بازار وام ایران
بازار وام ایران

وام مسکن

مدیرعامل بانک مسکن از کاهش ۳درصدی سود وام مسکن ۴۰۰میلیون‌تومانی جوانان خبر داد.

به گزارش مشرق، محمود شایان اظهار کرد: براساس مصوبه جدید هیئت مدیره بانک، نرخ سود تسهیلات حساب پس­‌انداز مسکن جوانان برای دوره بازپرداخت حداکثر ۵ساله، از ۹ درصد به ۶ درصد کاهش پیدا کرد.

وی ادامه داد: نرخ سود تسهیلات پرداختی در قالب فروش اقساطی مسکن (اعم از خرید یا واگذاری سهم‌الشرکه ناشی از تسهیلات اعطایی مشارکت مدنی) از محل حساب پس‌انداز مسکن جوانان با مدت بازپرداخت حداکثر ۵ساله، از ۹ درصد به ۶ درصد کاهش یافت.

بیشتر بخوانید:

وی توضیح داد: نرخ سود ۶درصدی برای تسهیلات مربوط به این حساب، ناظر به آن دسته از قراردادهای تسهیلاتی است که از تاریخ ۱۲ اسفند سال ۹۹ و بعد از این تاریخ،‌ با مدت بازپرداخت حداکثر ۵ساله امضا (ثبت قطعی قرارداد) می‌شوند.

شایان تصریح کرد، در خصوص نرخ سود سایر تسهیلات و یا تسهیلات از محل حساب پس‌انداز مسکن جوانان با مدت بازپرداخت بیش از ۵ سال، کماکان ضوابط و مقررات قبلی به قوت و اعتبار خود باقی است.

مدیرعامل بانک مسکن گفت: از آنجا که خانوارها برای صاحب خانه کردن فرزندانشان در شرایط تورمی لازم است از مدل پس‌انداز تدریجی برای تجهیز منابع مورد نیازشان استفاده کنند، حساب مسکن جوانان یک خدمت مالی اعتباری مناسب به خانوارها است.

 حساب پس‌انداز مسکن جوانان یکی از انواع حساب‌های سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت است که دارنده حساب قادر است با رعایت برنامه سپرده‌گذاری ارایه‌شده توسط بانک در بلندمدت با شرایط خاص استثنایی از مزایا و تسهیلات ویژه حساب مذکور برخوردار شود.

مدت انتظار برای دریافت تسهیلات در این حساب بین ۵ تا ۱۵ سال است و مدت زمان بازپرداخت تسهیلات به‌روش ساده ۲۰ساله و به‌روش پلکانی ۱۲ سال تعریف شده است که در مقایسه با سایر تسهیلات، مناسب ارزیابی می‌شود، دریافت‌کنندگان تسهیلات مسکن جوانان برای نحوه بازپرداخت می‌توانند از یکی از دو مدل ساده یا پلکانی بهره ببرند.

هر شخصی که به سن ۱۸ سال تمام رسیده یا حکم رشد او از سوی دادگاه صادر شده باشد می‌تواند به نام خود یا کسانی که تحت ولایت و قیمومیت او باشند حساب پس‌انداز مسکن جوانان افتتاح کند.

در زمان حاضر حداکثر سقف پرداخت تسهیلات مسکن جوانان در تهران در پایان سال پنجم سپرده‌گذاری مبلغ ۲۱۰ میلیون تومان و در پایان سال پانزدهم نیز ۴۰۰ میلیون تومان است. این تسهیلات برای شهرهای بزرگ نیز در پایان سال پنجم مبلغ ۱۵۰ میلیون و در پایان سال پانزدهم ۳۳۰ میلیون تومان تعیین شده است، همچنین برای شهرهای کوچک این دو سقف تسهیلاتی به‌ترتیب ۱۰۰ میلیون و ۲۹۰ میلیون تومان است.

با توجه به قیمت مسکن در شهرهای مختلف کشور قدرت پوشش تسهیلات مسکن جوانان برای خرید خانه توسط زوج‌ها نسبتاً مناسب است

مدیرعامل بانک مسکن از افزایش سقف وام مسکن جوانان به ۴۰۰ میلیون تومان خبر داد.

به گزارش مشرق، محمود شایان با اشاره به افزایش 60 درصدی سقف وام مسکن جوانان اظهار کرد: دارندگان حساب پس‌انداز مسکن جوانان با رعایت برنامه سپرده‌گذاری ارائه شده توسط بانک در بلندمدت دارای شرایط خاص و استثنایی از مزایا و تسهیلات ویژه ای است.

  1. وی با اشاره به اینکه دوره سپرده گذاری این نوع وام تا 15 سال است، افزود: دوره بازپرداخت این وام 20 ساله و نرخ سود آن 9درصد است.

بیشتر بخوانید:

وی تصریح کرد: با توجه به شرایط جدید قیمت مسکن، بانک مسکن سقف وام مسکن جوانان را افزایش داده است.بر این اساس سقف تسهیلات قابل پرداخت از این محل در شهر تهران در پایان سال پانزدهم با 60 درصد رشد، از 250 میلیون تومان به 400 میلیون تومان افزایش یافته است.

به گفته مدیرعامل بانک مسکن، سقف تسهیلات مذکور در شهرهای بزرگ شامل کرج، مشهد، تبریز، اصفهان، اهواز، قم، شیراز و کرمانشاه در پایان سال پانزدهم از 210 میلیون به 330 میلیون تومان افزایش یافته است. این میزان در مورد سایر نقاط شهری 184 میلیون تومان بود که امسال در ترمیم صورت گرفته به 290 میلیون تومان افزایش یافت.

برای برخورداری از سقف تسهیلات مذکور سپرده‌گذاری ماهانه در هر سال با مبالغی بیش از آنچه پیش‌تر تعیین شده بود صورت می‌گیرد. بر این اساس میزان سپرده‌گذاری ماهانه در سال اول تا پانزدهم برای برخورداری از سقف تسهیلات تعلق گرفته به افتتاح‌کنندگان حساب در سال 99 به ترتیب با مبالغ 65 هزار تومان آغازمی شود و در نهایت با افزایش مبلغ در هر سال به مبلغ 247 هزار تومان در سال پانزدهم افزایش می یابد.

سپرده گذارانی که می خواهند بین 5 سال تا 15 سال از زمان سپرده گذاری خود از سقف تسهیلات مسکن جوانان استفاده کنند می باید بیشتر از حداقل های تعیین شده واریز کنند .به طور مثال سپرده گذاری که بخواهد در پایان سال پنجم از سقف تسهیلات 210 میلیون تومان در شهر تهران بهره مند شود می باید در سال اول ماهانه مبلغ 610 هزار تومان واریز کند.

همچنین سقف تسهیلات مذکور در سه گروه شهری شامل تهران، شهرهای بزرگ و سایر نقاط شهری در پایان سال پنجم از 150، 110 و 84 میلیون تومان به ترتیب به 210، 150 و 100 میلیون تومان افزایش یافته است.

هر شخصی که به سن 18 سال تمام رسیده و یا حکم رشد او از سوی دادگاه صادر شده باشد، می‌تواند به نام خود یا کسانی که تحت ولایت و قیومیت او باشند حساب پس انداز مسکن جوانان افتتاح کند.

متقاضیان افتتاح حساب پس‌انداز مسکن جوانان می‌توانند سپرده‌گذاری خود را با واریز حداقل مبلغ ماهیانه (به دفعات یا به صورت یکجا در ابتدای دوره) آغاز کنند.

برداشت از حساب پس‌انداز مسکن جوانان در هر مقطعی بلامانع است اما برداشت از حساب مذکور باید به صورتی انجام پذیرد که متوسط موجودی حساب از حداقل مبلغ تعیین شده توسط بانک مرکزی در هر سال – که جداول آن در وبسایت بانک مسکن متناسب با سقف و واریزی‌های جدید تعیین شده در سال 99 به‌روز خواهد شد – کمتر نشود

در حالی قرار بود امسال از ۲.۲ میلیون خانوار مستاجر نیازمند به ۹۰۰ هزار مستأجر وام ودیعه مسکن پرداخت شود که رئیس کل بانک مرکزی امروز از پرداخت ۲۱۵ هزار فقره وام خبر داده، یعنی کمتر از ۱۰درصد نیازمندان.

به گزارش مشرق، اول مردادماه امسال حسن روحانی رئیس‌جمهوری در جلسه هیئت دولت با اشاره به طرح پرداخت وام ودیعه مسکن به مستاجران گفته بود: آنهایی که دارای حقوق ثابت هستند و همچنین برای خانواده‌هایی که تحت حمایت هستند در تهران برای اجاره‌ای که می‌کنند ۵۰ میلیون تومان می توانند از بانک پول بگیرند. این مبلغ در شهرهای بزرگ ۳۰ میلیون تومان و در شهرهای کوچک ۱۵ میلیون تومان است.

بیشتر بخوانید:

زمان پرداخت وام ودیعه مسکن

رئیس جمهور این اقدام را کمک بسیار خوبی برای مستاجران دانست و  افزود: این مبالغ برای مدت یکساله اجاره نامه است و مستاجران سود ۱۳ درصد را به صورت ماهانه به بانک پرداخت می‌کنند و پس از پایان موعد اجاره نامه مستاجران باید اصل پول را به بانک برگردانند.از هفته آینده وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی همه ویژگی‌های بانکی را اعلام و مقررات آن را به همه بانک‌ها ابلاغ می‌کنند و مردم را مطلع و موضوع را برای آن‌ها تشریح خواهند کرد.

رئیس جمهور تاکید کرد: این گام جدیدی است که دولت در شرایط کرونایی و به دلیل فشار اقتصادی برای مستأجران بر می‌دارد.

* ۲.۲ میلیون خانوار نیازمند وام ودیعه مسکن

سه روز پس از اظهارات رئیس‌جمهور، وزارت راه و شهرسازی ثبت‌نام برای وام ودیعه مسکن را آغاز کرد . ۶ مرداد ماه امسال مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه با  اعلام این‌که ۲.۲ میلیون خانوار مستاجر نیازمند کمک و حمایت دولت در ایام کرونا هستند، گفته بود: در این مرحله به ۹۰۰ هزار خانوار مستاجر وام ودیعه مسکن دریافت کنند.

پروانه اصلانی با یادآوری این‌که از شنبه ۴ مردادماه ثبت‌نام دریافت تسهیلات وام ودیعه مسکن آغاز شده است و تا ساعت ۲۴ روز پنجشنبه ۹ مرداد ادامه خواهد یافت، افزود: بانک مسکن یکی از بانک‌های عامل پرداخت تسهیلات وام اجاره مسکن است که مطابق با نظر و اعلام بانک مرکزی سایر بانک ها نیز این تسهیلات را به واجدان شرایط پرداخت خواهند کرد.

وی با اعلام این‌که ۶.۶ میلیون خانوار اجاره نشین در کشور داریم که همه آنها دارای مشکل نیستند، ادامه داد: بررسی‌ها نشان می‌دهد ۲.۲ میلیون خانوار نیازمند کمک های دولت برای وام اجاره مسکن هستند. در تهران با دریافت ۵۰ میلیون تومان وام اجاره مسکن، مستاجران ۵۴۰ میلیون تومان سود این وام را ماهانه به بانک می پردازند و بعد از یکسال ۵۰ میلیون تومان اصل پول را برگردانند.

وی درباره مدارک لازم برای دریافت وام  از بانک های عامل تعیین شده از سوی بانک مرکزی، گفت: تلاش بر این است که حداقل وثیقه از افراد واجد شرایط هستند دریافت شود. این ها موضوعی است که از سوی بانک مرکزی نهایی و  اعلام می شود.از تاریخ مصوبه ستاد ملی کرونا که ۴ مرداد است اجاره نامه ها مشمول استفاده از این تسهیلات می شوند. فرآیند پایش از طریق کد ملی افراد آغاز شده است. اما به شکل دقیق تر اطلاعات افراد تحت تکفل سرپرست خانوار نیز پایش خواهند شد.

وی تاکید کرد: این تعداد وامی که در نظر گرفته شده است(۹۰۰ هزار فقره) منابع کوچکی نیست و در این شرایط اقتصادی اتفاق مهمی است که افتاده است و باید به فال نیک گرفت.

*انتقاد وزیر راه از عملکرد بانک‌ها

در حالی انتظار می‌رفت با توجه به تاکید رئیس‌جمهور پرونده پرداخت وام ودیعه به مستأجران در فصل نقل و انتقالات بازار اجاره بسته شود که اواخر شهریور ماه امسال وزیر راه و شهرسازی از عملکرد بانک‌ها در پرداخت وام مذکور انتقاد کرد.

محمد اسلامی  ۲۶ شهریور ماه با بیان این‌که خروجی پرداخت وام ودیعه مسکن به مستأجران قابل قبول نیست، افزود: با آن‌که طی ۳ روز اخیر سرعت اعطای وام افزایش یافته اما همچنان خروجی خیلی کم بوده است و آمار پرداخت وام قابل قبول نیست.

وی ادامه داد: با مصوبه ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا پرداخت وام ودیعه مسکن ساده‌سازی و روان‌سازی شده است، از این رو انتظار می‌رود مردم با سرعت بالاتری وام را دریافت کنند.

وزیر راه و شهرسازی گفت: حدود ۸ هزار وام ودیعه مسکن به مستأجران پرداخت شده است.

امروز رئیس کل بانک مرکزی در خبری که روابط عمومی این بانک آنرا منتشر کرده، آخرین آمار مربوط به پرداخت وام ودیعه مسکن را اعلام کرده است.

عبدالناصر همتی با بیان اینکه نظام بانکی کشور از ابتدای سال جاری تاکنون ۷۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات بابت مساعدت به آسیب دیدگان از شیوع ویروس کرونا درنظر گرفته است، گفت: بانک ها در این شرایط سخت تمام مساعی خود را برای ارایه کمک به مردم به کار بستند.

وی افزود: در این راستا ۳۸۴ هزار فقره تسهیلات معادل ۹ هزار میلیارد تومان به واحدهای اقتصادی آسیب دیده از کرونا، ۲۱۵ هزار فقره وام کمک ودیعه مسکن معادل ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان و همچنین ۲۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه به سرپرستان خانوار یارانه بگیر پرداخت شده است؛ لذا بانکها در سال جاری نقش خود را در کمک به دولت و مردم به خوبی ایفا کرده اند.

پرداخت وام ودیعه مسکن تا پایان ماه جاری تمدید شده و طی ۷ ماه اخیر فقط ۲۳.۸ درصد از هدف برنامه اعلام شده برای حمایت از مستأجران محقق شده است و کمتر از ۱۰ درصد مستاجران نیازمند این وام را گرفتند

معاون فرهنگی آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران برنامه‌های هفته گردامیداشت شهیدان را اعلام کرد.

به گزارش مشرق، یعقوب سلیمانی امروز در یک نشست خبری گفت: «راه شهیدان ادامه دارد»شعار امسال برنامه‌های گرامیداشت روز و هفته گرامیداشت شهیدان است و در این راستا برنامه‌های متعددی در سراسر کشور با محوریت ترویجی،محیطی و فضای مجازی برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: استفاده بهینه از فضای مجازی برای اجرای برنامه‌های گرامیداشت مقام شهدا،مردمی کردن برنامه‌های برگزار شده و بهره‌مندی از ظرفیت تشکل‌های شاهد و ایثارگر از جمله سیاست‌های ما در هفته گرامیداشت مقام شهیدان است.

سلیمانی اظهار کرد: به همین مناسبت ۲۲ هزار برنامه اجرا خواهد شد و محور روز بزرگداشت شهدا یعنی ۲۲ اسفندماه،تجلیل از زنان شهید،جانباز و آزاده است.

به گفته وی،تجدیدمیثاق یا حضرت امام خمینی (ره)، اجرای  پویش اهدای خون،رونمایی از یادمان‌های شهدا،اهتزار پرچم،عطرافشانی و غبارروبی در ۱۹ هزار گلزار شهید سراسر کشور،برگزاری مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره فیلم ایثار،کاشت نهال به نام شهیدان و تجلیل از ۱۴۳ شهید کارمند بنیاد شهید از جمله برنامه‌های هفته گرامیداش مقام شهید به شمار می‌رود.

سلیمانی، برگزاری مراسم اختتامیه کنگره «لشکر فرشتگان تاریخ‌ساز»،رونمایی از ۵ جلد کتاب در این راستا،اهدای تندیس فداکاری به دانشجویان فعال در حوزه ایثار اجتماعی،اهدای ۳۰۰ تندیس به فداکاران سلامت و اجرای طرح سپاس از دیگر برنامه‌های بنیاد شهید به مناسبت گرامیداشت سالروز تاسیس بنیاد شهید و هفته گرامیداشت مقام شهیدان به شمار می‌رود.

پیش از سخنان معاون فرهنگی آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران، حجت‌الاسلام شکری نماینده‌ ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران، با اشاره به سالروز تاسیس بنیاد شهید در روز ۲۲ اسفندماه سال ۱۳۵۸،خواستار توجه کافی به این روز و همچنین تبیین آینده‌نگری حضرت امام خمینی (ره) در این راستا شد.

مهندس اوحدی معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز در این نشست خبری با ارائه گزارشی از اقدامات انجام گرفته در راستای خدمت به جامعه هدف بنیاد شهید گفت:خدمات انجام شده در بخش درمان،مسکن و اشتغال قابل توجه بوده و آمارهای موجود نشان‌دهنده این امر است. به عنوان مثال تعداد مراکز درمانی مورد نیاز جامعه هدف ما از ۲۰۰۰ مرکز در خرداد و تیرماه سال جاری به ۹۰۰۰ مرکز رسیده است.

وی افزود: جانبازان در مراجعه به مراکز درمانی به صورت صدرصد تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند و آن تعداد از جانبازانی که به مراکز غیر از مراکز درمانی بنیاد شهید مراجعه می‌کنند در استان‌ها طی ۴۸ ساعت و در شهرستان‌ها طی ۷۲ ساعت هزینه‌های درمانی خود را دریافت می‌کنند. در راستای تسهیل در پرداخت هزینه‌های درمانی،۷۰ مرکز بیمه دی در سراسر کشور راه‌اندازی شده است. همچنین ۴۵ میز خدمت بانک راه‌اندازی شده است که این تعداد تا پایان سال به ۶۵ میز خواهد رسید.

اوحدی از دولت و مجلس به خاطر تامین بودجه مورد نیاز بنیاد شهید و امور ایثارگران تشکر کرد و گفت: طبق قانون تا پایان برنامه ششم توسعه باید فرزندان شهدا و جانبازان ۷۰ درصد استخدام شوند اما مکاتباتی با رییس جمهور انجام داده و از ایشان خواستیم تا پایان دولت این استخدام‌ها اتفاق بیفتد که ایشان نیز دستور استخدام ۱۲ هزار نفر از این عزیزان را صادر کردند و در جلسه‌ای که با معاون اول ریاست جمهوری برگزار شد دستور استخدام همه فرزندان شهدا و جانبازان ۷۰ درصد تا پایان امسال صادر شد که دستور بسیار بزرگی بود و تا به حال سابقه دستور استخدام این میزان فرزند شهید و جانباز را در هیچ دولتی نداشتیم.

وی با تأکید بر طولانی و سخت بودن فرایند استخدام این تعداد از متقاضیان، عنوان کرد: برای این کار ابتدا باید سازمان امور استخدامی کشور پست‌های خالی را از همه دستگاه‌ها استعلام و پست‌های جدید را اعلام می‌کرد. از سوی دیگر معاونت تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز مدارک تحصیلی فرزندان شهدا و جانبازان مورد نظر و تعداد محصلین هر رشته را از طریق سامانه سجایا جمع‌آوری می‌کرد که کار سنگینی بود و تلاش شبانه‌روزی عزیزان را به همراه داشت اما این فهرست تهیه شد و در نهایت در جلسه‌ای که اخیرا در سازمان امور استخدامی کشور برگزار شد؛ به جمع‌بندی قطعی درباره استخدام این عزیزان رسیدند.
معاون رییس جمهور درباره شرایط و چگونگی استخدام فرزندان شاهد و ایثارگر گفت: مطابق اعلام رییس سازمان امور استخدامی کشور برای فرزندان شهدا و جانبازان ۷۰ درصد که مدرک لیسانس و فوق‌لیسانس دارند مشکلی وجود ندارد اما برای افراد با مدرک دیپلم فقط در پست‌های خاصی امکان استخدام وجود خواهد داشت.
وی افزود: طبق مصوبه، دولت امکان استخدام افراد با مدرک دیپلم وجود ندارد و از طرفی دستور است که همه این عزیزان استخدام شوند، لذا برای افراد با مدرک دیپلم استثنا قائل شده‌اند. چرا که معمولاً در وزارتخانه‌ها پست برای مدرک دیپلم نداریم اما چند مجموعه که معمولاً افراد دیپلم را هم استخدام می‌کنند، قول مساعدت داده‌اند که افراد دیپلم هم استخدام شوند.

اوحدی درباره تاریخ برگزاری آزمون استخدامی فرزندان شاهد و ایثارگر هم عنوان کرد: مجلس مصوب کرده است که هر استخدامی در کشور باید از طریق آزمون صورت بگیرد اما این آزمون برای عموم نیست، بلکه فقط بین خود فرزندان شهدا و جانبازان ۷۰ درصد برگزار می‌شود.
وی افزود: از آنجا که آزمون‌های کشور را سازمان سنجش برگزار می‌کند، با این سازمان رایزنی‌هایی شده و تأکید ما این است که تا قبل از شروع سال جدید شاهد برگزاری این آزمون استخدامی باشیم. .

اوحدی در بخش دیگر سخنانش به ۲۹ سفر استانی انجام شده اشاره کرد و گفت:دراین سفرها با هماهنگی وزارت راه و شهرسازی ۷۰ هزار مورد زمین برای ساخت مسکن ایثارگران فراهم و به تملک بنیاد شهید در آمد.براساس تفاهم‌نامه‌ امضا شده،باید ۲۰ هزار مورد زمین برای ساخت مسکن آماده شود که از این تعداد ۱۹ هزار و ۴۲۱ مورد آماده شده است. در کنار حمایت‌های بنیاد شهید،وام مسکن نیز پشتوانه ساخت واحدهای مسکونی ایثارگران خواهد بود.

معاون رئیس جمهور به برگزاری کمیسیون‌ها پزشکی بنیاد شهید اشاره کرد و گفت: در سال ۱۳۹۸ ۵۴ هزار پرونده در کمیسیون‌های مربوطه بررسی شد و این تعداد در سال جاری به ۵۶ هزار پرونده رسیده است.همچنین امسال برخلاف سال گذشته که تنها در دو روز هفته کمیسیون برگزارمی‌شود، در تمام طول هفته شاهد بررسی پرونده‌های در کمیسیون‌ها هستیم.

وی درپایان سخنانش گفت:هفته آینده ۵۹ طرح مربوط به ایثارگران با حضور رئیس جمهور افتتاح خواهد شد

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس گفت: اگر بخواهید بخشی نگاه کنید، ما از افزایش قیمت‌ها منتفع می‌شویم، ولی از طرف دیگر هزینه‌های ساخت واحدهای مسکونی چند برابر می‌شود و این برای ما اصلا خوب نیست.
به گزارش مشرق، اگر کسی آگاهی کمی هم از مسکن مهر داشته باشد، بعید است که از پروژه شهر جدید پردیس چیزی نشنیده باشد. در محل کنونی شهر جدید پردیس، در سال‌های قبل از انقلاب قرار بود، یک شهرک ساخته شود و به وسیله آن شاهد تمرکززدایی جمعیتی از پایتخت ایران باشیم. این کار با ایجاد تأسیساتی در ورودی آن آغاز شد، اما با وقوع انقلاب، عملیات ساختمانی متوقف شد و سپس وزارت مسکن و شهرسازی در محل آن اقدام به طراحی و احداث شهر جدید پردیس کرد.

یادآوری اتفاقات ابتدایی مسکن مهر پردیس و صف ۳ کیلومتری متقاضیان برای ثبت‌نام در این پروژه به ندرت برای سایر پروژه‌های مسکن تکرار شد، اما این پروژه غول پیکر که قرار بود در انتهای سال ۹۲ با ساخت بیش از ۸۰ هزار واحد مسکونی به اتمام برسد، اکنون با گذشت بیش از ۷ سال از مهلت مقرر همچنان ادامه دارد.

در همین راستا و به منظور کسب اطلاع از آخرین فعل و انفعالات پروژه مسکن مهر پردیس به سراغ سید مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس رفتیم تا پیرامون این ابر پروژه مسکن مهر به بحث بنشینیم.

مشروح این گفت‌وگو به شرح ذیل است:

 

*در شهر جدید پردیس، سه شهر مجزا ساخته شد

** برای آغاز مصاحبه ممکن است، پیرامون مشخصات فنی پروژه مسکن مهر پردیس توضیحاتی ارائه دهید؟

هدایت: پردیس آخرین پروژۀ مسکن مهر بود که در کشور شروع شد و از لحاظ حجم عملیات اجرایی و مالی بزرگترین پروژه مسکن مهر به حساب می‌آمد. یعنی بعد از انقلاب تا به امروز پروژه‌ای در مقیاس پردیس نداشتیم. این پروژه ۸۵ هزار واحدی در یک توپوگرافی بسیار پیچیده و با حجم مالی بالایی آغاز شد که متاسفانه یک سری اتفاقات دست به دست هم دادند تا پروژۀ پردیس به یک پروژۀ سنواتی تبدیل شود و گروه هدفی که ما به دنبال صاحب‌خانه کردن آن‌ها بودیم به دلیل طولانی شدن زمان ساخت از دست برود.

** ممکن است به اتفاقات مد نظر که زمینه از دست رفتم هدف صاحب‌خانه شدن اقشار کم‌درآمد منجر شد را شرح دهید؟

هدایت: اولین اتفاقی که افتاد این بود که در سال ۹۱ نوسان  ۳ برابری قیمت دلار را داشتیم و نرخ ارز ۱۰۰۰ تومان به ۳۰۰۰ تومان رسید. مسکن مهر پردیس هم با همان ۳۰۰ هزار تومانی که مسکن مهر پایه‌گذاری شده بود، شروع شد و اتفاق ناخوشایندی که اثرات منفی در پروژۀ پردیس گذاشت و سرعت پروژه را کم کرد، همین بحث افزایش قیمت‌ها بود. ما در آن مقطع از لحاظ پیش‌بینی مالی که به مردم اعلام کرده بودیم، عقب افتادیم و قیمت همه چیز افزایش پیدا کرد، برای مثال  میلگرد از ۵۰۰ تومان به ۲۰۰۰ تومان رسید و بعد هم که با تغییرات دولت روبرو شدیم که این موضوعات سیاسی هم در تطویل این پروژه بی‌تأثیر نبود. از سوی دیگر حجم کاری که برای پردیس تعریف شده بود بسیار بالا بود و عملاً در پردیس سه شهر ساخته می‌شد نه یک مسکن مهر. در شهرها اگر ۲۰۰۰ مسکن مهر می‌ساختیم ، وسط شهر بود و دسترسی به خدمات میسر بود، ولی پردیس سه شهر بود که هیچ خدماتی نداشت.

*تعیین تکلیف نشدن ۱۰ هزار تقاضا در پردیس می‌توانست به یک بحران فراملی تبدیل شود

** این سه شهر مد نظر در پروژه پردیس کدام بخش از واحدهای مسکونی است؟

هدایت: فاز ۱۱ ما عملا یک شهر ۱۲۰ هزار نفری است و فاز ۸ هم یک شهر ۱۲۰ هزار نفری دیگر تلقی می‌شود. فاز ۵ و ۹ هم یک شهر ۵۰ هزار نفری هستند. در فاز ۱۱، ۳۴ هزار واحد و در فاز ۸ هم حدود ۳۳ هزار واحد برای واگذاری احداث کردیم. اگر بُعد خانوار را ۴ در نظر بگیریم، این سه پروژه هر کدام یک شهر محسوب می‌شوند.

حالا ما باید در آن‌جا شبکۀ آب و فاضلاب، انتقال آب، مخازن آب، تأسیسات پمپاژ، تصفیه‌خانۀ، مسجد و مدرسه، درمانگاه، تقاطع غیر هم‌سطح، مناطق تجاری و سایر زیرساخت ها را هم ایجاد می‌کردیم که همین پروژه را سنگین می‌کرد. به‌عنوان مثال ما در کل پروژه‌های پردیس حدود ۱۵۰ کیلومتر دیوار حائل داریم که نشان‌دهندۀ گستردگی کار است و در باقی پروژه‌ها وضعیت به این صورت نبود. به خاطر حجم کاری هم که در پردیس تعریف شده بود و زمانی که نیاز داشت مدام دچار افزایش قیمت می‌شدیم یعنی ما پروژۀ پردیس را با دلار ۱۰۰۰ تومان شروع کردیم و در حال حاضر با دلار ۲۳۰۰۰ تومانی کار را پیش می‌بریم. بحث مدیریت‌ها هم بود و بعضاً هم در مقاطعی مردم به تعهدات مالی خود عمل نکردند، ولی ما از روزی که به پردیس بازگشتیم، اولین کاری که کردیم صورت مسائل را درآوردیم.

** این صورت مسائل چه مواردی را شامل می‌شود؟

هدایت: اولین صورت مسئله این بود که ۱۰ هزار نفر در پردیس از سال ۹۰ ثبت‌نام کرده بودند و کامل پول را واریز کرده بودند اما هنوز انتخاب واحد انجام نشده بود. یعنی یک عده در خانه مستقر شده بودند، ولی یک عده هنوز واحدی برای آن‌ها شروع نشده بود، طبعا واحدی هم انتخاب نکرده بودند که طیف بسیار گسترده‌ای را شامل می‌شد. اگر ما آن‌ها را تعیین تکلیف نکرده بودیم، همین امروز به بزرگ‌ترین موضوع فرا ملی تبدیل می‌شد. موضوع بعدی، واگذاری قراردادها و اسناد مالکیت مردم به مسکن مهرهایی بود که واگذار نشده بودند. از طرفی تعیین تکلیف پیمان‌کاران متوقف شده بود. یعنی پیمان‌کاران کم‌کاری کار را تعطیل کرده بودند. یک سری اراضی هم معارض‌دار بود و زمین‌خوار آمده بود و زمین‌ها را تصرف کرده بود که باید آن را هم تعیین تکلیف می‌کردیم.

*تکمیل پردیس در انتهای سال۹۷ به ۶ هزار میلیارد تومان سرمایه نیاز داشت

** یکی از مشکلات عمده آن مقطع زمانی کمبود تسهیلات برای متقاضیان مسکن مهر بود، دلیل این امر را چه می‌دانید؟

هدایت: چون کسری بود. در پردیس یک برنامۀ جامعی که بخواهیم همۀ واحدها را کامل کنیم و با تمام امکانات به مردم تحویل بدهیم، وجود نداشت. قبل از آقای اسلامی چنین برنامه‌ای نداشتیم که همۀ منابع را بسیج کنیم تا این مسکن مهر را کامل کنیم و عملا این اتفاق از زمان آقای اسلامی افتاد. در این راستا، اولین کاری که ما کردیم گفتیم اگر بخواهیم واحدهای این ۱۰ هزار نفر را بسازیم باید چکار کنیم؟ به همین منظور مازاد وام مسکن مهر، از شهرهای دیگر را به پردیس انتقال دادیم، اراضی را آزادسازی کردیم و از محاکم قضایی حکم گرفتیم و پروژه‌های جدید را شروع کردیم و تمام ۱۰ هزار نفر در پردیس واحد انتخاب کردند و قرارداد را به آن‌ها تحویل دادیم و خیالشان راحت شد که سند دارند و خانه هم در حال ساخته‌شدن است. سپس پیمانکار حدود  ۱۸ هزار واحد مسکونی را به دلیل نداشتن توان کافی خلع کردیم و گفتیم یا خودتان کار را به یک پیمان‌کار توان‌مند محول کنید یا قراردادتان را فسخ کنید.

شرکت کوزو که یکی از سازنده‌های یک فاز ۳۳ هزار واحدی ما هست، ۴ سال بود که کار را تعطیل کرده بود و به ترکیه رفته بود. آقای اسلامی شخصا ورود کرد و این شرکت را برگرداندیم و تا به امروز با افتتاحی که در اسفندماه خواهیم داشت تنها ۵۰۰۰ واحد آن باقی می‌ماند که تا آخر سال برنامه این هست که آن را به سرانجام برسانیم.

** در اظهاراتتان به مسئله افزایش قیمت نهاده‌های تولید مسکن اشاره کردید، برای تامین منابع مالی ناشی از این موضوع چه فعالیتی انجام دادید؟

هدایت: پس از اینکه پیمان‌کاران را تعیین تکلیف کردیم به سراغ اصلی‌ترین موضوع یعنی تأمین منابع مالی رفتیم که در آن مقطع به ۶ هزار میلیارد تومان سرمایه نیاز داشتیم و پول بانک و آوردۀ مردم هم تمام شده بود. ما هم می‌دانستیم که دولت در بودجۀ سال ۹۸ و ۹۹ پولی ندارد، پس درخواست کردیم که اجازه بدهند از محل منابع خودمان یعنی فروش اراضی و به صورت اختیار با فروش عرصه به درخواست‌کنندگان و علاقه‌مندان، تمام منابع خود را بسیج کنیم. سپس ۱۰۰۰ میلیارد تومان وام با سود ۱۸ درصد از بانک مسکن گرفتیم که بازپرداخت آن را خودمان انجام می‌دهیم و در کل تأمین منابع کردیم و کار را پیش بردیم. به لطف خدا با افتتاحی که در اسفندماه انجام خواهیم داد، افتتاحات پردیس به حدود ۷۰ هزار واحد خواهد رسید و ۱۲ هزار واحد باقی خواهد ماند که تلاش ما این است تا آخر این دولت به اتمام برسانیم. اتفاق بدی که بازهم تکرار شد، این بود که ما تأمین منابع کردیم، ولی به افزایش قیمت‌ها در امسال برخوردیم که ارزش وام ۱۰۰۰ میلیاردی ما یک سوم شد، اما مثلا قیمت آسانسور از ۵۰ میلیون به ۱۵۰ میلیون افزایش پیدا کرد و حتی مشکل الان ما سیمان هست که پیدا نمی‌شود و باید به چندین برابر قیمت از دلال سیمان بخریم.

 

*شهر جدید پردیس به جولانگاه دلال‌های مسکن تبدیل شده است

** در حال حاضر یک پدیده عجیب در شهر پردیس، رشد قارچی بنگاه‌های مشاور املاک است، به چه دلیل این پدیده اتفاق افتاد؟

هدایت: یک اتفاق بدی هم که طی این زمانی که پروژه دچار تطویل شده در پردیس افتاد، این است که خیلی از واحدها به دست دلال و نفرات دوم یا سوم افتاده است. یک زمانی که مردم ناامید شده بودند بعضی واحدها را حتی با ۵ میلیون به دلال فروخته‌اند و الان دلالانی هستند که به صورت انبوه مالک واحدها هستند. ما یک‌دفعه دیدیم که هر چقدر هم منابع می‌آوریم باز هم کم است و گفتیم لااقل بخشی از افزایش قیمت‌ها را از نفرات دوم، سوم یا سرمایه‌گذارانی که واحد به تعداد زیاد خریدند، بگیریم، یعنی از نفرات اول یک ریال هم نگرفتیم. مثلا در فاز ۱۱، مردم ۲۹ میلیون تومان آورده داشتند، در حالی‌که الان فقط آسانسور هر واحد ۲۰ میلیون تومان است و پکیج، کولر، درب داخلی، درب ضدسرقت، کلید و پریز، رادیات و سایر نصبیات همگی حدود ۸۰ میلیون تومان خواهد شد. چون نفرات اول گروه هدف مسکن مهر هستند و هرچقدر هم به این‌ها کمک کنیم، کم است، لذا یک ریال هم از آن‌ها دریافت نکردیم. فقط اخیراً گفتیم که بخشی از افزایش قیمت‌ها را که در قانون گفته شده باید همه آن را بپردازند، از نفرات دوم و سرمایه‌گذاران بگیریم. باز هم در این مرحله نفرات دوم به بعد را جدا کردیم و گفتیم خانواده‌های شهدا، تحت پوشش کمیته امداد، تحت پوشش بهزیستی و نفرات با شرایط خاص هم این افزایش قیمت را لازم نیست بپردازند و حتی کمیته‌ای تشکیل دادیم که افراد کم‌بضاعتی که شامل موارد بالا نمی‌شوند ولی نفرات دوم هستند، هم به وضعیت آن‌ها رسیدگی شود و از آن‌ها هم هیچ پولی دریافت نمی‌شود. در کل هدف ما این بود که بین کسانی که دلال و سوداگر هستند و فقط خرید و فروش می‌کنند با مصرف‌کنندۀ واقعی تفاوت قائل شویم. به جرأت می‌توان گفت بیش از ۵۰ درصد واحدهای پردیس دست نفرات دوم و سوم هستند. در یک نمونه یک شخث حقوقی حدود ۷۰۰ واحد مسکونی در پردیس داشت.

** برای مقابله با سوداگری در پردیس چه اقداماتی را ساماندهی کردید؟

هدایت: یک زمان هم پردیس در نابه‌سامانی وحشتناکی بود و بنگاه‌داران هر کدام یک گروه در فضای مجازی تشکیل دادند و در آن جا به مردم اطلاعات غلط می‌دهند. یک روز می‌گویند این پروژه بد است یا فلان پروژه خوب است یا یک روز تجمع ایجاد می‌کنند. ما با همکاری همکاران، گروه‌های فضای مجازی را سامان‌دهی کردیم و اطلاع‌رسانی خودمان را وسیع کردیم و برای هر پروژه با جزئیات اطلاع‌رسانی می‌کنیم و هر هفته ما بازدید می‌رویم و همۀ بازدیدها خروجی‌محور است. از سوی دیگر برای مقابله با دلالان شورای تأمین با چند نفر در این رابطه برخورد کرده و چند نفر هم پروندۀ در حال بررسی دارند ولی ما یک سری ضعف قوانین داریم. طرف می‌گوید خب دارم خرید و فروش می‌کنم و قانونی نداریم که خرید و فروش سرپایی جرم است. بعضاً مشکلات اقتصادی هم بی‌تأثیر نیست و الان دلالی به بهترین شغل تبدیل شده است و با ۱۰ خرید و فروش به اندازۀ یک سال یک کارمند درآمد دارد. الان ما مثلا ۲۰ تا مجتمع تجاری راه‌اندازی می‌کنیم و همۀ ۲۰ واحد تبدیل به بنگاه می‌شود. خریدار مغازه می‌گوید بنگاه ماهی ۲۰ میلیون از من اجاره می‌کند ولی نانوایی ۵۰۰ هزار تومان آخر سر مجبور شدیم کاربری برای مغازه‌ها گذاشتیم. در پردیس مافیای مسکنی هست که قدرت هم دارند. این بحث مالیات بر خانه‌های خالی بسیار کمک‌کننده است و بنگاه‌ها مجبور به عرضه می‌شوند.

*قانونی شدن خرید و فروش مسکن مهر زمینه افزایش قیمت را به وجود آورد

** در بحث فروش عرصه واحدهای مسکن مهر پردیس، طراحان مسکن فروش اجارۀ ۹۹ ساله را برای آن جا پیش‌بینی کرده بودند ومعتقد بودند با این اجارۀ ۹۹ ساله شما از ورود سوداگران به بازار مسکن جلوگیری می‌کنید. حالا شما برای تأمین منابع شروع به فروش عرصه به صورت اختیاری کردید. آیا همین موضوع روی لانه کردن سوداگران در پردیس و افزایش قیمت مسکن‌ها بی‌تأثیر نبوده است؟

هدایت: قانون مسکن مهر این بود که به هیچ وجه خرید و فروش نشود و زمین آن هم اجارۀ ۹۹ ساله بود تا قیمت زمین را از قیمت تمام‌شدۀ مسکن جدا کنیم و گروه هدف صاحب‌خانه بشوند. در این حالت هم برخی مردم به صورت وکالتی و خارج از چارچوب‌های قانونی واحدها را می‌فروختند و دیده می‌شد که یک واحد را به چندین نفر فروختند و الان هم این مشکل هست. به تازگی ما نامه از دادستان گرفتیم و ادارۀ ثبت تمام دفترخانه‌ها را مکلیف کردیم که وکالتی مسکن مهر معامله نکنند.  در کنار این‌که جلوی کارهای خارج از عرف گرفته شده بود، دولت خرید و فروش مسکن مهر را آزاد کرد و طبیعتاً خرید و فروش در ریل قانونی افتاد ولی اگر کاملا جلوی خرید و فروش گرفته می‌شد، ۱۰۰ درصد قیمت آن پایین‌تر بود و فرمایش شما عملیاتی می‌شد.

** در این مدت که عرصه واحدهای مسکونی به فروش رفته چه میزان منابع از این محل جذب شده است؟

هدایت: ظرف ۲ سال فروش عرصه حدود ۹۰۰ میلیارد تومان سرمایه از این محل به دست آمدکه بخشی از آن نقدی است و بخشی هم به صورت چک ۵ ساله است و در سنوات می‌آید. نسبت به هزینه‌هایی که انجام می‌دهیم عرصه کمک هست، ولی خیلی تأثیرگذار نیست.

*از افزایش قیمت زمین منتفع هستیم، اما این چندین برابر این نفع را باید در مسکن مهر هزینه کرد

** اخیرا مصوبه تامین اعتبار متروی پردیس از سوی هیئت وزیران صادر شد، منابع مالی این پروژه به چه طریق تامین می‌شود؟

هدایت: ۷۰ درصد را ما از منابع دولتی تأمین می‌کنیم و ۳۰ درصد هم قرارگاه خاتم‌الانبیا تأمین می‌کند و اولین پروژۀ مشارکتی ریلی در کشور است و حدود ۴۰۰۰ میلیارد تومان منابع نیاز دارد. ان‌شاالله این مترو هم تکمیل بشود، پردیس هم همان تهران خواهد شد. این پروژه ۴ ساله است ولی تلاش ما این است که ۴۰ ماهه تمام بشود، چراکه یک پروژۀ سرمایه‌گذاری است و منابع ما از این باب که از محل فروش اراضی است و مشخص است، پایدار و پرقدرت است و دولت هم کمک می‌کند. یک امتیازی که متروی پردیس دارد این است که هیچ معارضی در مسیر نیست و تمام آن تونل است و فقط بالای جاجرود یک پل هست که از تونل خارج می‌شویم و روی پل می‌رویم و دوباره تونل ادامه پیدا می‌کند و حتی تمام ایستگاه‌های ما هم زیرزمینی است. مثلا در هشتگرد بزرگ‌ترین معضل ما حل معارضان بود.

** بحثی دربارۀ منابعی بود که از فروش زمین به دست می‌آمد. برخی کارشناسان می‌گویند که وقتی شرکت عمران از فروش زمین منابع کسب می‌کند، پس در افزایش قیمت پردیس هم ذی‌نفع است چون هرچقدر قیمت افزایش پیدا کند می‌تواند زمین را گران‌تر بفروشد. پاسخ شما به این اظهار نظر کارشناسان چیست؟

هدایت: ما طبق قانون وظیفه داریم، اراضی را با قیمت پایۀ کارشناسی از طریق مزایده بفروشیم و نمی‌توانیم به هر کس و با هر قیمتی زمین را بفروشیم ولی این‌که با افزایش قیمت مسکن در پردیس، ما هم زمین را گران‌تر می‌فروشیم کاملا درست است، اما بحث زمین و مسکن در ایران ربطی به معادلات عرضه و تقاضا ندارد و متأثر از اقتصاد و سیاست کشور است. اگر بخواهید طبق معادلات رایج حساب کنید خب بسیاری واحد خالی در پردیس وجود دارد و قیمت باید پایین بیاید ولی اینطور نیست. مثلا ما یک زمین را متری ۱۰ میلیون برای فروش گذاشته بودیم ولی در مزایده ۲۵ میلیون فروش رفته است و دست ما نیست. اینکه قیمت بالاتر برود به نفع ما در شرکت عمران است، درست نیست و بالعکس چون ما تمام پول‌هایمان را به مسکن مهر می‌بریم از یک طرف زمین ۲ برابر می‌شود ولی از طرف دیگر پکیج ۴ برابر می‌شود یا سیمان گران می‌شود. طبیعتا ما آسیب می‌بینیم. ما پیمان‌کار نیستیم بلکه هر چیزی داریم می‌فروشیم تا واحدها را کامل کنیم و به مردم تحویل بدهیم. پیمان‌کار یک بخش دیگر کار است. من بین مردم و سازنده واسطه بودم وام  ولی وسط کار دیدم مردم پول کم آوردند، تمام پول را آوردم حدود ۸ هزار میلیارد تومان پول دولت را آوردم تا واحدها را کامل کنم و ما در کنار مردم هستیم. منظورم این است که ما از این بحث افزایش قیمت‌ها اگر بخواهید بخشی نگاه کنید بدون وام مسکن مهر بله منتفع می‌شویم، ولی از طرف دیگر هزینه‌ها چند برابر می‌شود و اصلا خوب نیست. من واقعا خوشحال می‌شوم واحدهای پ ردیس ۱۰۰ میلیون بشود و زمین هم بشود ۲ میلیون چون در کل به نفع مردم و شرکت عمران است.

 

*افتخار من تکمیل زیرساخت‌های حمل و نقل پردیس بود

** ددر بحثی دیگر که گفتید برای رساندن انرژی به پردیس بابت موقعیتی که داشت مشکل داشتید. بحث دیوار حائل را مطرح کردید که یعنی موقعیت مناسب شهری نبود. در کل بحث انتخاب مکان در مسکن مهر خصوصا در شهرهای جدید مثل پردیس خیلی مطرح شده است. شما که از ابتدا در جریان این پروژه بودید آیا انتخاب مکان این پروژه در دولت نهم انجام شد یا قبل‌تر پیش‌بینی شده بود؟

هدایت: مکان‌هایی که برای پروژه پردیس انتخاب شد، فاز ۵ و ۹ داخل محدوده شهری بود و فاز ۸ و ۱۱ به محدودۀ پردیس اضافه شد. در آن مقطع که ثبت‌نام مسکن مهر را شروع کردیم یک صف ۳ کیلومتری برای پردیس ایجاد شد و بیشترین متقاضی برای این شهر بود و در آن زمان مجبور شدند که پردیس را گسترش بدهند. در حالی‌که پرند و هشتگرد این قدر متقاضی نداشت. در واقع هزینه‌های پردیس وام  بالاست، ولی ارزش افزودۀ آن هم زیاد است. مثلا همۀ واحدهای پردیس نمای فوق‌العاده دارد و از آب و هوای مطلوبی بهره می‌برند. همین باعث افزایش متقاضی شد و در آخر جانمایی شد که این جانمایی هزینه‌بر بود و الان هزینۀ آن را می‌پردازیم. البته انتخاب مکان شهرهای جدید حتی پیش از انقلاب انجام شده بود. بحث این هست که این‌ها جزو شهر جدید هستند و اراضی دولتی هستند که برای مسکن مهر بارگذاری شدند.

** برخی از منتقدان پروژه پردیس می‌گویند، بخشی از منابع مرتبط با ساخت مسکن مهر را آقای هدایت به بخش زیرساختی نظیر راه برد و همین امر منجر به اتمام منابع مالی و تاخیر پروژه پردیس شد. این انتقاد را تا چه اندازه وارد می‌دانید؟

هدایت: یکی از افتخارات من همین کار است. اولا که این هزینه‌ها را در برآورد مردم دیده بودیم و گفته بودیم که ۱ میلیون بابت تقاطع‌های غیرهم‌سطح و زیرساخت‌ها پرداخت کنند. ما رفته بودیم پشت کوه‌های فاز ۱۱ و ۸ پروژه را شروع کرده بودیم و دولت هم منابع نداشت و این را درآورده‌های مردمی آن مقطع دیدیم. بعد از اینکه افزایش قیمت‌ها رخ داد، این عددها خودش را نشان داد. اگر در آن مقطع این دسترسی‌ها انجام نمی‌شد تا ۲۰ سال آینده هم به سرانجام نمی‌رسید. اون موقع با ۵۰۰ میلیارد اگر این پروژه را انجام دادیم الان با ۱۰ هزار میلیارد تومان هم انجام نمی‌شود. ارزش افزوده‌ای که این کار روی واحدهای مردم ایجاد کرد، از همین پول‌ها بود.

*پرونده مسکن مهر پردیس تا پایان دولت بسته خواهد شد

** آیا برآوردی دارید که چه تعداد از واحدهای مسکونی در پردیس تکمیل شده و بدون سکنه است؟

هدایت: تقریبا ۳۰ تا ۴۰ درصد واحدها خالی هستند. البته فصل نقل و انتقالات خرداد تا شهریور است که اطمینان دارم در این بازه سال آینده بیشتر این واحدهای خالی پر می‌شود، چون اجاره‌بهای این واحدها هم بالاست، اگر مالک خودش هم ساکن نشود، حتما اجاره می‌دهد و معتقدم که در ۱۴۰۰ بخش زیادی از واحدهای پردیس پر می‌شود. به نظر تصویب طرح مالیات بر خانه‌های خالی نیز این روند را تسریع کند.

** یادم هست یک مصاحبه هم با یک سایت خبری انجام دادید که گفتید قیمت واحدهای مسکن مهر کم است؟ این اظهار نظرها در چه رویکردی بیان می‌شود؟

هدایت: ما الان درحال ساخت اقدام ملی هستیم. پیش‌بینی این است که با قیمت‌های امروز ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون قیمت تمام‌شدۀ آن‌ها باشد. حالا در پردیس اگر بخواهید خودتان واحدی وام با همان مشخصات بسازید با هزینۀ نظام مهندسی، مالیات و سایر حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون می‌شود. در مقطعی بنگاه‌ها ریخته بودند و این واحدها را ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون از مردم می‌خریدند. آن زمان من در مصاحبه این موضوع را گفتم که مسکن مهر برای مردم حداقل ۲۰۰ میلیون از اینکه خودشان بخواهند آن مسکن را بسازند ارزان‌تر است ولی بنگاه‌ها کلی حاشیه برای من درست کردند. پردیس وحشتناک منافع دارد. ۲۰۰۰ بنگاه واقعی و ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلال در پردیس داریم و این منافع در هیچ جای کشور نیست. مثلا شما یک واحد دارید و می‌خواهید بفروشید. اولین بنگاه به شما ۶۰۰ میلیون قیمت پیشنهاد می‌دهد درحالی‌که شما می‌گویید، قیمت واقعی ۷۰۰ میلیون است.

همان لحظه بدون خبر شما، عکستان را می‌گیرند و در گروه خود قرار می‌دهند. حالا شما به بنگاه دوم و سوم می‌روید و همه می‌گویند، قیمت واحد شما ۶۰۰ میلیون است و شما مجبور می‌شوید به همین قیمت بفروشید. حالا اگر بخواهند همان واحد را بفروشند یک جریان درست می‌کنند و به قیمت‌های غیرواقعی و بالاتر از واقعیت همان واحدها را می‌فروشند. دستشان که خالی شد دوباره مسکن مهر را می‌کوبند تا بتوانند واحد بیشتری بخرند. ما به مردم می‌گوییم مواظب باشید وارد این بازی‌ها نشوید.

** پروژه مسکن مهر پردیس در چه تاریخی به اتمام می‌رسد؟

هدایت: آن‌هایی که امسال مشمول کسری نشدند، همین امسال تکمیل می‌شود و مابقی هم تا پایان دولت. انشاالله حدود شهریورماه پروندۀ مسکن مهر در پردیس بسته خواهد شد

میانگین قیمت هر برگه تسهیلات مسکن در معاملات امروز فرابورس به ۵۵ هزار تومان و هزینه دریافت وام مسکن از محل اوراق نیز به ۲۶.۴ میلیون تومان رسید.
به گزارش سرویس بورس مشرق، معاملات امروز گواهی حق تقدم اوراق تسهیلات مسکن با ثبات و آرامش همراه بود و میانگین قیمتی بیشتر نمادهای معاملاتی زیرمجموعه تسه، در محدوده ۵۴ تا ۵۶ هزار تومان در نوسان بود.

همچنین هیچ یک از نمادهای معاملاتی اوراق تسهیلات مسکن نتوانست در معاملات امروز فرابورس به دامنه نوسان مثبت یا منفی ۵ درصد برسد و اکثر افزایش یا کاهش قیمت‌ها در دامنه نوسان کمتر از مثبت یا منفی یک درصد بود که نشان دهنده ثبات در بازار امروز معاملات اوراق تسهیلات است.

بیشتر بخوانید:

کلید سودآوری در بازار سرمایه/ آینده مثبت پیش روی بورس
تعداد معاملات در هر نماد عمدتاً زیر ۱۰۰ فقره معامله و تعداد برگه‌های به فروش رسیده برای بیشتر نمادهای زیرمجموعه تسه به جز نمادهای صادر شده در ماه‌های اخیر، کمتر از ۲ هزار برگه بود.

بیشترین تعداد فروش اوراق تسهیلات مسکن با ۳۷ هزار و ۷۳۰ برگه به نماد تسه ۹۹۱۱ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در بهمن امسال) با میانگین قیمتی ۵۵ هزار و ۹۶۴ تومان تعلق داشت؛ در رتبه‌های بعدی نیز نمادهای معاملاتی تسه ۹۹۰۸، ۹۹۰۹ و ۹۹۱۰ (اوراق مسکن ماه‌های آبان، آذر و دی امسال) و هر سه نماد با فروش ۱۷ هزار برگه قرار دارند. هر ۳ نماد هم با قیمت ۵۵ هزار و ۹۰۰ تومان به فروش رسیدند.

از سوی دیگر در معاملات امروز فرابورس، تعداد محدودی از برگه‌های تسهیلات مسکن در قیمت ۵۱ هزار و ۸۰۰ تومان به عنوان کمترین نرخ فروش و تعداد محدودی از برگه‌ها نیز در قیمت ۵۸ هزار و ۵۰۰ تومان به عنوان سقف قیمتی معاملات امروز، دست به دست شدند.

تعداد معاملات مسکن رشد کرد؛ اوراق تسهیلات به ثبات رسید

این در حالی است که بر اساس اعلام بانک مرکزی در گزارش بازار مسکن تهران در بهمن ماه، رشد ۳.۷ درصدی متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی نسبت به دی ماه رخ داده است؛ تعداد معاملات مسکن نیز رشد ۱۱.۴ درصدی را ظرف یک ماه تجربه کرد.

اگرچه تعداد معاملات در بهمن ماه رشد داشت اما تنها ۳ هزار و ۹۱۷ فقره معامله ثبت شد این در حالی است که در بهمن ماه سال گذشته، این شاخص، ۱۳ هزار و ۲۹۶ فقره بود که نشانه کاهش ۷۰ درصدی تعداد معاملات در بازار مسکن نسبت به سال قبل است.

هزینه دریافت وام مسکن، ۲۶.۴ میلیون تومان

با توجه به اینکه میانگین قیمت اوراق تسهیلات مسکن در معاملات امروز ۵۵ هزار تومان بود و همچنین سقف تسهیلات مسکن نیز در تهران برای زوجین ۲۴۰ و فردی ۱۴۰ میلیون تومان است که می‌بایست ۴۸۰ و ۲۸۰ برگه گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن خریداری کنند، در نتیجه می‌بایست متقاضیان زوجین و فردی به ترتیب ۲۶ میلیون و ۴۰۰ هزار و ۱۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان برای دریافت این تسهیلات هزینه کنند

مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران گفت: سررسید اولین قسط هواپیماهای برجامی ایران ایر به مبلغ ۳۳۰ میلیارد تومان است که توان پرداخت اقساط را نداریم و باید حاکمیت و دولت چاره ای بیندیشند.
به گزارش مشرق، کاپیتان علیرضا برخور، درباره جزئیات بازپرداخت اقساط تسهیلات ۳۳۰ میلیون دلاری صندوق توسعه ملی به شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران بابت خرید هواپیماهای برجامی، اظهار داشت: حدود ماه آینده سررسید اولین قسط به مبلغ ۳۳۰ میلیارد تومان است که توان پرداخت اقساط را نداریم و نمی توانیم اقساط را پرداخت کنیم.

بیشتر بخوانید:
پروازهای خارجی نوروز در هاله‌ای از ابهام
مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران افزود: کل تسهیلات هواپیماهای برجامی ۵۴۰ میلیون دلار بود که ماه آینده سررسید می‌شود و پرداخت آن برای ایران ایر غیر ممکن است.

وی در پاسخ به این سوال که نامه‌ای به دولت برای مهلت دهی این تسهیلات داشته اید؟ اظهار کرد: همه بانک ها با ما همکاری می کنند ولی به هر حال آنها هم در مقابل سازمان های نظارتی باید پاسخگو باشند.

مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران  در پاسخ به این سوال که آیا این هواپیماها در رهن است؟ اظهار کرد: بله هواپیماها در رهن است.

* حدود ۵۰ درصد هواپیماهای برجامی فعال است

برخور در پاسخ به این سوال که در حال حاضر چند فروند هواپیماهای برجامی در ناوگان هما فعال است؟ اظهار داشت: ۵۰ درصد به اضافه یک فروند هواپیمای برجامی فعال داریم که شامل حدود ۷ تا ۸ فروند است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۴۰ فروند هواپیما در ناوگان هما داریم، اضافه کرد: با در نظر گرفتن چک های هواپیماها، در حال حاضر ۱۲ فروند هواپیما در ناوگان هما فعال است اما در ایام نوروز حدود ۷ تا ۸ فروند هواپیمای فعال خواهیم داشت.

* زمان چک ATRها رسیده است قطعه نداریم، زمین گیر شدند

مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران  در پاسخ به این سوال که چرا تعدادی از هواپیماهای برجامی ATR ایران ایر زمین گیر است، توضیح داد: استفاده از هواپیما برنامه می‌خواهد، اگر ۱۰ فرزند با هم به دنیا بیایند، همه با هم به مدرسه می‌روند، همه با هم بالغ می شوند، با هم ازدواج می کنند، با هم نوه دار می شوند و با هم می میرند، استفاده از هواپیما هم باید پله‌ای باشد، الان زمان چک هواپیماها رسیده است، نمی‌توانیم به صورت آزاد قطعه تهیه کنیم چون پول نداریم ضمنا تحریم هم هستیم.

برخور ادامه داد: همین کارخانه های سازنده هم طبق وعده شان عمل نمی کنند و قطعه به ما نمی‌دهند، نمی آیند و برابر قراردادی که با ما دارند، به ما کمک نمی‌کنند و درواقع به قرارداد خود هم پایبند نیستند.

وی تأکید کرد: نجات شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران به عنوان شرکت حامل پرچم، یک حرکت انقلابی و آنی دولت و حاکمیت را می طلبد.

شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران طبق صورت مالی سال ۹۷ ایران ایر، با وثیقه‌گذاری ۲۰ فروند هواپیما مبلغ ۱۳۰۰ میلیارد و ۴۷۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تسهیلات دریافت کرده است و تسهیلات بدون وثیقه هما ۴ هزار و ۱۰۶ میلیارد و ۸۳۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است و در این بخش جمع تسهیلات هما با/ بدون وثیقه ۵ هزار و ۴۰۷ میلیارد و ۳۱۱ میلیون تومان است.

* جزئیات وام‌های هما از ۴ بانک بابت خرید ATR و ‌ایرباس‌های برجامی

‌بر اساس یادداشت‌های توضیحی صورت‌های مالی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در سال منتهی به ۲۹ اسفند ۹۷، در سال مالی ۹۴ مبلغ ۱۱۳ میلیارد و ۹۹۲ میلیون تومان از بانک صنعت و معدن همچنین مبلغ ۴۰ میلیارد تومان از بانک ملی و مبلغ ۶۰ میلیارد تومان از بانک ملت استقراض شده است.

در ارتباط با خرید هواپیماهای نو معادل ۳۳۰ میلیون دلار از محل منابع صندوق توسعه ملی به موجب ۳ فقره قرارداد جعاله با بانک صنعت و معدن به مبلغ ۹۲ میلیون و ۵۹۲ هزار یورو و ۱۴۱ میلیون و ۱۲۷ هزار و ۹۸۷ یورو بابت خرید ۳ فروند هواپیمای ایرباس، هشت فروند هواپیمای ATR به مبلغ ۷۸ میلیون و ۱۶۸ هزار و ۸۸۲ یورو تسهیلات دریافت و به طور مستقیم در وجه شرکت های هواپیمایی ایرباس و ATR حواله ارزی انجام شده است.

‌همچنین بابت خرید ۴ فروند هواپیمای ATR مبلغ ۵۰ میلیون یورو و ۱۹ میلیون و ۵۰۹ هزار و ۲۶۹ یورو از منابع داخلی بانک صنعت و معدن تسهیلات دریافت و مبلغ عیناً به حساب شرکت ATR حواله شده است.

در سال مالی مورد گزارش همچنین مبلغ ۴۹۷ میلیارد و ۵۳۹ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان از محل منابع صندوق توسعه ملی به عاملیت بانک پارسیان بابت خرید پنج فروند هواپیمای ATR تسهیلات دریافت شده است.

بحث وام سهام عدالت برای دارندگان سهام عدالت، مدت هاست که بر سر زبان‌ها می‌چرخد و امیدی را در دل‌ها برای بسیاری از افراد روشن کرده است.
به گزارش سرویس بورس مشرق، بحث وام سهام عدالت برای دارندگان سهام عدالت، مدت هاست که بر سر زبان‌ها می‌چرخد و امیدی را در دل‌ها برای بسیاری از افراد روشن کرده است.
اما ناهماهنگی بانک‌ها و نهادهای مربوط جهت تکمیل زیرساخت‌های بانکی مانند همیشه مردم را با مشکلاتی مواجه کرده است. بسیاری از افراد طی هفته‌های گذشته به بانک ها، جهت دریافت وام سهام عدالت مراجعه کردند، اما مانند همیشه پشت در ماندند و با جواب‌هایی عجیب مواجه شدند. جواب‌هایی از این نظیر: ” از بانک‌های مربوط به ما دستورالعملی ندادند” , ” دریافت وام به صورت اینترنتی است” , ” ما خبر نداریم! ”

بیشتر بخوانید:

ارزش سهام عدالت و دارایکم در ۲اسفند ۹۹ +جدول
مردم برای دریافت وام عدالت لازم است از طریق سامانه‌ ” زمرد ” بانک‌های تجارت و ملی به صورت غیر حضوری اقدام کنند. سامانه‌ای که به گفته موسوی نماینده وزارت اقتصاد راه اندازی شده و آماده ارائه تسهیلات به مردم است، اما در تماس با بانک‌های تجارت و ملی متوجه شدیم که زیر ساخت‌های این سامانه همچنان فراهم نشده است.

این در حالی است که فرید موسوی عضو هیات مدیره بانک ملی حدود ۷ روز پیش از آمادگی بانک ملی برای دریافت وام سهام عدالت خبر داد و گفت: پرداخت تسهیلات به دارندگان سهام عدالت در چندماه گذشته به صورت آزمایشی انجام شد و از امروز بانک ملی ایران، آمادگی پوشش تمام دارندگان سهام عدالت را دارد.

اما در تماسی با بانک ملی متوجه شدیم که همچنان زیرساخت‌های لازم برای دریافت این وام فراهم نشده است و عدم هماهنگی مسئولان بانک ملی با یکدیگر موجب به وجود آمدن چنان وضعیتی شده است.همچنین اخیرا بانک ملی خبری منتشر کرد که نشان می دهد  ارائه وام سهام عدالت از فردا آغاز می شود.

 

مدارک مورد نیاز برای دریافت وام سهام عدالت چیست؟
موسوی، نماینده وزارت اقتصاد در تاریخ ۲۵ بهمن گفت: مدارک مورد نیار مدارک هویت سنجی است و بر اساس هماهنگی‌ها با سازمان بورس، این کارت‌ها حداکثر ظرف یک هفته قابل استفاده خواهد بود. همچنین تمهیداتی در نظر گرفته شده که از کارت فیریکی هم استفاده نشود و خرید از طریق کیوآرکد انجام شود تا دستورالعمل‌های بهداشتی بهتر رعایت شود.

او با بیان اینکه بازپرداخت این تسهیلات سه ساله است، گفت: نرخی که برای این وام در نظر گرفته ۱۸ درصد است، اما اگر مصرف کننده آخر هر ماه تصویه کند، هیچ سودی از او گرفته نمی‌شود. همچنین ارزش کارت‌های اعتباری ۵۰ یا ۶۰ درصد میزان دارایی سهام عدالت افراد است و سازمان بورس می‌تواند آن را به عنوان وثیقه بگذارد، از این رو پرداخت این تسهیلات نیاز به ضامن ندارد.

سمیه محمدی کارشناس مسئول مدیریت توسعه و فناوری‌های نوین شرکت سپرده گذاری مرکزی در رابطه با اعطای کارت‌های اعتباری به پشتوانه سهام عدالت، تصریح کرد: سهامداران از طریق درگاه‌های بانکی به این کار اقدام کنند و مراجعه حضوری نداشته باشند و می‌توانند از طریق شماره تماس ۱۵۶۹ از آخرین وضعیت سهام عدالت خود آگاه شوند. همچنین سهامداران باید بازپرداخت منظم داشته باشند و در صورت تاخیر در عمل به تعهدات، دارایی سهام عدالت آن‌ها توسط بانک به فروش می‌رود.

مهدی قلی پور نیز کارشناس اقتصادی اظهار کرد: با توجه به اینکه ۶۰ درصد سهام افراد (چه در قالب مستقیم و چه غیر مستقیم از طریق شرکت‌های استانی) آزاد شده است، می‌توانند ۶۰ درصد این ارزش را به عنوان وثیقه اخذ تسهیلات به شکل کارت اعتباری از بانک‌های منتخب که فعلا تجارت و ملی که بین ۶ تا ۱۳ میلیون تومان پیشگام شده اند استفاده کنند.

قلی پور در پاسخ به این سوال که چه شرایطی برای اخذ وام وجود دارد؟ پاسخ داد: هنوز بخشنامه داخلی بانک‌ها منتشر نشده، ولی بر اساس گفته‌ها صرفا داشتن سهام عدالت و ارسال درخواست آنلاین به همراه مدارک هویتی به سامانه اختصاص یافته در هر بانک معین، برای اخذ این تسهیلات به شکل کارت اعتباری کفایت می‌کند، اگر استفاده کننده کارت اعتباری طی یک ماه تسهیلات را باز پرداخت کند، کارمزد یا سودی هم بابت تسهیلات پرداخت نخواهد نمود.

در پایان گفتنی است؛ بهتر است دولت و بانک مرکزی برای ارائه همچنین پیشنهاداتی، ابتدا با یکدیگر هماهنگ شده، زیرساخت‌های لازم را برای این کار فراهم کرده تا مردم در این شرایط بد کرونایی مجبور نشوند برای ارائه تسهیلات به بانک‌ها مراجعه کنند. همچنین عدم هماهنگی بانک‌ها با یکدیگر موجب سردرگمی مردم می‌شود. چرا بانک‌ها برای انتشار اخبار با یکدیگر باهم هماهنگی ندارند و سخنان یکدیگر را تکذیب می‌کنند؟

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط