بازار وام ایران
بازار وام ایران

سهامداران 5 بانک و موسسه ادغامی در ترکیب سهامداری

سهامداران ۵ بانک‌ و موسسه ادغامی در ترکیب سهامداری بانک سپه نیستند
کارشناس بانک مرکزی
سهامداران ۵ بانک‌ و موسسه ادغامی در ترکیب سهامداری بانک سپه نیستند
کارشناس بانک مرکزی گف: به دلیل تملک 100 درصد سهام بانک سپه توسط دولت با سهامداران 5 بانک و موسسه ادغام شده خداحافظی می‌ شود.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، علی اکبر میرعمادی در خصوص پایان مرحله اول ادغام 5 بانک‌ و مؤسسه اعتباری نظامی شامل بانک های قوامین، انصار، حکمت ، مهر ایرانیان و کوثر با بانک سپه و سرنوشت سهامداران این بانک به مهر گفت: به دلیل تملک 100 درصد سهام بانک سپه توسط دولت با سهامداران این 5 بانک و موسسه خداحافظی می‌ شود. رویکرد اصلی ادغام هم خروج نیروهای مسلح از عرصه بانکداری بود.

وی افزود: سهامداران بانک‌ها و مؤسسه اعتباری ادغام شونده به دو گروه اصلی سهامداران وابسته و سهامداران حقیقی و حقوقی غیروابسته به نیروهای مسلح تقسیم شده اند که در دو مرحله با سهامداران غیروابسته تسویه می‌شود. در مرحله نخست، پس از ابلاغ چارچوب ۳۱ بندی در ابتدای سال گذشته ،افراد می‌توانند پیش از تکمیل روند ادغام، وجه سهم را دریافت و تسویه حساب کنند یا اینکه منتظر نتیجه ارزشگذاری باشند.

کارشناس بانک مرکزی ادامه داد: برخی سهامداران در همان مرحله ارزش سهام را دریافت کردند. برخی سهامداران غیروابسته هم سهام را نگهداری و برای تسویه با مبلغ ارزشگذاری استفاده کردند که با این عده نیز پس از برگزاری مجامع ادغام و به نرخ روز تسویه شد.

میرعمادی گفت: در آغاز فرآیند ادغام، سهام سهامداران وابسته به صورت علی‌الحساب و بدون پرداخت وجه به بانک سپه منتقل شد. لذا به لحاظ مدیریتی و مالکیتی، بانک سپه اداره امور واحدهای ادغام‌شونده را بر عهده گرفت. مبلغ نهایی سهامداران هم بر مبنای ارزشگذاری و طبق چارچوب‌های پیش‌بینی شده در ۳۱ بندی و ضوابط بالادستی تسویه خواهد شد.

وی افزود: دارایی‌ها و بدهی‌های 5 بانک و موسسه ادغام‌شونده پس از تسویه با سهامداران به بانک سپه منتقل شده و هر گونه کسری به حساب مطالبات از دولت منظور خواهد شد. با این حال هیچ نگرانی بابت سپرده‌گذاران و مشتریان بانک‌ها نیست و تسهیلات گیرندگان و خدمات گیرندگان نباید از این ادغام احساس نگرانی کنند. چراکه خدمات را همچون گذشته دریافت خواهند

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط