بازار وام ایران
بازار وام ایران

۱۰ ضامن برای وام ازدواج ۲۰۰ میلیونی (و اخبار وام )

۱۰ ضامن برای وام ازدواج ۲۰۰ میلیونی

بانک اول – کمیسیون اجتماعی مجلس رای به وام ازدواج ۲۰۰ میلیون تومانی داده است. اما مردم می‌گویند دولت بهتر است به جای افزایش وام، تورم را کنترل و شغلی ایجاد کند که مردم توان پرداخت قسط این وام را داشته باشند.

 ۰۳ دی ۱۳۹۹ خبر

 الف 

  ۱ دیدگاه


به گزارش بانک اول، اگر مصوبه کمیسیون اجتماعی در صحن علنی رای بیاورد، وام هر یک از زوجین به ۱۰۰ میلیون تومان و مجموع آن به ۲۰۰ میلیون تومان می‌رسد. با سود ۴ درصد و بازپرداخت ۱۰ ساله و اقساط ماهانه بیش از دو میلیون تومانی.

 

اگرچه گفته می‌شود وام هر کدام از زوجین با یک ضامن هم پرداخت می‌شود اما مردم می‌گویند هر ۲۰ میلیون تومان یک ضامن می‌خواهد و احتمالا وام ۲۰۰ میلیونی ۱۰ ضامن می‌خواهد! مشکل دیگر این است که بانک‌ها احتمالا منابع لازم برای پرداخت چنین وامی را ندارند. آن هم وامی ۱۰ ساله با سود ۴ درصد را!

 

اما حتی اگر بانک‌ها این وام را بدهند و مشکل ضامن را هم حل کنند، مردم می‌گویند سرعت افزایش تورم بیشتر از سرعت افزایش وام است و احتمالا قدرت خرید وام ۲۰۰ میلیون تومانی سال آینده به اندازه وام ۱۰۰ میلیونی امسال است. مشکل دیگر پرداخت اقساط ماهانه دو میلیون تومانی در ماه است.

در ادامه نظرات برخی از مخاطبان تجارت‌نیوز را می‌خوانید:

«با این تورم وام ۲۰۰ میلیون تومانی کمه. وام ازدواج باید حداقل یک میلیارد تومان باشه که بشه وسیله خرید، یه خونه گرفت و یه کار راه انداخت.»

«من به‌عنوان یه جون چطوری باید زندگی رو بسازم با ۱۰۰ میلیون چیکار کنم اینقدر وسایل گرونه.»

«با این تورم سال آینده باید منتظر یخچال ۱۰۰ میلیونی باشیم چونکه امسال با این ۵۰ میلیون فقط میشه یه یخچال خرید.»

«چه فایده. از این ور وام را بالا می‌برند از اون طرف همه چی گرون میشه پول هم که بی ارزش.»

«من بیکار ازکجا بیارم قسط دو میلیونی این وام را بدم؟ اول یه شغلی بدید بعدش وام.»

«بانک ها یک ضامن قبول نمی کنند.»

«اول یه فکری به حال مسکن و شغل جوان ها بکنید بعد به فکر ازدواج باشید.»

«من چند هفته قبل واسه گرفتن وام کالا رفتمبرای ۲۰ میلیون وام با سود ۱۸ درصد دو تا ضامن دولتی خواستند با چک. برای ۳۰ میلیون میگفت باید سند ملکی بیاری. اون وقت توقع دارید واسه ۱۰۰ میلیون اونم با سود ۴ درصد بانک‌ها شرایط راحت بزارن؟»

«۴ سال پیش با وام ۲۰ میلیون می‌شد تمام وسایل خانه را خرید. الان فقط یک یحچال ۹۰ میلیون تومان است! با ۲۰۰ میلیون نصف وسایل را هم نمی‌شود خرید.»/تجارت نیوز

تسهیلات کرونایی جدید در راه است

بانک اول – معاون توسعه اشتغال و کارآفرینی وزیر کار گفت: چهار حوزه حمل و نقل، گردشگری و صنایع دستی، ورزش و فرهنگ و هنر بیش از هشت هزار میلیارد تومان تسهیلات کرونا دریافت می‌کنند.

 ۰۳ دی ۱۳۹۹ خبر

 الف 

  ۰ دیدگاه


به گزارش بانک اول پرداخت تسهیلات حمایتی به کسب‌و‌کارهای آسیب دیده از کرونا از جمله سیاست‌های وزارت کار در راستای حفظ اشتغال بنگاه‌ها و صیانت از نیروهای کار است و بر این اساس ۱۳رسته شغلی که اسامی آنها به‌تازگی از سوی کارگروه اقتصادی مقابله با کرونا به‌روزرسانی شده و بیشترین آسیب را از شیوع ویروس کرونا متحمل شده و دارای لیست بیمه در قالب کارفرمایی یا خویش‌فرمایی هستند، می‌توانند با ثبت‌نام در سامانه کاراr از تسهیلات حمایتی کرونا بهره‌مند شوند.

عیسی منصوری، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به پرداخت تسهیلات کرونایی جدید در کشور، گفت: در این مرحله برای چهار حوزه پرداخت تسهیلات در نظر گرفته شده که سهم بخش حمل و نقل ۳۵۰۰ میلیارد تومان، گردشگری و صنایع دستی دو هزار میلیارد تومان، ورزش ۸۰۰میلیارد تومان و فرهنگ و هنر ۱۸۰۰میلیارد تومان تسهیلات است.

وی با تاکید براینکه ثبت نام متقاضیان این تسهیلات باید از بستر سامانه کارا صورت گیرد، اعلام کرد: کار پرداخت تسهیلات متوقف نشده و بانک‌ها مکلف هستند که به همه متقاضیانی که شرایط لازم را دارند، تسهیلات را پرداخت کنند.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: البته در مرحله تسهیلات اشتغال پایدار روستایی تغییری در سهم بانک‌ها داشته ایم که آن هم به دلیل عملکردی بوده که تاکنون بانک‌ها داشته اند.

وی افزود: با توجه به اینکه حدود ۷۰درصد از شاغلینی که به دلیل کرونا شغل خود را از دست داده اند، بانوان هستند، می‌توان از محل تسهیلات اشتغال خانگی برای آن‌ها اشتغالزایی کنیم.

منصوری در ادامه خواستار تشکیل بانک اطلاعاتی بیکاران شد و گفت: هرچند اخیرا سامانه ملی اشتغال و کسب و کار کشور را راه اندازی کرده ایم تا جمعیت فعال کشور را در آن ثبت کنیم، اما از مسئولین استان می‌خواهم علاوه بر توجه به این سامانه، بانک اطلاعاتی بیکاران استان را هم تشکیل دهند.

وی اظهار داشت: شناسایی دقیق و ثبتی بیکاران استان اولویتی است که مسئولین استانی باید به آن توجه کنند تا افرادی که قبلا شاغل بوده اند و به دلیل کرونا بیکار شده و بیمه هم نبوده اند را شناسایی کنیم تا حمایت بیمه بیکاری هم از این افراد صورت گیرد.

به گفته معاون اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی حدود یک میلیون شاغل رسمی بدون بیمه در دوران شیوع کرونا از کار بیکار شده اند که به دستور مقام معظم رهبری ( مدظله العالی) بیمه بیکاری به این افراد هم تعلق خواهد گرفت.

منصوری در ادامه از مسئولین استانی خواست تا تعداد بیمه شدگان استان را افزایش دهند و گفت: افزایش بیمه شدگان استان ، نشانه افزایش آمار اشتغال در استان هم خواهد بود.

وی تاکید کرد: طبق آمار‌ها حدود ۶۲درصد از شاغلان سال‌های اخیر ما بیمه شده نیستند که باید روی این گروه هم تمرکز داشته باشیم.

معاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه اعلام کرد: همچنین از مسئولین استانی می‌خواهیم که نسبت به فعال سازی واحد‌های نیمه فعال استان اقدام کنند./تسنیم

اگر وام آنی و بدون ضامن می خواهید، وام طلا بگیرید

بانک اول – وام طلا وامی است که به ضامن و یا هر گونه چک و سفته نیاز ندارد و تنها با سپرده گذاری طلا در بانک می توان اقدام به دریافت آن کرد. این وام در کشور ما قبلا تنها از طریق بانک کارگشایی (تابعه بانک ملی ایران) قابل دریافت بود اما در حال حاضر برخی بانک ها و موسسات مالی و اعتباری نیز در ازای به وثیقه گرفتن طلا، این وام را به متقاضیان اعطا می کنند.

 ۰۲ دی ۱۳۹۹ خبر

 ۰ دیدگاه


چرا افراد گرفتن وام طلا را بر فروش طلاهای خود ترجیح می دهند؟
به گزارش بانک اول در حال حاضر که قیمت طلا در طی مدت زمان کوتاهی با شیب تند صعودی افزایش یافته بسیاری از افراد بازار طلا را بازاری برای افزایش ارزش سرمایه خود قلمداد می کنند و به فروش این سرمایه چندان تمایلی ندارد. از طرف دیگر طلا برای برخی افراد علاوه بر ارزش مادی دارای ارزش معنوی به دلیل کادو گرفتن آن از شخص خاص، به یاد آورنده خاطره ای خاص و یا یادگاری از عزیزی است که از دنیا رفته و مسلما آنها در تلاش برای حفظ آن هستند. در این موارد گرو گذاشتن طلا در بانک و حل مشکل مالی با دریافت وام طلا بهترین راه حل است که پس از تسویه حساب وام بتوانید طلاهای خود را باز پس بگیرید.

عدم نیاز به ضامن، مزیت دیگر وام طلا
بسیاری از افراد در مورد گرفتن انواع وام از بانک ها تنها به دلیل نداشتن ضامن مایوس می شوند. این موضوع در سال های اخیر با کاهش استخدام های رسمی بیشتر نمود پیدا کرده و کمتر کسی در میان اطرافیان نزدیک خود که اعتماد کامل به او داشته باشند دارای یک فامیل یا دوست کارمند رسمی دولتی است. از این رو وام طلا که در مورد اخذ آن نیازی به ارائه ضامن وجود ندارد و طلای سپرده گذاری شده در بانک خود ضامنی برای دریافت وام است به نفع بسیاری از افراد می باشد.

آیا وام طلا را می توان با سپرده گذاری سکه در بانک نیز دریافت کرد؟
نکته جالب توجهی که در مورد وام طلا وجود دارد این است که وام طلا تنها به طلاهای زینتی تعلق می گیرد و بانک کارگشایی یا سایر موسسات ارائه دهنده این وام، سکه طلا را به عنوان وثیقه برای دریافت وام طلا قبول نمی کند.

بازپرداخت اقساط و بازپس گیری طلاهای سپرده گذاری شده در بانک
هر بانک یا موسسه مالی که از آن وام طلا دریافت کرده باشید شرایطی برای بازپرداخت اقساط آن دارند. ممکن است این شرایط شامل بازپرداخت راس مدت و یکجای اقساط پس از گذشت حداکثر یک سال باشد که در این صورت در موعد مقرر پس از تسویه می توانید تمام طلاهای خود را از گرو بانک خارج کنید و یا بازپرداخت به صورت اقساط ماهیانه انجام شود که در برخی از بانک ها به میزانی که از اقساط وام خود پرداخت می کنید می توانید طلاهای خود را پس بگیرید. به عنوان مثال در صورت تسویه ۲۵ درصد از وام دریافت شده خود می توانید یک چهارم طلاهای به گرو گذاشته تان را از بانک تحویل بگیرید.

آیا سپرده گذاری طلا در بانک بدون دریافت وام نیز ممکن است؟
بسیاری از افراد به سبب امنیت بالایی که در مورد نگهداری طلا در بانک وجود دارد، حتی اگر به نیت گرفتن وام طلا نیز نباشد تمایل به سپردن طلاهای خود به بانک دارند. این مسئله نیز امکان پذیر است و بانک ها در قبال دریافت حق الزحمه ای به صورت درصدی که در هر بانک بسته به شرایط در نظر گرفته آن، می تواند متفاوت باشد از طلاهای شما محافظت و امنیت لازم را در این باره فراهم می کنند.

برای دریافت وام بانک سامان جهت خرید خودرو چه شرایطی لازم است؟
وام خرید خودرو با توجه به افزایش قیمت شدید خودرو در چند ماه اخیر از جمله تسهیلات پرطرفدار بانک ها محسوب می شود. در این زمینه کسانی که قصد دریافت وام خرید خودرو از بانک سامان را دارند می توانند با داشتن شرایط و ارائه مدارک لازم اقدام دریافت آن از این بانک نمایند.

 

شرایط وام بانک سامان جهت خرید خودرو:

وام بانک سامان جهت خرید خودرو معادل ۸۰ درصد قیمت خودرو و تا سقف اعلام شده توسط بانک در آن سال است. این وام مزایایی از جمله پرداخت اقساط به صورت بلند مدت (حداکثر ۳۶ ماهه) دارد و نسبت به خرید خودرو به صورت لیزینگ، کارمزد کمتری دارد.

همچنین از مزایای دیگر دریافت وام سامان جهت خرید خودرو میتوان به این مسئله اشاره کرد که شما در صورت وثیقه گذاشتن سند ملکی می توانید از علاوه بر این وام از سایر تسهیلات بانک سامان نیز بهره مند شوید.

شرایط دریافت وام خرید خودرو از بانک سامان شامل مواردی به شرح زیر است:
خودروی مورد خریداری بایستی یک خودروی نو و تولید شرکت های خودروسازی داخلی باشد.

در صورت که خودرو مورد خریداری کارکرده باشد بایستی حداکثر مدت استفاده از آن فقط یکسال باشد یعنی کارکرده یک ساله باشد.

خرید را می توان هم از شرکت ها و فروشگاه های نمایندگی های خودروسازان داخلی و هم اشخاص حقیقی انجام داد.

وثیقه دریافت وام خرید خودرو از بانک سامان یا بایستی سپرده و یا ۲۰ درصد سپرده به همراه سند ملکی باشد

چرا وام سهام عدالت به تاخیر افتاد؟

بانک اول – با وجود وعده‌های گوناگون درباره زمان و شرایط اعطای وام سهام عدالت هنوز خبری از دستور بانک‌مرکزی نیست. خود سهام عدالت نمی‌تواند وثیقه باشد.

 ۰۲ دی ۱۳۹۹ خبر

 ۱ دیدگاه


به گزارش بانک اول، پس از آزادسازی سهام عدالت موضوع اعطای کارت اعتباری به سهامداران مطرح شد. ابتدا قرار بود سهامداران تا سقف ۵۰ تا ۶۰ درصد ارزش ‌سهام‌ عدالت خود از بانک کارت اعتباری خرید دریافت کنند اما این وعده محقق نشد.

میانه آذر ماه محمود حسنلو، مدیر فنی سهام عدالت در گفتگوی زنده اینستاگرامی گفت: برای دادن کارت اعتباری مدتی است با بانک‌ها در تعامل هستیم تا بتوانیم سرویس الکترونیکی توثیق سهام عدالت را در اختیار سهامداران قرار دهیم.

او خبر داد که سرویس‌های لازم برای ارائه این خدمت از سوی بانک‌ها آماده و قابل استفاده است. اما در حال حاضر برای آغاز فرایند پرداخت وام به سهامداران سهام عدالت نیاز هست که بانک مرکزی ابلاغیه‌ای منتشر کند تا براساس آن بانک‌ها پرداخت وام را آغاز کنند. همچنین شرایط وام را بانک‌ها هستند که تعیین می‌کنند.

علت تاخیر در اعطای وام
اخیرا نیز گفته شد که قرار است از ابتدای دی ماه به سهامداران سهام عدالت که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند معادل ۵۰ درصد از ارزش سهامشان وام با نرخ سود ۱۸ درصد و اقساط ۳۶ ماهه پرداخت شود.

علیرضا ماهیار، معاون شرکت سپرده‌گذاری مرکزی نیز گفت:۳۰ میلیون از مشمولان سهام عدالت که روش غیرمستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده‌اند می‌توانند از ابتدای دی‌ماه از بانک‌های دولتی وام خرد دریافت یا اقدام به خرید کالا کنند.

به گفته او پنج بانک دولتی و نیمه دولتی، چون بانک ملی، پست بانک، ملت، صادرات و تجارت در ارایه کارت اعتباری به مشمولان سهام عدالت اعلام آمادگی کرده‌اند. برخی بانک‌های خصوصی نیز برای پرداخت وام خرد از طریق کارت‌های اعتباری سهام عدالت پای کار آمده‌اند.

همچنین این مسئول تاکید کرده بود که مزیت دریافت چنین وامی این است که سهام شخص به جای ضامن وام وثیقه می‌شود و متقاضی دیگر نیازی به ضامن ندارد.

حالا دی ماه آغاز شده و همچنان خبری از دستور بانک‌مرکزی به شبکه بانکی برای اعطای این وام نیست.

محمدرضا جمشیدی، دبیر کانون بانک‌های خصوصی درباره علت این تاخیر از سوی بانک مرکزی می‌گوید: احتمالا در حال حاضر بانک مرکزی در حال سنجش منابع و مصارف تک تک بانک‌هاست تا بر اساس آن منابع سهمیه برای اعطای تسهیلات به چند بانک اعلام کند.

محدودیت منابع بانک‌ها
حتی اگر دستور مربوط به اعطای وام سهام عدالت از سوی بانک مرکزی ابلاغ شود تجربه نشان داده در صورت محدودیت منابع بانک‌ها برخورد سلیقه‌ای آن‌ها با اعطای چنین تسهیلاتی دور از انتظار نیست. شبیه اتفاقی که ظاهرا برای وام ودیعه مسکن هم افتاده‌ است.

دبیر کانون بانک‌های خصوصی در پاسخ به این سوال که آیا بانک‌ها منابع کافی برای اعطای چنین تسهیلاتی را دارند، می‌گوید: این وام از نظر منابع فشار زیادی به بانک‎ها وارد می‌کند. پیش از این هم با ورود کرونا وام‌های متعددی که برای آن‌ها تکلیف شد که فشار زیادی به منابعشان آورد، حالا هم منابعشان به قدری نیست که بتوانند همه موارد را با هم پیش ببرند.

سهام عدالت نمی‌تواند وثیقه باشد
جمشیدی در ادامه توضیح می‌دهد: تعدادی از سهام عدالت‌ها یک میلیون‌تومانی و بخشی ۵۳۲ هزارتومانی است. هر کدام هم یک قیمت بازار و یک قیمت اسمی دارند که قیمت بازار آن‌ها در حال نوسان است بنابراین باید مشخص باشد که ۵۰درصد این سهام چقدر می‌شود که روی آن تسهیلات دهد.

او همچنین با بیان این که گرفتن وثیقه مناسب با ارزش تسهیلات از وظایف بانک است تاکید می|‌کند که سهام عدالت نمی‌تواند وثیقه تسهیلات باشد چون اگر قیمت آن در بورس کاهش پیدا کند در اصل وثیقه بانک در برابر تسهیلات اعطا شده، کم شده و بانک کسری وثیقه می‌آورد.

به گفته دبیر کانون بانک‌های خصوصی اگر سهام عدالت بخواهد وثیقه باشد رقم تسهیلات محدود می‌شود به مبلغ اسمی سهام عدالت. یعنی ۵۳۲ هزارتومان یا یک میلیون تومان.

بنابراین به نظر می‌رسد لازم است پیش از هر وعده‌ای به مردم برای شبکه بانکی به روشنی مبلغ تسهیلات، نوع وثیقه و مقدار آن و… تعیین شده باشد تا بار دیگر مردم با مراجعه به شعب با برخورد جزیره‌ای بانک‌ها یا تلاش برای شانه‌خالی کردن از این تکلیف مواجه نشوند

دریافت وام ودیعه مسکن متاهلی دانشجویان تسهیل شد

بانک اول – صندوق رفاه دانشجویان دریافت وام ودیعه مسکن را تسهیل کرد و دیگر نیاز به مراجعه به بانک نیست.

 ۲۹ آذر ۱۳۹۹ خبر

 الف 

  ۰ دیدگاه


به گزارش بانک اول، صندوق رفاه دانشجویان اعلام کرد: برای حمایت بیشتر از دانشجویان مشمول دریافت وام ودیعه مسکن، این وام‌ها به صورت مستقیم از طریق صندوق رفاه پرداخت می‌شود و نیاز به مراجعه به بانک نیست.

برای حمایت بیشتر از دانشجویان مشمول دریافت وام ودیعه مسکن و بهره‌مندی حداکثری آنان از این وام و کاهش مشکلات ناشی از مراجعه به  و معرفی ضامن، در نیم سال جاری وام ودیعه مسکن متاهلی از طریق صندوق رفاه پرداخت خواهد شد.

بنابراین دانشجویان متقاضی وام ودیعه مسکن متاهلی نیازی به مراجعه به بانک ندارند و دانشجویان متقاضی می‌توانند با مراجعه به پورتال دانشجویی صندوق رفاه تا ۱۵ دی ماه نسبت به دریافت این وام اقدام کنند./مهر

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط