بازار وام ایران
بازار وام ایران

این روز‌ها بسیاری از افراد برای خرید خودرو با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند.

 این روز‌ها بسیاری از افراد برای خرید خودرو با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند.

به گزارش خبرنگار بازار خودرو این روزها دچار التهابات زیادی شده است. از یک سو نظارت و قیمت گذاری بر قیمت خودروهای کارخانه و از یک سو افزایش  در بازار آزاد هیاهوهای زیادی ایجاد کرده است.

این روزها بسیاری از افراد برای خرید خودرو با مشکلان زیادی دست و پنجه نرم می کنند. گرانی خودرو به معضلی بی انتها تبدیل شده که امان از کف بریده است، برخی از افراد برای خرید خودرو نقدینگی کافی را ندارند و از این رو چند سال گذشته بانک ها وام به مشتریان می دادند. در گذشته این تسهیلات معمولا از طریق شرکت‌های خودروساز، شرکت‌های لیزینگ و بانک‌های دولتی و خصوصی ارائه می‌شد که هر کدام شرایط خاص خود را داشتند.

در گذشته شرکت‌های خودروساز، معمولا برای فروش هر چه بیشتر خودروهایشان در زمانی که مشتریِ محصولاتشان کم می‌شد، اقدام به راه‌اندازی طرح‌های مختلف تسهیلاتی می‌کردند که بعضا برای محصولات پرفروش نیز به مناسبت‌های مختلف این تسهلات ارائه می‌شد. اما با کاهش تولید این وام قطع شد و به دنبال آن شاهد گرانی در بازار خودرو بودیم.

یکی از نکات اصلی در مورد تسهیلات خرید خودرو که توسط بانک‌های ایرانی پرداخت می‌شد این بود که صرفا برای خرید خودرو‌های ایرانی این وام پرداخت می‌شد. این بدین معناست که اگر کسی قصد خرید خودروی خارجی داشت، روی وام خودرو بانک‌های ایرانی نباید حساب می کرد.


بیشتر بخوانید


مصوبه پرداخت وام از میان بانک‌ها برداشته شد

یک منبع اگاه بانکی در گفت و گو با خبرنگار بانک و بیمه باشگاه خبرنگاران جوان درخصوص عدم پرداخت وام‌های خودرو توسط بانک‌ها اظهار کرد: مصوبه پرداخت وام برای خودرو حدود ۲ سالی است که از میان بانک‌ها برداشته شده است. همچنین در حال حاضر با افزایش قیمت‌های سرسام آور خودرو این وام نمی‌تواند پاسخگوی نیاز‌های مردم برای خرید خودرو باشد.

او با بیان اینکه به جای وام خودرو می توان از وام کالا استفاده کرد، گفت: جدیدا افراد اقدام به دریافت وام کالا می‌کنند. به این صورت که وام را دریافت می‌کنند و در حساب خود می‌خوابانند و در پایان هرجایی که بخواهند، پول را از حساب خود دریافت می کنند.

وام باید به خودروسازان پرداخت شود!

علی قاسمیان کارشناس صنعت خودرو در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص تاثیرات پرداخت وام خودرو بر بازار خودرو، گفت:برای صنعت خودرو اگر برای ریشه مشکلات آن چاره اندیشی نکنیم، راه حل های دیگر یا تاثیر بسیار کم و موقتی خواهند گذاشت یا با توجه به اقتصاد بیمار کشور ما بعضا برخلاف آنچه در کشورهای دیگر اتفاق می‌افتد اثر معکوس خواهند گذاشت.

او بیان کرد: یکی از مهمترین مشکلات صنعت خودرو در شرایط فعلی که موجب قیمت‌های حیرت آور و سرسام آور خودرو شده است، تولید کم خودروسازان به نسبت نیاز مشتریان است. اگر بتوانیم تولید را به اندازه کافی داشته باشیم، به دنبال آن قیمت بازار با قیمت کارخانه تفاوت چندانی نخواهد داشت. اکنون میزان تولید یا عرضه خودرو کم است و در مقابل تقاضای زیادی وجود دارد.

این کارشناس صنعت خودرو تشریح کرد: با پرداخت وام به مردم، مشکل صنعت خودرو حل نخواهد شد بلکه مشکلات آن بیشتر هم می‌شود؛ چرا که با پرداخت این وام تقاضا همچنان بیشتر می‌شود و مشکلات صنعت خودرو فعلی دوچندان می‌شود. با پرداخت وام، نقدینگی افزایش یافته و در پی آن تعداد خریداران و متقاضیان بیشتر خواهد شد.

قاسمیان ادامه داد: در واقع با این کار عطش خرید در این بازار بیشتر خواهد شد، در حالی که تعداد خودرو تولیدی ثابت است و این موجب تورم و حباب و در نهایت افزایش قیمت‌ها می‌شود. البته ممکن است با پرداخت وام برای خرید خودرو تعداد معدودی عدم نقدینگی خود را جبران کنند و صاحب خودرو شوند، اما در یک نگاه کلی این کار به جای آنکه آبی بر آتش بازار خودرو باشد به مثابه بنزین برای آن آتش خواهد شد.

او بیان کرد: اگر فرض کنیم که شرایط نظام بانکی و مالی به گونه‌ای است که قدرت پرداخت وام به تعداد زیادی از متقاضیان را داشته باشد، این حجم از سرمایه و نقدینگی نباید به صورت مستقیم به دست افراد برسد و باید به گونه‌ای هدایت شود که بتواند مسیر تولید را تقویت کند. بدین معنی که برویم سراغ صنایع مادر و استراتژیکی که به عنوان گلوگاه، صنعت خودرو را تحت فشار قرار داده اند.

این کارشناس صنعت خودرو بیان کرد: اگر در این صنایع و حتی صنایع میانی و کوچکتر، مشکلی در نقدینگی، خرید مواد اولیه، تحقیق و توسعه یا هر چیزی که نیاز به سرمایه گذاری دارد، وجود داشته باشد و قصد داشته باشیم با این وام‌ها آن مشکلات اساسی را حل کنیم، یا اگر صنعت یا محصولی انحصاری شده است، به گونه‌ای که هر زمان که بخواهد خودروساز و مردم را تحت فشار قرار ‌دهند و در این میان منفعت خود را کسب کنند، با سرمایه گذاری‌های کلان آن محصولات و صنایع را از انحصار خارج کرد تا بدینوسیله قیمت برخی محصولات و زمان عرضه آن را با ایجاد رقابت کنترل و متعادل کنیم.

قاسمیان تشریح کرد: در این حالت نخست نقدینگی را وارد بازار نکرده ایم و از ایجاد تورم بیجا ممانعت کرده‌ایم؛ همچنین جان دوباره‌ای به صنایع تولیدی داده ایم، به طوریکه بتوانند تا حد خوبی نیاز‌های صنعت خودرو را به درستی و متناسب با تقاضای بازار خودرو مرتفع سازند و  اشتغال را در آن صنایع تقویت کرده‌ایم. در واقع با این کار بطور غیر مستقیم آحاد جامعه منتفع خواهند شد. هم اشتغال تقویت خواهد شد و هم قیمت خودرو اینچنین افسار گسیخته افزایش پیدا نخواهد کرد و در نتیجه قدرت خرید بصورت روزانه کاهش پیدا نخواهد کرد.

او گفت: بدیهی است که وقتی می خواهیم از وام‌های خرد به سمت وام‌های کلان برویم، حتماً باید ساز و کار‌های کنترلی اصولی‌تر و جدی تری از مناظر مختلف فنی، اقتصادی و قضایی اتخاذ شود. وقتی می گوییم از نظر فنی، منظور آن است که از نقطه نظر فنی طرح‌های دارای توجیه اقتصادی با پشتوانه مطالعاتی قوی باید از این وام‌ها بهره‌مند شوند.

این کارشناس صنعت خودرو افزود: همچینن در این راستا بایستی عملکرد واحد‌های تولیدی مستمرا مورد نظارت و ارزیابی کارگروه‌های فنی و اقتصادی در یک فضای سالم و عالمانه و با پشتوانه قضایی قوی قرار گیرد و در صورت حرکت درست صنایع خرد و کلان هدف در راستای مقاصدی که کمک آن‌ها به پیشبرد تولید و کیفیت صنعت خودرو قبلا مطالعه و مسجل شده است، آن صنایع را به شکل تدریجی و دوره‌ای از این تسهیلات بهره‌مند گردانیم.

تاثیرات پرداخت وام خودرو بر بازار خودرو

کاظم محمدی نیکخواه کارشناس بازار خودرو در گفت و گو با  خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص تاثیرات پرداخت وام خودرو بر بازار خودرو، گفت: پرداخت وام شرایط خاصی دارد که اکنون این کار امکان پذیر نیست. در شرایط فعلی بانک ها پول ندارند و در مقابل خودروساز ماشین ندارد تا تحویل دهد.

این کارشناس صنعت خودرو بیان کرد: اگر خودروسازان به خوبی فعالیت می کنند و خودرو را به اندازه نیاز به بازار عرضه می کردند در آن صورت با پرداخت وام می توانستیم این بازار را کمی کنترل کنیم. با این شرایط کنونی کسی تمایل به پرداخت وام ندارد و بانک ها این کار را انجام نمی دهند.

به گفته کارشناسان صنعت خدرو، پرداخت وام برای زمانی است که عرضه و تقاضا برابر باشند. با این شرایط که هر روز ارزش پول کشور در حال کم شدن است کسی ریسک نمی کند که پول خود را به قرض به کسی دهد و این مثالی برای بانک هاست که این ریسک را نمی کنند.

