بازار وام ایران
بازار وام ایران

شرایط دریافت وام مسکن جوانان در خرداد ۱۴۰۰

 دریافت وام مسکن جوانان با پس انداز مبالغ اندک و سپرده گذاری آن نزد بانک مسکن امکان پذیر است.

 ۰۷ خرداد ۱۴۰۰ خبر

 الف 

  ۰ دیدگاه


به گزارش بانک اول همانطور که می دانید مسکن بزرگ ترین مشکل جوانان است. افزایش اجاره بها، سطح پایین دستمزدها، بیکاری و تورم، مدام شرایط را برای اجاره نشینان سخت تر می کند به طوری که تامین مسکن به یکی ازموانع اصلی ازدواج چوانان تبدیل شده است.

بانک مسکن به عنوان یک بازیگر مهم بازار مسکن، برای کمک به حل این مشکل، حساب پس انداز مسکن جوانان را تعریف کرده است که بر اساس آن، با پس انداز ماهانه یک مبلغ ناچیز که البته به تدریج و سال به سال به مقدار آن اضافه می شود، دارنده حساب پس از چند سال می تواند از وام مسکن جوانان با سود کم بهره مند شود و راهی به سوی خانه دار شدن پیدا کند.

این حساب می‌تواند یک پشتوانه مالی برای فرزندان به خصوص جوانان و نوجوانان در آینده باشد، چون می‌توان با سپرده گذاری تدریجی و نه یکباره در این حساب از امتیاز تسهیلات ارزان قیمت برای خرید خانه استفاده کنند.

حساب پس انداز مسکن جوانان چیست؟

حساب پس انداز مسکن جوانان، یکی از انواع حسابهای سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت است. دارنده حساب قادر است با رعایت برنامه سپرده گذاری ارایه شده توسط بانک در بلند مدت با شرایط خاص استثنایی از مزایا و تسهیلات ویژه حساب مذکور برخوردار گردد.

شرایط حساب مسکن جوانان

مدت خواب سپرده در این حساب بین ۵ تا ۱۵ سال است و نرخ سود تسهیلات آن نیز به این شرح است:

۶ درصد در بازپرداخت حداکثر ۵ سال

۹ درصد در بازپرداخت های بالای ۵ سال

مدت بازپرداخت تسهیلات اعطایی حداکثر ۲۰ سال است و روش بازپرداخت اقساط به ۲  روش ساده و پلکانی است.

هر شخصی که به سن هیجده سال تمام رسیده و یا حکم رشد او از سوی دادگاه صادر شده باشد می تواند به نام خود یا کسانی که تحت ولایت و قیومیت او باشند حساب پس انداز مسکن جوانان افتتاح کند.

متقاضیان افتتاح حساب پس انداز مسکن جوانان می توانند سپرده گذاری خود را با واریز حداقل مبلغ ماهیانه (به دفعات یا به صورت یکجا در ابتدای دوره) آغاز کند.

سقف وام مسکن جوانان 

بر اساس آخرین مصوبات بانک مسکن، سقف تسهیلات برای شهر تهران ۴۰۰ میلیون تومان، در شهرهای بزرگ ۳۳۰ میلیون تومان و در سایر شهرها ۲۹۰ میلیون تومان است.

حداکثر زمان بازپرداخت این تسهیلات بر اساس مصوبه بانک مرکزی در سال ۱۳۹۹ معادل ۲۴۰ ماه معین شده است و مبلغ هر قسط معادل ۳,۵۹۸,۹۰۴ تومان است.

امکان برداشت از حساب مسکن جوانان

از حساب مسکن جوانان می توان در هر مقطعی برداشت کرد به شرط آن که متوسط موجودی از حداقل مبلغی که بانک مرکزی در هر سال تعیین می‌کند، کمتر نشود.

شرایط حساب مسکن جوانان بانک مسکن برای سال ۱۴۰۰ هنوز اعلام نشده است.

 

مدیرعامل بانک ملی ایران اعلام کرد که سقف تسهیلات از محل طرح اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن این بانک افزایش یافته است.

دکتر محمد رضا حسین زاده با بیان این که بر اساس دستورالعمل جدید، سقف تسهیلات انفرادی در شهر تهران به یک میلیارد ریال رسیده است، گفت: این رقم در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۸۰۰ میلیون ریال و در سایر مناطق شهری ۶۰۰ میلیون ریال است.

به گفته وی، این تسهیلات برای زوجین به میزان دو برابر قابل پرداخت است.

مدیرعامل بانک ملی ایران همچنین میزان مبلغ جعاله پرداختی از محل این طرح را ۴۰۰ میلیون ریال اعلام کرد.

شرایط دریافت وام مسکن با سود صفر درصد در سال ۱۴۰۰

به نقل از بانک عامل بخش مسکن، این بانک اخیراً حسابی با نام «صفر و صفر» با قابلیت بازگشایی برای عموم مردم راه اندازی کرده است.

حساب «صفر و صفر» روشی جدید برای بهره مندی متقاضیان از تسهیلات بانک تخصصی بخش مسکن با نرخ بهره صفر درصدی است. در واقع یکی از مهمترین مزایای این حساب امکان بهره مندی دارندگان حساب از تسهیلات با نرخ بهره صفر درصدی است. در مقابل این حساب برای استفاده افرادی طراحی شده است که به هر دلیلی تمایلی به دریافت سود بانکی ناشی از سپرده گذاری ندارند و در مقابل تمایل دارند در زمان مشخص نسبت به استفاده از تسهیلات بانکی بر پایه این حساب بدون پرداخت سود اقدام کنند.

در طرح یاد شده، دامنه شمول پرداخت تسهیلات از بستگان درجه یک به بستگان نزدیک سپرده‌گذار مطابق با تعریف صندوق‌های پس‌انداز مسکن شامل پدر، مادر، همسر، فرزند، برادر، خواهر، پدربزرگ، مادربزرگ و نوه گسترش یافته است

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط