بازار وام ایران
بازار وام ایران

تاثیر نرخ بهره بین‌بانکی بر بازارهای مالی

در این برنامه سرمایه‌گذارشو همراه با مرتضی زارعی، رئیس اداره تامین مالی کاردان، در ادامه بحث بررسی بازار بدهی در ایران، در ابتدا خلاصه‌ای از مباحث مطرح شده در برنامه قبل را بازگو کرد.

وی در ادامه به انواع اوراق موجود در این بازار پرداخت و ویژگی‌های هر کدام از این اوراق را برشمرد. او همچنین نحوه خرید و فروش هر کدام از این اوراق را تشریح کرد و انواع نرخ بهره در این اوراق اعم از ساده و موثر را توضیح داد. او سایت‌ها و مراجعی که افراد با استفاده از آنها می‌توانند از اطلاعات جزئی این اوراق اطلاع پیدا کنند را معرفی کرد. وی در ادامه ملاک‌هایی که افراد می‌بایست در انتخاب اوراق بدهی در نظر گیرند را بیان نمود و مزیت‌های روش غیرمستقیم برای سرمایه‌گذاری در این اوراق را مورد بررسی قرار داد.

در بخش بعدی این برنامه، محبوبه داودی، مشاور اقتصادی شرکت مشاور سرمایه‌گذاری مدبران هما، به تاثیر نرخ بهره بین بانکی بر بازارهای مالی پرداخت و نحوه کارکرد این بازار را تشریح کرد.

او در ادامه دلیل اینکه نرخ بهره در دالان ترسیم شده توسط بانک مرکزی در مقاطعی بالاتر و پایین از سقف و کف این دالان در حال نوسان بوده است را شرح داد و تاثیر این نرخ بر نرخ سپرده بانکی را بازگو کرد.

وی همچنین نحوه‌ انجام عملیات بازار باز بانکی را توضیح داد و هدف انجام این عملیات را توصیف نمود. و در نهایت ارتباط تغییرات این نرخ و تاثیر آن بر ریزش بازار بورس را بیان نمود.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط