بازار وام ایران
بازار وام ایران

شرایط دریافت وام تعمیرات مسکن جزئیات

شرایط دریافت وام تعمیرات مسکن جزئیات

وام تعمیرات مسکن بانک ملی راه حلی است که می توان هزینه بازسازی ملک را پرداخت کرد اما جزئیات و شرایط پرداخت وام تعمیرات مسکن بانک ملی چیست؟

شرایط دریافت وام تعمیرات مسکن +جزئیات

وام تعمیرات مسکن یا وام جعاله نوعی از تسهیلات بانک های در حوزه مسکن است که بانک های مختلف شرایط متفاوتی برای پرداخت و باز پرداخت آن دارند. بانک ها معمولا این وام ها را در انواع سپرده و غیر سپرده پرداخت می کنند. بانک ملی به دو صورت سند شش دانگ ملک یا فاقد سند امکان وام جهاله پرداخت می کند. در روش سند شش دانگ مدت بازپرداخت تسهیلات ۳ ساله است و مبلغ وام متناسب با درآمد متقاضی و بودجه شعبه ارائه می شود. البته افرادی که سایقه چک برگشتی دارند امکان استفاده از این وام را ندارند. همچنین کسانی که اقساط تسهیلات دیگر خود را پرداخت نکرده اند نیز امکان استفاده از این وام را ندارند.

 

بیشتر بخوانید:
  • ساخت ۵۰ هزار مسکن ارزان قیمت+جزئیات
  • قیمت رهن و اجاره مسکن در منطقه صادقیه + جدو
  • بازار مسکن در مرز حباب قرار دارد
  • جزییات افزایش مستمری 1400 بازنشستگان تامین اجتماعی

شرایط دریافت وام تعمیرات مسکن از بانک ملی

از بانک ملی به دو صورت ، همراه سند شش دانگ ملک یا فاقد سند امکان دریافت وام تعمیرات مسکن رو دارید.

 

شرایط دریافت وام همراه با سند شش دانگ

متقاضی دریافت وام مقیم محل بوده و ثبت درخواست وام ، از شعبه محل زندگی خود را داشته باشد

داشتن حساب قرض الحسنه نزد شعبه ( الویت وام با کسانی است که بیش از یکسال سابقه افتتاح حساب دارند)

مبلغ دریافتی تسهیلات بستگی به بودجه شعبه دارد

مبلغ درخواستی برای وام باید متناسب با درآمد متقاضی باشد

سن متقاضی باید ۱۸ سال تمام باشد

مدت بازپرداخت تسهیلات حداکثر ۳ سال است

اقساط ماهانه و به طور مساوی در ۳۶ قسط تعیین می گردد

نرخ سود طبق تعرفه بانک می باشد

 

 

مدارک مورد نیاز جهت دریافت وام

اصل کارت ملی به همراه کپی

اصل شناسنامه به همراه کپی

اصل و کپی سند شش دانگ مالک ( دقت کنید ملک باید در محله ی نزدیک شعبه باشه)

همراه داشتن قبض( آب – برق – گاز ) دو مورد از قبض های دریافتی کافی ست

گواهی اشتغال به کار

فیش حقوقی معتبر همراه با ذکر میزان حقوق

داشتن ضامن مورد تایید از طرف بانک

اصل و کپی فیش حقوقی ضامن

تهیه دو عدد تمبر مالیاتی

 

نکته مهم

در هنگام ثبت درخواست ، اصل کلیه مدارک رو به همراه داشته باشید. افرادی که سابقه چک برگشتی دارند، امکان استفاده از این وام رو ندارند . افرادی که سابقه تسهیلات ، با سر رسید اقساط گذشته دارند اجازه استفاده از این نوع وام رو ندارند.

 

وام جعاله مسکن چیست؟

یکی از مشهورترین انواع وام‌ تعمیری، وام جعاله مسکن است. این وام به صاحبان خانه پرداخت می‌شود و مسلتزم این است که شما سند خانه‌ای که خریده‌اید را به بانک احراز کنید. متقاضیان، هم کسانی که در صندوق پس‌انداز مسکن حساب دارند و هم کسانی که از طریق خرید اوراق اقدام به دریافت این وام می‌کنند، می‌توانند از وام جعاله استفاده کنند. اگر دنبال سود کمتر و شرایط بازپرداخت ساده‌ترید و مبلغ کمتری هم نیاز دارید باید سراغ «وام با سپرده» بروید و اگر مبلغ بیشتری می‌خواهید و پیه سود بالاتر را هم به تن خود مالیده‌اید، «وام از محل اوراق» احتمالا برای شما گزینه مناسب‌تری است.

براساس آمارهای اعلام شده توسط بانک مسکن، در سال ۹۸، ۱۸۹ هزار فقره تسهیلات جعاله مسکن توسط بانک عامل بخش مسکن به خانوارهای ساکن در شهرهای مختلف پرداخت شد که ۱۶ درصد بیشتر از سال ۹۷ بود. تسهیلات جعاله پرداخت شده در سال ۹۸ حتی از تسهیلات خرید مسکن هم بیشتر بوده است که این نشان می‌دهد در شرایطی که قیمت مسکن جهش پیدا کرده و در همه شهرها با رشد قابل توجه در سال گذشته همراه بوده است، خانوارها تشخیص داده‌اند به جای تعویض آپارتمان خود، آن را بازسازی و بهسازی کنند. پیش‌بینی می‌شود که در سال ۹۹ این افزایش تا ۲۰ درصد را هم تجربه کند؛ چرا که در سال گذشته بازار مسکن دوباره یک جهش قیمتی تاریخی را تجربه کرده است.

 

چه کسانی می‌توانند وام تعمیرات مسکن دریافت کنند؟

هر صاحبخانه‌ای با احراز سند ملک خود به یکی از شعب بانک‌های پرداخت‌کننده می‌تواند وام تعمیرات مسکن دریافت کند؛ اول اینکه درصورت تسویه تسهیلات دریافتی قبلی، پرداخت مجدد تسهیلات جعاله به متقاضیانی که از تسهیلات جعاله این بانک یا سایر بانک‌ها استفاده کرده‌اند بدون محدودیت زمانی امکان‌پذیر است. دوم اینکه پرداخت مابه‌التفاوت تسهیلات جعاله معادل سقف تسهیلات جعاله منهای حین الفسخ تسهیلات قبلی برای متقاضیانی که از تسهیلات جعاله این بانک یا سایر بانک‌ها استفاده کرده‌اند بلامانع است.

 

 

جعاله از محل سپرده

جعاله با سپرده از محل حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم، حساب صندوق پس‌انداز مسکن، پس‌انداز مسکن جوانان و صندوق پس‌انداز ساخت مسکن قابل پرداخت است. سقف این تسهیلات ۵ میلیون تومان است و نرخ سود آن ۱۱ درصد اعلام شده. همچنین حداکثر مدت بازپرداخت این وام ۵ سال و پرداخت نخستین قسط یک‌ماه بعد از انعقاد قرارداد است. گفتنی است که حداقل مدت انتظار برای دریافت این نوع وام شش‌ماه است.

 

جعاله از محل اوراق

اگر به مبلغ بیشتری وام تعمیرات نیاز دارید و سپرده بلندمدتی هم در بانک مسکن برای خود باز نکرده‌اید، باید اوراق خریداری کنید. سقف این نوع وام برای هر سند، ۴۰ میلیون تومان و سود بازپرداخت آن ۱۸ درصد است. همچنین حداکثر مدت بازپرداخت که بانک مسکن برای این نوع وام درنظر گرفته، ۵ سال است که می‌توان آن را به دو روش ساده و پلکانی انجام داد. برای خرید اوراق هم باید به یکی از شعب بانک مسکن یا یکی از شعب کارگزاری فرابورس مراجعه کنید

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط