بازار وام ایران
بازار وام ایران

وام کرونا

متقاضیان وام کمتر از 100 میلیون

128

متقاضیان وام کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان بخوانند
بانک‌های خصوصی برای پرداخت وام‌های خرد زمان کمتری تعیین می‌کنند. آنها به مشتریان می‌گویند در صورتی که ضامن و مدارک مورد نیاز به تایید بانک رسیده باشد، حداکثر زمان برای پرداخت آن بین یک هفته تا ۱۰ روز کاری است.

گسترش نیوز: «وام لازم هستم. از کجا وام بگیرم؟» این پرسش را بارها مردم از مشتریان بانک‌های مختلف می‌پرسند. مشتریانی که معمولا به دنبال وام‌های خرد و کوچک زیر ۱۰۰‌میلیون تومان هستند و البته بانک‌ها هم معمولا رقمی بالاتر از این به مشتریان عادی وام نمی‌دهند. درحال‌حاضر متداول‌ترین وام‌های کوچکی که بانک‌ها پرداخت می‌کنند، وام‌های ۱۰‌میلیون تومانی و کمتر هستند و بیشترین وام را با عنوان وام جعاله و رقمی حدود ۵۰‌میلیون تومان پرداخت می‌کنند. البته وام‌های تا ۱۰۰‌میلیون تومان هم در برخی بانک‌ها وجود دارد، اما شرایط آنها برای اعطای این وام‌ها بسیار سختگیرانه است و بهتر است دورشان را خط بکشید.

وام‌های ۵۰‌ میلیون تومانی را از کجا بگیریم؟

وام‌های ۵۰‌میلیون تومانی در سه بانک ملت، ملی و تجارت پرداخت می‌شود. این وام‌ها بیشتر تحت عنوان وام جعاله یا همان تعمیرات مسکن پرداخت می‌شود و البته معمولا برای پرداخت این وام‌ها سختگیری خاصی ندارند که حتما اثبات کنید این وام را برای تعمیرات مسکن گرفته‌اید. خود این بانک‌ها می‌گویند که برای تسهیلات ۵۰‌میلیون تومانی سود ۱۸‌درصدی می‌گیرند. این موضوع می‌تواند برای خریداران مسکن یک برگ برنده باشد، چراکه آنها می‌توانند بدون خرید اوراق و صرف چیزی حدود ۱۰-۱۱‌میلیون تومان برای خرید برگه‌های وام، ۵۰‌میلیون تومان را با همان سود ۱۸‌درصد اوراق از این سه بانک وام بگیرند، اما وام جعاله این بانک‌ها یک نکته منفی نسبت به وام مسکن دارد و آن مهلت بازپرداخت است. این بانک‌ها از شما می‌خواهند که وام جعاله‌شان را سه ساله تسویه کنید، اما بانک مسکن مهلت ۱۰ تا ۱۲ ساله برای بازپرداخت وام‌هایش به شما می‌دهد.

چرا بانک‌ها برای پرداخت وام سختگیری می‌کنند؟

از احمد حاتمی‌یزد، کارشناس بانکی می‌پرسیم که چرا بانک‌ها برای پرداخت وام‌های خرد به مردم سختگیری می‌کنند؟ و او به شهروندآنلاین توضیح می‌دهد: «بیشتر بانک‌ها درحال‌حاضر از نبود سرمایه کافی رنج می‌برند و به همین دلیل پرداخت وام برای آنها دشوار است. ضمن این‌که بسیاری از متقاضیان وام، انتظار وام‌های قرض‌الحسنه دارند و از توانایی مالی کافی برخوردار نیستند. این درحالی است که بانک‌ها موسسات خیریه نیستند که وام‌های با سود صفر در اختیار تمام مردم بگذارند.»

او ادامه می‌دهد: «درحال‌حاضر نرخ تورم چیزی حدود ۴۰‌درصد است و بانک‌ها پول‌شان را با سود ۱۸ تا ۲۰‌درصد در اختیار مردم می‌گذارند و تا همین جای کار یعنی سپرده‌گذار ضرر می‌کند با تورمی که دو برابر سود سپرده است، پولش را در بانک‌ها سپرده کند.»

حاتمی‌یزد تاکید می‌کند: «در جای‌جای دنیا بانک‌ها به‌عنوان موسسات تجاری شناخته می‌شوند و باید سودآوری داشته باشند. همچنین با توجه به این‌که پول مردم در اختیار بانک‌هاست، آنها موظفند از این طریق به سودآوری برسند، تا توانایی پرداخت سود به سپرده‌گذاران‌شان را داشته باشند. بنابراین نمی‌توان به بانک‌ها خرده گرفت که چرا برای اطمینان از این‌که مشتری می‌تواند پول را پس بدهد، سختگیری می‌کنند.»

شرط عجیب برخی بانک‌ها برای وام‌های خرد

در میان بانک‌های ایران برخی شرایط سفت و سختی برای پرداخت وام‌های خرد تعیین می‌کنند. بعضی به شما می‌گویند که حداقل تا ۶ ماه باید سپرده‌گذاری کنید یا ضامن‌تان حتما باید جواز کسب بیاورد و گرو بگذارد. بعضی دیگر هم می‌گویند که به‌ازای هر ۱۰‌میلیون تومان یک ضامن لازم است! یعنی اگر شما بخواهید ۵۰‌میلیون تومان وام بگیرید، به پنج ضامن نیاز دارید.

بعضی بانک‌های خصوصی رقم‌های بالاتری به شما وام می‌دهند، اما یک شرط نه‌چندان مطلوب برای پرداخت وام پیش پای شما می‌گذارند. آنها تا ۱۰۰‌میلیون تومان هم به شما وام می‌دهند، منتهای مراتب باید رقمی بالاتر یعنی حدود ۱۲۰ تا ۱۵۰‌میلیون تومان سپرده کنید، تا بتوانید این وام را بگیرید! درواقع بانک‌هایی که تا ۱۰۰‌میلیون تومان به شما وام می‌دهند، می‌گویند باید سپرده‌ای در بانک‌شان ایجاد کنید که آنها بتوانند حدود ۷۰ تا ۸۰‌درصد مبلغ سپرده‌تان وام بدهند. البته تا پایان اقساط‌تان هم نمی‌توانید حساب سپرده‌تان را ببندید. مهلت بازپرداخت این نوع وام‌ها معمولا چهار ساله است.

وام‌های ۸ تا ۱۰‌میلیون تومانی را از کجا بگیریم؟

بقیه بانک‌ها به شما وامی با عنوان وام خرید کالا می‌دهند که مبلغ آن بین ۸ تا ۱۰‌میلیون تومان است، البته نیازی نیست که به بانک‌ها فاکتور خرید بدهید یا ثابت کنید که می‌خواهید کالایی را بخرید. بانک‌های رفاه و پاسارگاد و همین‌طور اقتصاد نوین به شما ۱۰‌میلیون تومان وام می‌دهند. بانک‌های آینده، پارسیان و سامان هم وام‌های ۸‌میلیون تومانی در اختیارتان می‌گذارند. بیشتر این بانک‌ها مهلت ۳ ساله برای بازپرداخت وام‌های ۸ تا ۱۰‌میلیون تومانی در نظر گرفته‌اند و گرچه خودشان رقم سود این دسته از وام‌ها را بین ۱۸ تا ۲۱‌درصد عنوان می‌کنند، اما وقتی دفترچه اقساط به دست‌تان می‌رسد، متوجه می‌شوید که گاهی سودهایی تا ۲۴‌درصد هم اعمال کرده‌اند. برای گرفتن وام‌های ۸ تا ۱۰‌میلیون تومانی در تمام این بانک‌ها نیاز به سپرده‌گذاری دارید و معمولا یکی از پیش‌شرط‌های پرداخت این نوع وام این است که ۲میلیون تومان از مبلغ وام تا پایان پرداخت اقساط در حساب‌تان بلوکه شود.

چقدر در صف انتظار بمانیم؟

برای دریافت وام‌های کمتر از ۱۰۰‌میلیون تومان یا همان وام‌های خرد چقدر باید در صف انتظار ماند؟

یکی از شعب بانک ملی در پاسخ به این سوال می‌گوید بستگی به نوع وام دارد، اگر وام‌تان در دسته وام‌های ضروری قرار بگیرد، کمتر از یک هفته پرداخت می‌شود، در صورتی که اگر جز وام‌های ضروری و فوری نباشد، باید در نوبت قرار بگیرد، تا موعد پرداخت وام برسد.»

بیشتر شعبات بانک ملی زمان خاصی را برای پرداخت وام‌هایشان مشخص نمی‌کنند و به مشتریان می‌گویند باید در نوبت بمانید تا ببینیم چه زمانی اعتبار پرداخت می‌شود؟! البته بانک ملی یک تبصره دارد و آن این‌که اگر بخواهید وام ضروری بگیرید، این وام کمتر از یک هفته پرداخت می‌شود. وام‌های ضروری همان وام‌های درمان، تحصیل و … هستند که معمولا به صورت قرض‌الحسنه پرداخت می‌شوند و رقم‌شان کمتر از ۵‌میلیون تومان است.

البته بانک ملی به دانشجویان با معرفی‌نامه دانشگاه وام قرض‌الحسنه ۱۰‌میلیون تومانی می‌دهد و یک ضامن برای این وام‌ها طلب می‌کند.

بانک‌های خصوصی زودتر وام می‌دهند

بانک صادرات فعلا وام خرد نمی‌دهد. مسئول تسهیلات بانک صادرات هم به شهروندآنلاین توضیح می‌دهد: «درحال‌حاضر جلوی وام‌ها بسته شده است. اما اگر در بانک صادرات حساب داشته باشید، ابتدا معدل سپرده‌تان را در بازده زمانی ۶ ماهه مورد بررسی قرار می‌دهیم و سپس اعلام می‌کنیم که چقدر وام به شما تعلق می‌گیرد.»

بانک‌های خصوصی برای پرداخت وام‌های خرد زمان کمتری تعیین می‌کنند. آنها به مشتریان می‌گویند در صورتی که ضامن و مدارک مورد نیاز به تایید بانک رسیده باشد، حداکثر زمان برای پرداخت آن بین یک هفته تا ۱۰ روز کاری است.

برخی بانک‌های خصوصی هم حداکثر زمان انتظار برای پرداخت وام‌های خرد را تا چهار ماه تعیین می‌کنند. به‌عنوان مثال رئیس یکی از شعب بانک شهر به شهروندآنلاین می‌گوید: «اگر در بانک شهر حساب دارید که هیچ، اگر حساب ندارید، ابتدا باید افتتاح حساب کنید و پس از چهار ماه با معدل‌گیری حساب‌تان به شما وامی با سود ۱۱‌درصد پرداخت می‌شود و هر چه معدل حساب شما بالاتر باشد، میزان دریافتی شما هم بیشتر می‌شود.»

کد مطلب:
۲۳:۲۸
سه شنبه
۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۹

آخرین مهلت تقاضای وام یک میلیونی چه زمانی است؟

آخرین مهلت تقاضای وام یک میلیونی چه زمانی است؟

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مورد خبر بلاتکلیفی برخی شهروندان برای دریافت تسهیلات یک میلیونی اعلام کرد: متقاضیان تسهیلات حمایتی کرونا تا روز ۱۸ اردیبهشت مهلت دارند، نسبت به تهیه سیم‌کارت و ارسال پیامک اقدام کنند.

به گزارش ، مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی توضیحاتی در مورد وام یک میلیونی یارانه‌بگیران ارائه داد.

در این توضیحات آمده است:

۱- وزارت تعاون کار و فاه اجتماعی از همان ابتدای طرح تسهیلات یک میلیون تومانی، سازوکار دقیق و مراحل دریافت آن را طی اطلاعیه‌ای منتشر و در اختیار عموم مردم قرار داد. در آن اطلاعیه تاکید شد که افراد متقاضی وام یک میلیون تومانی پس از دریافت پیامک وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باید شماره ملی خود را به سرشماره ۶۳۶۹ پیامک کنند ارسال شماره ملی به معنای تایید و مبنای واریز وام به سرپرستان خانوار بوده است.

۲- ۱۷ میلیون و ۲۰۰ هزار سرپرست خانوار یارانه‌بگیر که تا تاریخ ۹۹/۱/۳۱ شماره ملی خود را به سرشماره مذکور ارسال کردند، در تاریخ ۵و۴ اردیبهشت ماه وام به حسابشان واریز شد.

۳- حدود ۳۴ هزار نفر به دلایلی از جمله مسدود بودن حساب، شماره حساب اشتباه، عدم سازگاری شماره حساب با کد ملی ارسالی، نامعتبر بودن اطلاعات معرفی شده و سایر خطاها قادر به دریافت این تسهیلات نشده‌اند که این وزارتخانه در اطلاعیه شماره ۳ به صراحت اعلام کرد که علت عدم واریز تا شنبه هفته آتی (مورخ ۱۳ اردیبهشت) به صورت پیامکی به افراد مذکور اعلام خواهد شد.

همچنین تاکید شد در صورت رفع مسئله حساب بانکی افراد، تسهیلات اختصاص یافته به این خانوارها محفوظ است.

۴- همچنین به منظور فراهم کردن همه شرایط برای بهره‌مندی سرپرستان خانواری که نتوانسته‌اند تاکنون از این تسهیلات بهره‌مند شوند، در مصاحبه‌های مکرر متعدد سخنگوی تسهیلات بانکی حمایتی کرونا عنوان شد که این افراد تا روز ۱۸ اردیبهشت مهلت دارند تا نسبت به تهیه سیم کارت وارسال پیامک اقدام کنند.

۵- در اطلاعیه‌های این وزارتخانه، تاکید شده بود که باتوجه به شیوع بیماری کرونا از مراجعه حضوری به این وزارتخانه و سایر دستگاه‌های مرتبط خودداری شود.

تاکید می‌شود این وزارتخانه صرفا مسئولیت شناسایی و تائید صلاحیت متقاضیان یارانه نقدی را بر عهده دارد بر همین اساس از آن رسانه وزین انتظار می‌رود نسبت به وظایف و ماموریت‌های وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها در موضوعات مهمی از این دست اطلاعات بیشتر و دقیق‌تری داشته باشد.

وام بیمه عمر
۵
(۱)

بیمه نامه عمر یکی از قرارداد های بلند مدت است که معمولا در مدت زمان بین ۵ تا ۳۰ سال بین شرکت بیمه و فرد بیمه گذار منعقد می‌شود. بیمه عمر دارای انواع مختلفی می‌باشد از قبیل بیمه عمر و سرمایه گذاری، بیمه عمر مانده بدهکار و بیمه عمر زمانی. در بین انواع بیمه‌نامه های گفته شده بیمه‌های عمر و سرمایه گذاری دارای اندوخته بیمه‌ای می‌باشند و از این رو امکان دریافت وام فقط برای بیمه نامه‌های عمر و سرمایه گذاری امکان پذیر می‌باشد.

بیمه نامه‌های عمر و سرمایه گذاری علاوه بر پوشش‌های بیمه دارای سرمایه گذاری  بلند مدت با سود تضمینی و سود مشارکتی می‌باشد که اندوخته بیمه ای شما را شکل می‌دهد و بیمه گذار می‌تواند در طول مدت داشتن بیمه نامه عمر و سرمایه گذاری بر اساس میزان اندوخته بیمه نامه‌اش وام بگیرد یا بیمه نامه عمرش را بازخرید کند و یا این که نهایتا بر اساس جدولی که ضمیمه بیمه نامه است اندوخته خود را به صورت مستمری یا یکجا دریافت نماید. در این نوشته می‌خواهیم به بررسی وام بیمه عمر شرکت‌های مختلف بپردازیم.


 

شرایط دریافت وام بیمه عمر به طور کلی چه صورت است؟

دریافت وام از محل اندوخته بیمه عمر یکی از مهمترین مزایای بیمه عمر است که فرد بیمه شده می‌تواند در طول مدت داشتن بیمه نامه از آن استفاده نماید. دریافت وام دارای شرایط خاصی می‌باشد که با داشتن این شرایط بیمه گذار می‌تواند از وام بیمه عمر خود استفاده نماید. شرایط کلی دریافت وام از بیمه عمر را می‌توان بر اساس چند مورد زیر بیان کرد:

  • دریافت وام بدون نیاز به ضامن و وثیقه و هیچگونه تشریفات اداری می‌باشد.
  • برای دریافت وام، در بسیاری از شرکت‌های بیمه بیمه گذار برای دریافت وام نباید هیچ گونه قسط عقب افتاده ای داشته باشد.
  • حداکثر میزان سود وام بیمه های عمر ۴ درصد بالاتر از سود تضمینی متعلق به بیمه نامه است.
  • بیمه گذار می‌تواند در طول مدت داشتن بیمه عمر با تسویه کامل اقساط هر وام، چندین بار وام بگیرد و محدودیتی از این بابت برای دریافت وام وجود ندارد.
  • از دیگر مزایای دریافت وام بیمه عمر این است که در زمانی که شما از محل بیمه نامه تان وام دریافت می‌کنید پوشش‌های بیمه‌ای شما همچنان برقرار است.
  • معیار پرداخت وام در بیمه نامه های عمر اندوخته بیمه نامه هر فرد می‌باشد، هر چه بیمه نامه وی اندوخته بالایی داشته باشد میزان وام دریافتی نیز بیشتر خواهد بودمطلب مرتبط:

 

شرایط وام بیمه عمر شرکت های مختلف بیمه

یکی از مزایای بیمه عمر دریافت وام از محل اندوخته بیمه نامه‌های عمر است، دارندگان بیمه عمر از هر شرکت بیمه‌ای می‌توانند با توجه به شرایط درج شده در بیمه نامه شان از محل اندوخته بیمه نامه شان وام بگیرند.  شرایط دریافت وام در شرکت‌های مختلف بیمه متفاوت می‌باشد که در ادامه به بررسی جدول مقایسه شرایط دریافت وام شرکت‌های مختلف می‌پردازیم.

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط