بازار وام ایران
بازار وام ایران

وام ازدواج

در کنار وام ازدواج، مشکل اشتغال و مسکن جوانان هم باید حل شود

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: اگر مشکل اشتغال و مسکن جوانان ما حل بشود، نیازی به وام ۸۰ میلیون تومانی نیست و باید به این امر رسیدگی شود.

به گزارشمحمد مهدی تندگویان در برنامه «صبح و گفتگو» درمورد مشکلات وام ازدواج گفت: حدأکثر زمان انتظار جوانان از زمان درخواست تا دریافت وام در صورت نبود مشکل، حدأکثر دو ماه است و معمولاً هم تا پایان سال همه درخواست کنندگان وام خود را دریافت کرده‌اند.

وی با بیان اینکه از نظر نوبت و صف وام مشکلی نداریم گفت: مشکل و نگرانی ما بیشتر از نظر اقساط و بازپرداخت وام است چراکه نباید جوانان را از همان اول زندگی به یک بدهکار بانکی تبدیل کرد.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان ادامه داد: اگر وام ازدواج ۸۰ میلیون تومان شود حدأقل مبلغ اقساط آن‌ها ۲ میلیون تومان می‌شود که با این وضع اقتصادی بازپرداخت آن در کنار سایر هزینه‌ها بسیار سخت خواهد شد لذا باید طوری برنامه ریزی کرد که جوانان امکان بازپرداخت اقساط را داشته باشند.

تندگویان تصریح کرد: مشوق‌های مقطعی باید به مشوق‌های دائمی و امن تبدیل شوند تا زوجین درگیر پرداخت اقساط و مشکلات مالی نشوند. به عنوان مثال بهتر است که به جای حق عائله مندی، به ازای هر فرزند حقوق افراد به صورت مادام العمر افزایش پیدا کند یا در صورت تولد فرزند چهارم، مسکن رایگان در اختیارشان قرار داده شود.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان تأکید کرد: اگر مشکل اشتغال و مسکن جوانان ما حل بشود، نیازی به وام ۸۰ میلیون تومانی نیست اما متأسفانه نه مسکن آنها تأمین است و نه شغل مناسبی دارند.

تندگویان تدوین یک دستورالعمل برای نظارت بر دریافت کنندگان وام را ضروری دانست و گفت: اگر نظارت دقیقی اعمال شود شاهد خرید و فروش وام، تبدیل وام به موضوع دیگر و یا ازدواج اجباری به دلیل دریافت وام نخواهیم بود.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: درصورتیکه افراد پس از ارائه درخواست وام موفق به دریافت آن نشده‌اند به سایت بانک مرکزی و یا سایت وزارت جوانان مراجعه و کد پیامک را وارد کنند یا به واحد شکایات بانک مرکزی اعلام کنند.

تندگویان عنوان کرد: اگر مجلس محل تأمین وام ۸۰ میلیونی را مشخص کند و سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی هم بپذیرند ممکن است مبلغ وام به سقف ۸۰ میلیون تومان افزایش پیدا کند

پرداخت ۷۰ میلیارد تومان وام قرض الحسنه ازدواج در قم

قم- مدیر شعب بانک مهر ایران قم باتاکید براینکه نخستین بانک تخصصی قرض الحسنه کشور هستیم گفت: اغلب تسهیلات قرض الحسنه بانک در زمینه کمک به نیازمندان، کارآفرینی، رونق اشتغال و ازدواج بوده است.

سید حسین دامادی در گفتگو ببه مناسبت فرارسیدن سیزدهمین سالروز تأسیس بانک مهر ایران گفت: بانک مهر ایران در راستای اشاعه فرهنگ نیکوی قرض‌الحسنه و با هدف کمک به برقراری عدالت اقتصادی و حمایت از اقشار ضعیف و کمتر برخوردار جامعه، در آذرماه ۱۳۸۶ و با مشارکت ۱۰ بانک بزرگ و معتبر کشور شکل گرفته است.

مدیر شعب استان قم با تأکید بر اینکه پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه در راستای کمک به نیازمندان و رفع دغدغه‌های مالی آنها بوده است، افزود: در حال حاضر این بانک دارای ۵۳۰ شعبه فعال در ۳۰۸ شهر کشور است و از بدو تأسیس تاکنون توانسته قریب به ۸ میلیون و ۳۰۰ هزار فقره تسهیلات قرض‌الحسنه به ارزش تقریبی ۷۸۵ هزار میلیارد ریال در کل کشور پرداخت نماید.

این پیشکسوت نظام بانکی استان قم با بیان اینکه از کل تسهیلات قرض‌الحسنه پرداخت شده از سوی این بانک در استان قم، مبلغ ۷۰۰ میلیارد ریال آن مربوط به پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به جوانان بوده است گفت: در زمینه کارآفرینی و رونق اشتغال هم، این بانک در سطح استان قم عملکرد مناسبی از طریق پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه داشته است.

دامادی با اشاره به نامگذاری سال ۱۳۹۹ از سویبنام سال «جهش تولید»، از تدوین و اجرای دو طرح تسهیلاتی «کالا کارت» و «حمایت از خرید کالا و خدمات ایرانی» در راستای تحقق شعار سال خبر داد و افزود: طرح‌های یاد شده در راستای سیاست‌های اعتباری کلان بانک و با هدف تقویت قدرت خرید مردم و نیز تشویق هموطنان به استفاده از کالاها و خدمات تولید داخل و متعاقب آن گردش سریع‌تر و بهتر چرخ‌های تولید در کشور عزیزمان، طراحی و اجرا شده است.

مدیر شعب بانک مهر ایران در استان قم با بیان اینکه این دو طرح، با مشارکت بانک و همراهی عرضه کنندگان و مراکز فروش کالاها و خدمات در سراسر کشور عملیاتی می‌گردد افزود: مدت بازپرداخت اقساط در این طرح‌ها از ۶ تا ۶۰ ماه در نظر گرفته شده و نرخ کارمزد تسهیلات آن نیز ۲ تا ۴ درصد است.

طرح کالا کارت به منظور حمایت از خرید کالای ایرانی

وی با اشاره به طرح “همیاران مهر” و اینکه این طرح در واقع صدقه جاریه‌ای است که علاوه بر رفع نیازهای مادی نیازمندان، از ریخت و پاش های غیر ضرور و تشریفات بی مورد در زندگی‌های شخصی نیز جلوگیری می‌کند، افزود: طرح “همیاران مهر” یکی دیگر از طرح‌های تسهیلاتی بانک مهر ایران در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی است که با هدف ایجاد یک چرخه دائمی از پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه جهت اشتغال آفرینی برای جوانان، زندانیان آزاد شده، زنان سرپرست خانوار و همچنین درمان بیماران نیازمند، با کمک‌های هموطنان نوع دوست و نیکوکار طراحی شده و ایشان را ترغیب می‌نماید که کمک‌های خود را به جای صدقه، در قالب تسهیلات قرض‌الحسنه به دست نیازمندان واقعی برسانند.

لزوم توجه بنگاه‌های اقتصادی به حوزه مسئولیت‌های اجتماعی

این پیشکسوت نظام بانکی، راه اندازی سامانه‌های افتتاح حساب آنلاین پرداخت تسهیلات آنلاین (تشکیل پرونده وام به صورت غیرحضوری)، عدم اخذ سفته از متقاضیان تسهیلات، تشکیل پرونده‌های تسهیلاتی به صورت تمام الکترونیکی و بدون استفاده از کاغذ (موسوم به سامانه میعاد)، احراز هویت بیومتریک از طریق اتصال مستقیم به سامانه‌های ثبت احوال، اخذ امضای الکترونیکی از مشتریان از طریق پدهای مخصوص، احراز هویت غیرحضوری سجامی (جهت دریافت کد بورسی) و … را از جمله اقدامات ارزنده بانک مهر ایران در راستای مشتری مداری و ایجاد سهولت و سرعت بیشتر در انجام امورات بانکی مشتریان برشمرد.

مدیر شعب بانک مهر ایران در استان قم با اشاره به افتخارات اخیر بانک مهر ایران در عرصه‌های بین‌المللی همچون کسب عنوان بهترین بانک ایران و سومین بانک جهان اسلام از سوی «مؤسسه بنکر» (معتبرترین نهاد رتبه بندی بانک‌ها در سطح دنیا)، کسب عنوان نخبه اقتصادی جهان اسلام به انتخاب سازمان همکاری اسلامی و استانی مانند افتتاح نخستین صندوق امانات بانک، حرکت این بانک در مسیر رشد و تعالی بانکداری اسلامی را بسیار ارزنده و پرشتاب عنوان نم

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط