بازار وام ایران
بازار وام ایران

وام ۳۰۰ میلیونی ساخت مسکن مستاجران را صاحبخانه می‌کند؟

بانک مرکزی سهمیه ۲۵ بانک و ۲ موسسه اعتباری که عاملیت پرداخت وام های مسکن سال ۱۴۰۰را دارند تعیین کرده است. سقف وام ساخت مسکن امسال به ۳۰۰ میلیون تومان افزایش یافته است اما آیا این تسهیلات می تواند مستاجران را از انتظار صاحبخانه شدن خارج کند؟

، بعد از اعلام افزایش سقف وام  ساخت مسکن به ۳۰۰ میلیون تومان و در برخی روایت ها به ۴۵۰ میلیون تومان برخی گزارش های رسانه ای منتشر شد که این تسهیلات را در خانه دار کردن افراد فاقد مسکن موثر می دانست.

از جمله در یکی از این گزارش ها که روزنامه هفت صبح آن را منتشر کرد خواندیم که انبوه سازها این وام را دریافت کرده و با پیش فروش واحدهایی که قرار است کار ساختش را شروع کنند، از طرف متقاضیان وام می گیرند و با تجمیع وام هر کدام از واحدها، صاحب سرمایه قابل توجهی می‌شوند که کفاف ساخت یک پروژه انبوه‌سازی بزرگ را می‌دهد. در نهایت این متقاضی خرید مسکن یا همان مستاجران هستند که بعد از پایان کار، صاحبخانه شده و وام ۴۵۰ میلیونی را با سود ۱۸ درصد و بازپرداخت ۱۲ ساله به بانک باز می گردانند.

اما بعدتر مشخص شد چنین محاسباتی بسیار خوش بینانه است چرا که یک مانع در مسیر خانه دار شدن از این طریق برای مستاجران وجود دارد و آن اقساط ماهانه ۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی این وام است. به این معنی که اگرچه زمان پرداخت اقساط بعد از ۲ سال استراحت، آغاز می شود اما به هر حال نمی توان به سادگی از کنار آن گذشت چرا که هیچ خانوار مستاجری توان پرداخت چنین اقساط سنگینی را ندارد.

حالا بررسی های بیشتری که توسط کارشناسان انجام شده ابعاد منفی دیگری از این تسهیلات را نیز روشن کرده است.

چرا وام ۳۰۰ میلیونی ساخت مسکن برای مستاجران مفید نیست؟

روزنامه دنیای اقتصاد در گزارش امروز خود افزایش وام ساخت مسکن را زیر ذره بین برده و در بخشی از این گزارش نوشته است؛ حتی اگر کل وام ساخت به خریدار منتقل شود سهم بالایی در پوشش هزینه خرید یک واحد مسکونی در کلان‌شهرها و شهرهای بزرگ کشور ندارد.

به نوشته این روزنامه مطابق با بررسی‌ها، در حال‌حاضر میانگین قیمت آپارتمان نوساز در شهرهای بزرگ کشور، با الگوی مساحتی ۸۰ تا ۸۵ مترمربع‌ بیش از ۷۰۰ میلیون تومان است، بنابراین اگر در سال ۱۴۰۳(پس از گذراندن دو سال دوره ساخت) کل رقم وام یعنی ۳۰۰ میلیون تومان به خریدار منتقل شود این رقم کمتر از ۵۰ درصد هزینه خرید واحد مسکونی را پوشش می‌دهد در نتیجه برای خریداران مصرفی – که همان مستاجران هستند –  نمی‌تواند قدرت خرید ایجاد و آنها را صاحبخانه کند.

اخبار پربازدید را بخوانید:

  • خودرو رایگان ایران خودرو را چگونه بگیریم؟
  • گوشی جدید و ارزان شیائومی بهتر است یا ۲ گوشی مدرن سامسونگ؟
  • خواننده مشهور در کدام خانه‌ی نیاوران تریاک می‌کشید؟!

تسهیلات ساخت مسکن، قیمت زمین را پوشش نمی دهد

در بخش دیگری از این گزارش ایراد مهم دیگری به تسهیلات ساخت مسکن گرفته شده و عنوان شده است که سازنده‌ها اظهار می‌کنند که وام ساخت به لحاظ ضوابط به پروژه‌های ساختمانی کمک چندانی نمی‌کنند.

چراکه بیش از ۶۰ درصد از هزینه‌های ساخت وساز را هزینه تامین زمین شامل می‌شود که پیش از آغاز اجرای پروژه باید خریداری شود و وام ساخت عملا در تامین هزینه‌های آن نقشی ندارد. از این رو کارشناسان عنوان می‌کند از آنجاکه این وام‌مختص بخش ساخت است و در افزایش قدرت خرید متقاضیان مصرفی – مستاجران – نقشی ندارد

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط