بازار وام ایران
بازار وام ایران

وام مسکن

وام ۵ میلیون تومانی بازنشستگان تأمین اجتماعی به دست چه کسانی رسید؟

بانک اول – طبق اعلام تأمین اجتماعی، وام ۵ میلیون تومانی ویژه آن‌دسته از بازنشستگان تأمین اجتماعی است که ۴ یا ۵ میلیون تومان حقوق بازنشستگی می‌گیرند و می‌توانند وام‌های ۵۰ میلیونی با سود ۱۸ درصد از بانک بگیرند.

۰۷ اسفند ۱۳۹۹  خبر

۰ دیدگاه


به گزارش بانک اول طبق اعلام تأمین اجتماعی، وام ۵ میلیون تومانی ویژه آن‌دسته از بازنشستگان تأمین اجتماعی است که ۴ یا ۵ میلیون تومان حقوق بازنشستگی می‌گیرند و می‌توانند وام‌های ۵۰ میلیونی با سود ۱۸ درصد از بانک بگیرند. اعتبار تسهیلات مرحله اول حدود ۳۰۰ میلیارد تومان بود که ۶۰ هزار نفر وام را دریافت کردند و اعتبار مرحله دوم نیز ۳۵۰ میلیارد تومان بود و در مجموع تا آخر سال ۲۰۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده که پیش‌بینی شده بود به حدود ۴۰۰ هزار نفر تسهیلات قرض‌الحسنه پرداخت شود.

براساس این خبر درباره زمان پرداخت وام به بازنشستگان تأمین اجتماعی، بعد از ثبت‌نام در سامانه وام سازمان تأمین اجتماعی، بلافاصله افراد به بانک معرفی می‌شوند. اما طبق گفته‌های مراجعه‌کنندگان به سایت شهرآرانیوز، هیچ اطلاعاتی در سایت بانک رفاه مبنی بر شرایط ثبت‌نام آن وجود ندارد. برخی بازنشستگان نیز در سامانه وام تأمین اجتماعی ثبت‌نام کرده‌اند، اما هنوز هیچ واریزی مبنی بر وام ۵ میلیون تومانی نداشته‌اند.

 

وام ۵ میلیونی به ۳۳۸ هزار بازنشسته تأمین اجتماعی تعلق گرفت

در همین حال، علی جهانی، مدیرکل فرهنگی و اجتماعی سازمان تأمین اجتماعی، با بیان اینکه امسال ۳۳۸ هزار نفر از مستمری‌بگیران سازمان تأمین اجتماعی وام قرض‌الحسنه دریافت کردند، گفت: تسهیلات مستمری‌بگیران از ۲۰۰ میلیارد تومان سال گذشته به حدود ۲۰۰۰ میلیارد تومان افزایش یافت که بر این اساس نسبت به سال گذشته تعداد چشمگیری از مستمری‌بگیران موفق به دریافت وام ۵ میلیون تومانی شدند.

وی ادامه داد: تسهیلات فوق در مجموع در ۴ مرحله با تعیین سهمیه کانون‌های استانی و تا دوم اسفندماه به مستمری‌بگیران متقاضی پرداخت شده است.

به‌گفته وی، پس از پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه مرحله اول که به‌صورت حضوری انجام شد، باتوجه‌به شیوع ویروس کرونا و برای کاهش رفت‌وآمدها، مراحل بعدی با راه‌اندازی سامانه هوشمند ثبت‌نام متقاضیان به‌صورت مکانیزه طراحی شد. همچنین بنا به دستور مدیرعامل سازمان، دسترسی‌های سیستمی و نرم‌افزاری سامانه مذکور به کانون‌های بازنشستگی داده شد و متقاضیان دریافت تسهیلات به‌صورت مکانیزه ثبت‌نام کردند.

 

راه پرپیچ‌وخم وام ۵ میلیون تومانی بازنشستگان تأمین اجتماعی

رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی خراسان رضوی هم دراین‌باره به خبرنگار شهرآرا می‌گوید: اصولا وام‌های جمعیت بازنشستگان تأمین اجتماعی نسبت به جمعیتشان با بازنشستگان لشکری و کشوری، مقایسه‌شدنی نیست. متأسفانه مبلغ تخصیصی، باتوجه‌به حجم آماری این قشر بسیار ناچیز است.

رمضانی تأکید می‌کند: بازنشسته، بازنشسته است، درحالی‌که بازنشسته‌های ما، چون قشر کارگری بودند، باتوجه‌به هزینه‌هایی زیاد زندگی، بیشتر به این وام نیاز دارند. ۶۵ درصد جمعیت بازنشسته کارگری حداقل‌بگیر است. این حداقل‌بگیری خودش فاجعه‌ای است؛ اما وامی که اختصاص داده می‌شود هم جوابگوی این جمعیت نیست.

رمضانی یادآور شد: همسان‌سازی در پرداخت وام بین بازنشستگان هم باید انجام شود، چون بازنشستگان باهم فرقی ندارند، درحالی‌که حتی به بازنشسته کارگری، باتوجه‌به حقوق حداقلی و هزینه‌های زندگی، باید مبلغ ,وام  بیشتری اختصاص داده شود، اما این قضیه برعکس است و بازنشسته ما ۵ میلیون تومان می‌گیرد و بازنشسته نهاد‌های دیگر ۱۰ میلیون تومان دریافت می‌کند.

رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی خراسان رضوی گفت: سن ۸۰ درصد بازنشسته‌های ما بالاست و در زمان نام‌نویسی شماره تماس فرزندانشان را می‌دهند، در زمان دریافت وام نیز به‌دلیل اینکه شماره تماس قیدشده با شماره وام‌گیرنده مطابقت ندارد، وام به ایشان اختصاص نمی‌یابد و برای این افراد مشکل به وجود می‌آورد.

وی با اشاره بر اینکه در همین حال ۳۵۰۰ نفر در شهر مشهد برای دریافت وام ۵ میلیون تومانی بازنشستگان ثبت‌نام کردند و خوشبختانه وامشان نیز در روز‌های گذشته واریز شد، افزود: اما دسته‌ای از بازنشستگان هستند که هنوز وامشان واریز نشده، آن هم به این دلیل که پرونده‌شان ناقص بوده و ایراداتی داشته است. ۱۰ هزار نفر برای وام نام‌نویسی کردند و پرونده حدود ۴۰۰۰ نفر ناقص بود که شماره موبایل اشتباه بود و به نام خود بازنشسته نبود یا شماره ملی، یا اینکه چک برگشتی داشتند یا ضمانت وام کسی را عهده‌دار شده بودند؛ بنابراین این‌ها باعث حذف‌شدن اسم بازنشسته از فهرست وام ۵ میلیون تومانی شده است. بااین‌حال ما درصدد رفع این ایرادات هستیم تا ان‌شاءا… تا ۱۵ اسفندماه وام باقی بازنشستگان واریز شود. اگر تا این تاریخ مشکل رفع نشد، وامشان فروردین و اردیبهشت‌ماه سال آینده واریز خواهد شد.

به گفته وی، در خراسان رضوی ۱۰ هزار نفر برای دریافت وام ۵ میلیون تومانی ثبت‌نام کردند که ۶۵۰۰ نفر وامشان را دریافت کرده‌اند و باقی نیز به‌محض رفع ایرادات نام‌نویسی، در نوبت وام قرار می‌گیرند.

دریافت وام ودیعه مسکن تا پایان اسفند تمدید شد

بانک اول – مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی از تمدید دریافت وام ودیعه مسکن تا پایان اسفند ماه خبر داد.

۰۷ اسفند ۱۳۹۹  خبر

۰ دیدگاه


به گزارش بانک اول بانک مرکزی بخشنامه‌ای به بانک‌های عامل پرداخت وام ودیعه مسکن ابلاغ کرد تا کسانی که در بانک برای دریافت این وام تشکیل پرونده داده‌اند تا پایان اسفند وام آن‌ها پرداخت شود.

پروانه اصلانی افزود: از مجموع ۹۲۰ هزار پیامک متقاضیان دریافت وام ودیعه مسکن، ۸۰۵ هزار نفر مشمول دریافت این وام بودند که حدود ۳۳۷ هزار نفر، بانک مورد نظر خود را انتخاب کرده‌اند ضمن اینکه از این تعداد ۲۳۱ هزار نفر تشکیل پرونده داده‌اند و بقیه به دلیل نداشتن اجاره نامه رسمی و یا کد رهگیری معتبر، از تشکیل پرونده منصرف شدند.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: تاکنون ۲۱۴ هزار نفر وام ودیعه مسکن دریافت کردند و بقیه کسانی که تشکیل پرونده دادند یعنی حدود ۱۰ تا ۱۵ هزار نفر باقی مانده، می‌توانند تا پایان سال با مراجعه به وام خود را دریافت کنند.

خانم اصلانی در پاسخ به این سوال که قرار بود یک میلیون نفر وام ودیعه مسکن دریافت کنند، اما رقم دریافت کنندگان خیلی کمتر از پیش بینی بوده است افزود: پرونده پرداخت وام ودیعه مسکن امسال تا پایان اسفند بسته می‌شود و برای سال آینده نیز این موضوع را مجدداً پیگیری خواهیم کرد./مه

جزییات وام ۱۲ میلیون تومانی قالیبافان

بانک اول – مدیرعامل اتحادیه تعاونی های فرش دستباف از پرداخت وام ۱۲ میلیون تومانی به بافندگان فرش خبر داد و گفت: تاکنون بیش از ۲۴۰ هزار نفر از قالیبافان برای بیمه صندوق روستاییان و عشایر ثبت نام کرده اند.

۰۳ اسفند ۱۳۹۹  خبر

۰ دیدگاه


به گزارش بانک اول به نقل از ایسنا، عبداله بهرامی اظهار کرد: در راستای تفاهم نامه همکاری میان مرکز ملی فرش و صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر که با هدف پوشش بیمه ۴۰۰ هزار نفر از قالیبافان در سراسر کشور امضا شد،  تاکنون بیش از ۲۴۰ هزار نفر از قالیبافان در کل اتحادیه های کشور ثبت نام کرده و برای بیمه صندوق معرفی شده اند.

وی افزود: بر اساس تفاهم نامه، بیمه قالیبافان تحت پوشش صندوق برای سال اول رایگان است ولی چون سال رو به پایان است و ردیف بودجه ای هم دیگر نیست امیدواریم که بودجه هرچه زودتر اختصاص یابد تا قالیبافان تحت پوشش قرار بگیرند.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های فرش دستباف در عین حال از پرداخت وام ۱۲ میلیون تومانی به قالیبافان خبر داد و درباره جزییات آن گفت: در راستای حمایت از بافندگان فرش وام ۱۲ میلیون تومانی بانک توسعه تعاون با نرخ سود ۱۸ درصد پیش بینی شده که به موجب آن قالیبافان می توانند جهت خرید ابزار و تجهیزات و مواد اولیه مورد نیاز از این وام بهره مند شوند.

بهرامی درباره شرایط دریافت وام توضیح داد: وام به طور فردی داده نمی شود و فرد قالیباف به تنهایی نمی تواند وام را بگیرد چون این وام برای اعضای تعاونی های فرش پیش بینی شده و حتما باید کارت عضویت داشته باشند و از طریق اتحادیه یا تعاونی فرش اقدام کنند.

به گفته وی تنها قالیبافانی که عضو اتحادیه یا تعاونی های فرش باشند می توانند درخواست وام بدهند و به این منظور باید به اتحادیه فرش یا تعاونی های خود مراجعه تا آنها را به بانک معرفی کنند؛ پس از آنکه لیست متقاضیان از طریق تعاونی های فرش به اتحادیه ارائه شد و تامین اعتبار کرد، به استانها ابلاغ می شود که وام به قالیبافان تعلق بگیرد

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط