بازار وام ایران
بازار وام ایران

وام ازدواج

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، در قانون جدید صدور چک با هدف جلوگیری از صدور چک بلامحل، محدودیت‌های زیادی برای صادرکنندگان چک برگشتی در نظر گرفته شده است.
رفع سو اثر چک نیز تغییراتی داشته تا دارندگان چک برگشتی در صورت تمایل بتوانند در اسرع وقت، چک برگشتی خود را رفع سو اثر کنند

انتشار اولین اوراق گواهی اعتبار مولد با ارزش 10 هزار میلیارد ریال

انتشار اولین اوراق گواهی اعتبار مولد با ارزش 10 هزار میلیارد ریالاولین اوراق گواهی اعتبار مولد(گام) با مبلغ 10 هزار میلیارد ریال  با سررسید شش ماهه برای شرکت ایران خودرو منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، بانک مرکزی با هدف رفع موانع پولی رونق تولید، هدایت منابع مالی به فعالیت‌های مولد اقتصادی و تأمین سرمایه درگردش سالم و پایدار برای واحدهای تولیدی، نسبت به طراحی گواهی اعتبار مولد (گام) اقدام و دستورالعمل مربوط بعد از تصویب شورای پول و اعتبار به شبکه بانکی ابلاغ کرده است که بر اساس هماهنگی ایجاد شده با بانک‌های عامل و بازار سرمایه, اولین اوراق یاد شده به مبلغ 10 هزار میلیارد ریال با سررسید شش ماهه برای شرکت ایران خودرو به عنوان بنگاه متعهد از سوی بانک صادرات ایران در تاریخ 8 بهمن سال جاری منتشر شد

نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی 21 بهمن‌ماه اعلام شد

طی برگزاری سی و هفتمین مرحله از این حراج اوراق بدهی دولتی، 2 بانک و موسسه اعتباری سفارش‌های‌ خود را به ارزش 3.5 هزار میلیارد ریال در سامانه‌ بازار بین‌بانکی ثبت کردند.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، پیرو اطلاعیه روز سه‌شنبه 14 بهمن‌ماه 1399 درخصوص برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی به اطلاع می‌رساند، وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز ضمن پذیرش کلیه درخواست‌ها با فروش 3.0 هزار میلیارد ریال اوراق اراد65 با نرخ بازده تا سررسید 21.5 درصد و 5.0 هزار میلیارد ریال اوراق اراد70 با نرخ بازده تا سررسید وام 20.5 درصد موافقت کرد. معاملات مربوط به فروش این اوراق در روز سه‌شنبه 21 بهمن‌‌‌ماه 1399 توسط کارگزاری بانک مرکزی در سامانه معاملاتی بورس ثبت شد.

همچنین طی هفته گذشته، 200 میلیارد ریال اوراق اراد60 با نرخ بازده تا سررسید 21.5 درصد، 1.9 هزار میلیارد ریال اوراق اراد64 با نرخ بازده تا سررسید 20.5 درصد، 8.6 هزار میلیارد ریال اوراق اراد65 با نرخ بازده تا سررسید 21.5 درصد، 8.6 هزار میلیارد ریال اوراق اراد70 با نرخ بازده تا سررسید 21.5 درصد در بورس و 8 هزار میلیارد ریال اوراق اراد73 از طریق پذیره‌نویسی فروخته شد. بنابراین در مجموع، 30.7 هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولتی طی هفته منتهی به 21 بهمن‌ماه 1399 توسط سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی خریداری شد.

برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی (28 بهمن‌ماه 1399)
کارگزاری بانک مرکزی در راستای عرضه تدریجی اوراق در تواترهای هفتگی، مرحله سی و هشتم حراج اوراق بدهی دولتی جهت فروش به بانک‌ها، موسسات اعتباری غیربانکی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های بیمه‌ای و شرکت‌های تأمین سرمایه را در روز سه‌شنبه 28 بهمن‌ماه 1399 اجرا می‌کند. اوراق عرضه شده در این حراج، مرابحه عام، کوپن‌دار و با تواتر پرداخت سود شش‌ماهه (پرداخت کوپن دوبار در سال) و به شرح جدول زیر است.

1

همچنین در روز سه‌شنبه 28 بهمن‌ماه 1399، اولین مرحله از حراج اوراق سلف موازی استاندارد نفت خام به شرح جدول زیر برگزار می‌شود.

2

بانکها و موسسات اعتباری غیربانکی متقاضی شرکت در این حراج میتوانند نسبت به ارسال سفارشهای خود تا ساعت 12:00 روز یک‌شنبه 26 بهمن‌ماه 1399 تنها از طریق سامانه بازار بینبانکی اقدام کنند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های بیمه‌ای و شرکت‌های تأمین سرمایه متقاضی شرکت در این حراج نیز می توانند سفارش‌های خود را تا ساعت 12:00 روز یک‌شنبه 26 بهمن‌ماه 1399 از طریق سامانه مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت نمایند. معاملات مربوط به این حراج در روز سه‌شنبه 28 بهمن‌ماه 1399 انجام خواهد شد.

تمامی نهادهای مالی متقاضی شرکت در این حراج میتوانند سفارشهای خود را در هر نماد به طور جداگانه ارسال کنند. شایان وام ذکر است حداقل حجم سفارش در هر یک از نمادهای مزبور 500 هزار ورقه است. همچنین به نهادهای مالی شرکت کننده در این حراج توصیه می شود، تنوع بخشی به سبد دارایی های مالی را در سفارشگذاری مدنظر قرار دهند.

ذکر این نکته ضروری است که وزارت امور اقتصادی و دارایی الزامی به پذیرش تمامی پیشنهادات دریافت شده یا فروش کلیه اوراق عرضه شده در حراج ندارد. بانک مرکزی سفارشات دریافت شده را برای تصمیم‌گیری به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارسال می‌کند و وزارتخانه مزبور، نسبت به تعیین سفارش‌های برنده از طریق مشخص کردن حداقل قیمت پذیرفته شده در سازوکار حراج اقدام می‌کند. در نهایت، عرضه اوراق به تمامی برندگان به قیمت یکسان انجام می‌شود.

همچنین بر اساس جزء (4) بند «ک» تبصره (5) قانون بودجه سال 1399، بانک مرکزی تنها مجاز به خرید و فروش اوراق مالی اسلامی دولت در بازار ثانویه اوراق است. بنابراین در چارچوب قوانین، بانک مرکزی مجاز به خرید اوراق مالی اسلامی در بازار اولیه نبوده و نمی‌تواند در فرآیند برگزاری حراج، اوراق بدهی دولتی را با هدف تامین مالی دولت خریداری کند. همچنین، کارگزاری بانک مرکزی تامین‌کننده زیرساخت معاملات و برگزارکننده حراج فروش اوراق به بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی عضو بازار بین‌بانکی است و تعهدی نسبت به حجم و قیمت اوراق به فروش رفته در بازار اولیه ندارد

 از جمله مسایلی است که تقریبا همه در طول زندگی حداقل یکبار درگیر آن می شوند. همیشه سوالات بسیاری در ذهن جوانان تازه ازدواج کرده در خصوص وام ازدواج مطرح است و شاید مهمترین آن این است که فرآیند دریافت وام ازدواج چیست؟ در این مطلب از  سعی کرده‌ایم به طور مختصر به این پاسخ این سوال بپردازیم.

مرحله اول – ثبت نام و دریافت کد رهگیری
تمام مراحل به صورت کاملا آنلاین و از طریق سامانه تسهیلات وام ازدواج بانک مرکزی به نشانی ve.cbi.ir انجام می گیرد.
به آدرس بالا مراجعه می کنید و از منوی سمت راست گزینه ثبت نام جدید را انتخاب کنید.
فرمی شبیه آن چه در زیر می بینید برای شما نمایش داده می شود در فرم باز شده اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید و پس از زدن تیک های تایید روی دکمه ادامه… کلیک کنید.

اگر اطلاعات خود را به درستی وارد کرده باشید و مشکلی جهت ثبت نام وام ازدواج نداشته باشید وارد فرم ثبت نام می شوید.

در این فرم اطلاعات فردی شما مانند نام، نام خانوادگی و … به طور آنلاین از سامانه ثبت احوال دریافت می شود و سایر اطلاعات مانند تلفن ثابت، همراه، آدرس و بانک و شعبه درخواستی را باید خودتان وارد کنید.
چنانچه بانک مورد نظر شما در لیست ظاهر نمی شود به این معناست که بانک مورد نظر در حال حاضر در استان شما دارای بودجه نیست. البته نگران نباشید چرا که با استفاده از خدمات ثبت نام وام ازدواج سایت کندو می توانید برای هر بانک و شعبه ای که خواستید وام ازدواج خود را ثبت کنید. 
 
نکته مهم: دقت کنید که تلفن همراه را به درستی درج کنید چرا که تمام اطلاع رسانی ها از طریق پیامک انجام می شود و این شماره نیز قابل ویرایش نخواهد بود.
پس از تکمیل کامل اطلاعات روی دکمه ثبت نام کلیک کنید. چنانچه همه اطلاعات را به درستی وارد کرده باشید به صفحه بعد خواهید رفت و کد رهگیری ثبت نام به شما نمایش داده خواهد شد. ضمنا این کد پیگیری ثبت نام وام ازدواج از طریق پیامک نیر برای شما ارسال خواهد شد.
 فراموش نکنید که برای خودتان و همسرتان به طور جداگانه باید ثبت نام کنید و هر ثبت نام مخصوص یک نفر خواهد بود.

مرحله دوم – انتظار برای تعیین شعبه توسط سرپرستی بانک
بعد از اینکه ثبت نام شما تمام شد باید منتظر دریافت پیامک از سوی بانک باشید.
دقت کنید بانکی که انتخاب کرده اید 100 در 100 همان بانک انتخابی شما خواهد بود، اما ممکن است شما شعبه ای که انتخاب کرده‌اید معرفی نشوید.
شما انتخابی شما فقط جنبه پیشنهادی دارد و در نهایت این سرپرستی بانک مذکور است که شعبه نهایی را برای شما تعیین می کند.

مرحله سوم – مراجعه به شعبه جهت ارایه مدارک
پس از ثبت نام و دریافت کد رهگیری باید منتظر دریافت پیامک از طرف شعبه باشید. به محض دریافت پیامک به شعبه مراجعه کنید و مدارک خودتان را تکمیل کنید.
دقت داشته باشید که فاصله تعیین شعبه تا تکمیل مدارک شما نباید بیش از 1 ماه طول بکشد، در غیر این صورت ثبت نام شما حذف منقضی می شود و برای دریافت وام ازدواج باید مجدد ثبت نام کنید.
خیلی از دوستان سوال می کنند از زمان ثبت نام تا تعیین شعبه چقدر طول می کشد؟
باید گفت این مسیله به هیچ وجه قطعی نیست و با توجه به فصلی از سال که در آن قرار داریم ( مثلا در اسفند و فروردین خیلی دیرتر ) و اینکه از چه بانکی اقدام کرده اید و همچنین چند پارامتر دیگر، این زمان متغیر خواهد بود.
  • تلاش شد به طور کلی روند دریافت وام ازدواج توضیح داده شود اما چنانچه هنوز سوالی در این خصوص دارید می توانید در قسمت نظرات همین مطلب مطرح کنید
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط