بازار وام ایران
بازار وام ایران

وام ۳۰ میلیونی بدون ضامن بانک مهر ایران را چگونه بگیریم؟

به گزارش بانک اول، در این روش ارائه تسهیلات براساس امتیاز مشتریان ارائه می‌شود و فرد خود ضمانت آن را برعهده دارد. کاربران می‌توانند با مراجعه به صفحه کاربری خود و درخواست تسهیلات آنلاین و انتخاب شعبه و حساب مورد نظر خود، وام قرض‌الحسنه دریافت کنند. در صورتی که گردش حساب و امتیاز اعتباری فرد اجازه بدهد، تسهیلات به او پرداخت می‌شود.

 

خوش حسابی درخواست کنندگان وام چگونه ارزیابی می شود؟

سقف این وام‌های قرض‌الحسنه بدون ضامن، همان ۳۰ میلیون تومانی است که بانک مرکزی تعیین کرده است. بانک مهر با درنظر گرفتن خوش‌حسابی و امتیاز اعتباری مشتریان و رفتارهای مالی گذشته آن‌ها، ریسک افراد را ارزیابی کرده و تصمیم به پرداخت یا عدم‌پرداخت تسهیلات به کاربران می‌گیرد.

براساس اطلاعات وب‌سایت رسمی بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، این مجموعه از سال ۱۳۸۷ به طور رسمی آغاز به کار کرد. این بانک از آغاز فعالیت ۲۰۰۰ واحد فعال در نقاط مختلف کشور داشت.

اکنون بیش از ۵۲۲  شعبه آنلاین هم در بانک مهر فعالیت دارند. میزان خدمات بانکداری الکترونیکی این مجموعه نیز در چندین سال گذشته بالا رفته است که این امر باعث کاهش هزینه رفت‌وآمد افراد، تسهیل نقل و انتقال وجوه و شمولیت مالی یا دسترسی افراد بیشتر به خدمات بانکی شده است.

 

رضایتمندی بالای مشتریان از وام‌های قرض الحسنه بانک مهر ایران

نکته قابل توجه در مورد وام های قرض الحسته بانک مهر ایران بالا بودن رضایت مندی مشتریان از این گونه وام ها است به گونه ای که داده های آماری به دست آمده از یک تحقیق تحت عنوان « مطالعه درصد رضایت مشتریان از طرح‌های تسهیلاتی  قرض‌الحسنه مهر ایران» که توسط یک مرکز تحقیقاتی معتبر به نام مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران انجام شده است نشان می دهد اگرچه مشتریان بانک مهر ایران خوستار افزایش سقف وام از ۳۰ میلیون تومان به مبالغ بالاتر هستند اما متقاضیانی که از وام های قرض الحسنه این بانک استفاده کرده‌اند اکثرا از فرآیندها و میزان وام رضایت داشته اند.

در این مطالعه دلیل رضایت بالای متقاضیان وام از  قرض الحسنه بانک مهر ایران ارائه انواع وام‌های کاربردی با سود کم، عملکرد خوب مدیران شعب، رضایت بخش بودن خدمات پرسنل ، سرعت مطلوب فرآیند دریافت وام بوده است

  1. به گزارش بازار وام ، در حال حاضر ۴۹ میلیون نفر از جمعیت کشور دارای سهام عدالت هستند. برخی از مردم نیز برگه‌های سهام عدالت را دارند اما چون ملاک سهامدار بودن، اطلاعات سیستمی است سامانه سهام عدالت به برخی از این افراد اجازه ورود نمی‌دهد که نشان می‌دهد سهام به آنها اختصاص نیافته است.

با توجه به شرایط اقتصادی و تورم بالا طی سال‌های اخیر سطح رفاه خانوارها کاهش یافته، این موضوع با شیوع ویروس کرونا طی حدود یک سال اخیر شدیدتر شده است.

با این شرایط اکنون افراد بسیاری خود را واجد شرایط دریافت سیاست‌های حمایتی از جمله یارانه یا کمک بلاعوض، تسهیلات کم‌بهره و سهام عدالت می‌دانند. به همین خاطر است که خانوارهای بسیاری به دنبال ثبت‌نام سهام عدالت هستند.

مجلس نیز در این خصوص مصوبه‌ای را اعلام کرد که طبق آن سهام دولت در برخی از شرکت‌ها در قالب سهام عدالت به مردم واگذار می‌شود.

یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در این خصوص به تجارت‌نیوز گفته که این مصوبه از شهریور ماه به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابلاغ شده تا مشمولان را شناسایی کنند.

به گفته او، وزارت کار شش ماه فرصت دارد تا جاماندگان اختصاص سهام عدالت را شناسایی کند. از آنجایی که از شهریور ماه به این وزارتخانه برای شناسایی مشمولان ابلاغ شده، مشمولان جدید در بهمن ماه مشخص می‌شوند.

چه افرادی مشمول سهام عدالت جدید می‌شوند؟

به گفته محمد صفائی دلوئی، سهام عدالت جدید به همه روستائیان، افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی و خانوارهایی که درآمد ماهانه کمتر از پنج میلیون تومان دارند اختصاص داده می‌شود.

بسیاری از متقاضیان جدید سهام عدالت به دنبال نحوه ثبت‌نام هستند. یکی از مخاطبان تجارت‌نیوز در این خصوص نوشته: «دختر من سه سالشه میتونم سهام عدالت ثبت نام کنم؟»

«جا ماندگان سهام عدالت کی و چگونه می توانند ثبت نام کنند؟»

«ما که شغل آزاد داشتیم و سهام عدالت ثبت نام نکردیم باید چیکار کنیم الان که دوران کرونا هم هست؟»

«من کارگر هستم سهام عدالت ثبت نام نکردم کجا باید برم ثبت نام کنم؟»

موارد بالا از جمله سوالات متقاضیان سهام عدالت است، اما از آنجایی که برای تخصیص سهام عدالت موضوع شناسایی مطرح است و مسئولیت آن به عهده وزارت کار است، به نظر می‌رسد فرایند ثبت‌نامی در کار نباشد.

در پرداخت دیگر حمایت‌های معیشتی از جمله یارانه و وام معیشتی کرونا هیچ گونه ثبت نامی از سوی متقاضیان انجام نشد و وزارت کار مشمولان را شناسایی کرد.

اگر وزرات کار طبق زمان‌بندی قانونی عمل کند باید لیست مشمولان در ماه آینده یعنی بهمن مشخص شود.

به اشتراک گذاری 

نظرات

 

به گزارش بازار وام ، دولت در بودجه پیشنهاد داده بود مبلغ وام ازدواج ثابت بماند اما کمیسیون اجتماعی مجلس تصمیم گرفته آن را دو برابر کند. اگر در نهایت وام ازدواج ۱۰۰ میلیونی شود اقساط آن بیش از دو میلیون تومان شده و بازپرداختش حدود ۱۰ سال طول می‌کشد.

با این خبر مردم احتمال افزایش سخت‌گیری بانک‌ها با افزایش مبلغ تسهیلات را در نظر گرفتند و هنوز خبر تصویب نشده شروع به گلایه کردند.

آنطور که گفته‌هایشان برمی‌آید بزرگترین گرفتاری مردم در دریافت تسهیلات مساله ضامن است. در ادامه تعدادی از نظرات مخاطبان تجارت‌نیوز در این باره را می‌خوانید:

« مهم ضامنه اگه مشکل ضامنو حل کنن خیلی خوب میشه»

« برای گرفتن این وام ها باید از هفت خوان رستم رد بشی که بلاخره حتما تویکی از این خوان ها متوقف میشی ودستت به حداقل ها هم نمیرسه»

دست مسئولین درد نکنه که اینجوری به فکر جوونا هستن، ولی واقعا قسط رو چطوری باید داد؟ اگه هر وام ده سال فرصت باز پرداخت داشته باشه خب خوبه وگرنه اصلا با این وضعیت کار و حقوق ها نمیشه کاری کرد همون وام نگیریم بصرفه تر هست، حالا این کار مزدهای زیاد چیه که کم میکنن این وسط؟!»

« مشکل ضامن که همچنان پابرجاست ولی بازم۱۰۰ملیون دردی رو دوا نمیکنه»

« یک میلیونم باشه نمیشه گرفت مشکل ما ضامن هست که نداریم… اصن وقتی استخدامی نداریم که کسی بتونه حقوق بگیره از کجا کسر از حقوق پیدا کنیم؟»

« آقا هرجوری مشکل باز پرداختشم حل کنی، شبوروز بری کارگری… مشکل اصلی ضامن بانکه ضامن. اقا ضامن بانک رو درست کنید»

« مردم تو دوتا ضامن پنجاه میلیون موندن.چه برسه دویست میلیون کنید و چندتا ضامن لازم باشه ببرن. نمیشه منطقی نیست»

« البته مشکل در روش‌ها و شرایط بانک‌ها برای دادن وام است نه در مبلغ آن! وام ازدواج نه ۲۰۰ میلیون که ۱ میلیارد هم اگر باشد تازه شاید گوشه‌ای از هزینه شروع زندگی را پوشش‌ بدهد. اعتراض به مبلغ وام نیست به شرایط بی‌منطق و ناکارآمد بانک‌ها برای گرفتن وام است»

تجربه تلخ وام ۵۰ میلیونی

بعضی هم از مشکلاتشان در دریافت وام ازدواج ۵۰ میلیون تومانی می‌نویسند و با یادآوری تجربه‌شان از سختگیری شبکه بانکی نسبت به اعطای وامی با دوبرابر این مبلغ ابراز نگرانی می‌کنند:

« بنده برای وام ازدواج بانک انصار ثبت نام کردم. به اسمم که دراومد مراجعه کردم فرمودند ضامنی باید بیاری که نظامی باشه، و کسر از حقوق بیاره درصورتی که به نظامیان غیر از خانواده خودشان به کسی دیگر کسر از حقوق نمیدن. اگر کلا اعلام کنند وام ازدواج نمی‌دهیم بهتر نیست؟»

«من وام ۵۰میلیونی دارم می‌گیرم انقدر سخت‌گیری می‌کنن درمورد ضامن و… که حاضر نیستم بگیرم وای به حال این که بخواد ۱۰۰میلیون بشه»

« من خودم هفته قبل وام هرنفر ۵۰ میلیون رو گرفتم. فقط خواستم بدونید که اگه دوبرابرش کنن قطع به یقین ۸۰% زوج‌ها باید انصراف بدن چون مطمئنا بانک‌ها ضامن‌های بسیار بیشتری رو بخوان. الان همین وام ازدواج ۵۰ میلیونی ضامن حتما باید کارمند دولت باشه. با این شرایط موجود مگه چند نفر هستن که ضامن کارمند دولت داشته باشن؟ خلاصه که وام ازدواج دردسر زیادی داره»

« ااین چه وضعیه خداوکیلی؟ ما رفتیم وام بگیریم ضامن بازنشسته نیروهای مسلح بردیم بانک تجارت قبول نکرده در صورتی‌ که نامه کسر از حقوق و مدارک تکمیل داشتیم. میگن قبول نمی‌کنیم وقتی هم میگیم آقا این چه جور قانونیه که خودتون گذاشتید میگن اگه اعتراض داری برو شکایت کن. آخه هیچ نظارتی روی بانک‌ها نیست؟ اینقدر اذیت میکنن تا که خودت منصرف بشی از گرفتن وام بعد از یه چند وقت رواندازی به این و اون ضامن بردیم تازه میگه دیگه بودجه نداریم برو یه جایی دیگه ثبت نام کن. مشکل مبلغ نیست کلا قصدشون اینه که وام ندن»

« وام رابانک‌ها به مردم نمیدن فقط از ضامن ایراد می‌گیرن. من وام ۵۰ میلیونی می‌خواستم بگیرم ضامن نداشتم. سند مغازه‌ام یا خونه رو می‌ذاشتم قبول نمی‌کردن اونم سندی که مبغلش ۷۰۰میلیون بود. یکسال دنبالش رفتم اخرندادن. کلا سرکاریم با این وام ازدواج»

« کی گفته وام میدن؟ من یه ساله دارم میرم دنبال وام پنجاه تومنیم که برم سر زندگیم. ندادن بهم برای ضامن پدرمو درآوردن سه بار وامم حذف شده. هر چی ضامن می‌برم میگن قبول نمی‌کنیم. همه چی گرون. دلمون خوش بود به یه وام اونم نمیدن فقط آدم میره میره میره تا اخر خسته بشه قیدشو بزنه»

به اشتراک گذاری 

نظرات
اخبار مرتبط
ویدیو
سردبیر تجارت‌ن
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط