وام 50 میلیونی فرزندآوری در راه است؟

وام 50 میلیونی بچه آوری این روزها سر و صدای زیادی به راه انداخته است. با توجه به پایین بودن آمار زاد و ولد در کشور و تمایل کم جوانان به فرزندآوری در شرایط تورمی این روزها مجلسی ها به دنبال راه هایی برای مشتاق تر کردن جوانان به  هستند.  یکی از راهکارهای مجلس برای تشویق جوانان به بچه آوری پیشنهاد وام 50 میلیونی بچه آوری است. جواد نیک بین عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و کمیسیون تلفیق درباره جزئیات بیشتر طرح وام 50 میلیونی بچه آوری توضیحات زیر را ارائه کرد.

این روزها بودجه سال ۱۴۰۰ در حال بررسی درمجلس شورای اسلامی است. کمیسیون فرهنگی مجلس نیز در حال ارائه و تصویب پیشنهاداتی در زمینه وام ازدواج و فرزندآوری جهت ارائه به کمیسیون تلفیق است.

 شرایط وام ازدواج سال آینده

واد نیک‌بین عضو کمیسیون فرهنگی و کمیسیون تلفیق درباره شرایط سال آینده گفت: « دولت چندی پیش اعلام کرد که  پرداخت وام ازدواج به متقاضیان زیر ۱۸سال صورت نخواهد گرفت. با توجه به اینکه افراد زیر۱۸سال، یک چهارم ازدواج‌های کشور را تشکیل می‌دهند، اصلاح این مصوبه در لایحه بودجه امسال و در کمیسون فرهنگی مجلس رای آورد

وام ازدواج به متقاضیان زیر 18 سال هم تعلق می گیرد

وی افزود: «به منظور حمایت از ازدواج جوانان، قرار بر این شد که وام ازدواج به متقاضیان زیر ۱۸سال هم تعلق بگیرد. ان‌شالله این موضوع در کمیسیون تلفیق بودجه نیز مطرح خواهد شد تا بودجه آن نیز پیش‌بینی بشود.»

 افزایش مبلغ وام ازدواج؟

نماینده کاشمر درباره افزایش مبلغ وام ازدواج با توجه به وضعیت تورم و اقتصاد کنونی نیز گفت: «فعلا در کمیسیون فرهنگی آنچه درباره مبلغ وام ازدواج در سال ۱۴۰۰ مصوب شده است، ۵۰میلیون تومان است. اما مقرر شده است که کسانی که قبل از گذشت سه سال از تاریخ عقد، دارای فرزند بشوند، ۵۰میلیون تومان وام دیگر هم به آنان تعلق بگیرد.»

نیک‌بین همچین درباره استنکاف برخی شعب بانک‌ها از اعضای وام ازدواج با یک ضامن معتبر و سفته افزود: « همه شعب طبق قانون باید فقط و فقط درخواست یک ضامن معتبر و یک سفته را داشته باشند. ما در پیشنهادات خود در کمیسیون فرهنگی این موضوع را مطرح کرده‌ایم که اگر بانکی درخواستی بیشتر از این دو مورد داشت، برای آن شعبه از بانک جرم‌انگاری صورت بگیرد.

اما در غیر این صورت هم، اصل این کار از نظر قانونی جرم است. هر شهروندی در صورت مواجهه با اینگونه درخواست‌ها از طرف بانک می‌تواند شکایت کند و بانک قطعا محکوم خواهد شد.»

وام ازدواج؛ مشوق یا تله‌ گرفتاری در قسط و قرض؟

 

روزنامه توسعه ایرانی: وام ازدواج که در لایحه بودجه ۱۴۰۰ همان ۵۰ میلیون تومان سال قبل مانده و افزایش نیافته بود، در آستانه افزایش ۱۰۰ درصدی است.

این خبری است که اخیراً سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی منتشر کرده است. تصویب افزایش وام ازدواج و مدت‌زمان بازپرداخت آن در این کمیسیون که البته برای نهایی شدن نیازمند تصویب در کمیسیون تلفیق و سپس طرح در صحن علنی مجلس و تصویب در قالب لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ است.

این مسیری است که اگر مصوبه کمیسیون اجتماعی خانه ملت به‌سلامت از آن عبور کند و مشمول موانع قانونی و مباحث مختلف نشود، وام ازدواج از سال آتی به یک‌صد میلیون تومان افزایش می‌یابد که به هر یک از زوجین تعلق خواهد گرفت و مدت‌زمان بازپرداخت آن‌هم از ۵ سال به ۱۰ سال افزایش خواهد یافت.

وام ازدواج؛ مشوق یا تله‌ گرفتاری در قسط و قرض؟

این در حالی است که پیش‌تر برخی نمایندگان مجلس پیشنهاد افزایش وام ازدواج از ۵۰ به ۸۰ میلیون تومان برای سال آتی را مطرح کرده بودند و همچنین خواستار شکل‌گیری وامی تحت عنوان مشوق فرزندآوری به مبلغ ۲۰ میلیون تومان در قالب بودجه سال ۱۴۰۰ شده بودند که می‌تواند پیش‌درآمد تغییراتی جدید درروند بررسی وام ازدواج در کمیسیون تلفیق و حتی صحن علنی مجلس باشد. فضایی غبارآلود پیرامون تسهیلاتی که مبنای شکل‌گیری‌اش، تشویق و ترغیب جوانان به ازدواج بوده است. مشوقی که به باور برخی، کارایی چندانی ندارد و حتی تبدیل به‌نوعی مانع در ازدواج و پایداری وصلت‌ها شده و آثار زیان‌بار دیگری به دنبال داشته است. آثاری ازجمله بدهکار کردن جوانان به بانک‌ها در ابتدای زندگی مشترک که با هر بار افزایش مبلغ وام تشدید هم می‌شود.

برای درک این دیدگاه کافی است تصور کنیم که افزایش وام ازدواج به ۱۰۰ میلیون تومان برای هر یک از زوجین برای سال بعد به تصویب نهایی برسد و در دست اجرا قرار گیرد. در این صورت سال بعد زوج‌هایی زندگی مشترکشان را آغاز خواهند کرد که روی‌هم ۲۰۰ میلیون تومان دریافت کرده‌اند و برای مدت ۱۰ سال موظف به پرداخت اقساط سنگین آن هستند.

این بدهی در حالی به این افراد تحمیل می‌شود که عمده نیاز‌های این افراد در آغاز مسیر، تهیه اسباب و لوازم منزل است و لذا محل مصرف وام پرداختی، نه تهیه مسکن یا دایر کردن کسب‌وکار یا هر امر مولد دیگری، که خرید لوازم و اثاثیه منزل خواهد بود. هزینه‌هایی که می‌بایست طی ۱۰ سال بازپرداخت شوند، درحالی‌که نیاز‌های خانواده‌های تازه شکل‌گرفته طی ۱۰ سال به‌مراتب تغییر می‌کند و هزینه‌های جدیدی متوجه ایشان می‌شود.

بالا بردن مبلغ وام، تنها راه ترغیب جوانان به ازدواج

همه این‌ها در حالی است که از موانع پیش پای جوانان برای دریافت این وام صرف‌نظر کنیم که ازجمله آن‌ها، دشواری بسیار زیاد یافتن ضامن معتبر بانکی است که گاه موجب می‌شود چندین ماه از عمر افراد صرف دریافت وام ازدواج شود. ماه‌هایی پرفشار که می‌بایست صرف اشتغال زوجین و شروع قدرتمند زندگی مشترک شود، اما برعکس موجب آسیب دیدن اشتغال ایشان می‌شود.

البته به‌رغم افزایش شدید و گاه لجام‌گسیخته قیمت‌ها و تورم در یک سال اخیر، رقم وام ازدواج در لایحه بودجه هیچ افزایشی نداشته است؛ بی‌تفاوتی محض به تنها مشوق جوانان به ازدواج در کشورمان که نه دستخوش تحول قرار می‌گیرد و نه به‌روزرسانی‌اش در دستور کار قرار دارد.

نکته‌ای تأمل‌برانگیز که با واکنش مجلس تأمل‌برانگیزتر هم به نظر می‌رسد چراکه می‌بینیم در خانه ملت هم ایده‌ای جز افزایش وام ازدواج برای ترغیب جوانان به ازدواج در دستور کار نیست. همان وامی که از روز شکل‌گیری تا به امروز نتوانسته حتی از کاهش نرخ ازدواج در کشورمان بکاهد و به باور برخی، یکی از عوامل از هم پاشیدن ازدواج‌ها و افزایش نرخ طلاق بوده است. وامی که قرار بوده مشوق باشد، اما حکم تله‌ای را یافته که پیش روی آن‌هایی است که اگر این وام نباشد هم، تن به ازدواج می‌دهند، اما با این وام ممکن است مدیون بانکی شوند و فرجام ازدواجشان تیره‌وتار باشد.

وام ازدواج؛ مشوق یا تله‌ گرفتاری در قسط و قرض؟

وام‌های یک‌میلیاردی با بازپرداخت ۴۰ ساله

اینکه با بالا رفتن مبلغ وام ازدواج هرروز جوانان بیشتری بدهکار بانکی می‌شوند را محمدمهدی تندگویان، معاون امور ساماندهی جوانان وزارت ورزش و جوانان مطرح کرد.

او مهرماه امسال گفته بود که وام مسکن جوانان از ۲۵۰ میلیون تومان به ۴۰۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرد که نشان از یک افزایش ۶۰ درصدی دارد اما سؤال اینجاست که آیا این وام برای جوانان مقرون‌به‌صرفه است؟ آیا با این پول می‌توان صاحب‌خانه شد؟ آیا این وام به‌تنهایی برای جوانان کافی است؟

این سؤالات در حالی مطرح می‌شود که چندی پیش تندگویان خبر از طرح وام تجمیعی داد، وامی که قرار است با تجمیع کلیه وام‌ها ازجمله اشتغال، مسکن، تأمین کالا و…. به مبلغ یک میلیارد تومان به هر جوان ایرانی پرداخت شود و اقساط آن ۳۰ تا ۴۰ ساله در نظر گرفته شود.

او درباره افزایش ۶۰ درصدی وام مسکن جوانان افزود: این وام سالیان سال است که پرداخت می‌شود اما چند روز گذشته مدل پرداخت آن و مبلغش افزایش پیدا کرد که البته گفتنی‌ است در سال‌های اخیر کمک چندانی به خانه‌دار شدن جوانان نکرده است. به همین دلیل اعتقاد من بر این است تجمیع همه وام‌هایی که قرار است جوانان بگیرند ازجمله وام اشتغال، وام ازدواج و… می‌تواند به آن‌ها کمک کند. چون با یک وام کار جوان راه نمی‌افتد. در حال حاضر این طرح را هم به مجلس شورای اسلامی، هم‌مرکز پژوهش‌ها و هم سازمان برنامه‌وبودجه ارسال کرده‌ایم اما به دلیل اینکه یا در اولویت کار آن‌ها نبوده یا مدنظرشان نیست، هیچ جوابی دریافت نکرده‌ایم.

وام‌های تجمیعی می‌تواند به جوانان کمک کند؟

در وضعیت اقتصادی موجود که تورم روبه افزایش است، اشتغال مشکلات فراوانی دارد و درآمدها کاهش پیداکرده است. پرداخت این وام مسکن ۴۰۰ میلیونی تنها جوانان را به یک کمک گیرنده و درنهایت بدهکار بانکی تبدیل می‌کند که این وام به وام‌های دیگرشان اضافه می‌شود و در بازپرداخت آن‌ها حتماً دچار مشکل خواهند شد. البته که با همین ۴۰۰ میلیون تومان هم نمی‌شود خانه‌دار شد. چراکه قیمت مسکن بیش از این‌هاست و این مبلغ فقط پول پیش یک‌خانه‌ است.

چندی پیش تندگویان خبر از طرح وام تجمیعی داد، وامی که قرار است با تجمیع کلیه وام‌ها ازجمله اشتغال، مسکن، تأمین کالا و…. به مبلغ یک میلیارد تومان به هر جوان ایرانی پرداخت و اقساط آن ۳۰ تا ۴۰ ساله در نظر گرفته شود

ممکن است افزایش مبلغ این‌گونه وام‌ها در کوتاه‌مدت جوانان را خوشحال کند و یک امتیاز مثبت تلقی شود اما در درازمدت در بازپرداخت آن دچار مشکل می‌شوند. چون یک جوان مجبور است از چند جا وام بگیرد. پس طبیعی‌ است در پرداخت اقساط آن‌ها دچار مشکل شود.

به گفته تندگویان همین وام ازدواج ماهی یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قسط دارد که پرداخت اقساطش برای برخی از زوجین دشوار است. چه برسد به اینکه چند وام دیگر هم به آن اضافه شود. تازه اگر اجاره خانه و … نداشته باشند.

به عقیده او وام تجمیعی می‌تواند شرایط بهتری برای جوانان فراهم کند. او گفته که خودش این مشکلات را دیده و پیشنهاد وام تجمیعی را داده است

وام ازدواج؛ مشوق یا تله‌ گرفتاری در قسط و قرض؟.

وام حلال مشکلات نیست، مسئولین فکر اساسی کنند

فارغ از اینکه وام‌های مختلف جوانان را همان اول راه زندگی به بدهکاران بانکی تبدیل می‌کند باعث افزایش مشکلات زیادی هم شده است. مدتی پیش بحث ازدواج‌های صوری یا ازدواج با کودکان تنها به خاطر گرفتن وام ازدواج مطرح‌شده بود تا جایی که آمار کودک همسری را ۴ برابر کرده بود و حالا هم در بسیاری موارد دیده‌شده است که زن و شوهرانی که سال‌هاست از هم جداشده‌اند برای دریافت وام ازدواج به هم رجوع می‌کنند و پس از گرفتن وام ازدواج دوباره جدا می‌شوند. از سوی دیگر با یک گشت‌وگذار ساده در اینترنت نیز می‌توان به سایت‌هایی رسید که وام ازدواج را می‌فروشند و هیچ نهاد یا ارگانی هم به این مسئله وارد نشده و رسیدگی نمی‌کند.

بااین‌حال همان‌طور که پیش‌تر هم گفته شد این طرح در میان جوانان مخالفان و موافقانی دارد. برخی از جوانان در شبکه‌های اجتماعی با بالا رفتن وام ازدواج موافقت کرده‌اند و عده‌ای معتقدند وام نمی‌تواند مشکل‌گشا باشد.

وام ازدواج از سال آتی به یک‌صد میلیون تومان افزایش می‌یابد که به هر یک از زوجین تعلق خواهد گرفت و مدت‌زمان بازپرداخت آن ‌هم از ۵ سال به ۱۰ سال افزایش خواهد یافت

کامنت‌های دریافتی حاکی است برخی جوانان با افزایش این وام موافق هستند چراکه معتقدند ۵۰ میلیون تومان وام ازدواج فعلی دردی از آن‌ها دوا نمی‌کند؛ برخی حتی ۱۰۰ میلیون را نیز کم می‌دانند و عنوان کرده‌اند با ۱۰۰ میلیون تومان هم نمی‌توانند حتی بخشی از مخارج ازدواج را تأمین کنند. این در حالیست که تعدادی هم نسبت به پرداخت اقساط وام نگران‌اند چراکه درآمد پایین آن‌ها کفاف چرخاندن زندگی متأهلی و پرداخت اقساط وام ۱۰۰ میلیونی را نمی‌دهد. برخی دیگر اما نسبت به تهیه ضامن ابراز نگرانی کرده و گفته‌اند جوانی که ساکن روستا است چگونه می‌تواند ضامن شاغل دولتی به بانک معرفی کند؟

عده‌ای دیگر در مقابل پیشنهاد کرده‌اند دولت به‌جای اعطای وام ازدواج باید هزینه اجناس اولیه زندگی را کاهش دهد چراکه با ۱۰۰ میلیون تومان تنها می‌توان یک تلویزیون و یخچال خرید. بسیاری نیز معتقدند حتی اگر وام ازدواج چندین برابر هم افزایش یابد به دلیل عدم ثبات اقتصادی حاضر به ازدواج نیستند. از سوی دیگر برخی نیز از اعطای وام بلاعوض و یا هزینه کردن مبلغ وام ازدواج توسط دولت در جهت تولید اشتغال برای جوانان سخن گفته و می‌گویند: جوانی که وام ۱۰۰ میلیونی دریافت کند برای پرداخت اقساط آن نیازمند شغلی با درآمد متناسب است تا مجبور به کار کردن در چند شیفت نباشد.

اگرچه با وام ۱۰۰ میلیون تومانی ازدواج تنها می‌توان گوشه‌ای از زخم‌های زندگی نوپا را در شرایط کنونی التیام بخشید اما افزایش آن بدون تهیه پیوست‌های لازم و مطالعه و تحقیقی جامع در خصوص اثربخشی آن می‌تواند نگران‌کننده باشد؛ افزایشی که می‌تواند مشکلاتی پنهان از دید نظیر کودک همسری، طلاق و به دنبال آن ازدواج‌های صوری، اجبار در ازدواج، خریدوفروش وام ازدواج، اختصاص وام به فعالیت‌هایی به‌غیراز امر ازدواج و … را به همراه داشته باشد. بنابراین وقت آن رسیده که مسئولان به‌جای افزایش رقم وام ازدواج که تلاشی کم ثمر برای افزایش ازدواج‌ها بوده، تدبیری بنیادین و ریشه‌ای برای رفع مشکلات جوانان و افراد در سن ازدواج بیندیشند

به گزارش مملکت آنلاین، وام ازدواج برای سال آینده ۱۰۰ میلیونی شد. یعنی یک زوج در سال ۱۴۰۰ می‌توانند پس از ثبت ازدواج خود، ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند. قبلا میزان این وام، نصف مبلغ کنونی بود و در لایحه آلبوم اقتصادی ۱۴۰۰ که ۱۲ آذر امسال تقدیم مجلس شد، قرار بود هیچ تغییری در این مبلغ ایجاد نشود.

اما باتوجه‌به نرخ سنگین تورم در ماه‌های اخیر، پیشنهاد ثابت ماندن وام ازدواج در لایحه بودجه، غیرمنطقی بود. جالب اینجاست که دولت درحالی پیشنهاد ثابت ماندن رقم وام ازدواج را مطرح کرده است که آمار‌های ۹ ماهه ابتدای امسال، نشان می‌دهد قیمت کالا‌های بادوام ازجمله لوازم‌خانگی، ۵۹ درصد رشد داشته است.

حالا اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس نیز این موضوع را بررسی کرده‌اند و درنهایت براساس مصوبه این کمیسیون قرار شد وام ازدواج جوانان از ۵۰ میلیون تومان به ۱۰۰ میلیون تومان افزایش داده شود و مهلت بازپرداخت آن، نیز از ۵ سال به ۱۰ سال تغییر کند که البته این مصوبه باید به تصویب کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ و صحن علنی مجلس هم برسد.

البته تجربه ثابت کرده است هرچه مبلغ وام‌ها افزایش می‌یابد، سنگ‌هایی که بانک‌ها پیش پای وام‌گیرندگان می‌اندازند، نیز بیشتر می‌شود؛ یا درخواست‌های عجیب‌وغریب دارند یا بهانه‌های واهی می‌آورند تا به هر طریقی که شده است، از دادن تسهیلات به‌ویژه تسهیلات قرض‌الحسنه، شانه خالی کنند.

اما آیا این تغییر می‌تواند بر روند صعودی نرخ تورم غلبه کند؟ درحالی‌که مسئولان مدعی هستند سال آینده، تورم را به ۲۲ درصد می‌رسانند، اقتصاددان‌ها می‌گویند برآورد‌ها نشان می‌دهد تورم سال آینده در خوش‌بینانه‌ترین حالت، بین دو تا سه‌برابر این رقم یعنی ۴۴ تا ۶۶ درصد خواهد بود.

حالا درصورت پذیرفته شدن پیشنهاد کمیسیون اجتماعی مجلس، در سال آینده بر وام ازدواج ۱۰۰ درصد افزوده خواهد شد و اگر نرخ تورم ۱۴۰۰ را میانگین حرف مسئولان و اقتصاددانان یعنی ۴۴ درصد درنظر بگیریم، می‌توانیم بگوییم که افزایش وام ازدواج، بر نرخ تورم می‌چربد.

اما سوال اینجاست که این وام و پیشی گرفتنش بر نرخ تورم تا چه اندازه می‌تواند به زوج‌ها در ساخت زندگی مشترکشان کمک کند؟ اول اینکه درنظر داشته باشید یک زوج برای بازپرداخت این وام باید ماهانه بیش از یک‌میلیون‌و ۵۶۰ هزار تومان قسط بدهند. حالا می‌خواهیم هزینه خرید برخی اقلام جهیزیه را برای سال آینده با درنظر گرفتن تورم ۴۴ درصدی حساب کنیم و اکنون هزینه رهن خانه، برگزاری مراسم عروسی و خرید هدیه و… را کنار می‌گذاریم؛ چون گمان می‌رود تا سال آینده هزینه رهن کامل یک خانه ۸۰ متری در مناطق متوسط مشهد، حداقل حدود ۱۲۰ میلیون تومان خواهد بود که این یعنی ۶۰ درصد مبلغ وام زوج‌ها برای هزینه رهن خانه خواهد رفت.

هزینه‌ها

در اینجا سعی می‌کنیم متوسط قیمت اقلام جهیزیه را از برند‌های ایرانی انتخاب کنیم؛ چون باتوجه‌به تحریم و افزایش نرخ دلار، قیمت برند‌های روز دنیا بسیار بیشتر از سقف قیمتی کالا‌های ایرانی است. اگر شما در سال آینده بخواهید یک یخچال‌فریزر ۱۴ فوت (متوسط) بخرید، باید در کمترین حالت به‌طور میانگین حدود ۱۰ میلیون تومان و برای یخچال‌هایی با کیفیت بهتر و اندازه بزرگ‌تر ۶۰ میلیون تومان هزینه کنید.

همچنین اگر برای خرید وسیله پخت‌وپز خود یک اجاق‌گاز بدون فر انتخاب کنید، باید دستکم ۲ میلیون تومان و برای مدل‌های فردار به‌صورت متوسط تا حدود ۱۲ میلیون تومان هزینه کنید. قیمت ماشین لباسشویی هم بسته به مدل و امکانات مختلفش، بین ۱۲ تا ۲۰ میلیون تومان متغیر خواهد بود. اما هنوز تا تکمیل لوازم آشپزخانه، خیلی راه مانده است. طبق پیش‌بینی ما در ساده‌ترین حالت ممکن، سال آینده شما باید برای خرید یک دست سرویس قابلمه حدودا بین ۴۵۰ هزار تومان تا ۴ میلیون تومان، برای خرید سرویس غذاخوری شش‌نفره به‌صورت متوسط بین ۵۵۰ هزار تومان تا ۳ میلیون تومان و برای خرید سرویس قاشق، چنگال، کارد و کفگیر به‌طور میانگین بین ۶۵۰ هزار تومان تا ۴ میلیون‌و‌۵۰۰ هزار تومان هزینه کنید.

هنوز فهرست خرید شما برای رفتن به خانه بخت، کامل نشده است و شما برای شروع به لوازم دیگری هم احتیاج دارید که یکی از آن‌ها حداقل ۲ تخته فرش ۹ متری است که اگر یک مدل فرش ماشینی با کیفیت متوسط را درنظر بگیرید، سال آینده باید برای ۲ تخته آن حداقل بین ۶ تا ۱۲ میلیون تومان بپردازید. همچنین هزینه خرید تلویزیون ۳۲ تا ۵۰ اینچ بین ۵ تا ۱۵ میلیون تومان خواهد شد. اگر بخواهیم فهرست خریدتان را همین‌جا به پایان برسانیم، شما فقط برای خرید این وسیله‌ها با کیفیت متوسط و پایین در کمترین حالت، باید ۳۶ میلیون‌و ۶۵۰ هزار تومان و برای خرید اجناس با کیفیت بهتر باید حداقل ۱۳۰ میلیون‌و ۵۰۰ هزار تومان از وام خود را خرج کنید.‌

می‌دانید که برای تکمیل شدن یک خانه هنوز اقلام کلی و جزئی دیگری نیز مانند سرویس خواب، سرویس چوب، وسایل گرمایشی و سرمایشی، پرده و… نیاز است که ما در فهرست خرید پیش‌فرض در این گزارش، آن‌ها را فاکتور گرفته‌ایم. زوج‌های جوان باید مبلغ این وام‌ها را فقط به‌عنوان یک کمک‌هزینه برای سروسامان دادن به زندگی خود درنظر بگیرند. البته باید توجه داشته باشید که قیمت‌های آورده‌شده در این گزارش، پیش‌بینی ما براساس میانگین نرخ تورم بین گفته مسئولان و اقتصاددانان است. اگر طبق پیش‌بینی اقتصاددانان تورم در سال آینده به ۶۶ درصد برسد، سبد خرید جهیزیه با وام ازدواج از این نیز کوچک‌تر خواهد شد. هرچند ما امیدواریم که گفته مسئولان به واقعیت برسد و نرخ تورم سال آینده به ۲۲ درصد کاهش یابد.