دریافت وام فوری

وام فوری ؟ حتما برای بسیاری از ما این سوال پیش اومده که : ” چطور می تونیم وام فوری دریافت کنیم؟! ”

البته با توجه به طولانی بودن فرایند ها و سلسله مراتب بانکی برای دریافت وام، تقریبا میشه گفت که امروزه دریافت سریع وام بیشتر به یک آرزو و به کابوسی برای متقاضیان وام تبدیل شده است.

یکی از دلایلی که ممکنه شما رو از دریافت سریع وام مأیوس کنه شاید سپرده گذارى یا همون خواب پول شما برای مدتی در یکی از شعبه های بانک ها باشه در چنین مواقعی حتما از خودتون می پرسید که : ” اگه من پولی داشتم که تو حسابم بخوابونم، پس چرا دنبال وام می گشتم؟! ”

این تنها یکی از دلایلی بود که شما رو ناچار کرده که دنبال وام فوری باشید، حالا این وام می تونه  و یا هر نوع دیگری از وام های بانکی باشه.

وام فوری

فکرمی کنید اگر بستری برای شما فراهم می شد تا بتونید تمام این وام ها رو متناسب با نیاز خودتون در کمتر از ده روز و اون هم بدون سپرده گذاری دریافت کنید، چه اتفاقی می افتاد ؟!
مطمئنا الان دارید با خودتون این جمله رو زمزمه می کنید که باید با این روش سریع دریافت وام هر چه سریعتر آشنا بشید!

طریقه دریافت وام فوری

خب بگذارید براتون کامل توضیح بدیم که این فرایند به چه صورت اتفاق می افته!حتما قرار نیست که شما برای دریافت وام سپرده گذاری کنید همینطور خیلی ها هم هستند که سپرده گذاری دارند اما نیاز به دریافت وام ندارند.چنین اشخاصی به خاطر معدل مناسب حسابشون به سپردشون وام تعلق می گیره، اما از اونجایی که نیازی به دریافت وام ندارند و یا ضامنی برای ارائه به بانک جهت دریافت وام ندارند امتیاز وام شون از بین میره. این وسط خیلی ها هم هستند که هوشمندانه عمل می کنند و امتیاز وامشون رو بی دردسر می گذارند برای فروش. شما دقیقا باید این افراد رو پیدا کنید تا بتوانید به وام، سریع برسید.
کلمه ی  ممکنه براتون واژه ی عجیبی باشه اما در حال حاضر سریع ترین مسیرى هست که به وسیله ی اون شما می تونید به راحت ترین روش ممکن وام دریافت کنید.
روند کار به این شکل هست که به جای شما شخص دیگری در یکی از شعبات بانک ها سپرده گذاری کرده و معدل حساب مناسبی بدست آورده و شما ضامن های مورد نیاز برای دریافت وام رو تهیه می کنید تا اون شخص بتونه وامش رو دریافت کنه.

البته باید بدونید چون مبحث مالی هست حتما باید بین خودتون و شخص فروشنده ی وام، قرارداد محضری امضا کنید تا شخص فروشنده ی وام پس از دریافت وام و کسر مبلغ مورد نظر خودش از مبلغ کل وام،مابقی مبلغ رو طبق قرارداد به حساب شما واریز کنه.
شما به هنگام عقد قرارداد بین خودتون و فروشنده ی وام حتما چک و سفته بابت ضمانت حسن انجام کار از فروشنده وام دریافت کنید.
البته بانک رسالت امکانی با عنوان انتقال امتیاز وام برای مشترکین خودش فراهم کرده که در صورت موافقت مدیر شعبه ی مورد نظر امتیاز وام اشخاص به راحتی مابین شعبات بانک رسالت قابل جابجایی است و بدون دردسر یک وام از حساب یک شخص به حساب شخص دیگر انتقال پیدا می کنه.

دسترسی به وام ها

دسترسی به لیست عظیمی از فروشندگان وام ممکنه بسیار سخت باشه و حتی ممکنه در روزنامه ها و یا در اطراف بانک ها با معدود آگهی های فروش وام مواجه بشید، اما راحت ترین و قابل دسترس ترین روشی که شما می تونید به لیستی از صدها آگهی فروش وام به صورت یکجا از تمام شهر های ایران با مبالغ خرد و کلان دسترسی پیدا کنید، وبسایت وام چی است.
وبسایت وام چی با لیستی از صد ها آگهی وام آماده واگذاری در کمتر از ۱۰ روز، معنای ” دریافت وام فوری ” رو برای شما قابل لمس کرده و حتی در مواقعی که برای دریافت وام با مشکل تامین  روبرو می شوید، باز هم می تونه لیستی از ده ها ضامن آماده به ضمانت رو بهتون نشون بده تا به صرفه ترین انتخاب رو از بین تمامی موارد پیش روتون داشته باشد.
در حال حاضر شما در سایت وام چی به لیست عظیمی از وام های قرض الحسنه، وام ازدواج، وام مسکن، وام جانبازی و انواع مختلف  دسترسی دارید، فقط کافیه از وبسایت وام چی بازدید کنید و وام مورد نظرتون رو از میان آگهی های مربوط به فروش وام جستجو کنید

وام بدون سپرده و فوری در وب‌سایت قرضه

اگر امتیاز وام دارید ولی ضامن ندارید یا توانایی پرداخت اقساط را ندارید، اگر نیازمند وام یا سرمایه هستید اما امتیاز وام ندارید، اگر نیازمند مشاوره جهت امور بانکی، مالی و سرمایه گذاری هستید، راه حل تمامی این مشکلات در وب‌سایت قرضه است.

اگر امتیاز وام دارید ولی ضامن ندارید یا توانایی پرداخت اقساط را ندارید، اگر نیازمند وام یا سرمایه هستید اما امتیاز وام ندارید، اگر نیازمند مشاوره جهت امور بانکی، مالی و سرمایه گذاری هستید، راه حل تمامی این مشکلات در است.

تقریبا همه ما با اصطلاح وام آشنایی داریم. برای دریافت وام‌های بانکی بسته به نوع وام نیاز به شرایط خاصی از جمله سپرده بانکی، گردش مالی، ضامن، … است.

عده‌ای چه بابت پوشش هزینه‌ها و چه بابت سرمایه‌گذاری نیازمند پول هستند. حتمأ برای شما هم پیش آمده است که نیاز فوری به پول داشته باشید ولی در آن لحظه شرایط گرفتن وام را نداشته باشید.

ما در قرضه با ایجاد بستری امن و ایجاد راهی برای ارتباط مستقیم خریدار و فروشنده وام و سرمایه تلاش در جهت تحقق این مشکلات داریم.

 قرضه چیست و چطور به ما کمک می‌کند؟

 

 

قرضه خریدار یا فروشنده وام یا سرمایه نمی‌باشد، اما با در اختیار قراردادن لیستی از کسانی که خریدار یا فروشنده وام و سرمایه هستند این امکان را به شما می‌دهد تا به راحتی با انتخاب شهرتان و مشاهده لیست این اشخاص و انتخاب مورد مناسب خود با آن شخص به‌صورت مستقیم تماس گرفته و بابت جزئیات و شرایط آگهی هماهنگ کنید.

چنانچه کسانی که امتیاز وام دارند و به دلایل ذکر شده توان گرفتن وامشان را ندارند، فروشنده وام بنامیم و کسانی که با ارائه ضامن قصد را دارند خریدار وام بنامیم و مبلغی که فروشنده بابت پرداخت وامش به خریدار درخواست میکند را مبلغ فروش وام بنامیم، مشارکت خریدار و فروشنده وام در ازای مبلغ فروش عمومأ به دو شکل صورت می‌گیرد:

اول اینکه فروشنده بعد گرفتن وام مبلغ را پس از کسر مبلغ فروش به حساب خریدار واریز می کند و تمامی اقساط به عهده خریدار می‌باشد.

دوم اینکه فروشنده طبق توافقی که از قبل با خریدار انجام داده است نصف یا قسمتی ازمبلغ وام را به حساب خریدار واریز می‌کند و خریدار وف هر کدام به میزان مبلغ گرفته شده از وام موظف به پرداخت اقساط می‌باشد.

نتیجه اینکه با مشارکت طرفین به عنوان خریدار و فروشنده اخذ وام با سرعت و سهولت بیشتری امکان‌پذیر می‌شود.

از طرفی عده‌ای به واسطه شغل و کسب‌وکار خود گردش مالی بالایی دارند و از این باب قادر به دریافت وام می‌باشند این اشخاص نیز در صورتی‌که به وام نیازی نداشته باشند می‌توانند وامشان را به خریداران وام در ازای مبلغ فروش وام واگذار کنند.

عده ای نیز برای گرفتن وام ضامن ندارند و از طرفی به مبلغ وامشان نیاز دارند و تمایلی  ندارند، این اشخاص نیز می‌توانند با چک کردن لیست ضامن‌ها و همچنین ثبت رایگان اگهی، نیازمندی‌های ضامن اقدام کنند.

 

 

راهکار قرضه برای کسانی که جهت راه‌اندازی کسب‌وکار و توسعه کاری به سرمایه نیاز دارند، مشاهده لیست سرمایه‌گذارها و ثبت درخواست سرمایه از قسمت ثبت رایگان آگهی، می‌باشد.

خرید وام ازدواج، وام جانبازی، وام رسالت از جمله وام‌هایی هستند که خریداران متقاضی خرید آن‌ها هستند.

چنانچه در زمینه‌های تخصصی مالی و سرمایه‌گذاری نیاز به مشاوره دارید می‌توانید درخواست مشاوره خود را ثبت کنید تا در اولین فرصت ممکن مشاورین مالی و بانکی ما با شما تماس گرفته و شما را راهنمایی کنند.

نکات مهم

لطفأ بعد از ورود به وب‌سایت قرضه ابتدا بخش قوانین و مقررات و راهنمای معاملات امن را به دقت مطالعه کرده تا آگاهانه و با رعایت موارد کامل امنیتی اقدام کنید. و چنانچه در هر مرحله از کار مشکل یا سوالی داشتید با اپراتورهای ما از طریق چت آنلاین ۲۴ ساعته مشورت کنید.

دقت داشته باشید قرضه دارای نماد اعتماد الکترونیک می‌باشد و هیچ شعبه دیگری ندارد.

دنیای اقتصاد- طبق گفته دلالان وام مسکن، در این بازار غیررسمی نه تنها متقاضی خرید تسهیلات به کمتر از نصف تابستان سال گذشته رسیده که حتی دارندگان برخی وام های کلان خرید مسکن-تسهیلات بالای ۵۰ میلیون تومان که فقط به برخی افراد خاص داده می شود- نیز با این تصور که حداقل از یک فصل آینده، آشتی خریدار و فروشنده با معاملات مسکن، قیمت مبادله وام را بالاخواهد برد، هم اکنون میلی به فروش وام هایشان ندارند. رکود سنگینی که یک ماه اخیر دامن معاملات آپارتمان های مسکونی را گرفته، قیمت فروش وام ها را تا ۲۰درصد کاهش داده است.

گروه مسکن- رکود یک ماه اخیر در بازار معاملات مسکن که برخی آن را بخاطر ماه رمضان و برخی دیگر ناشی از انتظار دو طرف عرضه و تقاضا برای تغییر شرایط بعد از استقرار دولت جدید عنوان می کنند، اثر آنی بر فعل و انفعالات بازار مبادله انواع تسهیلات خرید مسکن گذاشته و بساط دلالان وام را تا مرز تعطیلی این بازار پیش برده است.

طبق گفته دلالان وام مسکن، در این بازار غیررسمی نه تنها متقاضی خرید تسهیلات به کمتر از نصف تابستان سال گذشته رسیده که حتی دارندگان برخی وام های کلان خرید مسکن –تسهیلات بالای ۵۰ میلیون تومان که فقط به برخی افراد خاص داده می شود- نیز با این تصور که حداقل از یک فصل آینده، آشتی خریدار و فروشنده با معاملات مسکن، قیمت مبادله وام را بالاخواهد برد، هم اکنون میلی به فروش وام هایشان ندارند.

به این ترتیب در بازار تسهیلات خرید مسکن، هم صاحب وام و هم متقاضی وام به شدت کاهش پیدا کرده است و این کسادی باعث کاهش ۲۰ درصدی قیمت وام ها شده است.

با این حال، تنها قسمتی از بازار مبادله وام که خرید و فروش در آن کاملارسمی است بخاطر آنچه «اعتبار سه ساله کاربری وام» گفته می شود، تاحدودی مورد استقبال طرف تقاضا قرار دارد. البته در این بازار که همان فرابورس است و اوراق ۲۰ میلیونی بانک مسکن در آن مبادله می شود، صاحبان اوراق همچون سایر دارندگان وام از بازار پس کشیده اند که این موضوع باعث افزایش ۵ درصدی قیمت اوراق شده است. بررسی ها نشان می دهد وام ۲۰ میلیونی خرید مسکن عمدتا در نیمه جنوبی تهران متقاضی دارد و در نیمه شمالی شهر به دلیل پوشش حداکثر یک دوازدهمی قیمت مسکن توسط این وام، استقبال از آن فوق العاده ضعیف است.

وام خرید مسکن باید بتواند حداقل یک سوم از قدرت خریدار را تامین کند، اما در جنوب شهر تهران که قیمت مسکن در حداقل سطح قرار دارد، قدرت تسهیلات ۲۰ میلیونی حدود یک پنجم قیمت را پوشش می دهد.

به گزارش «دنیای اقتصاد» رکود معاملات مسکن بر وام مسکن سایه انداخته است.

سامانه کد رهگیری که به صورت رسمی حجم معاملات انجام شده مسکن را ثبت می کند نشان از کاهش معاملات رقم خورده مسکن از دو ماه گذشته تاکنون دارد. رکودی سنگین که در برخی از بنگاه های املاک تعداد معاملات خرید و فروش را به صفر رسانده است.

ادامه رکود معاملات مسکن بر روند معاملات وام مسکن در بازار غیررسمی نیز سایه انداخته است. سایه رکود به روایت فعالان بازار غیررسمی وام مسکن، هم بخش عرضه هم بخش تقاضا را تحت تاثیر خود قرار داده است و کنشگران هر دو طرف را انگشت شمار کرده است. شواهد معاملاتی این بازار نشان می دهد تنها وام مورد تقاضای مراجعین بازار وام ۲۰ میلیون تومانی است که توانایی پرداخت اقساط آن بیش از سایر وام ها از سوی خریداران وجود دارد.

البته متقاضیان خرید این نوع وام بیشتر در مناطق جنوبی و مرکزی شهر تهران هستند به گونه ای که وام دریافتی برای این گروه بخش بیشتری از هزینه خرید خانه را تامین می کند.

رکود به بازار معاملات وام رسید

فعالان بازار غیررسمی وام مسکن از ورود معاملات خرید و فروش وام به رکود به تبع رکود معاملاتی املاک در دو ماهه اخیر خبر می دهند. به گزارش «دنیای اقتصاد» بی میلی کنشگران بازار مسکن برای ورود به بخش خرید و فروش ملک به دلیل نبود چشم انداز روشن قیمتی در بازار به کاهش چشمگیر معاملات مسکن منجر شد.

متقاضیان بازار مسکن که چشم انتظار سیاست گذاری جدید در بخش مسکن در جهت کاهش و ثبات قیمت ها هستند ترجیح می دهند به جای اقدام شتاب زده برای خرید یا فروش ملک خود فعلاصبر کنند.

نبود معامله در بازار مسکن بازارهای حاشیه ای این بخش را نیز تحت تاثیر قرار داده است، به گونه ای که بازار خرید و فروش وام را بی رونق کرده است. به گفته مشاوران وام در بازار غیررسمی نه تنها تعداد خرید و فروش وام بلکه تعداد مراجعات متقاضیان نیز به یک سوم مراجعات دو ماه گذشته رسیده است. اگرچه این فعالان فرارسیدن ماه رمضان را در بی رونق شدن معاملات بی تاثیر نمی دانند، اما معتقدند علت عمده کاهش خرید و فروش وام مسکن به نبود انگیزه متقاضیان به خرید و فروش ملک باز می گردد.

یکی از مشاوران وام در این باره به «دنیای اقتصاد» گفت: رکود ملکی سبب شده است خریدار و فروشنده در بازار وام انگشت شمار شوند. به عنوان مثال اگر تا دو ماه پیش روزانه تا ۸۰ تماس برای خرید یا فروش داشتیم در حال حاضر به ۳۰ تا ۳۵ تماس در روز رسیده است. به گفته وی در دو ماه گذشته حجم معاملات مسکن با رونق مناسبی همراه نبوده است به همین دلیل بازار خرید و فروش وام مسکن نیز به نوعی با کاهش تقاضا رو به رو شده است.

وام ۲۰ میلیونی همچنان پرطرفدار

بسیاری از واسطه گرهای بازار وام مسکن وام و اوراق ۲۰ میلیون تومانی مسکن را پرطرفدارترین وام خرید مسکن در بین متقاضیان عنوان می کنند.

طبق گفته های این مشاوران در بین متقاضیان انگشت شمار وام مسکن، وام ۲۰ میلیون تومانی بیشترین طرفدار را دارد، چراکه این متقاضیان بیشتر خریدار مصرفی مسکن هستند و توان خرید وام های کلان را ندارند به همین جهت به وام های کوچک تر روی می آورند.

مرکز و جنوب؛ بیشترین خریدار تعداد محدود خریداران وام مسکن افرادی هستند که از این وام ها بیشتر در مناطق جنوبی و مرکزی شهر استفاده می کنند.

یکی از این فعالان در بازار وام در پاسخ به این سوال که بیشترین متقاضیان خرید وام در حال حاضر در کدام مناطق شهر از این وام ها استفاده می کنند، گفت: از آنجا که وام ۲۰ میلیون تومانی در حال حاضر بیشترین متقاضی را دارد بیشتر متقاضیان در مناطق جنوبی و مرکزی شهر قرار دارند. او ادامه داد: چراکه وام ۲۰ میلیون تومانی در مناطق شمالی شهر ممکن است حداکثر یک دوازدهم(۸ درصد) از قیمت کل خانه را پوشش دهد؛ اما در مناطق جنوبی شهر که قیمت ها به نسبت پایین تر است ممکن است تا یک پنجم قیمت خانه را هم تامین کند.

قیمت ها در فرابورس رو به رشد

به گزارش «دنیای اقتصاد» اطلاعات مرکز رسمی مبادله اوراق تسهیلات مسکن –فرابورس- نیز نشان می دهد، وضعیت عرضه و تقاضای اوراق مسکن در فرابورس نیز با بازار غیر رسمی وام و اوراق مسکن هم راستا شده و با کاهش عرضه و تقاضا مواجه شده است.

با وجود این به گفته مدیرعامل فرابورس اوراق مسکن در شرایط رکودی بازار هم متقاضی بیشتری نسبت به سایر انواع وام دارد؛ به گونه ای که با وجود افزایش ۵ درصدی قیمت هر برگ ۵۰۰ هزار تومانی اوراق مسکن در ۲۰ روز گذشته این اوراق با ارزش ۲۰ میلیون تومان به قیمت یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان خرید و فروش می شود. همچنان متقاضیان خاص خود را دارد. مدیرعامل فرابورس با اعلام کاهش عرضه اوراق مسکن در فرابورس از افزایش ۵ درصدی قیمت اوراق در ۲۰ روز گذشته خبر داد. امیر هامونی مدیرعامل فرابورس در گفت وگو با «دنیای اقتصاد» با اشاره به رکود معاملاتی در خرید و فروش اوراق مسکن اظهار کرد: در ۲۰ روز گذشته قدری عرضه اوراق مسکن کاهش پیدا کرده؛ به همین دلیل قیمت آن با رشد نسبی همراه بوده است.

او ادامه داد: اما طرف تقاضا با وجود افزایش ۵ درصدی قیمت اوراق به شیوه ماه گذشته رفتار می کند چراکه متقاضیان معتقدند با وجود افزایش قیمت اوراق مسکن بازهم قیمت آنها ارزنده است. هامونی اعتبار ۳ ساله اوراق مسکن را دلیل تمایل بیشتر متقاضیان به خرید اوراق در مقایسه با وام مسکن در شرایط رکود عنوان کرد و افزود: اعتبار چند ساله اوراق سبب شده است تا قیمت فعلی اوراق بازهم برای خریداران ارزنده باشد؛ چون می توانند در هر زمانی که اعتبار اوراق باقی است از آنها استفاده کنند.او کاهش نسبی تمایل خریداران اوراق مسکن را طبیعی دانست و گفت: این روند به دلیل تاثیری پذیری بازار تسهیلات مسکن از روند معاملات بازار مسکن طبیعی است و در صورت بهبود نسبی معاملات بخش مسکن این بازار نیز دوباره با رونق همراه خواهد شد.

 

گروه مسکن- حجم معاملات اوراق وام خرید مسکن در اردیبهشت ماه امسال در مقایسه با فروردین ۹۵ افزایش یافت.

به گزارش «دنیای اقتصاد» در بازار اوراق وام خرید مسکن حرکتی مشابه تغییرات بازار مسکن اتفاق افتاد به این معنی که در اردیبهشت ماه امسال به رغم افزایش ۸۳ درصدی حجم معاملات اوراق و بالارفتن آمار دریافت تسهیلات مسکن به همین میزان، عملاقیمت اوراق در مقایسه با فروردین ماه ثابت مانده و تغییر محسوسی نداشته است.

طی ۳۱ روز اردیبهشت ماه جاری، در مجموع یک میلیون و ۱۶۰ هزار فقره اوراق ۵۰۰ هزار تومانی وام مسکن از سوی متقاضیان دریافت وام خرید، به ارزش کل ۹۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان خریداری شد. این اوراق که به صورت بسته های متوسط ۱۵۰ فقره ای ازسوی هر یک از متقاضیان دریافت شده در نهایت طی یک ماه گذشته منجر به دریافت حدود ۷ هزار و ۷۰۰ فقره وام خرید از بانک عامل بخش مسکن در شهرهای کشور شده است.

هم اکنون متقاضیان پایتخت با توجه به مصوبه جدید افزایش سقف تسهیلات مسکن بسته به شرایط خود، قادر به استفاده از دو فرمول متفاوت ۷۰ میلیونی یا ۱۱۰ میلیونی وام خرید با استفاده از اوراق تسهیلات هستند.

برای این دو وام باید به ترتیب بسته های ۱۵۰ فقره ای و ۲۲۰ فقره ای از اوراق ۵۰۰ هزار تومانی خریداری شود.

این در حالی است که متقاضیان سایر شهرهای کشور هم، به طور متوسط در حال حاضر مشمول دریافت وام مسکن ۶۰ تا ۹۰ میلیون تومانی از محل اوراق هستند.

به این ترتیب، با توجه به اینکه هم اکنون میانگین تسهیلات خرید مسکن با استفاده از اوراق حق تقدم دریافت وام در سراسر کشور، معادل ۷۵ میلیون تومان در کشور است، در حال حاضر به طور متوسط متقاضیان دریافت تسهیلات مسکن باید یک بسته ۱۵۰ تایی حاوی اوراق وام خرید خریداری کنند.

با این حساب، در اردیبهشت ماه سال جاری ۷ هزار و ۷۰۰ نفر از متقاضیان وام مسکن با استفاده از یک میلیون و ۱۶۰ هزار اوراق معامله شده، موفق به دریافت تسهیلات خرید مسکن شده اند. همچنین طی ۳۱ روز اردیبهشت، میانگین قیمت هر فقره اوراق ۵۰۰ هزار تومانی وام مسکن ۸۰ هزار تومان بوده است.

این در حالی است که تعداد وام های پرداختی به متقاضیان خرید مسکن از محل اوراق در اردیبهشت ماه امسال در مقایسه با ماه قبل از آن – فروردین ۹۵ – معادل ۸۳ درصد افزایش یافته است. در فروردین ماه به دلیل تعطیلات رسمی یک هفته ای نوروز، بازار فروش اوراق وام مسکن از هفته دوم این ماه آغاز به کار کرد، در این ماه تنها حدود ۴ هزار نفر از متقاضیان بازار مسکن موفق به دریافت وام از محل خرید اوراق شدند.

فروردین ماه امسال، در مجموع حدود ۶۳۳ میلیون فقره اوراق وام مسکن به ارزش حدود ۴۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان تبدیل به وام مسکن شد.

قیمت هر فقره اوراق ۵۰۰ هزار تومانی وام مسکن در فروردین ماه در کانال ۷۰ هزار تومان قرار داشت و به طور میانگین هر فقره از این اوراق طی این ماه، معادل ۷۸ هزار تومان یعنی با فاصله ۲ هزار تومان کمتر از قیمت اوراق در اردیبهشت ماه معامله شد. به این ترتیب عملاقیمت اوراق به رغم افزایش چشمگیر حجم معاملات اوراق، تغییر محسوسی نداشته است.

حجم معاملات اوراق مسکن در دومین ماه سال جاری، در مقایسه با یک ماه قبل از آن هم ۸۳ درصد افزایش یافت؛ در فروردین ماه امسال ۶۳۳ میلیون فقره اوراق به وام تبدیل شد که این میزان در اردیبهشت ماه به یک میلیون و ۱۶۰ هزار فقره رسید.

به اعتقاد کارشناسان مسکن افزایش ۸۳ درصدی حجم اوراق و همچنین تعداد تسهیلات دریافتی برای خرید مسکن در اردیبهشت ماه در مقایسه با فروردین ناشی از دو علت عمده است؛ اولین علت به نیمه تعطیل بودن بازار مسکن در فروردین ماه برمی گردد که منجر به کاهش موقت تعداد تقاضا و حجم معاملات مسکن در این ماه می شود و دومین دلیل به افزایش استقبال متقاضیان در اردیبهشت ماه برای خرید اوراق همزمان با افزایش سقف تسهیلات مسکن بر می گردد

 

خبر
Rate this post

تبعیض در بازار وام خرید مسکن

به گزارش: به نقل از دنیای اقتصاد؛ اعضای یک گروه از «جامعه خواص تحت حمایت با وام‌های ویژه مسکن» براساس مصوبه جدید اجازه پیدا کرده‌اند برای خرید خانه،‌ ۳۰۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند. این تسهیلات به لحاظ ارزش ریالی، نرخ سود و طول دوره بازپرداخت شرایط مناسبی نسبت به «وام‌های عادی خرید مسکن» دارد.

تصمیم اخیر شبکه بانکی مبنی بر افزایش سقف وام خرید مربوط به یک گروه از متقاضیان خاص تسهیلات مسکن، از سوی کارشناسان بازار ملک به‌عنوان گواهی بی‌کفایتی وام خرید آپارتمان مطرح شد. بررسی‌ها با استناد به بازتاب‌های کارشناسی مربوط به افزایش ۵۰درصدی سقف وام خرید مسکن یک گروه خاص به نام نخبگان در عین حال دست‌کم سه پیام بد از تبعیض شبکه بانکی در حوزه تامین مالی و کمک به پوشش هزینه‌ خرید آپارتمان از سوی متقاضیان مصرفی را مخابره می‌کند.

خبر

با این حال و به‌رغم این ادعاها، به‌تازگی سقف تسهیلات خرید مسکن یک گروه خاص از ۲۰۰ میلیون تومان به‌۳۰۰ میلیون تومان افزایش یافته است. این میزان افزایش در یک‌سال به معنای رشد سقف تسهیلات مسکن متناسب با افزایش قیمت مسکن در یک بازه زمانی یک‌ساله است. هر‌چند با توجه به میانگین قیمت مسکن در شهر تهران و سایر شهرهای‌بزرگ، تسهیلات خرید مسکن‌۳۰۰‌میلیون تومانی نیز تسهیلاتی کافی و چندان کارآمد نیست اما در شرایطی که متولی مسکن و سیاست‌گذار پولی در برابر افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن به دلیل جلوگیری از تورم شدید در بازار ملک مقاومت می‌کند، این اقدام علاوه بر آنکه مهر تایید و گواهی بی‌کفایتی وام مسکن متقاضیان عادی محسوب می‌شود، از سوی دیگر نشان‌دهنده نوعی برخورد تبعیض‌آمیز از سوی شبکه بانکی در میان متقاضیان وام است

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط