بازار وام ایران
بازار وام ایران

چگونه وام بیت‌کوینی بگیریم

چگونه وام بیت‌کوینی بگیریم؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 💜
  • 👁️2394

بورسان-ستاره منصوری: در چند سال اخیر پروژه‌های دیفای (DeFi) سر و صدای زیادی ایجاد کرده‌اند. هدف این پروژه‌ها ایجاد یک شبکه مالی و بانکداری به شکل غیرمتمرکز است، به‌طوری‌که مشکلات بانکداری سنتی را نداشته باشد. در واقع آنها سعی دارند که واسطه‌های مالی، مشکلات بانکی و قوانین دست و پاگیر را حذف کنند و سیستم کاراتری در جهت وام‌دهی، انتقالات و معاملات از طریق رمزارزها ارائه دهند.

ارزهای دیجیتال برخلاف موسسات مالی و بانکی که متمرکز هستند و تحت نظر دولت‌ها قرار دارند، به شکل غیر متمرکز فعالیت می‌کنند و هیچ نهاد خاصی بر آنها تسلط ندارد.

دیفای از شبکه‌های غیرمتمرکز برای تبدیل سیستم‌های مالی قدیمی به پروتکل‌های معتمد و شفاف استفاده می‌کند که بدون واسطه اجرا می‌شوند و زیر نظر دولت‌ها نیستند. اعتقاد بر این است که دیفای می‌تواند با شفاف‌سازی بخش مالی و دسترسی آسان‌تر، اقتصاد جهانی را متحول کند.

مشکلات بانکداری سنتی

در سیستم‌های مالی امروزی هیچ شفافیتی در بنیاد‌های مالی دولتی و خصوصی وجود ندارد و نظارت توسط خود دولت‌ها انجام می‌شود. همچنین در این سیستم‌ها تبعیض گسترده‌ای وجود دارد. بطور مثال برخی سیستم‌ها ارائه دهنده خدمات به مبلغ‌های زیر ۵۰۰ دلار نیستند، یا در بعضی از کشورها ارائه خدمات بانکی به سیاه‌پوستان صورت نمی‌گیرد و یا به کشورهایی با شرایط خاص سیاسی، خدماتی ارائه نمی‌شود.

اغلب موسسات اعتباری برای وام‌دهی، بررسی‌های اعتباری سختی را انجام می‌دهند. در این شرایط افراد با درآمد پایین و اعتبار کم، از جمله جوانان و افراد با سطح درآمدی پایین، هرگز امکان دریافت تسهیلات بانکی را نخواهند داشت، در حالی که نیازمندترین طبقه جامعه به این نوع خدمات هستند.

محدودیت منابع در تامین تقاضای وام‌ها از مهم‌ترین موانع پیش رو در عملیات وام دهی توسط بانک‌ها و موسسات مالی است، که سبب تبعیض، سختر و کندتر شدن روند می‌شود. نرخ بهره بالا وام‌ها، نرخ سود دهی پایین سپردها، حق الزحمه‌ها و زمان گیر بودن دریافت تسهیلات از دیگر مشکلات بانکداری سنتی است.

درحال‌حاضرتعداد زیادی از مردم در سراسر جهان وجود دارند که به خدمات مالی ضروری دسترسی ندارند. با این حال، با یک اتصال اینترنتی ساده، آنها می‌توانند به قراردادهای هوشمند دسترسی پیدا کنند و امنیت مالی بی‌نظیری را با دیفای تجربه کنند.

خلاهای موجود در بخش بانکی و مالی شرایط را برای ظهور اپلیکیشن‌ها و استارتاپ‌های مالی بر پایه ارزهای دیجیتال به وجود آورده است (دیفای). هدف آنها ایجاد یک سیسیتم مالی شفاف و مطمئن است که افراد با استفاده از رمزارزها بتوانند در هر گوشه‌ای از این دنیا و هر سطح درآمدی، خدمات مالی دریافت کنند. بیت‌کوین و بقیه ارزهای دیجیتال معتبر به عنوان وجه ضمانت و یا ابزاری برای پرداخت و وام دهی در این اپ‌ها در نظر گرفته شده‌اند. همچنین به این وسیله شرایطی مهیا شده است که افراد با استفاده از داراریی‌های دیجیتال خود بتوانند به یکدیگر وام دهند و نقش واسطه‌های مالی حذف شود.

هیجان انگیزترین وعده‌های دیفای

یکی از اقداماتی که در سیستم مالی به اصطلاح دیفای صورت گرفته، تمرکز زدایی است. یک بانک غیرمتمرکز یا یک سیستم مالی را تصور کنید که وابسته به تصمیمات دولت‌ها و روسای بانکی نیست، این یکی از هیجان انگیزترین وعده‌های دیفای است. بنابراین شفافیت و دسترسی همگانی از این طریق وجود خواهد داشت.

سوالی که مطرح می‌شود این است که:

از آنجا که رمز‌ارزها به شکل غیرمتمرکز و بدون مرز موجود هستند، بنابراین چرا ما به دیفای نیاز داریم؟

چرا ما به دیفای نیاز داریم؟

مقایسه ارزهای دیجیتال با دیفای، مانند مقایسه پول رایج با وام‌ است. دیفای یک سرویس مالی است که می‌تواند موارد استفاده چندگانه داشته باشد.

برای استفاده از ارزهای دیجیتال هنوز به صرافی‌ها نیاز است. بارها صرافی‌های متمرکز ثابت کرده‌اند که یک هدف آشکار برای هکرها هستند. عملیات آنها تحت تأثیر سیاست‌های کشورها است. همچنین ورود و خروج پول از آنها ردیابی می‌شود. این صرافی‌ها در یک کلام متمرکز هستند.

ارزهای دیجیتال به صورت پول غیرمتمرکز هستند. با این حال، آنها سیستم اصلی مالی را به خودی خود غیرمتمرکز نکرده‌اند.

هدف دیفای، وام دهی، نقل و انتقالات و معاملات به شکل غیرمتمرکز است. در این سیستم وام‌دهی، افراد می‌توانند از طریق اپلیکیشن به یکدیگر وام دهند و شرایط را طرفین تعیین می‌کنند. واسطه‌ها حذف می‌شوند و امکان دسترسی برای همه افراد مهیا است. از آنجایی که بسیاری افراد رمزارزها را به دید بلند مدت می‌خرند از طریق وام دادن به دیگران و دریافت بهره امکان کسب درآمد نیز برای آنها فراهم می‌شود. وام دهی محبوب‌ترین مورد استفاده دیفای بوده و یک روش بسیار مناسب برای کسب درآمد منفعل است.

هدف از اعطای وام در دیفای، اتصال وام گیرندگان به مجموعه گسترده وام دهندگان از طریق قراردادهای هوشمند است.

از این طریق واسطه‌ها، قوانین دست و پا گیر، تبعیض و در کل مشکلات بانکداری سنتی حذف خواهند شد و امکان دسترسی به خدمات مالی برای همه افراد در کوتاه‌ت

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط