بررسی لایحه بودجه 1400 وام ازدواج در سال آینده 100 میلیون تومان خواهد شد.

علی بابایی کارنامی نماینده مردم ساری در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، با اشاره به نشست امروز عصر کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: در این جلسه ادامه رسیدگی به لایحه بودجه سال 1400 در حوزه کاری کمیسیون اجتماعی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی افزود: در این جلسه بند الف تبصره 16 لایحه بودجه سال 1400مورد بحث و رسیدگی قرار گرفت.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس اظهار داشت: در جریان این بررسی اعضای کمیسیون اجتماعی مصوب کردند وام ازدواج در سال آینده از 50میلیون به 100 میلیون افزایش پیدا کند و اقساط آن از 5 ساله به 10 سال افزایش پیدا کند.

بابایی خاطرنشان کرد: دولت در لایحه بودجه سال 1400 آورده بود که وام ازدواج 50 میلیونی و زمان پرداخت اقساط آن 5 ساله باشد

مطالبه جوانان برای شکستن دیوار مشکلات/ سوژه افزایش وام ازدواج در «فارس من» داغ شد
بسیاری از جوانان در شرف ازدواج با ایجاد کمپینی در سامانه «فارس من» خواستار اقدام جدی مسؤولان برای شکستن دیوار مشکلات معیشتی، مسکن و اشتغال شدند.

به گزارش خبرگزاری فارس، نهاد خانواده یکی از اصلی‌ترین پایه‌های هر جامعه است، ازدواج هم پاسخی به مجموعه‌ای از نیازهای بشری است لذا در راستای تأمین آرامش روحی و روانی زن و مرد، تداوم نسل بشر و جلوگیری از بزه و آسیب‌های اجتماعی، توصیه‌های فراوانی به امر ازدواج شده است.

 

اما این روزها عوامل مختلف به ویژه مشکلات اقتصادی از جمله گرانی، تورم، ترس از آینده، بیکاری و مسائل شغلی، هزینه‌های ازدواج، نداشتن مسکن، درآمد کم، اجاره بها و عدم حمایت دولت از عمده‌ترین دلایل ازدواج‌گریزی جوانان بوده که آنها را در مسیر دوراهی اما و اگرهای ازدواج قرار داده است لذا به تبع آن سن افراد نیز برای تشکیل خانواده و تجردگرایی شیب تندی می‌گیرد.

 

راه‌حل پیشنهادی برای خروج از تجردگرایی جوانان این است که مسؤولان در مسیر توسعه گام‌های مثبتی بردارند، آنگاه می‌توانیم شاهد افزایش انگیزه جوانان برای ازدواج باشیم. تأمین رفاه حداقلی، مسکن و اشتغال می‌تواند نگرش جوانان را نسبت به ازدواج تغییر دهد و آنها را برای ایجاد کانون خانواده و مسؤولیت‌پذیری آماده کند.

و اما در این زمینه تعدادی از مخاطبان «فارس من» با ثبت سوژه‌‌هایی با عناوین «درخواست افزایش وام ازدواج در بودجه سال ۱۴۰۰»، «اشتغال، ازدواج و مسکن دغدغه‌ این روزهای جوانان» و «لزوم تسهیل شرایط وام برای جوانان» خواستار پیگیری و حل مشکلات ازدواج جوانان در گرو توجه مسؤولین شدند.

 

۱| دیوار بلند بیکاری مانعی بر سر راه ازدواج جوانان

سالیان متمادی موضوع کار و اشتغال جوانان مخصوصاً در قشر تحصیلکرده، معضلی لاینحل شده و خانواده‌های زیادی از عدم موفقیت سیستم‌ها در ناراحتی و عذابند، اخیراً اعطای وام برای تسهیل در امر ازدواج و تهیه مسکن به جوانان در کشور مطرح می‌شود که این مهم با وجود عدم شغل و درآمد برای جوانان، چه مفهومی می‌تواند داشته باشد؟

 

آیا مسؤولین کشور متوجه این واقعیت هستند اگر اشتغال جوان حل شود موضوع ازدواج و مسکن خودبخود قابل حل خواهد بود؟ بنابراین در اختیار قرار دادن تسهیلات بدون درآمد ماهانه، به جزء مشکلات روانی برای جوانان، عایدی نداشته و تنها مثل قرص‌ مسکن عمل می‌کند و هیچ‌گاه این مریضی و نقیصه بیکاری و عدم زندگی سالم در سایه درآمد و اشتغال را حل نخواهد کرد.

 

در این راستا، مخاطبان در سوژه‌ای نوشته‌اند: بیکاری و رکود اقتصادی اصلی‌ترین مانع ازدواج است، وقتی جوانی بیکار است و درآمدی ندارد چگونه می‌تواند رؤیای ازدواج را در سر بپروراند. اشتغال برای جوانان تبدیل به دغدغه شده در حالی که دولت می‌تواند سازوکاری را در این خصوص ایجاد کند تا جوانان تحصیلکرده بیکار نمانند.

 

۲| بودجه ۱۴۰۰ روی خوشی به وام ازدواج نشان نداد

بر اساس لایحه بودجه ۱۴۰۰، رقم پیشنهادی دولت برای وام ازدواج همان ۵۰ میلیون تومان اعلام شد این در حالی است که با نگاه به آمار و ارقام هشت ماهه سال ۹۹ درمی‌یابیم که قیمت تمامی کالاهای موجود در بازار افزایش غیرمنطقی داشته، از این رو دولت بدون توجه به نرخ تورم، تمایلی به افزایش وام ازدواج ندارد.

 

به این ترتیب مخاطبان با مطالبه افزایش وام ازدواج در بودجه سال ۱۴۰۰، گفته‌اند: بر اساس جزئیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، رقم وام ازدواج جوانان علی‌رغم تورم شدید سالانه و افزایش قیمت‌ها، تغییر چندانی نکرده در حالی است که تورم نقطه‌ای آبان ماه برای کالاهای غیرخوراکی و خدمات ۴۱ درصد افزایش دارد.

 

در این کمپین‌ آمده است: قیمت لوازم خانگی روز به روز صعودی است و همین امر موجب شده قدرت خرید بسیاری از زوج‌های جوان کاهش یابد لذا این مسأله خود مغایر با قوانین مشوق‌های ازدواج و فرزندآوری است. بنابراین باید وام ازدواج را نسبت به تورم در جامعه افزایش داد تا جوانان مورد حمایت مالی دولت قرار گیرند.

 

آنها در ادامه با بیان اینکه جوانان رغبتی برای ازدواج ندارند، می‌گویند: با توجه به این مسأله ما شاهد کاهش جمعیت جوان هستیم و از طرفی نیز با کوه بزرگ مشکلات اقتصادی می‌جنگیم، انتظار می‌رود در بودجه سال ۱۴۰۰ نگاه ویژه به وام ازدواج جوانان شود و با افزایش قابل توجه همراه گردد.

 

۳| سرگردانی زوجین در مسیر پرپیچ و خم دریافت وام ازدواج

برخی بانک‌ها برای اعطای وام ازدواج به زوجین، شرایط سخت‌گیرانه‌ای همچون معرفی چند ضامن کارمند دولتی را لحاظ می‌کنند. در حالی که اکثر جوانان شاغل در ادارات دولتی نیستند و یا دوست و آشنایی از این قشر ندارند.  آیا این به معنای مانع‌تراشی برای پرداخت وام نیست؟

 

با توجه به سنگ‌اندازی بانک‌ها در پرداخت وام ازدواج، بسیاری از مخاطبان «فارس من» هم با انتقاد از روند ارائه تسهیلات بانکی در کمپینی، اعلام کرده‌اند: با توجه به ابلاغ بانک مرکزی و مصوبه مجلس جهت تسهیل وام ازدواج، بانک‌ها موظف به پرداخت وام با یک ضامن معتبر و سفته بودند اما هنوز اکثر بانک‌ها از ارائه تسهیلات به جوانان طفره رفته و آن را در اولویت کار خود قرار نمی‌دهند.

 

آنها نوشته‌اند: یکی از شرایط برای پرداخت وام از سوی بانک‌ها معرفی ضامن کارمند رسمی دولت با گواهی‌نامه کسر از حقوق است، از این رو با توجه به کاهش روند استخدام، معرفی ضامن با شرایط مذکور بسیار سخت است، بنابراین می‌طلبد که مجلس به سخت‌گیری بانک‌ها در پرداخت وام ورود کند.

پرداخت ۵۰۲ هزار فقره وام ازدواج در ۷ ماهه امسال

مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی گفت: تا پایان مهر امسال، ۵۰۲ هزار و ۴۰۰ فقره وام قرض الحسنه ازدواج به ارزش ۲۶ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان پرداخت شد.

پرداخت ۵۰۲ هزار فقره وام ازدواج در ۷ ماهه امسال

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از صدا و سیما، سجاد مهدی زاده مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی در نشست معاون اول رئیس جمهور با مدیران ارشد شبکه بانکی گفت: ۲۱ هزار میلیارد تومان تسهیلات یارانه‌ای و قرض الحسنه، در ایام  به ۲۱ میلیون و ۱۰۰ هزار خانوار اعطا شد.

مهدی زاده افزود: تا ۲۰ آبان، به ۳۵۷ هزار و ۴۰۰ واحد کسب و کار با اشتغال ۵۹۹ هزار و ۸۰۰ نفر, ۷ هزار و ۴۳۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شد.

وی اضافه کرد: کل تسهیلات پرداختی بانک ها سال گذشته ۹۷۵ هزار میلیارد تومان بود که در ۶ ماهه نخست امسال, حدود ۷۰۰ هزار میلیارد تومان پرداخت شد که در مقایسه با ۶ ماهه نخست سال گذشته, رشد ۶۰ درصدی داشت.

مهدی زاده گفت: بخش های کشاورزی ۷ و ۲ دهم درصد، صنعت و معدن ۳۰ و ۵ دهم درصد، مسکن ۵ و ۷ دهم درصد، بازرگانی ۲۰ و ۳ دهم درصد و خدمات ۳۵ و یک دهم درصد, از تسهیلات پرداختی را به خود اختصاص دادند.

وی افزود: برای خرید تضمینی گندم تا کنون ۱۰ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان و برای ذخیره سازی مرغ منجمد هزار و ۳۰۰ میلیدرد تومان پرداخت شد که در مجموع ۱۱ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان به بحث خرید تضمینی در بخش کشاورزی و وابسته به آن پرداخت شد.

مهدی زاده ادامه داد: در سال ۹۸ تعداد ۱۸ هزار و ۳۰۰ واحد، ۲۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان از تسهیلات تامین مالی در نظرگرفته شده برای بنگاه های کوچک و متوسط برخوردار شدند.

وی گفت: تا پایان مهر امسال، ۵۰۲ هزار و ۴۰۰ فقره وام قرض الحسنه ازدواج به ارزش ۲۶ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان پرداخت شد.

مهدی زاده افزود: در بخش اشتعال پایدار روستایی ۱۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کردیم که به اشتغال ۲۵۸ هزار نفر منجر شد.

نفس‌تنگی وام ازدواج/ 50 میلیون امروز با 6 ماه بعد خیلی فرق دارد آقایان!

محدودیت منابع بانکی و برخی سوء استفاده ها، دریافت وام 50میلیونی را با تاخیرهای چندماهه مواجه کرده است.

نفس‌تنگی وام ازدواج/ 50 میلیون امروز با 6 ماه بعد خیلی فرق دارد آقایان!

به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، روزنامه خراسان در گزارشی به تاخیر در پرداخت وام ازدواج و سایر مشکلات آن پرداخته است که بخش‌های مهم آن در ادامه می‌آید.

پدرها و مادرها باید یک جفت کمربند آهنین هم به فهرست جهیزیه دخترانشان اضافه کنند تا عروس و داماد برای بدو‌بدوکردن‌های دریافت وام ازدواج مهیا شوند. داستان وام ازدواج، امسال غم‌انگیزتر شده و نگرانی‌های زوج‌های جوان را برای شروع زندگی دوچندان کرده است؛ آن هم در روزگار دلار 25 هزار تومانی و سکه 12 میلیونی که قیمت همه کالاهای دیگر هم به آن گره خورده است.

حاشیه‌های وام ازدواج 50 میلیونی 

زمستان سال 98، وقتی مبلغ وام ازدواج به 50 میلیون تومان رسید، خیلی‌ها نفس راحتی کشیدند که حالا می‌توانند سوروسات عروسی را بر پا و با دریافت 100 میلیون وام، زندگی ساده‌ای را آغاز کنند؛ اما این افزایش مبلغ وام ازدواج از 30 به 50 میلیون تومان، روی دیگری هم داشت که همه زوج‌ها را گرفتار کرد.

وسوسه دریافت این وام کم‌بهره با بازپرداخت هفت‌ساله، پدیده‌هایی همچون ازدواج صوری، ازدواج در سنین پایین و ازدواج سالمندی را رونق بخشید و منابع بانکی هم جوابگوی حجم تقاضا نبود. آمارهای این موارد در سال 98 هم قابل‌تامل است. به گفته سخنگوی دولت، در سال گذشته 2500 نفر از دریافت‌کنندگان وام ازدواج زیر ۱۵ سال و ۹۸ درصد آن‌ها دختران بوده‌اند. همچنین ۱۳ هزارنفر از دریافت‌کنندگان این وام در سال قبل ۵۰ تا ۶۵ سال داشتند. این درحالی است که به گفته کارشناسان، ازدواج در سن خیلی کم یا ازدواج‌های در سنین بالا (که در سن فرزندآوری نبوده و تاثیری در رشد جمعیت کشور ندارند)، با روح قانون اعطای وام ازدواج همخوانی ندارد.

 

پرداخت وام، حداکثر تا پایان سال

اما آن‌طور که از خبرها بر می‌آید، محدودیت منابع مالی بانک‌ها برای پرداخت وام ازدواج جدی است و اگر دولت به‌موقع منابع جدید برای این موضوع درنظر نگیرد، ممکن است زمان انتظار برای دریافت آن به شش‌ماه هم برسد. این را «محمدمهدی تندگویان» معاون سامان‌دهی امور جوانان  در اوایل شهریورماه اعلام کرد که «باتوجه به حجم متقاضی موجود ممکن است برخی از بانک‌ها در ابلاغ اعتبارات و سهمیه‌بندی استان‌ها دچار دیرکرد شوند؛ البته همه افراد وام ازدواج را دریافت می‌کنند و مشکلی وجود ندارد و تا پایان سال، دولت با تمام توان اعتبارات را تسویه می‌کند اما به دلیل مشکلات موجود پیش‌بینی‌های تامین اعتبار دچار مشکلاتی شده است.»

صحبت‌های تندگویان بعد از آن مطرح شد که ثبت‌نام وام ازدواج متوقف شده بود. معاون وزیر دلیل این موضوع را نیز همان سردرگمی بانک‌ها اعلام کرده بود، البته این توقف چندان طولانی نبود و گلایه‌های متعدد، دوباره قفل آن را گشود.

شبکه بانکی دچار سردرگمی شده است

تندگویان گفته بود: «شبکه بانکی برای پرداخت وام ازدواج دچار مشکلات و سردرگمی‌هایی شده زیرا ازیک‌سو با افزایش متقاضیان وام و موضوع تبعات سنی مواجه شدیم و از سوی دیگر میزان تخلفات خرید و فروش وام ازدواج در جامعه بسیار زیاد شده است و برخی نیز وام دریافتی را برای امر ازدواج تخصیص نمی‌دهند و بر مبنای این اتفاقات، جامعه متقاضی وام با میزان ازدواج‌ها هیچ تناسبی ندارد و ما در این زمینه پیش از این تذکر داده‌ بودیم… از طرف دیگر پیش از این وام ازدواج ۳۰ میلیون تومان با بازپرداخت پنج‌ساله بود و اکنون 50 میلیون با بازپرداخت هفت‌ساله شده که شبکه بانکی را در تامین اعتبارات دچار مشکل می‌کند….»

ضامن و ضمانت، معمای حل نشدنی

فصل دیگری از قصه وام ازدواج، ماجرای تکراری مشکلات ضامن و ضمانت است. تقریبا همه می‌دانند که ادعای مسئولان دولتی درباره کفایت یک ضامن برای هر وام 50 میلیونی، قانونی است که فقط به درد بایگانی می‌خورد. گزارش‌های مردمی و بررسی‌های میدانی ما هم نشان می‌دهد که پاسخ بانک‌ها درباره این موضوع چیزی جز این نیست که : «مبلغ وام زیاد شده، برای هر 50 میلیون تومان باید 2 ضامن بیاورید که حتما یکی از آن‌ها کارمند رسمی باشد، فقط هم چک قبول می‌کنیم، نه سفته !».

تفاوت 50 میلیون امروز با 6 ماه بعد

نکته مهم دیگر این‌که، تجربه ماه‌های اخیر نشان داده است، توان مسئولان دولتی برای مدیریت اقتصادی کشور کافی نیست و نتوانسته‌اند به آن سروسامان بدهند و نتیجه آن افزایش بی‌حساب‌وکتاب قیمت‌ها و کاهش قدرت خرید مردم بوده است.
بر اساس همین تجربه، واقعیت تلخ اما مهمی که امیدواریم مسئولان گوشه‌چشمی به آن داشته باشند، این است که اگر امروز یک زوج جوان بتوانند با 100 میلیون وام ازدواج، 10 کالای اساسی زندگی خود را خریداری کنند مطمئنا با تاخیرهای چندماهه دریافت وام، سبد خریدشان کوچک‌تر خواهد شد؛ کوچک و کوچک و کوچک‌تر… .

قسط اول، 2 میلیون تومان!

اتفاق عجیب دیگر درباره وام‌های ازدواج، اولین قسط آن است. هر یک از زوجین باید به ازای 50 میلیون تومانی که وام می‌گیرند، در ماه اول بیش از 2 میلیون تومان قسط بدهند، یعنی در مجموع 4 میلیون تومان. مبلغ قسط هر وام 650 هزار تومان است اما برخی بانک‌ها در قسط اولشان کارمزد آن را حساب می‌کنند و همان اول، گربه را دم حجله می کشند؛ این یعنی بهتر است زوج‌های جوان به جای 100 میلیون وام ازدواج، روی 96 میلیون تومان حساب باز کنند و قسط 4 میلیونی ماه اول را کنار بگذارند!

بدون‌شک وام ازدواج، مشکلات و گرفتاری‌های متعدد دیگری هم دارد که زوج‌های جوان و خانواده‌هایشان، با گوشت و پوست و استخوان آن را لمس و تجربه کرده‌اند. مشکلاتی که احتمالا مسئولان هیچ‌وقت آن را تجربه نکرده‌اند وگرنه بعد از این همه سال، دوباره نباید می‌گفتیم که «وام ازدواج؛ نقطه، سرخط»

چالش جوانان در آغاز زندگی مشترک/ نادیده گرفتن قانون در حوالی تسهیلات ازدواج

بازدیدهای میدانی خبرگزاری فارس نشان می‌دهد که در ارائه وام ازدواج، برخی بانک‌ها اعم از دولتی و غیردولتی، قانون دریافت چک و سفته به جای ضامن را رعایت نمی‌کنند و اینجا است که اهمیت ضمانت اجرای قانون نسبت به اصل قانون، بیشتر آشکار می‌شود.

چالش جوانان در آغاز زندگی مشترک/ نادیده گرفتن قانون در حوالی تسهیلات ازدواج

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، در گوشه یکی از بانک‌های شهر شیراز ، خانمی را می‌بینم که با ماسک ، دستکش و با فاصله زیاد از سایرین ایستاده است. با او که گفت‌و‌گو می‌کنم علت آمدنش به بانک، پرسش‌و‌جو برای گرفتن تسهیلات وام ازدواج برای دخترش است.

فاتحی‌ می‌گوید: دخترم به تازگی ازدواج کرده است و برای تهیه جهیزیه‌اش، نیاز به گرفتن وام ازدواج دارد و مجبور است در این شرایط  علی‌رغم وسواس زیاد به بانک رفت‌و‌آمد کند.

شرایط سخت ازدواج جوانان در این برهه اقتصادی از یک‌سو و شیوع از سوی دیگر این مادر و بسیاری دیگر از والدین و جوانان را مجبور به عدم برگزاری مراسم ازدواج کرده است.

به گفته او که می‌خواهد زودتر دخترش را راهی خانه بخت کند، تامین جهیزیه با افزایش نجومی قیمت‌ لوازم خانگی واقعا سخت است و والدین مجبورند وام ازدواج فرزندشان را برای تامین جهیزیه و برگزاری مراسم استفاده کنند.

فاتحی با اشاره به اینکه جهت اخذ تسهیلات در سامانه ثبت‌نام و برای دریافت وام به بانک سپه مراجعه کرده است، گفت: با مراجعه به شعبه درخواست معرفی دو ضامن برای گرفتن وام دخترم شد که واقعا نمی‌دانم چه‌ کسی را برای ضمانت معرفی کنم.

مراجعه مردم به شعب بانک‌ها در روزهای کرونایی به‌ عنوان یکی از مباحث چالشی ماه‌های اخیر مطرح بود که افزایش شیوع ویروس در سطح جامعه را به دنبال داشت و این تجمع با مراجعه زوج‌های جوان و والدینشان برای دریافت وام ازدواج بیشتر هم شده است

مراجعه مردم به شعب بانک‌ها در روزهای به‌ عنوان یکی از مباحث چالشی ماه‌های اخیر مطرح بود که هم آمار ابتلای کارمندان بانک به و هم افزایش شیوع ویروس در سطح جامعه را به دنبال داشت و حالا این تجمع با مراجعه زوج‌های جوان و والدینشان برای دریافت وام ازدواج بیشتر هم شده است.

حکایتی نازیبا از ازدحام همه‌روزه جمعیت در برخی شعب بانکی

شاید خبر افزایش وام ازدواج از ۳۰ به ۵۰ میلیون تومان نسبت به سال گذشته، برای هر یک از زوجین در شرایط اقتصادی فعلی خبر خوبی باشد به‌ گونه‌ای که زوجین برای آغاز زندگی مشترک می‌توانند روی صد میلیون تومان حساب کننداما نکته قابل توجه در این میان، این است که قطعا با افزایش مبلغ وام، تعداد ضامن‌های درخواستی از سوی شعب بانک‌ها نیز افزایش می‌یابد و در کنار این مساله با نرخ تورمی که امروز شاهد هستیم شاید این صد میلیون تومان پول ودیعه خانه‌شان هم نشود!

مراجعه به چند بانک در سطح شهر شیراز به وضوح نشان می‌دهد که بیشتر بانک‌ها برای هر یک از زوجین دو ضامن، آن هم ضامن کارمند و گواهی کسر از حقوق طلب می‌کنند و در موارد اندکی هم برای هر زوج یک ضامن درخواست می‌شود. اما نکته مهم در این میان پیدا کردن ضامن، آن هم در شرایطی است که مشکلات اقتصادی بیداد می‌کند و کمتر کسی حاضر می‌شود ضامن یک جوان تازه‌کار شود.

یک زوج که حالا قرار است به یک خانواده کوچک تبدیل شوند از طرفی برای دریافت ۱۰۰ میلیون تومان وام کم‌بهره برای شروع زندگی مشترکشان خوشحال هستند اما از طرفی دغدغه اینکه چگونه می‌توانند چهار ضامن کارمند پیدا کنند، ذهنشان را به هم می‌ریزد.

یک برگ سفته یا چک برای اخذ تسهیلات ازدواج کافی است

به گفته مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس در سال ۹۸ از میان حدود ۶۰ هزار زوج در استان فارس، ۵۰ هزار زوج وام ۳۰ میلیون تومانی ازدواج را دریافت کردند و مابقی یا خودشان مایل به دریافت نبوده یا نتوانسته‌اند دریافت کنند.

کیوان نیازی در گفت‌و‌گو با فارس، با اشاره به افزایش مبلغ وام از ۳۰ به ۵۰ میلیون تومان در سال جدید، گفت: از ابتدای سال ۹۹ تا آخر تیر ماه، ۸ هزار فقره وام در استان پرداخت شده است که ارائه یک برگ چک یا سفته ۵۰ میلیون تومانی جهت ضمانت به بانک‌ها کافی است.

وی تسهیل در ازدواج جوانان و سهولت در اخذ وام ازدواج را امری تکلیف شده می‌داند تا جوانان بتوانند در آغاز زندگی شرایط بهتری را داشته باشند. اما در این میان برخی بانک‌ها قانون را رعایت نکرده و برای ضمانت سخت‌گیری‌های بیش از اندازه را اعمال می‌کنند که در این میان بانک‌های خصوصی همکاری کمتری دارند.

نیازی در بخش دیگری از سخنانش از بروز مشکلاتی نیز در این مسیر یاد کرد که نمونه آن ازدواج‌های صوری و یا افزایش سن ازدواج و تمایل آن افراد نیز برای دریافت وام است.

سهولت در اخذ وام ازدواج ، امری تکلیف شده است اما در این میان برخی بانک‌ها، قانون را رعایت نکرده و برای ضمانت سخت‌گیری‌های بیش از اندازه را اعمال می‌کنند که در این میان بانک‌های خصوصی همکاری کمتری دارند

اما مراجعه ما به بانک‌های دولتی نظیر ملت، سپه، مسکن و صادرات حتی در شعبه‌های بالای شهر نظیر پل معالی‌آباد و میدان احسان که مردم از تمکن مالی بالاتری هم برخوردار هستند، حکایت از آن دارد که برای اخذ وام نیاز به یک یا دو ضامن برای هر یک از زوجین است و در هیچ‌ یک از بانک‌هایی که مراجعه کردیم ، خبری از چک یا سفته تنها جهت ضمانت نبود‌.

این بازدیدها نشان می‌دهد که برخی بانک‌ها اعم از دولتی و غیردولتی، این قانون را رعایت نمی‌کنند و اینجا است که اهمیت ضمانت اجرای قانون نسبت به اصل قانون، بیشتر آشکار می‌شود.

یک ضامن برای زوجینی که در یک شعبه ثبت‌نام کرده‌اند

به گفته رئیس شورای هماهنگی بانک‌های استان فارس در سال جاری ۱۴ بانک ملی، صادرات، رفاه، کشاورزی، مسکن، تجارت، ملت، قرض‌الحسنه مهر، سپه، توسعه تعاون، پست‌بانک، صنعت و معدن، صندوق کارافرینی امید و توسعه صادرات اقدام به ارائه تسهیلات ازدواج می‌کنند.

کریم ریگی‌زادگان در این باره به خبرنگار فارس گفت: از ابتدای سال ۹۹ تا انتهای مرداد ماه، ۱۱ هزار و ۶۸۶ فقره وام ازدواج به مبلغ ۶۳۲ میلیارد تومان در استان پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه مبلغ وام برای هر یک از زوجین در سال جاری ۵۰ میلیون تومان است، افزود: چنان چه فردی از تاریخ یکم فروردین ماه ۹۶ به بعد عقد کرده باشد و تاکنون وام ازدواج نگرفته باشد، مشمول دریافت وام ۵۰ میلیون تومانی است که با ارایه یک ضامن معتبر و سفته می‌تواند اقدام به دریافت تسهیلات کند.

ریگی‌زادگان با اعلام اینکه اگر زوجین هر دو در یک شعبه ثبت‌نام کنند، معرفی تنها یک ضامن کفایت می‌کند، گفت: در صورتی که هر یک از زوجین به شعبه متفاوتی مراجعه کنند برای هر کدام معرفی یک ضامن ضروری است.

وی تعداد ضامنین را منوط به کفایت میزان حقوق دریافتی‌شان به ازای مبلغ ضمانتی که قرار است تقبل کنند، عنوان کرد و افزود: مبلغ حقوق ضامن باید به حدی باشد که بتوان برای قسط هر ماه مبلغ یک میلیون ۲۰۰ هزار تومان برای صد میلیون، را پاسخگو باشد.

رئیس بانک ملی استان فارس، کارمزد تسهیلات ازدواج را چهار درصد و بازپرداخت آن را ۷ ساله اعلام کرد و گفت: برای هر ۵۰ میلیون تومان حدود ۵۱۰ هزار تومان بازپرداخت به صورت ماهانه برآورد شده است.

وی گفت: ضامن می‌تواند کارمند رسمی یا پیمانی دولت، کارمند نیروهای نظامی و انتظامی، کاسب دارای پروانه کسب باشد. همچنین در روستاها فرد فعال، خوش‌حساب و مورد تایید شورای اسلامی روستا قابل پذیرش است. ضمن اینکه ارائه چک و سفته نیز می‌تواند نقش ضامن را ایفا کند و در نهایت حساب یارانه افراد به‌عنوان ضامن در صورت نداشتن هیچ‌ یک از ضامنینی که عنوان شد، می‌تواند در نظر گرفته شود.

اینها در حالی است که تاکید بر تسهیل در امر ازدواج جوانان بارها و بارها عنوان و توسط مقامات مختلف بر آن تاکید شده است، قانون نیز این‌گونه عنوان می‌کند که حتی حساب یارانه فرد می‌تواند جهت اخذ تسهیلات ازدواج ضمانت‌کننده باشد، اما باز هم پرس‌و‌جویی ساده از شعب مختلف بانکی در بالا و پایین شهر، نشان می‌دهد که بیش از ۵۰ درصد از بانک‌ها، این قوانین را رعایت نکرده و از هر یک از زوجین دو ضامن طلب می‌کنند آن هم در شرایطی که  از یک سو و شرایط دشوار اقتصادی از دیگر سو مردم و به‌ ویژه جوانانی که در این شرایط زندگی مشترکشان را آغاز خواهند کرد، تحت فشار قرار داده است.

پس بهتر است با افزایش نظارت بر عملکرد بانک‌ها اندکی در باز شدن گره از مشکلات جوانان گام برداریم.

خبرگزاری فارس در راستای عمل به رسالت خود مبنی بر مطالبه‌گری نسبت به خواسته‌های مردم به طور نامحسوس به شعب مختلف بانک‌ها جهت اخذ تسهیلات ازدواج مراجعه و در گزارش‌های بعدی مصداق‌های دیگر را به جهت توجه به اجرای قانون منتشر خواهد کرد.

سقوط آزاد آمار تولد در کشور/ رکوردشکنی معکوس نرخ موالید

میزان موالید از حدود ۲۰ در هر هزار نفر جمعیت در سال ۱۳۹۴ با کاهشی محسوس به ۱۴.۴ در هر هزار نفر جمعیت در سال ۱۳۹۸ رسیده است. این آمار نشان می‌دهد نرخ تولد در کشور به کم‌ترین حد خود طی ۵۰ سال گذشته رسیده است.

سقوط آزاد آمار تولد در کشور/ رکوردشکنی معکوس نرخ موالید

به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، در حالی 13 شهریور، سالروز ابلاغ سیاست‌های کلی خانواده در سال 1395 را پشت سرگذاشتیم که تعداد تولدهای سال 1398 در مقایسه با سال 1394 نشان‌دهنده کاهش 374219 نفری است.

همچنین میزان موالید از حدود 20 در هر هزار نفر جمعیت در سال 1394 با کاهشی محسوس به 14.4 در هر هزار نفر جمعیت در سال 1398 و به کم‌ترین حد خود طی 50 سال گذشته رسیده است؛ بنا بر آمار رسمی، در حال حاضر حدود 19 میلیون و 900 هزار جوان 15 تا 29 سال داریم که در انتظار ازدواج هستند!

با وجود تذکرهای متوالی و متعدد مقام معظم رهبری هنوز شاهدیم بخش‌های مربوطه وظایف خود را به ارگان‌های دیگر ارجاع می‌دهد، از طرفی دولت هم گویا اعتقادی به مسئله کاهش جمعیت و توجه به ازدواج ندارد! در شرایط جمعیتی حساس امروز ستاد خاصی نداریم که متولی «جمعیت و خانواده» باشد!

از طرفی همه قوانین ما باید پیوست جمعیتی داشته باشند به این معنی که برای افزایش جمعیت، ظرفیت‌سازی کنند تا بتوانیم بلافاصله وارد فاز عملیاتی شویم.

مسئله خانواده و جمعیت به سال و ماه خاصی محدود نیست اما به بهانه سالروز ابلاغ ساست‌های کلی خانواده از سوی مقام معظم رهبری دوباره بندهای شانزده‌گانه این سیاست‌ها را مرور می‌کنیم:

خانواده واحد بنیادی و سنگ بنای جامعه اسلامی و کانون رشد و تعالی انسان و پشتوانه سلامت و بالندگی و اقتدار و اعتلای معنوی کشور و نظام است و سمت و سوی حرکت نظام باید معطوف باشد به:

1- ایجاد جامعه‌ای خانواده‌محور و تقویت و تحکیم خانواده و کارکردهای اصلی آن بر پایه الگوی اسلامی خانواده به‌عنوان مرکز نشو و نما و تربیت اسلامی فرزند و کانون آرامش‌بخش.

2- محور قرار گرفتن خانواده در قوانین و مقررات، برنامه‌ها، سیاست‌های اجرایی و تمام نظامات آموزشی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی به‌ویژه نظام مسکن و شهرسازی.

3- برجسته کردن کارکردهای ارتباط خانواده و مسجد برای حفظ و ارتقاء هویت اسلامی و ملی و صیانت از خانواده و جامعه.

4- ایجاد نهضت فراگیر ملی برای ترویج و تسهیل ازدواج موفق و آسان برای همه دختران و پسران و افراد در سنین مناسب ازدواج و تشکیل خانواده و نفی تجرد در جامعه با وضع سیاست‌های اجرایی و قوانین و مقررات تشویقی و حمایتی و فرهنگ‌سازی و ارزش‌گذاری به تشکیل خانواده متعالی بر اساس سنت الهی.

5- تحکیم خانواده و ارتقاء سرمایه اجتماعی آن بر پایه رضایت و انصاف، خدمت و احترام و مودت و رحمت با تأکید بر:

– به‌کارگیری یکپارچه ظرفیت‌های آموزشی، تربیتی و رسانه‌ای کشور در جهت تحکیم بنیان خانواده و روابط خانوادگی.
– فرهنگ‌سازی و تقویت تعاملات اخلاقی.
– مقابله مؤثر با جنگ نرم دشمنان برای فروپاشی و انحراف روابط خانوادگی و رفع موانع و زدودن آسیب‌ها و چالش‌های تحکیم خانواده.
– ممنوعیت نشر برنامه‌های مخل ارزش‌های خانواده.
– ایجاد فرصت برای حضور مفید و مؤثر اعضای خانواده در کنار یکدیگر و استفاده مؤثر خانواده از اوقات فراغت به صورت جمعی.

6- ارائه و ترسیم الگوی اسلامی خانواده و تقویت و ترویج سبک زندگی اسلامی ــ ایرانی با:

– ترویج ارزش‌های متعالی و سنت‌های پسندیده در ازدواج و خانواده.
– پر رنگ کردن ارزش‌های اخلاقی و زدودن پیرایه‌های باطل از آن.
– مبارزه با اشرافیت و تجمل‌گرایی و مظاهر فرهنگ غرب.
– اصلاح رفتار گروه‌های مرجع و برجسته سازی رفتارهای شایسته آنها و جلوگیری از شکل‌گیری گروه‌های مرجع ناسالم.

7- بازنگری، اصلاح و تکمیل نظام حقوقی و رویه‌های قضایی در حوزه خانواده متناسب با نیازها و مقتضیات جدید و حل و فصل دعاوی در مراحل اولیه توسط حکمیت و تأمین عدالت و امنیت در تمامی مراحل انتظامی، دادرسی و اجرای احکام در دعاوی خانواده با هدف تثبیت و تحکیم خانواده.

8- ایجاد فضای سالم و رعایت روابط اسلامی زن و مرد در جامعه.

9- ارتقاء معیشت و اقتصاد خانواده‌ها با توانمندسازی آنان برای کاهش دغدغه‌های آینده آنها درباره اشتغال، ازدواج و مسکن.

10- ساماندهی نظام مشاوره‌ای و آموزش قبل، حین و پس از تشکیل خانواده و تسهیل دسترسی به آن بر اساس مبانی اسلامی ـ ایرانی در جهت استحکام خانواده.

11- تقویت و تشویق خانواده در جهت جلب مشارکت خانواده برای پیشبرد اهداف و برنامه‌های کشور در همه عرصه‌های فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و دفاعی.

12- حمایت از عزت و کرامت همسری، نقش مادری و خانه‌داری زنان و نقش پدری و اقتصادی مردان و مسؤولیت تربیتی و معنوی زنان و مردان و توانمندسازی اعضای خانواده در مسؤولیت پذیری، تعاملات خانوادگی و ایفاء نقش و رسالت خود.

13- پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و عوامل تزلزل نهاد خانواده بویژه موضوع طلاق و جبران آسیب‌های ناشی از آن با شناسایی مستمر عوامل طلاق و فروپاشی خانواده و فرهنگ‌سازی کراهت طلاق.

14- حمایت حقوقی، اقتصادی و فرهنگی از خانواده‌های با سرپرستی زنان و تشویق و تسهیل ازدواج آنان.

15- اتخاذ روش‌های حمایتی و تشویقی مناسب برای تکریم سالمندان در خانواده و تقویت مراقبت‌های جسمی و روحی و عاطفی از آنان.

16- ایجاد ساز و کارهای لازم برای ارتقاء سلامت همه جانبه خانواده‌ها بویژه سلامت باروری و افزایش فرزندآوری در جهت برخورداری از جامعه جوان، سالم، پویا و بالنده.

منبع: تسنیم

شروط سخت‌گیرانه بانک‌ها برای پرداخت وام ازدواج/ بانک مرکزی هم‌چنان ساکت است

علی‌رغم صراحت بند «الف» تبصره 16 قانون بودجه 99 و اطلاعیه بانک مرکزی درباره شرایط ضامنان پرداخت وام قرض‌الحسنه ازدواج 50 میلیون تومانی، اکثر بانک‌ها شرایط سختگیرانه‌ای در این زمینه لحاظ می‌کنند.

شروط سخت‌گیرانه بانک‌ها برای پرداخت وام ازدواج/ بانک مرکزی هم‌چنان ساکت است

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، مطابق بند «الف» تبصره 16 قانون بودجه 99، بانک‌ها موظف به پرداخت وام قرض‌الحسنه ازدواج 50 میلیون تومانی به متقاضیان با یک ضامن و سفته هستند.

بعد از که بسیاری از بانک ها برخلاف قانون بودجه 99 و بخشنامه بانک مرکزی، در زمینه تعداد ضامن ها و شرایط آنها، محدودیت های سختگیرانه ای دارند، بانک مرکزی با صدور اطلاعیه ای در تاریخ 23 خردادماه، مجددا بر پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج با یک ضامن و سفته تأکید کرد و شرایط زیر را به عنوان شرایط ضامن

الف- چنانچه زوجین در سامانه ازدواج هر دو یک بانک را انتخاب کرده باشند، ارائه یک ضامن معتبر، منوط به کفایت میزان حقوق دریافتی آن ضامن برای اقساط هر دو قرارداد زوجین امکان‌پذیر است.

ب- چنانچه متقاضی اخذ تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به همان بانک دریافت‌کننده یارانه خود مراجعه کرده باشد، مراتب در چارچوب بخشنامه‌های مربوط به اعطای تسهیلات به پشتوانه یارانه واریزی قابل اجراست.

پ- چنانچه متقاضی دریافت تسهیلات ازدواج، کارمند رسمی یا پیمانی دولت، نیروی نظامی و انتظامی، نهادها و موسسات عمومی (نظیر شهرداری و بنیاد، کمیته‌امداد، هلال‌احمر) باشد، ارائه گواهی تعهدکسر اقساط از سازمان مربوطه به همراه ارائه فیش حقوق و حکم کارگزینی منوط به آنکه مانده حقوق نامبرده کفایت کند، پذیرفته شده و نیازی به اخذ ضامن نیست.

ت- ضمانت یک نفر کارمند رسمی، پیمانی، بازنشسته دولت، نیروی نظامی و انتظامی، نهادها و موسسات عمومی (نظیر شهرداری و بنیاد، کمیته امداد، هلال احمر)، کارگر یا کارمند شرکت‌های تولیدی صنعتی بزرگ و فعال، با ارائه آخرین فیش حقوقی و حکم کارگزینی و … امکان پذیر می‌باشد.

ث- ضمانت یک نفر کاسب دارای پروانه کسب که در زمان اعطای تسهیلات دارای فعالیت اقتصادی دایر باشد.

ج- ضمانت‌یک نفر دارنده حساب جاری فعال و خوش حساب که به تأیید و تشخیص شعبه پرداخت‌کننده رسیده باشد.

چ- در مورد متقاضیان تسهیلات در مناطق روستایی، ضمانت یک نفر ساکن روستا که اهلیت و صلاحیت وی توسط شورای اسلامی روستا تایید شود (ممهور به مهر شورا).

ح- سایر وثایق قابل قبول از جمله دریافت سفته، چک معتبر و سپرده‌های متقاضی و بستگان آنان

*شروط متفاوت بانک‌ها برای پرداخت وام ازدواج

به گزارش فارس و براساس اطلاعیه بانک مرکزی، علاوه بر کارمندان رسمی و پیمانی دولت، کارمندان شرکت‌های معتبر صنعتی و همچنین کاسب ها هم می توانند ضامن دریافت وام قرض الحسنه ازدواج شوند. به علاوه، اگر دریافت کننده وام ازدواج، کارمند دولت یا برخی نهادها باشد، نیازی به ارائه ضامن برای دریافت این وام ندارد (بند «پ»). همچنین اگر ضامن حقوق مناسبی داشته باشد، امکان پرداخت وام ازدواج زوجین (100 میلیون تومان) صرفا با یک ضامن وجود دارد (بند «الف»).

با این وجود، تحقیقات میدانی خبرنگار خبرگزاری فارس نشان می دهد که اکثر بانک ها حاضر به اجرای این اطلاعیه بانک مرکزی هم نشدند و شرایط متفاوت و سخت‌گیرانه ای در زمینه پرداخت وام ازدواج دارند. براساس بررسی های مذکور، بانک‌های پارسیان، ملی، سپه، اقتصاد نوین، کشاورزی و ملت حاضر به پرداخت وام ازدواج صرفا با یک ضامن هستند اما ضامن مدنظر آنها، کارمند رسمی دولت با حقوق ماهیانه بالای ۵ میلیون تومان است.

همچنین اگر کسی بخواهد در بانک های کشاورزی و ملت، کسبه را به‌عنوان ضامن دوم معرفی کند، باید به شعب منتخب این بانک ها مراجعه کند. جالب اینجاست که در سامانه وام ازدواج بانک مرکزی، انتخاب شعب بانک ها با متقاضی وام نیست و در نتیجه، اگر فردی قصد دارد کسبه را به عنوان ضامن دوم در این بانک ها معرفی کند باید اینقدر درخواست دهد تا آن شعب خاص به وی معرفی شود! بعضی بانک ها هم شرایط عجیب تری داشتند مثلا بانک تجارت نه‌تنها فقط ضامن کارمند می‌خواهد بلکه متقاضی دریافت وام ازدواج نیز باید کارمند بوده و سفته ارائه دهد.

علاوه بر موارد مذکور، در برخی از بانک ها، شرایط ضامنین در شعب مختلف یک بانک متفاوت است و این موضوع کاملا به نظر رئیس شعبه بستگی دارد.

به صورت خلاصه، شرایط مدنظر بانک ها برای ضامنین پرداخت وام ازدواج به شرح زیر است:

الف- یک ضامن کارمند رسمی با حقوق بالای ۵ میلیون تومان به همراه سفته

ب-  در صورتی که شرایط فوق امکانپذیر نبود، دو ضامن کارمند به همراه سفته یا یک ضامن کارمند و یک ضامن کسبه به همراه سفته (البته کارشناس بانک مقدار سرمایه (ارزش زمین، کارگاه یا مغازه‌ای که کاسب در آن کار می‌کند) ضامن کسبه را بررسی می کند)

به گزارش فارس و با توجه به آنچه گفته شد، بانک ها برخلاف بند «ث» اطلاعیه بانک مرکزی، حاضر نیستند کسبه را به‌ عنوان تنها ضامن پذیرند. علاوه بر این، خبری از اعطای وام ازدواج بدون ضامن به شرط کارمند بودن دریافت کننده وام نیست (بند «پ» اطلاعیه بانک مرکزی). همچنین به نظر می رسد اگر بانک ها حاضر به اجرای بند «الف» اطلاعیه بانک مرکزی شوند (پرداخت وام ازدواج زوجین با یک ضامن)، صرفا در زمانی خواهد بود که دریافت کنندگان این وام، کارمندی با حقوق ماهیانه بالای ۱۰ میلیون تومان معرفی کنند.

با توجه به آنچه در این گزارش بیان شد، انتظار می رود بانک مرکزی هر چه سریعتر سکوت خود را بشکند و بر عملکرد بانک ها در پرداخت وام قرض الحسنه ازدواج به صورت جدی نظارت نماید. در غیراینصورت بسیاری از جوانان، امسال نخواهند توانست این وام را دریافت کنند و مشکلات اقتصادی شان برای شروع زندگی مشترک تشدید خواهد شد؛ موضوعی که تبعات اجتماعی و اقتصادی فراوانی برای کشور دارد.

توضیحات بانک قرض الحسنه مهر ایران درباره یک خبر

روابط عمومی بانک قرض الحسنه مهر ایران در واکنش به گزارش منتشر شده با عنوان «تعداد اندک بانک‌ها در سامانه وام ازدواج/ تداوم سکوت بانک مرکزی در برابر تخلفات نظام بانکی» توضیحاتی ارسال کرده است.

توضیحات بانک قرض الحسنه مهر ایران درباره یک خبر

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، روابط عمومی بانک قرض الحسنه مهر ایران در واکنش به گزارش منتشر شده با عنوان ر تاریخ 1 شهریورماه، توضیحاتی به این خبرگزاری ارسال کرده است که متن کامل آن به شرح زیر است:

1- طبق گزارش منتشر شده در فارس، بانک مهر ایران یکی از معدود بانک‌هایی بوده که در سامانه تقاضای تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج امکان انتخاب آن موجود بوده است. به نظر می‌رسد این مورد جای تقدیر داشته باشد، نه تخریب؟ طبیعی است در چنین شرایطی صف تقاضا برای دریافت تسهیلات شکل گیرد و فرآیند دریافت آن زمان‌بر شود.

2- فعالان آن رسانه محترم بهتر می‌دانند عمدتاً یک مسئله تا جنبه عمومی نداشته باشد، ارزش خبری پیدا نمی‌کند. اگر مشکلی شخصی برای یک نفر پیش آید، تبدیل به خبر نمی‌شود، اما اگر همان مشکل برای چندین نفر تکرار شود، دست‌مایه تهیه خبر و گزارش می‌شود. در گزارش مورد بحث تنها به تجربه شخصی یک نفر ارجاع داده شده که قابل تعمیم نیست. اگر این مورد برای چندین نفر تکرار شده بود، قابلیت استناد پیدا می‌کرد.

3- بر اساس عرف، امکان دریافت تسهیلات ازدواج در شهری که فرد در آن ساکن است، وجود دارد. اگر فرد اشاره شده در گزارش اسناد مثبته مبنی بر سکونت در آن شهر را ارائه کرده باشد، دریافت تسهیلات ازدواج از بانک‌های آن شهر برای وی بدون مشکل انجام می‌شود.

4- زیر سؤال بردن خدمات بزرگترین بانک قرض‌الحسنه کشور، با اتکا به تجربه شخصی یک نفر، از معیارهای حرفه‌ای و اخلاقی که خبرگزاری فارس را به رعایت آن‌ها می‌شناسیم، فاصله دارد.

18 واحد تولیدی در حال تملک بانک است

رئیس شورای هماهنگی شورای بانک‌های استان زنجان گفت: در بحث تملیک، طبق آمار از کل واحدهای تعطیل، ۱۸ مورد در حال تملیک است که با اقدام می‌توان آن‌ها را احیا و به چرخه تولید بازگرداند.

18 واحد تولیدی در حال تملک بانک است

حسن دادگر امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زنجان با اشاره به اینکه شبکه بانکی استان تلاش خوبی در سال‌های گذشته داشته است، اظهار کرد: در حال حاضر ۱۵ هزار میلیارد تومان مانده شبکه بانکی استان با ۱۴ عضو است که ۱۳.۷ هزار میلیارد تومان آن تسهیلات و ۷۷۰ میلیارد تومان مطالبات است.

رئیس شورای هماهنگی شورای بانک‌های استان زنجان با اشاره به اینکه امسال ۳۰ درصد افزایش منابع و ۴۴ درصد افزایش تسهیلات داده شده است، اضافه کرد: این مبلغ نسبت مصارف به منابع در پایان ۹۷ حدود ۸۰ درصد و در پایان سال گذشته ۸۹.۹ درصد و در پایان تیر به ۹۱.۷ درصد رسیده است.

وی با اشاره به اینکه در بخش تسهیلات ازدواج ۱۲ هزار و ۱۵۳ فقره وام ازدواج که شامل ۶۰۵۰ زوج است، پرداخت شده است، اضافه کرد: تسهیلات پرداختی در چهار ماهه امسال ۱۵۸ میلیارد تومان است که صف انتظار زیاد است، اما شبکه بانکی مشکلی در پرداخت‌ها ندارد.

دادگر گفت: در بحث پرداخت خسارت بیمه‌های بخش دولتی ۳۰.۳ درصد و بیمه‌های خصوصی قریب به ۷۰ درصد است و میزان خسارت پرداخت شده ۳۲۲ هزار و ۳۹۸ هزار میلیارد ریال است.

رئیس شورای هماهنگی شورای بانک‌های استان زنجان افزود: در بخش تسهیلات  ۴۸۸ میلیارد سهمیه استان، تا روز گذشته ۱۵۴ میلیارد تومان به شبکه بانکی معرفی و ۴۲ میلیارد تومان آن با ۲۹ درصد پرداخت شده است و احتمال تمدید آن تا پایان شهریور وجود دارد.

وی با اشاره به سهم بخش‌های مختلف در تسهیلات پرداختی گفت: ۴۳ درصد تسهیلات در بخش صنعت و معدن، ۲۲ درصد بازرگانی و مابقی مربوط به بخش کشاورزی است.

دادگر افزود: در بحث تملیک نیز طبق آمار از کل واحدهای تعطیل، ۱۸ مورد در حال تملیک است که با اقدام می‌توان ان ها را احیا و به چرخه تولید بازگرداند.

انتهای پیام/72005/ق

تعداد اندک بانک‌ها در سامانه وام ازدواج/ تداوم سکوت بانک مرکزی در برابر تخلفات نظام بانکی

با وجود آنکه 5 ماه از سال گذشت، هم‌چنان تعداد بانک‌های مندرج در سامانه وام ازدواج بانک مرکزی بسیار اندک است و بانک مرکزی در برابر تخلفات بانک‌ها در زمینه پرداخت وام ازدواج سکوت کرده است.

تعداد اندک بانک‌ها در سامانه وام ازدواج/ تداوم سکوت بانک مرکزی در برابر تخلفات نظام بانکی

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، وام قرض الحسنه ازدواج مهم‌ترین راهکار حمایتی دولت از زوج‌های جوان است. در همین راستا، میزان وام ازدواج دقر قانون بودجه امسال از 30 به 50 میلیون تومان افزایش یافت و در متن این قانون به پرداخت این وام با یک ضامن و سفته تاکید شد.

با این وجود، بانک های مختلف تمایلی به پرداخت این وام براساس شرایط مندرج در متن قانون بودجه 99 نداشتند و در زمینه پرداخت این وام به متقاضیان، سنگ اندازی کردند. با ، بانک مرکزی با صدور  در تاریخ 23 خردادماه، بر پرداخت وام ازدواج با شرایط مندرج در قانون بودجه یعنی یک ضامن و سفته تاکید کرد.

*بی محلی بانک‌ها به اطلاعیه بانک مرکزی درباره شرایط ضامنین وام ازدواج

با این وجود، همچنان که انتظار می رفت، صدور اطلاعیه بانک مرکزی هم موجب تسریع روند پرداخت وام ازدواج در بسیاری از بانک ها نشد. محمدطاها حسینی یکی از متقاضیان وام ازدواج در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری فارس درباره این موضوع گفت: «در خردادماه یکی از شعب بانک رسالت به‌عنوان تسهیلات دهنده به بنده معرفی شد. من بار اول که به بانک مراجعه کردم، بانک از من دو ضامن به همراه سفته که یکی از آن‌ها می‌توانست کاسب باشد، خواست. چند روز بعد اطلاعیه بانک مرکزی صادر شد و بنده با توجه به اطلاعیه، مجددا به بانک مراجعه کردم که بازهم با همان خواسته‌ها روبرو شدم. درنتیجه پس از یک ماه کش‌وقوس تصمیم گرفتم که درخواستم را لغو کنم و دوباره درخواست دهم تا شاید در بانک بعدی شرایط متفاوت باشد».

حسینی با اشاره به اینکه درخواست جدیدش برای دریافت وام ازدواج را در استانی دیگر که محل سکونت همسر وی بود، ثبت کرده است، اظهار داشت: «این بار که خواستیم درخواست بدیم فقط دو بانک رسالت و مهر ایران می‌آمد که من با توجه به تجربه قبلی، بانک مهر ایران را انتخاب کردم. پس از یک هفته پیامک مراجعه به بانک برای بنده آمد ولی پس از مراجعه به بانک با اظهارات عجیب رئیس شعبه روبرو شدم. وی کلا پرداخت وام به من را غیرممکن می‌دانست چون همسرم در شهرستان مجاور ساکن بوده است و آدرس محل تولد من هم در استانی دیگر است! جالب اینجاست وقتی به وی معترض شدم که دادن یا ندادن تسهیلات زمانی که پیامک معرفی به شعبه برای من می‌آید تعیین می‌شود، گفت: چون سایت ما همیشه باز است برای همین بسیاری از افراد به اینجا معرفی می‌شوند!».

وی با اشاره به بی نتیجه بودن ثبت شکایت خود در سامانه بانک مرکزی از بانک رسالت که اولین بار به آنجا مراجعه کرده بود، افزود: «بعد از این دو تلاش ناموفق برای دریافت تسهیلات ازدواج، در صف تسهیلات بانک دیگری هستم تا شاید در این بانک با عجایب جدید روبرو نشوم. البته تعداد گزینه‌های انتخابی برای بانک تسهیلات دهنده از چند ماه پیش بسیار کم است. اگر این بانک‌ها اینقدر بازی در نمی‌آوردند من الان زندگی مشترکم را که معطل همین وام برای پول پیش خانه است، شروع کرده بودم».

* تعداد اندک بانک‌ها در سامانه وام ازدواج بانک مرکزی

براساس این گزارش، مراجعه خبرنگار خبرگزاری فارس به سامانه وام ازدواج بانک مرکزی موید اظهارات این متقاضی دریافت وام ازدواج مبنی بر تعداد اندک بانک‌هایی تسهیلات دهنده (پرداخت کننده وام ازدواج) است. در تصویر زیر، نتیجه ثبت آدرس محل سکونت متقاضیان وام ازدواج در استان‌های گیلان، مازندران و تهران آمده است:

همانطور که در تصویر فوق مشاهده می کنید متقاضیان وام ازدواج در استان های گیلان و مازندران صرفا در 3 بانک و در استان تهران صرفا در 4 بانک می توانند درخواست وام ازدواج خود را ثبت کنند.

براساس این گزارش، مشخص نیست سکوت بانک مرکزی درباره تخلفات بانک ها درباره شرایط ضامنین وام ازدواج تا چه زمانی ادامه پیدا خواهد کرد؟ و همچنین چرا تعداد بانک های موجود در سامانه وام ازدواج بانک مرکزی اینقدر محدود شده اند

سلطانی‌فر: مدیران آینده کشور را در سازمان‌های مردم‌نهاد تربیت می‌کنیم

وزیر ورزش و جوانان با بیان اینکه ما مدیران آینده کشور را در سازمان های مردم نهاد تربیت می‌کنیم، گفت: در این سازمان‌ها یک میلیون جوان داریم که در این سال‌ها هر جایی که نیاز بوده، عاشقانه وارد شده اند.

سلطانی‌فر: مدیران آینده کشور را در سازمان‌های مردم‌نهاد تربیت می‌کنیم

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان، صبح امروز (دوشنبه ۲۰ مرداد) در نشست وزرای کشور و ورزش و جوانان با مجمع سازمان های مردم نهاد گفت: سازمان های مردم نهاد جوانان در دولت یازدهم و دوازدهم از ۱۰۰ به ۳۲۰۰ رسیده امروز به یک شخصیت حقوقی پیدا کرده اند.

وی، توسعه نهادهای مدنی که موجب توسعه حضور مردم است را یکی از شاخصه های جامعه مردمسالار دینی دانست و ادامه‌داد: امروز جمهوری اسلامی پس از ۴۱ سال به همه دنیا اثبات کرده می‌شود یک حکومت دینی داشت و احزاب و گروه‌ها هم در زیر سایه آن فعالیت کنند و نهادهای مدنی و سازمانهای مردم نهاد به فعالیت های خود بپردازند و در توسعه کشور نقش داشته باشند.

سلطانی فر با بیان اینکه موتور محرکه توسعه هر جامعه جوانان آن هستند، اظهار داشت: اگر در جامعه ای جوانان آن در صحنه باشند می تواند رشد توسعه سریعتر باشد. در بیانیه گام دوم هم محور تمام فعالیت ها را جوانان قرار داده اند، بر این باور هستیم تمام تلاش خود را بکار گیریم تا بتوانیم جوانان را در عرصه های مختلف بکار گیریم.

وزیر ورزش و جوانان تصریح کرد: ما مدیران آینده کشور را در سازمان های مردم نهاد تربیت می‌کنیم، ما در این سازمان ها ۱ میلیون جوان داریم، در این سالها هر جایی که نیاز بوده این جوانان عاشقانه وارد شده اند و آمادگی دارند در همه صحنه های حاکمیت ملی نقش آفرینی کنند.

وی اضافه کرد: در بحث های مربوط به کنکور در هیات دولت گفتیم آمادگی داریم همه فضاهای ورزشی خود را در اختیار قرار دهیم و هم یک جمع یک میلیون نفری به کمک برگزاری آن بیایند.

سلطانی فر اظهار داشت: نقش نهادهای مدنی در امنیت سیاسی در تمام جوامع بر کسی پوشیده نیست، از میان ۱ میلیون نفر از جوانان مردم نهاد در اتفاقات سال های ۹۶ و ۹۸ حتی یک نفر دستگیر، زخمی و حضور نیافته است.

وی خطاب به وزیر کشور گفت: درخواست ما همکاری بیشتر استانداران با جوانان سازمان های مردم نهاد است. تلاش کردیم مراکز شکوفایی و شناسایی استعدادها را در استان ها انجام دهیم.

سلطانی فر افزود: امروز ۴۰۰ دفتر در کشور خدمات خوبی به زوج های جوان می‌دهند. همچنین خانه های جوانان ما در سال ۹۳ صفر بوده و الان به ۱۱۳ دفتر رسیده، اما تصمیم داریم به ۲۰۰ دفتر برسد.

وزیر ورزش و جوانان درباره وام ازدواج گفت: امسال تسهیلات ازدواج به ۵۰ میلیون تومان برای هر کدام از زوجین رسیده است.

پرداخت بیش از ۳۳۰۰ فقره وام ازدواج در خراسان شمالی/ یک ضامن و سفته، کافی است

دبیر کمیسیون هماهنگی بانک‌های استان خراسان شمالی، از پرداخت بیش از ۳ هزار و ۳۰۰ فقره وام ازدواج در استان خبر داد و گفت: برای دریافت وام ازدواج توسط هرکدام از زوجین، یک ضامن معتبر بانکی و سفته کفایت می‌کند.

پرداخت بیش از ۳۳۰۰ فقره وام ازدواج در خراسان شمالی/ یک ضامن و سفته، کافی است

علی‌اصغر هدایتی در گفت و گو با خبرنگار فارس در بجنورد، با اشاره به برخی اعتراضات نسبت به پرداخت وام ازدواج و شرایط آن اظهار کرد: با توجه به مبلغ ۵۰ میلیون تومانی وام ازدواج برای هرکدام از زوجین و همچنین طولانی شدن روند بازپرداخت این تسهیلات، پیدا کردن ضامن برای این وام‌ها دچار مشکل شده است.

وی با تأکید بر اینکه هر وام ۵۰ میلیون تومانی ازدواج فقط نیازمند یک ضامن معتبر به همراه سفته است، خاطرنشان کرد: ضامن معتبر بانکی در سیستم بانکی به معنی این است که یک‌چهارم حقوق فرد ضامن به‌اندازه مبلغ هر قسط باشد.

دبیر کمیسیون هماهنگی بانک‌های خراسان شمالی همچنین از پرداخت بالغ بر ۳ هزار و ۳۰۰ وام ازدواج طی سال ۹۹ خبر داد و گفت: به محض تکمیل شدن پرونده هرکدام از زوجین برای دریافت وام ازدواج، ظرف مدت ۴۸ ساعت این واریز انجام می‌شود.

وی مجموع مبلغ پرداخت‌شده برای وام‌های ازدواج در سال ۹۹ را ۱۷۴ میلیارد تومان تاکنون اعلام کرد و گفت: هم‌اکنون با مساعدت‌های انجام‌شده در تشکیل و تکمیل پرونده‌های درخواست وام ازدواج، بالغ‌بر ۶ هزار نفر در خراسان شمالی در حال گذراندن مراحل دریافت وام ازدواج هستند.

هدایتی در انتها با تأکید بر اینکه تمامی بانک‌ها دولتی موظف به پرداخت وام‌های قرض‌الحسنه از تمامی منابع موجود خود هستند، تصریح کرد: برخی‌ها اعلام می‌کنند که بانک‌ها منابعی برای پرداخت وام ازدواج ندارند که این موضوع کذب است.

پرداخت ۷۸۸ هزار وام ازدواج در سال‌ گذشته/ حمایت بانک‌ها از ۲۱ هزار واحد تولیدی

دبیر شورای هماهنگی بانک‌های دولتی و نیمه دولتی گفت: در یک سال گذشته ۷۸۸ هزار وام ازدواج به جوانان پرداخت شده و در سه ماهه اول امسال نیز ۱۱۱ هزار زوج جوان از این تسهیلات استفاده کرده‌اند.

پرداخت ۷۸۸ هزار وام ازدواج در سال‌ گذشته/ حمایت بانک‌ها از ۲۱ هزار واحد تولیدی

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری فارس، آیت‌الله رئیس قوه‌قضائیه برای بررسی مشکلات و مسائل نظام بانکی میزبان مدیران عامل ۱۲ بانک دولتی و نیمه دولتی و نماینده بانک‌های غیردولتی بود و از مدیران بانکی خواست که خودشان پیش از همه پیشگام در عرصه اصلاح نظام بانکی و پیگیری احقاق حقوق بانک‌ها باشند.

محمدرضا حسین زاده مدیرعامل بانک ملی و دبیر شورای هماهنگی بانک‌های دولتی و نیمه دولتی در این جلسه با ارائه گزارشی درباره عملکرد بانک‌ها در حوزه نظارت و کاهش فساد و تخلف و توجه به معیشت مردم و رونق کسب و کار و آخرین وضعیت مطالبات و معوقات بانک‌ها، اعلام کرد: بانک‌ها سال گذشته ۳۵۹ هزار و ۵۱ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرده‌اند.

وی، رقم بنگاه‌های کوچک و متوسط که در راستای حمایت بانک‌ها از نظام تولید، تسهیلات دریافت کردند را ۲۱ هزار واحد تولیدی عنوان کرد و افزود: در یک سال گذشته ۷۸۸ هزار وام ازدواج به جوانان پرداخت شده و در سه ماهه اول امسال نیز ۱۱۱ هزار زوج جوان از این تسهیلات استفاده کرده‌اند.

به گفته حسین زاده، بانک‌ها برای آسیب دیدگان حوادث غیرمترقبه همچون سیل و زلزله ۳۷ هزار میلیارد تومان و در ایام نیز ۲۳ هزار میلیارد تومان در قالب تسهیلات حمایتی یک تا دو میلیون تومانی پرداخت کرده‌اند و بیش از ۵۱ هزار میلیارد نیز برای کمک به ۶۳ هزار واحد تولیدی و اقشار آسیب دیده تخصیص یافته است.

وی با اشاره به آمار ۲۲۰ هزار نفری پرسنل بانک‌های دولتی و نیمه دولتی اعلام کرد که در یک سال گذشته با تقویت سیستم‌های نظارتی درون سازمانی رقم تخلفات بانک‌ها به زیر ۲ درصد کاهش یافته که به گفته او مبدأ و منشأ بخش عمده این تخلفات نیز خارج از نظام بانکی است.

فارس من|بررسی منابع و مصارف؛ علت بسته شدن سامانه ثبت درخواست وام ازدواج

دبیر شورای هماهنگی بانک‌های خراسان رضوی در خصوص علت بسته شدن سامانه ثبت درخواست وام ازدواج گفت: بررسی وضعیت منابع و مصارف توسط بانک مرکزی علت این امر است.

فارس من|بررسی منابع و مصارف؛ علت بسته شدن سامانه ثبت درخواست وام ازدواج

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، یکی از سوژه‌هایی که مخاطبین خبرگزاری در ساما» به ثبت رساندند «است که از ما خواستار پیگیری علت این مسئله شدند.

دبیر شورای هماهنگی بانک‌های خراسان رضوی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد گفت: مدیریت وام‌های قرض الحسنه وام ازدواج بر عهده بانک مرکزی و سامانه ثبت درخواست وام نیز از آنِ این بانک است.

 حسن مونسان با بیان این نکته که بانک مرکزی بر اساس منابعی که بانک‌ها می‌توانند برای وام قرض الحسنه پرداختی داشته باشند، سامانه‌های ثبت درخواست وام را باز می‌کنند و یا می‌بندند، ادامه داد: به ما گزارش رسیده است که سامانه مدتی است بسته شده که البته اتفاق جدیدی نیست و در سنوات و ماه‌های گذشته هم اتفاق افتاده است.

وی هدف از این اتفاق را بررسی وضعیت منابع و مصارف توسط بانک مرکزی خواند و تصریح کرد: زمان بازگشایی سامانه مشخص نیست.

دبیر شورای هماهنگی بانک‌های خراسان رضوی اضافه کرد: برای پرداخت وام، بانک‌ها یا باید بتوانند منابع جدید جذب کنند که به دلیل شیوع و تعطیلی کسب و کارها و نبود توریست در استان با عدم جذب منابع مواجه هستیم، همچنین بخشی از این وام‌ها از محل وصول اقساط تامین می‌شوند که سه ماه گذشته هیچ گونه وصول اقساط نداشتیم و وصول تمامی اقساط به پایان دوره منتقل شد.

مونسان تاکید کرد: چنانچه منابع تامین شود سامانه‌های ثبت درخواست وام ازدواج هم باز می‌شوند.

وی در پایان یادآور شد: بانک‌های استان در سال گذشته به 100 هزار نفر حدود 18 هزار میلیارد تومان وام ازدواج پرداخت کردند که سابقه نداشت؛ روزگاری افراد برای گرفتن وام ازدواج باید دو سال در انتظار می‌ماند، اما از سال 97 به بعد در خراسان رضوی با همتی که انجام شد وام‌های قرض الحسنه ازدواج را به روز پرداخت می‌کردیم و شاید تنها تعدادی از بانک‌ها روند پرداخت وام‌شان به 6 تا هشت ماه می‌رسید.

پرداخت بیش از ۵۱ میلیارد تومان وام ازدواج در نهاوند

سرپرست اداره ورزش و جوانان نهاوند گفت: سال گذشته ۵۱ میلیارد و ۳۶۰ میلیون تومان وام ازدواج در نهاوند به متقاضیان پرداخت شد.

پرداخت بیش از ۵۱ میلیارد تومان وام ازدواج در نهاوند

به گزارش خبرگزاری فارس از نهاوند، رامین درویشی ظهر امروز در ستاد ساماندهی امور جوانان شهرستان نهاوند اظهار کرد: سال گذشته از سوی بانک‌های عامل شهرستان یک‌هزار و ۶۰۰ مورد وام ازدواج به مبلغ ۵۱ میلیارد و ۳۶۰ میلیون تومان به متقاضیان پرداخت شده است.

وی گفت: در سال گذشته مسئولیت پرداخت وام ازدواج  به متقاضیان را در سطح شهرستان ۱۲ بانک بر عهده داشتند که در بین آنها بیشترین پرداختی مربوط به بانک کشاورزی با ۴۳۷ مورد و ۱۳ میلیون و ۴۷۰ میلیون تومان بوده است.

سرپرست اداره ورزش و جوانان نهاوند افزود: امسال نیز با توجه به شرایط خاص  تعدادی پرونده تقاضای وام در  بانک‌های عامل تشکیل شده و تعدادی وام ازدواج نیز پرداخت شده است.

وی در ادامه به فعالیت‌های مجمع خیرین ازدواج برای تسهیل‌سازی این امر اشاره کرد و گفت: سال گذشته با همکاری خیرین ۵۸ مورد کمک‌جهیزیه به ارزش ۱۸۱ میلیون تومان انجام شده که امسال تاکنون این میزان با توجه به شرایط خاص یی به چهار مورد به مبلغ ۲۶ میلیون تومان رسیده است.

درویشی در خصوص فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد در نهاوند نیز اظهار کرد: در حال حاضر چهار مورد از سازمان مردم نهاد در سطح شهرستان در حوزه پیشگیری از خودکشی، سلامت و روان جامعه و  توانمندسازی بیماران خاص فعالیت دارند.

ازدواج چقدر خرج دارد؟/ وام 50 میلیونی هم کفاف تشکیل زندگی را نمی‌دهد

جوانان دهه‌های گذشته معتقد بودند برای ازدواج باید روی پای خودشان بایستند اما طی سال‌های اخیر با وجود افزایش وام ازدواج، نه تنها جوان‌ها، بلکه پدر و مادرها هم از پس مخارج ازدواج و سایر هزینه‌ها برنمی‌آیند.

ازدواج چقدر خرج دارد؟/  وام 50 میلیونی هم کفاف تشکیل زندگی را نمی‌دهد

به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، «جام جم آنلاین» در گزارشی به هزینه‌های تشکیل زندگی پرداخته است که متن آن در ادامه می‌آید.

جوانان دهه های گذشته معتقد بودند که برای ازدواج باید روی پای خودشان بایستند و برای تامین کم و کاستی ها از پدر و مادرها کمک بگیرند. اما طی سال های اخیر با وجود افزایش وام ازدواج، نه تنها جوان ها، بلکه پدر و مادرها هم از پس مخارج ازدواج و سایر هزینه ها برنمی آیند.

هزینه جهیزیه

در گذشته این که هر کس  وسایل برقی خانه را ایرانی یا خارجی بخرد به تصمیم خودش بستگی داشت. این تصمیم از میزان پولی که در اختیار داشت نیز نشات میگرفت؛ اما این روزها با توجه به افزایش قیمت لوازم خانگی، بیشتر افراد به اجبار رو به خرید محصولات تولید داخلی آورده اند.

گشتی در بازار لوازم خانگی، از چند و چون برخی اجناس که برای آغاز زندگی ضروری است، اطلاعاتی میدهد. هم اکنون وام ازدواج به 100 میلیون تومان افزایش یافته اما بررسی قیمت ها نشان می دهد این مبلغ اجاره یک آپارتمان 50متری هم کافی نیست.

سایر ظروف آشپزخانه به دلیل تنوع و تعداد وسایل، دایره قیمتی گسترده ای دارند. حالا اگر از آشپزخانه خارج شویم، باید وسایل دیگری مانند سرویس چوب، مبل و تختواب که معمولی ترین آنها در حدود 15 میلیون تومان قیمت دارد را اضافه کنیم. با این حساب معولی ترین وسایل زندگی دو جوان برای آغاز زندگی چیزی در حدود 50 تا 60 میلیون تومان هزینه خواهد داشت.سایر وسایل برقی آشپزخانه هم قیمت های متفاوتی دارند؛ ماشین ظرفشویی از 7 میلیون تومان تا 30 میلیون تومان، مایکروویو از 5 میلیون تومان تا 14 میلیون تومان، پلوپز از 600 هزار تومان تا 6 میلیون و پانصد هزار تومان و چای ساز از 800 هزار تومان تا 5 میلیون تومان متغیر است.

هزینه سرویس طلا

یکی از اصلی ترین خریدها برای ازدواج، خرید حلقه برای عروس و داماد و سرویس طلا برای عروس است. آن هم در شرایطی که قیمت طلا متغیر و روز به روز در حال افزایش است. از طرفی هر سرویس طلا میتواند بسته به نوع سنگ، مدل و وزنش قیمت های متفاوتی داشته باشد.

حال اگر قیمت طلا را گرمی 965 هزار تومان در نظر بگیریم، قیمت یک سرویس طلای 25 گرمی که وزن معقولی محسوب میشود، چیزی در حدود 24 میلیون تومان آب میخورد. برای خرید حلقه رینگی ساده که 3 تا 4 گرم وزن دارد نیز باید 3 تا 4 میلیون تومان هزینه کرد. یعنی هزینه سرویس طلا و حلقه ها در ساده ترین حالت بیش از 32 میلیون تومان خواهد بود.

هزینه مراسم عروسی

هزینه برگزاری برای یک مراسم عروسی در یک تالار در مرکز تهران برای 200 نفر مهمان با 4 نوع غذا (باقالی پلو با گوشت بره، زرشک پلو با مرغ، جوجه کباب مخصوص، کباب لقمه مخصوص) بدون سلف سرویس و به صورت دیس پرس، چیزی در حدود 25 میلیون تومان است. باید 4 تا 5 میلیون تومان هزینه خرید میوه و شیرینی را هم به آن اضافه کنیم.

برای برگزاری جشن عروسی، هزینه­های دیگری مانند لباس عروس، دسته گل، ماشین عروس، آرایشگاه، عکاسی و آتلیه وجود دارد که هرکدام به تنهایی بخش زیادی از هزینه ها را به خود اختصاص میدهد. و باید مبلغی معادل مبلغ رزرو تالار برای آن ها کنار گذاشت. روی هم رفته با احتساب تمام هزینه هایی که برای مراسم عروسی ساده نیاز است، باید مبلغی در حدود 50 تا 60 میلیون تومان برای این شب کنار گذاشت.

هزینه خانه

اما با تمام ساده گرفتن ها در مخارجی که برای ازدواج لازم است، مهم ترین مساله، مساله تهیه مسکن برای شروع زندگی زوج جوان است. هزینه مسکنی که عروس و دامادها بسته به محله و امکانات خانه ای که برای اجاره و یا خرید انتخاب میکنند، متغیر است. در جدول های زیر قیمت خرید خانه هایی با شرایط و ویژگی های تقریبا مشابه در مناطق مختلف تهران، قرار گرفته است که میتواند تا حدودی وضعیت مسکن این روزها را مشخص کند.

وضعیت اجاره بها برای همان مناطق به این صورت است:

می‌دانیم که حساب و کتاب روی کاغذ با واقعیت مشهود در جامعه کمی متفاوت است. با بررسی اصلی ترین بخش های هزینه ازدواج و صرف نظر از بسیاری از مخارج ریز و درشت غیرضروری برای یک زندگی مشترک، میتوان فهمید که یک جوان 20 تا 30 ساله با درآمدی معادل درآمد تعیین شده از سوی وزارت کار و افزایش وام ازدواج برای هرطرف به 50 میلیون تومان، به سختی میتوان یک زندگی حتی در حد ساده را آغاز کند.

پرداخت سه هزار و ۵۳۲ فقره تسهیلات ازدواج در قزوین

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار قزوین گفت: بانک‌های استان از ابتدای سال جاری تاکنون سه هزار و ۵۳۲ فقره تسهیلات ازدواج در مجموع به میزان ۱۷۶ میلیارد تومان پرداخت کرده‌اند.

پرداخت سه هزار و ۵۳۲ فقره تسهیلات ازدواج در قزوین

به گزارش خبرگزاری فارس از قزوین، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار قزوین گفت: بانک‌های استان از ابتدای سال جاری تاکنون سه هزار و ۵۳۲ فقره تسهیلات ازدواج در مجموع به میزان ۱۷۶ میلیارد تومان پرداخت کرده‌اند.

منوچهر حبیبی با اعلام این خبر افزود: متقاضیان دریافت این نوع تسهیلات با مراجعه حضوری به بانک‌ها یا ثبت نام در سامانه قرض ‌الحسنه ازدواج از این تسهیلات برخوردار شدند.

وی اظهار داشت: در کنار تحصیل، اشتغال و مسکن، موضوع ازدواج از نیازهای اصلی و اساسی جوانان بوده که تامین هزینه آن دغدغه زوج‌ها است، در همین راستا با توجه به بالا رفتن هزینه‌ها، دولت مصوب کرد که تسهیلات پرداختی بابت ازدواج به هر نفر ۵۰ میلیون تومان و به هر زوج ۱۰۰ میلیون تومان و به صورت قرض الحسنه پرداخت شود.

حبیبی با بیان اینکه بانک‌های استان تا سقف ۱۰ هزار نفر و به میزان ۵۰۰ میلیارد تومان آمادگی پرداخت تسهیلات قرض‌ الحسنه به متقاضیان را دارند، افزود: روند پرداخت تسهیلات ازدواج در بانک‌های استان به سهولت انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ۳۲ بانک دولتی و خصوصی متولی پرداخت تسهیلات ازدواج در استان هستند، تصریح کرد: تاکنون بانک‌های ملی، صادرات و ملت بیشترین پرداختی را داشته‌اند.

مرگ و میر ناشی از کرونا در قزوین رو به افزایش است

جانشین ستاد مقابله با کرونا در استان قزوین با بیان این مطلب، گفت: استفاده از ماسک در محافل گروهی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی تنها راهکار مقابله با این بیماری مهلک است.

وی اظهار داشت: در مهار کرونا همه مسوولیت اجتماعی دارند و مثلث استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری و شست و شوی مرتب دست‌ها چاره مهار کرونا است.

حبیبی ادامه داد:  متاسفانه کرونا طی روزهای اخیر در حال اوج گرفتن بوده و با توجه به اینکه تاکنون واکسن و دارویی برای آن تهیه نشده است، بی‌توجهی به آن منجر به پر شدن تخت‌های بیمارستانی و افزایش میزان مرگ و میر خواهد شد.

وی تصریح کرد: بازار، شبکه حمل و نقل و تالارها، بیشترین عامل افزایش شیوع کرونا محسوب می‌شوند و اگر بخواهیم زندگی ساری و جاری باشد باید با اندکی سختی به خود مبنی بر رعایت اصول بهداشتی با این ویروس مقابله کنیم.

این مسوول تاکید کرد: اگر رعایت نکنیم ممکن است محدودیت‌ها بازگردد و تصمیمات سخت‌تری در این زمینه اعمال شود بنابراین زحمات ۱۴۵ روزه مبارزه با ویروس کرونا را هدر ندهیم

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط