بازار وام ایران
بازار وام ایران

وام مسکن

چه نوع وامی می‌توانند بگیرند، سقف وام مسکن چقدر است و شرایط و مدارک لازم برای دریافت آن چیست، اهمیت ویژه‌ای دارد.

 ۰۶ خرداد ۱۴۰۰ خبر

 الف 

  ۰ دیدگاه


به گزارش بانک اول سقف وام مسکن اگر چه به دنبال افزایش قیمت مسکن با تاخیر و با شتابی به مراتب کمتر از تورم افزایش پیدا می کند و سهم تسهیلات مسکن در تامین مالی خرید خانه روز به روز کاهش می یابد، اما همچنان یک منبع تامین مالی قابل اتکا محسوب می شود.

بانک مسکن از مراجع اصلی تامین مالی خرید یا ساخت مسکن در کشور است و انواع مختلفی از وام ها را برای خرید خانه به متقاضیان ارائه می دهد.

سقف وام مسکن چقدر است

سقف وام مسکن چقدر است

سقف انواع وام مسکن بانک مسکن بسته به شهر مورد تقاضا فرق می کند. بانک مسکن همچنین تسهیلات ویژه ای برای زوج ها، جوانان، خانه اولی ها و روستائیان دارد.

بانک مسکن همچنین با سپرده گذاری و بدون سپرده گذاری به متقاضیان وام مسکن ارائه می دهد که هر یک شرایط خاص خود را دارند.

این مقاله به انواع وام مسکن بانک مسکن به شرح زیر می پردازد:

 • وام خرید مسکن
 • وام مسکن بافت فرسوده
 • وام مسکن جوانان
 • وام مسکن زوجین
 • وام مسکن خانه اولی ها
 • وام تعمیرات مسکن
 • وام مسکن روستایی

وام خرید مسکن بانک مسکن

تسهیلات بانک مسکن به سه بخش اصلی تسهیلات خرید، تسهیلات ساخت واحد مسکونی و تسهیلات جعاله تقسیم می‌شود. هدف از تسهیلات جعاله تعمیر و تکمیل واحد مسکونی است، در مقاله‌های آینده نحوه دریافت انواع وام مسکن را توضیح خواهیم داد. اما تسهیلات بانک مسکن برای خرید واحد مسکونی چیست؟

وام خرید مسکن

وام خرید مسکن

تسهیلات بانک مسکن برای خرید واحد مسکونی متناسب با شهر ارائه می‌شود. وام‌های بانک مسکن برای خرید خانه با توجه به شهرها به چهار بخش:

 • تهران
 • شهرهای بزرگ مانند: کرج، قم، اصفهان، شیراز، کرمانشاه، اهواز، تبریز و مشهد
 • مراکز استان‌ها و شهرهایی که بیش از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند
 • سایر شهرهای کوچک

سقف وام مسکن بانک مسکن

وام مسکن ۱۶۰ میلیون تومانی ویژه زوجین از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم (بهره مندی از این تسهیلات مشمول افتتاح کنندگان حساب قبل از تاریخ ۱۳۹۹/۰۹/۰۸ می شود).

 • وام مسکن ۲۰۰ میلیون تومانی ویژه زوجین از محل اوراق
 • وام مسکن ۸۰ میلیون تومانی از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم ویژه خانه اولی‌ها
 • وام مسکن ۱۶۰ میلیون تومانی از محل اوراق ممتاز و بدون سپرده‌گذاری
 • وام مسکن ۲۵۰ میلیون تومانی از محل پس‌انداز مسکن جوانان بدون محدویت سنی و قابل پرداخت در بازه ۵ تا ۱۵ سال
 • وام مسکن ۲۰ میلیون تومانی از محل صندوق پس‌انداز مسکن
 • وام مسکن ۱۲ میلیون تومانی از محل صندوق پس‌انداز مسکن

وام مسکن بافت فرسوده بانک مسکن

بانک مسکن جهت نوسازی بافت فرسوده تسهیلاتی را در قالب وام بافت فرسوده به متقاضیان اعطا می‌کند. سقف تسهیلات بافت فرسوده بانک مسکن به سه دسته تقسیم می‌شود:

 • تسهیلات برای هر واحد مسکونی به صورت انفرادی و مجتمع سازی غیر حرفه‌ای
 • تسهیلات برای سازندگان حرفه‌ای، توسعه‌گری و دارای پروانه انبوه‌سازی
 • تسهیلات به سازندگان حرفه‌ای، توسعه‌گری، دارای پروانه انبوه‌سازی در صورت استفاده از تکنولوژی جدید، فناوری نوین و کاهش مصرف انرژی

وام مسکن بافت فرسوده

وام مسکن بافت فرسوده

اگر متقاضی دریافت وام مسکن خواهان خرید خانه در بافت فرسوده باشد و وام مسکن دریافتی از طریق سپرده گذاری باشد نرخ سود آن ۶ تا ۸ درصد است. اما اگر وام دریافتی بدون سپرده گذاری باشد نرخ سود وام ۱۶ درصد خواهد بود.شرایط وام مسکن بافت فرسوده

وام بافت فرسوده تنها به ساختمان‌هایی تعلق می‌گیرد که در محدوده بافت فرسوده قرار گرفته باشد، برای تعیین محدوده بافت فرسوده به طرح‌های بهسازی که تصویب شده‌اند، می‌توان مراجعه کرد. در حال حاضر مناطق ۱۲، ۱۳، ۱۵، ۱۶، ۱۸ و ۱۹ تهران جز بافت فرسوده هستند و مناطق ۱ و ۳ شامل محله‌های دارآباد جز مناطق فرسوده اما گرانقیمت هستند.

بعد از درخواست وام بافت فرسوده، کارشناس بانک پروژه بهسازی را بررسی می‌کند تا بعد اقتصادی پروژه را بسنجد، اگر برآورد هزینه توجیه اقتصادی داشته باشد طبق نظر کارشناس، بانک با پرداخت وام موافقت می‌کند.

وام تعمیرات مسکن بانک مسکن

وام تعمیرات بانک مسکن از دو طریق قابل دریافت است. بانک مسکن وام تعمیرات یا جعاله را به صورت سپرده گذاری و اوراق بهادار به متقاضیان پرداخت می‌کند. بسته به نیاز و زمان متقاضی می‌تواند یکی از این دو روش را انتخاب کند.

شرایط وام جعاله بدون سپرده گذاری

وام تعمیرات یا جعاله بدون سپرده گذاری و از طریق خرید اوراق بهادار بانک مسکن قابل دریافت است. سقف وام جعاله ۴۰ میلیون تومان است و نرخ سود آن مانند دیگر وام‌های بدون سپرده ۱۷٫۵ دصد محاسبه می‌شود.

شرایط وام جعاله از طریق سپرده گذاری

وام جعاله از طریق سپرده گذاری از محل صندوق پس‌انداز یکم، حساب پس‌انداز، پس‌انداز مسکن جوانان و صندوق پس‌انداز ساخت مسکن پرداخت می‌شود. سقف تسهیلات جعاله از صندوق پس‌انداز ۵ میلیون تومان با سود ۱۱ درصد است.

وام تعمیرات مسکن

وام تعمیرات مسکن

وام مسکن روستایی

وام مسکن روستایی تحت عنوان وام طرح ویژه بهسازی مساکن روستایی و به منظور بهسازی و نوسازی مناطق روستایی در اختیار روستاییان قرار می گیرد.

برای آگاهی از جزئیات وام مسکن روستایی اینجا را کلیک کنید.

وام مسکن خانه اولی ها از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم

وام مسکن از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم یا وام مسکن یکم به افرادی تعلق می‌گیرد که برای اولین بار قصد خرید خانه را دارند تعلق می‌گیرد. شرط دریافت وام مسکن از صندوق  پس‌انداز مسکن یکم این است که متقاضی و یا همسرش از تسهیلات بانک مسکن و یا سایر بانک‌ها جهت خرید، احداث واحد مسکونی، انتقال سهم‌الشرکه یا تعمیر واحد مسکونی استفاده نکرده باشند. هچنین متقاضی نباید از امکانات دولتی برای خرید مسکن استفاده کرده باشد.

سقف این وام در شهر تهران به صورت انفرادی ۸۰ میلیون تومان است. زوجین ساکن در شهر تهران می‌توانند تا سقف ۱۶۰ میلیون تومان وام از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم دریافت کنند.

این وام مسکن برای شهرهایی که بیش از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند، به صورت انفرادی حداکثر ۶۰ میلیون تومان و برای شهرهای کمتر از ۲۰۰ هزار نفر،  به صورت انفرادی حداکثر ۴۰ میلیون تومان است.

افراد برای دریافت وام صندوق پس‌انداز مسکن، باید یک حساب سپرده نزد این بانک باز کرده و پس از گذشت یک سال از تاریخ افتتاح حساب، به اندازه‌ی دو برابر سپرده‌ی خود وام بگیرند.

شرایط استفاده از وام مسکن خانه اولی

متقاضی باید حداقل ۱۸ سال سن و دارای درآمد اختصاصی باشد.

اعطای تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم به متأهلین اعم از تسهیلات انفرادی و یا تسهیلات زوجین، از تاریخ ۰۱/۰۸/۹۷ تنها در صورتی امکان‌پذیر است که متقاضی و همسرش خانه اولی باشند.

متقاضی و همسرش نباید از امکانات دولتی برای تهیه مسکن استفاده نکرده باشند. به همین منظور متقاضی باید استعلام فرم (ج) از وزارت راه و شهرسازی  مبنی بر عدم استفاده از تسهیلات دولتی شامل زمین، مسکن، تسهیلات یارانه‌ای دریافت کند.

وام مسکن خانه اولی

وام مسکن خانه اولی

علاوه بر عدم دریافت تسهیلات دولتی، متقاضی و همسرش نباید از تسهیلات بانک مسکن و سایر بانک‌ها برای خرید و یا  احداث واحد مسکونی، انتقال سهم‌الشرکه یا تعمیر واحد مسکونی استفاده نکرده باشند.

وام بانک مسکن از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم شامل اشخاص مجرد، اشخاصی که همسر آنان فوت شده است و یا با همسر خود متارکه کرده‌اند می‌شوند، اما لازم است متقاضی از درآمد برخوردار باشد. در خصوص این اشخاص، خانه اولی بودن شخص وام‌گیرنده کافی است و نیاز به استعلام همسر نیست.

خانه‌ای که قرار است با این وام بانک مسکن خریداری شود، باید حداکثر ۱۵ سال از تاریخ صدور جواز ساخت آن گذشته باشد و تمام شرایط آیین‌نامه‌های مربوط به مسکن در فرآیند ساخت آن رعایت شده باشد. سقف وام بانک مسکن قابل پرداخت بر روی املاک معرفی شده توسط متقاضی حداکثر تا ۸۰ درصد ارزش ملک است که توسط ارزیاب بانک محاسبه و در گزارش ارزیابی درج و تعیین می‌شود.

حداقل موجودی حساب برای وام مسکن خانه اولی

حداقل مدت انتظار برای دریافت وام مسکن از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم دو دوره ۶ ماهه معادل یک سال و مدت زمان سپرده گذاری در صورت حفظ حداقل موجودی ۳ سال است. روش محاسبه نیز به صورت هر ۶ ماه یک برابر متوسط موجودی است.

 • حداقل متوسط موجودی هر دوره جهت دریافت وام۸۰ میلیون تومانی : ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان
 • حداقل متوسط موجودی هر دوره جهت دریافت وام مسکن۶۰ میلیون تومانی: ۱۰میلیون تومان
 • حداقل متوسط موجودی هر دوره جهت دریافت وام مسکن ۴۰ میلیون تومانی: ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان


بهره وام بانک مسکن

نرخ سود یا بهره وام بانک مسکن با توجه نوع وام مسکن محاسبه می‌شود. تسهیلات سپرده گذاری نرخ سود پایین‌تری نسبت به تسهیلات از طریق گواهی حق تقدم دارد.

نرخ سود وام بانک مسکن از طریق سپرده گذاری

نرخ سود وام بانک مسکن از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم به صورت زیر است:

 • در خارج از مناطق بافت فرسوده شهری ویژه وام اولی‌ها ۸ درصد
 • در مناطق بافت فرسوده شهری ویژه غیر از وام اولی‌ها ۸ درصد
 • در مناطق بافت فرسوده شهری ویژه وام اولی‌ها ۶ درصد
 • نرخ سود وام مسکن جوانان بانک مسکن برابر با ۹ درصد است.
 • نرخ سود وام‌های ۱۲ و ۲۰ میلیون تومانی برابر با ۱۱ درصد است.
 • نرخ سود وام بانک مسکن از طریق گواهی حق تقدم
 • نرخ سود وام بانک مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم:
 • در خارج از مناطق بافت فرسوده شهری ۱۷٫۱۵ درصد
 • در مناطق بافت فرسوده شهری ۱۶ درصد. بازپرداخت این وام بانک مسکن در حداکثر ۱۲ سال و به دو روش ساده، به صورت پلکانی انجام می‌شود.

نرخ سود وام بانک مسکن

نرخ سود وام بانک مسکن

وام مسکن از محل صندوق پس‌انداز مسکن

یکی دیگر از تسهیلات بانک مسکن برای خرید واحد مسکونی، ارائه وام بانک مسکن از محل صندوق پس‌انداز مسکن است. سقف این تسهیلات ۲۰ میلیون تومان است، این وام برای خرید واحدهایی تا سن ۲۵ سال است. حداقل سپرده برای دریافت این وام ۳ میلیون تومان و مدت زمان سپرده‌گذاری حداقل یک سال و حداکثر دو سال است.

نرخ سود این وام بانک مسکن ۱۱ درصد و حداکثر مدت زمان بازپرداخت وام بانک ۱۲ سال است و به دو روش ساده و پلکانی سالانه و دوره‌ای قابل پرداخت خواهد بود.

یکی دیگر از طرح‌های بانک مسکن در قالب حساب پس‌انداز مسکن، خرید زمان است. خرید زمان یعنی اینکه مشتریان می توانند بعد از گذشت ۶ ماه  سپرده‌گذاری از محل امتیازحساب صندوق پس انداز مسکن خود، از تسهیلات بیش از ۸میلیون تومان تا سقف ۱۲ میلیون تومان استفاده نمایند.

از شرایط دریافت وام مسکن به صورت خرید زمان سپرده‌گذاری ۲۴ میلیون تومان استد به مدت ۶ ماه است. نرخ سود این وام و یا بهره وام بانک مسکن به صورت خرید زمان ۱۱ درصد است. بازپرداخت وام بانک مسکن در طرح خرید زمان ۱۲ سال است که ساده‌ترین روش بازپرداخت آن در ۱۲ سال بدون احتساب مبلغ بیمه ماهیانه ۱۶۵ هزار تومان خواهد بود.

وام مسکن بدون سپرده گذاری

وام بانک مسکن که بدون سپرده گذاری در زمان کوتاه‌تری قابل دریافت است، وام بانک مسکن با اوراق گواهی حق تقدم است.

وام بانک مسکن بدون سپرده‌گذاری به دو بخش تقسیم می‌شود:

 • وام بانک مسکن با اوراق گواهی حق تقدم ویژه زوجین
 • وام بانک مسکن با اوراق گواهی حق تقدم به صورت انفرادی

وام اوراق مسکن

وام اوراق مسکن که به وام مسکن بدون سپرده معروف است، از محل اوراق ممتاز برای خرید یک واحد مسکونی پرداخت می شود. سقف این وام برای ساکنین شهر تهران ۱۶۰ میلیون تومان است. همچنین سقف وام مسکن بدون سپرده برای مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر ۱۲۰ میلیون تومان است.

وام مسکن بدون سپرده گذاری

وام مسکن بدون سپرده گذاری

از شرایط دریافت وام مسکن بانک مسکن بدون سپرده‌گذاری، عدم سابقه چک برگشتی و بدهی سررسید شده در سیستم بانکی کشور است. نرخ سود این وام در خارج از مناطق بافت فرسوده شهری ۵/۱۷ درصد و در مناطق بافت فرسوده ۱۶ درصد است.

از دیگر شرایط پرداخت وام مسکن ۱۶۰ میلیون تومانی بدون سپرده گذاری سن ساختمان است، سن ساختمان مورد نظر باید کمتر ۲۵ سال باشد، در غیر این صورت سقف تسهیلات کاهش می یابد.

لازم به ذکر است که اگر واحد مسکونی نیاز به تعمیرات داشت، می‌توانند از وام جعاله از محل اوراق ممتاز تا سقف ۴۰ میلیون تومان استفاده کنند.

خرید وام اوراق بانک مسکن

برای دریافت وام مسکن بدون سپرده، متقاضیان باید به یکی از شعبه‌های کارگزاری مراجعه کرده و اوراق بهادار بانک مسکن را خریداری کنند. خرید این اوراق به قیمت روز انجام می‌شود و این قیمت با نوسانات بازار بورس تغییر خواهد کرد. هر برگ از اوراق بهادار معادل ۵۰۰ هزار تومان تسهیلات، ارزش دارد.

نرخ سود تسهیلات در خارج از بافت فرسوده ۵/۱۷ درصد و در بافت فرسوده ۱۶ درصد است. مدت زمان بازپرداخت وام مسکن با سود ۵/۱۷ درصد ۱۲ سال است که به دو روش صورت ساده و پلکانی قابل پرداخت خواهد بود. اما در مناطق بافت فرسوده شهری که نرخ سود ۱۶ درصد است، بازپرداخت وام به روش ساده ۱۵ سال و با روش پلکانی ۱۲ سال خواهد بود.

وام بانک مسکن با اوراق گواهی حق تقدم ویژه زوجین 

این وام مسکن نیز بدون سپرده گذاری و از محل اوراق ممتاز به زوجین واجد شرایط پرداخت خواهد شد. مراحل و شرایط دریافت این وام مسکن مانند وام ۱۰۰ میلیون تومانی است، در واقع هر یک از زوجین در صورتی که شرایط ذکر شده مانند عدم سابقه چک برگشتی و … را داشته باشد، می‌تواند تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان وام از محل اوراق گواهی حق تقدم وام برای خرید یک واحد مسکونی دریافت کنند.

بنابراین زوجین ساکن تهران می‌توانند ۲۰۰ میلیون تومان وام مسکن بدون سپرده گذاری دریافت کنند.

سود تسهیلات، مدت زمان و شرایط باز پرداخت مانند شرایط دریافت وام مسکن ۱۰۰ میلیون تومانی است.

وام مسکن جوانان بانک مسکن

حساب پس انداز مسکن جوانان یکی از انواع حسابهای سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه مدت بوده که دارنده حساب می‌تواند با رعایت برنامه سپرده گذاری ارایه شده توسط بانک در بلند مدت با شرایط خاص استثنایی از مزایا و تسهیلات ویژه حساب استفاده کند.

نحوه و مدت سپرده گذاری برای دریافت وام مسکن از محل صندوق جوانان

حداکثر وام مسکن جوانان براساس شهرافتتاح حساب ، مبالغ واریزی، مدت زمان سپرده گذاری و شهر محل اخذ تسهیلات تعیین  می‌شود. حداکثر مدت انتظار برای دریافت تسهیلات از این صندوق ۱۵ سال و حداقل  ۵ سال از تاریخ افتتاح حساب است. واریز مبالغ در این حساب سپرده به سه صورت ماهیانه، سالیانه و یکجا امکان پذیر است.

نرخ سود تسهیلات از این صندوق ۹ درصد و مدت زمان بازپرداخت به روش ساده ۲۰ سال و به روش پلکانی ۱۲ سال خواد بود. سن متقاضی برای افتتاح حساب ۱۸ سال است، افتتحاح حساب برای اطفال توسط ولی و یا قیم و مادر طفل امکان پذیر است.

شرایط ضامن وام بانک مسکن

ضامن برای دریافت وام از بانک می تواند کارمند رسمی دولت یا بخش خصوصی با فیش حقوقی معتبر باشد.

شرایط ضامن وام بانک مسکن

شرایط ضامن وام بانک مسکن

تغییر ضامن وام بانک مسکن

ممکن است ضامنی که به بانک برای دریافت وام معرفی کرده‌اید، به دلایل مختلفی بخواهد ضامنت را پس بگیرید. در این صورت شما ناچار به تغییر ضامن هستید. تغییر ضامن بستگی به نظر شعبه و شرایط ضامن بعدی دارد.

تمدید وام بانک مسکن

تمدید وام بانک به معنی تمدید بازپرداخت است. ممکن است وام گیرنده بنا به شرایطی نتواند به تعهدات خود برای پرداخت اقساط عمل کندو در این شرایط وام گیرنده تقاضای تمدید بازپرداخت می‌کند که بانک با توجه به شرایط و قوانین می‌تواند با این درخواست موافقت یا مخالفت کند.

تمدید بازپرداخت وام بانک مسکن

اگر وام گیرنده بعد از دریافت تسهیلات بانک مسکن اقساط خود را به موقع پرداخت نکند، باید علاوه‌ بر نرخ سود تسهیلات، ۶ درصد سود نیز به عنوان وجه‌التزام عدم پرداخت به موقع قسط در تاریخ سررسید به بانک پرداخت کند

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط