بازار وام ایران
بازار وام ایران

وام

مشوق‌های وام ازدواج در 1400/گام‌های عملی مجلس برای تقویت خانواده

مجلس یازدهم از همان ابتدای شروع به کار خود مساله  وام  ازدواج جوانان، تقویت خانواده و بحران جمعیت را به عنوان یکی از اولویت های خود تعیین کرد و بر آن متمرکز شد؛ حالا در بودجه 1400 نمود عینی این توجه  وام ویژه را با چند مصوبه مشاهده می‌کنیم.

مشوق‌های ازدواج در 1400/گام‌های عملی مجلس برای تقویت خانواده

گروه پارلمانی خبرگزاری فارس: مجلس یازدهم از همان ابتدای شروع به کار خود مساله وام  ازدواج جوانان را به عنوان یکی از اولویت های خود تعیین و بر آن متمرکز شد و حالا در بودجه ۱۴۰۰ نمود عینی این توجه ویژه را با چند مصوبه مشاهده می‌کنیم.

مجلس با نگاه استراتژیک به هموضوع حمایت از خانواده، افزایش جمعیت و حل مساله   وام ازدواج جوانان از همان ابتدا پیگیر قانون تسهیل  وام  ازدواج شد که ۱۵ سال از تصویب آن می‌گذرد و با تعلل مسئولان اجرایی هرگز اجرا نشده است.  این قانون که شامل سیزده ماده و چهار تبصره است در سال ۸۴ تصویب شده اما با عدم اجرای آن بر اساس آمارهای اعلامی حالا با ۱۲ میلیون جوان در سن ازدواج و ۳ میلیون ازدواج نکرده‌ای که سن وام ازدواج آنها گذشته مواجهیم که برنامه‌ای هم برای تسهیل ازدواج آنها وجود ندارد.

یکی از معضلات، تامین مالی وام  ازدواج است که بخشی از آن قرار است با وام ازدواج پوشش داده شود که البته در سالهای اخیر همین هم با مشکلاتی مواجه بوده؛ در فیلم زیر گریزی بر این مسایل داشته‌ایم:

* مصوبات تلفیق برای تقویت اقتصاد خانوارها وام بانکی

حالا کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ با تمرکز بر حل مشکلات اقتصادی خانوارها، تلاش برای اجاد مشوق‌هایی برای تسهیل وام  ازدواج جوانان و همچنین حل مشکل اشتغال که یکی از پیش نیازهای تشکیل خانواده به حساب می‌آید، داشته است. این مصوبات در صورت تصویب نهایی در صحن و تایید شورای نگهبان می‌تواند بخشی از اهداف آن قانون بر زمین مانده را هم به صورت عملی اجرایی کند.

* وام ۱۴۰ میلیونی و ۲۰۰ میلیونی برای زوج‌های جوان در ۱۴۰۰

رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ مجلس در تشریح مصوبات کمیسیون تلفیق برای تسهیل وام  ازدواج جوانان خبر داده و می‌گوید: در این راستا وام ازدواج از ۵۰ میلیون تومان به ۷۰ میلیون تومان برای افراد در شُرُف وام  ازدواج تعیین شده است. همچنین امسال یک استثناء در وام ازدواج برای پسران زیر ۲۵ سال و دختران زیر ۲۳ سال در لایحه بودجه دیده شده که براساس آن مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان برای هر زوج در مجموع ۱۴۰ و ۲۰۰ میلیون تومان وام ازدواج در نظر گرفته شده است.

* ۲۰ هزار میلیارد تومان وام برای اشتغال با اولویت تحت حمایت‌ها

این نماینده مردم در مجلس یازدهم به یکی دیگر از این مشوقها که با هدف توانمندسازی جوانان برای وام  ازدواج و رفع محرومیت است اشاره کرده و می‌گوید: مبلغ 20 هزار میلیارد تومان وام  برای ایجاد اشتغال در نظر گرفته شده که 10 هزار میلیارد تومان آن در اختیار کمیته امداد امام خمینی (ره) و 3 هزار میلیارد تومان آن نیز در اختیار سازمان بهزیستی با بازپرداخت اقساط 7 ساله با اولویت زنان سرپرست خانوار و مناطق محروم قرار گرفته است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ همچنین می‌گوید: مبلغ ۳ هزار میلیارد تومان برای ایجاد اشتغال در اختیار بنیاد برکت ستاد اجرای فرمان حضرت امام خمینی (ره) با بازپرداخت ۷ ساله و همچنین مبلغ ۳ هزار میلیارد تومان در اختیار بسیج سازندگی و  برای ایجاد اشتغال با اولویت مناطق کم برخوردار قرار گرفته است.

*500 میلیارد   وام تومان تسهیلات برای ودیعه مسکن برای فرزند سومی‌ها

زارع بیان کرد: 500 میلیارد تومان پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ودیعه مسکن به مبلغ هر شخص 100 میلیون تومان برای پشتیبانی از فرزندآوری و فرزند سوم در نظر گرفته شده است.

فاطمه قاسمپور عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی  هم در تشریح این مصوبه می‌گوید: به فرزندآوری اظهار داشت: وام ۱۰۰ میلیونی برای ودیعه مسکن برای خانوارهای فاقد مسکن که فرزند سوم آن‌ها در سال‌های ۹۹ و ۱۴۰۰ متولد شده باشد در نظر گرفته می‌شود.

بر اساس این گزارش با مصوبات کمیسیون تلفیق همچنین 4 هزار میلیارد وام  تومان تسهیلات برای پرداخت ودیعه مسکن برای هر شخص 100 میلیون تومان، وام ازدواج 70 میلیون تومان و 20 میلیون تومان وام ضروری در اختیار نیروهای مسلح با معرفی نهاد مربوطه قرار گرفته است.

* منابع مالی برای درمان زوج‌های نابارور

بر اساس این گزارش با مصوبات کمیسیون تلفیق بودجه 1400 یک هزار میلیارد تومان جهت پرداخت به بیماران صعب العلاج سرطانی و زوج های نابارور در نظر گرفته شده است.

قاسمپور  در تشریح این مصوبه هم می‌گوید: همچنین هزار میلیارد تومان برای اشتغال ایثارگران از طریق صندوق اشتغال کارآفرینی و همچنین مبلغ ۱۰۰۰ میلیارد تومان وام  برای امور کسب و کار خُرد روستایی و همچنین صندوق‌های اعتباری خُرد زنان روستایی مصوب شده است و مبلغ هزار میلیارد تومان وام برای بیماران صعب العلاج، سرطانی و زوج ‌های نابارور با همکاری بانک مرکزی و وزرات بهداشت درمان و آموزش پزشکی در نظر گرفته شده است.

مجلس علاوه بر نگاه ویژه‌ای که به موضوع  وام ازدواج، اشتغال و تقویت خانواده در بررسی بودجه 1400 داشته، طرح «جوانی جمعیت و حمایت از خانواده» را از همان ابتدا پیگیری کرده و حالا زهره سادات لاجوردی  نماینده مردم تهران می‌گوید: این طرح در حال تصویب است و مراحل نهایی خود را طی می‌کند. در کمیسیون مشترک نیز به جد به این موضوع پرداخته می شود. ما فکر می کنیم با توجه به مشوق هایی که در این طرح در نظر گرفته شده نتایح خوبی حاصل خواهد شد

جای خالی دهه شصتی‌ها در طرح‌های تسهیلی   وام ازدواج/ دختران دهه شصت بهر تماشای جهان آمده اند؟

آمارها نشان می‌دهد 2.5 میلیون دختر و پسر دهه شصتی که در سال 1399 در بازه 30 تا 39 سال هستند هنوز مجردند و در آستانه تجرد قطعی قرار دارند. اما چاره چیست؟

جای خالی دهه شصتی‌ها در طرح‌های تسهیلی ازدواج/ دختران دهه شصت بهر تماشای جهان آمده اند؟

گروه خانواده؛عطیه‌همتی: «تجرد قطعی» واژه‌ایست که در سال‌های اخیر در بحث‌های حول محور جمعیت و خانواده زیاد می‌شنویم. در ادبیات جامعه‌شناسی و جمعیت به کسانی گفته می‌شود که بدون تجربه هیج   وام ازدواجی به 40 سالگی برسند و پیش‌بینی می‌شود این افراد دیگر شانس ازدواج نخواهند داشت. آمارها نشان می‌دهد بعد از دهه شصت نرخ موالید و تعداد فرزند در هر خانواده به دلایل متعددی از جمله فرهنگی و سیاسی به شدت کاهش یافته‌است. این در حالیست که دهه شصتی‌ها هم دوران تحصیلی سختی را پشت سر گذاشته‌اند و هم پشت کنکور زیاد ماندند و مهم‌تر از همه این‌ها در وام  ازدواج ناکامی‌های زیادی داشتند. به طوری که آمارها نشان می‌دهد در حال حاضر 2.5 میلیون دختر و پسر دهه شصتی در بازه سنی 30 تا 39 سال مجرد هستند و اگر فکری به حالشان نشود در آستانه تجرد قطعی قرار می‌گیرند.

چندوقت پیش نیز گله یک دختر تحصیلکرده 40 ساله در یک ویدئو در فضای مجازی دست به دست چرخید و حسابی دیده شد. ویدئویی که در آن یک دختر حدودا 40 ساله که از کار و تحصیل خوبی برخوردار بود نسبت به تجردش در این سن گله داشت تا دوباره بحث تجرد متولدین دهه شصت بر سر زبان‌ها بیفتد.

مجلس شورای اسلامی نیز چندوقت پیش از تسهیلات تازه برای تشویق به  وام ازدواج و پایین آوردن سن ازدواج صحبت کرد. در این طرح آمده‌است وام ازدواج به 70 میلیون افزایش پیدا می‌کند و اگر پسران زیر 25 سال و دختران زیر 23 سال بودند. از وام 100 میلیونی بهره خواهند برد. طرحی تسهیلی که بازهم فایده‌ای برای دهه شصتی‌ها نداشت و عده‌ای برایش آسیب‌هایی نیز مطرح کردند.

«فاطمه ابراهیمی» فعال حوزه واسطه‌گری وام  ازدواج و عضو نهاد رهبری دانشگاه شهید بهشتی در این باره با خبرگزاری فارس صحبت کرد.

مصوبه تازه مجلس مبنی بر تسهیل وام ازدواج اشتباهات ازدواج دهه شصتی‌ها را تکرار می‌کند

  • خانم ابراهیمی معتقد است با اینکه هدف از این مصوبه این بوده که به وام ازدواج جوان‌ها کمک شود و نرخ  وام ازدواج پایین بیاید همچنان در آن مشکلی وجود دارد که اشتباه مسائل ازدواج دهه شصتی‌ها را تکرار می‌کند. اشتباهی که منجر به مجرد ماندن دختران دهه شصتی زیادی شد:«در مصوبه اخیر هدف این بوده که با با این کار جوان‌ها را به ازدواج تشویق کنند. ولی یکسری مشکلاتی وجود دارد که اتفاقا این مشکلات در جامعه ما پررنگ‌تر است. به طور مثال ما همینجوری هم پسرهایمان تمایل دارند با دخترهای خیلی کم‌سن‌تر از خودشان  وام ازدواج کنند. همین الان همگی شاهد هستیم که این تمایل چه بلایی سر دختران دهه شصت آورد. پسران دهه شصتی با دختران دهه هفتادی ازدواج کردند و ما با یکسری تجرد اجباری دختران دهه شصت مواجه شدیم. چون در جامعه ما ازدواجی خوب به حساب می‌آید که دختر چندین سال از پسر کوچکتر باشد!»

تسهیل وام بیشتر به دختران زیر 23 سال رغبت ازدواج با دختر سن بیشتر را کم می‌کند!

از آنجایی که هرکدام از زوجینی که زیر سن مشخص شده باشند می‌توانند وام بیشتری دریافت کنند اغلب پسران در سنین بیشتر از سن 25‌سال باز تمایل به   وام ازدواج با دختران زیر 23 سال دارند. موضوعی که خانم ابراهیمی معتقد است باید چاره‌ای برایش داشت:«اگر این وام صدمیلیونی فقط به کسانی داده شود که هم سن آقا پسر زیر 25 سال و هم دخترخانم زیر23 سال باشد مشکلی وجود نداشت. چون طبیعی بود. مثلا طبیعی‌ست که یک پسر 25ساله با یک دختر 23 ساله وام ازدواج کند. این طرح هم اینجا جواب می‌دهد. ولی طبق چیزی که من شنیده‌ام اگر پسر 28‌ساله‌ای با دختر زیر 23 سال ازدواج کند هم این وام را شامل می‌شود. اینطوری که خود پسر 70 میلیون را می‌گیرد. اما دختر خانم به خاطر زیر 23 سال بودن  100 میلیون می‌‌گیرد. با اینکار انگیزه‌ایست که پسران در هر سنی سراغ  دخترهای زیر 23 ساله بروند. دقیقا بلایی که سر دختران دهه شصتی آمد. پسر متولد 65 تمایلی به دختر 69 نداشت و ترجیح می‌داد با دختر 72ی ازدواج کند. همه این‌ها باعث می‌شود یکباره دختری که سنش بیشتر از 23 سال است شانس ازدواج کمتری پیدا کند.»

وام ازدواج دختران لزوما برای خودشان نیست!

به گفته خانم ابراهیمی اعضای کمیسیون تلفیق باید در نظر بگیرند که ممکن است تصور آنها هنگام تصویب قانون با چیزی که رخ می‌دهد یکی نباشد:«استدلال اعضای تصویب کننده این است که این وام به طور مثال برای شخص دختر است و چه 70 میلیون و چه 100 میلیون این وام را می‌گیرند و با آن جهیزیه می‌گیرند. برای پسر چه تفاوتی می‌کند که دختر چقدر پول می‌گیرد؟ ولی باید گفت که بله فرق می‌کند. الان بسیاری از دخترهای ما چون خانواده بالاخره از یک طریقی دغدغه جهیزیه را برطرف می‌کنند، مبلغ این وام را به پسر می‌دهند تا کنار وام مسکن همان اول زندگی یک خانه بخرد. یا حتی پسرهایی هستند که می‌گویند شما وام ازدواج را بده در عوض جهیزیه ساده‌تری بیاور و خیلی از پسرها روی این وام حساب باز می‌کنند. پس ما نمی‌توانیم به قطعیت بگوییم که وام ازدواج دختران فقط برای خودشان است و برای پسران مهم نیست. البته ممکن است دچار بروز یکسری مشکلات فرهنگی هم شود. به طور مثال همه خانواده‌ها در کشور دچار سطرح فرهنگی بالایی نیستند. ممکن است چون این وام به دختران کم‌سن‌تر تعلق می‌گیرد دختران را تحت فشار ازدواج اجباری قرار دهند فشار هم حتما این نیست که دخترت را به زور سر سفره عقد بنشانی یا او را برای وام  ازدواج کتک بزنی. همین که شما او را از نظر روانی و کلامی تحت فشار قرار دهید و مدام به او بگویید که بدو، دارد دیر می‌شود. اگر بیشتر از این ازدواجت به تاخیر بیفتد ما نمی‌توانیم هزینه وام ازدواج تو را بدهیم هم مساله است که باید برای این موضوع هم فکر شود. باید بدانید اصلا مشکل وام  ازدواج ما این بازه سنی نیست.»

مشکل ازدواج دهه شصتی‌ها مهمتر از زیر 23 سال و 25 سال است

خانم ابراهیمی معتقد است وام  ازدواج دختران و پسران زیر 23 و 25 مشکل اصلی ازدواج در جامعه امروز نیست و متاسفانه یکی از مشکلات مهم سالهای اخیر که ازدواج دهه شصتی‌ها و تجرد قطعی آنهاست اصلا در سیاست‌های کمک کننده به ازدواج در نظر گرفته نمی‌شود:«ما دوست داریم در کشور به ازدواج جوانان کمک کنیم. اما دست روی نقطه‌ای گذاشته‌ایم که مشکل اصلی  وام ازدواج جوانان ما نیست. اصلا مشکل ما ازدواج دختران زیر 23 سال نیست. یک زمانی هست شما در جامعه‌ای زندگی می‌کنید که دختران زیر 23 سال شما اصلا دوست ندارند وام  ازدواج کنند. خب شما برای آن‌ها این طرح تشویقی را می‌گذارید. حداقل چیزی که من با تجربه محدودم دارم می‌بینم که دختران زیر 23 سال در کشور ما بی میل به ازدواج نیستند. باقی سنین پسرها هم گرایش ب هر وام ازدواج با این دخترها را دارند. پس اصلا این سن مشکل نیست. ما مشکل وام ازدواج پسرهای کم‌سن را داریم. چون پسرهای کم‌سن به دلیل نداشتن، شغل و مسکن و سربازی نمی‌توانند ازدواج کنند. این پسرها با 20 یا 30 میلیون پول اضافه هم مشکلشان حل نمی‌شود برای حل این مشکل هم باید به فکر راهکاری چندجانبه بود و صرفا با بالا بردن مبلغ وام مشکلی حل نمی‌شود.»

دهه شصتی‌ها باید تسهیلات مخصوص به خودشان را داشته باشند

دختران دهه شصتی به گفته این فعال حوزه خانواده و  وام ازدواج بیشترین آسیب را دیده‌اند و همچنان جایی در تصمیمات مسوولان ندارند. خانم ابراهیمی می‌گوید مسوولین خودشان را جای دختران دهه شصتی قرار دهند تا متوجه تاثیر تصمیماتشان شوند:«نکته خیلی مهم‌تر درباره تصویب چنین طرحی این است که لحظه‌ای خودتان را جای دختران دهه شصتی بگذارید. ما در حال حاضر 1.2 میلیون دختر دهه شصتی مجرد داریم. دختر دهه شصتی مجرد الان به خودش می‌گوید که خب همینطوری که بچه‌های دهه هفتادی و بعد از آن دهه هشتادی در حال  وام ازدواج هستند. این همه هم که قرار است به آنها تسهیلات بدهند. پس ما انگاری فقط بهر تماشای جهان آمده‌ایم. البته در حال حاضر مشکل وام ازدواج دختران و پسران دهه شصتی ما لزوما مالی نیست. چه بسا به خاطر جو تحصیل و کار برای بچه‌های دهه شصت خیلی هایشان در حال حاضر از نظر مالی، تحصیلی و شغلی در جایگاه‌های بسیار خوبی هستند اما این دلیل نمی‌شود که بحران ازدواج پسران و به خصوص دختران دهه شصت را نادیده بگیریم. متاسفانه این مشکل اصلا در فکر و نظر مسوولین مرتبط با تسهیلات ازدواج نیست. لذا نباید هر تسهیلاتی که برای  وام ازدواج برای گروهی می‌دهیم موجب ایجاد نا‌امیدی برای گروه‌های دیگر شود. بچه‌های دهه شصت هیچ‌گاه حمایت ازدواج نداشتند. ما برای وام  ازدواج دهه شصتی‌ها هم باید تسهیلات  وام ازدواج مخصوص به خودشان را فراهم کنیم که البته ممکن است این تسهیلات همه‌اش جنبه مالی نداشته باشد.»

کارشناسان و متخصصان باید به کمک ازدواج و باروری دهه شصتی ها بیایند و باورهای غلط را از بین ببرند

ایجاد تسهیلات مشخص مخصوص ازدواج دهه شصتی‌ها ایده‌ای‌ است که خانم وام ابراهیمی روی آن تاکید ویژه‌ای دارد و معتقد است باید روی این ایده خام تا دیرتر نشده فکر و اقدام شود چون از سال بعد متولدین وام دهه شصت به 40 سالگی نزدیک می‌شوند:«من نمی‌توانم نظر قطعی بدهم و بگویم چه راهکاری درست است. اما می‌توانم به شکل یک ایده خام بگویم که باید یک تیمی اعم از یکسری از وام معرف‌ها، مشاوران برجسته، پزشکان متخصص زنان و ژنتیکی را مخصوص دختران و پسران دهه شصت گردآوری کنیم که به صورت رایگان و یا با هزینه اندک به زوج‌های دهه شصتی مشاوره بدهند. خرید وام این تیم باید آنقدر باید قوی باشد که حس اعتماد محکمی بین آنها و دهه شصتی‌ها شکل بگیرد.تا دیرتر نشده نباید اجازه بدهیم که بچه‌های دهه شصت قربانی یکسری اشتباهات و سیاست‌های فکری غلط جامعه شوند و این نا‌امیدی را با خودشان حمل کنند که ما تا آخر عمر مجرد خواهیم ماند. می‌شود یکسری کارهای روانشناسی خیلی عمیق درباره باورها و ملاک‌های بچه‌های دهه شصت نسبت به  وام ازدواج انجام داد و با کمک متخصصان نگرانی‌هایشان را در خصوص باروری برطرف کرد. باروری برای دهه شصتی‌ها خیلی مهم است. سیاری از مشکلات دهه شصتی‌ها یکسری باورهای روانی و فکری و حتی برخی مشکلات پزشکی است.   وام بانکی  بسیاری از پسرهای دهه شصتی خیال می‌کنند اگر با دختران دهه شصتی ازدواج کنند چون بالای سی‌سال هستند در باروری برایشان مشکل به وجود می‌آید. یا عده‌ای خیال می‌کنند شادابی و سرحالی دختران دهه هفتادی بیشتر از دهه شصتی‌هاست.  فروش وام یا اینکه دختران دهه شصتی چون سن بیشتری دارند لابد توقعات مالی بیشتری هم دارند. پس سراغ دختران متولد دهه شصت نمی‌رویم. بهتر است روی این باورهای غلط کار شود و یا متخصصان مختلفی در این خصوص وقت جدی بگذارند که در صورت مشکل به راحتی بتوانند به زوج‌ها کمک کنند.»

در پایان خانم ابراهیمی مشاور و فعال حوزه خانواده معتقد است سیاست‌های تشویقی وام ازدواج باید بر اساس ملاک‌های کیفی باشد نه براساس یکسری ملاک‌های کمی مثل سن. و باید به طور مثال به جوان‌هایی که می‌خواهند ساده ازدواج کنند تسهیلات ویژه‌ای داده شود. مثل دختر و پسری که مهریه کم انتخاب کرده‌اند و جهیزیه ساده و ایرانی گرفته‌اند و وام  یا فاکتورهای مشابهی که بتوان به شکل کیفی هم کمک کرد

وام مسکن ایثارگران به ۱۶۰ میلیون تومان افزایش یافت

بانک عامل بخش مسکن در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: سقف فردی تسهیلات خرید و ساخت مسکن ایثارگران افزایش یافت.
به گزارش خبرگزاری مهر، بانک عامل بخش مسکن در ابلاغیه‌ای از افزایش سقف تسهیلات فردی ساخت و خرید مسکن ایثارگران در سال جاری خبر داد.

بر این اساس، سقف تسهیلات ساخت و خرید وام مسکن ایثارگران از این پس در چهار طبقه بندی مختلف متناسب با مشخصات جغرافیایی محل تقاضا، افزایش خواهد یافت. این اقدام در راستای افزایش قدرت خرید و ساخت مسکن در میان این گروه از متقاضیان مسکن انجام خواهد شد. بانک مسکن از سال‌های گذشته تاکنون اقدام به پرداخت تسهیلات خرید و ساخت وام مسکن به گروه‌ها و اقشار مختلف کرده است که پرداخت تسهیلات مسکن به ایثارگران نیز یکی از این اقدامات به شمار می‌رود.

در ابلاغیه افزایش سقف تسهیلات خرید و ساخت وام مسکن ایثارگران که توسط بانک مسکن صادر شده است آمده است: در اجرای مفاد بند «د» تبصره ۱۷ قانون بودجه سال ۱۳۹۹ و به استناد نامه ۴ شهریور امسال وام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، افزایش سقف فردی تسهیلات خرید و ساخت مسکن ایثارگران در سال ۱۳۹۹ به ازای هر واحد مسکونی به شرح ذیل جهت ابلاغ به واحدهای اجرایی اعلام می‌شود:

در شهرهای با جمعیت بیش از یک میلیون نفر یک میلیارد و ششصد میلیون ریال   وام معادل ۱۶۰ میلیون تومان

در مراکز استان‌ها یک میلیارد و دویست میلیون وام  ریال معادل ۱۲۰ میلیون تومان

در سایر شهرستان‌ها یک میلیارد ریال معادل ۱۰۰ میلیون تومان

در روستاها ششصد میلیون ریال معادل ۶۰ میلیون تومان

افزایش سقف تسهیلات خرید و ساخت وام مسکن ایثارگران مطابق با این ابلاغیه در راستای سیاست‌های اعتباری بانک مسکن در سال جاری و بر اساس مقررات و ضوابط پرداخت تسهیلات در شبکه بانکی و همچنین مقررات و ضوابط پرداخت تسهیلات از سوی بانک مسکن صورت گرفته است.

همچنین با توجه به اینکه سهمیه هر کدام از استان‌ها در پرداخت این تسهیلات در سال جاری نزد اداره کل اعتبارات متمرکز می‌باشد، لذا متناسب با میزان تقاضا و سیاست‌های اعتباری بانک مسکن و اعلام بنیاد شهید و امور ایثارگران متفاوت بوده و سهمیه‌های مربوط به هر کدام از استان‌ها به مدیریت‌های شعب مناطق و یا استان‌ها به منظور تسریع در روند به روز رسانی سقف تسهیلات خرید وام و ساخت مسکن ایثارگران ابلاغ خواهد شد تا در اسرع وقت نسبت به پرداخت تسهیلات با سقف‌های جدید اقدام کنند.

در این ابلاغیه تاکید شده است: همچنین اعطای تسهیلات  وام صرفاً از محل سهمیه سال ۱۳۹۹ امکان‌پذیر بوده (اعتبار ابلاغی سال ۱۳۹۹) لذا متقاضیان در صورت ارائه معرفی نامه جدید می‌توانند از سقف تسهیلات ابلاغی بهره‌مند گردند، مضافاً اینکه افزایش سقف فوق به متقاضیانی که قرارداد آنان در سیستم تسهیلاتی بانک ثبت قطعی گردیده است (از محل سهمیه سال ۱۳۹۸)، قابل تسری نخواهد بود. به این معنا که متقاضیان دریافت این تسهیلات در سال ۹۹ که تاکنون  وام موفق به دریافت به آن نشده‌اند می‌توانند از سقف جدید تسهیلات با ارائه معرفی نامه از نهاد ذی محل برخوردار شوند

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط