بازار وام ایران
بازار وام ایران

آثار و تبعات ازدواج‌های غیرقانونی چیست؟

آثار و تبعات ازدواج‌های غیرقانونی چیست؟

از جمله معیارهایی که باید مورد توجه جدی در انتخاب همسر قرار گیرد، التزام و پایبندی به ارزش‌های عرفی و قانونی است تا بتواند ضمن جلب حمایت‌های گوناگون، باعث پایداری زندگی شود.

به گزارش بازار وام ، به نقل از معاونت فرهنگی قوه قضائیه، بر خلاف نظر برخی از جوانان امروز که معتقدند که در زندگی مشترک بدون ازدواج، هرگاه یکی از طرفین یا هر دو احساس کنند که نمی‌توانند به این رابطه ادامه دهند یا علاقه‌مند به زندگی با فرد دیگری هستند، می‌توانند آزادانه و بدون طی مراحل قانونی و دردسر ساز طلاق، به زندگی مشترک خود خاتمه دهند، اتفافاً چالش اصلی همین سهولت جدایی و امکان ایجاد ارتباط سریع با چهره‌های جدید است؛ زیرا این روش، انتخاب همسر را در ردیف همکلاسی‌های دوران تحصیل قرار می‌دهد و روابط بین آن‌ها را متزلزل می‌گرداند.

به علاوه باید توجه داشت که به طور منطقی بنیان هر قراردادی را اصول و قواعدی تشکیل می‌دهد که از منظر حقوقی نه تنها لازم الاجراست، بلکه تضمینی برای دوام و پایداری آن به شمار می‌رود و در صورت نقض تعهد، راه‌هایی برای جبران خسارت آن پیش‌بینی گردیده است. بر همین مبنا، عاقلانه به نظر نمی‌رسد که امر ازدواج به عنوان بزرگ‌ترین انتخاب در زندگی هر فرد، از این اصول و مبانی پیروی نکند.

در این راستا مطابق قانون جدید حمایت خانواده، نظام حقوقی ما در جهت محوریت و استواری روابط خانوادگی، نکاح دائم را که مبنای تشکیل خانواده است، مورد حمایت قرار می‌دهد. نکاح موقت نیز تابع موازین شرعی و مقررات قانون مدنی است، که در حال حاضر و بنا به قانون اشاره شده، ثبت رسمی آن میسر گردیده و در یک مورد، یعنی طفل حاصل از ازدواج موقت، ثبت آن اجباری است و دو مورد دیگر یعنی در فرض شرط ضمن عقد نکاح موقت یا در توافق بعدی، منوط به اراده طرفین است.

بنابراین از نظر حقوقی در خصوص فرزندان حاصل از ازدواج موقت و دائم هیچ تفاوتی نیست؛ زیرا با اجباری‌شدن ثبت رسمی هر دو مورد، حقوق کودکان به ‌نحو کاملی مورد حمایت قرار می‌گیرد؛ چون از همان ابتدا و قبل از تولد، پدر شرعی او دور از هر ابهامی شناسایی و برای زوجین سند زوجیت ازدواج صادر می‌شود. از جمله مسائل دیگر این است که در زندگی مشترک خارج از چارچوب‌های شرعی و قانونی (هم باشی سیاه) زنان در فضای عاطفی‌تری قرار می‌گیرند و به تبع بر قول و قرارهای بدون پشتوانه طرف مقابل اعتماد می‌کنند، ,وام  لذا بیشتر دچار خسارت می‌گردند، زیرا پس از طی دوره‌ای که عقلانیت بر احساس طرفین غلبه می‌یابد، در صورتی‌که طرف مقابل به ایجاد روابط جدیدتری دست بزند و وی قربانی خیانت شود، دچار  لطمات روحی و صدمات حاصل از بی‌وفایی خواهد شد.

به ویژه در فرض باردار شدن، عواقب و آثار شوم آن از جمله نگهداری فرزندان نامشروع و محرومیت از ارث، بر آنان تحمیل می‌شود، به‌ علاوه، نظر به اینکه فضای عاطفی این روابط به کینه‌ورزی و نفرت تبدیل شده، در نتیجه فرزندان طعمه‌های خوبی برای صیادان جرایم سازمان یافته می‌گردند، در نهایت اینکه آنها وقتی متوجه پوچی توجیهات و شعارهای طرف مقابل می‌گردند که، از خانواده خود فاصله گرفته‌اند و اگر بخواهند به قانون پناه آورند، پیشاپیش خود را از پیش‌نیازهای لازم که همانا احراز رابطه زوجیت شرعی است، محروم ساخته‌اند. بنابراین، به نظر می‌رسد ارائه فرمول ازدواج موقت ضمن مهار آثار و عواقب روابط این چنینی اولاً: موجب می شود طرفین به مقصود خود، یعنی تشکیل زندگی بر پایه عشق و علاقه واقعی نائل ‌شوند.

ثانیاً: حداقل ساماندهی در این بخش از جامعه به وجود می آید تا اگر صداقت و وفاداری طرفین نسبت به یکدیگر ثابت شد، به طور طبیعی و با هدف بهره‌مندی از آثار زندگی پایدار به ازدواج دائم روی بیاورند. ثالثاً: اگر هر یک از آنها در دوره ازدواج موقت و در عرصه ‌راستی‌آزمایی نمره قبولی نگرفت، با بذل مدت از جانب مرد و نیز حق طلاق متکی به عسر و حرج از جانب زن، موضوع به طور منطقی از طریق دخالت دادگاه خاتمه یابد به عبارت دیگر، چنانچه به هر علتی حاضر به قبول محدودیت‌های ازدواج دائم و خواهان زندگی مشترک در این قالب نباشند، با کمترین خسارت بتوانند از هم جدا شده و فرصت دوباره ‌سازی زندگی مجدد را، متکی به ظرفیت‌های فامیلی و عرفی به دست آورند.
ازدواج موفق، دری به سوی بهشت است/ عدم‌توجه دولت به مباحث آموزشی در ازدواج

ازدواج موفق، دری به سوی بهشت است/ عدم‌توجه دولت به مباحث آموزشی در ازدواج

حجت‌الاسلام دلدار با بیان این‌که ازدواج موفق، دری به سوی بهشت است، گفت: اگر به اهداف حقیقی ازدواج توجه داشته باشیم زندگی‌ها شیرین، جذاب و لذّت‌بخش خواهد بود.

به گزارش بازار وام ؛ حجت‌الاسلام و المسلمین علیجان دلدار کارشناس مذهبی در گفت‌وگو با خاورستان، ضمن تبریک سالروز ازدواج حضرت محمد (ص) و حضرت خدیجه (س)، اظهار کرد: ازدواج پیامبر مکرم اسلام (ص) با حضرت خدیجه (س) یک ازدواج الهی بود.

وی افزود: خداوند در مورد ازدواج فرموده است ازدواج مایه آرامش زوجین است و ازدواج باید باعث رشد و تکامل زوجین از جهات مختلف از جمله اخلاقی، معنوی، اجتماعی، عاطفی، روحی و … باشد.

کارشناس مذهبی بیان کرد: در جامعه کنونی با وجود تمامی تغییراتی که به وجود آمده و شرایطی که تغییر کرده است اما هنوز هم هستند افرادی که هدفشان از ازدواج را درک کرده و شاهد چشم و هم‌چشمی، توجه به مسائل مالی و … نیستیم اما غالب ازدواج‌های فعلی این‌گونه نیست و معیار، ملاک‌ها و تفکرات تغییر کرده است.

حجت‌الاسلام دلدار عنوان کرد: هدف از ازدواج رسیدن به تعالی و کمالات است اما متاسفانه در جامعه کنونی بسیاری به این نکات مهم بی‌توجهی کرده و دنبال مسائل فرعی و اهداف دیگری از ازدواج هستند که هدف واقعی از ازدواج در پیچ و خم‌های مسائل متفرقه گم شده است.

وی در مورد تغییر سبک زندگی و ازدواج در جامعه، اظهار کرد: این تغییرات دلایل مختلفی دارد که یکی از آن‌ها زمانه است؛ پیشرفت‌های ارتباطی و توسعه دهکده جهانی، جَوی که بر جامعه حاکم است و بیش از همه به مسائل مالی، تشریفات، مادیات، غریزه و … توجه دارد، منفعل بودن جامعه به جای فعال بودن، نبود تربیت صحیح در خانواده‌ها و … باعث شده نحوه نگاه کردن به زندگی و ازدواج تغییر کند و شاهد اتفاقات ناخوشایندی در جامعه باشیم.

بی‌توجهی دولت به مباحث آموزشی در ازدواج

کارشناس مذهبی بیان کرد: یکی دیگر از دلایل تغییر سبک زندگی و ازدواج، دولت است. طبیعتا دولت در این خصوص نتوانسته وظیفه خود را به درستی انجام دهد چراکه ازدواج مسئله‌ای است که نیاز به آموزش دارد که بی‌توجهی به بحث آموزش باعث بروز مشکلاتی در جامعه و خانواده‌ها خواهد شد.

حجت‌الاسلام دلدار افزود: ازدواج در مراحل مختلف نیاز به آموزش‌های خاص خود را دارد و متاسفانه نهاد متولی در این خصوص وجود ندارد یا اگر وجود دارد اطلاع‌رسانی صحیح و هدایت زوجین برای استفاه از این آموزش‌ها انجام نشده است.

وی در مورد سختگیری‌های بی‌دلیل خانواده‌ها و جوانان در بحث ازدواج، عنوان کرد: اگر به اهداف حقیقی ازدواج توجه داشته باشیم زندگی‌ها شیرین، جذاب و لذّت‌بخش خواهد بود اما اگر به اهداف واقعی و حقیقی ازدواج توجه نشود و مسائل حاشیه‌ای، معیار انتخاب همسر باشد، زوجین لذّت واقعی را از زندگی نخواهند داشت.

ازدواج موفق، دری به سوی بهشت است

کارشناس مذهبی تصریح کرد: ازدواج موفق دری به سوی بهشت است و اگر به آرامش و رشدی که با ازدواج به دست می‌آید توجه نشود چه بسا که ازدواج امری بسیار سخت و باعث گرفتاری خواهد شد.

حجت‌الاسلام دلدار بیان کرد: اگر در امر مهم,وام ازدواج به اهداف اصلی ازدواج توجه نشود، زندگی‌ها دوام نخواهد داشت و شاهد طلاق در جامعه خواهیم بود.

وی به نقش مهم خانواده و به طور خاص پدر و مادر در ازدواج موفق اشاره کرد و گفت: خانواده‌ها باید با تربیت درست فرزندان و آموختن راه و روش صحیح زندگی به فرزندان در امر مهم انتخاب همسر کمک کرده و پس از آن با نگذاشتن شرایط سخت پیش روی جوان‌ها و عدم توجه به مسائل حاشیه‌ای شاهد زندگی موفق فرزندان خود باشند.

کارشناس مذهبی در خصوص شرایط کنونی جامعه و توجه به مسائل مالی در امر ازدواج بیش از مسائل دیگر، بیان کرد: دنیای مادی با انسان کاری می‌کند که نتواند به بُعد واقعی ازدواج پی ببرد و توجه بیش از حد به مسائل فرعی در زندگی فرد را از توجه به مسائل واقعی دور می‌کند.

ثروت واقعی در زندگی چیست؟/ معیار انتخاب همسر برای حضرت خدیجه (س) چه بود؟

حجت‌الاسلام دلدار با تأکید بر این‌که ثروت واقعی در زندگی اخلاق، ادب، امانت داری، صداقت و … است، گفت: زن یا مردی که در زندگی این معیارهای واقعی را  نداشته باشد اما در مقابل پول داشته باشد، گویی در زندگی هیچ ندارد هر چند به زعم خودش تمام دنیا را داشته باشد؛ داشتن پول در زندگی جمال است و جمال هیچ وقت زندگی را شرین و پایدار نخواهد کرد.

وی تصریح کرد: حضرت خدیجه(س) یکی از ثروتمندترین زنان قریش بود و پیامبر مکرم اسلام(ص) از نظر مالی در سطح حضرت خدیجه(س) نبودند اما حضرت خدیجه(س) در وجود پیامبراسلام(ص) امانت‌داری، صداقت، پاکی، ادب، اخلاص، ایمان و … را دیدند که حاضر شدند تمام دارای‌شان را بدهدند و با پیامبر(ص) ازدواج کنند چراکه به واقعیت امر ازدواج و زندگی با پیامبر(ص) پی برده بودند.

کارشناس مذهبی خاطرنشان کرد: در زندگی ارزش‌هایی وجود دارد که باید مادیات را برای آن فدا کرد تا به ارزش‌های واقعی دست یافت همان‌گونه که حضرت خدیجه(س) این کار را انجام داد.

حجت‌الاسلام دلدار تصریح کرد: متأسفانه در جامعه کنونی توجه به مسائل مالی و ظاهری بیش از سایر مسائل مورد اهمیت است و جوان‌ها با این تفکر دست به انتخاب‌هایی می‌زنند که نه‌تنها پس از مدتی پشیمان کننده است بلکه جَوّ جامعه و شرایط را برای نسل‌های بعد نیز سخت‌تر کرده و معرفی اشتباهی از ازدواج را در پی دارد.

وی تأکید کرد: ان‌شاءالله همگان در ترویج ازدواج صحیح و آسان که مسئله مهمی است تلاش کرده و موفق باشند.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط