چه کسانی ۵۸ هزار میلیارد تومان وام کرونایی گرفتند؟

از ابتدای شیوع کرونا تا کنون تسهیلات گوناگونی به بخش‌ها و کسب‌وکارهای آسیب دیده کشور پرداخت شده است. کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی کرونا در طول این دوره زمانی برای ارائه ۵۸ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به آسیب دیدگان کرونا برنامه‌ریزی و اقدام کرده است.

به گزارش خبرگزاری  به نقل از  پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا با تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی کرونا که از اواخر سال گذشته به ریاست دکتر محمد نهاوندیان و با حضور نمایندگان دستگاه‌های اجرایی و اصناف مختلف کشور تشکیل شد، تسهیلات کرونایی در چهار بخش خانوار، اشتغال‌محور، بنگاه‌محور و وام ودیعه مسکن  پرداخت شده است.

در بخش خانوار سرپرستان خانوار وام‌های یک میلیون تومانی دریافت کردند، در بخش تسهیلات اشتغال محور، کسب‌وکارهای ۱۴گانه با ثبت‌نام در سامانه کارا، وام ارزان قیمت کرونایی گرفتند، در تسهیلات بنگاه‌محور یا بخشی، بنگاه‌های فعال آسیب دیده از کرونا در حوزه‌های «گردشگری»، «فرهنگ و هنر» و «ورزش و جوانان» به تناسب ابعاد و بازار بنگاه‌ها تسهیلات گرفتند و در بخش وام ودیعه مسکن نیز مستاجران، متناسب با شهرهای محل سکونت خود در کلان‌شهرها، مراکز استان و شهرستان‌ها تسهیلات حمایتی دریافت کردند.

۲۲۰۰۰ میلیارد تومان

در دوره نخست ارائه تسهیلات کرونایی یک میلیون تومانی به خانوار مجموعا  ۲۲ هزار میلیارد تومان به متقاضیان این وام پرداخت شد.

۱۲۰۰۰ میلیارد تومان

در دور دوم پرداخت تسهیلات به خانوارها نیز، متقاضیان وام کرونایی مجموعا درخواست ۱۲ هزار میلیارد تومان وام داشتند که بیش از ۷ هزار میلیارد تومان آن تا امروز پرداخت شده و باقی نیز در روند پرداخت قرار دارد و به زودی به حساب سرپرستان خانوار واریز خواهد شد.

۹۸۰۰ میلیارد تومان

در بخش کسب‌وکارهای ۱۴ گانه آسیب دیده‌ از کرونا نیز در دور اول پرداخت‌ها که با عنوان «تسهیلات کرونایی اشتغال محور» انجام گرفته بود، تاکنون ۶,۱ میلیارد تومان به متقاضیان پرداخت شده و با نهایی شدن فرایند پرداخت‌ پرونده‌های متقاضیان به ارزش ۳.۷ هزار میلیارد تومان، تا پایان سال این رقم مجموعا ۹.۸ به هزار میلیارد تومان می‌رسد.

۳۵۰۰ میلیارد تومان

شرکت‌های بزرگ حمل و نقلی نیز که در دوره شیوع کرونا و ایجاد محدودیت‌ها متضرر شده بودند با حمایت ویژه دولت در ردیف دریافت تسهیلات ویژه قرار گرفتند. این شرکت‌ها تا کنون ۱۹۰۰ میلیارد تومان تسهیلات ویژه کرونایی دریافت کرده‌اند و تا پایان سال با ارائه وثایق و تکمیل فرایند دریافت تسهیلات، ۱۶۰۰ میلیارد تومان دیگر نیز دریافت خواهند کرد. به این بخش نیز مجموعا ۳۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات اختصاص یافته است.

۷۳۰۰ میلیارد تومان

پرداخت وام ودیعه مسکن از پاییز امسال در دستور کار قرار گرفت و با ثبت‌نام متقاضیان دریافت این وام و نهایی شدن فرایند پرداخت به بخشی از آنان، تاکنون ۳۸۰۰ میلیارد تومان پرداخت شده و ۳۵۰۰ میلیارد تومان نیز در فرایند پرداخت قرار دارد.

۴۰۰۰ میلیارد تومان

در حوزه تسهیلات بنگاه‌محور یا بخشی سه حوزه «گردشگری»، «فرهنگ و هنر» و «ورزش و جوانان» به ترتیب با ۱۵۰۰ میلیارد تومان، ۸۰۰ میلیارد تومان و ۱۷۰۰ میلیارد تومان مجموعا ۴ هزار میلیارد تومان درخواست تسهیلات داشته‌اند که هم اکنون نیز در جریان پرداخت قرار دارد.