بازار وام ایران
بازار وام ایران

وام ۱۶۰ میلیونی بانک مسکن چگونه مستاجران را در پرند و پردیس صاحبخانه می‌کند؟

وام ۱۶۰ میلیونی بانک مسکن چگونه مستاجران را در پرند و پردیس صاحبخانه می‌کند؟

 

بانک مسکن تسهیلات ۱۶۰ میلیونی را با لحاظ کردن برخی شرایط به متقاضیان ارائه می کند که از این وام تنها می توان برای خرید خانه در شهرهای جدید اطراف تهران مثل پرند و پردیس استفاده کرد، البته وام مذکور برای شهرهای اقماری سایر کلانشهرها نیز ارائه می شود اما مبلغ آن کمتر است.

در شرایطی که قیمت مسکن در مناطق مختلف شهر تهران سر به فلک کشیده خرید خانه در شهرهای جدید و اقماری اطراف تهران برای برخی مستاجران تنها انتخاب ممکن است.

افرادی که می خواهند از این انتخاب استفاده کرده و خود را از مستاجری نجات دهند – به شرطی که پیه معضل دوری فاصله شهرهای جدید به مرکز شهر تهران را به تن بمالند –  باید دست کم حدود ۳۸۰ میلیون تومان پول فراهم کنند.

بخشی از این پول می تواند از طریق وام تهیه شود و روزنامه هفت صبح در این باره توضیحاتی داده است. هفت صبح نوشته است؛ بعد از توقف فعالیت صندوق پس انداز مسکن یکم، متقاضیانی که قبلا سپرده گذاری کرده بودند و هنوز وام نگرفته اند، می توانند تا ۱۶۰ میلیون در شهرهای جدید

تهران و تا ۱۲۰ میلیون در شهرهای جدید اطراف دیگر کلانشهرها – مثل شهر جدید هشتگرد در حومه کلان شهر کرج و شهر جدید صدرا در حومه شیراز و شهر جدید فولادشهر در اصفهان و … – وام مسکن بگیرند.

پیش از این وام مسکن یکم در شهرهای جدید به خاطر جمعیت کم آنها نهایتا ۸۰ میلیون تومان بود اما با این افزایش ، ۱۶۰ میلیون وام در کنار ۸۰ میلیون سپرده اولیه و ۴۰ میلیون وام جعاله می‌تواند بخش بزرگی از هزینه خرید خانه در شهرهای جدید را پوشش دهد.

بنابراین وام مذکور تنها برای کسانی مفید است که پیش از این در صندوق پس انداز یکم بانک مسکن ۸۰ میلیون سپرده کرده اند اما از امتیاز وام خود بهره ای نبرده اند. هفت صبح توضیح نداده است که آیا این افراد می توانند امتیاز وام خود را به متقاضیان دیگر بفروشند یا خیر و چنانچه اطلاعاتی در این زمینه کسب شد ، اطلاع رسانی خواهیم کرد.

با ۳۸۰ تا ۶۰۰ میلیون در پرند صاحبخانه شوید

روزنامه هفت صبح در ادامه گزارشی نیز از وضعیت بازار مسکن در شهرهای حومه تهران داده و نوشته است؛ فروشنده های مسکن در پرند، به طور میانگین قیمت های متری شش تا هفت تومان برای خانه هایشان در نظر می گیرند. این رقم تقریبا یک پنجم قیمت خانه در مرکز شهر تهران است و نشان می دهد برای خرید یک خانه ۶۰ متری در پرند، احتمالا حدود ۳۸۰ میلیون تومان سرمایه لازم است. اغلب آگهی های منتشر شده برای فروش مسکن در شهر جدید پرند، درمحدوده۴۰۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان قرار دارند.

اخبار مهم و پربازدید را بخوانید:

  • وام ۱۵ میلیونی خرید کالای قسطی بانک رفاه را چگونه دریافت کنیم؟ (جزئیات)
  • وام قرض الحسنه ۳۰ میلیونی؛ منابع بانک‌ها برای پرداخت وام چقدر است؟
  • نیم‌شاسی ارزان و زیبا به بازار خودرو ایران بازگشت

برای خرید آپارتمان در پردیس چقدر پول نیاز است؟

پردیس گران ترین شهر حومه تهران به حساب می آید. این شهر در ۲۸ کیلومتری شرق تهران قرار دارد و حداقل یک ساعت طول می کشد که از پردیس به تهران برسید. بررسی آگهی های منتشر شده برای فروش مسکن در پردیس نشان می دهد فروشنده ها عموما قیمت هایی در بین متری۱۰ تا ۱۳ میلیون تومان برای خانه هایشان در نظر می گیرند و میانگین آنها رقمی حدود ۱۲ میلیون تومان است. البته این رقم مربوط به آگهی هاست. برخی آمارها نشان می دهد میانگین قیمت خانه های معامله شده در این شهر حدود هشت میلیون تومان است.طبیعتا می توان خانه های ارزان‌تر یا گران‌تر از این بازه هم بین آگهی ها پیدا کرد.

آنطور که آگهی های فروش آپارتمان در پردیس نشان می دهد،اگر بخواهید یک واحد۷۰ متری در این شهر جدید با برج های بلندش بخرید، احتمالا حدود ۸۰۰ میلیون تومان بودجه لازم دارید.

آپارتمان های نقلی شهرک اندیشه ؛ مناسب برای خرید و سرمایه گذاری

اندیشه بعد از پرند دومین شهر جدید پرجمعیت در حومه تهران است.این شهر جدید در نزدیکی شهریار و با فاصله ۲۰ کیلومتری از تهران قرار دارد. از شش فاز شهر اندیشه، فاز اول بافت قدیمی دارد و فاز ششم هنوز مجوز ساخت نگرفته.آگهی های فروش مسکن در شهر جدید اندیشه عموما در بازه ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان قیمت دارند و متری هشت تا ۹میلیون تومان می ارزند.

خانه های ارزان تر به راحتی پیدا می شوند اما یا خیلی کوچک هستند یا از نظر ظاهری شرایط خوبی ندارند. برای مثال یک واحد نوساز با پارکینگ و آسانسور در فاز ۱ندیشه با قیمت ۳۵۰ میلیون تومان آگهی شده. به نظر گزینه خوبی م یرسد اما تنها ۴۲ متر است. خانه های کوچک با ابعاد ۴۰ تا ۵۰ متری به راحتی در این شهر پیدا می شود و علاوه بر سکونت، می تواند گزینه خوبی برای سرمایه گذاری باشد.

مشروح این گزارش را در صفحات ۶ و ۷ روزنامه هفت صبح امروز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ بخوانید

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط