بازار وام ایران
بازار وام ایران

ثبت نام وام ازدواج

راهنمای کامل ثبت نام و دریافت وام ازدواج

بانک اول – برای ثبت نام وام باید ابتدا از طریق سایت بانک مرکزی به نشانی cbi.ir اقدام نمایید. هر یک از زوجین باید به صورت جداگانه نسبت به ثبت نام و تکمیل فرم اقدام کنند. در صفحه مربوط به ثبت نام بر روی لینک ثبت نام جدید کلیک کنید. اطلاعات شخصی خود از جمله شماره شناسنامه، کد ملی و تاریخ تولد خود را وارد نمایید. با توجه به اینکه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج فقط یک بار به هر متقاضی اعطا می‌گردد، فرد باید متعهد شود که قبلا از این تسهیلات استفاده نکرده است. در غیر این صورت بانک مربوطه از پرداخت وام ازدوا

 ۲۱ آذر ۱۳۹۹ یادداشت

 الف 

  ۳ دیدگاه


به گزارش بانک اول اولین بار در سال ۱۳۸۸ وامی با عنوان وام ازدواج برای کمک به زوج‌های جوان توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به رسمیت شناخته شد. این وام به منظور حمایت از جوانان و برای تامین بخشی از نیازهای مالی آن‌ها در آغاز زندگی پرداخت می‌شود. همچنین در قالب تسهیلات بانکی با سود ۴ درصد به هر زوج اعطا می‌شود. در ادامه جزئیات مربوط به ثبت نام وام ازدواج شرح داده می‌شود.

در سال‌های ابتدایی این تسهیلات توسط تعداد محدودی از بانک‌ها اعطا می‌شد که با گذشت زمان تعداد بانک‌ها افزایش یافته و اکنون به تعداد ۳۴ رسیده است. در سال‌های گذشته با افزایش میزان تورم مقدار وام نیز افزایش یافته و از ۳ میلیون تومان به ۱۰ میلیون، ۱۵ میلیون، ۳۰ میلیون و در نهایت در سال ۱۳۹۹ به ۵۰ میلیون تومان برای هر فرد رسیده است. بازپرداخت وام به صورت ۴ ساله بود که با افزایش میزان وام به مبلغ ۵۰ میلیون تومان به ۷ ساله تغییر کرده است. میزان وام دریافتی برای افرادی که دارای سهمیه‌های ایثارگری هستند دوبرابر است.

 

ثبت نام وام ازدواج

برای ثبت نام وام باید ابتدا از طریق سایت بانک مرکزی به نشانی cbi.ir اقدام نمایید. هر یک از زوجین باید به صورت جداگانه نسبت به ثبت نام و تکمیل فرم اقدام کنند. در صفحه مربوط به ثبت نام بر روی لینک ثبت نام جدید کلیک کنید. اطلاعات شخصی خود از جمله شماره شناسنامه، کد ملی و تاریخ تولد خود را وارد نمایید. با توجه به اینکه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج فقط یک بار به هر متقاضی اعطا می‌گردد، فرد باید متعهد شود که قبلا از این تسهیلات استفاده نکرده است. در غیر این صورت بانک مربوطه از پرداخت وام ازدواج به فرد خودداری می‌کند.

ثبت نام وام ازدواج

 

بعد از این مرحله اطلاعات مربوط به زمان و تاریخ عقد خود را وارد کنید. شهر خود را انتخاب کرده و از بین بانک‌های موجود در لیست بانک مورد نظر را انتخاب کنید. با انتخاب بانک، لیست شعبه‌های مختلف بانک نمایش داده شده و تعداد افراد در صف جهت پرداخت وام نمایش داده می‌شوند. از بین شعبه‌های موجود یکی را به دلخواه انتخاب کنید و اطلاعات وارد شده را ثبت کنید و کد رهگیری دریافت کنید. اگر دارای سهمیه ایثارگری هستید، کد مربوط به وضعیت ایثارگری خود را وارد کنید. در صورت تایید میزان وام دریافتی شما دو برابر می‌شود.

اطلاعات شما برای شعبه انتخابی ارسال می‌شود و در صورت تایید پیامکی برای شما ارسال شده و زمان مراجعه به شعبه را برای شما تعیین می‌کند. در صورتی که به هر دلیلی پیامکی دریافت نکردید با مراجعه به همین صفحه و با استفاده از کد رهگیری در قسمت مشاهده وضعیت، از وضعیت درخواست خود مطلع شوید.

زمانی که برای شما پیامک ارسال شد باید به شعبه انتخابی مراجعه کنید. مدارک مورد نیاز را تهیه و فرم‌های مربوطه را از بانک تحویل گرفته و تکمیل کنید. در صورت نداشتن حساب در شعبه مربوطه اقدام به افتتاح حساب نمایید. پس از تکمیل مراحل ثبت نام وام ازدواج وام مورد نظر به حساب شما در نزد این شعبه واریز می‌شود

شرایط و دستورالعمل‌های دریافت وام ازدواج

اولین شرط برای دریافت داشتن تابعیت جمهوری اسلامی ایران است. شهروندان ایرانی که در خارج از کشور به سر می‌برند، باید گواهی ازدواجی که در سفارت ایران به آن‌ها داده شده را به همراه داشته باشند. در واقع این گواهی همان سند ازدواج است. اگر از اقلیت‌های دینی ساکن ایران هستید، می‌توانید از اقرار نامه ازدواج یا هر سند رسمی که نشان دهنده ازدواج شماست برای ثبت درخواست استفاده کنید.

به هر یک از زوجین مبلغ ۵۰ میلیون تومان تعلق می‌گیرد.

دارا بودن کارت ملی برای دریافت وام ضروری است.

به هر متقاضی صرفا یک بار وام تعلق می‌گیرد و اگر فردی علیرغم ازدواج دوم یا بیشتر از این وام استفاده نکرده باشد می‌تواند وام را دریافت کند.

طبق قانون این وام فقط به زوج‌هایی تعلق می‌گیرد که تاریخ ازدواج آن‌ها از ۰۱/۰۱/۱۳۹۶ به بعد باشد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام وام ازدواج

⦁ اصل و کپی سند ازدواج

⦁ اصل و کپی کلیه صفحات شناسنامه‌های زوجین

⦁ اصل و کپی شناسنامه‌های ضامنین

⦁ اصل و کپی کارت ملی ( موقت یا دایم ) زوجین

⦁ اصل و کپی کارت ملی ( موقت یا دایم ) ضامن

⦁ کد پستی ده رقمی و آدرس کامل محل سکونت زوجین

⦁ کد رهگیری ده رقمی دریافتی از سایت پس از مرحله ثبت نام

با همراه داشتن این مدارک، مراجعه به شعبه مربوطه و تکمیل فرم‌های لازم درخواست شما برای دریافت تسهیلات ثبت می‌شود.

مدارک ثبت نام وام ازدواج

در حال حاضر برای هر زوج ۵۰ میلیون تومان پرداخت شده که بازپرداخت آن به صورت ۷ ساله است. این وام به یک ضامن معتبر و سفته نیاز دارد. همچنین بانک‌ها می‌توانند یارانه پرداختی را در این زمینه بپذیرند.

بازپرداخت وام به صورت ۷ ساله و طی ۸۴ قسط است که اولین قسط یک ماه پس از پرداخت وام آغاز می‌شود. همچنین نرخ کارمزد این وام ۴ درصد می‌باشد.

هنگام ثبت نام وام ازدواج برخی از بانک‌ها و موسسات اعتباری اقدام به دریافت بیش از یک ضامن می‌کنند، در این صورت می‌توانید به مراجع مربوطه گزارش دهید.

ضرورت ارائه نسخه‌ای از قرارداد اعطای وام به تسهیلات گیرنده

بانک اول – ضرورت ارائه نسخه‌ای از قرارداد اعطای تسهیلات دارای ارزش قانونی یکسان با سایر نسخ قرارداد به تسهیلات گیرنده/وثیقه گذار/ ضامن در قالب ابلاغیه‌ای مورد تصریح قرار گرفت.

 ۲۲ آذر ۱۳۹۹ خبر

 الف 

  ۰ دیدگاه


به گزارش بانک اول بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران طی ابلاغیه ای به مدیران عامل بانک های دولتی، غیردولتی، شرکت دولتی پست بانک، موسسات اعتباری غیربانکی و بانک مشترک ایران-ونزوئلا، اعلام کرد: نمونه فرم های یکسان عقود مختلف تسهیلاتی توسط بانک مرکزی تهیه و پس از تصویب در شورای محترم پول و اعتبار، طی بخشنامه های مختلف به شبکه بانکی کشور ابلاغ گردید.

در این اطلاعیه تاکید شده در یکایک فرم های یکنواخت مذکور، ضرورت ارائه نسخه ای از قرارداد اعطای دارای ارزش قانونی یکسان با سایر نسخ قرارداد به تسهیلات گیرنده/وثیقه گذار/ ضامن مورد تصریح قرار گرفت

وام ویژه سهام عدالت آمد+ جزئیات مهم

بانک اول – معاون شرکت سپرده گذاری مرکزی، گفت: ۳۰ میلیون از مشمولان سهام عدالت که روش غیرمستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده‌اند می‌توانند از ابتدای ماه آینده از بانک‌های دولتی وام خرد دریافت یا اقدام به خرید کالا کنند.

 ۱۹ آذر ۱۳۹۹ خبر

 ۱ دیدگاه


به گزارش بانک اول علیرضا ماهیار معاون شرکت سپرده گذاری مرکزیدرباره چگونگی استفاده از کارت‌های اعتباری سهام عدالت گفت: این کارت‌ها به مانند کارت‌های اعتباری است که دولت به کارمندان خود برای خرید کالا ارایه می‌کند، اما تفاوت آن با کارت‌های اعتباری خرید کالا این است که دارندگان این نوع کارت‌ها می‌توانند به جای خرید کالا درخواست وام خرد از بانک‌ها کنند.

وی با بیان اینکه ۵ بانک دولتی و نیمه دولتی، چون بانک ملی، پست بانک، ملت، صادرات و تجارت در ارایه کارت اعتباری به مشمولان سهام عدالت اعلام آمادگی کرده اند، اظهارداشت: البته برخی بانک‌های خصوصی نیز برای پرداخت وام خرد از طریق کارت‌های اعتباری سهام عدالت پای کار آمده اند.

 

وام خردی که نیاز به ضامن ندارد

معاون شرکت سپرده گذاری مرکزی، مکانیزم پرداخت وام خرد توسط بانک‌ها به دارندگان کارت اعتباری سهام عدالت را با سود ۱۸ درصدی البته بدون ضامن عنوان کرد و گفت: مزیت دریافت چنین وامی این است که سهام شخص به جای ضامن وام وثیقه می‌شود و متقاضی دیگر نیازی به ضامن ندارد.

ماهیار، اضافه کرد: کارت‌های اعتباری سهام عدالت برای سهام دارانی است که روش غیر مستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده اند و تعداد آن‌ها حدودا ۳۰ میلیون نفر برآورد شده است. معاون شرکت سپرده گذاری مرکزی، در ادامه افزود: این فرایند به صورت تمام الکترونیک از مبدا بانک‌های عامل تا مقصد که شرکت سپرده گذاری و بازار سرمایه هستند، خواهد بود.

 

دریافت کنندگان کارت اعتباری سهام عدالت باید سجامی باشند

وی افزود: افرادی که روش غیرمستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده اند، باید سجامی باشد و بعد از احراز هویت در اپلیکیشن‌های مربوط به بانک‌های عامل و پس از اینکه شرکت سپرده گذاری سجامی بودن فرد را برای بانک تایید کرد، می‌تواند دارایی خود را مشاهده کند و متوجه شود چقدر دارایی سهام عدالت دارد و متناسب با آن، فرم مربوطه را داخل سیستم بانک پر کند. وی افزود: در واقع فرد بدون نیاز به مراجعه حضوری متوجه می‌شود که می‌تواند تا چه میزان تسهیلات دریافت کند.

این مقام مسئول درباره چگونگی دریافت کارت اعتباری سهام عدالت، گفت: برخی بانک‌ها سرویس اپلیکشن لازم را برای ورود اینترنی مشمولان پیاده سازی کرده اند که آن‌ها برای استفاده از مزایای این طرح می‌توانند از این طریق اقدام به دریافت وام کنند، برخی دیگر از بانک‌ها قرار است از طریق کارت‌های بانکی که در دست مردم استفاده کنند.

معاون فناوری و توسعه نوآوری شرکت سپرده گذاری مرکزی درباره میزان تسهیلاتی که از سوی بانک‌ها اعطا می‌شود، گفت: برخی بانک‌ها ۶۰ درصد ارزش روز دارایی فرد و برخی تا ۱۰۰ درصد هم برای اعطای تسهیلات پیش بینی کرده اند که مکانیزم آن بستگی به بانک عامل دارد. در نهایت درخواست فرد به شرکت سپرده گذاری مرکزی ارسال می‌شود.

ماهیار گفت: این درخواست‌ها به صورت تجمعی بوده و بحث توثیق مکانیزه اتفاق می‌افتد و بعد از آن شرکت به بانک اعلام می‌کند که سهام فرد توثیق شد و بانک می‌تواند به سهامدار اعتبار دهد. به گفته وی، برخی از بانک‌ها در نظر دارند این مبلغ را در قالب شارژ کردن کارت عادی مشتریان، برخی کارت خرید و برخی از طریق روش‌های نوین پرداخت شارژ کنند.

 

پیاده سازی سرویس اپلیکیشن برای دسترسی مردم به کارت اعتباری

معاون فناوری و توسعه نوآوری شرکت سپرده گذاری مرکزی درمورد زمان آغاز فرایند مذکور نیز اظهار کرد: بحث‌های حقوقی و تعاملات بین شبکه بانکی، شرکت سپرده گذاری و بازار سرمایه این فرایند از بحث‌های فنی آن پیچیده‌تر است، زیرا برای نخستین بار است و باید پروتکل‌های حقوقی به نحوی باشد که بحث ارتباطات و ذینفعان و عاملیت فرد وثیقه گذار و وثیقه گیر کاملا مشخص شود. وی ادامه داد: باید بحث احراز هویت الکترونیک پیاده سازی شود و معاونت حقوقی شرکت سپرده گذاری در حال تدوین نهایی سازی این موضوعات است. در این راستا با چندتعاملات اولیه اتفاق افتاده است و برخی بانک‌ها سرویس را تا بخش زیادی پیاده سازی کرده اند. به گفته ماهیار، پس از اینکه اولین قرارداد نهایی شود، مردم می‌توانند از مزایای این کارت اعتباری تا پایان آذرماه بهره‌مند شوند.

 

ارزش سهام عدالت به ۲۰ میلیون هم می‌رسد!

بنا به این گزارش، ارزش سهام عدالت تا دیروز سه شنبه ۱۸ آذر ماه (سهام ۵۳۲ هزار تومانی) حدود ۱۱ میلیون و ۳۸ هزار تومان رسید که نسبت به روز معاملاتی گذشته بیش از ۴۴ هزار تومان افزایش یافت. این در حالی است که به گفته کارشناسان با رونق بخشی بازارسرمایه، بی تردید ارزش سهام عدالت بالا می‌رود و حتی تا رسیدن به ۲۰ میلیون تومان دور از ذهن نیست. مسئولان بارها به مشمولان سهام عدالت هشدار دادند که سهام خود را نفروشند چرا که این سهام می‌تواند یک نوع سرمایه گذاری و دارایی مناسب برای آن‌ها باشد و از مزایای آن بهره‌مند شوند. این در حالی است که برخی افراد که سهام عدالت خود را فروختند با دریافت خرد خرد پول آن هم در فرایندی طولانی مواجه شده اند و بهره چندانی از آن نبرده اند.

البته توکلی رئیس اتحادیه تعاونی‌های سهام عدالت کشور چندی پیش با تاکید بر اینکه همچنان توصیه ما بر پرهیز از فروش سهام است تا ارزش واقعی آن مشخص شود، خاطرنشان کرد: سهام عدالت در آینده برای امورات روزانه، ضمانت نامه بانکی، تضامین و سپرده استفاده خواهد شد که تاکید مجدد بر پرهیز از فروش آن است./تجارت نیوز

جاماندگان وام یک میلیونی کرونا حتما بخوانند

بانک اول – سازمان هدفمندی یارانه‌ها از ارسال فهرست ۲.۴ میلیون نفر برای دریافت مرحله دوم وام یک میلیون تومان خبر داد.

 ۱۹ آذر ۱۳۹۹ خبر

 الف 

  ۵ دیدگاه


به گزارش بانک اول سازمان هدفمندی یارانه‌ها با صدور اطلاعیه‌ای درباره واریز مرحله دوم وام یک میلیون تومانی کرونا، اعلام کرد که این سازمان پس از دریافت لیست افراد شناسایی شده واجد شرایط از وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در ظهر روز گذشته، با ویرایش لیست مذکور برای تهیه فرمت مورد نظر بانک مرکزی در کوتاهترین زمان، لیست نهایی به تعداد دو میلیون و ۴۸۱ هزار و ۲۹۰ خانوار را ساعت ۱۰ صبح امروز (چهارشنبه) جهت واریز وام به بانک مرکزی ارسال کرده است.

براساس اعلام سازمان هدفمندی یارانه‌ها در مرحله اول تعداد  چهار میلیون و ۵۱۵ هزار و ۶۵۱ سرپرست خانوار توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مشمول دریافت این  وام شده بودند که در هفته قبل مبلغ تسهیلات یک میلیون تومانی توسط بانک مرکزی به حساب آنان واریز شد.

دولت در مرحله دوم حمایت معیشتی خانوار در دوران شیوع کرونا پرداخت وام یک میلیونی را در دستور کار قرار داد.

 

چه کسانی وام یک میلیونی دریافت می‌کنند؟ 

براساس اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی همه افرادی که در نوبت قبل، وام کرونای معیشتی دریافت کرده‌اند و درآمد ثابت ندارند، می‌توانند متقاضی دریافت وام یک میلیون تومانی باشند.

بنابراین افراد دارای درآمد ثابت از جمله کارمندان دولت، شرکت‌های دولتی یا نهادهای عمومی غیردولتی، بازنشستگان، بیمه‌پردازان سازمان تامین اجتماعی یا سایر صندوق‌های بازنشستگی شامل این طرح نمی‌شوند.

در مجموع ۱۱ میلیون خانوار معادل ۲۹ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر  یک‌میلیون‌تومانی دریافت می‌کنند.

 

شرایط بازپرداخت وام یک میلیون تومانی

تسهیلات قرض‌الحسنه یک میلیون تومانی با نرخ کارمزد چهار درصد از محل باقی‌مانده منابع بسته جبرانی ستاد ملی مدیریت کرونا، با اقساط ۳۰ ماهه و از منابع یارانه معیشتی ماهیانه خانوار خواهد بود.

بنابراین کسر این اقساط از محل یارانه معیشتی ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزارتومانی است که دهم هر ماه به حساب سرپرست خانوار واریز می‌شود. مبلغ اقساط ۳۵ هزار تومان خواهد بود./ ایرنا

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط