بازار وام ایران
بازار وام ایران

وام ۲۵۰ میلیونی با سود ۵ درصد برای خرید خانه‌های ۵۰۰ میلیونی با قسط ۲۰ ساله (جزئیات)

وام ۲۵۰ میلیونی با سود ۵ درصد برای خرید خانه‌های ۵۰۰ میلیونی با قسط ۲۰ ساله (جزئیات)

مستاجران و زوج های جوانی که در تکاپوی خرید مسکن هستند می توانند بر اساس طرح دولت با وام ۲۵۰ میلیونی و آورده نقدی که آن هم در چند مرحله از آنها اخذ می شود و اولین مرحله آن ۴۰ میلیون تومان است،مالک یک خانه ۵۰۰ میلیونی شوند و اقساط وام را نیز ۲۰ ساله بپردازند.

به گزارش کاماپرس، مسکن ویژه تهرانسر طرحی بود که در ابتدا از آن استقبال پائینی صورت گرفت اما افرادی که در این طرح خانه خریدند اکنون و در گذر زمان – البته به دلیل تورم وحشتناک در کشور خصوصا در حوزه مسکن – ضمن خانه دار شدن، سود قابل توجهی برده اند.

مالکان مسکن ویژه تهرانسر با پرداخت اولیه ۵۰ میلیون و دریافت وام  ۷۵ میلیونی حتی بعد از افزایش قیمت نهایتا با ۲۹۳ میلیون تومان و اقساط ۱۰ ساله صاحب خانه هایی شده اند که اکنون در بازار حدود ۲ میلیارد تومان قیمت دارد.

شاید مقایسه مسکن ویژه با طرح مسکن دولت دوازدهم قیاس مع الفارق به نظر برسد اما قابل انکار نیست که طرح مسکن دولت دوازدهم شباهت هایی با مسکن ویژه دارد و می تواند برای افراد فاقد مسکن ، جذاب و پربرکت باشد با این حال برخی افراد که در این طرح ثبت نام کرده اند هنوز آورده اولیه خود را  تکمیل وجه نکرده اند.

جزئیات وام و زمان بازپرداخت و استراحت اولیه تسهیلات و مبلغ اقساط

وام این طرح از ۱۵۰ میلیون به ۲۵۰ میلیون و قسط های آن به ۲۰ سال افزایش پیدا کرده ، ضمن آن که به نوشته روزنامه هفت صبح گفته می شود سود این وام نیز برای کم درآمدها از ۱۸ درصد به ۵ درصد کاهش یافته است. رقم اقساط ۲۰ ساله این وام دو میلیون و ۵۴۹ هزار تومان است.

البته این روزنامه در گزارشی که در این باره روز پنجشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۰ منتشر کرده تصریح کرده است که معلوم نیست منظور از افراد کم درآمد دقیقا چه کسانی هستند. همچنین بازپرداخت وام این طرح ملی ۲ سال استراحت دارد و اقساط آن بعد از پایان عملیات ساخت واحدها شروع می شود.

روزنامه هفت صبح در این باره نوشته است: محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی گفته در جلسه شورای پول و اعتبارمجوز افزایش مبلغ وام به ۲۵۰ میلیون و مدت بازپرداخت به ۲۰ سال را گرفته و در حال حاضر وام مسکن ملی حدود۵۵ درصد هزینه تمام شده هر واحد را پوشش می دهد.

موردی که باعث شده حالا متقاضیان طرح ملی مسکن آورده کمتری برای شرکت در این طرح لازم داشته باشند. البته اقساط آنها متناسب با افزایش مبلغ وام، بیشتر شده است.

تخمین زده شده که هزینه تمام شده واحدهای مسکن ملی حدود۵۰۰ میلیون تومان باشد و بر همین اساس وام ۲۵۰ میلیونی حدود نصف هزینه ها را پوشش می دهد و لازم است متقاضی ۲۵۰ میلیون دیگر را خودش با آورده هایی که در چند مرحله دریافت می شود و مرحله اول آن ۴۰ میلیون تومان هنگام ثبت نام است تامین کند.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط