بازار وام ایران
بازار وام ایران

وام ازدواج

آیا وام ازدواج ۱۰۰ میلیونی از پس تورم بر‌ می‌آید؟

وام ازدواج برای سال آینده ۱۰۰ میلیونی شد. یعنی یک زوج در سال ۱۴۰۰ می‌توانند پس از ثبت ازدواج خود، ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند. اما رشد نرخ تورم در سال آینده، اثر وام ازدواج ۱۰۰ میلیون تومانی را ناکارآمد می‌کند.
ملیحه فلاح | شهرآرانیوز؛ وام ازدواج برای سال آینده ۱۰۰ میلیونی شد. یعنی یک زوج در سال ۱۴۰۰ می‌توانند پس از ثبت ازدواج خود، ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند. قبلا میزان این وام، نصف مبلغ کنونی بود و در لایحه آلبوم اقتصادی ۱۴۰۰ که ۱۲ آذر امسال تقدیم مجلس شد، قرار بود هیچ تغییری در این مبلغ ایجاد نشود. اما باتوجه‌به نرخ سنگین تورم در ماه‌های اخیر، پیشنهاد ثابت ماندن وام ازدواج در لایحه بودجه، غیرمنطقی بود. جالب اینجاست که دولت درحالی پیشنهاد ثابت ماندن رقم وام ازدواج را مطرح کرده است که آمار‌های ۹ ماهه ابتدای امسال، نشان می‌دهد قیمت کالا‌های بادوام ازجمله لوازم‌خانگی، ۵۹ درصد رشد داشته است.
اگر یادتان باشد، ما نیز نیمه آذر در صفحه اقتصاد روزنامه شهرآرا در گزارشی با تیتر «وام بی‌خاصیت ازدواج» به این موضوع انتقاد کرده بودیم. حالا اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس نیز این موضوع را بررسی کرده‌اند و درنهایت براساس مصوبه این کمیسیون قرار شد وام ازدواج جوانان از ۵۰ میلیون تومان به ۱۰۰ میلیون تومان افزایش داده شود و مهلت بازپرداخت آن، نیز از ۵ سال به ۱۰ سال تغییر کند که البته این مصوبه باید به تصویب کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ و صحن علنی مجلس هم برسد.
البته تجربه ثابت کرده است هرچه مبلغ وام‌ها افزایش می‌یابد، سنگ‌هایی که بانک‌ها پیش پای وام‌گیرندگان می‌اندازند، نیز بیشتر می‌شود؛ یا درخواست‌های عجیب‌وغریب دارند یا بهانه‌های واهی می‌آورند تا به هر طریقی که شده است، از دادن تسهیلات به‌ویژه تسهیلات قرض‌الحسنه، شانه خالی کنند.
اما آیا این تغییر می‌تواند بر روند صعودی نرخ تورم غلبه کند؟ درحالی‌که مسئولان مدعی هستند سال آینده، تورم را به ۲۲ درصد می‌رسانند، اقتصاددان‌ها می‌گویند برآورد‌ها نشان می‌دهد تورم سال آینده در خوش‌بینانه‌ترین حالت، بین دو تا سه‌برابر این رقم یعنی ۴۴ تا ۶۶ درصد خواهد بود.
حالا درصورت پذیرفته شدن پیشنهاد کمیسیون اجتماعی مجلس، در سال آینده بر وام ازدواج ۱۰۰ درصد افزوده خواهد شد و اگر نرخ تورم ۱۴۰۰ را میانگین حرف مسئولان و اقتصاددانان یعنی ۴۴ درصد درنظر بگیریم، می‌توانیم بگوییم که افزایش وام ازدواج، بر نرخ تورم می‌چربد.
اما سوال اینجاست که این وام و پیشی گرفتنش بر نرخ تورم تا چه اندازه می‌تواند به زوج‌ها در ساخت زندگی مشترکشان کمک کند؟ اول اینکه درنظر داشته باشید یک زوج برای بازپرداخت این وام باید ماهانه بیش از یک‌میلیون‌و ۵۶۰ هزار تومان قسط بدهند. حالا می‌خواهیم هزینه خرید برخی اقلام جهیزیه را برای سال آینده با درنظر گرفتن تورم ۴۴ درصدی حساب کنیم و اکنون هزینه رهن خانه، برگزاری مراسم عروسی و خرید هدیه و… را کنار می‌گذاریم؛ چون گمان می‌رود تا سال آینده هزینه رهن کامل یک خانه ۸۰ متری در مناطق متوسط مشهد، حداقل حدود ۱۲۰ میلیون تومان خواهد بود که این یعنی ۶۰ درصد مبلغ وام زوج‌ها برای هزینه رهن خانه خواهد رفت.

هزینه‌ها

در اینجا سعی می‌کنیم متوسط قیمت اقلام جهیزیه را از برند‌های ایرانی انتخاب کنیم؛ چون باتوجه‌به تحریم و افزایش نرخ دلار، قیمت برند‌های روز دنیا بسیار بیشتر از سقف قیمتی کالا‌های ایرانی است. اگر شما در سال آینده بخواهید یک یخچال‌فریزر ۱۴ فوت (متوسط) بخرید، باید در کمترین حالت به‌طور میانگین حدود ۱۰ میلیون تومان و برای یخچال‌هایی با کیفیت بهتر و اندازه بزرگ‌تر ۶۰ میلیون تومان هزینه کنید.
همچنین اگر برای خرید وسیله پخت‌وپز خود یک اجاق‌گاز بدون فر انتخاب کنید، باید دستکم ۲ میلیون تومان و برای مدل‌های فردار به‌صورت متوسط تا حدود ۱۲ میلیون تومان هزینه کنید. قیمت ماشین لباسشویی هم بسته به مدل و امکانات مختلفش، بین ۱۲ تا ۲۰ میلیون تومان متغیر خواهد بود. اما هنوز تا تکمیل لوازم آشپزخانه، خیلی راه مانده است. طبق پیش‌بینی ما در ساده‌ترین حالت ممکن، سال آینده شما باید برای خرید یک دست سرویس قابلمه حدودا بین ۴۵۰ هزار تومان تا ۴ میلیون تومان، برای خرید سرویس غذاخوری شش‌نفره به‌صورت متوسط بین ۵۵۰ هزار تومان تا ۳ میلیون تومان و برای خرید سرویس قاشق، چنگال، کارد و کفگیر به‌طور میانگین بین ۶۵۰ هزار تومان تا ۴ میلیون‌و‌۵۰۰ هزار تومان هزینه کنید.
هنوز فهرست خرید شما برای رفتن به خانه بخت، کامل نشده است و شما برای شروع به لوازم دیگری هم احتیاج دارید که یکی از آن‌ها حداقل ۲ تخته فرش ۹ متری است که اگر یک مدل فرش ماشینی با کیفیت متوسط را درنظر بگیرید، سال آینده باید برای ۲ تخته آن حداقل بین ۶ تا ۱۲ میلیون تومان بپردازید. همچنین هزینه خرید تلویزیون ۳۲ تا ۵۰ اینچ بین ۵ تا ۱۵ میلیون تومان خواهد شد. اگر بخواهیم فهرست خریدتان را همین‌جا به پایان برسانیم، شما فقط برای خرید این وسیله‌ها با کیفیت متوسط و پایین در کمترین حالت، باید ۳۶ میلیون‌و ۶۵۰ هزار تومان و برای خرید اجناس با کیفیت بهتر باید حداقل ۱۳۰ میلیون‌و ۵۰۰ هزار تومان از وام خود را خرج کنید.‌
می‌دانید که برای تکمیل شدن یک خانه هنوز اقلام کلی و جزئی دیگری نیز مانند سرویس خواب، سرویس چوب، وسایل گرمایشی و سرمایشی، پرده و… نیاز است که ما در فهرست خرید پیش‌فرض در این گزارش، آن‌ها را فاکتور گرفته‌ایم. زوج‌های جوان باید مبلغ این وام‌ها را فقط به‌عنوان یک کمک‌هزینه برای سروسامان دادن به زندگی خود درنظر بگیرند. البته باید توجه داشته باشید که قیمت‌های آورده‌شده در این گزارش، پیش‌بینی ما براساس میانگین نرخ تورم بین گفته مسئولان و اقتصاددانان است. اگر طبق پیش‌بینی اقتصاددانان تورم در سال آینده به ۶۶ درصد برسد، سبد خرید جهیزیه با وام ازدواج از این نیز کوچک‌تر خواهد شد. هرچند ما امیدواریم که گفته مسئولان به واقعیت برسد و نرخ تورم سال آینده به ۲۲ درصد کاهش یابد.

وام ازدواج کمک هزینه‌ای است که دولت عهده‌دار شده تا در ابتدای شکل‌گیری یک بنای محبوب و ممدوح، پرداخت کند؛ که مقدار آن هر سال به اقتضای شرایط جامعه و تورم تغییر می‌کند.

با توجه به روند نزولی ازدواج در کشور، وقتی ۲۰درصد کل ازدواجها در سنین زیر ۱۸ سال انجام می‌شود، چرا دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ برای اخذ وام ازدواج شرط سنی گذاشته است!

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ بی‌شک یکی از مهم‌ترین عللی که مانع ازدواج جوانان می‌شود مسائل مالی است؛ این انتظار می‌رود که دولت با تسهیلات خود حداقل برای شروع زندگی مشترک جوانان را یاری کند.

بند الف تبصره 16 لایحه بودجه 1400 به موضوع وام ازدواج جوانان اختصاص دارد؛ طبق آخرین آمار ثبت احوال کشور از هر 5 زوج، یکی زیر 18 سال ازدواج می‌کنند این یعنی 20 درصد کل ازدواجهای کشور.

این آمار در حالی است که دولت برای اخذ وام مذکور شرط سنی گذاشته است! فیلم‌نوشت زیر به این مسئله می‌پردازد:

انتهای پیام/+

واژه های کاربردی مرت
بیشتر بخوانید…
کاریکاتور/ توقعات بالای دختران مانعی بر سر راه ازدواج!
 صفر تا صد “ازدواج دانشجویی”/ طلاق در ازدواجهای دانشجویی زیر ۶درصد
 پرداخت “مهریه‌های سنگین” برای زندگی‌هایی که یک سال هم دوام ندارند!/ بالارفتن سن ازدواج و افزایش طلاق‌ به‌واسطه “بازی با مهریه‌ها”

مطالب پیشنهادی

آخرین قیمت بلیط هواپیما کیش

ماشین نخر، تا کارشناسیش نکردی!

کسب درآمد در منزل با دستگاه جوجه کشی دماوند

ما ماشینت رو در کمتر از 7 روز میفروشیم!

در کمترین زمان ماشینت رو بفروش!!(با کارشناسی رایگان)

فروش خودرو در کمتر از 7 روز!

سفر پاکیزه با ویلاهای ضدعفونی شده جاجیگا

دریافت جدیدترین آگهی مناقصه | مزایده | استعلام قیمت سراسر…

دریافت جدیدترین آگهی مناقصه | مزایده | استعلام قیمت سراسر…

لوازم تحریر اداری تیمیس با تخفیف پلکانی

کبدت چربه؟ از تو خونه معاینه شو و درمانش کن – اپلیکیشن پزشک…

  • آخرین قیمت بلیط پرواز تهران کیش
  • در کمترین زمان ماشینت رو بفروش!!(با کارشناسی رایگان)
  • در کمترین زمان ماشینت رو بفروش!!(با کارشناسی رایگان)
  • ترجمه هر متنی در هر زبانی+جامع‌ترین پلتفرم خدمات ترجمه
  • عطر و طعم گز کرمانی، یک فنجان چای و دیگر هیچ!
  • میخوای کتابتو چاپ کنی؟! (مشاوره رایگان)
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری تسنیم در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
 قیمت ارز و طلا
 لیگ ایران و
۱
امتحانات حضوری دانش‌آموزان با این شروط برگزار می‌شود
۲
اسامی ۱۲ کوهنورد جان‌باخته در ارتفاعات تهران/ ۲ پسرعمو میان فوتی‌ها + تصاویر
۳
وقتی مادر نخستین ضربه‌های جنین در شکم خود را احساس می‌کند!
۴
چند راهکار مفید طب سنتی دکتر فصیحی برای پیشگیری و درمان “کرونا”
۵
فیلم| لحظه زیر گرفتن مرگبار مرد جوان توسط سارق خودرو+ تصویر متهم 
۶
تشریح آخرین اقدامات ساخت واکسن ایرانی کرونا/‌ آمادگی تولید ۱.۵ میلیون دوز واکسن از ۴۰ روز آینده
۷
جسد یکی دیگر از کوهنوردان پیدا شد + فیلم
۸
واریز یارانه کمک معیشتی ۱۰۰ هزار تومانی به حساب جاماندگان
 بودجه ۱۴۰۰// اختصاص ۱۰۵ هزار میلیارد تومان به “دانشگاه‌های علوم پزشکی” کشور با معافیت کامل از هرگونه حسابرسی!
 تشریح آخرین اقدامات ساخت واکسن ایرانی کرونا/‌ آمادگی تولید ۱.۵ میلیون دوز واکسن از ۴۰ روز آینده
 نمکی: ثابت می‌کنیم واکسن ایرانی کرونا بر واکسن خارجی ارجح است/دومین واکسن ایرانی هفته آینده مجوز می‌گیرد
 استنکاف شهرداری تهران از اجرای مصوبه احداث یادمان “سردار قاسم سلیمانی”
گزارش| عینک واقع‌بینی بر چشم نمایندگان ملت/ حذف و اصلاح برخی مواد طرح اصلاح قانون انتخابات
گزارش| عینک واقع‌بینی بر چشم نمایندگان ملت/ حذف و اصلاح برخی مواد طرح اصلاح قانون انتخابات
"مدیران آموزش و پرورش از ناعدالتی آموزشی ارتزاق می‌کنند/ تنها 8 درصد بودجه کشور به آموزش اختصاص دارد"
“مدیران آموزش و پرورش از ناعدالتی آموزشی ارتزاق می‌کنند/ تنها ۸ درصد بودجه کشور به آموزش اختصاص دارد”
سید حسن نصرالله: ترامپ مسئول جنایت ترور سردار سلیمانی است/ حاج قاسم سند واقعی مقاومت عراق بود
سید حسن نصرالله: ترامپ مسئول جنایت ترور سردار سلیمانی است/ حاج قاسم سند واقعی مقاومت عراق بود
تشریح آخرین اقدامات ساخت واکسن ایرانی کرونا/‌ آمادگی تولید 1.5 میلیون دوز واکسن از 40 روز آینده
تشریح آخرین اقدامات ساخت واکسن ایرانی کرونا/‌ آمادگی تولید ۱.۵ میلیون دوز واکسن از ۴۰ روز آینده
کشف ۱۱۰ میلیارد ریال کالای احتکار شده توسط سپاه استان خوزستان
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط