بازار وام ایران
بازار وام ایران

انواع وام در ایران کدامند و به چه روش هایی پرداخت می شوند؟

انواع وام

وام یکی از ترفندهای دنیای اقتصاد برای ایجاد آسایش در زندگی مردم است. شاید اصل این واژه از مفهوم قرض دادن اتخاذ شده باشد، اما در هر صورت در دنیای امروز یکی از راهکارهایی که مردم از آن برای تأمین نقدینگی لازم برای کارهای مختلف خود استفاده می‌نمایند، وام است. انواع مختلفی از آن نیز وجود داشته که برحسب نیاز بانک‌ها آماده پرداخت آنها به وام‌گیرنده‌ها می‌باشند.

از آنجایی که وام می‌تواند برای هر دو طرف وام‌دهنده و وام‌گیرنده سوددهی به دنبال داشته باشد، رعایت نکات مهم اصول دریافت وام کاملاً ضروری می‌باشد. در این مقاله قصد داریم شما را هر چه بیشتر با مفهوم وام و انواع آن آشنا نماییم. به انواع وام‌های بانک‌های ایران خواهیم پرداخت و درنهایت شرایط عمومی دریافت وام را با هم مرور خواهیم کرد.

وام چیست؟

وام در واقع نوعی قرض است که در آن فرد یا موسسه وام‌دهنده مقداری  نقد را در ازای سودی ثابت و مشخص به وام‌گیرنده پرداخت می‌کند. انواع وام‌های مختلفی وجود دارد که نحوه محاسبه سود و زمان بازپرداخت آنها نیز با یکدیگر متفاوت است. البته یک اسلوب و تعریف کلی برای سیستم وام در ایران وجود دارد که اکثریت وام‌ها از آن تبعیت می‌نمایند.

در این سیستم فرد یا موسسه وام‌دهنده که معمولاً بانک‌ها می‌باشند، در ازای دریافت تضامنی مانند چک، فیش حقوقی، سند خانه یا زمین و خودرو و یا موارد دیگر مبلغی را به‌عنوان قرض به فرد وام‌گیرنده پرداخت می‌نماید. بازپرداخت اصل وام و سود آن به‌صورت اقساطی در قسط‌های معمولاً ماهانه تنظیم و فرد وام‌گیرنده نیز متعهد می‌شود که در زمان‌های مشخص تعیین‌شده نسبت به پرداخت آن‌ها اقدام کند.

در این سیستم ضمانت‌های اجرایی که فرد وام‌گیرنده آنها را ارائه داده است به‌عنوان تضمینی برای بازپرداخت وام محسوب می‌شوند تا در صورت عدم پرداخت قسط‌ها، وام‌دهنده از این اعتبارات برای برداشت اصل و سود پول خود استفاده کند. قوانین وام بانکی در ایران کاملاً مشخص و سفت‌وسخت بوده و بانک‌ها معمولاً تا زمانی که از ضمانت‌های ارائه‌شده اطمینان کامل نداشته باشند، از پرداخت وام خودداری می‌نمایند.

در مواردی هم که از سند خودرو یا خانه برای ضمانت وام استفاده‌شده است، طبق قانون بانک می‌تواند به نفع خود این املاک را ضبط و به مزایده بگذارد. بعد از مزایده بانک اصل وام و سود خود را برداشت و بقیه مبلغ را به وام‌گیرنده بازمی‌گرداند. این سیستم، به‌صورت کلی در اکثریت وام‌های بانکی کشور مورداستفاده قرارگرفته و حتی اشخاص شخصی نیز برای اعطای وام ازاین‌روند بهره می‌برند.

بودجه وام از کجا تأمین می شود؟

انواع وام

بودجه وام‌های مختلف از بخش‌های مختلفی تأمین می‌گردد. اما در حالت کلی و در اکثریت مواقع این پول‌های نقد مردم هستند که اشخاص برنامه مشخصی برای آنها ندارند و بانک‌ها با جمع کردن این نقدینگی بخش از آنها را برای اعطای وام به افراد نیازمند استفاده می‌کنند. علاوه بر این بودجه دولتی، سودهای بانک‌ها و مؤسسات از تجارت‌ها و سرمایه‌گذاری‌هایی که دارند، سودهای وام‌های دیگر، سپرده‌گذاری‌های بلندمدت افراد برای دریافت سود از بانک و هر روشی که منجر به برای بانک‌ها شود، از جمله منابع تأمین بودجه وام می‌باشند.

بانک‌ها علاوه بر کارهای روتینی که ما شاهد آنها هستیم، در پروژه‌های عمرانی و سایر روش‌های دیگر سرمایه‌گذاری در ایران سرمایه‌گذاری کرده و سود حاصل از این سرمایه‌گذاری‌ها را به چرخه کاری خود انتقال می‌دهند. در برخی موارد هم خود دولت برای تأمین برخی نیازهای واحدهای بزرگ و کسب‌وکارهای مختلف بودجه‌ای برای اعطای وام به آنها در نظر می‌گیرد که از صندوق ذخایر ارزی دولت برداشت و بعد از بازپرداخت آنها، دوباره به محل خود بازگردانده می‌شوند.

در کل روش‌های مختلفی برای تأمین بودجه وام در دسترس بانک‌ها قرار دارد. وام‌ها خود یکی از روش‌های کسب درآمد  و سود و تأمین بودجه سایر وام‌ها می‌باشند.

انواع وام در ایران

انواع مختلفی از وام‌ها وجود دارند که برخی از آنا مختص به بانک‌هایی خاص بوده و برخی نیز به‌صورت عمومی در اکثر بانک‌ها قابل دریافت می‌باشد. بسته به نوع وام مدارک و ضمانت‌های مختلفی هم برای هر یک لازم است که در این بخش به‌صورت مفصل به توضیح آن‌ها خواهیم پرداخت.

۱- وام ازدواج

انواع وام

وام ازدواج یکی از رایج‌ترین انواع وام در ایران است. دولت برای تسهیل ازدواج جوانان و بالا بردن روحیه آنها در بدو شروع زندگی، اقدام به پرداخت وامی با عنوان وام ازدواج به آنها می‌نماید. این وام از طرف هیئت دولت و مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده و پرداخت آن برحسب میزان بودجه و دارایی‌های هر بانک دولتی به میزان مشخص در سال برای آنها اجباری است. به این معنی که هر بانکی در هر شعبه خود اجباراً باید تعدادی وام ازدواج در صورت داشتن متقاضی پرداخت کند.

از همان ابتدای تصویب این طرح، میزان سود آن ۴% اعلام شده و هنوز هم با همین مقدار سود به افراد تازه ازدواج کرده تعلق می‌گیرد. البته مقدار آن در سال‌های اخیر با رشد قابل‌توجهی روبرو بوده و در ابتدای سال ۹۹ به ۱۰۰ میلیون تومان برای هر زوج رسیده است. افراد ایثارگر و جانباز هم دو برابر افراد عادی از این وام برخوردار می‌باشند. سود ۴ درصد و البته زمان پرداخت بسیار اندک آن باعث شده تا یکی از جذاب‌ترین وام‌ها در ایران لقب بگیرد.

ضمانت‌های لازم برای این وام در بانک‌ها کمی با هم متفاوت است. اما به‌صورت کلی دو ضامن کارمند رسمی با فیش کسر از حقوق برای هر کدام از وام‌ها، اصلی‌ترین مدرک لازم برای دریافت آنها می‌باشد.

۲- وام مسکن

انواع وام

وام مسکن نیز یکی از وام‌های معمولی است که در ایران به ازای سند ملکی پرداخت می‌شود. هرچند بانک‌های مختلف در حال حاضر برای پرداخت وام مسکن اقدام می‌نمایند، اما اصلی‌ترین مرجع پرداخت این وام بانک مسکن است. طرح‌های بسیار متنوعی هم در این بانک برای دریافت تسهیلات مسکن وجود دارد که هر کس بسته به شرایطی که دارا می‌باشد می‌تواند از یکی از این طرح‌ها استفاده کند.

این مطلب را حتما بخوانید:  اهداف و وظایف بانک مرکزی ایران چیست؟

در حال حاضر بانک مسکن، از طرح‌هایی مانند طرح مسکن جوانان، طرح مسکن زوجین یا خانه اولی‌ها، طرح وام مسکن با اوراق بانک مسکن و چند طرح دیگر که تنها با ارائه سند خانه قابل دریافت است. البته شرایط و مبلغ هر کدام از این طرح‌ها نیز با یکدیگر متفاوت است. در اکثر موارد خانه‌ای که سند آن برای دریافت وام مسکن در رهن بانک قرار می‌گیرد، باید زیر ۲۵ سال سن داشته باشد.

میزان مبلغ وام نیز برحسب قیمت کارشناسی ملک در شهرهای مختلف متفاوت است. شهرهای بزرگ مانند تهران به دلیل بالا بودن قیمت مسکن، بیشترین مبلغ وام مسکن را دارا می‌باشند. وام مسکن خانه اولی‌ها هم از دو طریق خرید اوراق یا داشتن حساب بانکی در بانک مسکن قابل دریافت است. البته میزان سود این دو روش با هم متفاوت است.

در روش خرید اوراق سود بانکی کمی بیشتر حساب شده اما بانک معمولاً سریع‌تر اقدام به پرداخت آن می‌نماید. البته زمان دریافت وام در بانک مسکن به بودجه شعبات مختلف آن نیز بستگی دارد. سند ملکی اصلی‌ترین مدرک لازم برای دریافت این نوع وام می‌باشد.

۳- وام کالا

انواع وام

وام کالا نیز یکی از وام‌های عمومی برای بانک‌های ایران است که هر کدام از آنها با مدارک و ویژگی‌های خاص خود اقدام به پرداخت این وام می‌نمایند. در این نوع وام بانک برای خرید برخی کالاها اعم از وسایل خانه مانند فرش، یخچال و ماشین لباسشویی و … به افراد وام می‌دهند. نرخ سود فعلی اکثر بانک‌ها برای این نوع وام ۱۸ درصد است که معمولاً هم نیاز به ضامن کارمند با فیش کسر از حقوق خواهد داشت.

البته نوع کالا هم در بانک‌ها با هم کمی تفاوت دارد. هر بانک این وام را برای فروشگاه‌های خاص طرف قرارداد با خود اعطا می‌نماید. برخی معیارها مانند خرید اجناس تولید داخل هم در بسیاری از بانک‌ها از جمله شرایط دریافت این وام محسوب می‌شود.

۴- وام خودرو

انواع وام

وام خودرو هم همان‌طور که از اسمش پیداست، نوعی وام برای خرید خودرو می‌باشد که افراد می‌توانند در زمان خرید خودرو از آن استفاده کنند. البته این وام تنها برای خودروهای داخلی توسط اکثریت بانک‌ها پرداخت می‌شود. اصلی‌ترین مدرک لازم برای دریافت این وام نیز خرید خودرو و ضمانت با فیش کسر از حقوق کارمندان رسمی دولت است. البته این نوع از وام دارای سقف مشخصی است که هرساله توسط بانک‌ها اعلام می‌شود.

برای مثال در آغاز سال ۹۹ مبلغ این وام در اکثر بانک‌ها تا سقف ۱۵ میلیون تومان پرداخت می‌گردد. سود آن نیز با نرخ ۱۸ درصد محاسبه می‌گردد. هرچند برای خودروهای گران‌قیمت امروزی این وام خیلی قابل‌توجه نیست، اما می‌توان از آن برای پر کردن کمبود نقدینگی و یا ارتقاء مدل موردنظر خودرو استفاده نمود.

۵- وام خودروی فرسوده

انواع وام

یکی از تمهیدات دولت برای کاهش آلاینده‌های آب‌وهوا و محیط‌زیست، اعطای تسهیلات تعویض خودرو فرسوده برای مالکان این خودروها می‌باشد. این طرح در برخی از بانک‌ها با مبالغ مختلف به افراد پرداخت می‌شود. تاکسی‌ها اصلی‌ترین هدف این طرح می‌باشند که مبلغ تسهیلات آنها معمولاً با سود ۴ درصد پرداخت می‌گردد. البته سقف قیمتی برای این نوع وام نیز مطرح بوده و هر بانک شرایط خاص خود را برای آن تعریف نموده است.

۶- وام جعاله تعمیر مسکن

انواع وام

وام جعاله تعمیر مسکن تسهیلاتی است که به دارندگان خانه‌های قدیمی برای تعمیر و نگهداری خانه‌های خود اعطا می‌شود. این نوع وام در بانک‌های مختلف پرداخت می‌گردد اما اصلی‌ترین مرجع آن بانک مسکن است. استفاده از وام جعاله تعمیرات مسکن کمتر برای این مفهوم به کار گرفته می‌شود. در اکثر موارد افرادی که برای دریافت وام خرید مسکن اقدام می‌کنند، در کنار آن این وام را نیز دریافت می‌کنند تا کمی قدرت خرید و نقدینگی خود را افزایش دهند.

البته روش‌های دریافت وام جعاله باز متغیر است. در بهترین روش افراد می‌توانند با تهیه اوراق بانک مسکن، از این بانک اقدام به دریافت تسهیلات جعاله نمایند که در حال حاضر برای یک زوج مبلغ ۴۰ میلیون تومان می‌باشد. البته مانند وام خود مسکن این وام نیز به مرور افزایش یافته است. با همان سندی که برای دریافت وام مسکن اقدام می‌شود، می‌توان وام جعاله تعمیر مسکن نیز دریافت کرد.

۷- وام مضاربه

وام مضاربه از جمله وام‌های تخصصی در بانک‌های ایران است که بااینکه در همه بانک‌ها اعطای آن رواج دارد، اما همه نمی‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند. بانک‌ها برای تأمین نقدینگی افرادی که فعالیت‌های اقتصادی دارند، اقدام به پرداخت وام به آنها نموده و با درصدهای مشخصی در سود نهایی این فعالیت اقتصادی با آنها شریک می‌شود.

مضاربه قراردادی است که بین بانک به‌عنوان تأمین‌کننده پول و تاجر و یا فعال اقتصادی به‌عنوان شخص بسته می‌شود. داشتن مدارکی مانند پروانه کسب و مدارک مربوط به تأسیس کسب‌وکار و محل آن از اصلی‌ترین مدارک لازم برای دریافت این نوع وام می‌باشد. طبق قانون مضاربه بانک‌ها موظف هستند که یا به‌صورت یکجا و یا به‌صورت دوره‌ای در دوره‌های مشخص مبلغ لازم برای مضاربه را برای مراجعه‌کنندگان تأمین کنند.

۸- وام خرید ماشین آلات و تجهیزات یا مواد اولیه

یکی از وظایف بانک‌ها در بانکداری اسلامی کمک به رونق اقتصاد و تأمین نقدینگی لازم برای کسب‌وکارهای سازنده در صنایع مختلف مانند کشاورزی می‌باشد. وام خرید ماشین‌آلات و تجهیزات یا مواد اولیه هم در همین راستا تعیین‌شده و از طرف بانک‌ها به فعالین در این رسته اعطا می‌گردد. تقریباً همه وام‌ها این تسهیلات را در لیست تسهیلات خود دارا می‌باشند.

میزان مبلغ این وام نیز بسته به قیمت مواد اولیه یا ماشین‌آلات لازم دارد. البته بانک‌ها بسته به شرایط همه یا قسمتی از قیمت تمام‌شده چنین کالاهایی را می‌پردازند. این نوع وام معمولاً دارای یک دوره تنفس هم می‌باشد که در موارد خاص می‌تواند تا ۵ سال هم به طول بیانجامد.

پیشنهاد افزایش وام ازدواج و پرداخت وام فرزندآوری

پیشنهاد افزایش وام ازدواج و پرداخت وام فرزندآوری 

یک عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ١۴٠٠ گفت که پیشنهاد افزایش وام ازدواج به ٨٠ میلیون تومان و پرداخت وام فرزندآوری به مبلغ ٢٠ میلیون تومان را در جریان بررسی لایحه بودجه مطرح خواهد کرد.

مجتبی توانگر در گفت‌وگو با ایسنا درباره وام ازدواج و پرداخت وام قرض‌الحسنه فرزندآوری در بودجه ۱۴۰۰ گفت: مجلس شورای اسلامی طی سال های اخیر، در اقدامی شایسته تقدیر، مبلغ وام قرض‌الحسنه ازدواج جوانان را متناسب با هزینه‌های این سنت پسندیده، در قانون بودجه بهبود داده است. نتیجه این اقدام، تسهیل شرایط ازدواج برای جوانان بوده است. افزایش وام ازدواج از ۳ به ۱۰ میلیون تومان در بودجه ۱۳۹۵، از ۱۰ به ۱۵ میلیون تومان در بودجه ۱۳۹۷، از ۱۵ به ۳۰ میلیون تومان در بودجه ۱۳۹۸ و از ۳۰ به ۵۰ میلیون تومان در بودجه ۱۳۹۹ مسیری بوده که در این سالها طی شده است. در این راستا، مدت بازپرداخت این تسهیلات نیز از ۳ سال به ۷ سال رسیده است.

وی افزود: در ابتدای امر، بانک‌ها با افزایش وام ازدواج مخالف بودند و افزایش این تسهیلات را به معنای افزایش صف وام ازدواج عنوان می‌کردند. اما نظارت بانک مرکزی و پیگیری نمایندگان مجلس شورای اسلامی سبب شد بانک‌ها تخلفات خود در این زمینه را کاهش داده (از جمله پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به مدیران و کارکنان خود برخلاف قانون) و با تخصیص منابع قرض‌الحسنه به اموری که در قوانین مورد تاکید قرار گرفته از جمله ازدواج، «صف وام ازدواج» را نیز کاهش دهند و به یک سوم برسانند. بر این اساس طبق آمار بانک مرکزی، صف وام ازدواج از حدود ۵۰۰ هزار نفر در ابتدای سال ۱۳۹۵ به حدود ۱۳۰ هزار نفر در نیمه سال ۱۳۹۹ رسیده است. ١٢۵ هزار نفر هم هنوز پرونده خود را تکمیل نکردند که طولانی شدن آن ناشی از مسائل ضمانت است.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه به گفته رئیس سابق بانک مرکزی، افزایش وام ازدواج و پیگیری بانک مرکزی در این زمینه، انحراف تسهیلات قرض‌الحسنه را کاهش داده، ادامه داد: قدم مثبت دیگری که در جریان افزایش وام ازدواج برداشته شد، مجوز و الزام قانونی به «استفاده از بخشی از سپرده‌های قرض‌الحسنه جاری در پرداخت وام ازدواج» در ماده مرتبط بودجه بود که مانع از کمبود منابع بانک‌ها در این زمینه می‌شد. در سال جاری برای اولین بار از حدود 2 درصد این منابع پرحجم بانکی برای پرداخت تسهیلات قرض الحسنه استفاده شده است.

وی اضافه کرد: هرچند افزایش وام ازدواج، همه مشکلات جوانان در تشکیل خانواده را حل نمی‌کند و برای این مهم باید اقدامات متعددی صورت گیرد، اما بی شک تسهیل قابل توجهی در بر طرف شدن موانع اقتصادی ازدواج جوانان، به ویژه در شرایط فعلی ایجاد می‌کند و به عنوان «تنها حمایت قابل توجه کشور از ازدواج و تشکیل خانواده» محسوب می‌شود. علاوه بر این، این سیاست وابسته به بودجه دولت نبوده و با منابع قرض‌الحسنه مردم در بانک‌ها مدیریت می‌شود؛ از این رو برای بانک‌ها نیز هزینه‌ای ندارد چرا که سپرده هایی که با مجوز بانک مرکزی با نرخ صفر درصد دریافت کردند را طبق قانون و دستورالعمل‌های بانک مرکزی، به این مهم تخصیص می‌دهند.

توانگر ادامه داد: این سیاست مانند سایر سیاست‌ها، ممکن است تا حدی انحراف داشته باشد؛ اما برآوردها نشان می دهد انحراف این سیاست و دریافت این تسهیلات از مسیرهای غیرمتعارف از جمله ازدواج اجباری یا کودک همسری که اخیرا مطرح شده، کمتر از یک درصد بوده که در نوع خود بی نظیر است و نمی‌تواند کلیت این سیاست حمایتی را با چالش مواجه کند. ضمن اینکه حتی این یک درصد انحراف نیز ناشی از افزایش وام ازدواج نیست؛ بلکه این ضعف نظام بانکی است که یک جوان را برای دریافت یک وام خُرد، مجبور به طی کردن مسیرهای غیرمتعارف می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین در ادامه مسیر گذشته، ضروری است در سال جاری نیز تسهیلات قرض الحسنه ازدواج متناسب با افزایش هزینه‌ها بهبود یابد؛ همچنین وام فرزندآوری نیز جهت حمایت از افزایش جمعیت و تسهیل آن، از محل منابع قرض‌الحسنه مردم در بانک‌ها تخصیص داده شود.

این عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ١۴٠٠ تاکید کرد: بدین ترتیب بر اساس گزارشات کارشناسی اندیشکده اقتصادمقاومتی و در گفتگو با کارشناسان این اندیشکده، پیشنهاد خواهم کرد در تبصره 16 لایحه بودجه سال ۱400 موارد ذیل درج شود:

– «وام قرض الحسنه ازدواج از ۵۰ به ۸۰ میلیون تومان و بازپرداخت آن از 7 به ۸ سال افزایش یابد تا پرداخت اقساط آن برای زوجین مشکل ایجاد نکند.

-رمبلغ ۲۰ میلیون تومان وام قرض‌الحسنه فرزندآوری از محل همین منابع با بازپرداخت ۵ ساله جهت تخصیص اضافه شود.

– با توجه به تقویت جایگاه چک در نظام اعتبارسنجی کشور که موجب بهره برداری از این ظرفیت توسط بعضی بانک‌ها به عنوان ضامن پرداخت وام های خُرد شده، بانک مرکزی بانک ها را ملزم نماید تا به جای درخواست ضامن دولتی دارای کسر از حقوق که برای عده زیادی از جوانان امکانپذیر نیست، برای هر وام یک یا دو ضامن با چک معتبر خواسته شود.»

توانگر تاکید کرد: بررسی‌های کارشناسی و آماری اندیشکده اقتصاد مقاومتی و در گفت و گو با کارشناسان این اندیشکده، نشان می دهد منابع قرض‌الحسنه مردم در بانک‌ها، کفاف افزایش وام ازدواج و پرداخت وام فرزندآوری به میزان پیشنهادی را می‌دهد و علاوه بر آن، بانک‌ها با همین منابع می‌توانند دیگر مصارف قرض‌الحسنه از جمله اشتغال، کمیته امداد و … را نیز پوشش دهند.

وی در توضیح بررسی امکان افزایش وام ازدواج و پرداخت وام قرض‌الحسنه فرزندآوری در بودجه ۱۴۰۰ نیز گفت: طبق آخرین آمار منتشر شده از بانک مرکزی مربوط به شهریورماه سال جاری، بانک ها پس از کسر سپرده های صندوق مسکن، معادل ۱۶۵ هزار میلیارد تومان سپرده قرض الحسنه پس انداز با نرخ صفر درصد از مردم جذب نموده‌اند که پس از کسر ذخیره قانونی، حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان می شود. علاوه بر این، حجم سپرده‌های قرض‌الحسنه جاری نیز که آن هم با نرخ صفر درصد جذب شده، پس از کسر ذخیره قانونی حدود ۴۳۰ هزار میلیارد تومان است. از مجموع این مبلغ (۵۸۰ هزار میلیارد تومان)، تاکنون حدود ۱۶۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه به مردم پرداخت شده است.

توانگر اضافه کرد: بر این اساس و همچنین گزارشات کارشناسی اندیشکده اقتصاد مقاومتی و در گفت وگو با کارشناسان این اندیشکده در سال آتی (بر اساس برآورد شهریورماه) ظرفیت پرداخت وام قرض الحسنه از مسیرهای زیر امکانپذیر خواهد بود:

یک) بازپرداخت اقساط تسهیلات قرض الحسنه: برآوردها و آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد سالانه بیش از ۲۰ درصد از حجم کل تسهیلات قرض الحسنه از طریق اقساط بازپرداخت شده و به عنوان منبع جدید جهت اعطای وام، در اختیار بانک‌ها قرار می‌گیرد. بنابراین از این محل در سال آتی، حداقل حدود ۲۵ هزار میلیارد تومان منابع جهت اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه در اختیار بانک‌ها قرار خواهد گرفت.

دو) افزایش سپرده های قرض الحسنه پس انداز: میزان سپرده‌های قرض‌الحسنه پس انداز در شهریورماه ۱۳۹۹ نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۵۱ درصدی داشته است. آمارهای سال‌های گذشته نیز نشان می دهد که سپرده‌های قرض الحسنه در هر سال حداقل ۳۰ تا ۵۰ درصد رشد داشته است. بر این اساس و با در نظر گرفتن رشد حداقل ۳۰ درصدی سپرده‌های قرض‌الحسنه پس انداز، در سال آتی ۴۵ هزار میلیارد تومان سپرده قرض‌الحسنه جدید جهت اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه در اختیار بانک‌ها قرار خواهد گرفت.

سه) سپرده های قرض الحسنه جاری: در صورتی که با توجه به الزام قانون در تبصره لایحه بودجه، تنها ۳۰ درصد از سپرده های قرض‌الحسنه جاری که بیش از ۴۳۰ هزار میلیارد تومان حجم آن است، جهت اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه مورد استفاده قرار گیرد، از این محل نیز در سال آتی حدود ۱۳۰ هزار میلیارد تومان جهت اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه از جمله ازدواج در اختیار بانک‌ها خواهد بود.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس یادآور شد: بنابراین ۷۰ هزار میلیارد تومان از محل سپرده‌های قرض‌الحسنه پس انداز و ۱۳۰ هزار میلیارد تومان از محل سپرده‌های قرض‌الحسنه جاری، در مجموع ۲۰۰ هزار میلیارد تومان، منابعی خواهد بود که برای پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه در سال آتی در اختیار بانک‌ها خواهد بود. برای پرداخت ۱ میلیون وام ازدواج ۸۰ میلیون تومانی (مطابق آمار سالانه) به ۸۰ هزار میلیارد تومان منابع نیاز است؛ همچنین اگر بخش عمده والدین صاحب فرزند جدید نیز تقاضای وام فرزندآوری ۲۰ میلیون تومانی داشته باشند (۱ میلیون نفر)، با توجه به نرخ ۱.۲ میلیون عددی موالید سالانه کشور، این سیاست به ۲۰ هزار میلیارد تومان منابع نیاز دارد. بنابراین سیاست پیشنهادی در سال ۱۴۰۰ به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان منابع و تسهیلات قرض الحسنه بانکی نیاز دارد که با توجه به برآورد ۲۰۰ هزار میلیاردی امکانپذیر است.

تلخ ترین بخش وام، بازپرداخت آن است. اگر درباره نحوه بازپرداخت واقع بین نباشید مجبورید کار خطرناک بعدی را انجام دهید؛ گرفتن وام برای پرداخت وام. این هم یک رفتار غیر منطقی دیگر است. پس قبل از اخذ وام به فکر نحوه باز پرداخت آن باشید و حتما در برآورد توانمندی های خود واقع بینانه تصمیم بگیرید.
رضا سیف پور، مدرس سوادمالی و فنون مذاکره

سالهاست که در جامعه ما دریافت هرچه بیشتر « وام » به یکی از اولویت های زندگی مردم تبدیل شده است. یادم می آید همین چند سال پیش که وضعیت استخدام ها بهتر بود، خانواده ها برای فرندان خود به دنبال همسر یا شوهر کارمند بانک می گشتند. ایشان معتقد بودند که اگرچه ممکن است حقوق کارمندان بانک در مقایسه با دیگر کارمندان چندان بالا نباشد اما آنها از یک امتیاز بسیار مهم برخوردار بودند که آن هم چیزی نیست جز امکان دریافت وام های متعدد با سود کم!

فارغ از اینکه این تفسیر از ازدواج تا چه حد درست یا غلط است باید به نکته ظریف مستتر در آن یعنی عطش وام در جامعه دقت کنیم. جالب اینکه هم اکنون هم این تصور کم و بیش در جامعه ما جاری است. با این حال جا دارد از خود بپرسیم؛ آیا هر وامی خوب است؟ شاید این سوال برایتان جالب باشد و بپرسید مگر ما «وام خوب» و «وام بد» هم داریم؟ پاسخ به این سوال مثبت است. در واقع یک وام خوب دو ویژگی مهم دارد؛ اول آنکه نرخ بهره واقعی آن از نرخ واقعی تورم پایین تر است و دوم آنکه حتما باید بتوانیداز آن وام برای سرمایه گذاری استفاده نمایید در غیر اینصورت آن وام با همه جذابیت هایش یک وام بد است! البته لطفا دقت داشته باشید که نرخ واقعی تورم اغلب از نرخ اعلام شده توسط دولت و بانک مرکزی به مراتب بیشتر است.

همچنین نرخ بهره واقعی وام، چنانچه برای اخذ آن مجبور باشید تا مدتی پول خود را بصورت سپرده در نزد بانک قرار دهید، از نرخ بهره اعلام شده توسط خود بانک بیشتر خواهد شد.

علی رغم این توضیحات متاسفانه گاهی هم ممکن است افراد به دلیل شرایط خاص زندگی مجبور به اخذ وام شوند که این اصلا خوب نیست. در چنین شرایطی وام گیرنده دیگر نمی تواند به دو مولفه فوق چندان دقت نماید. با اینحال برای اینکه در مورد وام بتوانید تصمیم درستی بگیرید و کمتر متضرر شوید به چهار نکته زیر توجه داشته باشید:

– وام بگیرید اما نه بی هدف

وام بیهوده گرفتن هیچ فایده ای ندارد. بهترین کار این است که از وام برای سرمایه گذاری کنید.

– به بانک ها خیلی اعتماد نکنید

در هنگام اخذ وام و یا قبل از آن، از متصدی تسهیلات بانک بخواهید تا متن قرارداد وام را در اختیارتان بگذارد . همچنین خوب است قبل از تصمیم نهایی از تجارب دیگران هم استفاده کنید . بی گمان اطلاعات جالبی پیدا می کنید.

– برای خرید قسطی یا مخارج جاری زندگی وام نگیرید

بهتر است با پول وام خرید نقدی کنید . آن هم خریدهای مهم و بزرگ زندگی . به عبارت دیگر اخذ وام برای سپری کردن زندگی عادی و تامین هزینه های جاری اصلا پسندیده نیست و بدتر از همه آنکه بخواهید با وام خرید قسطی با سود های بالا انجام دهید . در این زمان شما بی آنکه خود بدانید در حال باز پرداخت یک وام با سود مضاعف هستید و این اصلا منطقی نیست.

– برای پرداخت اقساط واقع بین باشید

تلخ ترین بخش وام، بازپرداخت آن است. اگر درباره نحوه بازپرداخت واقع بین نباشید مجبورید کار خطرناک بعدی را انجام دهید؛ گرفتن وام برای پرداخت وام. این هم یک رفتار غیر منطقی دیگر است. پس قبل از اخذ وام به فکر نحوه باز پرداخت آن باشید و حتما در برآورد توانمندی های خود واقع بینانه تصمیم بگیرید.

به گفته وی، سایر مصارف قرض الحسنه که در لایحه بودجه ۱۴۰۰ آمده نیز به شرح زیر است:
۱۰ هزار میلیارد تومان برای اشتغال زایی (بند ب تبصره ۱۶)
۲۰۰ میلیارد تومان ستاد امور دیه زندانیان (بند ج تبصره ۱۶)
۲۱۰ میلیارد تومان ودیعه مسکن خانوارهایی که فرزند سوم را می آورند (بند ه تبصره ۱۶)
۷.۵ هزار میلیارد تومان سایر موارد (بند و تبصره ۱۶)

این نماینده مجلس همچنین گفت: این موارد نیز در مجموع حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان می شود که خللی در پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج و فرزندآوری پیشنهادی ایجاد نخواهد کرد.

بر این اساس، تبصره پیشنهادی برای جایگزینی با بند الف تبصره ۱۶ لایحه بودجه ۱۴۰۰ به این ترتیب پیشنهاد کرده‌ام:

به منظور حمایت از ازدواج جوانان و فرزندآوری، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است بانک‌ها را ملزم نماید از محل سپرده‌های قرض الحسنه پس انداز و جاری خود و متناسب با سهمی که بانکهای عامل از این منابع دارند، ۸۰ میلیون تومان وام قرض الحسنه ازدواج با بازپرداخت ۸ ساله به هر یک از زوجین که تاریخ عقد ازدواج آنها از ابتدای سال ۹۷ به بعد است و ۲۰ میلیون تومان وام قرض الحسنه فرزندآوری با بازپرداخت ۵ ساله به سرپرست فرزندانی که در سال ۱۴۰۰ متولد می‌شوند، با اخذ یک یا دو ضامن معتبر دارای چک و اعطای سفته توسط وام گیرنده، پرداخت نمایند. بانک مرکزی موظف است سامانه ای راه اندازی نماید که در آن، منابع و مصارف قرض الحسنه بانک ها به تفکیک محل مصرف و همچنین صف وام ازدواج هر بانک، با بروزرسانی روزانه، به عموم اعلام شود.

چگونگی دریافت وام بدون ضامن

اخذ وام از بانک‌ها در نظر اول راحت به نظر می‌رسد اما این کار در برگیرنده فرآیندی پیچیده می باشد. شرایط دریافت وام و نیز ضامن در مورد بانک‌ های مختلف و همچنین نوع وام متفاوت است.
رویکرد امروز امروزه به دلیل وضعیت اقتصادی کشور، بارها و بارها با واژه ی “وام” مواجه شده ایم!  وام، وام بانکی، وام بانکی فوری،  وام با نرخ سود پایین و و و همه و همه کلماتی هستند که برای همه ما آشنا می باشند. توجه داشته باشید تمامی بانک های جمهوری اسلامی ایران در جهت رفع نیازهای مالی و همچنین تسهیلاتی مشتریان خود، بایستی بر اساس موازین شرعی، عرف بانکداری و نیز دستورالعمل های بانک مرکزی اقدام به پرداخت وام های منطقی با توجه به نیاز افراد جامعه نمایند.

گرفتن وام و تسهیلات بانکی برای توسعه یک کسب و کار، ایده آل است؛ همچنین برای خرید کالاهای سرمایه‌ ای نیز با در نظر گرفتن نرخ تورم و نیز نوسانات بازار، می‌توان به دریافت وام اقدام کرد. اما چنانچه می‌ خواهید برای کالاهای مصرفی خود وام و تسهیلات بانکی بگیری، حواس تان باشد که در قبال این کار، بایستی هر ماه بخش قابل‌ توجهی از درآمد خود را بابت سود این کار بپردازید!  برای باز پرداخت وام و تسهیلات بانکی دریافتی خود، یک برنامه ی واقع‌ بینانه و مشخص داشته باشید؛ به هیچ وجه رویایی فکر نکنید و حتما به حالت‌ ها و شرایط بد ماجرا نیز فکر کنید.

انواع وام و تسهیلات بانکی که در نظر عموم از مقبولیت بیشتری برخوردار هستند عبارتند از وام مسکن، وام ازدواج، وام خودرو، وام تعویض خودروهای فرسوده، وام کشاورزی و…

تبلیغ

کفش چرم اصل رو با 40% تخفیف بیشتر بخر! از دستش نده
مشاهده
توصیه می کنیم پیش از طی مراحل اخذ وام و تسهیلات بانکی، حتما در مورد شرایط اخذ آن خوب و کامل تحقیق نمایید. حتی بهتر است در مورد بانکی که می‌ خواهید از آن،  وام و تسهیلات بانکی دریافت نمایید، بین دوستان و آشنایان خود تحقیق نمایید. همچنین استفاده از اینترنت را نیز از یاد نبرید! شما می توانید از تجربیات دیگران در این زمینه بهره مند شوید.

اخذ وام از بانک‌ها در نظر اول راحت به نظر می‌رسد اما این کار در برگیرنده ی فرآیندی پیچیده می باشد. پیش از هر چیز به این نکته توجه داشته باشید که برای دریافت برخی از وام‌ ها تا سقفی مشخص، بایستی ضامن اختیار کرد! البته شرایط دریافت وام و نیز ضامن در مورد بانک‌ های مختلف و همچنین نوع وام متفاوت است. در این بین، برخی از بانک ها برای رفاه حال مشتریان خود، طرح های را در نظر می گیرند که با استفاده از آن ها می توان، ساده تر برای اخذ وام و تسهیلات بانکی اقدام کرد.

بانک تجارت
بانک تجارت در ماه‌ های اخیر با توجه به نیازسنجی‌ های دقیق انجام شده از مشتریان خود، نسبت به طراحی طرح‌ های تسهیلاتی ایده آلبا هدف ایجاد ارزش افزوده به دارایی‌ های مشتریان خود و همچنین استفاده ی صحیح از منابع بانکی به‌ منظور مولد سازی تولید داخلی، اقدام نموده است. یکی از این طرح های تسهلاتی،  طرح تسهیلات آنی یا پرداخت تسهیلات با حداقل سود ۴ درصد در برابر سپرده‌ گذاری مشتریان خود می باشد.  براساس این طرح تسهیلاتی، مشتریان و متقاضیان دریافت وام می‌ توانند با افتتاح حساب سپرده ی مدت‌ دار در بانک تجارت،  از۶۰ الی ۸۵ درصد مبلغ سپرده واگذار شده (حداکثر تسهیلات پرداختی ۳ میلیارد ریال) را بدون ضامن و در کمتر از ۲۴ ساعت، تسهیلات دریافت نمایند.

در این طرح حساب سپرده بلند مدت مشتری با نرخ سود ۵ درصدی افتتاح می‌ شود و تسهیلات با دوره باز پرداخت های ۱۲، ۲۴ و یا ۳۶ ماهه که به انتخاب مشتری خواهد بود، پرداخت می‌ شود.

 

بانک صادرات
متقاضیان دریافت وام و تسهیلات بانکی می‌ توانند در قالب سه طرح “اعتبار سپهر”، “سپرده ی کوتاه‌ مدت طرح ۶٧” و “حساب جاری طلایی بدون دسته چک”، بدون وثیقه تا ٨٠ درصد مبلغ سپرده ی خود را در کمترین زمان ممکن، با نرخ‌ های ترجیحی از بانک صادرات دریافت نمایند. در بیان واضح تر این اقدام می توان گفت بانک صادرات برای پاسخگویی به نیازهای مختلف مشتریان خود،  شرایط دریافت وام با نرخ سود کمتر از نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار را در قالب طرح‌ های نام برده شده در بالا،  بدون معطلی تا ٨٠ درصد موجودی خود را فراهم کرده است.

 

بانک قوامین
بانک قوامین نیز با بیش از ۷۰۰ شعبه در سراسر کشور، تسهیلاتی را برای مشتریان خود فراهم کرده است. طرخ فاخر بانک قوامین بدین صورت است که متقاصی می تواند پس از سپرده گذاری،  ۸۰ درصد مبلغ سپرده خود را به صورت وام و تسهیلات بانکی دریافت نماید.  سود تسهیلات پرداختی در طرخ فاخر، در سپرده ی روز شمار ۹ درصد و در صورتی که سپرده ی شما به صورت سالیانه باشد، سود تسهیلات ۱۸ درصد خواهد بود.

متقاضیان دریافت تسهیلات طرح فاخر می توانند پس از افتتاح حساب خود در یکی از شعب این بانک، با در دست داشتن یک قطعه عکس پرسنلی، اصل کارت ملی و اصل شناسنامه، کپی پشت و روی کارت ملی و کپی صفحه ی اول شناسنامه برای دریافت این امکان فراهم شده، اقدام نمایند. طبق اعلام بانک قوامین افتتاح حساب مشترک برای اشخاص حقیقی در این طرح امکان‌پذیر نیست.

وام، حلال مشکلات
همه ما وقتی در مواقع ضروری به پول احتیاج پیدا می کنیم چندین و چند راه را مقابل خود می بینیم. فروش لوازم دست دوم و بی استفاده شاید اولین موردی باشد که به ذهن اکثر افراد برسد. شابد هم از دوستان و آشنایان خودمان پول قرض کنیم و زیر دین نزدیکان خود برویم. اما راهی که شاید از نظر اکثر ما سخت به نظر برسد دریافت وام است. مطلبی که شاید از نظر هیچکس ارتباطی به هم نداشته باشد ارتباط وام بیمه است.

برای گرفتن وام بانکی باید مراحل مختلفی طی شود. شاید به نوعی بتوان گفت برای گرفتن وام از بانک ها باید از هفت خوان رستم گذشت! برای دریافت وام باید حساب بانکی با گردش حساب بالا داشته باشید، سابقه حساب شما مثبت باشد و از همه مهمتر به چند ضامن کارمند و یا صاحب جواز کسب نیاز دارید.

همین شرایط باعث شده تا اکثر ما از گرفتن وام ترس داشته باشیم. در واقع این ترس بیجا هم نیست. گرفتن وام بانکی پروسه طولانی دارد و بعضی از مواقع آنقدر طول می کشد که دیگر کار از کار گذشته است.

اگرفتن وام فقط از طریق بانک امکان پذیر نیست. بسیاری از صندوق های خیریه و محلی هم اقدام به پرداخت وام می کنند. اکثر این صندوق ها هم شرایط شبیه به بانک دارند و مشتریان را جذب نمی کنند.

اما یکی از انواع وام که شاید کمتر کسی از آن اطلاع داشته باشد وام ارائه شده توسط بیمه ها است.

وام و بیمه
دو گروه از بیمه ها اقدام به ارائه وام به بیمه گزاران می کنند. یک بیمه تامین اجتماعی و دیگری بیمه عمر.

بیمه تامین اجتماعی به بیمه شدگان و مستمری بگیران خود چند نوع وام میدهد که شرایط نسبتا آسان تری از بانک ها دارد. اما همچنان به خاطر بعضی از شرایط چندان مشتری پسند نیستند.

بیمه عمر هم بر اساس شرایطی به بیمه شدگان وام می دهد. وام بیمه عمر به خاطر شرایط مناسب خود یکی از برترین وام ها است.

در این مقاله سعی داریم با جزئیات وام بیمه ها و شرایط دریافت این وام آشنا شویم:

وام بیمه تامین اجتماعی
اگر شما هم یکی از بیمه شدگان تامین اجتماعی یا بازنشسته مستمری بگیر تامین اجتماعی باشید میتوانید از بیمه وام بگیرید.

در حال حاضر فقط ۳ نوع وام به افراد تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار می گیرد، که شامل وام های تحصیلی، وام ضروری و وام ازدواج می باشد. این وام ها به وام ضروری بیمه تامین اجتماعی معروف شده اند.

دریافت وام تامین اجتماعی برای این دو گروه با شرایط زیر امکان پذیر است:

بازنشسته ها و مستمری بگیران تامین اجتماعی، از کارافتاده ها و همسر بیمه شده فوت شده
کلیه بیمه شده هایی که حداقل دو سال سابقه پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی دارند.
وام های بیمه شدگان تامین اجتماعی به صورت قرض الحسنه است و دارای کارمزد کمی هستند.

برای دریافت وام تامین اجتماعی، شرایط خاصی در نظر گرفته شده است. این شرایط برای همه یکسان است و برای دریافت وام باید تمام این شرایط را در نظر بگیرید. با هم این شرایط را مرور کنیم :

این وام ها نهایتا تا سقف ۴ میلیون تومان پرداخت می شود.
کارمزد این وام ها ۶% می باشد.
حداکثر زمان بازپرداخت برای وام تامین اجتماعی ۳ سال یا ۳۶ ماه می باشد.
در صورت تاخیر در پرداخت اقساط، جریمه به شما تعلق خواهد گرفت.
مسئولان بالارده شعب و نمایندگی های بیمه تامین اجتماعی باید صلاحت شما را از نظر نیاز به وام تائید کند.
این وام هر سال فقط یک بار به شما تعلق خواهد گرفت.
متقاضیان وام تامین اجتماعی باید برای دریافت وام فرم های مربوطه را پر کرده و به شعبه تامین اجتماعی مورد نظر ارائه دهند.
در گذشته وام های دیگری هم توسط بیمه تامین اجتماعی مانند وام بیمه بیکاریو وام جهیزیه پرداخت می شد. اما بر اساس دستورالعمل جدید در حال حاضر فقط ۳ نوع وام ضروری، ازدواج و تحصیلی پرداخت می شود.

دردسرهای وام تامین اجتماعی
با این که بیمه تامین اجتماعی برای شرایط مختلف، وام های متفاوتی را به بیمه گزاران ارائه می دهد اما دریافت وام تامین اجتماعی هم دردسر های خود را دارد.

برای دریافت وام از تامین اجتماعی هم لازم است تا یک ضامن کارمند معرفی کرد. از طرفی پروسه تایید وام تا پرداخت وام به دلیل تقاضای بالا زمان زیادی طول می کشد.

با توجه به این شرایط وام تامین اجتماعی هم مانند وام بانکی برای زمانی که نیاز فوری به پول داریم، مناسب نیست.

وام بیمه عمر
بیمه عمر همانطور که حتما می دانیم هم سرمایه گذاری است و هم بیمه.

هنگامی که ما بیمه عمر خریداری می کنیم، علاوه بر اینکه برای آینده خود پول پس انداز می کنیم، خود را تحت پوشش درمانی این بیمه نامه قرار می دهید. اما پوشش های بیمه عمر به همینجا ختم نمی شود. یکی از بهترین ویژگی های بیمه های عمر امکان دریافت وام است، وام بیمه عمر یا بهتر است بگوییم وام اندوخته بیمه عمر.

سقف وام بیمه عمر
مبلغ وام بیمه عمر سقف ندارد. یعنی مبلغی که وام می گیریم به میزان حق بیمه ای که پرداخت می کنیم بستگی دارد. طبیعتا هر چقدر مبلغ پرداختی ما برای بیمه عمر بیشتر باشد، میتوانیم مبلغ بیشتری وام بگیریم.

بیمه عمر به ما این امکان را می دهد تا بتوانیم بخشی از حق بیمه پرداختی خود را بصورت وام دریافت کنیم.

این مبلغ در بیمه نامه عمر شرکت های مختلف، متفاوت است. در اکثر شرکت های بیمه این مبلغ ۸۰% یا ۹۰% حق بیمه پرداختی است. هر چند در بعضی از شرکت های بیمه این مبلغ متفاوت است.

زمان دریافت وام بیمه عمر
برای دریافت وام بیمه عمر فقط کافیست ۲ سال از شروع پرداخت حق بیمه شما بگذرد. البته این مدت هم در شرکت های بیمه متفاوت است. مثلا یکی از شرکت های بیمه با گذشت ۶ ماه از شروع قرارداد بیمه عمر و پرداخت اولین حق بیمه اقدام به پرداخت وام می کند.

پرداخت اقساط وام بیمه عمر
بازپرداخت وام بیمه عمر نهایتا تا ۳ سال یا ۳۶ ماه انجام می شود.

بعد از اتمام پرداخت اقساط وام خود، دوباره می توانیم از امکان دریافت وام استفاده کنیم. از جهت تعداد دفعات دریافت وام برای ما محدودیتی وجود ندارد.

کارمزد وام بیمه عمر
وام بیمه عمر یکی از کمترین کارمزد ها را در بین وام های مختلف ارائه می دهد. کارمزد وام بیمه عمر در شرکت های مختلف بیمه متفاوت است. اما کارمزد این وام حداکثر ۴% بیشتر از سودی است که به اندوخته شما تلق خواهد گرفت.

 

مزایای وام بیمه عمر
یکی از برتری های وام بیمه عمر نسبت به وام بانکی نداشتن مراحل اداری طولانی است. برای دریافت وام بیمه عمر نیازی به کاغذ بازی های طولانی نیست. فقط کافیست برای دریافت وام، درخواست خود را به کارگزار شرکت بیمه مربوطه ارائه کنیم تا در اسرع وقت مبلغ مورد نیاز را دریافت کنیم.

همانطور که گفتیم یکی از دلایلی که مردم را از دریافت وام بانکی فراری می دهد، شرایط سختگیرانه بانک ها است.

اما از آنجا که وام بیمه عمر از اندوخته بیمه عمر به ما پرداخت می شود، دیگر نیازی به سختگیری نیست.

یکی از شرایط دریافت وام از بانک ها، معرفی ضامن است. اما برای دریافت وام بیمه عمر نه به ضامن نیازی هست و نه وثیقه ای لازم است. همانطور که گفته شد در صورت نیاز این وام سریعا پرداخت می شود.

[alert type=”success”]برای استعلام و خرید انواع بیمه های عمر، می توانید به فروشگاه آنلاین بیمه ماهان مراجعه فرمایید.[/alert]

چگونه وام یک میلیونی دولت را دریافت کنیم؟ + فیلم و جزئیات
در این گزارش قصد داریم به شما آموزش دهیم که چگونه برای دریافت وام یک میلیون تومانی کرونا در مرحله دوم اقدام کنید.

نحوه دریافت تسهیلات یک میلیون تومانی اقشار کم درآمد جامعه که شغل ثابتی هم ندارند فرآیند ساده‌ای دارد و می‌توان به راحتی این وام را دریافت کرد. بعد از اعلام تعطیلی دو هفته‌ای در سراسر کشور به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، دولت به منظور حمایت از اقشار ضعیف جامعه تسهیلاتی را در نظر گرفت.

حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا خبر از پرداخت وام یک میلیون تومانی به ۱۰ میلیون خانوار را داد و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی روز گذشته در اطلاعیه‌ای درخصوص چگونگی حمایت جبرانی معیشت خانوار‌ها در محدودیت‌های شدید کرونایی، نحوه دریافت و بازپرداخت وام یک میلیون تومانی را اعلام کرد.

در اطلاعیه وزارت رفاه آمده است؛ تمامی افرادی که در نوبت قبل، وام کرونایی دریافت کرده‌اند و درآمد ثابت ندارند، می‌توانند متقاضی دریافت وام یک میلیون تومانی باشند، افراد دارای درآمد ثابت از جمله کارمندان دولت، شرکت‌های دولتی یا نهاد‌های عمومی غیر دولتی، بازنشستگان، بیمه پردازان سازمان تأمین اجتماعی یا سایر صندوق‌های بازنشستگی شامل این طرح نمی‌شوند.

آنچه دیگران میخوانند : ارسطو پایتخت در کنار همسر و پسر کوچکش + تصاویر
حمید صفت خواننده رپ بازداشت شد + جزئیات
اولین عکس دست جمعی سریال پایتخت با گریم های جدید!
تعرض وحشیانه به دختر 18 ساله در پارتی شبانه فاش شد+ جزئیات
مراسم چهلم زنده یاد مهرداد میناوند+ فیلم
تجاوز به دو دختر جوان در پراید و فیلمبرداری از آن + عکس
پیام رهبر انقلاب به کنگره ملی هفده هزار زن شهید| رهبر انقلاب: قدرت ایمان، راه مجاهدتهای بزرگ را به روی زنان ایرانی گشود
رژیم لاغری سریع با راحت ترین روش ممکن
روش درخواست

متقاضیان صرفا” کد ملی خود را از تلفن همراه ثبت شده به نام سرپرست خانوار به سرشماره ۶۳۶۹ ارسال کنند، گفتنی است شهروندان تنها باید یک بار پیامک ارسال کنند. از امروز ۴ آذر ماه تا ۱۱ آذر ماه متقاضیان می‌توانند برای دریافت وام یک میلیون تومانی اقدام کنند، بعد از ارسال پیامک توسط متقاضیان، پیامک‌های ارسال شده به مدت یک هفته یعنی از تاریخ ۱۲ تا ۱۹ آذرماه پایش می‌شوند و در نهایت با سرشماره v.refah از ۲۰ تا ۲۷ آذرماه به پیامک‌های دریافتی متقاضیان پاسخ داده می‌شود.

 

شرایط بازپرداخت وام یک میلیون تومانی

بازپرداخت تسهیلات قرض الحسنه یک میلیون تومانی با نرخ کارمزد ۴ درصد از محل باقی مانده منابع بسته جبرانی مصوب جلسه دوازدهم مورخ ۱۳۹۹/۰۱/۰۹ ستاد ملی مدیریت کرونا، با اقساط ۳۰ ماهه و از منابع یارانه معیشتی ماهانه خانوار خواهد بود. در قالب فیلمی کوتاه نحوه ثبت نام برای دریافت وام یک میلیون تومانی کرونا را آموزش می‌دهیم.

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط