بازار وام ایران
بازار وام ایران

وام ۴۵۰ میلیونی بانک مسکن چگونه مستاجران را صاحبخانه می‌کند؟

بانک مسکن وام ساخت مسکن را در سال جدید به ۴۵۰ میلیون تومان افزایش داده است. این وام می تواند مستاجران زیادی را صاحبخانه کند به شرط آن که یک سرمایه حداقلی برای خرید خانه پس‌انداز کرده باشند یا فراهم کنند.

به گزارش کاماپرس، در ظاهر وام ۴۵۰ میلیونی ساخت مسکن برای انبوه مستاجران مزیت خاصی ایجاد نمی کند و این وام بیشتر به درد کسانی می خورد که خانه ای داشته باشند و بخواهند چند طبقه روی آن بسازند. انبوه سازان هم قطعا از این وام بهره ها خواهند برد و سودها خواهند کرد اما آیا مستاجران هم از این وام سودی می برند؟

احمدرضا نجفی روزنامه نگار اقتصادی که پیش از این گزارش های بورسی جذابی از وی در روزنامه هفت صبح خوانده ایم امروز در یک گزارش خواندنی دیگر نشان داده است که این وام می تواند بسیاری افراد از جمله مستاجران را صاحبخانه کند.

با وام ۴۵۰ میلیونی مسکن و سرمایه ۳۵۰ میلیونی هم می توان صاحبخانه شد

نجفی در گزارش خود نوشته است: خرید یک مترمربع آپارتمان در تهران ۳۰ میلیون تومان خرج دارد. این یعنی اگر بخواهید یک واحد ۱۰۰ متری بخرید، احتمالا سه میلیارد تومان سرمایه نیاز خواهید داشت. شاید باورش سخت باشد اما با سرمایه ۳۵۰ میلیونی هم می‌توان صاحب یک واحد ۱۰۰ متری نوساز شد. چاره کار، وام ساخت مسکن است.

اگر هزینه‌های ساخت هر متر خانه را حدود هشت میلیون تومان در نظر بگیریم، بخش عمده هزینه ۸۰۰ میلیونی ساخت یک واحد ۱۰۰ متری با وام ۴۵۰ میلیونی جبران خواهد شد.

انبوه ساز وام را می گیرد و به شما منتقل می کند

برای دریافت چنین وامی لازم نیست به بانک بروید، بلکه انبوه سازها کار را برایتان انجام می دهند. آنها با پیش فروش واحدهایی که قرار است کار ساختش را شروع کنند، از طرف شما وام می گیرند و با جمع کردن وام هر کدام از واحدها، صاحب سرمایه بزرگی می‌شوند که کفاف ساخت یک پروژه انبوه‌سازی بزرگ را می‌دهد. در نهایت این شما هستید که بعد از پایان کار، صاحبخانه شده و وام ۴۵۰ میلیونی را با سود ۱۸ درصد و بازپرداخت ۱۲ ساله به بانک برمی‌گردانید.

اقساط این وام ماهانه ۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است که بعد از ۲ سال استراحت، زمان پرداخت اقساط آغاز می شود. تا ۲ سال دیگر هم به احتمال فراوان بر اثر تورم مبلغ این قسط از اجاره ماهانه آن واحد مسکونی کمتر است.

محاسبه رابطه هزینه های ساخت یک واحد مسکونی و وام ۴۵۰ میلیونی

ساخت هرمترمربع واحد مسکونی در سال ۱۴۰۰ بین دو میلیون و ۷۲۰ هزار تا چهار میلیون و ۶۶۰ هزار تومان هزینه دارد. این ارقام را سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور اعلام کرده و نرخ‌های رسمی برای ساخت مسکن به حساب می آیند. در بخشنامه سازمان نظام مهندسی ساختمان، هزینه های ساخت آپارتمان سه تا پنج طبقه دو میلیون و ۷۲۰ هزار تومان، ساختمان شش و هفت طبقه متری سه میلیون و ۱۱۰ هزار تومان اعلام شده.

البته این ارقام تنها مربوط به هزینه های ساخت است و طبیعتا هزینه زمین به آن اضافه می شود. از طرف دیگر بر اساس آخرین برآوردها، هزینه ساخت پروژه های مسکن ملی حدود چهار میلیون تومان به ازای هر مترمربع محاسبه شده است. از آنجاکه عموما نیمی از هزینه ها مربوط به خرید زمین است، می توان گفت ساخت یک واحد مسکونی حدود هشت میلیون تومان به ازای هر مترمربع هزینه دارد.

با یک محاسبه ساده می توان نتیجه گرفت ساخت یک واحد ۱۰۰ متری احتمالا۸۰۰ میلیون تومان هزینه دارد. اگر بتوانید در یک پروژه انبوه سازی مشارکت کنید، از همان ابتدا خیالتان بابت ۴۵۰ میلیون تومان از این هزینه ها راحت خواهد بود و با سرمایه ۳۵۰ میلیون تومانی می‌توانید صاحب خانه شوید.

در شرایط این روزها،صاحبخانه شدن با چنین سرمایه ای حکم یک پیروزی بزرگ را دارد! برای همین است که می‌توان وام‌ساخت مسکن انبوه سازی را کارآمدترین تسهیلات حوزه مسکن دانست.

اقساط وام ۴۵۰ میلیونی دردسر ساز است؟

در بخش دیگری از این گزارش آمده است؛ هرچند وام ساخت مسکن به انبوه سازها پرداخت می‌شود اما آنها زیربار پرداخت اقساط آن نمی‌روند. برای همین اغلب پروژه های انبوه سازی قبل از اینکه آغاز به کار کنند، برای واحدها مشتری پیدا می کنند. آنها واحدها را پیش فروش کرده و وام‌ساخت را از طرف خریدار نهایی دریافت می کنند.

بعد از اتمام مراحل ساخت، این خریدار نهایی است که باید اقساط تسهیلات را پرداخت کند. البته این نوع وام یک دوره استراحت دارد که اصطلاحا به آن دوره مشارکت مدنی گفته می شود. این یعنی بانک با انبوه ساز برای مدت یک تا سه سال شریک می شود تا زمانی که پروژه به نتیجه برسد.

این مدت استراحت بسته به تعداد واحدهای هر پروژه متفاوت است. سازنده ها برای پروژه هایی که حداکثر شامل پنج واحد مسکونی می شود، تنها یک سال زمان دارند تا کار ساخت را به پایان برسانند اما عموما انبوه سازها سراغ تعداد واحدهای بیشتر می روند تا فرصت بیشتری برای تکمیل پروژه داشته باشند.

دوره مشارکت مدنی وام ساخت مسکن برای پروژه های بین شش تا ۲۰ واحد ۱۸ ماه، برای ۲۱ تا ۵۰ واحد ۲۴ ماه، برای ۵۱ تا ۱۰۰ واحد ۳۰ ماه و برای بیشتر از ۱۰۰ واحد ۳۶ ماه در نظر گرفته می شود. بعد از پایان دوره مشارکت مدنی اقساط وام شروع می شود. اگر انبوه ساز تا آن زمان نتوانسته باشد واحدها را پیش‌فروش کند، شخصا باید زیربار اقساط وام برود اما عموما واحدها پیش فروش شده و مشتری خانه اقساط را به مدت ۱۰ سال با نرخ سود ۱۸ درصد پرداخت خواهند کرد.

برای وام۴۵۰ میلیونی مبلغ اقساط ماهانه حدود هفت میلیون و ۶۰۰ هزار تومان خواهد بود. شاید فکر کنید این رقم خیلی بالا است اما باید توجه داشته باشید که بازپرداخت اقساط این تسهیلات بعد از دوره استراحت که عموما دو سال است آغاز می‌شود و آن موقع احتمالا اجاره خانه به همین حدود رسیده باشد.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط