بازار وام ایران
بازار وام ایران

اخبار وام

ثبت نام تسهیلات ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری از شنبه

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری، از آغاز ثبت نام اینترنتی تسهیلات ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری از صبح شنبه سوم خرداد ۹۹ خبر داد

مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشوری با اشاره به اینکه سامانه جذب نخبگان در این صندوق راه اندازی شده است، گفت: افرادی که شرایط لازم را دارند می‌توانند برای جذب در صندوق ثبت نام کنند.

واریز وام ازدواج ۲۰ میلیونی فرزندان بازنشستگان تا عید فطر

مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشوری گفت: مقدمات مربوط به پرداخت وام ۲۰ میلیون تومانی ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری با اولویت آنها که کمترین دریافتی و درآمد را دارند فراهم شده است.

به گزارش ، سید میعاد صالحی در حاشیه نشست شورای عالی رفاه و تأمین اجتماعی که در وزارت کار برگزار شد، گفت: این وام تا عید فطر به هزار نفر از بازنشستگان کشوری که فرزندشان در سال ۹۷ عقد کرده‌اند تعلق خواهد گرفت و به حسابشان واریز خواهد شد.

وی همچنین اعلام کرد: امروز در راستای استفاده از ظرفیت نخبگان، سامانه جذب نخبگان در راستای کیفی سازی منابع انسانی در صندوق رونمایی خواهد شد.

او افزود: این سامانه برای افرادی که شرایط لازم را برای حضور در پست‌های مدیریتی و هیئت مدیره‌ها دارا هستند باز خواهد بود. از جمله شروط این ثبت نام برخورداری از سوابق امور اقتصادی و مدیریتی است که در نهایت امتیاز بندی، غربالگری و مصاحبه‌های حضوری انجام خواهد شد. در شرایط برابر فرزندان بازنشستگان کشوری در اولویت هستند.

صالحی با بیان اینکه ۲۵ اردیبهشت ماه حقوق بازنشستگان کشوری بر اساس احکام جدید پرداخت شد گفت: معوقات فروردین ماه را نیز همراه با حقوق اردیبهشت واریز کردیم.

وی افزود: حقوق بازنشستگان با توجه به همسان سازی نیز افزایش یافت که علاوه بر ۴۴۰ هزار تومان افزایش سنواتی بود.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری درباره شفاف سازی در صندوق و برکناری یکی از مدیران هلدینگ های زیرمجموعه صندوق با حقوق بیش از ۳۰ میلیون تومان گفت: شفاف سازی را در پنج گام تعریف کرده بودیم که گام اول را برداشته ایم و در هفته‌های آتی چهار گام دیگر را برمی‌داریم و به مردم اعلام می‌کنیم.

وی در پاسخ به اینکه چه تعداد مدیر دیگر در صندوق حقوق‌های بسیار بالا دارند؟ اظهار داشت: در صندوق متأسفانه به این شکل بوده است البته شاید حقوق‌های این چنینی دربرابر پروژه‌های بر زمین مانده عدد بسیار کمتری باشد. آنچه در گام دوم برای ما اهمیت دارد عملکرد و بازدهی مدیران است. به طور طبیعی ممکن است فشارهایی وارد شود، منافعی وجود دارد که به خطر می‌افتد. اما پای کار هستیم و کارمان را انجام می‌دهیم

۸۲ درصد جوانان کرمانشاهی وام ازدواج دریافت کردند

کرمانشاه_مدیرکل ورزش و جوانان استان کرمانشاه با بیان اینکه ۸۲ درصد جوانان کرمانشاهی وام ازدواج دریافت کردند، گفت: بیش از ۲۳ هزار نفر در استان از این تسهیلات بهره‌مند شدند.

صابر رحیمی در گفتگو با با بیان اینکه  ۲۸ هزار و ۱۴۳ نفر متقاضی دریافت وام ازدواج در استان کرمانشاه بودند که تاکنون ۲۳ هزار و ۱۵۰ نفر از تسهیلات ازدواج بهره مند شدند، اظهار داشت۸۲ درصد متقاضیان تسهیلات ازدواج دریافت کردند.

 

وی با بیان اینکه ۴۹۹۳ نفر در استان در انتظار دریافت وام ازدواج هستند، افزود۳۷۶ نفر از این تعداد در انتظار اخذ وام، ۱۵۱۴ نفر در حال تکمیل مدارک و ۵۶۳ نفر در انتظار پذیرش در شعبه و ۲۶۴۰ نفر در انتظار تعیین شعبه هستند.

 

مدیرکل ورزش و جوانان استان کرمانشاه در همچنین در زمینه طرح‌های اشتغالزایی جوانان در استان نیز گفت:  ۱۴۲ طرح به منظور پرداخت تسهیلات اشتغالزایی ویژه جوانان کرمانشاهی به بانک‌های عامل ارسال شده است.

 

وی با اشاره به اینکه از این تعداد پرونده تشکیل شده ۸۸ مورد تسهیلات اشتغال به میزان یک میلیارد و ۹۸۰ میلیون تومان پرداخت شده است، بیان داشتبیشترین طرح های مورد تقاضا جوانان شامل فعالیت در بخش پوشاک، دامپروری و خیاطی است.

 

رحیمی تصریح کردمیزان تسهیلات پرداخت شده در حوزه اشتغال بین ۱۰ میلیون تا ۱۰۰ میلیون تومان است که  برای طرح های نیازمند بیش از ۱۰۰ میلیون تومان، پرداخت بیش از این مبلغ تسهیلات با مجوز وزارتخانه امکان پذیر است.

 

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود از کاهش پله‌ای طلاق در کرمانشاه از ابتدای سال تا آذرماه در استان خبر داد

پرداخت ۱۵ هزار میلیارد تومان وام ازدواج در سال جاری

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: امسال ۱۵ هزار میلیارد تومان وام ازدواج پرداخت کردیم و برای سال آینده دولت متعهد به پرداخت ۳۰ هزار میلیارد تومان وام ازدواج است.

به گزارش  محمد مهدی تندگویان معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان، در حاشیه دوره توانمندسازی سمن ها در حوزه کسب و کار روستایی کشور که در روستای شیرکوه رودبار گفت: گیلان به عنوان دبیر خانه کارآفرینی کشور انتخاب شده است و امیدواریم رشت به عنوان پایتخت کارآفرینی جوانان کشور شود

وی با بیان اینکه دوره مذکور تاکنون برای حدود یک هزار نفر اشتغال مستقیم ایجاد کرده است، گفت: این میزان اشتغال از طریق پرداخت تسهیلات از صندوق کارآفرینی امید صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه به اعضای تشکل تسهیلات تا سقف یکصد میلیون تومان با سود ۴ درصد پرداخت می شود، اظهار کرد: توانمندسازی سمن ها در حوزه کسب و کار برای نخستین بار توسط وزارت ورزش و جوانان اجرایی می شود.

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان ادامه داد: این وزارتخانه عهده دار ایجاد اشتغال برای جوانان نیست و مسئولیت آن را وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر عهده دارد، اما وزارت ورزش و جوانان به عنوان یاریگر ورود کرده و موفق بوده است و امیدواریم سال آینده تسهیلات افزایش پیدا کرده و به صورت قانونمند و تخصصی در شبکه ها توزیع شود.

تندگویان با بیان اینکه به دنبال ایجاد و رونق اشتغال جوانان هستیم، گفت: خوشبختانه طی دو سال گذشته بودجه ستادی وزارت ورزش و جوانان افزایش داشته و برای سال ۹۸ یکصد میلیارد تومام پیش بینی شده است که رشد دو برابر را نشان می دهد، اما این اعتبار برای کار کردن در حوره جوانان که ۲۶ میلیون نفر از جمعیت کشور را تشکیل می دهند کم است.

وی از سایر وزارتخانه ها خواست در حوزه اشتغال قدم های محکم تری بردارند و یادآور شد: امسال ۱۴۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی در حوزه کسب و کار جوانان پرداخت کردیم و امیدواریم مجموع تسهیلات در سال آینده به ۳۸۰ میلیارد تومان برسد.

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان خاطرنشان کرد: در حوزه جوانان اعتبارات متعددی از جمله وام ازدواج وجود دارد و امسال ۱۵ هزار میلیارد تومان وام به یک میلیون زوج پرداخت کردیم لذا برای سال آینده افزایش ۳۰ میلیون تومانی خواهیم داشت و دولت متعهد به پرداخت ۳۰ هزار میلیارد تومان وام ازدواج است

شرایط دریافت وام ازدواج تسهیل شد/ یک ضامن+سفته

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، با بیان اینکه صف دریافت وام ازدواج در سال ۹۸ بین ۹۰۰ هزار تا یک میلیون نفر است، گفت: شرایط ضامن نیز به گونه ای تسهیل شده که اخذ یک ضامن معتبر و سفته کفایت می‌کند.

به گزارش به نقل از خانه ملت، رحیم زارع با اشاره به مصوبه مجلس برای پرداخت وام ازدواج ۳۰ میلیون تومانی به هر یک از زوجین، گفت: منابع قرض الحسنه موجود برای پرداخت وام ازدواج کفایت می‌کند و براساس مصوبه مجلس پرداخت این وام در سال ۹۸ تسهیل می‌شود.

نماینده مردم آباده، بوانات و خرمبید در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه بازپرداخت وام ازدواج در سال ۹۸، ۶۰ ماهه بوده یعنی زوجین باید طی پنج سال اقساط این وام را پرداخت کنند، افزود: شرایط ضامن نیز در پرداخت وام ازدواج تسهیل شده به گونه ای که اخذ یک ضامن معتبر و سفته کفایت می‌کند که بانک مرکزی می‌تواند کارت یارانه زوجین را به عنوان تضمین دریافت کند.

وی ادامه داد: وام ازدواج در سال ۹۸، به زوجینی پرداخت می‌شود که تاریخ عقد آنها پس از ابتدای فروردین سال ۹۶ است و اولویت پرداخت با زوجینی بوده که تاریخ عقد آنها زودتر است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه براساس برآوردهای صورت گرفته بین ۹۰۰ هزار تا یک میلیون نفر مشمول دریافت وام ازدواج می‌شوند، اظهار داشت: بانک مرکزی بر اساس آیین‌نامه اجرایی بانک‌های عامل برای پرداخت وام ازدواج را مشخص می‌کند و  باید هر ۶ ماه یکبار گزارش پرداخت این وام را به مجلس ارائه دهد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: یکی از دغدغه‌های نمایندگان مجلس تسهیل شرایط ازدواج جوانان کشور است و به این منظور در جریان بررسی سال ۹۸، نمایندگان مبلغ وام ازدواج برای هر زوج را از ۱۵ میلیون تومان به ۳۰ میلیون تومان افزایش دادند

تلاش برای جایگزین کردن یارانه به جای ضامن برای دریافت وام ازدواج

معاون جوانان وزارت ورزش گفت: در تلاش هستیم تا مبلغ یارانه را جایگزین ضامن برای دریافت وام ازدواج کنیم. این موضوع ابلاغ شده و تنها منتظر تصویب آن در بانک مرکزی هستیم.

به گزارش، محمد مهدی تندگویان ظهر امروز در حاشیه مراسم امضای تفاهم نامه میان وزارت ورزش و جوانان و سازمان بهزیستی در جمع خبرنگاران در خصوص مراکز مشاوره ازدواج و خانواده گفت: در حال حاضر در سازمان بهزیستی ۳ هزار مرکز مشاوره ازدواج وجود دارد و تلاش ما این است که تا پایان سال شمار این مراکز مختص مشاوره ازدواج که مربوط به وزارت ورزش و جوانان است را با همکاری سازمان بهزیستی به ۴۰۰ مرکز رسانیم.

تندگویان افزود: مشاوره‌های پیش از ازدواج رایگان بوده و در صورت ادامه این جلسات در تلاش هستیم تا هزینه آنها تحت پوشش بیمه قرار گیرد. موضوع تحت پوشش بیمه قرار گرفتن هزینه‌های دوره‌های اجباری آموزش‌های پیش از ازدواج نیز در کمیسیون اجتماعی، بررسی شده و امیدواریم به نتیجه برسد.

وی تصریح کرد: خوشبختانه ۷۰ درصد مراجعین به این مراکز افراد مجرد هستند و ما نیز به دنبال این هستیم که این آموزش‌ها منجر به ازدواج‌های مناسب شود و از ازدواج‌های نامناسب پیشگیری کنیم.

معاون جوانان وزارت ورزش و جوانان با بیان اینکه یک وحدت رویه در مراکز آموزشی شکل‌گرفته، تصریح کرد: تاکنون سه دوره آموزشی برای مربیان برگزار شده که سر فصل‌های مشترک در آن تدریس شده و مربیان به آموزش جوانان می‌پردازند.

وی با بیان اینکه در سال جاری حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان وام ازدواج به یک میلیون نفر تعلق گرفته است، عنوان کرد: پیش‌بینی ما این است اگر میزان ازدواج با همین روال ادامه یابد سال دیگر دولت موظف به پرداخت ۳۰ هزار میلیارد تومان وام ازدواج باشد.

تندگویان ادامه داد: در حال حاضر شرایط دریافت وام ازدواج تسهیل شده و افراد ظرف یک ماه پس از ثبت نام قادر به دریافت وام خود خواهند بود. در وام ازدواج جدید که مبلغ آن نیز افزایش یافته، بازپرداخت ۶۰ ماهه شده و امیدواریم این عوامل موجب افزایش ازدواج در کشور شود.

وی تصریح کرد: یکی از اهداف ما برای تسهیل دریافت وام ازدواج آن است که افرادی که یارانه دریافت می‌کنند، می‌توانند مبلغ یارانه خود را به عنوان ضمانت وام ازدواج گذاشته و دیگر نیاز به ضامن برای دریافت وام نباشد. ابلاغ این امر انجام شده و تنها نیاز است تا در سال آینده بانک مرکزی آن را تصویب و اجرایی کند

پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ۶٠ میلیونی ازدواج ابلاغ شد

بانک مرکزی در بخشنامه ای به شبکه بانکی بند الف تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۳۹۷ درخصوص تسهیلات قرض الحسنه ازدواج را برای اجرا ابلاغ کرد.

به گزارش به نقل از بانک مرکزی، بر اساس بند الف تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور مقرر شده است: به منظور حمایت از ازدواج جوانان، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است از محل پس‌انداز و جاری قرض الحسنه نظام بانکی، تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به زوج‌هایی که تاریخ عقد آنها بعد از اول فردورین ماه ۱۳۹۶ است و تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده اند، با اولویت نخست پرداخت کند.

تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج‌ها در سال ۱۳۹۸ سیصد میلیون (۳۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال با دوره بازپرداخت پنج ساله با اخذ یک ضامن معتبر و سفته است. بانک مرکزی می‌تواند یارانه پرداختی به اشخاص را به عنوان تضمین در این زمینه بپذیرد.

با توجه به تبصره مورد اشاره موارد زیر لازم است توسط شبکه بانکی مدنظر قرار گیرد:

پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج در اولویت نخست پرداخت تسهیلات قرض الحسنه قرار دارد.

تمامی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی ملزم به پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج از محل مجموع سپرده‌های قرض الحسنه پس انداز و جاری بوده و مبلغ تسهیلات مذکور برای هر یک از زوجین به میزان ۳۰۰ میلیون ریال با دوره باز پرداخت پنج ساله (۶۰ ماهه) و نرخ کارمزد ۴ درصد می‌باشد.

با عنایت به مفاد ماده ۵۰ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، افراد مندرج در قانون مذکور، مشمول اخذ قرض‌الحسنه ازدواج به میزان دو برابر افراد عادی (مبلغ ۶۰۰ میلیون ریال و با رعایت سایر شرایط و ضوابط اعطای تسهیلات مذکور) می‌باشند.

رعایت سایر شرایط و ضوابط مندرج در سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج جهت دریافت تسهیلات مذکور الزامی می‌باشد. همچنین سهمیه در نظر گرفته شده جهت آن بانک متعاقباً اعلام خواهد شد.

پرداخت هزار وام ۲۰ میلیون تومانی برای ازدواج فرزندان بازنشستگان

مدیر عامل صندوق بازنشستگی از پرداخت ۱۰۰۰ وام ۲۰ میلیون تومانی ازدواج، جهت تسهیل ازدواج فرزندان بازنشستگان خبر داد.

 

به گزارش سیدمیعادصالحی مدیرعامل صندوق با اعلام این خبر گفت: این وام با سود ۹ درصد بوده و به ۱۰۰۰ نفر از بازنشستگان محترم کشوری که عقدنامه فرزند آنها در سال ۱۳۹۷ به ثبت رسیده است، اعطا خواهد شد.

صالحی افزود: اولویت دریافت این وام با بازنشستگانی است که کمترین میزان دریافتی حقوق را دارند.

وی تصریح کرد: منابع این وام از محل صرفه‌جویی در هزینه‌های جاری صندوق تأمین شده است.

گفتنی است که شیوه ثبت نام و اعطای این تسهیلات بزودی اعلام می‌شود

امروز آخرین مهلت ثبت نام وام ازدواج فرزندان بازنشستگان

مهلت ثبت نام وام ۲۰ میلیون تومانی ازدواج فرزندان بازنشستگان امروز (سه شنبه) به پایان می‌رسد. ثبت نام علاوه بر بازنشستگان تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری برای همسر این افراد نیز فراهم است.

به گزارشبازنشستگان و موظفین (همسر بازنشستگان) تحت پوشش این صندوق تا ساعت ۲۴ روز سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ماه مهلت دارند با مراجعه به سایت صندوق به نشانی cspf.ir نسبت به ثبت نام وام ۲۰ میلیون تومانی با کارمزد ۸ درصد برای فرزند خود که عقد نامه آنها صرفاً در سال ۱۳۹۷ صادر شده باشد، اقدام کنند.

برای ثبت‌نام وام ۲۰ میلیون تومانی ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری، بارگذاری ۴ صفحه اول عقدنامه مربوط به سال ۱۳۹۷ و تصویر تمامی صفحات شناسنامه و کارت ملی بازنشسته (همسر بازنشسته) و فرزند (شامل زوج و زوجه) در سامانه ثبت نام اینترنتی وام، مورد نیاز است.

بازگشت این وام طی ۶۰ ماه با کارمزد ۸ درصد است که ماهانه حدود ۴۰۰ هزار تومان خواهد بود

تمدید مهلت ثبت نام وام ۲۰ میلیونی ازدواج تا ۱۸ اردیبهشت

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری اعلام کرد: مهلت ثبت نام اینترنتی وام ۲۰ میلیون تومانی ازدواج فرزندان بازنشستگان تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری تا ساعت ۲۴ فردا، چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت، تمدید شد.

به گزارش سید میعاد صالحی گفت: بازنشستگان تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری که فرزندانشان صرفاً در سال ۱۳۹۷ ازدواج کرده باشند، می‌توانند با مراجعه به سایت صندوق به نشانی cspf.ir نسبت به ثبت نام اینترنتی وام ۲۰ میلیون تومان ازدواج اقدام کنند.

صالحی یادآور شد: با توجه به اینکه مهلت ثبت نام امروز به پایان می‌رسد، این مهلت تا یک روز یعنی ساعت ۲۴ روز چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۸ تمدید شد.

به گفته مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری، اولویت این وام با بازنشستگانی است که کمترین میزان حقوق را دریافت می‌نمایند. همچنین منابع این وام از محل صرفه‌جویی در هزینه‌های جاری صندوق تأمین شده است. این وام با کارمزد ۸ درصد و بازپرداخت ۶۰ ماهه و اقساط ماهانه حدود ۴۰۰ هزار تومان صرفاً برای آن دسته از فرزندان بازنشستگان کشوری که عقد نامه شأن در سال ۱۳۹۷ صادر شده باشد، درنظر گرفته شده است.

برای ثبت نام وام ۲۰ میلیون تومانی ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری، بارگذاری ۴ صفحه اول عقدنامه مربوط به سال ۱۳۹۷ و تصویر تمامی صفحات شناسنامه و کارت ملی بازنشسته (همسر بازنشسته) و فرزند (شامل زوج و زوجه) در سامانه ثبت نام اینترنتی وام، مورد نیاز است.

راه اندازی سامانه جذب نخبگان در صندوق بازنشستگی کشوری

مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشوری با اشاره به اینکه سامانه جذب نخبگان در این صندوق راه اندازی شده است، گفت: افرادی که شرایط لازم را دارند می‌توانند برای جذب در صندوق ثبت نام کنند.

به گزارش سید میعاد صالحی مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشوری در حاشیه نشست شورای عالی رفاه که ظهر امروز در وزارت خانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد، از سامانه جذب نخبگان در صندوق کشوری خبر داد و گفت: این سامانه امروز رونمایی می‌شود و تا دو هفته آینده برای ثبت نام نخبگانی که شرایط کار در زیر مجموعه‌های صندوق‌ها دارند، باز خواهد شد.

وی افزود: پس از ثبت نام بررسی‌های لازم انجام می‌شود و پس از آن مصاحبه از افراد دارای شرایط صورت می‌گیرد که اولویت با فرزندان بازنشستگان کشوری خواهد بود.

مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشوری درباره وام ۲۰ میلیون تومانی برای فرزندان بازنشستگان کشوری اظهار داشت: فرزندان بازنشستگان کشوری که در سال ۹۷ عقد آنها به ثبت رسیده باشد می‌توانند ثبت نام لازم را انجام دهند و به هزار نفر از بازنشستگان وام ۲۰ میلیونی تعلق و به حساب آنها واریز خواهد شد.

صالحی در مورد افزایش حقوق بازنشستگان کشوری نیز تصریح کرد: افزایش ۱۸ درصدی یا ۴۴۰ هزار تومانی، ۲۵ اردیبهشت ماه به حساب بازنشستگان واریز شد و همزمان حقوق آنها نیز همسان سازی شد که بدین منظور ۵ هزار میلیارد تومان برای بازنشستگان لشکری و کشوری اختصاص داده شده بود.

وی در خصوص عزل مدیری که بیش از ۳۰ میلیون تومان دریافت کرده بود، خاطرنشان کرد: مدیر یکی از زیر مجموعه‌های صندوق کشوری، دریافتی‌اش بیش از ۳۰ میلیون تومان بود که در راستای شفافیت این مدیر از کار برکنار شد.

مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشوری افزود: گام اول شفاف سازی برداشته شده و ۴ گام بعدی طی روزهای آینده برداشته خواهد شد.

صالحی ادامه داد: متأسفانه در برخی از زیر مجموعه‌های صندوق کشوری، مدیران حقوق‌های بالایی دریافت می‌کردند. من از اینجا تأکید می‌کنم تمام مدیران عامل ذیل قانون رعایت کنند.

وی افزود: فشارهایی ممکن است وارد شد چرا که منافعی در میان است اما به لطف خدا و وزیر رفاه توانستیم در این زمینه اقدامات مفیدی را انجام دهیم

بانک مرکزی:یارانه نقدی تضمین وام ازدواج باشد/بانکها:ریسک نمی‌کنیم

اگرچه بانک مرکزی در اطلاعیه اخیر خود در خصوص پذیرش یارانه نقدی به عنوان پشتوانه ضمانتی دریافت وام ازدواج تاکید کرده است، اما بانکها می‌گویند نمی‌توانند ریسک این کار را بپذیرند.

به گزارش، بانک مرکزی هفته گذشته باز هم در اطلاعیه‌ای که به منظور ارائه گزارش عملکرد پرداخت تسهیلات ازدواج از سوی نظام بانکی منتشر کرده بود، به صراحت اعلام کرد که بانک‌ها می‌توانند حساب یارانه نقدی را به عنوان پشتوانه ضمانتی وام‌های ازدواج بپذیرند و مانعی از نظر حقوقی و قانونی، از سوی سیاست‌گذار پولی کشور در این رابطه وجود ندارد.

بانک مرکزی خطاب به بانک‌ها: یارانه نقدی را به عنوان تضمین بپذیرید

بر همین اساس بود که بار دیگر موجی از درخواست‌ها از سوی متقاضیان وام‌های ازدواج به شبکه بانکی گسیل شد که بر مبنای آن، تقاضا می‌کردند تا بنا بر اعلام بانک مرکزی، حساب یارانه نقدی هر یک از زوجین به عنوان پشتوانه ضمانتی دریافت‌کنندگان وام ازدواج قرار گیرد، اما بانک‌ها همچنان تمایلی به انجام دستور بانک مرکزی ندارند و حاضر نیستند حساب یارانه نقدی را پشتوانه وام ازدواج قرار دهند.

بسیاری از دریافت‌کنندگان وام ازدواج، اگرچه رقم پرداختی از سوی نظام بانکی بابت تسهیلات ازدواج را در شرایط فعلی خیلی اثرگذار نمی‌دانند؛ اما به هر حال از اخذ یک وام کم‌بهره هم ناراضی نبوده و همه تلاش خود را به کار می‌بندند تا بتوانند از این تسهیلات دولتی بهره‌مند شوند؛ اما نکته حائز اهمیت، مجموعه تضامینی است که زوجین باید برای دریافت این وام‌های بانکی به شعب بسپارند که عمدتاً کار آنها را سخت می‌کند.

در واقع، بانک مرکزی در اطلاعیه هفته گذشته خود به صراحت اعلام کرده بود: «بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی می‌توانند یارانه پرداختی به اشخاص را به عنوان تضمین در این زمینه بپذیرند.»

البته به نظر می‌رسد که حرف بانکی‌ها منطقی است و رقم یارانه نقدی و البته برنامه‌های نسبتاً نامشخص دولت برای چگونگی ادامه روند پرداخت یارانه‌های نقدی، بانک‌ها را در اجرای این سیاست بانک مرکزی با اما و اگرهای بسیاری مواجه می‌سازد. این در شرایطی است که تاکید چندین و چندباره بانک مرکزی به بانک‌ها مبنی بر اخذ حساب یارانه نقدی به عنوان ضمانت، تنها توقع برای متقاضیان ایجاد کرده و آنها را در ادامه مسیر ناامید می‌کند.

بانک‌ها: نمی‌توانیم ریسک کنیم یارانه را به عنوان تضمین بپذیریم

گزارش میدانی از شعب بانک‌های دولتی و خصوصی حکایت از آن دارد که هیچیک از شعب تمایلی به پذیرش یارانه نقدی زوجین به عنوان تضمین را ندارند و خیلی هم از آن استقبال نمی‌کنند. یکی از کارمندان شعب بانکی در پاسخ به این پرسش خبرنگار مهر مبنی بر اینکه بانک مرکزی مجدد تاکید کرده که نظام بانکی و مؤسسات اعتباری غیربانکی می‌توانند یارانه پرداختی به اشخاص را به عنوان تضمین بپذیرند، چرا بانک‌ها نسبت به این موضوع استقبال نشان نمی‌دهند، گفت: بانک مرکزی یکی از خط‌کش‌های سختگیرانه خود را در قبال نظم و انضباط بانک‌ها، کاهش نظام‌مند مطالبات معوق دانسته و بر همین اساس بانک‌ها هم تلاش دارند تا بتوانند برای بهره مندی از تسهیلات بانک مرکزی، نسبت مطالبات معوق خود را کاهش دهند.

وی افزود: بانک نمی‌تواند ریسک این را بپذیرد که وام اعطایی، در سرفصل‌های معوق ترازنامه به ثبت برسد، چراکه به هر حال بانک‌ها باید نسبت مطالبات معوق خود را کاهش دهند.

یکی دیگر از متصدیان شعب بانکی می‌گوید: میزان یارانه پرداختی زوجین در قبال اقساطی که می‌پردازند، بسیار اندک است و چطور می‌توان اقساطی را که چند برابر یارانه نقدی است، به عنوان ضمانت پذیرفت. بنابراین بانک‌ها نمی‌توانند در این زمینه ریسک کنند.

وی افزود: بانک‌ها ضوابطی را در اعطای تسهیلات دارند و به نظر می‌رسد همین که وام برای زوجین بدون سود است، خود یک نکته مثبت برای متقاضیان است که به هر حال تضامین لازم از سوی نظام بانکی را تأمین نمایند.

پرونده پرداخت تسهیلات بانکی

آنگونه که آمار رسمی بانک مرکزی می‌گویند، از ابتدای سال جاری تا پایان اردیبهشت ماه سال ۹۸، معادل ۹۶ هزار و ۷۹۷ نفر وام ازدواج دریافت کردند که کل مبلغ وام اعطایی در این سرفصل تسهیلاتی، ۲۹ هزار و ۹۲۷ میلیارد ریال است.

همچنین آمار رسمی می‌گوید که در سال ۱۳۹۷ تعداد یک میلیون و ۱۸۰ هزار فقره تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج پرداخت شده است. همچنین در سال جاری نیز با توجه به مفاد بند (الف) تبصره ۱۶ قانون بودجه کل کشور، به منظور حمایت از ازدواج جوانان، از محل منابع پس‌انداز و جاری قرض‌الحسنه نظام بانکی، تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به زوج‌هایی که تاریخ عقد آنها بعد از یک فروردین ۱۳۹۶ است و تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده‌اند، پرداخت می‌شود.

بر اساس اعلام بانک مرکزی، تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هریک از زوج‌ها در سال ۱۳۹۸ سیصد میلیون (۳۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال با دوره بازپرداخت پنج ساله با اخذ یک ضامن معتبر و سفته است.

پرداخت مرحله دوم وام ۲۰ میلیونی ازدواج به فرزندان بازنشستگان

مدیرعامل صندوق بازنشستگی از پرداخت مرحله دوم وام ۲۰ میلیون تومانی ازدواج به فرزندان بازنشستگان کشوری تا شهریور امسال خبر داد.

به گزارش سید میعاد صالحی مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری از پرداخت مرحله دوم وام ۲۰ میلیون تومانی ازدواج برای فرزندان بازنشستگان کشوری تا شهریور امسال خبر داد و گفت: این وام ۲۰ میلیون تومانی همانند وام مرحله قبل با سود ۸ درصد بوده و این بار به ۱۵۰۰ نفر از بازنشستگان کشوری که عقدنامه فرزند آنها در سال ۱۳۹۷ و یا سه ماهه اول ۹۸ به ثبت رسیده است، اعطا خواهد شد.

صالحی افزود: بازنشستگان می‌توانند از روز یکشنبه، همزمان با میلاد با سعادت امام رضا علیه السلام، در سایت صندوق ثبت‌نام کنند.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی ادامه داد: اولویت دریافت این وام که از محل صرفه‌جویی در هزینه‌های جاری صندوق تأمین شده است با بازنشستگانی است که کمترین میزان دریافتی حقوق را دارند.

در مرحله اول ثبت نام، قریب به ۳۰ هزار نفر از بازنشستگانی که فرزندانشان در سال ۹۷ عقد کرده بودند، در سامانه مورد نظر ثبت‌نام کردند؛ افرادی که قبلاً ثبت‌نام کرده‌اند، نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

عقد صوری به خاطر گرفتن وام ازدواج

تا پیش از این با مسائلی مثل طلاق صوری آشنا بودیم، اما «ازدواج صوری» آن هم برای دریافت وام ازدواج سوژه جدیدی است که به عنوان یک آسیب مورد بحث قرار می‌گیرد.

روزنامه آفتاب یزد در گزارشی نوشته است: با توجه به اینکه وام ازدواج به ۳۰ میلیون برای هر نفر رسیده و بعد از ازدواج هم در صورت داشتن برخی شرایط طرفین می‌توانند شناسنامه سفید دریافت کنند، امروز با آسیبی به عنوان ازدواج صوری به دلایل مختلف روبه‌رو هستیم! این موضوع تا جایی پیش رفته است که برخی افراد در فضای مجازی اقدام به انتشار آگهی‌هایی برای ازدواج صوری کرده‌اند!

به کیسی برای ازدواج صوری نیازمندیم!

اخیراً در فضای مجازی حتی با اشخاصی روبه‌رو می‌شویم که آماده ازدواج صوری هستند، برای مثال در یکی از آگهی‌ها نوشته شده: «خانم ۲۳ ساله هستم و به دنبال کیسی برای ازدواج صوری می‌گردم اگر کسی بود دایرکت بده لطفاً!» در صفحه دیگری که به عنوان درخواست ازدواج ساخته شده نوشته شده: «دختری ۲۳ ساله اصفهانی خوش‌ظاهر هستم بنا به دلایلی شخصی می‌خواهم با یک کیس مناسب ازدواج کنم و بعد طلاقم بدهد، مهریه نمی‌خواهم، سن برایم مهم نیست اما چیزی باشد که خانواده‌ام بپذیرند از ۲۵ تا ۳۸ شرایط مالی و ظاهری هیچ چیز طرف مقابل برایم مهم نیست، پولی ندارم که مخارج خواستگاری و عقد و عروسی بپردازم برای همین یکی باشد که بتواند از پس این مخارج بر بیاید هر چند محضری تمامش می‌کنیم و سعی می‌کنیم عروسی نگیریم…»

ازدواجی که به معامله شبیه است

امیر محمود حریرچی جامعه‌شناس و آسیب‌شناس اجتماعی در رابطه با ازدواج‌های صوری می‌گوید: «قبل از انقلاب مجلاتی به نام مجله زن امروز بود که در آن اشخاص برای جذب طرف مقابل آگهی می‌دادند و خصوصیات خود و فرد دلخواهشان را ذکر می‌کردند، بعد از انقلاب هم سازمان جوانان در یک برهه چنین اقدامی انجام داد اما تقریباً همه ازدواج‌هایی که به این شیوه صورت می‌گرفت با طلاق همراه بود، حالا با ازدواج‌هایی روبه‌رو هستیم که بیش از یک پیوند زناشویی به یک نوع معامله شبیه است!

همه چیز در کشور ما در حال مجازی شدن است و این روزها می‌بینیم که حتی خواستگاری‌ها و ازدواج‌ها هم رنگ مجازی و صوری به خود گرفته است! اما در رابطه با این آگهی‌ها باید بگویم که مسلماً دلایل پشت پرده‌ای برای آن وجود دارد، از آن جایی که این نوع آگهی‌ها مربوط به دخترانی در شهرستان است و از طرف دیگر می‌دانیم که بعد سنتی همچنان در شهرستان‌ها به شدت پررنگ است ممکن است این اشخاص ازدواج صوری را دستاویزی برای رسیدن به آزادی می‌دانند و فکر می‌کنند که با یک ازدواج صوری و جدایی بعد از آن می‌توانند به هر چه که امروز آرزوی آن را دارند برسند! مثلاً یکی از مواردی که جوانان امروز به آن فکر می‌کنند و خانواده‌ها معمولاً زیر بار آن نمی‌روند مهاجرت است و ممکن است این اشخاص فکر کنند که با کسب آزادی بعد از جدایی می‌توانند به راحتی مهاجرت کنند یا جدا از خانواده به تنهایی زندگی کنند و از این دست موارد دیگر.»

ازدواج برای منفعت مالی

او در ادامه تاکید کرد: «از طرف دیگر ممکن است اشخاص آگهی‌دهنده به فکر منفعت‌های مالی پنهان شده در ازدواج‌های صوری باشند، مخصوصاً حالا که در نابسامانی‌های اقتصادی قرار داریم ممکن است این کارها برای دریافت وام ازدواج یا امتیازاتی از این دست مطرح شود، به نظر من وزارت ورزش و جوانان باید به این موضوع ورود پیدا کرده و ریشه‌های آسیب‌شناسی آن را مورد بررسی قرار دهد! یک زمانی طلاق صوری مد شد و خیلی گفتند به آن توجه نکنید اما چندی بعد از فراگیر شدن این تب برای رسیدن به خواسته‌هایشان مواجه شدیم، طلاق می‌گرفتند تا پسرشان از سربازی معاف شود یا اینکه حقوق دریافت کنند و سایر مسائل! مسلماً برای این کار هم اهدافی در میان است و باید مورد بررسی قرار بگیرد! آن هم در شرایط فعلی که نرخ ازدواج روزبه‌روز پایین می‌آید و سن ازدواج بالا رفته و از طرف دیگر نرخ طلاق نیز در حال افزایش است، چنین ازدواج‌هایی اگر فراگیر شود می‌تواند آسیب‌های زیادی را به همراه داشته باشد! باید پیش از اینکه فراگیر شود به آن پرداخته و به صورت ریشه‌ای آن را برطرف کنیم.

بانک ها با انسجام بیشتری از فعالان اقتصادی حمایت کنند

تربت حیدریه – معاون هماهنگی امور اقتصادی فرمانداری تربت حیدریه گفت: بانک‌ها باید با انسجام بیشتری برای حمایت از  فعالان اقتصادی و به‌ویژه جوانان وارد عرصه اشتغال و تولید شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد رضا یوسفی صبح سه شنبه در جلسه شورای هماهنگی بانک ها که با حضور مدیران بانک های شهرستان تربت حیدریه برگزار شد، اظهار کرد: بانک‌ها باید با انسجام بیشتری برای حمایت از  فعالان اقتصادی و بهویژه جوانان وارد عرصه اشتغال و تولید شوند.

وی بر باز پرداخت تسهیلات ومطالبات بانکی توسط تولیدکنندگان و دریافت کنندگان تسهیلات بانکی تاکید و بیان کرد: اشتغالزایی و توسعه پایدار با همکاری  بانک ها، ادراه ها و فعالان اقتصادی امکان پذیر است.

یوسفی با تاکید بر اینکه مسئولان ادارات و دستگاه‌های اجرایی باید نسبت به جذب اعتبارات اشتغال زایی تلاش کنند گفت: دستگاه‌های اجرایی باید نسبت به جذب اعتبارات اشتغال زایی نیز تلاش کنند.

معاون امور اقتصادی فرمانداری تربت حیدریه در بخش دیگر از سخنانش به خصوص وام های ازدواج  زوج های جوان اشاره و اظهار کرد: با هرگونه سختگیری بی مورد بانک ها در پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برخورد خواهد شد.

وی  به به شناور بودن تسهیلات پشتیبان مشاغل خانگی در سطح استان اشاره و افزود: به منظور افزایش سهم شهرستان تربت حیدریه از این تسهیلات مقرر شد تمامی بانک ها نسبت به پرداخت تسهیلات به طرح هائی که مطابق ر

 

وال قانونی تصویب می شوند در سریع ترین زمان ممکن اقدام کنند

انتقاد نماینده مجلس از تجمیع وام ازدواج با وام مسکن یکم

عضو کمیسیون عمران مجلس تجمیع وام ازدواج با تسهیلات صندوق مسکن یکم را سبب بروز تلاطم در بازار مسکن دانست.

به گزارش به نقل از خانه ملت، سیدهادی بهادری با اشاره به پیشنهادات مطروحه درباره تجمیع وام ازدواج با تسهیلات مسکن یکم، گفت: این پیشنهاد با هدف افزایش قدرت خرید زوج های جوان مطرح شده، اما به نظر من این رویکرد کارشناسی نیست و تنها موجب افزایش تلاطم در بازار مسکن می شود.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: افزایش میزان وام مسکن موجب بروز تورم در بازار می شود، همچنین این مسئله قطعا تشدید گرانی در بازار را به دنبال خواهد داشت.

وی گفت: شاید افزایش میزان وام خرید مسکن در شرایط عادی راه کار قابل قبولی باشد، اما در شرایط کنونی که میزان تقاضا بسیار بالاتر از عرضه است، افزایش میزان وام موجب هجوم خریداران برای خرید مسکن و افزایش قیمت ملک می شود.

بهادری تصریح کرد: دولت به جای تزریق اعتبارات مربوطه برای افزایش میزان وام خرید مسکن، باید در جهت تولید مسکن گام بردارد، یعنی آنکه دولت و وزارت راه و شهرسازی خود اقدام به سرمایه گذاری برای تولید مسکن کنند و آن را به صورت مستقیم به جوانان با قیمت بسیار معقول بفروشند.

عضو کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: به نظر من در شرایط فعلی تنها راه کار برای خانه دار کردن جوانان ورود دولت برای تولید مسکن است، در غیر این صورت حتی اگر میزان تسهیلات خرید مسکن افزایش یابد، باز با توجه به افزایش قیمت ها، وام کفاف خرید مسکن را نخواهد داد.

به گزارش  اخیرا محمد علی دهقان دهنوی معاون اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی و عضو سابق هیئت مدیره بانک عامل بخش مسکن از ارائه پیشنهادی مبنی بر پرداخت همزمان وام ۶۰ میلیونی ازدواج به دارندگان حساب زوجین در صندوق پس انداز مسکن یکم با هدف افزایش رقم تسهیلات مسکن از ۱۶۰ به ۲۲۰ میلیون تومان خبر داده بود

جزئیات پرداخت ۷ نوع وام به دانشجویان دانشگاه آزاد

دانشگاه آزاد در سال تحصیلی جدید ۷ نوع وام دانشجویی شامل وام ضروری، مسکن، ازدواج دانشجویی و … با مبالغ و بازپرداخت متفاوت به دانشجویان خود پرداخت می کند.

به گزارش ، تسهیلات مالی دانشجویی در دانشگاه آزاد برای سال تحصیلی ۹۸-۹۹ به صورت کوتـاه مدت، میان مدت و بلند مدت پرداخت می شود که مدت بازپرداخت وام قرض الحسنه کوتاه مدت برای دانشجویان حـداکثر ۶ مـاه، قـرض الحسـنه میان مدت حداکثر ۱۲ ماه، قرض الحسنه بلند مدت حـداکثر ۶۰ ماه هستند. وام های کوتاه مدت و میـان مدت باید در زمـان تحصیل دانشجو تسویه شوند.

وام های قرض الحسنه دانشگاه آزاد شامل «کمک هزینه تحصیلی»، «کمک هزینه ازدواج»، «وام ضروری»، «مسکن» است که کمک هزینه مسکن در طـول سال فقط یک بار پرداخت می شود و صرفاً برای مسـکن دانشجویان غیربومی است. بازپرداخت این وام ۱۲ ماهه است.

کمک هزینه ازدواج به دانشجویانی تعلق می گیرد کـه در زمـان دانشجویی متأهل شده باشند. این وام یک بار در طول تحصیل و برای ازدواج اول پرداخت می شود و دانشجویان حـداکثر یـک سـال پس از تاریخ عقد نامه فرصت دریافت این وام را خواهند داشت.

وام ضروری نیز فقط برای عمـل جراحـی، بستری در بیمارستان، هزینه دارو بیماری های خاص و زایمان به دانشجویان پرداخت می شود.

در جدول زیر به تسهیلات صندوق رفاه دانشجویان دانشگاه آزاد به همراه مبلغ وام ها و تعداد اقساط در مقاطع مختلف کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری اشاره شده است.

ردیف نوع وام مبلغ تسهیلات تعداد اقساط
۱ مسکن مجرد:۵ میلیون ریال
متاهل:۷ میلیون ریال
یک ساله (۱۲ ماهه)
۲ ضروری ۱۲ میلیون ریال  ۲۰ قسط در حین تحصیل
۳ کوتاه مدت ۵۰ درصد کل شهریه  حداکثر ۴ قسط در طول یک ترم
۴ میان مدت ۵۰ درصد کل شهریه  حداکثر ۲۰ قسط در حین تحصیل
۵ بلند مدت ۵۰ درصد کل شهریه  حداکثر ۳۶ ماهه بعد از فراغت از تحصیل
۶ قرض الحسنه ازدواج ۱۵ میلیون ریال ۲۰ قسط حین تحصیل
۷ قرض الحسنه تحصیل مجرد:۵ میلیون ریال
متاهل:۶ میلیون ریال
 ۹ ماه متوالی در طول تحصیل

جزئیات پرداخت وام ازدواج دانشجویی از سوی دو بانک 

از طرفی دیگر دو بانک عامل، تسهیلاتی علاوه بر آنچه که بالاتر ذکر شد، برای ازدواج دانشجویی به دانشجویان دانشگاه آزاد پرداخت کند. بر همین اساس یکی از بانک ها ۱۰۰ میلیون ریال وام با کارمزد ۱۱ درصد و بازپرداخت ۳۶ ماهه ارائه می دهد.

یکی دیگر از بانک ها نیز ۱۰۰ میلیون ریال وام با کارمزد کمتر (۴ درصد) و باز پرداخت ۳۶ ماهه به دانشجویان پرداخت می کند.

همچنین تسهیلات اعطایی از محل منابع بیرونی صندوق رفاه دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی که مربوط به منابع تخصیصی از سوی صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است، به شرح زیر است.

ردیف نوع وام مقاطع تحصیلی مبلغ تسهیلات تعداد اقساط
۱ بلند مدت شهریه کاردانی ۵ میلیون ریال حداکثر ۶۰ ماه بعد از فراغت تحصیل
۲ بلند مدت شهریه کارشناسی ۵ میلیون ریال حداکثر ۶۰ ماه بعد از فراغت تحصیل
۳ بلند مدت شهریه کارشناسی ارشد ۱۰ میلیون ریال حداکثر ۶۰ ماه بعد از فراغت تحصیل
۴ بلند مدت شهریه دکتری تخصصی ۲۵ میلیون ریال حداکثر ۶۰ ماه بعد از فراغت تحصیل

براساس جدول بالا برای مقطع کاردانی و کارشناسی ۵ میلیون ریال، کارشناسی ارشد، ۱۰ میلیون ریال و برای دکتری تخصصی ۲۵ میلیون ریال در نظر گرفته شده است.

۴۱۲ میلیارد تومان تسهیلات به زوج‌های لرستانی پرداخت شد

خرم‌آباد- مدیرکل ورزش و جوانان لرستان از پرداخت ۴۱۲ میلیارد تومان تسهیلات به زوج‌های لرستانی خبر داد.

علی یاور عزیزپور در گفت و گو با  با اشاره به اینکه سال گذشته ۳۳۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان تسهیلات ازدواج به جوانان لرستانی پرداخت شده است، اظهار داشت: این رقم امسال با رشد خوبی که داشت به ۴۱۲ میلیارد تومان رسیده است.

وی با بیان اینکه بالغ بر ۴۰۰ میلیارد تومان از این تسهیلات از سوی بانک های دولتی استان پرداخت شده است، تصریح کرد: همچنین ۱۲ میلیارد تومان از تسهیلات زوج های لرستانی طی سال جاری را بانک های خصوصی پرداخت کرده اند.

مدیرکل ورزش و جوانان لرستان با تاکید بر اینکه برخی بانک های خصوصی نیز هیچ تسهیلاتی به زوج های لرستانی پرداخت نکرده اند، افزود: عمده تسهیلات ازدواج استان از سوی بانک های دولتی پرداخت شده و بانک ملی نیز رتبه نخست را در پرداخت تسهیلات به خود اختصاص داده است.

عزیزپور با اشاره به اینکه در حال حاضر ۴ هزار و ۱۴۰ نفر در صف دریافت وام ازدواج از بانک های دولتی هستند، گفت: همچنین ۱۱۶ نفر در صف دریافت وام ازدواج از بانک های خصوصی لرستان هستند.

وی یادآور شد: در مجموع ۴ هزار و ۲۵۶ لرستانی در صف دریافت تسهیلات ازدواج هستند

رویای تلخ«ازدواج آسان»

تبریز – جوانان دم بخت برای برگزاری «ازدواج آسان» باید موانع سخت و هفت خوان رستم را رد کنند، چیزی که با قانون مصوب مجلس هم راه به جایی نبرد.

 گروه استان‌ها – بیت اله احمدی: همه می‌گویند باید «آسان» گرفت، اما «سخت» می شود کسی را در این دور و زمانه پیدا کرد که آن را به همین راحتی و آسان برگزار کند، مراسم ازدواج را می‌گویم.

ابتدای کار همه چیز آسان پیش می‌رود، خواستگاری و تعیین مهریه و شیربهاء، حتی کسی از داماد نمی‌پرسد که آیا توان پرداخت چند هزار سکه بهار آزادی را دارد یا نه؟ به همین راحتی مراسم خواستگاری با خوبی و خوش برگزار و مراسم عقد به پایان می رسد؛ اما این تازه آغاز ماجراست…

سختی های ازدواج از این به بعد خود را به رخ می کشد، از هفت خوان اخذ وام ازدواج و سختی های پیدا کردن ضامن گرفته تا تهیه جهیزیه و تدارک مراسم عروسی و تالار و آتلیه و… ای وای که چقدر چشم و هم چشمی در این موارد، بیشتر به چشم می آید و خودش «ام الموانع» است!

امروز مشکلات و مسائلی که بر سر راه جوانان وجود دارد به قدری زیاد است که جوانان را بر سر دو راهی قرار داده است، یا باید قید ازدواج را زده آن را به تعویق بیندازند و یا بعد از تلاش های طولانی و مرارت های زیاد یا به سختی به نتیجه خواهند رسید.

ما همه مقصریم

یک نفر یا یک نهاد را نمی توان در بروز این مشکل مقصر دانست، بلکه عوامل فرهنگی و اجتماعی زیاد دست به دست هم داده اند تا این سنت الهی را در مسیر سخت و دور از دسترس قرار دهدکاهش ازدواج در ایران امروزه به یکی از معضلات فرهنگی اجتماعی کشور تبدیل شده که به طور مسلم نمی توان مسائل اقتصادی را از دلایل این مشکل ندانست.

وزارت ورزش و جوانان برای حل این مشکل، «کانون ازدواج آسان» را راه اندازی کرد تا راهی برای تسهیل ازدواج جوانان در امر ازدواج باشد؛ برهمین اساس کانون ازدواج آسان از سال ۱۳۸۹ در استان آذربایجان شرقی هم آغاز به کار کرد.

برای تامین این نیاز جامعه، موسساتی با عنوان کانون‌ ازدواج آسان اقدام به فعالیت کردند، همه جوانان می توانستند با کمک این کانون ها از خدمات ارزان آن استفاده کنند؛ طرح ازدواج آسان شامل کلیه مراحل ثبت ازدواج رسمی و اجرای مراسم عقد، کارت دعوت مراسم، تالار پذیرایی و یا تالار عروسی مجهز به اتاق عقد، لباس عروس، آرایشگاه عروس، ماشین عروس با تزیین کامل گل ، فیلمبرداری و عکس و پذیرایی با میوه و شیرینی برنامه ریزی شده بود.

افزایش ۷۷ درصدی آمار طلاق

در سال های حدود ۱۳۸۸ با اجرای طرح هایی از قبیل ازدواج آسان، آمار ازدواج در کشور افزایش قابل چشمگیری داشت اما به یکباره بعد از سال ۱۳۹۱ سراشیبی سقوط آغاز شده و میانگین ازدواج کاهش پیدا کرد؛ این در حالی است که آمار طلاق در ۱۰ سال گذشته نه تنها کاهش پیدا نکرده و متوقف نشده بلکه سال به سال نیز رشد نشان می دهد.

این نشان می دهد گرچه در برخی از سال ها با اجرای طرح هایی به افزایش میزان ازدواج کمک کرده ایم اما طرح ها و برنامه های موفقی برای کاهش طلاق نداشته ایم.

مدیرکل امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در حاشیه سفر به استان آذربایجان شرقی، در گفتگو با گفت: بر اساس آمارهای موجود از سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۶ آمار طلاق های ثبت شده در کشور ۷۷ درصد افزایش نشان می دهد که زنگ خطر و هشدار جدی برای خانواده ها است.

رضا جعفری با بیان اینکه ۴۰ درصد سبک زندگی مردم ایران به آپارتمان نشینی تبدیل شده است، تغییر در سبک زندگی بدون توجه به نیازها و آسیب شناسی های مربوط به ناهنجاری ها را موجب بروز انواع مدل های بزه در کشور عنوان کرد.

وی افزود: به همین دلیل طی ۱۰ سال اخیر آمار ازدواج ۳۷ درصد کاهش داشته است که این اعداد و ارقام نشانه هشدار در زمینه عوامل ایجاد و بروز و ظهور آسیب های اجتماعی در اشکال نو است.

 

 

رتبه کشوری آذربایجان شرقی در ازدواج و طلاق

مدیر کل ثبت احوال آذربایجان شرقی در گفتگو ب، اظهار داشت: تعداد ازدواج ثبت شده در ۹ ماهه امسال در استان ۲۳ هزار و ۲ فقره و تعداد واقعه طلاق ۷ هزار و ۲۰۹ فقره بود.

آذربایجان شرقی از نظر ازدواج دارای رتبه ۱۶ کشوری بوده و از نظر طلاق رتبه ۱۴ کشور را به خود اختصاص داده است.احد جودی وضعیت این استان از نظر ازدواج و طلاق را نسبت به میانگین کشوری بهتر اعلام کرد و گفت: آذربایجان شرقی از نظر ازدواج دارای رتبه ۱۶ کشوری بوده و از نظر طلاق رتبه ۱۴ کشور را به خود اختصاص داده است.

وی با مقایسه میانگین کشوری و استانی طلاق گفت: میانگین طلاق در آذربایجان شرقی از میانگین کشوری ۲ پله بالاتر است، شهرستان تبریز و مراغه بیشترین و خداآفرین و ورزقان کمترین نرخ طلاق را در این استان دارند.

مدیرکل ثبت احوال استان آذربایجان شرقی همچنین با اشاره به اینکه از سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۶ ازدواج در استان روند کاهشی داشته است، عنوان کرد: در ۳ ماهه اول امسال ۹ هزار و ۳۱۲ مورد ازدواج در استان ثبت شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش نشان می دهد.

رقم وام ازدواج بیشتر شده اما…

اما ارائه تسهیلات وام ازدواج به جوانان، یکی دیگر از راهکارهای افزایش آمار ازدواج در کشور است، این طرح از سال های پیش  هر چند با سخت گیری های بانک ها برای اعطای این وام در حال اجراست، اما برخی معتقدند میزان این وام، کفاف مراسم ازدواج با تورم کنونی را نمی دهد.

متاسفانه نظارتی بر بانک ها وجود ندارد و همین امر منجر شده تا بانک ها در ارایه تسهیلات ازدواج بهانه تراشی های زیادی را انجام دهند.مسعود یکی از جوانان که در نوبت دریافت وام ازدواج قرار دارد، می گوید:«متاسفانه نظارتی بر بانک ها وجود ندارد و همین امر منجر شده تا بانک ها در ارایه تسهیلات ازدواج بهانه تراشی های زیادی را انجام دهند.»

وی معتقد است:«باید اهرم های فشار بر بانک ها اعمال شود تا موظف به پرداخت سریع وام ازدواج شوند، رقم وام ازدواج هرچند بیشتر شده، اما با توجه به شرایط اقتصادی کشور کم است، از این رو نباید سنگ اندازی در مسیر پرداخت آن صورت بگیرد.»

این جوان در شرف ازدواج تاکید می کند:«با سنگ اندازی درمسیر پرداخت وام های ناچیز قرض الحسنه، جوانان از مسیر ازدواج دور خواهند شد».

وی ادامه می دهد:«گاهی والدین آرزوهای بر باد رفته خود را در هنگام ازدواج به فرزندانشان تحمیل می کنند و با بهانه تراشی و گذاشتن شرط و شروط های سختگیرانه مثل تعیین مهریه های بالا، ایراد گرفتن به تحصیلات، قیافه ، محل زندگی، گرفتن عروسی های آنچنانی ازدواج را از مسیر طبیعی آن خارج می کنند.»

 

ضرورت اجرای قانون تسهیل ازدواج

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی به  گفت:«ترویج امر ازدواج و ترغیب جوانان به این امر الهی و دینی نیازمند اصلاح نظام آموزشی است.»

محمداسماعیل سعیدی با تاکید بر اینکه رونق امر ازدواج مانع بسیاری از ناهنجاری ها و مفاسد اجتماعی در کشور است، افزود:«بدون تردید انجام کارهای فرهنگی و زیربنایی برای توجیه جوانان به ازدواج باید از نظام آموزشی کشور آغاز شود.»

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس اظهار داشت:«در کنار این موضوع،باید قانون تسهیل ازدواج که از جمله عوامل مهم و تاثیرگذار در افزایش آمار ازدواج در بین جوانان خواهد شد، اجرایی شود».

غفلت در اجرای قانون ازدواج آسان

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی نیز در رابطه با قانون تسهیل ازدواج گفت:«این قانون در سال ۸۴ از سوی مجلس تصویب شد که متاسفانه نسبت به اجرای کامل آن برای تسهیل ازدواج جوانان غفلت شد این در حالی است که جوانان ما در زمینه ازدواج با مشکلات اقتصادی زیادی مواجه هستند.»

سلمان خدادادی همچنین با یادآوری ابلاغ سیاست های کلی خانواده از سوی مقام معظم رهبری، ابراز داشت:«از آنجایی که در سیاست های ابلاغی نسبت به ایجاد نهضت فراگیر ملی برای تسهیل و ازدواج موفق و آسان برای تمامی دختران و پسران تاکید شده بنابراین به دنبال پیگیری قانون تسهیل ازدواج از سوی دولت هستیم که در این رابطه نامه نگاری و مکاتباتی هم داشته ایم.»

نماینده مردم ملکان در خانه ملت ادامه داد:«با توجه به ابلاغ سیاست های کلی خانواده ازسوی مقام معظم رهبری در جهت قانون حمایت از خانواده از سوی قوه قضائیه هم پیگیری هایی داشته ایم و همچنین نسبت به ارسال نامه به رئیس جمهور برای پیگیری علل اجرایی نشدن قوانین حمایت از خانواده، تسهیل ازدواج جوانان و همچنین مدیریت خدمات کشوری که مکمل همدیگر هستند اقدام کرده و عوامل و موانع عدم اجرای قوانین مذکور را جویا شدیم».

طرح های زیادی برای ترغیب جوانان به امر ازدواج تاکنون مطرح شده بیشتر آن ها بر روی کاغذ طرح های خوبی به نظر می رسید اما در مرحله عمل یا ناقص اجرا شد یا اصلا به مرحله اجرا نرسید.

یک ازدواج موفق می تواند باعث آسایش جسم و آرامش روان فرد و جامعه باشد و به هر مقدار که ازدواج جوانان براساس موانعی که ذکر شد و یا موانع دیگر به تاخیر بیفتد تاثیرات منفی آن دامان جامعه را خواهد گرفت؛ حل این مشکلات نیازمند همدلی همه نهادهای اجتماعی و دولت و خانواده است تا بتوانند جامعه را از بحران تاخیر در ازدواج جوانان برهاند

وام ازدواج ۱۵ میلیون تومان باقی ماند/دوره بازپرداخت، ۵ ساله

بر اساس پیشنهاد دولت در لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور، وام ازدواج برای هر یک از زوج‌ها در سال ۹۸ معادل ۱۵ میلیون تومان با بازپرداخت ۵ ساله تعیین شد.

به گزارش، بر اساس بند الف تبصره ۱۶ لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور، به منظور حمایت از ازدواج جوانان، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است کلیه بانکها و موسسات اعتباری کشور را ملزم کند به اندازه سهم خود از مجموع کلیه منابع در اختیار پس انداز، جاری و سپرده قرض الحسنه بانکها در پرداخت تسهیلات قرض الحسنه مشارکت کرده و تسهیلات قرض الحسنه ازدواج را در اولویت نخست پرداخت قرار دهند.

تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج ها در سال ۹۸ یکصد و پنجاه میلیون ریال معادل ۱۵ میلیون تومان با دوره بازپرداخت ۵ ساله می باشد، بانک مرکزی مکلف است گزارش عملکرد این بند را هر شش ماه یکبار به کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ارایه نماید

پرداخت ۳۷۱ میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به جوانان در قم

قم – مدیر شعب بانک قرض الحسنه مهر ایران دراستان قم از پرداخت ۳۷۱ میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به جوانان استان قم خبر داد.

به گزارش سید حسین دامادی به مناسبت فرارسیدن یازدهمین سالروز تأسیس بانک قرض الحسنه مهر ایران در نشست خبری با خبرنگاران استان گفت: بانک قرص الحسنه مهر ایران در راستای اشاعه فرهنگ قرض الحسنه و با هدف کمک به برقراری عدالت اقتصادی و حمایت از اقشار ضعیف و کمتر برخوردار جامعه شکل گرفته است.

وی با تاکید براینکه پرداخت تسهیلات قرض الحسنه در راستای کمک به نیازمندان و رفع دغدغه‌های مالی آن‌ها بوده است، افزود: در حال حاضر این بانک دارای ۵۲۷ شعبه فعال در ۳۰۸ شهر کشور است و از بدو تأسیس تاکنون توانسته ۳ میلیون و ۹۳۷ هزار فقره تسهیلات قرض الحسنه به ارزش ۳۰۲ هزار و ۲۶۴ میلیارد ریال در کل کشور پرداخت نماید که سهم استان قم در این زمینه، ۱۱۴ هزار و ۶۹۸ فقره تسهیلات قرض الحسنه به ارزش ۷ هزار و ۳۴۰ میلیارد ریال می‌باشد.

وی بیان کرد: از کل تسهیلات قرض الحسنه پرداخت شده از سوی این بانک در استان قم، مبلغ ۳۷۱ میلیارد ریال آن تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به جوانان بوده است. همچنین در زمینه کارآفرینی و رونق اشتغال هم این بانک در سطح استان قم عملکرد مناسبی از طریق پرداخت تسهیلات قرض الحسنه داشته است.

تشریح طرح‌های جدید تسهیلاتی

مدیر شعب بانک قرض الحسنه مهر ایران در استان قم با اشاره به اجرای طرح‌های جدید تسهیلاتی در این بانک بیان کرد: طرح تسهیلاتی «مهر زرین» در راستای سیاست‌های اعتباری بانک و با هدف رفع نیازهای ضروری آحاد جامعه از طریق پرداخت تسهیلات قرض الحسنه طراحی واجرا شده است.

دامادی با بیان اینکه مبلغ تسهیلات قرض الحسنه در طرح‌های مذکور برای هر فرد تا ۴۰ میلیون که ۲۰ میلیون آن از محل منابع داخلی بانک و ۲۰ میلیون تومان دیگرآن از محل سرفصل بانکداری اجتماعی پرداخت می‌شود، افزود: مدت بازپرداخت اقساط این طرح ۲۴ ماهه و ۳۶ ماهه بوده و و نرخ کارمزد این تسهیلات نیز ۴ درصد است.

وی با اشاره به اینکه طرح همیاران مهر بهترین صدقه جاریه است و نیازهای اساسی نیازمندان را برطرف می‌کند و از ریخت و پاش‌ها و تشریفات بی مورد در زندگی‌های شخصی جلوگیری می‌کند، افزود: طرح «همیاران مهر» یکی دیگر از طرح‌های تسهیلاتی بانک قرض الحسنه مهر ایران در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی است که با هدف ایجاد یک چرخه دائمی از پرداخت تسهیلات قرض الحسنه جهت اشتغال آفرینی برای جوانان، زندانیان آزاد شده، زنان سرپرست خانوار و همچنین درمان بیماران نیازمند، با کمک‌های هموطنان نوع دوست و نیکوکار طراحی شده است.

این پیشکسوت نظام بانکی افتتاح حساب آنلاین (افتتاح حساب غیر حضوری)، پرداخت تسهیلات آنلاین (تشکیل پرونده وام بصورت غیر حضوری)، عدم اخذ سفته از متقاضیان تسهیلات، عدم اخذ فتوکپی شناسنامه و کارت ملی از هموطنان جهت افتتاح حساب و … از جمله اقدامات ویژه و مفید بانک قرض الحسنه مهر ایران برشمرد.

دامادی با اشاره به اینکه باید بزرگان و فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی و نیکوکاران به مساله مهم فرهنگ سازی قرض الحسنه در سطح جامعه اهمیت ویژه ای بدهند، گفت: بدون شک بانک قرض الحسنه مهر ایران بر اصالت و تقویت فرهنگ غنی و اسلامی قرض الحسنه تاکید دارد و مانند برخی از بانک‌ها و مؤسسات مالی نیست که با مانورهای تبلیغاتی گوناگون صرفاً به فکر سوداگری و ایجاد فرایندهای دریافت و پرداخت بهره‌های بانکی باشد

لرستان رتبه بیست و سوم را در پرداخت تسهیلات ازدواج دارد

خرم‌آباد- معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری لرستان گفت: این استان در پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج رتبه بیست و سوم را در بین استان‌های کشور دارد.

 گودرز امیری پیش از ظهر چهارشنبه در کارگروه ازدواج و تعالی خانواده با اشاره به اینکه باید در قالب یک برنامه زمانبندی مشخص تسهیلات ازدواج را پرداخت کنیم، اظهار داشت: جوانان ما این همه مشکل دارند،  خداپسندانه نیست در حوزه عدد و رقم و تسهیلاتی که به آن ها تعلق می گیرد هم اینگونه اذیت شوند.

وی با بیان اینکه تسهیلات ازدواج حق جوانان است و باید به موقع پرداخت شود، تصریح کرد: استان ما در پرداخت تسهیلات ازدواج رتبه بیست و سوم را دارد و در برخی بانک ها مثل بانک ملی در پرداخت رتبه اول را داریم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری لرستان با تاکید بر اینکه بانک ملی در لرستان ۹۳.۴۶ درصد تسهیلات ازدواج را پرداخت کرده است، افزود: بانک صادرات لرستان در سطح کشور رتبه سوم پرداخت تسهیلات ازدواج را دارد، بانک تجارت رتبه ۲۸ را دارد؛ صندوق کارآفرینی امید تاکنون هیچ مقداری تسهیلات ازدواج پرداخت نکرده است.

امیری ادامه داد: بانک ملت نیز رتبه ۳۱ را در پرداخت تسهیلات ازدواج دارد و بدترین وضعیت را بانک دی و موسسه اعتباری ملل دارند که تاکنون هیچ میزانی از تسهیلات را پرداخت نکرده اند.

وی با تاکید بر اینکه باید برنامه زمانبندی مشخص شود تا تسهیلات به صورت ویژه به متقاضیان پرداخت شود، یادآور شد: انتظار داریم وقتی بانک وجهی را دریافت می کند و اگر امروز ۱۰ میلیارد تومان دریافت کرد تا آخر هفته همه این اعتبار را به جوانان اختصاص دهد.

افزایش وام ازدواج به ۳۰ میلیون تومان ضروری و امکانپذیر است

یک کانون تفکر و نهاد سیاست پژوهی در نامه ای به رئیس جمهور، بر ضرورت افزایش وام قرض الحسنه ازدواج به ۳۰ میلیون تومان در سال آتی به دلیل افزایش ۲ تا ۳ برابری هزینه ها تاکید کرد.

به گزارش ، شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی در نامه ای به رئیس جمهور بر ضرورت افزایش وام قرض الحسنه ازدواج به ۳۰ میلیون تومان برای هر یک از زوجین تاکید کرد.

بر اساس نظر این کانون تفکر،  هزینه های تشکیل خانواده اعم از تامین مسکن، جهیزیه و سایر هزینه های مرتبط با ازدواج جوانان در سال جاری پس از نوسانات ارزی، افزایش قابل توجهی داشته و ۲ تا ۳ برابر شده است.

این افزایش، عمل به این سنّت حسنه را به تاخیر انداخته و موانع متعددی برای ازدواج جوانان ایجاد نموده است که افزایش وام ازدواج، بخشی از آن را مرتفع می کند.

بررسی های این نهاد سیاست پژوهی طبق آمارهای بانک مرکزی نشان می دهد کفایت لازم برای این افزایش را دارد و به این منظور، نیازی به بودجه دولت یا سایر منابع بانکی نیست. سپرده های موجود و مصرف نشده قرض الحسنه پس انداز، بازپرداخت اقساط تسهیلات قرض الحسنه، افزایش سپرده های قرض الحسنه پس انداز مردم در بانک ها (که سالانه حداقل ۲۵ درصد است) و بخش اندکی از سپرده های قرض الحسنه جاری، ۴ منبعی است که می تواند برای اعطای وام قرض الحسنه مورد استفاده قرار گیرد. این منابع مردمی طبق قانون باید در مصارف مشخص از جمله وام ازدواج استفاده شود و بانک حق دخل و تصرف در آن را ندارد.

از محل این ۴ منبع، در سال آتی ۵۶ هزار میلیارد تومان قرض الحسنه در اختیار بانک ها خواهد بود که تنها ۳۶ هزار میلیارد تومان از ان صرف وام ازدواج ۳۰ میلیون تومانی خواهد شد و بقیه این منابع می تواند به سایر مصارف قرض الحسنه تخصیص یابد.

متن نامه شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی به رئیس جمهور به شرح زیر است:

همانطور که مستحضر هستید؛ هزینه های تشکیل خانواده اعم از تامین مسکن، جهیزیه و سایر هزینه های مرتبط با ازدواج جوانان در سال جاری پس از نوسانات ارزی، افزایش قابل توجهی داشته و ۲ تا ۳ برابر شده است. این افزایش، عمل به این سنّت حسنه را به تاخیر انداخته و موانع متعددی برای ازدواج جوانان ایجاد نموده است.

طبق اصل ۴۳ قانون اساسی، دولت موظف است امکانات لازم برای تشکیل خانواده را به عنوان یک نیاز اساسی تامین نماید؛ در این راستا، تنها سیاست قابل توجه کشور طی سال های اخیر، اعطای وام قرض الحسنه ازدواج بوده است.

مجلس و دولت در اقداماتی قابل تقدیر، از سال ۱۳۹۵ تا کنون ۲ بار مبلغ وام قرض الحسنه ازدواج و دوره بازپرداخت آن را افزایش دادند و زمینه پرداخت به موقع و بدون تاخیر آن را فراهم کردند. این اقدامات، به تسهیل بخشی از موانع ازدواج و در نتیجه رضایت عموم جامعه به ویژه قشر جوان منجر شد.

از آنجا که منابع قرض الحسنه مردم در بانک ها برای این افزایش کفایت لازم را داشت و البته مصارف غیرقانونی نیز توسط بانک مرکزی ساماندهی و مدیریت شد، مشکلی در اعطای تسهیلات ازدواج ایجاد نگردید و صف وام ازدواج برخلاف تصور اولیه، از حدود ۵۰۰ هزار نفر در سال ۱۳۹۵ با وام ازدواج ۳ میلیون تومانی، به کمتر از ۲۰۰ هزار نفر در سال ۱۳۹۷ با وام ازدواج ۱۵ میلیون تومانی رسید.

بنابراین با توجه به افزایش هزینه های تشکیل خانواده در سال جاری، ضروری است تسهیلات ازدواج در سال ۱۳۹۸ به ۳۰ میلیون تومان برای هریک از زوجین با بازپرداخت ۶ ساله افزایش یابد؛ تا بخشی از موانع پیش روی جوانان برای ازدواج در شرایط فعلی مرتفع گردد.

بررسی ها نشان می دهد منابع قرض الحسنه مردم در بانک ها، کفایت لازم برای این افزایش را دارد و به این منظور، نیازی به بودجه دولت یا سایر منابع بانکی نیست. با توجه به اینکه سالانه حدود ۱.۲ میلیون وام قرض الحسنه ازدواج به جوانان اعطا می شود، تسهیلات ۳۰ میلیون تومانی نیازمند حدود ۳۶ هزار میلیارد تومان منابع خواهد بود که از طریق ۴ منبع قرض الحسنه بانکی قابل تخصیص است.

سپرده های موجود و مصرف نشده قرض الحسنه پس انداز، بازپرداخت اقساط تسهیلات قرض الحسنه، افزایش سپرده های قرض الحسنه پس انداز مردم در بانک ها (که سالانه حداقل ۲۵ درصد است) و بخش اندکی از سپرده های قرض الحسنه جاری، ۴ منبعی است که می تواند برای اعطای وام قرض الحسنه مورد استفاده قرار گیرد. این منابع مردمی با نرخ صفر درصد تجهیز شده و طبق قانون، باید در مصارف مشخص از جمله وام ازدواج استفاده گردد و بانک حق دخل و تصرف در آن را ندارد.

طبق آخرین آمار منتشر شده از بانک مرکزی مربوط به شهریورماه سال جاری، بانک ها معادل ۹۱.۳ هزار میلیارد تومان سپرده قرض الحسنه از مردم جذب نموده اند و از این مبلغ، تاکنون ۶۸.۲ تسهیلات قرض الحسنه به مردم اعطا شده است.

پس از کسر سپرده قانونی و منابع غیرمرتبط قرض الحسنه، منابع قرض الحسنه ای که برای پرداخت وام ازدواج ۳۰ میلیون تومانی در سال آتی در اختیار بانک ها خواهد بود، عبارتند از: ۱۰ هزار میلیارد تومان از محل منابع موجود که وام داده نشده است، ۱۳ هزار میلیارد تومان از محل بازپرداخت اقساط تسهیلات قرض الحسنه، ۱۸ هزار میلیارد تومان از محل افزایش حداقلی سپرده های قرض الحسنه و ۱۵ هزار میلیارد تومان نیز از محل ۱۰ درصد سپرده های قرض الحسنه جاری؛ که در مجموع ۵۶ هزار میلیارد تومان می شود.

این آمار نشان می دهد که علاوه بر امکانپذیر بودن اعطای وام ازدواج ۳۰ میلیون تومانی، ۲۰ هزار میلیارد تومان از منابع قرض الحسنه نیز طبق برآورد صورت گرفته، در سال آتی در اختیار بانک ها باقی خواهد ماند که می تواند به سایر مصارف قرض الحسنه تخصیص یابد.

از آنجا که در صورت عدم تغییر مبلغ وام ازدواج توسط دولت در لایحه بودجه ۱۳۹۸، مجلس شورای اسلامی در این زمینه اقدام خواهد کرد، پیشنهاد می شود دولت برای حمایت از ازدواج جوانان پیش دستی نموده و افزایش وام ازدواج به ۳۰ میلیون تومان با بازپرداخت ۶ ساله را برای سال آتی در دستور کار قرار دهد.

شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی آماده است بررسی های تکمیلی خود در این زمینه را جهت بهره برداری در اختیار قرار دهد. امید است که با مقاوم سازی اقتصاد خانواده، پایه های تحقق اقتصاد مقاومتی فراهم شود.

پرداخت ۵۶ هزار وام ازدواج به زوج های جوان در خراسان رضوی

مشهد- سرپرست معاونت فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی گفت: سال جاری تا پایان مهرماه ۵۶ هزار و ۶۹۶ وام ازدواج در این استان پرداخت شده است.

به گزارش حسن عزیزی ظهر دوشنبه با اعلام این خبر در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سال جاری ۷۶ هزار و ۴۱۶ متقاضی وام ازدواج در سامانه نوبت‌دهی بانک مرکزی ثبت نام کرده  که ۲۶ درصد متقاضیان در مراحل ادرای قرار دارند و به ۷۴ درصد کل متقاضیان وام ۱۵ میلیون تومانی پرداخت شده است.

وی افزود: در همین راستا سال جاری تا پایان مهرماه  ۵۶ هزار و ۶۹۶ وام ازدواج به متقاضیانی که ثبت نام  و مراحل اداری را طی کرده اند پرداخت شده است.

وی افزود:  تاکنون در کشور ۶۵۲ هزار و ۹۷۸  وام ازدواج پرداخت شده و پوشش پرداخت وام در کشور ۸۰ درصد است که در خراسان رضوی ۴ درصد از میانگین پوشش دهی وام های ازدواج عقب هستیم.

سرپرست معاونت فرهنگی و امور جوانان خراسان رضوی بیان کرد:وام های ازدواج طبق بند الف تبصره ۱۶ قانون بودجه ۹۷ برای هر یک از زوجین جوان ۱۵ میلیون تومان است که به صورت قرض الحسنه و با باز پرداخت ۵ ساله پرداخت می شود.

۷۸۰۰ جوان مازنی در صف دریافت وام ازدواج هستند

ساری – معاون فرهنگی ورزش و جوانان مازندران شمار جمعیت جوان استان را طبق سرشماری سال ۹۵ حدود ۷۶۴ هزار و ۳۵۸ نفر اعلام کرد و گفت: هفت هزار و ۸۵۳ نفر از جوانان در صف دریافت وام ازدواج هستند.

حجت حیدری در گفتگو با با بیان اینکه بیش از ۷۶۴ نفر از جمعیت استان بین ۱۵ تا ۲۹ سال سن دارند اظهار داشت: بیشترین جمعیت جوان مربوط به شهرهای ساری، بابل، آمل و نوشهر است.

وی درباره آمار ازدواج ثبت شده طی چهار ماه اول سال جاری در استان گفت: طی چهار ماه اول امسال هفت هزار و ۳۵۷ نفر از جوانان در استان ازدواج کردند و دو هزار و ۳۹۶ طلاق نیز در استان ثبت شده است.

وی افزود: ۸۹۷ ازدواج در آمل، هزار و ۳۶۰ ازدواج در بابل، ۲۳۴ ازدواج بابلسر، ۴۰ ازدواج در بهشهر، ۴۶۲ ازدواج در تنکابن، هزار و ۹۹ ازدواج در ساری و بقیه در دیگر شهرهای استان ثبت شده است.

حیدری تعداد کل تسهیلات پرداختی ازدواج به جوانان را از ابتدای سال جاری تا پایان شهریورماه ۵۳۵ میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: ۷۰ درصد از متقاضیان موفق به دریافت تسیهلات شدند.

معاون فرهنگی ورزش و جوانان مازندران ادامه داد: حدود ۲۸ هزار و ۴۹۹ نفر از جوانان متقاضی دریافت تسیهلات بودند که دو هزار و ۳۱۸ نفر در انتظار تعیین شعبه، هزار و ۹۳۹ نفر در انتظار پذیرش در شعبه، دو هزار و ۲۴۷ نفر در انتظار تکمیل مدارک هستند.

وی افزود: همچنین هزار و ۳۵۹ نفر از متقاضیان تسهیلات ازدواج در انتظار دریافت وام و در مجموع هفت هزار و ۸۵۳ نفر درنوبت دریافت وام هستند.

وی تعداد کل تسهیلات پرداختی را به ۲۰ هزار و ۶۴۶ نفر اعلام کرد و گفت: تعداد تسهیلات پرداختی ازدواج در شهریورماه امسال نسبت به مردادماه سال جاری ۲۳ درصد رشد داشته است

افزایش میزان ازدواج در سال جاری/۶۷۳هزار درخواست وام ازدواج

معاون ساماندهی جوانان وزارت ورزش با اشاره به افزایش وام‌های ازدواج این مسئله را بیانگر افزایش آمار ازدواج در کشور دانست.

 به گزارش محمدمهدی تندگویان، معاون ساماندهی جوانان وزیر ورزش و جوانان در هفتادمین نشست ساماندهی جوانان با بیان اینکه موضوع قانون بازنشستگی هیچ ارتباطی با معاونت ساماندهی جوانان ندارد، اظهار کرد: با این وضع درخواست ما از مسئولان این است که از جوانان برای گرفتن پست‌های مدیریتی استفاده کنند. ما نیازی به ورود نیروی جدید نداریم اما چنانچه جایگاهی خالی می‌شود می‌توان از جوانانی که در بدنه دولت وجود دارند در سطوح مدیریتی استفاده کرد.

تندگویان در ادامه با اشاره به افزایش وام‌های ازدواج اظهار کرد: ما از سال گذشته وام‌های ازدواج را به روز کردیم و از اول امسال با ۶۷۳ هزار نفر درخواست وام مواجه شدیم که تقریبا به ۶۰ درصد آن‌ها وام پرداخت شد. با افزایش این وام‌ها آمار به ما می‌گوید روند ازدواج در شش ماهه اول سال افزایش پیدا کرده است.

معاون وزیر ورزش و جوانان ادامه داد: در راستای ساماندهی جوانان ۷۲ جلسه را برگزار کردیم این تعداد جلسات به این معنی است که ۴۶ درصد از اهداف ما محقق شده است.

وی با اشاره به وجود ۴۹ خانه جوان در سال گذشته گفت: امسال نیز ۶۳ خانه فعال داشته و ۳۰ خانه نیز در حال ساخت هستند.

تندگویان یادآور شد: در حوزه صندوق کارآفرینی امید امسال ۱۵۵ هزار وام با مبلغ بیش از ۶ میلیارد تومان وام جهت کار آفرینی پرداخته شده و از ابتدای مردادماه امسال نیز بانک رسالت ۳ میلیارد و ۴۹۸ میلیون تومان وام جهت کار آفرینی پرداخت کرده است.

معاون وزیر ورزش و جوانان در ادامه با بیان اینکه در شش ماهه اول سال گذشته ۱۲۹ اعتبار نامه برای تشکل‌های مرتبط با جوانان صادر شده است عنوان کرد: امسال این تشکل‌ها به ۲۱۰ تشکل دارای اعتبار نامه رسیده و هزار و ۴۹۰ درخواست اعتبار نامه داشته‌ایم در حال حاضر هزار و ۸۰۰ تشکل مردم نهاد داریم و اگر این هزار و ۴۹۰ درخواست نیز مورد توجه قرار گرفته و به امضا برسند تا پایان امسال ۶۲,۸ درصد افزایش تقاضا داریم.

تندگویان بیان کرد: امسال سه شبکه تخصصی جوانان راه اندازی شده که از میان آنها شبکه گردشگری کار خود را آغاز کرده است دبیرخانه این شبکه در تبریز قرار داشته و در کل استان‌های کشور فعال است؛ هدف از این شبکه ساماندهی گردشگری داخلی بوده و در این راستا اردوهای هویت، اردوهای علمی، اردوهای آشنایی با منابع و جشنواره‌های فرهنگی بومی و محلی را در استان‌ها برگزار می‌کند.

تندگویان با اشاره به راه اندازی شبکه‌ استارتاپ‌ها عنوان کرد: برای این شبکه سایتی در زنجان راه اندازی شده و قرار است با همکاری جهاد دانشگاهی آموزش جوانان را در حوزه راه اندازی استارتاپ‌ها آغاز کنیم. همچنین در حال توافق با این نهاد هستیم تا بخشی از خانه‌های جوانان به این امر اختصاص پیدا کند.

وی با بیان اینکه شبکه کارآفرینی شبکه سومی است که راه اندازی شده است عنوان کرد: تا پایان سال دو شبکه دیگر نیز راه اندازی می‌شود ضمن اینکه در حوزه تشکل‌ها مسئله صدور پروانه فعالیت را در دستور کار داشته چرا که این مسئله حدود ۱۵ سال طول کشیده و عملا مسکوت مانده است در این راستا تفاهمی بین وزیر ورزش و وزیر کشور انجام شد تا اعتبار نامه‌های تشکل‌ها را که از سوی ما صادر می‌شود وزارت کشور تایید کرده و موضوع ثبت شناسه‌های آنها صورت گیرد.

وی در پایان یادآور شد: تفاهم نامه‌ای با ستادکل نیروهای مسلح در دستور کار است تا افراد عضو تشکل‌های جوانان شش ماهه پایانی سربازی خود را در این تشکل‌ها بگذرانند.

جزئیات وام ۱۰۰ میلیون تومانی خرید مسکن ویژه کارکنان ارتش

بانک عامل بخش مسکن اعلام کرد: این بانک پرداخت تسهیلات مسکن تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان به همراه وام های ازدواج و کمک هزینه جهیزیه ویژه کارکنان ارتش را در دستور کار خود قرار داده است.

به گزارش به نقل از بانک عامل بخش مسکن، با تصویب هیات مدیره این بانک به کارکنـان ارتش جمهوری اسلامی ایران در مناطق شـهری تسهیلات ویژه ساخت و خرید مسکن پرداخت می شود.

این تسهیلات با هدف احداث و ساخت واحد مسکونی و یا خرید مسکن در مناطق شهری با رعایت مقررات مربوط به تسهیلات «مشارکت مدنی مسکن» یا «فروش ‌اقساطی مسکن» تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان پرداخت می شود.

تسهیلات مسکن کارکنان ارتش جمهوری اسلامی ایران به معرفی‌شدگان از سوی بنیاد تعاون آجا و ارایه گواهی کسر از حقوق از عوامل ذی حسابی سازمان مربوطه قابل پرداخت است به این ترتیب که پس از دریافت معرفی‌نامه توسط اداره کل تسهیلات تبصره‌ای بانک عامل بخش مسکن، این درخواست به مدیریت‌های شعب منطقه یا استان‌ مربوطه ارسال می‌شود و سپس مراحل بعدی برای ارایه تسهیلات به متقاضیان معرفی شده انجام می شود.

بازپرداخت این تسهیلات به دو روش ساده و پلکانی امکان ‌پذیر است و تابع نرخ‌ سود تسهیلات بدون سپرده مصوب شورای پول و اعتبار و ۱۸ درصد خواهد بود.

بر اساس مقررات، سقف تسهیلات پرداختی بر اساس گزارش ارزیاب بانک و با رعایت سقف مقرر، ۸۰ درصد ارزش برآوردی ملک و مدت بازپرداخت آن سه چهارم عمر مفید باقی‌ مانده ساختمان تا سقف ۱۲ سال است. به این معنا که تسهیلات مصوب به واحدهای با عمر بنای بیش از ۱۲ سال تعلق نخواهد گرفت.

همچنین مدت دوره مشارکت‌ مدنی جهت احداث واحد مسکونی حداکثر ۱۲ ماه تعیین و تا سقف ۲۴ ماه مشروط به تأیید کمیسیون اعتباری مدیریت شعب منطقه یا استان قابل تمدید خواهد بود.

تسهیلات خرید و یا ساخت مزبور با هیچ یک از سایر انواع تسهیلات بانک به صورت همزمان قابل پرداخت نیست؛ پرداخت این تسهیلات با ترهین سند مالکیت شش‌ دانگ پلاک مربوطه با رعایت سایر ضوابط و مقررات ذی‌ ربط امکان‌پذیر است.

ذکر این نکته ضروری است که تغییر نام مدیون قراردادهای تسهیلاتی کارکنان ارتش جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه امکان‌پذیر نبوده، لیکن تعویض وثیقه این قراردادها در چارچوب ضوابط حاکم بر تعویض وثیقه تسهیلات خرید مسکن بلامانع است.

تسهیلات قرض‌الحسنه تهیه جهیزیه کارکنان شاغل و بازنشسته ارتش نیز همچنین با هماهنگی بانک مرکزی و تصویب هیات مدیره بانک عامل بخش مسکن، به منظور مساعدت و کمک در تهیه جهیزیه و بهبود وضعیت معیشت کارکنان ارتش جمهوری اسلامی ایران پرداخت می‌شود.

بر اساس شرایط حاکم بر تسهیلات قرض الحسنه جهیزیه کارکنان شاغل و بازنشسته، متقاضیان مشمول آجا باید همانند متقاضیان تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج، با مراجعه به سامانه ازدواج بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نسبت به ثبت نام در سامانه مذکور اقدام کنند.

بر اساس گزارش، پرداخت تسهیلات قرض الحسنه کمک هزینه جهیزیه کارکنان شاغل و بازنشسته ارتش از شرایط و ضوابط تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج تبعیت می‌کند.

سقف فردی تسهیلات قرض‌الحسنه تهیه جهیزیه حداکثر تا مبلغ ۲۰ میلیون تومان به کارکنان (شاغل و بازنشسته) ارتش جمهوری اسلامی ایران و فرزندان آنها با ارایه فیش حقوقی و یا حکم کارگزینی متقاضی و یا والدین آنها (به منظور بررسی رابطه استخدامی با ارتش جمهوری اسلامی ایران) و سایر مدارک در نظر گرفته شده در تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج از قبیل عقدنامه تعیین می شود.

البته سقف فردی این تسهیلات در خصوص مشمولین ماده (۵۰) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران، سقف فردی تسهیلات قرض‌الحسنه تهیه جهیزیه جهت کارکنان (شاغلین، بازنشستگان) ارتش جمهوری اسلامی ایران و فرزندان آن ها که شرایط ایثارگری دارند، حداکثر تا مبلغ ۳۰ میلیون تومان صرفاً برای یک‌بار با رعایت سایر ضوابط و مقررات جاری بانک تعیین شده است.

پرداخت تسهیلات به مشمولین طرح صرفاً برای یک ‌بار در قالب تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج تا مبلغ ۱۵ میلیون تومان و یا در قالب تسهیلات تهیه جهیزیه تا مبلغ ۲۰ میلیون تومان امکان ‌پذیر است. بدیهی است با توجه به اینکه سقف‌های تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج و تسهیلات قرض الحسنه تهیه جهیزیه برای مشمولین ماده ۵۰ قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران به صورت یکسان ۳۰ میلیون تومان تعیین شده لذا پرداخت تسهیلات ازدواج یا تهیه جهیزیه با رعایت شرایط و ضوابط مقرر امکان‌پذیر خواهد بود.

چنانچه متقاضیان مشمول این تسهیلات، پیش‌تر از تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج بانک عامل بخش مسکن استفاده کرده باشند و تاریخ دریافت تسهیلات آنها از دهم تیرماه ۹۷ (به بعد) بعد از ابلاغ بخشنامه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران باشد، می‌توانند نسبت به دریافت مابه‌التفاوت تسهیلات مزبور، با رعایت سقف تعیین شده یعنی معادل ۲۰ میلیون تومان اقدام کنند.

دوره بازپرداخت تسهیلات مذکور پنج‌ ساله (۶۰ ماه) و نرخ کارمزد ۴ درصد تعیین شده است. ضمن اینکه در اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه تهیه جهیزیه کارکنان ارتش جمهوری اسلامی ایران اخذ وثایق و تضمینات مورد قبول بانک مورد تأکید بوده و در صورت پذیرش سفته به میزان ۱۲۰ درصد اصل و کارمزد تسهیلات، معرفی دو ضامن معتبر به تشخیص شعبه جهت ظهرنویسی سفته الزامی است.

رتبه پایین استان درپرداخت تسهیلات ازدواج درسال جاری/۲۸۳۲نفردرنوبت

یاسوج- مدیر کل ورزش و جوانان کهگیلویه و بویراحمد گفت: در سال جاری در راستای پرداخت تسهیلات ازدواج جزء استانهای آخر بودیم.

، محمد تقی علوی بعدازظهر شنبه در جمع خبرنگاران افزود: بر اساس ارزیابی وزارت ورزش بانکهای استان در راستای پرداخت این تسهیلات ضعیف عمل کرده اند.

وی با بیان اینکه در دو ماه اخر روند پرداخت تسهیلات بهتر شده است، گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون شش هزار و ۱۱۷ نفر متقاضی دریافت تسهیلات ازدواج بودند که از این تعداد سه هزار و ۲۸۵ نفر تسهیلات دریافت کردند.

علوی اظهار داشت: همچنین در سال گذشته در حوزه ازدواج به لحاظ برگزاری کارگاه، جشنواره و همایش رتبه دوم کشور را کسب کردیم.

وی میزان تسهیلات ازدواج برای هر نفر را ۱۵ میلیون عنوان کرد و گفت: دو هزار و ۸۳۲ نفر نیز در نوبت دریافت تسهیلات ازدواج هستند.

علوی ۹۹۸ نفر را در انتظار تعیین شعبه، ۴۶۸ نفر را در انتظار پذیرش در شعب بانک و ‌۴۶۸ نفر را نیز در انتظار تکمیل مدارک عنوان کرد.

۲۷۳ هزار نفر در نوبت دریافت وام ازدواج هستند

وزیر ورزش و جوانان از پرداخت ۳۱۴ هزار فقره وام ازدواج از ابتدای سال ۹۷ خبر داد و گفت: هم اکنون ۲۷۳ هزار نفر متقاضی در صف سامانه وجود دارد .

، مسعود سلطانی فر با اشاره به پرداخت ۴۸۰۰ میلیارد تومان وام ازدواج به زوج های جوان گفت : در طی چهار ماه ابتدای امسال این کار بزرگ با همکاری بسیار خوب سیستم بانکی کشور صورت گرفته است و با صحبتی که با دکتر همتی رییس بانک مرکزی داشتم این روند با سرعت برای سایر جوانان متقاضی ادامه خواهد داشت

وزیر ورزش و جوانان افزود : هم اکنون ۲۷۳ هزار نفر متقاضی در صف سامانه وجود دارد که ۱۹۳ هزار نفر ان در مراحل پذیرش و تکمیل مدارک و ۸۰ هزار نفر دیگر در مرحله تعیین شعبه هستند

سلطانی فر گفت: جوانان سرمایه های مملکت و زیربنای توسعه کشور هستند که باید موانع و مشکلات مربوط به زندگی و ازدواج آنان برطرف شود و خوشبختانه با عزمی که در مجموعه دولت و همکاری سیستم بانکی کشور شاهد ادامه این روند درخشان و موفق در پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به جوانان کشور هستیم

بانک ها شرایط دریافت وام ازدواج در خراسان رضوی را تسهیل کنند

مشهد- معاون فرهنگی و امور جوانان ورزش و جوانان خراسان رضوی گفت:بانک ها فرآیند تکمیل پرونده ها برای دریافت وام ازدواج را تسهیل کنند.

به گزارش خبرنگارمهر، مجید پوررضایی صبح دوشنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد:پایین بودن سطح پوشش پرداخت وام های ازدواج از میانگین کشوری در استان در ۴ ماهه اول ۹۷  یکی از مهم ترین چالش های پیش روی مجموعه های بانکی است که انتظار داریم با شتاب دهی در فرآیند تکمیل پرونده ها و انعطاف پذیری در اخذ تضامین و اختصاص بیشتری از منابع قرض الحسنه بانک ها به اعطای تسهیلات جهش خوبی را در این حوزه شاهد باشیم.

وی افزود:  در ۴ ماهه ابتدایی سال جاری،در مقیاس کشوری تعداد ۵۸۲ هزار و ۹۷۵ نفر متقاضی واجد شرایط دریافت وام ازدواج بوده اند و  از این تعداد ۳۲۱ هزار و ۱۸۳ نفر وام دریافت کرده اند که سهم استان از کل وام های توزیعی ۷/۹۹ درصد بوده است.

معاون فرهنگی و امور جوانان ادامه داد: سال گذشته تعداد ۱۰۵ هزار و ۶۷۰ وام ازدواج ۱۰ میلیون تومانی به زوجین واجد شرایط در استان اختصاص یافته است.

وی تاکید کرد: یکی از وظایف دبیرخانه ستاد ساماندهی امور جوانان استان رصد وضعیت اعطای وام های ازدواج  بوده و در این راستا جلسات مشترک و منظمی با مجموعه بانک های استان برگزار کرده ایم تا با آسیب شناسی و ارایه راهکارهای عملیاتی، تسریع بخشی در فرایندهای پرداخت وام ها و کاهش صف انتظار و افزایش پوشش تسهیلات را برای زوجین جوان شاهد باشیم.

پوررضایی بیان کرد:در برنامه ریزی های استانی و با توجه به وجود بارگاه ملکوتی حضرت ثامن الحجج(ع)،خراسان رضوی به عنوان قلب تپنده و قطب اصلی کشور در حوزه ازدواج هدف گذاری شده است،  لذا در همین چارچوب ،چشم انداز راه اندازی نهضت فراگیر ازدواج موفق و آسان دختران و پسران به منظور عینیت بخشیدن به سیاست های کلی خانواده ابلاغی مقام معظم رهبری ترسیم شده است.

معاون فرهنگی و امور جوانان ورزش و جوانان خراسان رضوی گفت: خدمات تمامی مراکز تحت پوشش اداره کل ورزش و جوانان برای جوانان در آستانه ازدواج و زوجین جوان تا ۵ سال اول زندگی در هفته ازدواج در بخش ارائه مشاوره های فردی و خانوادگی رایگان خواهد بود.

وی ادامه داد: همچنین بیش از ۵۰ دوره و کارگاه آموزشی قبل،حین و پس از ازدواج در مراکز شهرستان ها،شهرها و حتی روستاهای هدف استان برگزار می شود که این برنامه در راستای ارتقای دانش،تحول نگرش و تعالی بینش در جامعه هدف و با رویکرد جریان سازی رسانه ای و تنویر افکار عمومی تدوین شده است.

ازدواج ٢٢ هزار نفر با تسهیلات و تهیه جهیزیه از سوی بانک صادرات

​بانک صادرات ایران با اعطای بالغ بر سه هزار و ٣٠٠ میلیارد ریال وام قرض الحسنه ازدواج و تهیه جهیزیه در بهار امسال، حدود ٢٢ هزار نفر را به خانه بخت فرستاد.

به گزارش بازر و به نقل از  بانک صادرات ایران، این بانک با هدف ترغیب و تسهیل شرایط ازدواج در بین جوانان و در راستای عمل به تکالیف اجتماعی خود، طی سه ماه ابتدایی سال جاری با تخصیص بیش از سه هزار و ٢٩٩ میلیارد ریال اعتبار، ٢١ هزار و ٨۵۶ فقره وام قرض الحسنه ازدواج و تهیه جهیزیه در اختیار متقاضیان قرار داد.

همچنین، بانک صادرات ایران در ادامه حمایت های خود از بخش های مختلف اقتصادی و اجتماعی کشور طی سال ٩۶ نیز با اعطای بالغ بر ١۶ هزار و ١۴٢ میلیارد ریال وام قرض الحسنه ازدواج و تهیه جهیزیه، زمینه برای  ازدواج ١۵۶ هزار و ١٢٣ نفر را فراهم کرد.

بانک صادرات ایران طی سال ٩۶ در حوزه های وام های قرض الحسنه ازدواج و تهیه جهیزیه، ایجاد مشاغل خانگی معرفی شدگان کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی، وام مسکن اقشار ویژه، وام ضروری آسیب دیدگان حوادث غیر مترقبه، بهسازی و نوسازی مسکن و روستایی و احیای بافت های فرسوده شهری و همچنین وام ضروری به زندانیان نیازمند بیش از ٣١ هزار میلیارد ریال و در سه ماه اول سال ٩٧ بیش از ١٢ هزار میلیارد ریال وام قرض الحسنه اختصاص داده است.

منبع تأمین این نوع وام ها، دارندگان حساب های قرض الحسنه پس انداز نزد شعب بانک صادرات ایران هستند که این امر نوع دوستانه و خداپسندانه با نیت خیرخواهانه هموطنان در سراسر کشور محقق شده است.

پرداخت ۲۰۰ هزار فقره وام ازدواج به جوانان از ابتدای سال ۹۷

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و توسعه اجتماعی جوانان از پرداخت ۲۰۰ هزار فقره وام ازدواج به جوانان از ابتدای سال ۹۷ خبر داد و گفت: امسال تاکنون ۴۴۰ هزار نفر برای دریافت وام ازدواج ثبت نام کرده اند.

سید جواد رضوی در گفتگو با با اشاره به پیگیری در خصوص پرداخت تسهیلات ازدواج گفت: ادارات کل استانها مکلف هستند، به طور مستمر این موضوع را  دنبال کنند و ماهم به عنوان ستاد وزارتخانه مکلف هستیم به طور ماهانه آخرین وضعیت امر را به تفکیک استان دریافت کرده و  در اختیار استانها قراردهیم.

وی تاکید کرد: استانهایی که تعداد افراد متقاضی در صف دارند می بایست موضوع را از طریق استانداری ها پیگیری کنند تا بانک‌های عامل هر استان پرداخت‌ها را تسریع کنند.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و توسعه اجتماعی جوانان ادامه داد: در سال ۹۶ درکل کشور یک‌ میلیون و ۲۹۷ هزار نفر متقاضی برای دریافت تسهیلات در سامانه بانک مرکزی ثبت نام کردند که حدود یک میلیون ۱۷۵ هزار نفر تا پایان سال ۹۶ موفق به دریافت تسهیلات شدند و امیدواریم ۹ درصد باقی مانده در سال ۹۷  از این تسهیلات بهره مند شوند.

رضوی در خصوص پرداخت تسهیلات در سه ماهه اول امسال نیز گفت: به دلیل اینکه در فروردین اقدامات مربوط به بانک‌ها به دلیل  تعطیلات نوروزی روند مناسبی نداشت، اما در اردیبهشت ماه تقریبا ۲۷ درصد متقاضیان توانستند از شبکه بانکی این تسهیلات را دریافت کنند. ضمن اینکه در خرداد ماه حدود ۴۰ درصد متقاضیان به خواسته خود رسیدند که تا پایان خرداد حدود ۴۴۰ هزار نفر متقاضی ثبت نام کردند که از این تعداد حدود ۲۰۰ هزار نفر موفق شدند از ابتدای سال تاکنون این تسهیلات را دریافت کنند.

وی تعامل وزارت ورزش و جوانان با بانک مرکزی را  خوب توصیف کرد و افزود: در تلاش هستیم که افراد در صف، مدت زمان کوتاه‌تری را منتظر دریافت وام باشند تا در سال۹۷ به عملکرد بهتری نسبت به سال ۹۶ برسیم.

۱۸۳ هزار نفر وام ۱۵ میلیون تومانی ازدواج گرفته‌اند

معاون اقتصادی بانک مرکزی از افزایش رقم وام ازدواج در سال جاری خبر داد و گفت: ۱۸۳ هزار نفر وام ۱۵ میلیون تومانی ازدواج گرفته اند.

به گزار، پیمان قربانی در همایش سیاست های پولی و بانکی با اشاره به آخرین وضعیت رشد اقتصادی در کشور گفت: در سال ۹۶ رشد اقتصادی بر اساس آمارهای بانک مرکزی به ۳.۷ درصد رسیده است که بر این اساس با توجه به وضعیت رشد نفتی انتظار نداشتیم در سال گذشته بخش نفت پیشران رشد اقتصادی شود، این در شرایطی است که سایر بخش ها از جمله صنعت، خدمات و حتی کشاورزی در این سال رشد مناسبی را تجربه کرده و به ۴.۶ درصد رشد دست یافته اند اما مروری بر اجزای رشد اقتصادی در سال ۹۶ حکایت از آن دارد که بخش کشاورزی ۳.۲ درصد، صنعت ۵.۱ درصد و خدمات ۴.۴ درصد رشد داشته است، در حالیکه رشد گروه نفت ۹ دهم درصد بوده است.

معاون اقتصادی بانک مرکزی افزود: بخش ساختمان برای سه فصل متوالی رشد را تجربه کرده است که البته همراه با ارزش افزوده بوده است، لذا علائم خروج از رکود در بخش مسکن و ساختمان به چشم می خورد اما در عین حال تولید کارگاه های بزرگ صنعتی حدودا ۷۵ درصد ارزش افزوده بخش ساختمان را تشکیل می دهد که در سال ۹۶، ۵.۵ درصد رشد داشته است.

وی تصریح کرد: بر اساس تولید ناخالص داخلی، مصارف بخش خصوصی ۲.۵ درصد و مصارف بخش دولتی ۳.۹ درصد رشد داشته است، ضمن اینکه در حوزه ساختمان اگر چه به دلیل تحولات سرمایه گذاری عمران در بودجه رشد منفی ۶ دهم درصد را تجربه کردیم اما در مجموع با رشد ۸ درصدی سرمایه گذاری بخش خصوصی وارد فاز رونق شده ایم. البته در حوزه ساختمان، بانک مرکزی سیاست های مختلفی را انجام داده است که از جمله آن کاهش نرخ سود سپرده ممتاز و سود تسهیلات در کنار افتتاح سپرده خانه یکم و بالا بردن تسهیلات مسکن روستایی از ۱۵ به ۲۰ میلیون نمونه های آن است.

این مقام مسئول در بانک مرکزی خاطرنشان کرد: ۱۸۱.۲ هزار معامله در بخش مسکن طی سال گذشته صورت گرفته و در دو ماه ابتدایی امسال نیز به ۲۴ هزار فقره معامله دست یافته ایم که رشد ۱۱ درصدی معاملات را نشان می دهد.

قربانی در بخش دیگری از سخنان خود به تحولات تورم اشاره و گفت: خوشبختانه در سال های ۹۵ و ۹۶ تورم تک رقمی بوده و در اردیبهشت نیز به ۹.۱ درصد رسیده است، ضمن اینکه در حوزه نقدینگی نیز ضریب فزاینده نقدینگی به ۷.۳ درصد رسیده و نسبت اسکناس و مسکوکات در دست مردم کاهش داشته است.

وی ادامه داد: تسهیلات ازدواج و ارائه وام به بنگاه های کوچک در دستور کار بانک مرکزی بوده که بر این اساس یک میلیون و ۵۵۶ هزار نفر در سال ۹۶ وام ازدواج گرفته اند که رقم ریالی آن بالغ بر ۱۳۲ هزار و ۵۶۰ میلیارد ریال بوده است؛ این در شرایطی است که با افزایش وام ازدواج به ۱۵ میلیون تومان تا به امروز ۱۸۳ هزار نفر در سال ۹۷ وام ازدواج گرفته اند.

وی در ادامه انجماد مالی بانک ها را ناشی از حجم بالای مطالبات و رسوب ترازنامه های مالی دانست و گفت: اقدامات متعددی از سوی بانک مرکزی در راستای رفع مشکل انجماد مالی بانک ها انجام شده است تا جایی که حجم معاملات در اردیبهشت ماه سال جاری به ۸۰۳ میلیارد تومان رسیده است.

معاون بانک مرکزی اصلاح نظام بانکی را از جمله دستورکارهای جدی بانک مرکزی دانست و خاطرنشان کرد: این امر با هدف کنترل نقدینگی و ایجاد ثبات مالی صورت می گیرد

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط