بازار وام ایران
بازار وام ایران

وام ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی

وام ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی بازنشستگان در سال ۱۴۰۰ و ۲ نکته مهم درباره آن

 

وام ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی یکی از طرح های رفاهی بود که در سال ۹۹ برای بازنشستگان به اجرا درآمد و قرار است در سال ۱۴۰۰ نیز ارائه این وام تداوم داشته باشد.

به گزارش کاماپرس، بازنشستگان تامین اجتماعی در سال ۱۳۹۹ تجمع های اعتراضی متعددی با موضوع ناچیز بودن حقوقشان در برابر تورم و تبعیض بین حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی و بازنشستگان صندوق های کشوری و لشکری برگزار کردند. نهایتا این اعتراض ها به اجرای مرحله دیگری از همسان سازی و پرداخت علی الحساب مبلغی به عنوان افزایش حقوق بازنشستگان منتهی شد که قرار است در سال ۱۴۰۰ نیز این همسان سازی ادامه یابد.

موضوع دیگری که مورد انتقاد بازنشستگان تامین اجتماعی قرار دارد بی نصیب ماندن آنها از برخی مزایایی است که سایر بازنشستگان صندوق های کشور و لشگری کم وبیش از آن برخوردارند.

بی نصیب ماندن بازنشستگان تامین اجتماعی از برخی وام‌ها و مزایا

برای مثال در سال ۹۹ بازنشستگان صندوق کشوری از وام ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی برخوردار شدند که این وام برای خرید از فروشگاه زنجیره‌ای رفاه قابل استفاده بود. به گفته محمود مرتضایی ‌فر مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی صندوق بازنشستگی کشوری، ۵۰۰ هزار نفر از بازنشستگان تحت پوشش این صندوق  طی سه مرحله از اعتبار ۵۰۰ میلیارد تومانی خدمات این طرح بهره مند شدند.

نکته مهم اول درباره این وام این است که فقط به بازنشستگان کشوری تعلق گرفته و سایر اقشار بازنشسته از جمله بازنشستگان تامین اجتماعی از آن بهره مند نشده اند. ضمنا بر اساس گفته های مسئول امور فرهنگی و اجتماعی صندوق بازنشستگی کشوری این تسهیلات در سال ۱۴۰۰ نیز برای بازنشستگان کشوری تداوم خواهد داشت.

نکته مهم دوم درباره این وام این است که این وام مراحل اداری خاصی نداشت و برای دریافت آن به ارائه ضامن نیز نیازی نبود. مرتضایی فر در این باره تصریح کرده است که مبلغ وام یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی به کارت حقوق فرد بازنشسته افزوده می شد که با آن از فروشگاه رفاه خرید کند. بازپرداخت این تسهیلات نیز ۴ ماه مهلت داشت و به صورت کسر از حقوق بازنشستگان انجام می‌شد.

بازنشستگان تامین اجتماعی در کامنت ها و تماس های مکرر خود با کاماپرس عنوان می کنند که آنها نیز نیازمند چنین مزایا و تسهیلاتی هستند و از مسئولان سازمان تامین اجتماعی تقاضا دارند این گونه وام ها برای آنها نیز در نظر گرفته شود.

اخبار مهم مرتبط را بخوانید:

  • حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی باید بیشتر از ۳۹ درصد افزایش پیدا کند
  • وام اعتباری سهام عدالت و ۴ نکته مهم درباره آن

برای دسترسی سریعتر به اخبار مهم مرتبط با بازنشستگان، عضو کانال تلگرام کاماپرس شوید. برای عضو شدن اینجا را کلیک کنید

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط