بازار وام ایران
بازار وام ایران
جزئیات اعطای تسهیلات مالی به اساتید دانشگاه آزاد اعلام شد

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه آزاد اسلامی دستورالعمل اعطای کارت های اعتباری به کارکنان و اعضای هیات علمی این دانشگاه را ابلاغ کرد

به گزارش  به نقل از دانشگاه آزاد اسلامی، براساس این دستورالعمل تمامی واحدها و مراکز آموزشی دانشگاه می توانند مطابق سهمیه اعلامی نسبت به معرفی کارکنان و اعضای هیات علمی دانشگاه برای دریافت تسهیلات کارت اعتباری اقدام کنند.

سقف تسهیلات ۵۰۰ میلیون ریال با نرخ سود ۱۲ درصد و مدت بازپرداخت حداکثر ۳۶ ماهه است که کارکنان رسمی قطعی، رسمی آزمایشی، قراردادی و همچنین اعضای هیات علمی رسمی قطعی، رسمی آزمایشی و پیمانی می توانند از این تسهیلات استفاده کنند.

واحدهای دانشگاهی به منظور معرفی کارکنان و اعضای هیات علمی باید از طریق سامانه www.sajed.iau.ir بخش تسهیلات اعتباری، نسبت به معرفی نامبردگان اقدام کنند

جزئیات شیوه بخشودگی جرایم برخی وام ها

وزیر اقتصاد با بیان اینکه جرایم وام های بانکی بخش کشاورزی، شامل بخشودگی می شود، گفت: راهکارهایی برای استفاده بدهکاران از این شرایط در نظر گرفته شده است.

به گزارش، فرهاد دژپسند در حاشیه جلسه امروز هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در جمع خبرنگاران گفت: بخشودگی جرایم دیرکرد در پرداخت وام های بخش کشاورزی در دستور کار قرار گرفته است اما در مورد بخشش سود این تسهیلات تصمیمی گرفته نشده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: افرادی که دارای جریمه و بدهکاری معوق هستند می توانند با انعقاد قرارداد با بانکهای عامل، مشخص کنند که ظرف چه مدت بدهی خود را می پردازند.

وام فرهیختگان به زودی پرداخت می‌شود

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران از اعطای وام فرهیختگان به متقاضیان در دوره جدید مدیریت شهری خبر داد.

 به گزارش ، ولی الله شجاع پوریان در جمع مدیران شهری با اشاره به نشست مشترک کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران و معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران گفت: طی این نشست نحوه از سرگیری اعطای وام فرهیختگان در مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: در این نشست ضمن ارائه گزارشی از عملکرد ۸ ساله کمیته وام فرهیختگان توسط مدیرکل فرهنگی شهرداری تهران، در خصوص چگونگی ادامه روند  پذیرش درخواست های جدید بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

به گفته شجاع پوریان، طی این نشست ضمن آسیب شناسی شرایط اختصاص وام به متقاضیان بر ضرورت اصلاح روند سابق و کوتاه شدن فرآیند اجرای درخواست متقاضیان تاکید شد.

معاون اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران با بیان اینکه وام کمیته فرهیختگان به گروه های نویسندگان، هنرمندان، اصحاب رسانه، ورزشکاران و فعالان قرآنی مذهبی اختصاص می یابد خاطرنشان کرد: پس از اعلام آغاز پذیرش، جهت درخواست وام مدارک مورد نظر را ارائه دهند که پس از  بررسی و نهایی شدن روال قانونی، جهت دریافت وام به بانک مورد نظر مراجعه می کنند.

توزیع ده هزار میلیارد تومان وام ۲ تا ۴درصدی تا پایان سال

یک مقام مسئول در نظام بانکی، با بیان اینکه در هشت ماه گذشته، ۸ هزار میلیارد تومان وام با سود دو تا ۴ درصد پرداخت شده است، گفت: این رقم تا پایان سال به ده هزار میلیارد تومان خواهد رسید.

به گزارش  مرتضی اکبری در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری بین بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و بانک قرض‌الحسنه مهر ایران گفت: این تفاهم‌نامه به منظور کمک به احداث و تکمیل مسکن مناطق روستایی برای دومین سال امضا می‌شود؛ این در حالی است کهسال گذشته تفاهم‌نامه‌ای به ارزش ۴۵ میلیارد تومان با بنیاد مسکن امضا کردیم.

وی افزود: در قالب تفاهم نامه مذکور، ۳۰ میلیارد تومان آورده بانک و ۱۵ میلیارد تومان آورده بنیاد بود که تمام ۴۵ میلیارد تومان تخصیص یافته و ۳۶ میلیارد تومان نیز به۸ هزار نفر پرداخت شده است؛ ضمن اینکه مبلغ تفاهم‌نامه جدید ۶۰ میلیارد تومان است که تسهیلات با سود ۴ درصد و بازپرداخت ۳۶ ماهه با سقف فردی ۱۲ میلیون تومان به ازای هر نفر پرداخت می‌شود.

مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران با بیان اینکه این بانک در سال جاری برای پرداخت ۱۰ تا ۱۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات به یک میلیون نفر برنامه‌ریزی کرده بود، تصریح کرد: بررسی ها نشان می دهد که در ۸ ماه گذشته ۸ هزار میلیارد تومان وام با سود بین ۲ تا ۴ درصد پرداخت شده است و بر اساس هدفگذاری‌ها، تا پایان سال به ۱۰ هزار میلیارد تومان خواهیم رسید.

وی تاکید کرد: هدف‌گذاری بانک از تسهیلات معیشتی به سمت وام‌های سرمایه‌ای و کارآفرینی خُرد تغییر کرده است، به این معنا که با وجود اینکه مبلغ وام‌ها اندک است و کفاف هزینه‌ها را نمی‌دهد؛ اما تقاضا برای دریافت وام به شدت بالا است؛ ضمن اینکه با توجه به شرایط اقتصادی و کاهش ارزش پول ملی منابع قرض‌الحسنه از بانک‌ها خارج و در امور دیگری مصرف شده است.

اکبری ادامه داد: با این وجود منابع بانک در سال جاری تاکنون ۲۴ درصد رشد داشته و پیش‌بینی می‌کنیم تا پایان سال به رشد ۴۰ تا ۴۵ درصدی برسیم؛ ضمن اینکه سال گذشته ۸۲ درصد رشد منابع داشتیم اما امسال تاکنون با رشد ۲۴ درصدی از ابتدای سال ۲۹۰۰ میلیارد تومان به منابع بانک افزوده شده است .

همچنین علیرضا تابش نیز در این مراسم گفت: هدف هر دو نهاد توانمندسازی و کمک به محرومین و استراتژی ما در بخش مسکن توانمندسازی برای ایجاد مسکن مقاوم و اصولی است و برای این کار از منابع گوناگون از جمله ۱۰۰۰ میلیارد تومان منابع بلاعوض دولتی، ۳۰۰۰ میلیارد منابع بانک‌های دولتی و منابع ترکیبی با بنیاد مستضعفین، ستاد اجرایی فرمان امام و کمیته امداد بهره می‌بریم، همچنین تفاهم‌نامه‌هایی را با بانک‌های مهر ایران، رسالت و پست بانک امضا کرده‌ایم.

تابش با بیان اینکه قراردادی را سال گذشته با بانک مهر ایران امضا کردیم که به موجب آن ۴۵ میلیارد تومان برای احداث مقاوم سازی و تبدیل به بوم‌گردی ۱۰ هزار واحد مسکونی اختصاص یافت، به این نکته اشاره کرد که امروز نیز قراردادی به ارزش ۶۰ میلیارد تومان برای اعطای ۱۲ هزار فقره تسهیلات امضا می‌شود که در مجموع این دو قرارداد ۱۰۵ میلیارد تومان برای اعطای ۲۲ هزار فقره وام مسکن روستایی اختصاص می‌یابد؛ ضمن اینکه در مجموع سالانه ۲۰۰ هزار واحد مسکونی با منابع ۴ هزار میلیارد تومانی احداث می‌شود که سقف این وام برای هر نفر ۲۵ میلیون تومان است و اکثر بانک‌ها در پرداخت این وام شریک هستند و وام بانک مهر ایران به عنوان تکمیلی علاوه بر این وام ارائه می‌شود.

رییس بنیاد مسکن با بیان اینکه منابع وام حوادث نیز امسال بیش از ۳ هزار میلیارد تومان بوده است، گفت: مناطق محروم و بویژه مرزنشینان در اولویت تسهیلات قرار دارند و در مناطق مرزنشین برای ایجاد مسکن معیشت محور تفاهم‌نامه‌ای با بانک کشاورزی برای اعطای وام جداگانه برای فضای دامی و معیشتی امضا شده است.

تابش درباره وام اعطایی برای افراد خسارت دیده زلزله نیز گفت: سقف وام در بازسازی مناطق خسارت دیده در روستاها ۳۵ میلیون تومان وام و ۱۰ میلیون تومان بلاعوض است که علاوه بر آن ۱۰ میلیون تومان وام معیشتی و ۲ میلیون تومان کمک بلاعوض معیشتی انجام می‌شود که در مجموع وام و بلاعوض به ۵۳ میلیون تومان می‌رسد، همچنین ۱۰ میلیون تومان هم خدمات رایگان مانند سیمان و … ارائه می‌شود که در مجموع به ۶۳ میلیون تومان افزایش می‌یابد.

وی در مورد مسکن روستایی زلزله زدگان کرمانشاه نیز گفت: ۲۵ هزار واحد احداث کردیم که ۱۲ هزار واحد تخریبی زلزله و ۱۳ هزار واحد بهسازی مسکن روستایی بود که این ۲۵ هزار واحد در مجموع پیشرفت فیزیکی بالای ۹۰ درصد دارد و تا پایان ۲۲ بهمن امسال واحدهای مسکن روستایی به اتمام می‌رسد؛ در عین حال۱۱ هزار واحد نیز در شهرها با پیشرفت فیزیکی ۷۵ درصد در حال احداث است که تا پایان بهار ۹۸ به اتمام می‌رسد و بیش از دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان وام و ۳۶۰ هزار میلیارد تومان بلاعوض تاکنون در ۱۶۰۰ روستا و ۸ شهر اختصاص یافته است.

کارنامه پرداخت تسهیلات در نظام بانکی

شبکه بانکی کشور در هفت ماهه امسال بیش از ۳ تریلیون و ۵۸۱ هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش های اقتصادی پرداخت کرده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال معادل ۱۴.۲ درصد رشد داشته است.

به گزارش به نقل از بانک مرکزی، شبکه بانکی کشور در هفت ماهه امسال بیش از ۳ تریلیون و ۵۸۱ هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش های اقتصادی پرداخت کرده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۴۴۵ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال یعنی معادل ۱۴.۲ درصد افزایش داشته است.

سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در همه بخش‌های اقتصادی در هفت ماهه امسال مبلغ ۲ تریلیون و ۱۵۸ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال معادل ۶۰.۳ درصد کل تسهیلات پرداختی است که در مقایسه با دوره مشابه پارسال مبلغ ۱۸۹ هزار میلیارد ریال معادل ۹.۶ درصد افزایش داشته است.

سهم تسهیلات پرداختی بابت تامین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در هفت ماهه امسال معادل ۸۰۷ هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال بوده که حاکی از تخصیص ۳۷.۴ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه در گردش همه بخش‌های اقتصادی است.

همچنین از ۹۹۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل ۸۱.۳ درصد آن بابت تامین سرمایه در گردش پرداخت شده که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تامین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است.

بنا بر این آمار، در هفت ماهه امسال تعداد ۱۶۰ هزار و ۲۹۹ فقره تسهیلات به بخش صنعت و معدن با میانگین پرداختی هر فقره ۶.۲ میلیارد ریال پرداخت شده که بیشتر از میانگین پرداختی سایر بخش‌ها است.

بخش خدمات نیز در مجموع ۲ میلیون و ۹۱۷ هزار و ۵۳۸ فقره تسهیلات با میانگین هر فقره ۵۰۰ میلیون ریال پرداخت شده است؛ کل تسهیلات پرداختی به بخش خدمات یک تریلیون و ۴۶۱ هزار و ۲۶۴ میلیارد ریال برآورد شده که پس از بخش صنعت و معدن در رتبه دریافت تسهیلات از شبکه بانکی قرار دارد

جزییات وام ضروری بازنشستگان کشوری اعلام شد

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری از ثبت‌نام ۲۳۴ هزار بازنشسته کشوری برای دریافت وام ضروری خبر داد و گفت: ۳۴ هزار نفر این ماه وام خود را دریافت می‌کنند.

به گزارش به  جمشید تقی زاده در خصوص دریافت وام ضروری بازنشستگان کشوری گفت: وام ضروری ۵ میلیون تومانی با کارمزد ۴ درصد طی ماه به بازنشستگان واجد شرایط کشوری که در سامانه بازنشستگان ثبت نام کرده باشند تعلق میگیرد.

وی گفت از ابتدای شهریور تا پایان شهریورماه ۲۳۴ هزار نفر برای دریافت وام ثبت‌نام کرده بودند که بیش از ۱۹۰ هزار نفر آنها واجد شرایط دریافت وام هستند.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با بیان اینکه فعلا ثبت نام برای دریافت وام انجام نمی شود، تأکید کرد: ۳۴ هزار نفر در این ماه وام خود را دریافت خواهند کرد و ۲۶ هزار نفر نیز در ماه قبل وام دریافت کرده بودند.

به گفته وی قرار است به ۴۰۰ هزار بازنشسته کشوری این وام تعلق بگیرد که تاکنون بیش از ۱۹۰ هزار نفر واجد شرایط مشخص شدند که وام را دریافت خواهند کرد و موقع ثبت نام ها نیز برای ماه پایانی سال باقی می ماند

مشکلات تولیدکنندگان در دریافت وام از بانک‌های قم بررسی شد

قم – مشکلات دریافت وام توسط تولیدکنندگان از بانک‌های استان قم با حضور مسئولان و مدیران بانک‌های قم در جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید بررسی شد.

به گزارش ، مجید آوری فرد، مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری قم شامگاه دوشنبه در جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید که در استانداری قم برگزار شد، در خصوص مشکلات صنعتگران استان قم گفت: یکی از مشکلات آنها در زمینه تأمین اجتماعی بود و بر این اساس ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در کشور مصوب کرد که دیگر پرونده‌های سال‌های گذشته صنعت گران توسط تأمین اجتماعی مورد بررسی قرار گیرد.

در ادامه جلسه محمود سیجانی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم بیان کرد: در بانک صنعت، معدن و تجارت ۱۳ مورد پرونده‌های ارجاعی در تسهیلات رونق تولید به مبلغ ۶۰ میلیارد تومان مصوب شده و تنها 8 مورد به مبلغ ۲۸ میلیارد تومان تاکنون پرداخت شده است.

در ادامه جلسه معاون هماهنگی امور اقتصادی و منابع انسانی استانداری قم با بیان اینکه اشتغال در گروی تولید و تولید نیز در گروی سرمایه‌گذاری است، افزود: بانک‌ها در زمینه سرمایه گذاری یک عامل محسوب می‌شوند.

مهرداد غضنفری گفت: در این شرایط سخت و با نرخ بهره بالا نباید مانع دیگری ایجاد کرد بلکه باید برای حل مشکلات تولیدکنندگان تلاش شود.

پرداخت وام جدید به کشاورزان منوط به پرداخت بدهیشان نباشد

رئیس جهاد کشاورزی استان قم نیز در این جلسه گفت: دولت پولی برای وام پرداخت نمی‌کند بلکه این پول به عنوان بدهی پرداخت می‌شود.

محمدرضا طلایی ضمن تأکید بر اینکه نباید به کشاورزان اصرار برای پرداخت بدهی کرد، افزود: همچنین پرداخت وام و تسهیلات جدید نباید منوط به پرداخت بدهی کشاورزان باشد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و منابع انسانی استانداری قم نیز در این زمینه بیان کرد: ابلاغیه‌ای به بانک‌ها صادر شده اما ایراداتی داشت که لحاظ کردیم اما اتفاق نظر وجود ندارد که اصل، جریمه و غیره را شامل شود و ابلاغیه آقای نوبخت مغایر با این مسئله است.

غضنفری ادامه داد: اصل بدهی را بانک‌ها باید بپذیرند یعنی اگر فردی بدهی دارد نباید خواسته او را برای وام جدید بپذیرند.

در ادامه جلسه رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم بیان کرد: پرونده‌های ارسالی به ستاد تسهیلات ملی ۱۹ مورد بوده است.

سیجانی گفت: تقاضا داریم برای واحدهایی که اشتغال بیش از ۱۰۰ نفر دارند پرداخت تسهیلات را تفویض کنند

رشد ۱۲.۱ درصدی تسهیلات پرداختی بانک ها به بخش های اقتصادی

تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش های اقتصادی در ۶ ماهه نخست سال ۱۳۹۷ در مقایسه با دوره مشابه سال قبل ۱۲.۱ درصد افزایش یافته است.

به گزارش  به نقل از بانک مرکزی، مجموع تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش‌های اقتصادی در ۶ ماهه نخست سال ۱۳۹۷ مبلغ ۳۰۳۲.۱ هزار میلیارد ریال بوده که این میزان در مقایسه با دوره مشابه سال قبل، مبلغ ۳۲۷.۹ هزار میلیارد ریال (معادل ۱۲.۱ درصد) بیشتر شده است.

بر این اساس سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در همه بخش‌های اقتصادی در ۶ ماهه امسال مبلغ ۱۸۶۱.۲ هزار میلیارد ریال معادل ۶۱.۴ درصد کل تسهیلات پرداختی است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۱۳۶.۶ هزار میلیارد ریال معادل ۷.۹ درصد رشد داشته است.

همچنین سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در ۶ ماهه نخست سال جاری معادل ۶۹۴.۴ هزار میلیارد ریال بوده که حاکی از تخصیص ۳۷.۳ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه در گردش کلیه بخش‌های اقتصادی (مبلغ ۱۸۶۱.۲ هزار میلیارد ریال) است.

خاطرنشان می شود از مجموع ۸۴۶.۷ هزارمیلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن، مبلغ ۶۹۴.۴ هزار میلیارد ریال (معادل ۸۲ درصد) برای تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده است که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است.

بر اساس این گزارش تعداد ۱۳۴۱۴۶ فقره تسهیلات به بخش صنعت و معدن با میانگین پرداختی هر فقره ۶.۳ میلیارد ریال پرداخت شده که بیشتر از میانگین پرداختی سایر بخش‌ها است. در بخش خدمات نیز تعداد ۲۴۱۲۹۸۴ فقره تسهیلات با میانگین پرداخت هر فقره ۰.۵ میلیارد ریال پرداخت شده است.

همچنان باید در تداوم مسیر جاری ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن ظرفیت تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود. بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی)توجه ویژه‌ای داشت.

شرایط معافیت واحدهای تولیدی از جرائم بانکی

مرند – رئیس شورای هماهنگی بانک های استان آذربایجان شرقی، اظهار داشت: واحدهای تولیدی که اصل سود وام دریافتی را تسویه کنند، از جرائم دیرکرد معاف خواهند بود.

به گزارش ، غلامرضا شریفی ظهر امروز در جلسه بررسی مشکلات واحدهای تولیدی شهرستان مرند که با حضور داود گرشاسبی معاون استاندار آذربایجان شرقی و فرماندار ویژه مرند، عباسزاده مدیرکل امور اقتصاد و دارایی استان آذربایجان شرقی، غلامی سرپرست امور شعب بانک ملی شورای هماهنگی بانک های استان و عابدینی مدیرکل بورس منطقه ای آذربایجان شرقی برگزار شد، اظهار داشت: از جمله درآمدهای غیرنفتی کشور از طریق مالیات صورت می گیرد و اخذ مالیات با مجوز قانونی انجام می شود.

وی بر ضرورت اجرای قانون مالیات تاکید کرد و افزود: خرید و فروش هایی که به فعالیت اقتصادی ما مربوط می شود، باید به امور دارایی اعلام شده و پس از طی مراحل، مالیات آن پرداخت شود که اگر در اختیار نظام مالیاتی قرار نگیرد، شامل جریمه ماده ۱۶۹ مکرر می شود.

همچنین عادل غلامی سرپرست امور شعب بانک ملی و رئیس شورای هماهنگی بانک های استان آذربایجان شرقی، اظهار داشت: واحدهای تولیدی که اصل سود وام دریافتی را تسویه کنند، از جرائم دیرکرد معاف خواهند بود.

وی افزود: طبق بند «و» تبصره ۱۶ قانون بودجه سال جاری به منظور تشویق تولیدکنندگان و تسویه مطالبات بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری چنانچه مشتریان بدهی معوق خود را که تا پایان سال ۱۳۹۶ سررسید شده باشد از تاریخ سررسید تا پایان شهریورماه ۱۳۹۷ تسویه کنند، بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری مکلف هستند اصل و سود خود را مطابق قرارداد اولیه و بدون احتساب جریمه دریافت و تسویه کنند، البته این معافیت تمدید شد.

فعالیت ۵۳ کارگزار بورس در آذربایجان شرقی

محمدامین عابدینی مدیرکل بورس منطقه ای آذربایجان شرقی نیز تصریح کرد: ساختار بازار سرمایه در ایران به این گونه است که انواع بورس ها وجود دارد، در بورس کالا مواد پتروشیمی و برخی از فلزات، در بورس انرژی، برق و در بورس اوراق بهادار نیز سهام معامله می شود.

وی ابراز داشت: هم اکنون ۵۳ کارگزار بورس در استان آذربایجان شرقی فعالیت می کند.

عابدینی گفت: در سامانه بهین یاب، نیازها و میزان مصرف هر کالا ثبت شده و از طریق کارگزار خریداری می شود

دولت چین ۱۱۰ میلیارد دلار به اقتصاد این کشور تزریق کرد

دولت چین برای بازگرداندن ضرب آهنگ اقتصادی به این کشور، ۱۱۰ میلیارد دلار روانه بازار پولی چین کرد.

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از چاینا مورنینگ پست، درحالی که با رشد مناقشات تجاری با واشنگتن اقتصاد چین شروع به کند شدن کرده است، بانک مرکزی چین در اقدامی برای آزادسازی نقدینگی بیشتر برای وام‌دهی بانک‌ها، در نظر دارد در بازارها رونق ایجاد کند.

روز یکشنبه، چین اعلام کرد که سپرده قانونی که بانک‌های تجاری باید در بانک‌ مرکزی کنار بگذارند، به شدت کاهش داده است؛ با این اقدام ۱۱۰ میلیارد دلار پول نقد برای آنها آزاد می‌شود تا وام بدهند.

بانک خلق چین اعلام کرد که نرخ ذخیره مورد نظر را از ۱۵ اکتبر ۱ درصد کاهش می‌دهد تا به این ترتیب رشد قابل‌توجهی در میزان وام دهی بانکها ایجاد شود.

این اقدام در آخرین روز تعطیلات یک‌هفته‌ای چین به مناسبت روز ملی این کشور، اعلام شد و در زمانی اتفاق افتاد که دومین اقتصاد بزرگ دنیا با وجود شدیدتر شدن جنگ تجاری با آمریکا، در حال از دست دادن رونق خود است.

در همین زمان، درحالی که فدرال‌رزرو نرخ بهره خود را افزایش داد است، چین با رشد جریان خروج سرمایه روبرو است.

طبق اعلام بانک مرکزی چین، بانک‌های چینی از کاهش ۱ درصدی نرخ ذخیره لازم، ۱.۲ تریلیون یوآن به دست می‌آورند که از این میزان ۴۵۰ میلیارد یوآن (۶۵ میلیارد دلار) آن صرف بازپرداخت وام‌های موجود بانک‌ها به بانک مرکزی می‌شود و ۷۵۰ میلیارد دلار دیگر (۱۱۰ میلیارد دلار) صرف وام‌دهی خواهد شد

جزئیات اشتغال‌زایی روستایی در استان تهران/پیش‌بینی ایجاد ۳۵۰۰ شغل

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران،از پرداخت ۶۵۳ میلیارد و۷۰۰میلیون ریال وام اشتغال روستایی به ۱۱۳طرح تاییدشده خبرداد و گفت: با اجرای این طرحها برای ۳۴۸۰ نفر شغل ایجاد می شود.

حاتم شاکرمی در گفتگو با با تشریح جزئیات اجرای برنامه اشتغال روستایی و عشایری در استان تهران از محل اعتبارات ۱.۵ میلیارد دلاری صندوق توسعه ملی گفت: تعداد درخواست‌های واصله به کمیته‌های فنی شهرستانها و استان تهران جهت دریافت تسهیلات از محل اعتبار روستایی عشایری تعداد ۸۴۷ فقره بوده است که از این تعداد، ۲۸۳ طرح توسط بانک‌های عامل به دلایل متعدد مثل داشتن چک برگشتی، عدم تأمین وثایق مورد نیاز، عدم مراجعه و تکمیل مدارک عودت داده شده، رد شده است و مجموعاً ۵۶۳ طرح در بانک باقی مانده است که تاکنون ۲۵۲ طرح به مبلغ ۲ هزار و ۳۷۷ میلیارد ریال موفق به انعقاد قرارداد با بانک شده اند.

وی با بیان اینکه شهرستانهای استان تهران با دارا بودن پتانسیل متفاوت طرح‌های متنوعی را به بانک‌ها ارسال کرده اند، افزود: برخی از شهرستانها مانند دماوند با توجه به محیط طبیعی و منابع موجود در زمینه طرح‌های زنبورداری و یا طرح‌های مشابه تعداد ۱۱۴ طرح را به بانک ارسال کرده اند که این رقم از حیث تعداد طرح، بالاترین تعداد پرونده در استان است ولی با توجه به کم هزینه بودن مشاغلی مانند زنبورداری می‌توان طرح‌های این شهرستان را در زمره طرح‌های کوچک طبقه بندی کرد؛ این در حالی است که شهرستان ورامین ۹۸ طرح را به بانک معرفی کرده که مجموع مبلغ طرح‌های ارسالی با رقم ۷۴۴ میلیارد ریال رتبه بالاتر را به خود اختصاص می‌دهد.

کشاورزی رتبه نخست طرح‌های اشتغالزا در استان تهران

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران، درباره بیشترین طرح‌های اشتغالزا در استان تهران گفت: علیرغم اینکه استان تهران یک استان خدماتی و صنعتی است و حدود ۲۰ درصد صنایع کشور در این استان قرار دارند، اما سمت و سوی طرح‌های پیشنهاد شده برای اشتغال روستایی، به سمت طرح‌های کشاورزی است. چرا که هدف از طرح اشتغال روستایی، ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر جمعیت است و طرح‌های مستقر در شهرک‌های صنعتی مجاز به استفاده از این تسهیلات نیستند بنابراین بخش کشاورزی با توجه به محدودیت منابع آبی در استان، تلاش جهت گسترش کشت گلخانه‌ای که با بازدهی منابع آبی را افزایش می‌دهد و طرح‌ها در این زمینه بیشتر است. طرح‌های صنعتی نیز از حیث استفاده از این منابع در رتبه دوم قرار گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه کارمزد منابع صندوق توسعه ملی صفر درصد است که با لحاظ میانگین نرخ کارمزد بانک‌ها و صندوق عملاً کارمزد این تسهیلات برای سرمایه ثابت ۶ درصد و برای سرمایه در گردش ۱۰ درصد لحاظ شد، افزود: تاکنون بانک‌ها با تعداد ۲۵۲ طرح به مبلغ ۲,۳۷۷ میلیارد ریال قرارداد منعقد و ۱۱۳ طرح نیز به مبلغ ۶۵۳.۷ میلیارد ریال تسهیلات دریافت کرده اند و با توجه به اینکه این تسهیلات بیشتر برای خرید تجهیزات و در فازهای مختلف پرداخت می‌شود پس از استقرار تجهیزات طرح‌ها به صورت صد در صد عملیاتی می‌شوند و در حال حاضر گروه‌های نظارت بر نحوه هزینه کرد تسهیلات نظارت می‌کنند.

شاکرمی درباره میزان اشتغال زایی طرح هائی که برای دریافت تسهیلات با بانک‌ها قرارداد منعقد کرده اند، نیز گفت: متقاضیان ۲۵۲ طرحی که قرارداد آنها برای دریافت تسهیلات با بانک منعقد شده است، متعهد شده اند ۳۴۸۳ نفر اشتغال را پس از عملیاتی شدن طرح محقق کنند.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین درباره عملکرد استان تهران در اشتغال پایدار روستایی عشایری استان تهران گفت: نسبت به بررسی و ارسال طرح به بانک‌های عامل در شاخص قرارداد منعقد شده با متقاضیان، استان تهران رتبه یک کشور را در اجرای برنامه اشتغال روستایی و عشایری دارد.

بانک مرکزی چین ۲۶۵ میلیارد یوآن به بازار تزریق کرد

بانک مرکزی چین در اقدامی غیرمنتظره ۲۶۵ میلیارد یوآن را از طریق وام میان مدت یک ساله به موسسات مالی این کشور تزریق کرد و نرخ‌ها را دست نخورده باقی گذاشت.

به گزارش به نقل از رویترز، روز دوشنبه، بانک مرکزی چین اعلام کرد ۲۶۵ میلیارد یوآن (معادل ۳۸.۵۸ میلیارد دلار) را از طریق وام میان مدت یک ساله (ام‌ال‌اف) به موسسات مالی این کشور تزریق کرده است و نرخ‌ها را دست نخورده باقی گذاشته است.

این اقدام بانک مرکزی برای فعالان بازار غیرمنتظره بود چراکه طبق برنامه موعد ارائه هیچ وام «ام‌ال‌افی» روز دوشنبه نبوده است.

در گذشته بانک مرکزی چین وام‌های ام‌ال‌اف خود را در روزی که وام‌های موجود باید تحویل داده می‌شد به بازار تزریق می‌کرد، اما از ماه جون این بانک در روزهایی هم که موعد تحویل وام نیست، به بازار نقدینگی تزریق می‌کند.

بانک مرکزی اعلام کرد که نرخ بهره این وام‌های میان‌مدت یک ساله ۳.۳۰ درصد است که نسبت به وام‌های «ام‌ال‌اف» که اخیرا پرداخت شده است، بدون تغییر است.

بانک مرکزی دستور استمهال وام خشکسالی را ابلاغ کند

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: بانک مرکزی دستور استمهال ۱۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات خسارات و خشکسالی را سریع‌تر ابلاغ کند.

به گزارش  به نقل از صدا و سیما، عبدالمهدی بخشنده معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی در نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خطاب به شریعتمداری وزیر صنعت معدن و تجارت که  در غیاب وزیر اقتصاد به طور موقت ریاست جلسه را بر عهده داشت، افزود: دستور استمهال ۱۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات خسارت و خشکسالی کشاورزی از تاریخ ششم شهریور در پایگاه اطلاع رسانی دولت قرار گرفت اما تاکنون بانک مرکزی این دستور را به بانک‌ها ابلاغ نکرده است.

وی اضافه کرد: اگرچه این دستور استمهال برای دولت ۵ هزار میلیارد تومان بار مالی داشت اما دولت در راستای کمک به کشاورزان و بخش کشاورزی این تسهیل را انجام داد و اگر بانک مرکزی هر چه زودتر این دستور ابلاغ نکند با توجه به سررسید این تسهیلات بخش زیادی از کشاورزان با مشکل مواجه می‌شوند.

محمد شریعتمداری، وزیر صنعت و معدن و تجارت هم پس از شنیدن صحبت‌های معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: ما در اینجا از بانک مرکزی می‌خواهیم هر چه زودتر و در اسرع وقت این دستور را ابلاغ کند

رویکردخاص بانک توسعه تعاون باتعاونگران/وام‌دهی به سبک بانک تجاری

بانک توسعه تعاون به عنوان بانک تخصصی در حمایت از تعاونگران، با لحاظ شرایط پرداخت تسهیلات به فعالان این بخش، به مثابه بانک‌های تجاری عمل می‌کند.

به گز، بانک‌های تخصصی و توسعه‌ای باید رفتاری غیر از رفتار بانک‌های تجاری داشته باشند چراکه فلسفه تاسیس این بانک‌ها عموما حمایت از یک بخش اقتصادی خاص و تسهیل شرایط برای جامعه هدف است.

مأموریت بانک‌های تخصصی پشتیبانی از طرح‌های دارای اهمیت برای کشور و جامعه هدف است؛ هر چند بانک‌های تخصصی مستلزم ریسک بالا، سرمایه گذاری بالا و بازدهی کم هستند، اما ضرورت وجودی این نوع بانک‌ها به عنوان ابزار اعمال سیاست‌های توسعه ای دولت، کمک به توسعه و تکمیل و ایجاد واحدهای اقتصادی، تشویق و ترغیب بخش خصوصی، بکارگیری صحیح و برنامه ریزی شده منابع محدود مالی در قالب اهداف و وظایف توسعه‌ای است.

بنابراین بانک‌های تخصصی – توسعه‌ای را می توان چنین تعریف کرد که نهادهای پولی هستند که به تجهیز منابع مالی بلندمدت و البته کم هزینه برای جامعه هدف اقدام می‌کنند تا این منابع را در راستای اهداف برنامه های توسعه اقتصادی کشور به نحو مطلوبی سرمایه گذاری کنند.

با این حال، بخش اعظمی از منابع بانک‌های تخصصی باید در جهت حمایت از جامعه هدف اختصاص یابد که بانک توسعه تعاون به عنوان بانک تخصصی حمایت از این بخش، طبق اساسنامه باید سالانه 70 درصد منابع خود را برای حمایت از بخش تعاون و اقتصاد تعاونی هزینه کند.

وجه تمایز بانک‌های تخصصی نسبت به بانک‌های تجاری حمایت از جامعه هدف با تسهیل شرایط و ضوابط نسبت به سایر بانک‌های تجاری کشور است که بانک تخصصی توسعه تعاون نیز از این قاعده مستثنی نیست.

در همین زمینه یکی از تعاونگران فعال در حوزه صنایع دستی که خواست نامش در گزارش ذکر نشود، به گفت: «پس از مراجعه به یکی از شعب این بانک و درخواست تسهیلات برای تعاونی، کارمند بانک اعلام کرد که باید مبلغی را نزد بانک سپرده گذاری کنید و به میزان گردش مالی مشتری تسهیلات پرداخت می شود.»

وی همچنین گفت: «پس از شنیدن شرایط، از دریافت تسهیلات منصرف شدم.»

گزارش میدانی نیز از برخی شعب بانک توسعه تعاون حاکی از آن است که این بانک به جز پرداخت تسهیلات کم بهره در قالب «برنامه اشتغال روستایی و عشایری دولت» پس از طی فرایند ثبت نام در سامانه کارا که روال مشخصی را طبق آیین نامه ابلاغی دارد، علیرغم ارائه لیستی از خدمات بانک به تعاونگران، رفتاری به مثابه بانک های تجاری با جامعه هدف خود دارد.

در همین زمینه حمید کلانتری معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درباره چرایی رفتار تجاری بانک توسعه تعاون با تعاونگران گفت: به دلیل اینکه قیمت تمام شده پول برای بانکها بالا است بعضا برای افزایش توان تسهیلات دهی خود مجبورند درصدی از مبلغ را به عنوان سپرده از مشتریان خود دریافت  کنند.

وی ادامه داد: البته طی مذاکره ای که با مدیرعامل بانک توسعه تعاون داشتیم اعلام کردیم که از تعاونی‌های مشکل‌دار به هیچ وجه نباید مبلغی به عنوان سپرده دریافت شود، تعاونگری که اندک سرمایه ای ندارد توان سپرده گذاری هم ندارد.

کلانتری با بیان اینکه البته فعالیت بانک ها تابع ضوابط و مقررات بانک مرکزی است، افزود: ما تذکر لازم را به بانک توسعه تعاون داده ایم و تاکید کردیم برای تعاونی‌های مشکل دار، سپرده ای در قبال پرداخت تسهیلات دریافت نشود و بار مالی به آنها تحمیل نکنند.

معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: هیأت مدیره بانک توسعه تعاون با دریافت اختیاراتی از بانک مرکزی می تواند نسبت به تسهیل شرایط پرداخت تسهیلات اقدام کند.

بر اساس این گزارش، هر چند تسهیل برخی ضوابط و شرایط تابع تصمیمات بانک مرکزی است، اما فعالیت بانک های تخصصی نباید در چارچوب فعالیت بانک های تجاری باشد و در این زمینه باید رفتار بانک های تخصصی مانند بانک توسعه تعاون در قبال جامعه هدف، متفاوت از سایر بانک ها باشد.

بخش تعاون به عنوان یکی از سه رکن اقتصادی در کنار بخش خصوصی و دولتی کمترین سهم را در بین ارکان اقتصادی کشور دارد که یکی از ابزارهای افزایش سهم این بخش از اقتصاد، حمایت مالی از تعاونگران است.

بانکها ۱.۵ برابر منابع خود وام داده اند

یک مقام مسئول بانکی با بیان اینکه قرار بود در قالب برنامه ششم توسعه سهم بانکها در تامین مالی کاهش یابد، گفت: بانکها در سال ۸۸ معادل ۱۴۷ درصد منابع خود را وام داده اند.

به گزارش، مجید قاسمی در همایش بانکداری اسلامی گفت: تاثیر متغیرهای کلان در منابع و مصارف بانکی می تواند بر نظام بانکی باشد؛ اما با پول پاشی در اقتصاد نتوانستیم ساختار اقتصاد و تولید را رونق بخشیم.

وی افزود: هنوز نقش بانکها در تامین مالی کمتر از نود درصد نیست؛ این در حالی است که مطابق با برنامه ششم باید این سهم کاهش می یافت؛ این در حالی است که سپرده بخش غیردولتی در نظام بانکی در سال ٨٨ معادل ١٨١٣ هزار میلیارد ریال بوده که بانکهای دولتی نیز ١۴٧درصد از منابع خود را وام داده اند

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط