بازار وام ایران
بازار وام ایران

فروش وام ازدواج در مجلس بررسی می‌شود؟

فروش وام ازدواج در مجلس بررسی می‌شود؟

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس یازدهم تمام تلاش خود را برای ازدواج جوانان از دریافت وام متناسب با نرخ تورم تا بازپرداخت آن انجام داده و در هر جا خلاء قانونی یا بی‌توجهی به قانون را مشاهده کند، ورود خواهد کرد.

ولی اسماعیلی در مورد نحوه چگونگی پرداخت وام ازدواج به زوجین گفت: در پرداخت وام ازدواج به زوجین دو موضوع اصلی ضمانت و اقساط وام پرداختی مورد توجه قرار گرفت و به‌طور کارشناسی در کمیسیون اجتماعی مجلس بررسی شد.

نماینده مردم گرمی و دشت مغان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: براساس بند (الف) تبصره (۱۶) قانون بودجه ۱۴۰۰ میزان وام ازدواج به مبلغ ۵۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده بود که با تورم موجود در جامعه فاصله بسیاری داشته بر همین اساس با تصمیمات کارشناسی کمیسیون تلفیق این مبلغ به میزان ۷۰ الی ۱۰۰ میلیون تومان با سود ۴ درصد و بازپرداخت ۱۰ ساله در نظر گرفته شد.نا گفته نماند وام ۱۰۰ میلیون تومانی ازدواج با شرط سنی زیر ۲۳ سال به زوجین پرداخت و با هدف کاهش سن ازدواج در نظر گرفته شده است.

پرداخت وام ازدواج با شرایط خاص

نماینده مردم در مجلس یازدهم تاکید کرد: هر یک از وام‌های در نظر گرفته شده با شرایط خاص از محل پس انداز جاری قرض الحسنه نظام بانکی، به کلیه زوج‌هایی که تاریخ عقد ازدواج آنها بعد از یکم فروردین سال ۹۷ است تاکنون تسهیلات ازدواج دریافت نکرده‌اند و با اولویت نخست پرداخت می‌شود.

اسماعیلی اظهار کرد: برای حمایت از زوجین در دریافت و بازپرداخت وام پیشنهادی دو راهکار اساسی اعتبارسنجی همراه ضامن با چک و یا سفته و حساب یارانه‌ای افراد در نظر گرفته شده است، از طرفی باز پرداخت آن را ۱۰ ساله با سود ۴ درصد مد نظر قرار داده شد به عبارتی دیگر باز پرداخت وام ازدواج ۷۰ میلیونی حدود ۶۵۰ هزار تومان ماهیانه و وام ۱۰۰ میلیونی تقریبا ۹۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است.

شائبه‌هایی از فروش وام ازدواج

وی گفت: شائبه‌هایی از فروش وام ازدواج به‌طور نقد و نسیه شنیده می‌شود که باید صحت آن مشخص شود و اگر این ماجرا درست باشد باید به‌طور رسمی از مراجع قانونی پیگیری انجام شود. حتی اگر مشکلی در پرداخت وام وجود داشته باشد و زوجین قادر به پرداخت آن نباشند باید مسیر آسان‌تری برای دریافت کمک‌هزینه ازدواج مشخص کرد.

فروش وام ازدواج در مجلس بررسی می‌شود

اسماعیلی ادامه داد: اگر مشکل ضامن وجود دارد باید با بانک‌های عامل که مسئولیت پرداخت این وام را دارند از مصداق آن استفاده کنند که همان استنکاف از قانون است و همینطور کمیسیون اجتماعی با برگزاری جلساتی با مدیران بانک‌های عامل مسئله را پیگیری می‌کند تا شاهد فروش وام ازدواج به دلیل اقساط آن نباشیم.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای در پایان خاطر نشان کرد: مجلس یازدهم تمام تلاش و کوشش خود را برای ازدواج جوانان از دریافت وام متناسب با نرخ تورم تا باز پرداخت آن انجام داده و در هر جا خلاء قانونی یا بی‌توجهی به قانون را مشاهده کند، ورود پیدا خواهد کرد.

منبع: خانه ملت

مجلس شورای اسلامییارانهوام ازدواج

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط