بازار وام ایران
بازار وام ایران

اگرچه بیش از یک هفته از اعلام بانک عامل مسکن مبنی بر احتمال موافقت بانک مرکزی با افزایش سقف وام مسکن می گذرد، اما رکود سنگین بازار مسکن مانع از رونق بازار اوراق تسهیلات شده است.

اگرچه بیش از یک هفته از اعلام بانک عامل مسکن مبنی بر احتمال موافقت بانک مرکزی با افزایش سقف وام مسکن می گذرد، اما رکود سنگین بازار مسکن مانع از رونق بازار اوراق تسهیلات شده است.

به گزارش، در حالی که بیش از یک هفته از اعلام مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن مبنی بر احتمال موافقت بانک مرکزی با افزایش سقف وام خرید مسکن (وام با اوراق) می‌گذرد، اما همچنان بازار اوراق تسهیلات مسکن در فرابورس با رکود نسبی مواجه بوده و تغییرات چندانی در بازه قیمتی و نیز حجم معاملات رخ نداده است.

در حال حاضر سقف تسهیلات خرید مسکن در تهران برای متقاضیان زوجین ۱۴۰ میلیون تومان شامل ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن، ۲۰ میلیون تومان وام جعاله و ۲۰ میلیون تومان تسهیلات بدون سپرده است که برای ۱۲۰ میلیون تومان آن باید اوراق تسهیلات خریداری کرد.

وام خرید مسکن متقاضیان فردی نیز در تهران ۹۰ میلیون تومان شامل ۶۰ میلیون تومان تسهیلات مسکن، ۲۰ میلیون تومان وام جعاله و ۱۰ میلیون تومان تسهیلات بدون سپرده بوده که متقاضی برای ۸۰ میلیون تومان آن باید اوراق تسهیلات مسکن خریداری کند.

بر اساس اعلام ابوالقاسم رحیمی انارکی مدیرعامل بانک مسکن، درخواست افزایش سقف تسهیلات مسکن فعلاً در شورای پول و اعتبار در انتظار تصویب و ابلاغ است اما مقام ارشد بانک مرکزی با افزایش این سقف موافقت کرده است؛ وی اگرچه از پیشنهاد افزایش دو برابری وام جعاله مسکن از سوی بانک مسکن به بانک مرکزی خبر داده؛ اما رقم پیشنهادی بانک مسکن به شورای پول و اعتبار برای افزایش سقف جدید تسهیلات خرید مسکن را اعلام نکرده است.

اگرچه هیچیک از دو نهاد متولی ارائه آمار بازار مسکن (معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی) هنوز آماری از معاملات بازار مسکن تهران در آذر ماه را منتشر نکرده اند، اما بررسی‌های میدانی از مشاوران املاک نشان می‌دهد به دلیل انتظار خریداران از ادامه روند کاهشی قیمت مسکن که طی سه ماه گذشته رخ داده بود، تعداد معاملات نیز کاهش یافته است. ضمن اینکه بر اساس اعلام مرکز آمار، رکود بازار مسکن در ۳۰ استان کشور شدیدتر از استان تهران بوده است.

در معاملات دیروز (سه شنبه ۳ دی ۹۸) اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن، بیشترین میزان خرید و فروش این اوراق به نماد تسه ۹۸۰۹ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در آذر امسال) با فروش حدود ۳۶ هزار برگه بیشترین میزان استقبال از این اوراق را به خود اختصاص داد که معمولاً برگه‌های صادره در هر ماه در روزهای نخست همان ماه به دلیل افزایش ورود دارندگان این اوراق به بازار سرمایه برای فروش اوراق خود، بیشترین سهم از معاملات اوراق تسهیلات مسکن را در هر ماه به خود اختصاص می‌دهند. قیمت این برگه‌ها بین ۳۹ هزار و ۵۰۰ تا ۴۱ هزار تومان در نوسان بوده است. این در حالی است که میانگین قیمت این برگه‌ها در معاملات روز دوشنبه ۲ دی، ۳۹ هزار و ۷۰۰ تومان کشف قیمت شد.

همچنین اوراق تسهیلات مسکن صادره در آبان ماه امسال نیز با نماد تسه ۹۸۰۸ با فروش نزدیک به ۵ هزار برگه و انجام ۴۷۰ فقره معامله در رتبه دوم معاملات دیروز این ابزار نوین بازار سرمایه پس از تسه ۹۸۰۹ قرار گرفت. نرخ هر برگه تسه ۹۸۰۸ بین ۴۰ تا ۴۲ هزار تومان معامله شد اما در معاملات روز دوشنبه میانگین هر برگه تسه ۹۸۰۸ کمی بیش از ۴۰ هزار و ۲۰۰ تومان تثبیت قیمت شد.

ارزان‌ترین قیمت برگه‌های تسهیلات مسکن در معاملات دیروز متعلق به اوراق تسهیلات مسکن صادره در دی ماه ۹۶ با نماد ۹۶۱۰ بود که بین ۳۷ هزار ۸۰۰ تا ۳۸ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت گذاری آن در نوسان بوده است. در این معاملات حدود ۸۰۰ برگه طی ۵۴ فقره معامله به فروش رسید.

گفتنی است در معاملات دیروز بازار اوراق تسهیلات مسکن، سایر نمادهای معاملاتی مربوط به این ابزار نوین در بازه قیمتی ۳۸ هزار تا ۴۱ هزار تومان خرید و فروش شده و اکثر نمادها نیز کمتر از هزار برگه به فروش رفتند. تعداد معاملات نیز اکثراً زیر ۱۰۰ فقره معامله بوده است.

بیشترین میزان نقدینگی این معاملات به نماد تسه ۹۸۰۹ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در آذر ۹۸) با ۱۷۰ میلیون تومان و پس از آن نماد تسه ۹۸۰۸ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در آبان ۹۸) با ۱۰۰ میلیون تومان تعلق داشته است.

یادآور می‌شود بر اساس اعلام فرابورس، دامنه قیمت اوراق تسهیلات مسکن در ۸ ماهه امسال بین ۴۰ تا ۴۱ هزار تومان در نوسان بوده به گونه‌ای که بیشترین میانگین قیمت ماهانه اوراق تسه به آبان ماه با ۴۰ هزار و ۹۲۸ تومان و کمترین آن به فروردین ماه با ۴۰ هزار و ۱۲۵ تومان اختصاص داشته است.

یک پژوهشگر مسائل حقوقی می‌گوید، برای ناکام گذاشتن سودجویان جهت دسترسی به  و سوءاستفاده از آن بهتر است قبل از ثبت نام جهت  وام، آدرس سایت‌های معتبر از ارگان مورد نظر گرفته شود و بعد ثبت نام صورت بگیرد.

به گزارش شریان نیوز،امیرحسین صفدری در رابطه با توصیه‌های لازم جهت دریافت وام معیشتی و گرفتار نشدن در دام سودجویان گفت: از آنجا که قرار است برای دریافت وام معیشتی در ایام تعطیلات دوهفته‌ای کرونایی پیامک‌هایی جهت ثبت نام و دریافت این وام ارسال شود باید آگاه بود که اطلاعات بانکی را در هر لینکی که از طریق پیامک ارسال می‌شود وارد نکنید ابتدا از معتبر بودن آ و صفحه اطمینان حاصل کنید، پس از آن اقدام به ثبت نام و وارد کردن اطلاعات هویتی و بانکی خود کنید تا قربانی کلاهبرداری اینترنتی از طریق فیشینگ نشوید.

بیشتر بخوانید:

 

 

 

این پژوهشگر مسائل حقوقی افزود: همچنین ذکر این نکته لازم است که باید مراقب ترفند جدید کلاهبرداران اینترنتی بود.

جدیدترین ترفند این افراد در خصوص ثبت نام دریافت کارت تردد در سامانه‌های حمل و نقل درون و برون شهری در ایام محدودیت‌های کروناست، بنابراین باید احتیاط کرد که در دام فریب تبلیغات این افراد سودجو در فضای مجازی قرار نگیرید.

در حقیقت این کلاهبرداران با ساخت صفحات جعلی ممکن است دست به سرقت اطلاعات هویتی و بانکی افراد بزنند لذا هنگام ثبت اطلاعات باید مراقب بود که در چه سایتی ثبت نام صورت می‌گیرد. همچنین برای ناکام گذاشتن سودجویان جهت دسترسی به اطلاعات و سوءاستفاده از آن بهتر است آدرس سایت‌های معتبر از نهاد مورد نظر گرفته شود و بعد ثبت نام صورت بگیرد.

امیرحسین صفدری در رابطه با توصیه‌های لازم جهت دریافت وام معیشتی و گرفتار نشدن در دام سودجویان گفت: از آنجا که قرار است برای  وام معیشتی در ایام تعطیلات دوهفته‌ای کرونایی پیامک‌هایی جهت ثبت نام و دریافت این وام ارسال شود باید آگاه بود که  بانکی را در هر لینکی که از طریق پیامک ارسال می‌شود وارد نکنید ابتدا از معتبر بودن آن سایت و صفحه اطمینان حاصل کنید، پس از آن اقدام به ثبت نام و وارد کردن اطلاعات هویتی و بانکی خود کنید تا قربانی کلاهبرداری اینترنتی از طریق فیشینگ نشوید.

بیشتر بخوانید:

 

این پژوهشگر مسائل حقوقی افزود: همچنین ذکر این نکته لازم است که باید مراقب ترفند جدید کلاهبرداران اینترنتی بود.

جدیدترین ترفند این  در خصوص ثبت نام دریافت کارت تردد در سامانه‌های حمل و نقل درون و برون شهری در ایام محدودیت‌های کروناست، بنابراین باید احتیاط کرد که در دام فریب تبلیغات این افراد سودجو در فضای مجازی قرار نگیرید.

در حقیقت این کلاهبرداران با ساخت صفحات جعلی ممکن است دست به سرقت اطلاعات هویتی و بانکی افراد بزنند لذا هنگام ثبت اطلاعات باید مراقب بود که در چه سایتی ثبت نام صورت می‌گیرد. همچنین برای ناکام گذاشتن سودجویان جهت دسترسی به اطلاعات و سوءاستفاده از آن بهتر است آدرس سایت‌های معتبر از نهاد مورد نظر گرفته شود و بعد ثبت نام صورت بگیرد

 

مدیرعامل  بازنشست از آغاز ثبت نام اینترنتی مرحله جدید ارائه  ۲۵ میلیون تومانی ازدواج و وظیفه بگیران این صندوق خبر داد و گفت: ثبت نام اینترنتی این تسهیلات از فردا(دوشنبه)آغاز می‌شود.

به گزارش ایمنا، از صندوق بازنشستگی کشوری، اکبر افتخاری با اعلام این خبر گفت: ثبت نام اینترنتی چهارمین مرحله ارائه تسهیلات وام ازدواج فرزندان بازنشستگان و وظیفه بگیران این صندوق از روز دوشنبه هفتم مهرماه ۹۹ به مدت دو هفته تا روز یکشنبه ۲۰ مهر ماه از طریق درگاه خدمات الکترونیک صندوق بازنشستگی به نشانی sabasrm.

ir انجام می‌شود.

 

وی با بیان اینکه تسهیلات مرحله جدید به ۲۵ میلیون تومان افزایش یافته و حداکثر یک هزار فقره با نرخ ۱۰ درصد است، اظهار کرد: دوره اقساط تسهیلات ازدواج فرزندان بازنشستگان و وظیفه بگیران کشوری ۶۰ ماهه (۵ سال) بوده و برای آن دسته از افرادی اجرا می‌شود که صرفاً ازدواج اول فرزند یا نوه تحت تکفل بازنشستگان، موظفین و همسر وظیفه بگیر صندوق بازنشستگی کشوری باشند.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در ارتباط با شرایط متقاضیان این تسهیلات گفت: تاریخ عقدنامه فرزندان باید از اول خرداد ۹۸ تا پایان شهریور ماه ۹۹ باشد و بازنشستگان و موظفینی که در دوره‌های قبلی از این تسهیلات برای یکی از فرزندان خود بهره مند شده باشند، امکان ثبت نام و بهره‌مندی از تسهیلات جدید را برای سایر فرزندان خود ندارند.

وی ادامه داد: یکی از شرایط پرداخت وام، متناسب بودن آن با حداقل حقوق و با در نظر گرفتن حداقل یک میلیون تومان خالص دریافتی در شهریورماه ۹۹ است تا کمترین فشار برای بازپرداخت اقساط به مشمولان طرح وارد شود.

افتخاری مبلغ اقساط این تسهیلات را ماهانه ۵۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان عنوان و تصریح کرد: در صورت ذی نفع بودن پدر و مادر در صندوق، صرفاً یک فقره تسهیلات به فرزندان پرداخت می‌شود. همچنین متقاضیانی که در دوره‌های قبل ثبت نام کرده بودند و به هر دلیل مشمول این تسهیلات نشدند، در صورت تمایل باید مجدداً ثبت نام کنند.

وی با یادآوری اینکه مهلت ثبت نام اینترنتی از طریق درگاه sabasrm.ir از ۷ مهر تا ۲۰ مهرماه ۹۹ است، گفت: زمان پرداخت تسهیلات ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری پس از پایان زمان ثبت نام و انجام اولویت بندی و همچنین تعیین مشمولان مشخص خواهد شد؛ اما هدف گذاری ما برای پرداخت تسهیلات، اواخر آبان ماه است.

همه تسهیلات مورد نظر مشمول «بیمه عمر مانده بدهکار» خواهد بود که هزینه آن برعهده متقاضی است.

 

رویداد۲۴ پیرو ثبت نام پیامکی برای کمک ودیعه مسکن به مستاجران، لازم است به منظور تکمیل فرآیند ثبت نام،که به صورت پیامکی برای دریافت این تسهیلات ثبت نام کرده اند با توجه به آخرین رقم سمت کد ملی از ساعت ۱۱ صبح روز‌های مشخص شده با مراجعه به سامانه tem.mrud.ir نسبت به تکمیل اطلاعات مورد نیاز اقدام کنند.

بیشتر بخوانید:

بر اساس اعلام معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، ۱۴ متقاضیانی که آخرین رقم سمت راست کد ملی آن‌ها «۴» است، ۱۵ مرداد متقاضیانی که آخرین رقم سمت راست کد ملی آن‌ها «۲و ۳» است، ۱۶ مرداد متقاضیانی که آخرین رقم سمت راست کد ملی آن‌ها «۱» است، ۱۷ مرداد متقاضیانی که آخرین رقم سمت راست کد ملی آن‌ها «۵»، «۶» و «۷» است، ۱۸ مرداد متقاضیانی که آخرین رقم سمت راست کد ملی آن‌ها «۰»، «۸»، «۹» است، و ۲۰ مرداد کلیه متقاضیان جامانده نسبت به ثبت نام در سامانه اقدام کنند.
تسهیلات مرابحه خرید کالا و خدمات یا همان وام کمک ودیعه اجاره به میزان ۵۰، ۳۰ و ۱۵ میلیون تومان، مدتی قبل در ستاد ملی مقابله با کرونا به تصویب رسید. سود این تسهیلات ۱۳ درصد است.بیشتر بخوانید: پیش‌بینی وضعیت بازار مسکن طی روزهای آیندهنحوه بازپرداخت آن بدین صورت است که در روش اول، گیرندگان وام (مستأجران) می‌توانند تسهیلات را یک‌ساله دریافت کنند و صرفا سود آن را ماهانه بپردازند و در پایان سال، اصل آن را پرداخت کنند. در روش دوم، متقاضیان می‌توانند وام را سه ساله دریافت کنند و در مدت ۳۶ ماه اصل و فرع آن را به بانک بپردازند. مستاجران در تهران ماهانه ۵۴۰ هزار تومان، کلان شهر‌ها ۳۲۰ هزار تومان و سایر شهر‌ها ۱۶۰ هزار تومان پرداخت خواهند کرد.
بنابر اعلام عبدالناصر همتی – رئیس کل بانک مرکزی – پرداخت این تسهیلات به محض اعلام مشخصات افراد واجد شرایط از سوی وزارت راه و شهرسازی آغاز خواهد شد.
برای دریافت این تسهیلات دو میلیون و ۲۲۰ هزار نفر ثبت نام کرده اند که در این مرحله به یک میلیون خانوار وام پرداخت می‌شود. وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده اگر منابع وجود داشت و توانستیم افراد بیشتری را پوشش دهیم این کار را گسترش خواهیم داد. منبع: ایسنا لینک کوتاه: کپی در کلیپ بورد کپی لینک خبر های مرتبط

 

رانندگان وام می‌گیرند

 

خبرگزاری آریا – وعده پرداخت وام کرونا به تاکسی‌های از فروردین ماه کمابیش مطرح بوده؛ وعده‌ای که برخی رانندگان گفته‌اند عملی نشده است اما اسنپ و تپسی آماری از تعداد رانندگان دریافت کننده را اعلام کردند. اسنپ با دو و تپسی (که آمار سفیران خود را محرمانه می‌داند)، دو  بزرگ اینترنتی در ایران هستند.

بیشتر بخوانید:

با آغاز سال جاری و روند رو به رشد بحران کرونا در کشور، مدیران این دو مجموعه، از ارائه تسهیلات به رانندگان خود و حمایت‌های بیمه‌ای از آنها خبر دادند.
حمایت می‌کنیممدیر عامل سابق اسنپ در فروردین ماه از تصمیم این شرکت تاکسی اینترنتی برای پرداخت وام 20 میلیون ریالی با بهره صفر درصد، به پنج هزار راننده و همچنین وام 50میلیون ریالی به رانندگان مبتلا به کرونا خبر داد.
محمد خلج، مدیر عامل جدید این شرکت نیز به تازگی از همکاری با سازمان تامین اجتماعی برای حمایت بیمه‌ای از سفیران خبر داد. همچنین به گفته وی، 26 میلیارد ریال تسهیلات به آنها پرداخت شده است.شرکت تپسی نیز در روزهای آغازین سال جاری اعلام کرد، برای کمک به رانندگانی که به دلیل ابتلا به بیماری کرونا فعالیتی نداشتند، دو میلیون تومان تسهیلات بدون بهره در نظر گرفته است.
این شرکت تاکسی اینترنتی همچنین مدعی شد که پنج هزار سفیر خود را برای دریافت وام دو میلیون تومانی به بنیاد علوی معرفی کرده است.ضمن اینکه میلاد منشی‌پور، مدیرعامل تپسی نیز در نامه‌ای خطاب به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر ضروت اختصاص بسته حمایتی دولت، به رانندگان شرکت‌های تاکسی‌های اینترنتی، تاکید کرد.
وعده‌ها عملی شدند؟گشت و گذاری در اینترنت نشان می‌دهد که برخی از رانندگان شرکت‌های تاکسی اینترنتی با نوشتن نظرهای خود در بخش کامنت‌های اخبار مربوط به این وعده‌ها از عدم دریافت وام یا زیاد بودن مبالغ اقساط بازپرداخت، گلایه دارند.
سفیران اسنپ و تپسی، همچنین به این موضوع معترض هستند که چرا وام دو میلیونی ستاد تسهیلات حمایتی کرونا شامل حال آنها نمی‌شود.تجارت‌نیوز با تعدادی از رانندگان شرکت‌های تاکسی اینترنتی تماس گرفت که هیچ‌یک موفق به دریافت این تسهیلات نشده بودند و کسی را هم نمی‌شناختند که این وام را دریافت کرده باشد.
برخی از آنها می‌گفتند از خبر آگاه شده‌اند اما اسنپ یا تپسی اقدام خاصی برای پرداخت تسهیلات اعلامی نکرده‌اند.اسنپ: به 1500 راننده وام داده‌ایم
با وجود این، علی قاضی معاون عملیات اسنپ در پاسخ به پیگیری‌های تجارت‌نیوز اعلام کرد که این شرکت تاکسی اینترنتی برای حمایت مالی از کاربران راننده خود، دو دسته وام بدون بهره اختصاص داده است.وی افزود: دسته نخست، وام 20 میلیون ریالی است که برای کمک به معیشت کاربران تمام وقت اسنپ، در نظر گرفته شده است.
این مقام مسئول ادامه داد: در دسته دوم، وام 50 میلیون ریالی به کاربران راننده‌ مبتلا به کرونا تعلق می‌گیرد؛ این مدت بیش از 1500 نفر از کاربر راننده این شرکت تاکسی اینترنتی‌، وام خود را دریافت کرده‌اند.وی گفت: مجموعه در تلاش است تا با ارائه راهکارهایی مانند استفاده از ظرفیت دفاتر شرکت اسنپ در شهرهای مختلف، البته با رعایت همه پروتکل‌های بهداشتی، روند تکمیل مدارک را سرعت ببخشد. در نهایت پنج هزار راننده از این تسهیلات بهره‌مند می‌شوند.
قاضی افزود: با توجه به اینکه هدف اولیه اسنپ از اختصاص این وام‌ها، حمایت مالی از کاربران راننده بوده، تلاش کرده است که بهترین سیستم وام‌دهی را در نظر بگیرد. خوشبختانه با همکاری و توافق بانک توانسته‌ایم، وام بدون بهره با اقساط طولانی مدت را برای کاربران فراهم کنیم، تا این حمایت به بهترین شکل صورت گیرد.معاون عملیات اسنپ گفت: بازپرداخت مبلغ وام 20 میلیون ریالی در 9 قسط و وام 50 میلیون ریالی در 20 قسط، در نظر گرفته شده است تا کاربران بتوانند با آسودگی این وام‌ها را دریافت کنند.
معاون عملیات اسنپ: بیش از 1500 نفر از کاربران راننده‌، وام خود را دریافت کرده‌اند؛ مجموعه در تلاش است تا با ارائه راهکارهایی مانند استفاده از ظرفیت دفاتر شرکت اسنپ در شهرهای مختلف روند تکمیل مدارک را سرعت ببخشد تا بتواند این حمایت مالی را در اختیار کاربران بیشتری قرار دهد؛ در نهایت پنج هزار راننده از این تسهیلات بهره‌مند می‌شوندتپسی: 2500 نفر را به بنیاد علوی معرفی کرده‌ایم
همچنین روابط عمومی تپسی به تجارت‌نیوز پاسخ داد که تاکنون حدود دو هزار و 500 نفر از سفیران این شرکت تاکسی اینترنتی برای دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه به بنیاد علوی معرفی شده‌اند.این پاسخ می‌افزاید: حدود یک میلیارد و 500 میلیون تومان تسهیلات به بخشی از این سفیران پرداخت شده است. همچنین در روزهای آینده، بقیه آنها نیز تسهیلات خود را دریافت می‌کنند.
در ادامه توضیح این شرکت تاکسی اینترنتی آمده است که طبق توافق صورت گرفته با بنیاد علوی، ده میلیارد تومان بودجه برای ارائه تسهیلات به سفیران در نظر گرفته شده است.بر اساس این توضیح مبلغ تسهیلات پنج میلیون تومان است که به صورت قرض‌الحسنه با بازپرداخت 24 ماهه به رانندگان فعال تپسی در سراسر کشور از طریق بانک سینا پرداخت می‌شود.
روابط عمومی این شرکت تاکسی اینترنتی می‌افزاید: پیش از این نیز تپسی برای حمایت مالی از سفیران، به رانندگانی که درآمد آنها در اسفند ماه نسبت به سه ماه قبل از آن، حداقل 50 درصد کاهش یافته بود، دو میلیون تومان تسهیلات اختصاص داد.در ادامه اعلام شده است که مجموع این تسهیلات، 200 میلیون تومان بوده که با کمک موسسه نیکوکاری مهربانه و جمعی از فعالان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور، در قالب کمپینی با عنوان «کنارهمیم» پرداخت شده است.
در بخش دیگری از این شرکت تاکسی اینترنتی پاسخ آمده است: علاوه بر این، تپسی با توجه به کاهش درآمد سفیران و مشکلات معیشتی آنها، تلاش کرد تا موافقت دولت را برای افزایش میزان سهمیه بنزین رانندگان تاکسی‌های اینترنتی جلب کند.تپسی می‌افزاید: پس از انجام مذاکرات و پیگیری‌های انجام شده با کارگروه سوخت و حمایت وزارت کشور، میزان سهمیه بنزین آنها 25 درصد افزایش یافت. به این ترتیب سهمیه سوخت تاکسی‌های اینترنتی به ازای هر 100 کیلومتر پیمایش، معادل 8٫75 لیتر خواهد بود که از دوره گذشته به این میزان پرداخت شده است.
روابط عمومی تپسی: این مجموعه برای حمایت مالی از سفیران، به رانندگانی که درآمد آنها در اسفند ماه نسبت به سه ماه قبل از آن، حداقل 50 درصد کاهش یافته بود، دو میلیون تومان تسهیلات اختصاص داد؛ مجموع این تسهیلات، 200 میلیون تومان بوده استالفت‌نسب: بعید است تعللی صورت گیرد
رضا الفت‌نسب، عضو هیات‌مدیره اتحادیه و انجمن صنفی کسب و کارهای مجازی نیز در این مورد به تجارت‌نیوز گفت: بخشی از تسهیلات به رانندگان دو شرکت تاکسی اینترنتی، با همکاری بنیاد علوی به آنها پرداخت شده است و از سوی دیگر خود شرکت‌ها نیز مبالغی را برای حمایت از سفیران خود در نظر گرفته‌اند.به گفته وی، بسیار بعید است که شرکت‌ها، در پرداخت تسهیلاتی که اعلام کرده‌اند تعللی داشته باشند و بدون شک، پیگیر پرداخت آنها هستند.
عضو هیات‌مدیره اتحادیه کسب و کارهای مجازی، در پاسخ به این پرسش که آیا اتحادیه به عنوان تشکل بخش خصوصی می‌تواند پیگیر پراخت تسهیلات ستاد کرونا به رانندگان شرکت‌های تاکسی‌ اینترنتی باشد یا خیر، بیان کرد: این پیگیری حتما انجام شده است اما باید توجه داشت که منابع ستاد نیز محدود است.الفت‌نسب در مورد موضوع بیمه رانندگان تاکسی‌های اینترنتی گفت: بیمه این افراد بر عهده خودشان و به صورت خویش‌فرماست چرا که آنها مانند رانندگان تحت نظر سازمان تاکسیرانی، تعهد خدمت در ساعت‌های مشخصی در طول روز را ندارند و بر اساس برنامه ثابتی کار نمی‌کنند

سقف وام خریدمسکن افزایش می‌یابد؟/بهترین شیوه بهبود قدرت خرید مردم

وزیر راه و شهرسازی افزایش سقف وام مسکن را منوط به ایجاد ثبات در بازار کرده بود، اکنون آمار از توقف رشد ماهانه قیمت مسکن که می تواند نویدبخش بازگشت آرامش به بازار باشد ،حکایت دارد.

سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد،‌ حدود ۴ میلیون خانوار که درآمد ثابتی ندارند مانند کارگران فصلی، رانندگان تاکسی و سایر مشاغلی که در مصوبه دولت تعیین شده، می‌توانند به‌جای وام یک‌میلیونی وامی به‌ارزش یک تا دو میلیون تومان دریافت کنند. با توجه به اینکه به خانوارهای دریافت‌کننده یارانه نقدی از طریق پیامکی که با سرشماره وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارسال شده است، یک وام قرض‌الحسنه با کارمزد ۴% ارائه خواهد شد، در مرحله بعد خانوارها در صورت تمایل باید از طریق پیامک رسمی اعلام‌شده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخواست این وام را تأیید کنند. بر اساس توافقات انجام‌شده اقساط این وام یک‌میلیون‌تومانی که به ۲۳ میلیون خانوار ایرانی که یارانه نقدی ۴۵۵۰۰ تومانی دریافت می‌کنند، ارائه می‌شود ۳۵ هزار تومان در هر ماه خواهد بود. برای پرداخت این وام به ۲۳ میلیون خانوار رقمی نزدیک به ۲۳ هزار میلیارد تومان باید از طریق منابع بانکی در اختیار سازمان هدفمندی یارانه‌ها قرار گیرد و این مبلغ به‌صورت یکجا به حساب سرپرستان خانوارهایی که درخواست خود را تأیید کرده‌اند واریز خواهد شد. تفاوت ۸درصدی این وام قرض‌الحسنه بایستی از طریق منابع دولت به سیستم بانکی کشور پرداخت شود که سازمان برنامه و بودجه تضمین بابت پرداخت مابه‌التفاوت به بانکهای عامل را متعهد خواهد شد. در ستاد اقتصادی دولت مصوب شد این مبلغ قبل از شروع ماه مبارک رمضان به حساب سرپرستان خانوار واریز شود

 

وام ازدواج مشکلات

وام ازدواج نمایه

وام ازدواج ۱۰۰ میلیونی چند روزی می شود که با تصویب کمیسیون اجتماعی مجلس نقل محافل شده است.

به گزارش مشرق، طی دو روز گذشته نائب‌ رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس از تصویب پیشنهاد ۱۰۰ میلیونی شدن وام ازدواج جوانان، در لایحه بودجه ۱۴۰۰ خبر داد که این تصمیم برای نهایی شدن, نیازمند بررسی در کمیسیون تلفیق و تصویب در صحن علنی مجلس است.

بیشتر بخوانید:

در این طرح  وام ازدواج ۱۰۰ میلیون تومانی تنها به یک ضامن نیاز دارد که کارمند بودن آن هم الزامی نیست. البته نباید از یاد ببریم که این موضوع در قانون بودجه ۹۹ هم مطرح شد. اما نه تنها بانک‌ها به آن توجهی نکردند، بلکه بانک مرکزی نیز به آن واکنشی نشان نداد و همچنان بانک‌هایی هستند که برای وام ۵۰ میلیون تومانی, ۳ ضامن رسمی با سابقه کار بالا طلب می‌کنند.

بانک‌هایی که برای وام ازدواج ۵۰ میلیون تومانی ۲ ضامن طلب می‌کنند معلوم نیست برای وام ۱۰۰ میلیون تومانی چند ضامن از مردم می‌خواهند؟

البته کوروش پرویزیان، رئیس کانون بانک‌های خصوصی معتقد است که اگر شورای پول و اعتبار مصوبه‌ای قانونی درباره تعداد و شرایط ضامن‌های این وام به شبکه بانکی ابلاغ کنند، بانک‌ها هم مجبور به تمکین هستند. همانطور که همیشه برای برخی وام‌های خاص مثل وام‌های مربوط به کرونا، ازدواج، کمیته امداد و… مصوبه خاص می‌دهد.

اما مشخص نیست  شورای پول و اعتبار, چه زمانی قصد ابلاغ تعداد ضامن ها را به شبکه بانکی دارد!

کارت اعتباری خرید لوازم خانگی به جای وجه نقد

پرویز فاتح کارشناس بانکی، می‌گوید: اگر سقف وام افزایش پیدا کرده و به ۱۰۰ میلیون تومان برسد، تعداد پرداخت به متقاضیان این وام کاهش پیدا می‌کند,، زیرا منابع بانک‌ها محدود است.

وی ادامه داد: در این وضعیت که منابع مالی بانک ها محدود نمی شود, افزایش وام ازدواج به صورت نقدی امری اشتباه است. دولت می تواند این ۱۰۰ میلیون تومان وام ازدواج را به صورت تسهیلات در اختیار زوج های جوان قرار دهد.

این کارشناس بیان کرد: به طور مثال دولت می تواند با برخی از شرکت های معتبر که کالاهای با کیفیت تولید می کنند, قرارداد ببندد و به زوجین پیشنهاد دهد که از این شرکت معتبر ایرانی خرید کنند, در این صورت نه تنها از مزایای این شرکت برخوردار می شوند, بلکه با تخفیف می توانند لوازم مورد نیاز زندگی خود را تامین کنند.

فاتح صریح کرد: دولت می تواندبا در اختیار گذاشتن مسکن ملی برای جوانان,از طرفی به زوج های جوان کمک کند و از طرف دیگر مسکن ملی را گسترش دهد. همچنین می تواند  این مبلغ را به عنوان پیش پرداخت یک مسکن از افراد بپذیرد. درصورتی که مسکن خالی نداشته باشد, می تواند اقدام به ساخت مسکن کند. از این رو بسیاری از افراد در جهت ساخت مسکن می توانند کار کنند و حقوق بگیرند.

وی اظهار کرد: در صورتی که دولت از زوج های جوان حمایت کند, اشتیاقی برای ازدواج به وجود می آید و شرایط زندگی برای زوجین اندکی راحت تر می شود. البته در صورتی که دولت چنین طرحی را تائید کند رانت های بسیاری به وجود می آید که با زیرکی می تواند از به وجود آمدن چنین رانت هایی جلوگیری کند.

این کارشناس ادامه داد: اگر زوج ها برای خرید وسایل خود  به شرکت های معتبر ایرانی مراجعه کنند, کسب و کار بسیاری از این شرکت ها رونق پیدا کرده و شعار رونق تولید تحقق می بخشد. از این رو زوج های جوان برای تامین وسایل ضروری زندگی خود, مجبور به خرید وسایل خانه با قیمت نجومی نمی شوند. در این صورت تقاضا برای خرید وسایل خانه کاهش پیدا کرده و قیمت وسایل خانه به آرامی کاهش پیدا می کند.

خرید لوازم خانگی برقی همیشه یکی از دغدغه‌های بزرگ بسیاری از خانواده‌ها و زوج‌های جوان به هنگام خرید جهیزیه بوده است. کافیست دستتان در خرید باشد و گشتی در بازار بزنید تا متوجه شوید که قیمت لوازم خانگی ایرانی ۵۰ درصد و لوازم خانگی خارجی ۱۰۰ درصدرشد کرده است.

جزییات بیشتر :

وسایل ایرانی برای شروع یک زندگی متوسط قیمت(سال ۹۸) قیمت(سال ۹۹)
یخچال ساید بای ساید حداقل:۷میلیون/حداکثر:۱۵میلیون حداقل:۲۲میلیون/حداکثر:۲۵۰میلیون تومان!
اجاق گاز حداقل:۲میلیون/حداکثر:۷میلیون حداقل:۸ میلیون/حداکثر:۴۰ میلیون تومان
مبل حداقل:۶میلیون/حداکثر:۶میلیون به بالا قیمت متغیر است
سرویس چینی حداقل:۲۰۰هزارتومان/حداکثر:۲ میلیون به بالا حداقل:۲ میلیون/حداکثر:متغیر
جاروبرقی حداقل:۶۰۰هزارتومان/حداکثر:۲ میلیون به بالا حداقل: ۲میلیون تومان/حداکثر:۱۰ میلیون
سرویس خواب حداقل:۳میلیون/حداکثر:۶ میلیون حداقل:۸میلیون تومان/ حداکثر:متغیر
سرویس قابلمه حداقل:۵۰۰ هزارتومان/حداکثر:۴ میلیون تومان قیمت متغیر است
فرش حداقل:۲میلیون/حداکثر:۲میلیون به بالا قیمت با توجه به نوع فرش متغیر است
لباسشویی حداقل:۴میلیون/حداکثر:۴میلیون به بالا حداقل:۸ میلیون/حداکثر:۱۲ میلیون به بالا

این تنها قیمت بخشی از لوازم خانگی ضروری برای شروع یک زندگی است که با یک حساب سر انگشتی اگر بخواهید برای شروع زندگی به کم‌ترین و ارزان‌ترین وسایل اکتفا کنید، باید ۱۰۰ میلیون تومانی سرمایه در دست داشته باشید.

اجاره مسکن اصلی ترین مشکل زوجین

حسام عقبایی نایب رئیس اول اتحادیه املاک استان تهران، با اشاره به اینکه طبق مصوبه اخیر ستاد ملی مبارزه با کرونا، تمامی قراردادهای اجاره تا سه ماه بعد از عادی شدن شرایط سلامت کشور تمدید شده است گفت: طبق این مصوبه هیچ دادگاهی حق صادر کردن حکم تخلیه واحدهای مسکونی را ندارد و مستاجران از این بابت نگران نباشند.

او ادامه داد: همچنین طبق مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا سقف افزایش اجاره تعیین شده است و بر این اساس نرخ‌های اجاره نسبت به مدت مشابه سال گذشته در کلانشهر تهران تا سقف ۲۵ درصد و در سایر شهرهای کشور هم تا ۱۵ درصد باید افزایش یابد و در صورت موافقت نکردن مالک، مستاجران می‌توانند شکایت کنند.

نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به اینکه اجرای تمامی مصوبات از سوی مالک الزامی است افزود: اجرای این مصوبات می‌تواند از افزایش نابجا و نامتعارف قیمت‌های اجاره‌ که در چند ماه اخیر شاهد آن هستیم جلوگیری کند و این خود زمینه‌ساز ایجاد آرامش در بازار مسکن می‌شود.

او با اشاره به اینکه قیمت‌های اجاره هنوز به سقف تورم نرسیده است، گفت: با توجه به اینکه امسال شاهد افزایش قابل قبول حقوق کارگران نبودیم ممکن بود با اجرا نکردن این مصوبه شاهد رشد جهش قیمت‌ها در بازار باشیم، اما اجرای چنین تمهیداتی بخشی از نگرانی ناشی از رشد اجاره بها را کاهش داده است.

عقبایی با اشاره به اینکه بیش از ۹۷ درصد از مستاجران امسال همان مستاجران سال گذشته هستند و تغییر خاصی در آمار این بخش ایجاد نشده است افزود: طبق این مصوبه قانونی، مشاوران املاک حق ندارد بیش از ۲۵ درصد اجاره‌ها را افزایش دهند و با توجه به قراردادی که در سال گذشته در مشاوران املاک ثبت شده و سابقه اجرای آن وجود دارد ، این افزایش قیمت‌ها صورت می‌گیرد.

نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به اینکه چنین طرح‌هایی، راهکار کوتاه مدت است و دولت باید برنامه‌های بلند مدت و میان مدت را برای بازار مسکن در دستور کار خود قرار دهد اظهار کرد: با اعلام وضعیت سفید در کشور، شرایط به حالت سابق بازمی‌گردد بنابراین ممکن است نرخ‌های اجاره هم تغییر یا افزایش پیدا کند.

عقبایی تصریح کرد: دولت برنامه پرداخت تسهیلات به مستاجران با کارمزد کم را در دستور کار خود قرار داده است که این شاید خود بتواند بخشی از مشکلات در این حوزه را برطرف کند.

او با اشاره به اینکه دولت قول داده بود امسال طرح ساخت مسکن استیجاری را دستور کار خود قرار دهد اظهار کرد: طبق صحبت‌های وزیر راه و شهرسازی امسال طرح مسکن استیجاری اجرایی می‌شود و تولید کنندگان و سازندگان مسکن می‌توانند با اجرای این طرح بخشی از مشکلات را برطرف کنند که امیدواریم هرچه سریعتر به مرحله اجرایی و عملیاتی برسد.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط