بازار وام ایران
بازار وام ایران

اخبار

پیام‌های توقیف نفتکش کره‌‌ای در آینه روزنامه‌های امروز کشور/ هشدار عملی برای بدهکار قدیمی

در دنیایی که همه مناسبات آن را زور تعیین می‌کند، شاید هیچ چیز به اندازه حق، گرفتنی نباشد. تجربه چند سال اخیر، این فرض را بیش از هر زمان دیگری به یقین نزدیک کرد.

پیام‌های توقیف نفتکش کره‌‌ای در آینه روزنامه‌های امروز کشور/ هشدار عملی برای بدهکار قدیمی

به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، خبر توقیف یک نفتکش کره‌جنوبی در آب‌های خلیج‌فارس بازتاب‌های فراوانی در رسانه‌ها داشت. در بین روزنامه‌های صبح امروز کشور،  و فرهیختگان مفصل‌تر به این قضیه پرداختند که بخش‌های مهم آن در ادامه از نظرتان می‌گذرد.

روزنامه وطن امروز با تیتر «دزد گرفتیم» نوشت: روز گذشته پایگاه خبری آسوشیتدپرس خبر از توقیف یک نفتکش کره‌جنوبی در آب‌های خلیج‌فارس داد. بر اساس گزارش این خبرگزاری، این نفتکش که از عربستان به سمت بندر فجیره امارات در حرکت بود، توسط ایران توقیف شد. مدتی کوتاه پس از انتشار این خبر بود که یک منبع مطلع در سازمان بنادر و دریانوردی به نورنیوز گفت کشتی توقیف شده در خلیج‌فارس که با پرچم کره‌جنوبی حامل ۷ هزار و ۲۰۰ تن اتانول بوده، به دلیل ایجاد آلودگی زیست‌محیطی توقیف و برای رسیدگی به تخلف انجام شده به یکی از بنادر ایران هدایت شده است.

هشدار عملی برای بدهکار قدیمی

اما توقیف این نفتکش به دلیل ایجاد آلودگی زیست‌محیطی، حاشیه‌ای پررنگ‌تر از متن داشت و آن هم ماجرای عدم پرداخت ۷ میلیارد دلار بدهی کره‌جنوبی به کشورمان بود. مساله‌ای که پس از اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران تبدیل به تنشی جدی میان تهران و سئول شده بود و در یک سال گذشته بارها توسط مقامات مختلف کشورمان مورد تذکر قرار گرفته است.

در چنین شرایطی توقیف این نفتکش در آب‌های خلیج‌فارس می‌تواند حامل پیامی جدی به دولت کره‌جنوبی باشد؛ پیامی که سئول را میان ۲ گزینه پرداخت بدهی قدیمی‌اش به تهران یا امنیت برای استفاده از شاهراه آبی خلیج‌ فارس و ارتباط با شرکای عربی‌اش قرار می‌دهد.

هشدار عملی و میدانی ایران به کره‌جنوبی در شرایطی بود که پیش از این نیز کشورمان در واکنش به توقیف نفتکش ایرانی در جبل‌الطارق توسط نیروهای انگلیسی، مقابله به مثل مشابهی در آب‌های خلیج‌فارس کرده بود. تیرماه سال گذشته بود که نیروهای انگلیسی با توقیف نفتکش «گریس۱» به بهانه مظنون بودن نسبت به صادرات نفت به سوریه، وارد یک نزاع آبی با کشورمان شدند. مدتی پس از آن سپاه پاسداران با توقیف یک نفتکش انگلیسی در آب‌های خلیج‌فارس باعث شد در نهایت انگلیسی‌ها نفتکش ایرانی را آزاد کنند.

حال با تجربه مقابله عملی سال گذشته ایران در مقابل دزدی دریایی انگلیسی و مانور اقتداری که در جریان ۳ بار اعزام نفتکش‌های حامل سوخت به سمت ونزوئلا انجام داده است، توقیف نفتکش کره‌جنوبی بیش از هر زمان دیگری می‌تواند نشان از عزم جدی برای وادار کردن کره‌جنوبی به پرداخت بدهی‌هایش به کشورمان باشد، به گونه‌ای که در صورت مقاومت کره‌جنوبی در برابر پرداخت بدهی ۷ میلیارد دلاری‌اش به ایران، امتیاز حضور امن و آسوده در آب‌های خلیج‌فارس، ارتباط با کشورهای عربی و صادرات به آنها را در معرض مخاطرات جدی خواهد دید.

در یک مورد از خیز کره‌جنوبی برای حضور فعال در آب‌های منطقه، پنجشنبه هفته گذشته خبری مبنی بر امضای قراردادی میان این کشور و عراق برای احداث ۵ پروژه زیربنایی در چارچوب پروژه بندر بزرگ فاو منتشر شده بود.  با تمام این اوصاف توقیف نفتکش‌Hankuk chemi توسط سپاه پاسداران را می‌توان خط و نشانی جدی برای وادار کردن کره‌جنوبی به پرداخت بدهی‌هایش به کشورمان دانست.

 

حکایت چک‌های پاس‌نشده ایران

۲ هفته پیش بود که عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی درباره بدهی کره‌جنوبی به کشورمان گفته بود در کره‌جنوبی ۷ میلیارد دلار سپرده داریم که نه اجازه انتقال می‌دهند و نه سودی به آن تعلق می‌گیرد؛ تازه هزینه هم از ما می‌گیرند.

در این میان در شرایطی که بارها سعی شده بود به واسطه این پول بلوکه بخشی از سفارشات پزشکی از جمله واکسن خریداری شود، باز هم این کشور شروع به سنگ‌اندازی کرد. تابستان امسال و پس از ارسال محموله دارویی و پزشکی ۵۰۰ هزار دلاری کره‌جنوبی به کشورمان بود که سیدعباس موسوی، سخنگوی وقت در واکنش به این اتفاق گفته بود: به اندازه کافی از کره‌جنوبی وعده شنیده‌ایم؛ بنابراین فقط منتظر اقدامات ملموس و برجسته هستیم.

وی با تاکید بر اینکه کسی در ایران منتظر محموله نیم میلیون یا ۲ میلیون دلاری نیست، اظهار داشته بود: امیدواریم مقامات کره‌ای حجم منابع مالی مردم ایران در این کشور و عدم هیچ منع قانونی برای تجارت با ایران را به یاد داشته باشند.

در چنین شرایطی و با گذشت بیش از ۲ سال (آبان ۹۷) که سئول با بهانه تحریم‌های آمریکا از پرداخت بدهی‌هایش به تهران استنکاف ورزید و وعده‌های گوناگونی در این زمینه رد و بدل شد، احتمالا باز پس‌گیری حقوق ایران باید در زمین دیگری پیگیری شود. توقیف در برابر بلوکه کردن، راهبردی است که امکان بازپس‌گیری حقوق ملت ایران را بالا خواهد برد.

 نیز یادداشتی از سیدمهدی طالبی، روزنامه‌نگار با تیتر «پیام‌های توقیف نفتکش کره‌جنوبی» منتشر کرده است. در بخشی از این یادداشت آمده است:

نفتکش کره‌ای درحالی توقیف شد که تنها ساعاتی پیش از آن سخنگوی دولت از آغاز فرآیند غنی‌سازی ۲۰درصدی خبر داده بود. در روزهای گذشته نیز فرماندهان ارشد نیروهای مسلح ایران از استحکامات نظامی کشور در جنوب دیدار کرده بودند. یکی از این افراد، سردار سلامی فرمانده  بود که در دیدار از جزیره ابوموسی، با معرفی جزایر سه‌گانه به‌عنوان پیشانی دفاعی ایران هشدارهایی را نسبت به جنگ‌افروزی در منطقه داد. این هشدارها را باید در کنار اخبار منتشره پیرامون تحولات منطقه فهم کرد. جایی که اطلاعات حاکی از قصد ترامپ و متحدانش برای آتش‌افروزی در منطقه است.

توقیف نفتکش کره‌جنوبی را باید در این چارچوب دید تا بتوان پیام‌های آن را دریافت. این پیام‌ها بدین شرح صادر شده‌اند.

۱- کره‌جنوبی از معدود کشورهایی است که به ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج‌فارس پیوسته است. سئول همچنین حدود ۸ میلیارد دلار از پول نفت ایران را توقیف کرده است. در سوی دیگر، کره‌جنوبی در چارچوب سیاست محورها به توصیه آمریکا در منطقه حضور پیدا کرده است و می‌کوشد در این چارچوب مانع از طرح‌های قدرت‌های شرقی مانند ایران، چین و روسیه شود.

۲ _  امارات‌متحده عربی در این میان یکی از مهم‌ترین مخاطبان توقیف نفتکش است. اقدامات خلاف این کشور از شماره بیرون رفته است. این کشور در دو سال اخیر اقدامات فتنه‌گرانه زیادی داشته است. امارات به نمایندگی از محور غربی-عربی در صحنه میدانی دست به تحرکاتی در  و عراق زد که در جریان آن دولت‌های این دو کشور ساقط و تضعیف شد. در سوی دیگر امارات با سازش رسمی با رژیم‌صهیونیستی پای این رژیم را به خلیج‌فارس به‌صورت مستقیم باز کرد. مساله‌ای که پیش از آن مقامات تهران هشدارهایی جدی به طرف اماراتی داده بودند. هفته جاری نیز نفتکشی متعلق به عربستان سعودی از امارات به‌سمت بندر بصره درحال حرکت بود که نیروهای امنیتی عراق پیش از رسیدن آن به نواحی ساحلی موفق به کشف یک مین دریایی شدند که به بدنه نفتکش متصل شده بود.

۳ _ عربستان سعودی در این میان نقش برجسته‌ای در ایجاد بی‌ثباتی در منطقه داشته است. ادامه جنگ و کشتارها در یمن و تلاش برای عادی‌سازی روابط کشورهای عربی و اسلامی ازجمله اقدامات کلان سعودی‌ها در ایجاد بی‌ثباتی در منطقه است. ترور شهید فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای و معاون وزیر دفاع ایران نیز مدتی پس از جلسه مشترک محمد بن‌سلمان، ولیعهد سعودی با مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی صورت گرفت. نفتکش کره‌جنوبی از سواحل عربستان سعودی درحال عبور به‌سمت بندر الفجیره امارات بود که توقیف شد.

پیام «معنادار» توقیف نفتکش فهم نشود باید منتظر پیامی «صدادار» باشند!

انتخاب هدفی با این مشخصات که سه عضو فعال محور غربی در تحولات منطقه شامل کره‌جنوبی، امارات و عربستان سعودی را شامل می‌شد نشانگر شلیک تیر قلق است. تیری که شلیک شده تا پس از ارزیابی هدف شلیک‌های پس از آن صورت بگیرد. این تیر قلق اگر محور غربی به اقداماتش ادامه دهد به مرحله آسیب‌زنی شدید نیز خواهد رسید. اگر محتوای پیام «معنادار» توقیف نفتکش فهم نشود باید منتظر پیامی «صدادار» باشیم که غرق شدن نفتکشی را نشان می‌دهد

سخنگوی دولت:

دولت خرید های اطمینان بخش در خصوص واکسن انجام داده است

دولت خرید های اطمینان بخش در خصوص واکسن انجام داده است

سخنگوی دولت با انتقاد از دو قطبی سازی واکسن داخلی و خارجی که نمی‌تواند هدفی جز پاشیدن بذر ناامیدی در بین مردم داشته باشد، اعلام کرد: دولت خرید های اطمینان بخش در خصوص واکسن انجام داده است.

به گزارش ایسنا، علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری هفتگی خود که در راستای رعایت پروتکل‌های بهداشتی، به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد با بیان اینکه مایلم در این سخنگویی اعلام کنم که در سال نو میلادی و در آستانه ورود به 1400، ملت ایران وارد دوران نوینی از حیات سیاسی و اجتماعی خود می شود، به مرور مسیرهای دستاوردهای ملت ایران در این شرایط دشوار تاریخی پرداخت و گفت : 8ما در سالهای گذشته فشاری وصف ناشدنی در مقابل جنگ افروزی بی سابقه توسط دولت ترامپ را متحمل شدیم. اما در آستانه 1400 شاهد آشکار شدن شکست سیاست فشار حداکثری هستیم که اخرین مصداق و نمونه آن در روزهای اخیر، شکست آمریکا در تلاش برای احیای کمیته پیگیری تحریم در سازمان ملل بود.

از معدود کشورهای پیشتاز در ساخت واکسن کرونا هستیم

وی اضافه کرد : همزمان ما سال سختی را با همه گیری ویروس کرونا پشت سر گذاشتیم. سالی که بر اثر فضاسازی های خبری و پنهان کاری بسیاری از دولت های جهان از آمار واقعی کرونا، ایران را در رتبه های اول همه گیری قرار داد ولی امروز در ماه های پایانی سال، نه تنها با همت مردم و زحمات کادر درمانی، موفق به مهار این ویروس شدیم، بلکه جز معدود کشورهای پیشتاز در تولید واکسن نیز هستیم.

سخنگوی دولت در ادامه خاطرنشان کرد: در مواجهه با این دستاوردهای انکارناپذیر، تلاشهای پررنگ تری در جهت ناامید کردن مردم و تحقیر دستاوردهای ملی از یک طرف و القای وضعیت جنگی به منظور تحت الشعاع قرار دادن دستاوردهای مقاومت مردم در برابر تحریم ها از طرف دیگر آغاز شده است. دوقطبی سازی میان واکسن وارداتی و واکسن ساخت داخل و اشاعه بی اعتمادی به واکسن داخلی، نمی تواند هدفی جز پراکندن بذر ناامیدی و ابهام در میان مردم داشته باشد.

وی تاکید کرد: ما همواره تکرار کرده ایم که واردات واکسن و تولید آن همزمان و در موازات هم پیش می روند و هیچکدام، اخلالی در روند انجام دیگری ایجاد نمی کند. در خلال این دوقطبی سازی، خود تحقیری و یأس پراکنی، نباید این افتخار ملی را از یاد برد که ما تا امروز به رغم محدودیت های مالی تحریم، گام هایی را در راه تولید و آزمایش واکسن ویروس کرونا برداشته ایم که تنها ملت های انگشت شماری قادر به انجام آن بوده اند.

وی در ادامه یادآور شد : البته تا روشن شدن نتیجه نهایی هنوز مراحلی باقی مانده اما تا به همین جا هم نباید قدر دانشمندان مان را که بی وقفه در حال تلاش برای سلامت مردم بوده اند، نادیده گرفت. البته این فضاسازی های تبلیغاتی برای بزرگنمایی نقاط منفی و کوچک نمایی نقاط مثبت جدید نیست. روزهای اولیه گسترش ویروس کرونا را به یاد آوریم! شوکی که به دنیا و ایران وارد شد و این که چگونه در آغازِ بحران، جریانهای خبری، وضعیت کرونا در ایران را به عنوان یک نقطه ضعف دولت و ملت اعلام می کردند. تا زمانی که کتمان های بین المللی کنار رفت و همگان دیدیم که ما در مقایسه با بسیاری از کشورها عملکرد بهتری داشتیم به ویژه با این کادر بهداشت و درمان فداکار که برخلاف کادر درمان برخی کشورها نه تنها در برابر باز بودن درهای بیمارستانها ممانعت نکردند که با جانفشانی به ستونی محکم در موفقیتهای ملی ما بدل شدند.

وی افزود: دیدیم برخلاف برخی کشورها هیچ فروشگاهی در ایران غارت نشد و با رعایت پروتکل های بهداشتی توسط مردم توانستیم از شوک اولیه خارج شویم. در این مسیر به رغم تحریم واردات تجهیزات بهداشتی، حتی ماسک و دارو، و عدم انتقال دستاوردهای علمی به ایران با اتکا به نیروهای داخلی حتی توانستیم به صادرات کیت های تشخیصی و ونتیلاتور و مواردی از این قبیل دست یابیم؛ و در نهایت در تولید واکسن به مرحله تست فاز انسانی رسیدیم.

 

روند شیوع و مرگ و میر کرونا در کشور نزولی است

ربیعی در ادامه بی بیان اینکه متاسفانه اکنون همان جریان خبریِ اسفند و فروردین ماه، دوگانه تولید داخلی و خرید خارجی را دارند دامن می زند، گفت: همان گونه که قبلا توضیح دادم دولت خرید های اطمینان بخش در خصوص واکسن انجام داده است، و برنامه اولیه ما از ابتدا این بوده است که پیش از اطمینان از واکسن های تولید شده خارجی خرید نکنیم. خوشبختانه روند کنونی کشور در شیوع و مرگ کماکان نزولی است.

وی با اعلام اینکه فشار روی کادر درمان تا حدودی کاهش یافته است، افزود: خوشبختانه تخت های بستری و بیمارستانی خالی شده است. میزان مرگ و میر به کمترین میزان در سه ماه گذشته رسیده است. بروز بیماری در هر 100 هزار شش و نیم نفر، و مرگ و میر در هر یک میلیون نفر به 12.4 نفر در هفته رسیده است.

سخنگوی دولت همچنین با بیان اینکه تولید واکسن با سه روش در داخل کشور، و نیز تولید مشترک واکسن در جریان است، ادامه داد:  موضوع دوم در جهت پراکندن یأس در این جنگ روانی، شکست فشار حداکثری و آشکار شدن ناتوانی تحریم ها در متوقف کردن پیشرفت های ملی ماست. در روزهای اخیر و در ادامه جنگ روانی شکست خوردگانی که آخرین روزهای صدارت خود را می گذارنند، می کوشند که سایه جنگ را همچنان بر سر مردم زنده نگه دارند و شاید خبیثانه در پی توطئه هایی برای پیچیده تر کردن اوضاع باشند.

دولت همچنان به گسستن آخرین حلقه تحریم ها تمرکز دارد

ی اضافه کرد: فارغ از این جنجال ها که البته شرارت هایی را هم گوشزد می کند، این واقعیت تغییر نخواهد کرد که اولاً زبان تهدید، تحریم و باج گیری از ایران ایران ناکام مانده و شانسی برای موفقیت ندارد؛ ثانیاً ما به توانایی بازدارندگی خود اعتماد داریم و با ارسال پیام های روشن اطمینان پیدا کرده ایم که همه طرف های آتش افروز، اراده و قابلیت های ایران در دفاع از منافع حیاتی خود را جدی گرفته و نسبت به تبعات هرگونه اقدام ماجراجویانه ای آگاهی دارند. این تلاش های تبلیغاتی نه شکست سیاست فشار بر ایران را جبران می کند و نه کسی را بعد از شکست انتخاباتی به پیروزی می رساند.

ربیعی عنوان کرد: ما بجای توجه به این جنگ روانی، همچنان به از هم گسیختن آخرین حلقه بجا مانده از فشار حداکثری بر ایران یعنی رفع تحریم ها تمرکز داریم. در اینجا باید اشاره کنم که اگر اصرار ما بر رفع تحریم است، نشانه استیصال ما نیست. ما حتی در شرایط تحریم نه تنها باقی خواهیم ماند بلکه به رشد و توسعه نیز خواهیم رسید.

وی اضافه کرد: رشد شرایط اقتصادی سال آینده گواهی بر این مدعاست. ما رفع تحریم را حق مردم ایران می دانیم چه آمریکا بخواهد به برجام برگرد و چه نخواهد. رفع تحریم حق مردم ایران است و این در وجدان جمعی بین المللی بعنوان حق مسلم پذیرفته شده است. دولت همچنان که به خنثی کردن تحریم ها ادامه می دهد، از پیگیری حق ملت ذره ای کوتاه نخواهد آمد.

وی تاکید کرد: این مطالبه رفع تحریم از حقوق شهروندی است و از مطالباتِ بجایی است که مردم از دولت دارند. ما اجازه ندادیم و نخواهیم داد که آمریکا این نقض حقوق ملت ایران را عادی سازی کند. مسیر ما هم در این هدف روشن است و بار دیگر تکرار می کنیم که به همان ترتیبی که آمریکا ابتدا از برجام خارج شد و ما گامهای 5 گانه را در کاهش متناسب تعهدات برداشتیم، مسیر بازگشت نیز به همان تاخر و تقدم باید انجام بگیرد.

سخنگوی دولت همچنین خاطرنشان کرد: کماکان اولویت شماره یک در سیاستهای خارجی ما صلح منطقه، امنیت منطقه، و زندگی خوب برای مردم منطقه است؛ و این امر در سایه گفتگوها و اتئلاف منطقه ای صورت می گیرد.

وی در ادامه با بیان اینکه در جلسه گذشته دولت، لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت تصویب شد، توضیح دا : این لایحه با بازتعریف خشونت، و گستره مصادیقِ خشونت برعلیه زنان، بر اقداماتی همچون ایجاد و حمایت از نهادها و نیز دوره های آموزشی توسط قوه قضاییه، صدا و سیما، آموزش و پرورش، و بهداشت و درمان ، حمایتهای مالی و تربیتی و پیشگیرانه و کیفری درباره زنان، بویژه زنان بزه دیده، توسط دستگاههایی همچون دادگستری و سازمان زندانها و در نهایتتلاش برای بازسازی و افزایش نگاه کریمانه به زنان در نهادهای مربوط، تاکید میکند.

ربیعی همچنین از اختصاص  20 میلیارد تومان برای جبران خسارت وارده به زیرساختها و معابر استان قزوین بر اثر سیل، و نیز 100 میلیارد تومان به صورت هزینه ای و 99 میلیارد تومان به صورت تملک دارایی برای مناطق آسیب دیده از سیل در مناطق استان گیلان خبر داد .

دولت در یکسال گذشته روشن شدن ابعاد حادثه هواپیمای اوکراینی را دنبال کرد

وی در ادامه با یادآوری اینکه در سالگرد سقوط هواپیمای اوکرینی در سالگرد فاجعه تلخ ملی سقوط هواپیما قرار داریم، گفت:  بار دیگر به خانواده ها و عزیزان و همه مردم ایران و شهروندان سایر کشورها تسلیت میگویم. در این یک سال تلخی این فاجعه را هیچگاه فراموش نکردیم. هنوز تلخی و سایه این مصیبت بر روح و روان ما سنگینی می کند و هیچ چیز مادی جبران این از دست رفتگی عزیزان ما نیست.

سخنگوی دولت افزود: با این حال در این یک سال دولت مطالبهی روشن شدن ابعاد این موضوع را با تمام توان پیگیری کرده است و همچنان دنبال خواهد کرد. از آنجا که بیشترین قربانیان این فاجعه شهروندان ایرانی بودند از این رو هیچ کشوری در جهان به اندازه ما متوقعِ روشن شدن همه ابعاد موضوع و تضمین عدم انجام چنین فاجعه ای در جهان نیست.

محیط زیست بهتر دغدغه دولت است

وی همچنین با بیان اینکه مساله آلودگی هوا و محیط زیست در جلسه یک شنبه  در دستور کار دولت قرار داشت، گفت: در این جلسه علل مختلف آلودگیها و میزان تاثیر هر یک از آنها مورد بحث قرار گرفت. از ابتدای دولت یازدهم موضوع سلامت شهروندان چه در مقابله با بیماریهای واگیردار و کرونا، و چه در مقابله با آلودگیهای محیط زیستی یکی از مسائل مهم بوده است. خوشبختانه امروز نگاه جدیدی در خصوص سلامت و زندگی در بین شهروندان ایرانی هم به وجود آمده است؛ دغدغه سلامت شهروندان، دغدغه دولت هم هست و از این رو محیط زیستِ بهتر، مسئلهی مهم دولت هم هست.

وی تاکید کرد: محیط زیستِ بهتر نیازمند تلاش همگانی است. با صرفِ سیاستگذاری بدون رفتارهای سلامت¬محورانه از سوی جامعه و شهروندان و انضباط محیط زیستی، دستیابی به هوای پاک و محیط زیستی سالم دشوار خواهد شد.

سخنگوی دولت در پاسخ به این پرسش که آیا با توجه به تحرکات نظامی این روزهای طرف آمریکایی در منطقه، شما احتمال شروع یک نزاع جدی را می دهید یا خیر، گفت: با بیان اینکه عده‌ای در آمریکا علاقه‌مند به ماجراجویی نظامی به منظور منحرف کردن افکار عمومی آمریکا از مسائل داخلی این کشور و شکست‌های انتخاباتی هستند. بسیار بعید می‌دانم که دولت آمریکا نسبت به نیات قاطع و توانایی بازدارندگی و تلافی ایران دچار اشتباه در محاسبه شود. ما به روشنی به آنها گفته‌ایم که مستقیم و غیرمستقیم آغازگر هیچ جنگی نخواهیم بود اما اگر خطای فاحشی از جانب آمریکا رخ دهد، از امنیت و منافع حیاتی خود با قدرت کامل دفاع خواهیم کرد.

وی ادامه داد: شایعات اخیر ریشه در رفتارهای نمایشی و جنگ روانی کسانی علیه ایران و مردم منطقه دارد که از هیاهوهای رسانه‌ای آن سود می برند. البته این موضوع مسئله تازه‌ای نیست و سالهاست که با شدت و ضعف‌های مختلف همچنان ادامه دارد. موکداً تکرار می‌کنم ما بدون توجه به شایعات مربوط به جنگ، همه اقدامات و تحرکات نظامی آمریکا را در منطقه به دقت زیر نظر داریم و لذا این شایعات را موجب هیچ سطحی از نگرانی نمی‌دانیم. تاکید می‌کنم قاطعانه به هر ماجراجویی پاسخ داده می شود و از منافع و امنیت ملی کشورمان دفاع خواهیم کرد.

مصرف انرژی بالاست نمی توانیم خاموشی نداشته باشیم 

وی در پاسخ به پرسش ایسنا درباره رابطه سوزاندن مازوت‌ و آلودگی هوای تهران گفت: خیلی خوب است که مسئله سلامت از دغده های امروز مردم است. همه ما مردم و دولت زیر یک آسمان هستیم؛ آلودگی هوا دغدغه همه ما است .

وی توضیح داد. هر سال در این فصل با پیدایش پدیده وارونگی هوا با مشکل رو به رو می‌شویم . این وارونگی در فصل زمستان با برخی اتفاقات گره خورده از جمله سبک زندگی مردم در مصرف انرژی . مصرف انرژی بالاست و ما عدم خاموشی را هم نمی توانیم داشته باشیم. این مصرف زیاد انرژی از جمله مصرف گاز در کلانشهر ها موجب نگرانی هاییی شده است . اگر بخش خانگی را کنترل نکنیم گاز به نیروگاه و صنایع نمی رسد و اولین اثرش می شود خاموشی.

وی ادامه داد: از دهم اذر ۱۵ درصد مصرف گاز افزایش پیدا کرده است. بالا بودن دستگاه های گرمایشی یکی از علت‌های مهم است. با مقداری صرفه جویی در مصرف گاز ما ناچار به قطع گاز نیروگاه ها نمی شدیم. فراموش نکنیم که هم باید سیاست گذاری را درست انجام دهیم و هم انضباط محیط زیستی را افزایش دهیم. اگر الگوی مصرف را اصلاح نکنیم گاز تامینی نیروگاه ها با مشکل رو به رومی شود.

وی گفت: حدود ۱۲۹ نیروگاه فعال هستند در مواقع اضطراری فقط ۶ نیروگاه از سوخت مازوت استفاده کند.

وی خاطرنشان کرد: عدم صادرات مازوت هم شایعه بوده است. نیروگاه های تهران و برخی کلان شهرهای دیگر از مازوت استفاده نمی کند. نیروگاه هایی استفاده می کنند که جهت وزش باد در آنجا به صورتی است که مردم را آزار نمی دهند. این امر هم موقت است تلاش زیادی می کنیم بتوانیم گاز رسانی را به جهتی ببریم که همین چند نیروگاه هم از مازوت استفاده نکنند.

ربیعی خاطرنشان کرد: بسیاری از صنایع مثل سیمان که آلاینده‌زا بودند فعلا تعطیل شدند. در تهران ۱۱ مرکز آلاینده‌زا تعطیل شد. تردد کامیون های عمر بالای ۲۰ سال و موتورسیکلت های بدون معاینه فنی و خودروهای دودزا هم ممنوع شد. اما مهم ترین اقدام این است که خودمان مراعات کنیم و مصرف گرمایشی را کاهش دهیم. دولت هم دنبال اجرا کردن سیاست‌ها در این حوزه است. مدارس و دانشگاه ها تعطیل هستند. ادارات هم نیمه تعطیل هستند. چند وزیر هم در این زمینه با هم همکاری نزدیک دارند تا بتوانند در مجموعه نیرو گاه ها هم تصمیات پیشگیرانه و هم تصمیمات فنی بگیرند.

دوگانه سازی در مورد واکسن کرونا توسط رسانه های خارجی دنبال می شود

ربیعی در بخش دیگری از این نشست درباره دوگانه‌سازی‌های به وجود آمده برای خرید واکسن با مطالباتی همچون «نه به خرید واکسن داخلی_خارجی» گفت: متاسفانه دوگانه واکسن خارجی – واکسن داخلی کم بود، موضوع کاذب دیگری نیز درباره کرونا به راه افتاده که البته بیشتر تاثر افکار عمومی را در پی داشته است و آن، نه به واکسن کرونا است. بارها تاکید کرده ایم؛ این دوگانه‌سازی‌ها به اصول پزشکی توجه چندانی ندارد و این جریان‌سازی بیشتر به اهداف و اغراض سیاسی و به منظور تخریب ذهن شهروندان، صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: این دوگانه‌ها هم بیشتر توسط جریان‌های رسانه‌ای خارج از کشور دامن زده می‌شود تا با القای عدم توانمندی داخلی ایران در تولید، به نا امنی روانی در جامعه دامن بزنند. آنچه که برای دولت، اصل است، حفظ جان شهروندان است. در این موضوع هم تسلیم هیچ نوع جریان‌سازی و دوگانه‌سازی کاذب نمی‌شویم. موضوع واکسن کرونا، از همان ماه‌های اول شیوع کرونا و در جلسات اولیه ستاد در فروردین گذشته، به طور جدی مورد اهتمام دولت قرار گرفت.

وی ادامه داد: تمرکز ستاد ملی مقابله با کرونا، هم بر خرید واکسن و هم تولید واکسن بود. تیم‌های علمی و پزشکی که متخصصان ایرانی در آن مشغول به تحقیق و کار هستند؛ از زمان پاندومی کرونا، نه فقط برای تولید واکسن بلکه در زمینه‌های متعددی وارد عمل شده و فعالیت هایشان، دستاوردهای چشمگیری برای مردم و کشور عزیزمان داشته است.

ربیعی افزود: افرادی که این موضوع را مطرح کرده اند، عده‌ای معدود هستند که دیدگاه نادرست، غلط و موهن نسبت به مبانی دینی و علمی دارند. به هر حال هر دو جریان ( چه دوگانه خرید _ تولید واکسن و چه نه به واکسن) آرامش روانی جامعه را هدف می‌گیرند. اما سوال از افرادی که مخالف واکسیناسیون هستند این است که کرونا را باور ندارند یا واکسیناسیون؛ اگر کرونا را باور ندارند پس چرا در تجمع شان ماسک زده بودند؛ اگر واکسیناسیون را قبول ندارند، یعنی می خواهند بگویند خود واعضای خانواده شان از کودکی تا کنون هیچ واکسنی تا حالا استفاده نکرده‌اند.

اروپا فکری به حال تعهدات به زمین مانده خود کند

سخنگوی دولت همچنین درباره ادعای اتحادیه اروپا مبنی بر اینکه “اقدام ایران برای افزایش غنی سازی اورانیوم انحراف قابل ملاحظه‌ای از توافق هسته‌ای است”، نیز تصریح کرد: ‌این اقدام براساس مصوبه مجلس انجام گرفته است و مطابق با بند ۳۶ برجام است. تا وقتی همه طرف‌ها به تعهدات خود پایبند نباشند، ایران حق خود می‌داند اقدام مقتضی را انجام دهد. با این حال بارها گفتیم و تکرار می‌کنیم همه این تصمیمات به سرعت و به محض بازگشت طرفین به تعهدات خود مطابق متن برجام بازگشت‌پذیر است.

ربیعی ادامه داد: اتحادیه اروپا و برخی کشورهای اروپایی به جای مطرح کردن تعهدات بر زمین مانده خود نسبت به تصمیمات ما که همواره اعلام کردیم برگشت پذیر است، قضاوت و موضع گیری می‌کنند. اتحادیه اروپا به جای صدور بیانیه و اعلام نگرانی نسبت به استفاده ایران از حقوق خود، فکری به حال تعهدات بر زمین مانده خود بکند.

وزارت بهداشت جزییات خرید واکسن کرونا را اعلام می کند 

ربیعی در پاسخ به سوال دیگری در باره واکسن کرونا با تاکید بر اینکه در مورد واکسن باید صدای واحد شنیده شود، گفت: از وزارت بهداشت در خواست کردیم جزییات خرید واکسن را در اختیار رسانه ها قرار دهد، نزدیک به ۱۷میلیون دوز خرید داشتیم و واکسن ایرانی هم مراحل اولیه تولید مشترک را طی شده و وضعیت خوبی دارد و تا بهار شاهد ورود آن به بازار خواهیم بود.

وی ادامه داد: ما در این زمینه عقب ماندگی نداریم و با ورود رازی و پاستور در تولید واکسن می‌توانیم به بقیه کشورها هم کمک کنیم.

ربیعی با اشاره به اینکه ویروس انگلیسی به کشورهای همسایه ما شیوع پیدا کرده است، گفت: در تلاش هستیم مبادی خروجی و ورودی کشور را کنترل کنیم، چون ما تنوع قومی و منطقه ای زیادی در کشور داریم امکان جهش ویروس انگلیسی وجود دارد، بنابراین باید مراقب باشیم. ربیعی اضافه کرد: درشرایطی که تخت های بیمارستان خالی شده و کادر درمان به مرخصی رفتند نباید خوشبین باشیم و باید این مراقبت حفظ شود.

سخنگوی دولت در همین راستا افزود: وزارت بهداشت برنامه ای خواهد داشت از زمان ورود واکسن به کشور تا تزریق به نفر به طور شفاف قابل مشاهده باشد و نوعی حکمرانی قابل قبول از قبیل خرید، تولید و توزیع در کشور به همت وزارت بهداشت را شاهد خواهیم بود و این اطمینان را به جامعه می‌دهیم که هیچ تبعیضی در این زمینه نخواهد بود و هر مقدار واکسن وارد شود بدون تبعیض و شفاف توزیع خواهد شد.

دولت کره جنوبی بود که بیش از ۷ میلیارد دلار ایران را گروگان گرفت

در ادامه ربیعی در پاسخ به سوالی درباره کشتی توقیف شده با پرچم کره‌جنوبی در خلیج فارس اظهار کرد: اگر واقعاً بحث گروگانگیری باشد که این روزها شنیده می‌شود و اگر کسی گروگانگیر باشد، این دولت کره است که به بهانه‌های واهی بیش از ۷ میلیارد دلار ما را گروگان گرفته است. حتی در مورد کالاهایی که ادعا می‌شد تحریم نیست، از اینکه در شرایط سخت و دشوار که حتی وارد کردن چند میلیون تن نهاده و دارو برای مردم ما بسیار مهم بود، به بهانه‌های واهی امتناع کردند. ما گروگان گیر نبودیم اگر کسی گروگانگیر باشد، این دولت کره بوده است و حافظه تاریخی ملت ما این را فراموش نمی‌کند. ‌آنها هیچ تلاش برای اینکه این پول بتواند در مسیر خدمت به مردمق رار بگیرد انجام ندادند.

وی ادامه داد: در مورد این کشتی هم آنچه که مقامات نظامی و قضایی اعلام کردند، بنا بر حکم قضایی بوده و به علت آلودگی نفتی در خلیج فارس توقیف شده است قبلا هم به آن هشدار داده شده است. قطعاً درخواست هم درخواست فنی بوده یعنی از سوی یک نهاد فنی این درخواست صورت گرفته و در دنیا هم مرسوم است و مسئله غامض و پیچیده ای نیست.

اگر کسی در دولت ۴۵ میلیون تومان حقوق می گیرد دیوان محاسبات اعلام کند

ربیعی همچنین در پاسخ به سوالی، مبنی بر گزارش دیوان محاسبات که اعلام کرد در تفریغ بودجه سال ۹۸ طبق مصوبات شورای حقوق و دستمزد و دولت، سقف خالص پرداختی ماهانه به مدیران و کارکنان دستگاه‌های اجرایی به ۴۵ میلیون تومان در ماه قابل افزایش است، گفت: اگر دیوان محاسبات کسی را در دولت سراغ دارد که حقوق ۴۵ میلیون تومانی در دولت می‌گیرد معرفی کند و قطعاً از وی پس گرفته خواهد شد.

وی در مورد حذف ارز ۴۲۰۰ و جایگزین شدن دلار ۱۷ هزار و ۵۰۰ نیز گفت: تا لایحه در مجلس تصویب نشود نهایی نیست. دیشب طرحی از یک نماینده مجلس در خصوص دلار ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان دیدم که ایشان نیز نسبت به آن تردید داشتند. کاری که دولت در بودجه کرد براساس یک سری مبانی بوده است. نگاهی به شرایط سخت و غیرعادی داشته و حرکت به شرایط متعادل مدنظر بوده است. جهت گیری کمیسیون تلفیق در تغییر لایحه بودجه مغایرت هایی با لایحه تقدیمی دارد که آثار نامطلوبی می تواند بر زندگی مردم داشته باشد.

ربیعی ادامه داد: کاهش حجم صادرات نفت کمک به سهمیه اوپک است. افزایش پیش بینی نرخ ارز فشار بر قیمت هاست. افزایش درآمد مالیات ارزش افزوده منجر به فشار بر تولید کننده و مصرف کنندگان تامین کالای اساسی و دارو به نرخ حمایتی است.

وی افزود: همچنین مجلس با کاهش حجم صادرات نفت در بودجه؛ افزایش پیش بینی نرخ ارز در بازار، حذف حمایت از کالاهای اساسی افزایش درآمد ناشی از مالیات ارزش افزوده آثارغیر قابل پیش بینی ایجاد نموده است. از نظر دولت باید این درآمد به طور کامل به مصرف کننده برگشت داده شود. موضوع نرخ ارز در بودجه از اهمیت ویژه ای برخوردار است و همین لحاظ ساعات زیادی در دولت در خصوص نرخ تسعیر درآمد ارزی با حساسیت خاصی مورد بحث و بررسی صورت گرفت. ممکن است در ظاهر این اقدام ناترازی بودجه ناشی از صادرات نفت را پاسخ دهد ولی براساس تجارب و نظر کارشناسان بانکی تاثیر ان در نقدینگی نمی توان نادیده گرفت.

وی سپس ادامه داد: اتفاقا دولت منابع حاصل از فروش نفت ۱۹۹ هزار میلیارد تومان پیش بینی کرده بود با این تصمیم به ۲۳۰ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا خواهد کرد. رسمیت دادن به این نرخ تسعیر در بودجه با توجه به توفیقات اخیر در صدور نفت و فرآورده های نفتی و خنثی کردن تحریم ها و احتمال کاهش تحریم در سال آتی به صلاح کشور نیست.

امیدواری به بیشتر شدن مباحث کارشناسی در مجلس

ربیعی گفت: دولت همچنان معتقد است باید سهم ایران در بازار جهانی نفت پس گرفته شود و باید برنامه ریزی بر این اساس باید که ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت را صادر کند بهتر است به جای بالا بردن نرخ تسعیر در بودجه از تلاش دولت برای صدور نفت بیشتر که حق مردم ایران است حمایت شود. البته این تصمیم با افزایش نرخ ارز مقدار ریالی حاصل از فروش نفت را بیشتر از پیش بینی دولت در بودجه قرار داده است. در برخی موارد دیگر هم به نظر دولت غیر واقعی بودن پیش بینی های دوستان هست. ما در مورد ارزش افزوده در ۹ ماهه ۱۷ درصد کسری داریم. حالا به ۱۱۳ افزایش پیدا کرده است. کارشناسان مالیات این حجم افزایش را عملیاتی نمی دانند.

وی گفت: امیدواریم مباحث کارشناسی بیشتری در مجلس صورت بگیرد و همه جوانب عمیق تر بررسی شود و بهترین تصمیم برای حفظ سهم ایران بازار نفت در جهان و پایین آمدن نرخ ارز و کمک به معیشت مردم اتخاذ شود.

تلاش های دولت در روشن شدن علت حادثه هواپیمای اوکراینی

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره در خواست افکار عمومی و خانواده‌های جانباختگان حادثه سقط هواپیمای اوکراینی گفت: پیگیری علت این ماجرای تلخ و تاسف انگیز در دستور کار کمیته منتخب دولت قرار گرفته و تلاش شد با دقت ابعاد مختلف این حادثه ناگوار را مورد بررسی قرار گیرد. هرچند که واقعاً هیچ اقدامی جایگزین این عزیزان از دست رفته نمی‌شود و فقدان جانباختگان عزیز را جبران نمی‌کند، جانباختگانی که عمدتاً از جوانان و افراد نخبه علمی کشور بودند.

وی خاطرنشان کرد: هیچ چیز مادی جبران پذیر حتی یک تار موی این عزیزان نیست با این حال یکی از اقداماتی که باید صورت می گرفت تهیه گزارش دقیق از سانحه بود ،در این خصوص کارگروه دولت با محوریت وزارت راه و مسکن شهرسازی تشکیل شد. در این کارگروه نمایندگان نیروهای مسلح، وزارت خارجه، سازمان هواپیمایی کشور، دستگاه‌های ذیربط و معاونت حقوقی تمام گزارشات دقیق دستگاه‌هایی که می‌توانستند اطلاعات دقیقی داشته باشند گرفته شده است.

در نامه‌ای به دادستان کشور

مقتدایی: چرا طلب شستا از فدراسیون فوتبال به صورت ریالی پرداخت می‌شود؟

مقتدایی: چرا طلب شستا از فدراسیون فوتبال به صورت ریالی پرداخت می‌شود؟

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در نامه ای به دادستان کل کشور خواستار ورود به موضوع طلب دو میلیون یورویی شرکت شستا از فدراسیون فوتبال شد و گفت که چرا طلب دو میلیون یورویی به صورت ریالی پرداخت می شود و این مبلغ بر اساس چه محاسباتی ۲۵ میلیارد تومان شده است؟

به گزارش ایسنا، متن نامه عباس مقتدایی نماینده اصفهان به حجت الاسلام منتظری دادستان کل کشور به شرح زیر است:

«حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای منتظری
دادستان محترم کل کشور
فدراسیون فوتبال(وزارت ورزش و جوانان) در سال گذشته با مصوبه ستاد رفع تحریم به ریاست معاون اول محترم رئیس جمهور مبلغ دومیلیون یورو از شرکت شستا به صورت قرض الحسنه جهت پرداخت مطالبات سرمربی سابق تیم ملی فوتبال دریافت کرده است و طبق آن مصوبه باید آن مبلغ را تا پایان فروردین ماه سال جاری به شرکت شستا باز می‌گردانده، اما تاکنون این مبلغ بعد از گذشت ۹ ماه از مهلت سررسید، به طور کامل بازگردانده نشده است.
بر اساس اطلاعات دریافتی، با عنایت به اینکه شرکت شستا، اموال بازنشستگان را در اختیار دارد و متعلق به بازنشستگان و کارگران تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی می‌باشد، این مبلغ می‌بایست در راستای سرمایه‌گذاری و افزایش درآمد بازنشستگان استفاده می شد و چرایی ارتباط اموال بازنشستگان با مطالبات سرمربی تیم ملی فوتبال و قرض الحسنه بودن این پرداخت، جای سوال است.

ادعا شده فدراسیون فوتبال این مبلغ را به یورو دریافت کرده است و هم اکنون درحال بازپرداخت به صورت ریالی و متناسب با نرخ گذشته یورو می باشد و رییس کمیته حقوقی این فدراسیون طی یک مصاحبه اظهار کرده است که فدراسیون در این مدت ۱۶ میلیارد تومان پرداخت کرده و فقط ۹ میلیارد تومان جهت تسویه بدهی باقی مانده است.
درصورت صحت اخبار و مباحث مذکور، با توجه به اینکه این مبلغ از شرکتی که متعلق و دارایی اموال بازنشستگان است پرداخت گردیده، خواهشمند است در راستای جلوگیری از تضییع حقوق این قشر عزیز، به عنوان مدعی العموم در این مبحث ورود کرده تا مشخص گردد چرا این مبلغی که به صورت یورو پرداخت گردیده، شرکت شستا به صورت ریالی درحال دریافت آن می باشد و همچنین بر اساس چه مبنای محاسبه ای، دومیلیون یورو، ۲۵ میلیارد تومان محاسبه گردیده درحالیکه امروزه نرخ یورو حدود ۳۰ هزار تومان می باشد.

از منظری دیگر پرداخت قرض الحسنه این مبلغ از اموال بازنشستگان به سرمربی سابق تیم ملی فوتبال جای سوال دارد.

شایان ذکر است اینجانب در همین خصوص با بهره گیری از ابزار نظارتی مجلس، طرح سوال و تذکری از وزرای ورزش و جوانان و تعاون، کار و رفاه اجتماعی داشته ام.

از حسن توجه جنابعالی قدردانی می نماید.

ممنون که ما را تحویل گرفتید!

ممنون که ما را تحویل گرفتید!

منوچهر آذری که پس از شش سال دوری بار دیگر به دنیای صدا بازگشته است، از فعالیت های این روزهایش در رادیو می گوید و با همان زبان طنز معمولش مسوولان رادیو را چنین خطاب قرار می دهد، «ممنون که ما را تحویل گرفتید!».

منوچهر آذری از طنازان و هنرمندان سابق «صبح جمعه با شما» و «جمعه ایرانی» در گفت و گویی با ایسنا درباره همکاری مجددش با رادیو، خاطرنشان کرد: من هم یکی از افرادی هستم که مثل مردم فشارهای زندگی را تحمل می کنم و تحملم هم زیاد است. در حال حاضر با شبکه رادیویی فرهنگ همکاری می کنم. حضور من در این شبکه و در برنامه «هفت کوچه» به دعوت مدیر رادیو فرهنگ برمی گردد که صمیمانه از ایشان تشکر می کنم. این برنامه صبح های جمعه زنده پخش می‌شود و امیدوارم بتوانیم لحظات مردم را شاد کنیم.

او با یادآوری اینکه مدت شش سال پس از قطع همکاری با «جمعه ایرانی» به رادیو نرفت، درباره بازگشت دوباره به صدا که از مرداد ماه امسال اتفاق افتاد، اظهار کرد: حضورم در رادیو، پس از شش سال به برنامه «هفت کوچه» برمی گردد؛ برنامه ای خانوادگی و مردمی که در آن ساز و آواز و شوخی و ترانه های مختلف هم پخش می شود. در هر برنامه سوژه ای طراحی و درباره آداب و رسوم و مشکلات مردم گفت وگو می شود.

آذری سپس با تاکید بر اینکه «هفت کوچه» به «صبح جمعه با شما» شباهتی ندارد، در عین حال یادآور شد: برنامه «هفت کوچه» هم شادی و نشاط دارد و خالی از لطف نیست. یک برنامه شاد است که آقای عباس محبی شعرهای آن را می نویسد. از موسیقی های سنتی هم در آن استفاده می شود.

این هنرمند درباره ضرورت ادای احترام به پیشکسوت ها، اظهار کرد: ممنونم که به قدیمی های رادیو احترام گذاشتید و ممنونم که ما را تحویل گرفتید! یک هنرمند فقط و فقط به خاطر پول کار نمی کند. یک هنرمند عزت و احترام می خواهد. پیشکسوتی هنرمند باید رعایت شود.

رونمایی از مستند رضا عبدی پیشکسوت جمعه ایرانی در ایوان شمس

آذری در بخش پایانی گفتگو درباره شرایط دشوار کار در روزگار کرونایی نیز اظهار کرد: روزهای سختی است اما به هر حال پروتکل های بهداشتی را رعایت می‌کنیم. ماسک می زنیم. استودیوها در رادیو ضدعفونی می شوند و مواد ضدعفونی کننده زیاد استفاده می شود. ما هم برای رفت و آمد سرویس داریم.

این هنرمند بار دیگر با تشکر از مدیر رادیو فرهنگ برای دعوت به همکاری، خاطرنشان کرد: معمولاً کمتر حق پیشکسوتی ادا می‌شود اما از من دعوت به عمل آمد. این روزها در رادیو حضور دارم و از این بابت خوشحال هستم.

منوچهر آذری پیش از این خود را این چنین معرفی ‌کرده بود: من بچه‌ی تهرانم، متولد سرچشمه، بخش ۹. اما پدرم تُرک ارومیه است. به همین دلیل در رادیو نقش آقای «کارمندیان» را بازی می‌کردم! از دورانی می‌گویم که وارد دبستان شدم. آن موقع تحرک زیادی داشتم. حتی صدای معلم ها را تقلید می‌کردم و بچه‌ها دور من زیاد جمع می‌شدند.

این هنرمند ۷۷ ساله علاوه بر گویندگی و بازی در رادیو، در فیلم ها و سریال هایی چون «در مسیر تندباد»، «دزد عروسک ها»، «آشپزباشی» و «پیامک از دیار باقی» بازی داشته است.

اعداد و ارقامی که هشدار یک فاجعه را می‌دهد

اعداد و ارقامی که هشدار یک فاجعه را می‌دهد

ایسنا/سیستان و بلوچستان بر حسب گزارش های مسئولان افزون بر ۵۰۰ هزار دانش آموز استان سیستان و بلوچستان از نعمت برخورداری از گوشی هوشمند، تبلت، اینترنت و ارتباطات محرومند.این اعداد و ارقام که  حدود نیمی از دانش آموزان استان را شامل می‌شود، هشدار یک فاجعه را می دهد، سیستان و بلوچستان گرچه از نظر کرونا در وضعیت بهتری نسبت به دیگر استان‌ها قرار دارد اما از نظر آموزش و پرورش وضعیت فراتر از قرمز است.

به گزارش ایسنا در اوایل سال تحصیلی جاری مسئولان آموزش و پرورش گزارش دادند که حدود ۴۰۰ هزار دانش آموز سیستان و بلوچستان به تلفن هوشمند و تبلت دسترسی ندارند و اخیرا نیز وزیر ارتباطات عنوان کرد که افزون بر ۱۰۰ هزار دانش آموز در این استان از دسترسی به اینترنت و آموزش های مجازی محروم هستند.

بیماری ویروسی کرونا که از سال قبل در کشور و منطقه سیستان و بلوچستان جولان می دهد، بسیاری از ضعف‌ها و کمبودهای آموزشی در این منطقه را نمایان ساخته است.

سابق بر این گفته می شد که مدارس کپری و غیراستاندارد در کیفیت پایین آموزشی دخیلند، اما بیماری کرونا از سال قبل تاکنون نشان داده که علاوه بر کمبود فضاهای آموزشی و معلم، در آموزش های مجازی در این استان باید شاهد رخداد فاجعه باشیم.

حقیقتا فاجعه خاموش آموزشی برای سیستان و بلوچستان مظلوم و محروم در راه است. فاجعه دانش آموزانی که به دلیل نبود امکانات هیچ بهره‌ای از آموزش مجازی نبرده‌اند.

امسال نیز آموزش‌ها با همان بی کیفیتی و ضعف ها آغاز و همچنان متزلزل تر از قبل تداوم دارد و تاسف بار است که برخی مسئولان آموزش و پرورش بر این ضعف ها چشم بر بسته اند.

محمدامین میربلوچزهی رئیس شورای روستای شوگه خاش سیستان و بلوچستان گفت: آموزش ها در مدارس روستایی واقعا ضعیف بوده و با تک معلم و آمار بالای دانش آموزی و حضوری کردن آموزش ها در مناطق روستایی به دلیل نداشتن تلفن هوشمند و اینترنت و ارتباطات و به بهانه اینکه تجمع در مدارس روستایی کمتر از شهر بوده، نوعی کم‌لطفی در حق دانش آموزان روستایی است.

وی اظهار کرد: در روستای شوگه و روستاهای همجوار حقیقتا آموزش ها از کیفیت پائینی برخوردار است، زیرا کلاس درس در فضایی بی کیفیت بوده و علاوه بر آن مردم این روستاها به دلیل فقر مالی توانایی خرید تلفن هوشمند و تبلت ندارند و تنها معلم این روستا باید تلاش کند که حدود ۳۰ دانش آموز را در شیفت عصر هر روز آموزش دهد و این در حالیست که در شرایط قرمز و هشدار بیماری کرونا نیز آموزش ها دو هفته و چهار هفته مداوم تعطیل شدند که این موضوع لطمه بزرگی به آموزش دانش آموزان وارد کرده است.

میربلوچزهی ادامه داد: این موضوع برای سایر مدارس روستایی شهرستان خاش نیز صادق است و باید برای جبران این ضعف و کمبودها دولت و وزارت آموزش و پرورش با قاطعیت پای کار بیاید.

وی اظهار کرد: دانش آموزان روستایی خاش چشم انتظار نگاه سرشار از مهر خیران و نهادهای انقلابی مانند سپاه، بنیاد مستضعفان، بنیاد برکت و ستاد اجرایی فرمان امام برای تهیه گوشی هوشمند هستند.

کریم بخش کردی تمندانی از فعالان فرهنگی و اجتماعی شهرستان خاش سیستان و بلوچستان نیز در این راستا به خبرنگار ایسنا گفت: هیچ‌کس نمی‌تواند اهمیت نظام تعلیم و تربیت را در توسعه همه جانبه کشور انکار کند.

وی افزود:کووید ١٩ کشور ما را مانند همه دنیا تحت تاثیر قرار داد، ولی شاید بیشترین تاثیر را بر آموزش و پرورش داشت و در استان ما متاسفانه فاجعه ای خاموش را در حال رقم خوردن است.

وی ادامه داد: بر اساس شاخص ها و آمار و اطلاعات رسمی آموزش و پرورش در استان ما سالهاست که از دیگر استان ها عقب مانده است.

وی افزود: از نظر کیفیت آموزشی در رتبه آخر است و بیشترین بازمانده از تحصیل و ترک تحصیل را دارد. این وضع نامطلوب به دلیل فقر و محرومیت، کمبود معلم، مدرسه و امکانات آموزشی است.

کردی اظهار کرد: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در سفری که به استان داشت و شاید یکی از دلایل مهم این سفر محروم بودن دانش آموزان این استان از امکانات آموزشی مجازی بود، در سخنانی از قول مدیر کل آموزش و پرورش اطلاعات و ارقامی را بیان کرد که حکایت از یک فاجعه دارد. ۱۰۰ هزار دانش آموز آنلاین نیستند، که احتمالا در روستاهایی زندگی می کنند که اینترنت ندارند، ۳۰۰ هزار هم فاقد تبلت یا گوشی هوشمند هستند، البته در ابتدای سال تحصیلی این عدد ۴۰۰ هزار بود.

این شهروند خاشی افزود: شاید آنچه امروز در آموزش و پرورش استان می گذرد فاجعه ای خاموش باشد که آسیب آن در آینده نه چندان دور جامعه ما را تحت تاثیر قرار دهد.

وی گفت: شاید روزی کرونا برود و سلامتی به جامعه برگردد، ولی آموزش و پرورش نحیف و ضعیف ما را چنان بیمار کرده که به آسانی نمی‌توان درمانش کرد و سر پا نگهش داشت، شاید این دانش آموزان روستایی که نه اینترنت دارند و نه تبلت، کودکان کار آینده جامعه باشند، یا جوانان سوخت کش و یا شاید خدای ناکرده گرفتار در دام اعتیاد که به خیل بزهکاران افزوده خواهند شد و هزاران مشکل امنیتی و یا شاید افسرده از اینکه، کرونا آمد تا درب آموزش و مدرسه را فقط به روی آنها ببندد و دیگران با داشتن اینترنت پرسرعت و گوشی و تبلت هوشمند به تحصیل ادامه دهند.

انتهای پیام

نباید با سیر کاهشی “کرونا” مغرور شویم

نباید با سیر کاهشی "کرونا" مغرور شویم

ایسنا/کرمانشاه استاندار کرمانشاه با اشاره به سیر کاهشی بیماری کرونا گفت: نباید با کاهش تعداد مبتلایان مغرور شویم، چرا که تجربه نشان داده با کوچکترین غفلت، کرونا در کوتاهترین زمان ممکن دوباره اوج می‌گیرد.

هوشنگ بازوند در جلسه امروز (16 دی) اهدای 500 دستگاه تبلت به دانش آموزان مددجوی کمیته امداد کرمانشاه، با تقدیر از عملکرد کمیته امداد در تامین تجهیزات آموزشی مورد نیاز دانش آموزان، گفت: امیدواریم با حضور بیشتر خیرین تجهیزات بیشتری برای دانش آموزان نیازمند استان فراهم شود.

وی با تقدیر از عملکرد کمیته امداد در دیگر حوزه های محرومیت زدایی گفت: خوشبختانه کمیته امداد همواره در بحث محرومیت زدایی پای کار بوده و این حضور را در بحران ها بیشتر مشاهده کرده ایم.

وی به زلزله سال 96 استان اشاره کرد و افزود: کمیته امداد پیش از هر نهاد دیگری وضعیت مددجویان زلزله زده را سامان داد و ساخت و ساز برای مددجویان خود را به پایان رساند و بار مهمی از روی دوش استان برداشت.

نباید با سیر کاهشی “کرونا” مغرور شویم/ خسارت کرونا در حوزه آموزش در سالهای آتی خود را نشان می دهد

استاندار کرمانشاه در ادامه با اشاره به مشکلات به وجود آمده به دلیل شیوع کرونا گفت: متاسفانه این معضل جهانی خسارات بسیاری در پی داشته و هنوز هم ادامه دارد و هرزمان که غفلت کنیم، شاهد اوج گیری دوباره این بیماری خواهیم بود.

وی افزود: تنها راه مقابله با کرونا پیشگیری و انسجام مسئولین و مردم در کنار هم است، انسجامی که موج سوم کرونا را به زانو درآورد و از اوج گیری بیشتر آن جلوگیری کرد.

بازوند به سیر کاهشی کرونا در کشور و استان اشاره کرد و افزود: کم شدن آمار مبتلایان نباید ما را مغرور کند، چرا که تجربه نشان داده کرونا به آنی می تواند اوج گرفته و شعله ور شود.

وی افزود: همه باید هوشیار باشیم و مانع پیک چهارم این بیماری شویم، چرا که در کنار تلفات جانی، باید خسارت اقتصادی بسیاری متحمل شویم.

بازوند در ادامه با بیان اینکه باید با انسجام و همکاری خسارت کرونا را در همه حوزه ها به حداقل رساند، گفت: یکی از این حوزه ها بحث آموزش است، متاسفانه به دلیل شیوع کرونا مدارس تعطیل شده و آموزش به فضای مجازی کشیده شده و این امر تا حدی در افت تحصیلی دانش آموزان اثرگذار است که باید مانع آن شده و این افت تحصیلی را جبران کنیم.

استاندار کرمانشاه تصریح کرد: خسارت امروز کرونا در حوزه آموزش می تواند در سالهای آتی خود را نشان دهد و باید از هم اکنون پیشگیری کرده و با تامین تجهیزات و امکانات آموزشی و نیز تلاش بیشتر برای آموزش دانش آموزان در فضای مجازی، مانع این افت تحصیلی شویم.

اختصاص زمین “رایگان” برای ساخت واحدهای مسکونی مددجویی

بازوند در ادامه به همکاری استانداری و کمیته امداد در انجام انشعاب گاز دو هزار واحد مسکونی مددجویان خبر داد وافزود: همچنین قرار است 500 سرویس بهداشتی و 500 حمام نیز برای واحدهای مسکونی مددجویان روستایی احداث شود.

استاندار کرمانشاه با تقدیر از کمک کمیته امداد در ساخت واحدهای مسکونی مددجویان گفت: این آمادگی را داریم که در شهرستان های مختلف استان زمین مورد نیاز را بصورت رایگان در اختیار کمیته امداد جهت ساخت واحدهای مسکونی مددجویان قرار دهیم.

انتهای پیام

راهکاری برای درمان کمبود اکسیژن‌رسانی

راهکاری برای درمان کمبود اکسیژن‌رسانی

نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد درمان کمبود اکسیژن رسانی با داروی دگزامتازون در موش آزمایشگاهی موفقیت‌آمیز بود و این یافته برای بیماران ویروس کرونا 2019 مفید به نظر می‌رسد.

به گزارش ایسنا، هیپوکسی یا به عبارتی کمبود اکسیژن رسانی، عامل ایجاد بسیاری از تغییرات زیان آور ساختاری و عملکردی در بدن است. در شرایط نامساعد کمبود اکسیژن در سطح سلولی، ترکیبات آنتی هیپوکسی می توانند مقاومت بدن در برابر این شرایط را افزایش دهند. در مطالعات اخیر ارتباط کاهش میزان اشباع اکسیژن شریانی با افزایش مرگ و میر بیماران کرونایی گزارش شده است. همچنین برخی مطالعات بالینی اثرات مثبت داروی ضد التهاب دگزامتازون در بهبود قابل توجه بیماران کرونایی را نشان داده اند و میزان بهبودی در بیماران ونتیله شده (زیر دستگاه کمک تنفسی) بیشتر بوده است.

این فرضیه مطرح می شود که این اثرات به دلیل بهبود وضعیت هیپوکسی در بیماران ونتیله شده است.

برای آزمودن این فرضیه، محققان دانشگاه علوم پزشکی مازندران، مطالعه‌ای آزمایشگاهی بر روی موش‌های سوری انجام دادند. یافته‌ها نشان دادند که دگزامتازون توانست در بهبود شرایط هیپوکسی در دو تست کمبود اکسیژن به شکل خفگی و کمبود اکسیژن القایی سلولی از طریق جریان خون موثر باشد. این اثر هم در دوزهای مورد استفاده انسانی و هم در دوز معادل شده حیوانی مشاهده شد. به نظر می‌رسد تاثیر درمانی دگزامتازون در مرحله شدید بیماری کرونا علاوه بر بهبود التهابات ریوی، به دلیل افزایش مقاومت بدنی در برابر کمبود اکسیژن نیز باشد.

بنا بر آن چه در پایگاه نتایج پژوهش‌های سلامت کشور منتشر شده است، محققان پیشنهاد کردند پژوهش‌های بیشتری در زمینه ترکیبات آنتی هیپوکسی موثر برای درمان کرونا انجام شود.

این مطالعه توسط محمدحسین حسین‌زاده، امیر شمشیریان و محمدعلی ابراهیم‌زاده انجام شده و در International journal of clinical practice  به چاپ رسیده است.

انتهای پیام

کرونا در فارس همچنان قربانی می‌گیرد

کرونا در فارس همچنان قربانی می‌گیرد
عکس آرشیوی است.

ایسنا/فارس هرچند روند شیوع و بروز بیماری کووید ۱۹ در فارس نسبت به ماه‌های گذشته کند شده اما متوقف نشده است و همچنان روزانه شاهد فوت شماری از بیماران مبتلا در این استان هستیم.

طی ماه‌های آبان و آذر، بدترین روزهای مواجهه با اپیدمی کرونا در فارس رقم خورد و شمار بیماران نیازمند خدمات بستری از عدد تخت‌های موجود پیشی گرفت و قربانیان کرونا به ساعتی ۲ نفر رسید؛ اما با اجرای محدودیت‌ها و همراه شدن شهروندان در اجرای دقیق‌تر پروتکل‌های بهداشتی و به نزدیک صفر رسیدن دورهمی‌ها و تجمع‌ها و فراگیر شدن استفاده از ماسک و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، طی ۱۰ روز اخیر از عدد مبتلایان و فوت شدگان روزانه، کاسته شده است.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز سه‌شنبه ۱۶ دی در جمع خبرنگاران با تشریح آخرین وضعیت آماری شیوع کرونا در فارس، گفت: متاسفانه طی ۲۴ ساعت گذشته ۵ نفر دیگر از بیماران مبتلا به کرونا در فارس جان خود را از دست دادند.

دکتر سید روح‌الله حسینی خاطرنشان کرد: با اضافه شدن این تعداد فوت شده، جمع قربانیان بیماری کووید ۱۹ از ابتدای شیوع تا امروز در فارس به عدد ۳۰۴۶ نفر رسیده است.

او در عین حال از تداوم روند افزایشی تعداد نمونه‌های گرفته شده از افراد دارای علامت یا مشکوک، در فارس خبر داد و گفت: از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون بیش از ۵۵۸ هزار نمونه از افراد گرفته‌ایم که تست ۱۶۲ هزار و ۷۴۷ مورد مثبت شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با یادآوری اینکه اکثر بیماران مبتلا به کرونای شناسایی شده در فارس، بهبود پیدا کرده‌اند، گفت: از ابتدا تاکنون بیش از ۱۵۸ هزار بیمار مبتلا به کرونا، بهبود یافته‌اند که این شامل بیماران بستری در بیمارستان و افرادی که در ایزوله خانگی بودند، می‌شود.

حسینی ادامه داد: هم اکنون ۴۶۶ بیمار مشکوک و علامت‌دار در بیمارستان‌های مختلف فارس بستری هستند و از این تعداد، ۹۶ نفر به دلیل وخامت وضعیت جسمی، در بخش‌های ICU مراقبت‌های ویژه دریافت می‌کنند.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: قرار گرفتن اکثر شهرستان‌ها در وضعیت زرد کرونایی، موجب کاهش حساسیت‌ها نسبت به این بیماری شده و این موضوع نگرانی نسبت به شکل‌گیری موج جدید را ایجاد کرده است.

این پزشک متخصص طب اورژانس خاطرنشان کرد: با توجه به چرخش کروناویروس در جامعه، باید به سه اصل در مبارزه با کروناویروس شامل استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی و شست و شوی مرتب دست ها پایبند بود

سخنگوی قوه قضاییه خبر داد

محکومیت شش نفر از هم‌دستان روح الله زم/ پرونده عیسی شریفی به دیوان عالی کشور رفت

محکومیت شش نفر از هم‌دستان روح الله زم/ پرونده عیسی شریفی به دیوان عالی کشور رفت

سخنگوی قوه قضاییه می‌گوید تحقیقات پرونده هواپیمای اوکراینی تکمیل شده و شاید تا پایان ماه جاری به دادگاه ارسال شود.

به گزارش ایسنا، غلامحسین اسماعیلی در نشست خبری امروز که به صورت آنلاین برگزار شد، ضمن تسلیت درگذشت آیت‌الله مصباح یزدی و تبریک آغاز سال میلادی گفت:  هفته گذشته سند تحول قضایی که می شود از آن به عنوان مرامنامه حکمرانی قضایی در دوره تحول نام برد منتشر شد. سند تحول قضایی سند تحقق عدالت و سند خدمت به مردم و سند اعتماد به شهروندان و استمداد از آنها در برپایی عدالت و دادگستری است. آسیب شناسی وضع موجود و گره گشایی از مشکلات روزمره مردم و تضمین حقوق قانونی آنهاست. اجماع آن اجماع ملی و همکاری همه نهادهای حاکمیتی را می طلبد. مردم صاحبان اصلی و ذی نفعان واقعی این سند متعالی و پیشرفته هستند.

وی در پاسخ به سوالی درباره پرونده روح الله زم و اینکه آیا رسیدگی به پرونده همدستان او از جمله شیرین نجفی آغاز شده است؟ گفت: این پرونده ابعاد گسترده‌ای  دارد. بخشی منتهی به رای شد اما این پرونده به اتمام نرسیده. اخیرا از ناحیه دادگاه بعد از صدور کیفر خواست در مورد ۶ نفر دیگر از متهمان دیگر حکم صادر شده و ۶ نفر به محکومیت حبس دو تا ۱۰ سال محکوم شدند.

وی افزود: خانمی که گفتید در زمره افرادی است که دستگیر شد و تحت تعقیب قرار گرفت و حکم صادر شده و محکومیت یافته اما چون قطعی نشده و در مرحله تجدیدنظر خواهی است  از بیان عناوین اتهامی و موضوعات مربوط به میزان دقیق آنها معذورم. در مورد نفر دیگر در پرونده کیفرخواست صادر شده و هفته آینده دادگاه برگزار می شود.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی درباره پیگیری حقوقی پرونده ترور شهید سلیمانی و نقش آلمان در این ترور و همچنین آخرین وضعیت پرونده پیگیری ترور شهید فخری زاده گفت: پرونده مربوط به جنایت تروریستی منجر به شهادت شهید سلیمانی و همراهان ایشان از آغازین روزهای این حادثه تلخ در دادسرای ویژه امور بین الملل تهران تشکیل شده و تحقیقات جامع و مفصلی در ارتباط با فرایند عملیات منتهی به شهادت این شهید عزیز انجام و نیابت هایی قضایی به کشورهای مختلف ارسال شد. از برخی از این کشورها اسناد خوبی به دست ما رسیده است و یکایک عوامل یعنی ۴۸ نفر از رئیس جمهور امریکا که عامل اصلی ترور بود تا فرماندهان و مقامات مختلف شناسایی شدند. با قید اینکه هر کدام از اینها در این جنایت چه نقشی داشتند اعلان قرمز صادر و به پلیس بین الملل ارسال شد.

وی افزود:  تحقیقات پرونده روند خوبی را طی کرده است و نیروی قدس سپاه و وزارت خارجه و سایر نهادها همکاری های خوبی داشتند. به زودی کیفرخواست این پرونده صادر می شود.  برای بعد کیفری و حقوقی شعبه ویژه تعیین شده است و آماده این است که با دادخواست هایی صادره از سوی برخی خانواده های شهدا که ارسال شده است به آنها رسیدگی کند.

اسماعیلی در پاسخ به سوالی درباره پرونده هواپیمای اوکراینی گفت: در این پرونده در دو بخش اقدامات خوبی انجام شده است که یکی پرداخت غرامت است و دیگری رسیدگی قضایی است. بلافاصله پرونده تشکیل و تحقیقات مفصل انجام شد و نهایتاً چون نیازمند این بودیم که جعبه سیاه بازخوانی شود با هماهنگی های انجام شده جعبه سیاه بازخوانی شد و اطلاعات جعبه سیاه در اختیار بازپرس قرار گرفت. تحقیقات این پرونده تکمیل شده و شاید تا پایان ماه جاری به دادگاه ارسال شود.

وی  در پاسخ سوالی مبنی بر اینکه رسیدگی قضائی به موضوع واگذاری ایران ایر تور و ارتباط آن با پرونده رئیس سابق سازمان خصوصی سازی با توجه به اینکه در کیفرخواست صادره برای پوری حسینی به آن اشاره نشده است و  آیا این موضوع جداگانه رسیدگی می‌شود؟ گفت: این بخش سه ضلع دارد، ضلع اول آن این است که بارها اعلام کردیم که با خصوصی سازی و واگذاری بخش های تولیدی به بخش خصوصی موافقیم و اعلام می‌کنیم که اصل ۴۴ قانون اساسی باید دقیق اجرا شود. بخش دوم این است که موضوعات و تخلفاتی وجود دارد که در فرایند واگذاری های انجام شده است که آیا قیمت مناسب بوده و آیا خریدار اهلیت لازم را داشته است؟ بعد از هیأت داوری اگر اعتراض شد شعبه ویژه دادگاه به آن رسیدگی می‌کند. ضلع سوم نیز موضوع تخلفاتی است که افراد شاغل در خصوصی سازی مرتکب شدند که رسیدگی به آن وظیفه ذاتی ما است و به آن ورود کردیم و نسبت به رئیس سابق خصوصی سازی پرونده تشکیل و در حال رسیدگی است. برای اینکه مشخص شود کسی که در مظان اتهام است چه تخلفاتی انجام شده است به واگذاری‌های شرکت‌ها رسیدگی شده است که برخی از آنها در حال رسیدگی است.

وی درباره قطعی شدن حکم مهدی جهانگیری گفت: ادعای یکی از فعالان فضای مجازی صحت ندارد و دادگاه تجدید نظر هنوز رأی نداده است و هفته آینده جلسه‌ای تشکیل می‌شود و رسیدگی ادامه دارد.

وی درباره  پرونده دختر آبادانی و اخباری که مبنی بر تبرئه متهم منتشر می شود گفت: این موضوع صحت ندارد. توصیه ام به همه این است که قبل از انتشار اخبار، صحت و سقم آن را بررسی کنند.

وی درباره آخرین وضعیت پرونده بابک زنجانی گفت: پرونده مشهور بابک زنجانی را  مکررا توضیح داده ایم.  به مجازات کیفری و استرداد اموال محکوم شد، اموال داخل کشور شناسایی و توقیف شد و در اختیار سیستم بانکی و وزارت نفت قرار گرفت. حدود ۲۵۰۰ میلیارد تومان در آن زمان در داخل کشور از اموالش شناسایی شد و تلاش‌های جدی  در خصوص سایر اموال او که ادعا می شود در خارج است انجام می شود. در بخش اموال خارجی و بازگشت آن به داخل کشور  هنوز تلاش های ما ادامه دارد.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت واگذاری شرکت کشت و صنعت مغان گفت: این موضوع در حال رسیدگی است و اما در رابطه با فرد خریدار تا امروز اعلام تخلف نشده است و تخلفات در رابطه با نحوه واگذاری بود و پرونده‌ای در این رابطه تشکیل نشده است.

وی درباره رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سفرهای استانی رئیس قوه قضائیه گفت: هم در سفرهای استانی و هم در دیدارهای مردمی پروتکل های بهداشتی رعایت می شود و با شخص وزیر بهداشت و ستاد ملی مبارزه با کرونا قبل از شروع دور جدید سفرها نشست هایی برگزار کردیم و برای این سفرها پروتکل های ویژه ای را به ما ابلاغ کردند و ما همه آن موارد را رعایت می کنیم.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه «به دنبال جنایت آمریکا طی سال های گذشته علیه مردم ایران در منطقه شنیده شده تعدادی از هموطنان آسیب دیده اقدام به طرح شکایت کردند آیا این موضوع صحت دارد و این شکایت به کجا رسیده است»، گفت: متاسفانه جنایت پیشگی جزو ذات دولتمردان آمریکا در دوره های مختلف بوده و در کشورهای مختلف به ویژه در منطقه خاورمیانه و در کشورهای اسلامی از جمله در کشور عزیزمان ایران، جنایات متعددی را در طول تاریخ جنایت پیشگان آمریکا انجام دادند. به موجب قانون مصوب مجلس شورای اسلامی، شهروندانی که از اقدامات جنایتکارانه آمریکا متضرر شده اند می توانند در دادگاه های جمهوری اسلامی ایران و در دادگستری تهران طرح دعوی کنند و به این موضوع رسیدگی شود که تاکنون در این مورد پرونده های متعددی تشکیل و آراء زیادی صادر شده است.

اسماعیلی افزود:  گزارش برخی از این آراء در سنوات قبل ارائه شده است؛ در ماه های اخیر در دو پرونده، متعاقب دادخواست شهروندان آسیب دیده از جنایات آمریکا، رسیدگی و رای صادر شده است. یک پرونده مربوط به تعدادی از خانواده شهدای حادثه تروریستی چابهار بوده که علیه دولت آمریکا طرح دعوی و مطالبه خسارت کردند که این پرونده در دادگاه رسیدگی شده است و برابر حکم صادره از ناحیه شعبه ویژه دادگاه دولت آمریکا به پرداخت یک میلیارد دلار خسارت و غرامت در حق این خانواده های آسیب دیده محکوم شده است. در پرونده دیگری هم ۱۴ نفر از آسیب دیدگان از اقدامات جنایتکارانه آمریکا در تهران مطالبه خسارت از دولت آمریکا کردند که در این پرونده هم جمعا در یک دادنامه ۲۶ هزار میلیارد تومان مبلغی است که دادگاه رای به محکومیت دولت آمریکا در حق آسیب دیدگان از جنایت های آمریکا، صادر کرده است.

وی ادامه داد: مدعیان زیادی هنوز داریم که یکی بعد از دیگری طرح دعوی می کنند و هر کدام از آسیب دیدگان از جنایت آمریکا که از اتباع کشور ما باشند و در دادگاه طرح دعوی کنند، برابر ضوابط و مقررات و صلاحیت دادگستری جمهوری اسلامی ایران رسیدگی خواهد شد.

اسماعیلی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه رسیدگی به فسادها چگونه است؟ گفت:  اخیرا شاهد بودیم در استان تهران و برخی استان های دیگر در واحدهای قضایی و در واحدهای ثبتی افرادی به عنوان متهم شناسایی و تحت تعقیب قرار گرفتند.  این پرونده ها در حال رسیدگی است و  بیشتر موارد مرتبط با استان تهران است و  بیشتر افراد اعلام شده در بازداشت هستند.

وی در پاسخ به سوالی درباره برخورد قوه قضائیه با شرط بندی و قمار گفت: رها بودن میدان فضای مجازی، فضایی را برای اینگونه فعالیت ها فراهم کرده است و بارها گفتیم که نیازمند ساماندهی این فضا هستیم و امیدواریم متولیان اقداماتی در این رابطه انجام دهند. در رابطه با پدیده مجرمانه شرط بندی و قمار اقدامات خوبی از ناحیه دستگاه قضا انجام شده است. افراد شناسایی شده به سه گروه تقسیم شدند و  برای برخی ها پیامک های هشدار ارسال شده است. برای گروه دوم که فعالیت بیشتری داشته و فعالیت مجرمانه داشتند و سودی هم کسب کردند، حساب های آنان شناسایی و توقیف شده است. برای گروه دیگر که سردمداران و سر شبکه ها بودند، پرونده تشکیل شده است و برای رسیدگی به این پرونده ها شعبه ویژه ای اختصاص یافته است.

اسماعیلی با اشاره به سفر بعدی رییس قوه قضاییه به کرمانشاه گفت: در ارتباط با سفر بعدی که به زودی به استان کرمانشاه انجام خواهد شد، پیش بینی پروتکل ها انجام شده است.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پرونده کولرهای توقیفی در خوزستان گفت: این پرونده تعزیراتی بود و  در سازمان تعزیرات رسیدگی و رای صادر شد. ادعایی شد که به این رای اشکالی وارد است و تقاضای اعمال ماده ۴۷۷ شد و بررسی های مفصلی در این ارتباط انجام شد.

سخنگوی قوه قضاییه درباره ثبت قراردادهای وکالت گفت: ثبت این قرادادها  به قوه قضاییه تکلیف شد و  قوه قضاییه در اولین فرصت این سامانه را بارگذاری کرد و  تا امروز ۳۱۲ هزار قرارداد وکالت در این سامانه تنظیم شده و ۶۱ هزار قرارداد در این سامانه امضا شده است.

وی افزود: در ارتباط با ضمانت اجرا نیز به واحدهای قضایی ابلاغ کردیم که  قرارداد وکالتی را به رسمیت بشناسند که در این سامانه به ثبت رسیده باشد.

سخنگوی قوه قضائیه در خصوص آخرین وضعیت سرنوشت سامانه ثبت دارایی مسئولان هم گفت: این سامانه اکنون فعال است و با استقبال خوبی هم مواجه شده است. از افرادی که تا کنون اقدامی نکرده اند می خواهیم که به سامانه رجوع کرده و ثبت دارایی کنند.

سخنگوی قوه قضاییه یادآور شد: از سال ۹۸ تا ابتدای تیرماه ۹۹ استقبالی از  سامانه ثبت اموال مسئولان نشده بود و ۱۵۰۰ نفر اموال خود را ثبت کرده بودند ولی این رقم  اکنون به ۶ هزار نفر رسیده است و بیشترین استقبال از این سامانه توسط همکاران ما، مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان بوده است و البته در برخی جاها اقبال کمتر بوده است.

اسماعیلی یاداور شد: اینکه گفته شد پرونده هفت تپه به دلیل مداخله دادستان با تأخیر مواجه شده است و یا مداخله دادستان در خصوص سوخت مازوت همه کذب هستند.

وی در پاسخ به سوالی درباره «آخرین وضعیت پرونده حسن رعیت؛ یکی از رابطین بابک زنجانی که یکسال قبل بازداشت شد» و همچنین پاسخ به این سوال که آیا دیوان عالی کشور نسبت به پرونده اکبر طبری اعلام نظر کرده است و  پرونده دیگر طبری در دادسرا به کجا رسید؟ گفت: بخش دوم پرونده با ۲۲ متهم که یکی از متهمان فردی است که نام برده شده  منتهی به صدور کیفر خواست و به دادگاه ارسال شده و بزودی جلسات ۲۲ نفر برگزار می شود. اصل  پرونده هم در دیوان عالی است و پرونده صدور  رای نهایی را نداشته است.

اسماعیلی در پاسخ به سوالی درباره علت توقیف یکی از سریال‌های نمایش خانگی گفت: در ارتباط با عدم پخش یا پخش یک سریال، وزارت فرهنگ و ارشاد تصمیم می گیرد. فارغ از اینکه این یک سریال است ابهامی در یکی از پرونده های کیفری در رابطه با منشا مالی تامین کننده اعتبار این فیلم مطرح شده بود. در حال رصد مالی در یکی از پرونده ها بودیم که دیدیم بخشی از پول در مسیر دیگری هزینه شده است. اگر فساد مالی بود موجب تضییع اموال نشود و با اخذ تامین و تدابیر مناسب برای حفظ حقوق مالی، این سریال پخش می شود و ما هم رسیدگی های خودمان را انجام می دهیم.

اسماعیلی در پاسخ به سوالی درباره لایحه شورای حل اختلاف گفت: این لایحه هم اکنون در مجلس است و از نمایندگان مجلس تشکر می‌کنم که با دو فوریت این لایحه موافقت کردند و به احتمال زیاد در هفته آینده و در صحن علنی مجلس مطرح می‌شود و با رأی و نظر مجلس شورای اسلامی یکی از بخش‌های سند تحول قضایی که ناظر بر شوراهای حل اختلاف است فراهم می‌شود تا شوراهای حل اختلاف متمرکز به امر صلح و سازش شوند. بر اساس این لایحه وضعیت استخدامی اعضای شورای حل اختلاف مشخص می‌شود و تقاضا به کار رفته که در فرآیند تصویب این لایحه در کمیسیون و چه در صحن علنی حتماً توجه ویژه‌ای به متن اولیه‌ای که از سمت قوه قضاییه به دولت ارسال شده است، داشته باشند.

اسماعیلی درباره آخرین وضعیت پرونده عیسی شریفی گفت: این پرونده در دادگاه رسیدگی و حکم صادر شده است. حکم مربوطه به افراد ذیربط پرونده چه موسسات شاکی و چه محکومان ابلاغ شده است و از این حکم فرجام خواهی صورت گرفته و پرونده در دیوان عالی کشور است.

سخنگوی قوه قضاییه درباره کشت و صنعت مغان یادآور شد: خوشبختانه در روز گذشته با بازگشت مجموعه کشت و صنعت مغان به دولت هیات مدیره و مدیرعامل جدید منصوب شد که هیات مدیره و مدیرعامل جدید در این مجموعه مستقر شده اند و  تخلفات مدیروقت سازمان خصوصی در ارتباط با این موضوع در حال رسیدگی است.

اسماعیلی در ابتدای این نشست با گرامیداشت یاد سردار سلیمانی و شهید فخری زاده گفت: یکسال از جنایت تروریستی دولت جنایتکار و تروریست آمریکا که منجر به شهادت سردار بزرگ سپاه اسلام شهید حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس و همراهان عزیزشان شد، گذشت. جنایتی که هرگز فراموش نخواهد شد و داغی که همانند داغ سید و سالار شهیدان به سردی نخواهد گرایید و این خون به ناحق ریخته‌ بساط یزیدان زمان در منطقه و اربابان جنایت پیشه آن‌ها را درهم خواهد پیچید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط