بازار وام ایران
بازار وام ایران

هفته گرانی وام مسکن

هفته گرانی وام مسکن

کدخبر: 392219 ۱۳۹۹/۱۱/۲۳ – ۲۱:۰۰
اقتصادنیوز : وام مسکن در هفته اخیر بیشترین گرانی را در میان هفته های بهمن ماه ثبت کرده است. طوریکه قیمت وام مسکن برای مجردین بالاتر از 17 میلیون تومان و برای متاهلین بیش از 29 میلیون تومان برآورد شده است.

به گزارش اقتصاد نیوز، قیمت خرید وام مسکن در هفته اخیر، رفتاری نوسانی را از خود به جای گذاشت. هزینه وام در روز یکشنبه، 19 بهمن ماه به بالاترین میزان خود از ابتدای این ماه رسید و سپس دوباره وارد روند کاهشی شد.

باوجود تمام افت و خیزهای قیمتی در این هفته اما هزینه اخذ تسهیلات برای مجردین همواره بالاتر از 17 میلیون تومان بوده که این سطح از گرانی در یک ماه گذشته بی سابقه است.

متقاضیان وام مسکن برای دریافت وام می توانند اوراق تسهیلات بانک مسکن را تهیه کرده و  از بانک مسکن به اعتبار هر ورق 500 هزار تومان وام برای خرید خانه دریافت کنند. سقف خرید این اوراق برای مجردین 140 میلیون تومان و برای متاهلین 240 میلیون تومان تعیین شده است. بنابراین مجردین حداکثر مجاز به خرید 280 ورق و متاهلین 480 ورق خواهند بود.

نکته مهم دراین بازار آن است که قیمت هر کدام از اوراق برای متقاضیان از طریق مکانیزم عرضه و تقاضا در بازار به دست می‌آید که نقش تعیین کننده‌ای در هزینه پرداختی برای خرید وام مسکن خواهد داشت.

هزینه وام مسکن
در روز شنبه قیمت هر یک از اوراق وام مسکن 61 هزار و 350 تومان بوده و در آخرین روز خرید و فروش در بازار، این رقم به 61 هزار و 740 تومان رسید؛ یعنی کمتراز 500 تومان افزایش.

 

نکته مهم در این رابطه آن بود که در هفته های پیشین بهمن، نرخ خرید و فروش اوراق همواره پایینتر از 60 هزار تومان بوده و در کانال 50 هزار تومان قرار داشته است. اما درهفته اخیر با افزایش این نرخ و ورود به کانال 60 هزار تومان، هزینه وام مسکن برای متقاضیان نیز حد جدیدی را به ثبت رسانده است.

در همین راستا هزینه وام مسکن برای مجردین در روز شنبه 18 بهمن ماه 17 میلیون و 200 هزار تومان و برای متاهلین 29 میلیون و 400 هزار تومان بود. این مبلغ با یک رفتار نوسانی در نهایت در روز سه شنبه به 17 میلیون و 300 هزار تومان برای مجردین و 29 میلیون و 600 هزار تومان برای متاهلین رسید.

مرور ارقام نشان می دهد که میزان گرانی وام مسکن در هفته اخیر، در مقایسه با هفته های اول و دوم بهمن ماه، بی سابقه بوده است. هزینه این وام برای مجردین در این هفته همواره بالاتر از 17 میلیون تومان و برای متاهلین بالاتر از 29 میلیون تومان ثبت شده است.

در روز 19 بهمن ماه هزینه وام مسکن در قله گرانی قرار داشته که بالاترین مبلغ در بهمن ماه نیز به حساب می‌آمد.

همچنین نرخ سود اسمی وام مسکن اعلام شده توسط بانک مسکن 17.5 درصد بوده که البته با جمع شدن هزینه خرید وام مسکن به مبلغ باز پرداخت شده توسط متقاضیان، نرخ سود حقیقی از نرخ سود اسمی بیشتر خواهد بود.

نرخ سود وام مسکن
متقاضیان وام مسکن، علاوه بر بازپرداخت هزینه وام در طول 12 سال، مجبور به پرداخت هزینه ابتدایی خرید وام مسکن نیز هستند. اگر با این فرض نرخ سود محاسبه شود، نرخ سود در ابتدای بهمن ماه 20.3 درصد بوده که در دوازدهم این ماه به کمترین میزان خود یعنی 20.2 درصد رسید.

در ادامه هفته با افزایش هزینه وام مسکن، نرخ سود  بیشترین رقم خود در بهمن ماه را ثبت کرد که معادل با 20.9 درصد بود.

در نهایت نرخ سود 3.4 واحد درصد بیشتر از نرخ اسمی آن ثبت شد.

 

هزینه نهایی وام مسکن
در همین خصوص نهایتا خالص هزینه های مجردینی که در تمامی روزهای هفته گذشته برای اخذ وام مسکن از طریق خرید اوراق تسه اقدام کرده و بایستی آن را در طول 12 سال به بانک باز پرداخت کنند دامنه نوسانی موازی با نرخ سود وام مسکن داشته است. بر این اساس خالص هزینه پرداختی مجردین در روز شنبه 11 بهمن ماه 174 میلیون و 600 هزار تومان بود با 3 میلیون تومان افزایش در انتهای هفته  717 میلیون و 600 هزار تومان برآورد شد. این رقم برای متاهلین از 324 میلیون و 700 هزار تومان به 330 میلیون تومان رسید. تفاضل این دو رقم نشان از 5 میلیون و 300 هزار تومان افزایش داشته است.

هزینه ای که در مجموع متقاضیان وام مسکن درازای دریافت وام می پردازند روندی همگون با روند سود و هزینه اوراق داشته است.

بنابراین این متغیر نیز پس از آنکه در روز یکشنبه 12 بهمن به ارزان ترین حد خود رسید مسیر گرانی وام شروعی دوباره پیدا کرده و به بالاترین حد خود در روز یکشنبه 19 بهمن به 30 میلیون تومان رسید

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط