بازار وام ایران
بازار وام ایران

وام مسکن

اختصاص 360 هزارمیلیارد برای تسهیلات ساخت مسکن

نمایندگان مردم در خانه ملت، کلیه بانک ها و موسسات غیر بانکی را موظف کردند تا نسبت به پرداخت 360 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای ساخت و نوسازی 400 هزار واحد مسکن روستایی و شهری در شهرهای کمتر از 25 هزار نفر جمعیت و هشتصد هزار واحد مسکن شهری اقدام کنند.
پرداخت تسهیلات ساخت مسکن
به گزارش پایگاه خبری ملک هفت، نمایندگان مردم در نشست علنی مجلس شورای اسلامی و  در جریان بررسی بخش هزینه ای بودجه سال 1400 ارجاعی به کمیسیون تلفیق مجلس، از مجموع 219 نماینده حاضر در صحن مجلس ، 189 رای موافق، 11 رای مخالف و 3 رای ممتنع با تبصره 18 این لایحه موافقت کردند.

همچنین وکلای مردم در خانه ملت نیز با تصویب ردیف های 7 و 8 تبصره 18 موافقت کردند.

بر اساس ردیف 7 تبصره 18، وزارت امور اقتصادی و دارایی نسبت به ثبت و نگهداری حساب منابع، مصارف و برگشتی  وجوه این بند موظف است.

همچنین برای اجرای تبصره 18 مطابق با احکام بودجه های سنواتی، نظارت و گزارش آن توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی در هر 6 ماه یکبار به کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات و کمیسیونهای  ذی ربط مجلس شورای اسلامی ارائه کند.

بیشتر بخوانید
افزایش وام مسکن فرزند سوم به 150 میلیون تومان
همچنین براساس ردیف 8 تبصره مذکور؛ در سال ۱4۰۰ کلیه بانک‌ها و مؤسسات اعتباری وام  غیربانکی موظفند برای احداث و نوسازی 400 هزار واحد مسکن روستایی و شهری در شهرهای کمتر از بیست و پنجهزار نفر جمعیت و هشتصد هزار واحد مسکن شهری نسبت به پرداخت سه میلیون و ششصد هزار میلیارد (۳٫6۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال تسهیلات ساخت مسکن به افراد واجد شرایط اقدام نمایند.

سهمیه هر بانک توسط بانک مرکزی در فروردین ماه تعیین می شود. مجموع دوران مشارکت ساخت و فروش اقساطی این تسهیلات ۲۰ سال است و پس از دوره مشارکت به فروش اقساطی تبدیل و تعهدات آن به متقاضی واجد شرایط منتقل میشود. این تسهیلات با نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار به افراد واجد شرایط معرفی شده توسط وزارت راه و شهرسازی پرداخت می شود.

بانک مرکزی موظف است گزارش عملکرد این بند را به صورت برخط در اختیار عموم مردم قرار دهد. در صورتی که یک بانک یا مؤسسه اعتباری غیربانکی از پرداخت سهمیه تسهیلات تعیین شده توسط بانک مرکزی خودداری نماید، بانک مرکزی موظف است متناسب با تعهد انجام نشده نسبت به افزایش سپرده قانونی آن بانک یا موسسه اعتباری غیربانکی اقدام و از طریق سایر بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی نسبت به پرداخت تسهیلات ساخت مسکن اقدام نماید.

همچنین در جزء الحاقی این تبصره مطرح شده؛ – ,وام در اجرای مواد (۲) و (4) قانون تأسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی، وزارت نیرو مکلف است مبلغ یکصد هزار ( 100.000 ) ریال حق بیمه هر واحد مسکونی برای یک سال، را در پنج مرحله در قبوض برق واحدهای مسکونی درج و دریافت و به حساب خزانه‌داری کل کشور واریز کند.

مالکان واحدهای مسکونی تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی از حکم این بند معاف هستند. خزانه‌داری کل کشور موظف است مبالغ مربوط را ظرف یک هفته پس از وصول در اختیار صندوق ذیربط برای انجام تعهدات این قانون قرار دهد.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط