بازار وام ایران
بازار وام ایران

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تدوین طرح جدید برای پرداخت وام ارزان قیمت به تعاونی‌ها خبر داد و گفت: این طرح در صورت تصویب شورای هماهنگی سران قوا اجرایی می‌شودح

اعطای وام ارزان قیمت به تعاونی‌ها روی میز شورای هماهنگی سران قوا

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تدوین طرح جدید برای پرداخت وام ارزان قیمت به تعاونی‌ها خبر داد و گفت: این طرح در صورت تصویب شورای هماهنگی سران قوا اجرایی می‌شود.

محمد جعفر کبیری در گفتگو با، با اشاره به تهیه طرحی برای پرداخت تسهیلات به تعاونی‌ها اظهار داشت: در بخش اشتغال رویکرد جدیدی را در بخش تعاون در دست اقدام داریم و طرح پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به تعاونی‌ها با رویکرد شبکه سازی تعاونی‌ها تهیه شده است.

وی با بیان اینکه هدف مهم در اجرای این طرح در صورت تأیید و تصویب نهادهای ذی صلاح، اتصال تعاونی‌های خرد به تعاونی‌های بزرگ و صاحب برند است، افزود: بعد از خوشه سازی، توانمندسازی و استانداردسازی تولید تعاونی‌ها، دو هدف برندسازی و توسعه بازار آنها نیز در دستور کار قرار دارد.

معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، با تاکید بر اینکه با توانمندسازی، برندسازی و توسعه بازار تعاونی‌ها، اشتغال و تولید در بخش تعاون افزایش می‌یابد گفت: همچنین برایند توسعه تعاونی‌ها به افزایش سهم بخش تعاون از اقتصاد ملی کمک می‌کند.

کبیری درباره منابع تأمین اعتبار طرح پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به تعاونی‌ها اظهار داشت: به دنبال این هستیم که منابع مالی این طرح را در صورت امکان از صندوق توسعه ملی و در غیر این صورت از محل تبصره ۱۸ قانون بودجه ۹۸ کل کشور تأمین کنیم.

وی افزود: البته در حال حاضر تسهیلات ارزان قیمت از محل اجرای برنامه اشتغال روستایی و عشایری در حال پرداخت است اما در طرح جدید، برای اینکه این تسهیلات به صورت منفرد در اختیار بنگاه‌ها قرار نگیرد و در مرحله فروش و بازاریابی محصولات با مشکل مواجه نشوند، یک زنجیره و فرایند را مورد هدف قرار داده‌ایم و رسته‌های دارای بهره وری بالا در بخش تعاون را شناسایی کرده‌ایم و اگر تسهیلات در اختیار این تعاونی‌ها قرار گیرد رونق تولید در بخش تعاون سرعت خواهد گرفت.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در فرایند تهیه این طرح با صندوق توسعه ملی مذاکراتی صورت گرفته است، درباره جزئیات مراحل تصویب و اجرای آن گفت: طرح پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به تعاونی‌ها را در سه فاز آماده کرده‌ایم و باید در خصوص آن در شورای هماهنگی سران قوا تصمیم گیری شود.

کبیری ادامه داد: در فاز نخست، به دنبال تثبیت اشتغال یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در بخش تعاون هستیم؛ در فاز دوم تکمیل طرح‌های بالای ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی بخش تعاون هدف گذاری شده است و در فاز سوم نیز به توسعه کسب و کار تعاونی‌ها در قالب تکمیل زنجیره توجه شده است.

وی همچنین گفت: البته این طرح را در اختیار سازمان برنامه و بودجه نیز ارائه دادیم تا در صورت تصویب آن، اعتباراتی به عنوان یارانه سود تسهیلات اختصاص یابد.

وی تاکید کرد: در حال مذاکره برای نهایی شدن طرح هستیم و امیدواریم به زودی این طرح نهایی شود

مشکلی برای تامین علوفه در مناطق سیل زده نداریم

مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران گفت:۶ میلیارد تومان تسهیلات با کارمزد ۴ درصد و ۳۰۰ میلیون تومان کمک بلاعوض از محل صندوق توسعه دامپروری به ۳ استان سیل زده تخصیص داده شده است.

سعید سلطانی در گفتگو با درباره مباحث مطرح شده مبنی بر گرفتاری دام‌ها در مناطق سیل زده و کمبود نهاده و علوفه دامی در این مناطق، اظهارداشت: شرایط به این گونه‌ای که مطرح می‌شود، نیست و در استانی مانند خوزستان دام‌ها را به موقع به مناطق مرتفع منتقل کردند.

وی با بیان اینکه اولویت اتحادیه سراسری در توزیع علوفه با استان‌های سیل زده بوده است، افزود: توزیع علوفه نیز به اندازه کافی در این استان‌ها انجام شده است.

مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران ایران تصریح کرد: از محل صندوق توسعه دامپروری برای سه استان سیل زده (خوزستان، لرستان و گلستان) مبلغ ۲ میلیارد تومان تسهیلات با کارمزد ۴ درصدی تخصیص داده شده تا این استان‌ها بتوانند نهاده‌ها و علوفه‌های مورد نیازشان را تأمین کنند که سرجمع سه استان، ۶ میلیارد تومان می‌شود.

سلطانی ادامه داد: علاوه بر این به هرکدام از این استان‌ها، ۱۰۰ میلیون تومان کمک بلاعوض از محل این صندوق اعطا شده است؛ ضمن اینکه باتوجه به اینکه استان گلستان اولین استان سیل زده کشور بود ۵ کامیون خوراک دام رایگان در اختیار دامداران این استان قرار گرفت.

وی با بیان اینکه ما هر هفته مقداری نهاده سهمیه‌ای بین استان‌های مختلف توزیع می‌کنیم، افزود: طی این مدت اولویت نخست ما استان‌های سیل زده بود و سهمیه این استان‌ها را تقریباً دو برابر عرضه کرده ایم.

سلطانی ادامه داد: در کنار این مساله، برخی از استان‌های دیگر نیز حاضر شدند از دریافت سهمیه خود صرف نظر کنند و سهمیه خود را در اختیار استان‌های سیل زده قرار دهند که بیشتر آن نیز به استان خوزستان تحویل داده شد و البته تحویل نهاده در قبال اخذ بها به نرخ دولتی اتفاق افتاد.

آغاز ثبت نام وام ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری

سازمان بازنشستگان کشوری اعلام کرد که ثبت نام برای پرداخت هزار فقره وام ۲۰ میلیون تومانی ازدواج فرزندان بازنشستگان از ظهر امروز ۱۰ اردیبهشت ماه آغاز می‌شود.

به گزارش در پی انتشار خبر پرداخت هزار فقره وام ازدواج ۲۰ میلیون تومانی به فرزندان بازنشستگان کشوری، در روز میلاد حضرت ولیعصر (عج) از سوی سازمان بازنشستگان کشوری اعلام شد که با تلاش صورت گرفته از سوی این صندوق، ضمن کاهش درصد کارمزد این وام از ۹ درصد به ۸ درصد، ثبت نام این وام از «روز سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ رأس ساعت ۱۲ ظهر» در سایت صندوق بازنشستگی کشوری به نشانی www.cspf.ir آغاز خواهد شد.

به گفته مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری، اولویت این وام با بازنشستگانی است که کمترین میزان حقوق را دریافت می‌کنند. همچنین منابع این وام از محل صرفه‌جویی در هزینه‌های جاری صندوق تأمین شده است.

این وام با مدت بازپرداخت ۶۰ ماه (پنج سال) و کارمزد ۸ درصد با مبلغ نهایی اقساط ماهیانه به میزان ۴ میلیون ریال خواهد بود.

همچنین برای ثبت نام وام، بارگذاری ۴ صفحه اول عقدنامه مربوط به سال ۱۳۹۷ و تصویر تمامی صفحات شناسنامه و کارت ملی بازنشسته و فرزند (شامل زوج و زوجه) در سامانه ثبت نام اینترنتی وام، مورد نیاز است.

 ضرورت پرداخت وام با نرخ سود ترجیحی به سیل زده‌ها

عضو شورای عالی کانون ادوار مشاوره سرمایه گذاری و اعتباری خواستار پرداخت وام با نرخ سود ترجیحی، به منظور بازسازی مناطق سیل زده شد.

به گزارش، داوری فر، عضو شورای عالی کانون ادوار مشاوران اعتباری بانک‌ها، در حاشیه دوازدهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه در نشست کانون مشاوره سرمایه‌گذاری و اعتباری بانک‌ها گفت: از زمان زلزله بم تاکنون تحولات فراوانی رخ داده است؛ و اکنون همزمان با وقوع مجدد سیل در برخی مناطق کشور، می‌توان از توان و ظرفیت کانون مشاوران سرمایه گذاری و اعتباری بانک‌ها برای بازگرداندن حیات اقتصادی به مناطق سیل‌زده کشور بهره گرفت؛ این در حالی است که مسائل پس از حوادث طبیعی به دو دسته تقسیم می‌شوند که در دسته اول، اقداماتی قرار می‌گیرد که بلافاصله بعد از حادثه باید صورت گیرد و دسته دوم، برنامه‌های احیا و بازسازی است.

وی افزود: در دسته اول، ایران بسیار قوی عمل می‌کند؛ ولی در دسته دوم که بیشتر مربوط به زیرساخت‌های اصلی می‌شود هم، دستگاه و متولیان مشخص وجود دارند ولی اشکالاتی بروز می‌کند.

وی افزود: اقدام اصلی برای بازسازی، اصلاح وضعیت اقتصادی در مناطق آسیب دیده است که باید ترکیب و بافت صنعتی منطقه، برای سرمایه گذاری در نظر گرفته شود.

داوری فر گفت: یکی از چالش‌های مهم در مناطق آسیب دیده، شناسایی افراد و عوامل اصلی تولید است که این موضوع به خصوص در مورد صنایع کوچک بسیار مهم و حیاتی است؛ ضمن اینکه یکی از راهکارها، استفاده از توان سازمان‌های غیرخصوصی است.

وی ادامه داد: البته به دلیل زمان‌بر بودن، این مساله رویکرد درستی نیست؛ اگرچه می‌توان به مالکان زمین‌ها و صنایع آسیب دیده، ١٠٠ درصد تسهیلات را به شرط استفاده از کمک‌های فنی و مهندسی اختصاص داد.

داوری فر اصلی‌ترین موضوع در بازسازی را تأمین منابع برشمرد و گفت: زمان‌بر بودن دریافت تسهیلات و تأمین منابع، یکی از چالش‌های مهم است؛ از سوی دیگر نظارت بر هزینه کرد تسهیلات نیز مهم است؛ این در حالی است که در سالی که زلزله بم رخ داد، ١٠٠ میلیارد تومان از سوی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و ایمیدرو با عاملیت بانک صنعت و معدن اختصاص داده شد و فردی به عنوان نماینده تام الاختیار دولت در این زمینه منصوب شد که امضای وی، در حکم مصوبه هیأت دولت بود.

داوری فر، برگ برنده بازسازی بم را این موضوع دانست که مالکان اصلی، خود مسئول پروژه اجرا بودند و این موضوع به آنها انگیزه بیشتری برای بازسازی می‌داد.

وی گفت: بعد از حوادث طبیعی شاهد بیکاری بالا در مناطق آسیب دیده هستیم و فضا برای کار کارشناسان اقتصادی بسیار بالا است و این در حالی است که مهم‌ترین و اصلی ترین نیاز آسیب دیدگان حوادث طبیعی، اشتغال پایدار است که بر این اساس، باید از صنایع کوچک و متوسط در مناطق آسیب دیده حمایت کرد.

وی با اشاره به آسیب‌های جدی مناطق لرستان در سیل اخیر گفت: شاید دولت ترجیح بدهد که با توجه به آسیب جدی در این مناطق، اساساً سرمایه گذاری در آن را فراموش کند؛ اما می‌توان با مدیریت منابع جامعه محلی، بخشی از مشکلات در این مناطق را حل کرد.

داوری فر بر ضرورت پرداخت تسهیلات با نرخ سود ترجیحی اشاره کرد و گفت: صنایع کوچک و متوسط در مناطق سیل زده حتماً باید تسهیلات با سود پایین‌تر دریافت کنند، زیرا تسهیلات با سودهای ١٨ تا ٢٠ درصد بازده اقتصادی در این مناطق ندارد

توسعه همکاری‌های نظام بانکی در پرداخت اعتبارات اشتغال مددجویان

رئیس کمیته امداد بر توسعه همکاری‌ها میان این نهاد و نظام بانکی کشور تاکید کرد و گفت: پرداخت وام غیر از قرض‌الحسنه به مددجویان در کمیته امداد ممنوع است.

به گزارش، سیدپرویز فتاح در دیدار با مدیرعامل یکی از بانک‌های عامل بر توسعه همکاری میان کمیته امداد و شبکه بانکی کشور با هدف تسهیل در ارائه وام اشتغال به مددجویان تاکید کرد.

وی اضافه کرد: ارائه وام غیر از قرض‌الحسنه به مددجویان ممنوع است و به همین دلیل به دنبال جذب اعتبارات بیشتر برای توسعه اشتغال و خودکفایی خانواده‌های تحت حمایت هستیم.

رئیس کمیته امداد با بیان اینکه مددجویان این نهاد بهترین مشتریان نظام بانکی کشور هستند، خاطرنشان کرد: به اذعان بانک مرکزی، معوقات وام مددجویان کمیته امداد به این بانک بسیار ناچیز است و این نشان دهنده موفقیت طرح‌های اشتغال مددجویان است.

وی کمک به اقشار ضعیف جامعه را مایه برکت برای نظام دانست و ادامه داد: ۶۲ درصد مددجویان امداد زنان سرپرست خانوار و دیگران هم افراد سالمند، ایتام و … هستند که اگر به دادشان نرسیم مشکلات بسیاری برای آنها ایجاد می‌شود.

رئیس کمیته امداد افزود: کمک به این خانواده‌ها برای بانک سپه و دیگر بانک‌ها باید مایه افتخار باشد و آنچه امروز در جریان است، موید همین موضوع است.

فتاح با اشاره به خسارت سیل به مددجویان در برخی استان‌های کشور، بر ضرورت تسریع در بازسازی منازل خانواده‌های تحت حمایت با استفاده از منابع امداد، اعتبارات بانکی و کمک‌های مردمی و دولتی تاکید کرد و گفت: تاکنون ۲۰ هزار خانه آسیب دیده مددجویان توسط بیمه طرف قرارداد مورد بررسی و ارزیابی خسارت قرار گرفته اما متأسفانه به دلیل اینکه مددجویان از نازل‌ترین منازل و لوازم خانگی برخوردار هستند، ارزیابی خسارت‌ها قابل توجه نیست.

ارائه وام اشتغال به ایثارگران خسارت‌دیده در سیل‌های اخیر

معاون توسعه مدیریت بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت:ایثارگرانی که قبلاً از صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران وام دریافت کرده‌اند و در سیل دچار خسارت شده‌اند، می توانند مجددا وام دریافت کنند.

به گزارش، سید منصور میرمرادی امروز در جلسه ستاد مدیریت بحران بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به بهبود نسبی شرایط اولیه سیل‌زدگان در چند استان از جمله گلستان و مازندران، گفت: وضعیت در سایر استان‌ها همچنان نیاز به رسیدگی ویژه دارد تا مشکلات هرچه سریع‌تر حل شوند.

معاون توسعه مدیریت بنیاد شهید و امور ایثارگران ادامه داد: در حال حاضر مذاکراتی با وزارت جهاد و کشاورزی برای جبران خسارت ایثارگران آسیب‌دیده در بخش کشاورزی انجام شده است. خوشبختانه در استان مازندران مبالغی که توسط بنیاد مسکن در نظر گرفته شده در آستانه پرداخت قرار دارد و البته در حوزه وزارت مسکن و شهرسازی باید از تمام ظرفیت‌های موجود استفاده شود.

وی درباره تخصیص وام اشتغال به ایثارگران خسارت‌دیده گفت: ایثارگرانی که قبلاً از صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران وام دریافت کرده‌اند و در سیل اخیر دچار خسارت شده‌اند برای راه‌اندازی مجدد کسب‌وکار خود می‌توانند درخواست وام مجدد ارائه کنند و صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران برای این منظور مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان را برای استان‌های سیل‌زده پیش‌بینی کرده است. همچنین ایثارگرانی که در سیل آسیب دیده‌اند و قبلاً وام اشتغال از صندوق اشتغال و کار آفرینی ایثارگران دریافت نکرده‌اند نیز می‌توانند طرح‌های اشتغالی خود را ارائه و از وام صندوق مذکور استفاده کنند.

معاون توسعه مدیریت بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به تخلیه ساختمان بنیاد شهید و امور ایثارگران در شهرهای پل‌دختر و چگنی گفت: اسناد ایثارگران در این ساختمان‌ها نیز منتقل شده است و با به‌کارگیری ساختمان استیجاری خدمات‌رسانی به ایثارگران از سر گرفته می‌شود.

میرمرادی با اشاره به وجود روحیه بالای ایثار بین مردم و به خصوص ایثارگران گفت: خوشبختانه مانند همیشه مردم با همدلی در حال کمک به یکدیگر هستند و حتی در موردی مشاهده کردیم که جانباز ۵۰ درصد منزل خود را در اختیار نیروهای امدادی گذاشته بود.

محمود پاکدل معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز با ارائه گزارشی از سفر خود در استان ایلام گفت: تاکنون حدود ۲۵۰ خانواده ایثارگر در این استان دچار آسیب شده‌اند و سطح تخریب منازل مسکونی در استان ایلام زیاد نیست و با توجه به اینکه منازل ایثارگران تحت پوشش بیمه حوادث قرار دارد و پس از ارزیابی میزان خسارت وارد توسط شرکت بیمه کوثر تا سقف ۳۵ میلیون تومان خسارت پرداخت می‌شود. بخشی از این خسارت‌ها به دلیل بالا آمدن آب سد سیمره به وجود آمده که جبران خسارت آن از طریق وزارت نیرو پیگیری می‌شود.

عبدالرضا عباسپور معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز ضمن ارائه گزارشی از سفر خود به استان کرمانشاه گفت: افزایش سقف جبران خسارت در بیمه ایثارگران اقدامی است که می‌تواند در آینده با جلب مشارکت ایثارگران انجام شود تا در اتفاقات بعدی امکان بهتری برای پوشش خسارت وجود داشته باشد.

عباسپور افزود: در کل استان کرمانشاه تاکنون ۹۸ منزل مسکونی خسارت‌دیده شناسایی‌شده و با توجه به شرایط موجود احتمالاً تا ۲۰۰ منزل قابل افزایش است و خوشبختانه در اکثر مناطق آسیب و خسارت کلی بروز نکرده است. بخشی از گلزارهای این منطقه نیز دچار آسیب شده‌اند که بازسازی آن‌ها از طریق کارگروه گلزار شهدای استان و ستاد مرکزی بنیاد پیگیری می‌شود.

گفتنی است در این جلسه اعضای ستاد مدیریت بحران بنیاد شهید و امور ایثارگران ۳ روز از حقوق خود را برای کمک به سیل‌زدگان اختصاص دادند.

پرداخت وام اشتغال زایی تا سقف ۱۵ میلیارد به ایثارگران سیل زده

مدیر عامل صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران گفت: به ایثارگرانی که کسب و کار آن ها بر اثر سیل اخیر آسیب دیده یا به طورکلی از بین رفته است، وام اشتغال زایی برای احیای مشاغل پرداخت خواهد شد.

رضا ریاحی مدیر عامل صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران در گفتگو با در خصوص برنامه‌های پیش بینی شده برای احیای مشاغل ایثارگران آسیب دیده در سیل گفت: در حال حاضر اولین اولویت بنیاد شهید نسبت به ایثارگران و خانواده‌های شهدای سیل زده اسکان اضطراری آن‌ها است.

ریاحی افزود: متأسفانه بخشی از مشاغل و کسب و کارهای ایثارگران و جانبازان بر اثر سیل اخیر آسیب دیده یا به کلی از بین رفته است اما بنیاد شهید آمادگی لازم برای احیا مشاغل را دارد و در کنار مردم خواهد بود.

وی با اشاره بر تخصیص وام به ایثارگران آسیب دیده عنوان کرد: با توجه به خسارت وارد شده به مشاغل ایثارگران و افراد وابسته به بنیاد شهید، وام اشتغال و کارآفرینی به افرادی که تاکنون وام دریافت نکرده اند پرداخت خواهد شد. به علاوه افرادی که پیش تر وام اشتغال‌زایی دریافت کرده بودند نیز در صورتی که با بررسی مشخص شود آسیب کلی دیده اند، مجدداً می‌توانند با مراجعه به بنیاد شهید، وام کارآفرینی دریافت کنند.

مدیر عامل صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران با بیان اینکه بنیاد شهید در هر زمان آمادگی لازم برای پرداخت وام‌ها را دارد، اظهار داشت: در حال حاضر هموطنان سیل زده درگیر مسئله اسکان هستند و تاکنون فردی برای دریافت وام کارآفرینی و احیای کسب و کار درخواست نداده است اما پس از بهبود شرایط هر زمان که ایثارگران به بنیاد شهید مراجعه کنند، فوراً به آن‌ها وام پرداخت خواهد شد.
ریاحی در خصوص وام‌های روستایی نیز تصریح کرد: وام‌های روستایی نیز به کسانی که پیش تر ثبت نام کرده بودند و آسیب دیدگانی که از این پس به بنیاد مراجعه کنند، پرداخت خواهد شد تا این عزیزان نیز قادر به تجدید مشاغل خود شوند.

وی بیان کرد: با وزارت تعاون نیز همکاری‌های لازم برای تسریع در پرداخت وام‌ها در مناطق سیل زده به ویژه وام‌های روستایی انجام شده و همانند سال گذشته و طبق ماده ۸۹ برنامه ششم توسعه، بانک‌های دولتی موظف به پرداخت وام‌های کارآفرینی به ایثارگران خواهند بود.

مدیر عامل صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران در خصوص مبلغ وام‌های کار آفرینی و اشتغال‌زایی نیز توضیح داد: ایثارگران می‌توانند تا سقف ۱۵ میلیارد برای اشتغال‌زایی از بنیاد شهید وام دریافت کنند. البته این سقف به شرطی است که پروژه آن‌ها ملی باشد و دریافت کننده وام ضمن ایجاد اشتغال، تعدادی از ایثارگران، جانبازان یا خانواده‌ای شهدا را نیز استخدام کند.

ریاحی ادامه داد: بخشی از این وام‌ها از سوی صندوق توسعه ملی و بانک توسعه پرداخت می‌شود و سقف ۱۵ میلیارد حتی برای وام‌های روستایی نیز وجود دارد. در واقع بر اساس به‌کارگیری هر فرد ۵۰ میلیون سود ۶ درصدی وام پرداخت می‌شود

خسارت سیل به ۱۴ هزار کیلومتر از راه‌ها/ایجاد ۳۳محور جدید دسترسی

معاون وزیر راه گفت: سیل‌های چند هفته اخیر به ۱۴ هزار و ۷۰۰ کیلومتر از راه‌های شریانی، اصلی، فرعی و روستایی خسارت وارد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، شهرام آدم نژاد در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: بر اثر این سیل‌ها ۲۲۷ محور مسدود شد که تا ظهر شنبه ۱۹۶ محور بازگشایی شده است.

وی گفت: در چند هفته اخیر ۳۳ محور جدید دسترسی برای ارتباط مواصلاتی با مناطق سیل زده ایجاد شد.

معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی افزود: اولویت اول بازسازی محورهای شریانی و سپس راه‌های دسترسی است.

سه استان بیشترین خسارت را دیدند

سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور هم در این برنامه گفت: بیشترین خسارات را در سیل‌های اخیر استان‌های لرستان، خوزستان و گلستان دیدند.

بهنام سعیدی با اشاره به برقراری ارتباط با معمولان و پلدختر در استان لرستان افزود: بجز پنج روستا گاز همه روستاهای سیل زده در این دو منطقه وصل شده است.

وی گفت: علت اصلی وصل نشدن برق در پلدختر تأمین امنیت مردم است زیرا در این شرایط تعدادی از مردم به علت برق گرفتگی جان خود را از دست داده اند.

سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور افزود: همچنان شاهد خروجی آب از سد کرخه هستیم و احتمال افزایش حجم خروجی آب از این سد وجود دارد.

سعیدی گفت: تاکنون ۱۷۴ شهر و روستا در استان خوزستان از بیم وقوع سیل تخلیه شده اندو احتمال افزایش روستاهایی که باید تخلیه شوند وجود دارد.

وی افزود: در منحرف کردن آب از مناطق مسکونی به زمین‌های کشاورزی خساراتی به این زمین‌ها وارد شد که قابل جبران است زیرا اولویت اصلی حفظ جان مردم است.

سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور گفت: تاکنون ۷۰ درصد آب در آق قلا تخلیه شده است.

سعیدی افزود: تا ۱۰ فروردین ۲۶۲ میلی متر باران در کشور بارید که این مقدار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۶۵ درصد افزایش دارد.

وی گفت: از ۱۵۰ تالاب کشور بر اثر بارندگی‌های اخیر ۴۰ پهنه آبی احیا شده است.

سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور افزود: به سیل زدگان اطمینان می‌دهیم که نیروهای امدادی، مسئولان و نیروهای جهادی تا خارج کردن آخرین قطره آب از خانه‌هایشان در کنار آنها خواهند ماند.

سعیدی همچنین گفت: بر اثر سیل‌های اخیر ۷۰ نفر از هموطنانمان در استان‌های سیل زده جان خود را از دست دادند.

برآورد اولیه: ۱۵۱ هزار واحد مسکونی خسارت دید

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هم در این برنامه گفت: برآورد اولیه حاکی از خسارت دیدن ۱۵۱ هزار واحد مسکونی در استان‌های سیل زده کشور است.

عزیز مهدیان افزود: از این تعداد ۵۴ هزار واحد مسکونی به طور کامل تخریب شده اند و قابل سکونت نیستند.

وی گفت: برای پاکسازی شهر پلدختر این شهر به هفت منطقه تقسیم شده که سه منطقه از آن بنیاد مسکن و چهار منطقه دیگر را ارتش و سپاه پاکسازی خواهند کرد.

مهدیان افزود: در استان‌های گلستان و مازندران بازسازی و پرداخت خسارت‌ها آغاز شده است.

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: در استان مازندران ۶۵۰ واحد مسکونی باید مجدداً ساخته شوند و پنج هزار و ۷۰۰ واحد دیگر نیاز به مرمت دارند.

وی افزود: واحدهای مسکونی که در مناطق شهری صددرصد تخریب شده اند ۵۰ میلیون تومان تسهیلات با بازپرداخت ۱۵ ساله و ۱۲ میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت می‌شود.

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی افزود: در مناطق روستایی هم به صاحبان واحدهای مسکونی که صددرصد تخریب شده اند ۴۰ میلیون تومان تسهیلات و ۱۰ میلیون تومان به صورت بلاعوض پرداخت می‌شود.

مهدیان گفت: همچنین به صاحبان این خانه‌ها چه در مناطق شهری و در روستایی برای خرید لوازم خانگی پنج میلیون تومان به صورت بلاعوض و ۱۵ میلیون تومان تسهیلات پرداخت خواهد شد.
استاندار خوزستان هم در این برنامه گفت: با وجود اخطار به مردم برخی از مناطق استان برای خروج از خانه‌هایشان شماری از هم استانی‌های ما همچنان از این کار امتناع می‌کنند

دستگیری کلاهبردار فروش وام های کم بهره در فضای مجازی

مشهد- رئیس پلیس فتا خراسان رضوی از دستگیری کلاهبردار فروش وام های کم بهره به افراد ناآگاه در فضای مجازی خبر داد.

به گزارش سرهنگ جواد جهانشیری ظهر چهارشنبه در جمع خبرنگاران در محل پلیس فتا خراسان رضوی به پرونده کلاهبرداری از طریق انتشار آگهی در سایت دیوار اشاره و اظهار کرد: فردی با قرار دادان آگهی واگذاری وام بدون بهره ویا تسهیلات بانکی با سود چهار درصد اقدام به کلاهبرداری از مردم می کرد.

وی افزود: این فرد در با جلب اعتماد مشتریان خود از آنها دومیلیون ریال تا ۸۰میلیون ریال برای پرداخت وام تقاضای پول می کرد  و پس از واریز شدن مبالغ به حسابش اگهی را حذف  و به تماس های مشتریان پاسخ نمی داد.

رئیس پلیس فتا خراسان رضوی تصریح کرد: پس از شکایت چند مالباخته به پلیس موضوع در دستور کار قرار گرفت و کارشناسان پلیس فتا موفق شدند این کلاهبردار که فردی ۳۷ ساله است را شناسایی و دستگیر کنند.

جهانشیری گفت: متهم در اعترافات خود اعلام کرده از سال ۹۶ تاکنون اقدام به کلاهبرداری از این طریق کرده و  تاکنون ۲۱ نفر را فریب و یک میلیارد و ۳۸۰ میلیون ریال  از آنهاکلاهبرداری کرده است.

وی تاکید کرد: به شهروندان توصیه می کنیم در معاملات خود در فضای مجازی تدابیر لازم را اتخاذ کرده و پیش از پرداخت وجه حتما کالای مورد نظر را مشاهده کرده و از گرفتن خدمات اطمینان حاصل کنند.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط