بازار وام ایران
بازار وام ایران

اخبار

بررسی سود وام بانکی در کشور‌های مختلف

 

خراسان: نرخ بهره یا سود بانکی ابزار مهم سیاست پولی است که روی کسری منابع دولت، بدهی دولت، بازارهای کالا، بورس، ارز و طلا و خودرو، مسکن و… اثر خواهد داشت. با کاهش نرخ سود بانکی نرخ سود تسهیلات و هزینه های تولید کاهش می یابد و در نتیجه قیمت کالاها و خدمات نیزکاهش خواهد یافت. به تازگی هم یورو نیوز آماری از نرخ سود بانکی و وام های پرداختی در کشورهای مختلف منتشر کرده و به همین دلیل به بررسی نرخ سود بانک ها در کشورهای مختلف پرداخته ایم که نشان می دهد برخی از کشورها بهشتی برای سرمایه داران به حساب
می آیند تا از طریق پس انداز سرمایه خود سود سرشاری به دست آورند.

کشورهای بالای ۱۵ درصد سود

در اقتصادهای تورم زده جهان همچون آرژانتین، ونزوئلا، ایران و ترکیه نرخ سود سالانه سپرده بانکی همچنان بالای ۱۶ درصد است. آرژانتین با ۳۴ درصد، ونزوئلا با ۲۴ درصد، ایران با ۱۶ درصد و ترکیه با ۱۵.۵ درصد بیشترین سود بانکی را به سپرده گذاران پرداخت می کنند. با این حال بنا بر داده‌های منتشر شده توسط تریدینگ اکونومیکس بانک‌های این سه کشور بالاترین نرخ سود را به سپرده‌ها پرداخت می‌کنند این در حالی است که با توجه به بالا بودن تورم، در عمل این نرخ ‌ منفی است.

کشورهای بین ۱۰ تا ۱۵ درصد سود

چهار کشور ماداگاسکار با ۱۳ درصد، بلاروس با ۱۱ درصد، مغولستان با ۱۰ درصد و سیرالئون هم با ۱۰ درصد سود سپرده در رتبه های بعد قرار دارند که در برخی از آن ها نرخ سود بانکی از نرخ تورم هم بالاتر است و سپرده‌گذاری در بانک‌های آن ها جذابیت دارد؛ جذابیتی که می‌تواند با کاستن از سرعت و میزان نقدینگی در گردش از سرعت رشد تورم بکاهد.

سود سپرده در آمریکا

در اقتصاد آمریکا متوسط نرخ سود سپرده بانکی بین نیم درصد تا ۶۶ صدم درصد است و فدرال رزرو(بانک مرکزی آمریکا) نیز تاکید کرده که به منظور تحریک سرما‌یه‌گذاری و افزایش رشد اقتصادی، با ادامه اجرای سیاست پولی انبساطی، نرخ بهره پایه را در نزدیکی صفر نگه خواهد داشت.

سود سپرده در اروپا

سود سپرده افراد حقیقی در بانک‌ها نیز با سررسید یک ساله با نرخ ۲۵ صدم درصدی و به طور روزشمار با نرخ ۲ صدم درصدی محاسبه خواهد شد. بانک مرکزی اروپا امیدوار است که با پایین نگه داشتن نرخ بهره بانکی بتواند با افزایش جذابیت وام‌های بانکی و کاهش رغبت به سپرده‌گذاری در بانک‌ها شرایط را برای افزایش سرمایه‌گذاری و رشد نرخ تورم فراهم کند تا رونق اقتصادی لازم برای غلبه بر تبعات رکودی شیوع ویروس کرونا در سال ۲۰۲۱ ایجاد شود.

سود وام بانکی در کشورهای مختلف

همان طور که در جدول مشاهده می کنید زیمبابوه با ۶۵ درصد سود، ایران ۲۲ درصد، سیرالئون با ۱۹ درصد، ترکیه ۱۸.۵ درصد و روآندا با ۱۶.۱ درصد بیشترین نرخ بهره تسهیلات بانکی را دارند. نرخ بهره وام بانکی مورد نیاز شرکت‌های فعال در منطقه یورو ۱.۳۶ درصد و در اقتصاد آمریکا نیز متوسط نرخ بهره پرداخت تسهیلات بانکی حدود ۳.۲۵ درصد است.

بانک‌ها بیش از ۱۰۰۰ هزار میلیارد وام دادند

رئیس کل بانک مرکزی از پرداخت بیش از ۱۰۰۰ هزار میلیارد تومان وام بانکی خبر داد.

به گزارش ایسنا عبدالناصر همتی، اعلام کرد: میزان تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش‌های مختلف اقتصادی در هشت ماهه منتهی به پایان آبان سال جاری ۱٫۰۴۴ هزار میلیارد تومان برآورد شده که حدود ۳۰ درصد این مبلغ، تسهیلات بخش صنعت بوده است.

طبق اعلام بانک مرکزی، وی تاکید کرد: قریب ۵۹ درصد تسهیلات پرداختی به بخش‌های مختلف، وام سرمایه درگردش بوده است

استقبال اندک تاکسیرانان لنگرود از طرح تعویض تاکسی فرسوده

مدیر عامل سازمان حمل و نقل شهرداری لنگرود گفت: به دلیل حذف تسهیلات وام بانکی در طرح تعویض و نوسازی تاکسی‌های فرسوده از سوی دولت، نقدی شدن و افزایش چند برابر قیمت خودرو، این طرح با استقبال کم تاکسیرانان این سازمان مواجه شده است.

ابراهیم حسن‌پور در گفت و گو با اظهار کرد: با اجرا شدن طرح نوسازی و جایگزینی تاکسی‌های فرسوده، مالکان تاکسی فرسوده درون شهری سازمان حمل و نقل شهرداری لنگرود می‌توانند نسبت به نام نویسی از طریق سامانه اینترنتی اتحادیه حمل و نقل همگانی کشور اقدام کنند.

وی افزود: در ناوگان حمل و نقل عمومی شهر لنگرود ۳۴۳ دستگاه تاکسی درون شهری، ۶۶ دستگاه تاکسی بی سیم و ۳۰ دستگاه تاکسی بین شهری و ۱۳ دستگاه تاکسی ون درون شهری فعال هستند که از این تعداد حدود ۹۱ دستگاه تاکسی فرسوده است.

مدیر عامل سازمان حمل و نقل شهرداری لنگرود گفت: به دلیل حذف تسهیلات وام بانکی در طرح تعویض و نوسازی تاکسی‌های فرسوده از سوی دولت، نقدی شدن و افزایش چند برابر قیمت خودرو، این طرح با استقبال کم تاکسیرانان این سازمان مواجه شده است.

حسن پور تصریح کرد: با توجه به اینکه شیوع ویروس کرونا و افزایش تورم تاکسیران را در وضعیت بسیار بد مالی و معیشتی قرار داده است، دولت باید برای حمایت از رانندگان حمل و نقل عمومی درون شهری در طرح نوسازی و تعویض خودروهای فرسوده تسهیلات وام بانکی کم بهره در اختیار این قشر قرار می‌داد  تا مشارکت در اجرای این طرح مورد استقبال رانندگان قرار می‌گرفت.

وی افزود: در سال جاری مالکان ۳۵ دستگاه تاکسی فرسوده شهری برای تعویض و نوسازی در سامانه سازمان مدیریت حمل و نقل همگانی ثبت نام کرده‌اند که ۱۰ نفر از آنان به دلیل نداشتن توان مالی انصراف داده‌اند؛ تعداد چهار دستگاه تاکسی جدید از این سازمان تحویل مالکان آن‌ها شده و ۲۱ مورد نیز در نوبت تحویل است.

مدیر عامل سازمان حمل و نقل شهرداری لنگرود یادآور شد: در سال‌های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ که طرح تعویض و نوسازی دارای تسهیلات وام بانکی و قیمت خودرو بسیار کمتر بود؛ ۱۸۰ راننده تاکسی این سازمان با ثبت نام در این طرح، خودرو خود را تبدیل به احسن کردند.

وی خاطرنشان کرد: در این مرحله دو خودروی سمندLX EF7 با قیمت ۱۱۸ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان و پژو ۴۰۵ با سطح آلایندگی یورو پنج با قیمت مصوب ۱۰۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، جهت نوسازی و جایگزینی تاکسی درون شهری در سال ۱۳۹۹ در نظر گرفته شده است.

حسن پور یادآور شد: بازه زمانی ثبت نام در طرح تعویض و نوسازی تاکسی‌های فرسوده در سازمان حمل و نقل عمومی و تحویل خودرو جدید از یک تا سه ماه است.

، شهرستان لنگرود با حدود ۱۴۰ هزار نفر جمعیت دارای سه بخش مرکزی، کومله و بخش اطاقور و پنج شهر است که شهر لنگرود مرکز بخش مرکزی محسوب می‌شود و تا مرکز استان گیلان ۶۰ کیلومتر فاصله دارد

به گزارش خبرنگار

،امیر رنجبریان مدیر شعب بانک مسکن آذربایجان شرقی گفت: مسکن مهری‌ها در صورتی که تا پایان سال نسبت به تقسیط وام بانکی خود اقدام نکنند، این تسهیلات از سال آینده با ۱۸ درصد تقسیط خواهد شد.

او افزود: با توجه به اینکه پرونده مساکن مهر تا پایان سال بسته خواهد شد، اگر تا پایان سال اقدام نشود، سود تسهیلات از ۴ درصد به ۱۸ درصد افزایش یافته و در قالب سود تسهیلات مسکن اقدام ملی محاسبه خواهد شد.

او همچنین از آغاز بکار پویش استانی چگونه خانه دار شویم نیز خبر داد و گفت: با ایجاد لینکی در سایت بانک مسکن، نحوه پرداخت و سقف تسهیلات بنا به درخواست مشتری اعم از خرید، تعمیرات و بازسازی مسکن اعلام می‌شود و مشتریان بدون حضور در شعب می‌توانند، اطلاعات لازم را در این زمینه کسب کنند.

ضرب العجل برای تقسیط وام مساکن مهرمدیر شعب بانک مسکن آذربایجان شرقی گفت: مسکن مهری ها در صورتی که تا پایان سال نسبت به تقسیط وام بانکی خود اقدام نکنند، این تسهیلات از سال آینده با 18درصد تقسیط خواهد شد.

امیر رنجبریان افزود: با توجه به اینکه پرونده مساکن مهر تا پایان سال بسته خواهد شد، اگر تا پایان سال اقدام نشود، سود تسهیلات از 4درصد به 18درصد افزایش یافته و در قالب سود تسهیلات مسکن اقدام ملی محاسبه خواهد شد.

وی همچنین از آغاز بکار پویش استانی چگونه خانه دار شویم نیز خبر داد و گفت: با ایجاد لینکی در سایت بانک مسکن، نحوه پرداخت و سقف تسهیلات بنا به درخواست مشتری اعم از خرید، تعمیرات و بازسازی مسکن اعلام می شود و مشتریان بدون حضور در شعب می توانند، اطلاعات لازم را در این زمینه کسب کنند

دبیر شوراى تبیین مواضع بسیج دانشجویى استان ایلام گفت: سند منزل مسکونی خانواده‌ای ایلامی برای دریافت وام بانکی ۲۰ میلیونی توسط یکی از اقوام، در ضمانت بانک سپه بوده و حالا این منزل به دلیل بدهی بانکی وام‌گیرنده، تخریب شده است.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط