بازار وام ایران
بازار وام ایران

وام مسکن

هزینه کل وام مسکن در طول ۱۲ سال

هزینه کل وام مسکن در طول ۱۲ سال

اوراق تسه در بازار بورس افزایش قیمت زیادی را ثبت کرده است. در روزهای گذشته قیمت هر تسه در بازار بورس به 91 هزار و 850 هزار تومان رسید و نرخ سود تسهیلات برای مجردها و متأهلین را کمی کاهش داد.

 اوراق حق تقدم تسهیلات بانک مسکن (تسه) توسط بانک مسکن منتشر و در بورس عرضه می‌شود. متقاضیان دریافت تسهیلات با خرید تعداد مناسبی از این اوراق می‌توانند به ازای هر برگه تا 500 هزار تومان تسهیلات خرید و یا ساخت مسکن دریافت کنند. در بانک مسکن دو نوع وام خرید و ساخت از طریق خرید تسه عرضه می‌شود. این دو وام به‌صورت هم‌زمان قابل‌استفاده است. یک وام برای خرید خانه است و وام دیگر برای بازسازی و نوسازی خانه و در قالب وام جعاله پرداخت می‌شود. حداکثر مبلغ این تسهیلات در شهر تهران برای زوجین 240 میلیون تومان و برای مجردها 140 میلیون تومان است.

هزینه خرید اوراق مسکن

قیمت تسه این روزها در بازار بورس نوسانات زیادی داشته است. در روز 30 مهرماه سال جاری بانک مسکن قیمت هر برگه اوراق تسه را 92 هزار و 840 تومان اعلام کرد. هر ورق نیز در حدود 500 هزار تومان اعتبار دارد و به عبارتی با هر ورق از تسه می‌توان 500 هزار تومان وام دریافت کرد. طبق قانون بانک مسکن مجردها می‌توانند تا سقف 140 میلیون تومان وام دریافت کنند که برای دریافت این مبلغ باید 280 ورق خریداری کنند. برای دریافت وام 240 میلیونی متأهل‌ها نیز باید 480 ورق خریداری شود؛ بنابراین هزینه کل خرید این اوراق و دریافت وام در این روز برای مجردها 25 میلیون و 720 هزار و برای متأهلین 44 میلیون و 91 هزار تومان است.

نرخ سود مؤثر وام مسکن

اما سؤالی که اینجا مطرح می‌شود بررسی میزان نرخ بازده داخلی این تسهیلات است. بر این اساس میزان نرخ بازدهی این تسهیلات در آینده با توجه به قیمت کشف‌شده آن در حال حاضر بررسی می‌شود. این روشی استاندارد برای بررسی طرح‌های اقتصادی است.

برای محاسبه این نرخ باید مجموع تمام دریافتی‌ها و پرداختی‌ها در سال‌های آینده به ارزش فعلی تبدیل شوند و مجموع آن‌ها برابر صفر گذاشته می‌شود. به‌عبارتی‌دیگر می‌توان گفت درآمدهای تنزیل شده در دوره بازگشت تسهیلات با هزینه‌های تنزیل شده در همین دوران برابر هم قرار می‌گیرند تا نرخ بازگشت نامعلوم محاسبه شود. در این معادله نرخ تمام دریافتی‌ها با پرداختی‌ها با هم محاسبه‌شده تا نرخ بازده داخلی محاسبه گردد.

نرخ سود این تسهیلات توسط بانک مسکن 17.5 درصد اعلام شده است؛ اما این سود در شرایطی است که برای اخذ وام مشتری هزینه‌ای را تقبل نکرده باشد؛ اما با توجه به هزینه خرید اوراق تسه از بازار بورس، مبلغ این اوراق باید از مبلغ وام کم شود. در صورت کاهش مبلغ دریافتی توسط مشتری نرخ سود وام افزایش خواهد داشت.

با قیمت‌های فعلی و اینکه مجردها برای دریافت وام باید 25 میلیون و 720 هزار تومان پرداخت کنند نرخ این وام برای مجردها در حدود 23.15 درصد است. متأهلین نیز برای دریافت این وام باید 44 میلیون و 91 هزار تومان هزینه کنند که سود این وام را 22.98 درصد افزایش خواهد داد.

بیشتر بخوانید
شرایط پرداخت وام مسکن فرهنگیان99

هزینه کل وام مسکن در طول ۱۲ سال

نرخ سود مؤثر به این معنا است که دریافت‌کنندگان تسهیلات در طی سال‌های بازپرداخت آن باید چه مبلغی را به بانک برگردانند. بر اساس نرخ روز تسه بانک مسکن مجردها در این 12 سال بازپرداخت اقساط باید 185 میلیون و 829 هزار تومان به بانک برگردانند. این مبلغ برای متاهیلن 344 میلیون و 16 هزار تومان است.

وام مسکن جوانان به ۴٠٠ میلیون تومان افزایش یافت

یکی از برنامه‌هایی که در سال‌های گذشته برای خانه‌دار شدن قشر جوان توسط بانک مسکن راه‌اندازی شده است حساب پس‌انداز مسکن جوانان است. در این طرح متقاضی پس از افتتاح حساب و پرداخت منظم سپرده‌گذاری بعد از مدت‌زمان مشخصی تسهیلات خرید و یا ساخت خانه دریافت می‌کند. مدت انتظار برای دریافت این تسهیلات نسبت به دیگر تسهیلات بانکی بیشتر بوده و بین 5 تا 15 سال است. بازپرداخت آن 20 ساله و نرخ سود آن 9 درصد است. این حساب نیاز به پرداخت میزان مبلغ زیاد به‌صورت یکجا ندارد و نسبت به حساب پس‌انداز مسکن یکم امتیاز بیشتری دارد.

در این طرح صاحب حساب باید به صورت منظم مبالغی را در این حساب قرار دهد تا در پایان سال پنجم یا پانزدهم این تسهیلات را دریافت کند. بانک مسکن در روزهای اخیر اعلام کرد با توجه به افزایش نرخ مسکن اقدام به افزایش سقف این تسهیلات کرده است. به این ترتیب اگر فردی در حال حاضر اقدام به افتتاح حساب پس‌انداز مسکن جوانان کند، در پایان سال پانزدهم با 60 درصد افزایش می‌تواند تا 400 میلیون تومان تسهیلات دریافت کند.

این تسهیلات در دیگر شهرهای بزرگ کشور مانند کرج، مشهد، تبریز، اصفهان، اهواز، قم، شیراز و کرمانشاه در پایان سال پانزدهم به 330 میلیون تومان افزایش یافته است. این تسهیلات در سایر شهرها به 290 میلیون تومان خواهد رسید. بر این اساس میزان پرداخت ماهانه نیز افزایش یافته است. این مبلغ از 65 هزار تومان از سال اول شروع‌شده و به 247 هزار تومان در سال پانزدهم می‌رسد. طبق قانون هر فردی که به سن 18 سالگی رسیده است می‌تواند برای خود و سایر کسانی تحت قومیت و ولایت او هستند حساب پس‌انداز مسکن جوانان افتتاح کند.

سوالات متداول

میزان پرداخت تسهیلات بانک مسکن و نرخ سود آن به افراد مجرد و متأهل چه میزان است؟

طبق قانون بانک مسکن مجردها می‌توانند تا سقف 140 میلیون تومان وام دریافت کنند که برای دریافت این مبلغ باید 280 ورق خریداری کنند. برای دریافت وام 240 میلیونی متأهل‌ها نیز باید 480 ورق خریداری شود؛ بنابراین هزینه کل خرید این اوراق و دریافت وام در این روز برای مجردها 25 میلیون و 720 هزار و برای متأهلین 44 میلیون و 91 هزار تومان است.

اوراق تسه چیست و قیمت آن چگونه تعیین می‌شود؟

این اوراق که توسط بانک مسکن منتشر می‌شود دربازاربورس تعیین قیمت می‌شود. ارزش هر تسه معادل 500 هزارتومان وام است. درحال حاضر قیمت هر تسه در حدود 92 هزار تومان است.

مجردها و متاهیلن پس از دریافت وام مسکن در طول 12 سال چه مبلغی را به بانک پس می‌دهند؟

بر اساس نرخ روز تسه بانک مسکن مجردها در این 12 سال بازپرداخت اقساط باید 185 میلیون و 829 هزار تومان به بانک برگردانند. این مبلغ برای متاهیلن 344 میلیون و 16 هزار تومان است.

وام مسکن حساب پس‌انداز مسکن جوانان چه میزان افزایش داشته است؟

افرادی که در حال حاضر اقدام به افتتاح حساب پس‌انداز مسکن جوانان کنند بعد از 15 سال می‌توانند با 60 درصد افزایش میزان تسهیلات در شهر تهران تا 400 میلیون تومان وام دریافت کنند.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط